Duits Congresoord in Engeland BEURS EN FINANCIëN HET PROEFBEDRIJF in het Geestmerambacht De vrouw en de sociale zorg PERZISCHE TAPIJTEN EN DAMESTASSEN I orgen Op bezoek in „Wilton Park" waar Duitsers zich heroriënteren tegen mann NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Woensdag 2 Februari 1949 PAG. 5 Oord van geestelijke verkwikking Boekbespreking Oprichting van twee voorbeeldbedrijven Studiedag van het Het verhoor van Kard. Mindszenty Vrouwencentrum Woningbouw en gemeentebestuur Verkouden - Grieperig inkt voor sgebouw Jan. (A.P.) Duitse com- Reimann roken wor- van onge- der het zingen ïale" door het ïbrak en naar erechtsgebouw de hervatting breide veilig- broffen. Rond- een cirkel met meter getrok- verkeer werd oetgangers, die mochten in gebouw ko et cordon brak rong op tot aan sbouw. De zit- hiermee tijde- incebrachte dat hij ..aange- riminatie tegen teun hebben ge- omst zullen ge- bestuur van Bij het be. verklaarde Rei- mldig te zijn. ingediend naar rede. die Bei- heeft uitgescro- dat „Duitse po- n onder het ken. niet ver- Is zij door het ,vd worden als komen, dat zi! kening zullen gevoerd voor 'n Dr. P. Stapel, .n verband met Ged. Staten de verordening itepersoneel in- iten tot vaststel- ïieuwe regeling, zoldiging van de hooistekers en Ier motorbrand- astgesteld over- aakte opmerking. eveneens op Staten, alsmede e Ned. onderwij- Hoorn beslo- van een rege- ennen van een rplaatsingskosten en ontvanger, t onderwijzend .L. School. vroeg de heer brandspuit wel eoefend, hij al- weinig van. De op, dat dit in de en heeft, speciaal slangen, hetgeen ts vindt en waar- sico bestaat van Irogen. Trouwens, nimmer ongerust nze jongens zijn reeds bewezen, ees er op, dat er in lood ruiten kerktoren van vlakken te groot ind vangen. Hij /e, enkele steun- ngen. Weer ande- it- of draadglas Voor dit laatste lende middel ter het jneeste, dit in B. en W. zullen zien. illen dingen op itter zo juist be- le de heer Groot pporteren, dat de uit bij de Reus baar is en nodig erzien. tte er zijn ver- r, dat de hier- delijke personen rder op hadden h maar rustig de zitten. Natuurlijk nmiddellijk wor- luiting der Open en ruimden wij leren in de gele- i, nog even „in hten te wisselen. naar Valkenburg at nog slechts een st, een leuk idee, hte, dat je niet behoefde te zoe- avaarden van je Nu het zo nabij het als een groot samen zouden be- - benieuwd naar, iden zou. Hij was end met wat vóór k, omdat hij als zo weinig met het maken had gehad, hts weinigen. Pas imer was hij door de plaats zelf be- n toen had hij die «keken. je hard!" hoorde rpeinzingen onder- o'n haast om er te tegen haar en hij :n kleur kreeg. Miek. Ik vind 'eweldig gelukkig uis hebben om in tuurlijk!" 1de meer dan dat 1de dat hij zich omdat hij vijf en en getrouwd met uilen ons er gauw :-len en dat is eert dan kun je zowel ran het buitenleven nodig? Vader en heel hun trouwen noond." (Wordt vervolgd.! (Vag een speciale verslaggever) WANNEER men van Londen door het lieflijke, heuvelachtige landschap naar Oxford gaat, passeert men ook het landelijke plaatsje Beaconsfield, waar gelijk in bijna alle Engelse plaat sen, nog zoveel is dat eeuwen terug gaat in de geschiedenis en de „new-look" geen rol speelt. Juist voor men de eigenlijke dorpskom binnenkomt, ligt daar een uitgestrekt landgoed, „Wilton Park" geheten, honderden jaren geleden aangelegd en thans overgegaan in handen van de staat. Wij hebben hier een bezoek gebracht en willen in dit artikel iets van onze ervaringen vertellen. LANGE TIJD werd Wilton Park gebruikt als krijgsgevangen kamp en deze heerlijkheid heeft dan ook verscheidene Duitse gene raals de grote poorten zien door gaan. Thans heeft de Engelse regering er een congresoord ingericht, dat ressorteert onder Buitenlandse Za ken cn dient tot „heroriëntering" van Duitsers. Telkens vertoeft er een groep van ongever zestig Duitse mannen en vrouwen, van allerlei leeftijd en beroep, politieke en godsdienstige richting, uit de drie westelijke zo nes van Duitsland. Zij worden zorgvuldig door de geallieerden ge selecteerd en hun verblijf, dat ge heel door de Engelse regering be kostigd wordt, duurt zes weken. Het comfortabele en toch sober gehouden barakkenkamp is nage noeg geheel ingericht als een En gels „college": er staat een rector aan het hoofd met vier „tutors" (instructeurs, die de studie van een bepaalde groep studenten leiden). De omgangstaal is Duits. EEN INTERNATIONAAL COLLEGE DRIE DAGEN in de week wor- f den er lessen en colleges ge geven, niet slechts door de tutors, maar door allerlei gast-docenten, over alle mogelijke actuele onder werpen. Ook Nederlanders houden hier regelmatig lezingen, waarbij de coördinatie-commissie voor Cul turele Betrekkingen met Duitsland de sprekers uitnodigt We hebben zo'n collegedag eens van begin tot eind meegemaakt. Des morgens na de les van de tutor, sprak een professor van de Lon- dense Universiteit over de Franse politiek sedert de oorlog; 's mid dags gaf een lid van de Landelij ke Leiding van Kath. Actie in Ne derland een uiteenzetting over de K. A. en het katholieke organisa tieleven in Nederland, waarop aan sluitend een der studenten" zelf een referaat hield over de organi satie der jeugdbeweging in Duits land. En 's avonds was het onder werp Rusland, waarbij een lid van de Engelse ambassade in Moskou gedurende de oorlog zijn indruk ken weergaf. OOK DE PRACTIJK OP DE DAGEN, dat er geen col lege wcTdt gegeven, trekken de kampbewoners er vrij op uit, naar Londen of elders, om de Engelse democratie en haar instellingen in de practijk te bestuderen. Men bezoekt dan in kleine groep jes musea, de sociale afdeling van een groot bedrijf, een parlcments- zitting, een kindertehuis, jeugd organisaties, kortom alles wat maar interessant en leerzaam kan zijn, vooral voor hongerige geesten, als die van deze Duitsers, die jaren aan één stuk door Hitier en zijn bende op de meest eenzijdige wijze zijn \-oorgelicht over allerlei proble men. ONUITPUTTELIJKE INTE RESSE DE weetgierigheid en de dorst naar geestelijke verrijking de zer mensen blijken ook wel uit de onuitputtelijke ijver, waarmee zij dit alles doen, en de interesse die zij voor de lezingen en colleges tonen. Zo zagen wij b.v. bij de om het zo maar eens uit te druk ken toch nog al katholieke le zing van de Nederlandse spreker alle congressisten aanwezig En dat terwijl dit gezelschap van studen ten, journalisten, sociale werkers en werksters, jeugdleiders, vakver enigingsmensen en wat al meer, voor zover wij konden nagaan, be stond uit enkele practiserende ka tholieken en protestanten, een aan tal socialisten, onder welke enkele felle marxisten en zelfs een com munist! Van de discussie, die na iedere lezing volgt, werd zeer druk ge bruik gemaakt: de tiid bleek dan ook volledig ontoereikend. GOED WERK WIJ HEBBEN bij ons bezoek de indruk gekregen, dat hier door de Engelse overheid zeer goed werk wordt gedaan. En de Duit sers van hun kant weten dit zeer te waarderen: zij buiten deze ge legenheid om zich in vrije menings vorming over allerlei belangrijke vraagstukken grondig te oriënteren dan ook werkelijk tot het laatste uit. En wanneer zij terugkeren in hun verscheurd en verbrokkeld land en de leidende posities, die zij zes weken in de steek lieten, weer bezetten, zullen zij ongetwij feld het frisse en nieuwe en goede dat zij in de rust van het lande lijke „Wilton Park" hebben opge daan, doorgeven aan hun landge noten. In „Wilton Park", juist buiten het bereikt van de rook en het lawaai van Londen, weet Engeland zich een waardig overwinnaar te tonen. Prins Bernhard naar Engeland Met zijn particuliere Dakota ia Z. K. H. Prins Bernhard Dinsdag ochtend van Soesterberg naar En geland vliegveld Northolt ge vlogen. De Prins zal de gast zijn van de Hertog van Beaufort, op perstalmeester van de Engelse Ko ning, die een der hoge gasten was b\j de inhuldigingsplechtigheden van Koningin Juliana. Het doel van het Prinselijk bezoek is kennis te nemen van de speciale voorberei dingen, die getroffen worden voor en de training van de Engelse Olympische equipe voor de hippi sche sport. Donderdag keert Prins Bernhard naar Nederland terug. Het spel van moeder en kind. Uitgave de Toorts, Heemstede. Een mooie verzameling van 275 meer of minder bekende kinderrij men en kinderversjes met 140 melo- lieën dat een van de kostbaarste bezittingen van ons volk, het spel van moeder en kind, vastlegt. Er werden in dit kostelijk boek tal van sprekende illustraties verwerkt die zich speciaal tot de kinderfan tasie richten. Men vindt er vele een voudige liederen in, die jonge ouders met weinig moeite aan hun kleinen kunnen leren en die er veel toe zul len bijdragen de gezelligheid en de huiselijkheid in de kring van het jonge gezin te bevorderen. Een goed verzorgd, prettig boek, dat in ieder huis met kinderen een ereplaats verdient. Geen orchideeën voor Miss Blandish. Uitgave: Bigot en van Rossum, Amsterdam. James Hadley Chase schreef een buitengewoon spannende Ameri kaanse gangster-roman, die op uiterst suggestieve wijze een beeld geeft van de onderwereld in al haar verdorvenheid en ellende. De auteur, die cn levendige beschrij ving weet te geven van de lotge vallen van de hoofdfiguur, vermeed het bekende recept, de happy en- ding, zodat dit soms harde verhaal, geen enkele concessie doet aan de publieke smaak. Desalniettemin vonden in Engeland reeds 500.000 exemplaren hun weg onder de le zers. Een vlot, goed geschreven boek, vol actie, dat echter voor er varen lezers voorbehouden dient te blijven. Interim-regeling voor Curacao WILLEMSTAD, 1 Februari (Ane. ta). De Nederlandse regering heeft het volgende communique uit gegeven: ,^n het blad „De Demo craat" worden z.g. bijzonderheden medegedeeld over de voorgenomen interim-regeling, welke onjuist en overigens tendentieus zijn. Bedoelde regeling verkeert nog in het sta dium van voorbereiding. Zodra het door Minister v. Schaik in Suri name en de Ned. Antillen gepleegde en in Nederland voortgezette over leg zal zijn beëindigd, zal er een de finitief voorontwerp worden samen gesteld. waarvan publicatie vó5r 1 Maart wordt overwogen. Stakende furies Een van de drie Hollandia-Con. fectiefabrieken te Amsterdam, nl. die te Buiksloot, werkt weer. 40 staaksters hebben het werk hier hervat en de directie heeft 20 nieuwe arbeidsters uit Volendam aangenomen. Bij deze industrie wordt reeds zes weken gestaakt. Vanmorgen heeft zich een inci dent voorgedaan, waarbij de politie heeft ingegrepen. Drie staaksters hebben op zeer hardhandige wijze een aantal werkwillige collega's mishandeld. De politie heeft deze drie meisjes, 20, 19 en 17 jaar oud, in hun woning gearresteerd. Zij zul. len onmiddellijk worden voorgeleid. KOERSEN VAN AMSTERDAM e exdiv. ACTIEVE AANDELEN Koloniale Bank A Ned.-Indische Handels Bank A Ned. Handel-Mij cvA Alg. Kunstzijde Unie A Bergh J 250-1000 A v. Berkel's Patent A Calvé-Delft cvA Kon Ned Hoogovens A Lever Br Unilever" cvA Philips Gloeilampen 'gbvA Wilton-Feijenoord A Dordtse Petroleum A Kon Petroleum A Amsterdam Rubber A Bandar Rubber A Holl-Amerika Lijn A Java-China-Japan Lijn A KNSM Nat bez v A Kon Pakketv Mij A OBLIGATIES EN PANDBRIEVEN vor.k. Ie tape l tape 31 Jn. 1 Fbr. 1 Fbr. 90 117 1611/2 161V4 297 Li 111 142 188 247 222% 162% 2811/s 312% 16U/4 144 162 150 140 1651/- 16114 2491/2 2223/4 312% 90 117 1621/» 162% 300 IIO1/2 144% 190 251% 223% 164% 2824/4 3145/4 1624% 150 162 139 1654/4 Ned. Scheepv Unie Rotterdamse Lloyd Stoomv Mij Nederland HVA Javase Cultuui Ned -Ind Suiker Urne Vei Vorstenlanden Deli-Batavia My. Deli-Maatschappij Senembah Mij ACTIEVE OBLIGATIES Nederland 1948 dito 1947 dito 1937 $-lenmg 1000 Tnvest. eert. Ned 1962-64 dito NWS 1000 Nederi lOOSpC N -Ind tOOO '37 A 3'/t-3 8 3 3 z.bel m.bel 2'/. 2'/. S Kon Deli N.-I Petroleuro Spoorweg Spoorw '02 37' 37. 37. v.k. 1 Fbr. 103% 103% 93 76 AANDELEN Lev Br 6% Idem 4% Aniem N.-Ind Gas N-l Sp-Mij Sem -Cher pA PA A A A A 142 104% 1021/. 118 301/4 lla/4 931/2 140Va IO41/4 101 116 32 111/2 VOOKL Heyn Vredestyn Fitting Walvischv Nrd 1 Verz v Schok beton Zwitsa) Alb N A N.A GENOT A AAND 195 132 854/4 1191/2 76 135 UOl/4 193 130 864/4 1194/4 75 135 1101/, AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda cvA 33% 34% Beth) St cvA 100% 100% Chrysler cvA 1151/, Gen Motor cvA 60V. Int Nick cvA 30% Kennec. Rep Steel U S Steel Cit Serv. Nrth Am Cont Oil MidC Oil Philips Shell Tidewat Baltimore Miss K.T N V Cent Penns.v'v 162 145 162 167 88 100 48 142 150i/. 142 100 ifi 97'V.« 98 100/4 98 A 99,'. 99% 80% 101,'. 964/4 cvA cvA CvA cvA CvA cvA CvA cvA cv A cv A CVA cvA cvA cvA I6OV2 168% 150% 160% 146% 163 1691/4 87V, 99 48 1401/2 150% 142 lOOf. 97"/i< 98 100,*. 98A 99,', 99% 80"/, 101A 9618 534/4 25% 79% 451/4 15% 531/. 441/4 554/4 36V2 234/4 9% 4% 12 16 45% 15% 36% 23 154/4 WREEDHEDEN OVERTROFFEN DIE VAN DE DUITSERS WENEN (K.N.P.) Het met Amerikaanse goedkeuring ver schijnende W'eens dagbblad, de „Wiener Kurir" heeft de verkla ringen gepubliceerd van een po- litie-ambtenaar, die uit Honga rije naar Oostenrijk is gevlucht en getuige is geweest van ile ver horen van Kardinaal Mindszenty. Hierdoor worden vroegere be richten bevestigd. De politieamb tenaar Norder vertelde, dat 16 politie-agenten onder di recte leiding van de majoor-ge neraal van politie te Boedapest, Gabor Peteren, gewapend met lichte machine-geweren de Kar dinaal hadden gearresteerd. Toen de Kardinaal alle beschul digingen bleef ontkennen, werd order gegeven om te beginnen met een „grondig verhoor". Gedurende 82 uur, dus meer dan drie dagen en nachten, werd de kardinaal gedwongen te staan, ter wijl drie in Moskou opgeleide po- litie-beamten elkaar aflosten en zonder onderbreking hem onder vroegen. Priesters, die zijn beste vrienden en medewerkers waren, werden, nadat zjj verschrikkelijk waren afgeranseld, in de kamer gebracht, waar de Kardinaal werd verhoord, in de hoop dat daardoor de Kardinaal zou verzwakken. Zijn secretaris, dr. Andreas Zakar, was zo op het hoofd geslagen, dat hij bijna onherkenbaar was. Op elke vraag, die deze slachtof fers in het bijzijn van de Kardi naal werd gesteld, riepen zij uit: „Ja, ja, ik beken, wat u ook zegt". Maar de geestkracht van de Kardi naal bleef ongebroken. „De methoden, die werden ge bruikt om de medewerkers van de Kardinaal te doen bekennen, verklaarde Norder, zijn erger dan de wreedheden, die werden toegepast in de Duitse concen tratiekampen." Toen de Kardinaal eindelijk van Uitputting ineenstortte, aldus Nor der, werden hem pillen toegediend, onder invloed waarvan hij einde- tijk op de vijfde dag van de vuur proef, duidelijk bedwelmd en ver doofd, een „bekentenis" schreef. (Van onze eigen verslaggever) Onder presidium van mevr. van Nispen tot Sevenaer heeft het Cen trum der Kath. Vrouwenbeweging in Den Bosch een studiedag gehou den gewijd aan de sociale charita tieve zorg. Hiertoe waren diverse Katholieke vrouwenorganisaties uit het gehele land bijeengekomen. „Wat is de tegenwoordige opvat ting over sociale zorg en hoe moet deze worden uitgeoefend", aldus luidde het onderwerp in te leiden door mej. W. Hillen. Wij ontlenen hieraan o.a. dat in de laatste halve eeuw veel is gebeurd in de sociale zorg in ons land, dat aan het oog der Katholieken in het algemeen is voorbijgegaan. Zij onderscheidde in deze halve drie perioden en wel vooreerst Armenzorg. Hierbij con centreerde alles zich te veel op ge ven. Daarnaast ontstond de sociale zorg en Maatschappelijk Hulpbe toon. Thans echter zullen we nog dieper dienen te graven en niet meer de methodes hanteren van 1850, maar die van 1949. Het is nu tijd voor het fijnere wfrk. Drs. P. van Loon uit Tilburg hield de vergaderden een uitvoerige en goed gedocumenteerde leidraad voor inzake het onderwerp: „Welke is organisatorisch de plaats en de taak der vrouw in de sociale zorg". Spr. weidde uit over de organisa tie der naastenliefde in concreto. Als concrete organisatie is o.a. no dig het parochiële centrum. De uit voering van het gezamenlijke werk kan geschieden door burenhulp, jeugdzorg, preventieve kinderbe scherming, zorg voor ouden van dagen, en morele steun aan gezin nen in speciale gevallen. De vrou wen-beweging zal een bijdrage moeten leveren tot de twee hoofd doeleinden der moderne organisa tie, n.l. het doen uitgroeien van de sociale hulpverlening tot een spon tane beweging van naasteliefde van mens tot mens en verhoging der doelmatigheid van de sociale hulpverlening. In de huidige om standigheden zal de Kath. Vrou wenbeweging moeten beginnen met zich nationaal, diocesaan, plaatse lijk en parochieel te bezinnen op haar taak in het plan der naas tenliefde. Tot slot werden nog twee uiterst belangrijke zaken onder de loupe genomen en wel: le. de inzet van de leden der Kath. Vrouwenbewe ging voor dit grootse plan van so ciaal-charitatief werk mag nooit lei den tot het benadelen van het eigen gezin of eigen omgeving; 2e. de ongehuwde vrouwen die het so ciaal-charitatieve werk als beroep uitoefenen behoeven de steun van fijn aanvoelende vrouwen. Het is tragisch, dat vele werkende vrou wen van de naastenliefde-beweging zelf vaak slachtoffer worden van de naastenliefde. Na deze inleidingen kwamen de deelneemsters in het verdere ver loop van de dag in sectievergade ringen bijeen ter bestudering van talrijke onderwerpen. Doodstraf voor „schrik" van het Westerkwartier De Groninger Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde J. Alsema te Stadska naal conform de eis tot de dood straf. A. werd, tijdens de bezetting, de schrik van het Westerkwartier genoemd door zijn beestachtige wijze van optreden. Hij was een handlanger der S.D. en heeft deel genomen aan talrijke arrestaties en huiszoekingen. De zaak tegen de Groninger ad vocaat en procureur mr. H. W. M. Rademaker werd voor de derde maai opgehouden voor nader on derzoek in de z.g. Rhumpunex- affaire. VOORSTELLEN VAN DE PROVINCIALE STATEN DE COMMISSIE, door Ged. Sta ten van Noordholland ingesteld bij besluit van 17 Maart 1948, die tot taak had te adviseren omtrent de h.i, beste'doelstelling voor de door de Provincie in het Geestmeram bacht geëxploiteerde proefpolder en omtrent de vorm, waarin en de beste wijze, waarop deze doelstel ling in de toekomst ware te verwe zenlijken, heeft haar rapport uit gebracht. De Provincie bezit op het ogen blik in het Geestmerambacht pl.m. 30 ha. in eigendom, waarvan pl.m. 12 ha, in exploitatie zijn als proef bedrijf, een oppervlakte van pl.m. 5 ha. met bedrijfsgebouwen, ver pacht zijn aan J. Rustenburg, en de rest pl.m. 12.5 ha. als los land verpacht is aan diverse papch- ters. De voorstellen van de Commissie gaan in de richting van een proef bedrijf in het Geestmerambacht ter grootte van pl.m. 20 ha., waartoe het huidige proefbedrijf dus met 8 ha. zal moeten worden uitgebreid, alsmede van de stichting van een tweetal voorbeeldbedrijven. Als zodanig zal in de eerste plaats in aanmerking komen het bedrijf, dat thans aan J. Rustenburg verpacht is. Dit bedrijf heeft, gelijk boven reeds opgemerkt, de door de com missie voor dit doel meest wense lijk geachte oppervlakte van pl.m. 5 ha. Voor de stichting van een tweede voorbeeldbedrijf worden de gronden, die de Provincie in de Zuid-Scharwoudepolder bezit, aan gewezen. De oppervlakte daarvan is iets meerman 5 ha. Ged. Staten kunnen zich zowel met deze voorstellen, alsmede met de daarvan door de Commissie in haar rapport gegeven nadere uit werking verenigen. De exploitatie van het proefbe drijf en het toezicht op de beide voorbeeldbedrijven zullen worden opgedragen aan een Stichting, wel ke tot dit doei door de Provincie zal worden opgericht. Desgevraagd hebben de besturen van de drie ten deze belanghebben de veilingen, te weten die te Lan- gedijk, te Noord-Scharwoude en te Warmenhuizen, zich in beginsel be reid verklaard om voorlopig ge durende tien jaren jaarlijks in de kosten van proefbedrijf en voor beeldbedrijven bij te dragen met 'n gezamenlijke subsidie van f 3000.—. Aan de Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening is verzocht om steun van Rijkswege aan de plannen, o.a. door de aan stelling van een assistent voor zijn rekening zal nemen, belast met de verzorging van de proefnemingen (kosten geraamd op f 4000.in eventuele exploitatietekorten voor 50 procent zal bijdragen. Vóórdat het proefbedrijf aan de Stichting wordt overgedragen, zal het nog voor rekening van de Pro vincie van een aantal nieuwe ge bouwen. machines en werktuigen worden voorzien. De kosten daar van worden, voorzover het de ter stond noodzakelijke voorzieningen betreft, geraamd op f 36.000.resp. f 4.250.—, Op de duur zal voorts Eigen haard is goud waard" staat er boven het eerste artikel van het eerste nummer van „De Speelwa gen" van het nieuwe jaar. En M. Oortwijn tekende bij dit oer-Neder- lands spreekwoord een pakkende schets, die spreekt tot de fantasie. Gerrit de Beurs vertelt van een omdwalinkje in de buurt van het fort „Oostoever" en van een peur- partijtje. dat „realistisch" beschre ven is. Huib Fenijn bezingt de Alk- maarse Hekelstraat ten tijde van de eeuwwende. De Jong deelt bijzon derheden mede over de Doopsgezin de Kerk te De Rijp, die gesloopt wordt, doch die door een nieuw Kerkgebouw zal worden vervangen. Interessant is, wat J. H. Visse schrijft over het z.g. Katknuppelen. De bekende auteur Jan Mens begint een reportage over Waterland onder de titel: „Warrelweg door Water land". Onnodig te zeggen, dat men aanstonds merkt, dat hier de ras echte verteller aan het woord is. Edam was zijn eerste doel. Naar aanleiding van de beschrijving van een Kinderspel door een lezeres, doet M. Zwaagdijk interessante bij zonderheden. De rubrieken „Allemanswerk" en „Op doorreis" besluiten zoals steeds de aflevering, die wederom bijzon der fraai met foto's en tekeningen is opgesierd. rrrr-r-rr nog met de bouw van een fruit- schuur rekening dienen te worden gehouden, alsmede met de noodza kelijkheid van aanschaffing van 'n sproeimachine. Met een en ander zullen, naar de raming van dit ogenblik, nog bedragen van f 23,000, resp. f 3000 gemoeid zijn. Tenslotte zal de Provincie de kosten, ver bonden aan het aanleggen van een boomgaard en de kosten van aan koop van het hiervoor benodigde plantgoed één en ander geschat op f 6000.voor haar rekening ne men. In totaal zullen deze investerin gen volgens de in het rapport opge nomen ramingen dus de Provincie komen te staan op f 72.250.—, waar van f 46.250.aanstonds. De Provincie zal de grond van 't proefbedrijf, de daarbij behorende gebouwen, machines en werktuigen in bruikleen aan de nieuw op te richten Stichting afstaan. De Provincie zai voor 50 procent bijdragen in een eventueel exploi tatietekort. Tenslotte zal de Provincie nog, bij wijze van lening, de Stichting aan een bedrijfskapitaal van f 20.000 helpen. Tegenover deze tegemoetkomin gen van de zijde van de Provincie staat anderzijds o.a. dat de Prov. niet langer, gelijk tot dusver, zal behoeven op te komen voor alle bestuurskosten en exploitatiekosten van het proefbedrijf en zij de pacht zal ontvangen van de beide voor beeldbedrijven. In deze geest doen Ged. Staten voorstellen aan de Provinciale Sta ten. AAFJE TOP DROEG VOOR WIERINGERWAARD. Op uitnodiging van de verschillende vrouwenverenigingen en jongeren organisaties hield mej. Aafje Top 'n voordrachtsavond in zaal Breed. Het is dikwijls zo, dat iets waar van men zich zeer veel voorstelt, tegenvalt, doch dit was nu geens zins het geval. Hiervan getuigde de ingespannen aandacht, waar mede de vele toehoorders mej. Top volgden. Haar eerste voordracht was getiteld „Sneeuwglans", een verhaal dat zich afspeelt aan de Engelse kust, met als achtergrond de eva cuatie van de soldaten uit 't bran dende Duinkerken en doortrokken is van een grote liefde voor de natuur en alles wat leeft. Na de pauze vertolkte mej. Top verschillende gedichten van de Ge- nestet, Guido Gezelle, Alice Nahon e.a., waarvan Falklandje en De Kli niek bijzonder werden gewaardeerd De presidente van de vergade ring, mej. Groot, verklaarde na dit optreden, haast geen woorden te kunnen vinden, hoezeer de aanwe zigen het gebodene hebben gewaar deerd. Maar zij bracht de begena digde kunstenaresse toch in welge kozen bewoordingen de dank van allen over. In de te Schagen gehouden ver gadering van de Bond van R.K. Gemeenteraadsleden werd door de heer J. J. Festen, gemeente-secreta ris van Heiloo een lezing gehouden over „Woningbouw, Bouwspaarkas- sen en Gemeentebestuur". De samenwoning in deze tijd is funest voor velen en de nadelige gevolgen hiervan zijn zelfs voor velen blijvend. De jongeren, die gaarne een gezin willen stichten zien over het algemeen een grote liefdeloosheid, daartegenover zien diegenen, die wel een woning heb ben, de samenwoning als een in breuk op hun rechten. Verder werd nog dat de wol is aangekomen en tus sen half drie en half vijf bij de pre sidente kan worden afgehaald. Om de samenwoning enigszins dragelijk te maken is het nodig, dat bij elkaar gebracht worden mensen van gelijke standing en levensbe schouwing. Er zal naar gestreeld moeten worden, dat de samenwo nenden beschikken over een aparte keuken, aparte toiletgelegenheid en aparte gas- en electnciteitsmeter. - Op het ogenblik is er een tekort van 300.000 woningen, welk aantal per jaar met 30.000 wordt uitge breid. Zouden er elk jaar 60.000 wo. ningen worden gebouwd, dan zou- medegedeeld, den er nog minstens 10 jaar nonig DAMPO is niet de. goedkoopste maar wel de béste verkoudheids- zalf. Zuivert en verruimt de lucht wegen. (Adv.) ZITTING MEERVOUDIGE KAMER De „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, die Zater dag in het dok werd gesleept, heeft Dinsdag xijn nieuwe schroef gekregen. Het gevaarte wordt aan de as van het schip bevestigd Onder presidium van mr. van Regteren Altena behandelde de Meervoudige Kamer gisterenmorgen voor de tweede maal de zaak tegen de twee Bergense dames, die ruzie met elkaar hadden gehad om een onbenullige reden en wel om de kinderen. Reeds twee weken gele den was deze zaak voor en werd het hoe en waarom volkomen uit gepluisd, doch men wilde alvorens tot een uitspraak te komen eerst nog een getuige horen, die toen niet aanwezig was, n.l. de taxichauffeur A. de W„ die het hele „gevecht" uit de verte gezien had en er dus wel iets meer van kon weten. Thans bleek echter, dat getuige de W. er niet veel méér van wist dan de an dere getuigen. Volgens getuige wa ren beide vrouwen opgewonden en deed de een voor de ander daarbij niet onder. v Mr. Meischke, de Officier van Justitie, kon thans zijn requisitoir houden en naar zijn mening waren beide verdachten schuldig. De eis luidde tegen Hildegard T. f 50.of 30 dg. en tegen Catharina Lijsbeth van H. f 15.— of 10 dg. Voor Hilde gard T. werd het pleidooi gevoerd door mr. Zeiler, die allereerst be gon met de politieke zuiverheid van zijn cliënt aan te tonen. Hij deed dit naar aanleiding van een opmer king van verdachte van H., als zou Hilde zo af en toe het Horst Wes- sellied gezongen hebben. Verder wees mr. Zeiler er op, dat zijn cliënt geslagen had. omdat de klap pen, welke haar gegeven waren, bij haar een opgewonden gemoedstoe stand hadden veroorzaakt. Verdedi ger vond de geëiste straf te zwaar en bepleitte een lagere boete. Ca tharina van H. voerde haar eigen pleidooi en dit ging haar niet slecht af. Daarbij raakte zij echter in een vurige conferentie met mr. Alblas, die ook opgewonden raakte, totdat de rustige stem van mr. van Reg teren Altena aan de disputen tussen rechter en verdachte een einde maakte. De president raadde ver dachte van H. aan. in het vervolg niet zo opvliegend te zijn, hetgeen verdachte dan ook maar beloofde. De Alkmaarse politie was te vlug. Marius Abraham S. uit 's-Gra- venhage is een jongeman van on geveer 32 jaar met een nette ma nier van spreken. Het was daarom ook haast niet te begrijpen, dat hij uit oen Alkmaars hotel waar hij een nacht gelogeerd had, een Per zische loper had meegenomen. Toch was dit zo en verdachte, die voor dag en dauw vertrok werd door de snelle Alkmaarse politie gearres teerd. Op 30 December van het vo rig jaar was verdachte in Alkmaar, naar hij zei, omdat hij met iemand, wiens naam hij er buiten wilde houden, had afgesproken. De myste- rieuse „iemand" was echter niet verschenen en Marius stond alleen in een vreemde stad. Hij besprak in een hotel evenwei een kamer om zodoende de nacht in Alkmaar over te blijven. De volgende ochtend om zes uur vertrok Marius met in een tas een Perzische loper, welke be hoorde aan de hoteleigenaar. Deze gaf direct na de vermissing de po litie kennis van dit feit en Marius kwam in de cel. Er bleek nu, dat Marius meer van die feiten gepleegd had, o.a. in OI- denzaal, Zutphen en Dordrecht, waar hij ook al kennissen ontmoe ten zou. Betrapt werd hen daar ech ter niet en verdachte zei dit ook, waarop mr. Alblas antwoordde: „U kon er hier niet onder uit". „De politie is hier blijkbaar een beetje te vlug", vulde mr. Meischke aan, die tegen verdachte 1 jaar en 6 mnd met aftrek eiste, daarbij gelet op de andere gepleegde feiten en het verleden van verdachte. De verdediger, mr. S. D.Sluis, twijfelde aan de toerekeningsvat baarheid van verdachte, temeer daar diens vader zwaar aan de drank was en de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat verdachte erfe lijk belast was. De verdediger drong daarom aan op het inwinnen van een psychiatrisch rapport. De wil was wel goed Op de 26ste December ontdekte Pieter S. uit Heemskerk in de trein naar Alkmaar een damestas, welke daar was achtergelaten door een dame, die gelijk met Pieter was meegereisd. Het was thans echter zo. dat de dame verdwenen was en de tas er nog lag. Ogenblikkelijk nam Pieter de tas aan zijn arm en ging het perron op naar de dame zoeken. Deze was echter spoorloos verdwenen, zodat Pieter niets an ders kon doen dan de tas voorlopig bij zich houden om naderhand uit te zoeken, van wie deze tas feite lijk was. Inderdaad deed Pieter dit ook en toen hij bij zijn familie in Alkmaar was aangekomen, onder wierp hij de tas aan een nauwkeu rige inspectie. In de tas bevond zich de naam van de eigenares en Pieter besloot te schreven. Jammer genoeg Voor hemzelf heeft hij dit echter nooit gedaan, want weer te ruggekeerd in Heemskerk en genie tende van een kop koffie, besloot Pieter op aandrang van zijn vrouw! de tas te houden, niet zo zeer om de 4 stam- en de 5 textiei- kaarten, ais wel om het geldsbe drag van f200.dat zich ook in de tas bevond. Het geld. dat zjj goed konden gebruiken, omdat Pie ter de nodige finantiële zorgen had, werd gebruikt en de tas in de tuin begraven. Zoals altijd kwam ook dit misdrijf uit en mr. Meischke eiste nu tegen Pieter 6 mnd. met aftrek. Mr. dr. C. Berkhouwer, de ver dediger, wees op enkele belang rijke juridische facetten, welke aan deze zaak zaten, en vroeg zich af, of de rechtbank hier competent was, daar de verduistering in Heemskerk bewezen is en niet in Alkmaar. De verdediger vroeg ten slotte de opheffing van de preven tieve hechtenis, daar verdachtes be drijf dit nodig maakte. De Officier was hier echter niet voor en de rechtbank, na zich enkele ogenblik ken teruggetrokken te hebben in de raadskamer, wees dit verzoek af. De uitspraak in alle zaken volgt over 14 dg. zijn om de woningtoestand normaal te maken. Hierbij is nog geen reke ning gehouden met de normale be volkingsaanwas. De zorg voor de huisvesting be hoort op de eerste plaats aan het particuliere initiatief. Nodig is het evenwel, dat de overheid richtlijnen geeft en voorschriften voor de be- oouwing, zowel in aesthetische zin als practisch. Concentrische wo ningbouw aan de hand van een uitbreidingsplan met daaraan ver bonden bouwvoorschriften zijn in elke gemeente nodig. Door een uit breidingsplan houdt men de ont wikkeling der gemeente in handen, en wordt de wilde bouw tegenge gaan. Het uitbreidingsplan geidt vol gens de bestaande jurisprudentie met voor ae beoouwae kom. De overneid neeit tevens er voor te zorgen, dat er deugdeiyke wo ningen worden gebouwd en dat de oesiaanue woningen op bun ge- scniktneid voor oewonmg worden gecontroleerd. in deze na-oorlogse uju is net voor een particulier pracusc» on mogelijk oui zonder iinanueie steun van ue overneid een woning te Douwen. Daarom is bel in deze lijd nodig, uai ue overneid zien bemoeit met ue vumsuuisvesbing. D11 is vooral ut' taak van oe gemeente. oprener gat eeu verklaring over ue rinancie» uigsi egeling, weme 111 is4d weiu vasLgesieid, weike xege- nng zeer ingewikkeld is en neiaas mei, voor icuereen ie begrijpen is, neigeeu ue particuliere nieuwuuuw in veie gevauen legennouut. De Huurwoningen, ue z.g. vYu- 4iuig wei/Woningen, mogen in „egeu- atciung met. ue woningen, wcike voigeiia genoemde imaucieruigs- iegeiing voor zellbewoning ue- otcinu „ij 11 en een innuuo mogen neoneu van vjjiuonuera ma, siecnls een innouu neuoen van 2UU md. Particulieren voelen er vanzelf sprekend mei veel voor om derge lijke Huurwoningen te oouwen, die toen aueen maai gescniki zijn voor een Kiem gezin, voor deze bouw is uus ue womngDouwvereniging van groot oeiang, uoewei deze „Wo ningwetwoningen aneen gescniht zijn ais aroeiuerswomng. Den uerue manier van particu liere douw is net Douwen via de Douwspaarkas. Het doel van de Douwspaarkas is net eigen nuizen oezit. hul systeem berust op het gezamenlijk sparen. Men kan zeil oepalen waar men een nuis wil bouwen, en wat voor een buis. Daar net van grote bete kenis is, dat bet eigen buizen bezit oevorderd wordt, is het van veel oeiang, dat de gemeente aan de bouwspaarkassen alle mogelijke nuip verleent. Het is echter niet aan te beveien dat de gemeente publieke bouw- kassen sticht, daar dan het parti culier initiatief buiten werking ge steld wordt. Amsterdamse haven staking voortgezet Op een gisterenmorgen gehouden vergadering van stakende haven arbeiders onder leiding van de E.V.C.-Transport is met 1042 stem men voor en 589 tegen, besloten de staking voort te zetten. Van de to taal uitgebrachte 1716 stemmen wa ren er 55 blanco en 30 ongeldig. Dè voorzitter wees de stakers er op, dat het nu hun taak is de vaste arbeiders van de z.g. walploegen der verschillende scheepvaartmaatschap pijen te overreden, zich solidair te verklaren met de stakers en even eens het werk neer te leggen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5