Nieuw Interpretatie van Minister van Maarseveen inzake het plan-Beel bevredigt niet 1 jaar schrikbewind in Tsjecho-Slowakije Togliatti doet een aanval op Z. H. de Paus sn het werk ten Dr. Beel gaat voeren met de besprekingen republikeinen „DE E C E L" 14 Heiloo 2850 stuurn zijn EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Berlijn „vliegt" de lente tegemoet Woensdag 23 Februari 1949 44e Jaargang No. 11496 Premier van Oost-Indonesië over de situatie Souvereiniteitsoverdracht dient zo spoedig mogelijk te geschieden Geen bezwaar tegen inschakeling van de U.N.O.-commissie Het standpunt van de fractie Zaterdag publicatie gewichtige besluiten Zapotocky beschuldigt vier vroegere politici van staatsgreep-poging Rode patrouilles in Praag Het rode leger moet paraat zijn Gesneuveld in Indonesië Geheime N.S.B.- organisatie opgerold Kroniek en Kritiek Koningin Juliana te Sankt Anton „Zo aantrekkelijk mogelijk"? VAN AMSTERDAM 21 Februari 1949 A 162V4 160»/s 159'/! A 161 148V4 161 >/2 A 164 A 160>M 154'/! 153% A 85»/s 79 (is A 95 92»/2 A 45 42 A 136 A 145% 143 141 A 1363/4 -3 3 3 3 iel. iel. 3 100% 97/* 97 ÏOOA 97 97»/! 97»/! 30 A 100"/.« 96 cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cv A cvA cvA - 100% - 96% - 96% - 100»/2 - 96» - 97»/< - 97»/4 - 80»^ r- 100'/l - 95»/< 50% 50% 23% 74% 43 42% 16% 49% 43% 55»/4 35»/s 34% 22'% 21% 8% 4% 10 15% rekingen opent over ploe- ;1 en lonen, het hervatten der werk en zal de commissie, welke oor het uitbreken van de werkzaam was, om voor de 'beiders een be'tere vergoe- or nachtwerk tpt stand te met spoed haar werkzaam- oortzetten. lorstel werd met overgrote leid aangenomen, ofdbestuur van de oVerkoe- werkgeversorganisatie ipvaartver. noord zal in 'adering van hedenochtend ijven behandelen. ■gadering besloot ten slotte, antwoord mocht worden n, de staking onverminderd i voortzetten. Hedenmiddag e stakers opnieuw bijeen eventuele antwoord op hun te vernemen. Ed. AFWERKERIJ: TWEE iJES, gewend met naald en un; VERIJ: TWEE PIENTERE villen en kunnen aanpakken tig. Goed loon en goede -16 jaar. Onmiddellijke in- - Persoonlijke aanmelding i en kinderstoelen zijn oed gesorteerd, prima beukenhout ge- spiegelglad gelakt. ige Box, met >odem, speel- 80 x 100 sn hoog en laag ;root speelbord 22.50 10 n cape, prach- I, 'n pronkstuk ine /pakje, in de uren 690 ■jurkje, lodelletje 590 e, in rood en zuiver wol «5 truitje, in drie ■er wol 420 ur, (lakentje en e van ouds be- ig kwaliteit m. 580 rraad 120 prima kwa- linke maat 110 vetje, in de div. en modellen, no bieding c 130 Timelaar, ie, div. leuke naf et „COMPLEET" i helpen n de Bijzondere Raad van rvereniging te Alkmaar: aerpark 6, Postgiro lUSUl» Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tariaf per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.— familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is. 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draerfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BATAVIA (Aneta). Anak Agung Gde Agung, de premier van Oost-lndonesië, heeft Dinsdagavond in een rede voor radio Makassar gezegd, dat een loyale en efficiënte aanvaarding en uitvoering van het plan-Beel, met name van de daarin opgenomen snelle souvereiniteitsoverdracht, ons ongetwijfeld kan helpen uit het moeras van verwarring en wantrouwen, waarin Neder land en Indonesië dreigen onder te gaan. De interpretatie, die minister van Maarseveen echter van het plan-Beel heeft ge geven, namelijk, dat het statuut van de Nederlands-Indonesische Unie en de afzonderlijke verdragen, die gesloten moeten worden, tot stand dienen te komen voor de souvereiniteitsoverdracht, bevredigt ons zeer moeilijk. Immers wanneer de totstand koming van het statuut van de Unie en van verdragen gesteld wordt als voorwaarde, waaraan moet worden voldaan, voordat van souvereiniteitsoverdracht sprake zal kunnen zijn, dan blijft er wei nig plaats voor de verwachting, welke de aan dit plan ten grond slag liggende conceptie zo aan trekkelijk en aanvaardbaar maakt namelyk, dat de overdracht van BEREIDS SPRAKEN wij over het standpunt van de K.V.P. Dat sloeg inderdaad met name op het stand punt van -de Kamerfractie. Dat is niet hetzelfde als het standpunt van de Partij. In zoverre dus kan de titel van ons artikel van Zaterdag misverstand doen ontstaan, al blijft óók de conclusie juist, dat de K.V.P., de Partij dus, zich ten aanzien van de ontwikkeling van het Indische probleem niet onbetuigd kan en zal laten; zou in dit stadium van de zaak een manifest, wellicht aan het gehele Nederlandse volk gericht, niet doeltreffend zijn? Wat nu zie deze titel! het standpunt van de fractie aangaat, mag er geen misverstand ontstaan. De fractie is niet hetzelfde als de Partij. De Partij uit wensen en be pleit wesn, o.a. in het program, dat niet door de Fractie, maar door de Partij wordt vastgesteld. De Fractie aanvaardt dit program als een grondslag van haar werk. Zij neemt dit als een richtlijn, om in de practische politiek het mo gelijke te bereiken. (Diepste funda ment daarbij, dus van het eigenlijke urgentie-program, is het Algemeen Staatkundig Program, het program van beginselen, waarmee de hand niet te lichten valt!) De KVP-fractie vertegenwoordigt de Partij in 't Parlement mêt 32 van de 100 afgevaardigden. De fractie heeft het dus niet alleen voor het zeggen. Zij steunt de Regering naai de mate van de instemming, welke zij het Regeringsprogram kan geven. Ook wanneer dat, zoals nu, een z.g. extra-parlementair kabinet betreft, waarmee de band met de partijen al licht losser is. Vooral wanneer, zoals nu, in het vertrouwen dat de Fractie in het kabinet had, een deuk is ge komen. Hebben zo èn Partij èn Fractie haar eigen verantwoordelijkheid, dan is er „ook nog" de eigen verantwoor delijkheid van de Regering, bijzonder sterk in gevallen, dat „om redenen van staatsbelang", niet alles wat de Regering weet of denkt, openbaar gemaakt kan worden. In die omstan digheid blijkt het Indische probleem nu wel sterk te leven. Omdat dit „geheime" standpunt van de Regering natuurlijk niet on begrensd kan worden doorgevoerd, houdt de Fractie natuurlijk haar taak van toezicht en controle. Maar geen enkele Fractie kan op de zetel van de Regering gaan zitten. Zou het tussen Kabinet en Fractie helemaal fout lopen, dan zou een kabinetscrisis onvermijdelijk zijn. .Maar wie een kabinetscrisis forceert, moet „de zaak opknappen" en te voren, weten, of hij daartoe in staat is. Dat kan de K.V.P.-fractie in de Indonesische kwestie tot nog toe niet. Om concreet te zijn: indien de K.V.P. geheel tegenover höt kabinet komt te staan en de P.v.d.A., V.V.D. en C.H.U. doen dat niet, dan zou de Partij terecht komen in het schuitje van de absolute oppositie der A.R. e.d. en met dat schuitje zou de KVP de regeringszee toch ook niet kun nen bevaren! Vandaar dat het standpunt van de Fractie, sinds-het ontstaan van „de barst in de vaas", sinds het aftreden van mr. Sassen is: ons vertrouwen is geschokt, maar niet geheel ver dwenen. Dus de K.V.P. had géén reden, de motie van wantrouwen van Schouten c.s. te steunen. De Fractie hoopt, dat de verdere uitvoering van de gedragslijn der Regering in zake Indonesië, het haar mogelijk zal ma ken, het vertrouwen volledig te herstellen. Maar: de spanning duurt nog voort, gaf Prof. Romme al te kennen in de „Volkskrant" de souvereiniteit inderdaad op zeer korte termijn zou kunnen geschieden De regering van Oost-lndonesië acht het noodzakelijk, dat reeds aanstOTids de noodzakelijke voorzie ningen voor de overdracht van de souvereiniteit op een in de nabije toekomst liggend tijdstip zal wor den voorbereid, d.w.z. niet na, noch tegelijk met de arbeid, welke daar toe moet worden gericht op de constructie van de nationale fede rale regering, die alleen tot stand kan komen als resultaat van over leg en overeenstemming tussen de vertegenwoordigers van de gebie den, die straks de Ver, Staten van Indonesië zullen vormen. Zij treedt daarbij op als eerste regering van de Onafhankelijke Souvereino Ver enigde Staten van Indonesië en zal op de dag van erkenning als zoda nig, dat is op de dag van de sou vereiniteitsoverdracht, voorlopig een bilateraal verdrag sluiten, waarin in afwachting van een de finitieve regeling van de verdrags verhouding tussen Indonesië en Nederland op voorlopige, tijdelijke voet de voor de nieuwe rechtsorde noodzakelijke voorzieningen worden getroffen. Anak Agung vervolgde: Dit verdrag zal slechts de beginselen bevatten, die aan de latere defi nitieve verhoudingen ten grond slag zullen liggen en zal tevens de voorzieningen regelen, die als gevolg van de souvereiniteits overdracht noodzakelijk zijn. Op deze wjjze zal het verdrag inder daad snel tot stand kunnen ko men. Ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad zeide de pre mier, dat het standpunt van Oost- lndonesië reeds door president Su- kawati bij de opening van het par lement werd bekend gemaakt, doch dat het ,,geen zin heeft om de reali teit die door vrijwel de gehele we reld als zodanig aanvaard is, af te wijzen". Hij achtte het geen bezwaar om de commissie van de Ver. Na ties in te schakelen, wanneer deze kan bijdragen tot een snelle en goe de oplossing van het Indonesische probleem. De regering van Oost-lndonesië acht overleg met alle betrokkenen noodzakelijk, „derhalve ook en niet in het minst, met de republikeinse leiders en regeringspersonen De re gering van Oost-ïndonesië begrijpt, dat deze leiders en regeringsperso nen volledige bewegingsvrijheid verlangen en acht het van groot belang, dat de Nederlandse rege ring bereidheid zal tonen aan dit verlangen te voldoen," aldus de premier van Oost-lndonesië in zijn rede voor radio-Makassar. Dr. Valentine terug naar Nederland NEW YORK. 22 Febr. (ANP-Ane- ta) Dr. Alan Valentine, het hoofd van de E.C.A.-missie in Ne derland, die in verband met -de be handeling van de voortzetting van de E.C.A.-hulp door het Congres enige tijd in de V.S. heeft vertoefd, is Dinsdagmorgen per K.L.M.-vlieg- tuig weer naar Nederland vertrok ken. NA AANKOMST DR. BEEL TE BATAVIA Van officiële zijde wordt" het volgende medegedeeld: Gedurende het bezoek van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon aan Nederland heeft deze een intensief over leg gepleegd met de Neder landse regering over het Indo nesische vraagstuk in al zijn aspecten en over de in de toe komst te volgen vaste gedrags lijn. Daarover zijn gewichtige besluiten genomen, welke on verwijld gepubliceerd zullen worden, zodra dr. Beel in Bata via is teruggekeerd. De publi catie, die Zaterdag a.s. ver wacht kan worden, zal gelijk tijdig te Batavia en te 's-Gra- venhage plaats vinden. Dr. Beel keert thans naar Indonesië terug, geheel op de hoogte van de inzichten van de Nederlandse regering en voor zien van de nodige volmachten. ONDERSCHEIDING TERUGGEZONDEN In navolging van verscheidene anderen heeft de heer P. Alberts te Enschede, een bekende figuur uit de illegaliteit, dezer dagen de onderscheiding, welke hij in 1946 van de Amerikaanse regering heeft -ontvangen, teruggezonden uit protest tegen de houding van de Verenigde Staten ten aanzien van de Indonesische kwestie. „Blonde Piet" is de eerste Twen tenaar, die de door generaal Eisenhower ondertekende oor konde terugzond. PRAAG, 22 Febr. (Reuter). Minister-president Zapotocky heeft ter gelegenheid van de viering van de eerste verjaardag der communistische regering een radiorede uitgesproken, waar in de premier de namen bekend maakte van vier Tsjecho-Slo- waakse politici, die de „organisatoren van de staatsgreep" zouden zijn geweest, die de niet-communistische partijen, naar door de communisten wordt beweerd, in Februari 1948 hadden willen plegen. Deze vier „schuldigen" waren volgens Zapotocky: dr. Zenkl, de gewezen socialistische vice-premier,' dr. Drtina, ge wezen socialistische minister van justitie, Mgr. Sramek, de voor malige vice-premier en dr. Lettrich, gewezen president van de Slowaakse nationale vergadering. Dr. Zenkl en dr. Lettrich verblij ven buiten Tsjecho-Slowakije. Dr. Drtina die in Februari 1948 voor zijn woning te Praag gewond werd aangetroffen alsmede mgr. Sramek, bevinden zich nog binnen de Tsje chische landsgrenzen. In zijn radio-rede zeide Zapoto- De windkorenmolen van de heer Müller in Holten werd enige jaren geleden wegens ouderdomsgebre ken buiten bedrijf gesteld. De molenaar schafte zich een electro motor aan, de molen raakte in verval en dreigde uit het land schap te zullen verdwijnen. Vorig jaar is men met de eigenaar tot overeenstemming gekomen en nu zal de molen worden gerestau reerd met subsidies van het Rijk, Provincie, Gemeente, „De Hol landse Molen" en de A.N.W.B. In de kosten van de restauratie ad f 10.000 zal de eigenaar voor 2/3 bijdragen, wat wel als een uni cum mag worden beschouwd. cky verder, dat Tsjecho-Slowakije thans moet kiezen tussen voor waarts gaan in socialistische rich ting of terug vallen op de „oude kapitalistische exploitatie". "Het aantal leden van de commu nistische partij, dat voor Februari 1948 twee millioen bedroeg was thans toegenomen tot drie millioen Zapotocky zeide verder, dat de vruchten van het tweejarenplan reeds zichtbaar waren bij vergelij king van de toestand van het land in Februari 1948 met die van thans. Zowel Reuter als A.P. maken melding van een zenuwachtige stemming «onder de communisten in Tsjecho-Slowakije. In Praag en andere belangrijke centra zijn pa trouilles communisten samenge steld ter versterking van het po- litie-leger en de arbeidersmilitie. Behalve de openbare gebouwen het Praagse postkantoor in het bijzonder worden ook de huizen van regeringsautoriteien en leiders van de communistische partij en alle fabrieken sinds Zondag zwaar bewaakt. Hoewel niemand het nog openlijk heeft uitgesproken, aldus A.P., is het algemeen gevoelen oök onder de bewakingstroepen zelf, dat zij gedurende de „revolutieweek" een opstand moeten verhinderen. Volgens Reuter wordt deze week ook des nachts gepatrouilleerd door uitgekozen groepen leden van de communistische partij. Ook vrou wen zijn voor speciale diensten op geroepen De burgemeester van Praag heeft .officieel gewaarschuwd tegen het vervaardigen van explo- siva. Generaal Svoboda, de Tsjecho- Slowaakse minister van landsver dediging heeft Dinsdagavond ter gelegenheid van de 31ste verjaar dag van het rode leger, hulde ge bracht aan de Sovjet-Unie ,.de trou we vriend van Tsjecho-Slowakije" en aan de taak, die het rode leger heeft vervuld bij de bevrijding van Praag in 1945. ,,Het rode leger," al dus generaal Svoboda, ,,is onze borstwering." Vrijdag vindt te Praag een grote parade plaats van soldaten, veilig heidspolitie en arbeiders-militie. President Gottwald zal die dag een radio-rede uitspreken. Mgr. Sramek, de voormalige vice- premier van Tsjecho-Slowakije, die gisteren met drie andere vroe gere politici door de communis tisch^ premier Zapotocky schuldig werd bevonden aan een poging tot staatsgreep in 1948. Staat thans Mgr. Sramek hetzelfde lot te wachten als Hard. Mindszenty? MAARSCHALK BOELGANIN GEEFT DAGORDER Maarschalk Boelganin, de Sov- !jet minister van de gewapende strijdkrachten, heeft een dag order uitgevaardigd, waarin wordt aangedrongen op „een hogere standaard van militaire paraat heid, die constant wordt gehand haafd". In de dagorder, die werd uitgege ven aan de vooravond van de 31ste verjaardag van het rode leger, wordt gezegd: „Terwijl de heersen de kringen van de Verenigde Sta ten streven naar wereldoverheer sing en een politiek van agressie volgen, die gericht is op het ontke tenen van een nieuwe oorlog, strijdt de Sovjet-Unie, die met succes haar plan voor binnenlandse wederop bouw verwezenlijkt, met vastbeslo tenheid voor een blijvende en de mocratische vrede". „In de huidige omstandigheden moeten de Sovjet strijdkrachten onvermoeid een voortdurende pa raatheid voor de strijd op hoog ni veau handhaven. Het Sovjet-volk kan verzekerd blijven, dat ons le ger, luchtmacht en marine nauw lettend zullen waken over hun so cialistisch vaderland". De molen „De Strijd" bij Zaandam, die gisterennacht door brand geheel is verwoest. Deze molen, die meer dan 270 jaar oud is, was juist een week geleden door de vereniging ,,De Zaanse Molen" aangekocht. Ook een aangrenzende schuur werd een prooi der vlammen. Wederom is het getal der molens in ons polderland met één verminderd. Togliatti, de Italiaanse commu nistenleider, heeft »n een artikel in het weekblad ,,Vie Nuove" de Paus er van beschuldigd een „Heilige Alliantie'" op te willen richten tegen de communistische landen. Het artikel dat getiteld is ,,God en het Atlantisch Pact" be steedt vooral aandacht aan de verklaring van de H. Vader, waar in deze de stappen begroette, die er genomen zjjn om de betrek kingen tussen de staten nauwer aan te halen teneinde „rampen" als strijd en onenigheid tussen De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 3 Febr. 1949: Sold. H. J. van Amstel uit Vreeswijk. Gesneuveld 9 Febr. 1949: 2e It J. J. Bottinga, uit De Lier tZH). Gesneuveld 11 Febr. 1949: 2e It. M, T. C. Klompenhou wer, uit Tilburg. Sold. J. E. Notenboom uit Rotterdam Gesneuveld 13 Febr. 1949: Sold. A. W. Gijzen uit Rot terdam. Serg. A. J. Hoeboer uit Nij megen. Opperwachtm. H J. Schreu- ders uit Klundert (N.B.) Gesneuveld 16 Febr. 1949: Korp. J. Frans uit Oude Pe- kela. Sold. Ie kl. J. J van Leu ken, uit Erp (N.B.) Gesneuveld 13 Febr. 1949: Marechaussee le kl. W. J. Hendriks uit Oeffelt. De rijkspolitie te Amsterdam heeft drie personen gearresteerd, die zich bezig hielden met het verlenen van hulp en steun aan ontvluchte en voortvluchtige po litieke delinquenten. De gearres teerden waren in November van het vorig jaar eveneens voor het zelfde feit aangehouden. Al spoedig daarna bleek, dat weer met deze practijken was begonnen. De rijkspolitie te Amsterdam heeft daarop met haar collega's in het gewest Arnhem gecoördineerd, die direct de ontvluchte politieke delin quent Jean Francois Celje, een voormalig politieman in de gemeen te Wijchen kon aanhouden. Het spoor leidde naar de bekende voor malige N.S.B.'er de Jong aan de Leliegracht te Amsterdam, die vo rig jaar reeds was gearresteerd en de bekende radio-propagandist de Meester. Bij huiszoeking werden be scheiden in beslag genomen, waar onder een compleet kaartsysteem met de namen van een groot aantal politieke delinquenten. Daags na de arrestatie van de Jong constateer de de rijkspolitie voor het raam van het perceel op de Leliegracht een kaartje met de woorden: „he den geen zitting". Het staat wel vast. dat deze „zittingen" 's Maan dags, Woensdags en Vrijdags wer den gehouden. Het onderzoek in deze zaak wordt met kracht voort gezet. Tas mei f 1200 gestolen Dinsdagmorgen werd een wiel- rijdster op de Ceintuurbaan te Amsterdam onwel. Zij stapte af bij een apotheek en ging naar binnen. Toen zij weer buiten kwam, bleken haar fiets en haar tas, die aan de fiets hing en f 1200 bevatte, verdwenen. de burgers van een land en oor logen, die in de toekomst, met de nieuwe wapens, onmetelijke ver woestingen zullen aanrichten, af te weren. Deze passage, aldus Togliatti houdt een stilzwijgende goedkeuring in van het Atlantisch Pact. Met deze woorden, verklaarde Togliatti, wordt duidelijk, zonder terughoudendheid of voorwendsel, verklaard, dat de paus een Heilige Alliantie wil tegen de volken, die de verschrikkelijke heiligschennis hebben bedreven van zichzelf vrij te maken van het kapitalisme en het imperialisme. En aangezien de stichters van deze Heilige Alliantie, de Ameri kanen, de meest agressieve der im perialisten zijn, zien we hoe het oorlogsdrijven van het. imprialisme met wijwater besprenkeld wordt en hoe de dorst naar verwoesting van deze mannen en van de groepen die weigeren de bewapening te be perken en hun gehele politiek ba seren op het dreigen met de atoom bom, aan de gelovigen wordt voor gehouden als de vervulling van de Goddelijke Wil Rusland, aan de andere kant, wil de vrede, vervolgde Togliatti, en het beste deel van de volken der wereld is tegen de oorlog. Geplaatst tegenover de giganti sche ontplooiing van het geweten en de wil tot vrede van alle vol ken, voelen de oorlogsdrijvers de grond onder hun voeten wegzinken, en beginnen te aarzelen. Zij raken hoe langer hoe meer verwikkeld in hun eigen warboel. Om hen te red den, klinkt nu de vermaning van de Paus, waarvan het enige werke lijke doel schijnt te zijn, dat er op nieuw een vaste lijn moet worden gegeven aan de criminele plannen van de imperialisten, die men rechtvaardig wil doen schijnen door het voorstel, dat het atheïsme moet worden uitgeroeid en degenen, die God haten, moeten worden vernie tigd. Het artikel van Togliatti was de meest rechtstreekse aanval op de Paus sinds de verkiezingscampagne voorafgaande aan de 18e April van het vorige jaar. De linkse pers had de verschil lende uitspraken, die de Paus naar aanleiding van de veroordeling van kardinaal Mindszenty had afgelegd, met ingehouden minachting behan deld, doch had nog geen recht streekse veroordeling van de Paus doen horen. De vacature-Sassen (J. H.) Het heengaan van de heer Sassen, nadat hij nauwelijks een half jaar de witte broek en steek gedragen heeft, wijst opnieuw op het vergankelijke van het minis terschap, maar ook op de grote risico's, welke het aanvaarden van dit hoge ambt meebrengt. Bij dit laatste denken wij hier niet direct aan de persoonlijke risico's, maar aan hetgeen onze partij en het algemeen belang op het spel zetten, wanneer zij een van de beste krachten, waarover zü beschikken, voor het ministers ambt afstaan. Want practisch kunnen we zeg gen, dat b.v. voor het zeer belang rijke Kamerwerk, waar de heer Sassen door zijn grote capacitei ten en zijn ervaringen op het ter rein van de internationale poli tiek een gezaghebbende figuur was, hij tot September 1952 is uitgeschakeld. Wel zal ook de heer Sassen waarschijnlijk gebruik hebben gemaakt van hej recht om weer onderaan de lijst ge plaatst te worden, toen hij na zijn benoeming tot minister als Kamer lid bedankte, maar in de practijk is het geen gewoonte, dat de in valler opstaat om in een geval als dit plaats te maken. Ook in de partij zelf is (wordt) dhr. Sassen door zijn benoeming tot minister, in een belangrijke functie vervan gen. We denken aan zijn vice- voorzitterschap en vooral aan de belangrijke taak welke hem op de schouders was gelegd bij de nieu we internationale oriëntering van de katholieke staatkundige in vloed, een taak, welke vooral in de huidige tijdsomstandigheden van het allergrootste belang is. In beide functies is (wordt) de heer Sassen vervangen door de heer Gielen, die het zonder twijfel ook op bekwame wijze doet, maar die nu eenmaal de grote ervaringen miste, welke de heer Sassen, door zijn vele buitenlandse opdrachten ongetwijfeld na de oorlog, op dit terrein had verkregen. Bovendien zal de heer Gielen, vanwege zijn benoeming tot hoog leraar in Nijmegen, in het najaar zijn functie als Kamerlid neer leggen, al zal hij zijn functies in de partij blijven vervullen. Maar juist bij dié internationale con tacten zal hij dan zijn Kamerlid maatschap missen. Intussen hopen we toch niet, dat een zo bekwame en krachtige figuur als de heer Sassen, zich ook als minister heeft ontplooid, tengevolge van dit zo vroegtijdig ontslag voorlopig op een dood spoor is gezet. Figuren als hij hebben we te weinig, om ons ongestraft dergelijke luxe te veroorloven. Dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur is H M. de Koningin met prin ses Margriet per vliegtuig van Soes- terberg naar Oostenrijk vertrokken. Bij haar aankomst te Sankt Anton waren ter verwelkoming vele auto riteiten aanwezig. Allereerst werd H.M. begroet door Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene. Acht meisjes in nationale kleder dracht overhandigden de Koningin en Prinses Margriet twee bouquet- ten in de kleur van het Huis van Oranje en de Nederlandse nationale kleuren. Tot de autoriteiten, die H.M. verwelkomden, behoorden dr. Weissgatterer, hoofd van het pro vinciaal bestuur, en kolonel Nadeau, namens generaal Bethouart, de Franse Hoge Commissaris in Oos tenrijk. Een grote mensenmenigte gaf tevens van haar belangstelling voor de Koninginblijk, die zich na de begroeting naar het hotel „Post" begaf. Carlton Hire krijgt zeven jaar BATAVIA, 22 Febr. (Aneta) De Engelsman Carlton Hire werd wegens het smokkelen van wapens naar Indonesië door de landrech ter te Tandjong Pinang tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. AMSTERDAM, 23 Februari. Om precies drie minuten ovêr acht vanmorgen is de Constellation PHTER onder commando van gezagvoerder Vis van Schiphol naar Batavia vertrokken. Aan boord bevindt zich de H.V.K. Dr. L. J. M. Beel, die na zijn bespre kingen met de regering weer naar Batavia terugkeert. Dr. Beel heeft geen verklaring afgelegd op Schiphol. De H.V.K. werd uitgeleide gedaan door mi- nister-president Drees en verschil lende leden van het kabinet. DEN HAAG, 22 Febr. (A.P.) Verwacht wordt, dat de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, na zijn aankomst in Batavia een delegatie naar het eiland Banka zal zenden om de republikeinse premier Mohammed Hatta en andere republikeinse lei ders uit te nodigen naar Batavia te komen voor het voeren van be sprekingen, aldus verneemt Asso- ciated Press van betrouwbare zijde. Het doel dier besprekingen zou zijn de republikeinen er toe te be wegen zich aan te sluiten bij de Federale Staten en zitting te ne men in een Indonesische federale regering waaraan de souvereini teit kan worden overgedragen. Dr Beel zou er naar streven de repu blikeinen „zo aantrekkelijk moge lijke voorwaarden" aan te bieden. Men zei verder, dat de moge lijkheid niet uitgesloten moest worden geacht, dat de republikei nen er de voorkeur aan zullen geven vast te houden aan de re solutie van de Veiligheidsraad waarin de onvoorwaardelijke in- vrijheidsstelling van de republi keinse leiders en terugkeer in hun functie te Djokjakarta wordt ge- eist. In deze Nederlandse kringen werd nog opgemerkt dat veel zou afhangen van de houding van de heer Merle Cochran, het Ameri kaanse lid van de commissie der Ver. Naties, met name of hij be reid zou zijn invloed aan te wen den om de republikeinen er toe te bewegen hun medewerking te verlenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1