Duizenden explosieven werden achtergehouden FILMS VAN DE WEEK Hr. Ms. „Buffel" naar Rotterdam Kanttek r r PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 12 Februari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Schola Publica Stille Omgang R.K. Wandelv. H.V.Z. SCHOLA PUBLICA Naruurnistor. cursus V. J A.F.C.-Nieuws K.A.B.-HOEKJE Onze Agenda V.. J Gecompliceerd verkeersongeval Burgerlijke Stand De Coöperatieve Vee-afzet in Noord-Holland Huis aan huis ophaaldienst fn A. BöKKERINK Victoriatheater A.B.T Cinema Harmonie R.K. Landarb.bond „Sint Deus Dedit" WEERSVERWACHTING Ronde van Luxemburg K.F.C. FILMKEURING R.K. NOORDER HANDBALKRING UURWERK M. PLAS, Postzegelautomatan komen weer in dienst Marktberichten Dr. FREDERIKSE Dinsdag afwezig ALGEMENE IN ISI De strijd voor Op 17 Februari, a.s. Donderdag dus, begint de Natuurhistorische cursus, die gegeven zal worden door de bioloog dr. Teunissen. Op drie achtereenvolgende. Donderda gen. n.l. 17 Februari, 24 Februari en li Maart zult U dus in de gelegen heid worden gesteld om onder er varen leiding dieper door te drin gen ip de geneimen van Gods won dermooie natuur van mens en dier. Achtereenvolgens worden behan deld: 1. Het hoogtepunt van de schep ping. De levende stof. 2. Leven is: voortdurend veran deren. Groei, ontwikkeling en de voortplanting als levensuitingen. 3. Merkwaardige ^instincten. Het devies der dieren: niet denken, maar doen. Alle cursuslessen worden gegeven in hotel Victory, Langestraat 70 te Alkmaar en beginnen om S uur. De lessen worden geïllustreerd met films en lichtbeelden. Het cur susgeld moet voldaan worden op 17 Februari aan de zaal. Men gelieve de kaarten, die men heeft ontvan gen na aanmelding, mede te bren gen, daar deze kaarten bij betaling worden afgestempeld en dan als be wijs van toegang dienen. Wie even tueel verhinderd is alle avonden bij te wonen, kan desgewenst een kaart krijgen voor één avond. Wanneer er nog liefhebbers zijn, die deze uitzonderlijke gelegenheid niet voorbij willen laten gaan, kunnen deze zich nog schriftelijk of ^telefonisch aanmelden bij het secretariaat van Schola Publica, J. Dominicus, Roemer Visscherstraat la te Alkmaar, telefoon 4506. Het bestuur van het Genootschap voor de Stille Omgang naar Am sterdam schrijft ons: Voor Alkmaar en Omstreken zal dit jaar de Stille Omgang naar Amsterdam gehouden worden in de nacht van Zondag 13 Maart. Houd dus nu reeds deze Zondag vrij. De nood in de wereld is ont stellend groot, daarom moeten wij veel, heel veel bidden en offeren om de ware vrede en rechtvaardig heid te verkrijgen. De intentie is: „Dat God allen, die te lijden hebben om Christus met zijn bijzondere genadekracht moge zegenen". Laten zeer vele het offer van hun nachtrust brengen, om in de stilte van de nacht in Amsterdam bid dend de omgang te houden. De tijd van vertrek en terugreis zal nog nader bekend worden ge maakt. alsmede wanneer en waai de programma's te verkrijgen zijn. Wandelaars opgelet! A.s. Zondag laten We onze benen weer eens een (goede daad doen. Zoals jullie lo laatste keer gezien hebben, is het wel nodig, dat er nog goed getraind moet worden, voordat we aan offi ciële wandeltochten gaan deelne men. De opkomst viel ons lang niet tegen, maar nu ook volhouden. We vertrekken om half drie van de Paardenmarkt. Zoals altijd is ieder een van harte welkom. Degene, die voor dit seizoen nog een wandel boekje wil hebben, kan dit aan de voorzitter opgeven. Gedenk onze pennirigmeesteresse ook Zondag, Dr. R. TEUNISSEN 17 en 24 FEBR en 3 MAART in VICTORY Cursusgeld f 1.50 Entréc per avond f 0.75 Aanmelding schriftelijk of telefonisch aan het Secreta riaat: Roemer Visscherstraat la. Alkmaar. Tel. 4506 (Zie stadsnieuws) (Adv.) AFC 1—Berdos 1. AFC 2—SVA 1 12 uur. Kolp. Boys 1—AFC 3. Juni- ofen: Berdos aAFC a. SVA b AFC b. Zeevogels a—AFC c. Adsp.: Vitesse aAï'C a. AFC bHollan- dia a. AFC cMeervogels b. Lim- mqp b—AFC d. AFC g—AFC h. Meervogels cAFC i. Twaalf maal twee is 24. Dit is een eenvoudig rekensommetje. Se nioren, junioren en adspiranten, maakt dit rekensommetje tot waar heid. Het eerste ontvangt Berdos, de Berdosmannen komen op volle sterkte, dus oppassen! Het tweede krijgt tegen de Assendelfters zwaar kersen eten. Zorgt voor de juiste uitslag!! Het derde heeft het in Oudorp niet beter. De junioren volgen de senioren op in het goede. En tot slot de adspiranten. Het is weer een echte oude lijst, ik zie ook enige adspirant kampioenen. Jullie weet ook je plicht. Aan alle maal: tot Zondag. t De P.P,C.-er In dc loop van deze week zullen alle leden een convocatie ontvangen voor de Jaarvergadering. Vorige week maakten we reeds melding van het feit, dat deze bijeenkomst een zeer belangrijke zal zijn. Nog maals sporen wij allen aan hierbij tegenwoordig te zijn. De vergadering zal worden opge luisterd met zang van onze eigen zangclub, waardoor het mogelijk zal zijn een prettige en stijlvolle stemming te verkrijgen en het zake lijke gedeelte niet uitsluitend een stempel drukt op de bijeenkomst. En wat ook van groter betekenis is, het bestuur staat er voor in dat al len tevreden zullen kunnen zijn omtrent het uur van sluiting. Daar voor is natuurlijk de medewer king van de vergadering nodig, welke we bij voorbaat inroepen. De veelgehoorde klacht, dat de verga deringen zo lang duren, mag op de jaarvergadering niet vernomen worden. BIOSCOPEN: Harmonie: The Jolson Story, 18 jaar; Victo ria: De Ellendigen, boven 14 jaar; Cinema: The Cli max, 18 jaar; A.B.T.: Een meisje zoekt een moordenaar en Bandieten in het zadel, beide 14 jaar. ZONDAGSDIENST Doktoren: dr. K. N, Kolk, Geestersin- gel 36, telef. 2017 en dr. J. Pot, Straatweg E 65, telef. 3117. APOTHEKEN: Zaterdag: SchoutenOole, Koorstraat 41; Zondag: B. H. J. Schouten, Emmastr. 64. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag: Nassau-garage, Nassauplein, telef. 3545 en Zondag: II. Jong, Lindenl. 100, telef. 3628. ALKMAAR. Gisterenmiddag om half zes. botsten op het kruispunt LangestraatSchoutenstraat twee wielrijders tegen elkaar. Op dat mo ment naderde juist vanaf het Kerkplein 'een vrachtauto, die voor. afgegaan werd door een wielrijder. Deze laatste moest op het kruispunt een wending maken om niet tegen de andere wielrijders aan te botsen, met het gevolg, dat hij door de hem achterop komende vrachtauto werd aangereden. De bestuurder was zo sportief de man op de been te hel pen en hem de schade aan zijn rij wiel te vergoeden. HEERHUGOWAARD Geboren: Gqrardus Jacobus, z.v. A. Brink en A. lVIasteling; Divera Anna, d.v. C. van Langen en A. Vlaar; Geertrui- da Maria, d.v. dezelfden; Maria Ja- coba Eugenia, d.v. J. Wittebrood en E. Suiker; Cornelia, d.v. L. Swin- kels en J. E. Groot; Elisabeth Cla- zina Jocina, d.v. J. de Wit en E. J. Duin; Theodora Elisabeth, d.v. Th. C. Klaver en E. Wijnker; Matthijs Tcake, z.v. S. Hoekema en T. Jan sen; Cornelia Catharina Maria, d.v. A. Bos en M. A. A. Commandeur; Jacobus Johannes, z.v. J. Pater en G. A. Molenaar; Johannes Jozeph, z.v. A. Smit en C. P. Berkhout; Agatha Gerarda. d.v. J. Vreeker en G. Bruin; Willem Simon, z.v. Th. van der Goot en M. Vethman; IJs brand Lambertus Maria. z.v. J. A. F Feenstra en B. Veldt; Catharina Geertruida, d.v. J. van Stralen en A. Wijnker; Johannes Nic. Antonius z.v. G. Th. A. Speeker en A. Bot; Cornelia, d.v. A. Oudendijk en A. Kneltjes: Theodorus Gerardus. z.v. G. J. Boekei en F. E. Zwierzina; Anna Maria Anthonia, d.v. A. L. Vlaar en M. G. Klaver; Geertruida Elisabeth, d.v. J. Blauw en G. Smit; Antonius Adrianus, z.v. A. Loos en E. Brieffies; Catharina Maria, d.v. C. Th. Bakker en J. C. v. Langen. Ondertrouwd: Jan Schouten en Cornelia J. M. Enthoven; Cornells Danenberg en Maria M. A. Wijnker; Willem H. Kuis, Alkmaar en Maria Ursem; Cornells J. J. Kager en Ma ria G. Zuurbier; Hendricus Koer man, Amsterdam en Engelina C. Borst; Gerardus J. Oudhuis, Lange- dijk, en Cornelia U. Hoogland. Getrouwd: Wilhelmus P. Groot en Paulina Stet; Jan Schouten en Cornelia J. M. Enthoven'; Willem II. Kuis. Alkmaar en Maria Ursem; Albert ter Stege, Hoogeveen en Trijntje Glas; Cornelis J. J. Kager en Maria G.Zuurbier. Overleden: Arend Mantel, 82 jr., wedn. van A. Bakker; Mnartje de Beurs, 78 jaar, wed. van P. Dekker, wonende te Oude Niedorp; Neeltje Wijngaard, 57 jaar, echtg. van A. Rentenaar. LOOP DElt BEVOLKING HEERHUGOWAARD Ingeko men: M. C. van Zonneveld; Alida Weel, Willem van Dok, Lebjim Ja- nusens, Johanna C. van Hoon. Vertrokken: Hendrikus K. Bleyen- daal. Koedijk. Bovenweg 67; Corne lis Groot, Langedijk, Dijk 111; Cor nelis Haakman, Oudorp, Ooyevaar- straat 17; Alida C. Hooiveld, Wie- ringermeer, Wierweg 63; Hendrik Dokter, Amsterdam, Bredarodestr, 34; Adrianus C. Gron, Sint Pancras, Bovenweg 183; Hendricus W. Borst, 's-Gravenhage, Prinsengracht 14; Cornelis J. Rood, Castricum, Geel- vinckstraat 6a: Petrus Mulder, Ber gen. dr. van Peltlaan 11; Kesthy a Blair, Batavia, Kadjiweg 9; Adr. K. Wuis, Westerbork, Zandhoek laan 3; Neeltje Slooten, Alkmaar, Pr. Julianalaan 14; Cornelis G. Braas, Schermerhorn, C 51; Johan na M. Stoop, Alkmaar, Egmonder- straat 1; Jeannine E. H. T. Huij- bregts, Ossendrecht, Dorpstr. A 61; Trijntje Glas, Hoogeveen, Oosten- rijksclaan 4; Sara E. E. Evers, Den Helder, Gravenstraat 71; Johanna J. Komen, Hensbroek, B 12; Jozel C. M. Vlaar, Beemster. Oosthuizer- weg 82; Hendricus Jongejan, Haren karspel E 19. BAVO NIEUWS URSEM Zondag een klein pro gramma. 't Eerste gaat naar Span broek om RKVVS I te bestrijden. Dit is 'n wedstrijd om het Gouden Kruis. RKWS is 'n jonge enthou siaste ploeg dus oppassen is de boodschap. We gaan op de fiets, half 2 vanaf Oudejans. Het 2e is vrij en het 3e speelt thuis om 12 uur tegen RKVVS 3. Dit vroege aanvangsuur is in verband met kerkdienst in de N.H. Kerk. Adspi ranten zijn ook vrij. L.T'.B.-VEKGAUEKIJNlx AKERSLOOT Dezer dagen vergaderde de L.T.B. onder voor zitterschap van de heer W. Swart Rz. Hij opende met een herden king van een dezer dagen ontsla pen lid. de heer Th. Kaandorp Sr. Na een hartelijk welkom tot de leden, gaf de voorzitter het woord aan de W. E. Heer Slaman, hoofd der Tuinbouwschool te Lisse, die de bodem- en bemestingsproblemen voor de bloembollenteelt uiteen zette. Wetenschappelijke instituten houden zich speciaal bezig met het grondonderzoek, de bodemkarte- ring, enz. Spreker beval het regio naal grondonderzoek aan b.v. over de lengtö van een geheel dorp om een juister beeld te krijgen van de bodemgesteldheid. Na de verschil lende behoeften van onze planten behandeld te hebben, bracht spre ker de onmiskenbare waarden van stalmest en groenbemesting onder de aandacht van de aanwezigen. Naar aanleiding van de zeer leerzame lezing kwamen verschil lende vragen naar voren, die op deskundige wijze beantwoord wer den. Na een dankwoord aan spreker werd tot het huishoudelijke ge deelte overgegaan en besloten tot gezamelijke aankoop van palen. Candidaten voor de kwekersvak- groep werden gesteld: de heren: J. Elders, II. Roozen en A. Nuijens. Tevens werden afgevaardigden hiervoor benoemd. In de rondvraag kwam het euvel van de loslopende honden ter spra ke, omdat in de afgelopen maanden meerdere malen kippen en thans ook schapen aangevallen werden. Reeds zeer vele kippen zijn het slachtoffer geworden. Besloten werd daarom dit onder de aandacht van hel gemeentebestuur te bren gen. Na deze causerie en een dank woord voor de prettige wijze van vergaderen volgde de sluiting. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Petrus Th. M., z. v. P. Bleijendaal en A. C. A. Luijkx; Alie, d. v. A. H. Veuger en M. de Carpentier; Maria, d. v. J. Raat en A. Zandstra; Catharina D., d. v. P. C. M. de Vries en M. G. Hertog, Getrouwd: N. Ligthart, carros seriebouwer en A. Bakker, zonder beroep. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Ondertrouwd: Jo hannes Droog, 26 jaar en Theodora Maane, 25 jaar; jfacob Erigel, 21 jaar en Aafje Ossebaar, 22 jaar; Theodo rus Bosland. 54 jaar en Johannes Sproet, 42 jaar. EEN BIJENMARKT PURMEREND Bij particulieren bestaat het plan om hier in de eer ste helft van de maand April een bijenmarkt te houden. De Provinciale Bond van Rund- veefokverenigingen in Noordholland houdt zijn 77e algemene vergadering op Woensdag 2 Maart a.s., des v.m. 9 uur, in het Parkhotel te Hoorn. Aan de orde zijn verschillende be noemingen en jaarstukken en ver volgens een voorstel van het bestuur om bij eventuele oprichting van 'n Prov. Coöp. Vee-afzetvereniging, 't Bemiddelingsbureau van de bond daarbij onder te brengen. Het be stuur meent, dat na de informatori- sche besprekingen op de vergade ring van 15 Dec. thans een nadere beslissing over deze zaak dient te worden genomen. GEVAARLIJKE VERZAMELWOEDE: „Nog steeds is het noodzakelijk", zo besloot de heer G. J. D. Fran ken, Hoofd van de hulpverlenings dienst zijn uiteenzetting, „het pu bliek te wijzen op de gevaren, die er aan het verbergen en achter houden van munitie verbonden zijn. Want ook over tien jaren bijv. is het gevaar even groot en kunnen de kinderen, nu nog baby's dan bij het spelen met deze cxplosieven ernstig letsel oplopen of gedood worden". Deze uiteenzetting gaf hij in ver band met het afsluiten van de actie, die het Helderse politiecorps on dernomen had, om alle explosieven ingeleverd te krijgen, of zelfs huis na huis op te halen. Dat deze actie buitengewoon nuttig en doeltref fend geweest is bleek wel uit het magazijn, dat zo langzamerhand ge vormd was, waar tal van wapens en munitiesooi-ten opgeslagen werden. Een grote vrachtwagen vol was het resultaat en de hulpverlenings dienst onder cqmmando van de hr. Franken zorgt ervoor, dat deze gevaarlijke inhoud binnenkort er gens buiten Zierikzee in de Noord zee zal verdwijnen. De commissaris deelde in dit verband voorts nog mede, dat tot Woensdag 16 Februari iedereen alsnog achtergehouden wapenen en/of munitie kan inleveren zonder strafrechterlijke vervolging, doch na die datum is het echter onher roepelijk afgelopen. Mensen, die meenden, dat zij nu al last konden krijgen gooiden de in hun bezit zijnde munitie maar in het .water, doch zij vergaten erbij, dat het des ondanks toch nog even gevaarlijk blijft. De heer Franken gaf tevens een overzicht van de voorraden, die het vorig jaar konden worden opge haald en dat lijstje is formidabel van inhoud en tegelijk geeft het 'n beeld van de zorgeloosheid, die de burger heeft ten opzichte van deze levensgevaarlijke souvenirs. Opgehaald werden in 1948 85996 granaten. 19338 handgranaten, 7627 bommen, 7858 mijnen, 1488 pantser- vuisten, 16918 mortiergranaten, 878 phosphorgranaten. 2950 rookgrana- ten, 171.647 kg munitie, 11.201 kg springstoffen. Deze hoeveelheden vond men over het gehele land ver spreid nog in df woningen, of wer den vrijwillig ingeleverd. Tot nu toe is in 120 gemeenten in dezelfde geest een actie gehouden als in Den Helder, doch voor de provincie Noordholland had deze Als U moeilijkheden hebt met een KNOOP op de mo derne tintèn stof op mantel of japon, wij hebben een PRACHTIGE SCHILDPAD- KNOOP, die het doet. Wij brengen een mooie HOOFD DOEK f4.95 Een fijne ZWARTE WOLLEN KOUS en onze mooie GEPLAT- TEERDE KOUS, extra zwaar Ridderstraat 17 - Alkmaar (Adv.) De beroemde roman „Les Misé- rables" van Victor Hugo, die ook al eens als hoorspel door de radio gebracht werd. is door de Fransen verfilmd, met de bekende karak terspeler Harry Baur in de hoofd rol van Jean Valjean. Het is het verhaal van de ontsla gen galeiboef, die door de goede daad van een pastoor, die hem voor een diefstal weer aan de politie en daardoor aan het bagno had kun nen overleveren, doch hem zijn vrijheid hergeeft, tot een beter le ven komt. Hij ervaart echter, dat God wèl, doch de mensen niet rechtvaardig zijn. Een onbarmhar tig politie-inspecteur vervolgt hem, tot ook hij zijn leven aan de ont slagen galeiboef moet danken en hem ongemoeid laat. I^en boeiende roman in een boeiende Nederland film op het witte doek gebracht. Het A.B.T. komt dit keer niet al te best uit de bus. Twee films wor den vertoond, n.l. ..Bandieten in 't zadel" en „Een meisje zoekt een Moordenaar". De beide titels ver raden hier al, dat de nodige sensa tie verwacht kan worden, maar het valt tegen. Men krijgt wel genoeg doden voor zijn geld, maar daar mede is alles gezegd. De rest laat veel te wensen over. Ook bij de samenstelling van het verhaal is niet gelet op de draad, die door het geheel moet lopen en het is dan ook geen wonder, dat men hier en daal de kluts kwijt raakt. Het beeld van de eerstgenoemde film is slecht en van de tweede gaat het beter. Beide films zijn voor 14-jarigen. In het voorprogramma krijgt men wereld nieuws. Dc fatale stem Alvorens de hoofdfilm te draaien geeft de Cinema na actueel nieuws in de serie films uit de West van Polygoon-Profilty, een mooie docu mentaire film over het eiland Aru ba. Daarna een geestige tekenfilm en dan de hoofdfilm, waarin men een oude bekende ziet, Boris Kar- loff, die in deze film de lugubere rol speelt van een dokter, die na zijn vrouw vermoord te hebben, een zangeres onder hypnose brengt. Aanvankelijk lukt het hem, maar een vriend maakt aan de steeds dreigender wordende situatie een eind. Een nogal sinister geval, dat zich afspeelt in de opera, met mooie décors, balletten, shows en meer, dat liet oog streelt. Dat alles in techni color opgenomen is, verandert de lugubere en ietwat ongezonde sfeer njet. The Jolson Story In de film van deze week in het Harmonie-Theater, ziet men de ge schiedenis van de muziek, in het bijzonder dan de amusementsmuziek en,zang vanaf de eeuwen wisseling tot nu aan de sprekende film toe. Het is de levensloop tevens van 'n jongen, die per toeval door zijn zo mooie stem ontdekt wordt en die in de wereld van de amusement succes heeft en aan deze loopbaan zijn hart verpand heeft. Een aardige film, vol afwisseling en veel goede songs en shows. Maar juist de shows maken, dat de leeftijdgrens op 18 jaar dient te worden aangehouden. Uitgebreid nieuws completeert dit goede pro gramma. WIERINGEN Woensdagavond Hield de R.K. Landarbeidersbond een vergadering in het Parochie huis. Dè voorzitter, de heer A. de Waal, heette de geestelijk adviseur, pas toor Bijl en de aanwezigen valt harte welkom, waarna hij het woord gaf aan de secretaris, de heer N. Loos. Na voorlezing der notulen ont spon zich een levendige discussie over het wel en niet uitbetalen door de werkgevers van de toegezegde f 1.— loonbijslag. Uit het jaarverslag bleek, dat de leden hun geldelijke steun hebben verleend om te komen tot wat is gebeurd, nl. het aanschaffen van een vaandel door de KAB. De penningmeester, de heer Th. de Kort, gaf een kort financieel overzicht over 1948, waaruit bleek, dat ondanks de hoge uitgaven de aks sloot met een batig saldo. Een en ander is door de controle-com missie nagezien en in orde bevin den. Vervolgens werd overgegaan tot liet kiezen' van een nieuwe voor zitter, aangezien de heer de Waal aftredend was. Nadat bovengenoem de heer zich herkiesbaar stelde, werd met algemene stemmen de heer de Waal-'opnieuw als voor zitter herkozen. Tot toegevoegd bestuurslid werd na stemming gekozen de heer P. Rotgans. Als leden de controle-commissie voor 1949 werden gekozen de heren J. Borst, M. v. Hoesel en A. v. Hoesel. Hierna volgde de rondvraag, waarin de heef- Hylkema vroeg of van de gulden duurtetoeslag belas ting mag worden afgetrokken, wat inderdaad het geval bleek te zijn. De heer Loos vroeg hoe de leden staan tegenover de contracten. Algemeen was men van oordeel, dat de contracten direct van kracht moeten zijn, om op een bepaald moment zeker te kunnen zijn van de rechten en plichten van werk gever zowel als werknemer. Aangezien de bedrijfsresultaten der landbouwers niet bevredigend zijn, vóórzag dq voorzitter moeilijk heden, die toch op bevredigende wijze zullen moeten worden opge lost. Na een interessante discussie vroeg de geestelijk adviseur het woord, waarin hij de vraag stelde of de leden voor hun geloof uit komen indien dit noodzakelijk' is en hun geloof kunnen verdedigen. In de loop van de nu volgende gesprekken kwam ook bij de leden der vereniging tot uiting hun af schuw over het proces in Hongarije. Bij monde van het hestuur werd liet gehele proces en de veroorde ling van Kardinaal Mindszenty be schouwd als zijnde gericht tegen de gehele Katholieke Kerk. stad de primeur. De opzet is. dat langs de gehele kuststrook in deze provincie een soortgelijke actie zal worden ondrnomen. Dat er meermalen slachtoffers vallen door deze explosieven is be kend, doch dat dit in drie maan den tijd op 76 doden komt te staan en 81 zwaargewonden is toch wel heel erg, vooral omdat dit meestal aan eigen onvoorzichtigheid of roe keloze nieuwsgierigheid is te wij ten. Ook de hulpverleningsdienst kent zijn slachtoffers en zo vielen zes mannen bij dit werk, doch hoofd zakelijk nog door onvoorzichtigheid der burgers, die al aan gevonden projectielen geknoeid hadden voor de dienst gewaarschuwd werd. Dat het echter noodzakelijk is blijkt wel uit bet bovenstaande en daarom verdient het personeel aller hulde. VERLOREN WIERINGEN. Verloren; een rode portemonnaie inh. f 7.en 'n etui inh. 2 vulpotloden. D.W.O.-NIEUWS WÏERINGERMEER. De zang afdeling is weer gestart met een 20-tal leden. En met frisse moed gestart. Wij hopen van harte, dat de Wieringermeer over enige tijd kan genieten van het gemengde koor van DWO. Als voorzitter is gekozen mr. Hoogenboseh, als se cretaresse Tiny Keet, als penning- meesteresse Truus Scholten. VASTENAVOND WIERINGERMEER. Voor we de t(jd van boete en versterving begin nen, zetten we in de Wieringermeer nog eens alle zorgen op zij. Dinsdag 1 Maart (Vastenavond) zal er een grote carnavalsavond zijn in Hotel Smit, waar ai de pa rochianen vanaf 17 jaar worden verwacht. Vooral onze Zuiderlingen zal dit festjjn zeer zeker bekoren. Een groot orkest is gecharterd en de toneelafdeling komt met een dolle klucht. FRANS 'T HOEN KOMT Vrijdag 18 Februari komt Frans t Hoen op uitnodiging van de NK IB een avond verzorgen in Hotel Smit. Niet alleen NKJB'ers worden verwacht, - maar allen die belang stellen in voordracht-op-goed-peil zijn hartelijk welkom. De avond be gint om half 8. GEEL ZWART OP ZONDAG 13 FEBRUARI 't ZAND. Voor a.s. Zondag is er voor alle elftallen weer een wed strijd vastgesteld. Het eerste en het tweede elftal komen weer uit in de gouden Kruis-voorronde, waar ons eerste elftal Kaagvogels 1 op bezoek krijgt; de club uit Kolhorn is voor de onzen een erg moeilijke klip en toch moet er persé,gewon- nen worden, willen- we een' drage lijke einduitslag van deze halve competitie krijgen. Het tweede gaat „uit" tegen Dosko 3, hetgeen naar we vertrou wen door de onzen kan gewonnen worden. Het derde wensen we alle succes toe in Anna Paulowna, tegen ZAP 4, maar of het zal lukken Dan de junioren. Tegen SVW moet gewonnen kunnen worden, maar ook het eerste kan er van meepraten, dat de Groen-Zwarten lastige tegenstanders kunnen zijn. De adspiranten gaan naar Scha- gen. en zal trachten SRC B een paar puntjes afhandig te maken. In het kort hebben we dus a.s. Zondag: Geel Zwart 1—Kaagvogels 1, aan vang 2.30; Dosko 3—Geel Zwart 2 aanvang 12 uur; ZAP 4Geel Zwart 3 aanvang 12 uur; Junioren Geel Z. SVW a aanvang 1 uur; adspiran ten SRC b—Geel Zwart a aanvang 1 uur. Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: TIJDELIJK REGEN! Vanavond en vannacht tijde lijk regen. Morgen overdag enkele plaatselijke buien en opklaringen. Weinig verande ring in temperatuur. Tijdelijk krachtige of vrij krachtige wind tussen Zuid en West. DIVIDEND HYPOTHEEKBANK VAN NEDERLAND Naar wij vernemen is in de ver gadering van de Raad va» Com missarissen besloten aan de verga dering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1948 te bepalen op f 14.(onv.) per aan deel. Aan de Ronde van Luxemburg zullen dit jaar 8 ploegen van zes renners deelnemen, 2 Belgische. 2 Franse, 2 Luxemburgse, 1 Neder landse en«l Zwitserse. „GRAAF LOODGIETER" KALVERDIJK. Het toneelge zelschap „Vondel" komt Zondag 18 en Dinsdag 15 Febr. a.s. in zaal Tiebie met het blijspel „Graaf lood gieter". Ook Thuisfront zal er wel bij varen, want Dinsdag hebben de gehuwden vrij entree, maar de jon gelui betalen die avond 1 gulden entree. Een bezoek aan deze uit voering kunnen we dan ook wel aanbevelen. DE STROET KALVERDIJK. Als uiting van dankbaarheid voor de in 1948 verleende financiële steun, kwam het fanfarecorps ,,St. Hildegardus" een muziekuitvoering geven in café Bijlhout. Door het buitengewoon slechte weer was het publiek in ge ring aantal opgekomen. Aangevuld met enige humoristische één-acters werd het een genotvolle avond. De Stroet ziet „St. Hildegardis" graag weer eens terug. DE A.S. HUISBROEI- BREEZAND. Elk jaar opnieuw maakt 't centrum van de bloem bollenstreek „de Noord" reclame voor het vak door het houden van tentoonstellingen. In 1946 waren het de „week end" expositie's van te velde staan de gewassen in 1947 sprak een ieder van de „D.A.V.A.", zo ook in het voorjaar van 1948. En nu staan we dan weer voor een der gelijke grote tentoonstelling. De „D.A.V.A." was een tentoon stelling van thuisgebroeide bollen, en deze vorm van reclame voor het vak heeft zich gehandahafd. Ook thans dus een grote Huis- broeitentoonstelling, van verplichte en vrije inzendignen, „gemixlured" inet particuliere inzendingen en bij dragen van bloemhandelaren. Wie zich de „D.A.V.A." herin nert, wie denkt aan „voorjaar in de winter" in 1948, die is er van over tuigd, dat ook de komende show, die gehouden zal worden van 18 t./m. 22 Februari a.s. in het Vei linggebouw alhier, van grote pro pagandistische waarde voor het bloembollenvak zal zijn. We komen er nader op terug! FEESTAVOND K.A.B. BREEZAND. Da efd. Anna P. Bqeezand van de K.A.B. geeft morgen, Zondag 13 Februari, een feestavond voor haar leden in de zaal Kossen aan de Molenwaart. De onderafdeling van de K.A.B., de toneelclub „Concordia",, ver leent die avond medewerking, in de vorm van het opvoeren van het mooie, aangrijpende toneelspel Krates", in 3 bedrijven, geschre ven door Joh. v. Eekelen. 't Bestuur der K.A.B. vertrouwt er dan ook op, dat alle leden op deze feestavond aanwezig zullen zijn. Precies om 7 uur wordt begon nen. Voor de leden uit Breezand rijdt een bus langs de wel bekende route. Na afloop van 't toneelspel is er tot 12 uur een gezellig onder ons. DEN HELDER. Statig, bijna plechtig gleed Hr. Ms. „Buffel" voortgetrokken door de sleepboot van de Kon. Marine de R.S. 21 gisterenmiddag de haven uit, om de reis te aanvaarden naar Rotter dam, waar het gedurende eelt be paalde tijd zal dienst doen als lpgementsschip van de „Karei Doorman". Bijna even statig en plechtig, toen zij als gepantserd ramschip in 1868 te Glasgow werd te water gelaten, om Neerlands trots te zijn op de drukke wereld zeeën, en om in oorlogstijd ieder vijandelijk schip naar de kèlder te rammen. Thans is de Buffel een vredelie vender lot beschoren. De dreigende kanons, 2 stuks van 23 cm. en 4 van 30 pond, zijn verdwenen; het spookachtige zwart van haar romp heeft plaats geblaakt voor het ge bruikelijke grijs en haar machine van 400 P.K. (om een beeld te krijgen van de geringheid hiervan: deze machine was tweemaal zo licht als de machine welke thans alleen het roer van de Qween Mary in beweging brengt!) heeft zij niet meer nodig. Eertijds had de „Buffel" een be manning van 110 koppen aan boord, thans zal zij dienst doen als huis vesting voor ongeveer 300 matro zen, die deel uitmaken van de be manning van de Karei Doorman, welke momenteel in de Rotterdam se dokken een geduchte behande ling ondergaat. Zo zullen over enkele uren in Rotterdam de Jantjes van 1949 hun nieuwe home betreden, waarin tachtig wijze jaren op hun onbe zonnen jeugdigheid zullen neerkij ken. Toch hangt er niet meer die sfeer uit de pruikentijd. De Rijks werf heeft niet voor niets weken lang het schip onderhanden geno men om het een waardige woon plaats te doen zijn voor de leden van de beroemde Dutch Navy! De „Buffel" houdt het midden tussen een schip en een tuinhuis. De onderkant is het schip met de ruimen voor bemanning en hutten voor de officieren, de bovenkant is het tuinhuis, met het rustiek dak met asphaltpapier voor de regen, de elegante mastjes en de grijze cylin der, welke men desnoods voor een schoorsteen kan verslijten. Alleen de longroom en de salon ademen nog de geest van tachtig jaar ge- DEN HELDER Witte Bioscoop: Jungle Koningin, 18 jaar (C 1). In Old Californië, 14 jaar (B). Tivoli: Een kind klaagt aan, volw. (C 2). De woeste prairie Ge spoorde bandieten, 14 jaar (B). Het leven van Beethoven MEDEMBLIK Scala: De wonder man, volw. (C 2). Dite een men senkind, volw. (C 2). SCHAGEN Royal: Licht het ander, 14 jaar (B). BERGEN: Marie Louise, alle leeft.' (A). HOORN: Victoria: Zwevende gra tie, 14 jaar; Winston; Een affaire in Afrika, volw. C 2. ALKMAAR: Harmonie: The Jolson Story, 18 jaar (C 1); Victoria: De Ellendigen, 14 jaar (B); Ameri- cain: De fatale stem, 18 jaar Cl); A.B.T.: Een meisje zoekt een moordenaar, 14 jaar (B); Bandie ten in het zadel, 14 jaar (B). WIERINGEN; Bioscoop: Don 't "fen ce me in Onder hypnose, 18 jaar (C 1). Programma Zondag 13 Februari: Kampioensronde. F.S.A.D.V.O. Bekerwedstrijd: T.O.P.Vliegens Vlug 1 BlokkersCon Brio D.T.S.Meervogels K.S.V.Vliegensvlug 2 Bij gelijk spel moeten volgens wedstrijdreglement de wedstrij den verlengd worden. Leest daar toe het reglement goed door! Wilt U verzekerd zijn van de JUISTE TIJD, koopt dan een bij Langestraat 40 Tel, 3357 KLOKKEN HORLOGES WEKKERS (Adv.) V. clden, waar de Jantjes, na de drukke bezigheden in het moderne mari tieme leven, ongetwijfeld kunnen genieten van die negentiende eeuw- se rust, die hen weer jong doet worden om de energie, die ze daar kunnen opdoen! De heer Rens zal de „Buffel" namens de Rijkswerf overdragou tuin de Koninklijke Marine. FEESTAVOND Z.A.P. BREEZAND. Wat de feest avond voor de Z.A.P.-familie be treft het volgende: Zondagavond verzamelen de Z.A.P.-ers zich, nu eens niet langs de lijnen, maar in zaal Bossen, waar een „elck-wat- wils" programma van zang, muziek, voordracht afgewisseld zal worden met een dansje, onder de muzikale begeleiding van de „Sunny Boys". Alle leden en donateurs van 17 jaar en ouder zijn welkom. De entrée is natuurlijk vrij, maar neem uw kaart mee, ter voorko ming van teleurstelling. VLIEGENDENSVLUG ATTENTIE! BREEZAND. Morgen, Zondag 13 Februari, speelt VI. Vlug I tegen T.O.P. I om 12 uur en VI. Vlug II tegen K.S.V. om 4.15 uur. Beide wedstrijden zijn om de beker! Zegt het voort! De Revue van Zanglust 'T ZAND. Voor Zondagavond zijn nog slechts enkele plaatsen beschikbaar. Maandagavond is er iets meer ruimte, maar men moet er voor zorgen tijdig present te zijn, want uitverkocht of niet uit verkocht, om 8 uur gaat de zaal dicht. Men gelieve hiervan goede nota te nemen, zodat teleurstellin gen, worden voorkomen. De postzegelautomaten van de P.T.T.. die voor de tweede wereld oorlog in Nederland reeds vrij alge meen waren ingeburgerd, zullen weer in ere woruen hersteld, zodra liet nieuwe geld in voldoende mate in circulatie is gebracht. Successie velijk zullen alle automaten, die thans nog in de verschillende kan. toren liggen opgeslagen aan de nieuwe muntvormen worden aange. past en ten gerieve van het publiek in gebruik worden genomen. ZWAAG, 11 Febr. Uien 8-9.30, bieten 6.60. prei 8—11, savoye kool U27, witte kool 6; gele bew. kool 9.10—9.90, rode kool 7—12.10 boe renkool 6—16, spruitkool 18—62; witlof 18—47; breekpeen 5.70, an dijvie 8597, knolselderie A 1011, B 89; goudreinetten 3690, Pres. van Engeland 45—93; Gron. kroon 3441, zoete appel 5860, jonathan 351.04, rode ster 4252; PPres. v. Holland 4371, Compt. de Paris 63 82, Conference 4188; Gieser Wildeman 6572; winterjan 4074, winterlouw 37. WOGNUM, 11 Febr. Witlof I 40— 48. II 32—42, III 23—30, aanvoer 7500 kg; spruitkool 36—58, afw. 21 33, aanvoer 2950 kg; rode kool 11.40 —12.10, gele kool 9,70—9.80; witte kool 8.40: boerenkool 1418; groene kool 12.8017.10; uien 89, drielin gen 7; breekpeen 5.70—6,50, knol bieten 6.60, prei 816, goudreinet ten 4773; winterlouw 55—62. BEVERWIJK, 11 Febr. Waspeen 825; witlof 4050; rabarber 2453 spruiten gesch. 5089; ongesch. 30— 55; boerenkool 1225; groenekool 824; gele kool 6.5011; rode kool 7—14.50; prei 7—17; knollen 2—13; uien 2—7; kroten 5.506.60; breek peen 36.50. BEEMSTER, PURMEREND E. O., II Febr. Bevelanders 45; Koop. mans blauwe 45; witlof 1849; rode kool 8—13; Savoye kool 8—11; groene kool 12; spruitkool 2256; boerekool 21—29; rode bieten 46; gare bieten 810; winterpeen 46; waspeen 1517; uien 28; prei 712 Brabantse Bellefleur 2252; Bram- ley Seedling 2755; Goudreinette 4073;, Jonathan 34—76; Present v. Engeland 2884; Zoete Cappagner 3476; Beurré Clairgeau 4756; Gieser Wildeman 84; Winterjan 64—84. ALKMAAR. 11 Febr. Export veiling. Bevelanders 5.50; rabar ber 51—58; Witlof I 42—51; II 28-38; III 22—26; 1-ode kool 7—13.50; Sa voye kool 6.5011; groene kool 13 27 5Cf! spruitkool extra 5864; I 40- 56; II 15—37; boerekool 14—24.50; andijvie 6896; rode bieten 69: winterpeen 5.5(1—6.20; waspeen 816 uien afw. 1.70; midd. 6.20; prei 7-14; knolselderie 1.505.50; soepgroen ten 1115; Bramley Seedling 48; Goudreinette 4883; Gron. Kroon 4251; Beurré Clairgeau 58—64. WARMENHUIZEN. 12 Febr. 900 kg groene kool 1213.60; 6800 kg gele kool 7,90—10.90; 46.000 kg rode kool 11.60—12.20 BLOKKER, 12 Febr. Uien 8—9 witlof 2442; spruiten 30-44; groene kool 14—19; kroten 4.90—6.90; peen 5.706.50; Pres. van Engel. 561,03; Goudreinetten 5476; Cox Orange 60—1.10; Jonathan 64—1.08; Bram- leys 44—50; Pater v. d. Elzen 5064 zoete appel 4762; Winterjan 65 78; Zwijndr. wijnpeer 5258; Compt. de Paris 5472; Provisiepeer 6072; Conference 5572; Doyenne 1.30 1.57. TE KOOP gevr. een vat- spuit, z. g. a. n. en ongev. 2000 kg. best landhooi, door G. Tamis, Rustebur- gerweg H 36, H.Hugo- waard. Bij kapsalon J. Jong, Gr. Nieuwland 18, Alkmaar, kan geplaatst worden een lste HERENKAPPER, in- of extern. TE KOOP gevr. voerwor- telen en witlofpenen. Gebr. Boots, Ursem U 59 Te koop witte TROUW JAPON, z. p. f30. Gevr. kinderbox met beun. Br. o. no. 10482, bur. van dit blad. ALKMAAR Te koop: Een partij VOER- WORTELEN en BIETEN. Te bevragen bij J. Bijman te Bakkum 78, De Israëlische Donderdagavond genomen voor ei nestie voor alle j nele gevangenen, alle gevangenen, die tot levenslang oordeeld z(jn, zullci laten. De straf van gorieën zal worden Waarnemers hadc voor politieke ge» voorzien, maar het dat criminele gevall deze maatregel zoui Amnestie kan in gebeurtenissen van lang worden verleei schiedde zulks ter de overdracht van aan de Constituerer door de Staatsraad HET zal de eers misschien wel voor een groot de blijven, wat er zich afgespeeld sinds 1 dagi, toen Kardtna zijn kruisweg bego Februari, de dag wa bank van de volks republiek Hongarije uitsprak over Kard zenty en Gezellen. De angstvalligheid Hongaarse maehtheb journalisten hebben slechts uit de rechtsz uit Hongarije, de wijz Vaticana wordt g< nieuwsuitzendingen de weigering om waarnemers der W toe te laten, zijn dui dat er het Hof in aan was gelegen or dige regie in elkaar comedie niet door on te laten verstoren. Dit neemt echter ondanks alle pogingei nisten om aan de ope slechts datgene voor in hun politiek past, zelfs zoals het door ten wordt voorgestelc leiding genoeg geeft ningen te maken. Men dient echter voorop te stellen. De taliteit in het Westei veel waarde aan het „i en is veelal niet gewei recht ook te toetsen tuurrecht en aan de Dit is begrijpelijk, oi Westerse landen het practisch steeds ook op het natuurrecht Wanneer echter dit in strijd is met hèt na de zedenleer en di pese landen leveren voorbeelden in overv is het niet gehoorzai formele recht niet slee maar zelfs een plieh De christen en ieder vrijheid liefheeft, en persoon en waardighi eerbiedigen, heeft het plicht zich te verzetten nieke besluiten en ti geien, indien deze gods wet en tegen c. rechten van de mens, oi deze besluiten en maa het formele recht der worden gesanctionneer De Osservatore Ron op 8 Februari in deze! „Niets kon de Kard verweten, noch hoogv samenzwering, noch n gen de veiligheid van Kardinaal heeft slechts Haar rechten verdedig communisme, en de Hongarije hebben nie( zichzelf of hun regin Staat te vereenzelvigen de Kardinaal dus niet van misdaden tegen d Kardinaal Minszenty eerste grote en beker fers van de strijd vooi van de mens. Zolanj Mindszenty in de gev blijft, is het voor alle delijk, dat Hongarije n< heid kent". Wat heeft de Kardii Wanneer men nu d< ring te Boedapest bezi ver de volksdemocratis zulks heeft doen beke dan kan men zich afv heeft de Kardinaal nu kend? Heeft hij inderdaad hij het regiem wilde oi of dat hij misdaden hi tegen het welzijn en d Er woont in Een kapper, Bewerkt met En het haar i Nu kunnen a Hun grootste Ze mogen ni< Uit fijke wasi „Hoera", roei Die bij gebre Geen vrouwe „Nu komt de Hij wachte zi En leze slecht .Hoe Samson, Een wrak wer

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2