Nieuw E.CA-hulp aan Nederland moet onmiddellijk worden stopgezet Kardinaal Mindszenty krijgt levenslang Vrouw van Kravchenko getuigt in Parijs P.O.A. n.v. de sp»ege\ mm SCHRIJFMACHINE DEFECT ari/pdëtelef ofsfuui' ti/'ikomen onWdèTelliik GAS-RADIATQREH Vriesman en Zn., J EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Levenslang voor Kardinaal Mindszenty Dinsdag 8 Februari 1949 44e jaargang No. 11483 Eire wil niet bij het Atlantisch Pact Scheldpartijen en beschuldigingen stellen de zitting op laag niveau Het vonnis Waarom bezwaar tegen publiciteit? Amsterdam wil acht millioen lenen De eerste Deli-tabak in ons land Elf personen door kaas vergiftigd Motie van Amerikaanse senatoren Tien vragen aan de Senaat emen en als volleerd wa ter in het dienstschema opgenomen. terugweg maakten wij de in de bestuurderscabine, invoerder, een oud-cursist nog enthousiast over de ave lesmethode van zijn >e hand van de bestuurder p de dodemanshandle. Zo- estuurder deze kruk loslaat remmen aan en wordt de uitgeschakeld, hetgeen tot leeft, dat de trein vrijwel lijk tot stilstand komt. en snelheid van 90 Km. e trein de Domstad tege- i een monotone cadans ten de railslassen onder de ■eg. Bij de Pegus kwam ons ar puffende stoomtrein te- „Het zal niet zo geweldig er duren of ze kunnen die een museum plaatsen!" I Reuter te Londen sor Reuter, de „Westerse" ester van Berlijn, is Zater- d op het Londense vlieg- rtholt aangekomen. Finorgaan - een fluo ride bevattend preparaat op orgaan-therapeutische basis - versterkt het tand glazuur en bestrijdt tand bederf. Medinos tandcream is uit sluitend verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en de speciaalbranche. WPWMWM NOS LABORATORIA AMERSFOORT TEL. 3892 ALKMAAR VERDRONKENOORD 85 Tel. 2469 Alkmaar te geven! Iels krijgen sn drinken, ter kluifje! best", zegt i een paar 'en klontje wens ook, i hun best lerlei heer- ibonen bij- n! Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, 11.43 pei maand, Inclusief Incasso Advertentie-tarief per editie 16 et per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct per m.m„ minimum f4.familie berichten 20 ct, resp 30 ct per m.m. 6IJ contract belangrijke korting. Directeur E. M Stumpel, Hoofdredacteur K N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, J. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credletbank HE T Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) *EI T VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BOEDAPEST, 8 Febr. (Reu ter) KARDINAAL MINDS ZENTY IS TOT LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF VEROOR DEELD. Het volledige vonnis voor de Kardinaal luidt levenslange gevangenisstraf, verbeurdver klaring van zijn bezittingen en verlies van burgerlijke en poli tieke rechten. De straffen voor de, andere be klaagden luiden als volgt: Bara- nayi15 jaar gevangenisstraf, verlies van politieke rechten ge durende 10 jaar en confiscatie van zijn bezittingen. Zakar6 jaar gevangenisstraf, verlies van rechten gedurende 10 jaar en confiscatie. Eszterhazy 15 jaar, verlies van rechten gedurende 10 jaar en confiscatie. Nagy 3 jaar en Verlies van rechten gedurende 5 jaar. Ispanky levenslang, ver lies van rechten gedurende 10 jaar en confiscatie. Toth 10 jaar, verlies van rechten gedurende 10 jaar en confiscatie. De 56-jarige Primaat van Hongarije werd veroordeeld op beschuldiging van overtreding van de wet inzake de verdedi ging van de Hongaarse repu bliek, het organiseren van een samenzwering tegen de repu bliek, verraad en het verhan delen van vreemde valuta op de „zwarte markt". Dr. Baranaj», een katholieke professor, werd schuldig bevon den aan medeplichtigheid aan de samenzwering. Dr. Andreas Ze- kar, de secretaris van de kardi naal, aan medeplichtigheid en verraad. Prins Paul Esterhazy, de rijkste landeigenaar in het Hon garije van voor de oorlog, aan handelingen tegen de republiek en het verhandelen van vreemde valuta op de zwarte markt. Dr. Zakenreizen per auto naar Oostenrijk Van gisteren af verkopen tegen betaling in Nederlands geld de K.N.A.C. en de ANWB benzine- en oliebonnen aan automobilisten, die Oostenrijk voor zaken bezoeken. Miklós Nagy, secretaris van de katholieke actie, dan het verhan-' delen van vreemde valuta op de zwarte markt. Pater Bela Ispanky aan verraad en illegale valuta- handel. Dr. Laszlo Toth, oud-re dacteur van een katholiek blad, aan verraad. De rechters kwamen om 7 mi nuten over 9 (plaatselijke tijd) de rechtszaal binnen. Iedereen in de zaal stond op en de president las de namen van de beklaagden op. Daarna gingen allen weer zitten. President Olty zei„De volksrechtbank is thans in zit ting." De beklaagden stonden op en de president las voor elk hunner de bevindingen van het hof voor en daarna de vonissen. Kardinaal Mindszenty hoorde de uitspraak met gevouwen han den aan. Van alle beklaagden, met uit zondering van Nagy, worden de bezittingen geconfisceerd. Voorts' werden allen veroordeeld tot be taling van de kosten van het ge ding. Na de vonnissen las de presi dent de gronden voor de veroor deling voor. Hij haalde bewijs materiaal, verklaringen en rede voeringen tijdens het proces aan en gaf eeri overzicht van de werkzaamheid van verschillende royalistische organisaties tussen de twee wereldoorlogen. President Olty zei, dat het volk na de tweede wereldoorlog over het algemeen tegen de Habsbur- gers was. De royalisten hadden Kardinaal Mindszenty als hun leider beschouwd en verwachtten reeds in 1946 een derde wereld oorlog. Baranayi was, van kort na 1920 af, actief royalist ge weest. De Kardinaal hoorde het von nis onbewogen aan, aldus Reuter. Prins Esterhazy verliest een persoonlijk fortuin van ongeveer drie millioen Forints, dat zich nog in Hongarije bevond. Zijn familie behoorde eens tot de rijkste van Europa. Voor de oor log bezat de prins 68.000 h.a. grond in Hongarije. OPENBAAR MINISTERIE IN HOGER BEROEP- BOEDAPEST, 8 Febr. (A.F.P.) Het openbaar ministerie is in hoger beroep gegaan tegen alle beklaagden in 't proces-Minds- zenty. Boedapest wijst Britse nota van de hand BOEDAPEST, 7 Febr. (A.P.) De Hongaarse regering heeft de nota van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken over de weige ring Britse waarnemers tot het pro. ces tegen Kardinaal Mindszenty toe te laten, van de hand gewezen. In het Hongaarse antwoord werd gezegd, dat „vertegenwoordigers van Engelse dagbladorganisaties, Britse onderdanen, het proces hebben bij gewoond en zonder door censuur belemmerd te worden, hierover ver. slag hebben gedaan. Verder wordt in de nota gezegd, dat de Britse regering voor het proces geen enkel blijk van objecti viteit gegeven had en dat functio narissen van de Britse regering „be vooroordeelde en kwaadaardige -verklaringen" tegen de Hongaarse republiek en regering hadden afge legd. De Minister van Buitenlandse Za. ken van Eire, Sean Maebride, heeft in een interview aan een verslagge. ver van de New-Cork Times" ver klaard, dat Eire weigert zich bij 'n Noord-Atlantisch pact aan te slui ten en geen verbetering kan bren gen in zijn betrekkingen met Groot- Brittannië. zolang de kwestie van de verdeeldheid nog niet is opgelost. „Verdeeldheid is ons Palestina", aldus Maebride. Verschillende bladen hadden gisteren een foto van Kardinaal Mindszenty, zoals hij voor zijn rechters was gezeten: een wil loze, gebroken figuur, die niets meer toonde van de onverschrok kenheid, welke hem tot nog toe eigen was. A.N.P.-foto zond ons deze morgen bovenstaande foto van de Kardinaal, gezeten voor zijn rechters, naar beweerd wordt. Wij vragen ons, lettend op andere foto's in de wereldpers, echter af, of de arm der vervalsing al zover reikt, dat men een montere foto van Z. Emi nentie met de nodige trucs verwerkt in een z.g. foto van de rechtszitting Het verschil tussen deze opname en de anderen is te opvallend, om zonder meer genegeerd te worden HET ERGSTE heeft de z.g. „Volks rechtbank" van Boedapest niet aan. gedurfd. Maar het vonnis tegen toch al erg genoeg. Dit vonnis betekent het einde van Kardinaal Mindzenty, levenslang, is een gerechtelijke comedie, welke haar weerga in de geschiedenis nau. welijks heeft. De Primaat van Hongarije is ge dagvaard, beladen met de ergste beschuldigingen, verdraaid en van tendentieuze strekking voorzien, gelijk dat in de communistische kraam te pas kwam. Dit was in wezen een proces te gen God. Een proces tegen het Hei lig Geloof, tegen de Godsdienst en de Kerk, tegen het Volk van Hon garije ook, en tegen de hoogste rechten van de mens. Maar de Kardinaal is toch op de eerste plaats de geloofsheld, de ver. dediger van de Goddelijke Rechten, de beschermer van de Kerk, tegen een driest-optredende staat. De oude tegenstelling van eeuwen openbaart zich in nieuwe, moderne, vorm, wreder en verschrikkelijker dan wij haar sinds lang kenden, be halve dan dat nationaal-socialisme en fascisme de twintigste eeuw be gonnen met een felle strijd, die met het woord vervolging nauwelijks voldoende gekenschetst is. Maar in het communisme, zoals Stalin met de zijnen dit aan de we reld leert en toont, is de duivel eerst recht gevaren. Erger en ge niepiger en „grondiger" dan Hitier en Mussolini het hebben aangedurfd tracht Moskou met de Kerk af te rekenen. Het communisme beseft nog niet de tragische vergissing, die het be gaat Voor de eeuwen is het woord gesproken, dat „de poorten der hel Haar niet zullen overweldigen Dit is onze zekerheid, ook tegenover de schijnsuccessen, die de Stalinisten weten te behalen. Dat woord is onze zekerheid en ons vertrouwen. De Kardi naal van Hongarije staat voor ons als voorbeeld en lichtend baken. Zijn martelgang is een onderpand voor de zekerheid van de Kerk. Dit vonnis is geen smaad voor Kardinaal Mindszenty, maar zijn verheerlijking. Slechts een diep-ge- lovig mens, die overtuigd is van de waarheid en van zijn uit God ge boren recht, kan doorstaan, wat sa tanische krachten van de z.g. volks democratie hem aandeden. Het vonnis van de z.g. volksrech ters van Boedapest treft het meest de machthebbers in Hongarije, die een edel volk met een schone tra ditie aan een vreemde macht heb ben uitgeleverd en aan de gehele wereld, die niet ziend blind en ho rende doof is, een voorbeeld van rechtsverkrachting ,en weergaloo - cynische rechtsterreur hebben ge- ^DeTsste Februari 1949 heeft het vonnis over de machten van het zwaarbeproefde Hongaarse volk g veld. Maar deze dag is ook een f a- naai voor alle weidenkenden. Hoeveel tijd wordt aan andere lan den nog gelaten, om door de waar achtige toepassing van rechtvaar, digheid en sociale liefde het grote gevaar van het godloze communis me een halt toe te roepen? AROTER dan ooit tevoren in het proces-Kravchenko, was gis teren de belangstelling van het Parijse publiek. Men ver wachtte sensationele onthullingen uit het privé-leven van de veelbesproken auteur, omdat voor het eerst getuigen uit de Sovjet-Unie aan het woord zouden komen. Onder hen bevond zich Kravchegko's vrouwWelnu, er zijn over en weer harde woorden gevallen, in zo overstelpende hoeveelheid, dat het op een rel belust publiek wel bevredigd moet zijn geweest. Dit gedeelte van de proces-voering stond op zeer laag niveau en het was voor de objectieve toeschouwer een verademing toen president Durkheim aan een verwarrend twistgesprek, waarbij Kravchenko, zijn vrouw, verdedigers en vertalers tegelijk be trokken waren, met een forse hamerslag een einde maakte en de zitting tot heden verdaagde. Voordat het „grote nummer" Zinaida Gorlova gelegenheid kreeg tegen haar eerste man allerlei on verkwikkelijke bijzonderheden in 't midden te brengen, nam eerst de verdediger van „Les Lettres Fran- caises" het woord'. Hij informeerde hoe het mogelijk was dat Kravchen ko Frankrijk onder een valse naam was binnengekomen. Hoe bestond het dat hem een visum werd ver strekt? Ook beklaagde verdediger Nordmann zich over de publiciteit die aan dit proces was gegeven. Z.i. was het bij de wet verboden pro cessen van dit genre tot in alle de tails wereldkundig te maken. De radio heeft er melding van ge maakt en voor de journalisten wa ren speciale telefoon-faciliteiten verleend. „Hiertegen moet ik pro testeren", riep mr. Nordmann uit. Wie het proces op de voet heeft gevolgd zal begrijpen dat mr. Nord mann de zaak liever met gesloten deuren behandeld had gezien De plaatsvervangend openbare aanklager, Pierre Coissac, beloofde op deze punten te zijner tijd nader te zullen ingaan. Georges Izard, de raadsman van Kravchenko, herinnerde aan de partijdiscipline waaraan de leden van de communistische partij ge bonden zijn. Hij verzocht daarom de verklaringen van de Sovjet-ge tuigen met de grootste reserve aan te nemen. Toen Wysjinsky als openbaar aan klager in de Sovjet-TJnie optrad, heeft hij eens een indruk gegeven van de regelen volgens welke het recht moet worden gehandteerd: „Het Sovjet-recht is een orgaan van de Sovjet-politiek. Ingeval de wet in conflict komt met de par tijpolitiek, moet het belang van de partijpolitiek vooropgesteld worden". Lui en slordig Victor Romanof is een te Moskou wonend technicus. Hij zegt Krav chenko reeds 20 jaar goed te kennen, evenals diens vader en broers. De oude Kravchenko heeft zich over zijn zoon geschaamd. Victor was lui en slordig. Hoe hij zijn diploma ge kregen heeft is Romanof een raad sel. Kravchenko onderbrak de getui genis van Romanof herhaaldelijk met uitroepen als „onzin" en leu gens". Romanof zei verder dat men bij de inkoopcommissie te New York niet verbaasd was geweest, toen Krav chenko zich op een gegeven ogen blik niet had gemeld. Men had ge dacht dat hij „zoals gewoonlijk weer in een nachtclub was verdwe nen". Romanof riep uit dat een man als Kravchenko, met een leven van verraad en uitspattingen, zich moest schamen fatsoenlijke Sovjet-burgers in de ogen te zien. „Niet in het minst" repliceerde Kravchenko.Hij sprong op en zag de getuige recht in de ogen. Na deze scene, die herinnerde aan een fragment uit een drakerig to neelstuk, verscheen Naida Gorlova, voormalig echtgenote van Kravchen ko, in de getuigenbank. Zij zat op ongeveer twee meter afstand van haar gewezen man. Ogenschijnlijk niet in het minst onder de indruk van het wederzien na twaalf jaar, verklaarde zij alleen nog gevoelens van afkeer en minachting voor hem te koesteren. Ze zei dat Kravchenko was weggegaan en haar enige tijd zonder een cent had achtergelaten. Toen hij terugkwam sloeg hij haar, brak het aardewerk en oordeelde dat zij maar moest vertrekken „om dat hij een hooggeplaatste functie wilde vervullen". Kravchenko verhief zjjn stem toen hij verklaarde dat zjjn voormalige vrouw doer de Sovjet politieke poli tie gedwongen was naar Parijs te gaan en tegen hem te getuigen. Hij beweerde dat de politie macht over haar had, omdat haar vader een voormalig Tsaristisch officier was en haar moeder naar Siberië was gezonden. Mevrouw Gorlova onderbrak hem met de woorden „Ik weiger naar zul ke leugens te luisteren". Hierna ontstond verwarring, toen Kravchenko, mevr. Gorlova, hun verdedigers en de vertalers allen tegelijk begonnen te roepen. Het proces werd daarop verdaagd. B. en W. van Amsterdam heb ben de gemeenteraad voorgesteld bij de Rijksverzekeringsbank een geldlening aan te gaan tot een bedrag van f 5.690.000 nominaal kapitaal op onderhandse schuld bekentenis, ter financiering van de bouw van drie woningcomple xen en bij woningbouwverenigin gen in uitvoering. Voor enkele particuliere geld gevende instellingen stellen B. en W. voor geldleningen aan te gaan tot een totaal van f 2.000.000 no minaal voor financiering van wo ningbouw en dekking van kapi taaluitgaven. Hedenmiddag zal de raad over dit voorstel beslissen. Maandag is de „Slamat", een der nieuwe schepen van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd, van zijn eerste reis naar Indonesië te Rotterdam teruggekeerd. In ver schillende aanlegplaatsen is de kennismaking enigszins feestelijk verlopen. Te Makassar kwam pre sident Soekawati aan boord, waar hij een geestdriftige speech hield, o.m. in bet bijzijn van de eerste minister Anak Agoeng Gde Agoepg. De „Slamat" heeft een recordla ding rubber, n.l. bijna vier mil lioen kg, meegebracht, alsmede de eerste 920 balen Delitabak, voor het merendeel bestemd voor de N.V. Tabakmaatschappij Arendsburg en het overige voor de Deli Maatschappij. Elf personen moesten tijdens het afgelopen weekeinde in het St. Laurentiusziekenhuis te Roer mond worden opgenomen, daar zij in ernstige mate vergiftigd wa ren door het eten van ondeugde lijke kaas. De oorzaak kon spoedig worden opgespoord, daar alle patiënten uit dezelfde wijk te Roermond af komstig waren en de kaas in de zelfde winkel hadden gekocht. De kaas, die in dit geval de boosdoe ner bleek te zijn, zag er uiterlijk volkomen gaaf uit. Het bacterio logisch instituut te Utrecht zal nu onderzoeken, of men hier te doen heeft met een bacteriologische of een chemische vergiftiging. Naast de elf patiënten in het ziekenhuis, van wie er verschil lende zeer ernstig aan toe zijn, wordt nog een aantal minder ern stige gevallen thuis verpleegd. Sterfgevallen zijn nog niet te be treuren. Zweedse zeelieden gaan stoken De vier nationale vakverenigin gen van zeelieden in Zweden heb ben Maandag besloten van 16 Febr. af te staken, daar de scheepvaart maatschappijen hebben geweigerd de eisen met betrekking tot beta ling van overuren in te willigen. WASHINGTON, 8 Februari (A.N.P.Aneta). De Republikeinse senator Owen Brewster uit Maine heeft bij de Amerikaanse senaat een motie ingediend, waarbij wordt aangedrongen op „onmiddellijke stopzetting van alle ECA- en andere hulp aan Nederland zowel in Europa als in Indonesië, totdat Nederland de vijandelijkheden staakt, zijn troepen terugtrekt, de Indone sische republikeinse leiders vrijlaat en bona fide onderhande lingen opent met de republiek Indonesia op basis van de Ren- ville-overeenkomst". De motie was mede ondertekend door de senatoren Bridges, Butler, Wherry, Malone, mej. Smith, Baldwin, Langer en Morse. Na aankomst van Z.K.H. Prins Bernhard met zijn twee oudste dochtertjes, de prinsesjes Beatrix en lren§» in het Tiroolse win tersportplaatsje St. Anton am Arlberg. Voorafgegaan door het witte hondje van de Prins, begeven de hoge gasten zich door de straten van het stadje naar hotel „Post", de prinsesjes met haar rode koffertjes in de hand, omstuwd door een grote schare belangstellenden. De motie ging vergezeld van de volgende vragenlijst: 1) Spreekt ons ministerie van buitenlandse zaken internationaal gesproken uit twee monden? .2) Zullen de Nederlanders zich uit het Atlantisch Verbond terug trekken en wat zal het uitmaken als zij dit doen en wat zullen zij verder doen? 3. Als wij voortgaan met onze steun aan de Nederlanders, ver spillen wij dan niet alle hulp aan Azië aan Moskou? 4) Als de Nederlanders vier mil liard dollar aan activa in Indonesië bezitten en het Amerikaanse kapi taal weren, waarom verlenen wij de Nederlanders dan firianciële i steun ten bedrage van een half milliard dollar per jaar? 5) Waarom hebben de president en het ministerie van buitenlandse zaken gepoogd de voorgestelde re solutie van de senatoren in de doofpot te stoppen! 6) Heeft het ministerie van bui tenlandse zaken de Nederlanders gezegd hun gang te gaan in het geheim natuurlijk? 7) Hoe lang zullen wij nog Ame rikaans geld met handen vol uit geven voor landen, wier regering met haar handelwijze precies het tegengestelde bewerken van wat onze politiek wil bereiken? 8) Zijn wij van plan het negen tiende eeuwse Nederlands-Engels- Franse imperialisme in Azië, dat een geschikt klimaat voor de groei van het communisme zal scheppen, te steunen, of zijn wij van plan de gematigde republikeinse nationa listen in geheel Azië te steunen? 9) Zijn de V.S. van plan de V.N. in stand te houden of niet? 10) Is de senaat voornemens wat betreft alle buitenlandse politieke aangelegenheden blindelings de uit voerende macht te volgen en heeft de senaat zijn recht, vragen te stel len t.a.v. onze buitenlandse uitga ven-politiek, prijs gegeven? Vaticaanse radio gestoord Radio-Vaticana heeft verklaard, dat de storing van haar uitzendingen op alle frequenties wordt veroor zaakt door andere zenders. De sto ringen zijn onlangs versterkt, voor al tijdens de uitzendingen over het proces tegen Kardinaal Mindszenty, aldus radio-Vaticana. Stokende werksters schoppen relletjes Maandagavond omstreeks half 8 begaf een 15-tal stakende werksters te Amsterdam zich naar het huis van een werkwillige collega in de Sluisstraat. Aanvankelijk trachtten de vrouwen de werkwillige te over. reden ook in staking te gaan, doch toen deze pertinent bleef weigeren zich te laten overhalen, begonnen de staaksters kabaal te schoppen, hetgeen tenslotte zo hinderlijk werd dat zij door omwonenden met ver eende krachten buiten de straat werden gezet. Een kwartier later waren honderd stakende vrouwen verzameld voor het huis van een werkwillige in de Reinier Claesenszstraat. Ook hier bleek de werkwillige niet te over tuigen met woorden. Er ontstemd 'n rel. Een agent van politie bemoeide zich er mede en er .zijn enkele klap pen met de gummistok uitgedeeld voor ook hier de rust was wamrge- keerd. 40.000 stokers in de Fiat-fabriek Alle afdelingen van de Fiat-auto. fabriek te Turijn zijn Maandag een week van stakingen begonnen, waaraan 40.000 van de 70.000 arbei ders van de fabriek zullen deelne men. Alle afdelingen zullen elke dag om beurten een uur staken. De arbeiders eisen hogere lonen. De staking is uitgeroepen door het Algemeen Vakverbond, dat door de communisten wordt beheerst. De leden van de vakvereniging van verbond is aangesloten, zijn tegen metaalarbeiders, die niet bij dit de staking. INDONESIë 1 MEI SOUVEREIN? BATAVIA, 7 Febr. (A.P.) De Nederlandse regering heeft de leiders van de federalisti sche staten niet bereid gevon den zich uit te spreken over 'n nieuw plan van de Nederland se regering om spoedig tot de vorming van een nationale In donesische regering te komen, waarbij de aanvankelijk beoog de interim-periode overgesla gen zou worden, aldus werd uit welingelichte maar officiële bronnen vernomen. Verklaard werd, dat de Indone sische federalisten zich niet over dit plan wilden uitspreken of er hun stem aan geven alvorens de regering in den Haag het heeft bekend gemaakt en officieel heeft medegedeeld welke houding zij aanneemt ten opzichte van de re solutie van de Veiligheidsraad. De eerstvolgende stap moet door Ne derland gedaan worden, zo zegt men. En in politieke kringen te Batavia zowel Nederlandse als Indonesische wacht men op de reactie van de regering in den Haag. Hoewel details van het plan niet bekend gemaakt zijn, ont ving de correspondent van A.P. te Batavia de bevestiging van het A.P.-bericht uit den Haag van de vorige week, dat het in de bedoeling ligt spoedig tot de vorming van een souvereine staat Indonesië te komen, waar- .schijnlijk per 1 Mei. Hierdoor zou men dus op de eisen van de Veiligheidsraad Ko men „voor te liggen". Verder wordt vernomen, dat Nederland met die souvereine staat eeh „verdrag" zou willen sluiten, waarin zekere rechten aan Ne derland worden voorbehouden, o.a. dat het Nederlandse leger voorlopig in Indonesië kan blij ven. De opstelling van een constitu tie voor de nieuwe staat zal dan later geschieden, maar in de tus sentijd zou de structuur van de nationale regering overeenkomen met die van de interim-regering, zoals die op 14 December gepu bliceerd werd. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.NJM.I. te De Bilt, geldig va» Dinsdagavond tot Woensdagavond. MORGEN WEER TOENEMENDE WIND DE BILT, 8/2 Aanvanke lijk opklaringen, later echter weer toenemende bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk enige regen. Van nacht zwakke tot matige, morgen overdag vrij krach tige en langs de kust wellicht tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Stoppen van Chili bij de UNO Het hoofd van de Chileense dele gatie bij de V.N., Herman Santa Cruz, heeft te Lake Success mede gedeeld, dat hij op instructie van de Chileense president, Gabriël Gon zalez Videla, zou verzoeken om tus. senkomst van de V.N. in zake het proces tegen Kardinaal Mindszenty Brazilië erkent Israël de jure Brazilië heeft de staat Israël de jure erkend. Slijkhuis vroeg om het Wilhelmus Toen Wim Slijkhuis Zaterdag avond te Boston op fraaie en over tuigende wijze de „Hunter-mile" had gewonnen, wachtte hem voor de derde maal sedert zijn verblijf in de Ver, Staten een teleurstelling. Evenals te Philadelphia en te New- York werd te zijner ere het Neder landse volkslied aangekondigd en evenals bij die gelegenheden speel de het orkest hierop een melodie, welke net zoveel o>»het Wilhelmus leek a)j5 de Tiger-rag. De Nederlandse athleet vond het toen genoeg en om verdere teleur stelling te voorkomen telegrafeerde hij de KLM om met het eerste het beste toestel, dat de Atlantische Oceaan zal overvliegen, een plaat van het Wilhelmus mee te geven. Misschien zal het mij kunnen inspi reren tot het verbeteren van een record in de volgende wedstrijd, voegde hij er tot ondersteuning van zijn verzoek aan toe. EEN KRASSE STUDENT BLIJKENS het jaarboek van de Ned. Vereniging voor Hoger Onderwijs in de economische wetenschappen over het studiejaar 1947 1948, stonden aan de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam 1225 studenten ingeschreven. Een van hen is terecht van mening dat een mens nooit te oud is om te leren. Hij is op 9 De cember 1877 geboren en heeft de leeftijd der ster ken dus reeds een jaar ach ter de rug Volledigheids halve moet worden ver meld, dat deze student een jaar geleden de colleges be gon te volgen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1