Het proces van der Waals: Een tweede Dreyfus-affaire De moeilijkheden op de Indië-roüte dwingen de K.L.M. tot bezuiniging Engeland-Spiel geen „onbegrijpelijke vergissing Geen ontslag op grote schaal Rauter acht zijn veroordeling in strijd met de menselijke rechten RADIO EEN ZOMERIDYLLE NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Dinsdag 15 Februari 1949 PAG. 3 Bewuste vernietiging van het verzet door de Intelligence-Service? Regering: grootste klant van het bedrijf Amerikanen bewon deren Slijkhuis Zei U iets? HET is een opzienbarende brochure, die dezer dagen verscheen van de hand van Mr. j. E. v. d. Starp, de bekende verdediger van Van der Waals in wat de schrijver noemt „een groots op gezet camouflage-proces". Opzienbarend omdat Mr. v. d. Starp tot zeer krasse conclusies komt, n.l. 1. dat Londen bewust en op zettelijk duizenden Nederlanders uit het verzet heeft Verraden en opgeofferd, om daarmee een veel groter militair en politiek doel te bereiken, n.l. de handhaving van de Britse suprematie in West- Europa 2. In dit vernietigingsproces, dat Engelandspiel heet, bestond er een nauwe samenwerking tus sen Schreieder, het hoofd van de Duitse contra-spionnage in Ne derland en de Intelligence Service in Londen 3. Het Proces-v. d. Waals was slechts een camouflage-proces om de ware betekenis van het Effge- land-spiel weg te moffelen en v. d. Waals, tegen wie ae doodstraf werd uitgesproken zal moeten worden vrijgesproken 4. Het proces-v. d. Waals, dat opgezet was, om de aandacht van het Engeland-spiel af te leiden, heeft integendeel dit E.-spiel scherp en nadrukkelijk naar vo ren gebracht en v. d. Waals, die raoest dienen als het scherm, waarachter de misdaad van het E.-spiel verborgen moest'blijven, is geworden tot het vlees-gewor den „j'accuse". De behandeling van zijn zaak-in-cassatie kan een tweede Dreyfus-affaire genoemd worden. 5. Het is uitgesloten dat onze Londense regering niets afwist van het E.-spiel en vast staat, dat hier te lande een machtige Lon dense kliek aanwezig moet zijn, die zich zó schuldig voelt en te vens zó invloedrijk is, dat zij dit camouflage-proces wilde en kon ensceneren. Deze brochure over het E.-spiel, die als ondertitel heeft „het Demas qué der Vau-mannen", is uitgegroeid tot een boekje van 70 bladzijden. In zijn inleiding vertelt mr. v. d. Starp het een en ander over de Vau-mannen, die de naaste mede werkers waren van Schreieder en die door het Bureau Nationale Vei ligheid naar het buitenland ge stuurd werden, of door de Proc. Fiscaal mr. Zaayer werdgn vrijge laten. Hij vertelt ook hoe Schreie der met alle égards werd behan deld; hij logeerde in het duurste regeringshotel, kasteel Oud-Wassg- naar waar hij door bedienden in livrei 's morgens op bed het zacht- gekookte eitje geserveerd krijgt, om hem te troosten voor al het on verdiende leed, dat deze stakker is aangedaan. Maar er waren ook Vau-mannen, die vermoord of ter dood veroor deeld werden. Alles: moord, camou flageprocessen, omkoping, mishan deling, elke misdaad scheen geoor loofd, om de ontdekking van het E.-spiel te voorkomen. Maar de Intelligence Service heeft één kapitale blunder begaan door v. d. Waals te laten leven, die als zondebok moest dienen, om be laden met alle schuld van het ge pleegde verraad, de dood te worden ingejaagd. Doch het pakte anders uit. Hij heeft zich geen advocaat laten opdringen en gezwegen, om de tegenpartij alle troeven op tafel te laten gooien. Thans slaat hij terug, speelt zijn troeven uit. De verdediging had in eerste in stantie slechts enkele weken ter voorbereiding in een zaak, waarin een proces-verbaal werd opgemaakt van 1500 bladzijden, 48 zware mis drijven ten laste werden gelegd, 42 getuigen werden gehoord en dat 5 dagen duurde. Arie Vooren en Gerrif v. Beek gaan voor Italiaanse fabriek rijden Arie Vooren uit Beverwijk en Gerrit van Beek uit Zaandam heb ben als eerste Nederlanders een uitnodiging gekregen om te rijden voor de Italiaanse rijwielfabriek Stucchi. Zij zullen 13 Maart uit komen in de klassieke wegwed strijd over 280 k.m. van Milaan naar Turijn. 19 Maart zullen zij deelnemen aan de wegwedstrijd MilaanSan Remo, terwijl zij op 29 Maart in Wenen op baanwedstrijden zullen uitkomen. In Mei komt Arie Vooren naar ons land om te starten in de lïonde van Nederland. De verdediger mocht tijdens het proces het E.-spiel niet behandelen en het werd hem onmogelijk ge maakt zijnerzijds getuigen te laten horen, daar de Advocaat Fiscaal had bepaald, dat de Raadsman diens eigen getuigen voor eigen rekening moest laten komen, hetgeen onmo gelijk was, daar deze over de Ichele aarde waren verspreid. Mr. v. d. Starp zegt dan, dat het publiek en de pers door het camou flage proces misleid zijn, doch thans door deze brochure, waarmee hij zijn positie, zijn .toekomst en zijn vrijheid op, het spel zet, zal heel Nederland nog vóór de procedure in cassatie van de ware toedracht van het E.-spiel kennis kunnen nemen, waaraan de beste zonen van ons land bij duizenden ten offer zijn gevallen. In een ontstellend, maar logisch sluitend betoog gaat de schrijver dan het eigenlijke E.-spiel ontleden waarbij hij tot de conclusie komt, dat Engeland dit spel volkomen be wust speelde en dat er van een onbegrijpelijke" fout van Londen geen sprake kan zijn. In dit verband ontmaskert hij het boek „Carnaval der Desperado's van Noël de Gaulle als puur bedrog en als een poging de ware betekenis van het E.-spiel te verdoezelen. Uitvoerig staat hij stil bij de op zet, die Engeland had met het E.-spiel, n.l. de mannen van het verzet, die een vernietigende factor waren voor de naoorlogse suprema tie van Engeland in West Europa te elimineren. Vervolgens behandelt mr. v.- d. Starp het geval van der Waals, en diens leven en rol in het E.-spiel, als werktuig in handen van de zo sluwe Schreieder, óm dan 't scherm weg te rukken, dat de bedoeling van dit proces en de ware betekenis van het E-spiel verborgen hield. Hij acht het hoogstwaarschijnlijk dat hij v. d. Waals in cassatie niet meer zal kunnen verdedigen en hij vertelt, dat de inquisitoren van v. d. Wgals, w.o. de Advocaat fiscaal mr. van Doorn de ter doodveroor- deelde in zijn cel opzochten, om v. Waals een door hen aangewezen advocaat op te dringen. Tenslotte betoogt mr. v. d. Starp uitvoerig, dat tijdens de bezetting onze Ned. Regering en dientenge volge ook de regering na de bevrij ding volkomen in de macht is ge raakt van Engeland en zich blijkens de ontwikkeling van het Indische conflict, daar nog in bevindt. Met deze brochure heeft mr. v. d. Starp de waarheid willen dienen, waarvan de kracht, als zij goed aan gewend wordt, zal doorstoten in de enige zwakke plek in het harnas van de vijand: het Engeland-spiel. Het Engelandspiel; de masqué der Vau-mannen; door mr. J. E. van der Starp, Uitgave Scheffer drukkerij, Dordrecht. Wilde staking opgeheven, De staking der textielarbeiders „Wevers" bij de N.V. Raemaker te Gemert is opgeheven. Maandag hebben ruim 160 stakers het werk hervat, nadat overeengekomen wqs, dat er besprekingen gevoerd zou den worden over de nieuwe boete regeling, die de directie vorige week Maandag had ingevoerd. „Waterman" vertrekt Woensdag Het troepenschip „Waterman" zal Woensdag 16 Februari met detache menten van het Kon, Ned. Indon. leger en de Kon. Landmacht uit de Rotterdamse haven naar Indonesië vertrekken. QISTEREN zijn enkele journalisten onder het gehoor geweest bij een van de grootste organisatoren van ons bedrijfsleven, de heer Plesman van de K.L.M. Er zijn de laatste tijd over dit bedrijf berichten gepubliceerd die spreken over plotselinge rigoureuze bezuinigingen, die de niet-goed-verstaander de suggestie van een crisis zouden bezorgen. Verstaat men de zin van wat er aan de hand is niet goed, dan kan men ook nog gaan denken, dat de accountants en bedrijfseconomen van het K.L.M.- bedrijf niet voldoende met de rekenlat hebben gewerkt en er maar op los gefinancierd en uitgebreid hebben. De heer Plesman heeft ons enig cijfermateriaal ter hand gesteld, waaruit twee conclusies vallen te trekken. Op de eerste plaats dat de K.L.M. over een staf van ex perts in de economische rekenkun de beschikt, die niet alleen met cijfers 'maar ook met aanschouwe lijke grafieken weten te werken op een zo lucide manier, dat men dwars door de problemen heenkijkt. Op de tweede plaats, dat de be zuinigingen, die inderdaad zijn toe gepast, een logisch gevolg zijn van de ontwikkeling van de jaren na de oorlog. Dit laatste wordt duidelijk, wan neer wij enkele cijfers noemen, waaruit de fantastische vlucht van het bedrijf sinds zijn oprichting blijkt. Dat de omzetten in 1920 f 100.000 bedroegen en in 1948 f 149.000.000, terwijl de tonkilo- meterproductie de maat waar mede men in de luchtvaart meet toenam van 67.000 tot 159.000.000 is misschien nog niet zo veelzeggend als de sprongen, die in de na-oorlogse jaren gemaakt zijn, waarin men het bedrijf inter nationaal op enorme schaal is gaan uitbreiden en kosten voor de baat heeft moeten laten gaan, om onze enige Nederlandse luchtvaartmaat schappij zijn rol in de wereld te doen behouden. Men moest in koortstempo ge schoold personeel uit de grond gaan stampen, want van de 1800 man personeel ln 1945 moest men er 13.500 maken orr^ mee te kunnen met de mogelijkheden die voor het grijpen lagen. Dat er thans van een grote uittocht van personeel sprake zou zijn noemde de heer Plesman onjuist. Er is slechts sprake van een normale „streamlining" van het bedrijf. De moeilijkheden op de Indië- route zijn hier grotendeels ver antwoordelijk voor. Indertijd heeft deze route zich tot een vitaal onderdeel van het bedrijf ontwikkeld, waaraan het zijn rentabiliteit te danken kreeg. Men staat thans weer voor de noodzakelijkheid het imnrovisatle- stokpaardje te gaan beklimmen, wat zoals bekend de heren aan de Met een daverende 61 overwinning op Frisia veroverde Hee renveen Zondag het afdelingskampioenschap van District V, daarbij nog geholpen door een gelijk spel van Be Quick, dat nog een theoretische kans bezat. Het zegevierende elftal, dat in deze opstelling de titel veroverde: Veenstra, doel; v. d. Laan en J. Lenstra, achter; Fr. Wuyts, de Jong en Bosscha, midden; Hofman, Abe Lenstra, Brandsma, Molenaar en Jonkman, voor. Raamweg ook wel toevertrouwd is Overigens weet men precies waar men heen wil en waar de mogelijkheden liggen om het be drijf zo uit te breiden en zo te con solideren, dat het zo snel mogelijk weer zijn evenwicht vindt. Overi gens is dat evenwicht zelfs in het veel moeilijker jaar 1948 nog niet zover verstoord, dat men met een verliessaldo zou moeten afsluiten. De heer Plesman verwacht dat de balans ongeveer in evenwicht zal zijn. Voor 1949 kon hij begrijpe lijkerwijze nog geen voorspellingen doen. De ontwikkeling der lange afstandlijnen zal hier( van zeer groot belang zijn. Een zeer gevoelige factor in de totale kosten van dit bedrijf vormt uiteraard het personeel. Inclusief sociale lasten gaan daar 40 pet, van de totale kosten inzitten. Men zal in 1949 inderdaad een beetje moeten bijsturen, aldus de heer Plesman. Van deze gelegenheid heeft de heer Plesman tevens gebruik ge maakt om de indruk 'weg te nemen, die blijkbaar bij velen nog heerst, dat ,het rijk de K.L.M. zou subsi diëren. De K.L.M. profiteert alleen van de deelname van de regering in haar kapitaal, waarvan sinds Augustus 1947 f 50 millioen aan aandelen door de staat zijn overge nomen, terwijl de schatkist tevens een rentegevend voorschot aan het bedrijf heeft verstrekt van f 50.000.000. Overigens brengt de K.L.M. passagiers en post voor de regering tegen een civiel prijsje naar Batavia. De regering is de grootste klant en dus zijn wij uiterst voorkomend, maar dit zijn de feiten, aldus de heer Plesman. Naar aanleiding van de jongste successen van Slijkhuis en Reiff schrijft Joseph M. Sheehan o.m het volgende in het Zondagsblad van de New York Times: „Opnieuw hebben deze prachtige athleten van overzee hun Amerikaanse concur renten aanschouwelijk onderricht gegeven in de hoogstaande Europe se kunst van de afstandsloop. Vijf Europeanen startten in de jaarlijk se wedstrijden van de New Yorkse athletiek club en zij werden alleen door elkaar geslagen. De 12.000 toeschouwers in Madison Square Garden; hebben met bewondering en ontzag gezien hoe Slijkhuis met zijn snelle eindsprint in 4 min. 9.2 sec. de Baxter-mijl won, en het zou moeilijk zijn te zeggen wie van de twee, Slijhuis of Reiff, de mees te indruk maakte op de middelbare afstand. Zij bleven beide binnen de grens van hun kunnen, doch wonnen desondanks op overtuigen de wijze. Nat. Tenniskampioenschappen in de B en C-klasse De ^Nationale Tenniskampioen schappen voor B en C-spelers, wel ke dit jaar voor het eerst als Ju- bileumtournooi gespeeld zullen worden, zijn vastgesteld op 10 tot 14 Augustus a.s. te Rotterdam. Het tournooi wordt voorafgegaan door de Districtskampioenschappen B en C. Van deze kampioenschap pen zullen in het dames en in het herenenkelspel de 2 finalisten wor den afgevaardigd naar Rotterdam, benevefts een tweetal andere spe lers en speelsters, aan te wijzen door het districtsbestuur. 105-jarige overleden Maandagmorgen is te Barneveld op 105-jarige leeftijd overleden mej. M.'Janssen of wel tante Mietje, zo als zij in Barneveld genoemd werd. Dr. Hirschfeld naar Parijs PARIJS,'14 Febr. (AFP) Mi nister Stikker, die Nederland ver tegenwoordigen zou op de Econo mische Conferentie voor Europese samenwerking te Parijs, zal, in verband met de komende beraad slagingen in de Tweede Kamer, deze conferentie niet bijwonen. Hij zal worden vervangen door Dr. M. Hirschfeld, regeringscommissaris in algemene dienst. De K.N.P. van Weiter, heeft ook telegrafisch haar stem la ten horen bij de Hongaarse ge zant, tegen de smaad aan Kar dinaal Mindszenty aangedaan. Dat is haar goed recht. Het is ook haar goed recht, zich te beklagen over het feit, dat de initiatiefnemer van de bekende motie-Serrarens met de K.N.P. blijkbaar geen overleg heeft gepleegd. [Had dat in dit geval niet wat breder gekund, vriend P. J. S.?l Maar het is dwaas, kinderlijk-naief en ontactisch om dit laatste in het telegram aan de Hongaarse gezant te vermelden. Het is ook dóm, want die gezant heeft met deze interne politieke kwestie niets te maken, maar hij zal vermoe délijk in zijn vuistje lachen nu de katholieke kortzichtigheid om aan de eenheid te knabbe len, hem zo demonstratief op een presenteerblaadje wordt thuisgebracht! N. B. Een lezer maakt de, dankbaar genoteerde, opmer king dat er nog een andere re den is, waarom juist mr. tfan Maarseveen tijdelijk „Overzee se Gebiedsdelen" moet behe ren: hij is minister van Bin nenlandse Zaken en wij wor den immers niet moede te be togen, dat het hier een binnen landse aangelegenheid betreft! EMIGRATIE, enig middel tegen werkloosheid De E.C.A. heeft het Congres doen weten, dat de emigratie van bijna 2.5 millioen Europese ar beiders de enige oplossing vormt voor de werkloosheid-vraagstuk ken in Italië, Griekenland en West-Duitsland. In het rapport zegt de E.C.A., dat van de grote aantallen werklozen slechts een klein -deel daarvan door het Europese vasteland kan wor den opgenomen, waardoor emigra tie naar overzeese gebieden op gro te schaal de noodzakelijke oplossing van het vraagstuk wordt. Alleen al in Italië zou emigratie van 250,000 arbeiders per jaar nodig zijn. Jeruzalem, de Heilige Stad, vormt het ontmoetingspunt van Oosterse rust en charme en Westerse zakelijkheid. Dit straatje, dat naar de Kerk van het Heilige G^f voert, laat deze tegen stellingen duidelijk uitkomen. De nieuwe staat Israël heeft thans het joodse deel van de stad onder burgerlijk bestuur geplaatst en daarmede nogmaals als uitdrukkelijk verlangen kenbaar ge maakt Jeruzalem tot hoofdstad te verklaren. De vaststelling, aanvaarding en afkondiging van de menselijke rechten, zoals dit op 10 December 1948 door de Verenigde Naties te Parijs is geschied, is voor de ver dediger van Rauter, mr. K. van Kyckevorsel, de aanleiding ge weest tot het gebruikmaken van het buitengewone rechtsmiddel van herziening, aldus de herzie- nuigsaanvrage, welke maandag ter griffie van de Bijzondere Raad van Cassatie werd ingediend. In het request wordt betoogd, dat de Raad van Cassatie in zijn arrest van 12 Januari j.l. in zeer belang rijke mate ten gunste van Rauter is afgeweken Van de sententie van het Haagse Bijzondere Hof. De raad heeft Rauter namelijk uitsluitend schuldig verklaard aan oorlogsmis drijven en misdrijven tegen de menselijkheid en niet tevens, zoals het Bijzonder Hof had beslist, aan moord, doodslag, mensenroof en vrijheidsberoving. Op grond van deze schuldigverklaring van de raad kunnen personen die uit sluitend in Duitse dienst zijn geweest, verobrdeeld worden tot meer dan drie jaar gevange nisstraf ingevolge de wet van 10 Juli 1947, waarbij artikel 27a be sluit buitengewoon strafrecht is ingevoerd. Alle andere personen echter, die onder de rechtsmacht der bijzon dere rechtspleging vallen, kunnen voor dezelfde oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijk heid, als waaraan Rauter is schul- die verklaard, slechts gestraft wor den met een gevangenisstraf van maximaal drie jaar. Dit onderscheid is, zo vervolgt het request, in strijd met artikel 7 der „Universal declaration of hu man rights", waarin bepaald wordt, dat allen gelijk zijn voor recht en wet. Verder wordt een beroep ge daan op artikel 11, lid 2 der „decla- De „Maria" vlot De Groningse coaster „Maria", die ruim 4'/i etmaal beoosten Den Burg bij Texel op een zandplaat vast heeft gezeten, is Maandagavond tegen acht uur vlot gesleept door de sleepboten „Noord Holland" en ..Stortemelk", welke sinds Don derdag j.l. reeds verscheidene po gingen hiertoe hadden gedaan. Het scheepje is nu op weg naar de ha ven van Nieuwediep. Cochran te Batavia BATAVIA, 14 Febr. (Aneta) Het Amerikaanse lid van de Com missie der V. N„ de heer Merle Cochran, is hedenmiddag te Ba tavia aangekomen. Hij werd ver welkomd door de heren Elink Schuurman, Leimena, de consul- generaal der Verenigde Staten Li- vengood leden van de V. N.-com- missie en anderen. Hij wenste geen verklaringen af te leggen. PROGRAMMA WOENSDAG 16 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Balletmuziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Te Deum Laudamus, 8.45 Viool, 9.00 Ziekenbezoek, 9.30 Rotterdams Philharmonisch Orkest en piano, 10.20 Cello en piano, 11.00 Bariton, 11.15 Hoorspel, 11.55 De Masqueraders, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Trio, 12.40 Kamermuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel, 13.45 Sextet, 14.15 Koor, 14.40 Bloemenpraatje, 15.00 Jeugdconcert, 16.00 Postzegel- verzamelen, 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Promenade Orkest, 18.00 Har monie Vereniging, 18.30 Voor de Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkebeen, 20.00 Nieuws, 20.15 Hoorspel, 21.00 Kwartq(, 21.40 Trio, 22.15 Symphonie Orkest en viool soliste, 23.00 Nieuws, 23.30 Kamer muziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Frans programma, 8.00 Nieuws, 8.18 Orkest, 9.00 Mo- zartconcert, 11.30 Populair non-stop programma, 12.00 Accordeola, 12.30 Weerpraatje, 12.38 The Kiliriia Ha- waiians, 13.00 Nieuws, 13.20 The Ramblers, 13.50 Viool met guitaar, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Hoorspel, 15.30 De Regenboog, 16.00 De Rood borstjes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragen staat vrij, 17.15 Gramofoonmuziek, 18.00 Nieuws, 18.20 Piano, 20.00 Nieuws, 20.20 „Ri- goletto" Opera van Verdi,. 21.30 Hoorspel, 22.10 Metropole-orkest, 22.45 Boekbespreking, 23.00 Nieuws, 23.15 De Hit-Kit, 23.45 De wals in het oude Wenen. ration". Dit artikel noemt het een beginsel van gerechtigheid, dat nie mand met een zwaardere straf ge straft mag worden, dan de straf, welke toepasselijk was op het ogen blik, dat de misdrijven werden ge pleegd. Het request komt dan tot de con clusie dat de wet van 10 Juli 1947 én als discriminerende wet èn als achteraf verzwarende wet in strijd is met de menselijke rechten en om die redenen alsnog buiten beschou wing gelaten dient te worden. De H. Vader herhaal!' Zijn protest- Vervolg van pag. 1 Wij wensen U ook mede te delen, Eerbiedwaardige Broeders, dat te midden van deze 'droefenissen, dë Vader van alle Barmhartigheden Ons Zijn hémelse vertroosting niet heeft onthouden en Onze smart ge- temperd heeft. Deze geworden Ons op de eerste plaats bij de gewaar wording van het oprecht geloof van de Hongaarse katholieken, die of schoon door ernstige moeilijkheden belemmerd, al het mogelijke doen om de voorvaderlijke godsdienst te verdedigen en de glorierijke tradi tie van hun voorouders te vernieu wen. Zij geworde ons daarenboven door het vaste vertrouwen, dat Wij in Ons vaderhart bezitten in de steeds voorbeeldige en werkdadige eendracht van het Hongaarse Epis copaat, welke er op gericht is de vrijheid van de Kerk te beschermen en de eenheid van alle gelovigen met allen te bevestigen en te ver ankeren. De hemelse vertroostingen zijn Ons ook geworden van U, Eer biedwaardige Broeders, want Wtf hebben U bij deze ernstige feiten dicht om Ons heen geschaard ge zien om deel te nemen aan Onze smart en ook uw gebeden met de •Onze te verenigen. Op gelijke wjjze zijn deze vertroostingen Ons ook geworden van de zijde van de overige kardinalen, aarts bisschoppen en bisschoppen van de gehele katholieke wereld, die verbonden met hun geestelijkheid en hun gelovigen Ons door mid del van brieven en telegrammen hun verontwaardiging hebben uitgedrukt over het onrecht, de Kerk aangedaan, en Ons de ver zekering van openbare en per soonlijke gebeden hebben doen toekomen. Wij wensen vurig, dat men door gaat met het storten van gebeden voor de troon van God, want tel kens, als de Kerk door zware stor men bedreigd wordt, welke mense lijke krachten niet te boven kunnen komen, is het noodzakelijk zich met vertrouwen tot de goddelijke Redder te wenden, die alleen de onbedaarlijke vloeden kan stillen en de kalme rust kan weergeven. Laten Wij dus onder de hoede van de H. Maagd, de Moeder van God, onze gebeden tot God verhef fen om Hem te smeken, dat allen, die vervolging, gevangenis en kwel ling lijden, gesterkt worden door de dauw van de goddelijke genade en door de kracht van de christelijke deugd en degenen, die vermetel de vrijheid van de Kerk en de rechten van het menselijk geweten durven aan te randen, eindelijk eens be grijpen, dat geen enkele burgerlijke samenleving zonder God en gods dienst mogelijk is. Laten allen aan wie regerings macht is toevertrouwd dit begrij pen. En dat aldus aan Ons en aan de Kerk Haar vrijheid worde te ruggeschonken, opdat cZij zonder belemmeringen het verstand van de mensen met het licht van haar leer kan verlichten, de jongeren in de deugd kan opvoeden, het heilig ka rakter van de familie kan beves tigen en met haar invloed de ,hele maatschappij kan doordringen. Deze weldoende activiteit behoeft de burgerlijke samenleving niet te vrezen, maar zij kan daarvan in tegendeel zeer veel voordeel trek ken. Want Eerbiedwaardige broeders, door volgens recht en billijkheid de sociale betrekkingen te harmoni seren, door de levensomstandighe den van de behoeftigen te verbete ren en de hun verschuldigde men selijke waardigheid terug te schen ken. door het eindigen van alle tweedracht en .de verzoening van de gemoederen in een broederlijke liefde, zullen werkelijk betere tijden kunnen aanbreken voor alle volke ren, hetgeen Wij vurig hopen en met vurig gebed afsmeken. Dit zijn Eerbiedwaardige Broeders, de ge dachten, welke Wij in deze bijeen komst aan U willen meegeven. FEUILLETON 12. „Ik wou, dat je het huis eens kon bekijken Cato en ons hier en daar wat goede raad geven". „Best, maar dan een volgende keer" was haar antwoord. „Je hebt, dunkt me mijn raad anders niet nodig. Dag Hans. Kom maar eens gauw met je vrouwtje naar ons toe. Zul je het echt doen?" Onder het wegrijden dacht ze er aan, hoe knap ze hem vond, zoals hij daar in het late licht haar na stond te kijken. Hij had zijn jas uitgedaan en zijn hemdsmouwen opgerold over zijn gebruinde armen onder de zware wenkbrauwen wa-» ren zijn ogen nog even helder blauw, als toen hij haar, jaren ge leden, bij zijn boodschappen in de winkel, had aangestaard. Hij was nu vijf en twintigbijna zes en twintigen zij was twee en der tig. Jean was veertig, maar hij zag er oud genoeg jrit om de vader van Hans te zijn...". Tijdens haar rit in de richting van Houthem voelde ze zich eigen aardig terneergeslagen. Dat was iets ongewoons voor haar; ze voelde zich wel vaak nuchter, maar vrijwel nooit neerslachtig. En opeens kreeg ze het verlangen om te keren en ergens langs de Geul, bij de hoge populieren, die „De Tweelingen" genoemd werden te gaan zitten kij ken naar de wolken, die door de door A. F. werden en daar te blijven wachten tot de lucht van blauw in violetgrijs verschoten was. Als kind ging ze reeds vaak naar dat plekje als het haar thuis te benauwd werd. Dan sloop ze weg en liep door de wei den naar die twee bomen toe en ging daar in het gras liggen zonder te deaken, doch alleen maar luiste rend naar het ruisen van het water en het ritselen der peppelbladeren, starend naar het blauw van de he mel, waarin ze zich meer en meer scheen te Verliezen Kon ze dat nu ook nog maar doen. Het leek haar toe, als was ze in jaren niet meer alleen geweest. En dat was feitelijk de waarheid; sedert Jean uit dat concentratie kamp teruggekomen was, had ze hem voortdurend gezelschap ge houdenhem verzorgd, waak zaam, oplettend en angstig bezorgd. Als ze dat nu maar eens voor één enkel ogehblikje van zich af kon zetten Met een rukje van haar schouders zette ze zich over haar gepieker heen. „Als Jean het dragen kan, dan kan ik het ook". Ze had de woorden hardop ge zegd, op gestrenge toon tegen zich zelf sprekend. Wat mankeerde haar toch? Was ze bij Sanders van streek geraakt? Onzin, puur dwaas heid! Ze hield meer van Jean, dan ze zich ooit had kunnen voorstel len en ze waren samen heel geluk- ondergaande zon rose gekleurd kig geweestneen ze waren het nog! Bovendien was ze immers geen jong meisje meer; dweperige lief de, zoals die nog tussen Hans en zijn vrouwtje bestond, was niets meer voor haar. Maar zijzelf kwam er ook minder op aanhet ging om Jeah, Al denkend begon ze sneller te rijden. „Ik heb hem veel te lang alleen gelaten; hij zal zich neerslachtig gaan "voelen. Ik had eigenlijk ook niet moeten gaan". Miek richtte zich op en glimlach te ietwat wrang tegen de man, die nog bij het bloemperkje geknield lag. „O, mijn rug" kreunde ze zacht jes. „Doet de jouwe nooit zeer?" „Wat doet zeer?" vroeg Pierre. „Je rugVan dat wroeten in de grond?" Glimlachend haalde hij de schou ders op. „Soms welvooral in 't voor jaar, als tk weer met dit werk be gin. Maar daar raak ik gauw ge noeg overheen. Houdt u niet van tuinieren?" „Eigenlijk niet zo heel erg", be kende ze. Ze rekte zich geeuwend uit. „Het gaat zo langzaam en ik ben zo onhandig. Eer je iets ziet opkomen Met zijn donkere ogen nam hij haar een ogenblik goedkeurend op en zei: „U moet er nog aan wen nen. U moet u niet haasten en rus tig leren afwachten". Ze glimlachte, maar gaf geen antwoord. „Je kunt planten nu eenmaal niet voortjagen", zei hij. „Die moeten hun tijd hebben.... net als alles". „Best mogelijk, dat je gelijk hebt" was haar antwoord. „Gelijk heb ik zeker". Hij ging door met het uitzetten der zaailingen. Na een poosje vroeg ze: „Zeg eens, Pierre word je het nooit beu?" „Beu van het tuinwerk?" „Neezo maar beuvan 't hele leven?" Hij schudde het hoofd en veegde zijn gezicht met zijn mouw af. „Ik heb het te druk om me er gens beu van te voelen". Miek loosde een zuchtje. Het bleef eventjes stil en toen vroeg Pierre, zonder van zijn werk op te zien: „U hebt niet genoèg te doen? U verveelt u zelf, is het niet?" „Och, soms voel ik me hier zo neerslachtig. Net of het gewicht van dat grote huis op me drukt." „Maar het is hier toch een pracht-plaats," zei hij bedachtzaam, „als het huis eerst maar is opge knapt." .Mftar dat gaat ook al zo lang zaam. Elke avond, als Hans thuis komt, gaan we het huis door om te kijken, wat er aan gedaan is en dan is het net, of er nog niets aan veranderd is. Alles schijnt stil te staan „Ja, het werken gaat tegenwoor dig langzaam," gaf Pierre toe. „Maar," vervolgde hij, haar scherp opnemend, „kunt u dan niets an ders te doen vinden dan de werk lui op d'r vingers kijken? Waarom doet u zelf niet het een en ander?" „Ik schilderen en behangen?" vroeg Miek verbluft. „Wel, waarom niet? Mijn vrouw schildert het hele huis, van binnen dan altijd.... en behangen doet ze ook zelf. U zoudt het best kunnen leren." (Wordt vervolgd) f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3