Nieuw Congres (Ier Europese Beweging te Brussel geopend 15 Bulgaarse dominee's op hun lijdensweg Dr. Beel te Batavia Sovjet-troepenbewegingen aan de Noors-Russische grens DEBAT OP DE PARTIJRAAD OVER DE OORLOGSSCHADE EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD PARTIJRAAD K.V.P. TE UTRECHT Zaterdag 26 Februari 1949 44e Jaargang No. 11499 Terug naar de daad Proces te Sofia begonnen Ik beken schuld Churchill acht Sovjet-regiem tyrannieker dan dat van Hitier Moskou wil uitbreiding territoriale wateren Krachtig betoog van de heer Koops Waarom een College van beraad Regeringsverklaring over Indonesië Atlantisch Pact volgende week in vorm Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 en 3 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tet 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Het voorlopig comité ter voorbereiding van de viering van het Koninklijk Koperen Huwelijksfeest heeft het voornemen om naast het geschenk van het Nederlandse volk in de vorm van een nieuwe tuinaan leg, het Koninklijk Paar een restauratie van het paleis Huis ten Bosch aan te bie den. Het betreft hier het weder bewoon baar maken van de rechtervleugel van 't paleis, waar centrale verwarming zal wor den aangelegd, een badkamer zal worden ingericht en een pas sende stoffering zal worden aangebracht. Een luchtfoto van 't Huis ten Bosch. (Luchtfoto K.L.M.) De protestacties, welke thans overal van katholieke zijde in ons land worden georganiseerd tegen de duivelse methoden, door de communistische kerkvervolgers in Hongarije en elders in het com munistische Europa uitgedacht en uitgevoerd, hebben ons katho lieke volk op een massale wijze in beweging gebracht. Men kan de grootste zalen niet afhuren, of de beschikbare ruimte blijkt nog te klein om de demonstranten te ontvangen. Op zich is dit natuur lijk een verblijdend verschijnsel en het feit, dat zovele tien- en honderdduizenden in ons land zich nu eindelijk eens klaar en helder bewust worden, welke verschrik kelijke rampen een volk bedrei gen, dat zijn nationale onafhan kelijkheid en geestelijke vrijheid door het communisme overweldigd ziet, kan niet anders dan gunstige gevolgen hebben. Niet alleen voor hen, die nog steeds meenden, dat het commu nisme niet zo erg was en zich door de communistische schijndemocra- tie nog immer lieten biologeren, maar ook voor de zeer velen, die meenden, dat dit rode gevaar niet zo dreigend was en zij rustig door konden dommelen in hun leven van sleur, van gebrek aan activi teit, van een bekrompen sociaal inzicht, ja die in een gevaarlijke kortzichtigheid in deze tijd meen den, ongestraft te kunnen mee doen aan een versplintering van onze katholieke volkskracht, door verdeeldheid te zaaien, welke noodzakelijk tot verzwakking moet leiden. Al deze mensen, die bewust en onbewust direct en indirect mee werkten aan de komst van het communisme, ook in deze lage landen, zijn even in beweging ge komen, ze zijn met hun gezicht op de ernst van de feiten gedrukt en we mogen aannemen, dat in dit opzicht het proces tegen Kardi naal Mindszenty toch ook nog een goede zijde heeft gehad. Maar wanneer het lijden en de vernedering van deze grote mar telaar uit onze tijd, wanneer de bittere vervolgingen, waaraan de Kath. Kerk in Hongarije en ook in de andere landen van Oost- Europa bloot staat, niet tevergeefs zal zijn geweest, dan zal er toch iets meer rmoeten gebeuren, dan de negatieve daad van het protest op deze meetings. Zal werkelijk blijken, dat de communistische verschrikkingen, die we nu op zo gruwelijke en afschuwelijke wijze van aangezicht tot aangezicht heb- gen gezien, ons volk iets geleerd hebben, dan zal het tijd worden, dat we ook in ons land terug keren tot de actieve daad, zonder welke ons katholicisme zo weinig waarde heeft. Onze Kardinaal heeft het op de nationale protest meeting in Amsterdam zo kern achtig gezegd, toen hij het Neder landse katholieke volk voorhield, dat wanneer deze negatieve pro testactie niet wordt gevolgd door een positieve bestrijding van het communisme, met alle middelen, waarover wij katholieken krach tens onze katholieke beginselen beschikken, in de naaste toekomst het verschrikkelijke communisme ook ons.land zal bedreigen. Dit waarschuwend woord van het hoogste kerkelijk gezag in ons land, wijst er duidelijk op, dat wij ook in ons land door een gebrek aan werkelijk positief katholiek leven, door een tekort aan een katholicisme van de daad, leven op een vulkaan. Vooral na de oor log is er op menig gebied hier een duidelijke inzinking te constate ren. De oorzaken? Is het lamlen digheid, gemis van inzicht, gebrek aan idealisme, tekort aan durf. wacht men op de definitieve wekroep van een leider? We we ten het niet. 't Is wellicht ook niet nodig, hier een publiek gewetens onderzoek te organiseren. De hoofdzaak is, dat de grote massa van ons katholieke volk moeilijk meer in beweging is te krijgen en niet meer bereid is zich idealistisch in te spannen voor zijn grote taak. (Vervolg op pag. 2) if\\c npirpn i;rn111n Vrijdag is te Sofia het proces be gonnen tegen de 15 Bulgaarse predikanten, die beschuldigd wor den van verraad, spionnage en onwettige handel in buitenlandse valuta. Ds. Naoumof, doopsgezind predikant, was de eerste van de vijmen protestantse slachtoffers van de communistische terreur in Bulgarije, die werd opgeroepen om zijn verweer in te dienen en getuigenis af te leggen. Gelijk wij van de bolsjewistische rechtszit tingen gewend zijn, „bekende" deze predikant schuld aan het hem ten laste gelegde. Bij de opening van het proces waren de 15 beklaagden in de rechts zaal aanwezig, alsmede twee Engel se en een Amerikaanse waarnemer. Nadat de drie rechters hun plaat sen hadden ingenomen noemde elk der beschuldigden zijn naam. Ver volgens werden zij de rechtszaal uitgeleid. Slechts Ds. Naoumof keerde terug, gekleed in zijn zwart ambtsgewaad en begon zijn verkla ring. De president zei ervan over tuigd te zijn, dat de beklaagde bij zijn verdediging de waarheid zou zeggen. „Indien het Hof van uw op rechtheid onder de indruk komt, zal dit bij het vonnis in overweging worden genomen", aldus de presi dent. Reuter meldt, dat Ds. Naoumof zijn schuld bekende en verklaarde berouw te hebben. Beklaagde sprak kalm. Tweemaal sloeg zijn stem over en had hij moeite zijn tranen te bedwingen. Volgens A.P. ver klaarde de predikant dat de We reldraad der Kerken, die hij een Amerikaanse organisatie noemde, hulp verleend had in de strijd tegen het communisme in Bulgarije. Naou mof was van mening, dat de Bul gaarse Evangelische kerken hun contact met het Anglo-Amerikanis- me zo spoedig mogelijk moesten verbreken, omdat „het tijdperk van het communisme gekomen is" en „er een nieuwe wereld geschapen wordt, waar de sociale rechtvaar digheid zal heersen". De predikant sprak, volgens A.P., met krachtige stem en zei, dat hij sinds zijn ar restatie een goede behandeling van de politie had ondergaan. Hij voeg de hieraan toe: „Ik noem de Bul gaarse staatsveiligheidspolitie een schooi voor politieke heropvoeding". Achter de methodistische kerk staan de Amerikaanse magnaten en achter de Baptisten-kerk staat Rockefeller, aldus Ds. Naoumof. De predikant besloot zijn verklaring met te zeggen, dat er nog nooit in de geschiedenis van Hongarije een godsdienstvrijheid had geheerst als thans het geval is. De volgende beklaagde was Ds. Ivanof, een methodistische predi kant, die eveneens zijn „schuld" bekende. Hij erkende Duits en Ame rikaans propaganda-materiaal te hebben verspreid en inlichtingen te hebben verstrekt aan Cyril Black, lid van de vroegere Amreikaanse mis sie te Sofia. Namens de opperste raad van de Bulgaarse Evangelische kerken had Ivanof verzocht om een Amerikaanse interventie in Bulga rije. Black had hem aangemoedigd BATAVIA, 26 Februari (Aneta). Dr. L. J. M. Beel, hoge vertegen woordiger van de kroon, en dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van de H.V.K., zijn te negen uur aangekomen. Zij werden verwel komd door prof. dr. Husein Djaja- diningrat, secretaris van staat voor onderwijs en opvoeding, generaal S. H. Spoor, Sultan Hamid de Tweede, Hilman Djajadiningrat, leden van de commissie van de V.N. voor In donesië en anderen. Van het vlieg veld gingen dr. Beel en dr. Koets terstond naar het paleis. Duitse kunstschatten naar Amsterdam Een tentoonstelling van middel eeuwse schatten, afkomstig uit ker ken, musea en particuliere collecties uit noord- en west-Duitsland, zal op 14 April in Brussel worden geopend. In Juli komt de collecte naar Amsterdam. VONNISSEN IN MAROKKO CASABLANCA 25 Februari (Reu ter). Voor deelneming aan de onlusten, die vorig jaar Juni te Djerada in Marokko voorvielen en waarbij 36 joden en een Europeaan werden gedood, zijn 10 Marokkanen door .een Frans militair gerechts hof te Casablanca tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Drie Ma rokkanen kregen ieder 20 jaar en 21 werden vrijgesproken. „19 personen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, die varieer den van 6 maanden tot 5 jaar". Vrijdagmiddag is te Brussel in de grote zaal van het Paleis der Academiën de plechtige openingsvergadering gehouden van de Internationale Raad der Europese Beweging. Het was precies drie uur toen de beide ere-voorzitters van de Europese Unie, Winston Churchill en Paul Henri Spaak, in het felle licht van de talrijke cineasten en fotografen de zaal betraden. Beide staatslieden namen aan de bestuurstafel plaats, waaraan o.a. is gezeten de Nederlandse vice-voorzitter, prof. dr. H. Brugmans. In de zijloges hebben de diplo maten plaats genomen. Ook de reizende ambassadeur van het Mar shall-plan. Harriman, is aanwezig en in de zaal zien we de afgevaar digden van Oostenrijk, België, De nemarken, Frankrijk, Noorwegen, Nederland, Zweden. Zwitserland en andere landen. Het is Spaak, die de vergadering opent en een woord van welkom spreekt tot het Congres. De Belgi sche premier legt de nadruk op de absolute noodzaak van een Verenigd Europa. Slechts als Europa zich verertigt zal het zijn prestige in de wereld kunnen bewaren en zal het verval dat op het ogenblik is waar te nemen, tot stilstand komen. Wij zende op het succesvolle Congres van Den Haag, besloot Spaak zijn rede met te zeggen, dat de verwach tingen, die toen zijn gewekt thans moeten worden verwezenlijkt. „Wij zullen de vlam hoog en brandende houden". Vervolgens bestijgt Churchill het podium. Hjj stelt de snelle resul taten in het licht die door de Europese beweging reeds zijn be reikt en schrijft deze toe aan het verlangen van de Europese vol keren een organisatie te scheppen, die zich boven de gewone partij politiek en de parlementaire ge schillen verheft Churchill heette de Duitse en de Italiaanse afgevaardigden welkom en verzocht hun bij het tot stand- brengen van een continentale een heid samen te werken met de vrije landen van west-Europa. Churchill prees de conseptie van Europa als een ideaal, dat uitgaat boven nationale- en partijverschil- len. „Nog geen vier jaar na de ver schrikkelijkste aller oorlogen, heeft Europa getoond in vele opzichten boven de hartstochten van haat en wraak te staan, die het natuurlijke gevolg zijn van de verschrikkelijke wonden, die wij elkaar toegebracht hebben. Niet alleen komen wij hier bijeen als geallieerden in een gezamenlijke strijd, maar wij heten in ons midden als vrienden en kameraden afge vaardigden welkom van de grote staten en rassen, waarmee wij in zo'n verschrikkelijk conflict gewik keld zijn geweest". „Dit is inderdaad", aldus Chur chill" een voorbeeld van de kracht van een idee, dat triomfeert over de hevigste hartstocht van mensen en naties". Churchill maakte melding van de aanwezigheid van verschillende afgevaardigden van de vluchtelin gen uit Öost-Europa. Op bittere wijze viel hij het regiem van het Sowjet-blok aan en zei, dat dit tyrannieker was dan dat van Hit- Ier. Hij verklaarde, dat deze landen „op het ogenblik in de greep van een tyranie gehouden worden, die op de duur verwoestender is dan die van Hitier. Ons uiteindelijk doel is het verzet in het land te organise ren en aan te moedigen. Heden wordt het proces voortgezet. Het zal waarschijnlijk een week duren voor alle 15 beklaagden zijn ge hoord. HELSINKI (Reuter en A.P.). Helsinki gonsde Vrijdag van de geruchten over Sovjet-troepenbe wegingen aan de NoorsRussi sche grens. In gewoonlijk be trouwbare kringen te Helsinki verklaarde men, dat het Sovjet- leger winter-manoeuvres uitvoert tussen Fetsamo en Salla, waar de Sovjet-Unie aan Noorwegen en Finland grenst. De manoeuvres worden gehouden door de garni zoenen van Petsamo, Moermansk, Salla en Kandalaks, die alle ver sterkt zijn. In diplomatieke krin gen te Oslo, aldus A.F.P., hecht men geen geloof aan de in omloop zijnde geruchten, dat de Sovjet troepen zich samentrekken aan de Sovjet-Russische Noorse grens. In Finse militaire kringen wil men deze ongebruikelijke manoeu- (Telefonisch van onze eigen redacteur) De vergadering van de Partijraad van de Kafholieke Volkspartij, waarvan wij de openingsrede elders vermelden, heeft zich met grote moed gezet aan de bespreking van verschillende politieke en organisatorische vraagstukken, waarvan de meeste op de dag orde voorkwamen, door middel van voorstellen door kringen ingediend. Een van de allervoornaamste kwesties werd bespro ken naar aanleiding van de zo juist bekend geworden Memorie van Antwoord inzake de wet op de Materiële Oorlogsschade. nogmaals met klem, dat in de krin gen van de betrokkenen de teleur stelling over de inhoud van de M. v. A., zeer groot is. Hij zeide ook: hoe langer het nu nog duurt, hoe slechter het wordt. Op een vraag, waarom geen con tact gezocht is met andere partijen, gaf de voorzitter in zijn beantwoor ding te kennen, dat de partij het varen van een eigen koers beter achtte. Het gaat hier inderdaad om een zeer ernstig probleem en daar zal de fractie natuurlijk rekening mee houden. Het gaat echter niet aan, zoals de heer Deerenberg had gesuggereerd door het nu vastleg gen van een bepaald standpunt, als het ware op de stoel van de frac tie te gaan zitten. Men kan toch niet in redelijk heid vergen, afgezien van alle an dere overwegingen, dat de par tijvoorzitter reeds nn een oor deel geeft over een zo omvang rijk stuk van 180 pagina's, dat nanwelijks twaalf uur geleden verschenen is. De fractie zal zich over dit probleem ernstig bera den. Wij moeten deze zaak verder aan haar overlaten, waarbij natuurlijk rekening gehouden zal worden met de hier gemaakte opmerkingen. Uitgesproken werd tenslotte nog door enige stemmen in de vergade- De heer Koops uit Venlo, voor vechter van de belangen van oor logsslachtoffers, protesteerde met kracht tegen de door de regering vededigde opvatting, dat het land een volledige vergoeding van de schade niet zou kunnen dragen. Hij herinnerde aan een uitlating van mr. Teulings, dat dit probleem niet tot een politieke zaak mocht wor den gemaakt, maar constateerde dan toch, dat men van zekere zijde er in geslaagd was de behandeling te vertragen omdat men daar die behandeling vóór de verkiezingen niet wenste. Hij verklaarde, dat de oorlogsslachtoffers er onder geen enkele voorwaarde genoegen mee zouden nemen, dat afgeweken zou worden van de bekende 13 punten in de resolutie van het partij-con gres van 1947 of dat de fractie een slag om de arm zou houden. Het gaat hier om de belangen van bijna één millioen mensen, waarvan het grootste deel katholiek is. Van an dere zijde werd opgemerkt, dat niemand begrijpt 'folke berekening is toegepast om de bedragen vast te stellen en weer een ander zeide ring, dat deze zaak in die zin als een zaak van algemeen belang moet worden gezien, dat voor een recht vaardige vergoeding een algemeen offer mag worden gevraagd. HET COLLEGE VAN BERAAD Na een korte inleiding van de voorzitter, wijdde de bijeenkomst op een laat uur enige principiële beschouwingen aan de reglementai re instelling van het College van Beraad dat, zoals de voorzitter had opgemerkt dienstbaar moet worden gemaakt aan de partij en aan haar politiek, die niet alleen bestemd is voor meningen, die afwijken en dat geen debatingclub moet zijn. Het is bedoeld de zaken te behan delen op hoog niveau en kan tot vermindering van spanningen bij dragen. De heer Van Haaren uit Gelder land was van oordeel, dat deze zaak niet reglementair moet worden ge regeld maar dat het partijbestuur hier incidenteel maatregelen kan nemen. De organisatie van de partij is z.i. in alle opzichten democratisch genoeg. In dezelfde geest uitte zich de heer Horbach uit Overijsel, die zeer ernstige bezwaren had van oganisatorische aard en het on juist vond, dat ook niet-partij- ieden konden worden toegelaten. De voorzitter gaf te kennen, dat het onjuist is te menen, dat dit voorstel een rechtstreeks gevolg is van de actie-Welter.Het gaat hier veelmeer om een maatregel, die voortvloeit uit de bekende Bis schoppelijke Brief. Er zijn afwij kende meningen, velen menen nu eenmaal, dat er binnen de partij niet voldoende gelegenheid is deze te uiten. Men kan dat onjuist vin den, maar het is verstandig er re kening mee te houden. D>an kan men ook geen reden meer hebben om zich buiten de partij te orga niseren. Het bestuur deelt niet de vrees, dat de instelling van het nieuwe college de bestaande acti viteit in de partij zal verzwakken Men moet het eerder zo zien. dat de activiteit wordt uitgebreid in een speciale richting. Om bij twaalven werden de be sprekingen over deze zaak geschorst tot Zaterdagmorgen. ANDERE PUNTEN -Van de verdere besprekingen ver namen wij, dat een opmerking van de Kring Den Helder aanleiding gaf tot enige discussie over het •verschil tussen gezinszorg en hulp in de huishouding, welk verschil o.a. duidelijk in het licht werd ge steld door de heer Van Meegeren van de Katholieke Bond voor het Gezin. Naar aanleiding van diens opmerking, zeide de voorzitter, dat heel dit prdbleem, waarover ver schillende suggesties werden ge daan, door een commissie nog eens grondig zal worden bestudeerd. Daarbij werd de aandacht gevestigd op de medewerking, die o.a. de standsorganisaties daarbij kunnen verlenen, terwijl ook vrouwen in de commissie zullen worden opgeno men. De voorzitter besloot deze bespreking met een krachtige op roep tot de meisjes uit de grote gezinnen om andere gezinnen te gaan helpen. Een flinke discussie werd gevoerd over het vraagstuk van de classifi catie. Vooral Tilburg wenste ter zake een meer gedetailleerde uit spraak, maar dit is tenslotte ver worpen, nadat o.a. de voorzitter met klem van argumenten had aan- 'gevoerd, dat de partij haar stand punt reeds enige malen duidelijk had omschreven. De motie van de Kriny Den Helder inzake de ver volging van Kardinaal Mindszenty werd onder instemming van de ver gadering verwezen naar de fractie. Naar aanleiding van een voorstel van de Kring Overijsel om spoed te betrachten met de behandeling van het voorstel inzake de kinder bijslag voor zelfstandigen, deelde de voorzitter mede, dat een re geringscommissie bezig is deze zaak uit te werken en dat er reden is om aan te nemen, dat er in deze kwestie een bepaalde mate van vooruitgang te bespeuren valt. Bij acclamatie is prof. dr. J. J. Gielen gekozen tot 2e onder-voor zitter van de partij. deze landen te bevrijden". Churchill prees vervolgens het werk van de Europese beweging. „Machtige regeringen en vooraan staande ministers waren voorstan der van dit plan of zijn er toe be keerd. en wat verleden jaar Mei nog slechts behandeld werd op een onofficieel congres, is nu de alge meen aanvaarde politiek van vrij wel alle regeringen van West- Europa". vres niet als een bedreiging tegen Finland beschouwen, maar men acht het mogelijk, dat deze hun oor zaak vinden in Noorwegen's besluit deel te nemen aan de voorgestelde besprekingen over het Atlantisch verdrag. De volgende maand zullen Noor wegen en de Sowjet-Unie nieuwe grenzen bespreken voor de territo riale wateren bij de gebieden, waar de manoeuvres thans gehouden worden. Noorwegen wil de huidige limiet van 3 zeemijl tot 4 vergro ten. De Sovjet-Unie gaf onlangs te kennen, dat zij 12 zeemijl als limiet wenst. Dit zou veroorzaken, dat de territoriale wateren van de Sowjet- Unie bijna 'de noord-oostpunt van Noorwegen raken en Noorwegen van waardevolle viswateren be roofd zou worden. Een correspondent van het A.N.P. meldt uit Helsinki, dat men de be richten over samentrekken van de So wj et-Russische troepen in het noorden des te ongeloofwaardiger acht, omdat bekend is, dat de Sow- jets zo sterke garnizoenen te Salla, Kandalaks, Petsamo en Moermansk gelegerd hebben, dat ook in geval van een gewapend conflict aan ver sterkingen geen behoefte zou zijn. jet-Unie bij vredesverdrag het ge- In de herfst van 1944 kreeg de Sow- bied van Salla in bezit. Ten noor den van Salla is de Fins-Sowjet- Russische grens ongeveer 300 k.m. lang. De Noors-Sowjet-Russische grens bij Petsamo strekt zich uit over een lengte van 170 k.m. Churchill, de oude maar nog vitale leider, sprak gisteren op het Euro pees Congres te Brussel. Hedenmorgen om 11 uur heeft de Nederlandse regering een verkla ring gepubliceerd over de ge dragslijn, welke na de besprekin gen met de Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon, ten aanzien van het Indonesische vraagstuk zal worden gevolgd. De publicatie geschiedde gelijktijdig te Batavia en te 's-Gravenhage. Voor de inhoud van de rege ringsverklaring verwijzen wij onze lezers naar pagina 2. ue Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, heeft Vrijdag verklaard, dat hij hoopte, dat de onderhandelaars over het Noord-Atlantisch Pact 't verdrag voor liet eind van de vol gende week in een vorm zouden hebben, welke geschikt was om ter goedkeuring voorgelegd te worden aan de regeringen, wier vertegenwoordigers net verdrag bespreken. Acheson verklaarde tijdens zijn wekelijkse persconferentie, dat de onderhandelingen over het Noord- Atlantisch pact schitterende vorde ringen maken. Hij had tot nog toe geen officiële mededeling van de Noorse regering ontvangen over de mogelijkheid van deelneming van dit land aan de besprekingen over het pact. Acheson verklaarde, dat er een aanvullend wetsontwerp zou worden ingediend, onafhankelijk van het Noord-Atlantisch verdrag zelf, waarin machtiging zou worden verleend tot het leveren van wape nen aan buitenlandse mogendhe den. Op grond van een dergelijke wet zou militaire steun kunnen worden verleend aan landen, die geen ondertekenaars zijn van het Atlantisch verdrag. Acheson werd gevraagd, of de V.S. van plan zijn hun bezettings troepen uit Duitsland terug te trekken. Hij zei. dat een dergelijke terugtrekking niet werd overwogen. - i f Teneinde het grote tekort aan schoolruimte in ons land zo snel mogelijk aan te vullen, heeft de Nederlandse regering 52 houten schoolgebouwen in Finland aangekocht, die op verschillende plaatsen in snel tempo worden gemonteerd. In Amersfoort is het gebouw, dat 6 ruime lokalen bevat, thans bijna gereed gekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1