ÊÊW Kamer verwerpt motie van wantrouwen Mr. Sassen wilde V. S. dreigen met terug trekking van onze troepen uit Indonesië De protestmeeting in het R.A.I.-gebouw Het leven in Hongarije tart alle beschrijvingen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Kabinet Drees wint van de oppositie Zaterdag 19 Februari 1949 44e Jaargang No. 1 1493 Het standpunt van de K.V.P. Begroting van Overzeese Gebiedsdelen aangenomen Grote meerderheid voor Regering Gezant Chapin verklaart: Gesneuveld in Indonesië Fles zwavelzuur sprong Noord-Atlantisch Pact Hoopvol geluid te optimistisch? HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in arte edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. 8ij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) A S H FEIT VAN HEDEN pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 MET VEEL NADRUK, blijkbaar om daar geen misverstand over te laten bestaan, heeft professor Romme, die in deze dagen wel de moeilijkste tijd van zijn politieke loopbaan moet meemaken, giste ren in de Tweede Kamer ver klaard, dat de fractie eenstemmig is ten aanzien van de huidige moeilijkheden over het Indische probleem. Dit verheugt ons. Er zijn natuurlijk wel meningsver schillen geweest, en ten aanzien van onderdelen zullen zij er nog wel zijn er bestaat nu eenmaal bij ons geen kadaver-discipline maar Romme verzekerde, dat hij kon spreken namens de ge- héle fractie. Dit betekent dus, dat de bestaande verschillen van in zicht overbrugd zijn, hetgeen op dit moment slechts ten goede kan komen aan het landsbelang. Betekent dit nu ook, dat de K.V.P.-fractie zonder meer accoord gaat met de klaarblijkelijke ge dragslijn van de regering, om met behoud van de formele handha ving van de bezwaren tegen de resolutie van de V.-Raad, in de praktijk de richting van de be faamde soepelheid uit te gaan? Geenszins. Romme heeft welis waar nog de bekende slag-om-de- arm moeten houden, omdat de re gering nog lang niet voldoende opening van zaken heeft gegeven het gordijn is nog maar op een kiertje opgegaan! maar hij heeft toch ook enkele punten op de gebruikelijke i gezet. Hij kan is het algemeen accoord gaan met het plan-Beel, waar ook minister Sassen mede accoord ging, maar hij is uitdrukkelijk te gen „onduldbare'' inmenging van de U.N.C.I. van de V.N. Let op: niet meer geheel tegen inmenging, maar wel tegen de ^onduldbaar heid". En hij vraagt terecht, of de regering meent, tegen het „on duldbare" bestand te zijn. Hij wil de interim-regering zó spoedig mogelijk instellen, zo nodig zonder de republiek. De oude kwestie, waar wij aan vast houden en die moeilijkheden genoeg zal opleve ren, zolang de republiek bij haar huidig standpunt volhardt. Tegen de bekende vier punten (herstel van de republiek in Djocja, bemoeienis van de UNCI met de federale regeling, de ver kiezingen en de souvereiniteits- overdracht, het nemen van de UNCI-besluiten bij meerderheid van stemmen, en inmenging van de UNCI ten aanzien van het te rugtrekken der troepen) uit de resolutie had en heeft Nederland fundamentele bezwaren. Zijn dat alleen maar bezwaren, of zijn ze ook werkelijk funda menteel? Het is van beslissend belang, waar de nadruk op valt. Over bezwaren kan men in be paalde omstandigheden, die wel aanwezig zullen zijn, heenstappen, over „fundamentele" bezwaren niet. De Regering moge zich niet aan woordenspel te buiten gaan! In die geest sprak prof. Romme ook. Hij houdt vast aan een dui delijke afwijzing van deze vier punten; afglijden daarheen zou „onduldbaar" zijn. Het vertrou wen in dit kabinet is door het af treden van mr. Sassen geschon den, zei prof. Romme zonder voor behoud en hij hoopt, dat dit ver trouwen spoedig hersteld kan worden. Uitvoerig heeft hij be toogd, dat en waaróm de K.V.P. dit aftreden betreurd. Het feit. dat de P.v.d.A. te kennen gaf, het allerminst te betreuren, zegt op nieuw, welke tegenstellingen er wel degelijktussen K.V.P. en P.v.d.A. bestaan.... Overigens is het inderdaad nog altijd zo, dat wij leven onder een „extra-parlementair" kabinet, het geen wil zeggen, dat de partijen voor het kabinet en zijn beleid geen directe verantwoordelijkheid dragen. De grens is wel eens moeilijk te onderkennen, als wij horen, dat de katholieke ministers in de K.V.P.-fractie verschijnen en de minister-president het nodig en oirbaar acht. de fractievergade ring van de P.v.d.A. bij te wonen. Tegen zware kwalen helpen alleen buitengewone geneesmiddelen, denken wij dan maar! Dat de regering en de H.V.K., dr. Beel, het in elk geval nu in beginsel eens zijn, betekent voor de K.V.P. natuurlijk een indruk wekkend argument. Wij hopen en vertrouwen, dat de lijn-Beel ertoe zal meewerken, dat in de uit voering van het nog niet hele maal bekende beleid die matiging in het gevreesde afglijden zal worden betracht, welke ons voor het belang van Indonesië en Ne derland noodzakelijk lijkt. Want om het belang van Indonesië en Nederland gaat het en moet het blijven gaan. Stellig heeft het vertrouwen in de houding van Nederland bij de ons goedgezinde Indonesiërs door het geweifel van de laatste weken een deuk ge kregen. Ook dat vertrouwen moet worden hersteld. En dat is op de eerste plaats ónze zaak, die wij niet uit handen kunnen en mogen geven. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, Vrijdagavond, is het debat in de Kamer nog gaande. Hel is derhalve nodig, het slot van de besprekingen af te wachten, al vorens het standpunt, ook van de K.V.P. verder kan worden be paald. Hoewel toegegeven kan worden, dat het voor de regering moeilijk is, alle kaarten in dit spel, dat nu wel zeer een spel van tactiek blijkt te zullen gaan wor den, op tafel te leggen, mag het toch ook niet zo zijn dat wij de zwaarste troeven zouden gaan ver liezen, zonder dat de Volksverte genwoordiging haar rechtmatig aandeel in het spel heeft. De mi nimum-eis zou toch wel zijn, dat de Kamer, althans het z.g. senio renconvent (hetgeen de leiders van de fracties omvat) vertrouwe lijk wordt ingelicht. In dat geval zijn wij er van overtuigd, dat de Een beeld van de prachtige besneeuwde berghellingen om Sankt Anton am Arlberg, het wintersportplaatsje in Tirol waar de twee oudste Prinsesjes Beatrix en Irene en Z. K. H. Prins Bernhard hun vacantie doorbrengen. De belangstelling voor de mor gen, Zondag, door de Katho lieke Jongeren te houden pro test-meeting in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam blijkt zeer groot te zijn. Vrijdagavond waren door het secretariaat reeds meer dan 10.000 toe gangskaarten verzonden. Daar het onmogelijk is nu nog tijdig op aanvragen van buiten Amsterdam te reageren, wijst het organisatie-comité er op, dat door bijzonder^ maatrege len ruim 25.000 personen aan de meeting kunnen deelnemen. Zij die dus geen kaart meer konden aanvragen, kunnen des ondanks naar Amsterdam ko men, waar voor deelnemers van buiten-af een groot aantal kaarten gereserveerd blijft. In verband met de massale tocht door Amsterdam naar 't R.A.I.- gebouw is het noodzakelijk, dat ae deelnemers tegen één uur in Amsterdam aankomen. Ook de Amsterdamse jeugd zal zo veel mogelyk vanaf de Amster damse stations tezamen met deelnemers van buiten op marcheren naar het R.A.I.- gebouw. JEUGDIGE OPLICHTER GEARRESTEERD De kinderpolitie heeft de 19- jarige kellner J. H. uit Amsterdam op 't Muntplein in de Hoofdstad gearresteerd. H. was enkele dagen geleden met een avontuurlijk 15- jarig meisje op weg naar België geweest en had kans gezien on derweg haar zilveren cigaretten- koker, een polshorloge en een kof fertje met lijfgoed te bemachtigen. Hij gaf na zijn arrestatie toe de koker en de kleren in Brussel verkocht te hebben. H. is een goe de bekende van de kinderpolitie. (Van onze parlementaire redacteur) Precies om twaalf uur toen de bode plichtsgetrouw het.kalender- blaadje aftrok, viel in de Tweede Kamer de voorzittershamer ten teken, dat de begroting van Overzese Gebiedsdelen z.h.st. was aanvaard met aantekening, dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Daarvoor was een motie-Schouten (A.R.) waarbij dè Kamer zou uitspreken, dat zij in het beleid van dit Kabinet geen vertrouwen stelde, met 76 stemmen tegen 15 stemmen verworpen (A.R. en Weiter). Zo kwam dan het einde van een debat, dat na een week van de wildste crisisgeruchten met zoveel spanning was tegemoet gezien. Ongeslagen stond het kabinet Drees-van Schaik van achter de regeringstafel op, omringd door de grote groepen van Kamerleden, die het gebruikelijke felicitatie- bezoek kwamen afsteken. De held van de avond was de Minister van Overzeese Gebieds delen ad interim, Mr. van Maarse- veen, die met een knappe en ver trouwenwekkende rede de in eerste aanleg welhaast vijandige stemming te zijnen gunste had weten om te buigen. Geheel bevredigend was het einde intussen toch ook weer niet, waar de vragen, in het bij zonder door Prof. Romme, zo scherp waren gesteld, dat men van die zijde toch zeker ook nog wel een eindconclusie had mogen verwach ten. In derde instantie zweeg ech ter iedereen in alle talen. Wie zwijgt stemt toe? In elk geval hielp de heer Schouten, door een stemming over een motie van wan trouwen uit te lokken, de regering aan een zo groot mogelijke meer derheid hetgeen wel niet de bedoe ling zal zijn geweest. Hetgeen bij dit debat in de eer ste plaats speelde was het aftreden van minister Sassen. Prof. Romme sprak namens de gehele Katholieke fractie van een barst in de rege ringsvaas. De heer van der Goes (P.v.d.A.) meende dat het beter was te spreken van een barst, die inmiddels alweer was dicht getrok ken. De heer Oud (V.V.D.) leverde nög weer een andere variatie. Voor zijn gevoel miste de regeringsvaas slechts een scherf, die een goed vakman wel weer onzichtbaar zou weten te hechten. Het meest ver in hun sympathieën gingen de heren Weiter en Gerbrandy. De heer Wei ter sprak van een man met een koel en scherp intellect, die in de Indische wereld groot vertrouwen genoot, de heer Gerbrandy huldigde de heer Sassen als de voorvechter van een krachtige politiek. Intus sen was dat allemaal reeds verleden tijd, een vraag, die nog wel klemde betrof de wenselijkheid van een nadere opheldering. Zowel Prof. Romme als de heren Tilanus en Oud- drongen op die opheldering aan. Prof. Romme' vermoedde hier bij reeds, dat het staatsbelang zich tegen het doen van nadere mede delingen zou kunnen verzetten. Dat bezorgde hem een terechtwijzing van de heer Weiter. Zo schreef de K.V.P. dus reeds bij voorbaat het grafschrift van een afgetreden mi, nister. Als troost werd slechts een gebarsten vaas bij het graf gezet! Toch bleek Prof. Romme het bij het juiste eind te hebben gehad. In zijn antwoord op dit punt zeide de minister-president dat hij inder daad in eerste aanleg van mening volksvertegenwoordigers nog wel in voldoende mate het vertrou wen van de kiezers, van het volk dus, hebben, om tc geloven, dat het volk het resultaat van dit be langrijke debat dan aanvaarden zai, in de overtuiging, dat niet an ders gehandeld kon worden. Maar dan moet de regering haar eigen verantwoordelijkheid, welke zij zonder twijfel heeft, niet te ex clusief opvatten! was geweest, dat op de redenen van het ontslag niet nader zou kunnen worden ingegaan. De con crete tegenstelling, die tenslotte de doorslag had gegeven, was de vraag geweest hoe te handelen tegenover een buitenlandse mogendheid en waar deze zaak nog speelde, moest een nadere uitweiding in 's Land's belang dus wel niet wenselijk wor den geacht. Intussen was een en ander reeds publiek geheim ge worden. Hier doelde de minister op een publicatie in de Linie van ..een zeer goed geïnformeerde insider". Wie kan dat toch zijn, had de heer van der Goes zich afgevraagd, de achter de regeringstafel zittende ministers zullen er wel niet mee bedoeld zijn. Minister-president .Drees voegde hieraan nog toe, dat de publicatie in elk geval meer deskundigheid vertoonde ten aan zien van het standpunt van de heer Sassen dan dat van de overige mi nisters. In de publicatie staat, dat de regering de UNCI zonder meer zou willen aanvaarden. Dit is ech ter niet juist, de regering wil de commissie niet geheel uitschakelen hetgeen niet uitsluit, dat zij zich zal blijven verzetten tegen de haar toegekende bevoegdheden. Dr. Drees zette vervolgens uit een, dat Mr. Sassen een poging wilde doen om Amerika te bewe gen de bevoegdheden van de UNCI in te perken. Daarnaast had hij een eigen Zuid-Oost-Aziati sche politiek voor Indonesië uit gestippeld. De overige leden van het Kabinet hadden vooral be zwaar gekoesterd tegen zijn voor nemen om Amerika met terug trekking van de troepen uit Indo nesië te dreigen wanneer deze eisen niet zouden worden inge willigd. De regering was niet voornemens daartoe over te gaan, ook niet bij een Amerikaanse weigering. Een dergelijk dreigement, dat ongetwij feld zou zijn uitgelekt, zou in Indo nesië ook wel een zeer noodlottige indruk hebben gemaakt. Met ver ontwaardiging in zijn stem zeide de minister-president, dat de rege ring thans zwakte wordt verweten, maar welk een storm zou uit de zelfde hoek zijn opgestoken, wan neer de regering inderdaad een dergelijk voornemen zou hebben gekoesterd? De kabinetsleden zijn in goede vriendschap van Mr. Sas sen gescheiden. Het belang van de zaak kan echter eisen, dat men uiteen gaat. Waar verschillende woordvoerders en ook Prof. Romme, de regering gebrek aan tempo had den verweten, gaf dit de minister president tot op zekere hoogte toe. Door de meningsverschillen van de laatste tijd werd de besluitvaardig heid geremd. Er was nog een andere, in eer ste aanleg zeer onverkwikkelijk schijnende aangelegenheid, die de minister-president had op te hel deren. Tijdens het debat deed de heer Schouten plotseling voorlezing van een rapport van de heer Palar aan de republikeinse regering, buitge maakt in Djogja en waarvan hij een foto-copie in zijn bezit had ge kregen. In dit rapport meldde de heer Palar, dat hij bezoek had ont vangen van het Kamerlid van de P.v.d.A, dê heer Goedhart. De heer Goedhart zou de wens van de heer Drees hebben overgebracht om een onderhoud te kunnen hebben met de heer Hatta. Ook had de heer Goedhart aan Palar medegedeeld, dat de missie van Minister Stikker bij het State-Department volledig was mislukt. Deze voorlezing sloeg in als een bom. De heer Goedhart vroeg direct het woord voor een persoonlijk feit. Voor de door de heer Palar gedane mededelingen kon hij geen enkele Wintersport in Sankt Anton am Arlberg. Een groep skiërs trekt over een bergpas in de omge ving van St. Anton. verantwoordelijkheid aanvaarden. De communist Hoogcarspel deed een voorstel van orde om de be raadslagingen te schorsen teneinde het document aan een nader onder zoek te kunnen onderwerpen. Deze motie werd bij zitten en opstaan verworpen. Minister-president Drees deed later mededeling van zijn visie op het geval. Hij had Goed hart nimmer verzocht een derge lijke missie te vervullen. De heer van der Goes (PvdA.) riep hierbij: „Ook de PvdA. niet"! Wel had de minister-president de Republikeinse vertegenwoordiger in Londen, toentertijd op bezoek ge had, die hem, Drees, gevraagd had, of hij genegen zou zijn de heer Hatta te ontmoeten. Bij dit onder houd was de heer Goedhart tegen woordig geweest. Op de reeds ge melde verdraaide wijze zou de heer Palar dan van dat onderhoud heb ben melding gemaakt. Helemaal bevredigend was de uitleg niet, te meer niet, omdat er vooraf zoveel haastige en vertrouwelijke gesprek ken werden gevoerd. Zoals reeds gezegd was Prof. Romme in eerste aanleg de Regering vrij fel te- lijf gegaan. Omtrent het beleid van de regering tastte hij in het duister, zo hij hierover geen opheldering kreeg, zou hij de volle verantwoor delijkheid voor de ten aanzien van de buitenlandse politiek te volgen gedragslijn aan de regering, in het bijzonder aan de Minister van Bui tenlandse Zaken laten. Tenslotte stelde hij verschillende vragen, die de kern van dit debat werden en die- ook door de heer Oud (V.V.D.) later werden onderschreven. De felste critici van de regering waren intussen de heren Schouten, Gerbrandy en Weiter. De heer Wei ter had de indruk gekregen, dat de Regering voor het compromis had gekozen. De heer Gerbrandy ver weet de Regering in een fel bewo gen rede, dat zij al in gebukte houding stond voor er nog een stok was om haar af te rossen! De heer Schouten diende aan het einde van zijn rede de reeds genoemde motie in, waarmede hij kennelijk de be doeling had de op dat moment nog dreigende spanningen in de door hem gewenste richting te leiden. Vervolg op pag. 5 9 PARIJS, (Reuter en A.P.) Cha pin, de voor het uitbrengen van advies naar Washington terug geroepen Amerikaanse gezant te Boedapest, heeft op doorreis te Parijs verklaard, dat de waarheid over het leven in Hongarije niet in te denken is en alle beschrijvingen tart". Het Hongaarse volk, aldus Chapin, wordt overheerst door een groep in Moskou opgeleide commu nisten, die alleen het Kremlin trouw zijn Iemand die zelf niet in Hongarije of in een ander land achter het IJzeren Gordijn heeft gewoond, kan zich onmo gelijk een denkbeeld van het leven in Hongarije vormen". ,.De beschuldigingen van de zo genaamde Hongaarse regering en de communistische pers tegen mij en leden van mijn staf zijn opzet telijke leugens. Als in Hongarije vrije verkiezingen zouden worden gehouden, zou de aanhang van de communisten waarschijnlijk veel kleiner blijken dan in sommige Westerse landen'' aldus Chapin. Chapin zei dat het een „heer lijk gevoel" was in het vrije Frankrijk vrije lucht in te ademen. Chapin achtte het ogenblik niet geschikt om de omstandigheden te bespreken die tot zijn terug roeping naar Washington hebben geleid. Over het proces tegen Kardinaal Mindszenty zei hij: „U hebt allen president Truman's volledige be krachtiging van minister Ache- son's verklaring gezien. Ik kan slechts zeggen dat diens karakte ristiek van dit proces in gematig de bewoordingen was hervat" Op een vuurwerk van vragen, dat geleid werd door een corres pondent van het Hongaarse nieuwsagentschap die veronder stelde dat er anti-Mindszenty de monstraties waren geweest zei Chapin op een zeker ogenblik: „Ik ben ruimschoots in de gele genheid geweest staande voor het venster van de legatie dat uitziet op een der vele Sowjet monumen ten van Boedapest, vele der zoge naamde spontane demonstraties die merkwaardig vaak plaats heb ben gade te slaan. Ik geloof dat de anti-communis tische meerderheid in geval van vrije verkiezingen overweldigend zou zijn. Het percentage commu nistische stemmen zou waarschijn lijk geringer zijn dan in vele West Europese landen. STEIGER STORTTE IN Eén dode Vrijdagmiddag stortte tijdens werkzaamheden aan het Carolus ziekenhuis te Den Bosch een 7 meter hoge steiger, waarop drie werklieden stonden, in. De 62- jarige J. Hanff overleed ter plaatse. Een arbeider werd zwaar en de andere licht gewond. De Regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld 14 Februari 1949: Mar. Ill Z. M. B. van Steveninck uit Rotterdam. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 4 Februari 1949: Sold. G. N. Buren uit Oude Niedorp (N.H.) Gesneuveld 9 Februari 1949: Sold. A. L. Bax uit Amster dam (Z.) Overleden t.g.v. oorlogs verwonding op 10 Februari 1949: Sold. G. L. Jansen uit Arnhem. Gesneuveld 13 Februari 1949: Sold. W. van der Spoel uit Bolsward. Gesneuveld 14 Februari 1949: Korp. H. G. Wijnands uit Soest. Sold. L. A. Wijsbeek uit Hengelo (O.) Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 31 Januari 1949: Man. sold. 2e kl. inf. Sangar Gesneuveld 2 Februari 1949: Soend. korp. inf. Atma. Jav, sold. 2e kl. Slamet. Man. sold, 2e klasse Kasan. Tim. Sold. 2e kl. inf. J. Lobo. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 3 Februari 1949: Man. sold. Ie kl. inf. N. T, Poli. Gesneu veld 4 Februari 1949: Man. sold. 2e kl. inf. J, Watoegigir. MiL sold, genie Kasmin. Mil. sold, genie Sirat Tijdens pa trouille overleden op 5 Fe bruari 1949: Luitenant Kolo nel E. Pesch. Gesneuveld 5 Februari 1949: Man. sold. Ie kl. inf. H. P, Mait. Amb, sold, le kl. M. Siahaija. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 5 Februari 1949: Mad. sold, le kl. inf. Pai. Gesneuveld 8 Fe bruari 1949: Sold, le kl. K. Deuten, allen uit Indonesië. Vijf personen ernstig gewond Te Almelo sprong Vrijdag ter hoogte van het Algemeen Zieken huis een fles zwavelzuur tijdens het transport naar het station uit elkaar. De gevolgen waren ernstig. Het zwavelzuur stroomde over de straat en verschillende fietsers, die niet onmiddellijk begrepen wat er gebeurd was, reden over de met zwavelzuur bedekte weg. Zij slipten daardoor en kwamen te vallen. Vijf mensen, drie volwas senen en twee kinderen werden hiervan het slachtoffer. Hun kleren verbrandden en zij liepen ernstige brandwonden op en naar het ziekenhuis overge bracht. Voorzover thans valt na te gaan is er voor de slachtoffers geen sprake van levensgevaar maar niettemin zijn de opgelopen verwondingen zeer ernstig. De politie was spoedig ter plaat se en heeft het verkeer geruime tijd omgelegd, totdat de arbeiders van gemeentewerken de nodige maatregelen hadden getroffen om het gevaarlijke zuur van de straat te verwijderen. DR. BEEL DINSDAG NAAR BATAVIA? •s-GRAVENHAGE, 19 Februari. (A.N.P.) Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van dr. Beel indien mogelijk Dinsdag avond de terugreis naar Indonesië te aanvaarden. TROEPENBEWEGINGEN IN DE SOWJET-ZONE Volgens het Duitse nieuws bureau D.P.D. (Britse zone) wor den in het hart van de Sowjetzone meer Sowjetrussische troepenbe wegingen waargenomen. Ook ge wapende eenheden zouden hierbij betrokken zijn. De bewegingen zouden zich concentreren om Jue- terbog, 50 km. ten zuid-westen van Berlijn. GEEN OVEREENSTEMMING IN DE SENAATSCOMMISSIE WASHINGTON, 18 Febr. (A.P.) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, heeft vandaag gedurende drie uur het voorgestelde Noord-At lantische Pact met de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen besproken, zonder dat er overeenstemming bereikt werd. De voorzitter, de democratische senator Tom Connally, vertelde aan verslaggevers: „Je kan zelfs niet zeggen, dat er voorlopige overeenstemming werd bereikt". Senator Connally zei, dat de commissie en minister Acheson de voorwaarden van de voorge stelde overeenkomst „in zijn hui dige vorm" hadden bestudeerd. „Verscheidene denkbeelden wer den geopperd voor een zinsnede hier en een woord daar'', zei Con nally, „maar het zal nog enige tfjd duren, voordat de overeenkomst bekend kan worden gemaakt". OP EUROPESE HANDELS CONFERENTIE TE GENEVE GENEVE, 18 Febr. (A.P.) De gedelegeerden van de 25 Oost- en West-Enropese landen, die aan de Europese Handelscmiferentie deel genomen hebben, hebben daar „een geest van samenwerking en verzoe ning getoond", die sinds de oorlog nauwelijks gezien is, werd vanavond in een communiqué gezegd. Maar vele gedelegeerden zelf waren van oordeel, dat het communiqué te op timistisch was! De handelspolitiek der Ver. Sta ten werd vandaag het voornaamste punt der conferentie. De communis tische betogen, dat Amerika om politieke redenen onderscheid maakt ten nadele van Oost-Europa is het hoofdthema geworden van de Oostelijke gedelegeerden. In de afgelopen twee dagen heb ben verschillende subcommissies ge sproken over de vraag hoe de stroom grondstoffen in westelijke richting en de stroom fabrieksinstal- laties in Oostelijke richting 't beste versneld kon worden. Twee volko men verschillende voorstellen een Frans en een Tsjechisch wor den thans besproken. VESTIGINGSEISEN BROOD- EN BANKETBEDRIJVEN Bij algemene maatregel van be stuur zijn de eisen t.a.v. de vesti ging van brood-, banket- en brood- banketbedrijven geregeld. Vastge legd is; dat, zoals tot nu telkens voor éen jaar werd bepaald voor de vestiging van verkoopbedrijven de eisen voor handelskennis lager zijn dan die, welke gelden voor 't algemeen middenstandsdiploma. ALCALA ZAMORA OVERLEDEN Alcala Zamora, de grondlegger en eerste president van de Spaanse Republiek, is Vrijdag op 77-jarige leeftijd te Buenos Aires overleden. Zamora vluchtte naar Argentinië toen Frankrijk door de Duitsers werd bezet. In Buenos Aires ver richtte hij nog veel journalistieke arbeid. Zamora is geboortig uit Andalu- sië, de „tuin van Spanje", en werd in 1917 minister. Vijf jaar later trok hij zich uit het openbare le ven terug, totdat hij in 1930 een vooraanstaande rol speelde in de gebeurtenissen, die leidden tot de omverwerping van de regering van koning Alfonso. In 1931 werd hij eerste president van Spanje. Kort voor de burgeroorlog in 1936 door de Cortes afgezet, ging hij in ballingschap, eerst in Frankrijk en daarna in Argentinië. In 1941 nadat hij Spanje had verlaten, veroordeelde een ge rechtshof in het nieuwe regiem van Franco hem tot 15 jaar bal lingschap en confiscatie van zijn gehele bezit. De Engelse Koningin-Moeder heeft een bezoek gebracht aan de grote huishoudschool in de Londense voorstad Croydon. H. M. toonde grote belangstelling voor het onderwijs en onder hield zich lange tijd met de leerlingen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1