Perikelen rondom de Winkelsluiting BEURS EN FINANCIëN Wetsontwerp Leesbibliotheken in strijd met de grondwet Dr. Valentine tegen stopzetting E.C.A.-hulp aan Nederland In Bovenkarspel bloeien tulpen op een zolder Noorwegen verwerpt alliantie Verschillende aspecten van een voor-ontwerp. - Pro en contra! Zei U iets? Hoogleraren in het Staatsrecht zenden adres aan Tweede Kamer WW 5 Interessante lichtproeven met bolgewassen Veiligheidsproblemen in het Deense Parlement NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 11 Februari 1949 gXCELLENTIE VAN DER BRINK is een fijne kerel. Zon voorontwerp Winkelsluitingswet juich ik van harte toe. 't Is prima". Dat is een'van de vele reacties, die wij op het onder havige voorontwerp vernamen. „Een knoeistuk", dat is een andere. Tussen deze twee uitersten schommelen thans de menin gen over de voorgestelde Winkelsluitingswet, die alvorens hij bij de Staten-Generaal werd ingediend aan het publiek werd gepre senteerd met het verzoek critiek te leveren. Of alle critiek, die wij op het voorontwerp vernamen, ook steekhoudend is, durven wij te betwijfelen. Velen van hen, die ons hun me ning gaven, legden bij hun be oordeling van de voorgestelde ope ningstijden te veel de nadruk op de schaarste aan goederen en geld welke thans de handel belangrijk beïnvloedt. Evenmin hielden vele critieken rekening met het feit, dat de winkelier en het winkelperso neel er zijn om de klant binnen redelijke grenzen service te kun nen bieden. Dat zij dus al weer getoetst aan de redelijkheid, met de wensen van de kopers rekening moeten houden. Zoals reeds gepubliceerd stelt het voorontwerp winkelsluitings wet o.a. voor het openhouden van alle winkels op Donderdagavond tot 21 uur, een uniforme sluiting van alle zaken op Dinsdagmiddag en het stellen van het sluitingsuur op werkdagen met uitzondering van de Dinsdag en Donderdag op 19 uur. en Donderdag op 19 uur. De mening van het kopend pu bliek is in het algemeen zeer waar derend. Vooral de huismoeders zien daarin een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. „Graag de win kels op Donderdag-avond open", zegt ons er een. „De kinderen zijn dan naar bed en wij huismoeders kunnen dan eens op ons gemak gaan winkelen, terwijl onze man nen thuis de wacht houden." Met evenveel instemming wordt door de kopers ook een uniforme sluitingsmidag begroet. Heli zijn ook hier de huisvrouwen, die daarvan veel gemak verwachten. Vooral in gezinnen met kinderen, waar het niet altijd even gemak kelijk is om voor boodschappen doen uit te breken, kan het erg nuttig zijn. dat in een paar uur alle inkopen tegelijk kunnen wor den gedaan, hetgeen nu met altijd mogelijk is. En dan is er nog de mening van de kopers uit de randgemeenten, dia naar de stad trekken om op een dag al hun boodschappen te doen. Ook zij be horen tot de voorstanders van een uniforme middagsluiting. Wat het kopend publiek van het open blijven van de winkels tot 7 uur denkt? Eigenlijk hadden zij, die wij om hun oordeel vroegen, zich daarover geen uitgesproken mening gevormd. Behoefte schijnt er aan een verlaat sluitingsuur niet te bestaan, al verklaarden enkelen, dat zij het wel gemakkelijk zou den vinden een uur langer in de winkels terecht te kunnen. De eni ge groep, die er werkelijk mee ge baat zou zijn, zijn de zelfstandig wonende meisjes, die op kantoren e.d. werken. Zij zouden daardoor rustiger de inkopen voor hun maal tijden kunnen doen. Tegenover de welwillende me ning van het kopend publiek staan de oordelen van de winkeliers en het winkelpersoneel. Deze laatste groep is het scherpste tegen het voorontwerp gekant. En hun cri tiek is de moeite van het overwe gen zeker waard. ,.Ik vind het heel jammer", zegt er een, „dat er met de belangen van de mensen die altijd klaar staan om het kopend publiek te dienen, zo weinig reke ning is gehouden. De vrije Dins dagmiddag heeft voor ons geen zin. Alle zaken zijn dan gesloten". Als de minister het nodig vindt, dat een klant recht heeft op „rustig kopen, dan heeft het winkelperso neel dat ook", zegt een ander. ..Met iedereen wordt rekening gzhouden, behalve met het winkelpersoneel critiseert de derde. En zo zijn er tal van afkeurende oordelen aan te halen. Doch niet alleen de uniforme sluitingsmiddag is in de ogen van het winklepersoneel verwerpelijk. De langere werktijden vormen eveneens stenen des aanstoots. Te gen het openhouden van de winkels tot 19 uur8 wordt ingebracht, dat daardoor een aanslag wordt ge pleegd op de vrije avonden. Want zo is de mening onder de winkel meisjes en hun mannelijke collega's bij 19 uur blijft het niet. Nadat K.L.M.-PERSONEEL BIJ „ST. RAPHAëL" Het ongeveer 11000 koppen tel lende personeel van de K.L.M. heeft tot voor kort nog weinig be langstelling voor bonafide vakor ganisatie aan de dag gelegd. Van het grondpersoneel is een gedeelte georganiseerd in de bonden van metaalbewerkers, van transportar beiders en van de handels- en kan toorbedienden. Het vliegende perso neel heeft zieh tot dusverre be paald tot het vormen van enkele categorale hondjes, die moeilijk vakverenigingen kunnen worden genoemd. Intussen was men in de boezem van de Katholieke Arbeidersbewe ging al geruime tijd bezig met de vorming van een verticaal opge bouwde vakorganisatie voor ver- keerspersoneel. Aangezien de Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel c.a. „St. Raphaël" reeds een 46-jarige practijk heeft van verticaal gerichte vakorganisatie- arbeid en bijna 18000 leden telt onder het personeel van spoorwe gen, tramwegen en autobedrijven, werd deze bond aangewezen als de meest voor de hand liggende orga nisatie voor het K.L.M.-personeel. ..St. Raphael" heeft nu binnen 't raam van de bestaande organisatie een bedrijfsgroep „Burgerlijke Luchtvaart" gevormd. Het bestuur zal in meerderheid worden gefor meerd uit leden van het personeel. Het Ned. Episcopaat heeft met deze plannen zijn instemming be tuigd en op een desbetreffende vraag het katholieke personeel reeds verwezen naar „St. Raphaël". Er hebben al een paar vergade ringen plaats gehad met het reeds binnen de K.A.B. georganiseerde personeel. Overeenkomstig het ad vies van de betreffende hoofdbe sturen, zuilen deze leden over gaan naar „St. Raphaël". Hiermede is de grondslag gelegd voor één krachtige katholieke or ganisatie voor het gehele katholie ke K.L.M.-personeel van hoog tot laag. de laatste klant is afgeholpen moet er nog opgeruimd worden en het is dan gauw half acht voordat aan naar huis gaan kan worden gedacht. Dat betekent een hap van een vrije avond. Dat betekent ook, dat er eerst om acht uur een warme maal tijd kan worden gebruikt. Ook het werken op Donderdagavond is een doorn in het oog van deze mensen. Zij vrezen, dat tegenover het* offe ren van een vrije avond geen finan ciële beloning zal komen te staan. En als deze er wel mocht komen, dan achten zij het nog de vraag of deze hun werkelijk iets extra's zal brengen, zoals b.v. kantoor- en fabriekspersoneel een toeslag van 25 pet voor overwerk kent. Nee, de uitspraak „minister van der Brink is een fijne kerel", is niet van het winkelpersoneel afkomstig. In plaats daarvan zei een van hen: „Acht jaar lang was er ook een beetje zonne schijn voor ons winkelpersoneel en het ging gesmeerd. Nu dreigt de minister de klok terug te zetten".. Nog een stortvloed van bezwaren. „Zet de minister de klok terug" is ook de vraag, die door de winke liers wordt gesteld. 'De vrees voor een terugkeer van de toestand van vóór 1940 is ook in die kringen groot. Even groot, achten wij,' als ongemotiveerd. Toch schuilt er ook in hun critiek veel wat de moeite van het overdenken waard is. Ook de middenstanders onder de win keliers zien in de uniforme vrije middag voor alle bedrijven het be zwaar. dat zij nooit of te nimmer rustig hun inkopen kunnen doen. „Denkt u, dat wij in de gelegenheid zijn om op andere dagen er uit te breken om onze inkopen te doen?" vraagt er een. „Er zijn weinig mid denstandszaken, die zich de weelde kunnen veroorloven om genoeg per soneel in dienst te nemen", zegt een ander. „Het hele bedrijf drijft in hoofdzaak op de baas". In het alge meen wordt de regeling, zoals deze thans ten aanzien van de vrije mid dagen bestaat, als de meest verkie- zelijke beschouwd. Haast unaniem is ook het afkeu rend oordeel van de middenstander winkelier over het openblijven op Donderdagavonden. Verwacht wordt, dat de extra kosten, die daarvoor moeten worden gemaakt, niet op wegen tegen de winst, die op die avonden in de cassa komt. Zeker niet omdat de weeklonen Donder dags nog niet zijn uitbetaald. De genen onder hen, die in principe wel vóór des avonds openblijven zijn, zouden in plaats van de Don derdag de voorkeur geven aan de Vrijdag. Daarvan verwachten zij een belangrijke ontlasting van de Zaterdag. „Zes uur sluiten, is onze leuze". Een van de zakenlieden die wij naar zijn mening vroegen had zijn antwoord al in een slagzin klaar. „Zes uur sluiten is onze leuze", verklaarde hij. „En als de minister het er door krijgt dat wij tot zeven uur open moeten blijven, dan garan deer ik ZijneExcellentie, dat we van 6 tot 7 in onze winkels voor aap zitten". Deze mening staat niet alleen. Integendeel. De algemene gevoelens in het winkelbedrijf zijn, dat openblijven tot 7 uur absoluut geen zin heeft. Men redeneert: om streeks 6 uur komen de 'mensen thuis en voordat zij met eten klaar zijn, is de tijd om nog boodschap pen te doen voorbij. Een ander punt uit de vooroorlog se ervaringen weet te vertellen, dat in de tijd, waarin de winkels tot 8 uur open waren er alleen om half acht wat klanten kwamen. Voor die tijd kwam er slechts een enkeling boodschappen doen. De winkeliers achten in het alge meen reeds daarom het vooront werp niet acceptabel, omdat zij grote moeilijkheden met hun personeel verwachten. Reeds thans is het niet eenvoudig zich van goede krachten te voorzien. Straks zal dit een nog groter probleem worden, vrezen zij. Wanneer het voorontwerp ongewij zigd van kracht zou worden, zouden wij het personeel regelmatig gele genheid moeten geven hun inkopen te doen, voorzien de winkeliers bo vendien. En die redenering is er ze ker niet naast. Dat betekent echter, een massa extra controle-werk; zal de werkgever zich nu moeten gaan bemoeien met de vervanging van de poederloos van zijn winkeljuf frouw en met de scheermesjes van zijn bediende? Is met schoenen ko pen l'/s of 2 uur gemoeid? En een permanent-wave, hoeveel extra ver lof moet daarvoor uitgetrokken worden? Het zijn vele en vreemde vragen, waarover de werkgevers winkeliers zieh thans de hoofden breken. Het zal zwaar geschut kos ten om hen de voorgestelde rege ling te doen accepteren. Ernst Reuter te Parijs Ernst Reuter, de burgemeester in West-Berlijn, die Woensdag uit Lon den te Parijs is aangekomen, heeft een onderhoud van biina anderhalf uur met de Franse Minister van Buitenlandse Zaken. Robert Schu- man, gehad. André Frangois-Poncet, diplomatiek adviseur voor Duitse aangelegenheden, was bij het on derhoud aanwezig. Later bracht Reuter een bezoek aan Alain Poher, commissaris-generaal voor Duitse aangelegenheden. Uitwijken, zei de reqerinq; als er dure dinqen zijn, zoals anthraciet en wittebrood, ge rookte palinq en varkensvlees, jenever en roomboter, dan wijk je uit, naar qoedkope din qen, die toch ook wel lekker en aardiq zijn: je neemt cokes of bruinkool, zoute harinq en koevlees, ranja en marqarine. Maar als er nu qeen rundvlees is? Als er nu, zoals heden ten daqe, voor wel driekwart van de bonnen welk een voor raad! alleen maar varkens vlees is, dat zo duur kost? Jakkes, dan loopt meniqeen met de Joekes-qulden vast. Weer een paar kwartjes daar bij? Varkensvlees qoedkoper? Maar weet u dan niet, dat er zoveel varkensvlees is ómdat het zo duur is? Die varkens zijn ook niet gek.' En qrauwe erwten met spek is zulk een zeldzaam en heerlijk eten! Gevlucht voor de Sovjets FRANKFORT. 10 Febr. (Reuter) De dochter en de schoonzoon van Werner Eggerath, de communisti sche minister-president van de Staat Thuringen in de Sovjet-zóne. zijn naar de Amerikaanse zóne uitgewe ken. De schoonzoon, Heinz Hebe- streit, verklaarde bevel gekregen te hebben te gaan werken in de ura niummijnen of de staalindustrie. Hij was tien weken lang te Weimar in arrest gehouden wegens het uitbren gen van critiek op aangelegenheden van de Sovjet-zóne. Belgische Hoogleraren bij Koning Leopold Koning Leopold heeft te Pregny een aantal Belgische hoogleraren ontvangen, die hem hebben inge licht over vraagstukken van onder wijs en economie. Prof. P. Rousseaux, hoogleraar aan de Leuvense Universiteit, kreeg opdracht Prins Boudewijn les te ge ven in Staathuishoudkunde. Alle hoogleraren in het staats- en/of administratief recht aan Nederlandse universiteiten of ho gescholen, met uitzondering van Prof. Mr. F. J. F. M, Duynstee van de R.K. Universiteit te Nij megen en Prof, Mr. A. L. de Block buitengewoon Hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg hebben aan de Tweede Kamer een ver zoekschrift gericht, waarin zij, ten aanzien van het bij de Twee de Kamer ingediende ontwerp van wet, houdende voorschriften inzake leesbibliotheken, als hnn oordeel te kennen geven, dat «it ontwerp op fundamentele punten in strijd is met artikel 7 van de grondwet. Laatstgenoemd artikel sluit de bemoeiing der administratie met het openbaren van gedachten of ge voelens door de drukpers in begin sel ten enenmale uit. Slechts de wetgever heeft te bepalen welke categorieën van geschriften niet mogen worden gedrukt en ver- WASHINGTON, 9 Febr. (ANP- Aneta) In verband met de reso lutie, die Maandag j.l. in de Ame rikaanse senaat werd ingediend door senator Owen Brewster, waarin werd voorgesteld, dat het plan-Marshall voor Nederland niet zou worden toegepast, totdat Ne derland bepaalde voorwaarden met betrekking tot de Indonesische Be- publiek zou hebben vervuld, heeft dr. Valentine, het hoofd van de E.C.A.-commissie in Nederland, de volgende verklaring tegenover Aneta afgelegd: „Het stopzetten van de E.C.A.-hulp aan Nederland zou ongelukkig zijn". Dr. Valentine somde voor zijn stelling de volgende redenen op: 1. Ik twijfel er aan, of Nederland met succes zijn economische even wicht zou herkrijgen zonder verde- 're dollar-hulp; 2. Indien Nederland zijn economisch evenwicht niet kan herkrijgen, kan de Benelux-Unie heel klaarblijkelijk niet met suc ces tot stand worden gebracht; 3. Onze gehele ervaring op het gebied van de E.C.A. in Europa toont steeds duidelijker aan, dat de lan- den van ^^est-Europa economisch onderling afhankelijk zijn. Daarom zou de economische verbetering van vele andere landen van West- Europa in hoge mate belemmerd worden, indien Nederland econo misch onevenwiohtig blijft. Om de zaak samen te vatten: Katholieke Werkgevers hebben nieuwe vootiitter Naar wij vernemen is de heer L. A. J. M. van Heijst te Vught, Dir. der Grassofabrleken in Den Bosch, gekozen tot algemeen voorzitter der Alg. Kath. Werkgevers Ver. als opvolger van de heer mr. dr. L. Regout. In liet bestuur der AKWV zijn, naar men weet, de vijf dioce sane Kath. Werkgeversverenigingen en het R.K, Verbond van Werkge vers Vakverenigingen gelijkelijk vertegenwoordigd. Het Dag. Be stuur bestaat thans, naast de heer Van Heyst als algemeen voorzitter, liit de heren mr. H, Dobbelman uit Nijmegen en P. Spoorenberg uit Rotterdam als voorzitters en de hr, ir. J. Raaymakers uit Helmond ais penningmeester. Door deze benoeming zal de heer van Heijst voortaap de kath. werk gevers ook vertegenwoordigen in instituten als de Stichting voor de Arbeid e.d. hoewel het plan-Marshall totnog toe succes heeft gehad, kan zijn uiteindelijke en volledige succes heel gemakkelijk in de waagschaal gesteld worden. Een economische mislukking van Nederland zou de schaal ten nadele van het succes van het plan-Marshall in West- Europa kunnen doen doorslaan". Smokkel van Duitse Nazi's naar Zweden? Duitse Nazi's worden door een „Zweedse regeringsfunctionaris" en een „buitenlandse legatie" uit Ham burg Stockholm binnengesmokkeld zo bericht het liberale blad „Stock- holms Tidningen", De nazi's zouden op schepen van Zweden en andere landen worden vervoerd. Hoewel leden van bemanningen de beweer, de smokkel aan de politie hebben gemeld, zijn de nazi's nog niet ge pakt. omdat zij met spoed in auto's werden gebracht, die achter goede renwagons langs de kaden van Stockholm's binnenhaven stonden te wachten, aldus dit bericht. spreid eil het staat uitsluitend aan de (straf-) rechter, om feitelijk te beslissen welke geschriften tot de verboden categorieën behoren te worden gerekend. Aldus is dit ar tikel in een vast jurisprudentie en door de op dit punt opmerkelijk eenstemmige wetenschap steeds verstaan. Of het woord „wet" daar in, in materiële dan wel in for mele zin moet worden uitgelegd (een punt waarover wel verschil van mening bestaat) is in dit ver band volstrekt onverschillig. In het aangeboden wetsontwerp echter wordt ten aanzien van de leesbibliotheken de beslissing, wel ke geschriften aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid gelegd in han den van een administratief orgaan, en dat nog wel van een voor deze beslissing in het algemeen zo wei nig geschikt college als burgemees ter en wethouders der gemeente. Weliswaar tracht het ontwerp deze bemoeiing nog enigermate te beperken door althans de moge lijkheid uit te sluiten aan de daarin genoemde bibliotheekvergunning de voorwaarde te verbinden, dat nieuw op te nemen werken aan de voorafgaande goedkeuring van B. en W. worden onderworpen, maar de overige bepalingen laten vol doende ruimte voor een stelsel, dat in wezen niet anders is dan de cen suur, welke artikel 7 der grondwet met name uitsluit." De ondertekenaars „wensen geenszins de bedenkelijke toestan den, welke in een deel van het bibliotheekbedrijf worden aange troffen, te kleineren of over het hoofd te zien. Zij houden zich ech ter overtuigd, dat ook binnen het kader der constitutionele bepalin gen voldoende middelen zijn te vinden om aan het bestaande euvel op een even, zo niet meer efficiënte wijze, paal en perk te stellen. Het verzoekschrift is getekend door: Prof. Mr. G. van den Bergh, Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Prof. Mr. A. M. Don- ner, hoogleraar Vrije Universiteit. Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleraar Technische Hogeschool. Prof. Mr. W. J. A. Kernkamp, hoogleraar Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Mr. C. W, van der Pot, hoogleraar te Groningen, Prof. Mr. J. V. Rijpperda Wierdsmp, hoogleraar te Leiden. Prof, Mr. W. G. Vegting, hoogleraar gemeente lijke universiteit te Amsterdam. Prof. Mr. C. W. de Vries, hoogle raar te Rotterdam en Prof. Mr. G. J. Wiarda, hoogleraar te Utrecht. gggggg?" 1""' W? te&l p ,'r 1 j 1. pi 3in> 1 jê J - 'étzj Dit is het modernste Sovjet-Russische slagschip van de Sovietsky Sojus-klasse. De tekening is gemaakt in overeenstemming met inlich tingen, die door het IJzeren Gordijn zijn gekomen. De Sovietsky Sojus-Hlasse heeft twee eenheden van meer dan 35.000 ton, waarvan in ieder geval één reeds in dienst is gesteld. De bewapening omvatte oorspronkelijk 9 kanons van 40,6 cm, opgesteld In drielingstorens, maar zou thans bestaan uit 6 kanons van 40,6 cm plus twee catapults voor het afvuren van draadloos bestuurde luchttorpedo's. Verder heeft het schip een groot aantal 12 cm kanonnen en 3,7 cm automa tisch geschut. Deze slagschepen zijn bovendien uitgerust met raketten voor diverse doeleinden en enige radarstations, De lengte bedraagt 242 meter bij een breedte van 36 meter. KOERSEN VAN AMSTERDAM VAN DONDERDAG 10 FEBRUARI exdiv ACTIEVE AANDELEN Koloniale Bank A Ned.-Indische Handels Bank A vor.k. Ie tape l.tape 87 114i/4 161 160 298 110 142 186 2501/. 159V, Ned Handel-Mij cvA Alg Kunstzijde Unie A Bergh J 250-1000 A v Berkel's Patent A Calvé-Delft cvA Kon Ned Hoogovens A Lever Br Unilever cvA 250V, 249V- Philips Gloeilampen gbvA 219% 218% Wilton-Feijenoord A 163", - Dordtse Petroleum A 270 Kon Petroleum A 3OI1/4 300% Amsterdam Rubber A 157V4 153V- Bandar Rubber A 147 Holl -Amerika Lijn A 164 Java-China-Japan Lijn A 145 KNSM Nat.bez v A 141 Kon Pakketv Mij A 1631/4 OBLIGATIES EN PANDBRIEVEN 83 114 160 1601/j 2951/, 108 142 186 249% 217% I631/2 271 301% 1533/4 145i/j 163 1461/4 141 165 Neü. Scheepv. Unie A Rotterdamse Lloyd A Stoomv Mii Nederland A HVA A Javase Cultuui A Ned -Ind Suiker Unie A Vei Vorstenlanden A Deli-Batavia Mij A Deli-Maatschappij A Senembah Mij A ACTIEVE OBLIGATIES Nederland 1948 3'/- dito 1947 37.-3 dito 1937 3 S-lemng 1000 3 Invest cert 3 Ned 1962-64 z.bel dito m.bei NWS 1000 2'/' Nederl lOOSpC 2 N -Ind 1900 '37 A 3 158V4 156»/ 4 1571/4 1461/2 1461/, 162 1601/2 1621/2 161V- 159'.= 84 80 941/2 91 43 42 134 131 145 140 142 137 - 131 153 153 100A 100A 97 A 97 A 97"/" 97% 1003/4 100% 98 98 991/4 99 A 99 A 99A 80 A 8O1/2 1011/8 101"i 961/4 96% Kon Petroleum 37« 102% 1023/4 Deli Spoorweg 37. 931/2 93 N.-l Spoorw '02 37. 76 AANDELEN Lev Br 6% PA 141 140% Idem 4% pA 104 103»/* Aniem A 100% N-Ind Gas A 115 Ill N.-l Sp.-Mij A 31 30 A Sem -Cher A 12 111/, VOORL GENOT AANÜ Kennec cvA 49% 49 Alb Heyn A 190 192 Rep Steel cvA 231/. 24% N A Vredestyn A 125 124 U S Steel cvA 77 N.A Fitting A 861/4 115% 85V4 Cit Serv cvA 41% 41% WaJviscbv A II73/4 Nrth Am cv A 17?', 16 Nrd 1 Verz.v. A 70 70 Cont Oil cvA 49V, Schok beton A 136 MidC Oil cvA 43 411/2 Zwitsal A 1051/2 105% Philips cvA 52% 533/4 AMERIKAANSE FONDSEN Shell cvA 33% 34 Anaconda cvA 33 32% Tidewat cvA 2U/4 8 22 BethlSt cvA 100% Baltimore cvA 81/2 Chrysler CvA 115% Miss K T cv A 4% 1- Gen Motor cvA 6II/4 N Y Cent cvA u Int Nick cvA 30% 30% Pennsylv cvA 153/4 15% BOVENKARSPEL. Wie in het centrum van de bollenstreek zoals Bovenkarspel met trots wordt genoemd, van de Hoofd straat de St. Martinusstraat in wandelt, zal weinig vermoeden, dat zich aan het uiterste eind daarvan een huis bevindt, waarvan de zolder is ingericht als laboratorium of proeffabriek van de onder het Rijkstuinbouwconsulentschap te Hoorn ressorterende Commissie voor Lichttechniek. De heer Vos, welke dit pand bewoont, en zelf wel zijn weetje weet over de bollencultuur, heeft zijn zolder gaarne voor deze hoogst nuttige proefnemingen beschikbaar gesteld. En het was met de heer van Geel, leraar in algemene dienst en belast met het onderzoek, dat wij dezer dagen een bezoek aan deze curieuze tulpen- en hyacinthen- zolder mochten brengen. Men moet zich een ruimte van 10 bij 7 meter indenken, die door rijen metalen tafels in paralel lo pende gangen is verdeeld. Op deze tafels zijn een twintigtal afdelingen aangebracht», door plastic gordijntjes afgescheiden. Hierin staat een aan tal bakken met tulpen en hyacin then. Iedere afdeling heeft een an dere belichtingstijd, terwijl er ook met twee soorten lichtbronnen ge werkt wordt, namelijk gloeilampen en T.L.-buizen. De belichtingstijden variëren van 8 tot 12, 16 en 24 uur. Later wordt naar de verschillende variëteiten uitgezocht wat de beste lichtbron is en wat de beste belich tingstijd. Deze lichtregeling ge schiedt geheel automatisch met klokken, zodat vergissingen omtrent de toe te meten tijd uitgesloten zijn. Iedere dag worden de planten ge- meten om de lengtegroei vast te stel len. Aan het slot der proefnemingen geeft een commissie van practici haar eindoordeel. Temperatuur-variatie. Het nemen van proeven met ver schillende temperaturen is in het laboratorium van de heer Vos met mogelijk Dit is echter van evenveel belang als de bestudering van de uitwerking der licht-sterkten In Lisse is echter door de Rijkstum- bouwconsulent ir. Vlag een proeffa briek ingericht, waar dergelijke waarnemingen kunnen worden ge daan. Om nu de proefnemingen te Bovenkarspel en te Lisse te combi neren. worden bollen uit een zelfde kuil over deze twee laboratoria ver deeld zodat zij gelijk kunnen op werken. Zo krijgt men een absoluut zuiver beeld van de groei der bol gewassen zowel bij verschillende lichtintensiteit als bij verschillende warmte. In Bovenkarspel geschiedt de.uni forme warmtetoevoer door middel van kleine electrische kabeltjes, waarin zich weerstanden bevinden. Deze kabels lopen vlak onder de tafels door, waarop zich de kisten met de planten bevinden, en ver bruiken 6 tot 7 kilowatt per dag. Moeilijke soorten. Door'de heer van Geel werd vooral het grote belang van een ge- isoleerde ruimte beklemtoond. Daarom zijn zowel de wanden ais het plafond met isolatie-materiaal afgeschoten en kan men ervan op aan. dat zelfs bij de grootste koude de temperatuur constant blijft. Dat een dergelijke werkwijze ook eco nomischer is, spreekt voor zichzelf. Het behoeft dan ook geen verba zing te wekken, dat deze methode reeds door een tiental beroeps- broeiers is overgenomen, en o,a. in Engeland en Zweden in praktijk ge bracht. Leider Stern-groep krijgt acht jaar ACRE. 10 Febr. (Reuter) Na than Friedman Yellin, een 35-jarige intellectueel, die naar men zegt lei der was van de groep Stern, is tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zijn adjudant Schmueievitz werd tot vijf jaar veroordeeld. Beiden werden schuldig bevonden aan het lidmaatschap van een terroristische organisatie, Het Hof zeide hen in vrijheid te zullen stellen indien zij een verklaring zouden tekenen, waarin zij beloven zieh voortaan te zullen onthouden van ondergrondse activiteit en waarin zij gedurende 2 jaar politietoezicht aanvaarden. Geeit van beiden heeft tot nu toe op het voorstel geantwoord. Yellin won een zetel bij de ver kiezingen als eerste candidaat voer de „Partij der striiders" die voort komt uit de groep Stern. Beiden Werden schuldig bevonden aan terrorisme in verband met de moord op Graaf Bernadotte, Yellin deelde Reuter mee, dat hij noch Schmueievitz de verklaring zouden ondertekenen, indien de clausule over het politietoezicht blijft gehandhaafd. Oost-Berlijners naar de Uraniummijnen De inwoners van de Sowjet-septor van Berjijn, die tengevolge van de Westerse „tegenblokkade" werkloos zijn geworden, worden volgens de onder Amerikaanse controle staande „Der Abend" overgebracht naar de uraniummijnen in Saksen. Het is interessant te weten, dat men hier experimenteert met juist de moeilijkste soorten, zoals Edith Eddy en William Pitt. De opvatting dat Madame Lefe. bre niet geforceerd kan worden blijkt niet steekhoudend te zijn, om dat hier met deze tulp zeer be hoorlijke resultaten worden bereikt, Houdbaarheidsproeven, die door de heer van Geel te zijnen huize bij normale kamertemperatuur werden genomen wezen ,uit, dat de bloem het gemakkelijk 10 tot 11 dagen kan uithouden. Uit de aard der zaak komen ook veel buitenlanders in dit kleine laboratorium in de St. Martinus straat een kijkje nemen, en dit wordt vanzelfsprekend door de bol- lenmensen gewaardeerd, omdat deze buitenlanders kopers moeten wor den. En daar is het toch mede om begonnen. Worden in het laboratorium van de heer Vos alleen proeven geno men met tulpen en hyacinthen. op een andere plaats in Bovenkarspel, namelijk in het Gebouw van de Gemeente aan de Hoofdstraat wor den ook irissen, lelies en gladiolen aan een lichtproef onderworpen. Naast het Constructie-tekenbu reau. de proefvelden en de mecha- nisatie-commissie, is het Rijkstuin bouwconsulentschap dus ook op dit gebied actief. Met steun van het vak, de gemeente Bovenkarspel en het Rijk kunnen deze broeiproeven, die een schakel vormen tussen het wetenschappelijk onderzoek en de practijk tot nut van de bollencul tuur worden voortgezet. De proefschuur aan de Hoofdstraat te Bovenkarspel, waar tulpen in bloei getrokken worden met 'ri'kunstverlichting van 75 W/M2 DE DEENSE MINISTER van Buitenlandse Zaken, Gustav Ras mussen, heeft in de Kamer verklaard, dat Denemarken, evenals Noorwegen, meer inlichtingen over het voorgestelde Atlantisch Pact nodig heeft om te kunnen uitmaken of het wenselijk zou zijn, te worden uitgenodigd aan de besprekingen over het Pact deel te nemen. „De regering gelooft", aldus de minister, „dat een alliantie niet alleen de beste oplossing is voor de proble men betreffende de veiligheid der Scandinavische landen, maar ook een natuurlijke schakel in een constructieve vredespolitiek" In zijn rede legde de minister er de nadruk op, dat de bespre kingen over de Scandinavische defensie niet definitief waren ge sloten. Denemarken, Noorwegen en Zweden waren het er over eens, dat de gelukkigste oplossing van de Noordse defensieproble men een regionaal verdedigings pact was tussen de drie landen. Rasmussen zei verder,- dat Dene marken niet de kleinste kans wij missen om bij te dragen tot een Scandinavische overeenkomst. Hoofdzaak voor Denemarken is een buitenlandse politiek te vol gen, die het land vrijheid en vrede geeft en de onafhankelijk heid beschermt, Namens de sociaal-democrati sche regeringspartij verklaarde de voorzitter van de Kamer, dr. Julius Bomholt, dat Denemarken het kwetsbaarste land van Europa is. Hij noemde het feit, dat de Scandinavische landen poogden tot een Pact te komen, een be langrijke stap voorwaarts in de Noordse politiek. Bomholt deed een beroep op de sociaal-democra tische partijen van alle betrokken landen, de totstandkoming van een Scandinavisch Pact te bevor deren, De communistische leider Aksel Largen daagde de minister uit, enig bewijs te leveren, dat Denemarken bloot stond aan ge vaar van een aanval of van agres sie uit het Oosten, Rasmussen antwoordde hierop, dat Denemar ken de Sovjet-Unie in geen en kel opzicht als een vijandige mo gendheid beschouwde. De Deens- Russische betrekkingen waren in feite volmaakt vriendschappelijk. De voorstelling dat een regionaal Scandinavisch defensiepact als 'n vijandige daad tegen de Sovjet- Unie zou worden beschouwd, be antwoordde Rasmussen met te verwijzen naar de regionale ver dragen die ook de Sovjet-Unie met andere mogendheden had gesloten. De Zweedse neutraliteit In aansluiting op de verkla ringen van Rasmussen kan worden gemeld, dat de Zweed se regering onder spijtbetuiging officieel heeft bekend gemaakt, dat Noorwegen oen Zweeds aanbod tot het sluiten van een militaire alliantie voor de tijd van 10 jaar heeft afgeslagen. Tegelijkertijd bevestigde Zwe den andermaal, dat het bij zijn besluit blijft om buiten de „kou de oorlog" en het Atlantisch Pact te blijven. De Zweedse premier gaf zich in het parlement alle moeite om te voorkomen, dat Zweden's hou ding verkeerd begrepen zou wor den. „Neutraliteit betekent niet, dat Zweden afziet van zijn recht om de zaak van democratie en vrijheid te verdedigen. Het Zweedse volk wenst geen deel te nemen aan de koude oor log. Na 135 jaar vrede kunnen wij niet gemakkelijk worden over tuigd, dat onze veiligheid een opzij zetten van de neutraliteits politiek als onjuist of ouderwets noodzakelijk maakt. Wanneer Zweden in overweging neemt toe te treden tot een alliantie met 'n grote mogendheid, dan is het niet omdat wij lasten en verplichtin gen schuwen. Integendeel, onze verantwoordelijkheid voor ons eigen gebied is er des te groter om". Een der parlementsleden liet zieh ironisch uit over de neutrali teitspolitiek van de regering, „Wij kunnen het niet stellen zonder de hulp van het Westen. Maar de verbazingwekkende paradox is, dat wij niet bereid ziin van te voren te onderhandelen over deze hulp, noch ook maar in het minst er toe bereid zullen zijn, omdat de enige mogendheid die ons eventueel zou kunnen aanvallen er kwaad van zou denken!" Behalve de communisten heb ben alle politieke fracties van het Zweedse parlement heden de door de regering gevoerde buitenland se politiek goedgekeurd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5