Sterfte: 7.4 per 1000 inwoners; H RADIO EEN ZOMERIDYLLE" Stijgende werklooshèid in Engels-Amerikaanse zone Opperwachtmeester verraadde twaalf agenten Nederland volgend jaar tien millioen zielen een cijfer dat nooit en nergens werd bereikt AANTAL GEBOORTEN LOOPT TERUG Engelsen willen Zondag-voetbal Zei U iets? Rapport van Clay Duits blad beledigt ons Koningshuis Levenslang geëist Dinsdog 22 Februari 1949 PAG. 3 P\E CIJFERS van de loop der bevolking van Nederland in 1948, L/ welke de=er dagen ter beschikking xijn gekomen, xijn xeer t—langwekker.d in het kader van de demografische ontwikkeling van ons land. Het inwonertal van ons land steeg van 1 Januari 1948 tot 1 Januari 1949 van 9.716.000 tot 9.870.000. Eind 1949 of begin 1950 xal de tien millioen worden bereikt. Verder is in 1948 een laagtepeil voor het algemene sterftecijfer per 1000 inwoners bereikt, hetwelk een record is voor alle landen en alle tijden, nl. 7.4 per 1000 inwoners. Hieronder volgen de voornaamste cijfers over de loop van de bevolking in het afge lopen jaar, mede ter vergelijking de overeenkomstige gegevens voor 1947, 1946 en 1936-39. 1948 1947 1946 1936/39 Aantal huwelijken: 87680 98.689 107.221 69.179 per 1000 inwoners: 9.0 10.2 11.4 8.0 Aantal geboorten: 248.050 267.348 284.456 174.910 per 1000 inwoners: 25.3 27.8 30.2 20.3 waar onder eerstgeboren 70.040 80.811 77.393 51.083 per 1000 inwoners: 7.2 8.4 8.2 5.9 sterfte: 72.379 77.646 80.151 74.688 per 100(1 inwoners: 7.4 8.1 8.5 8.7 De huwelijks- en geboortecijfers liggen op 'een aanzienlijk hoger peil dan voor de oorlog, al is ook duidelijk een achteruitgang zicht baar tegenover de zeer hoge cijfers in de twee eerste jaren na de be vrijding. Terwijl de daling van de geboorten van 1946 op 1947 geheel voor rekening komt van de achter uitgang van het aantal later gebo renen, daar het aantal eerstgebore nen een stijging te zien geeft als gevolg van het grote aantal huwe lijken in 1946, is van 1947 op 1948 het teruglopen van het aantal ge borenen gelijkelijk verdeeld tussen eerst- en latergeborenen. Het sterf tecijfer van 7.4 per 1000 inwoners is het laagste cijfer, ooit in Neder land waargenomen. De daling van de sterftekansen, in het bijzonder in de oudere leeftijdsklassen, welke zich na de oorlog heeft voltrokken, was in 1947 nog onvoldoende tot uiting gekomen door de strenge koude in de eerste maanden' van 1947. In 1948 is nn een laagtepeil voor het algemene sterftecijfer per 1000 inwoners bereikt, hetwelk een record is voor alle landen» en alle tijden. Het laagste sterftecij fer in enig land was tot dusver waargenomen in Nieuw Zeeland voor de blanke bevolking in 1932 en 1933 met 8.0 per 1000 inwo ners. Dit Sterftecijfer van 7.4 per 1000 inwoners is te danken enerzijds aan de lage sterftekansen, anderzijds Katholieke studentendag te Delft Het hoogtepunt van de viering van het achtste Unie-lustrum der Kath. studenten werd gevormd door de Katholieke studentendag, welke Zondag te Delft werd gehou den. De feestvergadering, die 's-middags in Stads Doelen werd gehouden, werd o.a. bijgewoond door Mgr. H. P. Giobbe, de Pause lijk internuntius te 's-Gravenhage Mgr. J. P. Huiberts, Bisschop van Haarlem, minister mr. J. R. H. van Schaik, Deken J. P. J. Kok van Delft, mr. F. G. C. J. M. Teulings namens de K.V.P. en de heer Suf- fert, voorzitter van de Federation des Etudiants Catholiques. De praeses van het Unie-bestuur de heer C. F. J. Lampe las een schrijven voor, dat ontvangen was van dr. Johannes Kardinaal de Jong, waarna hq zijn lustrumrede uitsprak, welke was gewijd aan de na de bevrijding ontstane door braakgedachte en de sociale be wustwording. Hierna werden geïnstaleerd als leden van verdienste mej. Ch. van Berokel en de heer A. K. M. Schmutzer en als avunculi de he ren P. Tool en A. A. M. Leesberg. Nadat Mgr. Huibers een korte toespraak had gehouden en de aan wezigen zijn bisschoppelijke zegen had gegeven hield prof. J. Madaule uit Parijs een voordracht over het onderwierp „L'église et la liberté de Pesprit". Na afloop van de feest vergadering volgde een druk be zochte receptie. aan de gunstige leeftijdsopbouw der bevolking van Nederland. In verge lijking met andere landen met goede hygiënische toestanden zijn de oudere leeftijdsklassen, waaruit het grootste contingent der overle denen voortkomt, naar verhouding in de bevolking van Nederland min der talrijk vertegenwoordigd. Ge zien de voortschrijdende veroude ring der Nederlandse bevolking lijkt het niet waarschijnlijk, dat het cijfer van 7.4 per 1000 inwoners in de komende jaren wordt geëve naard. De gemiddelde leeftijd van de inwoners van Nederland bedraagt thans ca. 30 jaar en 9 maanden. De sterfte van kinderen beneden 1 jaar was in 1948 zeer gunstig en bedroeg 28.5 per 1000 levendgebore nen. tegenover 33.1 in 1947. Het sterftecijfer van 28.5 per 1000 le vendgeborenen, tegenover 33.1 in 1947, Het sterftecijfer van 28.5 oer 1000 levendgeborenen is het laagste tot dusver in Nederland geregis treerd. De cijfers voor Zweden en Nieuw Zeeland liggen echter nog lager, in beide landen bedroeg de zuigelingensterfte in 1947 25 per 1000. Naar schatting spelen ongeveer 100.000 Britten elke Zondag voetbal in clubverband, maar er bestaat geen nationale organisatie, die hun belan gen behartigt. De F.A. wenst geen contact met hen en zou drastische maatregelen nemen tegen elke of ficial of speler die op enigerlei wijze deelnam aan een Zondagmiddag wedstrijd. Er bestaan enkele bonden voor voetbal op Zondag en Minister-Pre sident Attlee is president van een ervan. Ook verscheidene Lagerhuis leden verlenen hun steun. Besloten is nu een organisatie te stichten dio als eerste taak zal hebben de bedrij vigheid van alle Zondagclubs op na tionale basis te coördineren. Men hoopt nu dat de F.A. dit stre ven zal steunen en begrip zal tonen voor de moeilijkheden van tal van prima voetballers die het spel alleen op Zondagen kunnen beoefenen, aangezien ze dan alleen vrij zijn. Mgr. Visser vestigt zich in Nederland PURWOKERTO, 21 Febr. (Ane- ta) De Apostolisch Vicaris van Purwokerto, Mgr. B. J. Visser, ver trekt naar Nederland, waar hij zich zal vestigen in Arnhem. Mgr. Visser behoort tot de missionaris sen van het H. Hart. Hij werd in 1927 pastoor te Purwokerto. Na verblijf in Japanse gevangeniskam pen keerde hij in genoemde plaats terug doch wegens onrust in dit gebied moest hij naar Batavia ver. (rekken. In 1947 kon hij zijn mis sie-arbeid hervatten. ET ging in en buiten! de Kamer over abandon neren. Men vraagt mij, wat dat is. Nu, hier ging het over abandonneren ten aanzien van Indonesië door Nederland. En abandonneren is o.a. af stand doen, in de steek laten, overlaten aan zijn lot, prijs geven van, enz. Dat doen wij niet en nooit, zei de vorige en de tegenwoordige regering, de eerste bij monde van minis ter Beel, de laatste door de mond van minister van Maar- seveen. In de mond van de regering past dat vooral in de zin van niet aan zijn lot over laten, prijs geven. Dit laatste ook in de zin van „rechten prijs geven op". En ook „in de steek laten", of rechten afstaan op, of het beheer overlaten aan (een ander!). Het is ook nog te verstaan in de zin van „loslaten van een prooi"! Maar dat was mis schien de vertaling, toen de oppositie dit woord in de mond nam.En dan is er( nog een begrip in de zin van „avec abandon", dat wil zeg gen, vrijmoedig, en dat is de 'betekenis, die een afgetreden minister er aan hecht, als hij een gfote broer wilde drei genNu, er valt nu wel een en ander uit te zoeken over wat „abandonneren" be tekentMaar wij aban- edonneren niet, d.w.z. wij ge ven Indië niet weerloos prijs aan vreemde machten, noch in het Oosten, noch in het Wes ten In lang vervlogen tijden was het Dal van Beisan in Palestina beroemd om zijn vruchtbaarheid, zodat één der oude Joodse geleerden het de Poort naar de Tuin van Eden noemde. Duizend jaar verwaarlozing maakten van deze strook grond een barre woestenij met slechts struik gewas als vegetatie. In 1937 werd hier de nederzetting Maoz Haim gevestigd, welks bewoners door middel van een irrigatiesysteem de vruchtbaarheid tenminste ten dele hebben hersteld. De stukken grond, die tenslotte ongeschikt voor de cultuur bleken te zijn, werden voor de aanleg van visvijvers gebruikt. Thans is de nederzetting aan gewezen als één der opleidingscentra voor nieuwe immigranten. Hier is een aantal hunner bezig zich te bekwamen in de visserij in een kunstmatige vijver. naar verbruiksgoederi/a tegen de huidige prijzen. In het rapport van generaal Clay wordt opgemerkt, dat er een klei ne, maar betekenisvolle verlaging van de prijzen in de westelijke zo nes sedert Kerstmis was. PROGRAMMA WOENSDAG 23 FEBRUARI HILVERSUM I 301 M. NCRV. 7.00 nieuws; 7.15 och tendgymnastiek; 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws; 9.00 be zoek bij jonge zieken; 10.30 morgen dienst; 11.15 Ferdinand Huyck, hoor spel; 12.00 NCRV-koor; 12.30 mede delingen land- en tuinbouw; 13.00 nieuws; 13.00 concert; 16.15 voor onze jongens en meisjes; 17.30 gr. platen; 18.00 Onze Ned. koren en korpsen; 18.30 regeringsuitzendin,g; 19.00 nieuws; 19.15 hoorspel; 20.00 nieuws; 20.15 Concertgebouworkest; 21.20 lezing; 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws; 23.57 sluiting. HILVERSUM II 415 M. VARA. 7.00 nieuws; 8.00 nieuws; 8.50 voor de huisvrouw; 9.00 gr. pi. VPRO. 10.00 morgenwijding. VARA. 10.20 onze keuken; 10.30 als de stofzuiger zwijgt; 12.00 Ac- cordeola; 12.30 mededelingen land en tuinbouw; 12.38 The Kilima Hawaiians; 13.00 nieuws; 13.20 Dolf van der Linden en zijn orkest; 14.15 jeugdconcert; 15.00 voor de kleuters; 15.30 de Regenboog; 16.00 de Rood borstjes; 17.15 The Ramblers; 18.00 nieuws; 19.00 de volkswoningbouw; 19.15 regeringsuitzending. VPRO. 19.30 zo zingen wij onze jeugdliede- ren: 19.40 jeugdnieuws; 19.45 lezen in de bijbel. VARA. 20.00 nieuws; 20.20 uit beroemde operettes; 21.15 hoorspel; 23.00 nieuws 23.15 gr. pl. De werkloosheid in de Engels- Amerikaanse zóne van Duitsland is thans het grootst, sedert het be gin van de bezetting, aldus meldt generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland in zijn halfmaandeiijks rapport aan Washington. In Januari nam de geregistreer de werkloosheid met 200.000 ge vallen toe tot een totaal van 944.200 aldus het rapport. De toeneming was zo groot, dat seizoenfactoren er niet alleen schuldig aan kunnen zijn. Tot de redenen, die voor de toeneming naar voren worden ge bracht. behoren: de scherpe afne ming van industriële activiteit, veroorzaak door het toenemend ge brek van gelden, het stroomtekort in het zuiden en de afnemende vraag MOEDER VOND ZOON DOOD IN BAD Zaterdagavond werd de 15-ja- rige Jan van Mastrigt te Rotter dam door zijn moeder bewuste loos in bad aangetroffen, 't Bleek, dat het water onder stroom stond, tengevolge van het feit, dat een lampje in de badkuip was geval len. Gedurende een uur werd op de jongen kunstmatige ademha ling toegepast, hetgeen echter niet meer mocht baten. De „Weltevreden" naar Batavia Onder meer beladen met een aantal bebakeningstonnen voor de Indonesische wateren, een voor de R.P.M, bestemde 50 tons „kantel- bak" van 25 m. lengte en een vier tal jachtvaartuigen ter bevordering van de watersport in Indonesië, vertrok het m.s. „Weltevreden" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd Maandagmiddag naar Bata via. Hoofd vrachtbedrijf KLM Tot hoofd vrachtbedrijf der KLM is met ingang van 1 Maart a.s. be noemd drs. D. S. F. de Boer, thans onderdirecteur van de N.V. ATO, voorheen van Gend en Loos. V D;e door de Russische bezetting gelicenceerde „National Zeitung" die geldt als het blad van de voormalige nazi's, heeft in een correspondentie uit Amsterdam scherpe aanvallen op Nederland en het koninghuis gericht. In een heden gepubliceerd be richt heet het: „inzinken der hoge morele opvattingen der 'Nederlan ders, die werkelijk eens aanwezig geweest zijn, werkt in hoogste kringen door. Met Indoneesia heeft het koninghuis ook de laatste kans verloren om de achting in de we reld en in het eigen land terug te winnen. Ieder oprecht denkend mens zal deze als -politie-actie aangeduide onderdrukking van een vrijheidlievend volk met verach ting beschouwen. Ieder zal hieraan de onzelfstandigheid herkennen van het koningshuis, dat onderdanig werd aan een corrupt zakenland." In deze correspondentie wordt voorts gezegd dat in alle Nederland se steden „bijna van uur tot uur" protestvergaderingen tegen de In donesische politiek der regering worden gehouden en dat het volk zeer ontstemd is over het feit dat de regering „slechts om zakenbe- langen te dienen mannen en zonen in 't verderf, jaagt". De stad Rot terdam wordt door de schrijver, die zich Dash Trogg noemt, gekarakte riseerd als „een stad van zwarte handelaren". Besmettelijke veeziekten In Januari 1949 was het aantal met mond- en klauwzeer besmette boerderijen in Nederland 568, waarvan 280 nieuwe gevallen, In de provincies waren de cijfers (het aantal nieuw besmette boerderijen tussen haakjes): Groningen 41 (40) Friesland 43 (24), Drente 22 (21), Overijsel 35 (28), Gelderland 29 (27). Utrecht 13 (6), Noordholland 70 (39), Zuidholland 120 (34). Zee land 52 (10), Noordbrabant' 99 (29), Limburg 44 (22). West-Europese T uinbouwconferentie Op 20, 21 en 22 April zal te Lon den een tuinbouwconferentie wor den gehouden, waaraan de produ centeorganisaties van de Benelux- landen, Denemarken, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zullen deelnemen. Het voorstel tot het houden van deze conferentie is uitgegaan van de Marshall-com missie van de IFAP. die op 7 en 8 Februari 1.1. te Parijs haar tweede vergadering heeft gehouden. Ahlbrecht voor Raad van Cassatie Voor de Raad van Cassatie diende Maandag het beroep van de Duitser A. L. W. Ahlbrecht uit Dusseldorf, Sturmscharfuehrer bij de Sipo, tegen de sententie van het Arnhemse Bijzonder Hof, waarbij hij tot dté doodstraf was veroordeeld. A. die zichzelf „rechercheur bij de staatspolitie" noemde heeft, volgens een groot aantal getuigenverkla ringen de arrestanten die hij moest verhoren, op een gruwelijke wijze mishandeld. Zijn geliefkoosd wapen was een knuppel van staal draad en rubberslang. Een van zijn arrestanten heeft hij tijdens een verhoor zeven maal bewusteloos geslagen. A. verklaarde echter, dat hij niets van 'die mishandelingen afwist. Getrapt had hij zijn arres tanten wel, want dat mocht. Ook heeft hij een arrestant, de heer Budding in Veenendaal neergescho ten. De proc. fiscaal achtte de moord en de mishandelingen bewezen en de doodstraf daarvoor de juiste straf. Hij concludeerde derhalve tot verwerping van het beroep. Uit spraak 21 Maart a.s. Dief bleek tevens deserteur te xyn Zaterdagmiddag arresteerde^ de recherche te 's-Gravenhage de 19- jarige A. B., die verdacht werd van diefstal van lood c.q. heling. Aan de politie was bekend, dat B. eveneens werd gezocht als deser teur. Aanvankelijk ging B. gewil lig mee, doch toen hij met de politie in debus stapte rukte hij zich los en nam de vlucht. Door de recherche werden 3 waar schuwingsschoten gelost. Daar de vluchteling niet bleef staan, werd de achtervolging door een aantal straten voortgezet. Eindelijk ge lukte het, de man weder te arres teren. Tegen deze arrestatie ver zette hij zich heftig. Hij kreeg hulp van een groot aantal bewo ners van die buurt, die hem trachtten te ontzetten. Met de gummistok moest de politie ruim baan maken. B. is ter beschikking van de militaire politie gesteld. Wie met de Berlijnse S-Bahn naar Zehlendorf reist, ziet in de buurt van het station Botanische Tuin een groot blok etage woningen, dat de naam draagt van Martha Washington, de vrouw van de eerste president der Verenigde Staten. In deze woningen zijn de familieleden van de employé's der Amerikaanse bezettingsautoriteiten gehuisvest. Levenslange gevangenisstraf eiste de advocaat-fiscaal, mr. J. Donker, Maandagmiddag tegen de 40-jarige opperwachtmeester J. J. Schoenmakers uit Schiedam, die voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechts hof terecht stond. S. werd ervan beschuldigd, als lid van de politieke dienst te Schie dam talloze huiszoekingen te heb ben verricht, verscheidene personen aan de S.D. te hebben uitgeleverd en de hulpagent Magielsen, die op 18 Oct. j.l. ter dood werd veroor deeld, te hebben aangezet tot het verraden van 12 agenten, die gere geld naar de Engelse zender luis terden. Alle agenten kwamen om het leven. Deze zaak diende reeds op 4 Oc tober van het vorige jaar voor de ze kamer, doch op verzoèk van de verdedigster, mr. L. H. P. Sonne- veldNeyssel, werd de zaak aan gehouden voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport. Op de zitting van Maandagmid dag bleek, dat de conclusie van dit rapport was, dat v'erd. geheel toe rekeningsvatbaar geacht diende te worden. Op verzoek van de raads vrouwe waren nog 13 getuigen a décharge gedagvaard, allen Schie dammers, o.a. enige dokters en le den van het politiecorps. Velen van hen verklaarden dat verd. de ille galiteit goede diensten had bewe zen, terwijl allen zeiden niet te heb ben geweten, welkr rol verd. als DOOR AANHANGWAGEN GEGREPEN ^Maandagmorgen vroeg is de 30- jarige timmerman M. v. Deuren uit Overschie op de Boezemsingel te Rotterdam door de aanhang wagen van een vrachtauto gegre pen. Met een zware hersenschud ding en inwendige kneuzingen is hij naar het Bergeweg Ziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de morgen is overleden. Bevelhebber in Noord-Nederland Generaalmajoor der artillerie H. J. J. W. Dürst Britt, voormalig commandant 7 December Divisie, is benoemd tot bevelhebber in het 4e militaire gewest (Noord Neder land). Nederland bij Amerikaanse touristen in trek Dat de door Nederland in Ame rika gevoerde toeristische propa ganda vruchten begint af te wer pen, blijkt uit het feit, dat in 34 van de 37 gezelschapsreizen welke Thos. Cook Son, New York, voor het seizoen 1949 naar Europa heeft geprojecteerd, Nederland is opgenomen. Onder deze reizen bevindt zich o.m. de „Garden Lo ver's Tour". De deelnemers hier aan zullen gedurende een week door de mooiste gedeelten van ons land worden gevoerd. De Ame rican Express Co. heeft Neder land in 45 van de 49 gezelschaps reizen naar Europa opgenomen. lid van de politieke dienst had ge speeld. S. verklaarde, dat het helemaal zijn bedoeling niet was geweest de agenten te verraden. Hij zeide er tegen M. iets van te hebben ver teld. Verdachte had een situatie tekening bij zich van de kamer waar de agenten naar de radio luisterden en dezev tekening had M. te zien gekregen. Verdachte meen de, dat door deze beide gebeurte nissen. de agefiten werden verraden De advocaat-fiscaal wilde niet ontkennen, dat verd. ook goede da den had verricht, doch zijn slechte daden domineerden wel zo sterk, dat hij een zeer zware straf op zijn plaats achtte. Uitspraak over 14 dagen. BIDWEG TE MAASTRICHT Naar schatting 30.000 Maas trichtenaren hebben Zondagavond deelgenomen aan een reusachtige bidweg, welke was georganiseerd op korte termijn als een gebeds demonstratie wegens de ernst van deze tijd. De doodkist van St. Ser- vaas, bevattende het gebeente van de eerste heilige bisschop van Maastricht, werd in de stoet mee gedragen. De Bisschop van Roermond, Mgr G. Lemmens, de commissaris der koningin, mr. dr. F. Hoeben, de burgemeester van Maastricht, Jhr mr. W. Michiels van Kessenig, en de vrijwel voltallige geestelijk heid van de stad vertegenwoor digden het geestelijke en wereld lijk gezag van de Limburgse hoofdstad. De tienduizenden man nen, vrouwen en kinderen, voor een gedeelte gegroepeerd in di verse organisaties, vormden een indrukwekkend leger biddenden, dat door een groot gedeelte van de stad trok. In de St. Servaas- kerk teruggekeerd heeft de bis schop van Roermond na een plech tig, door hem gecelebreerd lof, een korte toespraak gehouden, waar in hij de katholieken van Maas tricht wees op de grote ernst van deze tijd en op de noodzakelijk heid der beleving van hun geloof. Handel in textielpunten De arrestatie van personeelsle den van de Blooker Fabrieken te Amsterdam, die zich aan diefstal van chocolade, cacaoboter enz. schuldig hebben gemaakt, heeft de rijkspolitie te Diemen tevens op hét spoor gebracht van een handel in textielpunten. Een der helers, een zekere G. O-, heeft zich namelijk tevens aan zwarte handel in textielpunten schuldig gemaakt. Het onderzoek in deze zaak vorderde enige tijd, doch is thans zover gevorderd, dat O. be kend heeft minstens 8000 punten Verhandeld te hebben. Hij kocht w/.c weer van de befaamde onbe kende op het Waterlooplein. „ONVINDBARE PIMPERNEL" KRIJGT VIJF JAAR De Zutphense rechtbank heeft II. M. uit Wageningen, tijdelijk woonachtig te Amsterdam, conform de eis veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. M. had zich sctiuldig ge maakt. aan een onafzienbare reeks inbraken en diefstallen op de Ve- luwe. Hij had daardoor de bijnaam verworven van „onvindbare Pim pernel". Bij de 136 inbraken ont vreemdde hij in totaal een bedrag van f 5000.aan contanten, voor een waarde van f 13.000 aan tex tiel en andere distributie-goederen el verder 44 fietsen, benevens een aantal motoren, auto's, radiotoe stellen enz. Twee van zijn mede plichtigen, O. M. B. uit Rde, die 43 ma^ mee was geweest eri J. V. uit Amfferdam, die 47 maak op de uit kijk had gestaan, werden veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. De „onvindbare Pimpernel", die 25 iaar is, heeft bovendien nog een straf te goed van vijf jaar, hem op gelegd door het Bijzonder Ge rechtshof. Prestatie van Stork Bij de Koninklijke Machinefa briek Gebr. Stork en Co. te Hen gelo zijn de twee grootste Diesel motoren gereed gekomen, welke deze onderneming ooit heeft ge maakt. Ze zijn bestemd voor het vlaggeschip der NorskeAmerika Linje, dat in bouw is bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam. Elke mo tor heeft een vermogen van 8175 pk. De zeven cylinders van elke motor hebben een diameter van 72 centimeter. BOERDERIJ MET VEE IN DE VLAMMEN DEVENTER. Maandagmiddag brak in Olst, in de buurtschap de Nul, door een ongeluk met een fornuispot, brand uit in de grote met riet bedekte boerderij van de landbouwer Derks. De boerenbe- huizing ging geheel in vlammen op evenals de totale veestapel, nl. 12 stuks rundvee, een paard en enige varkens. Bovendien gingen de meubelen verloren, De brand weer kon niets uitrichten en moest zich tot het nablussen be palen, Alles was verzekerd. Hoge boete voor N.V. Bruynxeel De economische politierechter te Haarlem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de N.V. Bruyn- zeel's Deurenfabriek te Zaandam, die door de tuchtrechter wegens het berekenen van te hoge prijzen een boete van ruim f 88.000 was opgelegd. Het vonnis luidde een aantal boeten tot een totaal be drag van f 26.202 wegens het niet nakomen van administratieve ver plichtingen en 'het te veel vragen voor goederen, welke de firma leverde. Het dertigste schip van Holland-Amerika-Lijn Maandagmorgen is het nieuwd schip van de Holland-Amerika- Lijn, het s.s. „Schiedijk"', dat Za terdag de werf van Harland and Wolff te Belfast verliet, te Rotter dam aangekomen. Deze nieuwe aanwinst, het dertigste schip van de Holland-Amerika-Lijn, is een zusterschip van de nieuwe „Soest- dijk", die sinds 2 November van hét vorig jaar in de vaart is. De „Schiedijk" werd Maandag door een der directeuren van de H.A.L., de heer F. C. Bouman, namens de maatschappij overge nomen. Met Maart meer sigaren Het staat vrijwel vast, dat de productie van sigaren voor binnen lands gebruik, die tot dusverre 36 pet. van die van 1939 bedroeg, per 1 Maart op 40 pet. van dit kwan tum gebracht zal worden. „Kitty Knappert" Een jongedame, die zich voorstelde als Kitty Knap pert en verbonden aan het Vrije Toneel van.Cor en An ton Ruys, kwam dezer dagen een modezaak in Tilburg binnenstappen. Zij vertelde 's avonds in Oisterwijk te moeten spelen. Daar zij dan een modieus jurkje nodig had in het op te voeren werk, verzocht zij de eige nares een japonnetje af te staan. Als tegenprestatie zou voor het huis, dat zo vrien delijk was aan het verzoek te voldoen, reclame gemaakt worden. De eigenares schonk er geen aandacht aan, dat Kitty Knappert niet aan het Vrije Toneel verbonden is, maar aan de Residentie Ope" rette en was onmiddellijk bereid een jurk af te staan. Eerst later kwam zij tot de ontdekking dat zij was beet genomen. Thans speurt de recherche naar de oplieht- ster. FEUILLETON 18 „Je hebt hem dus gekend," zei ze. „Ik mis hem verschrikkelijk en dat is het geval ook met moeder... hoewel hij toch vaak zo hard en „Je hebt nog twee broers?" ruw tegen haar kon zijn." vroeg Jean. „Ja. De oudste, dat is Karei, is bij de marine en de jongste, Ernst die is pas zestien, maar heel stoer en groot van stuk wil hiervandaan en naar Canada trek ken." Ze had een ogenblik gezwe gen en toen gevraagd: „Als er hier ooit eens oorlog zou komen, ging jij dan meevechten?" Hij had zichzelf die vraag meer malen gesteld, zowel voor als na de dood zijner moeder. „Ja Ik ben te oud om bij de luchtmacht te komen, maar bij de infanterie zullen ze me nog wel kunnen gebruiken. Ik ben nu twee en dertig", zei hij met gefronste wenkbrauwen." Ik denk, dat jou dat wel oud zal toeschijnen." „Welnee," antwoordde zij ernstig gemeend. „Ik ben bijna vijf en twintig en na de één twee en twintig jaar zijn alle mensen van dezelfde leeftijd." De heerlijke namiddag gleed snel voorbij en tegen zonsondergang waren ze met alle boodschappen door A. F. klaar en reden naar Valkenburg terug, waar hij haar voor de zaak van Peters afzette en zelf naar zijn huis terugreed. Na de dood van zijn moeder had dat huis hem rustig en vreedzaam toegeschenen, doch nu hij erin te rugkeerde kwam het hem hol en te groot en te vol met ouderwetse zware meubelen voor en hij vond het somber en saai. Voordat hg naar bed was gegaan, had hij aan de open voordeur staan luisteren naar het gemurmel van de beek dat hem opeens tot het besef had gebracht, dat hij nog nimmer had gehad; hij verlangde namelijk naar de volgende dag. Morgen zou hij Cato van Oorschot weder kunnen ontmoeten. En terwijl hij daar al leen stond in het winderige duister, hoorde hij zichzelf hardop zeggen: „Ik ga met haar trouwen. Dat is het enige, wat me altijd ontbroken heeft." Nu was die avond zeven jaar en 'n paar maanden geleden en vroeg hij zich af wat het was geweest, dat hem zo plotseling en beslist liefde voor Cato van Oorschot had doen gevoelen. Maar wat de oor zaak ook geweest 4 mocht zijn, hij was, bewust of onbewust, op Cato verliefd geworden en dat even ge makkelijk en vanzelfsprekend als hg adem halen moest. De ene dag stond hij nog geheel alleen op de wereld en de volgende was het hem reeijs onmogelijk, zich zijn verdere leven zonder haar voor te stellen. Toch stelde hij het van de ene week in de andere uit, haar ten huwelijk te vragen omdat hij bang was, dat ze hem zou afwijzen. Eindelijk op een achtermiddag in Mei stapte hij de winkel van Peters binnen en vertelde aan de oude heer, dat hij zijn helpster bij hem kwam weghalen om het verdere deel van de dag met haar uit te gaan. Peters trok een lang gezicht en Cato keek hem verbluft aan, maar Jean zei eenvoudigweg: „Kom mee, Cato... ik moet eens ernstig met je praten." Verwonderd maar gewillig volg de ze hem .Halverwege zijn woning gekomen bleef hij stilstaan op de stille weg en greep haar hand. „Toos", zei hij hees, „Toos, ik weet niet goed, hoe ik het zeggen moetmaar je moet met me gaan trouwen. Morgen of volgende week of volgende maanddat laat ik aan jou over. Maar je moet het doen!" Cato begon te lachen en dat was eerste keer, dat hij haar echt har telijk had horen lachen en die lach vervulde hem een gemengd gevoel van blijdschap en angst. Toen ze eindelijk uit haar woorden komen kon, antwoordde zij. „Och, Jean, ik dacht een ogenblik dat je stapel geworden was. Natuurlijk wil ik dolgraag met je trouwen Hjj staarde haar doordringend en bijna wanhopig aan. „Heb je me dan werkeljjk lief, Toos? Ben je daar volkomen zeker van?" Ogenblikkelijk werd ze ernstig en ï-ustig. „Heus, Jean." antwoordde ze langzaam. „Ik houd van jou méér dan ik gedacht heb ooit van iemand te kunnen houden. Ik ben afschuwelijk bang geweest „Bang? Waai-voor?' „Bang, dat je niet zou vragen om te trouwen. Maar nu," ze haal de even diep adem, „nu gaan we trouwen, wanneer jij maar wilt." Haar stem was even ruscig als haar ogen, doch ze begon heftig te blozen, toen hij Zich naar haar toe boog en zijn armen om haar heen sloeg. „Oh, Toos!" zuchtte hij, „Toos, ik Jean haalde het gouden horloge, 'n erfstuk van zijn vader, uit zijn zak. In de schemering kon hij de wijzers nauwelijks onderscheiden, maar het scheen hem toe bg half negen te zijn; Toos hield het lang uit op die eerste ontvangdag van de ^Sandersen. Ze had erop aange drongen, dat hij met haar mee zou gaan, maar hij zag op tegen de ho ge stoep voor het huis cn ging lie ver niet. Dat zei hg echter niet tegen haar; hij zei alleen maar: „Och, ik deug niet meer voor zul ke fuifjes, Toos. Ga jij maar... en vertel mij dan als je terugkomt, hoe het geweest is". (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3