Kardinaal als Mindszenty trekt een brief in ongeldig zijnde" Merle Cochran op bezoek Mengelberg ontvangt 10.000 per jaar EEN KRUISTOCHT VAN GEBED Het Hof denkt gunstig over Dr. Nagy 4 kamers is plaarvoor> gelegen- elui met voor hen iu wensen t ZE GEREINIGD EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Achtergrond van de vervolging in Hongarije Zaterdag 5 Februari 1949 44e Jaargang No. 11481 J Reeds veroordeeld vóór het proces De uitsluiting van waarnemers Noorse delegatie naar Washington Overbevissing op de Noordzee Subsidie aan Concertgebouw verminderd Acte-dron Soekarno morgen naar Hatta Kroniek en Kritiek Wedstrijden afgelast JOURNALISTEN BIJ HET PROCES Voor 't grootste deel communisten De „rode" Deken over Mindszenty 1 aO*- 1 mo rn van roor ndig en veilig schoon je is omgeven door luimvliesje. Daardoor :r het oppervlak van blijft achter. Geen mooie glans I Vim is ngerei. in gebruiken Vim N NIET KRASSEN ALLEEN DAT IS VIM! wie zou op t Giovanni, stricht door ide huisjes itopt op de vaaskerk?" :t een groot honderden café's op ibakje voor vorden van I Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, (1.43 per maand. Inclusief Incasso Advertentie-tarief per editie 16 cl per m.m., minimum 12.50; in alle edities 26 ct per m.m., minimum f 4.familie berichten 20 cu, resp. 30 ct per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. StumpeL Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Diaafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 Tijdens de Vrijdag voortgezette behandeling van het proces tegen Kardinaal Mindszenty en de zijnen heeft de Kardinaal als „ongeldig" ingetrokken de brief, die hij kort voor zijn arrestatie had geschreven en waarin de Kardinaal verklaart dat iedere bekentenis, die van hem zou worden gepubliceerd, vervalst of het gevolg van „menselijke zwakheid" zou zijn. Verder verklaarde de Kardinaal, dat hij zijn houding ten aanzien van het sluiten van een overeenkomst tussen Kerk en Staat heeft gewijzigd en dat hij wenst, dat een dergelijke overeenkomst onmiddellijk wordt gesloten. Op een vraag van de president, wanneer hij deze brief had geschre ven, antwoordde de Kardinaal, in November 1948. Toen hem werd ge vraagd hoe hij thans over de. brief dacht, zeide Kardinaal Mindszenty: „Toen zag ik vele dingen nog niet zoals ik ze nu zie. De verklaring, die ik toen aflegde, is niet geldig. Mijn huidige opvatting is uitge drukt in de brief, die ik schreef aan de minister van Justitie". Op een verdere vraag antwoordde de Kardinaal, dat zijn behandeling in de gevangenis goed was en dat hij alle gelegenheid had gehad om HET „welkom vreemdeling", dat wij graag zouden uitspreken te genover de vertegenwoordiger van een bondgenoot, wil ons ditmaal niet van de lippen. Nederland heeft daarvoor teveel ervaringen opge daan, welke een bittere smaak heb ben nagelaten. Toen prof. Graham de U.S.A. in de c.g.d. zou gaan vertegenwoordi gen, was men in politieke kringen in Den Haag niet ontevreden. Gra hams zending mislukte: een eerlijk, hoogstaand man bleek niet tegen de moeilijkheden van het Indonesische vraagstuk opgewassen. Graham keerde naar zijn land terug, terecht en met ere! Toen kwam Dubois. Ook zijn be noeming werd in politieke kringen in Den Haag niet ongunstig ontvan gen. Op Graham had hij zijn kennis van Indonesië voor. Maar ook Dubois bezweek: tegen de gevaren van de tropen bleek hij niet bestand. En ook Dubois kfeerde naar zijn land terug. Terecht. Tenslotte kwam Cochran, de be roepsdiplomaat! En ook zijn benoe ming werd in Den Haag niet zonder vertrouwen ontvangen. En nu? Het spijt ons dat de feiten ons dwingen te erkennen: het had weinig erger gekund! Met de Australiër Critch- ley vormt Cochran de meerderheid van de c.g.d., welke partijdige rap porten opstelt en op het voor de Republiek (of voor Australië en de U.S.A.?) meest gunstige ogenblik publiceert! r\JEZE Cochran komt nu naar Ne- derland. Is het wonder dat geen goed vaderlander het „welkom vreemdeling" over zijn lippen krij gen kan? Integendeel! Want thans is Cochran niet meer lid van de c.g.d., maar van de Unci, een insti tuut, dat ondanks alle verzekeringen van Amerikaanse zijde, onaanvaard baar is voor ieder land dat nog enig zelfrespect bezit. Want het volgende moet worden vastgesteld: 1. om de Unci gelegenheid te ge ven zich nog meer met onze interne aangelegenheden te bemoeien als de c.g.d. reeds deed, beslist zij voortaan bij meerderheid van stemmen; de Belg, de heer Herremans, is dan uitgeschakeld; 2. de Unci is de doodsteek aan het Handvest der Uno, dat immers dit vergaand beperken der souve- reiniteit, berustend bovendien op de willekeur van een politiek college als de Veiligheidsraad, niet toelaat; 3. men heeft niet eens de kies heid gehad de Unci te vernieuwen wat de personen betreft; wat is de Unci anders dan een trusteeschap van de Uno over Nederland? 4. een Regering die de Unci zou erkennen, zou de nationale waar digheid te grabbel gooien, zou de Uno mee helpen vermoorden, zou zichzelf bovendien onmogelijk ma ken; 5. de Unci vertegenwoordigt niet alleen de Uno, maar bovendien nog Australië en de U.S.A. Critchley en Cochran handelen méér op grond van de instructies hunner Regerin gen. dan op die van de Uno. D.w.z. dat het ons vijandig-gezinde Austra lië en het ons-niet-begrijpende Amerika de souvereiniteit uit onze handen nemen. CR zijn dingen die men niet ver- liezen wil, omdat men ze niet verliezen kan: een volk, dat zijn waardigheid niet meer weet te handhaven, is ten dode opgeschre ven. In zeer belangrijke mate is deze onzinnige en onmogelijke eis van de Veiligheidsraad het werk van Cochran. En juist déze man komt nu met Nederland spreken! Wij zijn in de Indonesische affaire aan veel gewend geraakt. Onbegrip en onverstand, onwil en nauwelijks verholen vijandschap beheersen de meerderheid der landen die in de Veiligheidsraad vertegenwoordigd zijn. Dat men Cochran nu ons land laat bezoeken, voegt aan deze bit tere rij ervaringen nu ook nog 'n onkiesheid toe. Inderdaad, het is slechts een gevoelskwestie, en met het gevoel lost men de Indonesische kwestie niet op. Maar had men niet de kiesheid kunnen opbrengen onze zelfbeheersing niet op de proef te stellen? De Regering weersta met over tuiging en kracht aan iedere verlei ding of bedreiging in de komende dagen. Zij kan er op rekenen, dat m dat geval het Nederlandse volk ■n grote meerderheid achter haar staat. JOS. J. G. zijn verdediger, Kiczko, te spreken. Reuter meldt verder, dat de kar dinaal, gedurende de tijd, dat het Hof verdaagd was, in de Bijbel las. Toen de clandestiene verkoop van dollars werd behandeld, stond de Kardinaal op en verklaarde, dat hij de Hongaarse regering ten volle de schade wilde vergoeden, die hij had veroorzaakt door de clandestie ne verkoop van tienduizenden dol lars, die hij van het Vaticaan en Amerika zou hebben ontvangen. Volgens een rapport van de Natio nale Bank van Hongarije, dat door de president werd voorgelezen, zou het bedrag, dat door de Kardinaal was ontvangen, in totaal 141.000 dollar bedragen. Hiervan was slechts een bedrag van 4800 dollar omgewisseld in overeenstemming met de deviezenbepalingen. De Kardinaal verzocht, dat het ge noemde totaal bedrag zou worden gesplitst in zijn deel en dat van de Katholieke Actie, opdat hij de schade zou kunnen vergoeden. Prins Paul Es.zterhazy, een van de grootste grondbezitters van Oost- en Centraal-Europa voor de oorlog, die eerder werd onder vraagd, verklaarde zich schuldig te zijn aan het opkopen tegen zwarte prijs van verschillende tienduizenden dollars van Kardi naal Mindszenty, waarbij gebruik werd gemaakt van bemiddeling. De Prins zei in 1947 herhaal delijk dollars vana de Kardi naal te hebben gekocht en 29.000 dollar hiervan in 1947 naar Oostenrijk te hebben gesmokkeld. Op een vraag van de op.enbare aanklager hoe hij „in onze Volks democratie aan zijn onderhoud" kwam, antwoordde de Prins: ,.Ik kocht en verkocht dollars en ik had ook 'n inkomen uit bosgrond". Na een recès van een kwartier verzocht de verdediger van Eszter- hazy tot verrassing van iedereen in de zaal, een onderzoek te doen in stellen naar de geestvermogens van zijn cliënt, die, naar hij zeide, ge- makkelijk te beïnvloeden was. De openbare aanklager maakte hierte gen bezwaar en zei, dat het karak ter van de Prins reeds lang goed bekend was. De openbare aankla ger wenste echter wel te 'voldoen aan een dergelijk verzoek van de verdediger van pater Ispanky ten behoeve van zijn cliënt, mits het onderzoek onmiddellijk werd ver richt. Het Hof verwierp echter de verzoeken om een onderzoek naar de geestvermogens van Ispanky en Eszterhazy. Dr. Miklós Nagy, secretaris van de Hongaarse katholieke ac tie, die gisteren het eerst werd verhoord, ontkende zich aan ver raad te hebben schuldig gemaakt. Wel erkende hjj deel te hebben genomen aan de speculatie in vreemde valuta en hij verklaarde verder Zigmund Mihalovitsj, de algemeen directeur van de Ka tholieke Actie over de grens naar Oostenrijk te hebben gesmokkeld. De priester Dr. B.ela Ispanky, die vervolgens werd verhoord, ver klaarde zich schuldig aan verraad en spionnage. Hij zeide in 1948 be zoek te hebben ontvangen van me vrouw Pomlerot uit Rome, die hem een brief van Zigmund Mihalovitsj bracht. Ispanky erkende gegevens te hebben verstrekt over de mili taire dienstplicht, de oogst, de hoe veelheid nitrogen, die in de chemi sche fabrieken werd gebruikt, de beweerde uitrusting van het Hon gaarse leger met Russische wape nen, onderzoek naar radio-actieve elementen, wapenproductie en in aanleg zijnde vliegvelden. Dr. Toth, de katholieke vroegere hoofdredacteur, erkende eveneens schuldig te zijn. Hij verklaarde na de bevrijding geen werk te hebben kunnen krijgen en steun te hebben gekregen van de katholieke actie, waarvan Mihalovitsj directeur was. Toth ontving van hem 500 florins per maand voor „negatief mate riaal", dat voor artikelen in katho lieke bladen zou worden gebruikt. De verdediger van Dr. Nagy verzocht aantekening van 't feit, dat zijn cliënt, tijdens de bezet ting in 1944 toestemming had ge vraagd om met bekeerde Joden het Ghetto binnen te gaan. Na dat het Hof zich had terugge trokken, om te beraadslagen en na een korte onderbreking de zit ting werd heropend, deelde de president mede, dat hjj en de an dere vier rechters het er over eens waren, dat het voorbeeldig gedrag van dr. Miklós Nagy tjj- dens de oorlog door het Hof in aanmerking moest worden geno men. De president las een verkla ring voor, dat dr. Nagy persoon lijk 8fi kinderen uit de handen van de nazi's had gered en zjjn invloed had aangewend ten be hoeve van gedoopte Joden en an dere door de nazi's vervolgden. De grijze dr. Gabor Horvath, fi- nancieel-secretaris van prins Eszter hazy, nam de gehele schuld voor de illegale dollar-transacties op zich en zeide volledig verantwoordelijk te zjjn voor de financiële transac ties van de prins. Horvath zei bijna 35 jaar in dienst te ^jjn geweest van de prins. Voordat het Hof zich in de Raad kamer terugtrok, werden ook nog verschillende getuigen gehoord, waaronder pater Imre Doka, die nog zeide, dat de Kardinaal nim mer uitdrukkelijk opdracht gaf dol lars op de zwarte markt te kopen De zitting werd, nadat het Hof zijn verklaring had afgelegd ten gun ste van dr. Nagy, tot heden ver daagd. LONDEN, (KNP). Istvan Dobi, de president van Hongarjje, heeft zich in het openbaar een dag voor de rechtszitting er op beroemd, dat zelfs de Paus Kardinaal Mindszenty niet meer zou kunnen redden. Dit openlijke vooruitlopen op de rechtszitting door het hoofd van de regering geschiedde in een openbare zitting van het Hon gaarse parlement. „Zelfs de lawaaierigste reactie uit het buitenland kan hem er niet van redden dat hij zich voor het ge recht zal moeten verantwoorden. Vier Hongaarse Joden hebben, zgn. namens de Zionistische We reldorganisatie, telegrammen ge zonden aan Joodse instanties, vooral in Amerika, waarin zij waarschu wen, dat de Kardinaal een anti semiet is. Zionistische kringen in Engeland ontkennen nu, dat er in Hongarije een onderafdeling is van deze Zio nistische Wereldbrganisatie en het is duidelijk, zo zeggen zij, dat de Hongaarse regering enige Joden voor haar doeleinden heeft mis bruikt. Drie leidende figuren uit de Organisatie voor de Europese Econo mische Samenwerking hebben de vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers ontvangen ter beantwoording van vragen be treffende de voortgang van het Europees herstel. V.l.n.r.Sir Edmund Hall-Patch, president van het Uitvoerend Comité van de O.E.E.C. (Organisation foriEuropean Economie Cooperation) Robert Marjolin, secretaris-generaal en Baron Jean Snoy, presi dent van de Raad van de O.E.E.C. BRITSE NOTA AAN BOEDAPEST Ook een Amerikaans protest De Britse regering heeft de Hon gaarse Minister van Buitenlandse Zaken een nota doen overhandigen, waarin zjj haar „ernstige bezorgd heid" uitspreekt over de weigering van de Hongaarse regering een ver. tegenwoordiger van de Britse lega tie toe te laten als waarnemer bjj 't proces tegen Kardinaal Mindszenty c.s. In de nota wordt verder gezegd, dat de Britse regering zich haar rechten op grond van het Vredes. verdrag van 10 Febr. 1947 voorbe houdt. Naar vernomen wordt, wordt in de nota verwezen naar artikel 2 van het verdrag, volgens hetwelk Hongarije zich verplicht de funda mentele vrijheden te waarborgen en geen onderscheid te maken op grond van ras, taal of godsdienst. Ook' aah de Amerikaanse Ambas sadeur in Boedapest, Selden Chapin, is machtiging verleend om een pro test in te dienen tegen de uitsluiting van Amerikaanse waarnemers bij het proces tegen Kardinaal Minds- zenthy, aldus is door het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. De Amerikaanse legatie in Boedapest kreeg aanvan kelijk drie kaarten toegewezen voor het proces, doch deze werden later ingetrokken, zo zeide een woord voerder van het Ministerie. WASHINGTON, 5 Febr. (Reu ter) Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft heden bekend gemaakt, dat de Amerikaanse autoriteiten ver heugd zijn, de Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, en zijn delegatie te Wash ington te kunnen ontvangen, voor het voeren van besprekin gen over het voorgestelde atlan- tische verdrag. Men verwacht, dat de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, met zijn Noorse collega zal beraadslagen. Op het visserijweekend, dat Vrij dag en heden op de Volkshogeschool te Bergen wordt gehouden, hield Vrijdag de directeur der Visserijen, ir. G. J. Lienesch, een inleiding over het biologisch visserij onderzoek, dat nader werd uitgewerkt door dr. B. Havenga, die o.m. zeide, dat er reeds sprake is van overbevis sing op de Noordzee, die binnenkort fatale gevolgen zou kunnen hebben voor het visserijbedrijf voor alle landen ,die op de Noordzee vissen. Hij propageerde een internatio nale regeling tussen de hierbij be trokken landen terzake de vangst beperking en een spoedig bindende afkondiging voor de maaswijdte der netten en de maten van de vis. Het bestuur van het Amsterdamse Concertgebouw heeft zich indertijd tegenover dr. Willem Mengelberg contractueel verbonden tot jaar lijkse uitbetaling van f 10.000. wanneer hü niet als dirigent zou optreden. Vandaar dat deze post op de begroting in de rekening van het Concertgebouw voorkomt, tot mis noegen van de Amsterdamse Ge meenteraad die in zijn vergadering van gisteravond besloot de subsidie met f 10.000.te verminderen. Twee moties. Tijdens de behandeling van de begroting 1949, diende mevr. Heyer- mans (onafh.) een motie in, om de Raad te doen uitspreken dat de subsidie aan het Concertgebouw gegeven wordt, „om het muziek leven te stimuleren en niet om mede onderstand te verlenen aan een collaborateur (dr. Willem Men gelberg)" B. en W. werden uitge nodigd de waarborgen te verkrijgen dat de gemeentesubsidie alleen ge bruikt zal worden voor het doel, waarvoor ze bestemd is. Wethouder mr. De Roos ant woordde, dat B, en W. direct na de bevrijding op instigatie van Militair Gezag aan het bestuur van het Concertgebouw heeft medegedeeld, dat aan dr. Willem Mengelberg geen salaris mocht worden uitbetaald, i# WAT KREEG KARDINAAL MINDSZENTY TOEGEDIEND? VERSCHILLENDE gissingen zijn gemaakt over de aard van de mid delen, die de Hongaarse communis ten aan Kardinaal Mindszenty zou den hebben toegediend, om zijn geestkracht te breken en zijn wil te verlammen. La Croix noemde de naam „acte- dron", een naar Wenen gevluchte Hongaarse politie-beamte, Norder, die bij het verhoor en de behande ling van Kardinaal Mindszenty aan. wezig was geweest, sprak zonder meer van „pillen". Er zijn tenslot te vele middelen, die gewetenloze en niets ontziende machthebbers kunnen toepassen. Wij vernamen intussen, dat Acte- dron in feite het fabrieksmerk is van een speciale benzedrine samen stelling, die in Hongarije door de Chinoin maatschappij op de markt wordt gebracht. Wat de juiste sa menstelling is, weten wij niet, doch het schijnt, dat Kardinaal Minds zenty nadat het aan hem was toe gediend, ging zitten en een lange „bekentenisr schreer, ondanks net feit dat hij dagen lang onder grote druk standvastig bleef. Het zou verkeerd zijn om cate gorisch te verklaren, dat het juist actedron moet zijn. dat in dit spe ciale geval gebruikt is, daar de in Moskou opgeleide politie-beambten een grote keuze hierin hebben. Maar men kan wel zeggen, wat Kardinaal Saliège schreef aan de gelovigen van zijn aartsdiocees: „U kent allen wel de gevangenismetho. den in de totalitaire staten: lang zame kwelling en uithongering, ge paard gaande met bepaalde injec ties, die de bedoeling hebben alle tegenstand te breken en de on schuldige te doen zeggen, dat hij schuldig is". Ivan Boldizsar, een zegsman van de Hongaarse regering heeft ver klaard, dat het belachelijk was, om te veronderstellen, dat de Hongaar se pc|' ie actedron zou hebben ge bruikt, maar hij gaf later toe. dat actedron een welbekend product was, dat in „elke drogisterij in Boe dapest verkrijgbaar was". .Het heeft een stimulerende werking", zo zei de hij, „en houdt de mensen wak ker". opdat niet ten onrechte vermogens bestanddelen van het Concertge bouw aan die van dr. Mengelberg zouden worden toegevoegd. Juri disch bleek de plicht tot uitbetaling vastgesteld. B. en W. noch de Raad hebben de bevoegdheid die post te schrappen. De Raad ging van half tién tot tien minuten voor half elf in gehei me zitting, om over de motie Heyer- mans te beraadslagen. Na heropening deed de voorzitter mededeling, dat een tweede motie was ingediend door de heer Le Cavalier (VVD) strekkende tot het besluit, niet over te gaan tot defi nitieve vaststelling van de subsidie voor het seizoen 19481949, doch, in afwachting van een rapport dat door een commissie tot onderzoek naar het beleid van de N.V. het Concertgebouw zal wordij uitge bracht, een voorschot op de voorge stelde subsidie te verlenen, vermin derd met f 10.000. Van elk der fracties verklaarde een woordvoerder deze motie te on dersteunen. Mevr. Heyermans trok haar motie in. Zonder hoofdelijke stemming nam de Raad de motie Le Cavalier aan. De spoorbrug over de Dedemsvaart in het baanvak Zwolle-Mep- pel viel, gelijk Vrijwel alle andere bruggen over dit kanaal, ten offer aan de Duitse vernielzucht en werd een dag voor de be vrijding van dit gebied opgeblazen. De noodbrug met enkel spoor zal nu worden vervangen door een nieuwe brug met dubbel spoor. De werkzaamheden worden o.a. vertraagd door de grote frequen tie van het treinverkeer (bijna elk kwartier passeert een trein). Sukarno zal zich morgen met een Nederlands vliegtuig van Prapat naar Bangka begeven, om met drs. Moh. Hatta overleg te ple gen over de brief der bijeen komst federaal overleg) terwijl van Batavia uit enige voorman nen der B.F.O. en republikeinen zich eveneens per vliegtuig naar Bangka zullen begeven. A.F.P. meldt hierover, dat op deze bijeenkomst eveneens over leg zal worden gepleegd over de resolutie van de Veiligheidsraad. Verder, dat Hadji Agus Salim de heer Sukarno naar Bangka zal vergezellen, dat Anak Agung zich onder de federalisten bevindt die naar Bangka gaan en dat deze de republikeinse leiders op de hoogte zullen stellen van het behandelde in de recente B.F.O.-bijeenkomst, die gisteren werd gesloten nadat daar het besluit, was genomen, met de republikeinse leiders over leg te plegen, alvorens men zijn houding jegens de Veiligheids raad-resolutie zou bepalen. HET REQUISITOIR BOEDAPEST, 5 Febr. (Reuter) De openbare aanklager is he den begonnen met zijn requisitoir tegen kardinaal Mindszenty. Deze, de officier van justitie, dr. Gyula Alapi, verklaarde, dat het proces, zowel in Hongarije, als buiten de landsgrenzen, met de grootste be langstelling is gevolgd. „Het Hon gaarse volk wenst, dat de reactie het, bij het volbrengen van zijn werk, niet in de weg staat". Heel het bisdom Haarlem houdt op aansporing van zijn Bisschop van 2 tot 11 Februari een novene tot de Moeder Gods. Dit jaar heeft de Bisschop „met bijzondere aandrang" hiertoe opgeroepen: „Heel de wereld verkeert in grote onrust; de H. Kerk is in vele landen ten prooi fan allerzwaarste beproe vingen en gruwelijke vervolging en een steeds veldwinnend ongeloof bedreigt steeds meer nabij ook onze eigen katholieke gezinnen en instellingen". Deze woorden worden allerdroevigst geïllustreerd door het proces tegen Kardinaal Mindszenty, dat dezer dagen wordt gevoerd. Elke Christen wordt hierdoor getroffen en gevoelt, dat het gebed persoonlijk en gemeenschappelijk in gezin en parochie het krachtigste middel is om de Kardinaal en alle vervolgden in de wereld te helpen. Moge de Katholieke gemeenschap, dit in deze dagen vooral tot uitdrukking brengen door een intens Mishoren, communi ceren en bijwonen van de avondoefeningen met Rozenkrans gebed en zeer bijzonder door op Zondag 6 Februari in parochie kerk en huiskamer zoals de Bisschop het doet in zijn Kathedraal de toewijding aan het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria te vernieuwen. DE HUISBRAND (Sm.) Indien de mededelingen van de minister van Economische Zaken in antwoord op 'n vraag van het Tweede Kamerlid Nederhorst juist zijn weergegeven, schijnt 't ons toe, dat zij niet het summum van be vrediging zijn en ook niet overdre ven tactisch. Men moet, van deze hoge plaats, in een periode van toe nemende koude, als zich door ver schillende oorzaken huisbrand- schaarste knellender dan anders laat voelen, aan de huisvrouwen zo maar niet verwijten, dat zij niet zuinig, maar lichtvaardig hebben gestookt. Dit maakt de mensen kre gelig, die toch al niet royaal „in de brand" zitten, hetgeen immers op de eerste plaats is te wijten aan de schaarste, die weer oorzaak is van rantsoenering en distributie. Boven dien heeft het publiek de toepas sing der uitwijk-tactiek van anthra- ciet naar cokes en eierkolen niet gemakkelijk verteerd. De Regering heeft de prijs van de anthraciet feitelijk verhoogd, óók om de men sen van de anthraciet af te leiden naar andere soorten. Niet om kunstmatige scheiding te maken, maar omdat die andere soorten goedkoper zijn, en in theorie al thans, gemakkelijker te krijgen, omdat ze uit eigen land komen. Er is onnoemelijk veel minder anthraciet, omdat die uit Engeland en België moet komen en dat kost deviezen en die heb ben we niet genoeg. Men moet dat willen begrijpen en ook inzien, dat het herhaalde beroep op de offer vaardigheid van het yolk geen praatje-voor-de-vaak is, maar harde nóódzaak. Offerzin is niet iets om te be-applaudiseren, maar om in practijk te brengen in tijden van tegenspoed. Komt daar nog bij, dat de Nederlandsche pro ductie, die ons „uit de brand" moest helpen, beneden de verwachting ge bleven is. In 1948 is er 11 millioen ton gedolven en dit had 12 moeten zijn. Zodoende was er geen „arm slag" voor voorraad-vorming. En de handel zat met tekorten, als het kouder wordt wil iedereen tegelijk bedient# worden, enz. Zeg nu niet: de Minister zal het zelf wie beha- gelijk hebben. Dat is „Waarheid"- praat. Wel zouden we menen, dat de mededeling van de minister over vrijdoen van briketten en turf niet volledig is. Want, zo vragen ons huismoeders: Wil de minister dan ook 'ns vertellen, waar die bri ketten en turven te krijgen zijn? Het bestuur van de Kon. Ned. Korfbalbond deelt ons mede, dat alle wedstrijden voor morgen zijn afgelast, met uitzondering van die in de provincie Overijssel. Ook alle wedstrijden voor de Kon. Ned, Hockeybond zijn afgelast. DE KARDINAAL IS ABSOLUUT ONSCHULDIG VATICAANSTAD (K.N.P., 4 Fe bruari) Naar aanleiding van de berichtgeving over het proces tegen Kardinaal Mindszenty schrijft het Italiaanse blad „II Quotidiano" het volgende: Het beperkte aantal journalisten, aan wie toegestaan werd om het pro ces tegen Kardinaal Mindszenty bij te wonen, bestaat voorname lijk uit communistische journalis ten, die hun woonplaats in Boeda pest hebben. Dit doet de berich ten, die over het proces binnen komen, als verdacht voorkomen. De volksdemocratische regering van Hongarije oefent een scherpe censuur uit op alle berichten. De berichten over z.g. uitingen van de Kardinaal, die binnenkomen, geven weinig zekerheid en nog minder vertrouwen in hun echtheid. De Manchester Guardian schrijft in haar commentaar op de eerste berichten over het proces: „De Kar dinaal is absoluut onschuldig. De arrestatie van Kardinaal Mindszen ty geschiedde omdat zijn optreden niet aangenaam was voor de rege ring van Hongarije. Dit houdt slechts in de bekentenis van eigen zwakheid der Hongaarse regering. Het blad besluit met te zeggen, dat Hongarije veel sympathie in Europa heeft verloren. De correspondent van de B.B.C. in Wenen, Patrick Smith, berichtte hedennacht, dat vele journalisten Hongarije hebben verlaten. Onder hen bevonden zich een correspon dent van het Joegoslavische pers agentschap en de correspondent van de New York Times. Hij voeg de er aan toe, dat verschillende correspondenten verklaarden, dat de officiële berichten over het pro ces onvolledig zijn. WARTAAL VAN DR. JOHNSON LONDEN, 5 Febr. (Reuter) Dr. Hewlett Johnston, deken van Canterbury, waarvan bekend is, dat hij communistische sympa thieën heeft, heeft gisteravond te Londen verklaard, dat de arres tatie en berechting van kardinaal Mindszenty geen aanval op de godsdienst betekenen. „Er heeft in de Oost-Europese Janden, die ik heb bezocht, geen aanval op de godsdienst plaats gevonden" verklaarde de deken tijdens een vergadering van een vakverbond. „Er heeft een aan val plaats gevonden op politiek verzet tegen de nieuwe socialis tische maatregelen, doch de gods dienst is niet aangevallen."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1