KOU Engeland lijdt aan griep- en cup-koorts GRIEP Akkertjes „EEN ZOMERID Het paart RADIO Nieuwe kampioenen verwacht in alle afdelingen Vliegen binnen ieders bereik Ziekte in *t gezin Landelijke Ruitersport heeft grote opvoedende waarde VOETBALPROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG PAG 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAG BLAD - Zaterdag 5 Februari 1949 Interessante wedloop tussen Westfriese kopploegen Geen wedstrijden KNVB-wedstrijden gaan door Opleiding van pilotenmede dankzij het Marshall-plan Dicky Dyke, de gelukkigste man in Yeovil Town Subsidie voor de Rijschool Een waar verb van i Familieberichten IN DE K.N.V.B. ^ANNEER de le klasse morgen aan voetballen toekomt, kan S.V.V. door een overwinning op Sparta de tweede Westelijke kampioen worden. Noch Ajax, noch Blauw Wit kunnen het aantal van 30 punten behalen, en de Schiedammers behoeven dus maar even hun best te doen tegen de hekkensluiters om de kampioensvlag te kunnen hijsen. Ook Heerenveen kan morgen het pleit beslechten. Wanneer de Friezen zelf hun wedstrijd tegen H.S.C. tot een goed einde brengen, en Be Quick speelt gelijk of verliest tegen Friesland, is het zo ver. In het Oosten en het Zuiden zijn er voorlopig geen beslissingen te verwachten. In 2B kan leider ZFC, welke zelf vrijaf heeft, door een nederlaag van TOG tegen Kennemers kampioen worden. Men mag op deze neder laag inmiddels niet rekenen, zodat de Zaandammers hun feest dus nog minstens een week zullen moeten uitst'ellen. Zowel Alcmaria als West-Frisia maken reap, tegen Rapiditas en OSV nog even een kans om hun positie te verstevigen. In 3A kan Zilvermeeuwen door een zege op BKC het kampioen schap van deze afdeling behalen. WE, dat zelf naar Succes moet, hoopt natuurlijk op een misstap van de Zaandammers, evenals KVV dat Helder op bezoek krijgt en nog een kansje behoudt, wanneer de leiders zouden verliezen. Beverwijk krijgt aan ADO de handen vol en Forward zal het hoogst waarschijn lijk tegen Vitesse wei afkunnen. Alkmaarse Boys zal morgen nog wel geen kampioen worden. Want daarvoor is nodig, datde leiders zelf winnen van GVO, terwijl HRC moet verliezen van DTS. Het eerste zal wel gebeuren, maar het tweede allerzekerst niet! Een overwinning van DEM tegen Purmersteyn zal deze club niet veel meer baten. Schagen en Hollandia gaan uitma ken, wie van de twee nu definitief uit de degradatie-zóne mag stap pen. In de 4e klasse A kan Zeevogels door een zege op Schoorl haar po sitie aanmerkelijk versterken. AFC dat vorige week de kans op het kampioenschap verloren zag gaan, wil nu proberen het tot een eer volle tweede plaats te brengen. En daarvoor zal in ieder geval van N. Niedorp gewonnen moeten worden. LSVV krijgt het moeilijk tegen Texel. Berdos moet oppassen tegen Watervogels. W. Waard en Vrone zijn wel aan elkaar gewaagd. Leider WW is het aan haar eer verplicht in de Rijp te winnen en het zelfde kan gezegd worden van St. George, dat natuurlijk in Andijk de bloemetjes even buiten gaat zet ten. Grasshoppers als „Dritte im Bunde" gaat DES aan zijn kam pioensaspiraties opofferen. Sport zal het wel erg zwaar krijgen in de thuiswedstrijd tegen Westfriezen, terwijl Oudesluis de beste papieren heeft in de ontmoeting van deze club tegen Bergen. DRC komt er in 4C door een overwinning op WSV wel Ruiten- PROGRAMMA ZONDAG 6 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 M. 8.00 Nieuws, 8.15 Orkesten, 8.30 Hoogmis, 9.30 Nieuws, 12.15 Apolo gie, 12.35 Viool en piano, 12.40 Or kest zonder naam, 13.00 Nieuws, 13.25 Orïfest zonder naam, 13.50 Buffalo Bill, 14.05 Viool en piano, 14.35 Koor en orkest. 15.10 Lezing, 15.20 Gesprek met Guus Hermus, 15.30 Kamermuziek, 16.10 Sport, 16.25 Vespers, 18.30 Voor de strijd krachten, 19.00 Wognums zangkoor, 19.30 Nieuws, 19.45 Jongenssopraan, 19.50 In 't Boeckhuys, 20.05 De ge wone man, 20.12 „Uit en Thuis", 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avond gebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Avond concert. HILVERSUM II, 415 M. 8.00 Nieuws, 8.18 Orkest, 8.30 Voor de tuin, 8.40 Orkest en trio, 9.15 Muziek met toelichting, 10.00 Trio, 10.30 Briefgeheim, 10.50 Russische muziek, 11.15 Kleinkunst, 12.00 Poli- tiekapel, 12.40 Klavier, 13.00 Nieuws 13.20 Ensemble, 14.00 Orkest, trom pet en orgel, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Concert met toelichting, 16.15 Filmpraatje, 16.30 Sportrevue, 17.00 Kinderkoor, 17.20 Schaatsreportage, 17.30 Ome Keesje, 17.50 Schaatsre portage, 18.00 Nieuws. 18.15 Boek bespreking, 20.00 Nieuws, 20.15 Waltztime, 20.45 Hoorspel, 21.20 Weense muziek, 22.00 Hersengym nastiek, 22.30 Mezzo-sopraan en piano, 23.00 Nieuws, 23.15 Muzikale drie-stedentocht. MAANDAG 7 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Reveille, 8.00 Het Nieuws, 8.15 „Te Deum Laudamus", 8.45 Viool, 9.15 Ziekenbezoek, 9.30 Muziek bij het werk, 9.55 Kamer muziek, 11.00 Symphonie v. Haydn, 11.20 Lezing, 11.40 Mezzo-sopraan, 12.10 Orkest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Zigeunerorkest, 13.00 Nieuws, 13.15 „Mandolinata", 13.45 Victor Silvester en zijn orkest, 14.00 Schoolradio, 14.35 Orkest, 15.00 Koor, 15.30 Kamermuziek, 16.45 Orkest, 17.00 Voor kleuters. 17.15 Orgel, 18.00 Pianoduo, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.45 Klankbeeld voor de Landbouw, 20.00 Nieuws, 20.15 Met band en plaat, 20.30 Hoorspel, 21.05 Ensem ble, 21.30 Muzikaal maandblad, 22.00 Strijkorkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Populair concert. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Filmselecties, 9.ÜU Symphonie-orkest, 10.20 Piano, 10.45 De Regenboog, 11.20 Sopraan, 11.40 Voordracht, 12.00 Accordeola, 12.30 Weerpraatje, 12.38 Rumba's, 13.00 Nieuws, 13.20 The Ramblers, 13.50 Hawaiian-muziek, 14,00 Piano, 14.45 „Die Fledermaus", 15.35 Een tak kersebloesem, 16.30 Swing, 17.00 De school is uit, 17.30 Politie-kapel, 18.00 Nieuws, 18.20 Politie-kapel, 19..00 Klankbeeld, 19.30 Orkest, 20.00 Nieuws, 20.15 Bekende melo dieën, 21.10 Muziek van Verdi, 21.55 Viool, 22,30 Kleinkunst, 23.00 Het Nieuws, 23.15 Dansmuziek. gewoon fraai voor te staan. Maar voor feestvieren is het nog even te vroeg, want CSV houdt de leiders in het oog en zal door de ontmoe ting CSVAssendelft in haar voor deel te beslissen, trachten het kam pioenschap van DRC- zo lang moge lijk te verschuiven. ODIZ krijgt het tegen Limmen beslist te zwaar. Wij houden het op een overwinning van de bezoekers. HSV gaat een goede dag tegemoet tegen Monnikkendara. De Heiloo'ers kunnen zich door een overwinning een heel eind veilig stellen. Tot slot zal USVU het IJ- Boys zeker erg lastig maken. De ploeg uit Uitgeest staat op de laat ste plaats, maar geeft zich niet ge wonnen voor aleer de laatste com petitiewedstrijd achter de rug is. IN AFD. NOORDHOLLAND Alle wedstrijden van de afde ling Noord-Holland voor heden, Zaterdag, en morgen, Zondag, zijn afgelast. Het hoofd-consulaat van de K.N.V.B. deelt het volgende mee: gezien het buitengewoon fraaie weer en de gunstige temperatuur overdag, zal het K.N.V.B.-pro- gramma van a.s. Zondag in zijn geheel worden gehandhaafd. In eerste instantie worden de speel velden door de consuls gekeurd, terwijl de uiteindelijke beslissing bij de betreffende scheidsrechters ligt. Alle, door de K.N.V.B. voor Zaterdag vastgestelde wedstrij den zullen daarentegen geen doorgang vinden. Stalin bereid tot Vierlcindenconferentie? MOSKOU, 4 Febr. (Reuter) In welingelichte kringen te Mos kou gelooft men, dat Maarschalk Stalin bereid zou zijn deel te ne men aan een vierlandenconferen- tie met President Truman, de Britse premier Attlee en de Franse Premier Henri Queuille. Dit zou tegemoet komen aan het bezwaar, dat de V.S. niet bereid zijn alleen met de Sowjet-Unie kwesties te bespreken, die ook voor andere landen van belang zijn, zoals de kwestie-Duitsland. (Van een onzer verslaggevers) EEN MOMENt moest de commandant van de Rijksluchtvaart school te Gilze-Rijen zijn toespraak staken. Dat was toen er een Harvard afe een nijdige bromvlieg venijnig brommend over de hangar heënscheerde. Daarna ging overste b.d. K. J. de Meester verden „Ik dank uit naam van ai mijn leerlingen het Amerikaanse volk, dat het ons in het kader van de Marshall hulp twee prachtige machines heeft kunnen leveren. Hadden wij die niet geljad dan zou de school 32 leerlingen tot Augustus naar huis hebljen moeten sturen. En u weet wat dat voor'jon gens betekent' De jongere generatie op vliegen. Welicht De jongens stónden er zelf bij, een en al glunijering. En voor hen stonden de twee fonkelnieu we Beechcraft'de roodwit- blauwc vlag op: de cockpit. En daarnaast in twee rijen 24 opge poetste en opgewreven lestoe- stellen, welke thans het rijke bezit van de school zijn. Alles voor dezë gelegqnheid. Een groot en groots momeiit in de nog kor te historie van de Rijkslucht vaartschool. Mister John H. Hampstone van de E.C.A. (Eco nomical Commercial Aid) hoop te, dat de school veel succes met deze twee nieuwe machines mocht hebbgn. Hij schudde de hand van dé commandant De Meester, overhandigde hem de logboeken en de contactsleutels. En daarmede was de plechtig heid afgelopen. „Iedereen naar De Nederlandse elftal club is Dinsdagavond begonnen met de avond training ter voorberei ding voor de landen-ont- moeting Holland-België, welke op 13 Maart in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt ge speeld. Op het V.U.C.- terrein in den Haag geeft trainer Kaufman (links) zijn aanwijzingen. V.l.n.r. Everse, van der Tuyn, v. Schijndel, Kooneman, van Dijk, van Kaalte, Al- bers, Brandes, Wimmers, Möhring en Schijvenaar. ENGELSE SPORTBRIEF (Van onze Londense correspondent) LONDEN, Februari. In de Cup-wereld heerst een oud gezegde. „De club, welke Aston Villa weet te slaan, zal winnaar worden van de Beker". Dat zou dan dit jaar Cardiff City moeten zijn. Want Zaterdag werden de Birminghammers in de zesde Cup ronde door de tweede divisie-bewoners uitgeschakeld. Voor de dappere ploeg, die zo succesvol was in Birmingham, hopen wij, dat zij te zijner tijd in Wembley-stadion zal worden voorgesteld aan de koning van Engeland. Maar er stellig op rekenen durven wij allerminst. Vooral niet na de loting voor de vijfde ronde, die Cardiff tegenDerby County in het veld brengt. Datzelfde Derby, dat het vorige jaar in de halve finale door Manchester United werd uitgeschakeld. Even somber zijn de vooruitzich ten voor het dappere Yeovil, de grote sensatie in deze Cup-strijd, maar welke rol thans wel spoedig zal zijn uitgespeeld. In de vijfde ronde op 12 Februari heeft het lot de ploeg van Alec Stock gebracht tegen de winnaar van Bradford en Manchester United, winnaar van de Cup in 1948. Natuurlijk heerst er op het ogenblik in het 22.375 burgers tellende plaatsje Yeovil- tqwn een feeststemming van jewel ste. Niemand had de vorige week hardop durven beweren, dat Yeovil over de eerste divisie-club Sunder land zou triomfei-en. Maar het is toch gelukt, dank zij dat prachtige schot van middenvoor Eric Brijant, dat de stand op de kop af 16 minu ten voor het einde op 21 bracht. Zo opgewonden was de menigte van 17.500 kijkers, dat op een fluit signaal van de referee jan-en-alle- man het veld opdraafde. Men dacht dat het was afgelopen. Maar de klok van de arbiter wees nog drie minuten, minuten van ondragelijke spanning, waarin de Sunderland- tanks constant op de wanhopig vechtende defensie rammeide. Maar daar stond 'n 37-jarige Nick Collins, die notabene nog Sunder- lands bloed in de aderen had, (hij was geboren in Chopwell, een plaatsje in het graafschap), en een ;22-jarige Dicky Dyke onder de lat. Dicky, die op het laatste moment was opgetrommeld om doelman Stan Hall te vervangen, die op dok tersadvies beter op de tribune kon gaan zitten. In deze wedstrijd heeft de jonge Dyke naam gemaakt. Tot de dag van vandaag was hij in be trekking op een notariskantoor. Maar na zijn brillant debuut tegen het grote Sunderland heeft hij prompt besloten zich aan te slui ten bij het prof-leger. Alec Stock heeft de papieren voor hem in orde gemaakt. Natuurlijk blijft Dicky Dyke bij Yeovil, wat er ook mag gebeuren. Alec Stock, manager en tevens speler van de club heeft reeds bekend gemaakt, dat Dyke ook in de volgende wedstrijd tegen Manchester United of Bradford onder de lat mag staan. Beide ploegen speelden namelijk gelijk, 11, en Zaterdag zal in een twee de wedstrijd worden uitgemaakt, welke ploeg verder mag mededin gen naar de kostbare Cup. Gans Yeovil rekent op Manchester, de club, die op het ogenblik het beste voetbal speelt in Engeland. Cup-koorts stijgt De jaarlijks terugkerende Cup koorts is dit jaar heviger dan ooit. Honderdduizenden zijn als het ware bezeten om de wedstrijden bij te wonen. Hier zijn slechts enkele cij fers: 83.000 mensen waren bij Man chester UnitedBradford, 71.850 bij Aston VillaCardiff; 60.000 bij ChelseaEverton, 61.003 bij Liver poolNotts County, 58.000 bij Der by CountyArenal'; in totaal over-- schreed het aantal kijkers, dat de 16 bekerwedstrijden bezocht de 600.000. De race naar kaarten is na de pas hekend gemaakte uitslag van de loting voor de vijfde ronde nog groter geworden. Bij Yeovil staat de telefoon geen moment stil. Vrachtladingen brieven worden 't bestuursgebouw binnen gebracht. Zelfs worden er brieven met geld gestuurd. „Wilt u astublief twee plaatsen voor mij reserveren; het doet er niet toe welke cupwedstrijd. Ingesloten vijf pond Gans Yeovil staat op z'n kop, want niet alleen de club .vaart wel bij dit Cup-tournooi 7000 pond komt weer in kas bij een eventuele ontmoeting tegen Manchester Uni ted maar ook de burgerij strijkt allerlei extratjes op. De hotels en zovele zijn er niet in Yeovil- town -zitten geregeld boordevol voetbal-fans, de levensmiddelenza ken profiteren daar weer van, en om de zaken goed af te doen is weer extra personeel nodig, kortom, de voetballerij heeft een soort hoog conjunctuur in het kleine plaatsje gebracht. Arsenal, die in 1930 en '36 beslag op de Cup heeft gelegd, is reeds uitgerangeerd door Derby County, de club, die de Gunners dit sei zoen toch al zo lelijk dwars heeft gezeten. Dennis Compton, de be faamde cricketer, die op het ogen blik met het Britse cricketteam op tournée is in Zuid-Afrika, had Za terdag geseind: „Vandaag denk ik alleen aan jullieMaar het baatte niet, Arsenal had de grote pech ,dat Leslie Compton, het pro totype van een spil, wegens een hoofdblessure niet kon worden op gesteld. En nu miste Arsenal de inspiratie van Leslie, waardoor wel licht de 10 nederlaag valt te ver klaren. Van de clubs, die thans nog in de Cup-wedstrijd zijn, behoren de volgende tot bekerwinnaar uit vroegere jaren: Burnley (1914), Cardiff City (1927), Huddersfield (1922), Manchester United (1909, 1948), Portsmouth (1939), West Bromwich (1888, 1892, 1931) en Wolverhampton Wanderers (1893, 1908). Geen van deze ploegen trouwens geen enkele andere Brit se club heeft ooit het record van Aston Villa kunnen benaderen, welke de Cup veroyeyde in 1887, 1895, 1897, 19Q5. 1913 en 1920. De ploeg, welke volgens de no teringen op het ogenblik dé meeste kans heeft om in de finale te ko men, is Portsmouth, de leider van de eerste divisie. Een van, de gehei men van het Succes van Ports mouth is de vaste kern spelers, waaruit de Zuidelijken steeds hun elftal kiezen. Deze kern telt niet meer dan 15 spelers, een groot ver schil met de andere ploegen, welke om de haverklap hun formaties wij zigen. Portsmouth droomt van het League-kampioenschap envan de Cup. v De loting voor de vijfde ronde (12 Februari) bracht het volgende resultaat: Manchester United of Bradford Yeovil; PortsmouthNewport of Huddersfield; WestBromwich Al bionChelsea; Stoke City of Black poolHullLuton TownLeices ter; BrentfordBurnley; Wolver hamptonLiverpool; Derby County Cardiff City. Niet Gafsonides Bij hun terugkeer uit Monte Car lo maakten de heren Gatsonldes en Barendregt, die aanvankelijk als eersten geplaatst waren in de ca tegorie 11001500 c.c. van de Sterrit, melding van een protest van de Brit Wise (JowettJave lin) tegen de rangschikking. Dit protest is gegrond bevonden en de Brit is van de 29e naar de 14e plaats in het algemeen klassement opgeschoven. Dit hield in dat hij eerste werd in de categorie 1100 1500 c.c., zodat hem de Coupe de. la Riviëra is toegewezen. zijn werk" schalde het com mando. De Rijksluchtvaartschool le vert de mannen af, die zo straks de K.L.M.-vogels en de machines van de Aero-Holland over de aardbol zullen vliegen. Op het ogenblik heeft de school reeds 50 piloten kant en klaar kunnen afleveren. Een knap stuk werk, maar een druppel op een gloei ende plaat. Want aan het einde van het jaar 1947 had de K.L.M.- praeses, dr. Plesman, uitgere kend, dat zijn vlootbemanning pas op peil zou zijn, indien hij in 1948 300 piloten zou bezitten. Het jaar is voorbijgegaan, en nu is gebleken, dat dit aantal nog te laag is geschat. En dan nog maar niet te spreken wat de Aero-Holland nodig heeft, een maatschappij, welke nóg in de kinderschoenen staat, maar die als de zaken voorspoedig gaan ook zeker uit de school zijn men sen zal moeten requireren. Dit jaar hoopt de school nog 50 jon gens als volleerde piloten te kunnen afleveren. En misschien het volgend jaar wat meer. In dien de autoriteiten nog meer steun zouden verleenen dan tot dusverre. Unicum in Europa. De commandant trekt eerst 'n somber gezicht en knikt daarna vol instemming als wij het over de krappe behuizing van de school van Gilze-Rijen hebben. „Zou het niet beter zijn als de Rijksluchtvaartschool een eigen domein zou bezitten met een eigen vliegveld?" „Kijk en er komt iets van een lach op het scherpe gelaat van overste De Meester ik wil er een modelschool van maken, iets wat een unicum in Europa is. Trouwens dat is het al. In het buitenland kent men een derge lijke instelling niet. Vandaar dat wij zelfs aanvragen krijgen van buitenlanders om 'n cursus te mogen volgen. We hebben Wel schap (bij Eindhoven) op het oog. Maar Eindhoven heeft ze kere belangen, waarmede de ge meenteraad, die haar fiat moet geven, wel degelijk rekening moet houden. Maar ik blijf ho pen En dan begint de heer De Meester uit te weiden over het zo prachtige beroep van vlieger. Hetgeen het ook inderdaad is. Hij spreekt o.ver ridderlijk avon tuur, over dadendrang en spor tiviteit.. Maar hij voegt er tevens prompt aan toe, dat dit baantje niet voor iedereen is weggelegd. „Een vlieger moet iemand zijn!" Aanmeldingen zijn er volop. is verzot vooral door hét avontuurlijke. Maar de keu ring is uiterst streng. Gemiddeld 50 procent wordt al zo terugge stuurd, en tijdens de cursus valt er nog wel een 20 procent af. Het beste van het beste blijft over. Maar er zitten nog andere moeilijkheden aan een cursus vast. Om te beginnen mag de adspirant-piloot niet ouder zijn dan 22 jaar; 'hij moet in het bezit zijn van een einddiploma H.B.S. of een daarmede gelijkstaande schoolopleiding. Een cursus duurt twee en een half jaar en kost per leerling (per jaar) een dertigduizend gulden, waarvan hij er zelf f 1000.betaalt. Voor dit geld krijgt hij ook alles, on derdak, voeding, kleding en les. Toch is deze som voor velen niet te betalen. Vandaar dat het Rijk studiebeurzen verschaft. Later als de jongen achter het roer van een Skymaster of Con stellation zit, kan hij dit bedrag successievelijk weer aan het Rijk terugbetalen. Daarmede heeft men dus bereikt, dat het vliegen binnen ieders bereik ligt. Cunstige productie van „Willem Barendsz" Tot 23 Januari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 41.685 bar rels (6.9.47 ton) traan, tegen 24.795 barrels (4133 ton) in de overeen komstige periode van het vorig jaar. De productie van spermolie is met 639 ton ongewijzigd geble ven. De prijs van de spermolie, die vorig jaar hoger was dan die voor traan, is thans lager dan de traan- prijs. Tot 16 Januari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 31.44 bar rels (5.241 ton) traan. Gedurende een week is dus 10.237 (1.706 ton traan geproduceerd, hetgeen het hoogste tot nu toe behaalde week- cijfer is. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziek- gevoel bovendien 'n „Mijnhardtje" nemen 1 (Adv.) Een buitengewoon groot aantal leden der landelijke Ruitervereni- glngen waaronder veel jonge boeren had zich in het gebouw Tlvoli te Utrecht verzameld ten einde de jaarvergadering bij te wonen, uitgeschreven door de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen ter gelegenheid van de 22e ruiterdag. Tot de genodigden behoorde o.m. een vertegenwoordiger van de Mi nister van Landbouw en die van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, benevens de onder voorzitter van de Stichting De Ne derlandse Rijschool, kolonel Six. Onder het motto „Ruitersport op het platteland voor en door de boerenstand, hield de voorzitter der vergadering Dr. C. Brands een langdurige doch niettemin zeer levendige redevoering, waarin hij de ruitersport voor jonge boeren kenschetste als van zeer groot be lang en van grote betekenis door zijn opvoedende waarde. De leden worden ridderlijkheid, tucht en goede omgangsvormen geleerd, ter wijl hen in het algemeen de spor tieve moraal wordt voorgehouden. Spr. betoogde, dat rijverenigingen eerst dan tot grote bloei kunnen komen, wanneer de federatie zich verzekerd weet van een staf van geschoolde medewerkers, speciaal een kader van goede instructeurs. Deze instructeurs zullen moeten komen uit de gelederen der vereni gingen zelf, vooral nu met betrek king daartoe de steun, welke het thans geliquideerde wapen der be reden artillerie eertijds aan de lan delijke ruitersport verleende, helaas moet worden ontbeerd. In verband hiermede sprak Dr. Brands zijn grote vreugde uit over het feit, dat de Stichting De Ne derlandse Rijschool, welke aan een chronisch geldgebrek leed, thans van regeringswege subsidie wordt EERSTE KLASSE District I: Stormvogels—DOS XerxesBlauw Wit ADO't Gooi Sparta—SVV Ajax—Haarlem District II: HDVSZeeburgia DFC—HBS DWSIC EDO—VSV KFCNeptunus District III: Quick N.Heracles AGOVV—Hengelo GoAhead—Ensch. Boys WageningenBeQuick EnschedeNEC District IV: BWJuliana HelmondNAC BrabantiaMW VVV—TSC LimburgiaSpechten District V: LeeuwardenSneek FrieslandBeQuick VelocitasEmmen HeerenveenHSC GVAV—Achilles District VI: De BaronieKerkrade BleijerheideSp. Emma EindhovenMaurits LongaPSV Sitt. BoysNOAD TWEEDE KLASSE District I: A: WFCZaandijk Hilversum Vriendenschaar DWVDe Spartaan VolendamVelox HVC—Elinkwijk B: Rapiditas Alcmaria Victrix 'OSV—West-Frisia UW-SDW TOG—De Kennemers Hercules Watergraafsmeer DERDE KLASSE District I: A: SuccesWE ZilvermeeuwenBKC Alw. Forw.Vitesse '22 KVV—Helder Beverwijk—ADO "20 B: Alkm. BoysGVO HRC—DTS SchagenHollandia PurmersteijnDEM C: SLTOQSC ZWRKWA WMS—IVV JOSDe Meer Zandvoortmeeuwen TIW VIERDE KLASSE District I: A: WwaardVrone LSW '26—Texel ZeevogelsSchoorl BerdosWatervogels Nw. NiedorpRKAFC B: Oudesluis—Bergen SportersWestfriezen Grasshoppers Sijbekarspel AndijkSt. George De Rijp—WW C: USVU—Y-Boys CSVAssendelft WSV '30—DRC HSVMonnikendam ODIZLimmen verstrekt, en wel f2.000,— per jaar. Een woord van waardering, richtte de voorzitter hierop tot de secreta ris van de Centrale Pers- en Propa- gandacommissie, de heer Heuf, voor zijn grote prestaties gedurende het afgelopen jaar, waarna spr. in geu ren en kleuren het aandeel memo reerde en in den brede uitschilder- de, hetwelk de landelijke ruiterver- enigingen mochten hebben bij het inhuldigingsfeest in September van het vorig jaar. Spr. stelde voor aan Koningin Juliana een telegram te zenden, waarin de federatie H. K. H. namens de Landelijke Rijvereni gingen trouw, aanhankelijkheid, eerbied en hulde betuigt, welk voorstel door een daverend applaus vtviuit de zaal werd ondersteund. Nadat de ganse vergadering spon taan de twee eerste coupletten van, het Wilhelmus had gezongen, wer den de overige punten van de agen da in een vlot tempo afgewerkt. De bestuursleden, de heren E. C. van Beek (Geld.), H. Buiten (Drente) en P. W. de Jongh de Leeuw (Z.H.) werden opnieu.w herkozen, terwijl een nieuw daverend applaus de goedkeuring vertolkte van de her benoeming van Dr. Brands als voorzitter der Koninklijke Neder landse Federatie. De pauze werd voorafgegaan door de uitreiking van de diploma's „Federatie-In structeur", de Federatie Ruiterster en diploma's Grote Veelzijdigheids Proef. Na de pauze werd de nieuwe Federatie-film vertoond, waarin zijn opgenomen het défilé te Soest- dijk, de Interprovinciale wedstrij den te Ommen, de Nationale Kam pioenschappen te Groningen en de prachtige kleurenfilm van de Ere- Escorte en het Jubileumspel op 31 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam. WEER TROEPEN NAAR INDONESIË Woensdagmiddag is het hospi- taaltroepentransportschip „Groote Beer" met 100 man van het K.N. I.L. en 1200 soldaten van de Kon. Landmacht, naar Indonesië ver trokken. De inscheping had een normaal en vlot verloop. Een ver tegenwoordiger van het centraal bureau van de Niwin in den Haag droeg aan de commanderend otti- cier 3 mandolines enldrie gitaren over, met het verzoek deze uit te reiken aan „zes daarvoor in aan merking komende muzikaal be snaarde soldaten". Drie artisten, die in Indonesië cabaretvoorstellingen voor de troepen gaan geven, maken de reis met de „Groote Beer"', n.l. Paul Ostra, Katynka Kuster en Wouter Denijs. ISnlpverkouden oi alleen Bmaar hoofd- en keelpijn? r Verwaarloos zo'n kou toch niet, de gevolgen kunnen ernstig zijn I Bestrijdt de Infectie daarom direct, neem 'n AKKERTJE" en ga dan vroeg naar bed. „AKKERTJES" bevorderen het transpireren en verdrijven de koorts. Let goed op het AKKER-merkl helpen direct (Advertentie) FEUILLETON it 4. „Je bent ongeveer een eeuw er naast, Miek!" antwoordde Hans lachend. „Het is in 1900 gebouwd door mijn grootvader, die archi tect en aannemer was. Hij had een grote voorliefde voor de barok, dat heb je goed gezien. Ik heb groot vader niet gekend, maar oom Eduard was erg op het huis gesteld. Hij was nog door en door een man van de oude stempei. Kun je hem je niet voorstellen, daar op dat ter ras met een heel hoge boord, een kalotje en een lange pijp?" „Wat is het allemaal rijk en def tig!" riep Miek lachend uit. „IK heb nooit kunnen dromen, dat we nog eens in een dergelijk huis zouden komen te wonen." „Dat gebeurt ook nietten minste voorlopig niet. En de tuin manswoning is heel wat anders. Grootvader vond het blijkbaar niet nodig, ook de woningen van de be dienden pompeus te maken. Dat huisje staat achter de moestuin. Laten we onze bagage daarheen brengen en als we dan nog tijd over hebben, kunnen we het huis mis schien nog even rondgaan." De van mergelsteen opgetrokken tuinmanswoning was vrij ruim, maar eenvoudig ingericht. Er achter lag een grasveld omringd door heesters en bloemen, waai'aan blijk baar kort geleden nog de nodige zorg was beste'ed. Het gras was door A. F. kort geschoren en ae grond tussen de struiken netjes opgeharkt. „Dit is heel knus," vond Miek, „maar tochvoel ik meer voor de indrukwekkendheid van het gro te huis." En lachend voegde ze er aan toe: „Zeg Hans, we moesten eens gauw een stelletje kennis uit Amsterdam uitnodigen en een groot tuinfeest geven! Op dat terras zou liet „Bosch van Bredius" jaloers kunnen zijn. En het gazon, dat er voor ligtEn ze begon al plan nen te maken voor dat toekomstige feest. Hans zei er niet veel op, maar keek naar het geweldige stenen ter ras, waarover zijn oom gewoon ge weest was heen en weer te drente len na het eten, met een dikke si gaar in zijn mond en zijn ^handen op de rug. Hij liet zijn ogen dwa len langs de ramen erboven, die van de kamers zijner moeder wa ren. Miek had gelijk. Het was een geweldig huis, een reusachtige steenmassa. Hij had zich daar onge lukkig gevoeld.... bijna altijd.... behalve dan die laatste zomer, die zo mateloos heerlijk en gelukkig was geweest. Maar nu hij er aan dachtig naar keek, voelde hij voor het eerst sedert zijn huwelijk, eigenlijk sedert veel langer geleden, sedert hij in dienst was geweest, zelfs sedert hij naar Delft was ge gaan dat hij daar en nergens anders thuis hoorde. Misschien was dc- koele vochtige luchtvan de tuin, misschien de atnlosfeer, zoveel zuiverder dan die in een grote stad, er de borzaak van wat het dan ook wezen mocht, er kwam een gevoel over hem heen, dat hem vervulde met een ongekende rust en vrede. Hij was nooit sentimenteel of over gevoelig geweest, allerminst over zijn oude huis; doch nu ondervond hij een machtige ontroering, waar aan hij geen naam wist te geven, maar die volkomen verschillend was van de grappige opgetogenheid door Miek aan de dag gelegd. En terwijl hij daar stond te staren naar die massa van steen en pleister werk, naar de met puntdakjes voorziene vierkante schoorstenen die tegen de oranje westelijke hemel scherp afstaken, dacht hij: ,,'t Is 'n vreemd ouderwets bouwsel, maar het is door mijn grootvader opgetrokken en nu is hetvan mij! M ij n eigendom! En het geelt ons een kans om te levenom te werken en om., gelukkig te zijn.." „Luister 'ns!" stoorde Miek zijn overpeinzing. „Wat is dat voor een bel?" „De kerkklok," antwoordde hij, luisterend naar het driemaal her haald luiden van het avondklokje der dorpskerk. „We zullen moeten voortmaken," zei Miek. „Het is al half zeven en we zouden om zeven uur in „Berg en Dal" dineren. Ik rammel van de honger. Echt!" Toen ze het hek uitreden, vroeg Miek: „Hoe heet het?" „Wat?" „Hoe het huis heet. Zulke buiten verblijven hebben toch meestal een naam?" „O.Hij aarzelde even; in jaren had hij niet aan die naam gedacht. „O ja, Rusthoeck", zei hij. „Niet on juist, vind je wel?" Miek moest weer lachen. „Onverwacht goed," zei ze. „Ik was al bang, dat het „Mon Desir", of „Nooit gedacht, „Welgelegen" of iets dergelijks zou heten. „Rust hoeck" vind ik een aardige naam, heus, Hans, dat meen ik echt. Je bent toch niet kwaad op mij, omdat ik er een beetje malligheid mee maak?" „Natuurlijk niet", antwoordde hij, maar het ging hem toch niet af om met haar mee te lachen. De volgende morgen bracht hij de rest van hun bagage naar de zit kamer van de tuinmanswoning. En Miek zei: „Ik heb de hele week v^or me om uit te pakken en aiies op orde te brengen, maar jou heb ik maar twee dagen hier. Wat een geluk, dat er weekeinden bestaan! Nu kun je me helpen om het hier wat gezelliger in te richten. Onze meubeltjes komen immers vartdaag nog?" Hans geeuwde- en ging in de ven sterbank zitten. „Ik kan me niet voorstellen, dat ik Maandag aan de slag moet. Dat komt ervan, als je zo lang uitslaapt. Je wordt hoe langer hoe luier. Waarom moeten we nu al beginnen en „Omdat het hard nodig is", zei Miek beslist. Ze stond midden in het vertrek en keek weifelend rond. In gedachten zette ze de meubels al neer en besliste ze, wat' van het rommeltje hier naar zolder moest, (Wordt vervolgd.) TAXI-CHAUFFEUR GAF GRATIS RIT1 De Bond zonder Naam heeft weer iets moois gepresteerd! „Dit is wel een pracht-verhaal", lachte de Pater. Mijnheer Sieraal, een PTT-beambte in Amers foort, kwam wel eens bij de motorsloperij. In de buurt daarvan zwierf geregeld een zigeuner, Joseph Freibert, die met vioolspelen het brood voor zijn vrouw en vijf kleine kinderen ver diende. Mijnheer Sier aal had al meerdere malen met belangstel ling naar het kunstig vioolspel van de zigeu ner geluisterd en op een gegeven dag kwam het tot een praatje. De zi geuner was erg bedroefd Het was hem, nadat hij in de oorlogsjaren van het ene kamp naar het andere was gejaagd, niet voor de wind gegaan. Na de oorlog had hij van Volksherstel een klein wagentje en een paardje gekregen en daarmee stond hij nu in het woonwagenkamp in Amersfoort. Wat was er gebeurd? Het paardje was gestorven. Het had' een dikke keel gekregen en plots was het met hem gebeurd. Het vlees werd afgekeurd voor de consumptie. Niets had hij voor het paard gekregen. Hij had zelf het verbranden van het vlees nog moeten beta len. En nunu wilde hij zijn viool verkopen. Het instrument, waar aan hij zo gehecht was, hetwfÜk behalve het Bestuur Katholie Gemeenschapsoord uit Het Bestuur van de Stic] tholiek Gemeenschapsoord - hogeschool „Drakenburgh overleg met het katholiek voor Maatschappelijk en Overleg uitgebreid met enl ren uit de kringen van K Actie en Standsorganisatie door met behoud van zelfsti van de Stichting, een perma tact tussen volkshogeschoc tholiek organisatieleven koi gelegd. Het Bestuur is thans als mengesteld: prof. dr. J. B. 1 voorzitter; V. Lyclama k I Bernard Verhoeven; mr. F Bachg; dr. A. H. M. Albn mr. P. G. M. van Meeuw( prof. dr. K. L. Bellon; dr. man; dr. A. J. M. Corneli Veldman; dr. ir. F. Ph. A. en Jan Beerends, secretari Het secretariaat blijft gev het Gemeenschapsoord I „Drakenburgh" post Baa Pokken-epidem te Batavia BATAVIA, 4 Febr. (Am De pokken-epidemie te Bal omgeving, die waarschijnli het Bantamse naar Oostelij] ting is overgeslagen, breid nog steeds uit. Sterfgeval hoofdzakelijk in de bene geconstateerd. Van officiële zijde zijn r gegevens verkrijgbaar over tal dier sterfgevallen, doch wel bekend, dat het reeds lijk is. Te Serang moest dezer d; tweede noodhospitaal word- richt, waarin tezamen met ste, alleen in Serang reeds tiënten zijn opgenomen. Te is vaccinatie verplicht geste de geneeskundige instantie! Rode Kruis klagen over medewerking van de bevoll op straffe van proces-verl boete tot vaccinatie moet gedwongen. Op straat wori voorbijgangers door de poli gehouden en op sommige b.v. op de stations, egvaccir Heden overleed na een kortstondige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze lieve va der. behuwd- en groot vader ALBERTUS DONATUS RIJNAARTS, Weduwn. van Maria Emerentia Schouten, in de oudprdom van 83 jaar. Warmond, 4 Febr. 1949 Huize St. Lidwina. Den Haag: Baronesse L. H. Issel- mudenRijnaarts Canada: H. M. de Wild C. J. de Wild— Boivering Den Haag: G. M. Cslot-Rijnaarts Ir. G. J. Cslot Ton, Haig en Gijs. Paramaribo: H. J. Heinsdijk Rijnaarts Ir. D. Heinsdijk Inge. Amsterdam: C. J. de Keijzer Rijnaarts I. de Keijzer. De H. Uitvaartdienst ral plaats hebben oP Maandag 7 Februari a.s.. des morgens 9 uur, -n de Parochiekerk van de H. Matthias te War. mond, waarna de be grafenis op het R.K. Kerkhof aldaa^ Biedt zich aan: Gepéns. JUFFROUW als Huishoud ster in Alkmaar. Br. o. ®o. 10282 Bur. v. d. blad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4