Gebrek aan woonruimte en werkgelegenheid Vorming buiten schoolverband PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Dinsdag 1 Februari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN belemmeren groei van Alkmaar Het amendement- de Zeeuw Opzet en organisatie Opa van 't Hoff honderd jaar Het ziekenhuis te Medemblik blijft Naar wij vernemen Herziening proces tegen Christus? De wateronttrekking in de Duinstreek Het communisme de gesel der samenleving Marktberichten Welvaartsbevo RAAD-NAPRAAT De eerste raadsvergadering van het jaar heeft altijd een bijzonder cachet, omdat de burgemeester dan in een Nieuwjaarsrede de geschie denis van de stad in het voorbije jaar de revue laat passeren en een blik werpt op de toekomst van het reeds begonnen jaar. Ditmaal was dat bijzondere cachet in grotere mate aanwezig. Het was de eerste maal, dat de raad verga derde onder voor de gemeente van- het-Rijk-financieel-onafhankelijke omstandigheden en dit was voor het vrouwelijke raadslid, mevr. Kommer van der Zwaard, aanleiding de po pulaire wethouder van financiën met een tuiltje fresia's te vereren; de verslaggever van het Vrije Volk sprak in zijn verslag van rozen, maar het waren heus fresia's. Het was een aardige attentie, die door de heer van Slingerland zeer op prijs werd gesteld, maar hij maakte terstond een gebaar van „hand op de portemonnaie" en benam de raad elke illusie, dat hij nu maar raak kon grijpen in de gemeentelijke schatkist. Voorts was het de eerste maal, dat burgemeester Wytema de Nieuwjaarsrede hield. Naast de ge bruikelijke cijfers over het aantal staven ijs, dat de ijsfabriek aan het Slachthuis fabriceerde, het aantal kilogrammen kaas. dat werd aan- gevoei*. het aantal patiënten, dat in de beide ziekenhuizen werd ver pleegd enz., gaf hij ook enkele be schouwingen van meer belangrijker aard. De bevolking was in '47 maar met 549 zielen toegenomen; als het in dit langzame tempo doorgaat, zal het nog circa twee jaar duren, voor wij de 40.000ste inwoner kunnen ver welkomen. Twee oorzaken zag bur gemeester Wytema voor deze trage bevolkingstoename in onze toch zo levende stad: het gebrek aan woon ruimte, dat zovele trouwlustigen tevergeefs naar een eigen nestje doet uitzien en anderen verhindert zich hier te vestigen en tweedens het gebrek aan werkgelegenheid in onze stad, waar gunstig gelegen industrieterreinen nog steeds op tich-hier-vestigende industrieën lig gen te wachten. Gevolg hiervan is een trek van fabrieksarbeiders naar de Zaanstreek en de Hoogovens. De klacht, dat het industrieterrein in Alkmaar naar verhouding duur der is dan elders, was ook tot het college doorgedrongen en het heeft daarom gemeend een spierinkje te moeten uitgooien in de vorm van een reservepotje van 'n halve ton, om de kabeljauw van de industrie te vangen. Uit dat potje zal dan enige reductie op de prijs van de grond verleend worden, om het de adspirant-fabrikanten zo aanlokke lijk mogelijk te maken. Laten wij hopen, dat het onnozele spierinkje er in zal slagen de vett^ kabeljauw te vangen. Het is echter niet alleen het na streven van een plaatselijk belang, dat voorzit bü het streven naar meer werkgelegenheid in Alkmaar; ook de geestelijke volksgezondheid, die in onze provinciestad beter kan ge dijen dan in de industriecentra van de grote steden, willen B. en W. door het scheppen van meer werk gelegenheid hier bevorderen. Het deed ons goed dit van de hoogste gezagsdrager in onze gemeente te mogen horen. De Nieuwjaarsrede bevatte ook enkele nieuwselementen. De plan nen t.a.v. het Stationsplein, waar over de onderhandelingen met de Naco nog niet zijn afgesloten, schij nen toch dit jaar tot uitvoering te komen; de tunnel in de Berger overweg zal nog wel enige jaren op zich laten wachten; de plannen t.a.v. de Friesebrug schijnen eerder verwezenlijkt te worden. De burge meester uitte nl. de wens, dat deze verbinding tussen stad en industrie terrein dit jaar tot stand mocht komen. Ook de lang gekoesterde grenswijziging werd bij wijze van wens naar voren gebracht, terwijl de plannen betreffende de sanering van de binnenstad reeds eerder bij gelegenheden als deze aange kondigd als het plan-Dudok nog in veel verder verschiet voor ver wezenlijking in aanmerking schij nen te komen. Dat er dit jaar een rechtstreekse verbinding met Haar lem zal komen en hopelijk ook be tere aansluiting in Amsterdam op de treinen naar het Zuiden en het Oosten, zal ook door velen met vreugde vernomen zijn. Het was een sympathieke geste van de burgemeester, om ook de onlangs in Indonesië gesneuvelde stadgenoten te herdenken; laten wij hopen, dat hij in een volgende Nieuwjaarsrede deze droeve woor den achterwege kan laten. Nog enkele opmerking 11 moeten ons van het hart aan het adres van onze collega's van de Voordam. Wij hadden in ons raadsverslag protest aangetekend tegen het feit, dat een afschrift van de Nieuwjaarsrede aan de Alkm. Crt. verstrekt was en niet tegelijkertijd aan ons, hetgeen ons het vermoeden deed uitspre ken, dat bepaalde gemeentelijke autoriteiten een voorkeur hadden voor het blad van de Voordam. Onze collega vindt, dat wij ons daarmee begaven op het gevaarlijke en duis tere pad der insinuaties en schijnt het heel normaal te vinden, dat de Nieuwjaarsrede niet tegelijk aan ons werd verstrekt. Nu, wij kunnen onze collega verklappen, dat de be trokken gemeentelijke autoriteit er niet zo over denkt en ons haar ver ontschuldiging heeft aangeboden welke wij gaarne aanvaard hebben. Onjuist is, dat de krantenbezor gers van de A.C. de krant niet eer der ontvangen hebben, dan nadat de rede was uitgesproken. Dit laat ste was het geval om tien minuten voor drie, terwijl de Alkm. Crt. reeds om half drie in de Choor- straat, op de redactie van het Vrije Volk bezorgd was; dus naar wij mogen aannemen ook elders. Dat wij de Nieuwjaarsrede van de voorzitter van de K.v.K. op de dag zelf publiceerden, was niet in strijd met het verzoek van de secretaris, om niet vóór de middag tot publi catie ervan over te gaan. Wij heb ben ons daaraan gehouden en waren ook daarmee de Alkm. Crt. 'n slag op voor. Overigens gunnen wij de Alkm. Crt. ook gaarne eens een primeur; wij zeggen maar zo: ieder op z'n beurt. Principiële kwesties Met de afhandeling der overige agendapunten de Nieuwjaarsrede stond zelfs niet op de agenda ver meld was de raad nog enkele uren bezig. Daar kwamen enkele principiële puntjes om de hoek kij ken. Het eerste betrof de vraag, of de Ulo-school krachtens de L.O.-wet aanspraak kan maken op vergoe ding van gemeentewege voor aan schaffing van atlassen en woorden boeken. B. en W. meenden van niet en de inspecteur van het L.O. een oud-Ulohoofd - zei, dat het geen usance was. Niettemin sprong de heer Woldendorp en_ hij alleen in de bres voor het schoolbe stuur, dat deze ongebruikelijke aan vraag had ingediend. Er bestaat over deze kwestie geen jurisprudentie en zo stonden zowel de heer Woldendorp als het college zeer zwajj in hun betoog. Atlassen en woordenboeken mogen op een Uloschool onontbeerlijk zijn, in het later leven van de leerlingen komen zij nog steeds van pas. Zodat het tot dusver gebruik was, dat de leer lingen deze leermiddelen zelf be kostigden en ze na de schoolperiode mee naar huis namen, om ze daar nog vaak te raadplegen. Wij kunnen ons indenken, dat B. en W. er niets voor voelden vooral met het oog de conse quenties voor de gemeentefinanciën voortaan ook deze leermiddelen te vergoeden. Over de vraag, of de gemeente daar krachtens de L.O.- wet toe verplicht is, schijnen de geleerden het niet eens te zijn en daarom doet het schoolbestuur, dat behalve de heer Woldendorp geen andere hulptroepen in de strijd kon werpen cn dientengevolge zijn ver zoek zag afgewezen, goed deze kwestie voor de Raad van Beroep te brengen, teneinde een uitspraak van de Kroon uit te lokken. Het tweede principiële puntje werd door de heer de Zeeuw met veel élan in het geding gebracht. De gasprijs moest verhoogd wor den en B. en W. wilden dat doen met ingang van 1 Januari van dit jaar. Neen, zei do heer de Zeeuw, dat is geen stijl. Een reeds verkocht artikel kan men niet met terug werkende kracht in prijs gaan ver hogen. Dat kan in het particuliere bedrijfsleven niet en mag dus zeker niet geschieden, waar het een over- heids-monopoliebedrijf geldt. Men kan hem moeilijk ongelijk geven en zijn voorstel, om de gasprijsverho- ging daarom te doen ingaan per 1 Februari, was logisch. De heer de Zeeuw vond bijval van verschil lende kanten, van de heer Venneker zowel als van de heren Tqrenvlied en Wiese. Maar daarmee was hij er nog niet. Zijn beide fractiegenoten achter de tafel van B. en W., de wethouders Leesberg en van Slin gerland, kwamen op voor hun zor genkinderen, resp. het Gasbedrijf en de Gemeentefinanciën. Het is technisch onmogelijk, zei mr. Lees berg, de kwitanties worden over twee maanden tegelijk geïnd en verhoging per 1 Febr. gaat daarom niet; dan zou het per 1 Mrt. moeten geschieden, maar dat zou f 32.000 kosten; en toen kreeg mr. Leesberg bijval van zijn linker-buurman, wet houder van Slingerland, die zei, dat de- begroting zo'n gat van f 32.000 niet kon hebben. Daar zat de heer de Zeeuw met zijn goedbedoeld amendement, dat hij als een enfant terrible in de raad geslingerd had. Over de grootte van het financiële gat, dat zijn amendement in de begroting zou slaan, verschilde hij nog van mening met de beide wethouder-fractiege noten en als het niet per 1 Febr. kon, dan meer per 1 Maart, repli ceerde hij. Hij had o.i. beter vast kunnen houden aan 1 Febr.; tenslotte wisten B. èn W. bij het indienen van de begroting, dat zij eerst eind Januari met dit voorstel tot gasprijsverho- ging konden komen en hadden zij er rekening mee moeten houden, dat deze verhoging tegenover de afnemers slechts verantwoord zou zijn, als zij per 1 Febr. zou ingaan. Dat technische bezwaar lijkt ons niet onoverkomelijk. Daarom had de heer de Zeeuw zijn amendement, dat inhield een prijsverhoging per 1 Febr., moeten handhaven, ook al had hij het vooruitzicht, dat het verworpen zou worden, waar wij nog niet zo heel zeker van waren. Nu werd zijn principieel bezwaar tot een formeel bezwaar gedegra deerd, waarna hij zijn amendement introk. Maarmet de begroting komt hij er op terug. Demagogie Driemaal gaven de communisten voedsel aan de gedachte, dat zij praten voor de tribune; dat zij nu al met het oog op de over drie maanden te houden gemeenteraads verkiezingen, die er voor hen niet best voorstaan, beginnen met zich op te werpen als de partij, waarbij alleen de belangen van de kleine man veilig zijn. Zij waren tegen gasprijsverhoging, tegen tariefsver hoging voor Centraal Ziekenhuis en wilden de arbeidscontractanten de vrijheid, laten er in hun vrije tijd iets bij te verdienen. Naar argumen ten, die van de zijde van B. en W. of de raad tegen de hunne werden te berde gebracht, luisterden zij niet en terecht verweet de heer de Wilde hun dan ook het bedrijven van demagogie. Dit verwijt werd na tuurlijk met diepe verontwaardiging door de heer Torenvlied afgewezen; hij is op dat punt onverstoorbaar. Dat de loon- en prijspolitiek van de regering bij een en ander om de hoek kwam kijken, is te begrijpen. Dat de gasprijsverhoging, evenals de contributieverhoging van het ziekenfonds vooral de kleine inko mens treft, die door de prijsverho ging van verschillende artikelen toch al in het gedrang waren ge komen. werd natuurlijk door de heer Torenvlied handig uitgebuit. Laten wij echter hopen, dat de derde loonronde, die de regering in het vooruitzicht heeft gesteld, afdoende zal zijn, om deze en andere prijs verhogingen op te vangen. Fr. O. Onder grote belangstelling vierde onze stadgenoot, de heer G. van 't Hoff gisteren zijn 100ste verjaardag. De vlaggen waren natuurlijk uitge- I stoken ter ere van Prinses Beatrix, doch de grote vlaggenhulde in de St. Annastraat gold toch wel spe ciaal Opa van 't Hoff. Des morgens werd in de St. Lau- rentiuskerk een H. Mis uit dank baarheid opgedragen door Kapelaan N. Buurman, 'n Kleine honderd na komelingen van de 100-jarige en vele andere belangstellenden woon den deze H. Mis bij, waaronder het zangkoor een meerstemmige mis ten gehore bracht- Na afloop verenigde de familie zich rond de paterfamilias in de bo venzaal van De Graanhandel, waar men aan een gemeenschappelijk ont bijt aanzat. De H. E. Deken J. J. Jacobs kwam zijn 100-jarige paro chiaan en diens familie, gelukwen sen, vergezeld van zijn kgpelaans. Het Gemeentebestuur, het Slacht huis, de slagersverenigingen uit Alkmaar en de Egmonden en vele anderen hadden bloemstukken ge stuurd als blijk van belangstelling; tal van schriftelijke en telegrafische gelukwensen kwamen in de loop van de dag binnen. De oudste zoon, de 73-jarige heer M. van 't Hoff uit Beverwijk maak te zich bij het ontbijt de tolk van de vele familieleden, waarvan er zelfs uit België gekomen waren en waarvan de jongste, een baby van 14 dagen, onbewust van het feest, rustig lag te slapen. Hij greep terug naar de tijd van 64 jaar geleden, toen zijn vader eens doodziek was en toen een pondje fricandau nog 20 ct kostte. Hij herinnerde eraan, hoe zijn vader zijn leven lang hard pewerkt had en wist ook nog te vertellen, dat hij eens een pak voor z'n broek kreeg, hetgeen hem nu wel niet meer gebeuren zou. Hij nam echter aan, dat hij het des tijds wel verdiend had. Hij herdacht ook de beide echtgenoten van de 100-jarige, die, elk op haar beurt, een goede moeder voor zijn kinde ren geweest waren. Hij gaf Opa namens allen de verzekering van hun liefde en toewijding en wenste hem van harte geluk; hij hoopte, dat de droom, dat Opa nog 103 jaar zou worden, verwezenlijkt mocht worden en Opa zich steeds in goede gezondheid mocht blijven verheugen. Voor de vertegenwoordigers der bij de Akmaarse Jeugdgemeenschap aangesloten organisaties was er Maandagavond in paviljoen „Kin- heim" een bijeenkomst, waarop de heer Oosterlee, hoofd van de afde ling „Vorming buiten schoolver band" van het Ministerie van O. K. en W. een uiteenzetting gaf van het doel en de organisatie van deze, voor velen nog vrij onbekende over heidsinstelling. Dè voorzitter van de A.J.G., de heer K. de Wilde, opende de bijeen komst met een kort woord over de belangstelling en de steun, die het jeugdwerk momenteel van de over heid geniet, een belangstelling, die zich vooral dient te manifesteren in het verstrekken van steun, waar die nodig is, zonder over te gaan tot overheidsbemoeiing. De heer Oosterlee, die als hoofd commissaris van de Nederlandse Padvindersbeweging voor de oorlog een groot aandeel heeft gehad in het jeugdwerk, herinnerde aan het feit. dat de overheid, vooral na de oorlog, zich meer en meer verant woordelijk is gaan gevoelen voor de jeugdvorming in het z.g. derde milieu. Men heeft de invloed der fascistische en nationaal-socialisti- sche regeringen op de jeugd gezien en daaruit zijn conclusie getrokken. Aanvankelijk werd deze invloed voor vrij onschuldig versleten, maar allengs heeft men ervaren, dat de greep van de overheid op de jeugd fatale gevolgen kan hebben. In ons land is het dan ook niet de bedoe ling de jeugd totaal te grijpen, doch om het werk der verschillende con fessionele en andere richtingen te steunen. Voor 1940 had men hier de Centrale Jeugdraad, diè advies gaf aan de overheid en weinig invloed had omdat de middelen, waarmede men werkte, van zeer bescheiden omvang waren. Toch is er toen al voortreffelijk werk gedaan en werd de bodem rijp gemaakt voor de ar beid van de na-oorlogse jaren. On der Minister van der Leeuw wevl de vorming buiten schoolverband, zoals wij die nu kennen, ter hand genomen. Daarbij werd uitgegaan van de gedachte, dat de Staat zelf niet actief werkzaam moest zijn, maar dat vooral aan de ouders de vorming van de jeugd moest wor den overgelaten. Men is er, vooral in Geref. krin gen .aanvankelijk bevreesd voor ge weest. dat de overheid zich teveel met de jeugdorganisaties zou be moeien; de praktijk heeft geleerd, dat deze overheidsbemoeiing niet verder pleegt te gaan dan tot een controle betreffende de aanwending van de verstrekte subsidies. De ambtenaren van dezg tak van over heidsdienst zijn vrijwel allen uit de jeugdorganisaties gekomen. Zij zijn dus de meest aangewezen personen voor een dergelijk lichaam. De heer Oosterlee besprak daarna de vier afdelingen, waaruit Vorming buiten schoolverband bestaat t.w. Jeugdzaken, algemene zaken, Docu mentatie en Voorlichting en Licha melijke opvoeding en .Sport. Alge- mene zaken geeft advies over de subsidie voor leesbibliotheken, volkshogescholen, gemeenschapsoor den,, ook confessionele inrichtingen; besteed aandacht aan de vrije-tijds- besteding van - -volwassenen, ver leent bemiddeling bij het regelen en verkrijgen van allerlei zaken. Zo kocht men onlangs nog voor f 500.000 aan sportartikelen van de geallieer de legers op. Vorming buiten schoolverband geeft in de ruimste zin des woords service en onderhoudt contact met Volkszang, Volksdans, Amateurto neel e.d. Binnenkort gaat b.v. Sem Dresden een cursus voor leiders van Mondharmonica-clubs geven op de „Zandhoeve" in Bergen in het kader van deze afdeling. Documentatie en voorlichting ver zamelt voornamelijk gegevens voor het buitenland en geeft een eigen documentatie-blad uit. Jeugdzaken doet voorstellen tot subsidies, voor dit jaar zelfs tot een bedrag van bijna drie millioen gul den, te besteden voor allerlei takken van jeugdorganisaties. Een groot probleem is de massa- jeugd waarvan men de structuur vrijwel nog niet kent. Deze dreigt, vooral in de grote steden, te ver vallen tot een volslagen nihilisme en het gevaar bestaat, dat deze jeugd een gemakkelijke prooi wordt van allerlei demagogische krachten Wil de echte democratie in deze verwarde wereld zegevieren, dan moet allereerst djt gevaar bestre den worden. Daartoe is dan ook een commil- sie samengesteld, die het probleem van de z.g. ongrijpbare jeugd zal gaan bestuderen. Aan het slot van zijn betoog ves tigde spreker nog de aandacht op de speciale kampen, waar jongens worden opgeleid voor de binnen scheepvaart. welk werk ook de be langstelling heeft van verscheidene rederijen in verband met het grote, terkort. aan matrozen, dekknechten en ander personeel. In het kort kwamen nog de in voorbereiding zijnde jeugdwet en de subsidie aan de kampeerraad, alsmede de rege ling van het kampeerwezen aan de orde. De heer de Wilde dankte aan het slot van de bijeenkomst de spreker voor zijn helder betoog, dat velen een duidelijk beeld zal hebben ge geven van de taak van de overheid in deze kwesties. KAJOTTER-NIEUWS Woensdagavond om 8.15 uur wordt de algemene bijeenkomst gehouden in het Patronaatsgebouw aan het Varnebroek. Op het programma staat een lezing over schepen en scheepsbouw door Jan van Hooff. Het belooft interessant te worden. Binnenkort wordt een excursie ge maakt naar het Hoogovenbedrijf te Velsen. Leden en niet-leden die hieraan wensen deel te nemen kun nen zich hiertoe wenden tot Cees Burgering of zich op de eerstvol gende Woensdagavonden aanmelden Onze agenda BIOSCOPEN: HARMONIE: Ditte, een men senkind, volw. VICTO RIA: Verwoeste Levens, 18 jaar CINEMA: Cross- Fire, 18 jaar A.B.T.: Contra Spionnage, 14 jaar. APOTHEKEN: Nachtdienst: mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smits, Omval 60, telefoon 3931, V ALKMAAR HEEFT EEN KAMPIOEN BOKSER (Zwaargew.) De Alkmaarse bokser A. v. d. Velde nam deel aan de kampioen schappen van Noordholland. Na een overwinning op Willemsen (A'dam) kwam hij in de finale uit tegen de reus Post uit Den Helder, Post kwam er niet aan te pas, omdat v. d. Velde hem steeds te vlug af was. v. d. V. won deze wedstrijd ruim verdiend op punten. 8 en 9 Februari neemt hij weder om deel aan de kampioenschappen in de B klasse. OPROEP MILITAIREN! Donderdag en Vrijdag a.s. 3 en 4 Febr., worden alle kath. jongeman nen uit Alkmaar en omgeving, die in de komende maanden in militaire dienst moeten, verwacht in de Mu- ziektuin te Alkmaar, 's avonds om 8 uur. De bedoeling van deze twee avonden is, om een dokter, een mi litair en een leger-aalmoezenier dat gene te laten behandelen, wat onze jongens noodzakelijk moeten weten, alvorens zij in dienst gaan. Dat deze avonden van het grootste be lang zijn is duidelijk, en wij reke nen in deze dan ook op de volledige medewerking van de ouders. De toe gang is geheel gratis. J. v. d. Hoek, Districts Aalm. Meningspeiling Katholieke Volkspartij In de gisteravond gehouden ver gadering van de Afd. Alkmaar van de K.V.P. kwam de meningspeiling ter sprake, die door het Partijbe stuur georganiseerd werd. Besloten werd „Woonruimteverdeling naai de behoefte van het gezin" te noe men als het punt dat door de K.V.P. het sterkst moet worden beklem toond. Voorts was de vergadering na langdurige discussie van mening, dat daarnaast de K.V.P. op de vol gende punten het meest haar aan dacht dient te richten: 1. 'n goed kopere Staathuishouding; 2. vereen voudigde heffing van de belastingen en meer rechtvaardige verdeling van de belastingdruk; 3. kinderbij slag voor kleine zelfstandigen: 4. wettelijke regeling inzake huishou' delijk personeel. Op de discussie komen wij nader terug. De eerste die 's middags ter re ceptie verscheen, was burgemeester Wytema, die zich geruimen tijd met de 100-jarige Alkmaarder onder hield. Nog zeer velen kwamen des middags de heer van 't Hoff en zijn familie gelukwensen. Des morgens kwamen de zusters van de Oude Gracht met 400 kinde ren van de fröbelschool, getooid met vlaggetjes, Opa een liedje toezin gen; een twintigtal meisjes zei ge zamenlijk een wensje op, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. De heer dr. W. Voorthuizen, direc teur van het Slachthuis kwam nog persoonlijk de 100-jarige gelukwen sen en bood hem een kistje sigaren aan: trouwens Opa heeft heel wat rookgerei gekregen deze dag, want hij is, ondanks zijn honderd jaren, nog een stevige roker. Muzikale hulde. In de avonduren brachten drie Alkmaarse muziekcorpsen, de vierde was verhinderd door een uitvoering, de oudste inwoner van Alkmaar een serenade, bestaande uit een aantal meer of minder bekende marsen, waarbij natuurlijk het Lang zal hij leven niet werd vergeten. Het be viel de feesteling zodanig, dat hij de feestzaal in de Graanbeurs ver liet en naar beneden kwam om met zichtbare voldoening de drukte aan de Zaadmarkt in ogenschouw te ne men. De heer J. Kamp van Excel sior maakte van de gelegenheid ge bruik om de heer van 't Hoff toe tp spreken namens de vier muziek corpsen der stad en hem een cadeau aan te bieden. Op de receptie, die 's middags werd gehouden zijn zeker een 200 personen geweest, die allen voor de honderdjarige iets mee hadden ge nomen. Het meest in de smaak, buiten de vele sigaren, viel bij de feesteling wel het aanbod van de Alkmaarse schilder Koos Stikvoort, om een geschilderd portret te ma ken van Opa van 't Hoff. Ouderavond R.K. Lyceum De opkomst op de ouderavond van het R. K. Lyceum was gisteravond niet overweldigend; 't slechte weer was daar waarschijnlijk de oorzaak van. Rector J. L. Küppers die de vorige avond gesproken had van de de taak van het gezin in de opvoe ding, wees ditmaal op de taak, die voor de schooi was weggelegd. De school is bij de opvoeding de diena resse van het gezin en heeft een aanvullende taak; op de school is het onderwijs nummer één; in het gezin moet dit de opvoeding zijn. De opvoeding is het best verzekerd als school en gezin samenwerken. De steun van de ouders in de taak van de docenten is onmisbaar; zij dienen het gezag van de leraar steeds hoog te houden. Het onderwijs is conform het Mandement van de Bisschoppen, doortrokken van ons Godsdienstig beginsel. Wat de sexuele opvoeding betreft, heeft het Gezin alleen een taak, zo nodig met medewerking van een gestelijke leider. Het ver trouwen tussen kind en ouders is hiervoor eerste vereiste. De school kan echter veel bijdra gen tot de karaktervorming van het kind, alsook tot de aesthetische vorming. Spr. ging hier nader op in. Van de gelegenheid met de docen ten in contact te treden, maakten hierna vele ouders gebruik. K. J. B. HEILOO. De aangekondigde spreker van Woensdag a.s. de heer Jaarsveld kan helaas niet komen. Inplaats hiervan zullen de Aalmoe zenier en iemand uit ons midden 'n tweetal onderwerpen behandelen, die voor iedere jongeman van be lang zijn. Maar eerst gaan we allemaal naar de Congregatie, die na het Lof zal worden gehouden. De vo rige maal was de opkomst heel goed. Laat dit niet alleen zo blijven, maar laten we het zelfs nog hoger opvoeren. We rekenen op jullie goede wil. laine imprimé een bedrukte soepele wollen voorjaarsstof in 6 vrolijke kleuren vanaf heden geëtaleerd in Langestr. 93 Tel. 4328 rood - fraise - marine - lichtbauw - zeegroen - linde bloesem Een goed geluid. Men schrijft ons: De K.J.M.V. kan met recht weer eens een goed geluid doén horen. Deze vereniging houdt n.l. een mis sie. In deze missie worden de hoogst actuele onderwerpen door welbe- kwame sprekers uiteengezet. De eer ste avond der missie welke de vo rige week Woensdag gehouden werd. is een succes geworden. De opkomst was héél goed, maar nog niet alle leden waren present. Waar blijven de achterblijvers? Vooruit, wees flink en maak de nog komende Woensdagavonden vrij voor de K.J. M.V. Immers, we hebben elkaar no dig. Alleen staan wij zo zwak, maar samen.... sterk. De Missieleider verwacht jullie daarom allemaal zonder uitzonde ring. Er zijn voor belangstellenden (niet leden) nog altijd een paar stoelen vrij. Dus èn voor leden èn overige nog niet aangesloten Kath. Jonge Middenstanders, „hartelijk welkom op Woensdagavond a.s. te half negen in Paviljoen Kinheim". EEN MOOI RESULTAAT! Dezer dagen haalde te Voorhout onzê plaatsgenoot de heer W. Swart Rz. het einddiploma van de „Boe- renleergang". Veilingoverzicht Beverwijk Al ligt de maand Januari alweer achter ons, de aanvoer aan de vei ling blijft ongekend groot. Ging het 1.1. Vrijdag over het algemeen vlot met de afzet, heden was het weer belangrijk minder en de meeste pro ducten moesten een of meerdere veren laten. De aanvoer van andijvie bestond uit enkele kisten van mindere kwa liteit, waarvoor nog een goede prijs besteed werd. Van waspeen was er nog een behoorlijk aanbod, de prij zen waren aan de lage kant, uitge zonderd een enkele extra partijtje, waarvoor een behoorlijke prijs ge noteerd werd. De aanvoer van witlof is nog niet groot, de pryzen bleven echter nog belangrijk onder de kostprijs. Spruiten waren nog goed verte genwoordigd, dit product bracht 'n redelijke prijs op, ofschoon de han del nu niet bepaald vlot was. Boe- rekool werd in flinke partijen aan geboden, de opbrengsten waren erg verschillend en aan schommelingen onderhevig. Rabarber is de primeur, waar voor een behoorlijke prijs betaald werd. Diverse koolsoorten gingen meestal voor de minimumprijs of iets daarboven van de hand, even als knollen, kroten en breekpeen. Uien waren bijna niet te verkopen. Van prei was een flink aanbod, ook voor dit product was de animo groot. Blijkens het verslag van de Prov. Staten over de begroting van 1949 was er sprake van, dat het zieken huis te Medemblik zou worden op geheven. Is van die opheffing af gezien, werd gevraagd. Ged. Sta ten delen in hun memorie van ant woord mede, dat een commissie werkzaam is, om de behoefte aan ziekenhuisruimte in ons gewest te onderzoeken. Deze commissie is nog niet met haar werk gereed, maar in eerste instantie tot de conclusie gekomen, dat 't ziekenhuis in Me demblik niet gemist kan worden. Nieuw vredesplan aan Joden en Arabieren WASHINGTON. 1 Februari (Reu ter). Dr. Ralph Bunche. de waar nemende bemiddelaar der Verenigde Naties in het Palestijnse conflict, heeft aan de Israëlische en Egypti sche afgevaardigden een nieuw, ge heim vredesplan overhandigd, dat, naar men verwacht, beslissend zal zijn voor het slagen of het falen van de onderhandelingen op het eiland Rhodos. die thans 19 dagen hebben geduurd. Beweerd wordt, dat het plan een compromis-voorstel bevatbetref fende de vaststelling der bestands linies in de Negeb-woestijn. werd gisteren in hoger beroep voor het Amsterdamse Gerechts hof bevestiging van het vonnis van drie jaar gevraagd ten aanzien van een 44-jarige Franse zakkenroller J. A. L., die zijn slag had geslagen tijdens de September-feesten te Amsterdam verleden jaar. Tegen zijn vriendin, de 25-jarige Franse onderwijzeres J. A. C. B., werd, als medeplichtige, eveneens beves tiging gevraagd van het rechtbank- vonnis, n.l. tien maanden gevange nisstraf. verklaarde de 43-jarige NSB'er W. Witkamp uit Bilthoven giste renmorgen voor de Raad van Cas satie, dat hij nog steeds meende goed te hebben gehandeld door dienst te nemen bij het Vrijwilli gerslegioen Nederland en de Land wacht. De procureur-fiscaal eiste vjjftien jaar omdat hij levenslang, zoals het Bijz. Hof verdachte had opgelegd, een te zware straf vond. werd Prof. Dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State en oud secretaris-generaal van O., K. en W., ter gelegenheid van zijn vijf en zestigste verjaardag, gehuldigd. Aan de jarige werd zijn door de Haagse schilder Wibbo Hartman geschilderd portret ten geschenke aangeboden kwam Maandagavond op de Hemweg bij Amsterdam de 18-jari- ge Henk Kramer uit Wormer onder het achterwiel van een vrachtwa gen. Hij werd in zeer ernstige toe stand overgebracht naar het Bin nengasthuis bevonden zich aan boord van het Poolse stoomschip Pulaski, dat van uit Zuid Amerika in Antwerpen ar riveerde, drie Spaanse verstekelin gen. Nu bevinden zij zich in de ge vangenis zijn de BritsNederlandse be sprekingen voor het vaststellen van de goederenuitwisseling tussen bei de landen, tot Woensdag uitge steld is de Finse vrachtboot Satakun- ta, die op eigen kracht van de gron den tussen Schiermonnikoog en Rottumeroog is vlot gekomen, thans op weg naar Emden is de heer B. Falkema, oud-direc teur van het Utrechts Nieuwsblad, in de ouderdom van 72 jaar over leden ontstond gisteravond brand in de pommes-frites zaak te Slie- drecht. De benedenwoning brandde geheel uit en de winkel liep ernsti ge schade op kwamen te Nijmegen 200 kinde ren uit Normandië, die bij Neder landse families in Helmond en om geving enige tijd zullen logeren. Vandaag worden nogmaals 200 Franse kinderen in Venlo ver wacht is de inbreker die f 180.000 uit het Ministerie van Marine bemach tigde en eerder een poging tot in braak deed in het „Gebouw van Kunsten en Wetenschappen", in ho ger beroep veroordeeld tot 4 en 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. De Arrondissementsrechtbank had de man vorig jaar veroordeeld tot 4 en 1 jaar heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de ex-W.A. man A. Nijland uit Laren veroordeeld tot een gevangenisstraf van 23 jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten voor de tijd van het leven. Nijland heeft o.m. actie gevoerd te gen de schrijver A. M. de Jong, het eerste „Silbertanne"-slachtoffer. JERUZALEM, 30 Jan. (A.P.) Een Nederlander, de heer H. A. Groskamp uit Santpoort heeft aan het nieuwe hooggerechts hof van Israël verzocht het proces tegen Jezus Christus te herzien „op grond van de on regelmatigheden, die tijdens dit proces zouden hebben plaats gevonden". Het verzoek om herziening van het proces was vervat in een memorandum van 15 pagi na's, dat ondertekend was met het pseudoniem H 187. In het begeleidende schrijven maakte de opsteller zijn naam bekend. Israëlische rechter wilden geen commentaar leveren op dit verzoek, doch waarnemers in Jeruzalem achtten het niet waarschijnlijk, dat Israël in de twintigste eeuw het proces te gen Christus«Ssou gaan herzien. MIEP VINDT het nu geen be zwaar meer om wat vaker kool te eten. Er la zo veel variatie. Nu is er weer een fjjn recept van Mevr. Lotgering-Hillebrand voor: SAVOYEKOOL MET KAAS 1 kg. gesneden savoyekool, 1/4 liter melk, 100 gr. geraspte kaas (of meer), zout. aroma, 40 gr. boter, 35 gr. bloem. Was de kool én kook ze in weinig water met zout vlug gaar. Maak intussen van boter, bloem en melk een dikke saus, roer er de geraspte kaas door, de uit gelekte kool en zo nodig nog wat aroma. Laat de kool pl.m. 10 min. stoven en dien ze heet op met aard- appelpurée. Dit gerecht is goed voor een vleesloze dag. Voor de geraspte kaas kunnen harde en on bruikbare stukjes worden opge maakt. Laag om laag met aard- appelpurée in een vuurvaste scho tel is dit gerecht een mooie win- terschotel. Met een paar gebakken saucijsjes boven op wordt het nog beter. Publ. Centr. Bur. v, d. Tuinbouw veilingen. (Adv.) Bij het onderzoek naar de begro ting van 1949 voor de provincie Noordholland is ook de wateront trekking aan de duinen weer uit voerig ter sprake gekomen. Men vroeg o.a. hoe het nu zit met het rapport-Driessen, dat tot een ande re conclusie zou komen, dan her haaldelijk door Ged. Staten is ver dedigd. Vele leden van de P. S. waren ongerust over de uitdroging van de gronden gelegen achter de duinen en vragen hoe het staat met de wateronttrekking aan 't IJssel- meer. Ged. Staten delen in ant woord op deze en andere gestelde vragen mede, dat zich in het duin terrein van het P.W.N. totaal 350 waterwinningsputten bevinden, en waarvan de boringsdiepte gelegen is tussen 40 en 75 m. NAP. Slechts drie put-ten zijn wegens te hoog chloorgehalte buiten bedrijf gesteld Ged. Staten achten de voorkoming van de uitdroging der aan de voet van de duinen gelegen cultuur gronden een vraagstuk van groot belang. Het rapport Driessen richt zich tegen een in Maart 1946 door de Cowabo uitgebracht advies, maar Ged. St. vinden, gehoord ook de directie van het PWN, geen aanleiding, om de juistheid van het Cowabo-rapport in twijfel te trek ken. (De Cowabo is een commissie inzake de waterontrekking aan de bodem, die deskundig en objectief is samengesteld. Deze Cowabo geeft desgevraagd advies aan het rijk, alvorens de hinderwetvergunning verleend wordt, welke nodig is voor waterwinningsmiddelen, die door de provincie worden aangelegd. WEGENS HET FALEN DER CHRISTENEN LISSABON (K.N.P.) Het com munisme is de gesel, gezonden aan een ontkerstende samen leving, omdat zij gefaald heeft de Christelijke leerstellingen over sociale rechtvaardigheid en de broederschap onder de mensen in practijk te brengen. Het communisme kan niet uit geroeid worden door politie maatregelen, maar slechts door de verbreiding en de praktijk van de Christelijke leer over de sociale rechtvaardigheid en broederschap. Deze gedachte ontwikkelde Kardinaal Goncal- ves Cerejeira, patriarch van Lissabon, tijdens een radiotoe spraak. ZWAAG, 31 Januari. Uien 7 8.80; bieten 7.20; prei 713; Savoye kool 7.3015.90; gele bew.kool 6,50 9.00; rode kool 1013.10; boerenkool 21—27; spruitkool 1752; witlof 1531; breekpeen 66,10; waepeen 8—15; andijvie 85—92; Alicanten 1.22 Goudreinetten 50—85; Pres. v. Engel. 5790; Jonathan 4073; Compt, de Paris 4091; Conference 58; Legi- poijt 53; Winterjan 61—73; Westl. louw 63. WOGNUM, 31 Jan. Bevelanders 4.70; blanke Eigenh. 5.10; blauwe Eigenh. 7,—; witlof I 29—33, II 21-26 III 1116; aanvoer 8250 kg; spruit kool 3352; afw. 1132; aanvoer 3150 kg.; rode kool 9.5012; gele kool 99.60; groene kool 6.70—15.10; uien 7.80—8.80; idem driel. 6.80; breekpeen 5.70—6,50; bieten 4,80— 6.50; knolbieten 6.90; prei 816; Sint Remie 59; Goudreinetten 5764; Ramleysittey 3448. OBDAM, 31 Jan. 60.000 kg peen B 6,50, C 5.70; 33.000 kg bieten A 6.50; B 4.80, C 3.20; 10,000 kg rode kool 10.70; 4000 kg gele kool 9. 3000 kg witte kool 7,90; 1000 kg groene kool 6,50—13.30; 1300 kg spruiten 2042, ALKMAAR, 31 Jan. Veemarkt. 30 vette koeien en 44 nuchtere slachtkalveren. Alles Centrale. ALKMAAR, 31 Jan. Exportvei ling. Witlof I 30—38, II 15—27; rode kool 7—14; vitte kool 5; Sa voye kool 6,50—8; groene kool 6.50 22.—; spruitkool extra 3842; I 30-36 II 1228; boerekool 1330; andijvi# 8086;, winterpeen 5.50—6.70; was peen 8^13; uien 88.50; prei 712; knols. 1.506.50; soepgroente 1011; Bramley Seedling 48; Goudreinette 60—79. DE SCHRIFTELIJKE V0 ting voor 1949 he Staten en het Memor heeft over het wel en orde gesteld. Het fina westpolder, Nijverheids subsidie aan de Kruis Planologische Dienst ei de lectuurvoorziening en zullen dat in de kor de Provinciale Staten b groting in openbare zil LECTUUR V OORZIEN OP HET PLATTELA Ged. Staten steunen waa lijk de bevordering van 1 vaartspolitiek in ons gewei in dit verband in de afdelii pleit was voor het aanvatt de inpoldering van de Zuid der, zeggen Ged. Staten kwestie van de voorrang polder „in breed verband moet worden". Zij hebbi aangelegenheid in studie ei voorts op de onlangs bekt worden beslissing van de 1 deze kwestie voor te legger Zuiderzeeraad. In die Ra Ged. Staten door een hunn vertegenwoordigd. De P. S. waren tevreden algemene financiële bele Ged. Staten. Ze zijn dat n de leningspolitiek van het normen voor de maximun belemmeren de leningspolit het college in ernstige ma' heeft de Provincie een zek betering verkregen door de financiële verhouding met 1 maar die verbetering is m betrekkelijke waarde. Daai den de G. S. verschillende 1 wingen aan de opbrengst d torrijtuigenbelasting en d junctuurgevolge heffingen. Van belang voor vele ge is het zonder twijfel, dat ir groting tot uitdrukking kc verhoging van het aandeel meenten in de kosten van ging van behoeftige geest inderdaad onvermijdelijk is Voor een provinciaal voor het Nijverheidsonderw het bestaande wettelijk ste kostenverdeling geen pla provincie steunde tot nu toi min met een bijdrage vi (sedert 1934 verlaagd tot 18! kosten, die na aftrek van komsten terzake, zuiver t der gemeente blijven, hetg torisch verklaard wordt uit standigheid, dat de provin onderwijs reeds placht te eren vóór de inwerkingtrec Nijverheidsonderwijswet i: Thans bestaat er, menen G ten, niet langer a ding voor een dergelijke gelet op de financiële positit provincie en op de gewijzi nanciële verhouding tussen gemeenten. De Prov. Staten vonden van Ged. Staten in de b nogal somber, hetgeen G. klaren uit het feit, dat an een beroep gedaan moest op het reservefonds, om de ting sluitend te maken. Irrigatie Kenne In verband met terzake g opmerkingen delen G. S. m de dienst van de provincia terstaat reeds in 1936 een pl opgesteld voor de infiltral zoet water in cultuurgron Kennemerland. In 1940 hebt St. stappen gedaan ten ei plan van watervoorziening PROGRAMMA WOENSDAG 2 FEBRU HILVERSUM I, 7.00 Nieuws, 7.30 Orkest, 8. Nieuws, 8.15 Te Deum La 8.45 De Moldau, Smetana, kenbezoek, 9.30 Muziek werk, 9.55 Balletsuite, 11.00 11.15 Hoorspel, 12.00 Koor ei 12.15 Trio, 12.30 Weerpraat, Kwartet, 13.00 Nieuws, 13.1 dolinata, 13.45 Kamermuzie Orgel en pianoduo, 15.00 concert, 16.00 Postzegelver; 16.15 Voor de jeugd, 17.30 nerorkest, 18.00 Orkest, 18.3 de strijdkrachten, 19.00 19.15 Prikkebeen, 19.45 Eng 20.00 Nieuws, 20.15 Koor ei ten, 20.45 Hoorspel, 21.30 Tl Concertgebouworkest, 22.25 23.00 Nieuws, 23.15 Gramo ziek, 23.35 Slotaccoord. HILVERSUM II 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek, 8 Nieuws, 8.18 Filmselecties, ziek van Sibelius, 9.35 K: ziek, 10.20 Voor de vrou' Non-stop, 12.00 Accordeol; Weerpraatje, 12.38 The Kil ■waiians, 13.00 Nieuws, 13.2( pole-orkest, 14.15 Jeugi 15.00 Hoorspel, 15.30 De Re 16.00 Kinderkoor, 16.15 Y jeugd, 17.15 Kwartet Jan C her, 18.00 Nieuws, 18.20 RhapSody, 18.30 Lezingei Nieuws, 20.20 Opera-conce: Fragmenten uit „Lucifer" v van den Vondel, 22.15 Piar Boekbespreking, 23.00 Nieu De Hit-Kit, 23.45 Rustige

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2