Fusieplannen in 'f Oranje-comité Generaal Markos in ongenade BENJAMINO GIGLI zong in het Concertgebouw De ach Er heston non poss PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 5 Februari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN r J De plannen voor Koninginnedag V.. SCHAKEN v.v. Griekse communisten geven hem ontslag r J Griep thans over het gehele land Maandag vonnis over de Kardinaal Italiaanse zanger boekt groot succes Katholieke emigratie Marktberichten Hoe de Rus haar Jeugdleiderscursus De N.K.S., afd. voetbal in N.H., organiseert een cui'sus voor Jeugd leider, teneinde het door de K.N. V.B. voorgeschreven diploma te verkrijgen. Deze cursus zal worden gehou den te Alkmaar in café Ceres", Helderseweg t.o. de Groenteveiling, 2 min. vanaf het station De eerste les is vastgesteld op Zaterdag 12 Februari, aanvang half vier. De heer Prins uit Zaandam zal alsdan het onderwerp „Spelregels" behandelen. Wij rekenen stellig op veler aan wezigheid. Het bestuur PATER KöOLEN De toestand van de W. E. Pater Kooien O.P., die Maandag bediend is, is de laatste dagen iets vooruit gaande; de kans op herstel is nog niet helemaal uitgesloten. GOED INITIATIEF Op de ambachtschool is een in zameling gehouden ten bate van de Rode Kruis-actie in Indonesië, wel ke de somma van f 130.heeft opgebracht. PAST OP UW FIETS Nog steeds komen er klachten over rijwieldiefstallen die in de hand worden gewerkt door de ver regaande zorgeloosheid, waarmede men met z(jn rijwiel omspringt. Meer zorg is wel gewenst, want ook de politie treedt streng tegen de onvoorzichtigen op. De eigenaars van onbeheerd staande rijwielen lo pen de kans hun karretje te verlie zen en nog een procesverbaal toe te krijgen. Burgerlijke Stand Geboren; Reinerius A., z. v. R. A. Mosch en C. de Moei; Laurentius M., z. v. N. Laan en M. Velseboer; Janny, d. v. G. van Maarleveld en E. Luijt. Ondertrouwd; Nicolaas A. Veldt en Margaretha A. de Boer; Nico laas Kabel en Petronella M. van Liempt; Nicolaas J. Hoedjes en Geertriuda Schot; Gerardus J. Bruin en Charlotte E. Koppen; Antonie van der Mark en Marie E. Admi raal; Pieter Stoop en Johanna W. Woegels; Mintje Beinema en Jaco- ba C. Berg; Anthonius Verdwaald en Hendrika J. Grapeldaal; Petrus Kok en Rosina M. Sander; Joseph D. H. Savonije en Johanna M. Ber- trums; Wilhelmus A. Oerlemans en Anna M. de Graaf; Cornelis W. Schuit en Maartje S. Winkel. CONCERT H.O.V. Een zeer artistiek programma Wanneer we in de serie H.O.V.- concertcn deze avond als wel een zeer bijzondere beschouwen, dan is daar in menig opzicht meer dan een reden toe. Concessies aan het pu bliek, in welke vorm dan ook, wer den er deze avond niet gedaan. De toehoorders kregen een artistiek menue voorgezet van prima kwali teit en de aanwezige luisteraars hebben zich kennelijk moeite gege ven om door gespannen aandacht, de schoonheid van programma op zich te laten inwerken. Dirigent Marinus Adam had een programma gekozen uit werken van Brahms en Schubert, welke alhier nog nimmer werden gespeeld. Dus voor Alkmaar een geheel nieuw programma. Begonnen werd met Variaties over een thema van Jos. Haydn „St. Antoni Chorale". Het orkest gaf van dit stuk een waarlijk boei ende interpretatie. Jan Hesmery (Viool) en Eduard Biele (cello) ga ven ons een zeer mooie vertolking van het dubbelconcert in d. kl. terts Op. 102 van Brahms. Zeer terecht werden de executanten door het pu bliek meerdere malen teruggeroe pen. De orkestbegeleiding sloot zich zeer lofwaardig bij het spel van de solisten aan, De uitstekende uitvoering van dit werk vroeg wer kelijk om een reprise. Na de pauze ging de grote sym- phonie in C gr. van Schubert.. Deze symphonic werd door het orkest met bezieling uitgevoerd en alle aanwezigen bleven tot het einde toe gevangen in de ban van Schu bert's charmante melodiek. Het succes was groot en dirigent Adam liet dan ook het orkest in de gebrachte waardering delen. Er was niet zeA- veel publiek aan wezig deze avond en dit valt te be treuren, omdat het geboden pro gramma juist in muziek-cultureel opzicht op een hoog peil stond, La ten we toch waarderen dat we in ons Alkmaar regelmatig orkest concerten kunnen beluisteren en laat men dan ook eens komen wan neer het programma geen parade- paardjes vermeld, en geen solist welke om minder artistieke rede nen zeer populair is geworden. De thuisblijvers hebben deze avond zeer veer gemist. W. SCHREURS. ZAKKENROLLERS IN ACTIE De laatste dagen komen er op het politiebureau weer verscheide ne aangiften van diefstallen in winkels binnen. Het zrjn meestal winkelende dames die ten slacht offer vallen aan de actie van een stel zakkenrollers die gemakkelijk werk hebben aan de veelal onvoor zichtig openstaande handtassen dei- dames. WIJ ONTVANGEN: SLUiERTPLE en een prachtige sor tering SLUETGESFiN in koper, zilver en brons. Tevens kunnen wij GE8MTÜÜRS leveren in alle grote maten. A. Bökkeriftk Ridderstraat 17 Alkmaar (Adv.) K.A.B.-HOEKJE Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit, zegt een bekend spreekwoord. Wanneer op 18 Febr. de afdeling Alkmaar haar jaarverga dering zal houden mag dat zeker als een grote gebeurtenis beschouwd worden. Vandaar dat nu reed? de fi guurlijke schaduw zich vertoont. Veel huishoudelijke bijeenkomsten worden er niet gehouden, immers de ontwikkelingsavonden, zijn meestal niet geschikt, om er nog een zake lijk gedeelte aan te verbinden. Wij twijfelen niet of de jaarvergadering zal door veel leden bezocht worden, om te tonen dat zij meeleven met het organisatiewerk in engeren zin. Dat zij dus tonen, het op prijs te stellen, dat het kader, de lopende zaken behartigd op een wijze zoals het tot nu toe gebeurde. Mogelijk zijn er op en aanmerkingen, welke van groot belang zijn voor de af deling De agenda belooft belangrijk te zijn, daar de voorzitter zijn ope ningswoord niet zal beperken tot de gebruikelijke en misschien wel enigzins verplichte formule van „een hartelijk welkom toe roepen". De jaarvergadering is een gelegenheid bij uitstek op de visie van de KAB op meerdere problemen eens te be lichten. Secretaris en penningmeester heb ben veel werk gemaakt van de ver slagen, terwijl ook nog een vacature aangevuld moet worden in de dage lijkse leiding van de afdeling. Alzo redenen voldoende om een grote op komst te verwachten. *-\ Wissewasjes Rustig liep ik vanmorgen wat door de stad, toen ik op eens aangenaam werd gecon fronteerd met een draai.orgel. Ik zag om mij heen, of me mand mij kon bespieden dan alleen de kinderen en bleef staan luisteren. Een man in een kiel als die van Michiel de Ruyter draaide met de zelfde armslag het wiel en hield zo het gehele orgel in zijn macht. Allerlei wijsjes: tango's, walsen, zamba's, rol den het instrument uit. Wijs jes. die bij het stadsbeeld van ons Alkmaar goed passen. Dan spande de man zich eventjes in, de rug kromde zich.. Het orgel werd voortgeduwd, ik volgde het met moede ogen en zuchtte: „Ik wilde, dat ik nog kind was en mee mocht lopen, urenlang". Mijn verant woordelijkheidsgevoel begon te knagen, daarom ging ik maar weer verder. De stad scheen me eenzaam. De men sen liepen desondanks met verheerlijkte gezichten rond ik begreep het niet, toch kwam ik er van onder de indruk. Weldra floot ik een zo juist gehoord melodietje. Het zonnetie pinkte vriende- lij^. De wtVld was mooi, zo! Onze Agenda GULDEN VLIES: Zondag 8 u. Variëté Rinket-Faveur. Bioscopen; Harmonie: Opium (14 j.); Vic toria: Macadam (volw); Ci nema: Joan, de onversChrok- kene (18 j.)ABT: Handige jongens (alle leeft.). ZONDAGSDIENST DOKTO REN: dr. Lour.ens, Oude gracht 293, tel. 2892; dr. Poortvliet, Egmonderstraat 16, tel. 4282. APOTHEKEN: Zaterdag, me vrouw de wed. C. M. B, Wanna, Mient 11, tel. 3067; Zondag: SchoutenOele, Koorstraat 47, tel. 2684. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag: J. Smit, Omval 60, tel. 3931; Zondag: Nassauga- rage. Nassauplein., tel. 3545. Lijk opgehaald Gisterenmiddag omstreeks 2 uur werd aan de Kanaalkade, nabij de Spoorbrug, het stoffelijk overschot van de 45-jarige J. Pouwels opge haald, die sinds oudejaarsavond '48 was vermist en waarvan het ver moeden bestond dat hij vanaf de Noorderkatje via de Spoorburg naai de stad had willen gaan. Het stof felijk overschot is door de politie naar do Alg. Begraafplaats over gebracht. Een horloge dat op het lichaam werd aangetroffen, was stil blijven staan op 12.45 uur. Auto te water Gisteren omstreeks 2 uur stopte een bestelauto op het Verdronken- oord, omdat de bestuurder een klant wilde bezoeken. Toen hij in een winkel stond, zag hij zijn auto in beweging komen. Hij wilde nog de wagen in zijn vaart stuiten, hetgeen hem niet mocht gelukken. De wa gen reed te water met plm. 200 kg margarine. Na veel moeite gelukte het een kraanwagen van de garage Schmidt, de wagen later op het droge te brengen. Verkeersongevallen Vanmorgen reed op het kruispunt Koorstraat—-Langestraat een mili taire vrachtwagen, vermoedelijk door de gladheid, tegen een perso nenauto. Deze laatste werd flink beschadigd aan spatbord en portier. Gisterenmiddag reed een wielrij der, komende van de Bergerbrug, met grote snelheid een wijkver pleegster aan, die met een motorrij wiel van de Geest kwam gereden. De verpleegster kwam te vallen en klaagde over ernstige pijn aan de rechterschouder. Zij werd per auto naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd. De fiets en de motor waren ernstig beschadigd. Tegen de wiel rijder, die geen voorrang had ver leend. werd proces-verbaal opge maakt. In een vergadering van 't Oranje comité, dat gevormd is door de beide Oranjeverenigingen, werd de i fusiegedachte besproken. De bestu ren van beide verenigingen ver klaarden zich in principe bereid tot de fusie, waarna een commissie werd gevormd, die tot taak heeft een basis te schéppen, waarop de fusie tot stand zal moeten komen en richtlijnen vast te stellen, vol gens welke in dé toekomst zal wor den gewerkt. In deze commissie hebben zitting vertegenwoordigers van de beide Oranjeverenigingen cn het Bevrij dingscomité, dat zich eveneens tot fusie bereid verklaarde; het zijn de heren; mr. A. Schenkeveld, G. Chr. Dun, J. G. van Burken, J. v. Maar leveld, K. Kirpensteyn, A. M. Mid- delhoff en J. H. Meijer. Het rapport van deze commissie, dat de richt lijnen, vólgens welke de op te rich ten nieuwe Oranjevereniging zal werken, zal aangeven, zal dan in een ledenvergadering der beide ver enigingen behandeld worden; wan neer beide ledenvergaderingen zich met dit rapport kunnen verenigen, zal de langgewenste fusie verzekerd zijn. De penningmeester van 't Oranje- comtié, de heer J. van Maarleveld, bracht het financieel' verslag uit over de feestweek in 1948; met een bedrag van ruim f 3000.— aan vrij willige giften bedroegen de ont vangsten f 4038.12. De uitgaven be droegen ruim f 7500.zoi^t van het door de gemeente toegezegde garantiebedrag van f 5000.slechts f 3600.nodig zal zijn om het te kort te dekken. De penningmeester werd décharge verleend voor zijn beheer. Besloten werd het gemeentebe stuur te verzoeken het restant ad f 1400.als bijdrage voor de feest viering van dit jaar te mogen ont vangen. Voor de viering van de verjaar dag van H.M. de Koningin (30 April) werd het volgende schema vastgesteld: aubade door de school jeugd; militaire parade: concerten door de muziekkorpsen op verschil lende punten in de stad; finale schoolwedstrijden; voetbalwedstrijd tussen twee nog nader aan te wij zen elftallen; kerkconcert en feest avond voor de beide verenigingen. Ook de herdenking der gevallenen MIDDENSTANDS-BALAVOND Na ernst volgt luim.... Ook dit geldt voor de KJMV. Dus organise ren wij een middenstandsbal op Woensdag 9 Februari, 8 u. 's avonds, in het Wapen van Heemskerk. Ook toegankelijk voor niet-leden. Wilt u eens prettig dansen in eigen sfeer? Verzekert u van een kaart. Verkrijgbaar bij Boekhandel J. Kuhne. Verdronkenoord 115. Groot orkest. Prima leiding. Beperkt aan tal kaarten. ACADEMISCH EXAMEN Op 3 Februari slaagde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor med. candidaat de heer J. N. Schaap alhier. HANDBAL Zondag a.s. speelt AOG 2 de 'laat ste competitiewedstrijd tegen ADO 2. De speelsters, alsook de reserves dienen om 3 uur aanwezig te zijn. De wedstrijd vangt aan om half 4 precies op het B-veld van AFC aan de Westerweg. We verwachten alle AOG'ers Zondag op het veld. Het bestuur. en de viering van de Bevrijdings dag zal dit jaar onder auspiciën van het Oranjecomité worden georgani seerd. Besloten werd het kerkcon cert de doen houden op de avond van de bevrijdingsdag. Voor de uitwerking van dit sche ma werden diverse sub-commissies benoemd, die in een half Maart te houden bijeenkomst met gedetail leerde plannen zullen komen. GESLAAGD SINT PANCRAS. Mej. B. Kroonenburg, alhier, slaagde een dezer dagen voor het diploma ma chine-schrijven. Het aantal aansla gen bedroeg 200. R.K.A.F.C.—ZEEVOGELS EGMOND AAN DE HOEF. Naar aanleiding van het verslag van de wedstrijd RKAFCZeevo gels ontvingen wij een uitgebreid ingezonden stuk van de linksbinnen van Zeevogels. Het stuk zelve is te uitgebreid om in 'zijn geheel op te nemen, maar de zaak waarom 't gaat is, dat in het verslag sprake is van een weinig unfair spel van enkele Zee vogel-spelers. Laten we dit even vaststellen, dat 't geenszins de bedoeling kan zijn, zoals inzender meent om Zee vogels zwart te maken of te sugge reren dat Z. onsportief gespeeld zou hebben. In gene dele is dit 't geval. De zaak is deze: Na de rust kwam er een kleine strubbeling voor, maar bij welke wedstrijd gebeurt dat niet, en wij kunnen wel verkla ren, dat een der AFC-ers hierbij ook niet vrij-uit ging. Red. Gisteren spe strijd en wel venkwartier 3 kwam met een tal aan de sta' ziekte 4 res welke 1'/; pu VVV spoedig van twee punie: Ruiter verlorei na de punten eindstand was Deze overwint gesleept en nu voor de boeg, Egmond II, sta het hoofd van hun het kampfci ling niet meer NIEUWS tide VVV een uitwed- sgen het sterke Ha- te Zaandam. VVV sterk gehavend tien- t, het moest wegens' e -vespelers opstellen, it scoorden. Hoewel ;en achterstand had n (v. Dok en de snel) kwamen daar voor VVV los. De 4' 5t voor VVV. ing is uit het vuur t nog een wedstrijd tegen het zwakke in zij ongeslagen aan de ranglijst, en kan enschap in de afde- ontgaan. BURGER iIJKE STAND AKERSLOOT). Geboren: Catha- rina Maria, dochter van P. J. Kers- sens en G. P. Vreeburg; Marinus Stephanus, zocjn van Ni J. Jonge- rius en B. E. praas;.Johannes Eve- rardus Hcndrikus, zoon van H. T. Koopman en Si van Zütphen; Nico laas Johannes, zoon van L. Stuif bergen on N. Molenaar; Margaretha Geertruida. dochter van P. A. Keijs- per en H. M. Huijgen; Jacobus Jo- sephus Maria, zoon van J. J. Veldt en A. M. G. Albrink; Antonius Ber- nardus, zoon van B. Tiebie en M. A. Terluin; Jacob Jan, zoon van S. Blokker en A. Spaan; Anthonia Theodora, dochter van N. Broersen en H. Berkhout. Overleden: Guurtje Kramer, oud 81 jaar, wed. van Jan Hoogewerf en Theodorus Kaandorp, oud 65 jaar, echtgenoot van M. A. Telleman. BURGERLIJKE STAND EGMOND AAN ZEE. Gebo ren: Diena Reinatte Lieska, d. v. E. A. H. de Jong en D. W. F. Rack- witsz; Janny, d. v. D. Visser en A. Glas; Elisabeth, d. v. L. Blok en A. Stam; Jan Johannes, 2. v. Th. Ëeltink en A. Buys; Carla Paulina d. v. C. Visser en P. Blok; Ronald, z. v. G. Zwart en J. Zwart. Ondertrouwd: Willem Prins en Wilhelmina Agatha Koper; Gerar dus Cornelis Johannes Roord en Cornelia Elisabeth van der Gaag; Marinus Dekker en Elisabeth Alida Brouwer; Huibert Wijker en Knier tje Glas; Klaas Dekker en Aafje Krab. Getrouwd: P. E. J. Hoppener en E. Wijker; G. Hoogeboom en A. Schimmel. Overleden: Johannes Jacobus v. Werven, 72 jaar; Maria Catharina Tielrooij, 90 jaar; Engeltje Blok, 58 jaar. WAARLANDS TONEEL WAARLAND. De plaatselijke R.K. Gem. Toneelvereniging „Ons Genoegen" zal het toneelseizoen 1948 1949 besluiten met een tweetal mooie uitvoeringen op Zondag 5 en Maandag 6 Februari a.s., welke ge geven zullen worden in de toneel zaal van de heer W. Jonker. Ditmaal zullen de dames en heren toneeldil- lettanten een komisch blijspel in 4 bedrijven opvoeren, getiteld „Film maniakken". Degenen die weer eens naar hartelust willen lachen en voor een paar uurtjes de zorgen van de dagelijkse beslommeringen willen vergeten kunnen wij het bezoek aan bevelen.. Wij twijfelen er niet aan, gezien de reputatie die het Waarlan- der Toneel onder leiding van regi- seur Jn. v. d. Gulik geniet, dat deze uitvoeringen veel belangstelling zul len trekken. Voor bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomen de advertentie. VOORLICHTINGSDAG LIMMEN. In café Broersen werd een Voorlichtingsdag georga niseerd speciaal voor tuinders en bollenkwekers, waarbij vele be langhebbenden uit Limmen en Hei- loo tegenwoordig waren. Het Ge meentebestuur van Limmen was vertegenwoordigd door wethouder Commandeur. Als eerste spreker trad op J. C. Muijen met een actueel onderwerp: „De watervoorziening in de tuin bouw". Spreker besprak de toene mende verdroging van de cultuur gronden in Kennemerland, met alle, gevolgen daarvan. Voor vele perce len is het dan ook noodzakelijk dat men overgaat tot watervoorziening. Dit kan op drie manieren: indivi dueel, in groepsverband en in mas- saverband. De voor- en nadelen hiervan werden nauwkeurig be sproken. Hierna sprak de heer D. Twisk met als onderwerp: De ziekten in de gladiolen en de bestrijding hier van. Achtereenvolgens liet spreker de verschillende ziekten die de gla- diolencultuur bedreigen, de revue passeren. Ook de voorkoming en de bestrijding hiervan werden duidelijk toegelicht. Na afloop werd een druk gebruik gemaakt van vragenstellen. Het ge heel was een leerzame en interes santé middag. FILMS VAN DE WEEK HARMONIE Aan het Departement van Finan. ciën van de Ver. Staten is een af deling verbonden voor de opsporing van de handel in verdovende* mid delen. Het archief van deze afdeling biedt stof voor vele, sensationele en spannende romans; dergelijke stof is verwerkt in de film „Opium", waarvoor de gegevens ook aan dit archief ontleend zijn, zodat deze Cinetone-film meer dan gewone waarde heeft. De film geeft een beeld van de geweldige strijd, die over de wereld om de opium wordt gevoerd en van de doeleinden, die met de opiumhandel worden nage streefd. Een film, die waard is ge zien te worden. ALKMAARS BIOSCOOP THEATER „Handige Jongens" Na het uitgebreide en afwisselen, de nieuws, zagen we in het voor programma nog een aardig een- actertje van Stan Laurel en Oliver Hardy als politiemannen. De Franse film „Handige Jon gens" is een film zonder enige in houd en een aaneenschakeling van diverse avonturen en die bioscoop bezoekers, welke van dat genre films houden, kunnen naar hartelust om deze Franse komieken lachen. VICTORIA-THEATER „Macadam" De geschiedenis van het min of meer obscure hotelletje „Bijou", ge. legen in Montmartre met Madame Rose, de eigenares die er allerlei vreemde relaties op na houdt, is nu niet direct appetijtelijke kost, al heeft de regisseur er op knappe wijze de Parijse sfeer in weten weer te geven. Dat is eigenlijk de gehele verdienste van deze rolprent, die in zijn geheel niet boven de middel maat van de Franse productie uit kan komen. De dochter van de hoteleigenares, Simone, is een van de weinigen, die aan het vrij sombere en lugubere verhaal nog wat fleur weet te ge ven. Overigens beleeft men er wei nig plezier aan. De gehele sfeer maakt voorbehoud voor volwasse nen met rijpere ervaring noodzake lijk. CINEMA AMERICAIN „Joan, de Onverschrokkenc In de Cinema draait deze week de voortreffelijke film „Joan of Pa ris" met in de hoofdrollen Michele Morgan, Paul Henreid en Thomas Mitchell. De geschiedenis van deze film speelt zich af tijdens de Duitse bezetting in Frankrijk, wanneer vijf Engelse vliegers worden neerge schoten en alle pogingen in het werk stellen om terug naar Enge land te kunnen komen. Michele Morgan als Joan is hierbij een on misbare factor en hoewel zij weet door de Duitsers gefusilleerd te worden, als zij deze piloten de ge legenheid laat naar Engeland te gaan, doet zij dit toch, voornamelijk uit liefde voor de RAF-piloot Paul Lavaillier, een Fransman in Engelse dienst. Het is een prachtige film. zowel wat zijn opnamen aangaat als door zijn spel. Deze film kan de liefheb ber zeker gaan zien, hoewel voor behoud gemaakt moet worden voor personen boven 18 jaar. In het voorprogramma draait we reldnieuws, een documentaire film over Suriname #n een aardige te kenfilm. terwijl men ook nog een inzicht krijgt van de sporten van de Argentijnse cowboys, de gaucho's. K.F.C. FILMKEURING HELDER. Tivoli: Warschau Con certo, 14 jr. (B). Winter Konin gin, alle leeft. (A). Witte: Jungle Koningin, 14 jr. (B). Pistol packin Mama, 18 jr. (C 1). De zwarte raaf, 18 jr. (C 1). ALKMAAR. Harmonie: Opium, 14 jr. (B). Victoria: Macadam, volw. (C 2). Americain: Joan, de onverschrokkene, 18 jr. (C 1). A.B.T.: Handige jongens, alle lft.. (A). SCHAGEN. Royal: Dwaalwegen, 18 jr. (C 1). (Zondagmiddag): Tarzan's verborgen schat, 14 jr. (B). WIERINGEN. De Haan: Bathing Beauty, ontoelaatbaar (D). De Stierenvechters, 14 jr. (B). TEXEL. Bioscoop: Gevangene van het verleden, alle leeft. (A). BRUGVARIA IV BURGERBRUG. Het brugje waarmee al in verschillende vari anten werd gespot is nu niét be spottelijk meer. Het verliet onver wacht de gewijde grond en is nu, gelijk elke ordentelijke brug, over water gespannen. Dat spannen ging anders nogal „krapjes" en „met trapjes". De trapjes zijn echter nog provisorisch (néén, niet professorisch, dat kwam er niet bij te pas). Enfin, ons dorp telt nu geen brug- geloos huis meer en de kerkgangers zullen hun reeds geliefd object moeten missen. Iets wat los was, is weer „vast" gekomen. WEDEROM DE VLAG UIT SINT PANCRAS. Met het s.s. „Struivesant" is op 22 Januari j.l. uit Willemstad (Curacao) vertrok ken onze plaatsgenoot de oorlogs vrijwilliger J. de Jong. Laten we hopen dat de burgers hem met het zelfde enthousiasme ontvangen als de andere repatriërenden. Kleurenpracht' in de winter LANGEDIJK. Er wordt hard gewerkt en de voorbereidingen zijn in volle gang. De datum nadert waar- opop de eerste Bolbloemententoon- stelling te Broek op Langendijk de deuren opent. Dat „Kleurenpracht in de Winter" de moeite waard zal zijn lijdt niet de minste twijfel. Zeer fraaie prijzen, bestaande uit medailles, lauwertakken en bekers, zijn beschikbaar gesteld door diver se tuinbouworganisaties, verenigin gen en particulieren. Wie van de ruim 50 inzenders zal de ereprijs winnen, de grote zilve ren eikenkrans van de gemeen' t Langedijk?? Spanning komt er, ook onder de jeugd. Ruim 500 jongens en meisjes kweken hun tentoonstel lingsbollen en iedere morgen kijken zij met aandacht of de bloemknop pen al kleuren. (Denkt om de vorst, iongelui). In heel de omtrek hangen reeds de kleurige biljetten die tot een be zoek uitnodigen. De Langedijk zal de gasten keurig ontvangen. De NACO heeft een speciale halte in gelast en brengt de bezoekers tot voor de deur. Voor speciale rijwiel en autostalling wordt gezorgd. In de etalage van de boekhandel Otto, naast het gebouw, zal een week voor de opening van „Kleu renpracht" de gehele collectie schit terende prijzen en medailles" worden geëtaleerd. Opdat iedereen van deze' grootse tentoonstelling zal kunnen genieten zijn de prijzen zeer laar gesteld. Niemand zal de gelegenheid verzui men. deze unieke bloemen-show te bewónderen. Langendijk wacht u en voorspelt u een kleurrijk en nooit te vergeten schouwspel. Noord-Holland geeft acht! Op naar „Kleurenpracht!" GYMNASTIEKREVUE Vier opvoeringen in Heerhugowaard HEERHUGOWAARD. De R.K. Gymnastiekvereniging T.O.G. geeft vier uitvoeringen van een grote gymnastiekrevue: „Wie doet je wat". De eerste avond is morgen, Zondag, in de zaal van v. d. Heili genberg, De revue is groots opge zet, met zang, muziek, balletten, gymnastiekoefeningen en de nodige humor. In de revue treedt o.a. op de bekende Dirk Jongkind met zijn partner Jan van Stralen. De leiding is in handen van de directeur P. v. Stralen. Er zijn wel 150 medewer kenden en er wordt natuurlijk de nodige aandacht geschonken aan de gymnastiek, waarbij de T.O.G.-le- den van klein tot groot de resulta ten van hun oefeningen van het laatste jaar zullen tonen. Geen wonder, dat er voor de revue in de komende dagen veel belangstel ling zal zijn! UITVOERING H.K.J.B.-TONEEL WARMENHUIZEN. (Het is een goede avond geweest, voor het H.K.J.B.-toneel, ondanks het feit dat het griezelspel „Dokter X" geen gemakkelijke opgaaf geweest is en het de spelers en regisseur heel wat moeite heeft gekost om tot dit ge heel te komen. Er zijn genoeg zaken die beter hadden kunnen zijn en nog meer studie nodig hadden, maar ér wa ren toch spelers bij, die er veel werk van hadden gemaakt. Décor en grime hebben medege werkt tot een goed geheel. GENERAAL MARKOS is door net «nootaoestuur der oncKse communistische parti), in vijfde plenaire zitting uit zijn functie ontslagen, aldus meldt de radio der opstandelingen. Volgens het radiobericht is Mar kos „ernstig ziek en niet in staat de hem toegewezen taak te vervullen" en „van elke plicht ontheven". Het besluit .was .ergens in het gebied van liet Grammosgebergte in Noord-Griekenland op 30 en 31 Ja nuari genomen. Dc zitting van het hoofdbestuur werd door 26 leden bijgewoond, aldus dit radiobericht. Ook Chrysa Hatzlvassilioe, voormalig echtgenote van Roes- sos, minister van buitenlandse zaken in de „democratische rege ring", zou ook van alle plichten ontslagen zijn, daar zij ook ernstig ziek was en zij onmogelijk enige „taak van de partij" kon vervul len. Dit radiobericht over het ontslag van Markos kómt iets meer dan een week nadat de „vrije Griekse regering" van Markos, voorwaarden tot samenwerking met de Griekse regering bekend had gemaakt. Men gelooft te Athene, dat Mar kos zal worden opgevolgd door ge neraal Goessis, die tijdens de jong ste regeringsaanvallen op Kl.storia voor het eerst de aandacht op zich vestigde. De radio maakt verder bekend, dat verkiezingen gehouden zullen worden voor het politiek bureau der partij en dat het hoofdbestuur wijzigingen zal ondergaan na goed keuring van het komende achtste congres der Griekse communistische partij. Markos sloot zich in 1924 bij de communistische partij aan, waar- RETRAITE DIENSTPLICHTIGEN Er is nog plaats in de retraiten: 12—15 FEBRUARI 22—25 FEBRUARI 26 FEBR.—1 MAART Dit zijn de laatste retrai ten voor dienstplichtigen tot Augustus. Men kan zich opgeven bij: DIRECTIE RETRAITEHUIS BERGEN (N.H.) Ten aanzien van de griep-epi- demie kan gezegd worden, dat deze zich op het ogenblik over het gehele land verspreid heeft. Er kon in de laatste weken een toeneming van het aantal griep gevallen worden vastgesteld, maar in medische kringen neemt men aan, dat thans waarschijnlijk het hoogtepunt bereikt is. Alhoewel er zich enkele sterfgevallen heb ben voorgedaan, behoudt de epi demie een zeer goedaardig ka rakter. Om echter op alle eventualitei- teiten voorbereid te zijn, heeft de hoofdinspecteur voor de volks gezondheid aan de inspecteurs voor de volksgezondheid verzocht met de artsen maatregelen te be ramen, indien zich in de toekomst eens het geval zou kunnen voor doen, dat door overgrote drukte hulp bij de verpleging schaars of in het geheel niet -te verkrij gen is. Te Boedapest was men van me ning, aldus een correspondent van Reuter, dat Maandag uitspraak zal worden gedaan in het proces tegen Kardinaal Josef. Mindszenty en zijn zes medebeschuldigden. Men ver wacht dat vandaag de laatste zitting van het proces zal worden gehouden. De algemene opvatting vóór het proces, dat de Kardinaal ter dood veroordeeld zou worden, heeft plaats gemaakt voor twijfel, dat dit zal ge. beuren. De verklaringen van de Kardinaal voor het Hof. zijn brief aan de Mi nister van Justitie en zijn openlijke intrekking van zijn verklaring voor zijn arrestatie, dat elke bekentenis, die aan hem mocht worden toege schreven of vervalst of „te wijten zou zijn aan menselijke zwakheid" maken, naar men meent, de dood straf voor de Kardinaal twijfelach tig. van hij een standvastig aanhanger is gebleven. Chrysa Hatzivassilioe staat be kend als de „Anna Pauker der Griekse communisten". Drie maan den geleden was zij te Athene, doch de politie slaagde er niet in haar in handen te krijgen, omdat zij iedere dag een andere vermomming aan nam, wel werd zij verhinderd haar „terroristische en sabotage-actlvi- teit" in de arbeidersbuitenwijken van Athene uit te oefenen, tenge volge waarvan zij haar invloed bij het communistische hoofdkwartier verloren zou hebben. Benjamino Gigli, een van de grote vertegenwoordigers van het Italiaanse Bel Canto, vierde Vrij dagavond triomphen in het Am sterdamse concertgebouw. Gigli is een van de weinige vocalisten die op een leeftijd van bijna 60 jaar nog op het eerste plan staan. Zijn stem bezit nog verrassende soeplesse en heeft ook in het ly rische ruime draagkracht. Er was geen plaats onbezet toen Gigli zijn eerste aria, het „Una Furtiva Lacrima" van Do nizetti inzette. Aan de piano be geleid door Vito Carnavali, zong Gigli achtereenvolgens zes liede ren van Pergolese, Monteverdi, Caccini, Grieg, Martini en Bizet. De aria's gaf hij door zijn voor dracht de echte operasfeer. De liederen van De Curtis, die hij na de pauze zong, kregen de eigen lichte toets, die Gigli's stem wereldberoemd hebben ge maakt. Een ouderwetse „Italiaanse" stemming maakte zich van de zaal meester. Vele verzoekbrief- jes vielen op de vleugel. De ova ties, waarbij vooral de bijna com plete Italiaanse kolonie zich erg weerde, wilden schier geen eind nemen. Sinds de bevrijding is geen zanger in fiet Amsterdamse concertgebouw zulk een ontvangst ten deel gevallen. Maandagavond zingt Gigli voor de laatste maal in Nederland, in het gebouw van kunsten en we tenschappen te 's-Gravenhage. Doodstraf voor S.D.-er De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof heeft de 27-jarige S.D.'er H. En gelshoven veroordeeld tot de doodstraf. De eis luidde 20 jaar gevangenisstraf. E. heeft deelge- fomen aan executies en schoot en aantal illegale werkers zon der vorm van proces neer. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot Zondagavond: TIJDELIJK VEEL BEWOLKING! Tijdelijk veel bewolking en plaatselijk mist, maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Vannacht voor namelijk in het Zuiden van het land lichte vorst. Morgen overdag temperatuur iets bo ven het vriespunt. Doodstraf geëist tegen verrader Gedurende de bezetting was de 34-jarige Maem uit 's-Gravenhage koerier geweest van de illegale „landelijke organisatie". Nadat zijn moeder en vrouw omstreeks Juli 1944 waren gearresteerd, werd hijzelf eveneens gevangen genomen. Hij kwam in de macht van de S.D.-agent Kaptein en liet zich onder bedreigingen verleiden tot het verraden van een aantal illegale werkers, van wie er ver scheidene in Duitsland en voor het vuurpeloton de dood vonden. De advocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage eiste gisteren tegen Maem de doodstraf. Belangstellenden, die zich in de zaal bevonden, voor het grootste deel nabestaanden van slachtoffers, applaudiseerden bij het horen van deze eis. De presi dent wist dit applaus met een hevig kloppen van zijn hamer te doen ophouden. EEN CENTRALE STICHTING OPGERICHT Op initiatief van het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg is een dezer dagen opgericht de Katholieke Centrale Emigratie Stichting. In het Bestuur hebben zitting verte genwoordigers van de Katholieke Nederlandse Middenstandsbond, de Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging, de Katholieke Neder landse Boeren en Tuindersbond, de Katholieke Werkgeversvereniging en het Centrum van de Nederland se Katholieke Vrouwenbeweging. Enerzijds zullen de genoemde standsorganisaties hun speciale aandacht besteden aan die emigratie werkzaamheden, die bij uitstek op hun terrein liggen. Anderzijds zullen zij hun plannen door samenwerking in de Katholie ke Centrale Emigratie Stichting op elkaar afstemmen en zullen zij overleg plegen, welke werkzaamhe den gemeenschappelijk kunnen worden uitgevoerd. Tot voorzitter werd gekozen de heer G. W. Krampschoer te Wasse naar. Het secretariaat zal worden waargenomen door drs. J. F. van Campen. Het kantoor is gevestigd: Badhuisweg 91, Den Haag. BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Cor nelis A. M. zoon van C. Bootsman en M. M. Mirck te Edam; Jan J. zoon van J. Keunedijk en Corn. Dekker te Beemster. Ondertrouwd: Corn. Knijn, 26 jaar te Beemster en Joh. A. Konijn. 23 j. Getrouwd: Nicolaas J. Vermeulen 27 jaar en Cath. M. Segers, 24 jaar; Wilh. H. te Molder 28 jaar en Cath. Fr. Groot, 24 jaar; Pieter Hors- meyer, 27 jaar en Grietje Kroegman 25 jaar te Bergen. Overleden: Trijntje Verkroost- van Stroe. 31 jaar, 31 jaar te Wijde Wormer; Anna Ruiter-Scheffer, 76 jaar te Ilpendam; Jacobus H. Ter horst, 53 jaar, gehuwd; Cornelis I. M., zoon van Cornelis Tol te Edam. WOGNUM. Witlof I 47—55; II 3847: III 2035; aanvoer 7650 kg Spruitkool 42—66, afw. 17—40; aanl voer 4000 kg; rode kool 1113; gele kool 9.10—10.40; uien 7.80—8 80; id. drielingen 6,80; breekpeen 5.70—6,50; bieten 4.80—6.50; prei 13—21; knol- selderie 9—15; Goudreinetten 53-73. OBDAM. 20.000 kg bieten A 6,50; B 4.80; C 3.20; 26.000 kg uien middelb. 8.80; grof 7,80; driel. 6,80; 50.000 kg peen B 6,50; C 5,70; 3800 kg rode kool 11.70—12.20; 3100 kg witte kool 7,90; 1600 kg Savoye kool 16,7023,80; 1300 kg spruitkool A 44—57, B 30—43; 100' kg witlof 1.46. ZWAAG, 4 Febr. Uien 39; bieten 66,50; prei 712; Savoye kool 6,5020; gele bew.kool 7,90-09; rode kool 8—11,90; boerenkool 19 22; spruitkool 27—66; witlof 20—53; breekpeen 5,506,40; waspeen 12 15; andijvie 7779; knolselderie A 11; knolselderie B 8; Goudreinetten 4288; Pres. v. Eng. 4991; Cox Orange 5268; Gron. Kroon 50; Jo. nathan 601,09; Legipont 4058; Gieser Wildeman 6478; Winterjan 5679; Gratiool 4961. BEEMSTER. 4 Febr. Bevelan ders 4.506, Koopmans blauwe 5 6; witlof 2459; rode kool 915; savoye kool 9—11; groene kool 7 16; spruitkool 3470; boerekool 21 27; andijvie 102; Bramley 3055; Goudreinette 2676; Jonathan 40— 61; Present v. Eng. 3488; Zoete Winterkroon 4666; rode bieten 46; gare bieten 8—10; winterpeen waspeen 15; uien 27; prei 714; provisiepeer 76; Winterjan 7280. BEVERWIJK. 4 Febr. Andijvie 4852; waspeen 826; witlof 38—56 spruiten ong. 3555; gesch. 5080; boerejcool 1027; gele kool 6.50 9.50; rode kool 713; groene kool 1020; Bloemd. gele 2528; prei 817; knollen 510; kroten 56.50; uien 37.50; breekpeen 5.706.50; selderij per bos 712. (Van Nu de lampen in een vloedgolf van wij onze lezers voorspel en de a totalitaire staat delijk werd, dat taire democratie selde landen, besi geloofsvervolging dels weer „bedanl goedgelovige Fere en reeds lang gevl over het te voerer Mindszenty. Men vraagt zich naai met deze politi te maken had gel Mindszenty is een verzetsman geweest de verzetslieden heb gin het vertrouwen en van de natie ge Nagy waren beic Vargha weliswaar niet toonaangevend zich tot Kardina die op twee gronden had gekend te word Het brandende prt samenwerking met ten. De eerste verkie voor de deur en het men een landsbelanj munisten, met een stemmen uit de bus omdat zij het vertr bezetter genoten. Doe te grote meerderheic der kleine boeren ook geen bezwaar samenwerking met munisten. Kardinaal Mindsze deze S' a; m e nl w e Tildy en Nagy toch gezet; hier speeldei belangen een grote had zich schuldig ge wisselvervalsing en communisten met dreigd, als hij het Nagy als leider van de zich niet afzijdi houden en streek de de tweede capitulat garije voor de Russe hun leger, daarna logie. Over hun ideologi kort zfjn. Ik zie de stevige wijsvinger 1 Mindszenty nog de zen op pag. 221 „Marx, Engels en hi men moet strijden gie; daarom was Mn communistisch. Bij de Hongaarse coma er geen moment t over de houding va die niet stiekum maar openlijk getui possumus. De dragers van de bare leer waren de euveldaad op euveld en waartegen wraak uitbleven. Het wa jonge mannen die ze daar 60% der midde in handen van religie reeds in 1945 de eer de geestelijkheid be; herderlijk schrijven Mindszenty, voorge Augustus 1948, word maakt van het verho siastjes „met gumm volledige bekentenis scheuren der tromm religieuze leerkrachte tot samenzweringen opgezet. In de eerste helft scheen hierover een de regering, behelzen eerste plaats een dee lieke geestelijkheid, nen die op de massa vloed konden zijn, de Helpende hand h< ken om tegenover h een passende stemn ontstaan". En de regering dee op de geestelijkheid sen te kalmeren en wegens hier en daar fouten (spatiëring tegen het rode leger cratie ageren op zij Maar het ohderd ging vergezeld van tientallen priesters e radiocampagne die zaaiende initiatiefne En toen (Juni 1946) een proclamatie van blok" die mij het al verwachten. Het luid huidige omstandighe: garije te worstelen h dramatische financië heden, met de proble 5SSE5E5H5E5ESE5H5E5I Het 1 Een De p Voor Nu b Voor Maar Om 2 Zou Die 1 Wie Dat 1 Dan In he Wat Kan ■5H525E5E525E5E5H5E5

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2