Katholieke Jongeren Zondag naar Amsterdam Comir r Verdachte weerde alleen maar af Protestmeeting in R.A.I.-gebouw ALKMAAR EN OMSTREKEN jaarvergadering K.A.B. Babyion en z n wetten 25-jarig jubileum Onze Agenda V.. J VERPACHTING KERMIS- STANDPLAATSEN Nieuwe attractie naar Alkmaar HET SPANJE VAN FRANCO De „Soerabaja" te Batavia aangekomen HUIZENVORDERING voor leden toekomstig# Federale Interimregering R.K. Toneel Huigenwaert1 behaalt succes Inbraak opgehelderd BESLISSINGS WEDSTRIJDEN IN DE DERDE KLASSE Schoorl I—L.S.V.V. I 4-2 WEERSVERWACHTING Hij had last van geheugenzwakte Marktberichten Mot Zoals gemeld organiseren de Katholieke jongeren van Am sterdam op Zondag 20 Febr. a.s. een grote protestdag van de jeugd tegen het onrecht, dat de Katholieke Kerk is aangedaan door het schandelijke proces tegen Kardinaal Mindszenty. Het hoogtepunt is een meeting in het R.A.I.-gebouw waar de deelnemers op waardige wijze blijk zullen geven van hun ver ontwaardiging en op overtui gende wijze willen demonstre ren, dat hun trouw aan Christus Kerk door aanvallen van buiten af slechts versterkt kan worden. De organisatoren, die de volle sympathie hebben van de Ka tholieke jeugdraad, nodigen alle Katholieke jongeren van Neder land uit in grote getale en liefst in gesloten gelederen naar de Hoofdstad te komen. Aan de uitgang van alle Amsterdamse stations zullen gidsen staan, die aanwijzingen ,en inlichtingen geven. Er is toestemming ver leend om in groepsverband en geüniformeerd naar het R.A l.- gebouw te marcheren, echter alleen langs nader bekend te maken routes. Verder wordt vAzocht des ochtends in alle parochiekerken van Nederland een H. Mis te laten opdragen tot intentie van de vervolgde Kardinaal en Zijn volk met al gemene H. Communie voor de jeugd. Op de des middags te houden meeting zullen het woord voe ren: Mr. jan Derks (Amster dam), Pater Jelsma M.S.C. (Den Haag) en Michel Debats (Maastricht) Toegangskaarten kunnen te legrafisch worden aangevraagd bij: Wim Merkies, M. H. Trompstraat 37huis, Amster dam (W. ALKMAAR. De afdeling Alk maar van de Nederlandse Katho lieke Arbeidersbeweging houdt op Vrijdag 18 Februari a.s. om 8 uur in het Victory-hotel haar jaarverga dering. Gezien de belangrijkheid van de agenda, die o.a. een be stuursverkiezing vermeldt. ver wacht het bestuur een grote op komst. ALKMAAR. Voor het Voor- aziatisch-Egyptisch Genootschap Ex Oriente Lux, afdeling Alkmaar, komt a.s. Maandag 21 Februari, in hotel Victory spreken mr. dr. A. van Praag, privaat-docent aan de Universiteit van Amsterdam, over koning Hammurabi van Babyion en zijn wetgeving. Een interessant onderwerp dat veel belangstelling verdient. K.R.O.-TOURNEE ALKMAAR. Ditmaal onder de titel „In de Roos" maakt liet popu laire „Orkest Zonder Naam" met de Drie Musketiers een wintertour- née door ons land én zal daarbij ook Alkmaar aandoen. In afwijking van het vorige sei zoen wordt nu het bekende K.R.O.- gezelschap versterkt met een drie tal prominente figuren uit de Ijlein- kunstwereld: Dries Krijn, Joop Theunisz en Toby Rix. Voor deze tournee werd een geheel nieuw programma samengesteld. Van het gebodene op zulk een avond kunnen de vele duizenden bezoekers van het vorig jaar nog enthousiast getuigen en hoewel het programma te verrassend en te flit send was om na te vertellen, is de herinnering eraan, onverdeeld gun stig. Een lichte en smaakvolle avond wacht U ook dit jaar. Ger de Roos en zijn mannen, welbekend door de frisse radiouitzendingen, tonen U een avond lang, dat zij ook „over het voetlicht" kunnen spelen; dat zij de kunst verstaan volle zalen mee te slepen. Buiten de vloed van geestige vondsten en originele kleinkunstnummers wordt U nog vergast op enige staaltjes van mu zikale virtuositeit, op prettige lied jes van de Musketiers, op schetsjes en puntige conference, te veel om op te noemen. Het geheel wordt gebracht in 'n stijlvolle omgeving, waarvoor spe ciale décors, uoor Joop Geesing ont worpen, werden gemaakt. Dit levend contact tussen radio mensen en vrienden van de K.R.O. zal weer een versterking zijn van de hechte band die er bestaat tus sen omroep en luisteraars. Het „Orkest Zonder Naam" ver wacht U „In de Roos" op Maandag 21 Februari in het Gulden Vlies. Elders in dit blad vindt men een annonce met nadere gegevens. ALKMAAR. De algemeen pro curatiehouder van de Twentse Bank in het rayon Alkmaar, de hr. C. Reinders, herdacht gisteren het feit dat hij 25 jaar bij deze bank instelling werkzaam was. Als jong ste bediende op het hoofdkantoor te Amsterdam begonnen, wist de heer Reinders zich gestadig op te werken en twee jaar geleden kwam hij in, zijn tegenwoordige functie naar Alkmaar. Het jubileum werd herdacht met èen koffietafel in het Victory-hotel, waaraan naast de jubilaris en zijn familie de directie en het personeel der bank deelnamen. De heèr Klei boer, directeur te Alkmaar, sprak namens de directie de jubilaris toe en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Namens de collega's D. S. P. Brokaar, z. ber., van Til burg naar Nieuwpoortslaan 139, R.K.; I. van der Hout, zeilmaker, van Maassluis naar Laat 3, Ger.; B. H. de Boer, dienstbode, van Winschoten naar Laat 4, D.H.; A. C. van Driel, sleepbootkapitein, en gezin, van Amsterdam naar Baanstraat 11, R.K.-N.H.; G. A. de Koning, dienstbode, van Ou- dorp naar Wilhelminalaan 1, R.K.; A. Singer, z. ber., en kinderen, van Andijk naar Keizerstraat 2; J. M. A. Hutting, dienstbode, van Ubbergen naar Parklaan 1, R.K.; I. C. M. A. Beij, z. ber., van Groo tebroek naar Paardenmarkt 2, R.K.; E. C. Raven, winkeltóed., van Grootebroek naar Leliestraat 7, R.K.; J. Helder, agent wasserij, van Norg naar Kooltuin 19b, N.H.; Wed. J. Jongkind-Olie, z. ber., van St. Pancras naar Pr. Julianalaan 14, N.H.; M. E. Bloemer, verpleeg ster, van Soest naar v. Everdin- genstraat 18, R.K.: G. M. Verwer, religieuse, van Heemstede naar v. Everdingenstraat 18, R.K.; J. C. A. Westenbroek en echtge., van Amsterdam naar Emmastraat 12, R.K.; J. Glas en echtgen., schip per, aan boord van de „P. Kaan Cz.", ligpl. Bierkade 5, R.K. Vertrokken personen (Van 1 tot en met 8 Februari) J. Franken, dienstbode, van Me- tiusgracht 14 naar Haakbergen, N.I.; A. Beemsterboer, hulp in de huishouding, van Frans Halsstr. 7 naar Wieringen, R.K.; G. Ver schoor. uitvoerder werken, van Druivenlaan 35 naar Ede (Gld.), N.H.; G. A. Boers, dienstbode, van Oude Gracht 283 naar Oldenzaal, R.K.: N. Klinkhamer, zuiveraar, van Frans Halsstraat 29 naar Am sterdam, N.H.; P. Jager, leerling bakker, van Tuinstraat 58 naar Langedijk; A. Goudsblom, fruit teler, van Zilverstraat 3 naar Berkhout; W. van Osch, matroos, van Gerrit Doustraat 26 naar Ba tavia, N.H.; A. C. E. Stoppels, z. ber. en gezin, van Cabeljauwstr. 12 naar Meppel; J. Bakker, kan toorbediende, en echtgenote, van Tienenwal 3 naar Langedijk, geen- N.H.: C. L. van Enschut-Leddy, ber., en kind, van Baanstraat 5 naar Pladjoe, Ind., Rem.; E Gfoller, inpakster, van Nassau- laan 51 naar Wenen, R.K.; T. van de Ridder, monteur, en gezin, van Boomkampstraat 8 naar Utrecht, E.v.L.-R.K.; D. V. Smit, dienst bode, van Emmastraat 19 naar Harenkarspel, R.K.; L. P. G. Hof man, dienstbode, van Luttik Ou- dorp 28 naar Den Helder; D. M. Landman, onderwijzeres, van Ra men 26 naar Purmerend; G. M. Pater, geestelijke, van Geest 9 naar Nijmegen, R.K.; A. J. A. Mooij, dienstbode, van Noorder kade'26 naar Utrecht, R.K.; A. C. Buter, dienstbode, van v. Ever dingenstraat naar Haren karspel, R.K.; A. W. Floris, dienstbode, van v. Everdingenstraat naar Rotter dam, R.K.: Ch. Weltevrede Strang, z. ber., en kinderen, van Nieuwpoortslaan 71 na^r Vlaar dingen; J. J. Bleeker, directeur opvoed.gest., van Tienenwal 26 naar Tangerang, Ind., R.K.; J. Sachumsky, ingenieur, van van Everdingenstraat 12 naar Menado, Ind., R.K.; M. Bakker, schipper, en echtgen., van Noorderkade 32 naar Amsterdam, Vr. Ev.-geen; C. M. Stuijfbergen, hulp in de huishouding, van Wilhelminalaan 3 naar Amsterdam, R.K.; Chr. E. Bakker-Marees, z. ber., van Ken- nemerstraatweg 169 naar Bergen, D.G.; H. C. Broek, fabrieksarbei der, van Eikelenbergstraat 72 naar Egmond aan Zee; H. A. Mo lenkamp, onderwijzer, van Zocher- straat 39 naar Batavia, R.K.; B. Keppel, z. ber., v. K. van 't Veer- straat 4 naar Soest, N.H.; G. Wil- lemse-de Graaf en gezin, van van der Helststraat 3 naar Utrecht, -\ BIOSCOPEN: Harmonie: The Jolson Story, 18 jaar; Victo ria: De Ellendigen, boven 14 jaar; Cinema: The Cli max, 18 jaar; A.B.T.: Een meisje zoekt een moordenaar en Bandieten in het zadel, beide 14 jaar. APOTHEKEN: B. H. J. Schoutèn, Emma straat 64. NACHTDIENST TAXI'S H Jong, Lindenlaan 100 telef. 3628. ALKMAAR. In de Trouw zaal van het Stadhuis had giste renmiddag ten overstaan van de hoofdinspecteur van politie, de heer W. C. Rijpma, de verpach ting plaats van de standplaatsen voor de a.s. zomerkermis. Er was voor deze verpachting een uit zonderlijk grote belangstelling uit de kringen der kermis-exploitan- ten, die in een minimum van tijd de zaal al lachende en pratende vulden, hiermede een echte ker- missfeer scheppende. Ook de nou gat en andere lekkernijen kwa men, tijden? het oplezen van de meer dan honderd inschrijvingen, voor de dag. Zittend op stoelen, raamkozijnen en zelfs op de grond luisterde men, niet zonder com mentaar en nadere toelichtingen te geven, naar de stem van de hoofdinspecteur. Hoewel er voor deze verpach ting vrij veel inschrijvingen wa ren binnengekomen, waren de sommen lang niet zo hoog als het vorig jaar. Voor goede stand plaatsen met grote vermakelijk heden als een rupsbaan of een auto-scooter werd niet meer dan een f 900 of een f 1300 tot f 1600 geboden. Het is ons ondoenlijk alle in schrijvingen de revue te laten passeren, wij doen derhalve hier een greep uit de aanbiedingen. Wed. Sipkema, flessentent, Nw. Sloot f 132.Pieling, nougattent. Nieuwe Sloot f 470.Paarden markt f 300.voor de Laat, die unaniem door de ondernemers niet hoog wordt aangeslagen, f 25.—; P. Wierts, grijparmsport, Laat f 80.J. v. d. Weerd, baby molen f 125.Callenkoot, nou- gatkraam f 175.Voor schiet tenten werd geboden f 500. voor werptenten f 200f 300. een kinderdraaimolen (fa. Bak ker) f 480.voor een lichtspel f 1000.uoor de gebakkraam op de Stenenbrug werd b.v. f 1427. geboden. De Verenigde Amuse ments Bedrijven boden voor een standplaats voor hun autoscooter f 1626.voor de Karimata, de Deense hoogvaart, f 608.voor de cakewalk f 1056.voor de rupsbaan-katterpiller f 910. de Piccadilly-dream f 709.en voor een plaatsje voor het Vrolijk rad f 411.-— Palingtenten en gebakkramen variëerden van f 570f 110.De luchtschommel-exploitant meen de echter wel f 800.op te kun nen brengen. Een nieuwe attractie voor Alk maar is de klokkensport van R. Dirks, die f 480.voor een stand plaats over had. Voorts waren er nog liefheb bers voor een plaatsje voor hun lijntrektent, stijl wand (van der Pauw uit Leiden voor f 1900. met de tornado-globe, zonder dat gevaPf 1100.voor hangpaard- jesmolens, zuur- en nougatkra- 'mcn. draaimolens en bumperspe- len en meer dergelijke vermake lijkheden. Het zal nog een hele puzzle zijn, deze vermakelijkhe den en attracties aantrekkelijk op te stellen. RIJWIELPAD BERGEN AAN ZEE STAATSBOSSEN De gemeente Bergen is voorne mens een rijwielpad door de duinen nen te doen aanleggen, dat vanaf de Elzenlaan te Bergen aan Zee, langs de vacantiekoloniehuizen al daar in noordelijke richting zal lo pen langs de voormalige Duitse. Marinestelling en aansluiting zal geven aan de tbeharde) eerste zee weg in de beboste duinen van het Staatsbosbeheer. Zodra van overheidswege de te verwachten subsidie hiervoor zal zijn toegezegd, zal met de uitvoering van dit plan begonnen worden; verwacht kan worden, dat dit rij wielpad dan tegen het najaar ge reed zal zijn. GLOBE-TROTTER SPREEKT OVER ST. AUGUSTINUS De R.K. Onderwijzersvereniging St. Augustinus, afdeling Alkmaar stad, hield in het Victoryhotel haar jaarvergadering, die door ziekte van een niet gering aantal leden, niet zo druk bezocht was als ge woonlijk. De eigenlijke vergadering, die een geruime tijd in beslag nam, leverde weinig belangrijks op. Medegedeeld werd door de voorzitter, dat de vereniging voor de komende athle- tiek- en zwemwedstrijden der scho len, een wisselbeker beschikbaar had gesteld. Voorts werd er nog een wijziging in het Reglement aan gebracht, die hier op neer komt, dat in het bestuur van vijf leden voortaan ook een religieus kan wor den gekozen. MET FIETS EN TENT NAAR DE ORIENT. De heer G. 'Monnink, die als weinig anderen de wereld heeft bereisd en wel op een zeer eenvou dige manier, n.l. per fiets, vertelde vervolgens het zeer leerrijke en in teressante verhaal van zijn zwerf tochten door Europa en het nabije Oosten. Alvorens over Spanje te praten, verhaalde hij van zijn eerste tocht, die naar Palestina, een reis, die niet zonder veel vreemde avontu ren verliep. Komende tot het eigen lijke onderwerp van de avond, het Spanje van Franco, schetste deze leraar, die in Malaga woont en daar aan verscheidene colleges les geeft, aard en karakter van de be volking, liet opnamen zien van het schone en onvolprezen Andalusië, waar het Moorse element zowel in de bevolking als in de kunst nog duidelijk tot uiting komt. De Spanjaard is een goed /;n gastvrij mens; daarom was dé burgeroorlog, die ruim 1.300.000 mensenlevens heeft gekost en waar onder 7000 priesters, o.a. 12 prela ten, zijn gevallen, zo'n grote te leurstelling. Het heeft velen zeer verbitterd. Sprekende over de persoon van de generalissimo merkte de heer Monnink op, dat deze leider een zeer goede katho liek is, hij heeft in de moeilijke lijden vaak velen het leven gered, veelal tegen de. wil van zijn gene raals in. De schipper-politiek van heden doet Spanje geen goed. Vooral nu de oogst voor 60 pet. is mislukt, gaat het er vrij slécht. Aan de hand van een uitgebreide collectie plaat jes voerde spreker ziin gehoor me de door het beroemde Prado te Madrid, het Alhambra, een gebouw uit de negende eeuw. met de prach tige patio de los Leones. het Puer to de los Ambassadores en al die mooie vertrekken, die stuk voor st,uk juweeltjes van kunstwerken zijn. Ook de Spaanse zigeuners, die de spreker zeer goed kende, en die hun zetel op de Sacro'Monto heb ben, kwamen in het eenvoudig en geestig vertelde verhaal ter spra ke. De heer Monnink besloot zijn voordracht met een beeld van de klederdrachten, de mantilla met de schildpadkam der vrouwen, de stierengevechten en de loterijen,, waaraan men in een maand 175 millioen peseta's ten koste legt, d w. z. ruim 400 millioen gulden te geven. Een zeer mooie lezing, die de aanwezigen met kennelijk genoegen hebben aanhoord, NATUURLIEFHEBBERS NAAR SCHOLA PUBLIt'A Zoals U weet, heeft Schola Pu- blica op veler verzoek een Natuur historische cursus georganiseerd, die gegeven zal worden op drie achter eenvolgende Donderdagen, n.l. op 17 en 24 Februari en 3 Maart 1949 en gegeven v. „rat door dr. R. Teu- nissen in hotel Victory, Langestraat 70 te Alkmaar, telkens om 8 uur We wijzen natuurminnaars hier nog even op, dat ze deze uitzonder lijke gelegenheid niet laten voorbij gaan. Met lichtbeelden en' films wordt alles toegelicht. Men kan zich nog opgeven bij 't secretariaat der Schola, J. Domini' cus, Roemer Visscherstraat la te Alkmaar, tel. 4506. Nadere inlich tingen en programma worden gaar ne nog schriftelijk of telefonisch verstrekt. Laat deze unieke gelegenheid niet voorbijgaan. Deze cursus is ook toegankelijk Ij or niêt-ledên der Schola. K.J.M.V. „ST. GEORGE" Aan belanghebbenden wordt nog medegedeeld dat de bijeenkomst hedenavond plaats vindt in Victory hotel, dus niet, zoals eerder gemeld in Paviljoen Kinheim. SUCCESSTUK IN GULDEN VLIES ALKMAAR. Het amusante blij spel vap A. P. Dearsly, „Vogel, vlieg de wereld in" een successtuk bij uitstek van het Vrije Toneel, werd gisterenavond voor de tweede maal in het Gulden Vlies opgevoerd. Evenals de vorige keer was ook nu de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld en heeft een dankbaar pu bliek kostelijk genoten van hetgeen door Cor Ruys en zijn gezelschap op zo geestige wijze op de planken werd gebracht. Een reprise, die er zijn mocht. R.K. VIOS Het le elftal wist in de laatstge houden wedstrijd tegen Schagen 2 een 3—0 overwinning te boeken. Het was een gewoon wedstrijdje, waarin de sterkste heeft gewonnen. Het 2de kon het in Alkmaar niet best stellen en werd met de kous op de kop naar huis gestuurd 4—0 voor de Alkmaarders. De Jun. echter wonnen met 8—0 en hadden geen zware tegenpartij. UITVOERING D.O.V. LIMMjLN. Zondagavond gaf de gymnastiekvereniging D.O.V. een uitvoering in het parochiehuis St. Maarthen, onder leiding van de hr. M. Hopman uit Castricum. kap. v. d. Stap opende de avond met een woord van welkom, waarna hij enige woorden sprak naar aanleiding van de spreuk: Mens sana in corpore Sano leen gezonde geest in 'n gezond lichaam). Hel uitgebreide programma werd goed en vlot afgewerkt en omvatte allerlei oefeningen. De Tchiounezen van Castricum verleende hun muzi kale medewerking. Deze K.J.B.- band bracht mooie en populaire nummers ten gehore. Het hinder lijke rumoer achter in de zaal, deed echter zeer veel afbreuk aan het gebodene. Zelfs een grote ballon- lamp werd hiervan zenuwachtig en kwam van schrik naar beneden vallen. REVUE D.W.V, W ARMENHUIZEN. Bovenge noemde gymver. zal a.s. Zaterdag 19 en Zondag 20 Februari in het Verenigingsgebouw te 7.30 uur on der de naam van: Zeg niet nee, 't is O.K. een bonte avond geven. Volgens de inlichtingen wordt het een avond vol van afwisseling, con ferenciers, toneel, krachtprestaties en keurige rhythmische dansen en een Ha\éaiïénsemble. Zie voor aan kondiging advertentie en raambil jetten. OUDERAVOND JEUGDORGANISATIES 't VELD. De leden van de J.G. en NKJB kunnen evenals de aan wezige ouders met volle tevreden heid terugdenken aan de Ouder avond door de beide jeugdvereni gingen georganiseerd. Een rijk en gevariëerd programma bestaande uit declamatie, toneel, intelligentie- wedstrijden, muziek en zang werd op keurige wijze ten beste gegeven. Tijdens de pauze wees Aalmoeze nier Rijk op het belang en de nood zaak van de katholieke jeugdorga nisatie. Velen zien blijkbaar de jeugdbeweging als een onproduc tieve en geheel overbodige organi satie en hebben geen oog voor het sociaal gevoel en de verdieping van het godsdienstige leven, dat perti nent noodzakelijk is om de reeds zo dikwijls geconstateerde oppervlak kigheid van de jeugd en jongeren te overwinnen. Ook bracht hij in herinnering de dezer dagen door Paus Pius XII gedane verklaring dat alleen door een diep en leven dig geloof orde in de chaos en vrede in de dikwijls door haat verblinde maatschappij kan wy.'den verkre gen. Tenslotte deed hij een drin gend beroep op Ouders en jongeren vooral op hen die niet aanwezig waren om de jeugdverenigingen overal waar nodig krachtig te steu nen. Het programma werd besloten door het J.G.-koortje o.l.v. Nel en Tiek van Hest, met een lofzang op elk van onze Nederlandse provin cies. Met voldoening keerden allen huiswaarts, ervaren hebbende dat ook in deze parochie dg jeugdbe weging tot iets verheffends in staat is. VERGADERING L.T.B. LIMMEN De L.T.B. hield zijn jaarvergadering in café Swart al- hier. De opkomst was zeer bevre digend. Voorzitter Kroone gaf in zijn openingswoord een verzicht van de bedrijfsresultaten 1948. Hij noem de 1948 voor de tuinders en veehou- ders nogal bevredigend, terwijl voor de groep kwekers de resultaten minder goed zijn in verband met de 35 surplusheffing. De penningmeester boekte een batig saldo van f 148.62. De heren Jn. Metselaar en C. Groot werden als bestuurslid herkozen. Hierna werd besproken de aan koop palen. Tijdens de vergadering werden er reeds 300 besteld. Maar men rekent op meer bestellingen, anders kan de aankoop geen door gang vinden. Algemeen was men voor het wolmaniseren van de pa len, aangezien dit de levensduur enorm verlengt. Als afgevaardigden naar de ver gadering Vakgroep Kwekers wer den benoemd Anthon Nuijens en N. Kroone. Als candidaten voor het bestuur van de Vakgroep Kwekers werden gesteld: Harry Rozen, Eg- mond, Anthon Nuijens, Limmen, Fok Komen, Wervershoot, v. d. Lans, Lisserbrek en de heer Ooster- veer. Hierna volgde verloting van 14 oliepakken en 4 overalls, tegen be taling. Als attractie werd nog een verloting gehouden van 25 nuttige gebruiksartikelen. In de rondvraag werden nog eni ge vragen gesteld, waarbij de heer Kuijs stelling nam tegen de grond belasting. Hij noemde deze belasting ■welke in de bezettingsjaren met 100 is toegenomen, zeer onbil lijk. Hij zag dan ook gaarne, dat er een actie werd ondernomen tot verlaging dezer belasting, liefst op vooroorlogs peil. Tot slot sprak de Zeereerw. Heer Pastoor v. Leeuwen als G.A. nog een opwekkend woord je, waarna sluiting volgde met de christelijke groet. BATAVIA, 16 Februari (Aneta). Hedenochtend is de Constellation „Soerabaja" met 16 passagiers aan boord te Batavia gearriveerd. BATAVIA, 16 Febr. (Aneta), Vier kapitale huizen aan het Ko ningsplein te Batavia zijn gevorderd voor leden van de toekomstige Fe derale Interimregering en hun se cretarie. De gevorderde huizen om vatten o.a. het kantoor, van het Rode Kruis van Batavia, en' de ambtswo ning van de Gouverneur van Bata via, de heer Hilman Djajadiningrat, die de vroegere burgemeesterswo ning kreeg toegewezen. STILLE OMGANG TUITJENHORN. Op Zondag 13 Maart a.s. zal de R.K. Rijwielclub gaan deelnemen aan de Stille Om gang te Amsterdam. Het ligt voor de hand dat de deelname dit jaar nog groter zal zijn dan voorgaande jaren en daarom is een goede orga nisatie van de tocht wel van be lang. Daarom wordt op de vergade ring. die Woensdag 16 Febr. in het Verenigingsgebouw wordt gehouden een flinke opkomst verwacht. 'HEER HUGOWAARD. Dins dag 22 en Donderdag 24 Februari 1949. komt het R.K. Gem. Toneel gezelschap 't Kruis weer voor het voetlicht. Deze keer wil het zijn publiek eens een avond doen lachen met de opvoering van het Blijspel in 3 bedrijven „De Verkochte Bruid". We kennen dat stuk en we zijn er zeker vandat er om gelachen, ja om gebruld zal worden. De rollen zijn in goede handen en de regie wordt verzorgd door Toon v. Too- ren die het daar wel naar zin schijnt te hebben. Oorspronkelijk was als le opvoeringsdatum vast gesteld Zondag 20 Februari, maar dan viert ons R .K. Fanfare-corps „Hou en trouw" haar 40-jarig be staan. Daarom besloot het gezel schap op die dag niet te spelen. Tonelisten van het Kruis, veel succes! HEER HUGOWAARD. Op 12 dezer ging de R.K. Gem. Zangver. Huigenwaert naar het grote zang festival te Hilversum. Op uitnodi ging van het bestuur zijn \ye mee- geweest naar dit festijn, dat werd gegeven in theater Gooiland. Hui genwaert was ingedeeld in de 2e afdeling Gem. Koren. We bemerk ten al spoedig, dat de beoordeling der jury zeer streng was en toen na de 2e pauze de uitslagen werden bekend gemaakt hoorden we dat Huigenwaert een tweede prys had behaald met 187 punten. Er was die middag maar één 1ste prijs en dat was dan nog aan 't Tilburgs dubbelmannenkwartet. We hebben toen een praatje aan geknoopt met enkele dirigenten van andere Korenen kwamen al heel gauw tot de conclusie dat de prestatie's van Huigenwaert heel goed stonden aangeschreven. Het Koor van de Hevea-fatfrieken niet anders gewend dan le prijzen moest nu met een 3e prijs genoe gen nemen. Er waren verscheidene vereni gingen die zonder prijs naar huis gingen. We kunnen dus Huigenwaert en bijzonder haar directeur de heer Piet Groot uit Heilo gelukwensen met het behaalde succes en we ge loven vast dat deze voor Huigen waert nieuwe directeur, die de moeilijke taak heeft Toon Vranken op te volgen, de vereniging hoger op zal brengen. Naar we vernemen gaat Huigen waert in Juli a.s. naar het Bonds- concours in Haarlem. ANNA PAULOWNA. Op 20 Januari 1948 werd bij een inbraak ten huize van de fam. Stins, voor een waarde van pl.m. f 6000.aan geld en sieraden gestolen. Thans is het de Rijksrecherche in samenwer king met de plaatselijke Rijkspoli tie gelukt, een zekere C. F, aan te houden die reeds geruime tijd vér- dacht werd. F. heeft bekend en is op transport gesteld naar het Huis van Bewaring. A.s. Zondag om 2.30 uur zal op 't Alcmaria Victrix-terrein te Alk maar de beslissingswedstrijd in de Je klasse B tussen Purmersteyn en behagen plaats vinden De verliezer van deze wedskrijd moet degradatie wedstrijden spelen. In de 3e klasse A staan drie clubs op de nominatie voor het spelen van beslissingswedstrijden, nl ADO BKC en Succes. A.s. Zondag 20 Februari wordt op het Helder-terrein gespeeld: Succes- B.K.C. (aanvang 2.45 uur). Op Zon dag 27 Febr. wordt op het terrein van de Alkmaarse Boys te Alkmaar gespeeld: ADO tegen de verliezer van de wedstrijd Succes—BKC Op Zondag 6 Maart volgt dan op het HRC-terrein te Den Helder de wedstrijd tussen ADO en de win naar van SuccesBKC (aanvang 2.45 uur). Eindigt de wedstrijd Succes—BKC in een gelijk spel. dan ::al de com- peutieJeider, c'e heer G<mrts. de club aanv jjzen, welke het eerst té gen ADO moet spelen. Als er 10 min. is gespeeld neemt door de middenvoor de leiding Vóór de eerste helft is verstreken heeft de S.-linksbinnen de stand op 20 gebracht. Na de thee wordt er door L. goed aangepakt en het wordt door Leek spoedig 2—1. Hierna gaat de strijd gelijk over en weer. Als de S.- rechtsbinnen is doorgebroken en deze op harde wijze van de bal wordt wordt gewerkt, wijst de scheidsrechter naar de witte stip en de stand is 3—1 voor S. Kort daar op wordt bij een doelworsteling voor het S-doel „hands" gemaakt en krijgt L. een strafschop te nemen. Deze wordt door Mettes in een doelpunt omgezet. S. weet de stand op 4—2 te brengen, maar het was buitenspel, hetgeen de scheidsrech ter ontging. L. houdt goed vol maar weet in de stand geen verandering te brengen en is nu weer volkomen op de onderste plaats beland. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: PLAATSELIJK MIST! Voor het Noorden van het land: Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist, overigens droog weer. Weinig verandering in temperatuur. sprak de heer Einwachter, die eeftiN.H.; A. J. Jansen, z. ber., van Hoornsekade 5 naar CBR; C. J Wolfert, dienstbode, van Fnidsen 105 naar Den Bommel, N.H.; H. W. Kool, hulp in de huishouding, van Mauritskade 14 naar Middel- harnis, N.H.; H. J. te Brinke, as- sitent bodemkartering, van Rem- brandtstraat 12 naar Beverwijk, Ger.: G. Niemeijer, groentekwe- kersknecht, van Kinheimstraat 27 naar Pijnacker, N.H.; F. Reek, fabrieksarbeider, en echtg., van Kooltuin 19a naar Heiloo; G. A. Ruiter, auto-monteur, en echtgen., van Hekelstraat 19 naar Den Hel der, R.K.; A. A. C. Janssen, wa terbouwkundige, en gezin, van Hoornsekade 5 naar Leiden, R.K.; D. F. Hoekmeijer, timmerman, van Hoogstraat 7 naar Norg, Rem.; J. P. C. Rademakers, priester, van Emmastraat 12 naar Bergen op Zoom,- R.K.; M. J. Waidl, pakster, van Nassaukade 51 naar Wenen, R.K.; B. Rauch, pakster, van Nas- saulaan 51 naar Wenen, R.K.: F. Pany, pakster, van Nassaulaan 51 naar Wenen, R.K.; E. Kneisl, pak ster, van Nassaulaan 51 naar We nen. R.K.; H. E. Hornak, pakster, van Mêtiusgracht 9 naar Wenen, R.K.: W. H. Kuis, automonteur, van Stationsstraat 2b naar Heer- hugo waard, R.K.: S. Pagrach, dienstbode, van Langestraat 37 naar Arnhem, N.l. prachtige actetas als cadeau aanbood alsmede een fraai boekwerk. Na afloop van deze bijeenkomst werd de feestdag verder in huiselijke kring gevierd. EXAMENS HANDELSWETENSCHAPPEN ALKMAAR. Onze stadgenoot drs. P. Gootjes is uitgenodigd, dit jaar als examinator voor Bedrijfs economie zitting te nemen in de examencommissie voor de acte Handelswetenschappen M.O. te Den Haag. Ingekomen personen (van 21 tot en met 27 Januari) F. J. de Buijzer, z. ber., van Baarn naar Korte Landstraat 14; D. van Ginkel, militair, v. Utrecht naar Stationsstraat 7; C. de Jong, dienstbode, van Rotterdam naar Nieuwpoortslaan 34, R.K.; J. C. van Rijn, caféhouder, van Zaan dam naar Frieseweg 8; Wed. G. van Staten-Roos, z. ber., van Am sterdam naar Oudegracht 32; J. C. Belt, koopman, van Heemstede naar Kleiu Nieuwland 2a, R.K.; H. Hoogkamp, z. ber., van Oen Helder naar Lindenlaan 25; W. L. M. van Berkum, monteur, van Hoorn naar Lyceumstraat 29, R.K.; VOOR DE MEERVOUDIGE KAMER Voor de tweede maal stond de Alkmaarse begrafenisuitvoerder A. S., beschuldigd van verduistering van een textielkaart, voor de Meer voudige Kamer terecht. Hij zou de ze kaart ten eigen bate hebebn aangewend, in plaats van hem, zo als gebruikelijk, ingeleverd te heb ben op het distributiekantoor. Bij een interlocutoir vonnis werd de zaak teruggewezen naar de rechter commissaris voor een nader onder zoek. Dit was thans ingesteld en bij deze nieuwe behandeling waren twee getuigen gedagvaard, die een nader licht moesten werpen op deze zaak Deze getuigen verklaarden nu, dat slechts een stamkaart en een levensmiddelenkaart aan het ziekenhuis waren afgeleverd. Ver dachte ontkende hierop nogmaals de bonnen ontvreemd te hebben. Door de verdediger, mr. dr. C. Berkhuuwer, waren twee getuigen a décharge opgeroepen, die beiden verklaringen aflegden over de eer lijkheid en betrouwbaarheid van S. Over de zaak zelf werden door hen geen verklaringen afgelegd. Mr. Meischke, de Officier van Justitie, zei in zijn reqpisitoir, dat hij weinig waarde hechtte aan de beide getuigen a décharge, daar. aldus de Officier, elke verdachte v/el twee van dergelijke getuigen kan aanvoeren. Meer waarde werd gehecht aan de verklaringen van de beide andere getuigen, dat ver dachte slechts de stamkaart en de levensmiddelenkaart had ingele- j verd. De Officier meende daarom te moeten persisteren bij zijn eis van f 200 of 40 dg. De verdediger, mr. dr. C. Berk houwer, persisteerde bij zijn vorig pleidooi en achtte het bewijs hier geenszins geleverd. Nogmaals wees hij op de eerlijkheid van verdachte en drong aan op vrijspraak, daar, voor het geval S. zou veroordeeld worden, de begrafenisvereniging hem niet zou kunnen handhaven. Het noodlot greep toe. Op 4 December 1948 had Johan nes T. uit Den Helder gereden over de Rijksweg tusSen Zijpersluis en Schoorldam met een luxe auto. Achterin bevond zich zijn vierjarig nichtje. De portieren waren door T. zo gesloten, dat zij van buitenaf niet geopend konden worden, doch wel van binnen. Dit afsluiten was hoofdzakelijk gedaan ter beveili ging van het meisje achterin. Met een snelheid van ongeveer 50 km. passeerde T. nu een melkauto. Bij het uitwijken evenwel naar rechts keek hij achterom en zag toen, dat het achterportier open stond. Het vierjarig meisje was uit de auto ge vallen. Direct remde T„ doch dit had geen enkel nut. De hem achter op komende melkauto kon niet tij dig remmen of uitwijken en het meisje werd overreden en op slag gedood. T. werd nu beschuldigd van dood door schuld. De diverse ge tuigen verklaarden, dat T. enigs zins lichtzinnig was omgesprongen, door het meisje achter in de wagen zonder toezicht te laten zitten. De Officier van Justitie vond, dat hier wel een beetje sprake was van gemakzucht. Verdachte had beter moeten opletten en het kind niet zonder toezicht in de wagen moeten laten zitten, temeer daar verdachte de portieren van het achtergedeel te van de wagen niet kon afsluiten. De eis was f 40 of 20 dg. Mr. H. Jonker trad hier op als verdediger en hield een uitvoerig pleidooi. Ai doende leert men Voor de tweede maal stond Cor nelia Maria P.uit Alkmaar terecht voor het inslaan van ruiten, even als de vorige maal bij dezelfde da me. Maar nu had ook de dochter, Engelina P. uit Heiloo, aandeel in het werk en een ruit ingeslagen. Beiden moesten zich nu verant woorden voor deze vernieling, doch achtten het blijkbaar beter verstek te laten gaan. Mr. Meischke was van oordeel, dat de boete, welke vo»ige maal door de Politierechter was opge legd 15 of 10 dg.) blijkbaar niet voldoende was geweest. Zijn eis bij dit tweede geval luidde nu f30 of 15 dg. tegen Cornelia. Engelina, die dit voor het eerst gedaan had, zou misschien de smaak nog te pakken kunnen krijgen en om dit te voorkomen eiste de Officier te gen haar f 15 of 10 dg. Zij wisten van niets De beide gebroeders S. uit Lan gedijk (Zd. Scharwoude) hielden zich, alsof zij nergens van wisten en gaven elkaar steeds wenken. Aan het eerste kon mr. Meischke niet veel veranderen, doch aan het laatste wel en hij deed dit ook. Tussen beide verdachten kwam nu een wachtmeester van de Rijkspo litie te staan, zodat verdere con versatie tussen de beide heren, die toch al geen sympathieke indruk maakten, uit den boze was. Adrianus en Johannes Cornells S. waren op een kwade dag bij een zekere K. binnen komen wandelen, toen ,K. aan het werk was in zijn boet, waar hij kool sneed. Zonder énige reden hebben de brave gebroeders hem toen afgedroogd door hem een paar stompen te géven, die bij K. een nog al pijnlijke uitwerking hadden. K. bevestigde dit en verklaarde, dat de helden 's ochtends om negen uur bij hem gekomen waren. Zij sprongen toen boven op hem met de woorden: „Nu moet het maar eens gebeuren!" Over hetgeen, wat er gebeuren moest, had K. geen ogenblik onzekerheid, want de ge broeders gingen direct tot handtas telijkheden over en sloegen het oog van K. stuk. Jan S. had echter een leukere verklaring. Volgens hem waren hij en zijn broer Arie binnengekomen, toen K. op hen af kwam met een mes., K. scheen dit mes niet alleen te willen gebruiken om kool te snijden, doch ook om Jan en Arie, die „maar" met z"n beiden waren aan te vallen. Jan maakte een af weerbeweging, zodat het K. zijn bril, zijn kool en twee dagen.ver zuim kostte. Jammer was het voor beide verdachten, dat zij zich tegen anderen zo hadden uitgelaten over deze vechtpartij, precies alsof ze leuk hadden gevonden. Mr. Meischke bleek er ook zo over te denken. Volgens hem had den beiden schik in dit vechtpar tijtje gehad. Wanneer er echter vragen werden gesteld, beriep Jan zich op een soort „geheugenzwak te" en Arie haalde zijn schouders op. De eis van de Officier Van Jus titie luidde tenslotte tegen elk f60 of 30 dg. en toewijzing van de ci viele vordering ten bedrage van f 82.-, welk bedrag de schade was van K. De rechtbank zal in alle zaken uitspraak doen over veertien da gen. Volgens de laatste bij de KLM binnengekomen berichten komt dr. Beel hedenmiddag omstreeks drie uur op Schiphol aan. WARMENHUIZEN, 16 Febr 6500 kg gele kool 10.20—11.10; afw 6.50; 38.000 kg rode kool 12,10— 1270; afw. 7—8.30 NOORD-SCHARWOUDE, 11 Febr 135.000 kg rode kool 12.1013.30:' 87a000 kg witte kool 8,90; 36.000 k» gele kool 10.20—11.20; 24.000 kg groene kool 8.10—34; 16.000 kg uien 4.60—9.20; grove5.80—8,20; driel. 3,607,20; 2200 kg aardappelen Eig 4.60—4.70. ..ZUIDERKOGGE", 14 Febr. Groene kool 726; aardappelen 4.104.20; gele kool 7—10,20; rode kool 712.50; prei 815; spruiten 25—48; witlof I 42—50. II 3140; kroten I 6.50—6.80; Jonathan 58—65; Goudreinette 47—59; Winterjan 66—68 PURMEREND, 15 Febr. Vee markt: Totaal 386 runderen: 55"vette koeien levering; 198 geldekdèien f 325560, handel kalm; 97 melk koeien f 500800. handel stil; 25 pinken f 280375, handel matig; 3 stieren voor de levering; 8 graskal veren f 160225, handel matig; 654 nuchtere kalveren voor de levering, voor de fok f 3870, handel goed: 23 vette varkens voor de levering; 461 biggen f 40—67.50, handel goed. afloop iets minder; 200 schapen f 6285, handel stug en de lamme ren f 40—52, handel stug: 61 bokken en geiten f 2080, handel stug; 45 paarden f 300650. handel iets beter. Pluimveemarkt: 3100 oude kippen en en hanen f 2.503.00 per KG; 350 hennen f 46,50 per stuk; 2900 jonge blauwe hanen f»2.102.30 per KG; 200 jonge en oude eenden f 24.50 per stuk; 300 konijnen f 28 p. st. GROOTEBROEK. 15 Febr. 15000 kg aardappelen: Bevelanders 44.40 Koopm. blauwe 4.10: blanke Eigen heimers 3.804.10; blauwe Eigenhei mers 3.80; 3000 kg witte kool 8.90; 8000 kg gele kool 6.50—10.30: 800 kg groene kool 13.1019.60: 3500 kg rode kool 12.1012.60; 300 kg boe renkool 17; 700 kg spruiten 4359; 1600 kg rapen 5; 3500 kg bieten 6.10- 6.40: 3000 kg neen 5.80—6,70 AVENHORN. 15 Febr. 450 kg spruitkool 2552; 11.725 kg witte kool 8,90: 44.525 kg rode kool 12.10 12.80; 13.000 kg gele kool 10.20—11; 1500 kg groé/ie kool 13.4027.80: 52.650 kg uien grote maat 8.20; gew. maat 9.20: driel. 7.20; nep 6.107,30; 3000 kg bieten I 6.60; 51.800 kg peen III 6.70, III 5,80, IV 2.60—3.40. 20ALS te verwat van Prov. Stat de orde, waarin lid van Ced. Stal besloten was, schillende fraeri werd het voorste van de P.v.d.A. In de toelichtn stel, dat door de en enkele zijner was ingediend, bet tievoorzitter het, niet mede namens ties was ingedien langdurige voorbei aan het adres van tische fractievoorzit die uitstel had het voorstel z. kwam vqnd de uitvoerige toelichl Aan dit voorstel dere redenen ten aan het bekende raadsbesluit. Al dan geen feiten daan als in Amstei trokkene huldigt toe] over de democratie overeenstemming vattingen, zoals wy derland over hebben Er is in de Staten van mening over werkt volgens Moskou en Komin: de kans kreeg, van de sterke arm haar democratisch leggen. Daarom is het dat iemand, die tot hoort, op een zetel ton gehandhaafd w Spr. herinnert ei hd van de C.P.N. in de Commissie Ziekenhuizen, ofschc derheid der Staten te stemmen blijk wensen. Het lidma Ged. Staten is heel ryker. Waar Noord enige provincie is, wa munist deel uitmaakt lege, kunnen de Stat toetsen aan anderen echter, dat het commi van Ged. Staten in tisch college niet kan worden. Nadat de heer Voll het een ongepaste noemd, dit voorstel dat daardoor de ma: zou worden, die d portefeuille in het col kwam de fractievoorzi P.v.d.A. mr. de Roo woord. Hij begreep heer Groen c.s. sinds vergadering aanleidint ben gegeyen tot het di voorstel. Volgens spr. Lex-Witteman alleen te worden, als er aan bestond; en dit was geval. De normale men, als men meent, van Ged. Staten ten van dit college is, dit legenheid niet herkiest fractie kan daarom hel voorstel steunen. De heer Polak (C.P deert, dat mr. de Roe „woordspelig" is geble de vorige vergadering de P.v.d.A., dat zij richtlijnen van de leii tionnaire politici, Ron in Amsterdam tot de £'N' ,is overgegaan. Van het betoog van begrijpt spr. niets; Amsterdam wél en w niet! Spr. houdt dan rig betoog over wat hy naderende ondergang Westerse democratie e makende volksdemocral posten. Waar de KV haar standpunt blijft de P.v.d.A. zich met de verkiezingen en de rust gedwongen tot aa De C.P.N., aldus communistische fractie verzet zich tegen de ve van de enige ware vert diger van de belangen werkende volk. Namens de Prot. Ch zegt de heer Vermeulen DONDERDAG 17 FEB HILVERSUM 7.00 Nieuws, 7.30 Fritz Kr Morgengebed, 8.00 Nieu Pluk de dag, 9.05 Muziek I 9.40 Schoolradio, 10.00 Ka 10.45 Koor, 11.00 De Zo 11.40 Schoolradio, 12.00 12.03 Piano, 12.30 Weerpra Amusements Orkest, 13.0( 13.25 Amusements Ork« Roeromme, 14.00 Metropo 15.00 Kamerorkest, koor ei 16.40 Kamermuziek, 17.01 journaal, 17.30 Vocaal kwa Voor de Strijdkrachten, 1 nieuws, 19.15 Orgel, 20.0( 20.15 Studio-Steravond, 21 hecompetitie, 22.00 Orke Koor, 23.00 Nieuws, 23.15 HILVERSUM 7.00 Nieuws, 7.15 Gevari mofoonmuziek, 8.00 Nieu Varia, 9.00 Gramofoonmu Een lied gaat rond, 10.15 vitaminen, 10.50 Voor kleu Gramofoonmuziek, 12 00 1 ^''Praatje, 12.38 Piano 13.00 Nieuws, 13.20 Ensem i ,n„n?!'aatjc' 14-20 Soliste 15.00 Voor zieken en gezon van 4 tot 5, 17.00 Klankbe Welk dier? 17.30 Model houw, 17.35 The Kilima Nieuws, 18.15 Sportpraat Negrospirituals, 19.00 Kobi 19.10 Avondschool, 19.45 B rode schoentjes", 20.00 Niei 1, Philharmonisch Oi !)n„A?'idapestcr Trio, 21 00 Zang, 23.00 Nieuws, -uro Toscanini dirigeert.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2