Vier woningen voor 1949 te weinig RAAD VAN ZIJPE keurt de begroting goed Gemeenteraad Egrnond aan Zee PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Moondog 31 Januari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN GEEN GEZOND VOLK ZONDER EEN GEZOND GEZIN Feestavond „Alcmaria Victrix" LOOP DER BEVOLKINQ OVER 1948 Wielrennen Gemeente verkoopt fruit bedrijven Statenkring „Hoorn" Oude garde hielp mee aan zege voor St. George Gemeenteraad Heiloo Alkmaar verdedigt zijn rechtsgebied Zei U iets Dader van reeks inbraken gearresteerd Laatste nieuws NIEUWS UIT ALKMAAR „Dc gemakzucht, welke de laat ste tijd een algemene ziekte is", al- •dus Pater E. P. Godefroy S.M.M., „wordt gevoed door het amusement. Hierdoor verandert de mentaliteit en deze veranderde altijd ver slechterde mentaliteit maakt liet gezin kapot" Spreker wijdde ver der uit over de innerlijke oorza ken van deze mentaliteitsverande ring, welke ontstaat door een dode ziel, een kapotte geest. In het Gulden Vlies te Alkmaar vergaderde Zaterdagmiddag kring VII, van de R. K. Bond voor het Gezin. In de opening sprak de voorzitter, de heer Dr. J. Arnold, zijn vreugde uit over de opkomst, welke beter was dan de vorige maal. Naar aanleiding van de notu len werden enkele brieven voorge lezen, welke ontvangen waren naar aanleiding van de vorige ver gadering. Uit het finantieel over zicht van de penningmeester bleek dat er nu een batig saldo in kas aanwezig is van ruim 1150.hoe wel het boekjaar '40 begonnen werd met een tekort van 177. Nadat door enkele algevaardigden nog opmerkingen waren gemaakt naar aanleiding van de film „Le vensgang", welke film hoofdzakelijk dienst doet voor propaganda-avon- dep. was het woord aan de Eer waarde Pater E. P. Godefroy S.M.M. die uitwijdde over het nut en de doelstellingen van de Bond. Hoofdzakelijk besprak de eer waarde spreker hier de geest en de toestand van huwelijk en gezin. Deze geest in het huwelijk, aldus spreker, deze mentaliteit, deugt niet meer en dit is in de eerste plaats te wijten aan het gebrek aan gods dienst. Dit gebrek aan godsdienst kan op verschillende manieren worden opgevat. Velen in Ne derland zijn uitgesproken gods dienstloos; zij geven dat zeil toe. Daarnaast is een niet te tellen massa in naam godsdienstig, doch de werkelijkheid laat nog wel iets te wensen over en tot slot is er een grote massa werkelijk gods- dienstigen, doch deze ziet het ver band tussen godsdienst en leven niet in. Met een zekere gemakzucht ne men zij alles tot zich en doen geen moeite ook maar iets von het le ven te begrijpen. Deze gemakzucht vindt zijn voedsel in het steeds meer uitgebreide amusement, waar door men zich niet meer in de wer kelijke zin van het leven verdiept. De mentaliteit, die daardoor ont staat, ontwricht het gezin en juist dit moet worden tegengegaan, want zonder een goed gezin kan men geen goed volk krijgen. Dit alles heeft echter een innerlijke oorzaak. Tegenover deze geestesverwor- ding dienen wij thans, aldus spre ker. een geest van offerbereidheid, zelfbeheersing en edele verant woordelijkheidszin te stellen. Dit kan een vruchtbare activiteit zijn, wanneer dit gaat in samenwerking met Katholieke Actie en geestelijke autoriteiten. Zo samenwerkend, moet getracht worden het huwelijk te vernieuwen, te verlevendigen en in stand te houden. Ik heb. besloot spreker, sympa thie voor de doelstellingen van de bond en wens de leden daarom veel succes en hoop. dat een dieper liggende geest hen de juiste weg mag wijzen op hun pad, om de doelstellingen van de Bond te ver wezenlijken. Alvorens de voorzitter de verga dering sloot, werd tussen Pater Godefroy en de aanwezige leden nog een korte discussie gevoerd naar aanleiding van het behandelde onderwerp. ANDRé CARREL TRAD OP Zaterdagavond vierde dc Post duivenvereniging „Alcmaria Vic trix", ter gelegenheid van de be haalde successen met hun duiven, die op Belgische wijze werden ge huldigd, leest in de zalen van Café Haring aan dc Oudegracht. Openingswoord, bekerverdeling, ftjët enkele hamerslagen (dé feeststemming zat er al echt in, nam de voorzitter, de heer J. v. d. Elskamp, die het een grote eer vond om deze keer ook de dames van dc heren te kunnen verwelkomen, het woord. In zijn beschouwende rede wees hij op de pijnlijke en scherpe kantjes van de duivensport, vooral ten aanzien van de vrouwen, die door deze sport zo vaak van huise lijke gezelligheid verstoken Zijn, daar de echte „duivenmelkers" met hart en ziel verknocht zijn aan hun sport, wat natuurlijk wel de eer van de vereniging ten goede komt, omdat het nu eenmaal een feit is, dat „Alcmaria Victrix" een naam heeft op te houden, omdat zij een van de oudste en dc grootste ver enigingen is van Nederland, Daarom ook deze feestavond, zei spr.. om het de dames enigszins te vergoeden. Vervolgens vroeg de heer v, d. Elskamp begrip te heb ben voor deze mooie sport en medq te leven met alles, wat er in de dui. venwereld omgaat en met de wens dat een ieder zich zou amuseren, besloot de voorzitter zi.in openings, woord. Hierna werd overgegaan' tot uit reiking van de bekers, die uit de erfenis van dc Wed. Kahrels waren en zodoende de kas der vereniging enige jaren voor grote uitgaven zal sparen. Doch bij deze uitreiking werden niet alleen de heren win naars verrast, maar ook hun vrou wen die bloemen kregen aangebo den. Met een toepasselijk woord van de voorzitter werden de be kers overhandigd, te weten aan de kampioen-generaal, de heer Hui- bers. aan de winnaars Ypma en Cor de Nijs, kampioen jonge duiven en verschalker van de wisselbeker. Als herinnering bij deze.wissel- beker .werd ook nog een draagme- daille gegeven. Andere gelukkigen waren de heren Al en De Waard. Na deze officiële gebeurtenissen werd de leiding overgedragen aan het Feestcomité. André Carrcl. Het is vaak heel gevaarlijk zich veel verwachtingen te maken ten aanzien van een programma van 'n acteur, ook zo met dat van een André Carrel. De verwachtingen, die wij van hem hadden, zijn niet bepaald bevredigend. Hij was te langdradig en gaf blijk van platte „lol" alures; doch dit neemt niet weg dat naast de vele slechte ook nog enkele zeer goede momenten waren. Tussen het optreden van Carrel verzorgden verschillende leden van de vereniging een enkel klein to- neelstukje als ,.De Wonderdokter" en „Oude wijven", die goed ingestu deerd waren. De toneelstukjes wer den uitstekend ten tonele gebracht. Onderwijl verorberde men de ver snaperingen. De muziek werd verzorgd door de accordeonist G. v. Twuiver, die op tactische wijze de gezelligheid er in wist te houden. Op het einde van de avond werd een verloting gehouden, om de kos ten enigszins te dekken. Een uitmuntend geslaagde feest avond! Bij het heengaan kraaiden de hanen. DIERENBESCHERMING In de omgeving Landstraat zwerft sinds enige dagen een jachthond (bruin-grijs). Te Heerhugowaard is bij dr. Herckenrath (tel. 212, Mid denweg 133) aan komen lopen een grote zwarte hond. Ter beschik king een aardig hondje pl.m. 1 maanden oud. reu, zindelijk; indien niet afgehaald, wordt het dier af gemaakt. Adres; Inspecteur C. Verwer. Baanstraat. RECTIFICATIE In ons verslag over de feestavond van de R.K. Vrouwenbeweging werd de indruk gewekt, als zou de K A. V. een deel van de leden der Vrouwenbeweging hebben over genomen. Naar ons van de zijde van het bestuur dezer organisatie werd medegedeeld, is dit geenszins het geval. De K.A.V. maakt MET een gemengde groep samen de R.K. Vrouwenbeweging uit. De feest avond was voor beide groepen, die samen 850 leden tellen, georgani seerd. INBREKERS GEPAKT ALKMAAR. Door de politie te Leeuwarden is een man aange houden, die bekend stond als een berucht inbreker. Hij werd door verschillende politie-instanties ge zocht. o.a. ook door de Alkmaarse Politie, als verdacht van een aan tal inbraken, alhier gepleegd. Bij zijn verhoor voor de politie te Leeuwarden heeft hij bekend oen inbraak op de Konnemerstraatweg en een aan de Wilhelminalaan al hier te hebben gepleegd. Van het gestolene is alleen 'n he renrijwiel achterhaald kunnen wor den. DE GOUDEN HALTER-REVUE Reeds vanaf October zijn de le den van de straks jubilerende turn vereniging De Halter" onder lei ding van de heer KI Boot ijverig aan het repeteren voor de jubi leum-revue. die op 8 en 9 Febr. en de volgende dagen zal worden opgevoerd ter herdenking van het gouden feest der vereniging. Wij hebben Zondagmiddag fragmenten van deze revue gezien en kregen er een heel gunstige indruk van. Er worden schetsen, balletten, confe rences en natuurlijk turndemoM sfraties gegeven, Truus Schot zingt er liederen in. kortom het is een bont programma, dat zeker in de smaak zal vallen. Men deelde ons mede. dat voor de 675 leden en hun familieleden reeds 3 avonden uit verkocht zijn. terwijl de plaatsen van twee andere uitvoeringen vrij wel bezet zijn. Het gehele program ma wordt met eigen krachten ge bracht. tot - de décors toe, waaraan de firma Groothuizen ook medq- werkt. De jubilerende Halter is nu reeds verzekerd van een grote be langstelling. PATTER KOOLEN ERNSTIG ZIEK Nadat pater J. A. F Kooien, ka pelaan aan de St. Jozefkerk alhier, reeds enige dagen liidende was aan een ernstige verkoudheid, die maar niet wilde wijken, achtte de be handelende geneesheer het Zaterdag noodzakelijk Z. E. ter observatie, en zo nodig, ter verdere behande ling in het St. Elisabeth-ziekenhuis on te nemen waartoe direct vf;rd overgegaan. In verband met de ernstige 'situatie, waarin het ziek te-proces van pater Kooien ver keert. wordt 'ons verzocht mede te delen, dat het aan de veie vrien den en bekenden, die pater Kooien ook buiten de parochie beeft, voor lopig niet kan worden toegestaan hem een bezoek te brengen. Wij mogen hopen, dat er spoedig een gunstige wending komt en dat de ze veelgeliefde priester weer spoe dig aan dc parochie en zijn werk kan worden teruggegeven. A. F. C. NIEUWS 1—2 3—0 0—1 kant ge- verloren, UITVOERING TURNLUST De gymnastiekvereniging „Turn- lust" gaf Zaterdag- en Zondag avond een non-stop bynmastiekuit- voering in het Gulden Vlies. In alle opzichten hééft deze uitvoe ring voldaan en de aanwezige toe schouwers beide avonden was de zaal uitverkocht! hebben een prettige avond gehad. Het programma was een afwisse ling van gymnastiek en cabaret. Wat dc gymnastiek aangaat, alle oefeningen werden uitstekend vol bracht zowel door de dames als de heren. Aan de ringen en op de brug werden uitzonderlijke staaltjes te zien gegeven door de dames- keurafdeliitg. De heren stelden daar tegenover hun rekoefeningen, welke altijd de volle aandacht heb ben en ook nu weer met een ademloze spanning werden bewon derd. Vanzefsprekend werden bij de" dames- en herenoefeningen vele „open doekjes" gegeven. Er tussendoor geweven zat het cabaret. Ook hier werd goed werk gegeven en zodoende de spanning.: welke bij de gymnastiekuitvoering' heerst, telkens weer even verbro ken. Tezamen hebben cabaret en gymnastiek, welke laatste onder de uitstekende leiding stond van dhr. J. van Zoonen, directeur van Turn- lust, aan de bezoekers een tweetal aangename avonden bezorgd, welke een ieder voldoening gageven moet hebben. Na afloop van beide uitvoeringen was ei' bal, waarvoor natuurlijk ge noeg belangstalling bestond. De dansmuziek werd verzorgd door Tonny Willemse en zijn orkest. De bevolking' dezer gemeente be droeg per 1 Januari 1948: 18549 mannen en 19728 vrouwen. Totaal 38277 personen. Zij is gedurende het afgelopen jaar vermeerder door; geboorte met 457 m., 455 vr„ totaal 912; vesti ging met 905 m„ 1144 vr„ totaal 2049. Totaie vermeerdering: 1362 m„ 1599 vr., totaal 2961 persnen. Zij is gedurende het afgelopen jaar verminderd door: overlijden met 156 m„ 166 vr., totaal: 322; vertrek met 980 m., 1115 vr., totaal 2095. Totale vermindering: 1136 m., 1281 vr., totaal 2417 personen. De bevolking dezer gemeente is derhalve over 1948 vermeerderd met 226 m„ 318 vr., totaal 544 per sonen; dit is 1.41 pCt. (vorig jaar 2.13 pCt.) en bedroeg per 31 De cember 1948: 18775 m., 20046 vr., totaal dus 38821 personen. Het geboortecijfer bedroeg per 1000 inwners der gemiddelde bevol king 23.66 (vorig jaar 26.67). Het sterftecijfer bedroeg per 1000 inwoners der gemiddelde be volking 8.35 (vorig jaar 9.24). In 1948 zijn in deze gemeente 290 huwelijken voltrokken, waarvan 141 kerkelijk zijn ingezegend. In 1948 T Pronk. 6. D. Honigh. 7. J. Belles. werden 35 echtscheidingen inge- Kr. Beek. 9. Delien. 10. Velboer. schreven. AFC 1Zeevogels 1 Uitgeest 1AFC 2 AFC jun.—RKVVA jun. De strijd ie van onze streden en wij hebben maar wij komen terug! AFC-crs, bestuur, trainer en le den, nu meteen aan de slag, de fou ten herstellen, ons bekwamen in techniek en tactiek, opdat het vol gend jaar wij direct van start kun nen, maar met een goede start, dit geldt voor alle elftallen van 1 tot en met adsp. J. Afgesproken. Het tweede verloor in Uitgeest, toch was de wedstrijd niet onver dienstelijk, De junioren dachten na de rust te winnen, doch RKVVA jun. gaf de toon aan. Jongens, daar Was wat van te leren. Ze pingelden niet en dat Was wel eens de fout bij jullie. Attentie! Hedenavond clubavond, wederom met enige attracties. Iedereen welkom. Tot vanavond. De P.P.C.-er. Zondag heeft Alcmaria Victrix, begunstigd door mooi voorjaarsweer, haar jaarlijkse cycle cross gehou den. En dat deze in de volle belang stelling der renners stond, bewijst wel het feit, dat ongeveer 30 man voor deze rit van start gingen. Een wissetbeker was de inzet. In de A-klasse is' het Jn. Pronk ge weest, die de wedstrijd gewonnen heelt en daarmee de wisselbeker in zijn bezit heeft gekregen. Hij heeft daarmee K. Eenhoorn onttroond, rnaar toch moet gezegd worden, dat Eenhoorn ook een heel goede pres tatie hoeft geleverd door als tweede te eindigen. De derde plaats werd bezet door Jn. Ottebros en ook deze renner kan op een goed debuut terug zien. De B-klasse: Deze keer is het eens geen Bloemen geworden die heeft gewonnen, maar nu was het Klardie die met de eer ging strijken. Peren boom zorgde voor de verrassing door als tweede te eindigen. Schitterend reed hij zijn wedstrijd. En op de derde plaats kwam Bloemen. Natuurlijk ontbrak ook de jongste aanwinst niet, nl. de C-klasse. Hier was hot de vinnige Haanraads, die de prijs in de wacht sleepte. Van der £luis en Slot fiezetten beiden de 2e" en 3e plaats, dus mogen ook zij niet ontevreden zijn. Over het geheel genomen was het een prach tige rit en kan gezegd worden, dat dc sterkste heeft gewonnen. De uitslagen zijn als volgt: A-klasse: 1. Jn. Pronk. 2. K. Een hoorn. 3. Jn. Ottebros. 4. P. de Groot. 5. K. Middelbeek. 6. P. v. Berkum. 7. Jn. Hcnnink. 8. W. Wouters. 9. Jn. Groot. B-klasse: 1. T. Klardie. 2. J. Pe renboom. 3. Jn. Bloemen. 4. J. v. d. Gracht. 5. W. Nieuwland. 6. J. Kuiper. 7. J. Swart. 8. K. Slot, C-klasse: 1. Haanraads. 2. H. v. d. Sluis. 3. C. Hot. 4. M. de Bruijn. 5. GEMEENTERAAD BEEMSTER i vï% j (Vervolg verslag van Zaterdag) De heer Kok vond f 3.voor de leden van de stembureaux zo wei nig, dat hij welhaast nog liever zag dat er niets werd gegeven. Het is net zowat sigarengeld. De heer Doorn: „Doe dan een voorstel." Kok: „Dat zeg ik toch, ik wil al les of niets. Hier kun je niet eens van eten. Stel het geld anders be schikbaar aan de leden die het no dig hebben. Doorn:: „Dat is prutsen. Zoiets ken vanzelf niet." Weth. Ott is het met de heer Kok eens, dat het billijk is om werkverzuim goed te maken, maar daarin is niet voorzien door de wetgever. Een plakkerig geval De CPN'er Peys wilde de post vor gemeentelijke aanplakborden van f 25 verhogen tot f 525. De ge meente moest zijns inziens overal borden plaatsen om de partijen ge legenheid tot plakken te geven. Voorzitter: Laten de partijen dan voor zichzelf zorgen. Het gaat hier om gemeenteborden. Dat hout kun nen we beter gebruiken voor wo ningbouw. De heer Kok: Laten we er geen moord en doodslag van maken, want men plakt toch over de bil jetten van de tegenstander*? heen. De heer Raatgers: Ik heb een ander voorstel n.l. een algemeen plakverbod. Zijpe heeft vensterrui ten genoeg om al het moois daar achter te hangen. Oud zeer Volgens de heer Doorn getuigde het niet van veel burgerzin, dat Dr, Dekker uit 't Zand nog altijd f 140 per jaar toucheert als wachtgeld voor de eens bestaande luchtbe schermingsdienst. Trouwens die hele dienst was een Jan Klaasen op niets af. Het bleek dat de fout bij de raad van destijds (incl. de 'heer Doorn) zat, omdat zij de heer Dekker luchtbeschermingsambtenaar heeft gemaakt. Volgens de heer Hopman was 't met de ex-arbeidsbemiddelaar Re- nooij. die alle jaren zijn f 356.op haalt, precies hetzelfde. Beide he ren hebben toch zeker een werk kring, die geen „wachturen" meer overlaat, zodat het al deze jaren ten onrechte is uitgekeerd. B. en W. zullen zich eens op de ambtena ren-verordening bezinnen. De heer Kok stelde voor om alle De gemeenteraad van Beemster heeft vergadering gehouden onder voorzitterschap van burgemeester J A. Pesman. In zijn openingswoord heeft de voorzitter de Raad met enkele korte woorden toegesproken en daarbii een overzicht gegeven over het jaar 1948. De bevolking is met 41 zielen toegenomen. Er heers te een goede samenwerking onder ling ook met het Polderbestuur Voor het wérk der ambtenaren had de voorzitter alle lof. Over de nieu we gemeente-architect is het ge> meentebestuur zeer tevreden. Het onderwijs gaat goed. In 1948 kwant een kleuterschool en een Lagere Tuinbouwschool tot stand. De eco. nomische toestand van de bevol king was goed. Voor 1949 rekende spr. weer op oen prettige samen werking. Vervolgens hoopte hij dat de jongens uit de Beemster die in Indonesië zijn, allen behouden zul len mogen terugkeren in hun fami liekring. EGMOND AAN ZEE De ge meenteraad vergaderde Vrijdag avond om 8 uur, onder voorzitter schap van burgemeester Niele. /n zijn nieuwjaarsrede memoreer de deze de vooruitgang dor ge meente in het afgelopen jaar. Het sportpark kon in gebruik genomen worden, een diamantindustrie werd gevestigd en een metaalwarenfa- briek gebouwd, die dezer dagen gereed is. Het Troelstra-oord word herbouwd voor een deel van f 150.000, larwiji voor de, a.s. zomer nog voor f 250000 herbouwd wordt. Met herbouw van het koloniehuis Prinses Beatrix voor f 300.000 werd begonnen. Als eerste oorlogsslacht offers herbouwden de heren Ruhaak en de Graaff. Er kwamen 28 wo ningwetwoningen gereed. Een nieu we luidklok werd in de toren ge bracht. Een nieuwe vuilnisauto werd besteld voor f 13.000, die dezer da gen komt. De Jacob Glasstraat werd vernieuwd, terwijl de plannen wer den gemaakt voor de nieuwe Sta tionstraat. die 3 Februari wordt aanbesteed, terwijl voor do vernieu wing van de Wilhelminastraat 200.000 stenen werden besteld. Op dracht werd gegeven voor de aan leg van riolering in de gehele ge meente. Er werden geslaagde motor- weds'fijden gehouden, terwijl de strandexploitatie prima verzorgd was. Gezegd kan dan ook worden, dat men, onder zeer moeilijke om standigheden, toch goed geslaagd is. (Applaus). Een gevoelig verlies memoreerde de voorzitter tenslotte, dat de ge meente leed, door het overlijden van de kundige directeur der ge meentebedrijven, de heer Schots man, De voorzitter deelde mede, dat de gemeente het proces inzake oen wiskundige reserve volgens de In validiteitswet, tegen de Rijksver zekeringsbank had gewonnen. Hij bracht dank aan de secretaris, die de zaak voor de gemeente verde digde. De gemeente bespaarde ruim 1900. Op zijn verzoek werd aan dokter C. Belonje per 1 Januari 1949 eer vol ontslag verleend als gemeente geneesheer. Een lelijke tegenvaller was. dat van Ged. Staten bericht was ont vangen, dat de bijzondere uitkering volgens de noodwet gemeente-fi nanciën was verlaagd met ruim f 9000. Daar de begroting 1949 ruim was opgezet, werd overeenkomstig voorstel van B. en W. besloten f 5000 te bezuinigen op openbare werken (bestrating enz.), daar hier voor toch niet voldoende materiaal beschikbaar zal komen, voorts het subsidie van 1500 voor een bad huis te schrappen, daar dit toch in 1949 niet gereed komt en het res tant te vinden door verlaging van de post onvoorziene uitgaven, die dan toch nog f 2500 bedraagt. Tot directeur der gemeente-be drijven werd benoemd de heer A. Hermann te Hilversum; tot gemeen te-geneesheer dokter J. C. E. Helle; tot voorman gemeentewerken de heer J. F. Dekker. Als 4e gemeente werkman werd met 5 van de 7 stem men benoemd de heer Ph. Wijker, Na uitvoerige discussie besloot de raad a contre coeur met algemerfe stemmen de gasprijs te verhogen van 14 tot 16 ct„ boven 30 m3 van 10 tot 12 ct. en voor industrie en ver warming van 7 tot 8 ct. Verhuur van het Sportpark B. en W. stelden voor aan de voetbalvereniging Egmondia voor het seizoen 1948/1949 het Sportpark te verhuren voor f 250.—, terwijl deze vereniging tevens voor het onderhoud moet zorgen, onder toe zicht van de gemeente-opzichter. Voor de officiële opening zullen 2 eerste klassers worden uitgeno digd, terwijl tevens bekerwedstrij den georganiseerd zullen worden, De eventuele baten zullen aan de gemeente en ,aan Egmondia. elk voor de helft, ten goede komen. Nadat wethouder Zwart een en ander had toegelicht en er op had gewezen, dat andere voetbalclubs veel zwaarder belast worden en b.v. Foresters in Heiloo f 500.moet betalen, plus f 4000 ineens, werd het voorstel van B. en W. aange nomen. De raad ging hierna in comité ter bespreking van de plannen voor aanleg van een nieuwe straat vóór de gasfabriek en de wegenaanleg met riolering enz. rond het vroe gere Pompplein. Een en ander zal binnenkort worden aanbesteed. De heer Muntjewerff heeft de voorzitter bedankt voor de harte lijke woorden en zijnerzijds de goe de samenwerking tussen B. en W. en de Gemeenteraad geprezen. Spr. hoopte dat de (burgemeester spoedig in de gelegenheid zou zijn om er voor te pleiten dat. de gemeente Beemster beter bedeeld zou wor den in de volkshuisvesting, omdat de 4 woningen welke voor 1949 zijn toegekend veel te weinig is. Nadat vervolgens enkele ingeko, men stukken' waren behandeld werd besloten deel te nemen in de kosten voor het uitdiepen van slo ten langs Purmerender- en de Zui- derweg. Daarvoor wordt een cre- diet uitgetrokken van f2500.De kosten komen voor 50 pet voor re kening van de gemeente. Ook wordt besloten om lichtpunten te doen aanleggen aan het westelijk einde van het Kolkpad en aan de Wouter Siuislaan bij het nieuwe gebouwtje van de Herv. Kerk, waar tevens de Lagere Tuinbouwschool is geves tigd. Nadat nog is besloten om een tijdelijke uitkeringsverordening vast te stellen en een wijziging in het algemeen ambtenaren reglement, komt ter tafel een uitvoerig voor stel tot verkoop van de gemeente lijke fruitbedrijven aan de Zuiddijk, n.l. aan tegenwoordige pachters J. de Groot en N, Stam. Destijds heeft de gemeente Beemster daar grónden gekocht met het' oog op de uitbreiding van de bebouwing al daar. Om echter de gronden pro ductief te maken besloot de raad later daar voorlopig eerst proef- fruitbedrijven te stichten. Van be bouwing van dat deel van de grond is niet veel terecht gekomen. De uitbreiding gaat meer aan de wes telijke kant van de Purmerender- weg. Toen in 1938 tot aanleggen van de fruitbedrijven werd beslo ten werd daarmede tevens de toen heersende werkeloosheid bestreden. De proefbedrijven zijn thans vol- dragende boomgaarden geworden met jonge aanplant. Voor uitbrei ding voor woningbouw blijkt hèt terrein niet gevraagd te worden en als land voor fruitteelt heeft het haar doel volkomen bereikt. Toch levert deze onderneming dê ge meente geen winst op. Dit komt in het algemeen omdat het als over- heidsbezit duur is in onderhoud, ook al omdat als overheidsbezit het aanzien goed moet zijn. Daarom achten B .en W. het be ter om thans maar de beide bedrij ven te verkopen. Men is reeds met de tegenwoordige pachters tot over eenstemming gekomen. Voor 't be drijf J. de Groot kan worden be dongen met inbegrip van woning, schuur, tuinspoor, enz. f36.500. voor het bedrijf N. Stam (zonder woning f24.250,Beiden zijn plm. 3 H.A. groot De raad besluit om tot verkoop over te gaan. Nog wordt de heer Jb. Slooten herbenoemd tot lid van het burger lijk armbestuur en wordt in de plaats van de heer J. v. d. Molen benoemd tot bestuurslid van Goed Wonen. Bij de rondvraag kwam de her haaldelijk voorkomende klacht naar voren over het aanvallen en in de sloot jagen van schapen door kwa de honden. De heer Muntjewerf vroeg: Wat hiér tegen te doen? De voorzitter zei kort en goed: De houders van jachtacten vragen om de honden die achter schapen jagen neer te schieten! Hierna volgde sluiting der verga dering. HOUDT JAARVERGADERING OP 19 FEBRUARI A.S. Het bestuur van de R.K. Sta tenkring Hoorn verzoekt ons mede te delen, dat de jaarver gadering zal worden gehouden op Zaterdag 19 Februari a.s., in een nader bekend te maken zaal te Hoorn. Als spreker zal die middag optreden het ka tholieke lid van Ged. Staten,'de heer drs. W. A. v. d. Donk. STICHTING TENTOONSTEL LING OPMEER EN OMSTR OPMEER. Het bestuur van bovengenoemde Stichting hield 'n Filmavond in de zaal De Vier Een den te Spanbroek voor genodigden, welke direct of indirect zijn ver bonden geweest bij de laatst ge houden tentoonstelling, ter gele genheid van haar 40-jarig jubileum. Allereerst werd vertoond de Film van de Tentoonstelling Op meer 1948. Daarna de kleurenfilm van de kroning van H. M. Koningin Juli ana en ten laatste de film Boemel student van Stan Laurel en Oli vier Hardy. Na iedere film volgde een dave rend applaus. Het publiek was hoogst voldaan. De avond stond onderl eiding van haar energieke voorzitter de heer Braak. Tijdens de pauze werd het woord gevoerd door de Edelachtbare Heer Keizer Burgemeester van Spanbroek-Opmeer en -de Heer de Graaf namens de rijvereniging Schagerbrug en de heer Hermes van Schermerhorn namens de standhouders. Het was een gezelli ge en welgeslaagde avond, St. George heeft twee invallers H. Overtoom speelt voor Toon Overtoom en A. Blauw voor Jn. Ruiter, maar de oude garde was het voetballen nog niet verleerd. Er is plm. 3 min. gespeeld als Duin de bal mooi aankrijgt, over geeft naar Doodeman wélke met c-en scho tzijn club de leiding geeft. 10. Nu lijkt het of St. George het wel gelooft. Het is een gelijk opgaande strijd, even on derbroken' daar pp de noordelijke lijn twëe grensrechters zijn en' op de zuidlijn geen, maar dit is spoe dig verbeterd. De Rijp zit nu ook Wel eens voor het G. doel maar er komt niets van. G. Verwaarloosd wel iets z'n rechtervleugel, zodat links het 'wat drukker krijgt en de Rijp speelt op links iets beter, zodat Blauw er wel aan te pas komt. G. begint nu weer wat in de meerderheid te komen en als H. Overtoom de bal weet los te spelen, geeft hij 'n pracht schot van rechts naar Doodeman, die overgeeft aan de, vrijstaande Duin en 't is 20. Na de rust gaat het weer'om beurten, met G. iets sterker en spoedig weet G. 't zo ver te brengen dat er op de R. helft wordt gespeeld. De wind is nu minder. Jan Overtoom pp A. Dig- num blinken uit en geven veel goede Voorzetten maar 't wil niet. Blauw denkt ecps even te helpen voor doel, maar dat werd noodlot tig, 'n Ver schot en 'n paar R. spelers gaan naar keeper Floris en zowaar 't wordt 21. Dat was mooi samenspel. G. zet hu nog meer op, vooral toen er bericht binnenkwam dat WW—Grass hoppers 10 was geworden, vuur den de supporters nog meer aan, maar al het werken en zwoegen bracht geen doelpunten meer, 't was buitenspel of naast en in laatste instantie, de R. keeper. Er was veel publiek dat genoot van 'n sportieve strijd. (Ongecorrigeerd) schoolkinderen te laten doorlichten. Voorzitter was hiervan ook een voorstander. De schoolarts had hier voor zelfs een apparatuur gekocht, maar in hogere regionen meent men, dat een schoolarts daarvoor niet capabel is. Dat moet juist een* specialist doen, met het gevolg dat het dus niet gedaan wordt. Op verzoek van Opperwachtmees ter van der Heyden stelde deze voor,, om te Burgerbrug het be staande arrestanten-lokaal achter de school opnieuw in te richten. Want het schoolhoofd gebruikt nu als kolenbergplaatsde gymnas tiekzaal. Kruid minnende ratten De heer Hooij had vreemdsoortige ervaringen met de rattenbestrij- dfngsmiddelen die de gemeente be schikbaar heeft gesteld. Zijn ratten aten althans kilo's op en bleven kerngezond. 600 gulden vond hij voor rattenbestrijding dan ook niet teveel, maar dan moet het wat uit richten. Mede op verzoek van de heer Kramer, die iets gelijksoortigs had ervaren, zullen B. en W. de plan- tanziektekundige dienst verzoeknn krachtiger vergif uit te vinden. Voorts zal men de vrijwilligers die met het uitleggen zijn belast, bete re instructies moeten geven. De heer Hopman vond f 4194. aan schoolherstellingen wel aardig, maar zou liever zien, dat de kin deren van 't Zand. St. Maartensbrug en Burgerbrug eindelijk eena ge lijkberechtigd worden voor het vak lichamelijke oefeningen. Zolang het onmogelijk is een gymlokaal te bouwen, stelde hij voor dan maar speelterreinen bij die scholen aan te leggen, opdat Zweedse gymnas tiek kan worden beoefend geduren de de zomermaanden. De rest van de raad deelde dit inzicht volko men. HEILOO, Tengevolge van een fout bij de expeditie hebben onze abonné's in Heiloo Zaterdag de stadseditie voor Alkmaar ontvan gen, inpiaats van de editie, welke meer in het bijzonder voor de bui tengemeenten bestemd was en waarin het verslag van de gemeen teraadszitting van Heiloo was op genomen. Om deze fout zoveel mo gelijk te herstellen, ontvangen onze abonné's in Heiloo heden een extra pagina met de inhoud, die zij Zater. dag hebben gemist. VOLGENS een wetsontwerp d.d. October jl. wordt door de mi nister van Justitie voorgesteld, een zodanige wijziging aan te brengen in het rechtsgebied, dat de gemeen ten Middelie en Warder van het kanton Hoorn overgebracht zullen worden naar het kanton Zaandam, en de gemeente Beemster van het kanton Alkmaar eveneens naar Zaandam. Dit brengt mee, dat deze drie gemeenten voor de kanton- gevechtszaken naar Zaandam zullen moeten, 1, waar voor de recht bank-zaken paar Haarlem. In een adres aan de Tweede Kamer wijst de gemeenteraad van Alkmaar op het ongewenste van deze wijziging, die een nadeel zal betekenen voor de „justiciabelen" van deze drie gemeenten. Het adres motiveert een en ander uitvoerig en daaruit blijkt, dat de aansluiting van Mid delie en Warder bij het arrondisse ment Haarlem voor de inwoners dezer gemeenten een verslechte ring betekent, althans ten aanzien van de behandeling van recht- bankzaken en dat de aansluiting van de gemeente Beémster, die eco nomisch, sociaal en cultureel sterk op Alkmaar is georiënteerd, voor de inwoners van Beemster slechts weinig verbetering geeft ten aan zien van de behandeling van kan tongerechtzaken en een aanzien lijke verslechtering voor de behan deling van rechtbankzaken, terwijl daarenboven de natuurlijke betrek kingen, die tussen Alkmaar en Beemster bestaan, ten dele zullen worden verbroken, tot schade van beide gemeenten. Om deze redenen geeft de Raad van Alkmaar de Tweede Kamer in overweging bjj de behandeling van dit wetsontwerp met deze bezwaren rekening te willen houden. DUIZENDSTE BABY BERGEN. Mevr. M. Schaap, die ruim tien jaar als verloskundige te Bergen werkzaam is, verleende vorige week voor de 1000ste maal assistentie bij de geboorte van een nieuwe wereldburger. Zij heeft dus gemiddeld bijna 100 babij's per jaar geholpen. Deze duizendste is Mar- garetha, dochter van de heer en mevr. R. Beukers-Groot, Geestweg te Bergen. DIENSTBUS ALKMAAR—LEEUWARDEN VERONGELUKT SCHAGEN, Een Nacobus van de dienst AlkmaarLeeuwarden is op de Prov.weg nab(j dc Trap- brug, tijdens het Inhalen van 'n tankauto van de Heldersc Mclk- centralc verongelukt. Een geluk kige omstandigheid was hicrbÜ. dat dc bus midden in een hoop stenen Vloog, anders was het voer tuig met alle 32 inzittenden on herroepelijk in het kanaal terecht gekomen, met alle gevolgen van dien. Nu bleven de gevolgen beperkt tot een ernstig beschadigde bus en enkele met builen en schrammen overdekte inzittenden, tengevolge van een versplinterd ruit en de he vige schok. De buschauffeur, die gehouden is op tijd te rijden reed al geruime tijd achter de tankauto komende uit de richting Kolhorn. Op het punt op voor te rijden gaf hij duidelijk signaal, dat inderdaad tot gevolg had, (jat de melkauto rechts ging rijden. Maar juist toen de bus langs kwam zocht hij weer het midden op en drong de bus zodoende in de zachte berm. Gegeven de snelheid was het onmogelijk het gevaarte in de hand te houden, met bovenge meld resultaat. Het bleek dat de bestuurder van de melkauto gehan dicapt door het stuur aan de rech terkant, de toestand niet had kun nen overzien en in de mening ver keerde dat de buschauffeur het plan o mopvoor te rijden had op gegeven. De gestrande passagiers werden met een extra bus en de vernielde bus met de Naco-takel- wagen weggevoerd. Men kan onmogelijk op aïle leugenslakken van de Waarheid zout leggen, maar soms loopt de leugenachtigheid de spuigaten uit. Zo in de ellendige historie rondom Kardinaal Mindszenty. Wij hebben al heraaldelijk naar voren gebracht, dat de Kardi- naai bij voorbaat al heeft ver" klaard, dat wat men na zijn arrestatie ook over bekentenis' sen e.d. zou beweren, dit alles vals en onjuist is. De Waarheid houdt zich aan het „zelfportret'' van Zijnz Eminentie, zoals het dit ontleent aan de documenten van het geelboek. Hoe treffend, dat geel de kleur van de haat is!) Dit boek is echter al enige malen op zijn onoprechtheid ge' toets en te licht bevonden. Een datum treft ons nog bijzonder: reeds in April 1938 zou kardi' naai Mindszenty zich anti-se miet en voorloper van de nazVs getoond hebben, door het vast stellen van instructies en uitde len van memorando voor de kerkelijke leiders, alsof Mind szenty toen reeds alles voor het zeggen had. Maar Z. E. is pas kardinaal, geworden in Febru ari 1946, een jaar te voren primaat van Hongarije en pa- in 1944 werd hij bisschop (van Vesprem). Hij heeft altijd de strijd aangebonden tegen de aanhang van Hitier en tegen de pijlkrüisers! Hij werd gear resteerd door de Duitsers einde 1944, in'vol ornaat. Deze „aan hanger van het fascisme"(!) is een jaar lang gevangen gehou den door de Gestapo. In Decem ber 1949 werd hij gearresteerd door de communisten! Waar blijft de Waarheidnou met zijn leugens? En wie wil nu nog ontkennen, dat nazi'dom en Stalin~dom stoeien op de zelfde wortel van nihilisme, geloofs haat en kerkvervolging??? SCHAGEN Het is de politie in samenwerking met de politie te Akkrum (Fr.) gelukt om de dader van een reeks inbraken te Wognum, Schagen, Wieringen en andere Noordhollandse plaatsen in te reke nen. Het is een zekere H. de J., een Fries van middelbare leeftijd, die de laatste weken zijn geboorteland onveilig maakte. Bij een der laatste inbraken te Akkrum heeft hij een leeg sigarendoosje *achtergelaten, dat, naar vast aangenomen wordt, deel heeft uitgemaakt van de bij de fa. Beekma te Schagen gestolen goederen. De J. heeft bekend en is ingesloten. Maar in verband met de aanhou ding van dit heerschap, willen we onze lezers toch vooral met klem op het hart drukken, dat zij zelve hun eigendommen goed afsluiten. Het is b.v. een veel voorkomende verregaande zorgeloosheid om ach terdeuren niet degelijk af te sluiten. Om een proef te nemen hebben wachtmeesters een aantal ingezete nen bezocht en voordat de bewo ners er ook maar iets van hadden gemerkt, stonden ze voor hen in de slaapkamer. Het is wel aardig om te zeggen: we hebben politie om dieven te vangen, maar die politie neemt heel begrijpelijk geen enkele verantwoordelijkheid voor de eigen dommen van lieden, die ze a.h.w. op een presenteerblaadje aan in brekers bieden. KLEINE COMMISSIE VLEESKEU RJ NGSPIENST BARSINGERHORN AFGETREDEN Tijdens de raadsvergadering van Wieringerwaard is officieel me degedeeld, dat het bestuur van de vleeskeuringsdienst Barsingerhorn en van de destructor te Schagen, de z.g.n. kleine commissie, be staande uit de heren Doggers, No- let en Breebaart, resp. burgemees ters van Wieringermeer, Haren- karspel-Warmenhuizen en Zijpe, en bloc is afgetreden. In hun plaats heeft de grote commissie, totaal bestaande uit 11 burge meesters, benoemd de heren Blauboer (Barsingerhorn), Baken (Winkel) en Kloecke (Wieringer waard). Verdere bijzonderheden werden niet verstrekt, doch er kan met grote waarschijnlijkheid worden aangenomen, dat dit af treden verband houdt met ge beurtenissen die in 1948 de aan dacht hebben gevraagd. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Arnoldus, zoon van W. J. Kaandorp en C. J. de Haas; As- trid M„ dochter van A, P. Wendt en N. L. Hopman; Johanna G. M„ dochter van C. J. Stam en J. L. Kooijman; Geertruida M. J„ doch ter van E. C. Bilars en C. M. Krou- wer; Jan en Bob, zoon van J. Rade maker en E. Tix. Overleden: Lambertus Martin, 87 jaar, wedn, van C. S. Corporaal; Trijntje de Groot, 72 jaar, geh. met C. Renses; Geertje Nieuwenkamp, 74 jaar, wed. van A. Andersson; Cornelis Klerk, 82 jaar, wedn. van N. van Doorn. CYCLE CROSS „ALCMARIA VICTRIX" De Alkmaarse Wielrennersveren. „Alcmaria Victrix" heeft gister haar jaarlijkse Cycle Cross gehou den, waaraan door circa dertig ren ners werd deelgenomen. In de A-, klasse wist Jan Pronk beslag te leggen op de wisselbeker. Klardie werd winnaar in de B-klasse en in de C-klasse werd Haanraads no. 1. NRD.-SCHARWOUDE, 31 Jan. 80.000 kg rode kool 10.70—11.50; 72.000 kg witte kool 7,90; 25.000 kg eele kool 9—9.40; 1000 kg groene kool 1619; 20,000 kg uien 8.80 9.80: 15.000 kg kroten I 6.10; II 4,80: 23.000 kg peen II 6.40; III 5,50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2