Nieuw I De Indische kwestie bedreigt opnieuw de eenheid in het kabinet-Drees De wereld protesteert tegen vonnis van Boedapest Proces-Mindszenty voor de Ver. Naties? J Woorden van mevrouw Gorlova geloochenstraft De brief van Z. H. de Paus aan het Hongaarse Episcopaat mde Seep EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Zware crisis hangt in de lucht Donderdag 10 Februari 1949 44e jaargang No. 11485 Onweerswolken Zitting van de Tweede Kamer verdaagd Evatt over de zaak Mindszenty Oproep tot gebed voor de vervolgden Amerikaans Huis aanvaardt resolutie met algemene stemmen Acheson legt verklaring af Getuigenverklaringen gaan voort Maandag Geheim Consistorie Ga voorwaarts en steunt op de genade Proces-Mindszenty I VAN AMSTERDAM FEBRUARI 1949 >1 160% ISO1/: 1591/4 147% 147i/a 164Vi 164 166% 166% 164»/, 87 85</i 98 951/i 45% -45 i4oy4 1481/4 145% 140 13» 100ft 100% 3 97% 97ft 3 97| 97% 3 100% 100ft 3 98ft 98ft iL 99 y4 991/4 ,L 99% 991/4 80% 80A /i IOI1/4 101% 3 9611 96% cvA 49% cvA 231/j cvA 77 cvA 41 cvA 16% 15% cvA 49'/4 cvA 43 cvA 52i/i 52% cvA 32% 33% cvA 2IV4 cvA 8 cvA 4% cvA 11 cvA 15'/4 :g Deense ■witte kool 8.40 en grote maat 8; gewone el 7; nep 7.108,20; 250 5,70; IV 2,90—3,—. BROEK, 8 Febr. 450 3943; 2700 kg veldgele B,90; 4000 kg gele kool 500 kg groene kool 18; ten 6; 1100 kg rode kool 7 Febr. Aangevoerd: >50—650; 17 kalveren en oor de levering. HARWOUDE, 9 Febr. trdappelen Eigenh. 4.80; rode* kool 11,4011,80; ele kool 9.60—10.20; 95.000 :ool 8,40; 20.000 kg uien kg peen II 26,50; III 1 gebracht, tar bed. Al ini wakker: aat rechtop ngt hij zijn brand roept jullie 3 tent..1" wangen Abonnementsprijs (4.25 per kwartaal, f 1.43 pei maand, Incluslet Incasso Advertentle-tarlet per editie 16 et per m.m., minimum (2.50; In alle edities 26 ct per m.ms minimum (4.tamille- berichten 20 c% resp 50 ct per m.m BI) contract belangrijke korting Directeur E. 3 M Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, "Rayon redacteuren Fr. Otten, M P. Janssen, 3 Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God. is veilig t nergens (Vondel) EEIT VA Af HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Diaafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE POLITIEKE HEMEL is van duistere wolken vervuld. Men leze de berichten over de dreigende ka binetscrisis van het ogenblik. Van zelfsprekend doen zich naar aan leiding van deze gebeurtenissen en mogelijkheden tal van vragen voor, waarbij het goed is, te trachten, de zaken rustig en beheerst te bezien. Er zou alle aanleiding 'zijn, de fiolen van onze toorn uit te stor ten over de jongste debatten in de Tweede Kamer, met name over de merkwaardige houding van prof. Schermerhorn en zijn linkse oppo sitie in de Partij van de Arbeid, die op het ogenblik de leiding schijnt te hebpen in deze Partij en ook een overmatige invloed tracht te doen gelden in de gehele politieke situa tie van dit ogenblik. Het is onze overtuiging, dat tegen deze noodlot tige politiek met hand en tand ver zet moet worden gesteld. Wij moe ten ons niet langer door „slappelin gen" laten.... „mee-sleuren". Dat is overigens een punt, men onthoude dit wel, waarop wij nog eens terug komen Zo is er naar aanleiding van het Kamerdebat meer, waar wel iets over te zeggen zou zijn. Maar van daag is er een ander, dringend punt, dat de hoogste, meest-vitale belan gen van het Koninkrijk betreft. Men leest hiernaast, dat de sou- vereiniteit van Nederland over In- dië op het spel staat. Blijkbaar heeft de regering maar waarom spreekt zij dat niet uit? de hand gehad in een suggestie van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, om een kras middel te zoeken, aan de gevaarlijke consequentie van een verder aanvaarden van de resolutie van de Veiligheidsraad te ontko men. Men wil blijkbaar wij zeg gen nog maar blijkbaar, want weten doen we het niet officieel de souvereiniteit van Nederland over Indonesië, welke t.z.t. aan de Ver enigde Staten van Indonesië zou worden overgedragen, terwijl daar naast de Unie de politieke invloed van Nederland zou veilig stellen, nu reeds op zeer korte termijn over dragen aan een soort interim ge zag van de gezamenlijke Indonesi sche deelstaten, met inbegrip van de republiek, die dan een min of meer geïmproviseerde status zou krijgen. Dit zou een noodsprong zijn, welke geëist kan worden door de 'dwangpositie, waarin wij ons bevinden. In hoeverre deze nood oplossing onvermijdelijk is en onvermijdelijke dingen zou men moeten doen kunnen wij op dit moment niet beqprdelenu. Wel menen wij, dat ten sterkste moet worden gewaarschuwd tegen de mening, dat wij die andere op lossing moeten aanvaarden, n.l. die welke hierop neerkomt, dat Neder land thans zijn souvereiniteits- rechten overdraagt aan de nieuwe commissie van de V.N., en daarmee practisch aan de Veiligheidsraad. Dit mag niet gebeuren. Indien de regering dit zou willen doen, aarze len wij geen moment te zeggen, dat dit niet buiten het volk om gebeu ren mag. Dit betekent, dat de re gering van het verleende uitstel, om haar standpunt thans in de Kamer bekend te maken, geen gebruik, wij durven zeggen misbruik mag ma ken, om Kamer en Volk voor een voldongen feit te stellen. Dit zou de ernstigste gevolgen hebben, niet alleen voor de positie van Indonesië, maar ook voor de binnenlandse verhoudingen en voor de democra tie van ons land. Indien het conflict zich op deze wijze toespitst, indien een beslissing mosft worden genomen, welke op deze wijze de hoogste en meest- vitale belaDgen van het Koninkrijk raakt, dan mag dat niet binnenska mers worden beslist, maar dan dient dit te geschieden met mede werking en voorkennis van het Nederlandse Volk. In eerste aanleg dus door een werkelijk „klaar en waar" debat in de Volksvertegen woordiging, zo nodig door een tus sentijdse uitspraak van het Volk, hetgeen dus zou betekenen, dat de Kamer zou moeten worden ontbon den. Wij kunnen ons misschien in de gauwigheid niet alle consequen ties van dit dpnkbeeld voorstellen, maar het mag ook niet zo zijn, dat de beslissing over dit hoogst-belang- rijke kwestie nog langer een speel bal blijft van binnenlandse partij politieke handelingen, die wij bijna geneigd zijn, met een onwaardig soort gekonkel te bestempelen. Regering, regeer! Geen slappe houding, ook niet tegenover het buitenland. Kunt gij het niet eens QE ZITTING VAN DE TWEEDE KAMER is na de vergadering van gisteren verdaagd. Dit geschiedde op verzoek van de regering, hoewel minister Sassen aan het slot van de vergadering van gisteren nog had verzocht, zijn rede, waarin hij een „klaar en waar" antwoord zou geven, heden, Donderdag, te mogen voortzetten. In verband met de ingewikkelde situatie kon in de boezem van het kabinet blijkbaar nog geen overeenstemming verkregen worden over de houding, ten aanzien van de Indische kwestie. De Tweede Kamer is nu, op verzoek van de Regering, verdaagd tot a.s. Dinsdag. De lucht is nu begrijpelijk van crisis geruchten vervuld. Een en ander wordt begrijpelij kerwijs ookin verband gebracht met het feit, dat H. M. de Koningin Haar reis naar het buitenland heeft uitgesteld. Eensdeels hoort men de verklaring, dat op een tijdstip, waarop de hoogste belangen van het jConinkrijk op het spel staan en zo is het op het ogenblik meer dan ooit de Koningin zien niet buitenslands wil begeven, anderzijds wordt de veronderstelling geuit, dat belangrijke beslissingen aan staande zijn, die de medewerking van het Souvereine Staatshoofd on middellijk vereisen kunnen. Reeds eerder hebben wij laten uitkomen, op grond van mededelingen van on ze parlementaire redacteur en uit andere bronnen, dat er scherpe te genstellingen waren in het kabinet, die men wel voortdurend, maar niet zonder einde kan bijspijkeren. Van zekere zijde wordt gezegd, dat het niet vreemd zal zijn, indien van daag of morgen een uitbarsting volgt. Het gaat nu niet alleen meer over de vraag, of de befaamde reële Nederlands-Indonesische Unie er zal komen, die in elk geval een stuk van de mede-souvereiniteit van Ne derland redt, maar het gaat er eigenlijk om, of wij nu al, of zeer binnenkort, de souvereiniteit zullen overdragen aan de nieuwe commis sie van de Veren. Naties, die de plaats van de C.v.G.D. gaat inne men. Tegen een dergelijke gang van zaken heeft een deel van het kabi net onoverkomelijke bezwaren, en dat is op de eerste plaats minister Sassen, in elk geval nog een of twee katholieke ministers, en waarschijn lijk ook minister Schokking. De houding van minister Stikker is ons niet duidelijk, vooral niet na het krachtige mannelijke woord dat mr. Oud Dinsdag in de Kamer ge sproken heeft en dat v an geen transigeren wilde weten. Men ziet hieruit, dat het dus gaat om de vraag in hoeverre Nederland de resolutie van de Veiligheidsraad zal aanvaarden. Aanvankelijk was het standpunt van de regering, op sterke aandrang zeker en vooral van minister Sassen, dat deze reso lutie slechts kan worden aanvaard, en dus uitgevoerd, voor zover het met onze souvereine verantwoorde lijkheid overeenkomt. Later is de WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: TIJDELIJKE OPKLARINGEN! Vannacht over het algemeen weinig bewolking met plaatse lijk lichte nachtvorst. Morgen overdag weer toenemende be. wolking maar op de meeste plaatsen droog weer en onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Langs de Wadden, kust tijdelijk nog krachtige overigens matige wind, over wegend uit richtingen tussen West en Zuid. worden, leg de kaarten dan op tafel en vraag een beslissing aan de wettige Volksvertegenwoordi ging en geef haar zo nodig te ver staan, dat een beroep op het Volk zal worden gedaan, indien niet de overeenstemming kan worden be reikt, welke het belang van Neder land nog altijd het land van „Je Maintiendrai"! eist! De nieuwe burgemeester van de gemeente Putten (Gld.Jhr. Mr. W. F. Quarles van Ufford, legde, voor zijn installatie, een krans aan de voet van het monument, dat ter herinnering aan de in October 1944 weggevoerde inwoners van deze zwaar getroffen plaats is opgericht. regering gaan weifelen. Men wil blijkbaai. althans een deel van het kabinet wil dat, meer tegemoet ko men aan de verlangens van de Vei ligheidsraad en in bepaalde kringen vreest men moeilijkheden, indien Nederland niet vlak valt. Een ont slagname van het kabinet-Drees behoort dus niet tot de onmogelijk heden, al zal het er dan misschien op uitlopen, dat tenslotte slechts een paar ministers zullen worden vervangen. Of het allemaal zo een voudig zal zijn, wagen wij te be twijfelen. AUSTRALIë WILDE HODGSON NAAR BOEDAPEST ZENDEN Dr. Herbert Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag verklaard, dat het proces tegen Kardinaal Mindszenty in New-York voor de algemene ver. gadering der Ver. Naties zal worden gebracht. Dr. Evatt, die voorzitter is van de algemene vergadering der Ver. Na ties, beantwoordde vragen in het Huis van afgevaardigden omtrent 't standpunt dat de Australische rege ring ten opzichte van het proces in. meemt. Australië had, aldus Evatt, zijn ambassadeur in Parijs, kol. Hodgson naar Budapast willen zenden om het proces bij te wonen. Zesmaal was de ambassadeur een visum beloofd, maar toen de tijd daar was, kwam er geen visum. Evatt zeide, dat Australië zijn hoge commissaris te Londen en zijn ambassadeur in Parijs op de hoogte zal brengen van de diepe bezorgd heid van Australië en deze zal vra gen om alle ter zake dienende feiten. De protesten tegen de arresta tie en veroordeling van Kardinaal Mindszenty duren nog steeds voort. Berichten uit alle delen van de wereld maken melding van demonstraties en verklarin gen van vooraanstaande staats lieden tegen de schandelijke be jegening, die de Kardinaal van de communistische machthebbers in Hongarije moet ondergaan. Kardinaal Spellman, de aartsbis schop van New York, heeft Woens dag de Amerikanen opgeroepen te protesteren. De Kardinaal noemde de levenslange gevangenisstraf, die Kardinaal Mindszenty moet onder gaan „veel meedogenlozer" dan wanneer de doodstraf was uitge sproken. Kardinaal Spellman, die zijn verklaring aflegde naar aan leiding van „talloze" verzoeken, smeekte het Amerikaanse volk, nu het zijn stem heeft verheven in een eensgezind vrij protest, zich niet weer in apathie te laten wegzak ken. Kardinaal Spellman waar schuwde ef voor, dat Amerika niet veilig zal zijn voor de verovering door het communisme voordat alle communistische cellen uit onze eigen regering en onze eigen insti tuten zijn verwijderd. Wij hebben niet gewonnen en zullen niet win nen, aldus de kardinaal, voordat kardinaal Mindszenty wederom als vrij man door de straten van Boe dapest gaat. Pas dan zal de oorlog van de democratie tegen het com munisme zijn gewonnen. Italië. Te Milaan zijn Woens dag demonstraties en tegen-demon straties gehouden in verband met het tegen Kardinaal Mindszenty uitgesproken vonnis. Kardinaal Schuster, de aartsbisschop van Mi laan, sprak na een godsdienstoefe ning van een balcon op het Piazza Fóntana enkele duizenden katho lieken toe. „Religie", aldus de kar dinaal, „verdedigt niet alleen ge loof, doch ook vrijheid, de kost baarste erfenis van een beschaafd volk." De rede van Kardinaal Schuster werd herhaalde malen on derbroken door geschreeuw en ge joel van communisten, die ook het lied van de „rode vlag" begonnen te zingen. Verschillende communis ten werden door de politie gear resteerd. F r a n k r ij k. De Franse rege ring heeft Woensdagavond een ver klaring gegeven, waarin wordt ge zegd, dat de regering „eveneens de sterke gemoedsbeweging ervaart, die de Franse openbare mening heeft aangegrepen" na het proces tegen Kardinaal Mindszenty. Ver der zegt de Franse regering, dat zij in contact staat met andere rege ringen, die van gelijke mening zijn. Paul Reynaud, de ex-premier van Frankrijk, die momenteel te Rome is, heeft verklaard, dat de proces sen van Kardinaal Mindszenty in Boedapest en van Kravchenko te Parijs aanwijzingen zijn voor „twee soorten van beschaving". „In Pa rijs", aldus Reynaud, „is het proces openbaar, in Boedapest eindigde het proces in stilte en marteling. Hulpbesteller P.T.T. voor de rechtbank Voor de Arrondissementsrechtbank te Leeuwarden stond terecht een hulpbesteller bij de P.T.T., de 27- jarige J. G. van der H. te Leeuwar den, die in het tijdvak van 1 Oct. '45 tot 24 Januari 1947 zich schuldig maakte aan diefstal van een vrij groot aantal postpakketten. De Officier van Justitie, 'mr. Hol lander, wilde in aanmerking nemen, dat verdachte door zijn ontslag reeds ernstig gedupeerd is en dat.hij zich na het misdrijf goed heeft "ge dragen. Hij eiste een gevangenisstraf gelijk aan de tijd ih voorlopige hechtenis doorgebracht, t.w. vier maanden en daarenboven 8 maan den voorwaardelijk met een proef, tijd van drie jaar. België. Vrijwel alle Belgische bladen, met uitzondering van de communistische, hebben Woensdag geprotesteerd tegen de veroordeling van Kardinaal Mindszenty. Het so cialistische blad „Le Peuple" merk te o.a. op, dat de verslagen, die over het proces verschenen zijn, het onbehagelijke gevoel hebben achtergelaten, dat het hier geen rechtzaak maar een comedie betrof. Het blad schrijft verder, dat alles zich heeft afgespeeld volgens een vooraf bepaald scenario, dat zowel door de beschuldigden als door de verdediging in acht werd genomen. Naar aanleiding vaft het schan delijk proces, dat gevoerd is tegen Zijne Eminentie Kardi naal Mindszenty, zal Maandag 14 Februari a.s. te Amsterdam een protest-meeting gehouden worden. In verband hiermede verzoeken wij alle pastoors en rectoren van ons Bisdom om op Zondag 13 Februari a.s. het Allerhei ligst Sacrament enige uren ter aanbidding uit te stellen en dat op Maandag 14 Februari een Lof met uitstelling zal plaats hebben. Wij sporen de gelovigen aan'op deze twee dagen bijzonder te bidden op de eerste plaats voor Kardinaal Mindszenty, op dat God Hem moge blijven sterken en vervolgens voor de christenen in de landen, die onder dwang van het god deloze communisme van hun godsdienstige vrijheid beroofd worden. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem Haarlem, 9 Febr. 1949. Mijdrecht" op thuisreis Naar wij van de Ned. Mij. voor de walvisvaart vernemen, bevindt de tanker „Mijdrecht" zich reeds op de thuisreis. Het schip wordt 17 Febr. te Kaapstad verwacht. Medio Maart zal het waarschijnlijk een Neder landse haven binnenlopen. ÉlliiiÉÉyiiiÉiii De Israëlische regering heeft plannen in uitvoe ring voor het afbreken van de achterbuurten in de havenstad Haifa, teneinde deze te vervan gen door moderne woonwijken, die deze „Stad van de Toekomst" eer zullen aandoen. Links worden de sloppen met de grond gelijk gemaakt. Rechts een moderne voorstad van Haifa. Washington (Reuter en A.P.- Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Woensdagavond, zonder debat en met algemene stemmen, een resolutie aangenomen, waarin het Huis de Verenigde Staten aanspoort te protesteren tegen de behan deling van Kardinaal Mindszenty. Het protest zou via de Ver enigde Naties of met andere „passende" middelen geuit moeten worden, aldus de resolutie, die thans naar de Senaat gaat. Eer der werd gemeld, dat de commissie voor buitenlandse aange legenheden van het Huis heeft aangedrongen op interventie van de Verenigde Naties na ontvangst van een brief van de minister van buitenlandse zaken,' Acheson, waarin deze zegt, dat de Verenigde Staten „volledig alle mogelijke wegen van procedure in deze kwestie, met inbegrip van de voorgestelde stap door middel van de Verenigde Naties, moeten onderzoeken." In zijn brief zegt Acheson verder, dat de Westelijke mogendheden waarschijnlijk op de algemene ver gadering der Ver. Naties tegen Hongarije beschuldigingen zullen in brengen, aangezien Hongarije de verplichtingen, die hetr in de vredes verdragen op zich heeft genomen, ten aanzien van de eerbiediging van de rechten van de mens, voortdu rend schendt. Acheson verklaarde verder, dat de onder Russische dwang staande autoriteiten trachten de kerkelijke leiders in Hongarije in discrediet te brengen en naar hun hand te zetten, om deze bron van moreel verzet tegen 't communisme uit de weg-te ruimen. De minister betoogde vervolgens, dat het com munistische Hongarije bij het proces tegen Kardinaal Mindszenty alle gebruikelijke methoden van een politiestaat" had toegepast. Hier was geen sprake van recht, aldus de minister, doch van 'moedwillige ver. volging, die een „algemene veroor deling" eiste. Op een desbetreffende vraag van journalisten, zeide Ache son, dat de door de Hongaarse open bare aanklager gedane aanvallen op de Amerikaanse gezant Chapin „to taal vals, ongegrond en erge]jjk" waren. De Hongaarse regering had niet verzocht om de terugroeping van de Amerikaanse gezant, in weerwil van de beschuldigingen, die tijdens het proces tegen Chapin wa ren uitgebracht. Afgevaardigde O'Toole verzocht in een telegram aan Acheson de gezant CHapin terug te roepen om deze in Een fris bad Een 17-jarig meisje uit Valkenisse (bij Zoutelande) heeft de moed gehad om reeds thans begin Februari een bad in zee te nemen. Het was Dieneke Schat, die zich van de lage temperatuur niets aantrok, doch manmoe dig in de golven dook. Een voorbeeld, dat voorlopig nog niet navolging zal vinden. Ofschoon de getuigen uit de Sov jetunie in het proces Kravchenko hadden verklaard dat de functie van bedrijfsleider onbelangrijk was, had Molotof in een Russisch dagblad ge schreven dat Kravchenko was be noemd tot leider in een staalfabriek in Siberië, „die per jaar 170.000 ton staal voortbracht. Gilbert Heizman, verdediger van Kravchenko, las het bewuste artikel voor en toonde ver volgens aan dat de twee jaar dwang arbeid van zijn cliënt na 2 maanden was geannuleerd. „Dit proces is een klucht!" Nikolai Lagowski, voormalig pro fessor aan de Universiteit van Char- kow, zei Kravchenko als student te hebben gekend. „Hij was een van de besten." En hij voegde er aan toe: „De beschrijving van het universi teitsleven is volkomen juist ge weest. Een tweede getuige voor Krav chenko was Boris Udalof, een 42- jarige ingenieur. Hij kende de voor malige echtgenote van Kravchenko zeer goed. Hij verwekte sensatie in de rechtszaal toen hij verzekerde, in strijd met wat mevrouw Gor lova zelf had beweerd dat haar vader in 1938 werd gearresteerd en gedeporteerd. Terwijl Udalof zijn getuigenis aflegde, verried het ge zicht van mevrouw Gorlova ontroe. ring. De gruwelijkste getuigenis die tot dusverre in het proces werd afge legd, kwam van professor Lagowsski die de levensomstandigheden be schreef in een dorpje dat 30 KM van Charkow gelegen is. Hij vertelde dat daar in 1934 de straten bezaaid lagen met lijken van mensen die door de honger waren omgekomen. „Ik zag een vrouw die van honger was opgezwollen en haar eigen kind had opgegeten." Victor Romanov, lid van de Rus sische Aankoopcommissie in Was hington toen ook Kravchenko daar was, beweerde dat de auteur en zijn getuigen detectiveverhalen vertel den uit pure haat tegen de Sovjet- Unie. Toen het publiek om verschil lende van zijn opmerkingen lachte, keerde Romanof zich naar de zaal en schreeuwde: „Dit 'proces is een klucht!" de gelegenheid te stellen aan de commissies van het Congres mede deling te doen over de „werkelijke toestanden" in Hongarije. In zijn telegram zegt O'Toole, dat de Ver. Staten zich uit de Ver. Naties be horen terug te trekken, indien dit lichaam „in de rode vervolging" in Hongarije, niet het „inhaerente ge vaar" willen zien, dat de "fehele mensheid bedreigt. Acheson zeide nog, dat de behan deling van Kardinaal Mindszenty en andere kerkelijke leiders in Honga rije niet op zichzelf staan. In de af gelopen twee jaar wordt het volk in Hongarije* in toenemende mate de uitoefening van de menselijke rech ten en vrijheden onthouden, aldus Acheson. VATICAANSTAD (Reuter en A.P.) Z. H. de Paus heeft een buitengewoon geheim Consistorie bijeengeroepen op Maandag a.s. Volgens welingelichte Vaticaanse kringen is het vrijwel zeker, dat de H. Vader de Kardinalen op de hoogte zal brengen van alle rap porten, die Hem ter beschikking staan inzake het proces tegen en de veroordeling van Kardinaal Mindszenty. Men verwacht een plechtig protest van Z. H. de Paus. Er wordt verder aan her- rinnerd, dat geheime Consistories vaak geopend worden met een toespraak, waarin de Paus een overzicht geeft van de Kerk In het algemeen of in bepaalde lan den. Dergelijke toespraken wor den later ter kennis van de we reld gebracht. t Dodelijk mijnongeval Gisteren werd bij het controleren van een pijler in de Mijn „Oranje- Nassau I" te Heerlen de opzichter G. F. te Loo uit Heerlen onder val lend gesteente bedolven, tengevolge waarvan hij spoedig daarna over leed. Het slachtoffer was 29 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. VATICAANSTAD, 9 Febr. (A.P.). Vandaag is door het Vaticaan de brief gepubliceerd van Z. H. de Paus aan het Hongaarse Episcopaat, waarin de arrestatie van Kardinaal Mindszenty heftig veroordeeld wordt. In de Pauselijke brief, die gedateerd is 2 JanUari, acht dagen na de arrestatie van de Kardinaal, zegt de H. Vader „het nieuws, dat Onze geliefde zoon, Kardinaal Mind szenty, met doldrieste vermetelheid gearresteerd en uit zijn diocees is weggevoerd, heeft Ons diep gegriefd, omdat Wij hierin zien een ernstig vergrijp tegen de heilige eerbied, welke aan de Godsdienst en de menselijke waardigheid toekomt". „Daarom dwingt Ons het geweten en de plicht openlijk uiting te geven aan Onze droefenis en aan Onze klacht over hetgeen begaan is tegen de rechten van de Kerk en plechtig te protesteren tegen het ernstige vergrijp, dat de gehele Kerk is aangedaan." „Wij wensen daarom, Eerwaarde Broeders, in vaderlijke geest, actief deel te nemen in uw droefenis en smart, en Wij wensen ook in de Naam van de Heer, tot u Onze vermaningen te richten, opdat gij, zoals gij steeds hebt gedaan, doch bijzonder in dit ernstige geval dient te doen, uw herderlijke zorg met onvermoeide kracht en in eenheid van geest, hart en werk zult voort zetten. Steeds voor ogen hebbende, dat men voor de vrijheid van de Kerk en haar onschendbare en hei lige rechten, niet slechts noden en pijnen moet doorstaan, doch indien nodig zelfs zijn leven voor deze vrijheid en rechten veil moet heb ben. „Wij hebben het volste vertrou wen, dat geheel Katholiek Honga rije, dat Ons zo dierbaar is, opge wassen zal zijn tegen deze moei lijke tijdsomstandigheden, en zal weten, hoe het andere volken een schitterend voorbeeld van Christe lijke sterkte moet geven. „Wees derhalve één in de leiding, die gij geeft, en verzamel uw krach ten, eerwaarde broeders. „Ga voorwaarts, gewapend met de kracht, die uit de hemel komt en steunt op de Goddelijke genade. „Laat u niet op een dwaalspoor brengen door de bedriegelijke schijn van waarheid, die de zielen middels bedrog en valse voorspie gelingen, verstrikt. Uw voorvade ren, die in vroeger tijden allerlei dwalingen hebben weerstaan en de grootste moeilijkheden zijp te bo ven gekomen, leren u op schitte rende wijze, dat de Christelijke godsdienst belasterd en bestreden kan worden, doch nooit, nooit kan worden overwonnen. „In het bijzonder verlangen Wij, Eerwaarde Broeders, dat gij zult bidden, zelfs voor degenen, die u te stellen. vervolgen; dat gij gezamenlijk en zonder ophouden de hemel zult smeken, om de geesten die door de dwaling zijn verduisterd, en door haat en wrok zijn verdeeld, te ver lichten opdat er tenslotte met de hulp van de Goddelijke genade, beter en rustiger tijden voor uw geliefd land zullen aanbreken." IN ECONOMISCHE EN SOCIALE RAAD DER U.N.O. LAKE SUCCESS, 9 Febr. (Reu ter) Het proces tegen Kardinaal Mindszenty is heden voor het eerst openlijk in de V.N. ter spra ke gekomen. Tijdens een debat in de economische en sociale raad over een Amerikaanse motie, waarin werd verzocht, dat be paalde rechtsgedingen, die ver band houden met de rechten van de mens, in een permanente lijst in een jaarboek der V.N. over de rechten van de mens zouden wor den opgenomen, merkte Fernan dez Stoll (Peru) het volgende op: „Dat zou bijzonder waardevol zijn in gevallen als dat van Kardinaal Mindszenty". Katz Suchy (Polen) bracht hier tegen in, dat de zaak van Kardinaal Mindszenty niets te maken heeft met rechten van de mens. Indien dergelijke zaken in het jaarboek werden opgenomen, zou het tjok vol raken van duizenden onbedui dende rechtszaken, zo betoogde hij. Morozof (Sowjet-Unie) viel hem snel bij: „Deze kwestie wordt door sommige leden van deze raad ge bruikt om hun sympathie naar vo- rfen te'brengen met bepaalde ge beurtenissen, die thans geschieden. Naar mijn mening moet dit forum niet gebruikt worden voor derge lijke inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een souverei ne staat". Daarna verliep de dis cussie. De raad nam een Chinees voorstel aan de kwestie van het jaarboek tot de volgende Atting uit

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1