K.V.P. peilt de meningen over de practische politiek Oude PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLADWoensdag 2 Februari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN r Zei U iets Kievit verbetert opnieuw record Afscheid Kanaal Do dezer dagen gehouden KVP- vergadering was door slechts een 20-tal personen bezocht. Nadat de voorzitter, de heer G. de Zeeuw, het feit herdacht had. dat HKH Prinses Beatrix haar eerste verjaardag als kroonprinses vienie en daaraan een gelukwens verbond voor het Ko ninklijk Gezin, bracht dc heer C. Venneker verslag uit van het KVP- congres. Zowel van de sectieverga dering over de Industrialisatie als van de inhoud van de redevoeringen van dr. de Schrijver uit België en de heer Serrarens, gaf spr. 'n resu mé; aan het eind van zijn betoog trok spr. een vergelijking tussen het drukbezochte en goedgeslaagde congres en het gebrek aan activi teit in de afdeling; zowel op het congres als in de afdeling komen problemen aan dc orde waarvoor wij ons als KVP-leden moeten in teresseren. Royement KNP-leden De voorzitter deed voorts mede deling van een schrijven van het Partijbestuur, waarin te kennen werd gegeven, dat leden, waarvan vaststaat, dat zij lid zijn geworden van dc KNP tWcltcr-partij). ge royeerd dienen te worden. Reeds hebben enkelen uit dien hoofde eigener beweging bedankt en spr. verwacht, dat de betrokkenen dat eveneens zullen doen, zodat 't niet nodig zal zijn hen te royeren. Menings peiling Hierna stelde do voorzitter dc door het Partijbestuur geëntameer de Meningspeiling aan dc orde. welke o.m. ten doel had de poli tieke belangstelling der leden van de afdelingen te activeren. Vooral daarom viel de slechte op komst zo te betreuren. Het bestuur meende, dat het ..wo ningvraagstuk" als onderdeel der gezinspolitiek primair gesteld moest worden. Als overige pupten, waarop de aandacht gericht dient te worden, stelde het bestuur voor: 1. vereen voudigde heffing en rechtvaardiger verdeling der belastingen; 2. kinder bijslag voor klffiine zelfstandigen; 3. een betere voorziening van de oude dag. De heer Fr. Nijpels achtte dc kin derbijslag voor zelfstandigen en verruiming van de bestaande kin derbijslag urgenter dan het woning vraagstuk en wilde dit punt als nummer één noemen. De heer Otten wilde de nadruk doen leggen op meer woningbouw voor grote gezinnen. De voorzitter merkte op, dat die woningen alreeds gebouwd worden, al worden ze niet steeds toegewezen aan de grote gezinnen. De secretaris zou willen bepleiten woningverde ling naar gezinsbehoefte en bevor dering van bouw van woningen voor grote gezinnen. De heer Janssen ging nader in op het punt inzake de belastingen. De belastingheffingen zijn zo ingewik- ekld, dat zelfs de experts er geen kijk meer op hebben en een request naar de minister stuurden. De be lastingbetaler heeft geen overzicht meer van wat hij betalen moet en verliest het vertrouwen. Hij wees voorts op de kapitaalbehoefte bij vestiging en uitbreiding van indus trie, waardoor gerechtvaardigde ver deling der belastingdruk eén moei lijk punt is. De voorzitter zei. dat het bestuur bij het punt inzake belastingen het oog had op de vaak zeer onrecht vaardige ondernemersbelasting, waardoor een bepaald gedeelte van de bevolking tweemaal belasting betaalt: zo is ook de omzetbelasting ten dele onrechtvaardig, omdat deze niet in de prijs mag doorberekend worden. Voorts zijn ook vele in directe belastingen onbillijk, omdat grote gezinnen er extra door ge troffen worden. De heer Venneker wees op het dure apparaat der staatshuishouding en zou als punt 1 willen noemen ..vereenvoudiging en daardoor be zuiniging der staatshuishouding. Hiertoe werd na enige discussie be sloten, zodat de belastingheffing en kinderbijslag resp. als punt 2 en 3 genoemd werden. Gezinshulp In plaats van het punt „betere voorziening oude dag", dat door de voorzitter als punt 4 werd aanbe volen. stelde de heer Otten voor hiervoor „wettelijke regeling dei; gezinshulp" in de plaats te stellen, welk vraagstuk z.i. urgenter was, past in de gezinspolitiek en - geen geld behoeft te kosten. Al jaren aldus spr. zitten we met dit vraagstuk, waarvoor ook door Vrouwenbond en Bond voor het Gezin de aandacht meermalen werd gevraagd en nog steeds zwermen onze jonge meisjes naar kantoor of fabriek, winkel of atelier, terwijl zij onze moeders met veel kinderen en onze moeders met kleine kinde ren hulploos laten zitten. Spr. zou het toejuichen, als wettelijk werd voorgeschreven, dat de meisjes geen betrekking in het bedrijfsle ven mogen aanvaarden, alvorens een Wissewasjes Op een keer liep ik. het was reeds zeer laat. door de Vrou wenstraat over de Kneppcl- brugen ik stond perplex. Waarover? Wel, over de frap pante schoonheid van ons ge liefd Alkmaar. Ik"4 kon de ver leiding niet weerstaan en leunde daarom over de brug leuning, in zalige rust. Het water glinsterde zachtjes on der het natriumlicht van de straatlantaarns langs de weg. 't Water, dat langzaam vloeide, oneindig rusteloos en mooi. De molen van Piet dommelde -.een stil silhouet daar tus sen het groen. Een windje streek langs de oevers, enkele vergeelde bladeren warrelden op. Hoog boven mij wees de verlichte torenklok van de Grote Kerk het late uur aan. Ik liet mijn blik verder dwa len en zag het Christusbeeld voor de Josephkcrk. Een machtig symbool van kracht. Losgemaakt uit deze kleine sluimering liep ik verder. Mijn voetstappen klikten hard op de houten brug. 'n Vracht auto raasde voorbij. En het koplampenlicht danste over de weg. T. bepaald aantal jaren in de huis houding te hebben gewerkt; dit zou moeten gelden voor alle meis jes. ongeacht van welk milieu. De vergadering stemde in met dit voorstel: de voorzitter zou ech ter liever spreken van „huishoude lijk personeel" dan van „gezins hulp", daar dit verwarring kon ge ven met „gezinsverzorgster". De heer Admiraal noemde als een der oorzaken van het dienstbode- vraagstuk, de slechte behandeling, die deyneisjes van sommige me vrouwen moeten ondervinden. De voorzitter -betoogde daarop, dat het zieleheil van de meisjes gaat boven het maatschappelijk welzijn en daarom prefereerde hij tewerkstelling in gezinnen boven werk in fabieken. De heer Bruinenberg meende, dat het zieleheil der meisjes in sommige fabrieken beter gewaar borgd was dan in menig gezin. Hij had overigens bezwaar tegen oplos sing van dit vraagstuk door over heidsbemoeiing, dit moesten wij aldus spr. in eigen kring oplos sen. Als er een wettelijke regeling moet komen, dan mag het ook niet meer voorkomen, dat 'n dienstbode na 2530 jaar zonder meer op straat gezet wordt. De voorzitter wees er op. dat de fabrieken, waar het zieleheil dei- meisjes gewaarborgd is, uitzonde ringen zijn op de regel en betoog de voorts, dat wij als K.V.P. een politieke organisatie zijn voor het hele land en dus 'n oplossing moe ten zoeken in de richting van een wettelijke regeling. De heer v. d. Berg wees op de hoge lonen van de ateliers, waar door de meisjes uit de gezinnen worden gelokt, die deze lonen niet kunnen betalen. De heer Janssen zag de trek van de meisjes naar fabrieken, ateliers enz. als een kenmerk van de kapi talistische maatschappij. waarin wij leven. Na nog enige discussie werd be sloten de „wettelijke regeling der gezinshulp" als nummer 4 te ver melden van de opinie der afdeling. Op de gebruikelijke wijze sloot de voorzitter hierna de vergadering, die zich ondanks de slechte op komst had gekenmerkt door een vruchtbare discussie. Portret Opa van 1t Hoff Naar men ons mededeelde was het niet Koos Stikvoort, doch de beeldhouwer, schilder en tekenaar Bernard Stikvoort uit de St. Jacobs- straat no. 34, het bekende „huis onder de glazen luifel", die het ver zoek heeft gedaan een portret te mogen tekenen van de honderd jarige Opa van 't Hoff, die dezer dagen zijn honderdste verjaardag vierde. Het werk van Bernard Stik voort, die een kleine twee jaar exposeert in de kunsthandel „De Zonnebloem" in de Ridderstraat, alwaar reeds vele Alkmaarders met zijn werk kennis hebben gemaakt, is genoeg bekend. Gulden Vlies Zondagavond a.s. 8 uur presen teert Variété Faveur-Rinket een Bonte Dinsdagavondtrein-program- ma .getiteld „In Volle Vaart", met mr. Doodle, Scholten en v. 't Zelf de, met nieuw repertoir, Fantasio, Neerlands beste muzikale clown, de 2 Corita's', vermaarde accordeonis ten. Zambel, dwqgsheid ten top, en vele anderen. Als extra attractie „Mr. Doodle en de Tuinman". Voor de muzikale omlijsting verleent Joop de Leur, de bekende radio componist. zijn medewerking. Een daverend Zondagavond-pro gramma, een verbluffende show met Neerlands beste artisten. Om iedereen in de gelegenheid te stellen deze voorstelling bij te wonen begint de kaartverkoop reeds Donderdag 3 Febr., 11 uur. DONATEURS-CONCERT Soli Deo Gloria Evenals verleden jaar gaf de Chr. Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" weer een donateursconceTt in com binatie met het Chr. Mannenkoor „De Lofstem" uit Broek op Langen, dijk, o.I.v. Paul Kok. Het was dus weer een muziekavond waarvan de bedoeling niet werd verstoord door toevoegsels als een humorist of iets dergelijks, wat met muziek niets te maken heeft. We bedoelen hier al leen maar mee, men bleef deze avond in stijl. Na een kort openings woord van de voorzitter werd met het instru mentaal gedeelte van de avond be gonnen. ..Vlammende heide", Fan tasie van Rogister, had wel zéér goede momenten wat klankgehalte betrof, maar bleek technisch nog niet beheerst te zijn. Het fraai klankgehalte van het koper in de Ouverture de Concours van Ker- zeelen mag niet onvermeld blijven. De beste momenten vielen te con stateren in de selectie van „De Vo gelkoopman" van Zeiler. De tambours kregen ook hun kans in de March thro' Georgia van Miller. De overige instrumentale nummers werden zéér verdienstelijk uitgevoerd. Het Chr. Mannenkoor „De Lof- stem" van Broek op Langendijk, o.I.v. Paul Kok. zingt uitstekend, maar kwam deze weer wel met een zéér conventioneel programma voor de dag. O a. Domine Salvam fac. van Giezen, Wilt heden nu treden van Valerius, 't Schrijverke van Wierts e.a. Dirigent en koor: met alle respect voor uw- prestaties N.B.: Het getij verloopt; verzet de bakens. In de pauze werd een film ge draaid. vervaardigd door Z.K.H. Prins Bernhard. over ons Vorsten huis. Onder groot enthousiasme van de aanwezigen werd op voorstel van mr Schenkeveld een adres gezon den aan H.K.H. Koningin Juliana, met dank voor deze film, plus fell citatie aan Prinses Beatrix. Soli Deo Gloria" kan terugzien op" een succesvol dormtemsconcert. TOEZICHT POL. DEL. GAAT VERHUIZEN Het bureau van de afdeling Alk maar van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten wordt met ingang van 4 Februari a.s. ver- Schaakwedstrijd In het Wapen van Heemskerk had onder grote belangstelling een gong wedstrijd plaats. Men moest om de 20 seconden zetten, hetgeen dikwijls zonderlinge combinaties en stellin gen te voorschijn bracht. Er waren aardige prijzen beschikbaar gesteld en door de wedstrijdleider, de heer H. Schoonhoven, was een fraaie medaille voor degene die zijn tegen stander in de laatste ronde 't eerst mat kon zetten beschikbaar gesteld. Deze medaille met een 2de prijs werd gewonnen door de heer A. Holtes te Heiloo. Prijzen werden behaald door P. Seewald, A. W. Beemsterboer, A. Vis, D. Oudes, J. F. v. Brenk, R. Pijning, J. C. de Ruiter. H. Coppens, J. Vink. J. Meiboom. J. Veis. Uitspraken Meervoudige Kamer De Meervoudige Kamer deed gis terenmorgen de volgende uitspra ken: Cornelia J., Leeuwarden, ver duistering: vrijspraak; Gijsbert S„ gedetineerd, diefstal c.q. heling: 3 mnd. met aftrek; Sieger S„ Beem- ster, zwaar lichamelijk letsel door schuld: 4 weken; Arie S., zedenmis drijf: vrijgesproken. Vrijgesproken Door de Alkmaarse Rechtbank werd enige tijd geleden de heer T„ postzegelhandelaar alhier, veroor deeld wegens heling tot een boete van f 300.Tegen dit vonnis werd hoger beroep aangetekend, met het gevolg dat het Gerechtshof te Am sterdam, dat deze zaak opnieuw be handelde, T. vrijsprak van het ten laste gelegde, daar de gewraakte aankoop te goeder trouw was ver richt. Goed nieuws voor de Padvinderij Hedenmiddag wordt er in de Hout- til, in de sportzaak van de heer van Nieuwkuyk, een scout-shop ge opend, een zaak, waarin men alle uniformen en andere benodigdhe den voor de padvinderij, die in onze stad zo'n grote vlucht heeft geno men, kan verkrijgen. Maandoverzicht1 Nutsspaarbank In de loop der' maand Januari werd op de spaarbankboekjes inge legd f 527.602:48 (v.j. f 431.500.43) en terugbetaald f 384.928.39 (v.j. f 308.760.41), alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 142.674.09 (vorig jaar f 122.740.02). Het aan de inleggers verschuldig de kapitaal, tjij de aanvang van het jaar f 10.872.315.37, bedraagt thans f 11.014.989.46 (v.j. f 10.519.033.65). Het aantal in de loop van Januari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 215 (v.j. 226). Ingetrokken werden 143 (v.j. 145) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aan vang van het jaar 26.470, bedraagt thans 26.542 (v.j. 25.687), van dit aantal behoren 17.233 (v.j. 16.819) aan personen of instellingen te Alk maar gevestigd; 6236 (v.j. 5796) aan personen of - instellingen elders woonachtig en 3073(y.j3072) aan schoolspaarders. Onder de in Januari nieuw uit gegeven boekjes zijn begrepen 28 (v.j. 45) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1. In Januari bedroeg het aantal posten van inleg 3402 (v.j. 3404), dat van terugbetaling 2186 (v.j. 2044), tezamen 5588 (v.j. 5448). De lediging in de loop der maand Januari van 556 (v.j. 514) spaar- busjes leverde een bedrag van f 8938.70 (v.j. f 8042.20) aan kleine besparingep op. BURGERLIJKE STAND Geboren: Eddy, zoon van T. Hooi veld en A. W. G. de Groot; Hendrik A., zoon van H. A. Schoenmaker en T. van Winsum; André, zoon van P. Kossen en M. Buning; Nelleke, dochter van H. Zey en P. Kerkho ven; Geertruida A. M„ dochter van L. J. van Jaarsveld en C. M. Kok. Gehuwd: Petrus J. Reus en Anna A. Spaans; Simon Frederiks en Geertje Venninga; Petrus W. van Hal en Maria Leek; Josephus J. Keysper en Klazina de Jong; Cor- neiis J. J. Ruys en Adriana C. M. van Struyk; Jacob J. van der Oord en Anna C. E. Stoppels. Overleden: Sijtje G. Donker, oud 2 maanden; Richardus L. Schreurs, oud 78 jaar, wdn. van M. Luken; Kenneth T. Dupré, oud 8 maanden. Geboren: Jacob J., z. v. A. P. G. van Meeteren en S. Duijn; Johan, z. v. J. H. J. Kuipers en R. E. Tim merman; Josephus E., z. v. E. Ibink en A. G. Schagen; Lambertus P. M. J., z. v. L. Wetseijn en S. J. van Veen. Overleden: Jan N. Smit, oud 73 jaar, weduwnr. van J. van der Wiele. REPETITIES KNAPENKOOR DOMINÏCUS De repetities voor het knapenkoor van de St. Dominicuskerk zijn als volgt: Woensdagmiddag kwart over vijf voor de alten in de kerk. Vrij dagmiddag kwart over vijf voor de sopranen, eveneens in de kerk. A.s Zondag 1ste Zondag van de maand, om half tien gezongen Hoogmis met knapenkoor. HET A.B.C.-CABARET Het gebeurt niet zo vaak, dat dit hoofdstedelijk cabaret-gezelschap naar Alkmaar komt en het cabaret- minnend publiek was dan ook in grote getale naar 't Gulden Vlies gekomen, al was dit niet uitver kocht. Het publiek heeft zich blijk baar nogal geamuseerd. Ook wij nu-en-dan. Ons oordeel over het geheel is echter niet onverdeeld gunstig. Niet alle liedjes, sketches en praatjes konden wjj voor 100 pCt. savoureren. Wim Kan is 'n vlotte prater, die de lachers gauw op z'n hand heeft, doch soms zijn kracht zoekt in Set bespottelijk ma ken van bekende personen en aar digheidjes, die op het kantje af zijn. Daarom is hij geen ster van de eerste rang aan de cabaret-hemel; die kan boeien zonder deze afdwa lingen van het rechte pad. Het gevoeligste nummer bracht Sophie Stein als Mevrouw Bruin. Corry Vonk gaf 'n pittig matrozen- nummer weg. Pam Heiming was goed in haar eerste nummer als „Jongste". Het geheel bood het uitgaande Onze agenda GULDEN VLIES: 8 uur Alk maarse Operette Club met „Victoria en haar Huzaar. 't WAPEN v. HEEMSKERK: 8 uur Donateursavond van Crescendo. BIOSCOPEN: HARMONIE: Ditte, een men senkind, volw. VICTO RIA: Verwoeste Levens, 18 jaar CINEMA: Cross- Fire, 18 jaar A.B.T.: Contra Spionnage, 14 jaar.. APOTHEKEN: mevr. de Wed. C. M. B. Wanna. Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smits, Omval 60, telefoon 3931. A.F.C.Nieuws De supporters, die mee willen gaan naar de wedstrijd N. Niedorp RKAFC, gelieven zich voor Don derdagavond 7 uur op te geven bij H. Smit. EEN BIJZONDERE FILM Het voorjaarsprogramma van de Volksuniversiteit, dat voor een ieder gratis verkrijgbaar is in de Openbare Leeszaal en bij de boek handel M. Zwaan en Zoon, begint Zaterdagmiddag met de bijzonder fraaie film „Farrebique", welke film, herinneren w(j ons goed, nog niet in de Alkmaarse theaters heeft gedraaid. Deze filnq, is wel bijzon der geschikt om te worden ver toond door de Volksuniversiteit, ge let op het hoge culturele gehalte van deze rolprent. De film is ge noemd een symphonie van de een voud, waarin het geduld van de aarde op voortreffelijke wijze is vastgelegd. Zo lazen wij in ,,De Tijd": een ongemeen schone film, die iedereen moet zien Wie iets om film geeft, ga naar Farrebique. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen w(j naar elders in dit blad. De film is toelaatbaar vanaf 14 jaar. FEESTAVOND ARKA Voordracht en muziek In hotel Victory kwam voor het eerst na drie jaar, zoals de voor zitter, burgemeester Nolet uit War- menhuizen zeide, de gehele Alk maarse afdeling van de A.R.K.A. bijeen. Hieruit concludeerde het bestuur, dat er voor het werk dezer organisatie in brede kring belang stelling was. Met voldoening con stateerde de voorzitter dan ook dat er niet alleen voor het materiële werk van het bestuur, doch ook voor de culturele en godsdienstige verheffing, die men beoogt, erken ning was. De avond werd gevuld met mu ziek door een strijkje, meer een kamer-orkest uit Heiloo o.I.v. de heer Jacq. Smit, dat op zeer ver dienstelijke wijze een aantal walsen en andere muziek ten gehore bracht. De hoofdschotel van de avond was, naast een korte cause rie van de heer Kooymans over de verhouding tussen Katholieken en Protestanten, de voordracht van de jonge voordrachtskunstenaar Ben van Hest uit Den Haag die een pro gramma van zeer gevarieerde wel ken voordroeg. Zo hoorden wij het „Bezoek van Maria aan Elisabeth" uit „Stem in de Woestijn" van Ro gier van Aerde, gedichten van Ber nard de Goede, een Ballade van Martin Bruin. „St. Petrus en de Katwijker vissers" van Werumeus Buning en tot slot „Het leven en de dood van So Moerman" van Gerard Walschap. Vooral dit laatste sloeg bij het gehoor in. terwijl ook vele andere werken veel weerklank vonden. De jonge voordrachtskun stenaar beschikt over een wellui dende stem en een goede stern- techniek, de voordracht zelve zou nog wel iets kunnen rijpen. De visie, die hij had van een aantal middeleeuwse gedichten konden wij niet geheel appreciëren, overigens kon zijn werk ons wel bekoren. Het was een uitstekend geslaagde avond die er zeker toe heeft bijge dragen het contact tussen de leden, dat dreigde te verslappen, te ver stevigen. EEN ZELDZAAM JUBILEUM Gisteren vond een korte plechtig' heid plaats ten stadhuize in de Burgemeesterskamer. Namens H. M. de Koningin werd door burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema aan de heer P. Verhoeven. Hoofdboekhouder-kassier der N.V, Hoogenstraatenls conservenfabriek alhier, de eremedaille in goud, ver bonden aan de: Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. plaatst van Huize Voorhout nèar de j publiek een genoeglijke avond van Voordam. luchtig vermaak. Fr. O. In tegenwoordigheid van de fa milie van de heer Verhoeven, waarbij ook aanwezig waren de Gemeente-secretaris Mr. Veendorp, de voltallige directie alsmede de president-commissaris der Ven nootschap, werd de jubilaris in een kernachtige rede door de Burge meester toegesproken, die daarbij in het licht stélde van welk een grote betekenis de persoon en de prestaties van de heer Verhoeven zijn geweest voor de N.V. Hoogen- straaten, in zijn kwaliteit van Hoofdboekhouder-kassier. Een 50- jarig jubileum bij één Zaak behoort nog altijd tot de zeer bijzondere ge beurtenissen en wanneer dit dan plaats vindt in de persoon van een man, die zo'n hoge plichtsbetrach ting heeft getoond en zo bijzonder feilloos zijn werk verricht heeft, dan geeft het verheugenis, dat dit zijn bekroning vindt in een Konink lijke onderscheiding die zo zelden wordt uitgereikt. De bijeenkomst ten stadhuize moet helaas de enigste uiting van feestbetoon blijven, aangezien de gezondheidstoestand van de jubila ris geen grote emoties toelaat. De heer Verhoeven hoopt dit jaar zijn betrekking met pensioen te gaan verlaten. In een korte toe spraak tijdens een intieme lunch na afloop van bovengenoemde plechtigheid, werd hem door de directie medegedeeld dat, gezien deze zeer bijzondere prestaties, dooi- Commissarissen en directie was be sloten hem zijn volledige salaris als pensioen uit te keren. Hierop dankte de Jubilaris met enige gevoelvolle woorden commis sarissen en directie voor de hem en zijn familie gebrachte hulde. BRIDGEN TUSSEN EGMOND EN HEILOO EGMOND AAN ZEE. De Brid geclub „De Egmonden" speelde een wedstrijd met 24 paren ia 3 lijnen tegen de Bridgeclub „Sans Atout" uit Heiloo. Voor deze wedstrijd had Egmond een medaille uitgeloofd. De uitslag was als volgt: Egmonden Heiloo A Groep 101 M.P. A Groep 91 M.P. B Groep 103 M.P. B Groep 89 M.P. C Groep 106 M.P. C Groep 86 M.P. Met 44 M.P. werd deze wedstrijd door „De Egmonden" gewonnen, de medaille bleef dus in het bezit van „De Egmonden". FEESTAVOND „DE HANZE" LIMMEN. Leden en genodigden van de R. K. Middenstandsvereni ging „St. Cornelius" kwamen in feestvergadering bijeen in café de Swart. Na opening hield de waarnemend Geestelijk Adviseur, de weleerw. Heer Kapelaan v. d. Stap een inte- essante toespraak met als onder werp: Lezen naar de Geest, maar niet naar de letter. De heer Commandeur gaf hierna een uiteenzetting over de nieuwe contributieregeling. Aaangaande dit punt hebben de hoofdbesturen van Vak- en Standsorganisaties lang ge zocht om een weg te vinden, die er toe kan leiden, meer eenheid te brengen. Men meent dit te hebben gevonden, door het instellen van een centr. contributie. Dit betekent geen verhoging van contributie over de gehele linie. Wel voor hen die enkel aangesloten zijn bij hun stands-, hetzij bij hun vakorganisatie. De centrale contributie bedraagt per jaar f33.— en wordt geïnd in twee termijnen. Deze overgang zal zeer zeker moeilijkheden en bezwaren opleve ren. Spreker spoorde de vergadering aan loyale medewerking te verlenen. Spr. noemde de kracht van do mid denstand te zwak. Wij moeten eco nomisch en maatschappelijk sterk staan. W- moeten geestelijk sterk staan om de chaos in de wereld, welke ook ons land kan bereiken, te weerstaan. Hierbij wees spreker op het gevaar van het communisme. Na deze uiteenzetting volgde het feestelijke gedeelte van de avond De aanwezigen werden getracteerd op koffie met gebak en enige con sumpties. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door Jaap Comman deur en zijn gezelschap, uitstekend aangevuld met het optreden van de accordeonnist Kees Dam. Een ver loting ter dekking van de onkosten, enige voordrachten en nog een walsje maakten de avond tot een gezellig geheel. JAARLIJKS DONATEURS CONCERT IRENE ST. PANCRAS. De Algemene Muziekver. „Irene" gaf in de grote zaal van „Het Wapen van Vrone" haar jaarlijkse Donateursconcert. De zaal was geheel bezet en het publiek heeft volop genoten van hetgeen ten gehore, werd gebracht. Na drie stukken muziek van „Irene", waaronder de mooie goed- gespeelde cosmea ouverture van J- Beekhoven, trad het Heilooër-strijk- ensemble op, o.I.v. de heer J. Smit. Na de pauze was het Irene die met enkele aria-nummers ten tonele kwam. Zij begonnen dan met een pittige „Vrone"-mars, welke door de Directeur, de heer Peetoom uit Alkmaar, was gecomponeerd. Nog maals zagen wij het strijkensemble verschijnen en nu met een- Suite ballet in 5 delen door F. Popy. Ook de pianiste van het gezelschap liet zich niet onbetuigd en speelde een door haar gecomponeerde 'Nocturne, waar zij veel succes mee oogstte, Irene mag terugzien op een zeer geslaagde avond. TONEELNIEUWS ZIJDEWIND De R.K. Toneel vereniging „Onder ons" te Zijde wind die in Nov. 1948 het succes volle toneelstuk „Zuster Anunciata'1 heeft opgevoerd, heeft wederom een nieuw stuk in studie genomen, nl. „Hof ter Hove" van de bekende schrijfster Marie Koenen, en komt op 13 en 15 Februari hiermede voor het voetlicht in de toneelzaal van Blankendaal. „Damlust" 40 jaar ZUID-SCHARWOUDE In het kader van het jubileum ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan orga niseert de Damclub „Damlust" te Zuid-Scharwoude nederlaagwedstrij- den tegen tal van clubs uit de om geving. Maandag was de Damclub DDD te Alkmaar er op bezoek en heeft het tot een magere 2321 overwin ning weten te brengen. DDD's eerste tiental won met 137, doch het tweede was minder goed op dreef en kreeg klop met 812, terwijl de resterende borden geen wijziging in de stand wisten te brengen. Opmerkelijk waren de prestaties van Oud, Hemels, Woonijk en de Bre'e, die op een goede wedstrijd kunnen terugzien. Ook v. Leeuwen en Miedema bereikten goede resul taten en kunnen behoorlijke wed strijdspelers worden. Zij nog. vermel'd, dat DDD zeer waarschijnlijk op een der uitge loofde prijzen beslag zal weten te leggen. De gedetailleerde uitslag is als volgt: DamlustDDD P. BeersL. Ravenstyn 11 Joh. HuytemaJ, Schuit 11 Th. de HaasN. Oud 02 Fr. SlotH. Kruider 11 A. Goudsblom—M. Hemels 02 C. SchuffelenL. Verver 11 A. v. d. WelleG. Woonijk 02 J. ZijpC. de Bree 02 N. JolP. J. Smokxaars 1 Jac. Grootjes—H. J. Toepoel 2- P. SchuffelenJ Jorna 1 P. v. d. Molen—C. J. Helder I—: G. VrolingD. Peerdeman 20 P. Balder-M. J. Langras Jr. 11 H. EngeringhD. Stam 2—1 P. Mienisv. Leeuwen 02 J. WeelM. J. Langras Sr. 2—1 J. PluisterP. Dewin 2I W. HoedjesA. Miedema 02 Jac. BerkhoutD. Korn 1- P. BakkerA. Veen 0- P. KramerD. Klinkhamer 2- 21—23 L.S.V.V.-NIEUWS L.S.V.V. heeft Zondag een goed bezet programma. LSW I speelt thuis om half drie tegen Texel I en zal er goed aan doen, gm deze strijd tot een goed einde te brengen, mits ze de goede opstelling maken en de aanval wat wordt versterkt, zal er nog wel wat zijn te bereiken. SRC jun. B—LSW jun. A, 1 uur; SRC adsp. BLSW adsp. A, 12 u. LSW adsp. BSVW adsp. A. 12 u. Zaterdag: WGW adsp. D—LSW adsp. C, 2.30 uur WGW adsp. E—LSW adsp. C, 3.30 uur. 1IAAR GOUDEN STEM BURGERBRUG Zondagavond heeft die dan geklonken. De tekst zat er bij de speelsters goed in en ook de spreekduidelijkheid liet niets te wensen over. Hier en daar was het spreken echter wel eens onnatuurlijk. Elk der speelsters heeft van haar rol gemaakt, wat ze er van maken kon en dat was veel. Jammer is echter, dat een type, geknipt voor een „oudere" rol tóch een „jon gere" rol heeft gekregen. Zeker, de Gerda-figuur is goed gespeeld, maar als „moeder" of „grootmoe der" was ze niet te verbeteren ge weest. Vermelding verdient de „Mie"- figuur. Haar spel was echt en fris. Niet omdat zij de dankbare komi sche rol had, maar omdat het was ingeleefd. Ze was Mie, ze was oud en stram en had een versleten stem. „Truus" viel een beetje tegen. Ze heeft bij andere gelegenheden beter werk laten zien- Ze speelde me te gemaékt, te geladen, niet levens echt. Ook de zangstem, was kil (goud, nietwaar?). Ook mag bij een volgende gele genheid de toneelaankleding wel eens onder het oog genomen wor den. Tijdens het toneelstuk werd tus sen de bedrijven door de Rederij- kerskas versterkt door een loterij. Jammer dat dit de avond zo brak. Maar vielen de vijftig turven niet in een beste kachel? De stemming werd er onder het tevreden publiek na afloop nog in gehouden door een band uit 't Zand tot de klokslag van twaalf deze gezellige avond besloot. A.V.V. 1—SPIERDIJK 1 2—1 Ondanks wlndvoordeel en een steeds aanvallend elftal zag AW geen kans, het goed spelende elftal van St. George de baas te blijven. Na 5 minuten spelen wordt uit een schermutseling voor het AW-doel de eerste goal geboren. AW laat zich hierdoor niet ontmoedigen en weet verschillende malen behoor lijke aanvallen op te zetten, doch het is weer St. G. die een doelpunt weet te maken. Uit een keurige voorzet van rechts plaats midvoor Duin de bal netjes in doel. Rust stand 0—2. Na de rust komt AW weer goed opzetten, doch ook nu weet zij het doel niet te vinden, voordat er een verandering in de opstelling plaats heeft. Eddy komt op de midvoor- plaats en ziet kans de eer te red den. De bal wordt vanaf de uittrap recht-'üoor gespeeld en belandt, na dat de keeper zijn heiligdom even te ver achter zich liet, in het doeL In deze stand komt geen verande ring. zodat AW weer angstig dicht bij de onderste plaats belandt. D.R.E.O. NIEUWS Zondag speelde DREO 1 haar eer ste wedstrijd om het Gouden Kruis, tegen Beemster 1, op eigen veld, wel een rede om te openen met een overwinning, maar het liep mis. W« hebben DREO wel eens beter zien spelen. Beemster trok na de aftrap direct al op het DREO doel aan en bijna met -succes, een mooie kopbal ging net over. DREO schijnt er niet erg in te kunnen komen, de voorhoede is te licht bezet, althans te kleine spelers, die wel aardig spel te zien geven, 'maar als junioren niet opge- wassep zijn tegen de boys uit Beemster. De rust gaat in met blan co stand. DREO heeft het wind- voordeel niet kunnen benutten. Na de rust komt het sterk spe lende Beemster elftal weer gewel dig opzetten, doch de goed op dreef zijnde achterhoede van DREO weet steeds het gevaar te keren, totdat na 15 min. spelen de Beemster kans ziet in te schieten. 15 min. voor het einde verandert DREO haar opstel ling, daarbij alles op alles zettende. Het gevaar hieraan verbonden blijft niet uit. Op een gegeven ogenblik blijkt de rechtervleugel van Beem ster, die nu wat meer vrijheid heeft, de bal toegespeeld, de goed spelende r.buiten rent alleen met de bal op doel af, en plaats hem, zonder te genstand te ontmoeten, keurig in doel. 22. Met deze stand komt het einde en heeft Beemster de eerste puntjes binnen. R.K.V.V. HUGO-BOYS H.H.WAARD De eerste 2 pun ten voor de Gouden Kruis-serie zijn binnen en wel ten nadele van de le klasser HOSV. Het 2e speelde afge lopen Zaterdagmiddag tegen Jong Holland 2 en ook zij wisten de pun ten thuis te houden door de Alk maarders met 32 te verslaan. Het was een prachtige wedstrijd, waarin vooral enkele voorhoedespelers een goede beurt maakten. De wedstrijden Hugo Boys 3LS W 3 en Kolping Boys aHugo Boys a zijn afgelast wegens de hachelijke toestanden der speelvel den. Heden, Woensdagavond training. Alle leden worden verwacht. Aan van adsp. kwart voor zeven precies, Aanvang senioren om kwart voor acht precies. ONTWIKKELINGSCURSUS K.A.B. BURGERBRUG. Het intellect zal zegevieren. De cursus gaat door. De boeken zijn besteld en komen binnenkort. De docenten zullen dan hun ogen daar eens inslaan en langs vreedzame wegen tot een aanvaard baar lesschema en werkprogram komen. Het moge thans werkelijk heid worden. Wij wilen de vrede, en om die te verkrijgen, moeten wij niet als de heidense Ouden de oorog bereiden, maar de ge rechtigheid. En toch hebben en houden wij nog altijd maar ons ministerie van oorlog. Ik meen, dat we al eens een minister van landsverdediging gehad hebben, maar mijn ■po litieke en staatsrechtelijke vriend beweert, dat dit was in de tijd van het gebroken ge weertje. Indien echter de keu ze van de titel van, dit depar tement beslissend is voor de sfeer, welke de wereld be heerst, dan ziet het er toch eigenlijk wel wat somber uit. As we in pacifistische tijden van landsverdediging praten, wat wilen we dan, nu we weer een departement van óórlog hebben? Wat wil een mi nisterie van oorlog? Oorlog voeren? Neen natuurlijk, ten zij dit onvermijdelijk is. Ik begrijp ook, dat het niet aan gaat, te spreken van het de partement van politionele ac tie, want dat komt nou niet meer voor Wij willen ver dediging van ons land, ook als een ander ons aanvalt en oor log maakt. Er wordt dikwijls propaganda gemaakt voor oor log en iedereen zegt, dat hij geen oorlog wil. Er was zelfs een tijd, dat er speldjes gedra gen werden, met de leuze: Praat me niet over de oorlog. Hoe meer we dat woord uit bannen, hoe beter. Ik ga een partij oprichten, met als enig programpunt: de naam van het departement te verande ren in ministerie van lands verdediging! In het Zwembad „De Regentes" te Den Haag verbeterde Kees Kievit (Aegir) gisterenavond voor de tweede maal in een week het Ne derlandse record 100 M. rugslag. Tijdens de nationale zwemwed strijden van Zian legde hij deze af stand af in 1 min. 8.8 sec., waar mede hij de 1 min. 9 sec,, welke hij Zondag jl. te Eindhoven noteerde, met 0.2 sec. verbeterde. De drie tijd opnemers noteerden resp. 1.8.8, 1.8 en 1.9,3. Tweede werd Slegtenhorst (Zian) in 1 min. 17 sec., derde Scheffer (D.J.K.) PATER KOPPENDRAYER S.l. BEDIEND Naar wij vernemen, is de bekende 84-jarige pater A .A. M. Koppan- draijer S.J., oud-professor o.a. van de colleges te Katwijk en Nijmegen, Maandag van de laatste H.H. Sacra menten voorzien. Dinsdag was de toestand van pater Koppendraijag, die in het St. Aloysiuscollege te Den Haag verblijft, iets verbeterd. GEEN 17 MAAR 11 WONINGEN ZIJPE. De lezer zou uit ons raadsverslag kunnen opmaken, dat aan Zijpe een bouwvolume van 17 woningen zou zijn toegewezen. Maar dit getal moet zo gelezen wor.- den, dat aan Zijpe direct 11 wonin gen zijn toegewezen, doch dat er 'n uiteraard kleine kans bestaat, dat dit jaar nog een aanvulling van 6 woningen wordt gegeven. Aan de andere kant van de evenaar liggen de verre ge- bieddeen van ons Nedrelandse Koninkrijk. Waar onze jon gens als kinderen niet aan ge dacht hebben, daar gaan zij nu heen. Telkens vaart er een schïp af, dat troepen naar In donesië vervoert. Er is mis schien iemand bij, die ons na aan het hart ligt. Wij hebben afscheid van hem moeten ne men. Voor een langere tijd. Dat deed pijn. Aan weerskan ten. Want wij wisten dat hij niet graag ging. Niet uit eigen bewegng, maar aleen omdat de harde militaire plicht hem riep. Wij hebben bewondering voor zulk een moedige, flinke houding. .Wat geeft dat een sterkte en troost aan die ach terbleven! Laten wij dapper zijn en op God vertrouwen. Het schip, dat vandaag afvoer, op Maria Lichtmis, zal, wie ons lief is, weer terug bren gen: „Geef ons een veilige reis"! MARCUS. De protserige bouwwerken, die de nazi's voor hun duizendjarig rijk lieten verrijzen, vallen stuk voor stuk onder de hamers van de slopers. Ook de bunker van de voormalige Rijkskanselarij, waar de führer zijn laatste ogenblikken doormaakite, wordt met de grond gelijk gemaakt WEST* OUDERE LEZER tiger jaren heel België, dat tensl in den lande, doe naar de meninig langen van ons kanaal van Antv Moerdijk, om de beteren. Deze ou de a.s. conferent veertien dagen, België, deze zaak drag op te lossen zal België zich te dragen. In po bestaat voor de; sche regering rr gesteld vóór de unie tussen Belg werpenMoerdij naaien. Hieronde dat Luik met Ma lianakanaal. De voor de Limburgs het Albertkanaal weigerde de stop op aan, het kanaa Tenslotte zal op praat over de slu grootte a.h.w. fui Bovenstaande kaa tracé's, welke bij ScheldeRijnverb lijn) de bestaan welke door België het door België werpse dokken w in 1926 door de Daartussen-in het past in de jaren gens met betrekk Ratten tus< levensmid Een schuilplaats v kers uit de bezetting anderd in een scl clandestien vlees in ce de Nieuwe Nieuwstra dam. Een grote Chint wand gehangen verbo met een heel klein men, dank zjj de gei citeit in staat de deu openen. Toen de C.C die met argwanende Cafetaria rondspeurde ontdekkingen zover w wachtte hen een zeer verrassing. De trap, de deur verborgen w; een zolder en wat hi werd, tart iedere besc Grote hoeveelheden deneieren lagen hier wachten, maar toen boven kwamen, stove kan-ten grote goed doe weg. Rattenholen op plaatsen toonden aan, ren zich recht behagel de onmiddellijke omgi clandestiene pekelvlee De Economische mr. Meyhuizen, die de te behandelen kreeg, zeer onverkwikkelijke De in beslag geno boekhouding wees uit, voor meer dan duizend destien vlees werd ge deneieren werden in h werkt. Mr. Meyhuizen voni nen aanwezig om cle Twee maanden gevang het bevel tot onmiddt genneming, drie maa van het bedrijf en st de bedrijfsmiddelen pl verklaring van het in men vlees, was zijn ui nWillem Ruys" nieuwe sch Gisterenmiddag heef Ruys" voorlopig zijn ni gekregen, de „beruchti het uitdrukte, want d schroef van de firma nen heeft, zoals men vervoer door Brabant Moerdijk door haar Waardigheden historie Er kwam heel wat k dok zover omhoog w dat de „Willem Ruys" Uit de 88 tanks moeste liter water worden gei nog moest er gepast worden. In drie en een men dit karwei voor In verband met deze net vertrek van het si rrJL Van- z°ndag a.s. c Februari. Donderdag a vlaggenschip aan de terug verwacht

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2