BEURS EN FINANCIëN De crisis in de bakermat der democratie Werk voor Alkmaarse industrie Wereld protesteert tegen ontstane onrecht r NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 12 Februari 1949 Rauter wil herziening van zijn vonnis Belangrijke opdrachten brengen leven in oud bedrijf Zei U iets? Klacht van „Onze Marine' niet in behandeling Wat Athene opbouwt breken rode rebellen in het Grammosgebergte weer af Pionier vertrok naar de Oost1 Nieuwe Britse Ambassa deur te Moskou Landverhuizers naar Canada Eire wordt 18 April Republiek Trygve Lie tegen gewestelijke allianties Kravchenko moet manuscript tonen Amerikaans ambassadeur in Israël benoemd DE BOTSING MET DE D-TREIN Het dilemma van Scandinavië Marshall-hulp als stok achter de deur Een week buitenland J atsmK JZt.m Gestadig breidt de wereldluchthaven Schiphol zich uit. Op het Zuidwestelijke gedeelte van de Amsterdamse vlieghaven is wederom een nieuwe hangar in aanbouw, die het nummer 8 zal krijgen. Voor deze loods, die 112 meter lang, 48 meter breed en 15 meter hoog is, wordt thans een betonnen platform gestort. Naar het A.N.P. verneemt zal mr. K. van Rijckevorsel Maandag a.s. namens Rauter, „Höhere SS -und Polizeifuehrer en generalkom. missar für des Sicherheitswesen" bij de Bijz. Raad van Cassatie een re quest indienen, waarin herziening van het vonnis gevraagd wordt. Rauter is van oordeel, dat een feit dat later aan het licht getreden is, zijn verzoek motiveert. Zoals be kend heeft de Bijz. Raad van Cas satie 12 Januari jl, het beroep ver worpen, dat door Rauter was inge steld tegen de sententie van het Haagse Bijz. Hof. waarbij hij tot de doodstraf yeroordeeld werd. Door tram gegrepen Op de Nieuwe Parklaan te Den Haag, waar men bezig is nieuwe ?alen te plaatsen voor de boven- eiding van de H.T.M., wordt om de grond aan te drukken gebruik gemaakt van een kleine straat wals. De bestuurder van deze wals, de 26-jar. P. v. d. H„ werd, toen hij achteruit reed, gegrepen door eèn motorwagen van lijn 9 en op slag gedood. Onder de vele bedrijven, die aan de wederopbouw van het technische apparaat en van het vervoerswezen van ons land, in de achter ons liggende oorlogsjaren beide z# deerlijk gehavend, mede werken, neemt de Nederlandse Machinefabriek „Alkmaar" N.V., voorheen de N.V. De Alkmaarse I.Tzer- en Metaalgieterij, die nu al bijna zeventig jaar tot een der belangrijkste industrieën van de stad behoort, een zeer voorname plaats in. De Spoorwegen, een grote klant Tot een van de belangrijkste orders, waaraan het ruim 175 man tellende personeel werkzaam is, be hoort zeker wel die van de Neder landse Spoorwegen, die de gelegen heid, welke de vernieuwing en de wederopbouw van dit bedrijf bood, hebben aangegrepen om het uitge breide en Zeer frequente spoorweg net van een uiterst modern en bui t.engewoon efficiënt beveiligings systeem te voorzien. De apparaten voor dit nieuwe beveiligingssy steem, een sein-installatie, op Ame rikaanse leest geschoeid, worden practisch alle in Alkmaar vervaar digd. Daar zijn in de eerste plaats de nieuwe seinen, die niet meer met seinarmen, maar met lichten, ook overdag, werken. De palen daarvoor en ook de verdere appa ratuur, behalve de eigenlijke ver- lichtings-elementen, worden in se rie in de fabriek te Alkmaar ge maakt. Een nieuw type wissels Ook de nieuwe wisselstellers, die olectrisch worden gedreven en die nen om, van een centraal punt uit, de wissels om te gooien, worden hier vervaardigd. Dit is een vrij nauwkeurig werk, dat met de meeste accuratesse dient te worden gedaan, want' de wissel is een zeer belangrijk onderdeel van het spoor weg-apparaat. Wij hebben dezer dagen een tweetal typen van deze wisselstellers die ook in series, en. wel vrij grote, worden vervaardigd, kunnen zien. Het zijn uiterst ver nuftige instrumenten, die aan een zekere sierlijkheid vooral een grote mate van degelijkheid paren. De wisselstellers,' die voor de emplace menten bestemd zijn en veelvuldig bij het rangeren worden gebruikt, zijn openrijdbaar; een motor met een trekkracht van 400 kg trekt in twee seconden een heel wissel om. Moderne overwegbeveiliging Naast de wissels verdient ook de scin-apparatuur zelf de aandacht. Dok dit onderdeel van de beveili ging geschiedt electri§flh. Het nieuwe systeem" is al in ge bruik op de lijn Utrecht—Arnhem en het is zaak voor de fabrikant, om geregeld voldoende af te leve ren, opdat ook de andere lijnen successievelijk van het nj:uwe ma teriaal kunnen worden voorzien. Er worden voorts in vrij grote aantal len nieuwe overwegbeveiligingen gemaakt. Het gaat hier om over- wegèn, die maar voor de helft af gesloten worden. De trein zorgt hierbij n.l. zelf voor het sluiten en openen van de sluitbomen, wqarvan ile lengte de helft van de weg- hreedte bedraagt. Verder worden hier in Alkmaar ook de schakelkas ten voor de electrische installaties van het nieuwe seinsysteem, vrij wel aan de lopende band, vervaar digd. Behalve dit nieuwe materiaal worden ook nog steeds opdrachten uitgevoerd voor uitbreiding of ver vanging van de momenteel op vele trajecten nog in gebruik zijnde ap paratuur. Volop werk Er is, dat bleek ons tijdens een rondgang door het uitgestrekte be drijf, hier volop werk aan de win kel. Naast de spoorweg-orders lo pen er tal van opdrachten van de Staatsmijnen, de particuliere mij- De nalatenschap van Anthony Fokker Naar de New Yorkse corres pondent van het Britse blad „The Timesmeldt, heeft nog niemand aanspraken doen gelden op de ?-.-enschap ter waarde van 3.510.583 dollar, die de Neder landse vliegtuigbouwer Fokker bij zijn dood in 1939 aan zijn moeder in Nederland had vermaakt. Het uitbreken van de tweede wereldoorlog verhinderde een schikking tot 1945, toen mevrouw Fokker was gestorven. Tot dusver is geen andere levende erfgenaam van Anthony Fokker gevonden. Dit bericht van de New Yorkse correspondent van „The Times" moet op een misverstand berus ten, zo verneemt A.N.P. Er zijn familieleden van Anthony Fok ker, die als erfgenaam behoren te worden beschouwd. Jongetje verdronken Donderdagmiddag is de 6-jarige Johannes van de Toorn te Rotter dam, toen hij op een zolderschuit wilde springen, die aan de Feijen- oordkade lag, in het water geval len en verdronken. nen, (Laura en Julia) van de Hoog ovens, Indonesië, de Bataafse Pe troleum Mij. en van diverse scheepsbouw maatschappijen. Bo vendien zijn er veel aanvragen uit België, Denemarken en Spanje. Ook maakt men machines, die bij de suikerrietverwerking worden ge bruikt en waarvoor groot afzet gebied is in Indonesië, Egypte en het voormalige Brits-Indië. Uitbreiding dringend nodig Dat al deze belangrijke op drachten slechts met behulp van arbeiders, die ten volle voor hun taak berekend zijn, kunnen wor den uitgevoerd, behoeft natuur lijk geen betoog. Teneinde aan de vraag naar vol doende geschoold personeel te kun nen voldoen, heeft men een eigen opleiding, waarop reeds geruime tijd een veertigtal jongens een vak opleiding genieten. Het gebouwencomplex wordt met al deze grote werken wel wat te krap, vaak moet men woekeren met de ruimte. Inwendig werd en wordt er veel verbeterd, maar de wens: een nieuwe fabriek zal voorlopig wel niet vervuld kunnen worden. Natuurlijk beschikt het bedrijf voor al deze werken over een hypermodern en uitgebreid ma chinepark. Uit Amerika werd het nieuwste snij-apparaat geïmpor teerd, een z.g. slagschaar, die in een minimum van tijd platen tot 10 mm. dik over een lengte van 2 me ter afknipt alsof het een stukje katoen is. De nieuwste platenbui- ger, ook al van Amerikaans make lij, buigt platen, lang 3'/» meter, met een kracht van 500 ton in alle ge wenste vormen. Half-automatïsche draaibanken, schaafbanken, las- machines en andere onmisbare apparaten waarvan er ook uit Zwit serland en Engeland afkomstig zijn, vervolmaken de technische appa ratuur van deze fabriek, die er van buiten dan misschien niet meer zo ogelijk uit mag zien, maar die zeker tot een der best geoutilleerde van ons land behoort. Een serie moderne, electrische wis selstellers, vervaardigd in de werk plaatsen van de Alkmaarse '•IJzer en Metaalgieterij. Mfet deze appara ten wordt het nieuwe beveiligings systeem van de Nederlandse Spoor wegen nu reeds voorzien. De Waegpraet van het Vrije Volk kaatst mijn snert-met- kluif-verhaaltje ten aanzien van minister Mansholt terug met de opmerking, dat het N.H.D. verder geen aandacht schonk aan het agrarisch con- qres van de P.v.d.A. Dat zou het V.V. kun,nen afwachten. De betekenis van de bespre kingen op zulk een congres zit 'm voor niet-socialisten niet in een verslag, maar in een eventuele beschouwing, en als ik goed geluisterd heb, is er van een medewerker wel wat op komst. Verder meent Waeq- praeter, dat we minister Mans- holt moeten steunen, als hij de boeren om medewerking vraagt en. alleen dan kunnen slaqen met de landbouwpoli tiek. Accoord, mits de minister dan praat en schrijft op de plaats waar hij dat voor het gehele volk behoeft te doen. En dan kunnen nu eenmaal zijn mooie woorden voor een gezelschap van 300 rode agra riërs bezwaarlijk bestemd he ten voor de anderen, b.v. voor de 80.000 boeren en tuinders van de K.N.B.T.B. Stand 2I voor Zei u iets. e fexdiv. actieve aandelen Koloniale Bank a Ned-Indische Handels Bank A Ned Handel-Mij cvA Alg Kunstzijde Unie A Bergh J 250-1000 A v Berkel's Patent A Calvé-Delft cvA Kon Ned Hoogovens A Lever Br Unilever cvA Philips Gloeilampen gbvA Wilton-Feijenoord A Dordtse Petroleum A Kon Petroleum A Amsterdam Rubber A Bandar Rubber A Holl -Amerika Lijn A Java-China-Japan Lijn A KNSM Nat.bez.v A Kon Pakketv Mij A vor.k le tape 1 tape 10 Fb. 11 Fb. 11 Fb. 83 114 160 160Vï 295V, 108 142 186 249% 217% 1631/'- 271 30114 153V« 1451/- 163 146% 141 165 159 244'/, 2161/4 299'/i 1511/2 83 116 1591/4 1591/4 293 108 139 1881/2 242»' 1 215% 163 267 299 151 143 165 1431/, Ned. Scheepv. Unie A Rotterdamse Lloyd A Stoomv M;j Nederland A HVA A Javase Cultuui A Ned-Ind Suikei Unie A Vei Vorstenlanden A Deli-Batavia Mij. A Deli-Maatschappij A Senembah Mij A ACTIEVE OBLIGATIES KOERSEN VAN AMSTERDAM VAN VRIJDAG 11 FEBRUARI 1561/4 157'/t Nederland 1948 dito 1947 dito 1937 J-lening 1000 Invest cert Ned 1962-64 dito NWS 1000 Nederl lOOSp.C N -Ind 1000 '37 A 3'/< S''<-3 3 3 3 z.bel. m.bel. 2'/i 2'/. 3 157% 1461/- 1601/2 1591/2 80 91 42 131 142 131 100 A 97 A 97% 100% 98 99 A 99ft 80i/. 101% 96% 157% 139'/: obligaties en pandbrieven voorl genol aand Kennec cvA Alb Heyn a 192 193 Rep Steel cvA v.k. 11 Fb. N A Vredestyn a 124 1241/2 US Steel cvA Kon Petroleum 3V» 1023/4 IO2V4 N.a Fitting A 85-3/4 851/s Cit Serv. cvA Deli Spoorweg 3'/. 93 921/, Walvischv A 1173/4 1173/1 N rth Am. cvA N.-L Spoorw '02 3'/- 76 72 Nrd 1 Verzv. A 70 701/4 Cont Oil cvA Schok beton a 136 137 MidC Oil cvA aandelen Zwitsa) A 105% IO51/1 Philips cvA Lev Br 6% pA 140% 141 amerikaanse fondsen Shell cvA Idem 4% pA 1033/4 103-1/4 Anaconda cvA 32% 32 y4 Tidewat. cvA Aniem a 100% Bethl.St cvA IOO1/4 Baltimore cvA N -Ind Gas A 111 Chrysler cvA 115% IO61/2 Miss K.T. cvA N.-l Sp.-Mij A 30ft 30 Gen Motor cvA 6i y4 30i/i 60 N Y Cent. cvA Sem -Cher a II1/2 11% Int Nick cvA 30% Pennsvlv cvA 49 24% 77 41% 16 49»/4 411/- 533ft 34 22 81/2 4% 11 15% 162 15774 80% 92 421/, 131 141% 132%» 100ft 971/2 971/2 100ft 97»ft 98'/4 98"/n 80U 101% 96ft 48y4 40 151/, 48 V4 33 21% 15'/, In een drietal Haagse 1 dagbla den, de „Nieuwe Courant", „Het Dagblad" en „De Nederlander" zijn in December 1947 beschouwin gen opgenomen over de gestie van het Alg. Ned. Comité „Onze Mari ne". Naar aanleiding daarvan heeft 't E.N.P. op 3 Januari 1948 medege deeld, dat genoemd Comité bij de Justitie een klacht heeft ingediend tegen deze dagbladen, welker arti kelen naar het oordeel van het co mité de eer en de goede naam van het Comité hadden aangetast. Wij kunnen thans mededelen, dat de Officier van Justitie bij de Arr, Rechtbank te 's Gravenhage besloten heeft deze klachten ter zijde te leggen. Een vervolging wordt derhalve niet ingesteld. MODERATORWISSELING BIJ „SANCTUS VIRGILIUS" De Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, heeft benoemd tot moderator van de Kath. Studen tenvereniging „Sanctus Virgilius te Delft: Pater dr. S. Schotten S. C.J. en tot assistent-moderator van deze verenigign: Pater J. van Wezel S.C.J. ZAL SOFOELIS OOIT EEN SOCRATES ZIJN? 0 0OCRATES was zeventig jaar, toen hij zoals het verhaal luidt in Athene de gifbeker moest drinken. Sofoelis is acht en tachtig nu hij aan het hoofd staat van de zoveelste na-oorlogse Griekse regering. Hebben beide zonen van Hellas nog iets meer gemeen dan de hoogbejaarde leeftijd? Van Socrates weten wij door Plato of van horen zeggen dat de profetische figuur uit de Oudheid opzienbarend was. De geschiedenis zal moeten uitwijzen, of dat ook van de liberale staatsman Sofoelis kan gezegd worden. Maar vast staat, dat er in beide gevallen in Athene iets haperde aan de maatschappij. Want een grijsaard van tegen de negentig belasten met het leiderschap over een regering is toch feitelijk even zonderling als het vergiftigen van een groot filosoof. Griekenland strompelt de laat ste jaren tussen twee ravijnen. De een is die van de communis tische guerillastrijders, de ander die van de onderlinge naijver der politieke partijen in Athene. Zij vormen samen de oorzaak, waar door het land der Hellenen zo uiterst traag vordert op de weg naar wederopbouw en geluk. Wat de regering de laatste jaren ook ondernomen heeft, om het door de wereldoorlog zwaar geteister de land er bovenop te brengen, de resultaten waren niet duur zaam. Aan de ene kant bouwde Athene op, maar aan de andere kant breken de rode rebellen in gelijk tempo weer af. Het gevolg? Griekenland, bakermat van de democratie, krijgt geen kans de oorlogsellende te vergeten. Wie enkele weken door Griekenland trekt, ervaart spoedig dat de op gewektheid, welke ogenschijnlijk in het land heerst, iets gewron gens heeft. Dat men in de maat regelen en bevelen van de Atheen- se regering geen vertrouwen heeft durven stellen, aangezien op elk uur van de dag onverwachts een rode bende welvaart en rust kan komen verstoren. Wat wilde Markos? Toen er juist, op het tijdstip dat de oorlog van de democratie tegen Hitler en Mussolini een hoogte punt begon te naderen, in de ha ven van Alexandria een opstand uitbrak onder de Griekse mari niers, zullen maar weinig mensen vermoed hebben, dat dit het be gin was van een strijd welke nu nog niet is uitgewoed. Nog vóór Griekenland's bevrijding poogde de E.L.A.S., een linkse verzets organisatie, reeds de lakens uit te delen. Toen na de geallieerde overwinning bleek, dat Grieken land buiten de invloedssfeer van de Sovjets zou blijven, was zij het die er de burgeroorlog ontketende. Nog steeds is deze binnenlandse vijand niet definitief verslagen. Tegenover de hulp welke Athene van Amerika en Engeland ont vangt, stellen de Sovjet-vazal staten van de Balkan hun hulp. En de politieke spanning, welke er doorlopend in Athene heerst, is oorzaak dat tot op heden elk regeringsoffensief zijn bekroning miste. Nog steeds beheersen de rode generaals het Grammos-gebergte, nog bedreigen zij vanuit hun schuilhoeken langs de Albanese rens de steden Janina, Fiorina, (astoria en Konitza. Zij staan in contact met kleinere bendes in Thracië en de Peloponnesos. Elk offensief, ijlere zuiveringsactie bracht Athene overwinningen. Maar nog steeds terroriseren 25.000 guerillastrijders een groot deel van Griekenland. Het natio nale leger voert de strijd verbe ten: vooral onder zijn officieren is het percentage gesneuvelden zeer hoog. Maar hun offer was tot op heden tevergeefs. Want de politieke leiding in het achterland deugde niet. Men wist in Athene niet door te zetten, verbeuzelde de tijd met onderlinge ruzies. Daardoor gingen steden en dor pen, die ten koste van veel bloed veroverd waren, weer verloren. En op het Kremlin bleef men la chen. Redding in zicht? We vroegen ons in het begin van dit artikel reeds af, of ,.de oude Sofoelis de grote redder zal zijn. Sedert enkele weken heeft tiij in elk geval de omstandighe den mee. Want ook in het rode kamp is de eenheid gebroken. Rebellen-generaal Markos viel in ongenade en werd afgezet. Nu wordt een dictator nimmer afge zet of het wijst op ontevreden heid. Overal in Griekenland vraagt men zich dan ook af, of Markos' heengaan niet het voor teken zal zijn van de komende ondergang der communisten. Anderen willen echter geen Met het s.s. Friesland is de heer Th. M. Bruyn Vrijdagmorgen naar Indonesië vertrokken. Het bijzon dere van dit vertrek zijn de koeien, stieren, varkens, hanen en kippen, die de heer Bruin zullen ver gezellen. Met deze dieren gaat hij een veestapel opzetten, ondanks de last van 60 jaren, waarvan hij er 40 in Indië heeft doorgebracht. Reeds voor de oorlog had hij het in de bergen bij Probolingo tot een bedrijf van 60 koeien kunnen bren gen. De Jappen zetten de heer Bruyn gevangen en na de bevrij ding moest hij nog twee jaar wach ten alvorens hij naar Nederland kon gaan. Deze pionier is ten aan zien van de mogelijkheden voor zijn bedrijf optimistisch gestemd. Hij is er van ovetuigd dat het vee in La- wang bij Soerabaja zeker zo goed zal floreren als in Noordholland! „victorie" roepen vóór zij inder daad over de brug zijn. Tot deze categorie behoren de Amerika nen en andere geallieerde waar nemers in Athene. Naar hun me ning 1 en waarschijnlijk zeer te recht - zal Griekenlarids redding niet komen, of de regering moet een bolwerk in plaats van wan kele palisade zijn. Er zijn enkele voortekenen die er op wijzen, dat het getij aan het keren is; Sofoelis kreeg voor zijn coalitie-regering een over weldigende meerderheid: het ru moerige parlement is voor vier maanden naar huis gezonden, zo dat de regering nu de handen vrij heeft. „Niet democratisch" - zal men zeggen? Insiders zullen u vertel len, dat de democratie in Grie kenland niet hersteld kan wor den,, of het rode gevaar moet de kop zijn ingedrukt. Daarvoor heeft men in Athene nodig, man nen met moed, stootkracht en initiatief. Socrates bezat deze eigen schappen. Laten we voor Grie kenland en de democratie hopen, dat er eens gezegd kan worden: „Die oude Sofoelis en zijn mede werkers ook". „Kota Inten" naar Indonesië Aan boord van de „Kota Inten' net schip, dat de laatste jaren uit sluitend emigranten heeft ver voerd, hebben zich Vrijdag 1300 militairen ingescheept met be stemming Indonesië. Het zijn dit maal 300 leden van de Konink lijke Marine en mariniers en 1000 leden van de Kon. Landmacht, terwijl zich ook 21 militiare art sen onder hen bevinden. Handel in verdovende middelen Een zekere H. G. uit Brunssum en A. J. v. d. B. uit Waubach wer den door de politie van Heerlen betrapt op het verkopen van ver dovende middelen. Zij hadden een hoeveelheid verborgen achter de zitting van een taxi en zo naar Heerlen gebracht. Behalve de ver dovende middelen nam de politie ook de taxi in beslag. Oude vrouw overreden Vrijdagmiddag omstreeks twee uur is in de Weesperstraat een 81-jarige vrouw, die onvoorzich tig overstak, door een vrachtauto aangereden. Zij bleek bij aan komst in het Binnengasthuis over leden. K.L.M. en S.A.S. gaan nauwer samenwerken Naar het A.N.P.^verneemt zijn dezer dagen te Amsterdam be sprekingen gevoerd tussen verte genwoordigers vande K.L.M. en de Scandinavische Luchtvaart maatschappij S.A.S. In principe werd besloten tot een hechtere samenwerking tussen beide maat schappijen. VIER PRIESTERWIJDINGEN OP FLORES FLORES (KNP) Op 25 Jan. heeft Mgr. Leven S.V.D. aan vier theologanten van het Groot Semi narie te Leda-Lero (Flores) de H. Priesterwijding toegediend. De namen der wijdelingen zijn: Her man Embu Iru (Sikka), Pius Kibo (Larantuka), Jan Lali (Riung), Joseph da Silva (Larantuka). Op het ogenblik zijn 9 Florinese priesters en 1 Timorees priester werkzaam in de beide Vicariaten van Flores en Atambua. Boven dien zijn verleden jaar 2 Flori nese priesters naar Nederland vertrokken om aan de R.K. Leer gangen in Tilburg hun studies voort te zetten, terwijl 3 Flori nese fraters in Nederland hun theologische studies maken. Het Groot Seminarie te Leda-Lero telt op het ogenblik 17 theologanten, 15 philosophen en 11 novicen. Het aantal studenten op het Klein Seminarie (Tode Beloe) be draagt ongeveer 150. Sir David Kelly, Brits Ambassa deur te Ankara, is benoemd tot am bassadeur te Moskou, ter vervan ging van Sir Maurice Peterson, die zich binnenkort zal terugtrekken. Van het station Delftse Poort te Rotterdam zijn gisterenmiddag een honderd vijftig mannen en vrouwen via Parijs naar Le Havre vertrokken om vandaar de grote reis naar Ca nada te -ondernemen, waar deze mensen een nieuW bestaan zoeken. De Kota Inten, die door de stichting Landverhuizing oorspron kelijk voor dit vervoer was be schikbaar gesteld kan vanwege de noodzaak van vervoer naar Indo nesië niet uit de dienst worden genomen. De fa. Ruys en Co., het passagekantoor van de Kon. Rotter damse Lloyd, tevens agent van de Canard White Star Line kon op de Samaria, een passagierschip van 1600 personen, plaats voor 150 land verhuizers reserveren. Het comfort voor de reizigers is aanmerkelijk groter, doch de prijs hoger. Met de Kota Intern kost de overtocht f 375 terwijl voor de Samaria 165 dollar betaald moet worden plus f 35 voor de trein naar Le Havre. De heer C. Poldervaart uit Oost- voorne, met vrouw en drie kinderen kreeg op het laatste ogenblik te horen, dat zijn aanstaande patroon in Canada van het contract had af gezien. Daar stonden ze nu, al hun have en goed hadden ze reeds ver kocht. Het bleek dat de stichting Landverhuizing al twee dagen lang gepoogd had hen telegrafisch te be reiken, hetgeen echter niet gelukt was. Na enig overleg heeft de fam. Poldervaart toch maar besloten op eigen risico naar Le Havre te gaan. Mogelijk is er nog passage te krijgen en eenmaal in Canada gearriveerd kan men verder zien. DUBLIN, 11 Febr. (Reuter) De regering van Eire heeft thans 18 April 1949 (Tweedt Paasdag) vast gesteld als de datum, waarop Eire republiek zal worden. Op deze dag valt de 33ste verjaardag van de Ierse republikeinse opstand. LAKE SUCCESS. 11 Febr. (AFP) Indien de volken gewestelijke allianties in plaats van een collec tieve wereldveiligheid aanvaarden, dan komt dc vestiging van 'n duur zame vrede ernstig in het gedrang", aldus een verklaring, die de Secre taris-Generaal van de V.N., Trvgve Lie. „Nochtans kunnen gewestelijke verdragen in ruime mate bijdragen tot het uitbouwen van een collectief veiligheidssysteem, indien hierbij ae voorrang van het V.N.-Handvest op bijzondere overeenkomsten wordt erkend." Deze verklaring, afgelegd op een ogenblik, dat de onderhandelingen over het Atlantisch past in een ac tieve fase zijn gekomen, wordt te Lake Success opgevat als een waar. schuwing ten aanzien van de plaats van een Atlantisch Handvest en welke westelijke alliantie ook in 't kader vin de V.N. PARIJS, 11 Febr. (AFP) Het weekblad ..Les Lettres Frangaises" meldt heden bij deurwaardersexploit Kravchenko te hebben gesommeerd binnen 24 uur het integrale origineel van zijn boek ,.Ik verkoos de vrij heid" in de Russische taal over te leggen. TEL AV1V, 11 Febr. (Reuter) De Amerikaanse speciale vertegen woordiger in Israël, James Mc Donald, is tot ambassadeur benoemd. Mc Donald wordt de eerste bui tenlandse vertegenwoordiger met de rang van Ambassadeur in de nieuwe staat. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken begroet de benoe ming als een „nieuwe belangrijke mijlpaal in de ontwikkeling van vriendschappelijke en hartelijke be trekkingen tussen Israël en de V.S." Douwe Egberts richt sigarettenmaatschappij op Met een maatschappelijk kapi taal van f 100.000, verdeeld in 100 aandelen a f 1000, is opgericht de N.V. „Sunborn'' Sigaretten Maat schappij (Sunborn Cigarette Com pany) te Utrecht, ten doel heb bend de fabricage van sigaretten en sigaven, het be- en verwerken van kerftabak, alsmede het drij ven van handel in sigaretten, si garen en kerftabak enz. Zoals we gisteren meldden is de D-trein nr. 255, komende uit oraag, ter hoogte van Horst Se- venum bij een onbewaakte over weg in botsing gekomen met een vrachtauto en ontspoord. Voordat de chauffeur de gevaar lijke overweg overstak, had hij zijn wagen in de mist tot stilstand ge bracht, teneinde zich ervan te over tuigen dat het baanvak vrij was. Hij ontwaarde geen naderende trein en bijna was hij de overweg gepas seerd. toen de vrachtauto aan de achterzijde met grote kracht door dc locomotief van de D-trein werd gegrepen. De wagen raakte be klemd tussen de locomotief en een naast de spoorbaan staande ijzeren paal en werd volkomen gekraakt. Het chassis met de cabine kwam in een sloot terecht. Tot geluk van de chauffeur bleef de cabine in tact. Hij zelf liep slechts een lichte her senschudding en enkele schrammen op. Opname in een ziekenhuis bleek niet noodzakelijk. De zware locomotief werd uit de rails gewrikt. Ondanks krachtig remmen van de machinist reed de trein nog 200 meter voort alvorens tot stilstand te komen. Van de locomotief waren de koplampen af gerukt en het bufferstel ontzet. Per soneel van de spoorwegen heeft het baanvak inmiddels vrijgemaakt. De sobere en sombere beschouwingen, die de Nederlandse pers, heeft gewijd aan het tra gische gebeuren rond Z, E. Kardinaal Mindszenty en de uitzendingen, die de Katholieke-omrpep over de rechtzitting gaf. hebben kristalhelder doen weten, dat dit monsterproces een zitting bijna zonder weerga in de moderne geschiedenis is geweest. Pathetisch, maar bovenal leugen achtig was de uitlating van de openbare aan klager toen hij beweerde, dat dit proces niet ging tegen de godsdienst noch tegen de persoon van de kardinaal, doch slechts tegen de Hon gaar Mindszenty, die misdrijven tegen de staat achter de tralies tegenover Diens eigen Pri maatwoning. Nog steeds neemt de wereld kennis van de vervalste feiteh en nog steeds stromen de pro testen op de vele Ministeries van Buitenlandse Zaken binnen. Mocht door het martelaarschap van deze grote Zoon van het volk van St. Ste- phanus, maar boven alles Zpon van de H. Kerk, de mensheid beseffen, dat tegen ieder onrecht dient te worden opgetreden en dat men in de laatste jaren op de verkeerde weg is, dan is dit martelaarschap niet tevergeefs geweest, want opnieuw zal dan blijken, dat waarlijk grote lijker vol te houden zijn, dan tegen welk land ook, want dit heeft de geschiedenis der laat ste jaren duidelijk genoeg uitgewezen. Ook in Griekenland is de situatie plotseling veranderd door het aftreden van de rebellen- generaal Markos. Zeker is, dat deze avonturier, die van kelnner, straatventer, spion opklom tot rode generaal, in ongenade gevallen is, om dat zijn politiek, om Griekenland onder de voet te lopen en uit te leveren aan de Kom- inform, in zijn opdracht niet geslaagd is. Be richten uit deze streken wijzen er zelfs op, dat zijn eigen medewerkers hem hebben gefusil leerd, al of niet op bevel van hogerhand. Vreemd is evenwel, dat deze zuivering moet samenvallen met allerlei andere activiteit in Tjeeho-Slowakije b.v. waar onverwacht een complot is ontdekt tegen de Gotitwald-intri- guanten en in Polen, waar eenzelfde situatie is ontstaan en waar reeds duizenden arrestatie's zouden zijn verricht. Dit duidt er op, dat de Kominform opnieuw enkele plannen openbaar heeft gemaakt met het doel zichzelf en de uit- had gepleegd. De uitspraak van levenslang heeft mensenkinderen door hun ideaal en hun karak- gestippelde politiek te consolideren in deze ge u.i4 j .1 j4- 4-4-4.:4.)4 ni p fieri /.nlantf immore n InnHvovrnrlovc hvn i Ir de beschaafde wereld met ontzetting geslagen en al kent de Hongaarse rechtspraak dan ook al de clausule, dat levenslang, veroordeelden na vijftien jaar in vrijheid moeten worden gesteld, wie kan nu zeggen, dat de slachtoffers, die in Oost-Europa zijn opgesloten, na vijftien jaren nog in staat zullen zijn deze vrijheid in te gaan? Deze volksreehtbank, die iedere juridische graad en bevoegdheid miste, waarvan de presi dent niet eens een rechtstudie had meegemaakt, terwijl de openbare aanklager tijdens de Duitse overheersing sterk Nazi-gezind was (vandaar zijn vijandschap tegenover de Kardinaal, die toen reeds Zijn stem verhief tegen de Nazi's), deze zelfde rechtbank heeft een ontzaggelijke ver antwoording en schuld op zich geladen. Protesten klinken van alle kanten uit de nog vrije wereld op. Duizenden Engelsen hebben in tervastheid de wereld een zegen en redding zijn. Sinds de eerste waarschuwing aan Noorwegen heeft Rusland opnieuw te kennen gegeven, dat V- bieden. Zolang immers de landverraders bruik baar zijn worden ze gespaard, doch op een ge geven moment volgen de reeds lang bekende zuiveringen en komen de nieuwe partijbonzen aah het bewind. De toestand, zoals die zich de laatste dagen in Indonesië ontwikkelt geeft enige reden tot kleine bezorgdheid, want de Veiligheidsraad blijft voortdurend aandringen op de naleving en de uitvoering van de aangenomen resolutie's. Cochran, het Amerikaans lid van de vroegere C.v.G.D. bracht een bezoek aan Den Haag en zal er de regering naar alle waarschijnlijkheid wel op gewezen hebben, dat zijn land een beet je ontevreden is over dat kleine land, dat steeds maar dwars blijft tegen alle uitspraken in. Toch hoopt het Nederlandse volk, dat het kabinet, het niet accoord kan gaan met de bedoelingen van dit ïand om zich aan te sluiten bij het Noord-Atlantisch Pact. Dat wil dus zoveel zeg gen als een bedekt ultimatum, hetgeen door Noorwegen echter met kalme waardigheid is ri - wooV aanvaard De besprekingen in Amerika zijn dat regelmatig in zitting bijeenkomt; zat we de afgelopen week betoogd, dat tegen dit on- voortgezet en het ziet er nil wel naar uit, dat ten te handelen zoals het in de huidiee om- recht moet worden opgetreden organisaties, po- zowei Noorwegen als Denemarken twee nieuwe standigheden past'voor een Regering, die de litieke partijen en gehele landen spraken met partners zullen gaan worden in dit verbond eerste beslissende stap heeft durven zetten te- van West-Europese, en Noord-Amerikaanse gen de gehele openbare mening in. „Liever een volkeren. Zweden heeft echter openlijk ver- arm Iand, dan een eerloos land", werd dezer zekerd zich niet^ te willen aansluiten bij dit dagen reeds ergens geuit. Met dit standpunt pact. Het heeft jarenlang reeds geleefd in de werd tevens gezegd, dat Amerika als laatste neutraliteitspolitiek van het begin der twin- dreiging de Marshallhulp achter de hand wil tigste eeuw, zoals ook Nederland dit jarenlang houden, doch die zeer zeker geen middel mag gedaan heeft, doch door de omstandigheden zijn, om de kleinere landen aan zich te binden, rijp en wijs geworden zich keerde naar de grote Hetgeen er nu echter op zou gaan lijken en dan - volkerengemeenschap, om eigen behoud des te wordt de tevolgen weg nog zwaarder, maar bespotting heeft men de Prins-Primaat nu in veiliger te verzekeren. Hoe Zweden m de toe- ook des te eervoller voor een land, dat zich- dezelfde gevangenis opgesloten, waarin jaren komt zal reageren op een eventueel aanbod van zelf wil blijven zijn in rechtvaardige zaken en geleden Rakosi was opgesloten Hij heeft wraak Russische zijde, om b.v. een niet-aanvalspact dat zich niet wil opofferen aan het belang van genomen op een wijze, die alleen Satan kan te sluiten valt nog te bezien. De neutraliteits- welke richting financiële trust of commer- hebben ingegeven en hij zette zijn tegenstander politiek tegenover dit land zal echter moei- ciële macht dan ook. diepste afschuw hun afkeuring uit en Amerika, dat herhaaldelijk door president en aanklager van dit marionettengerecht werd beschuldigd van medeplichtigheid heeft zelfs voorgesteld deze kwestie voor de vergadering der Verenigde Naties te brengen. Hetgeen een van de weinige noodzakelijke daden van deze Assemblee zou zijn, waarvoor zij op slag weer het vertrouwen der mensheid zou gaan genieten. Als grootste

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5