De Britse regering is ernstig bezorgd het proces-Mi ndszenty over r Australische pers veroordeelt uitwijzing Indonesische vrouw RADIO KLOOSTERBALSEM GIGANTISCHE PLANNEN VOOR SCHIPHOL Experiment Medisch Onderwijs Amerika overweegt het zenden van een officieel protest „EEN ZOMERIDYLLE" NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 8 Februari 1949 PAG. 3 Krachtige taal aan het adres van Evatt Naar wij vernemen Zei U iets? SCHRALl Hiss Luchthaven krijgt ondergronds verkeersnet Operatie per televisie uitgezonden Engelse katholieken demonstreren MOEST 11 boun fan Frijske Kunstners" (De Bond van Friese Kunste naars) krijgt de beschikking over een eigen kunst-centrum, waartoe het gemeentebestuur van Leeuwarden het voormalige theehuis in de Stads- of Prinsentuin ter beschikking heeft gesteld. Men beoogt van dit huis een trefpunt te maken voor Friese schilders, beeldhouwers, architecten en literatoren. Woensdag a.s. wordt dit kunstcentrum officieel geopend. BATAVIA, 7 Febr. (Aneta) Zo wel in Indonesië als in Australië besteden de dagbladen grote aan dacht aan de uitwijzing van de Indonesische Mevr. Okeefe uit Australië. De „Daily Telegraph" (Sydney) schrijft in een hoofdartikel o.a.: Evatt, als president van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties, is begrijpelijkerwijze trots op zijn aandeel in het tot stand brengen der declaratie van de rech ten van de mens, die hij beschrijft als „een mijlpaal in de wereld geschiedenis, te vergelijken met de Magna Charta". Mooie en inspire rende woorden, maar wat beteke nen zij? Artikel 2 dezer declaratie zegt: Iedereen kan aanspraak ma ken op alle rechten en vrijheden, die in deze declaratie zijn vastge legd, zonder enig onderscheid zoals van ras, kleur, sexe, taal, godsdienst enz. Waaronder behoort Mevr. Okeefe een Indonesische thuis? „Humbug" is het gewone woord, wanneer men er niet in slaagt, mooie woorden in goede daden om te zetten. De „Sydney Morning Herald" wijdt een hoofdartikel aan de woor den van Sultan Hamid en zegt daarin o.a.: Hoe -zwaar of hoe licht men deze bedreiging ook wil op vatten, het blijft voor Australië vernederend, dat de Australische federale regering, die de Indonesi sche onafhankelijkheid altijd heeft gesteund, zichzelf blootstelt aan dit plotseling in herinnering brengen van het spreekwoord: „What is sauce for the goose is sauce for the gander". De „Sunday Morning Herald" oppert de mogelijkheid, dat Mevr. Okeefe Australische burgeres wordt volgens een nieuwe wet,, welke op lossing het blad zou toejuichen. K.N.A.C. dringt aan op soepele douane-formaliteiten Uit een onderzoek dat de KNAC heeft ingesteld, is haar gebleken dat de formaliteiten aan de Belgi sche grens in de laatste tijd aan merkelijk zijn uitgebreid, vooral tot grote ontstemming van de Belgi sche automobilisten die ons land bezoeken. Hieruit zijn ook van Bel gische zijde moeilijkheden ont staan. welke de goede verhouding niet bevorderen. In een adres aan de ministers van Financiën en Economische Zaken verzoekt de K NAC het daarheen te leiden, dat 1. ten spoedigste een regeling wordt getroffen, dat Nederlanders ook voor niet zakelijke doeleinden België kunnen bezoeken; 2e. zo weinig als de omstandig heden enisgzins veroorloven, be perkingen aan het onderling ver keer van beide volken worden in de weg gelegd; 3e in ieder geval de vereiste for maliteiten desnoods met opoffering van de grootste perfectie, tot het minimum worden teruggebracht. Tenslotte heeft de KNAC aan de Minister van Oorlog verzocht, in 't belang van het vreemdelingenver keer zo mogelijk maatregelen te treffen, waardoor de persoonscon trole tot het minimum wordt terug gebracht. PROGRAMMA WOENSDAG 9 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Te Deum Lauda- mus, 8.00 Nieuws, 8.15 Strijkorkest, 8.50 Orgel, 9.00 Ziekenbezoek, 9.30 Concertgebouworkest en piano, 11.00 Piano, 11.15 Hoorspel, 12.00 Harmoniemuziek, 12.30 Weerpraatje 12 33 Sextet, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel. 13.45 Alma Musica, 14.15 Operette-melodieën, 15.00 Vocaal kwartet, 15.35 Piano, 15.45 De Cos mopolitans, 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Sangh en spel, 18.00 Koor, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkebeen, 19.45 En gelse les, 20.00 Nieuws, 20.15 Trio, 21.15 Bach-concert, 21.45 Alt en orgel, 22.15 Kamermuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Viool en piano, 23.35 Opgewekte klanken. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Fred Hartley's orkest, 9.00 Kamermuziek, 11.00 Populair non stop-programma, 12.00 Ensem ble. 12.30 Weerpraatje, 12.38 The Kilima Hawaiians, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole-orkest, 14.15 Jeugd- concert, 15.00 Hoorspel, 15.30 De Regenboog, 16.00 Roodborstjes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 genbus, 17.15 The Ramblers, Nieuws, 18.20 Louis Davids, Lezingen, 20.00 Nieuws, 20.20 certgebouworkest en piano, Hoorspel van Shaw, 22.15 Jtwartet Jan Corduwener, 22.45 Voordracht, 23.00 Nieuws, 23.15 Bruce Lowe zingt, 23.35 Orkest. Vra- 18.00 18.30 Con- 21.15 Het „Bataviaas Dagblad" zegt o.a.: Dit is een aangelegenheid, die niet alleen de Indonesiërs aangaat, maar ook alle Nederlanders, die de Indonesiërs in alle oprechtheid als hun vrienden beschouwen. Daarom protesteren ook wij met de meeste nadruk tegen deze jongste schand daad, begaan door de pigmentvre ters van Canberra. Dit mogen de Indonesiërs en de Nederlanders niet dulden. Wij verwachten, dat de regering in Den Haag haar mening hierover op ondubbelzinnige wijze kenbaar zal maken, en wel zeer spoedig. ""N PRIESTER IN NOORDPOOL Een vliegtuig van de Ko ninklijke Canadese Lucht macht heeft een vlucht ge maakt van ongeveer 4500 km van zijn basis Manitoba om medicijnen uit te wer pen voor een missionaris der Oblaten in het Hoge Noor den. De 26-jarige Pater Os- train werkte in Igloolik in het Noord-Westelijk Gebied en was gebeten door een Eskimo hond, waarvan men dacht, dat hij dol was. Men vreesde voor hondsdolheid bij de Pater. Pater Ostrain was 2 jaar geleden van Italië naar Ca nada gekomen. Zijn missie statie ligt ongeveer 300 km ten Noorden van de Pool cirkel op een van de eilan den ten Noorden van de Hudson 'Baai. WILDE EEN automobilist en zijn zoon uit Venlo de spoorwegover gang bij het dorp America nog passeren, terwijl de bomen al om laag gedraaid werden. De auto kwam klem onder de slagboom en werd door de aanstormende trein volkomen vernield. De inzittenden sprongen bijtijds uit de wagen GINGEN een grote boerderij met stallen en vee te Venray door brand verloren. De vrouw des hui zes en drie kinderen liepen brand wonden op, maar hun toestand is niet levensgevaarlijk.... HEEFT EEN militaire carrier te Grubbenvorst een slippertje ge maakt. Ze reed dwars door een houten hek, brak vervolgens een paal van de stroomleiding door midden, reed een ijzeren paal met waslijnen tegen de vlakte, daarna twee zware houten afrasteringspa- len en velde tenslotte een liguster haag van 20 meter IS GENERAAL-MAJOOR H. J. J. W. Dürst Britt té Heerde in het huwelijk getreden met mej. J. J. M. van Ovost. ZIJN ZWOLSE predikanten enkele dagen in retraite geweest op het conferentie-oord „Den Alerdinck" bij Heino. Deze Ned. Herv. predi kanten gevoelden de noodzaak van bezinning, hoewel zij niet zonder aarzeling tot het besluit waren gekomen HEBBEN B. en W. van Rotterdam de gemeenteraad voorgesteld, het oude gebouw van de Rotterdamse Bank aan de Coolsingel over te nemen voor een bedrag van f626.046. Het pand zal binnenkort moeten worden gesloopt in verband met de plannen voor nieuwbouw SAMENWERKING VAN GEMEENTEN Naar het ANP verneemt is bij de Raad van State aanhangig gemaakt een wetsontwerp betreffende sa menwerking tussen gemeenten on derling en tussen gemeenten en andere lichamen. De bedoeling van dit wetsontwerp is een stelsel van samenwerking in de breedste zin van het woord in te voeren en aan de samenwerking, zoals die tot nu toe plaats heeft, een gewijzigde grondslag te geven. De indiening bij de Tweede Kamer kan over eni ge tijd worden tegemoet gezien. Minister Mansholt is een edel mens. Hij gunt arts alle goed. Op een agrarisch con gres van de P.v.d.A. heeft hij over de toestand van de boe renstand gesproken en over de vleesvoorziening, waarbij het befaamde carbonaatje ook ten tonele kwam, in figuurlijke zin tenminste. De minister heeft gezegd, dat het pas weer goed wortd, als de kluif weer in de snert zit. Aanvankelijk leek de landbouwpolitiek van de minister soms wel een beetje op snert, maar dat is niet onvriendelijk bedoeld. De boel begon al aardig in de soep te lopen, maar sinds de rege ring haar toevlucht nam tot de geleide economie met veel verzachtingen, zodat er van dat geleide niet zo veel meer overblijft, klaart de hemel, ook van de snert, op. De mi nister is uitstekend bij de tijd: in deze tijd van boerekool en erwtensoep past het vooruit zicht van de kluif in de snert ons uitstekend. Laten we ho pen, dat de kluif geen dooie mus is en dat we de befaamde Ode aan de Snert van wijlen Schmier weer met vreugde kunnen zingen Dodelijke val Toen de 27-jarige Mevr. P. Slech- tenhorstVan Rijn Zondagnacht in haar woning aan de Van Speykstr. te Rotterdam van een familiefeestje terugkeerde, struikelde zij met haar baby op de arm bovenaan de trap en viel er af, met dodelijk gevolg. Het kind bekwam geen letsel. en pijnlijke banden, dèarvoor Klooslerbalsenrt k een heerlijk verzachtend middel, dal l 'w huid W? verjongt en weer prachtig gaaf en glad rrlaakt. \y Ook b'j wonden blaren en als wrijfmiddel ,GEEN GOUD ZO GOED (Advertentie) In het nieuwe restaurant van Schiphol heeft de burgemeester van Amsterdam, mr, A. J. d'Ailly, het plan voor uitbreiding van de luchthaven ingeleid. Dit plan is ontsproten aan het brein van een Frans architect en is geniaal van opzet. Indien het wordt uitge voerd zal Schiphol met recht de wereldluchthaven kunnen worden genoemd. Verhoogde capaciteit Uit studie en practijk gedurende een lange reeks van jaren is naar In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is Zaterdagmiddag voor de eerste maal in Europa de televisie toegfepast voor het overbrengen van het beeld van een operatie naar een nabijgelegen collegezaal. Prof. Dr. W. F. Suermondt ver richtte de operatie, welke door de toepassing der televisie in de col legezaal kon worden gevolgd door meet"1 dan honderd belangstellenden professoren, medici en studenten. Ook de commissaris der koningm in Noordholland, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, die curator der Rijksuniversiteit is, was aanwezig. Het betrof een experiment om na te gaan of een dergelijke televisie uitzending geschikt zou zijn voor toepassing bij hetronderwijs. De be doeling is uiteraard dergelijke ope raties te demonstreren voor een groot medisch publiek, waardoor bijvoorbeeld aan vele studenten de mogelijkheid wordt geboden meer van de operatieve techniek te zien dan op het ogenblik mogelijk is. In de collegezaal kon men op het projectiescherm de operatie goed volgen. Het operatieterrein was be perkt tot een oppervlakte van 1.00 bij 0.35 meter. Op dit gebied kon men de handen van de professor, die de operatie verrichtte zien en te vens de assistenten, die hulp ver leenden, waarnemen in hun werk. Om begrijpelijke redenen kon bij deze demonstratie geen lekenpu bliek, worden toegelaten. Een ope ratie is een medische aangelegen heid waar buitenstaanders ook in derdaad buitenstaanders dienen te blijven en ook niet via een televi sieontvangst kennis van mogen nemen. Mocht in de toekomst de televisie ingang vinden bij het me disch hoger onderwijs, b.v. ook om reeds gevestigde artsen meer gele genheid ïe geven zich met nieuwe mogelijkheden op de hoogte te stel len, dan zal er een middel moeten worden gevonden om de, ontvangst van dergelijke televisieuitzendingen door leken te voorkomen. In het onderhavige geval wordt dit mid del gevonden in overbrenging per De verkiezingen voor de Gemeenteraad Dit jaar zullen in alle gemeenten raadsverkiezingen worden gehouden Normaal moet de eenmaal gekozen gemeenteraad gedurende 4 jaar aanblijven, doch in de wet van 1 Maart 1946 is bepaald, dat na de verkiezingen in dat jaar, na een termijn van 3 jaren weder raads verkiezingen zouden te zien geven, houden om te voorkomen, dat be paalde jaren een opeenhoping van verkizingeen zouden' te zien geven. Krachtens de Gemeentewet is de candidaatstelling algemeen op de 2e Dinsdag in Mei. B. en W. hebben echter de bevoegdheid de verkie zingsdatum vast te stellen. Voor Rotterdam en Den Haag is deze da tum 22 Juni. draad in plaats van via de aether. Uiteraard bleken bij de eerste demonstratie verschillende onvol maaktheden te bestaan, doch deze zijn bij regelmatiger toepassing zeker te overwinnen. Geheel los van de technische me rites staat de vraag, in hoeverre in de toekomst de televisie van nut zal zijn bij het onderwijs in de ge neeskunde. Fit film schenkt reeds vrijwel alle mogelijkheden, die de televisie kan geven, en in vele op zichten is de film daarbij in het voordeel b.v. t. a. v. kleurweergave, montagemogelijkheid, copiëring, herhaling van eenzelfde opname, en bijvoeging van een passend instruc tief klankbeeld. Het enig principi ële voordeel van de televisie is, dat men op het moment van de hande ling zelve deze voor velen zicht baar kan maken. REDE DR. VAN MOOK voor Leidse oud-studenten Ter gelegenheid van de Diës-vie- ring voor oud alumni der Leidse Universiteit hield dr. van Mook, oud it. gouverneur-generaal van Nederlands Indië, voor een talrijk publiek een rede over: „De poli tieke ligging van Indonesië in de wereld". Hierin vroeg hij zich o.m. af: waar ligt Indonesië in de strijd tussen totalitaire systemen en ware democratie die de wereld beheerst? Indonesië, aldus spr. onderging in de Japanse bezetting de invloed van het totalitaire systeem van een Aziatische mogendheid. Deze in vloed ging diep en liet na deze be zetting een toestand van verwarring achter, evenals in bijna alle Z.O. Aziatische landen. Het ergste gevolg van de Japanse bezetting was wellicht in alle Oost-Aziatische lan den, dat grote hoeveelheden Japan se wapens in handen vielen van onverantwoordelijke elementen. Ook in Indonesië, met name in Djocja, ontstond hierdoor de situ atie dat gewapende groepen al te veel de politiek gingen beheersen. Daarnaast echter had het Aziatisch nationalisme een geweldige omvang aangenomen. Geen overeenkomst tussen enig Aziatisch land en het Westen is mogelijk als men dit streven niet ten volle erkent en de consequenties daarvan niet aan vaardt. Naar de mening van dr. v. Mook zijn er in Indonesië nog sterke tegenkrachten om het com munisme te weerstaan. Het is van het grootste belang dat de werke lijke democratie in Indonesië veld wint. Dit kan geschieden door de invloed van Nederland, wanneer men van deze zijde elk spoor van koloniale overheersing volledig uit roeit. Het behoud van de samenwer king tussen Nederland en Indonesië is niet alleen van belang voor deze beide landen, maar voor heel de wereld. voren gekomen 't zogenaamde tan- gentiele plan. De vliegtuigen lan den naar een centraal gelegen ver- keerseiland en starten aan de te genovergestelde zijde van dit eiland. Kruisingen van banen doen zich van dit centrum af niet voor. Met de aanleg van zes tangentiele ba nen, waarvan er in September van dit jaar twee gereed zullen zijn, zal •frorden begonnen. Het plan is er in hoofdzaak op gericht, bij slechte weersomstandigheden te beschikken over voldoende capaciteit. De zes start- en landingsbanen zullen een lengte krijgen van 1800 a 2550 meter en een breedte van 60 meter. Zij zullen de zwaarste vlieg tuigen die in de toekomst worden verwacht, kunnen dragen. Er zijn uitbreidingsmogelijkheden tot 10 banen. De rijksweg Amsterdam- Den Haag zal over een lengte van 3 kilometer aan het plan worden aangepast en onder de banen worden dorgetrokken. Ook zal bij Schiphol een ondergrondse hajte komen van de spoorweg Amsterdam-Den Haag. Voor de toekomst van de Haarlem- mermerpolder behoeft niet te wor den gevreesd. Slechts 7% van de grond wordt door de luchtvaart in beslag genomen en ook tussen de banen kan de landbouw normaal worden uitgeoefend. Tot eind 1950 zal de waarde van Schiphol met de dan uitgevoerde werken 72 millioen gulden bedra gen, in welk bedrag niet zijn be grepen de gelden, geïnvesteerd of nog te investeren door de Rijks luchtvaartdienst, PTT, KLM en an dere luchtvaart- en benzinemaat schappijen. R.K. Universiteit' Prof. dr. A. Oldendorff, buitenge woon hoogleraar in de positieve sociologie aan de R.K. Universiteit te Nijmegen zal Vrijdag 11 Februari a.s. zijn ambt aanvaarden met een inaugurele rede. Prof. dr. G. W. Groeneveld, hoog leraar in de Staathuiskunde en de statistiek, zal Vrijdag 18 Febr. a.s. zijn ambt officieel aanvaarden met een rede. DEVIN, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft Maan dag een delegatie uit het Engelse Parlement ontvangen, die haar afschuw kwam betuigen over het proces tegen Kardinaal Mindszenty en er op aan kwam dringen, dat de Britse regering alles zal doen wat in haar macht ligt, door een officieel protest of anderszins, haar standpunt aan de Hongaarse regering ken baar te maken. In zijn antwoord zeide Bevin, dat de wijze, waarop Hongarije het proces tegen de kardinaal voert „volko men in strijd is- met de Britse opvatting van menselijke rechten en vrijheden". Bevin deelde verder mede, dat de Britse regering „de ontwikkeling in de zaak-Mindszenty met ernstige bezorgdheid" gadeslaat. „Wij zul len", aldus Bevin, „de situatie op de voet blijven volgen". Bevin zei, dat hij niet kon verklaren hoe de kardinaal tijdens zijn proces een houding innam, die zo in strijd is met de houding vóór zijn arresta tie. Het uniforme gedrag van ge vangenen, aldus ging Bevin verder, is bij alle politieke processen ach ter het IJzeren Gordijn onbegrijpe lijk, indien men meet met de nor male standaard van 'menselijk ge drag. Er bestond echter geen twij fel over een ding, nl., dat de ma nier, waarop alle middelen van de Hongaarse staat zijn gebruikt om vooroordeel te verwekken tegen de kardinaal, zowel vóór als tijdens zijn proces, volkomen in strijd is met onze opvatting van menselijke rechten en vrijheden. Hector McNeil, de Britse minis ter van staat, heeft in het Lager huis Maandag gezegd, dat de ge beurtenissen rond het proces tegen kardinaal Mindszenty In recht streeks conflict zijn met de bepa lingen van het vredesverdrag, dat na de tweede wereldoorlog met Hongarije is gesloten. .In dit verdrag heeft Hongarije nl. beloofd en zich verplicht ieder lid van de bevol king op eerlijke wijze voor het ge recht te behandelen. De minister ontkende, dat de regering van de gezant te Boedapest bericht had ontvangen, dat de kardinaal acte- dron is ingegeven. A.P. meldt uit Washington, dat de Verenigde Staten .overwegen bij de Hongaarse regering een protest in te dienen tegen het proces-ivnndszeniy. Hiertoe zou vermoedelijk echter eerst beslo ten worden na de uitspraak. Het protest zou bestaan in een formele diplomatieke actie. De burgemeester van New York, O'Dwyer, heeft Maandag een tele gram gezonden aan minister Ache- son, waarin hij er op aandringt „de krachtigste pogingen te doen om het lynchen van kardinaal Mind szenty te voorkomen". In het tele gram wordt o.m. gezegd: „in onze stad genieten de communisten, die thans terecht staan, alle grondwet telijke rechten. Kardinaal Mind szenty heeft geen enkel recht". „Onze stad vertrouwt", zo gaat het telegram verder, „tezamen met alle fatsoenlijke mensen ter wereld op U en Uw schitterend departement wat betreft het bieden van alle mogelijke hulp". De democratische argevaardig- de, Somers uit New York heeft Maandag een telegram gezonden aan de plaatsvervangende Hon gaarse premier, Kakose, waarin hij deze waarschuwt voor de ver schrikkelijke gevolgen „indien U kardinaal Mindszenty vermoordt". „Ik zal het op m\j nemen", aldus het telegram, „om de vijandschap van de gehele katholieke wereld vaste vorm te geven. Ik zal binnen Uw land een ondergrondse bewe ging in het leven roepen, welke de uiteindelijke vernietiging van Uw regering, zoals deze nu is samen gesteld beoogt". Ook de Republikeinse senator Bridges heeft een actie aangekondigd tegen het proces Minr/szenty. Brid ges verklaarde, dat het proces Mind szenty een der bittere vruchten is van de politiek van toegeeflijkheid van Roos.evelt tegenover de U.S.S.R. Bridges zal een resolutie bij het Congres indienen waarin hij ver zoekt het proces te Boedapest aan de kaak te stellen. In de Albert Hall te "Londen is gisterenavond een grote protest demonstratie gehouden tegen de arrestatie en het proces tegen kar dinaal Mindszenty. Zes duizend Londense katholieken waren aan wezig terwijl meer dan 24 duizend anderen geen toegangsbewijs kon den krijgen. Zij die niet toegelaten konden worden, werd aangeraden zich naar de kerken te begeven en daar te bidden voor de Hongaarse primaat. De bijeenkomst stond onder lei ding van de aartsbisschop van Liver- Auto ramt lichtmast Maandagavond is een luxe auto met grote snelheid tegen een der lichtmasten van de Haarlemmer straatweg gereden. De auto werd zwaar beschadigd. De paal knapte af en viel over de rijweg. Doordat de paal onder stroom stond was de situatie wat gevaarlijk maar de mannen van de Gemeentg Electrici- citeit maakten aan dit gevaar spoe dig een einde. Er waren vier inzittenden in de wagen; een van hen werd vrij ern stig gewond en opgenomen in het Wilhelmina gasthuis. Twee anderen konden op eigen kracht de weg naar huis vervolgen. Toen de poli tie de bestuurder wilde ondervra gen bleek deze echter verdwenen. „O, kind, je had ze moeten zien!" Peggy en Wally (rechts) brengen elkaar verslag uit over die rare mensenmode, die zij bij hun rondwandeling door de Londense dierentuin hebben gezien. pool, Dr. Richard Downey, die zeide, dat de publieke opinie een machtige morele macht is, welke niet slechts bergen maar ook regeringen kah verzetten. De Zeer Eerwaarde Heer Dr. J. C. Heenan, pastoor van de St. Nicolaas- kerk in de voorstad Manor Park verklaarde, dat de kerk „vrijwel do delijk gewond wordt, waar de Sov jets aan de macht zijn. Pastoor Hee nan noemde het geen koude oorlog maar oorlog van een steeds in hevig heid toenemende hitte. Pastoor Hee nan sprak minachtend over de „kou de onverschilligheid van de christe nen, die in vrijheid in het Westen leven en die voorwenden, dat alles in orde is, omdat zij niet gehinderd worden in de uitoefening van hun geloof. Verder werd op deze bijeenkomst nog het woord gevoerd door de HeiBugt van Norfolk en. Barbara Ward, redactrice van de Londense „Economist". Rode Hoestpoeders van Mijnharde Doos Clandestiene slachterij in de Haarlemmermeer Ambtenaren van de C.C.D. heb ben, in samenwerking met de Rijks politie, een clandestiene slachterij ontdekt in de Haarlemmermeer, welke op zeer grote schaal heeft gewerkt. Een slager, die zijn bedrijf uit oefent aan de rand van de Haar lemmermeer werd er reeds geruime tijd van verdacht clandestien te slachten. Bij een inval in een oude paardenstal, gelegen achter een smederij, die aan de slagerij -grenst, alle attributen, die in een clandes tiene slagerij thuis behoren, alsmede een vers geslachte koe. Bovendien trof men er gezouten vlees van een reeds eerder geslacht beest aan en kalfsgehakt en de beenderen van niet minder dan vijf kalveren. Alles wees er op, dat deze zeven beesten binnen een week tijds daar geslacht waren en dat zij niet de enige die ren zijn, die in dit krot de dood vonden. Waarschijnlijk oefende de slagér reeds maanden lang dit duis tere bedrijf uit. De omgeving, waar- In deze clandestiene slachtingen ge beurden, was zeer smerig. Slageren smid zijn voor de Officier van Jus titie te Haarlem geleid. Voor het eerst weer boottrein naar Genua De eerste na-oorlogse boottrein naar Genua van de Maatschappij „Nederland" is Maandagochtend van 't Centraal Station te Amsterdam vertrokken. Het was een van de langste niet-militaire treinen, die 't C.S. na de oorlog heeft verlaten, deze Nederland-Expresse", die 500 passagiers van de „Tabinta" naar Genua vervoert. Er was een zeer grote belangstel ling voor dit vertrek. Aan weers zijden van het eerste perron, tot ver buiten de kap van het station, ston. den familieleden en bekenden in lange rijen om de vertrekkenden 'n laatste groet toe te wuiven.. Deze week twee K.L.M.- vluchten naar Batavia Deze week zal de K.L.M. weder om twee vluchten van Amsterdam via Mauritius naar Batavia uitvoe- ren. Morgen zal een Constellation met gezagvoerder Le Goud van Schiphol vertrekken om 19 uur met 4350 kg post aan boord. De tweede machine vertrekt Vrij dag en zal, behalve post, ook een beperkt aantal passagiers meenemen Directeur-generaal voor industrialisatie Naar wij vernemen ligt het in 't voornemen een Directoraat-Gene raal voor de Industrialisatie in te stellen. Met de leiding hiervan zal wor den belast dr. A. Winsemius, raad adviseur bij het Ministerie van Eco. nomische Zaken. JAN VAN EES 35 jaar op de planken ,De 52-jarige acteur en auteur Jan van Ees zal Zaterdag a.s. in een nachtvoorstelling in de Kleine Ko medie te Amsterdam, waaraan ver schillende collega's zullen mede werken, zijn 35-jarig toneeljubileum vieren. De ministers Spitzen en Stikker hebben in het ere-comité zitting genomen. Namens vrienden en bewonderaars zal de jubilaris 'n geschenk worden aangeboden. FEUILLETON 6. „Ik heb Cato van Oorschot zoeven op het postkantoor ontmoet", zei hij „Je kent haar nogwel van vroeger, is het niet? Natuurlijkal was het maar van die laatste zomer, dat je hier bent geweesten haaf vader ookDe oude heer is nu doodvijf of zes jaar geleden ge storven". „Wie?" vroeg Hans onnodig, want zijn wangen begonnen te gloeien. „Je kent Cato van Oorschot toch wel, die in het warenhuis van de oude Peters in betrekking was? Nou dan, die is getrouwd met de zoon van de oude mevrouw Curfsmet Jean Curfs". Pierre fronste de wenkbrauwen. „Die hééft nog als vrijwilliger mee gevochten in Zeeland en Is er heel lelijk afgekomen. Hij is er kwaad aan toe, al praat hij er nooit over en zij evenmin. Nou dan' Cato vroeg me tegen je te zeggen, dat ze wel eens bij je aankomt dezer dagen". Hans voelde, hoe strak Miek haar blik op hem gevestigd hield. „Dat is leuk", zei hij. „We zullen heel blij zijn met baar bezoek. Tot ziens Pierre en bedankt voor je komst". Ze bleven staan kijken, hoe hij in de cabine van zijn oude wagentje klon» en luid rammelend wegreed. „Ik vind hem een aardige man", zei Miek. „Ik mag die Limburgers door A. F. wel. Op School was ik weg van een Limburgse leraar. Zeg, wie is die Cato van Oorschot? Je hebt gezegd, dat je hier niemand kende en nu kom ik er achter, dat de hele plaats jou wel kent. Je doet net, ofZe beet zich op de lippen. „Enfin, wie is ze?" „Een meisje uit Valkenburg. Jij en oom Eduard zouden haar een Mprpsmeisje noemen. Ze is hier ge- Tioren en getogen". ,,'n Kanten muts cn zeven rokken, is ze zoiets? Aan haar naam te ho ren zou je zeggen, dat ze uit Bra bant kwam, Is ze erg knap?" „Haar vader kwam uit Oost-Bra bant en haar moeder was, geloof ik, een Friezin. Verder weet ik er niet veel van. Ze ziet er aardig uit, maar of ze nu precies een schoon heid is te noemen...." Miek's ogen schitterden ondeu gend. „En jij was op haar verliefd toen ze zeventien was? De zoon van de heer van het grote huis en de dorpsschone.was dat soms het geval?" „Neen!" Hij verwonderde zich er over, dat zijn stem zo scherp was. „Dat was 't nu juist helemaal niét! Echt weer iets voor jou, om er een filmintrige van te maken! Cato was doodgewoon een meisje, dat harte lijk tegen me was. Ze is jaren ouder dan ikzelf." „Toch waar?" Miek plukte een spiertje gras en begon erop te kau wen. „Hoeveel jaar dan wel?" „Dat weet ik niet precies, zoiets van zes of zeven. Kom, probeer er nu niet weer een gruwelverhaal van te maken." Hij zei dat lachend, om zijn verwarring te bemantelen. Miek echter zag dit toch; ze hield hem in het oog met een glimp van pretof van iets anders? „Ik was die zomer totaal aan mijn eind," vervolgde hij. „En Cato was toen vriendelijk voor mehaar vader trouwens ook. Hij had een wonderlijk karakter.,, „Kun je niet wat meer van hem vertellen?" vroeg Miek droogweg. „Er waren in het dorp veel men sen, die weinig achting voor hem hadden, maar dat was niet het ge val met mij," vervolgde Hans'. „Hij had van alles kunneif zijn, een dichter, een wijsgeer en een musi cus. Maar het ellendige van het geval was, dat hij een kwaal had en daardoor niet kon werken en dat hij te veel was gaan drinken, zodat Cato en haar moeder eigen lijk voor het gezin moesten zorgen. Cato werkte in een warenhuis in Valkenburg en haar moeder hield in de zomer pensiongasten. Ze had den nog twee zoons, een van mijn leeftijd en de ander iets jonger. Wat van hen geworden is, weet ik eigenlijk niet. Maar Cato was „Ja, daar ben ik van overtuigd, lieve jongen. Je behoeft daar geen nadruk op te leggen." Hij kreeg een kleur toen hij bemerkte dat hij eigenlijk al te veel gezegd had. „Maar waarom praat je over haar vervolgde zij, „alsof ze al dood was? Terwijl je vriend Pierre gezegd heeft, dat ze springlevend is en van plan ons te komen bezoeken. We mogen wel voortmaken om de boel aan kant te hebben tegen dat ze komt. Ze zal wel een voortreffe lijke en keurige huisvrouw zijn." „Hoor eens, Miek, je hebt geen enkele reden om zo schamper te praten," viel hij haar in de rede. Ze keek hem met haar lichtbrui ne ogen wijd open aan. „Dat ben ik niet," zei ze sussend. „Ik meen het heel ernstigLaten we nu praktisch zijn. Het is al over elven en we hebben nog een rits boodschappen te doen. Haal jij de wagen even, dan zal ik mijn bood schappenlijstje in orde maken." Tijdens het ritje naar Valkenburg trachtte Hans zich te herinneren, wat hij van Jean Curfs nog afwist. Hij stelde zich de man van Cato voor als een lange, jonge man met een stroef en mager gezicht, die eens bij zijn oom was geweest om een bijMrage voor een fancy-fair of iets dergelijksvoor een nieuw kerkorgel of de openbare leesbi bliotheek, Duidelijker herinnerde hij zich de bemerking van Eduard Kettler over zijn bezoeker na diens vertrek: „Dat is nou de laatste af stammeling van de familie Curfs! Jammer van die oude families! Zijn vader heeft in Amsterdam gestu deerd voor dokter, maar toen Jean op de leeftijd was, dat hij student kon worden, was er geen geld meer om hem naar de universiteit te sturen. Hij is nu ergens in Maas tricht op kantoor en werkt zich half dood om zijn moeder te onderhou den. Voor haar hééft hij. alles over." En met hem was Cato nu ge trouwd. Hij moest een stuk ouder zijn dan zij. In die laatste- zomer was zij vier en twintig geweest en hijzelf zeventien. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3