ERDAG Crisis in het kabinet leidt tot het ontslag van Minister Sassen Productie in W.-Duitsland met vijftig procent gestegen 'eek lage prijzen J Rusland en het Zuid-Pool-gebied Rumoer in Australisch Huis over uitwijzing mevr. O'Keefe 5960 rde AG om 9 uur Payglop 16-18 4950 2975 5950 1975 3475 2630 AAR MEUBELEN EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Sassen moet wijken voor diplomatieke druk Zaterdag 12 Februari 1949 44e Jaargang No. 11487 De crisis is een feit Gevolg van druk van het buitenlandse en binnenlandse front Dreigement met U.N.O.-sancties I Katholieke jongeren protesteren Sovjets willen in alle kwesties gekend worden Twee kinderen uit één gezin verdronken Gesneuveld in Indonesië Kroniek en Kritiek Rapport van generaal Clay Het Geheim Consistorie Premier de Gasperi bij Z.H. de Paus Nieuw-Guinea wil bij het koninkrijk ■■TV*# jen, in een "yon en sterke stof tweed- ng. eveneens mm, i merken, v.a. 'kers, irse prima mmk anaf 3 katoen met 443 eefsel I ervet patroon, per meter 9 ke maat, spe- 4gs ig, slechts J tmerlkaans model, en eenvoudig ygg ;rote maten, ie kleuren 99 en, in zwaar blank matig, «135 id, slechts l"®3 toudafdeling rikaanse Percolator SS en MEUBELEN- en 2, ETAGE uit onze GROTE i alles op te noemen! 495.nu 16950 650.— nu 350°° 790.nu 49500 nu 250»» nu 395OO 695. 695. 124.50 nu 65.nu 95.nu 29.05 nu 59.50 nu 44.50 nu ïdkoop als bij ons! voorbij gaan zonder kijken, het verplicht U KOOPT! (ERTHOUWp en 6ILLUH, ADPr .V KOPER rn IJZERWAREN 00» d, MtUBELMAKLAU FUNMOUTMANDIL Aol» )^e,rrdxh&pt»n por j; l Ht'l5VtJT- MAGAZIJN innen voor- :ircus er uit. steken triest banken zijn ofdzaak: de jrstellingen? timmerman Een uurtje En dan e tent weer 1 1 Abonnementsprijs 14.25 per kwartaal, 11.43 pei maand, Inclusief incasso. Advertentie-tarief pei editie 16 et per num., minimum 12.50; In alle edities 26 ct per m.m., minimum familie berichten 20 cu resp. 30 ct per m.m. BIJ contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Often, M. P. 3anssen. 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. NederL Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE CRISIS IS DAN een feit. Voor lopig is het een crisis in het kabi net en zij bepaalt zich tot het val len van minister Sassen. Ons is de situatie nog allerminst duidelijk. Vooral niet, nu de andere katholie ke ministers zich niet met mr. Sas sen accoord hebben verklaard, ter wijl tot heden niet anders was ge bleken, als de Tweede Kamerfractie van de KVP stond achter de nu af getreden minister. Hoe zal zich dat verder ontwikkelen? Laten wij dit even bij de kop houden. Bij mr. Sassen ging het o.a. over het vasthouden aan de befaam de reële Unie. Dat was eigenlijk een van de struikelblokken. Laten wij aannemen, dat de regering als zo danig ook niet van zins is, de sou- vereiniteit van Nederland over Indië over te dragen aan de UNO- commisie, maar wel, om die souve- reiniteit over te geven aan de nieu we Indonesische interim regering, blijkbaar volgens een plan van dr. Beel. Dan was de vraag: hoe zit het dan met de Unie. Er scheen sprake van te zijn, in de inrichting van die Unie door latere maatregelen te voorzien. Dit zou betekenen, dat de Unie op de lange baan kwam, met alle risico's van uitstel, dat afstel wordt. Dat wilde mr. Sassen, naar vast staat, niet. Men lette echter op de mening van de vleugel-Schermer- horn, die de Unie practisch losliet en vrage zich dan af, hoe de KVP- fractie zich de gang van zaken met betrekking tot de Unie denkt. Wij willen voorhands niet aannemen, dat zij in deze zaak ook al weer overstag zou gaan Er is, zegt het officiële communi que uit Den Haag, geen principieel verschil in het kabinet over de staatsrechtelijke doelstellingen met betrekking tot de hervormingen in Indonesië, maar er is wel verschil van mening over de te volgen ge dragslijn. Wat wii dat zeggen? Meer dan uit het bovenstaande blijkt, we ten wij niet. De rest kunnen wij slechts veronderstellen. Laat het nu niet zo wezen, dat de gedrags- dus beleidslijn, dus het politieke b e- 1 e i d, met behoud van het doel als een soort van onbereikbaar ideaal, in die geest gevoerd wordt, dat het ons althans voors hands van het eigenlijke doel af voert. Dit zou funest zijn, ook voor dat doel, en voor de politieke lijn, die de KVP zich, met de regering tot nog toe heeft gesteld! Het moet ook niet zo wezen, dat de regering verklaart,, vast te hou den (er staat niet, zoals men hier en daar denkt „volledig" vast te houden) aan de verklaring van dr. van Royen, in de Veiligheidsraad op 28 Januari afgelegd, móar haar beleid zo gericht is, dat zij op beslissende punten de betekenis van die verklaring uitholt. Men houde ook in het oog, dat het niet zo is, dat mr. Sassen wél die ver klaring van dr. van Royen zou wil len loslaten. Daar is natuurlijk geen sprake van. Hij is juist de man die er onverkort aan vasthoudt. Doet de regering dat niet? W{j vrezen! Vasthouden, wij zeg gen nogmaals, onverkort, aan het standpunt van dr. van Royen, dat het standpunt van de regering im mers was, betekent, dat wij de re publikeinse regering in Djocja niet zonder meer willen herstellen, dat wij de nieuwe U.N.O.-commissie niet de bevoegdheid willen geven, de interimregering in ons Indonesië te regelen met alle fatale gevolgen van dien, dat wij die commissie ook niet de bevoegdheid willen geven, uit te maken, waar en in hoever wij onze troepen uit de bezette gebie den zullen terugtrekken! Dat is onze verantwoordelijkheid en wij zouden immers niets doen, wat met die verantwoordelijkheid niet overeenkwam? Er zal over deze kwestie nog wei een en ander te zeggen zijn. Een nader oordeel moeten wjj op schorten, tot wij meer weten. Wel weten wij, dat de buitenlandse druk onbeschaamd groot is geworden en dat men zelfs voor dreigementen met sancties niet bleek terug te te schrikken. Is het echter niet in overeenstemming met een fier na tionaal standpunt, als wij voor drei gementen op zij gaan? Engeland kan gemakkelijk het niveau van de minste weerstand kiezen, als het onverfroren laat weten, dat het zelf met moeilijkheden met z ij n do minions zit, daar moeten wij ook maar weer voor opdraaien. En dan is er de binnenlandse druk. De ju belklanken, welke het „Vrije Volk", van de Partij van de Arbeid, heden morgen al aanheft over het aftre den van minister Sassen, geven wel te denken! Ook in dit verband zien wfj een nadere verklaring van de verhouding onzer Fractie jegens het standpunt van minister Sassen met meer dan gewone belangstel ling tegemoet! Geen „Care"-pakketten meer naar Hongarije De Amerikaanse liefdadigheids organisatie „Care", die zich bezig houdt met het zenden van voedings producten en kledingstukken naar Europese landen, heeft besloten Hongarije te schrappen van de lijst der landen, waarheen pakketten mo gen worden gezonden. Men wijst er op, dat die beslissing geen verband houdt met de jongste gebeurtenissen in Hongarije. Zij is genomen ingevolge de weigering van de Hongaarse regering het ac coord betreffende 't verzenden van hulppakketten te vernieuwen. Tafeltennis Finale herendubbel De finale herendubbelspel was 'n Tsjechische aangelegenheid. De Tsjechen Tolkar en Andreadis(Tsje. chosl.) sloegen hun landgenoten Vana en Stipek. de titelhouders, met 21—18, 21—18, 23—21. MINISTER SASSEN heeft aan Hare Majesteit de Koningin ontslag gevraagd als Minister van Overzeese Gebiedsdelen, zo wordt officieel uit den Haag gemeld. De officiële mededeling vervolgt: „In de boezem van het kabinet is geen principieel verschil gerezen over de staatsrechtelijke doelstellingen met betrekking tot de hervormingen in Indonesië. De reeds bij herhaling kenbaar gemaakte doeleinden van de regering zullen dan ook onveran derd worden nagestreefd en voor zover dat van de regering afhangt op korte termijn worden verwezenlijkt. Terwijl ook het gehele kabinet wenste vast te houden aan de verklaring van dr. j. H. van Roijen, op 28 Januari j.l. in de Veiligheidsraad afgelegd namens de regering, rees meningsver schil tussen de overige leden van het kabinet en minister Sassen over de te dezer zake verder feitelijk te volgen gedragslijn", zo besluit de regeringsmededeling. Aan dit bericht kan worden toegevoegd, dat minister mr. van Maarseveen tijdelijk de porte feuille van Overzeese Gebiedsde len zal beheren. Het ontslag van mr. Sassen is een gevolg van bui tenlandse en binnenlandse poli tieke druk. De laatste wordt in het hoofdartikel behandeld, dat eerste blijkt ten duidelijkste uit de volgende berichten: In Lake Success werd Vrijdag gemeld dat westelijke landen die Nederland vriendschappelijk ge zind zijn red.) sterke druk op de Nederlandse regering uit oefenen „om een einde te maken aan het feit dat de Nederlandse regering zich inzake de Indonesi sche kwestie niet stoort aan de Veiligheidsraad", zo meldt A.P. Een Amerikaanse woordvoerder memoreerde dat Merle Cochran, de Amerikaanse vertegenwoordi ger ih de Commissie van Goede Diensten, lange besprekingen heeft gevoerd met Nederlandse ministers in den Haag en voegde eraan toe: „U kunt uw eigen con clusies trekken". De diplomaten in Lake Success hebben geen aanwijzing dat de Nederlanders voor 15 Februari zullen handelen. Zij meenden echter dat men er goed aan zou doen „a.s. Dinsdag op den Haag te letten". Engeland heeft, naar A.P. ver der uit Londen meldt, Nederland geadviseerd om de gevangen ge nomen Indonesische republikeinse leiders zo spoedig mogelijk in vrijheid te stellen en te voldoen aan de door de Ver. Naties gege ven richtlijnen voor een regeling van het Indonesisch geschil; dit werd Vrijdag van regeringszijde te Londen meegedeeld. De woordvoerder zei dat de Britse ambassadeur in den Haag, Sir Phillip Nichols, enkele dagen geleden een bezoek gebracht heeft aan de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Stikker, in den Haag en hem gewaar schuwd heeft „tegen de gevolgen die niet voldoen aan de UNO richtlijnen op de publieke opinie in de wereld en Engeland zouden hebben". De zegsman wees erop dat Sir Phillip mr. Stikker eraan herin nerd had, dat de Nederlanders de Veiligheidsraad hebben beloofd dat zij de Indonesische republikei nen die zij eind December huis arrest hadden gegeven, in vrijheid zouden stellen (onder voorwaarde red.) Sir Phillip deelde mr. Stikker mede dat indien deze leiders eerst „binnen niet al te lange tijd'' (en dus niet terstond) hun vrij heid krijgen dit die genoemde „hoogst ongunstige" uitwerking zouden hebben op de openbare mening in de wereld en Engeland. De Berlijnse Centrale-West wordt op het ogenblik weer opgebouwd. Zij vormt één der belangrijkste objecten van oe voormalige Duitse hoofdstad en men hoopt haar vóór de komende winter te hebben voltooid. De machines van deze centrale, die de electrische stroom voor de drie westelijke sectoren zal leveren, worden via de lucht brug aangevoerd. De centrale met de karakteristieke drie schoor stenen. Engeland was volgens de zegs man, in „een lastige situatie" ge raakt tegenover zijn partners in het gemenebest zoals India, Pakis tan, Australië en Ceylon tengevol ge van wat hij noemde „Neder lands bespotting van de Veilig heidsraad". Elk dezer dominions voelen veel sympathie voor de Indonesiërs en delen Engelands standpunt dat Nederland geheel Azië en een groot deel van de Arabische we reld door zijn optreden in Indone sië tegen zich in het harnas heeft gejaagd, verklaarde de zegsman. Men neemt aan (volgens de zegsman van A.P., maar wie is die „men") dat de leiders van het Fo reign Office vrezen dat indien de Nederlanders de UNO-richtlijnen blijven negeren dit een stap tot tenuitvoerlegging van de sanctie clausules uit het handvest tenge volge zou kunnen hebben!! Behalve deze afschuwelijke bui tenlandse druk was er ook zekere druk uit Batavia, maar die betrof meer de aandrang, om in elk ge val spoed te betrachten met een beslissing, welke dan ook. Over de inmiddels verwezenlijkte mogelijk heid van een kabinetscrisis in Ne derland was men in Nederlandse politieke kringen te Batavia vol gens A.P. en volgens Aneta ern stig bezorgd. De politieke activi teit zou in een van de meest- critieke perioden, die men het hoofd heeft moeten bieden, in een zwevende toestand geraken. Dr. Beel zou met aftreden hebben ge dreigd indien hij niet spoedig be slissende instructies kreeg, en de UNO-commissie liet gisteren aan Nederlanders en republikeinen weten, dat er nog maar vijf da gen tijd waren.... Op Zondag 20 Februari zal in de hoofdstad in het R.A.I.- gebouw door de diverse katho lieke jeugdorganisaties een na tionale protestmeeting worden gehouden in verband met het proces tegen Kardinaal Minds- zenty. Het Russische Aardrijkskundig Genootschap, dat Donderdag te Leningrad heeft vergaderd, is van mening dat de Sowjet-Unie het „onbetwistbaar recht" heeft te worden gekend in kwesties be treffende het Zuidpoolgebied. Besluiten buiten de Sowjet-Unie om ten aanzien van het bestuur van de Zuidpool konden geen wets- kracht hebben. De voorzitter van het genoot schap, Berg, verklaarde: „Achter de schermen en buiten Rusland om worden besprekingen over de Zuid pool gevoerd. De Sowjet-Unie heeft op de Zuidpoolgebieden, die door Russen zijn ontdekt, in geen geval minder recht dan b.v. Frankrijk, dat de souvereiniteit over Adelie- land opeist op grond van het feit, ■dat het gebied in 1840 werd ont dekt door de Fransman d' Urville. De Russische onderzoekers Bel lingshausen en Lazaref stelden ech ter 20 jaar vóór d' Urville voor het eerst vast, dat de toenmaals heer sende mening, als zou zich achter de Poolcirkel geen land meer be vinden, onjuist was". Berg verzekerde volgens dit rap port, dat waardevolle mineralen en de mogelijkheid van lagen urani umerts het Zuidpoolgebied „inter nationale betekenis" geven. Het rapport protesteert tegen „onge rechtvaardigde" pogingen Zuid- poolgeschillen op te lossen zonder de Sowjet-Unie, die een „historisch recht" heeft in de besluiten mede zeggenschap te hebben. Waarnemers te Londen vragen zich af, of de Sowjet-Unie van plan is een Zuidpoolexpeditie uit te rusten, na haar aanspraak op rech ten in het Zuidpoolgebied, welke gebaseerd zijn op reizen van Russi sche onderzoekers in het begin van de negentiende eeuw. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat Moskou zich niet langs (üplomatieke weg tot Enge land heeft gewend met de vraag deel te nemen aan besprekingen over betwist Zuidpoolgebied. De Sowjetregering behoort niet tot de belanghebbende regeringen, waar- Pafer W. Schoemaker M.S.C. Apostolisch Administrator van Purwokerto BATAVIA (KNP - 9-2-'49) Op de Apostolische Delegatie te Batavia is bericht ontvangen, dat bij decreet van de H. Congregatie tot Voortplanting des Geloofs aan Mgr. B. J. Visser, op diens ver zoek, eervol ontslag is verleend als Apostolisch Administrateur van het Vicariaat van Purwokerto, onder dankbetuiging voor de vele diensten aan de H. Kerk bewezen, vooral onder de huidige omstan digheden. Tot zijn opvolger werd benoemd de Zeereerw. Pater W. Schoemaker M.S.C. Doodstraf voltrokken Bij Koninklijk Besluit is afwij zend beschikt op het gratiever zoek van M. Jansen, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. Het vonnis is inmiddels voltrokken. voor de V.S. een plan hebben opge steld voor gemeenschappelijk be stuur. opdat er een einde zou wor den gemaakt aan de concurrerende eisen, die door Argentinië en Chili tegen Engeland worden ingebracht. Een woordvoerder van het Chi leense ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat de Sowjet- Unie „te laat" kwam met haar aan spraken op rechten in het Zuid- jioolgebied. NIJMEGEN, 11 Febr. Te Doornenburg in de Over-Betuwe zijn gisteren de twee zoontjes van de familie Jansen, jongens van 9 en 15 jaar, door. het ijs gezakt en verdronken. De jongste zakte het eerst door het ijs en toen de oud ste hem wilde redden, kwam ook hij in het water terecht. Grafie verleend De doodstraf bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden opgelegd aan M. Vonk is bij wijze van gratie ver anderd in een levenlange gevan genisstraf. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indone sië zijn gerapporteerd. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 23 Januari 1949: serg. G. Lubbi uit Borger (Dr.). Gesneuveld 27 Januari 1949: sold. R. Jansma uit Anjum (Fr.). Gesneuveld 30 Januari 1949: sold. E. H. den Hartog uit Sliedrecht. Gesneuveld 31 Januari 1949: sold. Ie ki. E. Dobbenberg uit Dieren; sold. Ie kl. J. W. M. Giebenn uit St. Antonis (ge meente Oploo). Gesneuveld 2 Februari 1949: sold. Ie kl. J. E. Groot uit Rotterdam. Gesneuveld 3 Februari 1949: korp. H. Bosman uit Leiden; sold. Ie kl. G. P. Harthoorn Den Haag; sold. P. van Poel geest uit Hilversum. Gesneuveld 4 Februari 1949: spld. A. Verlaan uit Uithoorn. Gesneuveld 5 Februari 1949: sold. C. L. van Hoof uit Hoo- gerheide (gem. Woensdrecht). Rectificatie D.d. 4 Februari 1949 werd bij de verliezen in Indonesië vermeld: Gesneuveld 26 Januari 1949: sold. M. A. Kuesken uit Den Haag. Dit moet echter zijn: sold, M. A. Huesken. Kon. Ned. Indisch Leger: Gesneuveld 3 Februari 1949: korp. artie A. C. Martens uit Rotterdam: overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 4 Febr. 1949: res. 2e it. infie A. F. Reket uit Bussum, CANBERRA, 11 Febr. (Reuter) De dscussie van het besluit der Australische regering tot uitwij zing van Mevr. O' Keefe en haar acht kinderen veroorzaakte heden rumoer in het Huis van Afgevaar digden, toen de, heer Harrison, waarnemend leider der oppositie, vroeg of de Nederlandse gezant in Australië, mr. P. E. Teppema, een „sterk protest" had ingediend tegen de rede van de minister van immigratie, Calwen, twee dagen geleden in het Huis gehou den. Dr. Herbert Evatt, minister van buitenlandse zaken, zeide, dat het voor hem „geheel onmogelijk" was verslag uit te brengen over een particulier onderhoud, dat hij gis teren met mr. Teppema had. Hij was „zeer verstoord" bij de gedachte, dat op het bezoek van de gezant zo de nadruk gelegd en dat hieromtrent zo overdreven moest worden tot het veroorzaken van moeilijkheden tussen de Austra lische en Nederlandse regering. Temidden van het rumoer daagde minister Calwell de oppositie uit tot een motie van wantrouwen in zijn beleid ten aanzien van de Koningin dit weekend niet naar Sankt Anton 'S-GRAVENHAGE, 12 Febr. Naar wij van de algemeen se cretaris van het Koninklijk Huis vernemen ia het bericht van ver schillende ochtendbladen van heden, als zou H.M. de Koningin dit week end in Sankt Anton doorbrengen, niet juist. immigratiewetten. „Ieder lid staat vrij amendementen in te dienen op de immigratiewet, indien hij het niet eens is met de blank Australië- politiek", aldus Calwell. „Ik ben van mening, dat de oppositie een zwart Australië wenst", zo zeide hij. Uit gezaghebbende bron wordt thans vernomen, dat Mevr. O' Keefe en haar acht kinderen, die 28 Fe bruari Australië zou moeten verla ten, misschien uitstel zal worden verleend. Een woordvoerder van de rege ring zeide, dat minister Calwell de autoriteiten heeft medegedeeld, dat hij niet streng wilde zijn wat be treft de datum van vertrek van Mevr. O' Keefe. Ora et Labora (Sm.) De Bisschop van Haarlem, mgr. Huibers, heeft ons opnieuw aangespoord, voor de situatie in Hongarije en de daardoor in de wereld opgeroepen moeilijkheden te blijven bidden. Men herinnere zich zijn oproep. Protesteren, zoals a.s. Maandag op de grote meeting van Katholiek Nederland in Am sterdam gebeuren zal, is goed en nuttig, maar bidden is beter. En aangezien niet geheel Katholiek Nederland naar Amsterdam kan gaan, zal het prachtig zijn, indien de demonstratie in het Concert gebouw ondersteund wordt door een machtig gebed van alle gelovi gen, die zich wel, vandaag en mor gen en Maandag naar de kerk in hun eigen parochie kunnen bege ven! Het parool luidt dus: ora et labora, bidt en werk. Dat houdt ook nog met iets anders verband. Het is natuurlijk prachtig, dat er zoveel belangstelling bestaat voor de vergadering in Amsterdam. Meer dan driemaal is de zaal uit verkocht en men treft maatregelen, /om diverse kerken met de grote demonstratiezaal te verbinden, zo dat daar het gesprokene zal kunnen worden gehoord. Mensen, die nooit naar een vergadering gaan, komen Maandag uit hun slaap en trekken naar het Concertgebouw. Het is goed, het is prachtig. Maar. waarom alleen zoveel belangstelling voor een protest? Dat is toch altijd iets negatiefs! Terecht zei dan ook oen spreker op een reeds gehouden orotestmeeting, ik meen in En schede, dat het niet voldoende is te protesteren en te bidden, maar dat or ook gewerkt moet worden, dat men-met de positieve sociale cn politieke actie mee moet doen. t.id en werkzaam lid dan, van de sociale en politieke organisaties zijn. Niet alleen protesteren tegen onrecht, dat ons wordt aangedaan, maar ook zelf actief zijn, om langs le geëigende wegen te helpen aan de opbouw van een toestand en van omstandigheden, waarin het ■jodvergeten stelsel van terreur en onmenselijkheid geen kar J krijgt! In de vorige eeuw vestigden vele Duitsers zich in het Heilige Land. Zij behoorden tot een christelijke groep, die afstamde van de Duitse tempelridders. Eén dezer nederzettingen is Wilhelma, gelegen in de vlakte tussen de Arabische steden Ramleh en Lydda. Gedurende de gevechten in Palestina was Wilhelma een opleidingscentrum voor Arabieren, doch het werd, na de ver overing van Lydda door de Joden, door de bewoners verlaten. De bewoners van drie joodse kolonies, die tijdens de gevechten moesten worden verlaten, hebben nu bezit genomen van het dorp, dat nog steeds aan aanvallen bloot staat. Nieuwe bewoners van Wilhelma op weg naar hun werk. BERLIJN, 11 Februari (Reuter). In een rapport aan de Amerikaanse regering heeft generaal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland, de vorderingen, die in het afgelopen jaar zijn gemaakt „opmerkelijk" genoemd, ofschoon het personeel van het militair bestuur met meer dan 1000 man is verminderd. Clay verklaart, dat de productie in West-Duitsland met meer dan 50 percent is toegenomen in het laatste half jaar en dat vooral de voedselvoorziening als gevolg van een overvloedige oogst is verbe terd. Wij hebben thans de levens standaard van de West-Duitsers zodanig opgevoerd, dat het volk voldoende te eten krijgt, aldus Clay. Het grootste gevaar was nog in flatie, doch Clay gelooft, dat deze in de hand kan worden gehouden. Clay gelooft, dat de geschiede nis zou aantonen, dat de militaire gouverneurs juist handelden toen zij de zuivering aan de Duitsers zelf overlieten en dat de werke lijk gevaarlijke nazi's lang genoeg uit hun functies zouden kunnen worden gehouden om andere lei ders kans op ontwikkeling te ge ven. In het afgelopen jaar is men een aanzienlijk stuk nader geko men tot de instelling van een vrije pers en radio. Het gevaar bestaat, dat een agressieve en zelfs een anti-democratische pers de kop zal opsteken, doch Clay is van mening, dat men dit gevaar aan kan. Voorts meldt generaal Clay, dat de Sowjetrussische autoritei ten het voornemen hebben nieuwe identiteitskaarten aan de inwo ners van Oost-Berlijn en de ooste lijke zone van Duitsland te ver strekken, wat naar zijn mening tot een verdere splitsing kan lei den, daar de Sowjetautoriteiten de westelijke identiteitskaarten niet zouden kunnen erkennen. In December meldden zich we kelijks 200 vluchtelingen uit de Sowjetrussische sector bij de Amerikaanse autoriteiten. Het opblazen van de zendmas ten van Radio Berlijn door Franse ingenieurs in December had vol gens Clay „een reusachtige stij ging" van het Duitse moreel ten gevolge, doch de ontruiming van Stolpe door de Franse had klaar blijkelijk het tegengestelde effect. Het moreel van de Berlijners stimulans door de uitslag van de VATICAANSTAD, 11 Februari (Reuter). Heden is afkondiging- ge daan van een in het latijn gestelde officiële oproep aan alle kardina len voor een buitengewoon geheim Consistorie op Maandag a.s. De kardinalen hebben opdracht gekregen purperen gewaden te dra gen, een teken van rouw voor een door de Kerk geleden verlies. Stanley wil Israëlisch burger worden Sydney Stanley, die betrokken was bij het onderzoek naar beweer, de corruptie in Britse regeringskrin gen en die op de nominatie zou staan om uitgezet te worden, heeft thans verklaard aanspraak te ma ken op het burgerschap van de Staat Israël. Londense havenstaking ten einde De staking in de Londense haven, ten gevolge waarvan twee Neder landse schepen niet gelost konden worden, is beëindigd. Een der sche. pen was geladen met sinaasappelen. Het an'dere, aldus A.F.P., met kaas en eieren. December-verkiezingen, toen 86.2 percent van de stemmen aan de anti-communistische partijen kwam. De uitslag veroorzaakte een gevoel van opluchting, aldus rapporteerde Clay. Z. H. de Paus heeft Vrijdag de Italiaanse minister-president, AI- cide de Gasperi, ontvangen. De audiëntie duurde vijftig minuten. Het was deeerste audiëntie, die aan de huidige Italiaanse minis ter-president werd verleend en te vens een van de langdurigste, door Z. II. Paus Pius XII gehou den en vond plaats bij gelegen heid van de twintigste verjaar- dat van de ondertekening van het Verdrag van Lateranen. Na afloop van de audiëntie legde de Gasperi een krans op de graf tombe van Paus Pius XI, die het Verdrag van Lateranen onderte kend had. Het pro-communistische blad „Republica" schreef naar aanlei ding van de audiëntie: „In politie ke kringen neemt men aan, dat de Gasperi de H. Vader verzocht heeft de politieke activiteit van de Ka tholieke Actie duidelijk te doen af bakenen". Men meent, dat deze commentaar refereert aan menings verschil in de christelijk-democrati- sche partij over de mate, waarin religieuze organisaties actie van politiek of semi-politiek karakter moeten steunen. BATAVIA, 11 Febr. (Aneta) Aan de chef van het kabinet van dr. Beel, dr. P. J. Koets, is een reso lutie overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de vertegenwoordigers van het volk in Noordwest- en andere delen van Nieuw Guinea eisen, dat onverwijld binnen de kortste tijd bij officiëel decreet be paald wordt, dat Nieuw Guinea deel uitmaakt van het Koninkrijk der Nederlanden overeenkomstig de positie van Suriname en de Ne derlandse Antillen en dat de Ne derlandse regering bij de bespre kingen met de vertegenwoordigers van het Indonesische volk hier mede overeenkomstig handelt en de internationale wereld van deze eis op de hoogte stelt". De resolu tie was o.m. gericht aan de Minis ter-President, de Ministers van Overzeese Gebiedsdelen en Buiten landse Zaken en de voorzitters der Sta ten-Generaal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1