ALKMAAR EN OMSTREKEN Held PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 9 Februari 1949 Gemeentesubsidies in 1949 Blijkens de Memorie van Toe lichting op de begrojing zijn voor het jaar 1949 daarin de volgende subsidies en bijdragen van de ge meente geraamd voor de volgende verenigingen en instellingen: Ned. ver. van brandweercomman danten f 25.contributie A.N.W.B. t 25.ver. Pro Juventute f 100. IJsclub „Omval" f 280.Alkm. IJsclub f 1.400.Witte Kruis expl ontémettingsinrichting f 581.25; T.B.C.-bestrijding (Alkm. ver.) f 54.800.T.B.C.-bestrijding (N.H. ver.) consultatiebureau f 550. schoolartsendienst f 3.935.centr genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantiekolonies f 900. katholieke kinderuitzending f 400. Christelijke gezondheids- en vacan tiekolonies f 330.Witte Kruis f 11.550.—; Wit-Gele Kruis f 5.451.40 Malariabestrijding f 387.50; zuige lingenbescherming f 1.750.ver. tot oprichting en instandhouding van medisch opvoedkundige bu reaux in N.H.-Noord en Westfries land f 1.165.medische sportkeu ring f 400.—; fröbelschool f 20.400; Christelijke kleuterschool f 8.600. R.K. Bewaarscholen f 38.500. Nazorg f 2.609.52; Volkshogeschool Bergen f 2200.R.K. Lyceum f 10.800.Ambachtsschool f 84.814; machinistencursus f 1.393.avond cursussen f 3035.—; huishoud- en industrieschool f 20.515.land- bouwhuishopdcursus f 15.294. Openbare Leeszaal en Bibliotheek f 4.842.—; H.O.V. f 1.500.—; plaatse lijke muziekverenigingen f 1.000. ver. tot behoud van natuurmonu menten f 10.jeugdverenigingen f 1.000.natuur- en letterkundig genootschap „Solus nemo satis sa- pit" f 100.contributie „Hendrick de Keijser" f 10.Koninklijke Ned. Mij. voor tuinbouw en plant kunde f 314.—; L.T.B. f 33/30; cul turele verenigingen f 1.000.com missie voor advies en bijstand voor kunsttentoonstellingen in het stede lijk museum f 250.—; Centraal Zie kenhuis f 235.315.Maatschappe lijk Hulpbetoon f 451.125.Armen raad f 7.273.commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting f 300.—; Stichting geestelijke volks gezondheid f 1.3600.commissie voor land- en tuinbouwtentoonstel lingen f 500.VVV „Alcmaria" f 2.480.middenstandsborgstel- lin«sfonds f 756.—' „IJsstriid" f 25. De Kamer van Koophandel heeft aan de V.V.V. voor dit jaar een subsidie van f500.doen'toekomen. KAJOTTERSNIEUWS Hedenavond op de bijeenkomst in het gebouw aan het Varnebroek zal het, onlangs uit Indonesië terugge keerd, lid Wout Bruinenberg ons spreken over zijn ervaringen aldaar. Ook niet-leden zijn ter kennisma king met de K.A.J. ten zeerste wel kom. Het Februarinummer van het maandblad „Pit" is hedenavond verkrijgbaar. ECHTPAAR IN HET GOUD Op Donderdag 17 Februari a.s. gedenkt het echtpaar T. Poorter— Fahner de dag, dat het voor 50 jaar in het huwelijksbootje stapte. Een uitdrukking, die bij deze gouden echtelieden wonderwel past, .omdat het water, vooral in het begin, een grote rol in het leven van het echt paar Poorter speelde. De jubilaris was n%melijk vgor de eerste we reldoorlog mattenschipper en is af komstig uit Blokzijl, een echt wa terland. In 1914 vestigde het echt paar zich in Anna Paulowna van waar het in 1916, tijdens de grote watersnood, verdreven werd. Zij vestigden zich in Alkmaar om er aan de Zaadmarkt een winkel te beginnen in tapijten en meubelen. Later werd de zaak aan de Mient begonnen die zeer floreerde. Vier van de vijf kinderen werden in za ken gezet, die allen een goede naam in Alkmaar en omgeving hebben, de vijfde, een dochter, ging in het onderwijs. Het echtpaar, waarvan de man 75 en de vrouw 71 jaar oud zijn, heeft 9 kleinkinderen. Met grote dankbaarheid gedenken zij al len straks het heuglijke feit, want als om strijd loven zij de hulpvaar digheid van hun ouders en groot ouders. Meervoudige Kamer Zo'n paard toch! Op 7 Juli van het vorige jaar reed Hendrik Frederik T. uit Alkmaar met een vrachtauto over de Frovin- cialeweg in Heerhugowaard. Langs de weg, aan de kant waar T. met zijn vrachtauto reed, stond een paard, een doodonschuldig paard. Maar dat doodonschuldige paard had een hoop 11 endige gevolgen op zijn geweten. Op een gegeven ogen blik deed deze mustang een paar stapjes achteruit, juist toen T. met zijn auto nog ongeveer vijftien me ter van het paard verwijderd was. Vanzelfsprekend schrok T. van deze onverwachte paardenbeweging en tegelijkertijd remde hij en gooide zijn stuur naar links om. Uit tegen overgestelde richting naderde arge loos een personenauto, die nu door de vrachtwagen werd geramd. Bij een vonnis van de Alkmaarse Kan tonrechter werd T. veroordeeld tot f 6.boete. Maar er kwam hier nog meer bij, o.a. ook de betaling van schadevergoeding aan de eigenaar van de personenauto en juist daar om ging T. in hoger beroep. De getuigenverklaringen liepen nogal uiteen, wat betreft het aantal passen van het paard. Volgens de Officier van Justitie had dit even wel weinig met de zaak te maken. Dat T. zijn stuur omgooide en remde kan hem niet als een verwijt aange merkt woraen. Verdachte was ge schrokken en het was dus begrij pelijk, dat hij zo handelde. Daarom vroeg de Officier nu vernietiging van het vonnis van de Kantonrech ter en eiste vrijspraak. Mr. Sluis, de verdediger, ging nog even dieper op de zaak in en meen de, dat hier ook van overmacht sprake was. De Officier was het hiermede echter niet eens. De uitspraak volgt over 14 dg. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer deed gis terenmorgen de volgende uitspra ken: Johannes M., Venhuizen, ver nieling: f 60.— of 20 dg. en betaling van een schadevergoeding varf f 63.50; Aloysius Juliaan van tt., Stakene (België), overtreding mo tor- en rijwielwet: onderzoek hiet volledig, voortzetting 11 Maart a.s.; Cornelis Dirk S., Den Helder, we genverkeersregeling: vrijgesproken; Anna M. M. M„ Bergen, diefstal: f 10.of 4 dg. en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de rege ring. MOTORRACES IN 1949 De twee eerste motorraces zullen dit jaar worden gehouden op Tweede Paasdag en op Derde Pink sterdag; de datum van de derde motorrace, die gewoonlijk om en nabij de kermisweek wordt gehou den. is nog niet definitief vastge steld. HANDBAL-TRAINING Vanaf vanavond zal de training beginnen om half acht. Degenen, die lid willen worden van de R.K. Handbalclub, kunnen zich schrifte lijk opgeven bij de Secretaresse, mej. W. Mooy, Burgem. Palingstr. 19 te Alkmaar. Leeftijd: minstens 17 jaar. Het bestuur MILITAIREN De voorlichtingsavonden voor jonge mannen, die in militaire dienst moeten, zijn bijzonder goed geslaagd. De opkomst was buiten gewoon, waaruit blijkt, dat het onze jongens ernst is. Duidelijk werd ook door de Leger-Aalmoeze- nier aangetoond, dat een retraite het sluitstuk moet vormen van der gelijke avonden. Voor sommigen zijn misschien de onkosten een bezwaar, maar zij kunnen bij ondergetekende een kaart verkrijgen, waardoor zij gra tis aan de retraite kunnen deelne men. De volgende retraites, speciaal voor militairen, zijn in Bergen nog niet volgeboekt:: 12—15 Febr.; 22 —25 Febr., 26 Febr.1 Maart. Wij mogen in deze ook wel re kenen op de medewerking van de ouders, en eventuele patroons. J. H. VAN DEN HOEK pr. Emmastraat 12, Alkmaar V.V.V.-SCHAAKNIEUWS Dezer dagen speelde VVV 2 haar laatste wedstrijd in dit seizoen en wel tegen de kampioen van haar afdeling, „Schaakmat" uit Noord- Scharwoude. Hoewel WV met een behoorlijke opstelling voor de dag kon komen (er waren maar twee reservespelers) moest zij toch in .Schaakmat" haar meerdere in wed strijdroutine erkennen, zodat ten slotte met 37 werd verloren. Al leen het Alkmaarse DOS 1 zal mis schien VVV voor het spelen van degradatiewedstrijden behoeden. AANBESTEDING WATERWERKEN Dinsdagmiddag werd t.o.v. de Di recteur van Openbare Werken, Ir. H. Knol, in hot gebouw aan de Keetgracht aanbesteed het slopen van steigers en remmingen aan de Bierkade en de Voormeer en het aanleggen van een nieuwe steiger voor de walmuur van de Bierkade. Voor dit werk, waarbij ongeveer 280 m. steigers moet worden ge sloopt, waren 17 inschrijvingen binnengekomen. De laagste inschrijver was W. Barten, Alkmaar, met f 7280. voorts Firma A. C. Borst en Zoon, aannemersbedrijf te Bakkum f 7547. Aannemersbedrijf Huiberts en Punt, Alkmaar f 7595. K. Braams, Bever wijk f 7950; J. de Graaf, Moerbeek, gem. Nieuwe Niedorp f 8998; Fa. Kleyne en Bleeker,' Assendelft f9231; N.V. Aann. Mij Kennemer- land, Heiloo f 10.515. H. J. Vessis en A. Wierduin, IJmuiden f 12.290; J. W. Herwijnen, Spijkenisse f 12.660; Fa. Gais en Rietveld, Rotterdam f13.690; Zaanlandse Hei-onderneming N.V. Koog a. d. Zaan f 13775; Aann. Bedrijf Waterwerken J. B. Uitsla- ger, Amsterdam f 14.124; Fa. Meyer en de Rooy, Amsterdam f 14,250; Gebr. Schuyt, Egmond a. d. Hoef f 15.000; E. Meyer, Amsterdam f 18.324; Com. Ven. Bouw en Aann. bedrijf v.h. Zeilstra. Leeuwarden f20.960; Haarlems Grond-, Hei- en Aannemersbedrijf N.V., Haarlem f24.600. De gunning werd niet be kend gemaakt. DE GOUDEN HALTERPARADE Gisteravond'ging voor 't eerst in 't Gulden Vlies de Gouden Halter parade, ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van deze gymnastiek vereniging. Onder de aanwezigen merkten wij op de wethouders G. v. Slingerland en M. Coerts, de Inspec. teur van het L.O., de heer Vernooy, vertegenwoordigers van het garni zoen Alkmaar en van de zusterver enigingen. De voorzitter, de heer Reurslag, opende met een woord van welkom, speciaal tot de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur; in zijn openingswoord bracht hij tevens dank aan de directeur van Gemeen tewerken, de heer Ir. Knol, onder wiens beleid de gymnastieklokalen op voortreffelijke wijze van mate riaal werden voorzien. Tot middernacht hield hierna de revue, die geheel met eigen krach ten werd opgevoerd, de uitverkoch te zaal aangenaam bezig. De totaal-indruk van deze gouden Halter-parade kan alleszins goed genoemd worden. Wat de turn- demonstraties betreft, die door de dames- en herenleden aan rek, rin gen, brug en paard gegeven wer den, deze waren van een stijl, een gouden Halter waardig. De diverse oefeningen werden in uitstekende stijl en tempo uitgevoerd en vooral de prestaties van de Hferen dwongen bewondering af; zij benaderden de acrobatiek. Voor de dames was het ringennummer het succesnummer, voor de heren het rek-nummer. Ih smaakvolle décors van de Fa. Groothuizenen de Fa. Langenberg werden goed geënsceneerde revue nummers gebracht, die door de goede kleurenharmonie en de gra- cieuse balletten een feest voor het oog waren. Het komische gedeelte was min der in stijl en de humor of wat er voor door moest gaan, was over het algemeen te goedkoop. Het muzikale gehalte van de re vue echter mocht er wezen; zowel de solozang, waarin Truus Schot het leeuwendeel voor haar rekening nam, met o.a. een goedgezongen Barcarole, als de koorzang en de muzikale illustratie van N. J. Visser en Tonny Willemsen droegen niet weinig bij tot het welslagen van deze 'revue. De finale was een waardig slot van zang en dans in een schitterend décor. De regie van het geheel be rustte b\ dy heer D. Slinger, doch ook de heer Jonker komt lof toe voor de prestaties van zijn dames- en heren-leden aan de diverse toe stellen. De heer Reurslag sprak een wel verdiend woord van dank aan alle medewerkenden en kon tot zijn vreugde me'dedelen. dat ook de vier volgende avonden uitverkocht zijn. Onze Agenda WAPEN VAN HEEMSKERK: Groot Middenstandsbal en KJMV-bij eenkomst. BIOSCOPEN: Harmonie: Opi um, 14 jaar; Victoria: Maca dam, volw.; Cinema: Joan, de onverschrokkene, 18 jaar; A.B.T.: Handige jongens, 14 jaar. APOTHEKEN: Schouten-Oele, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, telef. 3545. V BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth M., d-, v. M. E. Wentink en W. P. van der Riet. Gehuwd: Pieter J. A. Booij en Johanna L. Henke. Jan Bart en Catharina de Waard. Overleden: Clemens Melker, oud 72 jaar, geh. met A. Komen. BIJ OEFENING GEVALLEN In het gymnastieklokaal aan de Nieuwesloot kwam gisterenavond een 13-jarig meisje, die aan de trempling werkte, te vallen. Zij brak haar linkerpols en werd door een zuster van het Centraal Zie kenhuis geholpen, die de arm spalkte. Later werd zij door de po litie naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. VOOR DE KAASMARKT - De Commissie uit het Marktwe zen, die gedurende het zomersei zoen de beschuitjes-met-kaas-ver- koop in het Waaggebouw heeft ge organiseerd heeft uit de baten van deze verkoop aan. de Commissie tot Behoud van de Kaasmarkt een be drag van f 1000.en aan de on langs gevormde Kaasmarkt-Com missie van de V.V.V. een bedrag van f 500.beschikbaar gesteld. Feestavond „De Hanze" SCHOORL. De R.K. Midden standsvereniging hield dezer dagen voor leden en huisge'noten een fees, telijke bijeenkomst, waarbij tevens waren uitgenodigd een schare jon gelui, die zich verdienstelijk had gemaakt bij de grote schoonmaak beurt van de kerk en het Vereni gingsgebouw. Het was zodoende een aardig bezette zaal, toen de voorzit ter, de heer J. Beukers een woord van welkom tot de aanwezigen richtte. Het gezelschap onder leiding van Piet van Dongen bracht de stem ming er al heel gauw in. Een lief desliedje, dat de vrouw van een melkboer een weinig in verlegen heid bracht, deed de zaal daveren van de lach. Spoedig deinden de aanwezigen gearmd dan naar rechts dan naar links. Een aardige afwisse ling bracht een 19-jarige goochelaar met zijn handige trucs. Op verbluf fend handige wijze wist deze jonge artist met een vel papier te mani puleren; enkele knippen met de schaar in een gevouwen vel, tover den de aardigste figuren. Zeer goéd was Piet van Dongen ook als conferencier; Hij oogstte veel succes met zijn verhaal over de waterloze Schoorlse ijsbaan en over een pastoor, die door het bruggetje van zijn tuinvijver zakte. Nadat de artisten waren vertrok ken, bleef men nog gezellig wat bij een. Met prijsbiljarten en kegelino werd de tijd verder doorgebracht en het was reeds ver over het midder nachtelijk uur, toen allen voldaan huiswaarts keerden. Het was een goed geslaagde avond AANBESTEDING RIJWIELPAD SCHOORL. Woensdagmorgen 11 uur zal ten Raadhuize worden aanbesteed: het maken van een rij wielpad vanaf het einde van de Munnikenweg te Schoorl tot aan 't strand. Aan een ongeveer tien jaar bestaande wens van de inwoners van Schoorl, zal dus eindelijk uit voering worden gegeven. MUTATIE IN DE RAAD SCHOORL. Naar wij verne men heeft het raadslid P. Blanken- stijn bedankt als lid van de PvdA. De heer Blankensteijn heeft zijn raadszetel ter beschikking gesteld. Zijn opvolger óp de lijst van de PvdA is de heer H. J. Meetendorp te Groet. Uitvoering door Benedictus XV DE RIJP. Voor een beide avonden tot de laatste plaats toe bezette zaal, voerde de R.K. Toneel vereniging Benedictus XV, het zo prachtige toneelstuk op: „Ver schroeide aarde". In. verband met de uitvoeringen, welke tijdens de oranjefeesten ge houden werden, is dit jaar maar één keer een toneelstuk ingestu deerd. De keuze was gevallen op 't originele toneelstuk „Verschroei de Aarde" door A. v. d. Lugt. We zagen Zondag en Maandag de toneelvereni'/jing „Benedictus XV" weer in haar oude glorie, waardoor deze uitvoeringen tot 'n groot succes werden gemaakt. In het slotwoord door de Z.E. Heer Pastoor Coppen, werd gezegd dat deze keuze, na enige aarzeling was genomen, daar gewerkt moest worden met nieuwe krachten en zelfs laternog met reserves. Het zou dan (8>k geen wonder geweest zijn indien' uiteindelijk moest wor den ondervonden, dat er iets te hoog was gegrepen, door een der gelijk stuk op te voeren. Uit het uitbundig applaus en de reactie in de zaal, tijdens de hoog tepunten in het spel, welke reactie duidelijk waarneembaar was, bleek, dat geenszins te hoog was gegre pen en dat datgene wat de schrij ver bedoelde weer te geven op heel goede wijze ten tonele werd ge bracht. Benedictus is er in geslaagd het, juist in deze tijd, hoog te waarderen toneelstuk, op een ma nier op te voeren, die zeer zeker bij velen een juister begrip schenkt betreffende de toestand in Indo nesië. Wij geloven wel dat de Z.E. Heer Pastoor Coppens in zijn slotwoord zo treffend juist de gedachte van de aanwezigen weergaf, toen hij spelers en regisseur hartelijk dank te, voor de manier van spelen, waardoor ongetwijfeld het geloof in het doel van de strijd in Indo nesië .en de belangstelling voor onze jongens daar, wordt verste vigd. Het was een schitterende uitvoe ring van de verjongde en daardoor nog veel belovende toneelvereni ging Benedictus XV. TONEELUITVOERINGEN WAARLAND Onze plaatselijke R.K. Gemengde Toneelvereniging „Ons Genoegen" heeft ons vergast op eèn paar mooie en genotvolle avonden. Beide avonden was de toneelzaal van de heer W. Jonker «eheel met belangstellenden gevuld. Ditmaal was de keuze van 't toneel stuk gevallen op een stuk van het lichtere genre, n.l. op 'n dolkomisch blijspel in vier bedrijven, getiteld „Filmmaniakken". Dit blijspel, waarin wij kennis maken met Watt en </s Watt, werd zeer goed ten tonele gebracht. Alle rollen bleken uitstekend te zijn in gestudeerd en werden, behoudens een enkele uitzondering, over het algemeen zeer goed vertolkt. Het talrijke publiek heeft volop kunnen genieten van de dolkomische ver wikkelingen, die in dit blijspel voorkomen en de lachsalvo's waren dan ook niet van de lucht. Aan de toneelaankleding was ook ditmaal zeer veel zorg besteed en de grime was, zoals altijd, prima in orde. De toneelvereniging „Ons Genoegen" met haar leider Jn. van der Gulik kan wederom op een paar goed geslaagde uitvoeringen terug zien. SCHAKEN EGMOND AAN ZEE. Wij scha kers weten dat de voetbalsport een grote populariteit bezit, waar onze sport uiteraard niet aan tippen kan, Nu er binnen de grenzen van on. ze drie Egmonden enkele elftallen zijn, die nog serieuze kampioens kansen hebben, tengevolge waarvan het lijkt, dat hier alles wordt be heerst door koning voetbal, wil het mij toch wel eens nuttig voorkomen te wijzen op de prestaties van onze stille schakkers, die zich verenigd hebben in de club „De Egmonden" Het eerste tiental prijkt met 3 gespeelde wedstrijden ongeslagen bovenaan. Met nog 2 te spelen wed strijden voor de boeg staat hun kans er uitstekend voor. Voor liefhebbers lijkt het goed te weten, dat er binnen de grenzen van onze Egmonden een schaakclub bestaat met grote streefkracht om hoger op te komen, waar zoals gezegd de kans heel groot op is, De uitslagen luiden: Afd. I: G. a. d. BrinkeJ. de Waal 10 A. v. d. BergJ. Valkering afgebr Afd. II: K. Blok—K. Groot 0—1 H. de VriesJ. Vendel 10 P. de WaardJb. Admiraal 10 BURGERLIJKE STAND SINT PANCRAS. Geboren: Maartje Jacoba, dochter van Pieter Kooy en Aaltje Schuiling. Overleden: Arie Hoogland.7 oud 66 jaren, wed. van Neeltje Wielings (overleden te Castricum). Huwelijks-aangifte: Cornelis Scho1 22 jaar, expediteur, won. te Oudorp en Bregtie Glas. 22 jaar, zonder beroep, alhier; Piet Zeegers, 28 jaar. timmerman, alhier en Elisabeth An- nechien. 28 jaar, zonder beroep, wonende te Alkmaar. K.A.B.-BIJEENKOMST W ARMENHUIZEN Donderdag 10 Febr. worden alle leden der KAB met hun dames in de zaal bij A. de Groot verwacht. Als spreekster zal optreden mej. Springer. Dus denkt er om, leden, allen aanwezig en vooral ook deze avond de dames meebrengen. FANCY FAIR, ALTIJD RAAK W ARMENHUIZEN. Zaterdag en Zondag werd er een fancy fair gehouden in het verenigingsge bouw. De muziek ging eerst ter op wekking door het dorp en wist de dorpsgenoten in feestelijke stem ming te brengen. Zaterdagavond was er aardige drukte en Zondag middag vooral mocht het aan be langstelling ook niet ontbreken. Bij de verschillende stands was er een gezellige drukte; in de theetuin met Chinese bedienden werden de verfrissingen met kwistige hand uitgedeeld. Men kon raden, schie ten, gooien, sjoelen enz., terwijl het rad van avontuur een geweldige keus aan prijzen er door wist te draaien. Men kon zich de toekomst laten voorspellen door de Fakir met zijn assistent. Verscheidenen hebben een prijsje mee kunnen nemen, al hoewel ze wel eens lang vol moes ten houden. Een woord van dank aan de medewerkenden en allen die hun belangstelling hebben ge toond en de Verkennerij en VIOS uit hun moeilijke financiële positie hebben gehaald. ALS DE GROTE KLOKKE LUIDT BURGERBRUG Sinds de roem ruchte en beruchte Duitse roofjaren is onze kerktoren klokkeloos. Dit doet wel eens tijdsverschillen ont staan tussen „Celebrant en kerkbe zoekers". Elk der partijen denkt dan steeds te vroeg te zijn. Dit voorjaar echter zullen deze tijdsver schillen genivelleerd worden. De Fa. Petit en Fritsen uit Aarle- Rixtel (N.B.) is namelijk voor onze lege toren een klok aan het gieten. Die moet f2000.— kosten. Dat zal trouwens aan zijn klank wel te ho ren zijn. De prijs klinkt nu al als een klok, De parochianen hebben reeds f 1100.— bijeengebracht. Tel kens „als de klokke luidt" zal ons dit aan het „restantje" doen her inneren. Nu moet de Kath. Klok- kenraad onze klok nog op haar klank keuren. Sinds het uitsteken van de vlag bij de Jubileumfeesten van het vo rig jaar, staat het daarvoor uitge broken galmgat op de komst van onze „Willebrord" te wachten. Dat hij spoedig kome en onze polder- hoek uit de dommel schudde. De vlaggen gaan uit als de deken „Wil- lebrord" zijn naam komt geven. VERANDERING VAN BROOD BURGERBRUG Reeds een hal ve eeuw heeft de fa. van Egmond gepoogd om een dorpsdeel met „hun brood" op de been te houden. Aan zaak en dorp beide is het gelukt om op de been te blijven. De hui dige firmant echter, de heer S. C. van Egmond, een zoon van de heer A. van Egmond, die begin Februari 1899 het bakkersbedrijf vestigde, wenst echter, dat aan dit zaken- jubileum geen „kleurtje" wordt ge? geven. Hij ziet zich namelijk ge noodzaakt om op medisch advies 't werk neer te leggen en aan ande ren over te doen. Voorlopig blijft hij misschien als „ambteloos bur ger" nog in ons midden. i Maandag 7 Maart a.s. zal zijn op volger het verse brood uit de oven moeten halen. Onze nieuwe dorps genoot komt uit Friesland, uit de Sneker contrijen, uit Oppenhuizen. Hij is 29 jaar, heeft een jong gezin en is vol goede moed. Weldra zal zijn naam, H. Schootaris, op de win kelruiten prijken. Herw. Levenskracht1 CASTRICUM Het afdelingsbe stuur van de K.A.B. doet een ern stig beroep op hare leden donateur te worden tegen f 0.25 per maand van de prachtige instelling Her wonnen Levenskracht, om aan alle aanvragen voor de verpleging in het sanatorium Berg en Bos te kun nen voldoen en de t.b.c.-bestrijding zo krachtig mogelijk aan te pak ken is deze maatregel toe te jui chen. Kom K.A.B.-ers geeft u allen op, het is voor Herwonnen Levens kracht, de parel van de K.A.B. „St. Caecilia" CASTRICUM Onze gemengde zangvereniging St. Caecilia zal op 19 Febr. haar jaarlijkse uitvoering geven in zaal Roosendaal. Uitge voerd zal worden Psalm 42 van Mendelsohn. De prestaties die deze zangvereniging oogstte bij de op voering van het Kerstspel vorig jaar.' geven het vertrouwen dat ook deze avond een groot succes zal worden. Op de uitvoering komen wij nader terug. Onze bibliotheek CASTRICUM Het is blijkbaar nog te weinig bekend over hoeveel goede boeken, w.o. kostbare wer ken, onze Kath. bibliotheek be schikt. De klacht dat er te veel oude boeken in zijn opgenomen mist elke grond. Onze bibliotheek is minstens zo goed voorzien mat nieuwe werken als bij de neutrale. Loterij Meisjesstad CASTRICUM Zondag na iedere H. Mis collecteerde de Zusters Augustinessen uit Utrecht met lo ten voor hun liefdewerk „Meisjes- stad". Wij geloven dat deze Zusters over Castricum geen klachten heb ben, gezien de vele loten die zij verkochten. Deze collecte, die reeds vooraf was aangekondigd heeft het blijkbaar belet, dat de extra editie van de Linie niet werd aangeboden. VERLOREN VOORWERPEN WARMENHUIZEN Verloren op 2 Febr. een gouden schakelarmband gaande van Krabbendam, door War- menhuizen naar Tuitjenhörn. Inlichtingen bij de politie. Landbouwhogeschool Wageningen Voor het propaedeutisch examen slaagden aan de Landbouwhoge school te Wageningen: P. J. v. d. Eynden te Alkmaar, A. Glas te Br. op Langendijk en A. Smid te Mid- denmeer. HET ROTTERDAMS TONEEL voor de Wieringer Kunstkring WIERINGEN Ondanks de griep was toneelzaal „Cinema de Haan" weer bijna geheel uitverkocht toen het Rotterdams Toneel voor de Kunstkringleden van Wieringen een uitvoering gaf van het spel „Een in specteur voor UI", een Hollandse bewerking van Jan Velseboer van het Engelse „An Inspector calls", van de bekende Engelsetoneel schrijver J. B. Priestley. De voorzit- têr der Kring, de heer Boon, opende en deelde mede, dat het niet moge lijk was geweest om de volgende uitvoering op een andere datum te krijgen als 11 Maart (Vasten). Als dan zal door „Comedia" opgevoerd worden het bekende werk „Vorste lijke emigranten". De heer Boon wenste allen een recht genoeglijke avond en hoopte dat men door dit spel, geconfronteerd met zijn gewe ten, nog lang over dit boeiend to neelspel zou denken en praten. Een inspecteur voor UI. De familie Birling viert in intieme kring de verloving van hun dochter Sheila (Anne de Lange) met Gerald Croft (Paul Storm). Papa speecht zelfge noegzaam en zelfverzekerd op een samengaan van de twee firma's. Men is in een voldane stemming. Praatjes over een toekomstige oorlog we leven in 1912 zullen nonsens zijn. Het leven is prettigHet zal wor den een gestadig toenemende wel vaartChampagne en port ver stevigen die overtuiging. Volgens papa Birling (Richard Flink) moet een man zijn eigen weg banen en moet voor zichzelf zorgen. Er komt bezoek. Een Inspecteur. „Twee uur geleden" vertelt hij, „stierf in het ziekenhuis een meisje onder bijzon dere omstandigheden. De Inspecteur komt inlichtingen vragen. Het meis je had op haar kamer een brief en een soort dagboek achtergelaten. Hij krijgt die. 't Zijn verbijsterende in lichtingen. Het wordt een vreemde avond. Het is een vreemde inspec teur. Onder regie van Ko Arnoldi had men nu het geheel een spannende zichzelf ontknopende oplossing ge maakt, die niet nalaat grote indruk te maken. Richard Flink als Arthur Birling wekte bij het begin de indruk of het spel gebracht in de provincie hem niet bijster kon bekoren, kwam door het stuk er allengs heter in en gaf een alleszins acceptabele vertolking. Ook Stine Lerou als mevrouw Bir ling gaf in haar rol als hooghartige vrouw goed spel. De beste rol werd o.i. vertolkt door Annie de Lange als Heila Bir ling de verloofde van Gerald Croft. Ook Adolf Rijkers als de Inspec teur Goole was qua spel in vorm. Hoewel we weten hoe moeilijk het momenteel is om een behoor lijk speelstuk op Wieringen te krij gen, verwondert het ons toch, dat we nu al 3 x achter elkaar zgn. opvoedkundige kost voorgezet krij gen. Bovendien lopen dergelijke stukken af en toe gevaarlijk dicht langs de zelfkant die opvoeding moet heten. We hebben grote be wondering voor de keurige vertol king van het stuk, doch ondanks de aanwezigheid van zovele jongeren in de zaal was dit stuk beslist al leen voor geestelijk volwaardigen. Over het stuk willen we nog even opmerken, dat hoe goed de beroem de Priestley z'n situaties kiest en schikt, het toch wel vreselijk ge wrongen moet worden als het ge hele gezin Birling met inbegrip van verloofde Gerald Groft 5 personen sterk, allen min of meer, maar over het algemeen meer, betrokken zijn bij de dood van een jonge vrouw. Mqf een compliment voor het keurige décor willen we dit verslag besluiten en vertrouwen dat de volgende uitvoeringen van een an der genre mogen zijn. UITVOERINGEN Kon. Muziekvereniging „Harmonie" WIERINGEN De gehouden avonden voor donateurs, kunstlie vende leden en verdere belangstel lenden van de Koninklijke Muziek- ver. „Harmonie" in Concertzaal Concordia te Hippolytushoef, zijn voor de organiserende vereniging weer succesvol verlopen. Beide avonden opende de voorzitter der vereniging, de heer C. J. Bosker met een hartelijk woord van wel kom. Speciaal Zaterdagavond, als van ouds de avond voor de oudere bezadigde donateurs, was de zaal uitstekend bezet. Zondagavond had de griep het leger der belangstel lenden iets gedund. De opkomst was evenwel ook toen zeer behoor lijk. 't Spijt ons te moeten opmer ken, dat de aandachtige opmerk zaamheid vooral Zondagavond ver te zoeken was. 't Gedrag van som mige individuen is zeer onbehoor lijk. Namens alle organiserende verenigingen, verzoeken we derge lijke kunstliefhebbers vriendelijk om maar niet meer te komen of hun gemoedelijke bakerpraatjes tot de volgende koffievisite te bewa ren. D"r zijn er bij die een boom opzetten of ze elkaar in 10 jaar niet meer gezien hebben. Directeur P. Kreijger heeft, on danks zijn reis naar Amerika nog niets aan vitaliteit ingeboet; inte gendeel het muzikale enthousiasme is nog voor 10CL% aanwezg. Toch viel 't ons op, dat niet alle partijen de muzikale interpretaties van hun kunstzinnige directeur konden volgen. Zaterdagavond was de inzet van „La Bohemienne" van Balfe arr. Cornez, rommelig en niet fijn van klank. Le beau Danube Bleu van Strauss in versie van Eenhaes werd juist iets te houterig gespeeld. De ze gracieuze wals vond Zondag avond een zwieriger vertolking. De hoogtepunten waren ongetwij feld, de keurig uitgevoerde marsen Semper Fidelis en de „Royal Air Force Marche Fox". Een bijzondere ontroering en wijding ging uit van het prima vertolkte Panis Angelicus van Cesar Franck arr. A. C. van Leeuwen, 't Applaus hierop volgend was ova tioneel. Ook „Die schone Galathea" van Frans von Suppé, in arrange ment van Molenaar, liet vooral in het midden en slotgedeelte het mu zikaal kunnen van „Harmonie" bewonderen. Na het herhaalde applaus gaf di recteur Kreijger met zijn'" mannen nog een toetje. Het toneelgedeelte werd ver zorgd door de Harmonietonelisten die hetzelfde stuk opvoerden als waarmee ze op het toneelconcours te Den Oever enige tijd geleden uitkwamen. Alle rollen in het uitermate appreciabel toneelstuk „Adieuen au revoir", spel in 3 bedrijven door H. Bakker en Chr. van Bommel-Kouw werden be hoorlijk vertolkt, de begaafdheden der diverse amateurs in aanmer king genomen. Specifiek zwakke punten in de bezetting waren er niet. Zonder de andere spelers te kort te doen mag aan enkelen een bijzonder woord van lof niet ont houden worden. Vlot en ongekun steld spel leverden vooral Gré Bos ker Jd. als Anita Gianotti, opera zangeres en Tiny Bosker CJd. als Mimi, dochter van de fabrikant Frans Andersen (C. J. Bosker) en Anita Gianotti. 't Wieringer publiek weet onder tussen ook wel dat een rol? ge speeld door Mevr. G. Wey-Koeten af is. Ook ditmaal alle lof voor deze speelster als Stella Brand, 't Publiek heeft ongetwijfeld van het spel genoten, getuige ook het spontane applaus. Beide avonden was er na afloop natuurlijk het traditionele „Harmonie"-bal. O Nieuwe Britse Ambassadeur te Moskou Sir David Kelly, Brits ambassa deur te Ankara, zal binnenkort Sir Maurice Peterson als Ambassadeur te Moskou opvolgen, aldus ver neemt Reuter uit betrouwbare bron te Londen. Peterson, die in Maart 60 jaar wordt, is reeds enige tijd ziek. Brood met rottenkruid Een bewoner van een perceel in de ten Katestraat te Amsterdam vervoegde zich dezer dagen bij de Keuringsdienst voor Waren aan de Keizersgracht met een broodje „dat zo vreemd naar soda smaakte". Ge constateerd werd, dat tussen de be legging en de boter een arsenicum- preparaat was gesmeerd, zogenaamd rattenkruid. Het onderzoek wees uit, dat de man dit broodje zelf had gekocht, gesmeerd en belegd. Ver moedelijk heeft iemand anders de arsenicum op het brood gesmeerd. ZEEUWS-VLAAMSE SCHOOLJEUGD ONDERZOCHT De schoolartsendienst in Zee land heeft bekend gemaakt, dat in West Zeeuws-Vlaanderen met inbegrip van Terneuzen, 2142 kin deren werden onderzocht. 225 leerlingen werden doorgelicht. Daarvan werden 5 gevallen van actieve en 16 van inactieve tuber culose vastgesteld. Drie der ac tieve gevallen konden verklaard worden te zijn ontstaan door be smetting van een onderwijzer, die een vrij acute longtuberculose kreeg. 794 kinderen hadden een matig en 182 een slecht gebit. Dit is 46 pet. der schoolbevolking. VALSE BOTERBONNEN VERVAARDIGD Voor de economische politie rechter te Amsterdam stond de kunstschilder W. K. terecht we gens pogingen tot het vervaardi gen van valse boterbonnen. De rijkspolitie, die in zijn „atelier" een inval had gedaan, had daar alle hulpmiddelen gevonden, wel ke tot een drukkerij voor valse bonnen konden dienen. Bovendien vond men er vergrotingen van fotografische opnamen van de bon. K. ontkende echter hardnek kig valse bonnen te hebben ge maakt. Hij verklaarde in moei lijke financiële omstandigheden te verkeren en het verzoek te hebben gekregen valse bonnen te maken. Door nu te doen alsof, had hij van zijn „opdrachtgevers" geld kunnen krijgen om van te leven. Zeer ongunstig voor hem was echter, dat hij reeds vijf veroor delingen had gehad, waaronder voor het vervaardigen van munt biljetten. Noch zijn verdediging noch die van zijn advocaat von den veel geloof bü de officier van justitie en de rechter. De eerste eiste 1 jaar gevange nisstraf en twee jaar rijkswerk inrichting met aftrek. K. werd tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Auto met studenten te water Gisterennacht omstreeks drie uur is te Amsterdam een auro met twee studenten in de Leliegracht gere den. De beide studenten zagen kans uit de auto te komen en op het dak te klauteren. In deze hachelijke positie werden zij opgemerkt door een inspecteur van de nachtveilig heidsdienst. Met een roeibootje wist deze de studenten in veiligheid te brengen. Het bleek, dat de stuurin richting en de voetrem defect waren „Willem Ruys" naar Indonesië vertrokken Uitgerust met de beruchte schroef en bovendien volgens de regelen van de scheepskunst „geknipt en geschoren" is de „Willem Ruys" Dinsdagmiddag onder commando van kapitein C. H. Vellenga van de Lloydkade naar Batavia vertrokken Bij de 917 passagiers, van wie er 140 in Southampton embarkeren, zn ruim 250 kinderen en ongeveer 200 dames, die in het kader der ge zinshereniging naar Indonesië ver trekken. Ook 56 „vrouwen in uni form" leden van het V.K. eh het V.H.K. en Marva's zijn aan boord. APPèL VAN OUD-MINISTER MARCHANT In 1935 werd het park „De Hoge Veluwe door de eigenaars, dhr. en mevr. Kröller, overgedragen aan een stichting, waarin de toen malige minister van onderwijs, mr. H. P. Marchant, zitting had. In 1942 werd het stichtingsbestuur door de Duitsers terzijde gescho ven. Na de bevrijding benoemde het Beheersinstituut een nieuw stichtingsbestuur, dat nieuwe sta tuten maakte. Hiertegen kwam mr. Marchant voor de afdeling rechtspraak van de Raad voor Rechtsherstel in het geweer. Hij eiste dat de statuten van 1935 we derom van kracht zouden worden verklaard. Fel protesteerde hij tegen het „fuiven en feesten" op de Hoge Veluwe na de bevrijding. Ook laakte mr. Marchant de hou ding van prof. Schermerhorn en diens echtgenote, die gebruik maakten van de kamers der over ledenen, welke op slot waren ge houden. „Men heeft in het geheel geen piëteit gehad met de over ledenen, die de „Hoge Veluwe" hadden geschonken. Ik had de deurwaarder kunnen sturen toen er feest werd gevierd, maar dat vond ik een beetje cru. Ook had ik ontruiming kunnen vragen". Mr. v. d. Berg, vertegenwoordi gend de afdeling „Beheer voor zieningen voor afwezigen", was van mening dat aan het ongedaan makeh van de statuten van 1942 een eind was gekomen door de maatregelen, welke na de bevrij-- ding genomen werden. tNotabene op grond van de statuten uit de bezettingstijd! - Red.) De afde ling Rechtspraak zal te zijner tijd uitspraak doen. Gunningen van de Zuiderzeewerken De Dienst der Zuiderzeewerken heeft verscheidene onderhoudswer ken gegund. Het onderhoud van de Meerdijk van de Noordoostpolder aan P. Daalders Aannemersbedrijf N.V. te Alkmaar voor f 182.000; het onderhouden gedurende 1949 van de Rijkszeewerken op en nabij Wierin gen, de Rijkshavenwerken op Wie ringen, de Balgzanddijk en het Balgzandkanaal met de daarbij be horende grond en kunstwerken tus sen van Ewijcksluis en Oostoever en tenslotte gedeelten van rijkswegen aan P. Daalders Aannemersbedrijf N.V. te Alkmaar voor f 163.620. het onderhoud van de Afsluitdijk e.a., aan de N.V. Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken te 'sGravenhage voor f 521.800.het onderhouden gedurende 1949 van de wegen en bruggen in het gedeelte van de Noordoostpolder benoorden de lijn EspelEmmeloordMark nesseDe VoorstKadoelen en het leveren van directie-behoeften aan het Aannemersbedrijf E. Blok te Rotterdam voor f 197.000 UITGESPROKEN FAILLISSEMENTEN Op 3 Februari j.l. werden te Alk maar de volgende faillissementen uitgesproken: Piet Quast, Koningstraat 62, Den Helder; rechter-commissaris Mr. H. Stoffels; curator Mr. G, A. de Lan ge, Breedstraat 10, Alkmaar. Pieter van Campenhout, caféhou der te Bergen N.H., Breelaan 35; rechter-commissaris Mr. J. Krabbe; curator Mr. F. Zeiler, Rifsévoort 2, Alkmaar. Veilingoverzicht Beverwijk Door het invallen van de vorst werd er deze week wel iets minder, aangevoerd, waardoor de meeste producten weer iets in prijs oplie pen. Het aanbod van waspeen was nog van betekenis; door het grote kwaliteitsverschil liepen de prijzen nogal uiteen. Voor witlof was veel animo, dit product steeg ongev. met 50 pet. in prijs. De aanvoer van spruiten neemt af. Voor goede geschoonde kwaliteit werden behoorlijke prijzen geno teerd. Boerekool was zoals gewoonlijk erg wisselvallig in prijs. Groene kool was nog goed vertegenwoor. digd en werd voor goede prijzen af genomen. Gele rode kool ging meestal voor de minimumprijs of 'n enkele eerste per kg daarboven van de hand. De aanvoer van prei was wel weer iets minder, maar was toch nog van betekenis. De prijzen van dit artikel kan men redelijk noemen. Voor uien, knollen, kroten en breekpeen was de animo maar zeer matig. Deze producten waren vrij wel onverkoopbaar. Ten aanschouwe van heel de wereld, maar ook voor het aanschijn van God en Zijn Engelen heejt een man voor zijn rechters gestaan, die zijn beulen waren. Nooit werd het recht meer verkracht, werd groter onrecht begaan. Hier schieten woorden te kort. Al leen ajgrijzen en verontwaar diging vervullen alle goedwil- lenden. Maar méér nog be wondering en verering voor deze Prins der Kerk, die, of schoon zijn beulen zich aan zijn persoon vergrepen, zijn vorstelijke grootheid, en zijn heldhaftigheid bewaarde. De figuur van Kardinaal Mind- szenty zal voor altijd om straald blijven van de qlorie van het martelaarschap voor de Kerk en zijn Hongaarse vaderland. Het offer van zijn leven zal niet tevergeefs zijn. God zal dit tonen. Want het bloed der martelaren is altijd het zaad der Christenen ge weest. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2