Osservatore Romano" over veroordeling van Kardinaal Mindszenty Bliksem-inslag" tussen Schermerhorn en Romme! „EEN ZOMERIDYLLE" RADIO Nieuw ontwapeningsvoorstel van de Sovjet-Unie NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 9 Februari 1949 PAC. 3 Slachtoffer van de strijd voor de rechten van de mens „Noch hoogverraad, noch misdaden tegen de veiligheid van de staat Een groentensoep", zegt Y/arren Austin Zei U iets? Indische kwestie roept tegenstellingen op in de Tweede Kamer m Ruys" naar sië vertrokken et de beruchte schroet volgens de regelen epskunst „geknipt en s de „Willem Ruys' g onder commando C. H. Vellenga van de ar Batavia vertrokken assagiers, van wie er lampton embarkeren, kinderen en ongeveer 5 in het kader der ge- naar Indonesië ver- 56 „vrouwen in uni_- ;den van het V.K. en i Marva's zijn aan N OUD-MINISTER fcRCHANT rd het park „De Hoge r de eigenaars, dhr. iröller, overgedragen ïting, waarin de toen- ster van onderwijs, larchant, zitting had. het stichtingsbestuur tsers terzijde gescho- bevrijding benoemde instituut een nieuw tuur, dat nieuwe sta le. Hiertegen kwam at voor de afdeling van de Raad voor 1 in het geweer. Hij statuten van 1935 we- racht zouden worden Tel protesteerde hij uiven en feesten" op uwe na de bevrijding, nr. Marchant de hou- of. Schermerhorn en lenote, die gebruik de kamers der over- ke op slot waren ge in heeft in het geheel gehad met de over- de „Hoge Veluwe" honken. Ik had de kunnen sturen toen :d gevierd, maar dat beetje cru. Ook had ïg kunnen vragen". 3erg, vertegenwoordi- leling „Beheer voor oor afwezigen", was dat aan het ongedaan de statuten van 1942 as gekomen door de welke na de bevrij-., in werden. (Notabene tn de statuten uit de 1! - Red.) De afde- raak zal te zijner tijd en. ingen van de e erzeewerken der Zuiderzeewerken lidene onderhoudswer- Het onderhoud van de de Noordoostpolder ders Aannemersbedrijf laar voor f 182.000; het gedurende 1949 van de en op en nabij Wierin. havenwerken op Wie- Balgzanddijk en het ial met de daarbij be- d en kunstwerken tus- rksluis en Oostoever en eelten van rijkswegen ders Aannemersbedrijf naar voor f 163.620. iud van de Afsluitdijk N.V. Maatschappij tot n Zuiderzeewerken te voor f 521.800.het gedurende 1949 van de uggen in het gedeelte loostpolder benoorden elEmmeloordMark- iorstKadoelen en het lirectie-behoeften aan irsbedrijf E. Blok te or f 197.000 GESPROKEN LISSEMENTEN lari j.l. werden te Alk- lgende faillissementen Koningstraat 62, Den ;er-commissaris Mr. H. tor Mr. G. A. de Lan- at 10, Alkmaar. Campenhout, caféhou- en N.H., Breelaan 35; lissaris Mr. J. Krabbe; F. Zeiler, Ritsévoort 2, ngoverzicht everwijk invallen van de vorst week wel iets minder^ vaardoor de meeste ;er iets in prijs oplie- bod van waspeen was ikenis; door het grote ichil liepen de prijzen Voor witlof was veel oduct steeg ongev. met ijs. van spruiten neemt af, geschoonde kwaliteit >orlijke prijzen geno- was zoals gewoonlijk lig in prijs. Groene goed vertegenwoor. voor goede prijzen af- ele rode kool ging de minimumprijs of 'n per kg daarboven van aanvoer van prei was s minder, maar was betekenis. De prijzen el kan men redelijk knollen, kroten en is de animo maar zeer producten waren vrij- ipbaar. schouwe van heel maar ook voor het ;an God en Zijn left een man voor rs gestaan, die zijn •en. Nooit werd het r verkracht, werd icht begaan. Hier oorden te kort. Al ten en verontwaar- mllen alle goedwil- aar méér nog be en verering voor der Kerk, die, of- i beulen zich aan n vergrepen, zijn grootheid, en zijn .eid bewaarde. De Kardinaal Mind- voor altijd om- iven van de glorie .artelaarschap voor sn zijn Hongaarse Het offer van zijn det tevergeefs zijn. t tonen. Want het martelaren is altijd er Christenen ge- MARCUS De „Osservatore Romano" schrijft naar aanleiding van de ver oordeling van Kardinaal Mindszenty o.m. het volgende: „Wij protesteren als vrije mensen en als katholieken tegen dit proces. Niets kon de Kardinaal worden verweten, noch hoogverraad noch samenzwering, noch misdaden tegen de veiligheid van de staat. De Kardinaal heeft slechts de Kerk en Haar rechten verdedigd tegen het communisme en de leiders van Hongarije hebben niet het rceht zichzelf of hun regime met de staat te vereenzelvigen. Zij kunnen de Kardinaal dus niet beschuldigen van misdaden tegen de staat." Kardinaal Mindszenty is een der eerste grote en bekende slachtof fers van de strijd voor de rechten van de mens. Zolang Kardinaal Mindszenty in de gevangenis ver blijft, is het voor alle mensen dui delijk, dat Hongarije nog geen vrij heid kent. REACTIE DER PERS IN OOSTENRIJK Patrick Smith, de correspondent van de BBC te Wenen bericht, dat alle couranten in Oostenrijk een stemmig en op krachtige toon de wijze hebben veroordeeld waarop het proces is gevoerd. Het socialis tische blad „Die Arbeiter Zeitung'' te Wenen vergelijkt het proces te gen Kardinaal Mindszenty met de processen, die onlangs tegen enkele hoge officieren in Tsjechoslowakije werden gevoerd. Het blad schrijft: „Het is moeilijk om vast te stel len, wat voor verschil er bestaat tussen het proces te Boedapest en de nazi-rechtspraak'. Wij weten niet met welke gruwelijke daden de Kardinaal tot „zijn bekentenissen" gedwongen werd." VERKLARING VAN KEVIN Ernest Bevin, de Engelse minis ter van buitenlandse zaken ver klaarde, dat de Hongaarse regering alles had beproefd om de Kardinaal nadeel te berokkenen voor en tij dens zijn arrestatie. Bevin voegde er aan toe: „Het betreft hier een be handeling. die volkomen vreemd is aan onze begrippen van vrijheid en mensenrecht." In Amerika neemt de veront waardiging over het proces tegen Kardinaal Mindszenty van dag tot dag toe. Men heeft in het Huis van Afgevaardigden verzocht bij de Ver. Naties een protest in te die nen. De gehele Amerikaanse pers veroordeelt de middelen, die voor het proces werden aangewend en de behandeling tijdens het proces. De bladen schrijven, dat de Kardinaal niet op juridische gronden werd veroordeeld, doch krachtens de eisen van een bepaald regime. Men heeft de verdediger van godsdienst en vrijheid tegen de totalitaire, communistische tyrannie tot zwij gen willen brengen. De Hongaarse regering heeft het protest van de Engelse regering afgewezen. De Hongaarse regering, aldus luidde het antwoord, behoefde door de Engelse regering niet opmerkzaam gemaakt te worden op de handha ving van de rechten van de mens. Radio Boedapest richtte beschul digingen aan het adres van Kardi naal Griffin, Kardinaal Innitzer en andere bisschoppen, omdat zij de gelovigen hadden opgeroepen tot gebed voor de Prins-Primaat van Hongarije. KARDINAAL INNITZER ONT. KENT EEN BRIEF Kardinaal Innitzer verklaarde in een rede, dat de brief, die in het geelboek van de Hongaarse regering was gepubliceerd en die door hem zou zijn geschreven, noch dooi hemzelf, noch in zijn opdracht ge schreven is. Dr. Downey, aartsbischop van Liverpool, zeide o.a. „één ding staat vast: aan de karinaal zal nim mer meer de vrijheid worden ver leend om te vertellen wat er met hem is gebeurd gedurende de vijf weken van hechtenis, die aan het zogenaamde proces voorafzijn ge gaan." Het conservatieve parlements lid William Teeling zal de mi nister van handel Donderdag de vraag stellen of hij, met het oog op de zaak-Mindszenty, in over weging wil nemen, de handels besprekingen met Hongarije te doen beëindigen. PROGRAMMA DONDERDAG 10 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Jascha Heifetz, viool, 7.45 Morgengebed, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Mu ziek houdt fit, 9.40 Schoolradio, 10.00 Orkest en clavecimbel, 10.45 Paul Robeson, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Piano, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Metropole orkest, 13.00 Nieuws, 13.45 Roeromme, 14.00 Sextet, 15.00 Sopraan, 15.15 Musette, 15.30 Ka mermuziek, 16.45 Kamerorkest en fluit, 17.00 Jeugdjournaal, 17.30 Vo caal kwartet, 18.00 Leger des Heils; 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Orgel, 20.00 Nieuws, 20.15 Steravond, 21.30 Familiecom petitie, 22 00 Hobo en strijkorkest, 22.25 Kamerkoor, 23.00 Nieuws, 23.15 Orkest en solisten (met toelichting) HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Varia, 9.00 Ballet muziek, 9.35 Een lied gaat rond, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Orgel, 11.45 Voor dracht, 12.00 Trio, 12.30 "vVeerpraatje etc., 12.38 Piano, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 14.20 Piano en zang, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 As- sortimento, 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier?, 17.30 Modelvliegtuig bouw, 17.35 Kwintet, 17.50 Kinder cabaret, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport- praatje, 18.30 Frans programma, 19.00 Strip, 19.10 Avondschool, 19.45 Gramofoonmuziek, 20.00 Nieuws, 20.15 Messe in B van Joseph Haydn 21.05 Hoorspel, 21.30 Harp, 21.45 Concertgebouworkest, 22.20 Platen- cabaret, 23.00 Nieuws, 23.15 Van alles wat. Men verwacht, dat Dean Ache- son, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, vandaag op zijn wekelijkse persconferentie de eer ste officiële Amerikaanse commen. taar zal leveren op de veroordeling van Kardinaal Mindszenty. Een woordvoerder van het Hon gaarse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde Dinsdagavond, dat de Kardinaal had gehandeld „onder invloed van de oorlogspro paganda van de V.S. en vooral van de Amerikaanse ambassadeur in Boedapest. Chapin." Selden Chapin, de Amerikaanse gezant te Boedapest, noemde de tij dens het proces tegen hem (Cha pin) geuite beschuldigingen! „on zin en louter fantasie". De Canadese eerste minister, Louis St. Laurent, verklaarde Dins dagavond in Ottawa, dat de Cana dese regering zich opnieuw in ver binding zal stellen met andere on dertekenaars van het Hongaarse vredesverdrag in een poging om een gemeenschappelijke actie te verze keren om te protesteren tegen het over de Kardinaal uitgesproken vonnis. De Italiaanse communistische af gevaardigden trachtten Dinsdag avond in de Kamer de regerings- banken te bestormen toen de mi nister van binnenlandse zaken, Ma rio Scalba, zeide, dat het proces tegen Kardinaal Mindszenty een politieke daad was, die nimmer mo" gelijk zou zijn geweest in een land, dat bestuurd werd door een regiem van vrijheid. Het tumult duurde een half uur, waarbij de tegenstan ders door suppoosten van elkander gescheiden werden gehouden. Bela Balassa, waarnemend Hon gaars consul-generaal te New York, heeft Dinsdagavond mede gedeeld, dat hü en zijn staf van vier man ontslag hadden genomen uit protest tegen de veroordeling van Kardinaal Mindszenty. Nieuwe koelhuizen in Rotterdam. De brand, die in September jl. het koelhuis „Amerika" verwoestte en het koelhuis „Austra lië" beide van de N.V. Blaauwhoedenveem-Vriesseveem te Amsterdam ernstig beschadigde, veroorzaakte een ernstig verlies voor de na de oorlog toch reeds zo beperkte koelhuis ruimte in ons land. In snel tempo worden thans de complexen, die gedurende de oorlog in Rotterdam werden verwoest, her bouwd. Aan de Rijnhaven is het gebouw van de „Pakhuismees- teren" zijn voltooiing genaderd. tf De Sovjet-Unie heeft aan de Veiligheidsraad enige voorstellen ter ontwapening voorgelegd. De voorgestelde resolutie luidt aldus: De Veiligheidsraad constateert in de laatste tijd een aantal groepe- peringen van landen, welke geleid worden door agressieve kringen van bepaaalde grote mogendheden. Deze kringen wensen hun politiek op te leggen aan andere landen en scheppen voor dat doel lucht- en vlootbases in alle delen van de we reld, hetgeen niet gerechtvaardigd is door de verdedigingsbehoeften van deze landen". Voorgesteld wordt: 1. De commissie van atoomener gie op te dragen niet later dan één Juni 1949 een ontwerp-conventie op te stellen ter verbieding van het atoomwapen en een voor de con trole van de atoomenergie. Beide moeten tegelijkertijd van kracht worden. 2. In het kader van de Veilig heidsraad een internationale orga nisatie in te stellen ter controle van ontwapening en atoomwapens. 3<. De vijf permanente leden van de raad te instrueren niet la ter dan 31 Maart 1949 gegevens te verstrekken omtrent alle strijd machten, gegevens omtrent atoom wapens inbegrepen. Warren Austin (V.S.) veroor zaakte hilariteit toen hjj de Sov jet-resolutie „een groentensoep" noemde „waarin alle bekende in grediënten voorlgomen". Hierbjj was bijna alles inbegrepen dat in de Veiligheidsraad was geweest, van toen de raad zjjn werk begon. Op de meeste punten der resolu tie was de Sovjet-delegatie met overweldigende meerderheid versla gen, zo vervolgde Austin. Hij kon het echter niet helpen, dat een lid van de raad een sleepnet uitwerpt om alles bijeen te brengen waarop het reeds verslagen is. Hjj zeide er niet zeker van te zjjn wat de Sovjet-Unie met „groe peringen van staten" bedoelde. In dien de Sovjet-gedelegeerde het Brugherstel te Middelburg In verband met het door het college van B. en W. van Middel burg ingezonden adres inzake her stel van de brug over het kanaal door Walcheren aldaar, is van de hoofdingenieur-directeur van Rijks waterstaat in Zeeland bericht ont vangen, dat op de begroting voor 1949 alsnog bedragen zijn uitge trokken, waardoor herstel van de brug in dit jaar kan beginnen. De voltooiing kan in het begin of in het voorjaar van 1950 verwacht worden. Thans ligt over het kanaal bij Middelburg een Bailey-hefbrug. Atlantische pact bedoelde, zou hij niet beter kunnen doen, dan de ver klaring van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken aan te halen, die op 26 Januari verklaar de, dat het voorgestelde pact de beste bijdragen tot het handhaven van de vrede was en geheel met de beginselen der V.N. strookte. Het scheen hem toe, dat het thans aan dé Sovjet-Unie was met de ontwapeningscommissie samen te werken, in het bijzonder wat be treft het verstrekken van gegevens over bewapening en strijdkrachten. Cadogan (Engeland) zeide de toe nemende gewoonte te betreuren, dat verworpen voorstellen opgera keld werden. De vorige ontwape ningsvoorstellen waren beslist door de algemene vergadering der V.N. te Parijs verworpen. Geen der gedelegeerden had de resolutie op schrift en de raad werd verdaagd tot Donderdag. De Koninklijke Familie in Tirol Koningin Juliana wordt niet voor het einde van deze week in Sankt Anton verwacht. De Franse hoge commissaris in Oostenrijk, generaal Bethouard, blijft ter be groeting in Sankt Anton. Hij be woont een villa even buiten het dorp. De Prins en de Prinsesjes ge bruiken de maaltijden aan een ge reserveerde tafel in de eetzaal van het Posthotel en de thee aan klei ne tafeltjes in de hal, waarop een rood-wit-blauw vlaggetje is ge plaatst. Ook von Klastersky, de chef van het kabinet van het Oostenrijkse staatshoofd, dr. Renner, vertoeft nog in het Posthotel in afwachting van de aankomst van Koningin Ju liana. Ook Nijmegen wil carnaval Te Nijmegen is opgericht de Car navalsvereniging „De blauwe schuit". Oudere Nijmegenaren, met vrolijke herinneringen aan de Car- navalistische volksfeesten, die ook Nijmegen als Zuidelijke stad van Nederland in het begin van deze eeuw nog vierde, namen het initia tief. „De blauwe schuit" wil in Nij megen het oude Carnavalsfeest her stellen. Zomermantels verbrand In het St. Josephpark te Bussum geraakte Dinsdagmorgen een bestel, auto van een Amsterdamse textiel firma in brand, doordat de houten bodem boven de uitlaat vlam vatte. De brandweer wist het vuur vrij' spoedig te doven, doch kon niet voorkomen, dat 368 zomermantels verloren gingen. De heer Weiter heeft eens, het is onderhand ruim twee jaar geleden., een bewogen, welhaast hartstochtelijke rede gehoudne over zijn visie op het Indische vraagstuk. Dat was, onthoudt dit goed. op de Indische Studiedagen van de Katholieke Volkspartij. Van daar o.a. dahet zo onjuist is, te menen, dat de visie-Weiter, toen het nog tijd was, in de K.V.P. niet tot haar recht kon komen. Gisteren sprak Wei ter, in de Kamer, opnieuw op bewogen toon, en bij die ge lëgenheid is toch wel geble ken, hoe onnodig zijn afschei ding uit het oude huis geweest is, want in principe was er eigenlijk geen verschil tussen hem en de woordvoerders van de K.V.P. nu het, bij de be handeling van Overzeese Ge biedsdelen, speciaal over de buitenlandse factoren in dit vraagstuk ging. De heer Wel ter kent de wereldkaart uit stekend. Hij is bovendien een gevat man, hetgeen de com munist ondervond, die op een ogenblik zei, dat meneer Wei ter toch moest begrijpen, dat de Amerikaan Merle Cochran natuurlijk een sateliet van Moskou was. „Dat kunt u we ten", zei de heer Weiter en de Kamer barstte in een da verend gelach uit. Jammer, om de deskundigheid en de gevatheid, dat een' man als Weiter buiten de katholieke partij staat.... Plafond stortte naar beneden In het slaapvertrek van twee kin. deren in een woning te Den Haag is gisterennacht het plafond naar beneden gestort. De kinderen kwa men ongedeerd uit de ravage te voorschijn. Naar de oorzaak van deze onaangename nachtelijke ver rassing wordt gezocht. Staking in Amsterdamse haven duurt voort De stakende Amsterdamse haven, arbeiders hebben besloten het ad vies van de stakingsleiding en de Algemene Bedrijfsbond Transport (E.V.C.), „doorzetten", op te volgen. Dinsdagmorgen heeft de Alg. Be. drijfsbond Transport (E.V.C.) in „Bellevue" een vergadering belegd, waar de landelijk voorzitter, de heer heer Kleinsma, mededeelde, dat 'n schrijven aan de directies van de S.H.B. en de Scheepvaartmaat schappijen zal uitgaan, waarin de eisen voor loonsverhoging, nacht toeslag en ploegsterkte zullen zijn vervat. Er zal van deze directies de schriftelijke garantie worden ge vraagd: de besprekingen over deze punten met de E.V.C. bedrijfsbond of met commissies uit de stakers, te openen, zodra het werk wordt her vat. Handelsbesprekingen met Turkije Naar A.F.P. te Ankara verneemt, zal Nederland binnenkort bespre kingen openen met Turkije, ten einde te komen tot een handelsover eenkomst tussen beide landen. Op het ogenblik bestaat geen énkel verdrag en geschiedt de goederen- ruil door middel van particuliere compensaties of vrije deviezen. Tuinbouw-primeurs Op de Naaldwijkse veiling werd Maandag de eerste bloemkool aan gevoerd door de Proeftuin Z.H. Glasdistrict aldaar. Zij bracht 40-70 cent per stuk op. Op de Wateringse Veiling voerde de heer C. H. Kühne de eerste aard- beiën aan. Van de gretige kopers was de heer A. H. Reygersberg de gene, die er beslag op wist te leg gen tegen een prijs van 50 cent per stuk. Smokkelende havenarbeiders Zondag j.l. zijn door de rivier politie twaalf havenarbeiders op een terrein aan de Merwehaven te Rot. terdam aangehouden wegens het in bezit hebben van clandestien inge voerde cigaretten. Bij hen werden 9370 stuks aangetroffen, terwijl ^en onderzoek op het terrein een buit van 16580 cigaretten opleverde. Tegen de arbeiders is proces-ver baal opgemaakt. De cigaretten, die van een Braziliaans schip afkomstig waren, zijn in beslaggenomen. De zelfde dag arresteerde de rivierpoli. tie nog vijf arbeiders, die bij con trole rijst en radiolampen bij zich bleken te hebben. (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over „Overzeese Gebiedsdelen" zette gistermiddag onwezenlijk rustig in. Buiten klonken enkele donderslagen en tot even daarna had het de schijn, dat ook het politieke onweer om de Kamer heen zou drijven. Tijdens de rede van de heer Schermerhorn (P.v.d.A.) begon het echter gevaarlijk te flikke ren, knetterende uitbarstingen volgden onmiddellijk daarop en toen de rook optrok bleek het twee keer ingeslagen te zijn tussen de katheder van de spreker en de bank van de heer Romme. Men noemt ons slappelingen, aldus prof. Schermerhorn, doch zij, die zo betiteld worden, hebben in de bezettingstijd hun leven gewaagd voor de zaak van het vaderland. Wij zouden bereid zijn zulks weer te doen, ondanks de wijze waarop de collaboratie na de bevrijding behandeld is. Maar het moet ons dan ook één keer van het hart, dat wij niet bereid zijn dergelijke benamingen te aanvaarden van hen, die tijdens de bezetting in de politieke schuilkelders zaten. En even later de mogelijkheid onder de ogen ziehde, dat Neder land op korte termijn tot de vor ming van de Ver. Staten van Indo nesië zou willen besluiten, riep de heer Schermerhorn uit: Dit is weer een schone gelegenheid voor de kleermakers om het plan aan te kleden. De regering diende ze ech ter verre te houden; ook eerder was een dergelijke aankleding be proefd, maar na de worstelpartij hingen de stukken er toch weer bij! In zijn visie op de buitenlandse inmenging was prof. Schermerhorn de uitgesproken tegenhanger van de sprekers, die hem reeds vooraf waren gegaan. De heer v, d. Wete ring (C.H.) liep hoofdzakelijk om de hete brij heen, maar ten aan zien van de omgezette Commissie van Goede Diensten had hij het toch betreurd, dat wij deze in de Veiligheidsraad niet duidelijker hadden afgewezen. De heer Serra- rens (KVP) was veel verder ge gaan. Hij liet aan zijn bittere stem ming over de tegen een klein en arm land aangenomen houding de vrije loop. Hier was geen sprake Van internationaal recht, politieke grootmachten hadden ons hun me ning willen opdringen. De heer Schermerhorn zag daarentegen in de Ver. Staten vooral het kracht centrum van het Westelijk half rond. zij die in dit krachtveld lagen zouden zich op de duur niet kun nen verzetten. In feite wilden Ame rika en Nederland trouwens ook het zelfde: de vorming van de vrije Ver. Staten van Indonesië, van zeer groot belang in de toekomstige sa menwerking tussen Europa, Zuid- Azië en Amerika. Zo het probleem benaderend, spoorde de heer Scher. merhorn de regering aan tot spoe dig handelen. De verhouding tot de omgezette Commissie van Goede Diensten zou er een kunnen zijn als van schuurpapier tot prikkeldraad; men zou echter ook kunnen zeggen: Help ons de best mogelijke oplos sing te bereiken. Die oplossing achtte prof. Schermerhorn nog mo gelijk, al betreurde hij het zeer, dat sommigen thans bereid zijn tot een daad. waarmede men een half jaar geleden nog succes zou hebben ge had, maar die thans al een afge dwongen indruk maakt. Eerder had men het beginsel van de Unie slechts in beginsel willen vastleg gen, zij zou dan verder hebben moeten uitgroeien in het leven zelf. Toen achtte men dit echter niet voldoende, nu zou men al blij zijn wanneer de deur op een kier open bleef. Wilde er iets -van de nieuwe- sa menwerking tussen Nederland en Indonesië terecht komen, dan zou dat ook vooral een kwestie van de juiste mensen zijn. Hier liep het betoog van de heer Schermerhorn paralel met dat van mr. De Graaf (KVP), die vandaag een goed de buut maakte. De rechtspositie van de ambtenaren besprekend, wees mr. De Graaf er op, dat de betrok kenen ten dien aanzien nog steeds in onzekerheid verkeren. En toch zullen zij het zijn, die de bruggen m€eten slaan tussen het oude en 't nieuwe. De zelfde gedachte in bre der verband uitwerkend, wees de katholieke woordvoerder er op, dat de Unie, wil zij werkelijk leven, gevoed zal moeten worden door de werkzaamheid van duizenden indi viduen. Over en weer zullen de be langen .in elkaar moeten grijpen, alle georganiseerde groepen hebben hier een taak. Warm pleitte de heer De Graaf ook voor de Indische oor logsslachtoffers, die wel heel schriel zijn behandeld, een aangele genheid waarop ook de heer v. d. Wetering (C.H.) de aandacht van de regering had gevestigd. Bij de aanvang van de vergade ring aanvaardde de Kamer, met de communisten tegen, de motie-Serra.. rens (Kardinaal Mindszenty) en 'n motie v. d. Goes, waarin gepleit wordt voor vrije meningsuiting in de Raad van Europa. Individuele kampioen schappen Tafeltennis Gisteren werd te Stockholm be gonnen met het tonrnooi om het individuele wereldkampioenschap tafeltennis. De uitslagen van de door de Ne derlandse heren in de eerste ronde gespeelde partijen luiden: Sido (Hongarije) slaat Kreuger 21—9. 21—13, )1—14. Bednar (Oostenrijk) slaat Pelser 21—7, 21—12, 21—11. Larsson (Zweden) slaat Du Buy 21—6, 21—18. 21—10, De uitslagen van de heren enkel spelen eerste ronde luiden: Neumann (Chili) slaat van Ham (Nederl.) 21—8, 21—7, 21—10, Pierce (Gr,-Br.) slaat Hogendoorn (Nederl.) 21—12, 21—12. 21—14. Chinese onderscheiding voor Prinses Wilhelmina Dr. Henri Kunghui Chanh, bui tengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur der republiek China in Den Haag, heeft Zaterdag aan H.K.H. Prinses Wilhelmina aangeboden de versierselen, behorende bij het bijzonder grootlint der Orde van de gunsgge wolken. Smokkel in Nylon-kousen Ruim twee maanden geleden trok een vechtpartij tussen enkele Amsterdammers en een Belg en een Engelsman in de omgeving van het Rembrandtplein de aandacht van een agent. Al spoedig bleek dat de aanleiding tot het gevecht een partij verdwenen Nylonkousen was, en alle betrokkenen werden gearresteerd. Het waren er zes; drie Amsterdammers, een Belgische vrouw, een Engelsman en een Belg. De buitenlanders hadden een partij van 723 paar nylonkousen naar Ne derland gesmokkeld en bovendien Belgische francs verkocht. De Am sterdammers zouden de kousen verkopen, doch toen het op afreke nen kwam probeerde men de bui tenlanders met enkele honderden guldens af te schepen, ondanks het feit dat de kousen in Almelo ver kocht ongeveer 4000 gulden hadden opgebracht. Gisteren stonden allen tereéht. De vonnissen voor de economi sche politierechter luidden: voor alle drie de buitenlanders drie maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest (ongeveer twee maanden). De Nederlanders kwamen er goed af. Een werd vrij gesproken en beide anderen tot een straf korter dan het voorarrest, zo dat zij alle drie naar huis konden gaan. De beide auto's waarmede ge smokkeld was plus de achterhaalde kousen werden verbeurd verklaard. DAVIS CUP Nederland tegen Zuid- Afrika in de eerste ronde De loting voor de Davis Cup werd gisteren verricht door Trygve Lie, Secretaris-Generaal van de Verenigde Naties. Het resultaat was als volgt: Europese zóne: Byes naar de tweede ronde: HongarijeBelgië ZwitserlandGriekenland. Ie ronde: FrankrijkLuxemburg; IsraëlDenemarken; Tsjecho-SlowakijeMonaco; - PortugalGroot-Brittannië; Egypte—Argentina; IerlandChili; ItaliëTurkije; Zuid-AfrikaNederland. Byes naar de tweede rond® Oostenrijk—Zuid-Slavië; ZwedenNoorwegen. Voor de Amerikaanse zóne was de loting: AustraliëCanada; CubaMexico. Oud-burgemeester Kolb krijgt tien jaar Het Bijz. Gerechtshof te Amster dam heeft Heinrich F. W. Kolb die van Juli 1941 tot September 1944 burgemeester van Aalsmeer was tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek, alsmede levenslange ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven. Kolb werd o.a. ervan beschuldigd te hebben medegewerkt aan het ar resteren van mensen, die radiotoe stellen hadden of anti-Duitse pam fletten verspreidden, namen te heb. ben doorgegeven van mensen, die joden in huis verborgen hielden aan de burgemeester van Haarlemmer, meer, met gevolg, dat in totaal 18 joden werden gearresteerd, welke geen van alle uit de Duitse concen tratiekampen zijn teruggekeerd. De Advocaat-fiscaal mr. L. W. M. M. Drabbe had 12 jaar geëist. NEGERBALLET De Sultan van Ruanda in Midden-Afrika houdt er een eigen ballet op na, gerecruteerd uitzijn hof houding. Hier de page dansers „Intore" in vol ornaat» gereed voor eert krijsdans. FEUILLETON 7. Nu was ze onge veer twee en dertig. Waarom zou ze met Jean Curfs getrouwd zijn? En zou ze gelukkig met hem zijn? Hij keek eens naar Miek, die op een oude envelop bezig was haar boodschappenlijstje te maken, maar ze lette met op hem. Hij had haar de waarheid verteld, toen hij zei, dat hij niet wist, of Cato knap was. Hij herinnerde zich de open, eerlij ke manier, waarop ze hem met haar blauwgrijze ogen aankeek, de ma nier, waarop ze met haar vrij grote mond glimlachte, haar houding en gangmaar als hij die vage her inneringen tot een geheel trachtte te vormen, dan kon hij zich toch geen duidelijk beeld vormen. Knap? Vermoedelijk niet. Maar misschien toch wel alles bij elkaar heel mooi. Hij wist het zelf niet; hij was er slechts benieuwd naar, wan neer en waar hij haar zou terug zien. Het was in Valkenburg druk van de mensen, die op Zaterdagmorgen hun boodschappen voor de Zondag deden. Hij kende geen van allen. Toen ze met hun inkopen klaar waren en de laatste pakjes in de wagen legden, zei Miek plotseling: „Drommels daar heb ik nog ver geten spek te halen. Keer jij de wagen alvast dan ren ik nog even naar de slager. Ik ben met 'n mi nuutje terug." Ze bleef heel wat langer weg. door A. F. Hans zat in de open wagen in het zonnetje en keek naar de voor het plaatsje ongewone verkeersdrukte. Een blauwe auto kwam uit een nauw zijstraatje achteruit gereden en bracht enige verwarring in het verkeer. Toen die wagen gekeerd was en de weg weer vrij was, kwam er een zwart Fordje aangereden, stopte achter de wagen van Hans en onwillekeurig keek hij om. De vrouw, die erin zat, wierp haar portier open, stapte uit, sloot het portier en bleef naast lïaar wagen staan wachten op een geschikte ge legenheid om de straat over te ste ken. Haar -goudblonde haren glans den in het zonlicht. Het was Cato van Oorschot. Hans was uit zijn auto gespron gen noch voordat zij gelegenheid gevonden had om over te steken. Ze had hem blijkbaar reeds gezien, want ze kwam recht op hem toe met uitgestoken fiand. „Dag Hans!" zei ze op hartelijke toon. „Ik had al gehoord, dat je hier was." „Dag Cato!" Hij voelde haar war me handdruk en het versnelde kloppen'van zijn hart. Een ogenblik stond hij sprakeloos tegenover haar doch toen zijn ogen de hare ont moetten voelde hij, dat hij niets behoefde te zeggen. Ze had opval lende ogen, blauwgrijs onder wenk brauwen, die donkerder waren dan haar haren. Ze keken hem ernsti ger aan dan vroeger, misschien ouder en wijzer, ten toch, toen hij in die ogen keek, vielen de acht ja ren van zijn afwezigheid weg en voelde hij zich weer zeventien jaar en zat met Cato op hun laatste Sep tembernamiddag aan de oever van de Geul „Je ziet er nog altijd hetzelfde uit," zei hij. Zij schudde hét hoofd en het lome glimlachje, dat hij zich zo goed herinnerde deed haar lippen even krullen. „Niemand blijft hetzelfde, Hans. Jij bent ook veranderd. Je bent vol wassen man geworden." „Gelukkig wél!" lachte hij. „Ver tel me eensHij bleef steken. „Wat?" „Van alles en nog wat. Hoe je het maakt en hoe het met je man gaat en „Ik maak het uitstekend. Herin ner jij je Jean nog? Hij was veel ouder dan jij. Enjij bent ook getrouwdmet 'n schat van n vrouwtje naar ik heb gehoord „Wel bedankt voor dat compli ment!" Dat was de koele stem van Miek. Ze was door het portier aan de andere kant ingestapt en zette zich naast Hans neer. „Ik heb over u ook veel gehoord," vervolgde ze. „U bent immers Cato van Oorschot? Is het zo hiet? Ik ben Miek San ders." Ze had haar hand niet ter begroe ting uitgestoken, maar Cato kwam een stap dichter naar haar toe en glimlachte. „Ik ben echt blij, dat u en Hans deze kant uit bent komen wonen." „Ik hoop, dat wij er ook blij om zullen zijn," antwoordde Miek, „Tot nog toe zijn we nog niet verder ge komen, dan dat we in de tuinmans woning huizen, maar we hopen hogerop te gaan en in het grote huis zelf te gaan wonen." Er volgde een korte stilte, die vol was yan een eigenaardige spanning. Cato verbrak die door te zeggen: „Ik zal jullie niet langer ophouden. Mag ik eens gauw op bezoek ko men?" „Natuurlijk," antwoordde Hans. „cn wij komen ook binnenkort naar jouw huis toe. Woon je nog altijd langs de weg naar Houthem, het laatste huis?" „Ja. Het is niet zo ver. Misschien vier kilometer. Tot ziens dan en gedag!" Cato wuifde hen toe, keerde zich om, stak over en liep 'n winkel binnen. Ze was groot en slank, een Friezin als haar moeder. „Je oom Eduard zou gezegd heb ben „wat 'n prachtfiguur van 'n vrouw. Is dat zo niet?" Ze vroeg het losjesweg en Hans draaide zich vlug om en zette de motor aan. ,,'n Echte Friezin, 'n noordelijk type. Wat heSft ze bijzon der mooi haar. Ik wou, dat ik het mijne ook zo strak achterover in een wrong kon dragen. Z'al ik het lang laten groeien en dat ook eens proberen?" „Nee," antwoordde Hans. „Zoals je er nu uitziet ben je schattig ge noeg." „Schattig!" herhaalde Miek. Hij nam haar vlug op en zag, dat haar ogen strak stonden, hoewel ze glim lachte. „Is het niet grappig, zoals sommige woorden gebruikt wor den? 'n Brunette is altijd schattig. maar een blonde is mooi." t» (Wordt vervolgd.) V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3