Oude kwestie op het tapijt Wordt de communist in het College van Gedeputeerde Staten gehandhaafd? Monniken bouwen aan hun eigen abdij Deelname bedrijfspensioenfonds De zuiveringsactie in Indonesië vindt nog steeds voortgang I iets verbetert iw record Provincie-begroting Kanaal van Antwerpen naar Moerdijk op de Benelux-agenda De heer Jac. Groen bepleit voorrang voor de Z.W.-polder Krijgt Kennemerland 'n irrigatie-kanaal? De Veiser tunnel Temidden van de Gelderse bossen Heden 4 ton post naar Batavia Zij vielen voor de vrijheid ST. BLASIUS Voortzetting debat Tweede Kamer en zijn zegen \e vrede, en ovi jen, moeten wij dense Ouden de i, maar de ge- n toch hebben nog altijd maar van oorlog, we al eens een andsverdediqinq maar mijn go- staatsrechtelijke •t, dat dit was in et gebroken qe- n echter de keu- I van dit depar- iend is voor de de wereld be- iet het er toch wat somber uit. cifistische tijden dediging praten, dan, nu we weer rent van óórlog Wat wil een mi- oorlog? Oorlog t natuurlijk, ten- rmijdelijk is. Ik iat het niet aan- ken van het de- ,?i politionele ac- t komt nou niet Wij willen ver ons land, ook als s aanvalt en oor- 'r wordt dikwijls •emaakt voor oor- :en zegt, dat hij wil. Er was zelfs zr speldjes qedra- met de leuze: :t over de oorlog, e dat woord uit beier. Ik qa een ten, met als enig de naam van nent te verande- terie van lands- bad „De Regentes" te beterde Kees Kievit ■enavond voor de o een week het Ne- •d 100 M. rugslag. nationale zwemwed- an legde hij deze af. min. 8.8 sec., waar- min. 9 sec., welke hij Eindhoven noteerde, •beterde. De drie tijd erden resp. 1.8.8, 1.8 ie werd Slegtenhorst min. 17 sec., derde C.) 'PENDRAYER S.l. EDIEND nemen, is de bekende A .A. M. Koppon- ud-professor o.a. van Katwijk en Nijmegen, de laatste H.H. Sacra- ien. Dinsdag was de pater Koppendraijar, Moysiuscollege te Den iets verbeterd. LAR 11 WONINGEN e lezer zou uit ons :unnen opmaken, dat bouwvolume van 17 u zijn toegewezen, moet zo gelezen wor-' tijpe direct 11 wonin- wezen, doch dat er 'n ne kans bestaat, dat een aanvulling van 6 ■dt gegeven. ndere kant van de gen de verre ge in ons Nedrelandse Waar onze jon- ideren niet aan ge in, daar gaan zij nu eens vaart er een it troepen naar In- •voert. Er is mis- ind bij, die ons na rt ligt. Wij hebben n hem moeten ne- r een langere tijd. ijn. Aan weerskan- wij wisten dat hij ging. Niet uit eigen maar aleen omdat ilitaire plicht hem ebben bewondering zen moedige, flinke 'Nat geeft dat een troost aan die ach- Laten wij dapper God vertrouwen, dat vandaag afvoer, Lichtmis, zal, wie weer terug bren- ons een veilige MARCUS. OUDERE LEZERS zullen zich nog herinneren, dat er in de twin- tiger jaren heel wat te doen geweest is over het verdrag met België, dat tenslotte na hevige oppositie en vrij grote agitatie in den lande, door de Eerste Kamer verworpen werd, omdat het, naar de meninig van deze oppositie, in strijd was met grote be langen van ons land. Het ging toen o.a. om de aanleg van een kanaal van Antwerpen door Westelijk Noordbrabant naar de Moerdijk, om de verbinding van de Schelde met de Rijn te ver beteren. Deze oude kwestie komt opnieuw op het tapijt, nu op de a.s. conferentie van de Benelux in den Haag, over ongeveer veertien dagen, gesproken zal worden over het verlangen van België, deze zaak in de geest van het vroegere verworpen ver drag op te lossen. Naar onze correspondent te Brussel verneemt, zal België zich vermoedelijk bereid tonen in de hoge kosten bij te dragen. In politieke- en handelskringen van onze Zuiderburen bestaat voor deze zaak uiteraard grote belangstelling. De Belgi sche regering meent, dat deze zaak aan de orde moet worden gesteld vóór de definitieve totstandkoming van de economische unie tussen België en Nederland. Behalve over het kanaal Ant werpen—Moerdijk zal het ook gaan over de z.g. stop bij Ter^ naaien. Hieronder wordt verstaan het smalle kanaalgedeelte, dat Luik met Maastricht verbindt en daar uitkomt in het Ju- lianakanaal. De vaart door dit laatste kanaal is voor Luik en ook voor de Limburgse kolenmijnen voordeliger dan de vaart door het Albertkanaal, dat juist werd aangelegd omdat Nederland weigerde de stop van Ternaaien te verbreden. Luik dringt er nu op aan, het kanaal op normale breedte te brengen. Tenslotte zal op verlangen van Gent in Den Haag worden ge praat over de sluis van Terneuzen, die wegens haar beperkte grootte a.h.w. fungeert als een smalle hals op een brede fles. Bovenstaande kaart geeft een ruwe schets van de 3 voornaamste tracé's, welke bij de herleefde discussie rondom de kwestie der ScheldeRijnverbinding de aandacht verdienen. Links (stippel lijn) de bestaande vaarroute via het kanaal van Hansweert, welke door België als ontoereikend wordt beschouwd. Rechts het door België oorspronkelijk gevraagde tracé vanuit de Ant werpse dokken westelijk langs Roosendaal naar Moerdijk, dat in 1926 door de Nederlandse Eerste Kamer werd verworpen. Daartussen-in het kanaalplan van ir. van Konijnenburg, aange past in de jaren 19281931 aan de West-Brabantse verlan gens met betrekking tot de kwestie zeehaven Bergen op Zoom.ënkeïeStatenleden" hët tegendeel DE PROVINCIALE STATEN begonnen gister met het begro tingsdebat, geopend door de heer Jae. Groen (K.V.P.), die t.a.v. de handhaving van een Communist in het College van Gedepu teerde Staten een unicum in den lande het antwoord van de P. v. d. A. wilde afwachten op een bij het vooronderzoek gestelde vraag. De heer De Roos, de fractie-voorzitter van de P. v. d. A., herinnerde eraan, hoe de C.P.N. een frontverande ring had ingenomen en was gaan varen op het kompas van de Kominform. Voor het verwijderen van de Communistische wet houders uit het Amsterdamse college van B. en W. was aanlei ding, toen die wethouders in bedrijven, die onder hun beheer stonden, actie gingen ontketenen. In de Provinciale Staten kwa men geen belangrijke feiten voor, waarom het geboden zou zijn, een voorstel te doen de heer Harmsen (het Communistische lid van G. S.) uit het college te verwijderen. Van invloed op het Provinciaal bestuur is nimmer iets bespeurd, al blijft het gebo den waakzaam te zijn. De heer Baas (A.R.) kon deze houding van de P.v.d.A. die niet principieel, alleen maar incidenteel was niet bewonderen. De A.R. hebben hun stem aan de benoeming van het communistisch lid van G.S. niet gegeven; hen was voor ons blank papier, zei spr., en dat is hij nog (gelach), 'n Voorstel, om hem uit het college te verwijderen, kon men van de A.R. echter niet ver wachten; men kan iemand het ver trouwen niet opzeggen, als men het hem nooit gegeven heeft. Hij zou zich wellicht aan een motie niet storen en tegen verwijdering met de sterke arm heeft spr. staatsrechter lijke bezwaren. Bovendien lijkt spr. de communistische invloed niet zo groot, dat er aanleiding is, om de heer Harmsen te verwijderen. De heer Bakhuizen van den Brink (V.V.D.) kwam vertellen, dat van zijn fractie geen- voorstel tot ver wijdering van het C.P.N.-lid van G.S. verwacht kon worden; wel zou zijn fractie blijkens zijn antwoord op 'n interruptie van de heer Groen 'n dergelijk voorstel steunen en zelfs toejuichen; uit beginsel wns hij echter tegen toepassing van de mogelijkheid, die de wet hem biedt. Nadat nog de heer Rustige (C.H.) het C.P.N.-lid in G.S. vergeleken had met 'n verdwaalde krent in 'n roggebrood, werd er over dit thema in eerste instantie niet meer gespro ken. Vanmorgen zou de heer Groen er bij de replieken op terugkomen en het zal afhangen van de houding van de P.v.d.A., of 'n voorstel tot verwijdering van de communist uit het college van Ged. St., dat niet bepaald door deze fractie gedaan behoeft te worden, kans van slagen heeft. De irrigatie van Kenne merland Dit onderwerp werd bij ontsten tenis van de heer Roozen wegens ziekte aangesneden door de heer Peters (K.V.P.)), die eraan herin nerde, dat al 25 jaar ver de steeds lager wordende waterstand in Ken nemerland gesproken wordt, waar bij Ged. St. steeds maar volhouden, dat de waterwinning door de Prov. hier niet de oorzaak van is, terwijl volhouden. Deskundigen zullen dit moeten uitmaken, doch spr. ver zoekt Ged. St. binnen een jaar mlt voorstellen te komen voor de aan leg van een infiltratiekanaal tussen Egmond en Bakkum. Als de Provin cie zich offers getroost voor het AmsterdamRijn-Kanaal, dan mag zij dit ook wel doen voor het be houd van de cultuurgrond in Ken nemerland. De heer van Leusen (P.v.d.A.) wijst ook op de dalende waterstand rond Velsen; het is spr. onverschil lig, waar de schuld ligt, doch hij wil er op wijzen dat er een calar- niteit dreigt voor de provincie. Het is 'n urgente kwestie, die samen hangt met de zoetwaterwinning uit IJsselmeer en grote rivieren. Spr. stelt tenslotte voor( 'n commissie voor dit vraagstuk in te stellen. De heer De Vries (lid Ged. St.) zei er in zijn antwoord namens het college nog maar weinig op; hij wees op het steeds stijgende waterverbruik door Van Gelderen en Hoogovens en beloofde er op terug te komen, als de begroting van het P.W.B. aan de orde komt. Zuid-Oost of Zuid-West- Polder? De heer Groen zei het zijne ook van de inpoldering en verdedigde de voorrang van de Zuid-West-polder boven de Zuid-Oost-polder. Hij ver heugde zich er over. dat het col lege van G.S. vertegenwoordigd is in de Zuiderzeeraad, welke de vo rige week door de Minister werd samengesteld en die de Regering in deze kwestie van advies zal dienen, De mededeling van de Minister heeft spr. verre van gerust gesteld; deze deelde n.l. mede, dat ambte lijke en technische kringen de voor keur geven aan de Z.O.-polder. waarin spr. echter meer ziet het die nen van verkeersbelangen dan het primaire doel: het scheppen van cultuurgrond. Die verkeersbelangen die 'n nieuwe verbinding van Am sterdam met het Noorden zijn niet zo urgent en veel kostbaarder; spr denkt aan de 2 K.M. brug tussen Z.O. en N.O.-polder en aan de veel langere duur der werken De Z.W.- polder zal eerder en betere cultuur grond opleveren; het project is niet zó duur en zal vlugger klaar zijn. Spr. zou daarom met de Z.W.-polder willen doen beginnen, zoals altijd de bedoeling was en het dure plan oor hun duizendjarig onder de hamers van alige Rijkskanselarij, doormaakte, wordt akt Ratten tussen de levensmiddelen Een schuilplaats voor onderdui kers uit de bezettingstijd was ver anderd in een schuilplaats voor clandestien vlees in een Cafetaria in de Nieuwe Nieuwstraat te Amster dam. Een grote Chinese mat aan de wand gehangen verborg de deur en met een heel klein drukkopje was men, dank zij de gemeente-clectri- citeit in staat de deur geruisloos te openen. Toen de C.C.D.-ambtenaren die met argwanende ogen in deze Cafetaria rondspeurden, met hun ontdekkingen zover waren gekomen wachtte hen een zeer onaangename verrassing. De trap, welke achter de deur verborgen was, leidde naar een zolder en wat hier gevonden werd, tart iedere beschrijving. Grote hoeveelheden vlees en een deneieren lagen hier op verkoop te wachten, maar toen de ambtenaren boven kwamen, stoven naar alle kanten grote goed doorvoede ratten weg. Rattenholen op verscheidene plaatsen toonden aan. dat deze die ren zich recht behagelijk voelden in de onmiddellijke omgeving van het clandestiene pekelvlees, lever, etc. De Economische Politierechter, mr. Meyhuizen, die deze zaak heden te behandelen kreeg, vond het een zeer onverkwikkelijke affaire. De in beslag genomen zwarte boekhouding wees uit, dat per week voor meer dan duizend gulden clan destien vlees werd gekocht. Een deneieren werden in het gebak ver werkt. Mr. Meyhuizen vond geen rede nen aanwezig om clement te zijn. Twee maanden gevangenisstraf met het bevel tot onmiddellijke gevan genneming, drie maanden sluiting van het bedrijf en stillegging van de bedrijfsmiddelen plus verbeurd verklaring van het in beslag geno men vlees, was zijn uitspraak. „Willem Ruys" krijgt een nieuwe schroef Gisterenmiddag heeft de „Willem Ruys" voorlopig zijn nieuwe schroef gekregen, de „beruchte", zoals men het uitdrukte, want deze monster- schroef van de firma Lips uit Dru- nen heeft, zoals men weet, bij het vervoer door Brabant en over de Moerdijk door haar vele weder waardigheden historie gemaakt. Er kwam heel wat kijken, voor 't dok zover omhoog was gebracht, dat de „Willem Ruys" droog stond. Uit de 88 tanks moesten 29 millioen liter water worden gepompt en dan hog moest er gepast en gemeten Worden. In drie en een half uur had men dit karwei voor elkaar. In verband met deze reparatie is het vertrek van het schip verscho ven van Zondag a.s. op Dinsdag 8 Februari. Donderdag a.s. wordt het vlaggenschip aan de Lloydkade terug verwacht. In dc landelijke rust van de Achterhoek ligt in de omge ving van Doetinchem het plaatsje Westendorp, dat een kasteel rijk is genaamd „De Slan genburg". Nauw omsloten door de slotgracht staat daar het oude statige gebouw met rond zich de sfeer van vervlogen eeuwen, en beheerst met zijn typische toren tjes de omringende bossen en uit gestrekte landerijen. Niet ver daarvandaan, op een open plek in het dichte geboomte, wordt de rustieke stilte verbroken door het geklop van hamers, het getik van troffels en het ruisen van de zich wentelende betonmo len. Handen reppen zich, die niet door het eelt van jarenlange han denarbeid gehard zijn, die niet gewend zijn de bouwgereedschap pen te hanteren, doch die gedre ven worden door een heilig vuur. Het zijn gewijde handen van monniken, die bouwen aan hun eigen abdij, klooster voor man nen, wier kledij hen doet kennen als volgelingen van de H. Bene- dictus, en zij doen dat zelf op het voorbeeld hunner ordebroeders elders. Het kasteel zelf is niet geschikt om als klooster dienst te doen en zal mettertijd dan ook een andere van de Z.O.-polder tot betere tijden laten liggen. Als andere argumen ten voert spr. aan: Marken wordt uit zijn isolement verlost; de bevol king van het dichtbevolkte Westen heeft meer expansie nodig dan an dere; de werkloosheidsbestrijding is hier meer nodig. Spr. eindigt met G.S. te vragen alle mogelijke aandrang in. deze richting te beproeven en wijst er nog op, dat de zaak in de allernaaste toekomst beslist wordt. De fractievoorzitter van de K.V.P. kreeg voor dit betoog steun van de heer Cornelissen (V.V.D.)die hoop te, dat het lid van G.S., dat in de Zuiderzeeraad zitting heeft, het zal aansturen op vorrang van de Z.W.- polder. Mej. Ribbius Peletier (lid van Ged. St.) zei, dat het college in deze nog geen standpunt had ingenomen; in de Zuiderzeeraad zullen alle as pecten van het vraagstuk worden bekeken en met de Noordhollandse belangen zal daarbij rekening wor den gehouden. Dit was alles, wat dit lid van Ged. St. hierover zei en het leek ons niet erg bemoedigend voor het standpunt van de heer Groen^ Verschillende leden brachten ook het uitgestelde Velser Tunnelplan ter sprake en vreesden, dat door de grote fin. offers, die Rijk en Prov. zich voor het AmsterdamRijn- Kanaal getroosten, dit tunnelplan in het gedrang kwam. Van de zijde van het college werd evenwel de noodzakelijkheid van een spoedige uitvoering van dit verkeersobject noodzakelijk geacht. Over de finantiële politiek en wat daarmee samenhangt, werd in eer ste instantie ook het een en ander gezegd. Wij komen daar nader op terug, als wij ook de replieken hier over, die vandaag gehouden worden, aangehoord hebben. Ceen naturalisatie in Argentinië BUENOS AIRES, 1 Febr. (Reuter) Naar vernomen wordt heeft men afgezien van de door President Pè- ron voorgestelde maatregel, de vreemdelingen, die langer dan twee jaren in Argentinië verblijven, te dwingen zich te laten naturaliseren. Ten aanzien van de luchtver- binding Amsterdam Batavia, kan worden gemeld, dat de ma chine, die hedenavond 19 uur van Schiphol, via Khartoum en Mau ritius naar Batavia vertrekt, de Constellation „Delft" is, onder ge zagvoerder Rlsseew. Dit toestel zal vier ton post meenemen. Door de ervaringen van de vlucht van gezagvoerder de Haas met de „raneker" is het mogelijk om één ton post meer mee te nemen dan op de eerste vlucht. De machines, die Vrijdag en Dinsdag a.s. naar Batavia zullen gaan, kunnen elk twintig passa giers meenemen. Hieruit volgt, dat boeking voor de verbinding Am sterdamBatavia in beperkte mate weer, mogelijk is. Het staat nog niet vast, welke route de laatstge noemde twee toestellen zullen vlie gen. 'S-GRAVENHAGE. 1 Febr De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 Dec. 1948: Slod. der le kl. H. Kenne dy, legerno. 250412122, af komstig uit Bovenkerk. Gesneuveld 9 Januari '49: Sold. L. van Meer, legerno. 261218048, afkomstig uit Steenbergen (N.Br.). Overleden t.g.v. oorlogs verwondingen op 19 Jan. '49: Sold. E. K. Pateman, leger no. 280210275, afkomstig uit Driebergen. Gesneuveld 20 Januari 1949: Slod. L. M. van den Boom, legerno. 280519695, afkomstig uit Boekei (N.Br.). Korp, W. F. Penning de Vries, legerno. 250108000, af komstig uit Nijmegen. Gesneuveld 24 Januari '49: 2e Lt S. Amels, legerno. 250926199. afk. uit Zeist. Gesneuveld 25 Januari '49: Sold. W. Schmitz, legerno. 260105223, afk. uit Arnhem. DE POLITIEK wordt buiten de Kamer gemaakt. De Kamer zelf houdt zich bezig of wordt bezig gehouden met onderwerpen van minder verstrekkende aard. Dat alles is onder de huidige omstandigheden wel onvermijdelijk. Waar de stukken steeds anders komen te liggen, mag men de regering niet dwingen zich op een bepaalde tactiek vast te leggen. Onderwijl maalt de parlementaire machine echter door. Op een gegeven ogen blik kan men er niet meer aan ontkomen ook die onderwerpen aan de orde te stellen, die rechtstreeks of zijdelings de politiek in de Kamer terug brengen. Gisteren scheen dat ogenblik wel zeer dicht bij, die avond zouden de afgevaardigden, bij de be handeling van de begroting van „Buitenlandse Zaken" ineens de gelegenheid krijgen zich ook met de buitenlandse aspecten van de Indonesische kwestie bezig te houden. Het uur van de regering was echter blijkbaar nog niet gekomen. HET KASTEEL SLANGENBURG bestemming krijgen. Het is te on- practisch en zijn sfeer beant woord); te weinig aan die geest van ingetogenheid en gebed, die nodig is om het waarlijk evange lische leven van Gods uitverkore nen te leiden. Zodra mogelijk zullen de huidi ge bewoners van de Slangenburg dan ook het kasteel weer verlaten Een Benedictijner monnik geeft uitleg over het werk. om zich te gaan vestigen in een gebouw, dat door ligging, sober heid en architectuur een meer in getogen leven kan waarborgen. Om hiertoe te komen, staken de paters en broeders 25 in getal zelf de handen uit de mouwen en begonnen met de aanleg van een oprijlaan door de bossen, die bijna een kilometer lang werd. En in Juli 1948 werd de eerste spade in de grond gestoken op de plaats waar een gebouwen-com plex zal verrijzen, dat niet direct zijn eigenlijke bestemming zal krijgen. In de gebouwen, die met een kleine kloosterhof een opper vlakte van 65 x 48 m. beslaan, zullen een electrische centrale, een pompinstallatie voor het wa ter, een keuken, werkplaatsen voor de timmerman, kleermaker enz. worden ondergebracht, doch daarnaast tevens plaats bieden aan een hostiebakkerij, een kaar senmakerij, ateliers voor schilders en beeldhouwers, een laborato rium voor het onderzoek van oude handschriften. Het klooster zal dus een wereldje-op-zich vor men en alle takken van weten schap, kunst en ambacht worden door de kloosterlingen zelf be oefend. Men hoopt met deze ge bouwen tegen het einde van dit jaar gereed te zijn. Dan zullen zij eerst dienst doen als woning vcor de paters en broeders (het kun nen er dan 65 zijn), die van hier uit de eigenlijke abdij zullen gaan bouwen op een vlak bij gelegen terrein. De Voorzitter deed het voorstel juist deze aspecten van bedoeld be grotingshoofdstuk nog buiten be schouwing te laten en de daarop betrekking hebbende beschouwin gen te reserveren voor de behande ling van „Overzeese Gebiedsdelen", met dien verstande, dat ook minis ter Stikker bij dit debat tegenwoor dig zou zijn. Voor dit voorstel pleitten ongetwijfeld ook zakelijke motieven, maar het is toch wel waarschijnlijk dat hiermede vooral werd beoogd de regering nog enig respijt te gunnen voor zij voor de Kamer zal moeten treden. Vooral omwille van de zaak zelf is het te hopen, dat de regering in deze al dus vrij gekomen dagen, zich een duidelijk inzicht zal kunnen vor men omtrent de te volgen weg, De Kamer ging intussen met het voor stel van de voorzitter accoord. Over het reeds vorige week in behandeling gekomen ontwerp, dat de minister van „Sociale Zaken" de bevoegdheid moet geven om deelneming in een bedrijfspensioen fonds verplichtend te kunnen stel len, voerden ook deze middag nog de heren Hoogkarspel (comm.), Kikkert (c.h.), Droessen (k.v.p.) en Borst (comm.) hét woord. De com munisten bleken er vooral op be lust de leuze van „premievrij staatspensioen" weer naar voren te schuiven, hetgeen de gelegenheid bood om de PvdA., maar ook de minister zelf aan hun politiek ver leden te herinneren. Minister Joe- kes stelde hier later tegenover, dat de stand van 's lands financiën voor de verwerkelijking van een dergelijke leuze geen ruimte liet, zodat het onderhavige voorstel in elk geval urgent bleef. De heer Kikkert was het met het ontwerp eens, wel vroeg hij zich af of de kleine zelfstandigen, vooral in tij den van depressie, de premie zou den kunnen opbrengen. Ir. Droessen wees eveneens op deze moeilijk heid. In de landbouwsector zouden maatregelen, moeten worden geno men ten behoeve van de minder draagkrachtigen. In het algemeen wilde hij grote gezinnen van kleine zelfstandigen tegemoet komen. Een hierop betrekking hebbend amen dement werd door hem ingediend. Voorts wees hij nog op een toezeg ging, die de regering zou hebben gedaan inzake het storten van gel- Drie maanden voor Max Reimann De leider van de communisten in West-Duitsland, Max Reimann, is tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Tegen dit vonnis zal hfj in hoger beroep gaan. In een op 2 Januari te Dussqldorf gehouden rede, noemde Reimann de Duitse politici die het Britse mili taire gezag steunen, Quislings. Naar het oordeel van de rechtbank dreig de het gezag van de bezettende mo gendheid door dergelijke intimida tie te worden ondermijnd. den in het Landboiiwegalisatie. fonds met het doel de pensioenrege ling voor de landbouw reeds met ingang van 1 Mei '47 mogelijk te maken. De regering had haar toe zegging gestand gedaan wat betreft werkgevers en werknemers, maar niet ten aanzien van de zelfstandige werkers. Minister Joekes ontkende even wel, dat dit uit de indertijd gedane toezegging te lezen zou zijn. Tegen het amendement de Kort om in de wet op te nemen, dat deelnemers in particuliere en ondernemers fondsen zonder meer zouden zijn vrijgesteld. Het ontwerp zelf bood de mogelijkheid van ontheffing, verder wilde de bewindsman niet gaan. De meest belangrijke verkla ring van de minister was, dat het nog geenszins vast staat, dat ook de kleine zelfstandigen in de rege ling zullen worden opgenomen. De regering wacht af of een desbetref fend verzoek haar bereikt. Om vijf uur werd de vergadering geschorst. De Blasius-zegen, die wij morgen in de kerk kunnen ontvangen, is weer een. van die kleine zorgen van onze Moeder de H. Kerk voor haar kinderen, die wij niet hoog genoeg kunnen aanslaan. De Blasius-zegen halen is een oud gebruik dat ont staan is door het verhaal van de marteldood van deze heilige, die voor zijn bisschopswijding het be roep van geneesheer uitoefende, waarin een treffende passage over de wonderbare genezing van een kind, dat een graat Wad ingeslikt en dreigde te stikken. Dat gebeurde tijdens de kerkvervolging, die de eerste Christenheid herhaalde malen had door te maken, ongeveer in het jaar 315. Blasius leefde te Sebaste in Armenië en genoot daar een grote populariteit die zich na zijn dood voortzette. Hij wordt ais een groot wonderdoener in heel de Kerk vereerd en behoort tot de veertien noodhelpers. Men roept hem bij voorkeur aan in gevallen van ernstige keelziekte, terwijl men ook zijn voorspraak inroept in ziele, lijden en gewetenswroeging, ver oorzaakt door het verzwijgen van zonden in de biecht. De Blasius-zegen wordt juist ge geven iri een periode, dat de mens het meest voor keelziekten vat baar is, aan het eind "van de win ter. Laten wij deze zorg van de Kerk waarderen en met onze kin deren bidden om bevrijd te mogen blijven van vele hinderlijke ziekten en ander kwaad. Gasthuisstraat 23 in Tiel de 50.000e woning, die na de oorlog in Nederland werd gebouwd krijgt op 24 Februari een gedenk plaat in haar gevel. De minister van Volkshuisvesting, Mr. J. in 't Veld, komt op die dag speciaal naar de Betuwe om de plaat te onthullen in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Drie leden van Pools parlement verdwenen Drie parlementsleden, oud-mede werkers van de oppositieleider Sta nislas Mikalajczyk, leider van de Poolse Boerenpartij, zijn sedert een maand met hun gezin verdwenen. Het zijn: Stanislas Banczik, oud ondervoorzitter van de Poolse Boe renpartij, Stanislas Nojcik, alge meen secretaris van deze partij, en Frans Wojcicki, secretaris van de parlementsfractie van de Boeren partij. Plannen voor IJ-tunnel gereed In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad ter behandeling van de begroting 1949, deelde de Wet houder voor Openbare Werken, mr. J. van der Velde, mede, dat een' plan voor de bouw van Y-tunnels gereed ligt en binnenkort zal wor den gepubliceerd. B. en W. achtten het echter niet verantwoord eerder aan de uitvoe ring van het plan te beginnen, dan op het tijdstip waarop vast staat, dat althans de eerste van de drie In het project opgenomen tunnels zon der stagnatie kan worden voltooid. BATAVIA, 1 Febr. (Aneta) Van officiële zyde is een over zicht gepubliceerd van de ontwik keling in de militiare toestand gedurende de afgelopen week, waaraan het volgende wordt ont leend: In het Bantamse vinden met gunstig gevolg zuiverings operaties plaats, waarby enige schuilplaatsen van resterende benden werden opgeruimd. Enkele benden in het Buitenzorg- se en ten Zuiden van Tjiandjoer veroorzaakten enige onrust, terwijl ook in het Subangse en het Sume- dangse tegen rondzwervende ben den moest worden opgetreden. In de gebieden ten Zuiden van Garut en Tasikmalaja is er wrijving tus sen benden onderling. Ook hier moest worden opgetreden door pa trouilles, evenals ten Oosten van Tjiawi. Tengevolge van zuiveringsacties in de ressorten Djokja en Solo is daar verbetering in de toestand merkbaar, terwijl in de regent schappen Kudus en Pati normale toestanden terugkeren. Over Noord-Sumatra wordt in het overzicht gemeld, dat in het Noordelijk grensgebied van de Ne gara Sumatra Timur, voornamelijk in de omgeving van Tandjongpura, een opleving van de bende-activi teit valt te constateren. In de Karo landen ageren enkele communisti sche benden, die gevoelige verlie zen hebben geleden. In Midden-Sumatra werden ben. liezen aan hun zijde, terwijl ten Zuiden van Swahlunto een Neder landse patrouille een vrij sterke bende, die onder commando stond van een Japanner, verraste en ver nietigde. De Japanse aanvoerder werd gedood en zware automatische wapenen werden in beslag geno men. In het berggebied ten Oosten van Benkulen, in Zuid Sumatra en op Het Semen-plateau kwamen Neder landse patrouilles meermalen in botsing met rondzwervende benden In het overige gedeelte van Suma tra is het over het algemeen rustig Het overzicht vermeldt, dat in het algemeen de activiteit der ben den zowel op Java als op Sumatra voornamelijk is gericht tegen het bedrijfsleven en het verkeer op de weger. De hoeveelheden wapens en munitie die de Nederlandse troepen regelmatig in beslag nemen, be perken voor het bendewezen ech ter steeds flieer de mogelijkheden. Ook in de afgelopen week hebben zich een aantal leden der voorma lige TNI gemeld, aldus besluit het overzicht. Jeruzalem hoort- thans bij Israël De Israëlische regering heeft be sloten het militaire gouverneurschap over Jeruzalem te beëindigen, aldus is officieel medegedeeld. Dit bete kent, dat Jeruzalem thans deel zal den verstrooid met aanzienlijke ver- gaan' uitmaken van de Staat Israël

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3