Wasrr Hoe de documenten van Boedapest vervalst werden r „Hou en T rouw" bestaat 40 jaar Bolbloemententoonstelling te Langedijk ALKMAAR EN OMSTREKEN Gouden jubileum als kaasdrager Onze Agenda J A.F.C.-Nieuws SCHULTE-BOEYEN LEIDEN TE GENT ,,T urnlusl'"-eispiranten gaven geslaagde uitvoering K.A.B. vierde feest WEERSVERWACHTING Bekentenissen en onthullingen van de gevluchte graf oiogen Jan Kruyer de jubilaris Een ongezelligglaasje bier Vleeskeuringsdienst Barsingerhorn Laatste nieuws LANGEDIJKER GROENTEN-CENTRALE Vele Dui PAG. 2 Donderdag 17 Februari 1949 Gisteren wash et de dag, waarop voor 50 Jaar werd aangesteld als noodhulp-kaasdrager. Blijkens dt aanstel ling sbr oef, die wij bij de jubilaris ter inzage kregen, werd hi benoemd in de vacature S. H, vai Drunen, de vader van het late raadslid H. van Drunen. De benoemingsbrief, in keurif handschrift geschreven, was onder tekend door burgemeester Maclain Pont en gemeente-secretaris C. Do nath. We lazen er in, dat de hee Dingerdis benoemd werd: onder gehoudenheid zich in die betrekking te gedragen naar de bestaande of nader vast te stel len verordeningen en instruc- tiën'" De jubilaris, die 75 jaar oud i; werd benoemd bij het toen wegen de grote aanvoeren tijdelijk bestaan de noodveem, dat het Oranjeveen genoemd werd. Na tot 1915 als nood hulp-kaasdrager tegen een uurloor van 35 cent aan het kaasdragers- gilde te zijn verbonden, kreeg hij zijn aanstelling tot vast kaasdrager. Toen het Oranjeveem wegens ver minderde kaas-aanvoer werd opge heven, kwam hij bij het rode veem waaraan hij verbonden bleef en waarvan hij de laatste-vier jaar in de plaats van zijn overleden voor ganger Kaandorp. Een 50-jarig jubileum als lid van het wereldberoemde kaasdragers gilde komt maar zelden voor en wij zijn daarom eens gaan praten met deze nog krasse tasman van het rode veem. De heer Dingerdis vertelde ons dat ook zijn vader eens een gouden jubileum in gemeentedienst vierde niet ecbiter als kaasdrager in het smetteloos witte pak, doch ais stads- schoorstccnveger; het was op 16 April 1888, dat zijn vader, J. Din gerdis dit merkwaardige jubileum herdacht. Hij kon ons natuurlijk niet ant- woorden op de vraag, hoeveel kilo kaas hij in zijn vijftigjarige loop baan als lid van het gilde had ge dragen; maar, als men bedenkt, dat een berry met kaas 200 k.g. weegt, dan moet dat wel een fabelachtig getal zijn, zoals ook het aantal kilo metertjes, dat hij die vijftig jaar in dribbelpas over het Waagplein heeft afgelegd. Hij heeft al verschillende kaasvaders meegemaakt; toen hij in functie kwam. was het vader Meu- ling, waarna de kaasvaders Ooster- veld, E. Bosman, E. Oolders en de heer Lutjeharms de revue passeeer d en.Voorts leven de marktmeesters Verkee en Vellinga nog levendig in zijn herinnering. De kaasmarkt is niet meer wat zij in zijn jonge dagen was. Hij maakte marktdagen mee met een aanvoer van circa 240.000 k.g., op welke dagen het kaasdragersgilde van half tien tot 2 uur 's' nachts in touw was; in zijn eerste kaasdragers- tijd bedroeg het aantal boerensta- pels nog zo om de honderd, hetgeen betekende, dat er dan honderd paard en wagensi met bemanning naar de markt kwam. De kaas lag niet alleen op de grote markt, doch ook op de z.g. kleine markt, tussen Waaggebouw en de lunchroom van Valk en op de Mient opgestapeld. Allemaal keurig geolied; dat was in de tijd, dat de kaaszetters nog met een olielap de kaasjes een laatste oliebadje gaven, voor ze op stapel werden gezet. Het was in de eerste wereldoorlog, dat dat oliën ver dween; men accepteerde toen even grif de niet-geoliede kaas en de boe ren vonden het best. Vooral na deze eerste oorlog nam de aanvoer enorm toe; de pakhuizen zaten tot berstens toe vol met op geslagen kaas en de markt beleefde recordaanvoeren. De heer Dingerdis vertelde ons nog van een oud kran tenbericht uit I860, toen er 500 boe- renstapels werden aangevoerd, het geen vanzelfsprekend een grote be drijvigheid in de stad teweeg bracht. Overigens denkt hij nog met wee moed aan die goede oude tijd, toen de aanvoer des winters zo groot was, als tegenwoordig in de zomer en toen de hele winter door nog gemarkt werd; de aanvoer bedroeg toen in de winter nog 40 a 50.000 k.-g. per marktdag. Het was vooral na de eerste we reldoorlog, dat het vreemdelingen- bezoek zich begon te ontwikkelen enals alle kaasdragers moest onze jubilaris menigmaal poseren voor de camera van buitenlanders^ uit alle werelddelen ontving hij dan ook in de loop der jaren dergelijke foto's. Zo prijkte zijn foto als kaas VICTORY-HOTEL: Schola Publica: Kon. Ver. voor Luchtvaart. BIOSCOPEN: Harmonie: The Jolson Story, 18 jaar; Victo ria: De Ellendigen, boven 14 jaar; Cinema: The Cli max, 18 jaar; A.B.T.: Een meisje zoekt een moordenaar 14 jaar. APOTHEKEN: H. B. J. Schouten, Emma. NACHTDIENST TAXI'S H. Jong, Lindènlaan 100 telef. 3628. ALKMAAR. Holland-Frank rijk op Zaterdag 23 April. Liefhebbers voor kaarten van bovengenoemde wedstrijd moeten dit vóór 31 Februari opgeven bij J. Smit, Nieuwesloot 97. Haast u! De P.P.C.-er. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Cor nells A., z. v. A. A. Bruijn en C. van Lienen; Angelina J. F., d. v. J. A. M. Mulder en H. A. Muller; Gerard, z. v. W. Buter en M. de Moei. Gehuwd; Nicolaas A. Veldt en Margaretha A. de Boer; Gerardus J. Bruin en Charlotte E. Koppen; Pieter Stoop en Johanna W. Wee gels; Anthonius Verdwaald en Hendrika J. Grapendaal. Overleden: Elizabeth M. H. J. Rapmund, oud 66 jaar, geh. met J. L. Buijtendijk; Dieuwertje Berkhouwer, oud 78 jaar, wed. van W. Swaan. POLITIEVOETBAL ALKMAAR, -i- Het elftal van de Alkmaarse gemeentepolitie heeft een match gespeeld tegen de politie van Bloemendaal op het veld van de Alkmaarse Boys, welke wedstrijd werd gewonnen met 91. Nu staat men vrijwel gelijk met de Rijkspolitie te Alk maar. Na de sprints van 9 uur luidde de stand in de Zesdaagse te Gent: 1 SchuttePoeyc-i 193 pot. Op één ronde: 2. Strom—Arnold 109 pt.; 3. AdriaenssensBruyland 106 pt. Op twee ronden: 4. BruneelDe Kuyssher 178 pt. Op drie ronden: 5. OckersThys- sen 215 pt.; 6. Kintvan Steenber gen 128 pt. Op vijf ronden: 7. NaeyeVen den Meerschaut 155 pt.; 8. A. en M. Rijckaert 36 pt. De overige koppels lagen op zes of meer ronden. Debat over winkelsluiting De 75-jarige N. C. Dingerdis te Alkmaar vierde gisteren zijn 50- jarig lidmaatschap van 't wereld beroemde Alkmaarse kaasdragers gilde. drager o.a. op een koektrommeltje van de fa. Burger, alhier. Het baantje van kaasdrager is al tijd maar een bij-baantje. De heer Dingerdis, die metselaar van beroep is, vertelde ons, dat het zo gemid deld ovlr het hele jaar 'n f 10 per week opbrengt; 's zomers wat meer. 't winters wat minder. Begon hij in 1899 als hulp-kaasdrager voor 35 ct. per uur, later werd dit uurloon 50 cent. Het kaasdragershonorarium inmiddels vah 10 tot 20 ct. per 100 k.g. gestegen. Met trots denkt hij nog terug aan de 11de September '36, toen hij met zijn collega H. Rogaar, een berry met bloemen namens de Alkmaarse burgerij mocht aanbieden aan het Koninklijk Bruidspaar in het Paleis te Den Haag. Ook weet hij zich nog een tocht naar D enHaag te herin neren, toen de kaashandel een pro test-optocht hield op het Binnenhof, om te protesteren tegen de handcis- belemmeringen; het kaasdragersgil de sjouwde toen met zwaarbeladen berry's door de residentie, om re clame te maken voor het Nederland se product. Ook in Amsterdam, bij nationale gebeurtenissfcn hield hij met zijn collega's de naam van het Alkmaarse kaasdragersgilde en van de kaas hoog. Naast vele foto's bewaart hij nog tal van herinneringen uit zijn kaas- dragersloopbaan. zoals de bronzen medaille van het 300-jarig bestaan van het gilde in 1922 en een mooie kaasstolp van Leerdam, waarop naast een stel kaasdragers de be kende latijnse spreuk staat afge drukt, die men ook in het Waag gebouw aantreft. Vanzelfsprekend gaat dit merk waardig jubileum niet onopgemerkt voorbij; gister, de eigenlijke dag, kwam het Waagpersoneel hem com plimenteren; morgen, om half elf vindt in het Waagpand de officiële huldiging plaats door het gemeente bestuur, het marktwezen en het gilde. ALKMAAR. Voor een volle zaal heeft de Gymnastiekvereni ging „Turnlust" in 't Gulden Vlies een uitstekend geslaagde adspi- ranten-uitvoering gegeven. Het werk, dat merwhier te zien kreeg, belooft wat voor de toekomst, daar gebleken is, dat menig ad- spirantlid later een goed turner kan worden. Naast deze adspiran- ten werd nog een klein aandeel in het programma bezet door de dames en heren. Met een kort woord van wel kom opende de heer J. v. Zoonen bij ontstentenis van de voor zitter, de heer G. de Rie deze avond en las een brief voor van de voorzitter, dat als aanspo ring moest dienen voor deze jeug dige turners, om deze avond hun best te doen. Dat hebben ze ge daan. Iedere toeschouwer is on getwijfeld met die indruk naar huis gegaan. Niet alleen de jon gens, maar ook de meisjes hebben hier hun beste beentje yoorgezet en van hun oefeningen gemaakt, wat er van te maken viel. Om stuk voor stuk de 26 num mers van het programma te be handelen zou een beetje te ver voeren. Enkele oefeningen willen wij evenwel nader noemen. Dit is dan allereerst de oefening met de evenwichtsbalk, de brug en het paard voor meisjes van 10 en 11 jaar. Op uitstekende wijze werd dit uitgevoerd, evenals de rek- oefening voor jongens van 12 tot 15 jaar. Daarnaast is vermeldens waard de lenigheidsoefening voor meisjes van 14 en 15 jaar en de oefeningen, welke waren ingelast voor de kleuters. Een bijzondere vermelding ver dienen de jeugd- en de dameskeur- afdeling Beide keurafdelingen gaven uitstekende staaltjes gymnastiek aan de ringen, waarbij vrijwel elke deelneemster met een applaus werd beloond Ook de acrobatiek van de dames en heren was voortreffelijk en werd met zorg uitgevoerd. De heer van Zoonen heeft hierbij ook absoluut eer van zijn werk gehad. Na afloop>werd nog een kleine verloting gehouden, waarna tot 12 uur gelegenheid bestond voor een dansje, hoofdzakelijk om aan de verzoeken van diverse adspiranten, die zo graag een polonaise wilden hebben, tegemoet te komen. De dansmuziek werd verzorgd door Tonny Willemse en zijn orkest. Vanavond wordt de tweede avond gegeven, waarbij dan de overige adspiranten een beurt zullen krij gen. Al deze jeugdige leden (in het totaal ruim 450) zijn over twee avonden verdeeld, zodat elke avond ongeveer 225 adspiranten voor het voetlicht treden. Hopelijk zullen zij evenveel succes hebben, als gisteren het geval is geweest. VERKEERSONGEVAL ALKMAAR. Toen de heer T. uit de Stuartstraat gisterenmiddag om 5 uur vanuit de le Kanaalstraat het Zeglis op wilde rijden, kwam hij in botsing met de aanhangwagen van een vrachtauto, die hij niet tij dig genoeg in de gaten had. Hij kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. Door de G.G D. werd hij naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd. Hij heeft vermoedelijk een hersenschudding. DE RIJP. Zondag herdacht le K.A.B. afd. De Ryp, haar op richtingsdag, welke 30 jaar gele den had plaats gevonden. De dag werd begonnen, met een H. Mis tot intentie van de leden in het bijzonder, en dé K.A.B. in het algemeen, bijgewoond door alle leden. Na afloop van de H. Mis werd gezamelyk ontbeten in de zaal van de heer Blokdijl. Hier sprak de districts-bestuurder de heer G. J. van Jaarsveld. dankte voor de uitnodiging en feli citeerde de afdeling met dit 30- jarig bestaan. De resultaten in de afgelopen 30 jaren stemmen tot tevredenheid, niet alle'en voor de voor de arbeiders maar ook voor hun gezinnen en voor geheel Ne derland. Het pad is niet altijd over rozen gegaan, doch de ouderen on der ons, aldus spreker, kunnen dankbaar terugzien op het bereikte resultaat en de groei van de K.A. B., die nu ongeveer 280.000 leden telt. Door de heer Jaarsveld werden nog verschillende taken welke nog verwezelijkt moeten worden, uitge stippeld. Spreker hoopte dat deze dag een echte feestdag zal mogen worden en wenste de afd. De Rijp, nog vele herdenking jaren toe. Hierna sprak de Z. E. Pastoor Coppen als geestelijk adviseur. Z. E. was blij dat in zijn parochie 'n stevige afd. van de K.A.B. is ge vestigd, dankte de pioniers die het initiatief hadden genomen tot op richting van de afdeling en hoopte dat in goede samenwerking zal worden doorgegaan, waardoor geestelijke en stoffelijke belangen worden behartigd, zodat belang rijke resultaten worden bereikt voor persoonlijke en algemene be langen. De voorzitter de heer Th. Som- broelc dankte de sprekers voor hun waarderende woorden. 's-Avonds kwam men wederom bijeen in de met bloemen versierde zaal, waar de gemengde toneel vereniging „PRO DOMO" uit Ber gen voor het voetlicht kwam, met het toneelstuk „Onder een dak" van Jan Fabricius. De avond werd geopend door de Z. E. pastoor, die deze gelegenheid gaarne benutte om zijn felicitatie aan te bieden, nu alle leden met hun dames aanwezig waren. Van de geboden gelegenheid werd door diverse afgevaardigden en ge nodigden gebruik gemaakt, om be stuur en leden te feliciteren. Na een kort woord door de voor zitter van de jubilerende K.A.B.- ers die dankte voor de betoonde belangstelling, sprak de voorzitter van de R. K. Gem. toneelvereni ging „Pro Domo" uit Bergen. De opvoering van het toneelstuk bleek, door goed spel, en een voor deze gelegenheid uitermate ge schikte inhoud, een waardig slot dezer herdenkingsdag. TONEELUITVOERING AKERSLOOT. In de zaal van de heer Verduin is een uitvoering gegeven ten bate van 't Katholiek Thuisfront. De Z. E. Heer Pastoor opende met de overvolle zaal een hartelijk welkom toe te roepen, in het bijzonder aan de Burgemeester. Het toneelstuk „Boeng Toni", 'n spel in drie bedrijven, werd voor 't voetlicht gebracht door de R. K. Toneelvereniging uit Limmen. In dit stuk, dat zich afspeelt op Java, zien we het leven en de op offeringsgezindheid van onze jon gens. We hebben hier als het ware twee partgen; de ene is uitsluitend voor de Javanen, terwijl de andere meer de verbroedering van blank en bruin voor ogen stelt. Het stuk is misschien wel iets overdreven, maar dat doet tenslotte aan de zaak niets af. Een bijzonder pluimpje verdient wel Joh. Everts, 2e luitenant der Infanterie (Dorus Rijkers), die door zijn autoritair spel de gehele zaal wist te boeien (wat wel bleek uit de volkomen stilte van de toe schouwers). We zouden echter te kort schieten als we ook Kees Bouwman (Cor Schol) de soldaat, niet noemde, die zijn lang niet ge makkelijke rol op uitstekende wijze vertolkte. Miep (Tine Admiraal) le verde ook werkelijk goed spel. Bij zonder geslaagd was de grime van de ex-Jappen-officier, Wi Cheng. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door het Krontjong bandje, dat enkele zeer aardige nummer tjes naar voren bracht. De Z. E. pater bedankte alle spe lers voor hun prachtig spel en de aanwezigen voor hun correcte hou ding tpdens het spel. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. ZELFDE TEMPERATUUR Voor het Noorden van het land: matige of vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest; en kele overdrijvende wolkenvel den met hier en daar nevel of mist; overigens droog weer; weinig verandering in tempe ratuur. Voor het Zuiden van het land: zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Plaatse lijk nevel of mist, overigens weinig bewolking en droog weer. WENEN, 16 Febr. (A.P.) Twee Hongaarse grafologen, die zich op het ogenblik in Amerikaanse „schutzhaft" bevinden, hebben vandaag verklaard, dat zij zelf geholpen hebben bij het vervalsen van sommige documenten, die in de vóór het proces tegen Kardinaal Mindszenty gevoerde campagne gebruikt zijn. Zij zeiden verschillende vervalsingen aangebracht te hebben, op instructie van de Hongaarse politie en deze de vervalsingstech niek geleerd te hebben, die zij later gebruikte. vervalsing te verwerken. Zij de den dit met behulp van hun eigen techniek, die zij in de loop der jaren in 't Fischhof-laboratorium te Boedapest tot ontwikkeling ge bracht .hadden. (Hanna Sulner- Fischhof is de dochter van de stichter van het laboratorium.) De Sulners betogen, dat zij kun nen bewijzen welke, in het pro ces-Mindszenty gebruikte en in Hongaarse geelboek afgedrukte documenten, vervalst waren. Ver der zeggen zij, dat zij kunnen aantonen welk procédé daartoe gebruikt is en welke documenten geschreven zijn onder de invloed van verdovende middelen en hypnose. Op het ogenblik zijn de Sulners bezig een gedetailleerd bewijs te leveren voor hun betoog, dat zo mogelijk door de Verenigde Na ties gebruikt zal worden ten be hoeve van een actie van die or ganisatie tegen de veroordeling van de vorst-primaat. Hanna en Lazlo Sulner zeiden dat de door hen vervalste stukken op 7 Januari gepubliceerd zijn iri het blad „Szabad Szo". Toen be vond Kardinaal Mindszenty zich in arrest, maar was zijn proces nog niet begonnen. Volgens de beide Sulners kwam de Hongaarse politie bij hen met een fotocopie van een vervalste brief van Kardinaal Mindszenty en gaf hen bevel deze voor publi catie te reproduceren. De Sulners zeiden de politie medegedeeld te hebben, dat de vervalsing slecht was en als zodanig door -andere grafologen herkend zou worden. De politie gelastte hen toen het zelfde materiaal tot een betere Het R.K. Fanfarecorps „Hou en Trouw" viert Zondag zijn 40-jarig bestaan. Onder 't Pastoriaat van Z. E. Pastoor van Zwielen werd „Hou en Trouw" 40 jaar geleden op gericht door de heren Jan Kamp, Jan Bruin, Jan Borst, P, Iping, Paul Stet, Jan Kruïjer, Jan Stct en. P. Beers en mogelijk nog enkele an deren. Jan Kamp werd voorzitter en in diens werkplaats begonnen de repe tities. Als eerste dirigent trad op de heer Hendrik Mol uit Zuid- Scharwoude. Deze kwam lopend naar de repetitie. Gaf vanaf 6 uur les, leidde de repetitie en ging dan s avonds om 10 uur weer te voet naar Zuid-Scharwoude. Dan had hij f 1.50 verdiend! Op hoog peil stond „Hou en Trouw" toen nog niet. Men ging naar concours te Zuid-Scharwoude en kwam zonder prijs thuis. Ver meld dient nog dat de aankoop van 25 nieuwe instrumenten plm. f 600 kostte. Er kwam een nieuwe directeur, de heer H. A. Maas. Onder zijn lei ding werd „Hou en Trouw" harmo nie hetgeen f 1300 aan instrumenten kostte. Er werd aardig gemusiceerd (Adv.) VOOR DE BIJZONDERE POLITIERECHTER De eerste verdachte, Matthijs W. uit Hoorn, was door een stommi teit feitelijk gesnapt, toen hij 5 kg. schapenvet vervoerde. Hij reed namelijk met zijn fiets en het vet op de rijweg in plaats van op het fietspad en werd zodoende aange houden. Vanzelfsprekend kwam daarby het vet op de proppen. Er bleek toen, dat dit vet afkomstig was van een clandestien geslacht schaap. En dat kleine beetje vet kostte Matthijs nu f 60.- of 30 dg. Het vet, dat door Matthijs ver voerd was, was afkomstig van een clandestien geslacht schaap. Een verder onderzoek br*acht aan het licht, dat dit schaap een van de 5 arme schapen was, die door Johan nes en Jacobus W., resp. vader en broer van Matthijs, clandestien wa ren geslacht. Volgens mr. Vellinga hadden deze verdachten door de actie, die in West-Friesland was ehouden door de politie, niets ge leerd. Deze beide mannen uit Hoog woud hadden hier een les uit moe ten trekken. Hij eiste nu tegen Jo hannes 4 mnd. en tegen Jacobus 2 mnd. Na het pleidooi van mr. Berkhouwer was mr. Stoffels ech ter iets milder en veroordeelde hen tot resp. 3 mnd. en f 60.of 30 dg. en 2 mnd voorw. met een proeftijd van 2 jaar. Rudolf Dirk S. uit Wieringemeer verkocht in zijn café de glaasjes bier te duur met dien verstande, dat hij de prijs wel goed hield, doch alleen te kleine glaasjes gaf. Vol gens de voorschriften moest hij glazen geven, die 'n inhoud hadden van ruim 300 cl., en hij gaf glazen die slechts 250 cl. konden bevatten. Deswegen was hij door de Tucht rechter voor de Prijzen veroordeeld tot een boete van f 600.waarte gen Dirk in hoger beroep was ge komen. Samen met zijn verdediger, mr. Leesberg, probeerde hij nu de de Politierechter aan zijn verstand te brengen, dat de glaspositie op 't ogenblik zeer penibel is. Mr. Stof fels echter ging hier niet direct op in. Volgens hem was het glas bier, dat door verdachte werd getapt, maar een „ongezellig" glaasje bier en het was toch niet zo, aldus de Politierechter, dat de mensen moesten betalen voor de aangena me wijze van drinken. De Officier dacht er ook zo over en eiste f 700 in plaats van f 600.Na een uit voerig pleidooi van mr. Leesberg werd Dirk conform de eis veroor deeld. Gerrit S. uit Bergen had kisten fruit ongeprijsd uitgestald en werd daarvoor bekeurd door een tweetal wachtmeesters der Rijkspolitie. Door de tuchtrechter was hij ver oordeeld tot f 25.en S. had hoger beroep verkozen boven betalen. De beide wachtmeesters waren nu als getuige gedagvaard en legden vrij wel eensluidende verklaringen af. Verdachte gaf zelf toe, dat er geen prijzen op zijn kisten met fruit stonden, maar hij meende, dat dit kwam, doordat de prijzen er af ge vallen waren. Mr. Vellinga zag de noodzaak van dit ongeprijsde fruit niet in en eiste nu f 35.bij welke eis de Politierechter zich volkomen kon aansluiten. De overige uitspraken waren: Johannes Antonius Marie S uit Enkhuizen had een textielkaart in zijn woning, waar hij feitelijk geen recht op had: f 7.50 of 2 dg. met de uitdrukkelijke mededeling, dat hier van corruptie geen sprake was; Johannes Adrianus van den H. uit Hoorn had verdund bleekwa- ter te duur verkocht: f 150.(ap pél Tuchtrechter)Willem B. uit Oudkarspel had schapenvlees in voorraad, dat van een clandestien geslacht schaap afkomstig was: f 75.of 30 dg. met verbeurdver klaring van het vlees. maar men ging niet naar concours Wel speelde men gedurende een fes tival te Purmerend en kwam met een medaille thuis. Met het 25-jarig Regeringsjubileum van H.M. Ko ningin Wilhelmina kreeg men de uitnodiging om in Amsterdam te komen waarvoor de vereniging f 175 kreeg. Men reed toen op een auto van de Blauwe Ster in de stoet mee. Na de heer Maas kwam als diri gent de heer Dirk Poland, diens op volger was de heer Anderson uit Alkmaar. Na een paar jaar ging men op concours naar Hoorn én be haalde een eerste prijs in de 3e afdeling. Achtereenvolgens werd deelgenomen aan concours Alkmaar (le prijs 3e afd.), Heemstede (2e pr. 2e afd.), Halfweg 2e pr. 2e afd.), de Beemster (2e pr. 2e afd). Toen kwam de oorlog en moest de Harmonie gedwongen rust ne men. Na de bevrijding kwam de heer v. Broekhoven als dirigent. Ook hij heeft veel voor „Hou en Trouw" gedaan. Na deze kwam een zeer jonge directeur n.l. de heer v. d. Peet, maar ook deze is ver trokken en thans is het de heer H. N. van Ossenbrugge. ..Hou en Trouw" 40 jaar. Ze wordt het zorgenkindje genaamd omdat de kas dikwijls leeg is.... Zo'n jubileum is dan ook een schone gelegenheid om een vereni ging weer een tijdje vooruit te hel pen. Er heeft zich een comité uit de burgerij gevormd dat as.. Zondag „Hou en Trouw" gaat huldigen. Een ere-comité is aangezocht. De besturen der plaatselijke ver enigingen zijn a.s. Zondagavond ge nodigd in de zaal van de heer Hei ligenberg, alwaar de huldiging zal plaats vinden. Bovendien zal een mooi muzikaal programma worden uitgevoerd. Medewerking wordt verleend door „Hou en Trouw", Huigenwaert, Dubbelmannenkwar- tet. Het Zaanse Koperkwartet en enige solisten. Er zijn een 70-tal kaarten over die Zondagavond om 7 urn- aan de eerstkomenden gratis worden uitge reikt. En nu nog een kort woord over de jubilaris Jan Kruijer. Dit ijverige lid van „Hou en Trouw" is 40 jaar aan zijn vereniging verbonden. Jan was altijd een trouw lid en is steeds op de repetities aanwezig geweest. Hij kan als voorbeeld aan vele jon geren worden gesteld. We willen dit overzicht besluiten met een hanelijke felicitatie aan bestuur, dirigent en leden van „Hou en Trouw". In het bijzonder ook onze gelukwensen aan Jan Kruijer. Viert prettig feest en laten we hopen dat de vereniging er finan cieel wat bovenop komt! Vermeld dient nog dat a.s. Zondagavond per sonen beneden 18 jaar niet worden toegelaten, NOORD-KOREA GEEN LID VAN DE UNO LAKE SUCCESS, 16 Februari (Reuter) De Veiligheidsraad heeft vandaag het verzoek tot het lidmaatschap van de V.N., dat door de „volksdemocratische re gering van Korea" (Noord-Korea) was ingediend, afgewezen met 8 tegen 2 stemmen, bij één onthou ding. Vóór stemden de Sovjet- Unie en de Oekraine. Argentinië onthield zich. ARRESTATIES IN PORTUGAL Zes vooraanstaande volgelingen van generaal Norton de Mattos, de candidaat der oppositie voor de presidentsverkiezingen in Por tugal, die Zondag jl. zijn candi- datuur heeft ingetrokken, zijn ge arresteerd, onder beschuldiging „communistische elementen te zijn, die betrokken waren in on dergrondse en revolutionnaire be wegingen". Van gezaghebbende zijde werd verklaard, dat de betrokkenen niet vóór de verkiezingen waren gearresteerd, omdat de regering niet de indruk wilde vestigen, dat enige druk op de oppositie werd uitgeoefend. Bovendien, zo vertelden zij de Amerikaanse autoriteiten van daag, hebben zij enkele regels vervalst schrift gemaakt, die toe geschreven moesten worden aan de Duitse S.S.-generaal Winkel- mann, en boven een afschrift van zijn eigen handtekening moesten komen te staan. De hele verval sing werd daarop in de „Szabad Szo" afgedrukt met een vergelij kende analyse van de handteke ningen van beide schrijvers. Deze analyse moest aantonen, dat „Mindszenty evenals Winkelmann een oorlogsmisdadiger was''. Als gevolg van hun werk, zei den de Sulners, kregen zij van de Hongaarse politie opdracht deze te instrueren in de speciale ver valsingstechniek, die zij en Julius Fischhof hadden uitgevonden. Een van deze procedé's wordt gebruikt om een „origineel" docu ment te reproduceren van een fotocopie. Door middel van een ander procédé kan een handteke ning perfect vervalst worden met behulp van een speciale machine. Beide procedé's zijn door het Fischhof-laboratorium op last van de Hongaarse politie gebruikt in politiezaken. BARSINGERHORN. Naar men ons mededeelde is niet alleen het bestuur van de Vleeskeurings dienst Barsingerhorn vernieuwd om het geschokte vertrouwen te herstellen, doch zullen ook alle thans zitting hebbende commissie leden per 1 Jan. a.s. hun mandaat neerleggen, opdat de nieuwe ge meenteraden desgewenst andere vertegenwoordigers kunnen benoe men. Het is verder de bedoeling dat 'n adviescommissie uit veehouders en slagers wordt samengesteld, die het genoemde bestuur in beleids zaken bijstand zal kunnen ver lenen. Onder grote belangstelling werd gister te Langedijk de bolbloemen- tentoonstelling in het gebouw van de Bollenveiling geopend, welke ge houden wordt ter gelegenheid van 't 40-jarig bestaan van de afd. Lange dijk van Bloembollencultuur. In het Veilinggebouw waren zeer vele ge nodigden samengekomen voor de officiële opening; zij werden door de voorzitter van de jubilerende af deling, de heer L, Kalverdijk, ver welkomd; speciaal richtte hij zich tot B. en W„ tot de afgevaardigden van het hoofdbestuur, de jury, de heer v. Herwijnen van de Planten- ziektekundige Dienst en de heer Krabbendam, plv, van ir. Rietsema, tuinbouwconsulent. Burgemeester Schelhaas hield de openingsrede en wenste de afdeling geluk met haar jubileum; hij herin nerde eraan, hoe in het verleden de bollencultuur in de Langedijk be oefend werd en bracht een eresaluut aan de pioniers op dit gebied, wier werk het anderen een plicht is voort te zetten. Hij wees op de rol, die de bloemen spelen in dit gecompliceer de leven en op de betekenis van de bollencultuur als nevenbedrijf; hij spoorde de kwekers aan via de vei ling hun product te verkopen, zoals de beste vaklui reeds doen. Hij hoopte, dat deze tentoonstelling de tuinders dichter bij het vak en het vak dichter bij de veiling zou bren gen; hij hoopte ook, dat anderen er door geïnspireerd mochten worden hun krachten aan dit vak te geven. Tenslotte sprak hij de wens uit, dat Gods Zegen op dit werk mocht rus ten. Daarna las de burgemeester een vers voor, d&t door de dorpsdichter J. v Alphen ter gelegenheid van deze gebeurtenis gemaakt was. De heer Voors sprak hierna na mens het hoofdbestuur een woord van hulde en gelukwens tot de af deling, die in de tentoonstelling het meest-aanbevelenswaardige middej had aangegrepen, om dit jubileum te vieren. Hij hoopte, dat het niet bij deze eerste tentoonstelling zal blijven. De heer Krabbendam, sprekende namens het consulentschap, wees, na een woord van gelukwens, op de noodzaak van goede voorlichting en vakonderwijs; de Landbouwschool in Langedijk draagt daar het hare toe bij en het consulentschap staat steeds gereed, om verdere voorlich ting te geven. Nadat de ere-voorzitter, de heer K Wagenaar, eraan herinnerd had, dat in de jaren 1914—18 nauwelijks tien leden de afdeling in stand kon houden, doch dat deze nu 50 tot 60 leden telde. De heer J. Dix sprak tenslotte na mens de jury een woord van waar dering voor hetgeen de tentoonstel ling te zien geeft; deze werd na dat koffie was geserveerd door de genodigden bezichtigd. Het is een schat van bloemen, een feest van kleuren, op smaakvolle wijze ge rangschikt; een bezoek aan de ten- nonstelling is zeker de moeite waard Bekroningen. De jury, kende de volgende be kroningen toe: I. 1ste prijs afd. Winkel; 2e prijs afd. Langedijk; 3e prijs afd. Haren karspel. II. Middengroepen: 1ste prijs S. Groot. Br. op L. en K. Kooy. Sint °ancras; 2e pr. J. Oostwoud, Wijde- lesWinkel en Hettema Zn., Beetgum (Fr.); 3e prijs C. Timmer man. Br. op L. en Dirkmaat. III. Grote Groepen: 1ste prijs Jac. Tol, St. Pancras; 2e prijs G. Kieft, Schoorl; 3e prijs J. en C. Wagenaar, St. Pancras. IV. Kleine groepen: 1ste prijs M. Grootes en K. J. Wagenaar; 2e prijs Jac. Bruin en Gebr. Hink; 3e prijs A. Glas en A. Bakker. Speciale prijs Jac. Tol. St. Pancras (met lof van de jury). V. Beste Darwintulp: 1. Pieter de 'dogh van Jac. Tol; 2. Red Pitt van Hettema Zn.. Beetgum (Fr.). VI. Beste Triumph-tulp: 1. Paris van Jac. Tol; 2, Elmus van de afd. yangedijk: VII. Beste Mendeltulp: 1. Top- score van S. Groot; 2, Orans Wonder an Jac Tol. BURGERLIJKE STAND OUDE NIEDORP. Geboren: Herman Piet, zoon van H. Wolfs winkel en T. Greeuw; Wilhelmus Johannes, zoon van J. P. Droog en E. M. Schilder; Jacobus Johan nes, zoon van J. Dekker en W. A. Ruiter; Catharina Agatha, dochter van C. P. Tesselaar en E. M. de Graaf; Jacobus Petrus Johannes, zoon van W. C. Wester en M. Kruijer; Catharina Elisabeth, dochter van P. J. Ligthart en J. P. Swart; Folkert Theodorus, zoon van T. Bakker en E. G. Bak ker; Cathrina, dochter van H. Kriller en A. A. Peetoom. Overleden: Maartje de Beurs, oud 78 jaar, weduwe van Pieter Dekker. Gehuwd: Hendrikus Cornells Spaans en Cornelia Catharina Bierman. VIII. Beste Enkele Vroege Tulp: 1. Prins Carnaval van de afd. Win kel; 2. Sunburst van J. Oostwoud, Winkel. Beste Dubbele Vroege Tulp; 1. Dante van J, Oostwoud; 2. Oranje- Nassau van afd. Winkel. Beste Enkele Late Tulp: 1. Smiling Queen, afd. Langedijk; 2, Albino van I, Wagenaar. Beste Parkiet-Tulp: 1. Red Cham, pion van Jac, Tol; 2. Doorman van K. Kooy. Speciale prijs: afd. Winkel. School-inzendingen; le pr. Openb, School, St. Pancras; 2e prijs Chr. School, Br. op L.; 3e prijs Kath. Meisjesschool. Nrd.-Scharwoude. Van de individuele prijzen noe men wij nog: R.K, Jongensschool, Noord-Schar, woude: le pr, S, Kos; 2e pr. N. Du.v- ves; 3e pr. J. Bruin Az.; 4e pr. D. Bruin; 5e pr. H. Kos. R.K. Meisjesschool Noord-Schar, woude: le prijs R. Bergen; 2e prijs A. Duyves en J. Goedhart; 3e prijs R. Buter; 4e pr. V. Kos; 5e prijs T. Put en KI. Groothuizen en D. Duy ves. De ambassadeurs in de V.S. van de landen van het Pact van Brus sel hebben in Washington verga derd, om de Jiuidige stand der onderhandelingen over 't Noord- Atlantisch Pact te overzien. Haïti heeft San Domingo beschul digd, te hebben getracht de rege ring van de Haïtische republiek omver te werpen. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat een speciale commissie plannen ontwerpt voor een hulpverlening aan de econo misch arme landen. Dr. Weizmann werd gekozen tot eerste president van de staat Is raël. De Amerikaanse gezant in Hon garije, Chapin, die naar Washing ton is ontboden, heeft gisteren Boedapest verlaten. Gisteravond is in het Engelse Lagerhuis een bijeenkomst gehou den van vertegenwoordigers van alle partijen, tijdens welke de Britse raad van de «beweging voor Europese eenheid werd ingesteld. Ook de Kleuterschool BURGERBRUG. Nu de „dorpsgroten" vergaderd hebben, zal de Kleuterschool het hekje wel sluiten. Ouders, Maandagavond wordt u om 8 uur verwacht in de café zaal van J. Visser. Weest present! Twee bestuursleden treden af; er moet dus weer gekozen worden. Weet u misschien hoe de Kleu terschool er financieel voor staat? Dat zal u worden onthuld en met deze wetenschap kijkt u dan maar blij de toekomst in. In de bestuursvergadering van de Veilingveren. Langedijker Groenten Centrale te Broek op Langendijk werd besloten, aan de tentoonstel ling „Winterflora" een subsidie van f 15.te verlenen. Aan de algemene vergadering zal worden voorgesteld, voor het perso neel der veiling een pensioenrege ling vast te stellen, met ouderdoms- weduwen- en wezenpensioen. De helft van de premie zou door het personeel zelf moeten worden be taald. Voorts zal aan de alg. vergadering, die einde Maart gehouden zal wor den, machtiging worden gevraagd, 't crediet bij de Boerenleenbank tot f 150.000 te verhogen en een even tueel overschot op de exploitatie rekening 1948 op de ledenrekening bij te doen schrijven. Er zal een voorstel op de agenda worden geplaatst over de aan de Provincie Noord-Holland te verle nen bijdrage in de exploitatie van een proefbedrijf in het Geestmer- ambacht, bij welke exploitatie de tuinders zullen worden ingescha keld. Op het voorstel van de Stichting voor Landbouwvoorlichting, om deel te nemen in de uitgave van een voorliahtingsblad ging men niet in, omdat aan het Centr. Bureau is voorgesteld, het weekblad „Groen ten en Fruit" aan alle leden gratis te verstrekken. Woensdagmorgei ger beroep een beg tegen de voormalig regiment W. J. Kic door de Haagse ree genisstraf met afti stelling van de regei bank bevond K. ine slag, doodslag en o Het illegale Oranje ment zou bij een eve diging van Den Haag and, deze in de rug a was een militaire gre echter niet tot de B. laten. K„ die voor de raai'in het leger was als majoor bij dit regii Na de bevrijding we gearresteerd, en werd breid onderzoek ingest gedragingen. De vraaj lijk gerezen in hoever illegale activiteit ove was gegaan. Verschil nen, waarvan bekend de Duitsers zeer terwi een gevaar opleverder landgenoten, werden neergeschoten. Ook naamde „stunten", w werd gemaakt op wai vensmiddelen, zat de K. vaak los in zijn zal Op K.'s naam staan datie" van Nora Bre 1945, een vrouw die a raison van f50 aan verried; de vrouw Ba die Duitse drinkgelag huis toeliet, de Duitsi de N.S.B.-cr Hindrik van de familie Jesco Duitse bescherming sl Bij de behandeling v door de rechtbank we tijd in een psychiatrisc gewezen, dat K. in mate ontoerekeningsva kon wörden. verKiartng va Kort nadat de presid Zijlstra de zitting h stond Kicken, die gek een khaki-kleurig unifo en ster op de revers, bank en verklaarde dat hij iedere instanti achtte om een vonnis zijn zaak. Zijns inz slechts de illegaliteit ren in staat te oordele Na deze felle verkl een begin gemaakt mc genverhoor. De kolo dienst H. J. Schmidt, was van het Oranje ment, verklaarde dat tengewoon wilde vent Kicken's directe supi nel van Arkel, antwoo desbetreffende vraag v dent, dat hij Kicken i opdracht had gegeven liquideren. Integendee hem meermalen gewaa hij niet te vlug moest het einde van de be trouwens de mededelii dat. indien liquidatie noodzakelijk scheen, worden gevraagd aan naamde „sanctie appar Na de middagschors door de president van overige getuigen a cha De vrouw van getu werd in Maart 1945 doi de deur van haar wor schoten. Getuige vertel de gehele toedracht va: Ook hij zelf was ged worsteling, die na de zijn vrouw op de buit stond, aangeschoten, dat regelmatig Duitser over, huis kwamen, dc echtgenote een kellner had verraden was hem De volgende getuige ster Clara Bree had K zeld naar de woning stetlaan, om daar, on van een pakje af te aan de vrouw van Bakl haar woning te 'lokken Kicken bekende deze pleegd te hebben. Hij ter uitdrukkelijk te hij gedurende de wor: in de buik had gesc Clara Bree inderdaad had gelost, doch dat VRIJDAG 18 FEB HILVERSE 7.00 Nieuws, 7.30 Schubert, 7.45 Morge Nieuws, 8.15 Pluk de kest, 9.35 Schoolradio, programma, 10.30 Muz 11.00 De Zonnebloem, radio, 12.00 Angelus, piano, 12.30 Weerpraatj menade Orkest, 13.00 Orkest, 13.50 Op de Oratorium, 15.40 Koor Zonnebloem, 17.00 Ne 17.15 Piano, 17.45 Lez tropole Orkest, 18.25 Voor de strijdkrachten Nieuws, 19.15 Klank Brabants halfuur, 20 20.05 De gewone man 21.00 Klankbeeld over gebod, 22.00 Orgel, 22.37 Biljarten, 22.45 23.00 Nieuws, 23.15 ziek. HILVERSU 7.00 Nieuws, 7.15 Muzii Nieuws, 8.18 Fragmen* Freischütz", 9.00 Kamer The Masqueraders, 10.45 Bariton, 11.05 11.25 Operette-selecties en tenor, 12.30 Weerpr Sport, 12.45 Balalaika Nieuws, 13.20 Ensemble 14.40 Pianoduo, 15.00 Kwintet, 16.00 Orgel Tussen 12 en 16, 17.01 vester's orkest, 17.20 ziek, 18.00 Nieuws, 18 18.45 Silvestri-kwartet 20.00 Nieuws, 20.05 21.00 Opera „Rigoletto 22.25 Kwartet, 23.00 Symphonie-concert.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2