Een en ander uit de Provincie van de begroting Noordholland MARIA LICHTMIS Tal van problemen en vraagstukken doemen tussen de cijfers op! RADIO EEN ZOMERIDYLLE Bevel „Zeeland vecht door' had rampzalige gevolgen Twee vijftienjarige jongens pleegden vijftien inbraken Smuts' motie verworpen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Dinsdag 1 Februari 1949 PAG. 3 Welvaartsbevordering en leningspolitiek Nijverheidsonderwijs en industrialisatie De irrigatie van Kennemerland Vijf ton voor t.b.c.-bestrijding Zei U iets S. F. VAN OS t Hoofdredacteur „De Haagse Post" SCHREIEDER BUITEN VERVOLGING GESTELD Voetbal Walcheren wil uitzonderingspositie Een buit van tienduizend gulden De verjaardag van Prinses Beatrix Weer passagiers per K.L.M. naar Indië Feest der kaarsenwijding ■r een fun recept van •ing-Hillebrand voor: COOL MET KAAS n savoyekool, liter geraspte kaas (of aroma, 40 gr. boter, Was de kool en kook water met zout vlug intussen van boter, k een dikke saus, roer te kaas door, de uit en zo nodig nog wat de kool pl.m. 10 min. n ze heet op met aard- Dit gerecht is goed esloze dag. Voor de kunnen harde en on- ikjes worden opge- om laag met aard- een vuurvaste scho- recht een mooie win- 'et een paar gebakken ren op wordt het nog Bur. v. d. Tuinbouw- (Adv.) erzoek naar de begro- 9 voor de provincie is ook de wateront- de duinen weer uit- trake gekomen. Men e het nu zit met het :sen, dat tot een ande- zou komen, dan her- ar Ged. Staten is ver leden van de P. S. ast over de uitdroging ien gelegen achter de igen hoe het staat met rekking aan 't IJssel- taten delen in ant- ze en andere gestelde dat zich in het duin- het P.W.N. totaal 350 ;sputten bevinden, en boringsdiepte gelegen en 75 m. NAP. Slechts ;ijn wegens te hoog buiten bedrijf gesteld achten de voorkoming oging der aan de voet ien gelegen cultuur vraagstuk van groot rapport Driessen richt en in Maart 1946 door uitgebracht advies, t. vinden, gehoord ook ran het PWN, geen m de juistheid van het ort in twijfel te trek- wabo is een commissie aterontrekking aan de leskundig en objectief eld. Deze Cowabo geeft advies aan het rijk, hinderwetvergunning dt, welke nodig is voor gsmiddelen, die door worden aangelegd. NS HET FALEN CHRISTENEN 'N (K.N.P.) Het com- i de gesel, gezonden ontkerstende samen- dat zij gefaald heeft elijke leerstellingen le rechtvaardigheid ederschap onder de practijk te brengen, inisme kan niet uit- irden door politie- n, maar slechts door ding en de praktijk hristelijke leer over rechtvaardigheid en ap. Deze gedachte e Kardinaal Goncal- ira, patriarch van tijdens een radiotoe- 31 Januari. Uien 7 7.20; prei 713; Savoye .90; gele bew.kool 6,50 >ol 10—13.10; boerenkool ■uitkool 1752; witlof kpeen 66,10; waepeen ie 8592; Alicanten 1.22 :n 5085; Pres. v. Engel, ithan 40—73; Compt. de Conference 58; Legi- nterjan 6173; Westl. 31 Jan. Bevelanders Eigenh. 5.10; blauwe witlof I 29—33, II 21-26 anvoer 8250 kg; spruit- afw. 1132; aanvoer de kool 9.5012; gele groene kool 6.7015.10; .80; idem driel. 6.80; 1,70—6.50; bieten 4,80— ten 6.90; prei 8—16: Sint Goudreinetten 5764; r 34—48. 11 Jan. 60.000 kg peen 70; 33.000 kg bieten A C 3.20; 10,000 kg rode 4000 kg gele kool 9. te kool 7.90; 1000 kg 6.50—13.30; 1300 kg -42. R, 31 Jan. Veemarkt, eien en 44 nuchtere en. Alles Centrale. R, 31 Jan. Exportvei- fitlof I 30—38, II 15—27; —14; vitte kool 5; Sa- 508; groene kool 6.50 sool extra 3842; I 30-36 jerekool 1330; andijvia erpeen 5.506.70; was- uien 88.50; prei 712; 6.50; soepgroente 1011; edling 48; Goudreinette DE SCHRIFTELIJKE VOORBEREIDING van de provinciale begro ting voor 1949 het voorlopig verslag van de Provinciale Staten en het Memorie van Antwoord van Gedeputeerden, heeft over het wel en wee van ons gewest heel wat aan de orde gesteld. Het financiële beleid, de industrialisatie, Zuid westpolder, Nijverheidsonderwijs, de irrigatie in Kennemerland, subsidie aan de Kruisverenigingen, de t.b.c.-bestrijding, de Planologische Dienst en de Economisch Technologische Dienst, de lectuurvoorziening ten patteland e.d. vragen de aandacht en zullen dat in de komende dagen nog meer doen, nu vandaag de Provinciale Staten beginnen met de behandeling van de be groting in openbare zitting. LECTUURVOORZIENING OP HET PLATTELAND Ged. Staten steunen waar moge lijk de bevordering van de wel- vaartspolitiek in ons gewest. Waar in dit verband in de afdelingen ge pleit was voor het aanvatten van de inpoldering van de Zuidwestpol der, zeggen Ged. Staten dat de kwestie van de voorrang van deze polder „in breed verband bekeken moet worden". Zij hebben deze aangelegenheid in studie en wijzen voorts op de onlangs bekend ge worden beslissing van de regering, deze kwestie voor te leggen aan de Zuiderzeeraad. In die Raad zijn Ged. Staten door een hunner leden vertegenwoordigd. De P. S. waren tevreden met het algemene financiële beleid van Ged. Staten. Ze zijn dat niet over de leningspolitiek van het Rijk, 4ie normen voor de maximum rente belemmeren de leningspolitiek van het college in ernstige mate. Wel heeft de Provincie een zekere ver betering verkregen door de nieuwe financiële verhouding met het Rijk, maar die verbetering is maar van betrekkelijke waarde. Daarbij wij den de G. S. verschillende beschou wingen aan de opbrengst der mo torrijtuigenbelasting en 'de con- junctuurgevolge heffingen. Van belang voor vele gemeenten is het zonder twijfel, dat in de be groting tot uitdrukking komt, dat verhoging van het aandeel der ge meenten in de kosten van verple ging van behoeftige geesteszieken inderdaad onvermijdelijk is. Voor een provinciaal subsidie voor het Nijverheidsonderwijs is in het bestaande wettelijk stelsel der kostenverdeling geen plaats. De provincie steunde tot nu toe niette, min met een bijdrage van 20% (sedert 1934 verlaagd tot 18%) in de kosten, die na aftrek van alle in komsten terzake, zuiver ten laste der gemeente blijven, hetgeen his torisch verklaard wordt uit de om standigheid, dat de provincie dit onderwijs reeds placht te subsidi ëren vóór de inwerkingtreding der Nijverheidsonderwijswet in 1921. Thans bestaat er, menen Ged. Sth- ten, niet langer a an, 1 eli ding voor een dergelijke subsidie, gelet op de financiële positie van de provincie en op de gewijzigde fi nanciële verhouding tussen Rijk en gemeenten. De Prov. Staten vonden de toon van Ged. Staten in de begroting nogal somber, hetgeen G. S. ver klaren uit het feit, dat andermaal een beroep gedaan moest worden op het reservefonds, om de begro ting sluitend te maken. Irrigatie Kennemerland In verband met terzake gemaakte opmerkingen delen G. S. mede, dat de dienst van de provinciale Wa terstaat reeds in 1936 een plan heeft opgesteld voor de infiltratie van zoet water in cultuurgronden in Kennemerland. In 1940 hebben Ged. St. stappen gedaan ten einde het plan van watervoorziening in de PROGRAMMA WOENSDAG 2 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Orkest, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Te Deum Laudamus, 8.45 De Moldau, Smetana, 9.00 Zie kenbezoek, 9.30 Muziek bij het werk, 9.55 Balletsuite, 11.00 Orkest, 11.15 Hoorspel, 12.00 Koor en orkest, 12.15 Trio, 12.30 Weerpraatje, 12.45 Kwartet, 13.00 Nieuws, 13.15 Man- dolinata, 13.45 Kamermuziek, 14.15 Orgel en pianoduo, 15.00 Jeugd- concert, 16.00 Postzegelverzamelen, 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Zigeu nerorkest, 18.00 Orkest, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkebeen, 19.45 Engelse les, 20.00 Nieuws, 20.15 Koor en solis ten, 20.45 Hoorspel, 21.30 Trio, 22.00 Concertgebouworkest, 22.25 Bariton', 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoonmu- ziek, 23.35 Slotaccoord. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Filmselecties, 9.00 Mu ziek van Sibelius, 9.35 Kamermu ziek, 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Non-stop, 12.00 Accordeola, 12.30 Weerpraatje, 12.38 The Kilima Ha- waiians, 13.00 Nieuws, 13.20 Metro- pole-orkest, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Hoorspel, 15.30 De Regenboog, 16 00 Kinderkoor, 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Kwartet Jan Corduwe- ner, 18.00 Nieuws, 18.20 Cowboy- RhapSody, 18.30 Lezingen, 20.00 Nieuws, 20.20 Opera-concert, 21.20 Fragmenten uit „Lucifer" van Joost jan den Vondel, 22.15 Piano, 22.45 Boekbespreking, 23.00 Nieuws, 23.15 De Hit-Kit, 23.45 Rustige klanken. eerste plaats te verwezenlijken voor een bepaald complex, t.w. een gebied ter oppervlakte van pl. min. 400 H.A., onder Egmond-bin- nen en Noord-Bakkum. Omdat dit in werkverruiming kon worden uit gevoerd, was de financiële regeling naar de mening van Ged. Staten uiterst gunstig, maar belangheb benden aanvaardden haar niet, om dat zij niet bereid waren, de exploi tatiekosten geheel voor hun reke ning te nemen. Indien men thans tot uitvoering van een plan van watervoorziening van de cultuur gronden in Kennemerland zou wil len overgaan,, zouden, zeggen Ged. St., de aan uitvoering en exploita tie verbonden kosten belangrijk hoger zijn. Ged. Staten zijn bereid, een commissie in te stellen, om deze zaak nader te onderzoeken, maar G. S. menen op de voorgrond te moeten stellen, dat het zeker niet op de weg van de Provincie zou liggen deze kosten voor een zeer groot gedeelte (zoals in de afdelingen gevraagd was) te dra gen. Volksgezondheid In beginsel behoren, naar de me ning van Ged. Staten, wijkver pleegsters in dienst te zijn bij de plaatselijke afdelingen van de Kruifverenigingen, die daarvoor gemeentelijke en rijkssubsidie ge nieten, wat dit laatste betreft voor zover zij de t.b.c. bestrijding behar tigen. Aan enige noodlijdende afde lingen wordt echter daarenboven een kleine subsidie verleend, via de commissie ter behartiging van de wijkverpleging in Noordholland. Dit is echter een nood-subsidie. Enkele gemeenten genieten boven dien provinciale subsidie voor een wijkverpleegster. De bestrijding van de t.b.c. heeft steeds de volle belangstelling van Ged. Staten. Over de jaren 1945, 1946 en 1947 is aan de gemeenten voor dit doel onderscheidenlijk het volgende uitgekeerd: f143.949,07, f180.995,52 en f263.901J.2. In deze laatste post zitten echter belangrijke achter stallige bedragen. Voor 1949 is f225.000,uitgetrokken. Ged. Sta ten constateren overigens dat niet slechts in Noordholland, maar overal in den lande sanatoria zowel als tuberculose-afdelingen van de ziekenhuizen over onvoldoende ca paciteit beschikken, om te kunnen voldoen aan de grote aanvraag om opneming van t.b.c. patiënten. Bo vendien is er gebrek aan verple gend personeel! Voor T.b.c.-bestrij ding geeft de provincie behalve het genoemde bedrag van 225.000.gld. nog een post van 275.000,gld. uit. Plan en E. T. Dienst Uitvoerig spreken Ged. Staten over de werkzaamheden van de Planologische Dienst en de Econo misch Technologische Dienst en over de verhouding tussen deze beide diensten. De Ec. Techn. D. heeft tot taak het tot verdere ont wikkeling brengen van bestaande en nieuwe welvaartsbronnen in de provincie en het bevorderen van het bedrijfsleven in het algemeen; de Planologische Dienst richt zich in het bijzonder op het veilig stel len van ruimtelijke behoeften op alle belangengebieden, waaronder ook dat van het bedrijfsleven. Niettemin antwoorden Ged. St. op een gestelde vraag, dat de wense lijkheid van samensmelting van beide diensten tot dusver niet ge bleken is. Het prae-advies van Ged. Staten op het voorstel betreffende de ver deling van waterschapslasten zal in deze zitting worden uitgebracht. Ged. Staten hebben open oog voor de gevaren verbonden aan in dustrialisatie van het platteland. Ook zij zouden niet gaarne het eigen karakter van het platteland zien_ aangetast, maar zij menen, dat daarvoor ook geen vrees behoeft te Wij praten veel over gezins hulp, hulp in de huishouding, gezinsverzorging, enz. Dat al les kan alleen maar verwe zenlijkt worden, indien er vrouwelijke krachten aanwe zig zijn, die bereidheid, zeg maar roeping bezitten, om dit werk te doen. En nu is 't juist de vloek van deze tijd, dat steeds meer meisjes naar an dere beroepsarbeid worden ge trokken. Komt er kentering Er is vaak veel geageerd, met name tegen fabrieksarbeid voor meisjes, al stond daar naast natuurlijk vast dat er speciale werkzaamheden zijn, waarvoor meisjes zijn. aange wezen. Maar toch: ik lees in een verhaal over de toestand in de Twentse textielindustrie dat daar een ernstig tekort aan meisjes veel moeilijkhe den oplevert. Waar blijven de meisjes? Hier is het antwoord van een speciale verslagge ver: er is algemene afkeer te gen werken in spinnerijen, dan het achtste leeraar, het aantal huwelijken stijgt, en veel boerendochters kunnen beter thuis aan de kost ko men. Dat zijn, zou ik zeggen, allemaal gezonde overwegin gen, al is hiermee 't tekort aan arbeidskrachten voor Twente niet opgelost, en al zou ik dit misschien misschien, niet zo triomfantelijk zeggen, als deze krant ih Twente ver scheen bestaan. De mogelijkheden tot in dustrievestiging in de provincie worden voortdurend bestudeerd. lectuurvoorziening Van verscheidene andere punten melden wij tenslotte iets over de regeling, welke de provincie gaat treffen voor de lectuurvoorziening ten plattelande. Die regeling is in handen van de Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in Noordholland. Belanghebbenden zullen in de kosten moeten bijdra gen, contact en samenwerking zal worden gezocht met de instellingen die reeds op dit terrein werkzaam zijn. De Bond heeft op de eerste plaats op het oog de stichting van een bibliotheek ten behoeve van de plattelandslectuuijvoorziening. Zo mogelijk zal in meer belangrijke plaatsen, als Hoorn bijv. ook een 1 leeszaal worden gevestigd. In de nacht van Zondag op Maandag is na een ziekte van enkele dagen overleden de uitge ver en hoofdredacteur van „De Haagse Post", de heer S. F. van Oss. Salomon Frederik van Oss werd in 1868 te Vierlingsbeek (N. Bra bant) geboren. Hij begon zijn jour nalistieke loopbaan in 1888 als cor respondent van het „Algemeen Handelsblad" te Londen. In 1902 volgde de benoeming van de heer van Oss tot hoofdredacteur van „De nieuwe financier en kapi talist". Deze functie vervulde hij ruim 20 jaar. Inmiddels had hij in 1910 van Oss en Co's Bank opge richt, van welke instelling hij direc teur werd. In 1914 begon hij met de uitgave van „De Haagse Post", welk blad hij sedertdien als hoofd redacteur heeft geleid. Het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen Schreieder. Ten aanzien van het eerste punt der tenlastelegging: het lidmaatschap van een misda dige vereniging, de S.D., werd Schreieder buiten vervolging ge steld. Verder achtte het Hof het tweede punt van de ten laste legging, n.l„ dat verdachte op dracht heeft gegeven tot het fu silleren van een aantal personen bij Dronrijp, niet bewezen. De Procureur-generaal bij het Bijzonder Gerechtshof liet Schreie der, tegen wie vijftien jaar was ge- eist, onmiddellijk na de uitspraak weer arresteren teneinde hem ter beschikking te stellen van het hoofd der plaatselijke politie van Den Haag waar Schreieder geacht wordt domicilie te hebben gehad, opdat dit hoofd Schreieder als ongewenste vreemdeling over de grens kan doen geleiden. Uitwijzing als ongewenste vreem deling is een administratieve maat regel, die wordt genomen ten aan zien van elke vreemdeling,, onge acht dus zyn of haar eventuele daden in Nederland. CON ZELO NIEUWS Het tweede elftal speelde thuis tegen Dirkshorn 2 en wist te win nen met 43. Als de scheidsrechter laatb eginnen gaat Con Zelo direct in de aanwel, welke resulteert in een doelpunt door een onhoudbaar schot van Dues. Dirkshorn komt nu goed opzetten en met een mooie doorbraak is de stand 1—1. Dirks horn houdt het spel in handen en weet zelfs nog een doelpunt aan de score toe te voegen. 12. Door dit doelpunt worden de jongens van Con Zelo weer wakker en komen verwoed opzetten, door mooi samen spel weet de linksbuiten de stand weer op gelijke voet te brengen. Con Zelo blijft nu sterker en weet voor de rust nog eenmaal het net te vinden. Rust 32. Na de rust gaan de partijen gelijk tegen elkaar op met beide doelen in gevaar. Con Zelo wordt weer iets sterker en Henk geft voor de vierde maal de keeper het nakijken. De Dirkshorn- ners werken als paarden, wat hun kort voor het einde wordt beloond met een goed doelpunt, waarmede het einde komt van deze fraaie wedstrijd. Con Zelo 1 moest in Hol- landia haar meerdere erkennen en verloren met 31. Nadat de Bijeenkomst voor Federaal Overleg haar standpunt ten aan zien van de spoedige vorming van de Verenigde Staten van Indonesië had bepaald, werd ten Paleize Koningsplein te Batavia een door de B.F.O. aangenomen resolutie ter kennis gebracht van de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon. De minister-president van Oost- Indonesië, Anak Agung in gesprek met Sultan Hamid II. De stichting Nieuw Walcheren heeft een telegram gezonden aan de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, naar aanleiding van diens mening, dat de oorlogs handelingen 1940 geen aanleiding geven tot toekenning van een uitzonderingsbehanaeling van Walcheren bij de oorlogsschade regeling. In dit telegram verklaart de Stichting, dat het bevel „Zeeland vecht door", gegeven op 14 Mei 1940 het rampzalige geVolg heeft gehad, dat Zeeland's hoofdstad werd ver woest. Dit bevel werd gegeven zon der dat de regering Zeeland midde len voor de verdediging ter be schikking stelde, terwijl niet ver wacht mocht worden, dat de Fran se bevelhebber zich bekommerde om het lot van het gewest, dat werd afgesneden van het overige vader land en de bedreiging van Duitse zijde na het bombardement van Rotterdam de regering terdege be kend was. 't Gevolg van dit bevel is dan ook geweest, dat Middelburg zwaar werd geteisterd en naar is vast komen te staan relatief de zwaarst getroffen stad van ons land is geworden. Wanneer op 3 October 1944 Walcheren aan de zee wordt prijs gegeven, wordt het eiland welbewust geofferd ten behoeve van geheel Nederland. De stichting herinnert voorts aan de herhaalde bombardementen waaraan Walcherens steden en dor pen werden blootgesteld. Aan deze schadeaccumulatie wijt de stichting het naar verhouding belangrijk lagere welvaartspeil dat op Walcheren bestaat, in vergelij king met overig Nederland. De schuld aan Walcheren kan volgens de stichting, alleen worden afgedaan, wanneer een uitzonde ringspositie wordt toegekend bij de schadevergoeding en bij de verde ling van het bouwvolume. Vorige week Dinsdag werden te Haarlem, zoals bekend, twee jongens van vijftien jaar gesnapt door de politie bp een inbraak in een winkel van snuisterijen. Oor spronkelijk hechtte de Haarlemse politie weinig waarde aan het ge val, doch spoedig bleek dat de jongelui heel wat op hun kerfstok hadden. Bij het verhoor is komen vast te staan dat de jongens in totaal minstens vijftien inbraken hebben gepleegd gedurende de af gelopen drie maanden. Zij komen uit twee keurige gezin nen en zijn geenszins zogenaamde „milieu-boefjes". De jongens hiel den er thuis een complete beeld roman-bibliotheek op na. Zij knut selden graag en hadden daarvoor veel geld nodig. Hun zakgeld was ontoereikend om de nodige mate rialen te kopen en toen zijn zij na enkele kleine diefstallen van kwaad tot erger vervallen. Tenslotte ken den zij geen vrees meer en trokken er stiekum 's nachts op uit om in braken te plegen. Zij klommen langs waterpijpen en door kleine raampjes in winkels en werkplaat sen binnen en verschaften zich zo geld en knutselmateriaal. Onlangs vondefi'zij in een koffie branderij, waar zij via een plat dak waren binnengekomen, de sleutels van de brandkast en eigenden zich een groot bedrag toe. In totaal heb ben zij ongeveer tienduizend gulden buitgemaakt, waarvan zij een zeil boot aanschaften. De rest van het geld verborgen zij tussen de dak pannen van ht ouderlijk huis, waar de politie het aantrof. Een broertje van een der twee, die het tweetal bespied had door een kier in een schutting had zich enkele honder den guldens toegeëigend, die even eens konden worden gevonden. De jongens zijn ter beschikking gesteld van de politie-autoriteiten in enkele omliggende plaatsen van Haarlem, die ook nog een hartig woordje met hen te spreken heb ben. De verjaardag van prinses Bea trix werd in huiselijke kring ge vierd. Prinses Wilhelmina kwam haar oudste kleindochter zelf ge lukwensen. Zaterdag werd er een kinderpar tij gegeven voor vriendinnen van prinses Beatrix. Een enkel vrien dinnetje bleef het hele weekend lo geren. Als verjaardaggeschenken kreeg prinses Beatrix leesboeken, een schooltas, slofjes en gereed schap voor haar boetseerles. Even ten Noorden van het station Beverwijk zal de nieuwe spoor- wagenfabriek van Beynes, thans te Haarlem gevestigd, verrijzen. Hier zijn kiepkarren bezig een deel van de 30.000 kubieke meter zand aan te voeren, waarmee het weiland moet worden opgehoogd. Op de achtergrond is de hogedruktoren in aanbouw. Naar wjj vernemen zal de Vrjj- dag 4 Februari a.s. van Schiphol naar Batavia vertrekkende KLM- „Constellation" niet alleen post vervoeren, doch ook een beperkt aantal passagiers. Bovendien zal op Dinsdag 8 Fe bruari a.s. nog een „Constellation" de reis naar Indonesië aanvaarden. Ook dit toestel zal behalve post ook een beperkt aantal passagiers mee nemen. Het Woensdag 2 Februari via Mauritius vliegende KLM-toestel neemt geen passagiers mee. REGERINGSAMENDEMENT AANGENOMEN De Nationale Vergadering van Zuid-Afrika heeft Maandag de door generaal Smuts, de voorma lige premier, ingediende motie van wantrouwen in de regering met 74 tegen 64 stemmen verwor pen. Met dezelfde stemmenverhouding werd een door de premier, Dr. Ma- lan, ingediend amendement goedge keurd, waarin wordt voorgesteld een commissie in het leven te roe pen, samengesteld uit leden van beide vertegenwoordigende licha men, die tot taak zal hebben, de tcepassing van de regeringspolitiek, welke er op gericht is een afschei ding tussen de Europese en in heemse rassen teweeg te brengen, toi in bijzonderheden te bestuderen. Dr. E. G. Jansen, minister van inheemse zaken, verklaarde, dat re devoeringen van verantwoordelijke Zuid-Afrikanen in het buitenland gebruikt werden om stemming te maken tegen de Unie. Als voorbeeld noemde hij de verklaring van gene raal Smuts over de onlusten te Dur ban, die naar hij zeide in de V.N. was gebruikt om Zuid-Afrika te dwarsbomen. De logische conse quentie van de politiek der oppo sitie zou zijn, dat niet-Europeanen met hun numerieke meerderheid uiteindelijk het land zouden rege ren. „Blank Zuid-Afrika kan dit risico niet nemen", zo zeide hij. Met het feest van Maria Lichtmis sluiten wij de Kersttijd, die wel iswaar voor velen al met Drieko ningen definitief een einde heeft genomen, af, maar vanouds maakt het deel uit van de grote feesten rond Kerstmis. Het feest, zoals we Men is het er niet over eens, maar hoe het ook zij Maria Lichtmis, in vele streken ook wel „Vrouwendag" genaamd, is altijd een feestdag geweest, die diepe weerklank bij het gelovige volk heeft gevonden en dat tot in onze dagen, ge lukkig, nog heeft. Het feit dat men, wanneer deze dag valt op een gewone weekse dag, in Brabant zeggen ze „op enen wqrkendag", weinig van een feestdag bespeurt, doet daar weinig aan af, want het is vooral het platteland, dat al zovele kostbare cultuur goederen van ons rijke room se leven tot in onze dagen bewaarde, waar Maria Licht mis nog in alle opzichten een echt christelijke feestdag is gebleven. Daarnaast heeft deze feestdag van Maria zich van oudsher bijzonder mogen ver heugen in de devotie van vrouwen en meisjes, want het is ook de herinnering aan Maria's kerkgang. Wijding der kaarsen De christenen in het oude Rome kregen eertijds op deze dag een gewijde kaars thuis bezorgd. Het. was een sym bool van Christus, het Licht der wereld, die Zich op deze dag voor het eerst aan een grotere kring openbaarde. Het gebruik der kaarsenwijding, een van de mooiste plechtigheden der katholieke litur gie, heeft zich tot in onze tijd weten te handhaven en op deze dag wijdt de H. Kerk niet alleen de kaarsen, die wij straks mede naar huis zul len nemen, om ons op heel onze verdere levensweg te begeleiden, van de wieg tot aan het graf toe, neen, zij wijdt ook de kaarsen, die in de loop van het jaar voor de kerkelijke eredienst bestemd zijn. In Noord-Holland, en ook elders, leeft nog altijd het mooie gebruik, de versierde, pas gewijde kaars, de doopkaars, op het huwelijksaltaar voor bruid en bruidegom klaar te dat nu liturgisch vooral nog vieren, gaat terug tot de oudste tijden van het christendom en vele kerkge leerden zijn ervan overtuigd, dat het door de Apostelen zelf is inge voerd, een mening, die trouwens door Paus Benedictus XIV gedeeld werd. leggen. Het is meer dan een kaars, die een paar uur licht kan geven, het is een symbool voor ons hele leven en als wij de kaars, die wij op Maria-Lichtmis mee naar huis nemen, zó bezien, dan zal er wel licht een betere plaats voor zijn dan de la van vaders bureau of moeders linnenkast. We kunnen deze kaars plaatsen op een kandelaar en er gebruik van maken in de Mei- of Octobermaand. We kunnen het licht van deze kaars ook laten schijnen op Allerzielendag, op Goede Vrij dag en op de ochtend van Paas zaterdag. En als hij na een jaar tot op de pit is opgebrand, halen we het volgend jaar met Maria-Licht mis Weer een nieuwe. L. S. FEUILLETON ir Zoevend gleed de kleine Austin over de betonweg van Nijmegen naar Maastricht. Tussen het donkere naaldhout prijkte hier en daar een berkje met tere zachtgroene blaad jes, en verbraken plekken jong gras de eentonigheid van de nog grauwe heide. De lente was nog jong en langs de hemel dreven grijze wol ken. Hans Sanders kende de streek goed genoeg, doch nij was er nog nooit in het voorjaar doorgereden, maar de triestige stemming, die over het landschap hing, was toch niet in staat zijn inwendige opge wektheid te verstoren. „Wat ziet alles er nog kaal en somber uit, en dat voor half April," zei Miek, die zijn vreugde over zijn nieuwe betrekking en zijn verlan gen naar zijn ouderlijk huis niet ge heel scheen te delen. „En het is nog zo guur. Zouden we in Valkenburg nog veel van de kou te lijden heb ben?" Ze verborg haar kin nog wat die per in haar beverbontjas, een ge schenk van haar vader op het laat ste Kerstfeest. Hans vond het eigen lijk een beetje gewild om nog in April met een bontjas" in Oud Val kenburg aan te komen, maar Miek beweerde, dat ze het graag lekker warm had en stoorde zich dus niet aan zijn, naar ze vond, dorpse op vatting. „Neen, van kou lijden zul je geen door A. F. last hebben," antwoordde hij. „We trekken immers nog niet dadelijk in het grote huis. Dat zou met zijn hoge kamers en brede ramen mis schien wel te kil zijn." „Is dat dan alleen als zomerver blijf bedoeld geweest?" „Dat denk ik niet, want er zijn schoorstenen in alle kamers. Maar Oom Eduard heeft er slechts een winter gewoonddat jaar, toen moeder zo ziek was en niet vervoerd mocht worden. Na haar dood is hij naar Zuid-Frankrijk getrokken." „Zeg, Hans," vroeg Miek verwon derd, „is je moeder dan in Oud Val kenburg gestorven? Dat heb je me nog nooit verteld." Hoe komt dat?" „Och, omdat je me er nooit naar gevraagd hebt en voor jou had het immers weinig betekenis?" „Maar.... vind je het dan niet., niet akelig., om daar te gaan wo nen? Zou dat niet op je stemming inwerken en Hij schudde het hootd zonder de ogen van de weg af te wenden, „Welnee," was zijn antwoord. „Kijk eens, moeder was altijd ai ziekelijk en bedlegerig, en ik ken haar eigenlijk niet anders dan te bed of op een sofa liggend. Ik heb nooit enig verband gezien tussen haar en Oud Valkenburg. Ze had overal zo kunnen liggen." Maar dat zou Miek zich niet kun nen indenken. Haar jeugd was zo volkomen verschillend geweest van de zijne. Er bestond, zo dacht hij, een reusachtig onderscheid tussen de grote, zonnige villa in het Gooi, te midden van vrolijke broers en zus ters en nog vrij jeugdige ouders, die haar verwend hadden en het holle, sombere herenhuis op de Groenburgwal in Amsterdam en het slechts weinig vriendelijker buiten huis in Limburg, waar hij was op gegroeid. Ja, dat verschil was wèl groot. Hij keek naar zijn vrouwtje. Dit maal was haar hootd naar hem toe gewend en zag hij haar smajle, donkere, levendige gezichtje. Haar lichtbruine ogen stonden vol span ningzoals altijd, wanneer hij over zijn jonge jaren vertelde. Miek kon maar niet geloven, dat die ja ren werkelijkheid waren geweest; ze had ze altijd meer bekeken als een soort film, of als iets, waarover je in boeken leest; maar zulke din gen gebeurden niet met mensen, die je kende. Hans had anders wel zijn uiterste best gedaan om haar die jeugdomstandigheden te verklaren en haar aan het verstand te bren gen, dat het lang niet zo tragisch en somber was geweest, als zij zich het voorstelde. „Kinderen nemen die dingen nu eenmaal niet zo zwaar ophad hij gezegd. „En echtscheidingen komen méér voor. En hoeveel moeders zijn niet zwak of ziekelijk? Omdat aie dingen nu toevallig in mijn leven bij elkaar kwamen, maak jij je er een soort griezelstuk van. Het een zame en verwaarloosde kind, de zenuwzwakke en overspannen moe der, de vader, wiens naam nooit ge noemd mocht worden en de ouder wetse en brommerige oom, dat bij elkaar genomen wordt in jouw ogen een familiedrama. Maar heus, zó erg was h.et niet!" „Best mogelijk," had Miek gezegd. „Maar, hoe dan ook, je moet je toch wel ongelukkig gevoeld hebben Misschien was je te jong, om het ten volle te beseffen. Je moest mij eerst leren kennen, en met mij getrouwd zijn, om tot dat besef te raken. Is het zo niet, Hans?" Deels om haar tevreden te stel len, had hij het toegegeven. Doch terwijl zij daar nu tussen de bossen doorreden, waarboven het wolken dek begon te breken, bedacht lm zich, dat er toch wel één zomer was geweest, waarin hij zich volkomen van zijn geluk bewust was geweest. Het was de laatste zomer, door hem in Oud Valkenburg doorgebracht, een jaar na de dood zijner moeder, vlak voordat hij naar Delft ging. En de herinnering aan die zomer be zorgde hem een vreemde beklem ming en hij voelde zich bijna ver drietig gestemd, omdat hij nu met Miek naar Valkenburg reed om het huis te bekijken en de bagage uit te pakken en naar Berg en Dal te gaan om daar te eten en te overnachten. Als hij alleen reisde kon hij langs de weg blijven staan of nog beter een zijlaan inrijden en daar uitstap pen en ergens gaan zitten denken over die laatste zomer en Cato van Oorschot. Miek hervatte het gesprek en het scheen, zoals vaak gebeurde, dat ze zijn gedachten raden kon, al was het niet volkomen, noch nauwkeu rig, maar dan toch zo, dat ze vrijwel hetzelfde zei, wét hij gedacht had. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3