WIJ MOETEN NIET BUIGEN VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD De achtergrond van de Kerkvervolging in Hongarije De rode vredesduif uit het Oosten wil vliegen Er bestond geen twijfel over het „non possumus"van de kardinaal Het Westen is echter waakzaam NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 5 Februari 1949 PAG. 3 Hoe de Russische terreur haar demonische infiltratie bereikte NIETJE VER Gesneuveld in Indonesië DE noodbrug over het Oude Maasje bij Sprang-Capelle wordt ten behoeve van het landverkeer verhoogd, in 1944 werd in de onmiddellijke nabijheid van deze brug zwaar gevochten. Begin Februari hoopt men de werkzaamheden te beëindigen en de brug opnieuw voor het verkeer open te stellen Tarwe en onkruid Minister Stikker in de Kamer: Geen stappen inzake de arrestatie van Kardinaal Mindszenty Hoogtepunt in Hongaarse tragedie Een week buitenland J (Van onze Hongaarse correspondent) Nu de lampen in de rechtszaal te Boedapest ontstoken zijn en een vloedgolf van leugenberichten over de wereld gaat, willen wij onze lezers in een tweetal artikelen voorlichten over het voorspel en de achtergrond van dit monsterproces. Er is in een totalitaire staat geen plaats voor autonomieën. Toen het dui delijk werd, dat het de Russen geen ernst was met de parlemen taire democratie van de te Yalta en Potsdam aan hen verkwan selde landen, bestond geen twijfel meer aan een komende geloofsvervolging. Warhoofden als ds. Tildy, de eerste en inmid dels weer „bedankte" president van de Hongaarse republiek, de goedgelovige Ferencz Nagy, eerste officiële minister-president en reeds lang gevlucht, en andere prominenten hebben in 1945 over het te voeren beleid een bijeenkomst belegd met kardinaal Mindszenty. Men vraagt zich af, wat de kardi naal met deze politieke corypheeën te maken had gehad. Kardinaal Mindszenty is een vooraanstaande verzetsman geweest en uitsluitend de verzetslieden hebben in het be gin het vertrouwen der geallieerden en van de natie gehad. Tildy en Nagy waren beiden protestant, Vargha weliswaar katholiek maar niet toonaangevend; zij wendden zich tot Kardinaal Mindszenty die op twee gronden er recht °P had gekend te worden. Het brandende probleem was de samenwerking met de communis ten. De eerste verkiezingen stonden voor de deur en het was meende men een landsbelang, dat de com munisten, met een flink aantal stemmen uit de bus zouden komen, omdat zij het vertrouwen van de bezetter genoten. Door de verwach te grote meerderheid van de partij der kleine boeren (PKB) zou er ook geen bezwaar schuilen in de samenwerking met de weinige com munisten. Kardinaal Mindszenty ontried deze saime n>w e r k 1 n g, did Tildy en Nagy toch hebben door gezet; hier speelden persoonlijke belangen een grote rol. Ds. Tildy had zich schuldig gemaakt aan een wisselvervalsing en werd door de communisten met vervolging be dreigd, als hij het been stijf hield! Nagy als leider van de PKB meen de zich niet afzijdig te kunnen houden en streek de vlag. Dit was de v\Vêede capitulatie van Hon garije voor de Russen; eerst voor hun leger, daarna voor hun ideo logie. Over hun ideologie kunnen we kort zijn. Ik zie de blanke maar stevige wijsvinger van kardinaal Mindszenty nog de regel aanwij zen op pag. 221 van Lenin's „Marx, Engels en het Marxisme": men moet strijden tegen de reli gie; daarom was Mindszenty anti communistisch. Bij de Russen en de Hongaarse communisten heeft er geen moment twijfel bestaan over de houding van de kardinaal, die niet stiekum en achterbaks maar openlijk getuigd heeft: non possumus. De dragers van de onaanvaard bare leer waren de bezetters, die euveldaad op euveldaad verrichtten en waartegen wraaknemingen niet uitbleven. Het waren uiteraard jonge mannen die ze volvoerden en daar 60% der middelbare scholen in handen van religieuzen was, kon reeds in 1945 de eerste aanval op de geestelijkheid beginnen. In het herderlijk schrijven van kardinaal Mindszenty, voorgelezen op 16 Augustus 1948, wordt gewag ge maakt van het verhoor van gymna- siastjes „met gummiknuppels en volledige bekentenissen na het scheuren der trommelvliezen": de religieuze leerkrachten hadden hen tot samenzweringen en aanslagen opgezet. In de eerste helft van 1946 ver scheen hierover een manifest van de regering, behelzende dat: „op de eerste plaats een deel der katho lieke geestelijkheid, dus juist dege nen die op de massa van grote in vloed konden zijn, niet voldoende de Helpende hand hebben uitgesto ken om tegenover het rode leger een passende stemming te doen ontstaan". En de regering deed een beroep op de geestelijkheid om „de men sen te kalmeren en degenen, die wegens hier en daar voorkomende fouten (spatiëring van mij, corr.) tegen het rode leger en de demo cratie ageren op zij te schuiven." Maar het onderdanige verzoek ging vergezeld van arrestatie van tientallen priesters en een pers- en radiocampagne die zelfs de wind- zaaiende initiatiefnemers verraste. En toen (Juni 1946) verscheen er een proclamatie van het „linkse blok" die mij het allerergste deed verwachten. Het luidde: „Onder de huidige omstandigheden, nu Hon garije te worstelen heeft met zulke dramatische financiële aangelegen heden, met de problemen van het vredesverdrag en de buitenlandse oriëntatie is de anti-kerkelijke stellingname niet opport uun" (spatiëring van mij, corr.) Met de aflossing van de oorspron kelijke bezetting door beschaafder Russische soldaten en het kalmeren der gemoederen verminderden de aanslagen, maar het oprollen van de kerkelijke organisaties begon toen pas voor goed. Pers en radio waren van meet af aan onbereik baar geweest voor de katholieken. Een dagblad hadden ze niet, hun weekblad Uj' ember (nieuwe mens) werd met tussenpozen verboden. De katholieke verenigingen werden allengs opgeheven en tegelijk wer den katholieken in anti-godsdien stige organisaties gedwongen (zo genaamd omdat er in katholieke verenigingen een geestelijke terreur werd uitgeoefend). Ook hierop heeft kardinaal Minds zenty openlijk geantwoord (herder lijk schrijven, voorgelezen op de Drievuldigheidszondag 1948): „Met geheven hoofd herhalen wij voor God en voor de pu blieke opinie van de natie, dat wij de verbijsterde toeschou wers en niet de daders van de ons toegedichte terreur zijn. Ons volk weet hoe het dwingen onzer gelovigen in partijen en dat van onze onderwijzers in bewegingen met schending van hun eed in zijn werk is gegaan". Op de duur bleef alleen één gees telijk instituut: de Actio Catholica over. Zo zag Hongarije er uit einde 1947. toen dus de communisten nog een dwergpartijtje in het parlement vormden, maar de socialisten en ook de PKB, tegen het advies van kar dinaal Mindszenty in, zich geleend hadden handlangersdiensten te ver richten voor de communisten. Deze hadden intussen kans gezien alle andere partijen dood te zuiveren, te verdelen, verdacht te maken en zo doende bij de verkiezingen, in het begin van 1948, als grootste partij toch nog maar met 23% en dat met fraude! in het parlement te komen. Zij luidden terstond de phase van de openlijke geloofsvervolging in. Er waren geen termen om de K.A. op te heffen, welnu haar leiders wer den onschadelijk gemaakt. De voor zitter Mgr. Mihailovios was ge vlucht, de secr.-generaal en drie geestelijken werden tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. In tussen talmde men, diplomatieke banden met het Vaticaan aan te knopen, tot na de arrestatie van de kardinaal, toen de Paus kort en bondig weigerde, met zulk een per fide regering te onderhandelen. Ter zelfder tijd stroomden de ker ken vol, steeg het aantal H. Com munies en namen de priesterroepin gen toe. Het Moskouse Politburo was daarom ontevreden en preste de Hongaarse staatspolitie tot het nemen van de meest drastische maatregelen. Op huichelachtige wijze werd een cordiale samenwerking tussen staat en onderwijsorden voorgesteld. De religieuzen zouden rijksambtenaren worden. Er gebeurde dan tenslotte niets anders dan wat gebeurd was bij het nationaliseren van bedrijven. Doch op de staatsscholen waren toen al goddeloze en onzedelijke boeken in gebruik, die dan op de voormalige katholieke scholen ook verplichtend gesteld zouden worden. Het compromis zou ook een verraad zijn tegenover de ouders, die im mers te kennen gegeven hadden hun kinderen op confessionale scho len te laten opvoeden. De voorge stelde regeling was onmogelijk in te willigen. 4500 religieuze leerkrach ten verlieten het onderwijs, de scholen moesten zich behelpen met gepensionneerden, onbevoegden en., politieke delinquenten. De princi piële katholieken werd het lidmaat schap van het parlement onmogelijk gemaakt. De partijleider Pfeiffer vluchtte, zijn kamerleden werden grotendeels gearresteerd. Margit Slachta, de moedige sociale zuster, werd geschorst. Arrestatie en de portatie van geestelijken werd op grotere schaal uitgevoerd. Bij mijn gesprek met de kardinaal waren 63 geestelijken in arrest. Kort tevoren 5E5S5H5S5E5E5H5H5H5E5E5E5H5S5E5E5E5E5E5E5H5H5S5H5H5E5ESE5ESH5E5R5E5' Het leek of het ^Politburo Een dag of zes geleden reeds De pas van Stalin had gemaakt, Voor een reis naar de United States. Nu blijkt dat Jozef niet het plan Voor een afspraakje wil laten varen. Maar zo hij zegt reist hij niet ver Om zijn gezondheid wat te sparen. Zou er geen andere reden zijn Die hem tot blijven kan verplichten? Wie weet of nu niet wordt gevreesd Dat hij voor 't Westers aas zal zwichten. Dan zou hij ook nog te Parijs In het proces Kravchenko zeggen: Wat „Ik verkoos de vrijheid" zegt, Kan zelfs het Kremlin niet weerleggen. T. SHSHS2SE5ESSSESBSHSESESR5ESSSESE5HSH52SESiSE5ESiSES2Sa5H5SS252SESÈS had hij bericht gekregen, dat de Franciscaan Lucas Pelbart in Ka- relië (Rusland!) was overleden. Men ging zuiver godsdienstige bijeen komsten onmogelijk maken. Een be devaart waar ook de kardinaal aan wezig was, werd verhinderd door vervoermiddelen te weigfren. Het gihg in 1948 snel. Toch niet snel genoeg naar de zin van het Mos kouse politburo. De omgeving van de kardinaal was aan de beurt. O.a. werd dr. Andreas Zakar, misschien wel de jongste monseigneur, die deze onderscheiding van de Paus niet voor niets zal gehad hebben, de secretaris van de kardinaal, werd gehaald. Geraffineerd doortrapte middelen werden te baat genomen. Er werd scheuring in de Kerk ge suggereerd wegens verschil van mening over de wijze van strijd- voering tussen kardinaal Mindszen ty en dr. Czapik, aartsbisschop van Eger. Het laatste kwiartaal van 1948 werden alle krachten tegen de Kerk gemobiliseerd. Thans liegt men, dat de strijd tegen Kardinaal Mindszen ty gaat, maar de variëténummers over de katholieken en' het katho licisme, de radio-uitzendingen over ik noem er een het lekenapos- tolaatswerkwelke bedoelingen hadden die? En omdat de weifel moedige Dinnyés, een schertsfiguur, niet wist, hoe hij de opruiming van de kardinaal in het vat moest gie ten, werd hij „afgelost", door de in wezen veel onbenulligere Dobi, die alleen in luidruchtigheid de meer dere van Dinnyés is. Toen stonden alle rekwisieten gereed voor de ko medie van de arrestatie van de kardinaal, en dit zou de hoop van de katholieken voor goed de bodem inslaan, nog ooit een hun toeko mende positie in het land te be kleden. In alle onnozelheid menen de communisten, dat er een katholieke bisschop benoemd zou kunnen wor den, zoals de rode dominee Berecky, die als hervormd bisschop zijn kud de de heilstaat heeft binnengeleid, althans getracht heeft dit klaar te spelen. De regering maakt bekend, dat tolt haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zjjn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Gesneuveld 19 Januari 1949: Sold. M. Goossens uit Gemert (N.Br.). Gesneuveld 20 Januari 1949: Sold. K. Schilder uit Volen- dam. Gesneuveld 25 Januari 1949: Sold. J. A. Meijs uit Oister- wijk. Gesneuveld 26 Januari 1949: Sold. M. A. Kuesken uit Den Haag. Korp. C. M. Planije uit Schiedam. Gesneuveld 27 Januari 1949: Sold. Ie kl. J. W. Pas uit Arnhem. Kon. Ned.-Ind.-leger: Gesneuveld 9 Januari 1949: Amb. sold. 2e kl. J. Berhi- toe; Jav. sold. Ie kl. Mangi; Jav. sold. Ie kl. Soekoer; Tim. sold. 2e kl. G. M. Tabor. Gesneuveld 10 Januari 1949: Jav. kprp. Amathasan; Jav. korp. Samid; Jav. sold. Ie kl. inf. Gijo. Gesneuveld 11 Januari 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Dje- nal; Mad. sold. 2e kl. inf. Slasih. Gesneuveld 12 Januari 1949: Soed. sold. 2e kl. inf. Dira. Gesneuveld 14 Januari 1949: Bor. sold. Ie kl. inf. S. Koe toe; Mad. sold. 2e kl. inf. Mohamad Saleh; allen af komstig uit Indonesië. Wij stellen ons misschien wel eens de vraag, waarom goed en kwaad zo naast elkan der bestaan in deze wereld. Hoe komt het toch, dat de god- delozen, de gewetenlozen de overhand hebben? Dat de Kerk vervolgd wordt? Dat er mar telaren vallen? Dat er geleden en gestreden wordt omwille van de rechtvaardigheid? Wie denkt niet aan de moeilijkhe den in de landen waar het communisme hoogtij viert? Luister morgen eens naar het Evangelie over het goede zaad dat opkomt op de akker, maar waartussen de vijandige mens het onkruid heeft gezaaid. Goed en kwaad bestaan beiden naast elkaar. Het onkruid kan zelfs overwoekeren. Maar eens komt de dag van de oogst. Dan zal de scheiding plaats hebben: het onkruid voor het vuur, de tarwe voor de schuren. MARCUS. (Van onze parlementaire redacteur) De grote rede, die minister Stikker gisteren in de Tweede Kamer hield, bevatte vele mededelingen, kennelijk afkomstig van zijn ambtenaren. Voor zover er gedachten in werden uitgesproken, waren deze weinig oorspronkelijk. In een ander en ongetwijfeld beste deel van 's ministers betoog braken de eigen inzichten van de bewindsman echter volledig door. Hier sprak de minister Stikker, zoals die ons bekend is geworden uit het fel bewogen politiek gebeuren van de laatste maanden. In het verleden terug blikkend, zag hij daar ons volk zitten in een zijloge van de arena der wereldpolitiek. Ons volk bepaalde zich tot de rol van toe schouwer en zelfs lang nog niet altijd tot die van een belang stellend toeschouwer. Dat alles is nu ineens anders geworden. Omringd door de intense en niet altijd onbaatzuchtige belang stelling der wereldpolitiek, staan wij op dit ogenblik midden in de arena. Dit vergt van ons een andere ten zullen worden benoemd staat houding dan tot dan toe. Maar uit 1 J 1 de houding van ons volk blijkt, aldus de minister, dat het nog niet zo eenvoudig is om ons nu ook vol ledig om te schakelen. Wij zitten nog teveel vast aan de gedachte, dat hetgeen wij als recht beschou wen, na een uiteenzetting onzer zijds, ook door anderen als recht zal worden aangemerkt. Met in zijn achterhoofd de ervaringen van vele buitenlandse contacten, zag de mi nister ons volk nog teveel kinder lijk opzien naar de grote broers, die hun eigen politiek spel spelen en hun eigen politieke belangen hebben. En wat is nu 's ministers houding tegenover deze groten in het politieke spel? Het ontbreekt hem niet aan moed. Hij zegt het ronduit: Wanneer de Veiligheids raad haar competentie ver te bui ten gaat dan moeten wij niet bui gen. Maar hij wil ook niet boos weg lopen,' hij wil blijven overtui gen en recht zoeken. Dat hij zich echter niet de illusie maakt daarbij het volle pond te krijgen, bleek wel uit zijn vermaan, dat wij niet met oogkleppen op moeten lopen, die ons beletten links en rechts te zien. Belangrijk waren voorts de na dere mededelingen, die de minis ter over het besluit tot instelling van een Europese Raad deed. De raad van ministers za] in besloten zitting vergaderen, die van de af gevaardigden zal openbaar zijn. Of de afgevaardigden door de rege ringen dan wel door de parlemen- ieder land voorlopig ter eigen keuze. Eveneens geldt voor het al dan niet gebonden zijn aan instruc ties. Wat Nederland betreft, wilde de minister zich op het standpunt stellen, dat de afgevaardigden in overleg met de regering, door het parlement zullen worden benoemd. Nog niet beslist is of ook de buiten de regering staande partijen een vertegenwoordiging zullen krijgen (voor Nederland een moeilijke vraag!) en of ook niet-Kamerleden afgevaardigd kunnen worden. Bij de replieken deed de heer Schmal (C.H.) uitkomen, dat hij zulks wel wenselijk zou vinden, hierbij van mening verschillend met de heer v. d. Goes (PvdA.). Dat verschil van mening zou echter wel te over bruggen zijn, beide afgevaardigden, benevens de heren Serrarens en Bruins Slot, hadden immers hun naam gezet onder een tweetal mo had gebroken. Voor zover bekend kwam de kwestie niet op de agen da van de reeds genoemde bespre king voor. Aan de benoeming van een staatssecretaris denjst de minis ter voorlopig nog niet. Hij wil eerst eens aiwacnten hoe net de partement in normaier tijden func tioneert, waarbij men zou kunnen aantekenen, dat de minister dus op een lang ministeriëei leven hoopt. Nieuw was de mededeling van de minister, dat in Londen besloten is om in de Europese Raad een plaats van een West Duitse Regering open te nouden. Nederland is een plaats in uitzicht gesteld in de Militaire Veiligheidsraad voor Duitsland. De grenscorrecties, die in de pen zijn, zijn van zeer bescheiden omvang. Men moet deze niet verwarren met onze territoriale aanspraken, waar over eerst bij de onderhandelingen over het vredesverdrag beslist kan worden. Over deze kleine correc ties dan zijn nu de rapporten van de betrokken landen uitgebracht. De besprekingen komen dus in het beslissende stadium. Bij monde van de minister dis- tancieerde de regering zich van de motie-Serrarens, veroordelende de arrestatie van kardinaal Mindszen ty. Hoezeer de regering deze ar restatie ook betreurde, evenals de vervolging waaraan de Kerken in sommige landen bloot staan, achtte zij het toch niet op haar weg te liggen in deze enige stap te doen. Zich verplichten tot enigerlei in terventie zou betekenen, dat men ging tornen aan de souvereinitéit van de Staten ten aanzien van binnenlandse aangelegenheden en de consequenties hiervan waren niet te overzien. De heer Gerbrandy zei later, dat er eeuwen geleden eens Hollandse predikanten in Hongarije werden vastgehouden, toen had de Ruyter ze terugge haald! Bij de replieken was het ander maal de Londense oud-premier, die in tijdnood kwam. Toen hij geen ties, die de wenselijkheid van bo- verlof kreeg om door te gaan, ven-nationale organen nog eens be klemtonen en waarover Dinsdag zal worden gediscussieerd. Over de Benelux vertelde de mi nister weinig nieuws. Begin Maart komen de betrokken ministers weer bij elkaar en dan zullen vérgaande beslissingen moeten worden geno men. Aan een oordeel over de wen selijkheid van een verbinding van Antwerpen met de Rijn wilde de minister zich liever nog niet wa gen, gedachtig het lot van een doorluchtige voorganger, die over deze kwestie zijn ministeriële nek merkte hij demonstratief op, dat hij dan volgend jaar wel de rest zou afhandelen! Paul de Groot (comm.) toonde zich heel wat minder vrede lievend dan de dag tevoren. Elk christelijk hart deed het pijn, toen hij doelende op de „verklaringen" van de kardinaal uitriep, dat hij zich geschaamd zou hebben om in ruil voor het vege lijf afstand te doen van zijn „betrekking"De uitlating „mensen, die het woord mensenrechten in de mond nemen, maar zelf dagelijks de rechten van anderen vertrappen", wilde dr. staatslieden, die dit niet alleen toelaten, maar er zelf de hand in hebben. Wat nu reeds van dit proces bekend is, tekent het als een groot en afschuwelijk onrecht, niet alleen bedreven aan deze grootse figuur uit de tegenwoordige Kerkgeschiedenis, maar ook aan de vrijheid van iedere mens en het spreekt boek delen, dat de varrader Rakosi speciale eenheden uit Rusland deed overkomen, om het Hongaarse volk rustig te houden. De fiere houding van Noorwegen, dat Molotov antwoordde op een manier, die het politieke respect van de grote mogendheden verdient, het zelfs, dat Rusland en Noorwegen gelijke grenzen martelaarschap van Kardinaal Mindszenty, die l 1 l tTAAT* rrilM 1 nvirl „iiv, TT/^11- AVI Tiril hebben, hetgeen in feite een ernstige terecht wijzing betekende voor dit land. Noord-Noor- optreedt voor zijn land en zijn volk en de wil, die er in vele landen heerst, om het hoofd te wegen, dat reeds eerder een Russische bezetting bieden aan de Russische expansie en revolu- te verduren had, weet, wat zulk een terecht- tionnaire pogingen, moeten er toe kunnen bij- wijzing letterlijk kan inhouden en "dés te meer dragen om betere verstandhoudingen en juiste verbaasden de wereld Stalin's woorden aan een erkenning van de menselijke waarden aan de Stalin sloeg jl. Zondag de gehele wereld met stomme verbazing, toen hij," in antwoord op 2n?3wkS tgr°te ™or£?.n ?n monden, ^eeft voor vragen van het Amerikaanse internationale pers- Westen, omdat hij ziet, dat Rusland steeds bureau verklaarde, dat hij Truman gaarne zou ontmoeten. Maar, zo zeide hij verder, de dok toren hadden hem de verre reis naar Washing ton verboden en daarom stelde hij voor de Ame meer en vaster omsingeld wordt door verenigde volkeren, die weten wat hen te wachten staat. Palestina is nu min of meer in een adempauze gekomen, doordat practisch alle landen Israël erkend hebben als een zelfstandige staat. De N°ord-Atlantiseh Pact breidt zich uit en verkiezingen daar hebben de uiterst-linksen een tvjn vciwwucii en uaaiuui ölcauc mi vuui ue rvme- he? i kans van slaëen °°k in Scandinavië, hoe- gevoelige nederlaag toegebracht en Ben Goerion, rikaanse president in Moskou en „desnoods" in wel Zweden, dat reeds een tamelijk gereserveerde die deze jonge staat door zoveel problemen lood- Polen of een andere Oost-Europese staat te ont- lioudmg aanneemt, nu wel dubbel en dwars ste, is weer teruggekeerd op zijn zetel. Hoe de moeten. Wat nu? vroeg de wereld zich af. „Wil voorzichtig zal worden na Molotov s dreigemen- Arabische staten zullen reageren op deze onver- de rode vredesduif van het Oosten plotseling ten' Zelfs de conferentie van New Delhi, waar wachte wending in de jongste^ gebeurtenissen, gaan vliegen?" Maar deze manoeuvre was eigen- lijk al te doorzichtig, want Stalin zelf voegde f aan zijn edelmoedig voorstel toe: „mits de Wes terse mogendheden niet afzonderlijk over Duits land zouden beraadslagen en mits nog enkele andere vraagstukken erbij". Hij ging zelfs zo ver, om een nieuwe conferentie over Berlijn in het vooruitzicht te stellen, in de hoop waar schijnlijk zijn handen dan nog meer vrij gekre gen te hebben. Zijn politieke stunt mislukte opzichte van o.a. Indonesië dient in te nemen, maar bedriegen de tekenen niet, dan hebben de echter tot nu toe, want ook de andere mogend- wordt door Rusland beschouwd als een bedrei- Westerse mogendheden deze jonge staat aan zich heden, die er nog in de wereld te vinden zijn ging van eigen veiligheid en zeer waarschijnlijk verplicht door hun handelwijzen van de laatste (al wil Rusland dat in eigen land steeds maar TT~' ji_i—j weer ontkennen), hebben hun Russische tegen stander meer dan eens doorzien en ook nu zal dit wel het geval zijn. Engeland heeft er vol valt nog niet te bezien, doch dat er verande ringen in de koers zullen komen, is zeker, of schoon er in de Liga zelf nu niet bepaald een eensgezindheid heerst, die bepaald omschreven tegenmaatregelen onmiddellijk mogelijk zal maken. De vraag blijft natuurlijk in hoeverre Israël in staat zal zijn, vooral met zijn recht streekse naburen Egypte, Transjordanië en gesproken werd over de houding, die Azië ten Saoedie-Arabië tot een vergelijk te komen, zal dit alles een van de redenen zijn, waarom weken. Hetgeen in de huidige omstandigheden Stalin het vredesgeluid van jl. Zondag liet horen, een drievoudig succes genoemd kan worden. Het Westen weet nu, dat Rusland zich ook poli- China poogt uit de diepe impasse te geraken, tiek geïsoleerd gaat voelen en daarom zal het waarin het zich nu bevindt, doch de nationa- doende scherp op gereageerd en wel in zulk een zeker niet ingaan op een aanbod, dat, mocht het listen zijn onderling verdeeld, omdat de pro- mate, dat premier Attlee geweigerd heeft als slagen, zou betekenen, dat Rusland de vrije hand Tsjang-vleugel nog steeds niet van een overeen- bemi'ddelaar op te treden en Londen als tref- in nog meer landen, dan de Oost-Europese alleen, komst met de communisten wil weten, terwijl plaats voor de twee groten beschikbaar te stellen, zou krijgen. daarentegen de overigen voortdurend pogen in Amerika kwam eveneens met zijn verklaringen Hij deed een beroep op de goedwillendheid contact te treden met Mao Tse Toeng en zijn en bij monde van de nieuwe minister van bui- van het Westen, om door middel van de verga- adviseurs, die hun houding zo scherp gesteld tenlandse zaken, Dean Acheson, werd onomwon- dering van de Verenigde Naties tot een verge- hebben, dat een soepele overeenkomst practisch den gezegd, dat van dergelijke overeenkomsten lijk te komen over tal van problemen, maar des onmogelijk is. Mocht er echtgr onverhoopt nog geen sprake kon zijn, omdat deze woorden van te schrikwekkender staat daar nu het beruchte een middenweg gekozen kunnen worden, dan proces van Hongarije tegenover, waar de com- nog valt het te bezien, of niet spoedig de uiterst- munistische machthebbers de rechten van de linkse groeperingen uit het nieuwe bestuur de mens zonder meer volkomen uitschakelen en hun gehele macht aan zich zullen trekken Dit zal want even voor deze lieflijke verklaring uit het slachtoffers geestelijk en lichamelijk zover weten echter grotendeels afhangen van het feit welke Kremlin kreeg Noorwegen van Molotov, de rech- te krijgen, dat zelfs een persoon als Z.E. de Prins- houding Amerika zal aannemen en in hoeverre terhand, zo niet de gelijke van Stalin, een duide- Primaat van Hongarije Mindszenty tot allerlei het de toestand nog niet onoverkomelijk zal lijke en openlijke waarschuwing, zich te beraden bekentenissen komt. beschouwen. De belangen in en rond Japan bij zijn voornemen^ om het Noord-Atlantisch Pcat Zolang zulke monsterachtige feiten plaats vin- vergen echter grote doortastendheid van de Ver- welwillend tegemoet te treden. Molotov dreigde den, kan de wereld geen vertrouwen hebben in enigde Staten. de communistische dictator meer dan eens loze beloften zijn gebleken. Maar de wereld weet nu nog andere dingen, (YÉGÊtO WE-T YRUMBNfcecO) N I xï Kortenhorst niet laten passeren, omdat hij deze beledigend achtte voor 's Heren de Groots medeafge vaardigden. De Communistische woordvoerder trok toen deze uitla ting in, echter niet zonder woedend opgemerkt te hebben, dat de Ka mervoorzitter wel de eer van an dere afgevaardigden beschermde maar niet die van hem. Had men hem niet voor Moskou-knecht uit gescholden? De heer v. d. Goes toe schreeuwend, dat hij geen orders van de Amerikaanse Geheime Dienst ontving, verliet hij de ka theder. Ook de heer Serrarens (KVP) kreeg het nog even met de communistische woordvoerder aan de stok. Toen de heer Serrarens er op wees, dat er in het communisti sche kamp blijkbaar een pathologi sche behoefte aan schuld bekennen bestaat, was dat \oor de heer de Groot aanleiding om de katholieke woordvoerder te vragen of hij soms de inquisitie goedkeurde. Wel neen, merkte de heer Serrarens doodleuk op, maar ik constateer, dat de af gevaardigde zijn regiem blijkbaar met de inquisitie vergelijkt! Zo kwam er nog een bewogen slot aan deze overigens rustige Vrijdagmiddag. Dinsdagmiddag zal de minister in tweede instantie antwoorden. MISSIESCHOOL VOOR LEKEN TE UBBERGEN De Missieschool voor Leken te Ubbergen organiseert in de komen de maanden twee weekends voor haar die meer willen weten over de mogelijkheden om als leek in de Missie werkzaam te zijn. Het eerste weekend wordt gehou den op 26 en 27 Februari a.s., het tweede op 26 en 27 Maart. Behalve over doel en werkwijze van de Missieschool zal de speciale taak van de onderwijskrachten en de speciale taak van de verpleegster in de Missiegebieden belicht worden door ervaren sprekers. Men kan zich voor een van beide weekends schriftelijk opgeven bij het secretariaat van de Missieschool, U. 5 Ubbergen, onder vermelding van naam, adres, woonplaats en beroep. De nadere gegevens worden dan toe gezonden. Doodvonnis voltrokken Bij K. B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van W. C. Mollis, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzon- zondere Gerechtshof te Amsterdam Het tegen Mollis gewezen dood vonnis is Vrijdagmorgen voltrokken Oratie verleend Bij K. B. is gratie verleend aan A. Puls, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzon dere Gerechtshof te Amsterdam. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3