J. G. ENGELN Here va (Pi, [mm] r r DE HERBERGIERSTER nette meisjes POORTER WARMER Grote TEXTIEL-verkoop Hersi PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 1 Februari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN BEGROTING MAATSCH. HULPBETOON 1949 CENOOTSCHAP NEDERLAND-ENGELAND Oude en moderne poëzie f N Och, oma Onze Agenda J tü*4etd( BLEEKWATER AMMONIA Niwin-acHe Als „St. Joseph" vergadert GEMEENTERAAD KOEDIJK U Een luchtig, vrolijk geval door Comedia JI Marktberichten Oneerlijke filiaalhouder K.F.C. FILMKEURING le dameskapper en -kapster De stem van Toon Hermans Het Electra Huis LET OP! WED. A. KANT 'métkuftenlucht bakyin too'n mooie tvoaen tan Hef Kleuterhuis Alkmaar wagens en wandelwagens 20 pet. KORTING 'T IS NOG GEEN SCHOONMAAKTIJD Leest met aandacht onze prijzen!! a KOOPT Bl] Alkmaar MIENT 6-8 TEL 3452 J ZATERDAG WEER ALKMAAR De begroting over 1949 van Maat schappelijk Hulpbetoon wordt aan geboden in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 732.700; hierin is begrepen een geineeutesubsidio van f 451.125. In 1947 bedroeg dit sub sidie f 499.055, vorig jaar was het geraamd op f 465.200 Overige in komsten zijn o.m. f 29.000 aan ver haal van uitgekeerde ondersteuning, f 17.000 mvaliditeits- en ouder domsrente, f 152.000 uitkering Nood wet Ouderdomsvoorziening, i 25.000 aan restitutie voorschotten; bijdra gen in de kosten van veipleging van ouden van dagen en zieken f 11.000. teruggave van 75 pet. van het Rijk voor ondersteuning van gezinnen van politieke delinquenten f 16.575. bijdragen in kosten van krankzinnigenverpleging f 20.000. Voor ondersteuning van behoef- tigen is geraamd een bedrag van f 371.800, plus f 9600 voor onder steuning in natura; voor ondersteu ning van gezinnen van politieke gedetineerden zijn deze bedragen resp. f 18.200 en f 1400. Voor ondersteuning met brand stoffen is f 24.300 geraamd. Voor ondersteuning met kleding en schoeisel enz. f 10.000. Voorschotten aan behoeftigen f 20.000; kosten van uitbesteding van oude lieden; in gezinnen f 3000, in gestichten f 50.000; idem van ge brekkige)! en maatschappelijk on- geschikten f 22.000; idem van kin deren f 13.000; kosten van verple ging van armlastigen in ziekenhui zen en sanatoria f 35.000; steun aan woonwagenbewoners f 2000; arbeids lonen voor tewerkgestelden volgens art. 29 Armenwet f 6000. Verschil lende uitgaven voor geneeskundige verzorging van armlastigen worden totaal geraamd op f 43.500. Het gemeentesubsidie aan M.H. komt neer op 7.8 pet. van het ge meentelijk budget. UITBREIDING EN MODERNISERING STRAATVERLICHTING Reeds geruime tijd is men bezig op de Kanaalkade en de Helderse- weg een nieuwe straatverlichting aan te brengen. Alvorens deze ver lichting geheel compleet is, moet men nog vijf lantaarns in werking stellen, te weten: hoek Paternoster straat-Kanaalkade. Kanaalkade hoek Doelenklucht en hoek Kanaalkade- Nieuwe Sloot en dan twee rauur- armen tussen de Bokkenbrug en de Friesebrug. De palen van de gas verlichting zijn door de fa. Bakker alhier vervaardigd, de koppen zijn naar een Duits model uit Keulen en worden geleverd door de firma Gouts uit Amsterdam. De lantaarns bevatten twee kousjes, na elf uur is er slechts één in gebruik. De muurarmon zijn van vier kousjes voorzien. Het zal ongeveer een 14 dagen duren, voordat deze vijf lan taarns hun licht kunnen laten schij nen. Deze vooruitgang zal zeker door de bewoners der Kanaalkade en de Heldersevleg op prijs worden gesteld, mede echter ook door de weggebruikers. ZILVEREN JUBILEUM Dinsdag 15 dezer viert de heer C. F, Reinders, sinds 1 Jan. '46 alge meen procuratiehouder van de kan toren van het rayon Alkmaar van de Twentse Bank N.V. zijn zilve ren jubileum in dienst van deze bankinstelling'. Voorheen was de heer Reinders werkzaam aan het hoofdkantoor te Amsterdam. Tijdens een West-Friese koffieta fel in Viotory zal de jubilaris door directie en personeel worden gehul digd. Men kan niet anders dan waar dering'hebben voor het werk dat de afdeling Alkmaar van het Genoot schap Nederland-Engeland voor haar leden doet. De keuze der lezingen is van een grote verscheidenheid en beoogt duidelijk, niet alleen het geven van een inzicht in de ge woonten en levenswijzen van het Engelse volk, doch ook de culturele waarde, die dit land voor anderen heeft. De declamatie-avond van miss Irene Brent op Donderdagavond, waarvoor zeer grote belangstelling bestond, bewees dit duidelijk. Miss Brent trad reeds en treedt nog vele malen in Engeland op en heeft door haar gevoelige en eonvoudige voor dracht grote bekendheid verwor ven. Zij verkreeg in de tijd van één jaar de bronzen medaille van de Poehy Society wegens haar buiten gewone verdiensten op dit gebied, de zilveren en de gouden medaille. En naar wat wij op deze voordracht avond gehoord hebben, verwondert ons deze „promotie" geenszins. Is het niet eenvoudig om in Engeland met een dergelijke voordracht een publiek van „outsiders" te boeien, de moeilijkheden met een Hollands publiek zijn nog groter. Dat miss Brent er in geslaagd is deze avond tot een uitgesproken succes te ma ken is dan ook een grote verdienste. Het eerste gedeelte van het pro gramma bestond uit oude poëzie, d.w.z. van plm. 15501900, w.o. wer ken van Tennyson, Shelley, Keats en Shakespeare. De expressieve talenten van msis Brent kwamen vooral tot uiting in het gedeelte uit „Anthony and Cleo patra" van Shakespeare en voorts, om nog een enkel werk te noemen, in „The Saint" van Hunbert Wolfe. Ook de korte geestige gedichtjes van Sir John Suchling en de lyri sche poëzie van Rupert Brooke wer den op boeiende wijze voorgedra gen. Het tweede gedeelte van het pro gramma bestond uit werken van hedendaagse dichters, waarvan ons het meeste trof „Lon don under Bombardment" van Greta Briggs, de gedichten van Wm. Kean Seymour, o.a. Semiramis en Tarantella van Hillaire Belloc. Miss Brent besloot met een werkje van haarzelf: For the Missery at Arnhem, en de epiloog: This Eng land. Dat de aanwezigen het gebodene wisten te waarderen bleek wel uit het hartelijk applaus dat op deze declamatie volgde. Rest ons nog te vermelden, dat de voorzitter der afd. Alkmaar in zijn voorwoord mededeelde, dat aan het Genootschap Nederland—Engeland een dezer dagen het ere-lidmaat- schap is toegekend van de Poehy Society in Engeland. MIJN AFSCHEID VAN D]OC|A Brief uit Indonesië Ik sta op Magoewo, het vliegveld bij Djocja. Mijn marsorder met de toelichting „Luchtgewijs Batavia", ligt in de tent van Coördinatie Mi litair Vervoer. Op de controll- tower galmt de stem van de radio seiner: „Machine D.P.D.. Dirk Pie- ter Dirk, nu landen, nu landen op baan D Boven mijn hoofd cirkelt de Dakota, die me naai' Batavia zal brengen na een tijd van spanning in de vroegere Republikeinse veste. Ik overdenk nog eens de afgelopen dagen. Ze waren rijk aan spanning, aan angst en aan gevaar, maar er waren ook zoveel mooie dingen. Kameraadschap, vertrouwen cn sa menwerking. Nog enige minuten, dan zal de D.P.N. landen, ik zal instappen en meegenomen worden naar een ander deel van het mooie Java. Ik maak plaats voor een tweetal koelies, die een kist naar de vracht, auto van de K.L.M. brengen. Ik sla een blik op het deksel en lees de naam van een stadgenoot. Een jon gen- van mijn eigen school en ik zie hem voor me. Stevig, gezellig pra tend of spelend met de andere vrienden op onze oude school. De kist is allang voorbij, maar ik ben met mijn gedachten yeel verder danhet vliegtuig me straks zal brengen. Ik sta op de speelplaats met mijn vrienden. Ik ben in Alk maar, als kind van elf of- twaalf jaar en samen met hem, die hier ook in de buurt moet zijn, misschien straks wel in hetzelfde toestel zal stappen. Hoe zou hij eruit zien? Hij zal wel groot geworden zijn. Op zijn bagage stond, dat hij tweede luite nant was Vreemd, zou je al leen door de militaire omstandig heden „U" tegen hem moeten zeg gen. Maar dat zou hij niet goed vinden. „Zanik toch niet", hoor ik hem al zeggen, „Hier zijn we buiten dienst en we kennen elkaar langer dan vandaag...." Daar komt zijn plunjezak voorbij, gedragen door dezelfde koelies. Ja, tweode luitenant. Hé. hij is hier veel korter dan ik. Dat is na tuurlijk door de kaderopleiding, want we zijn precies even oud- De Dakota is geland en taxiet tot dichtbij de loods. De deuren gaan open. Passagiers stappen uit, groen ten en veis fruit worden eruit ge laden en dan rolt de truck met onze bagage naar het toestel. Ik ga kij ken bij 't uitladen. Daar gaat weer die plunjezak. de kist volgt. Nog een koffer, ook van hem en dan word ik getroffen door een andere naam. Een jongen van mijn eigen onderdeel. Ger heet hij. Wie je al niet ontmoet in Djocja, flitst het door me heen. Twee heel goede bekenden op één dag. en in het zelfde vliegtuig. We zullen veel te praten hebben. Dan is de machine vol. Mijn kof fer staat op die van mijn schoolka meraad. Leuk, die zijn al samen. Straks hun bazen. Een sergeant leest de namen der passagiers op. Het zijn er maar een paar. Mijn vrienden zijn er niet bij. Zouden ze hier gebleven zijn, of al vertrokken? Een korporaal van de bagage- contróle telt de colli's. „Zoveel voor de haven, zoveel voor de L.A.D." En dan opeens roept hij: „Sergeant waar heb je die lijfgoederen ge zet?" De sergeant komt moeizaam naar voren en zegt: „Hier! Dit is één, onder die bruine koffer...." Het is mijn koffer. „En die tweede z'n barang staat onder die bank. Samen zes colli's". „Moeten die twee niet met dit toestel mee?" vraag ik de korpo raal. Die kijkt-me even verbaasd aan. zegl don hoofdschuddend: „Nee joh, die zijn al thuis. Goed bezorgd en ze zullen nooit meer hoeven te vechten. Ze liggen nu op het ereveld..." De rechtermotor draait al. de an dere begint ook. Epn speelplaats bij een jongensschool In Alkmaar en de gezichten van Ger en Walter. Het afscheid van Djocja is moei lijk geweest TOM KOOPMAN, korporaal, 26-11-15-215 'Legercontact VPK Batavia. 1STE ABONNEMENTS VOORSTELLING SERIE B De wegens de ziekte van Cor Ruys uitgestelde voorstelling in de serie B vindt nu plaats op Dinsdag 15 Februari om 8 uur met een opvoe ring van het aardige „Vogel vlieg de wereld in" met Cor Ruys en de weer geheel herstelde Myra Ward in de hoofdrollen. Met dit mooie winterweer is iedereen verkouden. Het kost dagelijks drie zakdoeken en men koopt allerlei poedertjes, drankjes en pilletjes om er van af te komen. Het ene ge neesmiddel is nog beter dan het andere althans volgens de heren fabrikanten! Maar of het nu helpt, staat niet vast, want het feit is en blijft, dat er steeds meer mensen ver kouden worden. Zo was het nu ook bij oma. Oma heeft bij haar thuis haat- driejarige kleinzoon, die plot seling' ook verkouden werd, In allerijl werd nu een genees middeltje aangerukt, dat de kleine jongen binnen enkele dagen weer moest genezen. En hoe kon het anders het geneesmiddel was dat, wat mijn grootmoeder zaliger vijf tig jaar geleden ook al ge? bruikte, 'n geneesmiddel voor hoofdpijn, oorpijn, neuspijn, keelpuin. buikpijn en maag pijn .kiespijn en wat voor pij nen al niet meer. Een genees middel, dat zelfs door baby's van 14 dagen kon worden in genomen. En; zo was de rede nering van oma, waarom zou mijn kleinzoon dit drankje niet innemen, als opa het ook Inneemt? Nu heeft opa liever een warme cognacgroc, maar dat kan je niet aan zo'n klein kind geven. Dus krijgt hij met een beetje suiker een paar drup peltjes van die kostelijke nec tar, die ook in 1900 al als een buitengewoon geneesmiddel werd beschouwd en waarvan de fabrikant een zekere Tilly is. Kleinzoon krijgt Haarlem mer Olie! Och oma. bent U nu niet bij urv tijd stil blijven staan? Kleinzoon is nóg verkouden VICTORY: Genootschap Enge- land-Nederland. BIOSCOPEN: Harmonic: The Jolson Story. 18 jaar; Victo ria: De Ellendigen, boven 14 jaar; Cinema: De fatale stem, 18 jaar; A.B.T.: Een meisje zoekt een moordenaar cn Bandieten in het zadel, beide 14 jaar. APOTHEKEN: Schouton-Oele, Koorstraat 41. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jozef A., z. v. J. J. de Moei en M. Kreb; Louis A. M„ z. v. F. A. Boersen en D. Bobbeldljk; Carla J. A., d. v. J. Grandielt en J. Brakenhoff; Mary, d. v. A. Wol vers en G. Scheffel; Adriana, d. v. N. Noom en enJ. A. van der Tas; Klaas. z. v. J. Verwer en H.Hiehle. Ondertrouwd: Fokke Fellema en Clasina J. de Vries; Jan Luik en Trijntje Minnema; Picter Swidde en Elisabeth A. Spaans; Reinder Baas en Alida Oudeman; Reurt J. Hou wing en Maria E. D. Breeker; Jo hannes de Wit en Johanna S. B. Kramer; Jordanus A. van der Vliet en Grietje de Jonge. JUBILEUM SOCIALE ZAKEN De Sociale Raad, tevens Districts Armenraad voor Alkmaar en Om streken .die momenteel haar werk zaamheden over een vier en dertig gemeenten uitstrekt, waarbij 180 instellingen zijn aangesloten, gaat binnenkort haar 35 jarig bestaan herdenken. In verband daarmede zal er in de week van 19 tot 26 Maart a.s. een grote tentoonstelling worden gehouden, die de ontwikke ling van het sociale werk in de loop van deze periode in beeld zal brengen. Tevens zullen de diverse instellingen hier een overzicht van haar werkzaamheden geven. In de tentoonstellingscommissie hebben zitting de heden Th. Wortel, voorzitter; G. Figee, secretaris en voorts Mevr. A. Stokreef, Mej. A. van Heusden en de heren A. Bergs- ma, J. Plas en M. Spruijt. UITDELING BURGER IJSCLUB De Burger IJsclub houdt Maan dag a.s. des middags 5 uur zijn jaarlijkse bedeling. KAASMARKT ALKMAAR. Aanvoer 766 kg; 2 stapels boerenkaas f72.50 p. 50 kg. EN jtM Voormeer 12 Alkmaar (Adv.) LANGEDIJK. Uit Batavia ontving het plaatselijk Niwincomi- té Langedgjk het volgende schrijven van Jhr. Mr. P. Th. Six, directeur van het Centraal Niwinbureau; „Het is m(j een behoefte u mijn oprechte dank te betuigen voor de resultaten, die uw comité met de Kerstpakketten-actie heeft behaald Ik weet hoe moeilijk het in deze tijd is een dergelijk bedrag per in woner bijeen te brengen en dit verhoogt nog mijn waardering voor uw inspanning. Ik kan u de verze kering geven, dat uw werk door de mannen hier op hoge prijs wordt gesteld. Juist n u hebben zij er extra behoefte aan duidelijk te we ten, dat uw hart bij hen is en uw enthousiasme geeft mij de zeker heid, dat dit devies zeker thans wordt bewaarheid. Na mijn terug keer in Nederland hoop ik de gele genheid te krijgen eens persoonlijk met u kennis te maken.' Deze dank kan worden overge bracht aan de actieve medewer kersisters) en aan de gehele bevol king, die tot de gunstige resultaten hebben medegewerkt. ONDERLINGE VEEVERZEKERING HEILOO. Dezer dagen hield de Onderlinge Mij. van Veeverze kering „Heiloo" de jaarvergadering. Nadat de voorzitter Akkerman zijn openingswoord had uitgespro ken, werd het overleden erelid, wijlen de heer S. Modder herdacht. Het financieel verslag geeft aan, dat de rekening over 1948 slafit op een bedrag aan inkomsten cn uit gaven f 2117,69. Aan maandelijkse omslag werd betaald twee gulden per duizend gulden verzekerd kapi taal. Op voorstel van de kascojumissie werd de penningmeester décharge verleend. Als gevolg van de gezonde finan ciële toestand van de Onderlinge Mij van Veeverzekering, stelde het bestuur voor: om het rundvee en bloc, te laten behandelen, ter voor koming van mond- en klauwzeer, zulks op kosten van de kas. Dit voorstel werd aangenomen, iedere deelhebber kan bij de secretaris be richten, welke veearts de vaccina tie bij zijn dieren moet verrichten, echter zó dat de behandeling in Maart a.s. kan plaats hebben. Voorstel om het inleggeld voor nieuwe deelnemers, dat thans vol gens reglement, een half procent, van de getaxeerde waarde be draagt, op de helft te verlagen werd niet aanvaard. Voorstel om ook rundvee buiten de gemeente in het fonds op te nemen, kon eveneens niet worden gesteund, zijnde in strijd met het regiement. Het bestuur elk jaar aftredend werd met algemene stemmen herkozen. In de kascommissie werd gekozen de heer K. Visser en herbenoemd, de heer Th. Pepping beide uit de Boekelermeer. Alvorens tot de ver loting van gereedschap over te gaan. dankt de voorzitter voor de zakelijke bespreking en hoopt dat het voor het fonds een goed jaar mag worden en geeft als zijn wens te kennen dat meerdere veehou ders het voorbeeld van het opnieuw toegetreden lid mogen volgen. BURGERBRUG. „St. Joseph" mocht zich wél in de belangstelling verheugen. Het opkomsthoogte- record werd gebroken. Deze onge wone belangstelling voor onze pa rochiële begrafenis-onderneming schuilt toch niet in de dreigende schaduw uit het oosten? Het ver heugde de voorzitter, de heer Joh. C. Bruin ten zeerste, dat hij een zó bezette vergadering kon openen. Allereerst deelde hij mede, dat 't bestuur tot het besluit was gekomen om voortaan verenigingsjaar en boekjaar samen te laten vallen, zo dat thans op 1 Jan. het boekjaar begint. Tevoren hati de jaarverga dering altijd in de zomer plaats, daar de vereniging in Mei 1926 is opgericht en het boekjaar met Mei besloten werd. Notulen en financieel verslag van de secr.-penn., de heer A. Kramer, werden onveranderd goedgekeurd. Het bedrijfsresultaat van het laatste boekjaar was niet zo gun stig. Dit gaf slechts een „batig" saldo van f 3.20. Als daar een be- drijfskapitaaltje van moet worden opgebouwd? Blijft uw vereniging steunen, ze heeft nog grote plan nen. In de toekomst hoopt men zelfs een rouwkamer te kunnen aanschaffen. Namens de kascontrole-commissie beaamde de heer P. Koortens de gegeven cijfers. Besloten werd om zo spoedig mogelijk een stalen draagbaar aan te schaffen, daar het oude houten geval onhandelbaar was geworden. Jammer genoeg zal nu de bedrijfs- reserve aangesproken moeten wor den. Ook zou er voor de dragers naar een ongevallenverzekering worden omgezien. De ontstane vacature voor vaste drager werd in de per soon van de heer G. Hobma weer gevuld. In een korte, doch duidelijke stemming, werd de aftredende voor zitter met grote stemmenmeerder- heid herkozen. Op een voorstel, om de leden nog een aanvullende verzekering te laten aangaan voor de „resterende kosten" werd door de vergadering niet ingegaan. Na afhandeling van enige huise lijke kwesties kon de voorzitter met de christelijke groet sluiten. Veel succes en „weinig fe doen" is onze wens voor dit lopende jaar. KOEDIJK De raad der ge meente Koedijk kwam gisteren avond voor een korte raadsvergade ring bijeen. De voorzitter, burge meester C. J. Schellinger, begon deze eerste vergadering in het BERGEN, De Berger Kunst kring heeft met Goldoni's blijspel „De Herbergierster" een weliswaar oppervlakkig, maar bijzonder zwie rig en vrolijk toneelspel laten ge nieten. De overvolle zaal van de Rustende Jager heeft zich goed ge amuseerd met dit vrolijke Italiaan se stuk, dat op een uitermate gees tige wijze de draak weet te steken met de mannelijke jalouzie en ver liefdheid en de vrouwelijke behaag zucht. De charmante herbergierster, die betiteld wordt met de klank volle naam van Mirandolina, wordt hier in het gezellige herbergje het hof gemaakt door een verwaande, maar totaal verarmde markies, een rijke, protserige graaf, een ridder, K.A.B. BEERHUGOWAARD Maandag 14 Februari g,s. houdt de afdeling der KAB in Heerhugowaard een vrouwenvergadering in café H. Veenboer, Mej, Stringa, hoofdbe stuurslid der KAB in het Bisdom Haarlem, zal die avond komen spre ken. Verder wordt er voor de no dige afwisseling gezorgd. We ver wachten dat er vele dames zullen komen. Degenen die veraf wonen worden per auto gehaald en ge bracht. S.V.W.-NIEUW8 HEERHUGOWAARD Zondag a.s. speelt SVW 1 thuis tegen St. Victor 1 uit Obdam voor 't Gouden Kruis. Dit zijn twee oude tegenstanders van elkaar. Het belooft dus een aardige strijd te worden en als het weer geen spelbreker is, zal er heel wat publiek op het Gemeentelijk Sportterrein komon. SVW 2 speelt om 12 uur tegen Graot-Schermer 2. die er prat op gaat vrouwenhater te zijn, maar uiteindelijk voor de charmes van de herbergierster moet bezwijken en tot slot door een een voudige bediende, die aan het slot nochthans de meeste avances blijkt te hebben gemaakt bij het raadsel achtige vrouwspersoon. Daaromheen zweven nog een tweetal vlinders in de personen van twee luchthartige en aanhalige to neelspeelsters, die met een oude bedelaar met zijn speeldoos, een paar bloemenverkoopsters en een stel straatmuzikanten de sfeer van het Italië van de 18de eeuw juist wisten te vertolken. In een drietal bedrijven laat Gol- doni zien hoe de weerspannige vrou wenhater wordt veroverd door de schone herbergierster die hem laat voelen dat zij toch de sterkste is in dit. overigens onschuldige spel- In talrijke lichte, bonte taferelen, die boeien door hun vlot spel en hun geestige toon, en door vele korte, kernachtige en pittige dia logen, komt het eenvoudige ver haal uit de doeken. Mimi Boesnach als de schalkse waardin, Han sBentz van dgn Berg als de weerspannige ridder, Lycas Wensing als de kale Markies, bijgestaan door de kale rjge figuur van de bediende, Fins Rademakers en Jules Verstraete als de rijke, wel wat al te gulle graaf, Cor Hermus als een pracht type van een knecht en Ellen de Thouars en Ellen Vogel, hebben dit zwierige stuk het voile pond weten te geven. Gespeeld in het rijke, fleurige dé cor van Njo Wijnberg, die een ge zellig herbergje met allerlei hoek jes en opstapjes op de planken had getoverd, bleek „De Herbergierster" in alle opzichten een dankbaar stuk. L.S. nieuwe jaar met een terugblik op de belangrijkste verbeteringen, wel ke «in liet afgelopen jaar hadden plaats gevonden. Op vlotte wijze gaf de burgemeester een sobere opsom ming, waarbij hij, haar hij zeide, de belangrijkste feiten wel vergeten zou hebben. Nadat de notulen ver volgens onveranderd waren goed gekeurd, ging de raad over tot de behandeling der ingekomen stukken. Het verzoek van de Stichting Maatschappelijk Werk ten Platte- iande om een bijdrage van de ge meente ontvangen in de kosten van de maatschappelijke werkster ten bedrage van f 700,(25% van on geveer f 2.800,werd goedge keurd, evenals het voorstel van B. en W. tot aankoop van ongeveer waardoor de gemeente een armslag 5.000 m2 bouwterrein voor f 5,000, krijgt voor 24 nieuwe woningen. Het concept-uitbreidingsplan, voor de Kanaaldijk werd de raad aange boden. Dit concept zal op het raad huis vanaf vandaag 4 weken ter inzage liggen voor een ieder. Het voorstel aan het burgerlijk armbe stuur bij wijze van geldlening een bedrag van f 700,beschikbaar te stellen voor aflossing van de hypo theek voor de Woning van wijlen de wed. Struyf werd goedgekeurd, als ook het voorstel om per leerling per jaar f 26,15 beschikbaar te stellen voor de openbare lagere scholen, Dit geldt dan voor 1949. Tijdens de rondvraag werd de burgemeester dank gebracht voor verleende medewerking om ook gedurende enkele ochtenduren de verlichting langs het Kanaal te doen branden. Hierna kon de bur gemeester de vergadering met een woord van dank aan de raadsleden sluiten. DUBBELE IE PRIJS HEERHUGOWAARD Op een dezer dagen te Hoorn gehouden kap- concours onder de cursisten van de Utrechtse Vakschool, behaalde onze plaatsgenoot, de heer N. J. Doode- man Jr., de eerste prijs, van de jury. Ook aan het publiek werd de gelegenheid gegeven hun stem uit te brengen op het mooiste kapsel. Ook van hen ontving hij de le prijs. Doodeman was de jongste der leer lingen. BEGIN VAN BRAND AKERSLOOT. Woensdagavond brak er brand uit in het perceel van de heer N. Luitjes in de Starn- meer. Onmiddellijk waren de brandweerposten te Akersloot en in de Schermer ervan in kennis gesteld. Direct werden de brand weerlieden gealarmeerd en in een minimum van tijd verscheen de brandweer van Akersloot op de plaats des onheils. Tot hun verba zing zagen ze echter niets wat op brand geleek. Hot was een schoor steenbrand geweest, die inmiddels door eigen personeel was geblust. De brandweer uit de Schermer was intussen weer afgebeld. WARMENHUIZEN, 11 Febr 400 kg groene kool 10.30; 12Ó0 kg gele kool 9.60; 33.400 kg rode kool 11.40—12.40; 2000 kg witte kool 8,40. AVENHORN, 10 Febr. 2200 kg Eigenheimers 4.10—5.20; 485 kg spruitkool 15—39; 6000 kg witte kool 8.40; 10.150 kg rode kool 11.40— 12,60; 2500 kg gele kool 9,00—10.60; 33.085 kg uien: gróte maat 8; gew. maat 9; driel. 7; nep 7.40—8,10; 4200 :kg bieten I 6.60; II 4.90; 70.800 kg peen II 6.50; III 5.70—5.80; IV 2.76— 3.40 NRD.-SCHARWOUDE, 11 Febr. 56.000 kg rode kool 11.40—12.60; 47.000 kg gele kool 9.60—10,70; 700 kg groene kool 29.90; 90.000 kg witte kool 8,40; 4000 kg kroten sort. 1 6—6,20; 800 kg peen sort. 3 5.70. OBDAM, 11 Febr. 24,000 kg uien 9.grove 8driel. 7, 5000 kg rode kool 11,40—12; 2900 kg gele kool 10.80—10.50; 2000 kg Deense kool 8.40; 700 kg spruiten 40—46; B 12—29. Een 29-jarige filiaalchef van een kledingmagazijn in Amsterdam-W. is aangehouden; hij heeft zijn direc tie in 9 maanden tijds voor een be drag van f 15.000.opgelicht. De zaak kwam aan het licht, doordat de man op een gegeven dag een costuum voor f 142.ver kocht en de klant later tot de ont dekking kwam, dat dit niet meer dan f 84.had mogen kosten. De klant wendde zich tot de directie HOORN: Victoria; Zwevende gra tie, 14 jaar; Winston: Een affaire in Afrika, volw. C 2. ALKMAAR: Harmonie: The Jolson Story, 18 jaar (C 1); Victoria; De Ellendigen, 14 jaar (B); Ameri- cain: De fatale stem, 18 jaar Cl); A.B.T.: Een meisje zoekt een moordenaar, 14 jaar B)Bandie ten in het zadel, 14 jaar (B). WIERINGEN: Bioscoop: Don 't fen ce me In....; Onder hypnose, 18 jaar (C 1), ONFORTUINLIJKE MOTOR- RIJDER WIERINGEN Toen de heer Lont uit een zijweg Woensdagmid dag de Haukes op wilde draaien met z'n motor reed hij precies tegen de bestelauto van K. De heer Lont die de motor bestuurde, alsmede zijn zoon die achter op de duo zat, werden tegen de grond geslingerd. Beide slachtoffers werden naar het Ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. Door de orkaanachtige wind had men blijkbaar niets van elkaar bemerkt. De toestand van de heer Lont liet zich nogal ernstig aanzien. van hot magazijn en deze consta teerde inderdaad, dat het costuum te duur was verkocht. De recherche werd gewaarschuwd en er werd bij de filiaalhouder een accountants onderzoek in gesteld. Gebleken is. dat de man bij herhaling costuums verkocht en het geld in zijn eigen zak stak. Hij vervalste balansen en als er kascontróle in zijn filiaal was, leen. de hij bij zijn buurlieden/winkeljers geld, om de kas te doen kloppen. Ook onder deze huurlieden zijn er, die nog steeds geld te vorderen hebben. Gebleken is dat de man talrijke handelingen heeft verricht om het ene gat met het andere te stoppen. Van het bedrag dat hij met uitgaan heeft opgemaakt, is geen cent teruggevonden. QOTTEDDAM ALKMAAD RINGERS' CACAO- EN CHOC.FABRIEK N.V. Noorderkade 20 Alkmaar vraagt Goede arbeidsvoorwaarden en prettige werk kring. Aanm. aan de fabriek, Noorderkade 20, Alkmaar. V, R.K boerendochter, 28 zag zich gaarne geplaatst als HUISHOUDSTER bij heer alleen of klein moe derloos gezin. Br. onder no. I0'419, bur. van dit bl Heer b. b. h. h. zoekt te Alkmaar nette gem. ZIT- SLAAPKAMER met pen sion. Liefst met tel. Geen beroepspens. Br. met opg. van prijs onder no. 10410, bur, van dit blad. Gevraagd: HUIBERTS, Payglop 23, tel. 3762, Alkmaar. Gevraagd een flinke R.K. TUINDERSKNECHT, liefst intern. Joh. Kamp, Laan- weg C 77, Heerhugowaard Noord. NET MEISJE gevraagd voor de morgenuren. Rembrandstr. 48, Alk- Gevr. een flinke VER- STELNAAISTER, enigs zins met kinderwerk op de hoogte. Mevr. Van Kesteren, Emmastraat 15, Alkmaar. Gevraagd een NET MEIS JE voor dag en nacht. Mevr. Vermeulen-Apel- doorn, Houtweg 15, Alk maar. Gevr, met Maart een AR BEIDER, beslist goed kunn. melken. Woning beschikbaar. S. Jonker Egm.meer 479, Egmond a. d. Hoef. Te koop een IJZEREN WINDMOLEN bij J. Mooi W 3, Urscm klinkt niet als 'n ka potte mandoline, maar UW RADIO is niet in in orde. Alle onvolmaaktheden worden door ons vak- j kundig en billijk weg- genomen. Thom. Hoogcrvorst Magdalcnenstraat 5 Alkmaar Telefoon 2893 Deze weck heeft de SPECIAALZAAK: Magdalenensfr. 10, Alkmaar voor U; VAN DELFT'S TAFELKOEKEN, 6 voor één kwartje; HEERLIJKE TAAI; BISKWIE, ONT BIJTKOEK en SNIJKOEK van Verkade; CHOCOLADE, BONBONS, PINDAREPEN, ROL LEN FRUJETTA, diverse smaken, ROLLEN PEPERMUNT en ZUURSTOKKEN; overheerlij ke EIERKOEKEN; BRUSSELSE KERMIS en diverse KOEKJES ZONDAGS GEOPEND VAN 2—6 UUR Langestr. 46. Tel. 3798 Deze week op ver schillende maar toch zo verleidelijk om bij POORTER, MIENT, de étalage te bezichtigen! Vitrage 90 cm. br., per m. 1.04 met rand, per m. 4.25 50 cm br., per m. 1.45 Afgepaste vitrage 90—165 8.50 90—165 12.50 90—165 16.70 90—195 22.50 Handweefstoffen per meter 3.254.25 Hand weef Tafelkleden 140—160 5.90 140160 m. franje 8.50 Nieuwe dessins cocoslopers 50 70 100 135 br 2.85 4.45 6.40 11.50 p.m. Zeer geschikt voor karpetten 12 els Holtap moquette 115.— Lopers en tapijten altijd verrassende arti kelen. iOTE VOORRADEN. Onze MEUBEL-AFD. is weer LAAG GE PRIJSD. Old finish ameublem., 4 stoelen, 2 fauteuils, dressoir, uitschuiftafel met pluche en, veren f 440.— Dito iets betere uit voering 550. Clubstel, 4 stoelen en 2 clubs 375. 4 clubs 425. 2-pers. kapokmatras, 3-delig, 2 kussens 119.50 Spiraalmatras, 2-pers. 38.1)0 Uitschuiftafel 37.50 Ledikanten cn Stromatrassen Balatrex, 100 br. voor slaapkamer, p. m. 1.25 DUS GOEDE KEUS! bij Waagtoren POORTER MIENT IS OP WONINGINRICHTING NIET TE EVENAREN ZIET DE ETALAGE RITSEVOORT 3 ALKMAAR, ZAADMARKT 64, TEL. 5371 in: DAMESKOUSEN, NEVEDA-WOL, FANTA SIE-WOL, GRIJZE MOLTON DEKENS, GEBL. SCHORTENKATOEN. per meter, MANCHES TER, per meter, VITRAGE, per meter, VITRA GE, afgepast, OVERGORDIJNENSTOFFEN. per meter, ECHT BALATUM, per meter, WOLLEN DEKENS, Verder in alle afdelingen VELE KOOPJES. Laat 114-118 - Payglop 16-18 - Alkmaar HEDEN 11 I gevierd van c Door dit verd aan de 59-ja de muren vai stand, die me Het verdrag Romeinse kw als onafhanke loosstelling z H. Stoel ware ket katholicis gesloten huw Staat, terwijl zou worden i Gedurende 10 Pausen reeds la had, sinds de c en het exarchas se keizers. Paus Pius Di nicatie uitgespr hadden deelgem ting van de Pau en sinds die tfje voortdurend hu; kenning van Hf geeist en weige ge Italiaanse over de rechten kennen, terwijl al achter de m caan terugtrok! sant om vast te ka van 1848 to liaanse bezettin staat, daar 7 had. Ofschoon vertegenwoordig den benoemd, Amerikaan er een oplossing te meinse kwestie, ter-president vi overleden bisscl ley van Oklaha de stoot gegevei delingen in 191! lukten toen h instortte. De onderteke van Lateranen van de financië van het conco Kardinaal Gi staats-secretarii lini op 11 Febi hoogtepunt vai bileum van Pau schoon over de Te Deum werd schap over de het pact, was e aanwijzing was moeilijkheden, i de ondertekenin werd n.l. evenee van een open 1 Gasparri, geput vatore Romano, treurde „de mei drukkingen ii van Mussolini se Parlement van het Chr Katholicisme", heden kwamen 8 Juni 1929, pact was gerat grote bronzen i ticaan, die sed( open waren ge opend door de 25 Juli ging d bronzen deuren mee Zijn 59-ji vangenschap. Behalve de teit over de Va kende het Verc recht van de F lende basiliekei rende gebouwei leizen en de ai noodzakelijk w hoorlijk doen f Pauselijke Staa De in Juli grondwet van duidde de vlag met daarop de en omschreef h De Paus werd als de souverei: de nieuwe staa gevende, uitvoi lijke macht. H Kardinalen we; macht over te H. Stoel onbez( De tweede v pact bracht ee uitgang zender van Re leiding van Gu; verzekerde het nicatiewetten i Voor de besti runderen mal z.g. gasstal. bouwtje, wa; worden. Uit (S 02) in d£ van hun last zodat de die Om echter d< halzen met z

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2