Israël draagt het aureool der overwinning LUCHTBRUG VAN AETHERGOLVEN van Amsterdam naar Indonesië Een katholiek program van gemeentepolitiek EEN ABCIS WERD GEWIJD r NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 31 Januari 1949 PAG. 3 ei U iets? Dader eks inbraken □rresteerd tste nieuws P.T.T. mobiliseerde de telefoon „Uw verbinding met Batavia.... spreekt u maar".... „Waarheid-injectie" Critische beschouwing van burgemeester Nolet Bijzondere plechtigheid in de abdij van Oosterhout De rechten van de mens in discrediet China buigt het hoofd Een week buitenland J i onmogelijk op atle ■ken van de Waarheid n, maar soms loopt de iigheid de spuigaten de ellendige historie 'ordinaal Mindszenty. n al heraaldelijk naar racht, dat de Kardi' oorbaat al heeft ver' ■t wat men na zijn ook over bekentenis' ou beweren, dit alles ijuist is. De Waarheid i aan het „zelfportret'' Eminentie, zoals het at aan de documenten telboek. (Hoe treffend, le kleur van de haat oek is echter al enige zijn onoprechtheid ge' e licht bevonden. Een ft ons nog bijzonder: 1 pril 1938 zou kardi- Iszenty zich anti-se- oorloper van de nazi's ebben, door het vast' a instructies en uitde- memoranda voor de leiders, alsof Mind- n reeds alles voor het d. Maar Z. E. is pas geworden in Febr'u- 146, een jaar te voren in Hongarije en pa- in hij bisschop (van Hij heeft altijd de igebonden tegen de an Hitler en tegen de s! Hij werd gear- oor de Duitsers einde ol ornaat. Deze „aan- n het fascisme"(!) is ang gevangen gehou- le Gestapo. In Decern" verd hij gearresteerd communisten! Waar Waarheid" nou met s? En wie wil nu nog dat nazi-dom en stoeien op de zelfde nihilisme, geloofs' erkvervolging??? 1 Het is de politie in ng met de politie te 'r.) gelukt om de dader ks inbraken te Wognum, iVieringen en andere idse plaatsen in te reke- een zekere H. de J., een middelbare leeftijd, die weken zijn geboorteland akte. Bij een der laatste Akkrum heeft hij een endoosje «achtergelaten, ast aangenomen wordt, litgemaakt van de bij de te Schagen gestolen ie J. heeft bekend en is ,-erband met de aanhou- t heerschap, willen we toch vooral met klem drukken, dat zij zelve immen goed afsluiten, een veel voorkomende zorgeloosheid om ach- ïet degelijk af te sluiten, roef te nemen hebben "rs een aantal ingezete en voordat de bewo- maar iets van hadden mdon ze voor hen in de Het is wel aardig om we hebben politie om angen, maar die politie begrijpelijk geen enkele lelijkheid voor de eigen- in lieden, die ze a.h.w. senteerblaadje aan in den. ST FCETREDEN raadsvergadering van rnard is officieel me- dat het bestuur van de gsdienst Barsingerhorn destructor te Schagen, leine commissie, be de heren Doggers, No- baart, resp. burgemees- Vieringermeer, Haren- menhuizen en Zijpe, afgetreden. In hun de grote commissie, lande uit 11 burge- benoemd de heren Barsingerhorn), Baken n Kloecke (Wieringer- erdere bijzonderheden t verstrekt, doch er ote waarschijnlijkheid ogenomen, dat dit af- rband houdt met ge- die in 1948 de aan- en gevraagd. UIT ALKMAAR ERLIJKE STAND ALKMAAR Arnoldus, zoon van W. en C. J. de Haas; As- hter van A. P. Wendt opman; Johanna G. M„ C. J. Stam en J. L. eertruida M. J„ doch- Bilars en C. M, Krou- Bob, zoon van J. Rade- Tix. Lambertus Martin, 87 van C. S. Corporaal: .'root, 72 jaar, geh. met Geertje Nieuwenkamp, van A. Andersson; k, 82 jaar, wedn. van k'CLE CROSS IARIA VICTRIX" larse Wielrennersveren. Victrix" heeft gister ise Cycle Cross gehou- door circa dertig ren. eelgenomen. In de A-, Jan Pronk beslag te wisselbeker, Klardie in de B-klasse en in erd Haanraads no 1. ARWOUDE, 31 Jan. ode kool 10.70—11.50; te kool 7.90; 25,000 kg 9.40; 1000 kg groene 20,000 kg uien 8.80 kroten I 6.10; II 4,80: II 6.40; III 5,50. PERSON EELIN KRIMPING Bil DE K.L.M. Het ligt in de bedoeling dat het personeelscijfer van de K.L.M. binnenkort enigermate omlaag wordt gebracht. Deze personeelsin krimping zal vrijwel uitsluitend beperkt worden tot het admini stratieve personeel. Na de oorlog heeft de K.L.M. een groot aantal mensen aangenomen en thans acht men de tijd gekomen, hieruit een vaste kern te vormen en zo te komen tot een zekere con solidatie in het bedrijf. OVERNEMING VAN HAVENS EN HAVENTERREINEN TE MEDEMBLIK Zonder beraadslaging of stem ming heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp goedgekeurd tot over neming in beheer en onderhoud bij het Rijk van: le. de bij de gemeente Medem- blik in beheer en onderhoud zijn de havens en haventerreinen met bijbehorende werken te Medem- blik; 2e. een bij het ambacht van Westfriesland genaamd de Vier Noorder Koggen in beheer en on derhoud zijnd gedeelte bestrating aan de noordzijde van de tot de onder le bedoelde werken beho rende Kwikkelsbrug; 3e. enige bij het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwar tier in beheer en onderhoud zijn de bij de onder le genoemde ha vens behorende werken. H Bij het binnenvaren van de haven van Singapore werd de schroef van de „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, licht beschadigd. Deze beschadiging, voor het oog nauwelijks waar neembaar, veroorzaakte een enorme trilling, zodat het schip vaart moest minderen. Zaterdag is het schip, dat 193 m. lang, 25 m. breed en 27'A cm. hoog is, door 6 sleepbootjes naar het nieuwe 32.000 tons dok van de Rotterdamse Droogdok Mij., het grootste van Nederland, gesleept om daar van schroef te verwisselen. De „Willem Ruys" wordt in het dok gesleept. (Van een onzer verslaggevers) EEN SERIE HANDGREPEN op het geheimzinnige contactbord en dan kondigt de vriendelijke stem van de telefoniste aan: „Uw aanvraag Batavia, ik verbind U doorspreekt U maar". Dank zij de combinatie telefoon en radio en niet minder ook dank zij de goede zorgen van de P.T.T. is weer een verbinding tussen Nederland en het verre Indonesië tot stand gebracht. Vanuit een huiskamer vraagt een opgewonden stem -an een moeder haar zoon, die anderhalf jaar geleden met een troepen schip is vertrokken, hoe hij het maakt en of hij gevaarlijke diensten heeft en natuurlijk ook wanneer hij terug komt. Na de moeder komt de vader en de verloofde. Zij stellen ieder op hun manier dezelfde vragen. De telefoniste kijkt tevreden. „Prima verbinding", beduidt ze ons. ,,'t Is wel eens anders", zegt haar collega, die klaar staat om een vol gend gesprek door te geven, 't Is wel eens anders, maar wat bij alle gesprekken blijft is de spanning, die de mensen aan weerszijden van de lijn dagenlang naar die minuten doet verlangen om elkanders stem weer eens te horen. Veertienduizend kilometer is een heel verre afstand, zowat gelijk aan oneindig, voor verwanten en vrien den, die naar elkanders welstand brandend nieuwsgierig zijn. Zeker lijkt deze afstand een onoverbrug bare kloof, als gevaren dreigen en de normale communicatiemiddelen zijn verbroken. Zoals thans, nu de machtige KLM-vogels betrekkelijk tot werkloosheid zijn gedoemd en het luchtpostverkeer op de Indië- lijn enigszins is opgeschort. Het mag echter voor de betrokkenen een geruststellende gedachte zijn, dat de PTT paraat is. De Rijkstele- foon heeft al haar krachten gemo biliseerd om met behulp van die geheimzinnige aethergolven het telefoonverkeer met Indonesië zo goed en zo snel mogelijk voortgang te doen vinden. Een plakboek vol met bedankjes ligt in de la van een schrijftafel in een der kamers op de vierde ver dieping van het gebouw van de Rijkstelefoon aan de Spuistraat te Amsterdam. Brieven van gelukkige vaders en moeders en echtgenoten, die hierin uitdrukking geven aan hun dankbaarheid voor de service van het telefoonpersoneel. Nieuwsspuiters en zwijgers Een kwartiertje in de telefonisten kamer en nog een kwartiertje bij de technische dienst is al ruim schoots voldoende om een indruk te krijgen van de grote zorg, die aan de gesprekken wordt besteed. Aanvragen is niet zo moeilijk. Maar wat te doen, als de verbinding er is? De telefonisten, die ter controle blijven meeluisteren, weten er alles van. „De mensen zijn meestal zo verbouwereerd als ze elkaar horen, dat zij niets zeggen of een stort vloed van woorden door de micro foon spuiten", zo vertellen zij. Een ramp betekent dat niet. De nieuws spuiters zijn het gemakkelijkst van hun kwaal te genezen. De zwijgers aan het praten krijgen is moeilij ker, maar ook dat lukt meestal wel. Zelfs bij het moedertje uit het ach- teraf-dorp in Twente, dat nog nooit een trein had gezien, laat staan dat zij een hoorn van een telefoontoe stel in haar handen had gehouden. Een telegram over haar zoon, die gewond was, bracht haar bij de PTT in het dorpspostkantoor. Toen de verbinding eindelijk tot stand kwam, scheen het, dat de emotie de oren van het vrouwtje had dicht gedrukt. Geen nood. De telefoniste bemoederde het gesprek net zo lang totdat moeder en zoon elkaar ge vraagd en verteld hadden wat zij van plan waren. Gewonden krijgen voorrang Over gebrek aan belangstelling heeft de PTT op de Indië-verbin- ding zeker niet te klagen. Van des morgens 9 tot 's middags 5 uur is Amsterdam over de ultrakorte golf- zender Kootwijk en de ontvangst installatie Noordwijk met Batavia verbonden. Van 9 tot 2 uur wordt nok door de aether de kloof tussen Nederland en Bandoeng overbrugd. Via Bandoeng wordt eveneens ver binding met Soerabaja, Medan, Makassar en Palembang onderhou den. Dagelijks worden ongéveer 100 gesprekken gevoerd. De gesprekken komen 't beste door op tijdstippen, dat het zowel in Nederland als in Indonesië licht is. Als het echter nodig is, is de PTT op alle uren van de dag en op alle dagen van het jaar voor haar cliënten in touw. Vooral als het om berichten van gewonde militairen gaat. Deze ge sprekken gaan steeds voor. De ser vice gaat zelfs zo ver, dat indien de omstandigheden meezitten, derge lijke verbindingen in 20 minuten tot stand kunnen worden gebracht. Het record vormt en de mensen van de Rijkstelefoon zijn daar met recht trots op het gesprek, dat op Kerstmis, toen de dienst gesloten was, in 10 minuten tot stand werd gebracht Vaak zijn het ernstige zaken, waarvoor de Indië-verbinding wordt gebruikt. De gesprekken met het ziekenhuis in Bandoeng bijvoor beeld, waar men over een rijdende telefooninstallatie beschikt. Tal van ouders en verwanten konden hier door na een rechtstreeks contact met een zieke militair veel van hun zorgen van zich afschudden. In de meeste plaatsen moeten de gesprekken van de ontvangstplaat sen uit worden gevoerd. Dat levert nog al eens moeilijkheden op. De militaire autoriteiten hebben echter open oog voor de betekenis van een rechtstreeks contact. Wanneer het maar enigszins mogelijk is, verle nen zij hun medewerking. Vijfhonderd km. minuten spreken voor drie Niet altijd kunnen zij echter zo voorkomend zijn als in het geval, toen onlangs in de cel van het Am sterdamse kantoor een familie wachtte en wachtte op een aanslui ting met Batavia. Om 3 uur 's mid dags zou het gesprek doorkomen. Het bleef uit. Onrustig draaiden de wachtenden op hun stoelen. Het werd vier uur, vijf uur. Dan maar de volgende dag terugkomen. Weer draaiden de wachtenden met de wijzers van de klok het ene na het andere uur, zonder dat Bandoeng het gesprek doorgaf. Op het laatst kon de moeder het niet meer uit houden. In tranen badend beklaag de zij zich bij de chef van de radio kamer. „D'r zoon zou zeker wat overkomen zijn". Batavia werd ge polst. Daar werd contact gezocht met de leger-autoriteiten. De gerust stellende mededeling volgde, dat het gesprek de volgende dag op dat en dat uur doorgang zou kunnen vin den. Op het aangegeven uur kwam de zoon aan de lijn. Zonder moeite was dat echter niet gegaan. Met medewerking van de militaire com mandanten. die erg met de onge ruste moeder te doen hadden, had zoonlief' in een jeep een reis van 250 km moeten maken om drie min. met zijn familie te kunnen spreken Zo'n medewerking, gelooft het gerust, behoort tot de hoge uitzon deringen. DUITSE ONDERZEEER MET 50 DODEN AAN BOORD Door ploegen, belast met het wegruimen van wrakken in de haven van Kiel, is een Duitse on derzeeër aangetroffen, aan boord waarvan 50 lijken zijn gevonden. De 1600 ton metende onderzeeër had, tijdens één vayi de laatste luchtaanvallen op de haven van Kiel, een voltreffer ontvangen. De oorlogsbodem was zeer kort tevo ren uit het in de nabijheid van Danzig gelegen Zoppot in Kiel aangekomen. Men meent, dat zich aan boord een aantal burgervluch telingen uit de vroegere vrijstad bevonden. Het lijk van een vrouw is reeds geïdentificeerd. BELANGRIJKE FRANSE UITSPRAAK Bazars voor katholieke scholen vrij van belasting Verscheidene malen hebben wij reeds gemeld, dat de Franse ka tholieken weigeren verakelijkheids- belasting te betalen voor bazars, fancy fairs etc., die zij beleggen om de katholieke scholen in stand te kunnen houden. De Franse katho lieken betalen reeds belasting voor de staatsscholen en onderhouden bovendien van eigen giften de bij zondere scholen. Zij stellen zich op het standpunt, dat nu de staat in zijn plicht te kort schiet, de ka tholieke scholen te subsidiëren, het verregaand onrechtvaardig moet worden geacht, dat zij nu nog bo vendien van deze liefdadigheidsba- zars tot steun van de bijzondere scholen belasting moeten betalen. Zowel de rechtbank te Poitiers als te Fougeres heeft thans een be langrijke uitspraak gedaan en be paald, dat geen vermakelijkheids belasting voor deze bazars .behoeft te worden betaald. Wel werd aan de organisatoren van deze bazars een boete opgelegd, omdat zij had den nagelaten, mede te delen, dat deze bazars zouden worden gehou den. OORDEEL OVER DE MORELE TOELAATBAARHEID In verband met het feit, dat de Franse politie en rechters van In structie Pentothal aanwenden bij ondervraging van beklaagden, die weigeren om te bekennen, heeft de president van de Pauselijke Acade mie voor Wetenschappen. Pater Agostino Gemelli, in het tijdschrift „Vita e Pensïero" de vraag gesteld, of het moreel te verantwoorden is. dat dergelijke chemische middelen bij de beschuldigden worden toe gepast. Pater Gemelli. een internationaal bekend psychiater, onderscheidt twee manieren om Pentothal toe te passen de medische, waarbij de arts de verantwoordelijkheid van een pa tiënt wil vaststellen en de gerech telijke waarbij de politie en de rechters van instructie de beschul digden verklaringen willen doen af leggen. Naar de mening van Pater Ge melli bestaat het eigenlijke pro bleem hierin, welke waarde moet worden gegeven aan de verklarin gen, die half bewusteloos worden afgelegd. Zowel van juridisch als van moreel standpunt bezien kan een beschuldigde dan pas schuldig worden bevonden, wanneer hij zijn verklaringen bij zijn volle bewust zijn heeft afgelegd. Pater Gemelli wijst er op, dat de toepassing van narcotische midde len, die bij toediening een halve slaaptoestand te weeg brengen, kenschetsend genoeg het meeste is verbreid in die landen, waar de christelijke wet niet meer wordt erkend en het materialisme voet aan do grond heeft gekregen. In geen geval kan de wetenschap het gebruik van methoden billijken, die in strijd zijn met de morele en god delijke wetten. Zoals bekend is, werkt het Pen tothal opwekkend en prikkelend, zodat daardoor de met Pento thal behandelde persoon meer ge neigd is tot grotere mededeelzaam heid, ook wat betreft zijn diepst verborgen gedachten. Het „acte- dron" daarentegen, dat gebruikt wordt in de landen achter het IJze ren gordijn, breekt op chemische wijze de geestelijke weerstand van de beklaagde. ALS FUNDERING voor de in de verschillende gemeenten te ne men maatregelen moet men zien het nieuwe ,,ontwerp-program voor de gemeenteraadsverkiezingen 1949", van de Katholieke Volkspartij aldus verklaarde burgemeester H. Nolet van Warmenhuizen in een aantrekkelijke en leerzame causerie over dit program. Hij hield deze inleiding voor de Vereniging van Katholieke Gemeenteraadsleden in de Statenkring Hoorn (Noord) voor een groot aantal belangstellenden. Hij ging er daarbij vanuit, dat de katholieke raadsleden hun taak, in het algemeen belang, verrichten op grond van de staatkundige be ginselen van de K.V.P., welke zij omschreven in het Algemeen Staatkundig Program van de vroegere R.K. Staatspartij anno 1936, dat thans voor de K.V.P. nog van kracht is. In 1943 moesten ook tie Italianen Kun tol aan de machtige bondge noot betalen, o.m. in de vorm van tramwagens die voortaan door de straten van München reden. 49 motor- en 16 bijwagens zijn nu bij het gemeentelijk ver voersbedrijf in Miinchen-Giesing gereed gemaakt voor verlading naar het land van herkomst. Dit program moest, aldus de heer Nolet, beter gekend zijn, ook door de raadsleden. Ook zij zoeken soms beginselen waar ze niet zijn, soms worden de beginselen ver wrongen. (Onderzocht wordt, of dit program nog in druk verkrijgbaar is, een commissie is doende, het te herzien.) De inleiding van het ontwerp, dat wij in zijn geheel hebben ge publiceerd, zet ook nog eens voorop, dat de raadsleden, overeenkomstig art. 51 gemeentewet, stemmen zonder last of ruggespraak met hen die benoemen. Dus géén opdrach ten van een bestuur of een alge mene vergadering. (Wel overleg, ook met verschillende organisaties over motieven en strekking van voorstellen). Kath. gem. politiek Een raadslid, aldus de heer Nolet, is ook niet gebonden door een meerderheidsbesluit van de fractie. Niet de fractie beslist, maar de Raad. Een raadslid stemt voor persoonlijke verantwoording, naar eer en geweten. Practisch is het inderdaad, dat fractie-afspraken, waar geen gewetensverschil bij te pas komt, zoveel mogelijk worden gehouden. Tenslotte spreekt de inleiding van het program over het openen en sluiten van de raadsvergadering met gebed. Het is, hoe men ver der moge denken over de practi- sche uitvoerbaarheid van deze maatregel, altijd een plechtig mo ment, als ook bij deze werkzaam heden de hulp van God wordt in geroepen en onze afhankelijkheid aan hem wordt betuigd. gem. politiek Herstel van een eigen belas tinggebied is het middel tot restauratie van de gemeentelijke zelfstandigheid, om de gemeente besturen te stimuleren tot activi teit en redelijke zuinigheid. De uit kering ingevolge de noodregeling is intussen voor velen een uitkomst! De wederopboui w-regeling ziet spr. vooral als een kwestie van betere organisatie. Het ontbreken van gemeentepolitie is een ongewenste toestand, waardoor te kort gedaan wordt aan de doel treffendheid van de taak van de burgemeester, die volgens de wet hoofd van de politie is. Inleider wees verder op de wen selijkheid, om niet te royaal te zijn met het geven van vergunnin gen voor openbare vermakelijkhe den op Zaterdagavond, als deze tot de Zondagmorgen worden voortge zet. Spr. wees op een voorstel van het Kringbestuur, om als punt in dit program ook op te nemen: be vordering van de mogelijkheid van hoger onderwijs voor on- en min vermogenden. VV oonruimte-vraagstUK De taak van het gemeentebestuur ten aanzien van woonruimte, wo ningbouw, volkshuisvesting, enz., is moeilijk. De woonruimte-wet ia in gewikkeld. vordering practisch moeilijk. Aan herziening wordt van bevoegde zijde aandacht geschon ken. In de discussie kwam naar voren, dat veel bevreemding is ge wekt door de berekening, welke van officiële zijde is gegeven als grondslag voor de woningbouw- toewijzing. (Voor deze kwestie ver wijzen wij naar een korte beschou wing onder „Kroniek en Kritiek" - Red.). De spreker wees verder op de noodzaak, er meer van uit te gaan, dat bij de toepassing van de ar- men-wet de kerkelijke en particu liere armenzorg principiëel voor rang hebben. De uitvoering van de armenzorg dient in elk ge val zoveel mogelijk door particu liere organisaties te geschieden. Toepassing van het beginsel van de landf/.'beiderswet, door Wer- vershoof o.a. zo actief gedaan, heeft ook nu de aandacht. Er valt zelfs nu nog wel iets te doen door een combinatie van landarbeiderswet en financieringsregeling. Er kwamen in de discussie nog verschillende practische punten naar voren, waarbij o.a. wel weer bleek, dat in vele gemeenten het gebrek aan woon-ruimte een nij pend vraagstuk is. Voor het herstel van de gemeente moet krachtig stelling genomen worden, waarbij inschakeling van de invloedrijke Vereniging van Nederlandse Ge meenten aanbevolen werd. Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. (Adv.) Europees Kampioene Kunstrijden De Europese titel in het kunst rijden voor dames is ten deel ge vallen aan de Oostenrijkse Eva Pawlik. Op het moment, dat al Gods lieve heiligen door het zuivere, zo onaardse gezang der monnialen in het koor als tot getuigen werden geroepen bij de wijding van me vrouw Maria Theresia van Rijn tot abdisse van Onze Lieve Vrouw te Oos\erhout, brak de zon door en viel door de smalle vensters hoog in het priesterkoor, een vreugdevol licht. De nieuwe abdisse lag in ge bed plat ter aarde aan de voeten van Mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, die bij ontstentenis van Mgr. P. Hopmans, de wijding ver richtte. En de felle wind rukte aan alle zijden van de buitenkerk, maar vermocht de gewijde sfeer binnen de kloostermuren niet te verstoren, evenmin als de woelingen van de wereld het ongerepte, geestelijke leven der zusters van de eeuwig heid, waarop dit gericht is, kan nen aftrekken. Het feest van de heilige Agnes was ditmaal voor de Oosterhoutse Benedictinessen een bijzondere hoogtijdag. Even na negen uur be gon het kloosterklokje te kleppen en begon de wijdingsplechtigheid. In het priesterkoor hadden plaats genomen Dom Olphe-Galliard, abt van Parijs, Dom Mahler, abt van Oosterhout, Dom Ahdriessen, prior van Egmond en Dom Tholens, prior van Slangenburg. Er waren nog andere geestelijke autoriteiten en vertegenwoordigers van andere or den. In de beperkte ruimte van de buitenkerk hadden familieleden en een aantal genodigden, waaronder Pieter van der Meer de Walcheren, plaats genomen. De eenvoudige, doch zo treffende wijdingsceremoniën waren nauw verweven met de handelingen der H. Mis. Door twee matrones en twee ridders werd de nieuwe abdisse aan de slotdeur van het klooster afge haald en naar het priesterkoor ge leid. Daar legdë zij met zachte, ontroerde stem de eed van trouw af, deze bevestigend met de hand op de tekst van het Evangelie, waarna de litanie van alle heiligen werd gezongen. Dan volgde de handoplegging en gaf de bisschop de regel van de orde in haar han den. En in het koor zongen de Zusters, nu en dan speelde het or gel en in vele handelingen, waarbij Benedictijnen assisteerden, open baarde zich de heerlijke liturgische rijkdom van onze Moedei', de H. Kerk. Uit de handen van de Bisschop ontving de wijdelinge de ring en later, vóór de plechtige zegen, werd zij op haar zetel in het priester koor geplaatst. „Ontvang de volle macht", zo werd daarbij gebeden en als teken van deze macht werd haar de staf overhandigd. Toen klonk een vreugdevol Te Deum op, de kloosterklok begon te luiden en de nieuwe abdisse werd teruggeleid naar het slot, waar de ceremoniemeesteres en twee assis tenten haar ontvingen. Het „Wees leidster van de kudde naar de beemden van het hemels erfdeel", dat o.a. gebeden werd, sprak betekenisvoller tot hoofd en hart, toen onder .het herhaald Te Deum alle geprofeste Zusters voor de nieuwe abdisse kwamen neer knielen en zij haar kinderen om helsde. Mevrouw Van Rijn is de eerste Nederlandse en enige gewijde ab disse in Nederland, opvolgster van Madame Hildegarde, in de wereld Marie Therése Lamy de la Cha- pelle, die gezien haar hoge leeftijd van 84 jaar om een opvolgster had gevraagd. Meer dan twee uur duur de de zinvolle wijdingsplechtigheid, het leek een kort moment, een oogwenk in de eeuwigheid. Na de plechtigheid werden aan de nieuwe abdisse vele gelukwen sen aangeboden. In de vroege ochtend van 22f December 1848 trokken Neder landse troepen langs de weg van Padang Pandjang in de richting van Fort de Koek. Om kwart voor acht reden de eerste pantser wagens de Republikeinse hoofdstad van Sumatra binnen. Door middel van geluidwagens van Radio Padang werd de bevolking van Fort de Koek aangespoord normaal het werk te hervatten. De „Beachmaster" (rechts) bij de pasar. De opmerkelijkste wending, die de laatste weken kenbaar werd, was wel die inzake de Palestijnse kwestie. Langzaam maar zeker is reeds maandenlang duidelijk gebleken, dat Israël door de een of andere oorzaak bij Amerika die goede ontvangst kreeg, die het zelf wenste en wellicht daaraan heeft het nu te danken, dat de geconstateerde wending eerder tot stand kwam, dan het in de verste verte maar mocht hopen. De Engelse minister van buitenlandse zaken Bevin heeft deze week in het Lagerhuis een van de zwaarste aanvallen uit zijn ambtsperiode moeten verduren over zijn Palestina-beleid en hem is onomwonden te kennen gegeven, dat zijn politiek in de nabije Oost mislukt was. Men ging zelfs zover hem te verwijten, dat hij de schuld was van de vele slachtoffers, die het conflict aaar veroorzaakt heeft onder de Britse soldaten. De minister verdedigde zich vooral met de be- I wijzen uit de geschiedenis en hij wees er op, I dat men van hem niet zou kunnen verlangen, wat generaties staatslieden niet hebben kunnen voltooien. Alsof de Engelse politiek vooral in het Nabije Oosten een opeenhoping geweest is van compromissen met onderling verschillende volkeren en het scheppen van tegenstellingen, om daardoor des te sterker te kunnen heersen. Albion is daar nu bedrogen uitgekomen en het zal een hele toer hebben, om de wending.' die nu ten gunste van Israël gemaakt wordt, redelijk te kunnen verklarenaan de Arabische landen, waarmede het toch eveneens in vrede en vriend schap wil leven. In het bijzonder moet hier dan wel gedacht worden aan Egypte, dat de zwaar ste slagen van het Palestijnse conflict incasseren moest; verder aan Perzië en Irak. waar de uiterst kwetsbare en tevens onmisbare olieleidingen lopen. De Engelse partner Frankrijk, die de laatste tijd steeds Europeser gaat denken wel licht onder de indruk van eigen onverwacht behaald succes in de Ruhrmoeilijkheden is reeds tot erkenning overgegaan, zodat binnen niet al te lange tijd Israël als volwaardig partner zal worden erkend in de rij der mogendheden. Amerika heeft hiermede een volledig politiek succes behaald, niet in het minst, omdat het ook deze keer de Russische neigingen voor is geweest en daardoor ook deze jonge staat veel morele men beweert zelfs practische steun ver leende gedurende de uitputtende gevechten met de Arabieren. Opmerkelijk is tevens, dat de Palestijnse Arabieren blij schijnen te zijn met deze oplossing en aan alle kanten verzoeken, om zo spoedig mogelijk weer naar hun woningen in Israël te mogen terugkeren. Ook hier spreekt de controverse, die er in de Arabische Liga heerst, vooral tussen Abdoellah van Transjor- danië en Faroek van Egypte, een hartig woordje mee. Naast de practische volledige erkenning van deze jonge nieuwe staat is er iets, dat de wereld met bange gevoelens bezielt en dat is wel de aanstaande val van nationalistisch China, nu. generalissimo Tsjang Kai Sjek zich heeft terug getrokken, om in de stilte van zijn bergdorp af te wachten, hoe de ontwikkeling der onderhan delingen tussen Mao Tse Toeng en zijn plaats- vervanger generaal Li zullen aflopen. Met typi sche Chinese berusting heeft hij het volk bekend gemaakt, dat hij op betere tijden voor het volk hoopt en «dat hij tot zolang teruggaat naar zijn geboortedorp. Wijsgeriger kan het niet en het Chinese volk weet nu, dat zijn leider, die het reeds vanaf 1933 een voorspoedige vrede be loofde, zich van al deze jaren ontdaan heeft, om straks, wanneer de tijden weer daar zijn, op nieuw als een herborene te verschijnen en zijn functie te aanvaarden, die hij zichzelf jarenlang toegedacht heeft. Of dit nog ooit zo zal worden hangt af van de wijze, waarop het volk zelf zal reageren op de toekomstige nieuwe staat, die, op communistische leest geschoeid, alleen nog maar zal worden bediend door enkele vazallen, die getrouw aan het devies van hun leider Mao Tse Toeng en deze weer van de oppermachtige Kominform, alles zullen doen, om China als uit- valspoort te gebruiken voor verdere expansie. Daarom ook is volkomen onverklaarbaar, hoe Amerika, hoe de rest van de wereld reageert op allerlei uitlatingen in de Veiligheidsraad, die niet minder dan Nederland de schuld geven van de moeilijkheden in Indonesië. Daarom ook is de beschuldiging van de Amerikaanse afgevaar digde Jessup, dat Nederland evenals Rusland er op uit is het volk te knechten, hoogst onverant woordelijk en menselijk gesproken onfatsoenlijk, waarbij eveneens de opmerkingen betrokken worden, die sommige Amerikaanse kranten over dr. Drees schrijven, door hem met Hitier te ver gelijken. Zulke taal eist van de zijde van de Nederlandse regering toch zeker wel een protest, omdat juist in de ogen van het op democratie fel-gebrande Amerika dr. Drees toch zeker niet met een figuur als genoemd kan worden vergeleken. Amerika's houding in deze kan niet anders verklaard worden, dan Rusland een slag voor te willen zijn, maar juist daardoor speelt het zonder het te (willen) beseffen in de kaart van de revolutionnaire groepen, die er op uit zijn alles wat Marxistisch denkt en doet en Russisch leert aan te nemen en desnoods met gejuich binnen te halen. Dat er door enkele lagere instanties in Indonesië fouten zijn gemaakt doet niets af aan de zaak waarvoor Nederland in de bres springt en wanneer eejj Commissie van Goede Diensten niets anders te doen heeft, dan alleen maar Nederland af te vallen en de Republiek op te hemelgn, is dat een teken, dat deze commissie alle reden van bestaan mist, omdat zij is ingesteld om onpartijdig, let wel onpartijdig, op te treden. Waarin deze onpartij digheid gezocht wordt blijkt reeds voldoende uit een door de Nieuwe Eeuw van vorige week gepubliceerde (en om de lezer niet te kwetsen onduidelijk gemaakte) foto van deze zelfde com missie. De fout ligt ook wel enigszins bij de Nederlanders zelf, omdat zij verzuimd hebben er voor te zorgen, dat het buitenland en met name vooral Amerika voldoende en op groot scheepse manier voor te lichten in de afgelopen, dit in tegenstelling met de Republikeinen, die dit ruimschoots deden en op wat voor manier blijkt nu reeds voldoende. In December van het vorig jaar, dus nog niet /eens zo lang geleden, nam de Veiligheidsraad, onder aandrang van de Amerikaanse lady Roo sevelt een resolutie aan over de rechten van de mens, doch met voorbijzien van al deze prach tige woorden en van gevoel sprekende debatten heeft deze zelfde raad met geen woord gerept over datgene wat nu in Hongart'je te gebeuren staat, nu een mens van groot formaat en bijzon dere kwaliteiten waar alle volkeren en ge zindten het over eens zijn in zijn heiligste rechten wordt aangetast, zijn medewerkers on menselijk worden gemarteld en krankzinnig ge maakt en hijzelf door een proces, dat alle juri dische rechten en schijn mist, zal worden ver oordeeld. Men weet wat zulk een veroordeling betekent, doch de Veiligheidsraad heeft met geen woord gesproken over deze resolutie, noch over de arrestatie van Kardinaal Mindszenty. Wan neer op dergelijke manier zal worden doorge werkt, zal de vergadering der Verenigde Naties de Veiligheidsraad incluis, nog eerder ondergaan dan de Volkenbond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3