De nieuwe „gedragslijn" van Nederland Apostolische Boodschap van Paus PiusXII Uitvoering van de V.-Raad-resolutie tenzij in geval van onmogelijkheid ito. Ver. - Alkmaar penkoor US-PASSION N-LINDEMAN, Sopraan N JAAR JONGER Telola Haarcrem alksma, Hoogslr. 4 1 op de 3 Nederlanders heeft een Rijkspost spaarbank- boekje. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd] Pauselijke oproep tot boete en eenheid Maandag 14 Februari 1949 44e Jaargang No. 11488 *it* Speelde Sassen solo? DR. BEEL NAAR NEDERLAND Avondwake der vrouwelijke jeugd 24 slachtoffers bij mijnramp Dan: afwijkende voorstellen van ons! De samenzwering tegen God en de glorieuze kracht der martelaren Pleidooi voor Europese eenheid Compromis lijkt onwaarschijnlijk Treinramp in Spanje eist 28 doden Scandinavië is het over vijf punten eens Kroniek en Kritiek Commissie der V. N. terug uit Bangka De Gaulle spreekt revolutionaire taal CORN. JONKER S. BACH VRT te 19 uur en ZONDAG ur. Verwarmde Grote Kerk nde solisten en orkest 0 (gereserveerd en f 2.(incl. del Klooster en Kiebert, Mient, r tevens de Edetion PETERS iddel tegen grijze haren Uw haar zit altijd keurig iverkoop ank heeft de achterstand vol- ïans kunnen de spaarbank- .onden worden in de maand en boekjes moeten echter in gestuurd. Let er vooral op, dat dres goed in het boekje staatl TSPAARBANK IN 1 ALKMAAR hoor! Ook in Vught! Als erdrietig gezicht naar zijn Smulders naar hem toe. En hij zegt: „Nou, luister jij kunt geen voorstellin- r eensik heb al lang iuur. Directeur, een grote n zo te zeggen niks in :en, Directeur; alleen moet htje zorgen, want lampen niet, dat weet iedereen! een voorstelling gegeven, nou zelf maar eens hoe HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.45 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 50 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) •A S H FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, <2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 NOG WEINIG POSITIEFS is er bekend over de redenen, waarom minister Sassen heenging, nog min der, over wat de Regering nu denkt te doen, wat haar gedrags lijn is, waarmee minister Sassen zich niet kon verenigen. In katholieke politieke kringen in den Haag was men Zaterdag, naar wij van onze parlementaire redacteur vernamen, van oordeel, dat het aftreden van mr. Sassen zou betekenen, dat aan het kabi- net-Drees de steun van de K.V.P. ontvallen zou, indien het stand punt van minister Sassen onver kort de inzichten van de K.V.P.- fractie zou weergeven. Woensdag, en nu niet Dinsdag, omdat minister van Maarseveen ziek is, zal blijken, of de gedrags lijn welke de regering afwijkend dus van de inzichten van minister Sassen denkt te volgen, instem ming dan wel onoverkomelijke be zwaren zal ontmoeten bij de frac tie van de K.V.P. In het laatste geval zou een volledige crisis uit breken, welke volgens onze zegs man in de genoemde katholieke parlementaire kringen „niet min der dan een politieke ramp" zou heten. Want de situatie eist, dat er gehandeld wordt en wel op zo kort mogelijke termijn. Dat zal allemaal wel zo zijn, maar die eis geldt al minstens veertien dagen en toch gebeurde er nog niets, dan alleen negatiefs. En kabinetscrisissen zijn wel om min der belangrijke dingen geforceerd. Wanneer nu niet een forcering, maar de natuurlijke loop der din gen een kabinetscrisis onvermijde lijk maakt, dan kan het ook in het landsbelang zijn, dat men dat on vermijdelijke accepteert. Het is waar, zoals onze Haagse zegsman vervolgt, dat een volledi ge crisis een dan demissionair ka binet, de handen geheel zou binden. Maar hoe staat het met die gebon den handen nü?Zeker, de si tuatie zou ons totaal uit de hand kunnen vallen, maar kan het erger dan nu En ook zou een eventuele formateur „welhaast" onoverkomelijke moeilijkheden op zijn weg ontmoeten, maar zouden de moeilijkheden welhaast erger kunnen zijn dan nu? Wat zou ër, was de volgende op merking, moeten gebeuren in de tijd, die de formateur zou nodig hebben? Wat zou er voor een kabi net moeten komen? Een, dat de gedragslijn-Sassen, gesteund door de K.V.P., ging volgen? Zou de P.v.d.A. daaraan meedoen? En wat is er van de V.V.D. te verwachten Aangenomen kan worden, dat deze zich achter minister Stikker stelt, ondanks de „grote" woorden, die mr. Oud in de Kamer sprak. Wij zouden zeggen, er zou in elk geval een kabinet moeten komen, dat tot regeren in staat blijkt, beter wel licht, dan met het huidige kenne lijk het geval is, gelet althans op de catastrophale ontwikkeling, die de zaken de laatste veertien dagen hebben genomen. Is Sassen het obstakel, dat aan die regeerkracht in de weg staat? Dat gelooft natuurlijk niemand. Maar dan is zijn uittreden ook geen winst. Hij zal wel een obsta kel zijn, dat aan het huidige poli tieke spel in de weg staat, dat ge loven wij graag. Is mr. Stikker een van de voornaamste tegenspelers van Sassen, daarnaast is zeker ver rassend de houding van de vijf an dere katholieke ministers, in het bijzonder in dit geval van mr. van Schalk en mr. van Maarseveen, de beide meer geroutineerde parle mentariërs. Vanzelfsprekend zal hun houding niet zonder invloed blijven op de mening van de K.V.P. Men kan dan ook wel aannemen, dat de Katholieke Fractie alleen in een wel zeer buitengewone „uiter ste noodzaak" haar vertrouwen in het gehele kabinet zal opzeggen en daarmede de verantwoordelijkheid voor een algehele kabinetscrisis op zich nemen. Het gerezen verschil, zo houdt de zegsman uit de eerder genoem de parlementaire kringen ons voor, kon wel eens blijken in het „tacti sche vlak" te liggen. Daarmee zijn we dan aangeland in de sfeer van de vlakken, en dringt het beeld van hethellende vlak zich onweer staanbaar opOf is deze op merking een poging, om de zaak te bagatelliseren? Of dat zal opgaan, zal de naaste toekomst moeten le ren. Laat een man als Sassen, zijn taak als een levenswerk zag varen, (om een kwestie van tactiek! De regering liet of ficieel weten, dat het verschil ging over de g e d r a g s 1 ij n. Dit raakt het beleid, dat is meer dan een kwestie van tactiek, zou men menen, al kan het beleid de tactiek natuurlijk niet veronachtzamen. Men hoorde voorts mr. Sassen betitelen als een „man van tem perament". Is dit een plotseling verwjjt, na de volkomen over eenstemming, welke tot nog toe tussen K.V.P. en Sassen bestond? Is mr. Sassen ineens zulk een eigengereid man, dat hij niet vat baar is voor de redenen, die ande ren wel tottoegeven Schijnen te bewegen? Neemt hy zulk een uitgesproken persoonlijk standpunt in en wil hij op zijn een tje poseren als nationale held? Een „slappeling", dunkt ons, is hij in elk geval niet, en voor „mee-sleu- ren" voelt hij ook niet! Men kan ook moeilijk volhouden, dat hij geen kijk meer zou hebben op het internationale aspect. In de krin gen van de V.N. is hij een goede Met vader op skitour. Klaar voor de start bij hotel „Post", waar de vorstelijke gasten verblijf houden. V.l.n.r.Prins Bern- hard, Prinses Beatrix, Prinses Irene en de skileraar. BATAVIA, 14 Febr. (Aneta) Zo juist ontvangt Aneta het bericht, dat dr. Beel heden avond naar Nederland vertrekt teneinde in Den Haag overleg te plegen met de Nederlandse regering. Dr. Beel wordt verge zeld van de directeur van zijn kabinet, dr. Koets. De reis wordt gemaakt per Constella tion. Wanneer in Amsterdam de grote protestmeeting tegen de arrestatie en veroordeling van Kardinaal Mindszenty wordt gehouden, roept het Vrouwelijk Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem door middel-van deze publicatie alle jeugdleiders op om heden Maandagavond 14 Febr. een avondwake te houden en zich daarbij te bezinnen op de nood der Christenen vooral in Oost-Europa, hen door het gebed te steunen en het besluit te nemen de Christelijke beginselen ook in een overtuigde levenshouding tot uiting te bren gen. In een kolenmijn te Ostrawa in Noord-Moravië brak Zaterdag brand uit als gevolg van een mijn- gasontploffing. 19 mijnwerkers wer den door de brand verrast. Zij moeten als verloren worden be schouwd. Ook vijf van hun kame raden, die getracht hebben hulp te bieden, verloren het leven. Zondag morgen waren namelijk 61 redders in de schacht afgedaald, toen zich een nieuwe ontploffing voordeed, waarbij 5 man van de ploeg werden gedood. Socialisatie in Sovjet sector BERLIJN, 13 Febr. Reuter Een Berlijnse renbaan, drie cho coladefirma's en alle brouwerijen behoren tot de 465 firma's in de Sovjet-sector van Berlijn, wier socialisatie heden krachtens de wet van 8 Februari j.l. wordt be kend gemaaki.- De firma's, zo wordt medege deeld, waren vroeger eigendom van actieve nazi's en oorlogsmisda digers en worden thans, zonder dat schadevergoeding wordt uitbe taald, als „eigendom van het volk" aan de stad Berlijn overgedragen. O.m. wordt ook de gehele inrich ting van de A.E.G. (electriciteits- bedrijf) overgedragen. |j|AAR WIJ VERNEMEN, zou de nieuwe gedragslijn van Ne derland ten aanzien van het Indonesische probleem o.a. In houden, dat de republikeinse leiders worden vrijgelaten, onder enige condities; dat de resolutie van de Veiligheidsraad wordt uitgevoerd tenzij onmogelijk, in welk geval Nederland afwij kende voorstellen kan doen; versnelde uitvoering van het Plan- Beel met latere uitwerking van het Unie-statuut. De regering heeft een nota terzake aan dr. Beel te Batavia doorgezonden, opdat het daar een punt van overleg kan uitmaken. Er schijnt in de kabinetsbespre king van Donderdag en Vrijdag jl. zwaar gedokterd te zijn aan ver schillende proeven van een moge lijke oplossing. Ook de nu afgetre den Minister van Overzeese Ge biedsdelen. de heer Sassen, had zulk een plan ontworpen, hetgeen welis waar schijnt te hebben ingehouden een zover mogelijk toegeven aan de resolutie van de Veiligheidsraad, maar daarnaast toch alle mogelijk heden openliet, om niet alleen het gezicht van Nederland te redden, maar ook de risico te ontgaan, dat tenslotte over Indonesië door ande ren zou worden beslist. Ook van andere zijde vernamen wij, dat mr. Sassen het denkbeeld had geopperd, een hoge buitenland se persoonlijkheid in de arm te nemen, die als het ware bij het State Departement bemiddelend zou optreden, om een eigen Nederlandse visie in de Amerikaanse doelstellin gen ten aanzien van de Zuid-Oost Aziatische politiek in te passen. In dit plan was een zekere erkenning van het bestaan der U.N.C.I. opge nomen. De meerderheid van de regering was geporteerd voor een ander plan. De voornaamste drie punten daar van zijn: I. De republikeinse leiders worden vrijgelaten, echter onder deze voorwaarde, dat zij zich niet buiten Indonesië begeven, niet naar Sumatra en niet naar de Vorsten landen van Midden Java (het gebied van Djocja dus); 2. de resolutie van de Veiligheidsraad zou worden aanvaard, onder voorbehoud, dat men,-wanneer de vitvoering ervan niet mogelijk is, door Nederland afwijkende voorstellen zullen kun nen worden gedaan aan het be voegde orgaan van de Veren. Na ties. (Dit zal wel het moeilijkste punt zijn. dat voor de handhaving der souvereiniteit van Nederland de grote risico inhoudt! red.). 3, Het plan-Beel. om de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië reeds te doen plaats hebben, zou versneld VATICAANSTAD, 12 Febr. (A.P) Z. H. Paus Pius XII heeft Zaterdag in een aposto lisch vermaan tot de Bisschop pen van de wereld gezegd, dat er in bepaalde landen een sa menzwering tegen God be staat. In 2ijn vermaan ver zocht de H. Vader op Passie- Zondag, 3 April, H.H. Missen op te dragen als boetedoening voor de misdaden van de vij anden Gods. In het schrijven van de Paus werden die lan den, waar een samenzwering tegen God bestaat, niet bij name genoemd. „Wij spreken over Atheïsme of beter nog van de haat tegen God", schrijft Z. H„ die het communisme niet bij name noemde. Er bestond echter geen twijfel aan, dat des Pausen oproep, die zonder precedent is, gericht was tegen de communisten als „de vij anden van God". Het vermaan, dat op Vrijdag ge dateerd was en Zaterdag gepubli ceerd, kwam vier dagen na de veroordeling van Josef Kardinaal Mindszenty, de primaat van Hon garije, tot' levenslange gevangenis straf. Het kwam twee dagen voor een buitengewoon geheim consisto rie, dat heden, Maandag, begint. Verwacht wordt, dat de Paus tij dens dat consistorie een allocutie zal uitspreken, waarin hij het pro ces van de Hongaarse communisti sche regering tegen de primaat veroordeelt. In een duidelijke verwijzing naar de recente stappen om te komen tot een West-Europese eenheid zei de H. Vader „wij juichen de maat regelen toe, die genomen zijn om staten samen te bundelen, door steeds nauwer bondgenootschap pen". „Dergelijke bondgenootschappen" bekende, zo goed, dat hij reeds her haaldelijk als minister van buiten landse zaken is gedoodverfd. Zo zal er, ook van de zijde der K.V.P., veel goede voorlichting no dig zijn, om de zin van de jongste gebeurtenis aan ons katholieke volk duidelijk te maken! verklaarde Z. H. „zouden helpen bij het afweret! van „zulke rampen" als „twisten en burgerlijke twee dracht" en toekomstige oorlogen met nieuwe wapens welke een on metelijke verwoesting zullen ver oorzaken. „Maar deze bondgenootschappen", voegde de Paus hieraan toe, „zullen wankelen als rusten zij op drijf zand, tenzij de mensen overal blijk geven van een krachtige zin voor broederschap, waardoor wederzijd se contracten heilig en zeker wor den, de verdragen sterker komen te staan en de gemeenschappen aan elkaar gesmeed worden." De H. Vader begon zijn vermaan met de verklaring: „Het conflict tussen de goeden en de goddelozen is zelden of nooit zo acuut geweest als thans." Hij verwees niet naar Kardi naal Mindszenty bü name, maar sprak over de „glorieuze kracht der martelaren, die", zo voegde hij hieraan toe, „herinnert aan de eerste dagen van het Christen dom". „Aan de andere kant" zei de Paus, „zijn wij overmand door smart en pijn wanneer wij zien dat de zondigheid van het on recht een mate van goddeloosheid bereikt, die ongelooflijk en zon der weerga is." „Geliefde broeders, wjj huiveren al wanneer wij de goddeloosheid noemen, maar de plicht van het Apostolisch ambt dwingt ons te spreken." „Dat trotse veronachtzamen en verachten van heilige dingen, die 's mensens eerste misdaad vormde toen hij Gods bevel negeerde, is de meest verderflijke bron van alle kwaad, dat thans verraderlijk zijn verwoestingen over vrijwel de ge hele wereld aanricht als een be smettelijke ziekte het brengt boosheden zonder tal en in het bij zonder in die landen, waar een sa menzwering bestaat tegen Chris tus." Het Vaticaan volgde spoedig met de bekendmaking van de vol ledige ex-communicatie van al degenen „die hun handen hadden durven opheffen tegen de per soon van Kardinaal Mindszenty, hem voor het gerecht gedaagd hadden of deelgenomen hadden aan het opstellen van het beruch te vonnis." De Congregatie van het Con sistorie dreigde in een scherpe waarschuwing aan het adres van Hongarije en andere communis tische staten dat allen „die in de» toekomst betrokken zouden zijn bij soortgelijke misdaden, geëx communiceerd zouden worden". Ex-communicatie „latae sen- tentiae" werd uitgesproken tegen alle personen, die op de een of andere manier betrokken waren bij de arrestatie, het proces en de veroordeling van Kardinaal Mind szenty. De Congregatie van het Con sistorie heeft op 28 December for meel gelast, dat allen, die bij de arrestatie van Kardinaal Mindszen ty betrokken waren geëxcommuni ceerd zouden worden. Door de verklaring van Zaterdag worden ook al diegenen geëxcom municeerd, die wat te maken heb ben gehad met het proces en het vonnis van de Hongaarse primaat. Excommunicatie is een van de zwaarste straffen, die de Katho lieke Kerk kent. Bovendien is het „infamiae juri#' uitgesproken over alle Hongaarse autoriteiten, die maatregelen tegen de Kardinaal genomen hebben. „Infamiae juris" is een verklaring dat iemand eer loos is en woordbreuk heeft ge pleegd. worden uitgevoerd. Tot de instel ling van de Nederlands Indonesi sche Unie zou in beginsel worden besloten, het Unie-statuut zou later worden uitgewerkt, waartoe een Ronde Tafel-conferentie zou worden gehouden. Voorts vernemen wjj, dat de Tweede Kamer-fractie van de KVP Zaterdagheeft vergaderd. Zij is niet tot een bepaald besluit geko men. in elk geval ook niet tot de conclusie, dat het ontslag van mr. Sassen te verhinderen is. De zitting van de Tweede Kamer is uitgesteld van Dinsdag tot a.s. Woensdag. Dit schijnt echter uit sluitend verband te houden met 'n ongesteldheid van mr. Van Maarse veen, de Minister van O.G. ad in terim, die Dinsdag nog niet, maar Woensdag wel hersteld hoopt te zijn. Tenslotte nog dr. Somitro, de ge volmachtigde van de republiek in Amerika, die meende te kunnen verklaren, over het aftreden van mr. Sassen verheugd te zijn, omdat deze volgens hem „een vertolker wasa van de meest-Teactionnire groep in het kabinet"! HALVARD LANGE Halvard Lange, de Noorse mi nister van buitenlandse zaken, is Zondag uit Washington te Lon den aangekomen om de proble men van Noorwegen's veiligheid te bespreken met zijn Britse col lega Bevin. Vóór zijn vertrek uit Washington verklaarde de Noorse minister, dat een compromis tus sen het voorgestelde Atlantisch Pact en een Scandinavisch Pact onwaarschijnlijk scheen. „Het is het één of het ander", zo zeide Lange. Lange verklaarde verder, dat zijn bezoek aan Washington aan genaam en verkennend was ge weest en dat hij met minister Bevin dezelfde problemen zal bespreken die hij met president Truman onder de loupe had ge nomen. Ten aanzien van het Noorse antwoord op de Sovjet-Russische nota zeide minister Lange, niet voor zijn terugkeer op Woensdag aanstaande en niet voordat Noor wegen tijd zou hebben gehad voor bestudering van de kwestie, gegeven zou worden. „Ik geloof, aldus Lange, dat we over het al gemeen ons langzaam zullen haasten''. André Marie afgetreden André Marie, de Franse Minister van Justitie, is, naar Zondagavond officieel te Parijs is bekendgemaakt, afgetreden. Hij wordt opgevolgd door Robert Lecourt (MRP). De radicaal Edger Faure, is benoemd tot onder-minister van financiën. André Marie, die lid is van de partij der Radicalen, zal naar een ziekenhuis gaan, omdat hij opnieuw lijdt aan longaandoeningen, die het gevolg zijn geweest van een verblijf van 2 jaar in het, concentratiekamp Buchenwald. TARRAGONA, 13 Febr. (Reu ter en A:P.) Zaterdagavond is de sneltrein Barcelona-Madrid bij het rijden over een viaduct bij Mora la Nueva, ongeveer 60 ki lometer van Tarragona, ont spoord. Drie wagons, waarvan een slaapwagen, werden over de leuning van de brug geslingerd en tuimelden van een hoogte van 40 meter omlaag. Reuter meldt, dat 28 personen om het leven kwamen en 26 personen min of meer ernstig werden gewond. A.P. meldt, dat er geruchten gaan over sabotage. Een deel van de rails zou zijn weggehaald. Rode Kruis treinen vertrokken onmiddellijk naar de plaats van de ramp. De trein had op het moment van de ontsporing een snelheid van on geveer 75 kilometer per uur. Gustav Rasmussen, de Deense minister van buitenlandse zaken, heeft aan 14 Amerikaanse jour nalisten, die op het ogenblik een bezoek aan Denemarken bren gen, verklaard, dat Denemarken, Noorwegen en Zweden het ten minste over vijf grondbeginselen van een Scandinavische verdedi gingslinie eens zijn. Deze punten zijn1. ieder Scandinavisch land, indien aan gevallen, zou zich met alle be schikbare krachten verdedigen 2. een aanval op één land zou be schouwd worden als een aanval op de beide andere 3. verdedi gingsplannen der drie landen zouden gecoördineerd worden 4. de verdedigingsunie zou worden beschouwd als een regionaal ver drag; 5. indien één van de drie landen zou worden aangevallen, zou hulp verzocht worden van buiten de unie. Presidentsverkiezingen in Portugal Zondag zijn in Portugal verkie zingen gehouden voor een president van de Republiek. Uit de eerste resultaten, die door het Ministerie van Binnenlandse Zaken zijn be kend gemaakt, blijkt, dat 60 tot 80 procent van de kiezers heeft ge stemd. Volgens officieuze cijfers zou Carmona met ongeveer 80 pet. van het totaal uitgebrachte aantal stemmen zijn herkozen. De defini tieve uitslagen zullen eerst over een week of twee kunnen worden gepu bliceerd. DODELIJK ONGELUK IN ARTILLERIE- INRICHTING Zaterdagmorgen is de 44-jarige Amsterdammer F. Degenaar, in de N.V. Machinefabriek „Artillerie- Inrichtingen" bij de Hembrug, bij een ontploffing om het leven geko men. Degenaar was in een der fabrieks hallen een partij van 4000 Engelse, in de oorlog gemaakte slaghoedjes aan het controleren. Op het oog keek hij na welke nog goed waren en welke afgekeurd moesten wor den. Door nog onbekende oorzaak explodeerde er plotseling een slag hoedje met het treurige gevolg. De ontploffing was zeer plaatselijk en de schade in de hal bestond slechts uit een paar gesprongen ruiten. Een tweede arbeider, die zich op korte afstand bevond, toen de explosie plaats vond, kwam met de schrik vrij. De twee oudste prinsesjes, Beatrix en Irene, die op het ogenblik in het Oostenrijkse winter sportplaatsje Sankt Anton am Arlberg vertoeven, hebben een echte skitocht gemaakt op de 2500 meter hoge Galtzich. Met de skileraar staan zij gereed om de afdaling te beginnen. Slagerij-plagerij (Sm.) Is het handhaven van de vleesdistributie een plagerij voor de slagers? Men mag zo-iets van een overheidsmaatregel niet ver onderstellen, maar soms....! Er zijn in de laatste dagen van ver schillende kanten meningen geuit en denkbeelden geopperd. De be perking van het rantsoen van een goede week geleden heeft de sla gers zonder twijfel ernstig getrof fen en voor de redelijke noodzaak van die maatregel worden ver schillende verklaringen gezocht, die eigenlijk geen van alle bevredigend zijn. Zou de veronderstelling, dat ongeveer rondom het einde van deze maand de jongste verlaging weer ongedaan kan 'worden ge maakt, in staat zijn, de betrokkenen met deze tijdelijke maatregel te verzoenen? Maar nauwelijks! Want de slagers, die tenslotte ook moe ten kunnen bestaan, staan al gerui me tijd op het standpunt, dat de distributie van vlees overbodig is. Zij menen o.a. ook, dat de onrede lijke toeneming der huisslachtingen remmend werkt op de vleesvoor ziening. Dat waren er vóór de oor log 300.000, nu zo ongeveer het dub bele. Dat is geen peuleschilletje, want die ruim 500.000 huisslachtin gen vertegenwoordigen ongeveer 85 millioen k.g. vlees en de hele om zet van Nederland in 1948 was 224 millioen k.g. Dat heeft de voor zitter van een katholieke slagers vereniging ons voorgerekend: 10 millioen Nederlanders 3 ons per week dat is, met inbegrip van een reserve van 25%, volgens het door hem opgegeven cijfer 188 millioen k.g. Wij kijken niet op een onsje! Typerend is wel, dat in deze bere kening niet is opgenomen de 20 millioen bevroren import, terwijl het departement tien dagen geleden als reden van de verlaging opgaf de achterstand in de invoer van vlees uit Argentinië en Denemar ken. Wij betwijfelen of men 80 mil lioen k.g. uit de huisslachtingen zó maar verdisconteren -kan in het toekomstige gemiddelde verbruik per Nederlander en wij weten ook niet, of de nogal ruime reserve van 25% voldoende is, om de benodigde hoeveelheid voor de restaurants e.d. „op'te vangen", maar wat wij wel weten, dat is dit: dat deze becijfe ring in het algemeen wel in staat is, om indruk te maken. Het argu ment „dat opheffing van de distri butie. de zwarte handel de kop zou indrukken", is van bijzonder be lang. Wij zouden zeggen: regering, laat de plagerij (van de bonnen) voor de slagerij (en voor het pu bliek) geen uur langer duren dan strikt nodig is! BATAVIA, 12 Febr. (Aneta) De commissie van de verenigde naties is heden teruggekeerd van haar bezoek aan Bangka, waar zij informele besprekingen heeft ge houden met Sukarno, Mohammed natta, Hadji Agus Salim en an dere republikeinse leiders te Pangkalpinang. Verschillende problemen be treffende de resolutie van de Vei ligheidsraad werden besproken. De commissie werd uitgenodigd volgende week, na de terugkeer van Cochran in Indonesië, nog maals te komen. Intussen heeft de Nederlandse delegatie geant woord op het verzoek van de commissie der Verenigde Naties van 8 Februari j.l. om inzage van de plannen, die van Nederlandse zijde aan de B.F.O. zouden zijn voorgelegd. In 't antwoord wordt o.m. gezegd: „eventuele voorstel len van officiëlen herkomst zul len door of namens de Neder landse regering bekend gemaakt worden op een tijdstip, dat door de regering daartoe geschikt ge acht wordt." Op de slotvergadering van het congres van de R.P.F. heeft ge neraal De Gaulle gezegd, dat, als er in de naaste toekomst geen al gemene verkiezingen worden ge houden, „er slechts een ding te doen staat: de overweldigers er uit gooien". Als Frankrijk wordt aangeval len, aldus De Gaulle, „zal het met alle mogelijke middelen verde digd worden". Frankrijk was „een schip zonder roer". Welis waar was er een begin van eco nomisch herstel, „maar grote vor deringen werden voortdurend be lemmerd door een onsamenhan gende politiek." De Gaulle sprak zich voorts openlijk uit ten gunste van het Atlantisch Pact maar verklaarde met kiem dat dit moet bepalen, dat alle partijen onmiddellijk tot militair optreden overgaan indien een der leden wordt aangevallen. In een rede, die De Gaulle Zondag hield van het balcon van het Rijsselse stadhuis, verklaarde hij, dat Frankrijk moet worden geleid „op eerlijke, correcte en krachtige manier" door machten, die „in contact met het volk staan". De GauJle zeide, dat Frankrijk „de buitenlandse be dreiging" tezamen met zijn vrien den in het aangezicht ziet als „een groep vrije mannen, die vrij willen blijven

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1