i 800 kinderen volgen het Fröbelonderwijs Het proc Mogelijkheden en moeilijkheden r ladder Financiële tegemoetkoming bij dubbelbewoning Engeland-! HET is een opzienb; PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Dinsdag 15 Februari 1949 Het dure „bewaren J eeyo- II Coaster „Maria vlot gekomen Laatste nieuws 1 Marktberichten Bewuste ver/i de h JEN VAN DE MOOISTE instellingen, die wij katholieken be zitten, is zeker het prachtige, rijk uitgebouwde katholieke onderwijs. En ongetwijfeld is een van de belangrijkste onder delen daarvan het bewaarschool- of Fröbelonderwijs, dat ieder jaar weer vele duizenden kinderen aantrekt en dat niet alleen de ouders in de opvoeding van de eerste, moeilijkste levensjaren van het opgroeiende kind bijstaat, maar tevens aan deze kinde ren de beginselen van een godsdienstige levensopvatting mede- geeft, waarop zij later voort zullen kunnen bouwen. met de gezinsgrootte. Minder finan cieel draagkrachtigen betalen dus minder, de beter-gesitueerden meer dan het gemiddelde. In bijzondere gevallen kan van deze regeling worden afgeweken in overleg met het schoolbestuur. Daarnaast wordt nog een kleine donatie gevraagd, variërend van ƒ1 tot 5, te vol doen bij inschrijving der leerlingen. Vergelijkt men de bewaarschool- geldregeling met die der lagere of middelbare scholen, hetgeen men vaak doet, dan komt men tot de conclusie, dat deze laatste vaak lager liggen. Men vergete daarbij echter niet, dat lagere en middel bare scholen door het Rijk in stand worden gehouden en dat de be waarscholen zich zelve moeten kun nen bedruipen. De gemeentelijke subsidie, hoe royaal ook gegeven, is niet meer dan een kleine tege moetkoming, vaak maar enkele percenten van het totale bedrag, dat in dergeijke scholen is geïn vesteerd. In Alkmaar ligt de zaak dan ook zo, en die verschilt niet veel van die in andere plaatsen, dat de Con gregatie van de Zusters van O.L. Vrouw van Amersfoort jaarlijks grote bedragen voor haar bewaar scholen uitgeeft. Een wel zeer mooie daad van christelijke .naastenliefde, die echter op de duur. gezien de grote arbeidsterreinen, waarop deze congregatie zich begeeft, wij denken b.v. aan de Missie, de ver zorging van ouden van dagen en verwaarloosde kinderen, niet is vol te houden. Daarom moge een be roep om niet alleen voor de moei lijkheden van hetbewaarschoolt- onderwijs in Akmaar een open oog te hebben, maar ook dit mooie werk daadwerkelijk te steunen, in de eerste plaats door vlotte mede- De bewaarschool, de fröbelschool of de Montessori-klas is niet alleen een instelling, waaraan men zijn kinderen een paar uur per dag kwijt kan, om ze, zoals wel eens wordt gezegd, „even van de vloer" te hebben. Zeker, de huis moeder, en vooral die van het grote gezin, zal haar werk aanmerkelijk zien ontlast, wanneer ze een deel van haar kroost in de drukke ochtenduren goed bezorgd weet. Maar t voornaamste van dit onder wijs ligt toch wel in de opvoedkun dige waarde, in de, zij het dan nog grove en ongedetailleerde vorming van het karakter der kinderen, die hier vaak beter dan thuis leren, met andere kinderen om te gaan, hun gebeden te zeggen, hun spelle tjes te spelen en van hieruit de eer ste, nog wankele stappen op het heus niet zo effen pad des levens te zetten. Dit bewaarschool-onderwijs is een groot, goed voor onze katholieke samenleving, dat menhet niet hoog genoeg kan aanslaan. Het js ten koste van vele zorgen en moei ten en met weihaa I ongekend hoge sommen gelds tot stand ge komen en het is om verschillende redenen dan ook zaak' het in stand te houden. In Alkmaar is het katholieke voorbereidend-lager onderwijs, zo als het officieel genoemd wordt, al sinds 80 jaar in handen van de Eerw. Zusters van de Congregatie van O. L. Vrouw van Amersfoorst. Begonnen met een school aan de Oude Gracht, werd weldra de schoolruimte door de vele aanvra gen te klein en moest men aan de Koornlaan een nieuwe bewaarschool inrichten, later gevolgd door een pand aan de overzijde van het klooster, aan de- Oude Gracht no. 287 en onlangs nog door een pand aan het Verdronkenoord no. 12. Momenteel zijn er in deze gebou wen niet minder dan zeventien klas sen gevestigd, die tezamen ongeveer 800 leerlingen herbergen. Door deze uitbreiding kreeg Alk maar voor iedere parochie een eigen bewaarschool. Kostbaar onderwijs Het is begrijpelijk, dat dit mooie, en door zeer velen hoog gewaar deerde, werk niet tot stand kon komen, dan door het tep koste leg gen van, vaak zeer grote, bedragen. Alleen al de school aan de" Koorn laan heeft zeker 100.000 gekost. De aankoop van het gebouw aan de Oude Gracht vergde ƒ30 000, bo vendien werd daar na de oorlog voor ƒ60.000 minstens aan ver bouwd. Dan is er nog de school aan het Verdronkenoord, die eigendom is van het Armbestuur, dat aan het gebouw niet kon laten veranderen, zodat alle kosten Van verbouwing, die zeker' op 10.000 komen te staan, voor rekening van het schoolbe stuur, in casu voor die van de Con gregatie komen. Een gelukkige om standigheid is, dat de gemeenteraad van Alkmaar, overtuigd van het nut van dit onderwijs, in zijn laat ste vergadering besloten heeft deze kosten te zullen dragen, zodat hier door een grote last van de, schou ders der zusters is afgenomen. Overigens werden echter al deze bedragen door het bestuur van de Congregatie gefourneerd; de subsi die, die het katholieke bewaar- schoolonderwijs van de gemeente ontving, was in het verleden, toen de gemeente zelf lange tijd nood lijdend was, vaak nauwelijks vol doende, om de toch al zo geringe salarissen van de religieuzen en lekeleerkrachten te kunnen beta len. Deze bedroegen toen wij spreken van de jaren van voor de oorlog zo 'ongeveer 480 tot 560 gulden; voor een hoofd tot 1000 gulden, bedragen, die toch heus niet overdadig hoog zijn te noemen. Met de nieuwe regeling, die twee jaar terug is ingegaan, is dat aan merkelijk beter geworden, al moet nog steeds een groot deel der be nodigde gelden door de Congregatie der Zusters beschikbaar worden gesteld. De gemeente heeft geen eigen bewaarscholen. Deze zijn allen in handen van particuliere instel lingen, die van de gemeente een subsidie ontvangen. In ruil daar voor stelt de gemeente enkele voorwaarden, die beogen de be steedde gelden zo efficiënt moge lijk te besteden. Zo mogen b.v. geen kinderen be neden de vier jaar op de scholen worden toegelaten, evenmin als kinderen afkomstig van andere ge meenten. Momenteel is de situatie zo, dat de salarissen van het perso neel, ƒ2000—ƒ2800 voor het hoofd en 1500—2300 voor het overig personeel, met 15 pet- aftrek voor niet-gedipomeerden en een aftrek van 120 voor ieder jaar, dat de betrokken leerkracht jonger is dan 21 jaar, worden betaald door de gemeente. Hiermede is voor Alk maar voor het jaar 1949 een bedrag van ƒ34.000 gemoeid. Voorts kent de gemeente voor ieder kind nog een bedrag van ƒ5, per jaar toe, hetgeen neerkomt op een subsidie van ƒ3750 extra. Voor de huur van schoolgebouwen wordt voorts nog 750 vergoed. Maar hiermede houdt het dan ook op. Het onderhoud van gebouwen, het aanschaffen van leermiddelen, de verwarming, kortom alle andere kosten, die in deze dure tijden dub bel duur zijn. moeten gedekt wor den uit de schoolgelden, die van de leerlingen worden ontvangen. Dat was, vergeleken met de andere scholen, niet bijzonder hoorg, als men verneemt, dat het. gemiddelde schoolgeld van de Christelijke be; waarscholen over 1946 25.79, bij de neutrale 20.32 en bij de katho lieke school slechts 15.89 per jaar was. De nieuwe regeling Op voorstel van het gemeente bestuur heeft het bestuur van de bewaarscholen ingaande 1 Septem ber 1948 een nieuwe regeling inge steld, waarbij schoolgeld geheven wordt naar het inkomen. Gebeden voor Kardinaal Mindszenty ALKMAAR. Nadat Zondag in de drie parochiekerken in grote ge tale was deelgenomen aan de ge bedsactie voor het Allerheiligste, vulden zich gisteravond de drie parochiekerken tijdens het door de Bisschop voorgeschreven Lof voor dezelfde intentie: een gebed voor Z.Em. Kardinaal Joseph Mindszen- ty. De grote deelname op beide da gen mag wel een bewijs genoemd worden, dat de katholieken van Alkmaar diep getroffen zijn door 't onrecht dat de Primaat van Hon garije en, in hem. de Katholieke Kerk werd aangedaan. Ned. Reisvereniging ALKMAAR. Voor een volle zaal in het „Gulden Vlies" werd Maandag een filmavond gegeven ge titeld: „Het mooiste ter wereld" onder auspiciën van de N.R.V. te Alkmaar. De heer Sietsma heette alle aanwezigen van harte welkom en wenste allen een prettige avond toe. Alvorens de hoofdfilm werd ge draaid zag men een documentaire rolprent over de horloge-industrie in Zwitserland. Een film van geluk kige mensen, die weten, dat hun be staan gewaarborgd is door goede sociale toestanden. Daarna kwam de hoofdfilm, die door de medewerking van vele landen tot stand is gekomen. We maakten een reis om de wereld in een paar uur en konden heel veel moois zien. New York, gezien bij nacht vanaf het „Empire State" ge bouw was fascinerend, Canada, op genomen in kleuren, gaf ons een beeld van een van zijn hoofdbe staansmiddelen, de zalmvisserij, daarna staken we de zee over naar het oude Europa. Dat alles was mooi en wij zijn er van overtuigd, dat het de bezoekers heeft geboeid en dat zij rijker naar huis zijn ge gaan. Een goede en leerrijke avond, heus. Kajotters-Nieuws ALKMAAR. Woensdagavond houden we onze wekelijkse bijeen komst om 8.15 uur. Op het pro gramma staat de behandeling van de methodiek. Ter kennismaking met de K.A.J. zijn Woensdagavond ook niet leden welkom in het Pa- tronaatsgebouw aan het Varm- broek. A.s. Zohdag houden de katholie ke jongeren van Nederland een grote protestbetoging tegen het ge beuren in Hongarije in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam. Bij deze worden alle kajotters uitgenodigd tot deelname aan deze massale bij eenkomst. Geef je zo spoedig mo gelijk op bij een van de bestuurs leden. Op 26 Februari jioudt de K.A.J. haar vastenavondviering in de tuin- zaal van de Muziektuin. St. Fidelis-Toneel ALKMAAR. Zondagavond j.l. voerden de Gezellen van de St. Fidelisvereniging „Zijn laatste reis" op. In grote getale waren de ouders der leden opgekomen om getuige te zijn van dit jaarlijkse evenement. Het stuk is een relaas van zeemans liefde voor zijn oude schuit, waar mee hij liever zijn graf vindt in de woelige baren der zee dan dat de schuit onder slopers handen uit elkaar wordt geslagen. Het is een spel van bonkige zeelui, die onder hun ruige taal een gouden hart verbergen. Wat het spel betreft, is een op merkelijke vooruitgang te bespeu ren sinds de opvoering van het vorig jaar. Hoewel er nog een enkele zwakke plek is, werd het spel door de jongens beleefd en beheerst en boeide de toeschouwers door een levendige uitbeelding. Een hartelijk applaus was de be loning voor de vele uren van studie die de jongens onder leiding van de heer Klaver zich hebben ge troost. Alle donateurs en vrienden van St. Fidelis zullen niet nalaten deze week in de toneelzaal van het Fide- werking aan het nieuwe systeem van schoolgeldheffing, hier zeker worden gedaan. Het werk, dat hier verzet wordt, ogenschijnlijk van ge ringe betekenis, ie voor alle katho lieke gezinnen van zeer groot be lang. Nu er in vele landen zoveel gedaan wordt, om 't christelijk on derwijs te vernietigen, zal men er goed aan doen, om, zij het misschien door het brengen van een, altijd nog gering geldelijk offer in verge lijking met de belangen, die op het spel staan, dit onderwijs naar alle vermogen te steunen. Met dat al is het te hopen dat er spoedig van Rijkswege ook voor het voorbereidend lager onderwijs een regeling zal worden getroffen, zo als nu bij de lagere en middelbare scholen al geruime tijd tot volle tevredenheid in werking is. K.J.M.V. „St. George" ALKMAAR. Na een stijlvolle balavond, welke even onze mis siesfeer deed wegvagen, komen we natuurlijk allen zonder uit zondering Woensdagavond 8.30 u. in Paviljoen Kinheim naar de sluitingsbijeenkomst van deze missie. Hoe of het wordt, dat kunnen alleen de missieleiders ons mee delen, maar het belooft „af" te zijn. In jullie enthousiasme zal de tent worden afgebroken. De zaal is natuurlijk weer te klein, even als voorgaande keren. Grootscheepse tegenaanvallen worden echter voorbereid om de moeilijkheden het hoofd te bie den. Het gevolg: „protest". Komt gerust, voor plaats wordt gezorgd. Vrienden, en belangstellenden eveneens, van harte welkom. Wanneer jullie niet tevreden zijn, dan komt deze zaak voor een Uno-commissie. Daarover echter de volgende keer rnper. Dc Held gn de Soldaat" ALKMAAR. Op Vrijdag 13 Februari wordt er in het Gulden Vlies, als tweede abonnements voorstelling in de serie B, opge voerd een pleizierig stuk van de bekende schrijver George Bern- hard Shaw, getiteld: „De Held en de Soldaat". Het stuk wordt gebracht door dc toneelgroep „Comedia" en ver tolkt door Ank van der Moer, Jopie Tourniaire, Han Bentz van den Berg, John Soer, Lous Hen- sen, Jules Verstraete, Guus Her mus en Hans Everts. De regie is in handen van Johan de Meester. Het „Parool'' schreef van deze voorstelling: „Shaw op zijn best. Bij dit stuk kan men leren, dat Shaw een groot man is en dat zijn blijspelzich bij „Comedia" in goede handen bevindt. Ank van der Moer wist de juiste toon met grote charme te vinden, Bentz van den Berg was een voortreffe lijke Bluntschli. Een alleraardig ste voorstelling, waaraan men duizendmaal meer waarachtig pleizier kan beleven dan aan wel ke bioscoop ook." Onze Agenda GULDEN VLIES: Abonne mentsvoorstelling. BIOSCOPEN: Harmonie: The Jolson Story, 18 jaar; Victo ria: De Ellendigen, boven 14 jaar; Cinema: The Cli max, 18 jaar; A.B.T.: Een meisje zoekt een moordenaar- en Bandieten in het zadel, beide 14 jaar. APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emma- straat 64. NACHTDIENST TAXI'S H. Jong, Lindenlaan 100 telef. 3628. v_„ Dierenbescherming ALKMAAR. Te Alkmaar is in de omgeving van de Tuinstraat een middelmatig grote hond aan gereden, staande oren, kleur z.g. peper en zout (donker en uitge stippeld). Sinds enige weken zwerft te Alkmaar een witte kees hond plm. jaar oud. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Schrikt U maar niet, want wij brengen uitkomst voor U, dank zij onze „Kousen-Service I Uw kousen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ook Uw Nylons repareren wij zonder prijsver hoging) en hoe keurig ze er dan uilzien, kunnen wij U niet beschrijven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Aldeling" ondervinden. langesiraat es ALKMAAR (Adv.) De kampioensploeg van de „Alkmaarse Boys", die door 't gelijke spel in Den Helder de ere-titel behaalde in de derde klasse B. (Foto Ben Kool, Den Helder) Daarbij is ook rekening gehouden lishuis van dit stuk te genieten, In de huidige periode van zeer nijpend gebrek aan woonruimte, is het noodzakelijk bepaalde daarvoor in aanmerking komende percelen door een tweede gezin te doen be wonen. Het bleek daarbij herhaaldelijk noodzakelijk ten behoeve van de bewoning door dit tweede gezin voorzieningen te treffen als de in richting van een keuken of soms ook van de bouw van een slaap kamer e.d. Tot dusverre konden de kosten dezer voorzieningen slechts dan ge heel of gedeeltelijk voor rekening van de overheid worden genomen wanneer de betreffende woonruimte door B. en W. was gevorderd. In gevallen, waarin partijen in vrijwillige overeenstemming gingen samenwonen, koiiden dus geen kos ten terzake getroffen voorzieningen worden vergoed. Sedert 1 Januari j.l. is er evenwel een regeling van kracht geworden, waarbij aan hen, die medewerken om aan meer gezinnen dan waar voor een bepaald pand zich voorheen leende, huisvesting te verschaffen en daartoe voorzieningen laten uitvoeren, waarmede zij zelf niet gebaat zijn, een tegemoetkoming in de gemaakte kosten te verlenen. Ook aan hen die een gedeelte van Dr. Schey jubileert' Op 16 Februari 1949 zal het 50 jaren geleden zijn, dat de beken de en in geheel Noord-Holland populaire dr. L. T. C. Schey aan de Rijksuniversiteit te Leiden de graad van doctor in de scheikun de verwierf. Zeer veel heeft dr. Schey voor de Nederlandse zuivelwereld ge daan. Veïen hebben van zijn ken nis en arbeid geprofiteerd. Met eindeloos geduld en veel tact heeft hij in Noord-Bolland zijn arbeid verricht. Laat allen, die deze vriende lijke man kennen en waarderen, zórgen dat 16 Februari 1949 niet onopgemerkt voor hem voorbij gaat. Zijn adres is: Boslaan 10, Warnsveld. het door hen bewoonde perceel ontruimen om de vrijkomende ruim te te als woongelegenheid beschik baar té stellen, kunnen de gemaak te kosten van verhuizing worden vergoed, indien dit van te voren bij het gemeentebestuur is aangevraagd en op deze aanvrage goedkeuring is verkregen. Het spreekt eveneens vanzelf, dat het gemeentebestuur voor elk geval een bepaald bedrag zal vast stellen, zodat de vergoeding aan 'n limiet is gebonden. SCHAAKNIEUWS D.O.S. Groep I: J. KooijDe Boer lo W. SpeetsVan Vliet l0 C. Mazereeuw—R. v. Wezep 01 A. BurgertJ. Slikker afgebr. A. Nijman Jz—J. Molenaar 1—0 Groep II: Van HovenT. Jansën l0 AppelPronk 01 Wijman Sz.Wouters 01 WillemsW. A. van Leeuwen 01 Godijn—A. de Rooij 1—0 JAARVERSLAG SOCIALE RAAD ALKMAAR. Verschenen is het jaarverslag van de Sociale Raad voor Alkmaar en Omstr. over het jaar 1947, waarin een overzicht van de aangesloten instellingen en ver enigingen is opgenomen en de ver schillende sociale werken, door of met steun van de raad tot stand ge komen, worden vermeld. Men vindt er tevens een uitvoerig verslag van de verrichtingen der Raad in ver meld, alsmede een overzicht van de ontvangen en uitgegeven financiën. ERNSTIGE VAL ALKMAAR. Door het slingeren van een boodschappentas aan haar fiets, raakte dezer dagen een zestig jarige wielrijdster bij de Emmabrug de kluts kwijt. Zij had het stuur niet meer in haar macht en kwam te vallen. Met een gecompliceerde beenbreuk werd zij opgenomen eri naar huis gebracht, vanwaar zij op advies van de dokter later naar het Centraal Ziekenhuis werd overge bracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrianus C., zoon van A. van de Pol en C. L. Boshuizen; Hans C„ zoon van R. J. Zwaan en M. van Gulik. Ovex-leden Sijtske Former, 88 jaar; Johannes C. Tjeertes, 75 jaar; Geer tje Brügemann, 83 jaar; Geertruida C. Voorman, 69 jaar en Lodewijk Jupijn, 74 jaar. SPREEKUUR VOLKHUISVESTING ALKMAAR. De wethouder van de Volkshuisvesting, de heer M. Coerts. is verhinderd op Woensdag zijn wekelijks spreekuur te houden. NIET MEER OVERSTAPPEN BIJ UITGEEST Met ingang van de zomerdienst regeling, die in Mei van kracht zal worden, zullen de Noordhollandse plaatsen Alkmaar en Haarlem een rechtstreekse spoorverbinding krij gen. Niet langer zal als voorheen het overstappen bij Uitgeest vereist zijn. Het nieuwe traject wordt over Beverwijk geleid, meldt „Het Vrije Volk". DEN HELDER. Na herhaal de vruchteloze pogingen en tot driémaal toe lossen van een deel van de lading, is het aan de sleep boten „Noord-Holland" en „Stor- temelk'' Maandagavond om kwart voor acht gelukt, de gestrande coaster „Maria" uit Groningen vlot te krijgen. Om half 1 des nachts is het schip de haven binnenge komen. De „Maria" is niet in staat op eigen kracht te varen, er is een mankement aan het roer en een lek, doch dit is door gestadig pompen niet ernstig. Het lag in de bedoeling, het schip naar Har- iingen te verslepen, voor repara tie. Hiertoe moest de scheepvaart inspectie eerst toestemming ge ven. Of de „Maria" daarna de reis, van Emden naar Middlesborough, zal kunnen voortzetten, is nog niet bekend. Er heeft zich nog een klein incident voorgedaan. Een matroos, die bezig was een dek zeil over het ruim te leggen, tui melde door een schok van het sleep trekken naar beneden. Het liep met een paar gebroken klom pen af. WATERVOGELS-ZEEVOGELS 0-0 Met een angstig voorgevoel vlo gen de Zeevogels naar het Noorden, om in Den Helder de zo ge vreesde Watervogels te bekampen. Na enig heen en weer gefladder verkregen Zeevogels aanvankelijk eer) weinig overwicht: Toen stond 't al meteen vast: de Egmondse vogels behoeven in Den Helder géén veer achter te laten. De snelle duik vluchten van de rechterwing van Watervogels dwongen bewondering af. maar vermochten toch geen stoornis te brengen in de stoere vleugelslag ,van de Z.-achterhoede. Daar liet nien zich niet in zenuw achtig gedwarrel uiteen jagen, doch wist men, met grote krachtsinspan ning in goede formatie te blijven vliegen. Gezien de gladheid van het veld kwamen nog al eens glijvluch ten voor. Zonder te kort te doen aan de in blauw-witte vleugels ge stoken tegenstanders, die gelijk waardig krachtige tegenpartij ga ven, waren het in deze strijd toch de Zeevogels, die zich de meeste echte kansen wisten te scheppen. Voor de rust tipte de rechtsbuiten in een snelle scheesvlucht de bal juist even te hoog over de lat. Na de rust kopte J. Groot on houdbaar rakelings over. terwijl in de laatste minuut de zich goed los gewerkte G, de Waard in moeilijke nositie recht in de handen van de doelman schoot. Drie kansen, die toch minstens wel één goal hadden verdiend. De bymenspelers van Zeevogels bleven lange perioden te veel over het middenveld rond draaien. Daardoor miste de voor hoede vaak de nodige doorstoot kracht; dit te meer nu zij de mid denvoor uit het 2e nest van Zeevo gels alk invaller in hun gelederen had. Even voor het einde moest links back Huiberts van Z. per brancard van het veld gedragen worden. Bij een noodlottige kop-botsmg be kwam hij een zware wond boven ziin oog. die zó ernstig bleek, dat behandeling in het ziekenhuis nood zakelijk werd. geacht. De resterende minuten brachten geen verandering in de stand. CON ZELO-NIEUWS Con Zelo 1—N. Niedorp 2 8—1 Winkel 2—Con Zelo 2 1—3 Con Zelo 3SRC 3 12 LSVV adsp. a—Con Zelo a 0—U Het eerste elftal van Con Zelo dat tegen N. Niedorp 2 in de Gou den Kruiswedstrijd uitkwam heeft deze match met grote cijfers 8—1 gewonnen. Over de wedstrijd net volgende. Na een kwartier een mooie aan val van Con Zelo, de midvoor geeft goed door naar de rechtsbuiten een goed schot eq via de back verdwijnt de bal in het net 1—0. Na de aftrap gaan de N. Niedor- pers er van door, een hard schot, maar de keper van Con Zelo is op zijn post. Het zijn de Waarlanders die de toon aangeven en het is merkbaar dat de thuisclub een klas se hoger speelt, toch weet N.N. een doelpunt te scoren. Con Zelo weet echter nog voor de rust de stand tot 5—1 op te voeren. Na de rust nemen de Waarlanders het nogal rustig op en komen de gasten nog al eens voor het doel van Con Zelo. Na 20 min. spelen in de tweede helft neemt Con Zelo het spel geheel in handen en weet tenslotte met 81 te winnen. Het tweede elftal deed niet voor de oudere broers onder en verrich te keurig werk door in Winkel van Winkel 2, dat twee klassen hoger speelt, met 3—1 te winnen. Het derde dat met twee invallers uitkwam moest met 12 de punten aan de Schagenaars afstaan. Al met al was het geen slechte Zondag voor Con Zelo, zij wisten toch vijf punten uit vier wedstrijden te behalen. HULDE AAN CHRISTUS KONING HEERHUGOWAARD-NRD. De afgelopen week heeft de parochie van het Heilig Hart genoten van 'n geestelijke opfrissing o.l. van de Paters Vos en Bévort, van de orde van het Heilig Sacrament. Reeds vorige week Zondag werd er aan gevangen met deze Eucharistische week. Iedere morgen werd er ge durende de H. Missen door de pa ters gepreekt evenals des avonds bij het Lof. Na het Lof werden er op enkele avonden speciale oefenin gen georganiseerd voor de jongelui Maar Zondag j.l. zette men de kroon op het werk, 's-Morgens was er o.a. een H. Mis met drie heren. DE VEILIGHEIDSRAAD zal zich voorlopig niet met de Indonesi sche kwestie bemoeien, wordt uit Lake Success gemeld; een tele grafisch rapport van Merle Co chran wordt omstreeks 27 Febr. verwacht. DE HANDELSBESPREKINGEN tussen Nederland en Engeland worden op 21 Februari ip Den Haag voortgezet. UIT CHINA wordt gemeld, dat de regering spoedig weer van Kanton naar Nanking hoopt terug te keren. In Peiping zullen for mele vredesbesprekingen begin nen, „zodra de stad gezuiverd is van nationalistische elementen". VOOR MGR. POELS zal spoedig een gedenkteken worden opge richt, aldus deelde aalmoezenier Roncken Maandagavond mede op een herdenkingsvergadering te Heerlen, waar o.a. Jos. Maenen en Frans van Cauwelaert 't woord voerden. OP DJE ZESDAAGSE te Gent hadden Bruneel-de Kuysscher vanmorgen vroeg de leiding met een ronde op de volgende vier. Schuiten-Boeyen staan 7 op twee ronden achterstand. DE EERSTE FINSE SCHOOL wordt 24 Februari te Voorscho ten geopend. IN BIRMA hebben de regerings troepen de controle over Insein, ten noorden van Rangoon, en de omliggende gebieden weer in han den. PHILIPS is voornemens een obli gatielening van 5 millioen dollars aan te gaan. IN SCHOONEBEEK is, .onder de gemeente Dalen, op 865 m. diepte, oliehoudend zand aangetroffen. Dit betekent geen nieuw olieveld, doch een uitbreiding van het be staande. Boringen worden voort gezet'. Des middags algemene kinderhulde Van twee kanten trok de jeugd der parochie op naar de kerk. Voorop gingen^ trommelaars en verschillende vlagen en vaandels van verenigingen werden medege voerd. Het gehele dorp vlagde en bij de Kerk aangekomen wercl er nog een speciale hulde gebracht. 's-Avonds was er plechtig lof met feest-predikatie. De paters mogen op een zeer geslaagde week terugzien, zowel wat de opkomst betreft alswat de medewerking aangaat. Na het plechtige lof van Zondag bracht Mijnheer Pastoor een dankwoord aan de paters, aan de onderwijzers en aan alle paro chianen voor hun spontane mede werking. TERUG UIT DE WEST DE RIJP. Met het stoomschip „Stuyvesant" van de K.N.S.M., ver trok 22 Januari vanuit Aruba, in West Indië, onze plaatsgenoot Emiel Riteco. Een dag later dan aanvaiAplijk gedacht werd, vanwege de storm, arriveerde Emiel Donderdagavond in Amsterdam en Vrijdagmiddag stapte hij zijn ouderlijk huis binnen waar zijn ouders en familie, in een met veel bloemen versierde huis kamer hem verwelkomde. 12 October 1945 meldde Emiel zich als vrijwilliger en vertrok op 4 Februari 1947 naar West-Indië, waar hij twee jaar op het prachtige eiland Aruba aan de Caribische zee, als soldaat dienst deed. Emiel zag er fris en gezond uit en was nog vol bewondering over zijn verblijf op het kleine, maar wat natuurschoon betreft zo prach tige eiland, dat niet groter is dan 30 km2. „BAVO"-NIEUWS URSEM.Ons eerstfci ging weer door met punten verzamelen en dit keer was R.K.VVS I het kind van de rekening. Met een 30 overwin ning kwamen ze weer in Ursem terug. Ons derde schoot uit z'n slof en kraakte R.K.VVS 3 met maar liefst 70. Alzo een goede dag. Zondag gaat 't eerste naar Eg- mondia. Denk er om dat ook dit keer toch zeker 1 punt mee komt. 't Is de laatste uitwedstrijd in deze competitie. Vertrek per bus half 2 vanaf Borst. EGMOND WINT VAN SCHAGEN EGMOND AAN ZEE. Zaterdag werd er een wedstrijd gespeeld tus sen „De Egmonden" en B.C. Scha- gen. Schagen behaalde in de A-klasse 132 punten en in de B-klasse 166 p. Totaal 298 punten. De sïhaakclub „De Egmonden" behaalde een to taal van 413 punten, waarvan de A- klasse er 213 en de B-klasse er 200 voor hun rekening hadden. „De Egmonden" hadden voor deze wedstrijd een medaille beschikbaar gesteld, die door haar zelf werd ge wonnen. SCHAKEN EGMOND AAN ZEE. De schaakclub „De Egmonden" speelde deze week als volgt: .Afd. A: J. van DonC. Blok 10; A. van der BergJ. de Waal, afgebr.; A. HeereG. v. d. Brink 10. Afd. B: J. VendelN. Kraakman 01; E. KonijnA. Groen 10. R.K. LANDARBEIDERS ATTENTIE BURGERBRUG. U zult weer eens worden toegesproken. Legt dus, zoals altijd, uw oor vreedzaam te luisterev. Hoort naar wat het hoofdbestuurslid van „St. Deus Dedit", de heer Bosman (niet te verwarren met onze dorpsgenoot), U voor belangrijks heeft vóór te leggen. Leden van „St. Deus Dedit", óp naar de algemene vergadering van Woensdag 16 Februari a.s. in het Kerkehuis. Aanvang half acht. Ook moet er een tweede secretaris gekozen worden. Ja, ja, dat gaat zo met groeiende verenigingen. MEERVOGELS A. Broek in Waterl. IMeerv. A I 12 CSV II—Meervogels A II 3—1 (Gouden Kruis) Meervogels A IHGVO V 22 Berdos adsp. AMeerv. adsp. A 1-1 AFC adsp.-Meervogels adsp. B 31 Meerv. adsp. CRKAFC I 3—1 De Gouden Kruis-wedstrijd Meervogels A IUitgeest werd uit gesteld, om Meervogels gelegenheid te geven hun achterstallige wed strijden in te lopen. Het is een spannende wedstrijd geworden, die met een beetje geluk een goede overwinning had kunnen zijn. De cornerverhouding was 21 voor Meervogels en 4 voor Broek. De eerste aanvallen zijn voor Broek. Zij krijgen direct 3 corners te ne- Afgezanten van Katholiek Nederland Vervolg van pagina 1 Het woord werd verleend aan Dié de Wolff, de bekende voor vechter in de K.A.B. Hij schetste de wrok, haat en verbittering, die de vruchten zijn van deze tijd. Christus' Kerk wordt gefolterd in duizenden ledematen, maar vooral in allen ,die de volheid van het priesterschap hebben ontvangen. Opnieuw klinkt het woord van God; „Saulus, Saulus, waarom vervolgt gij Mij?" Op het proces van Mgr. Stepinac heeft de wereld nauwelijks gerea geerd. Het lijkt alsof we in 1945 de duivel met Beëlzebub hebben uitgedreven. Zal het vonnis tegen Kardinaal Mindszenty eindelijk de mensheid tot inkeer brengen en haar terugvoeren van de weg naar hoogmoed en machtswellust? Zal men eindelijk bereid zijn openlijk en fier voor de Christus te getui gen? Spr. wees op de infame ver krachting van het recht, waarvan liet proces in Boedapest een speci men is. Niet alleen werd de beklaagde blootgesteld aan physieke marte lingen, waaruit een duivels cynis me spreekt, ook psychisch heeft men Hem gemaakt tot een redeloos en willoos werktuig in de handen van hen, die Hem berechtten. Hoe zou Hij zich weergaloos heb ben verdedigd, als Hy had ge staan in Zijn Herderlijke kracht, die spreekt uit Zijn brieven en predicaties. Maar neen, men heeft Hem tevoren ontwricht en gebro ken, omdat men van Hem de splijtzwam wilde maken van Zijn eigen toegewijd volk. Spr. drong aan op een voortdu rend gebed, op offeren en lijden voor de verdrukten, maar ook voor de beulen, de eerlozen en woord brekers. Wij zijn hier ook om te getuigen van onze trouw aan Paus en Bisschoppen, evenzeer om te verklaren, dat wij onzè katholieke pers. ónze jeugdbeweging, scholen en organisaties nooit wilen prijsge ven. We zullen moeten bepalen hoe we het communisme moeten bestrijden, zo goed als we onder ogen dienen te zien hoe we de communisten, naar Gods beeld ge schapen medemensen, dichter tot het Christendom kunnen brengen. Werken aan de sociale hervormin gen, die door de Kerk mede worden voorgestaan, het beoefenen van het apostolaat, iedere dag en waar we ons bevinden, navolgen wat het le vende voorbeeld van Christus ons leert, dat zijij middelen, die we in deze strijd moeten benutten. Mgr. dr. Knebel, afgevaardigde van de Kardinaal, belast met de zorg voor de Hongaren in Neder land, gewaagde in zijn korte toe spraak van de band, die sinds ja ren tussen Nederland en Honga rije heeft gestaan. „Het Hongaar se land is thans in een noodtoe stand gebracht. De Kardinaal liceft gesproken om de ziel van liet volk te redden, ofschoon H'tf wist wat hem te wachten stond. IHj bood zich aan God als hoog ste offer. Dona eis requiem". Met de toespraak van Mgr. Kne bel was het vastgestelde program ma afgewerkt. Alvorens de zaal te verlaten, zegende Kardinaal de Jong de menigte, die daarop een begeesterd „Aan U o Koning der eeuwen" inzette. Bij het vertrek uit het Concert gebouw luchtten de honderden nog eenmaal hun enthousiasme. De kreten „Leve de Kardinhal" en „Leve Hongarije" schalden in de gangen, waardoor de Kerkvorsten zich naar de uitgang begaven. En zefs op straat verdrongen zich de bezoekers van de protestvergade ring, om nog een glimp van de Kardinaal en Bisschoppen op te vangen, hen toe te juichen en op die manier nogmaals hun liefde en aanhankelijkheid te tonen, men. Het veld was zeer moeilijk te bespelen en de ballen die iedere keer in de sloot terecht kwamen, waren loodzwaar. Na 20 min. een mooie aanval van Broek; de rechts buiten rent op doel af, geeft op 't juiste moment over en de linksbin nen scoort. 10. Verwoed komt M. opzetten, maar met veel geluk weet Br. tot rust het doel schoon te hou den. Na de rust is M. steeds in de aanval, corner op corner wordt ge nomen; uit een daarvan weet Sprot na een kwartier spelen de gelijk maker te scoren. Nu is M. niet' meer te houden. Steeds zitten zij voor 't Broeker doel. Uit een mooie aanval weet Henk het winnende doelpunt te scoren. M. is gelukkig als de bal zeker een halve meter achter de keeper ligt. maar de scheidsrechter ziet het niet en als het einde daar is heeft H.. een zeer verdiende over winning geboekt. DAMNIEUWS SINT PANCRAS. Donderdag speelde DOS thuis een massakamp tegen Ons Genoegen uit Edam. Aanvankelijk Jiet het zich aanzien dat het een spannende match zou worden. Echter trof Ons Genoegen een DOS in topvorm en verloor dan ook met groot verschil. De uitslag was 2814 in het voordeel van DOS. Donderdag a.s. speelt DOS thuis tegen Purmerend, aanvang 8 uur. TEXEL, 14 Febr. 6 koeien 500 650; 4 pinken 260350; 21 biggen 3075; 23 kalveren voor de levering BEVERWIJK, 14 Febr. Rabar. ber 3547; waspeen 825; witlof I 4550; spruiten gesch. 5085, on- gesch. 3555; boerenkool 1530; groene kool 20—33; gele kool 7—12 rode kool 813.50; prei 716; knol len 210; kroten 4.506.50; uien 27; breekpeen 35.50, BEEMSTER, PURMEREND E. O., 14 Febr. Bevelanders 45; Koop- mans blauwe 45; witlof 2456; rode kool 1012; Savoye kool 9.50 12; spruiakool 2456; boerekool 20 34; rode bieten 46; gare bieten 6.5010; winterpeen 46, waspeen 1719; uien 27; prei 713; Bram. ley Seedling 3651. Goudreinette 4073; Jonathan 4066; Present v. Engeland 29—82; Zoete Campagner 5268; Winter jan 7984. WARMENHUIZEN. 15 Febr. 7400 kg gele kool 10.25—11; 40.800 kg rode kool 12.1012.90 ALKMAAR, 14 Febr. Vee markt. 29 vette lAeien;' 240 nuch. tere slachtkalveren en 4 vette scha pen. OBDAM. 14 Febr. 24.000 kg rode kool 12.1012.40; 16.000 kg gele kool 10.2010.30; 7500 kg Deense witte kool 8.90: 40.000 kg peen B 6.70, C 5.80; 3000 kg kroten 6.70, 950 kg spruiten A 41—57, B 25—46; 700 kg nep 6. ALKMAAR, 14 Febr. Alkm. Exportveiling. Witlof I 4056; II 29—36; III 10—24: rode kool 7— 12,50; Savoye kool 6.50=9; groene kool 1438; spruitkool extra 56-70; I 40—55; II 25—35; boerekool 15—33 andijvie II 62; rode bieten 69; win terpeen 5.506,30; waspeen 814, uien afw. 2.60—6.30; prei 718; knolselderie 1.506.00. Goudrei nette 5276;'Winterjan 5272. van de hand van van Van der Waals gezel camouflage-pr Opzienbarend omda Starp tot zeer krasse komt, n.l. 1. dat Londen bev zettelijk duizenden N uit het verzet heeft opgeofferd, om daarm groter militair en poli bereiken, n.l. de hand de Britse suprematie Europa 2. In dit vernietii dat Engelandspiel hee er een nauwe samenw sen Schreieder, het ho Duitse contra-spionnaj derland en de Intellige in Londen 3. Het Proces-v. d. slechts een camouflage de ware betekenis var land-spiel weg te mof d. Waals, tegen wie d werd uitgesproken zi worden vrijgesproken 4. Het proces-v. d. 1 opgezet was, om de aa het Engeland-spiel af heeft integendeel di scherp en nadrukkelij ren gebracht en v. d. moest dienen als he waarachter de misdaai E.-spiel verborgen mo is geworden tot het v' den „j'accuse". De 1 van zijn zaak-in-cassat tweede Dreyfus-affaire worden. 5. Het is uitgesloten Londense regering ni van het E.-spiel en vas hier te lande een mac dense kliek aanwezig die zich zó schuldig v vens zó invloedrijk is, camouflage-proces wil ehscèneren. Deze brochure over 1 die als ondertitel heeft qué der Vau-mannen", is tot een boekje van 70 t In zijn inleiding verte Starp het een en andi Vau-mannen, die de nc werkers waren van Sc] die door het Bureau Nal ligheid naar het buit stuurd werden, of door Fiscaal mr. Zaayer wer laten. Hij vertelt ook h der met alle égards we deld; hij logeerde in h regeringshotel, kasteel i naar waar hij door be livrei 's morgens op bed gekookte eitje geservei om hem te troosten vooi verdiende leed, dat deze aangedaan. Maar er waren ook V die vermoord of ter dc deeld werden. Alles: mot flageprocessen, omkopin deling, elke misdaad scl loofd, om de ontdekkir E.-spiel te voorkomen. Maar de Intelligent heeft één kapitale blun door v. d. Waals te latei als zondebok moest dien laden met alle schuld pleegde verraad, de dood ingejaagd. Doch het pa uit. Hij heeft zich geer laten opdringen en gezwc tegenpartij alle troeven laten gooien. Thans slaa speelt zijn troeven uit. De verdediging had ir stantie slechts enkele voorbereiding in een ze een proces-verbaal werd van 1500 bladzijden, 48 drijven ten laste werden getuigen werden gehoor dagen duurde. Arie Vooren en Gern gaan voor Italiaanse rijden Arie Vooren uit Be\ Gerrit van Beek uit Za; ben als eerste Nederla uitnodiging gekregen or voor de Italiaanse ri. Stucchi. Zij zullen 13 komen in de klassieke strijd over 280 k.m. i naar Turijn. 19 Maart zullen zij aan de wegwedstrijd 1 Remo, terwijl zij op 2! Wenen op baanwedstri uitkomen. In Mei komt Arie V< ons land om te start Ronde van Nederland. Met een daverende 6 renveen Zondag het daarbij nog geholpen een theoretische kar deze opstelling de ti en J. Lenstra, achter Hofman, Abe Lenstr,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2