Nleuuu Afgezanten van Katholiek Nederland uiten hun afschuw over schandaal van Boedapest De H. Vader herhaalt Zijn protest Dorresteijn Indrukwekkende rij hoogwaardigheidsbekleders op protestvergadering te Amsterdam iten en uw geld j koopt bij ons ere aanbiedingenj EN en SHAWLS L DE ROVER, IN DIT BLAD! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Katholiek Nederland protesteert Dinsdag 15 Februari 1949 44e jaargang No. 11489 De KardinaalEen strijd om zelfbehoud Een waagstuk Telegram aan Z. H. de Paus Het Geheim Consistorie Wantrouwen in de procesvoering Protest-telegrammen Dr. Beel op weg naar Den Haag Kroniek en Kritiek UITSLAGEN >UDEN KRUIS :ervogels A. 2 1—Uitg. 1 -SVA 1 3—1 uitgest. 16 rootschermer 2 afgel. —Schoorl 2 4Vios 2 Tier 1DTS 3 1—HSV 2 1RKAFC 3 ctor 1 )TS 2 OC 2 \artsw. B. 1 3—WVVW 1 -St. Bavo 1 2-Grasshopp. 2 partanen 1 KEDO 1 ollandia 3 Woudia 1 2Sporters 3 2—HOSV 2 -Oosthuizen 2 lw. Forw. 3 Oosthuizen 1 —Blokkers 2 WW 3 4—KGB 2 trandvogels 1 ECDVO 1 4—KBB 2 1Dindua 2 MFC 2 iuaven 2 indijk 2 1—Texel 2 2Tex. Boys 1 1—Texel 3 Viron 2 int Boys 1 3—Geelzw. 2 2—ZAP 2 ■CC 2 s 2Schagen 3 TZV 2 2Petten 2 -Con Zelo 2 -Holl. T. 1 Flevo 1 1N. Niedorp 2 RC 4 1Kaagvogels 1 3RC 1 'atervogels 2 -Dirkhorn 1 ihagen 2 TERDAGMIDDAG- COMPETITIE t W.Dindua S.V.J. •landIJmuiden nZwaluwen CL 1-4 2—0 afgel- 5—1 1—0 afgel- 0—1 2—0 2—5 afgel- 03 0—1 3—2 1—3 5-4 3—0 11—3 afgel- 4—2 5—0 2—2 3—5 6—1 afgel. afgel. 3—0 afgel. 9—2 0—2 04 afgel. 2—1 0—4 5—3 2—1 2—0 0—3 3—3 afgel. 3—1 4—1 4—1 1—3 0—3 4—0 8—1 4—0 2—4 5—1 5—4 afgel. 3—0 0—3 1—2 3—4 8—1 1—4 lllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllli:!)!^ Tafelzeil, rood en blauw j geruit, per mtr. 3,95 j Vitrage, beige tint 130 breed 2.16 j| Zware molton dekens, 3 grijze kleur, grote maat 7.92 g Alpino's, diverse kleuren 1.95 j Ragfijne Dameskousen slechts 1 punt 1.74 g EGMOND AAN ZEE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü >nige FRAAIE PERZISCHE - ALKMAAR 'ooi geweest! Die brand ibini gemaakt! Want nu >rand gehoord heeft, wil loeilijkheden heenslaan! e. 't Is de eerste avond n het licht van de vele ipgehangen, vertonen de best, hoor! In de pauze Vught en omgeving. brand is vernield. Maar 2 leden van ons circus, voor. Een applausje voor :ingt iedereen: „Lang zal ke sigaar op! Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten veilig 't nergens (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 en 2 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046. (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze eigen redacteur) IN DE EENHEID VAN HET GELOOF, met de wetenschap dat de gedachten van''biddend Nederland en van tientallen millioenen in geheel de wereld de hunne waren, hebben vertegen woordigers van ons katholieke v'olk gemanifesteerd tegen de schande van het Boedapester proces. Door hun verscheidenheid van rangen en standen, vormden zij een afspiegeling van alle maatschappelijke geledingen; zij konden zich de afgezanten noemen van alle groepen geloofsgenoten, in wie de verontwaardiging bruist om het onrecht dat de Hongaarse Prins der Kerk door de vijanden van God en Zijn instellingen is aangedaan. Zij hebben hun instemming betuigd met degenen die de laster ontzenuwden tegen de edele kardinaal Mind- szenty in felle bewoordingen en striemende protesten tegen het demonische systeem waar van een nobel vechter voor de geloofsvrijheid hef slachtoffer werd. De meeting in het Amsterdamse Concertgebouw werd echter niet gekenmerkt door bitterheid die geen uitzicht op een glorie volle overwinning van het Recht meer kent. Boven alles heerste de geest van christelijke blijmoedigheid, van strijdvaardig katholicisme en van opperste trouw aan Christus en Zijn Plaats bekleder. De manifestanten legden hiervan enthousiast getuige nis af aan Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong, die in gezelschap van een indrukwekkende rij van kerkelijke, burger lijke en militaire hoogwaardigheidsbekleders, de bijeenkomst met Zijn hoge tegenwoordigheid opluisterde. Tot de genodigden behoorden o.m. Mgr. Paolo Giobe, Pauselijk Inter nuntius, Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, Mgr. Mutsaerts, bisschop WAT ER BEKEND geworden is van de gedragslijn der Nederlandse Regering inzake het standpunt tegenover de resolutie van de Vei ligheidsraad, schijnt er op te/ dui den, dat er van een waagstuk moet worden gesproken, met alle risico's aan waaghalzerij verbonden! Deze veronderstelling wint aan waar schijnlijkheid, nu dr. Beel zijn hoge post in Batavia voor een korte spanne tijds gaat verlaten, omdat hij het n°dig vindt, persoonlijk van aangezicht tot aangezicht met het kabinet in den Haag te beraadslagen. Dit zal wel uitgelegd moeten worden als een aanwijzing, dat dr. Beel zich met de tot nog toe uitge stippelde gedragslijn nog niet kan verenigen. Wil hij verder gaan, of minder ver? Het eerste lijkt ons niet aan te nemen. Misschien gaat het persoonlijke overleg over z.g. kleinigheden. Maar de ervaring heeft geleerd, dat vooral in deze Indische zaak kleinigheden van1* enorm belang kunnen zijn! De berichten over de nieuwe gedragslijn van de Regering zullen natuurlijk nog nader op hun juist heid moeten worden getoetst. Men zal ook goed doen, niet al te gauw geloof te hechten aan verschillende geruchten, die bij gelegenheden als deze de ronde plegen te doen. Wel mag de verwachting worden uitgesproken, dat de bereidheid, die de K.V.P.-fractie tenslotte wel licht zal tonen, om in de nieuwe situatie te berusten, niet zonder grenzen is. Moet de overkomst van dr. Beel ook in dit licht worden bezien? Na SassenBeel, dat zal in geen geval gaan!! Het gaat om een waagstuk, zeiden we. Ook in de verhoudingen van het internationale vertrouwen. Helaas is dat nog niet erg groot. Dat hebben we meermalen onder vonden en het is hier meermalen opgemerkt. Het is nauwelijks te omvatten wat er, ook jegens de publieke opinie, op het spel staat, als wij zien, hoe diep de onwaar achtigheid in dé grote politiek is ingevreten. Nog nooit zo kras en cynisch- bijna als de laatste dagen bijv. staat in alle kranten te lezen, dat het buitenland druk uitoefent op Ne derland, om toe te geven. Het Ame rikaanse State Departement werkt op dit punt met een ijver, een be tere zaak waardig. Engeland wijst ons schaamteloos op de sanctie bepalingen in het Handvest. Ook dit is een waagstuk, als we letten op andere dingen, die in dit Hand vest staan, of waarnaar dit verwijst, bijv. de bevrijding van vréés en druk! Van onze Indië-politiek is de vrij willigheid voor de bona-fide elemen ten een der hoekstenen. De vrij willigheid wij hebben het al meer gezegd dient echter ook voor Nederland te gelden, maar wat blijft er van de vrijheid over, als Amerika en Engeland ons op een dergelijke manier onder poli tieke en economische druk zetten? De Regering moge wel beseffen, voor en aleer zij een onherroepelijk besluit neemt, of de Volksvertegen woordiging voor een voldongen feit zou plaatsen, dat er van. tiendui zenden Nederlanders en hun ver wanten reeds sinds jaren zware persoonlijke offers zijn en worden gevraagd. Deze offers zijn gedragen kunnen worden, omdat, op het fundament van een onder vréémde terreur-bezetting gehard vaderlands bewustzijn, de overtuiging is ge groeid, dat ze gebracht werden voor een Nederlandse zaak, van vreemde smetten vrij. Dit te trotseren zou ook een waagstuk zijn! N.B. In het artikel van gisteren leze men, in het midden van de voorlaatste alinea in de eerste ko lom: Laat een man als Sassen zijn taak, die hij als een levenswerk zag, varen om een kwestie van tactiek? van Den Bosch, Mgr. Baeten, bis schop-coadjutor van Breda, Mgr. Hansen, bisschop-coadjutor van Roermond en Mgr. W. Bouter, bis schop van Nellore. Wegens de Mgr. Poels-herdenking was Mgr. Lem- mens verhinderd en Mgr. Hopmans had met nadruk verzocht te ver melden, dat hij door hoge ouder dom niet aanwezig kon zijn. Voorts waren er de ministers Van Schaik, Van der Brink, Rutten en Weijers, de commissarissen van de Koningin in dft provincies Gelderland en Overijssel, leden van de Eerste en Tweede Kamer, van de Provinciale Staten van Noordholland en van de Amsterdamse gemeenteraad, de hr. Matser, voorzitter van de K.V.P. en talrijke geestelijke en wereldlijke prominenten uit het godsdienstige en sociale organisatieleven. Enthousiasme in de zaal)' In gespannen afwachting op de komst van Kardinaal en Bisschop pen hadden priesters en leken te gen acht uur iedere vierkante cen timeter van het Concertgebouw be zet. Er waren in de zaal, op de bal kons en op het podium 2300 zit plaatsen beschikbaar, hetgeen slechts een twintigste was van het aantal aanvragen, dat voor deze meeting was binnengekomen! Een golf van enthousiasme ging door de tempel der Muze, toen een lange stoet hoogwaardigheidsbekle ders de zaal betrad, aan het hoofd onze Kardinaal, gevolgd door de bisschoppen in hun paarse gewaden en achter hen de vooraanstaande figuren uit het politieke en maat schappelijke leven. Het aanzwel lend applaus ging over tot een or kaan van aanhankelijkheidsbetui gingen. Aan het gejuich kwam eerst een einde, toen Z. E. en de Mon- seignori op hun ereplaatsen geze ten waren aan de heer K. Gomes namens de organiserende „Katholie ke Garde" te Amsterdam en de Katholiek Nederland ver tegenwoordigd door afge vaardigden der landelijke organisaties en katholie ken uit alle groepen der bevolking verenigd in pro test tegen het schandelijk onrecht Kardinaal Mind- szenty aangedaan en in gebed bijeen met zijn Kardinaal, Uw Internun tius en zijn Hoogwaardige Bisschoppen verenigt zich met Uwe Heiligheid in onafgebroken gebed voor vervolgden en vervolgers en zweert opnieuw trouw aan Christus en Zijn Kerk .voor qns op aarde in Uwe Heiligheid vertegenwoor digd. openingswoord uitsprak. Hij be tuigde de aanhankelijkheid van het katholieke volk jegens het Episco paat en door hen aan de H. Vader. Protestvergadering Het koor van de Oekrainse pries terstudenten zong een viertal lie deren, waarna de Kardinaal te ken nen gaf tot de vergaderden te wil len spreken. Strijd om zelfbehoud Opnieuw werd Z.E, met minuten lang handgeklap en voetgetrap be groet. Nadat de stilte was weerge keerd, sprak de Kardinaal: „Er is een duisternis gevallen over de gehele wereld. Dit woord van Mattheus kon worden gezegd op de dag, dat Josbph, Kardinaal omdat Mindszenty werd gevonnist, Katholieke Actie in Nederland het Hij de stem van Zijn geweten had De massale landelijke protest meeting tegen de arrestatie, de procesvoering en de veroorde ling van Joseph Kardinaal Mind szenty. Z. Em. Kardinaal de Jong onderhoudt zich met de rry'nisters; v-.l.n.r.Prof. Dr. j. R. M. van den Brink, Mr. Th. R. J. Weijers en Mr. R. H. van Schaik gevolgd. Gij weet, dat Hij Zijn verklaringen niet bij volle bewust zijn heef'; afgelegd. De afschuwe lijke oneerlijkheid heeft heel de wereld beroerd.Maar valt dit von nis te verwonderen van volgelingen van Lenin, die eens heeft gezegd, dat de moraal ondergeschikt moet zijn aan de klassenstrijd? Onze enige troost is dat de be schaafde volkeren protesteren. Doch niet alleen protesteren is noodza kelijk, we moeten ook strijden. On ze strijd is een kwestie van zelfbe houd. Eveneens moeten we bidden de voorspraak inroepen van de Hei lige Moeder Gods, opdat Zij kardi naal Mindszenty moge sterken. God zij ons genadig, opdat ook ons land niet getroffen zal worden door het lot, dat over anderen is gekomen." Staande baden de vergaderden in stilte met de Kardinaal, die het ge bed voor de Hongaarse martelaar voorlas. Werken, strijden, bidden Pastoor H. A. J. Drost legde in zijn rede vooral het accent op het recht en de plicht van alle vrije volkeren, om tegen de uitspraak van het Boedapester scherts-ge- recht te protesteren. Ver weg is een kardinaal veroordeeld, 'n man wiens naam we nauwelijks kun nen uitspreken, wiens taal we niet verstaan. Deze kwestie raakt over de grenzen, want dit proces raakt God! Hier grijpt men in het hart van het Christendom èn in alles wat ons katholieken heilig is. Zelfs wanneer aan het andere einde van de wereld een lid van het* Mystieke Lichaam lijdt, dan lij den ook de andere delen. De We reld begrijpt dat niet; ze weet niet dat we allen een zijn in Christus Jezus. Wanneer wij in Hongarije leefden, zouden ook wij vervolgd worden om datzelfde Credo; dan zouden ook onze kardinaal en bis schoppen vooraan staan om het ge loof in ons te bewaren. Zij zijn het fundament, de rots waarop de Kerk is gebouwd. Daarom ook worden zij het eerst belasterd en besmeurd, omdat men de fundamenten dénkt te ondermijnen. Nog altijd zijn er die zeggen: „een kardinaal is toch maar een mens. Kan hij geen fouten maken of misdaden plegen?" Pas toor Drost beantwoordde de vraag met te verwijzen naar de morele tegenstrijdigheid tussen aanklagers en beschuldigde. Tegenover de beproefde deugden van de Kardinaal stonden de misda den van zijn beschuldigers. Zijn fout was de fout van iedere Kar dinaal. die op de bres staat voor vrije uitoefening van godsdienst en de waarborg voor een christelijke uitoefening van godsdienst en de waarborg voor een christelijke op voeding. Wie nu nog niet over tuigd is van de laster, waarvan Mindszenty het slachtoffer werd, moet bedenken, dat Hij tot levens lange gevangenisstraf is veroor deeld. Dat wil zeggen, dat men Hem niet in vrijheid wil laten, omdat Een overzicht van het podium van het Concertgebouw te Am sterdam, waarop o.a. het Hoog waardig Episcopaat had plaats genomen. (Telefonisch van onze K.N.P.-correspondent in Vaticaanstad) VATICAANSTAD (K.N.P.). Maandagmorgen kwamen om half tien in de Aula Superiore van het Vaticaanse paleis de kardinalen bijeen voor het buitengewoon geheim Consistorie, waarin Z. H. de Paus een toespraak hield. De kardinalen waren gekleed in een purperen gewaad met purperen cappa, waarover heen zij hermelijnen schoudermantels droegen. Zestien kardi nalen waren aanwezig, waarvan 14 curie-kardinalen en verder Kardinaal Delia Costa, aartsbisschop van Bologna en kardinaal Puffini, aartsbisschop van Palermo. De H. Vader hield de volgende rede: Eerbiedwaardige broeders, Wij hebben u vandaag op dit buitengewoon geheim consistorie bijeengeroepen om uiting te geven aan Ons door zeer bitter leed be drukt gemoed. Wij- geloven, dat het voor u gemakkelijk is de reden hiervan te begrijpen. Het gaat om een zeer ernstige gebeurtenis, wel ke niet alleen op een beklagens waardige wijze een belediging is voor Uw eerbiedwaardig College, en voor de gehele Kerk, maar ook voor allen, die zich belijders noe men van de menselijke waardigheid en vrijheid. Zoals U bekend is, hebben Wij, zodra Wij wisten, dat Onze bemin de zoon. Joseph Mindszenty kar dinaal van de H. Romeinse Kerk, en aartsbisschop van Esztergom, met een vermetelde durf welke ge heel in contrast is met de eerbied, verschuldigd aan de godsdienst, ge vangen was genomen, aan Onze eerbiedwaardige broeders in Hon garije een brief gezonden, waarin Wij, volgens de plicht, ons opgelegd door ons geweten, plechtig hebben geprotesteerd tegen het grote on recht de Kerk aangedaan. Nu het zo ver gekomen is, dat men aan deze eerbiedwaardige kerkvorst de grootste oneer aan doet, door hem als een misdadiger tot levenslange gevangenisstraf te veroordelen, kunnen Wij niets be ters doen dan Ons plechtig protest tegenover U te herhalen. Daartoe worden Wij vooral aangezet door de schending van de heilige rech ten van de Kerk, voor welker ver dediging de Kardinaal-Aartsbis schop van Esztergom, met sterke en onbevreesde geest arbeidde. Maar daarenboven ook door het eensgezinde gevoelen van de vrije volkeren tegenover het proces te gen deze kerkvorst, die zo verdien stelijk heeft gewerkt voor de ver dediging van het voorvaderlijk ge loof en voor het gezond herstel van de christelijke zeden. De berichten, die inderdaad bin nengekomen zijn, vervulden van 't begin de gemoederen met angst. Degenen, die vanuit het buitenland gevraagd hebben om zich naar Hongarije t.e mogen begeven, om het proces bij te wonen, hebben, zo er maar enigszins verondersteld kon worden dat zij op oprechte wijze zouden oordelen en de berichten er van zouden overbrengen, een dus danige weigering gekregen, dat niet alleen bij hen, maar bij alle rechtzinnige personen de indruk gewekt is, dat in Hongarije een proces gevoerd werd, waarvan men vreesde, dat de ware behandeling ervan klaar en duidelijk door allen gekend zal worden. Maar de gerechtigheid baseert zich niet, zo zij dezp naam werke lijk verdient, op vooroordelen of op reeds van te voren genomen beslui ten, maar streeft vanzelf naar een vrije behandeling en geeft aan een ieder de mogelijkheid zich met eigen gedachten, met eigen geloof en met zijn eigen woorden te doen horen. Niettegenstaande de onvolledig heid en de geringe zekerheid van de inlichtingen, kunnen Wjj Ons niet onthouden de mening aan te halen, welke de wereld heeft over dit proces in Boedapest, vooral over de buitengewone en verdach te snelheid van de procesvoering, de kunstmatige en grillige opzet van de beschuldigingen, de phy- sieke toestand van de Kardinaal, welke onbegrijpelijk is, zonder niet te vermelden invloeden, en welke volkomen onvoorzien een man, die tot nu toe uiterst ener giek was van natuur en van le vensgedrag een zwak wezen ge maakt heeft, met een wankelend verstand, zodat zijn handelwijze een aanklacht gebleken is, niet tegen de aangeklaagde, maar tegen de eigen aanklagers en veroordelers. Bij dit alles is slechts een ding duidelijk gebleken, dat het voor naamste doel van het gehele pro ces geweest is verwarring te stich ten onder de Katholieke Kerk in Hongarije, in de hoop te verkrijgen, hetgeen de H. Schrift bedoelt in Matheus 26—31 „Ik zal de Fierder slaan en de schapen van de kudde zullen verstrooid worden." Met de veroordeling van deze ge beurtenis, welke wij op zekere wijze ook aan het oordeel van de publieke mening der geschiedenis vobrleggen, vervullen Wij niet al leen Onze plicht, welke Ons door de schending van de rechten van de H. Kerk wordt opgelegd, maar ook die welke door de waardigheid van de mens geëist wordt. In het bijzonder achten Wij het Onze plicht te verklaren, dat het geen gedurende dit proces beves tigd is, geheel buiten de waarheid valt. N.l. de beschuldiging, dat de gehele kwestie, waarover het gaat zou afhangen van het feit, dat jle H. Stoel alleen terwille van Zijn plan van politieke overheersing over de volkeren instructies en di recte bevelen zou hebben gegeven om zich tegen de Hqngaarse repu bliek en tegen de'genen, welke daarvan nu 1" zetten, en dat daarom de -<-!■.-• Stoel zou vallen. (Vervolg op pag. 3) Hij dan zou rechtzetten, hetgeen Hij als een psychisch wrak heeft erkend. Wij dagen de communis ten uit te verklaren, waarom een figuur van Zijn hoogte niet wordt vrijgelaten, nu Hjj toch heeft be loofd alles te zullen nalaten wat de volksrepubliek zou schaden! Hoevele helden geven behalve Kardinaal Mindszenty niet hun le ven voor de zaak der rechtvaardig heid. Moeten we deze folteringen heidense terreur en vervolgingen- dulden? Dat nooit! Maar men pro testeert niet tegen een roofdier, een satan of een besmettelijke ziek te. Daartegen moeten we werken en strijden, beginnend bij ons eigen slechte „ik". Keert in uzelf, éi) allen, de hoogst verantwoordelijken in de maatschappij op de eerste plaats en Vraagt u af in hoeverre gij in lief de en rechtvaardigheid zijt tekort geschoten. Bidt en vast om de gee- sel Gods in deze tijd van ons af te wenden. Met een hartstotchtelijk beroep om alle geestelijke krachten voor weer baarheid tegen het communisme in te schakelen .besloot pastoor Drost zijn rede. Rede van Dré de Wolff Na de pauze werden de telegram men voorgelezen, welke waren, verzonden aan Z. H. de Paus, de Hongaarse regering en de U.N.O. Met instemming namen de toe hoorders kennis van de inhoud, welke hun aller gevoelens weer gaven. (Vervolg öp pag. 2) Hier volgt de vertaling van de Franse tekst der telegrammen, die werden, verzonden: Aan dé Hongaarse regering Katholiek Nederland, vertegen woordigd door afgevaardigden dei- landelijke organisaties en katho lieken uit alle groepen dér bevol king, verenigd om zijn Kardinaal de Pauselijke Internuntius en zijn Hoogwaardige Bisschoppen, protesteert met de grootste af schuw tegen het schandelijk on recht, aan de Hongaarse vrijheids held Kardinaal Mindszenty en zijn medeslachtoffers aangedaan stop Wij blijven bidden en zullen niet ophouden te protesteren tot recht is geschied en deze schandvlek op de eer der mensheid zal zijn weg genomen: Aan de UNO Katholiek Nederland, vertegen woordigd door afgevaardigden der landelijke organisaties en katho lieken uit alle groepen der bevol king, verenigd om zijn Kardinaal en Hoogwaardige Bisschoppen, protesteert met de grootste af schuw tegen het schandelijk on recht, aan de Hongaarse vrijheids held Kardinaal Mindszenty en zijn medeslachtoffers aangedaan en verzoekt met klem aan de verga dering der verenigde volkeren alles in het werk te stellen om deze schandvlek op de eer der mensheid en deze allergrootste aanranding van de primaire rech ten van de mens te doen uitwis- AANKOMST MORGEN OP SCHIPHOL BATAVIA, 14 Febr. (Aneta) Dr. Beel jis heden te 22.00 uur Bataviatjjd met de Constellation „Curacao" naar Nederland ver trokken, teneinde in Den Haag overleg te plegen met de Rege ring. Dr. Beel wordt vergezeld door dr. Koets. Het ligt in de be doeling, dat het vliegtuig geen nachtstop op Mauritius houdt, zo dat het Woensdagochtend te 11 uur Nederlandse tijd in Neder land verwacht kan worden. Dr. Beel die werd uitgeleid door luitenant-generaal Spoor, vice-ad- miraal Pinke en vele leden van de voorlopige federale regering en dg, B.F.O., verklaarde, dat zijn bezoek aan Nederland van zeer korte duur zal zijn. Verwacht wordt, dat dr. Beel midden volgende week te Batavia terugkeert. Voor zijn vertrek ont ving hij de voorzitter van de B.F.O. Sultan Hamid II en vele deelstaat leiders. In verband hiermee werd de aan gekondigde vergadering van de B.F.O. uitgesteld tot morgenoch tend. Tijdens de afwezigheid van dr. Beel is prof. Hussein Djajadin- ingrat belast met de dagelijkse lei ding. SassenP.v.d.A. (J. H.). Het is niet verrasend maar toch wel typerend, dat het aftreden van minister Sassen in socialistische kringen met een ge voel van opluchting en vreugde is ontvangen. Men is nog wel zo vriendelijk zijn bijzondere be kwaamheid te erkennen. „Het Pa rool", spreekt van begaafdheden, welke hij heeft ontplooid en die hem een blijvende belangrijke plaats onder de katholieke politici verzekeren, maar het „Vrije Volk" schrijft onverbloemd, dat hij niet in het team Drees paste. Volgens het socialistische blad toonde hij niet de wijsheid en de rijpheid te be zitten, die op deze zeer belangrijke plaats onmisbaar is? Hoe dit laat ste weer te rijmen is met de lof, welke het socialistische „Parool" de afgetreden katholieke minister toezwaait, laten we in het midden. Wij volstaan met erop te wijzen, wat beide bladen een voldoening over dit heengaan niet onder stoe len of banken steken, al is in de motivering van deze vreugde nogal enige afwijking te bespeuren. Waarin o.i. het bewijs ligt dat de heer Sassen in deze kring wel geen pêrsona grata meer was, maar dat inen de juiste oorzaak hiervoor nog niet openlijk wil onthullen. Onzer zijds mag onmiddellijk hier tegen over gesteld worden, dat men in katholieke kringen deze jeugdige, maar zeerN bekwsfme minister node ziet gaan, niet het minst, omdat men in zijn consequente en krach tige leiding de beste waarborg zag voor een doelbewuste Indonesische politiek en een betrouwbare rem tegen het bedenkelijk afglijden in dit beleid, waartoe de opportunis tische politiek van de Partij van de Arbeid blijkens de jongste ervaring het ergête doen vrezen. Laten wij hopen, dat de keuze van minister van Maarsseveen als Sassen's opvolger óók betekent, dat de rem niet helemaal wordt losgelaten Schreieder (Fr. O.I Het ziet er naar uit, dat de veelbesproken Schreieder bin nenkort als „ongewenste vreemde ling". het land zal verlaten. Wie Schreieder is, behoeft nauwelijks betoog. Heel Nederland weet, dat hij de hoofdfiguur is van het En- geland-Spiel, waarover Mr. v. d. Starp in zijn dezer dagen uitgeko men brochure een boekje open doet. Duizenden van d^ beste zonen van ons land, helden van het eerste verzet, werden door zijn toedoen de dood ingejaagd. De haast, die de Justitie maakt, om dit heerschap naar zijn heimat terug, te sturen, komt ons zeer bedenkelijk voor. Eerstens is er het cassatie-beroep van Mr. L. Lasonder, procureur fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden tegen de sententie van dit Hof, waarbij Schreieder werd vrijgesproken. Het is algemeen ge bruik in dergelijke gevallen, dat de gerequireerde ter beschikking van de' Justitie blijft; daarom heeft Mr. Lasonder geen speciaal verzoek in deze richting gedaan, doch de in stanties, die bij de uitleiding van Schreieder betrokken zijn, slechts van zijn cassa^e-beroep op de hoogte gesteld. Tweedens is een onderzoek gaande, of Schreieder nog vervolgd zal worden voor an dere gevallen, welke bij de pröc.- fiscaal te Leeuwarden in onderzoek zijn. Derdens is Schreieder de Kroongetuige in het proces-v. d. Waals, dat al zijn reeds tien maanden-verlopen sinds in casu het doodvonnis werd uitgesproken nog steeds op behandeling in cas satie wacht. In dit verband wijzen wij nog op de beschuldiging, die Mr. v. d. Starp in zijn brochure over het Engeland-Spiêl aan het adres van Schreieder uit, waar hij zegt, dat deze Kroongetuige in dit opzienbarende proces onmisken baar meineed pleegde. Het komt ons voor, dat dit allemaal redenen zijn, om dit heerschap voorlopig nog in Nederland te houden; en "mochten de autoriteiten er tegen op zien deze hoge ome in een cel te stoppen, dan hebben wij er geen bezwaar tegen, dat hem weer gast vrijheid wordt verleend in Kasteel Oud-Wassenaar, zoals reeds eerder het geval was. Schreieder een on gewenste vreemdeling? Natuurlijk. Maar waarom beschouwt juist de justitie hem als een ongewenste vreemdeling, die zij zo spoedig mo gelijk kwijt wil zijn? Houdt dat soms verband met het E-Spiel en de cassatie-procedure van de zaak- v. d. Waals?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1