Ook de K.V.P. zal haar protest bij Hongaarse regering indienen Rusland liep een blauwtje in Oslo De strijd tegen KardinaalMindszenty was een strijd tegen de rechten van de Kerk 15 jaar geëist tegen Huygen Kwesties van de binnenlandse politiek vragen de aandacht 5VERWACHTING I. FILMKEURING arktberichten Partijraad Katholieke Volkspartij Een gruwelijke les voor Katholiek Nederland Een ijdel en onbenullig heerschap De klachten van de middenstand De grote lijn en de meningspeiling Een week buitenland V.S. en Scandinavië - Reacties in Denemarken en Zweden Verdrag voor de Middellandse Zee Gesneuveld in Indonesië wachting, medegedeeld te De Bilt, geldig iagochtend tot Zaterdag- MENDE BEWOLKING ide bewolking met later enige regen, voorname st noordwesten van het ige, aan de kust tijdelijk wind tussen west en Ongeveer dezelfde tem- als gisteren. C NAAR DE DAAD rvolg van pag. 1 dan, voor een of andere actie, is er nog wel enige in te krijgen, zoals nu protestmeetings en het oor het Partijbestuur der Utrecht georganiseerde daar wanneer dergelijke ïsten ons niet weten te ;ot een daad, dan zijn ze iringe waarde. Pater Lo- e deze week in Zwolle protest meeting: „Als de katholieke zijde nu in gevoerd rond het proces ty b.v. er niet toe leidt, i a.s. „Stille Omgang" in m het aantal deelnemers ;e tienduizenden stijgt, al deze protestmeetings toe opgepropt vol ze ook lad wat ons hapert, ook ederland, dat is de katho- dkracht. Alleen door die ht heeft een voorgeslacht iipiële katholieke man vrouwen in een positie, jna volslagen rechteloos intzettend veel in katho- irland tot stand gebracht. 1 toen in ons land veel ;atholieken, maar er was r katholicisme, holicisme van de daad is kwijnen. Vandaar ook, aantal roepingen van en vooral van religieu- eangstigend afneemt, dat kelijke autoriteiten reeds ijn verontrust. Hoe dik- en we de klacht van onze die zelf werken als „De mensen zijn nergens rm voor te maken", „ge nergens meer heen krij- zijn voor niets meer te Hoe algemeen is de at onze kerken in de week *ens leeg zijn; dat onze :e bijeenkomsten van de lisatie, van het staatkun- enz. slecht bezet zijn! op een ogenblik, waarop are de meest venijnige machten op de Kerk van aanstormen en een strijd wordt tussen Satan én die misschien voor eeu- issend zal zijn. 'aus zeide het Zondag nog 350.000 katholieke Ro- die op het St. Pietersplein amengestroomd, om met ader te protesteren tegen zich in Budapest afspeelt: et 't uur van de daad" was het zo gevaarlijk, as het zo onverantwoord endig te zijn, om te leven olieken, die in niets zich eiden van niet-katholie- ait had de Kerk zulk een aan durf, aan idealisme, Ikracht, aan naastenliefde, al of niet beantwoorden plichten door ons katho- langt in deze tijd alles af. te katholieke daadkracht reel te redden. Maar het dan hoog tijd. a wij daarom vurig in deze lat het grote en zware :n Kardinaal Mindszenty rgeefs gebracht moge zijn. od geve, dat zijn bitter is katholiek volk de ogen heeft, niet alleen om te ren, maar om door een beleven van ons katho- in daden, de duivelse af te wenden, de gevaren r deze held en martelaar ad en leven nu geeft! J. H. ■AR: Harmonie: Het ver- leven van Walter Mitty, r (B) Victoria: Ik her- me moeder, 14 jaar (B) ia: Missie naar China, (C2) A.B.T.: De vier 14 jaar (B). R: Tivoli: Oliver Twist, 18 Cl); Rhapsodie in Blue, 18 'Cl) Witte; de zwarte ir, 14 jaar (B); Dusty Ba- de smokkelaars, 14 jaar Victoria: Hamlet, volw. Winston: Ditte een men- ïd, volw. met rijpe levens- C3). EN: Royal: Keizer wals, ir (Cl). Bioscoop: Vloeibaar goud, (C2). ïGEN: De Haan: De stad jods, 14 jaar (B); De schat Sierra Madre, 18 jaar (Cl). 3ROEK: City: Buffalo Bill in, 14 jaar (B); Het hoe- >os mysterie. IPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND HUG OW AARD. Gister- om half elf is tengevolge schoorsteenbrand de boer- gendom en bewoond door de Oudhuis aan de Oostdijk te [owaard, tot de grond toe id. De brandweer was spoe- plaatse en dankzij de gun- ndrichting slaagde zij er in ate schuren in de onmiddel- aijheid van de boerderij voor r te vrijwaren, eestapel, bestaande uit 24 ïn drie paarden, kon in ver worden gebracht. De inboe- grotendeels worden gered. ;hade, welke wordt geschat 000. wordt voor een belang- ;1 door verzekering gedekt. JAAR, 25 Febr. Witlof I 33 25—30, III 18—22; Rode kool iavoye kool 6.5015, Groene >027, Spruitkool extra 48 —45, II 20—30, Boerekool 10 idyvie 6870, Rabarber 40 e bieten 610, Winterpeen 10, Waspeen 815, Uien afw. !0 midd. 6. Prei 712, Kool- 503.50, Soepgroente 1016. MENHUIZEN. 26 Febr. 5100 :1e kool 10.80—11.30, 77.500 de kool 12.30—13.70, afw. 7 IHARWOUDE 26 Febr. 32.000 >de kool 12.80—13.70, 30.000 le kool 10.80—12.70, 19.000 tte kool 9.409.50. Zaterdag 26 Februari 1949 PAG. 3 a HET HOOGSTE LEIDINGGEVENDE ORGAAN van de Katho lieke Volkspartij, de Partijraad, kwam Vrijdagavond in het Jaarbeursgebouw te Utrecht weer bijeen voor een, vandaag voort te zetten vergadering, waarin belangrijke zaken aan de orde kwamen en komen. Het gaat in het bijzonder om de reglemen taire oplossing van het probleem' van het Vertrouwvol Beraad, over de vaststelling van het Program voor de Gemeentepolitiek en over het parlementaire beleid in de afgelopen periode, waar over prof. Romme heden, Zaterdagmiddag zal spreken. Voor zitter Andriessen hield zijn gebruikelijke uitvoerige, heldere openingsrede, waarin hij allereerst sprak over de massale kracht, welke van het December-congres uitging; dat was een getuigenis van de goede geest en van grote activiteit in de Partij. Het zal er nu op aankomen, krachtig te pogen, de getrokken conclusies, binnen het kader der mogelijkheden, te verwezenlijken. De deernis en de verontwaar diging der Partij liet de heer An driessen uitgaan naar 't eminente slachtoffer van het Hongaarse communisme, Kardinaal Mind szenty. Gods wegen zijn onna speurlijk en in onderwerping buigen wij voor Hem onze knie. Doch dat ontheft ons niet van de plicht, aldus de Partijvoorzitter, uit het diepst van onze ziel, ook in deze vergadering van de K.V.P., hartstochtelijk te protesteren te gen zoveel onrecht, Kardinaal Mindszenty aangedaan. Ook de K.V.P. zal haar protest bij de Hongaarse regering doen weer klinken. Hoe waar is in dit proces de en cycliek .Divini Redemptoris" over het godloze communisme gebleken. Hoe begrijpelijk is de wereldveront- waardiging over deze rechtsschen- nis en hoe weldadig doet het aan dat allen, die nog enige waarde aan het Recht met een hoofd letter toekennen in de scherpste bewoordingen hebben geprotes teerd. Hoe nietig doen daarbij aan de pogingen door de Nederlandse communisten beproefd, om deze schand- en wandaad te verdedigen. Lieg maar raak, er blijft altijd wat van hangen, is blijkbaar voor deze aanhangers van Moskou het hoog ste gebod. De diepste grond. Doch wij beten beter. Wanneer Z. H. de Paus in Zijn brief van 2 Jan. aan het Hongaarse Episcopaat schrijft: Het vervult ons met diepe smart, dat Kardinaal Mindszenty het slachtoffer geworden is van de strijd tegen de rechten der H. Kerk, dan is hiermede de diepste grond van de strijd tegen de Kardinaal blootgelegd. En wanneer de Paus daaraaft toevoegt, dat de heldhaf tige strijd van de Kardinaal voor het behoud van de scholen en de katholieke organisaties geen mis daad is, doch de allerhoogste lof verdient, dan blijkt hieruit voor welke heilige rechten Kardinaal Mindszenty de strijd aanbond en zich zelf offerde. Men zegge niet: 't is niet waar! Heeft de Hongaarse Minister van Opvoeding, Gyula Or- tutay niet verklaard: „In ons land is de nationalisatie van de confes- fionele scholen honderd jaar over ijd". Dergelijke bekentenissen spreken boekdelen en maken ons duidelijk waarom de Kardinaal de lijdensweg op moest. De lijdensweg, ja dat is het ten- volle. Is er niet reeds geschreven, dat de doodstraf minder erg zou zijn dan levenslange gevangenis straf? Och, het heeft zo weinig nut te proberen het lichamelijk en geestelijk lijden van een levenslang veroordeelde te peilen. Dat weet God alleen. Doch wanneer wij er ons, in onze beste uren, op bezin nen, dan welt de ontroering ons naar de keel; dan schiet het ge moed vol waarom zouden wij het niet durven bekennen, het gevoel is immers ook een Godsgave -en stijgt uit het diep^J; van ons hart de bede tot God, dat Hij de nodige kracht en sterkte geven- mag. Doch dan ook, voelen wij ons sterk wor den; omdat het woord van Chris tus: ik zal met U zijn tot aan het einde der tijden en de poorten der hel zullen Haar niet overweldigen, ook thans nog zijn volle kracht heeft behouden. Een gruwelijke les. Het proces Mindszenty belicht echter wel fel de ontzaggelijke be tekenis van een valse staatsleer. In Hongarije blijkt opnieuw waarheen wij gaan, indien de Staat wordt verheven tot de autonome bron van recht. In het licht hiervan komt de betekenis van onze Katholieke Volkspartij wel heel sterk tot ui ting. Zij immers staat voor de naar onze mening juiste opvatting van HOGERE PRIJZEN VOOR LEREN ZOLEN EN HAKKEN Op grond van de nieuwe prijs- beschikking voor schoenreparaties, die binnenkort in werking treedt, zal de prijs voor leren zolen en hakken met ongeveer 10% stijgen. Als uitwijkmogelijkheid- voor het publiek zullen de prijzen voor ge spijkerde gevulcaniseerde zolen en hakken daarentegen worden ver laagd en wel van f 3.60 tot f 2.90. Gelijmd zal de prijs f 3.30 bedragen. Bovengenoemde bedragen hebben betrekking op de zgn. hoekprijs, d.w.z. de prijs, welke wordt bere kend voor herenschoenen. Voor de andere categorieën schoenen gelden verhoudingsgewijze lagere prijzen het staatsrecht in de bres en zij be strijdt tot haar laatste ademtocht opvattingen, als die in Hongarije worden gehuldigd en toegepast. In dit opzicht is ook Hongarije voor ons Katholieke volksdeel weer een gruwelijke les, waaruit wij de con sequenties glashard moeten trek ken. Een dezer consequenties is, dat in onze tijd en in onze verhoudingen Ondanks het feit, dat Churchill zelf zich in de strijd wierp en aan de vooravond van de tussentijdse verkiezingen in de Londense voor stad Hammersmith op vier bijeen komsten het woord voerde, heeft de Labourpartij haar zetel behou den. Deze kleine trekt er zich nog niets van aan, wie de verkiezings strijd zal winnen. Hij amuseert zich best onder het wakend oog van een grote boby, terwijl moe der binnen haar burgerplichten vervult. de staatkundige eenheid der Neder landse Katholieken onverzwakt dient te worden gehandhaafd en verstevigd. Het getuigt naar mijn wijze van zien van een grenzeloze overmoedigheid in deze tjjd van geestelijke worstelingen, waarbij de hoogste goederen der mensheid op het spel staan, aan die eenheid afbreuk te doen. Europa groepeert zich; ook West-Europa doet daar aan mede. Het groepeert zich ech ter niet alleen staatkundig, doch ook naar levens- en wereldbeschou wing. Doordringen wjj ons, als Ne derlandse Katholieken, ook daarvan en zorgen wij, dat wij door eigen nalatigheid, de ons toekomende in vloed niet verzwakken. De generaties, welke na ons ko men, zouden ons hiervan een ern stig verwijt kunnen maken. Onder onze Nederlandse hemel kunnen wij dit alles rustig zeggen. De zon der vrijheid schijnt hier nog helder. Maken wij onze eigen organisaties steeds sterker als één der voor waarden om die vrijheid te behou den. Laat dat ook de les zijn, welke wij uit het Boedapester schandaal trekken. Eensgezind optreden. Gelukkig begint het Westen de juiste betekenis van de activiteit van Rusland en zijn satelliet-staten te beseffen en daarnaar te hande len. De noodzakelijkheid van een eensgezind optreden wordt meer en meer gemeengoed. De West- Europese Unie, het Atlantisch pact, de conferentie in Londen over een Europese raad, ze duiden onmisken baar op het groeiend besef, dat machtsvorming tegenover het Rus sische imperialisme gebiedende eis is. Ook ons land zal zijn rol in deze ontwikkeling hebben te spelen, een ro|, welke wellicht een belangrijke is. LIJDENSMEDITATIES DOOR PATER PETERS Vanaf Dinsdag, 8 Maart a.s. worden door de K.RO. lijdensmeditaties uijfrezon- den vanuit de kerk van het Augustijnerklooster Mariën- hage te Eindhoven. De predikaties worden ge houden door Pater Eusebius Peters. V.- Zeepost voor Overzeese Gebiedsdelen Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar de overzeese gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Indonesië: 1 Maart m.s. „Oranje" (26 Februari); 5 Maart m.s. „Mapia" (3 Maart). Naar Suriname en de Nederlandse Antillen: 1 Maart s.s. „Stuyvesant" (26 Februari). DE KONINKLIJKE FAMILIE IN SANKT ANTON Met uitzondering van Prinses Marijke, die onder de hoede van haar grootmoeder in Paleis Soestdijk is achtergebleven, is thans de Koninklijke Familie voltallig in Sankt Anton am Arlberg bijeen. Alvorens Hotel Post te verlaten voor het maken van een skitour, poseerden de vorstelijke personen even voor de fotograaf. V.l.n.r.Prinses Irene, Prinses Margriet, Prins Bernhard, Koningin Juliana en Prinses Beatrix. Mr. Drabbe, de procureur-fis caal eiste Vrijdag 15 jaar gevan genisstraf tegen de 51-jarige ex- secretaris-generaal van de N.S.B., ir. C. J. Huygen, die terecht stond voor de Utrechtse Kamer van het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof. Direct na de voorlezing van de tenlastelegging vroeg de verdediger mr. J. H. de Pont het woord om „in het belang van de rechtszeker heid" de geldigheid van de dag- vaardiging te bestrijden. Na een uitvoerig juridisch betoog conclu deerde mr. De Pont op formele gronden tot nietig-verklaring van de dagvaarding. Het Hof trok zich hierop in de Raadkamer terug, doch na heropening van de zitting, deel de de president, mr. De Visser me de, dat het Hof de dagvaarding gro tendeels geldig had bevonden. Uit het verhoor van verdachte bleek, dat bij in 1930 te Delft had gestudeerd, maar later naar Duits land ging en daar zijn ingenieurs diploma had behaald. In Maart 1933 woonde hij, louter uit nieuwsgierig heid, een vergadering van de N. S B. te Amsterdam bij, waarop Mus- sert sprak over de sociale toestan den en het program van de N. S, B. Dit was voor verdachte het keer punt van zijn leven. De volgende dag trad hij toe tot de N. S. B. In September 1940 werd hij secre taris-generaal van de N. S. B., doch genoot in die functie nooit enig salaris. Wel echter kreeg hij een baan van de Telegraaf-koning HoJ- dert, die hem tot zijn adviseur be noemde voor de som van f 1000, per maand, later verhoogd tot f 1500 per maand. De president vroeg be langstellend welk advies Huygen moest geven aan Holdert. die toch een geslepen zakenman was. terwijl verdachte toch niet bepaald ge slaagd was als zodanig. De verd. In zjjn rede op de vergadering van de Partijraad van de KVP zei de voorzitter, de heer Andriessen, dat naast de verhoudingen in inter nationaal verband, die tot grote werkzaamheid nopen, ook nationaal belangrijke zaken de aandacht vra gen van de Partij. Spr. wilde voors hands met een paar korte opmer kingen volstaan. Een grote lijn is nodig ten aanzien van het probleem van de loon- en prijspolitiek. Zeer actueel noemde spr. de politiek ten aanzien van de middenstand, in welks kringen grote ontevreden heid heerst. Deze komt op verschillende wijze tot uiting en daarbij wordt niet al tijd de objectiviteit ten aanzien van partij en fractie betracht. Dit moge verklaarbaar zijn, onweersproken kan het niet altijd blijven. De kunst van het mogelijke. Ik geloof, dat hier begrip moet en mag worden gevraagd voor het feit, dat in de politiek „de kunst van het mogelijke" nog altijd harde realiteit is en dat fractie en party, in het kader van de reële verhou dingen, op een gegeven moment aan het einde van hun latijn zijn. Het is misschien niet prettig het te moeten zeggen, doch de feiten zijn daarom nog niet anders. Dit doet geen afbreuk aan de waardering, welke er m.i. moet en kan zijn voor het werk van de Minister van Éco nomische Zaken, die naar mijn wijze van zien, programmatisch met zijn middenstandspolitiek te werk gaat. Dit behoeft ook alweer critlek niet uit te sluiten, maar het objectieve oordeel mag daaron der toch niet lijden. De Katholieke middenstand houde er zich van overtuigd: én fractie én partij heb ben voor de rechtmatige belangen van deze groep open oog en zullen dienovereenkomstig daarnaar blij ven handelen. Met name zal dit het geval moeten zijn bij de beoordeling van de loon- en prijspolitiek, welke in de loop van dit jaar wel weer i'inieuw aan de orde zal komen. „De grote lijn". In dit verband wilde de Partij voorzitter ook een enkele opmer king maken over de klacht, welke in de pers is geuit, over het gemis aan „de grote lijn," welke bij de parlementaire werkzaamheden der fractie te constateren viel. Zij, die hierop critiek uitoefenden, verloren, naar het oordeel van de Partij voorzitter, te veel uit het oog, dat De Verenigde Staten en Scandinavië Het is met de onderhandelingen tussen de Ver. Staten over èen z.g. Veiiigheidspact, enigszins eigen aardig gelopen. Want het bleek tenslotte, dat bij de maandenlange gevoerde onderhandelingen, het States department in Washington aan de tegenpartij meer heeft be loofd, dan het in staat was te ge ven. Hebben wij hier te doen met een nieuwe blunder van het de partement van Buit. Zaken, omdat men daar zonder studie, onderhan delt en beslissingen neemt over vraagstukken, die van het aller grootste belang zijn? In elk geval staat het als een paal boven water vast, dat men een land als Noorwegen voor de toetreding tot het z.g. Atlantic Pact onder druk gezet heeft, en aldus een Russische tegendruk op gevaarlijke wijze doet toenqmen, en daarbij beloften zijn gedaan, tegen welks inwilliging de Ame rikaanse grondwet zich nadrukke lijk verzet. Immers men heeft de Noorse Regering nadrukkelijk meegedeeld, dat aansluiting bij het Atlantic Pact betekende een automatische bescherming door de Ver. Staten, omdat de Ver. Staten elke aanval op een der lan den bij het pact aangesloten, zou beschouwen als een oorlogsver klaring aan de Ver. Staten. Maar toen de Noorse minister Lange in Washington kwam "om dit zwart op wit te krijgen, bleek, dat art. 1 par. 8 van de Ameri kaanse grondwet nadrukkelijk aantoonde, dat alleen het Congres een oorlog kan verklaren en dat elk pact dat op deze beslissing vooruit loopt van nul en gener waarde is. Waarbij nog komt, dat art. 43 van het Ü.N.O. handvest, waarin sprake is van een ingrijpen van de Veiligheidsraad, in geval van een geconstateerde agressie, het congres in Washington dit ar tikel pas geratificeerd heeft, nadat de President nadrukkelijk de ver zekering had gegeven, dat aan de bevoegdheden van het Congres niet zou worden getornd. Hoe men na deze recente gebeurtenissen aan de landen van het Atlantic Pact meer vroeg en beloofde, dan men zelf kon geven, is weer een van die merkwaardigheden van het States department, die voor velen onbegrijpelijk zijn. De zaak is nu zo opgelost, dat men Noorwegen de verzekering heeft gegeven, dat wanneer het aangesloten is bij het Atlantic Pact en het wordt door Rusland aangevallen, de Amerikaanse Re gering onmiddellijk krachtig bij de Senaat zal aandringen, Noor wegen militair te steunen. Oslo heeft daar genoegen mee geno men, het kon ook niet meer krij gen en op grond van deze ver zekering heeft men nu Moskou te kennen gegeven, dat men op het aanbod voor een z.g. niet-aanvals- verdrag niet ingaat, maar liever steun zoekt in Washington. Reacties in Zweden en Denemarken. Met belangstelling wacht de vrije wereld af, hoe Rusland op dit diplomatieke blauwtje, dat het in Oslo opliep, zal reageren. Dat het erg vriendelijk zal zijn, verwacht niemand. Maar tussen onvriendelijke reacties en on vriendelijke daden is nog een groot verschil. Het typeert intus sen wel de gewijzigde machtsver houdingen, ook in Europa, dat een klein land als Noorwegen zijn on middellijke machtige nabuur Rusland op deze wijze, voor het hoofd durft te stoten. Een jaar geleden zou Rusland dit waar schijnlijk ook niet zonder meer hebben aanvaard, maar Noorwe gen verwacht nu, dat de Russische beer alleen maar wat grommen zal en niet bijten. Maar in Stock holm en Denemarken is men nog niet zo gerust. Men ligt daar nu eenmaal nog dichter in de Rus sische invloedssferen als Noorwe gen en kan ook eventueel minder gemakkelijk geholpen worden te gen een eventuele bedreiging uit het oosten. Men neemt het daar de Noorse Regering zeer kwalijk, dat zij zich los maakte van haar beide Scandinavische bondgenoten en nu afzonderlijk met het westen in zee gaat. De mogelijkheid van een Scandinavisch pact is daarme na tuurlijk van de baan en Zweden en Denemarken hebben nu slechts te kiezen tussen het volgen van het Noose voorbeeld, of alleen en daardoor zwak in een eventueel nieuwe Europese oorlog gelaten h"Un lot af te wachten. In welke positie men van de zijde der Ver. Staten niet de minste militaire steun krijgt, ook niet aan wape nen. Het is een weinig benijdens waardige positie voor deze beide landen en dat door deze scheuring de Scandinavische samenwerking, die zulk een oude traditie heeft, door dit alles een lelijke barst heeft gekregen, is voor heel Euro pa een nadeel. Want niet de weg van de decentralisatie, maar van een zo groot mogelijke samenwer king moeten wij in Europa op. Men is intussen in Zweden mo menteel realistisch genoeg, om te erkennen, dat na de stap van Noorwegen, de Zweedse neutrali teitspolitiek haar betekenis heeft verloren, zoals ook Dagens Nyhe- ter Donderdag openlijk erkende. Dat daarvoor iets anders in de plaats moet komen, ligt voor de hand. Maar wat dat andere moet zijn, daar. zal het laatste woord nog wel niet over gesproken zijn. Ook een Middellands Zee verdrag. Het lag voor de hancl, dat na de vele besprekingen en vorderingen over het Atlantic Pact, er ook stemmen zouden opgaan voor een Middellands Zee-verdrag, volgens hetwelk de Westerse mogendhe den met de Ver. Staten incluis, de huidige status quo in de Middel landse Zee zouden garanderen. Want het is een algemeen bekend feit, dat Rusland ook in deze richting reeds jaren een uitweg zoekt. De strijd in Griekenland is daarvan wel het meest sprekende voorbeeld en de vete tussen Mos kou en Belgrado vindt ook in dit Russische streven haar voornaam ste oorzaak. Ook Turkije heeft in de laatste jaren meer dan eens ondervonden, hoe de Russische expansie in deze richting, de vrede en de veiligheid van het Otto maanse Rijk bedreigt. Het blijkt intussen reeds duide lijk, dat hier nog heel wat meer voetangels en klemmen liggen, dan bij het Atlantic Pact. Vooral de Labourregering in Engeland voelt er al heel weinig voor aan dit veiligheidsverdrag actief deel te nemen. Immers het ligt voor de hand, dat de meest belanghebben de hierbij Griekenland is, vandaar, dat de Griekse minister-president Tsaldaris de initiatiefnemer hier was. Hij stelde dan ook voor, dat behalve natuurlijk de Ver. Staten, Italië, Frankrijk, Griekenland, Turkije en Groot-Brittannië aan dit Middellandse Zee-verdrag zou den deelnemen. Maar in Frank rijk en vooral in Engeland is deze suggestie met weinig sympathie ontvangen. Griekenland is n.l. bij deze democratische regering al heel weinig populair, en zowel Parijs als Londen lieten dan ook duidelijk merken, dat zij er wei nig voor voelen om het huidige, niet bepaald democratische bewind in Griekenland, militair te gaan steunen. Hier spelen natuurlijk be paalde gevoelsargumenten een grote rol, maar beide Regeringen kunnen deze moeilijk op dit ogen blik negeren. De Franse Regering die momenteel vecht op twee fronten, n.l. tegen de Communis ten en de Gaulisten, kan zich niet de weelde veroorloven, de reac tionaire Tsaldaris openlijk als bondgenoot te gaan helpen en de Labourregering in Engeland, die zich reeds voorbereid op de ko- mende algemene verkiezingen en daarbij ook haar linkervleugel moet ontzien, voelt ook weinig animo door militaire overeenkom sten de groep Tsaldaris in het za del te houden. Waarbij voor En geland nog komt, dat het zich en kele jaren geleden, niet geheel zonder prestige verlies, uit Grie kenland heeft teruggetrokken, na dat, het bijna een eeuw lang als pleegvader in Griekenland was opgetreden. Natuurlijk erkent men, zowel te Parijs als te Lon den, dat het behoud van de Mid dellandse Zee-bekken voor heel democratisch West-Europa van de allergrootste betekenis is, maar men weet ook, dat de Ver. Staten de handhaving van de zelfstan digheid van Turkije en Grieken land reeds op zich genomen heb ben en dat er niet het minste ge vaar is, dat zij zich uit deze zaak terugtrekken. Er is dus geen ogenblikkelijk gevaar voor de Middellandse Zee bekken en daarom zal Grieken land nog wel even moeten wach ten op het Middellandse Zee-ver drag. In elk geval totdat het At lantische verdrag een vaste vorm heeft aangenomen. J. H. de na-oorlogse tijd talloze vraag stukken heeft doen ontstaan, waar bij de belangen van individuen en groepen in zeer sterke mate zijn betrokken. Z.g. „klein goed" is in talloze gevallen voor de individuele staatsburger van zeer groot belang. Wil men er aandacht aan schen ken, dan is men gedwongen dit te doen bij de behandeling van begro tingshoofdstukken of wetsontwer pen. Bij een reorganisatie van ons maatschappelijk leven en van het parlementaire werk, zal het moge lijk zijn hierin wijziging te brengen Constaterend, dat de nieuwe vorm van de meningspeiling ook buiten eigen kring belangstelling en waardering ontmoet, vroeg spr zich af, of wij ons nog niet meer systematisch op de politieke scho ling en vorming van onze kiezers en kiezeressen zullen moeten toe leggen. Een dertigtal jaren geleden was de sociale scholing eerste eis. Deze ontwikkeling is nog allerminst voltooid, doch het is wel een feit, dat de staatkundige problemen, welke met deze en andere ontwik kelingen van na de oorlog zo nauw samenhangen, alle aandacht vra gen. Hadden wij als katholieken toen onze sociale weken, welke zeer veel vruchten hebben afgeworpen, de vraag rijst of onze tijd geen be hoefte heeft aan „Politieke weken" wellicht als onderdeel van de so ciale scholing. In deze weken kun nen principiële, zowel als actuele vraagstukken aan de orde gesteld worden en zij kunnen er aan mede werken de belangstelling voor en he.t inzicht van een juiste staatkun de op te wekken en te verdiepen Want, aldus de Partijvoorzitter, la ten we ons niets wijs maken: er is te weinig kader, er is te weinig be langstelling en inzicht. En partij en land kunnen er slechts wel bij va ren, wanneer ook ons katholieke volksdeel wordt geschoold en ge vormd. Uiteraard zullen bij deze vorming de taken van andere orga nisaties moeten worden geëerbie digd. Politiek ten aanzien van Indonesië. De Partijvoorzitter signaleerde vervolgens een uitlating, welke voorkwam in „Socialisme en Demo cratie", maandblad van de P.v.d.A. Daarin schreef de heer de Kadt: „Alleen zij die weten, dat er van de kant van de hr. Romme nooit aan de gelijkwaardigheid van Nederland en Indonesië gedacht wordt, doch al tijd aan de wijze waarop met slip- pendienst aan die gelijkwaardig heid, het Ijlederlandse oppergezag door middel van een sterke Unie of door middel van de sterke hand zou kunnen blijven bestaan, zullen met grote bezorgdheid een politiek blij ven gadeslaan, waarin Romme, Sassen en Beel een overheersende rol spelen". Wij signaleren, aldus de heer An driessen, dit geschrijf niet om het te ontzenuwen, doch wel om te zeg gen, dat, wanneer metterdaad een dergelijke politiek zou zijn gevoerd, ons Verkiezingsmanifest, waarin de K.V.P. van haar standpunt inzake Indonesië heeft doen blijken, op een gruwelijke wijze zou zijn verkracht. Levend en werkend temidden van een zich onrustig ontwikkelende wereld, zo besloot de Partijvoorzit ter, zullen ook wij, als volk, onze plaats en een eigen plaats daarin moeten verwerven en behouden. In deze ontwikkeling zal, binnen onze eigen grenzen, maar ook daarbui ten, onze partij haar rol hebben te spelen, te spelen met élan en voort varendheid. Dodelijk arbeidsongeval Vrijdagmorgen heeft zich aan boord van het motorschip „Horst" te Amsterdam een ernstig ongeval voorgedaan. Bij het ltolenlossen is de 50-jarige arbeider A. van Hal, die in het ruim stond, uitgegleden en onder de kolengrijper terecht gekomen. De man was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en va der van drie kinderen. TELEGRAM PASSAGIERS „TABINTA" AAN DR. DREES SURABAJA, 25 Februari (Aneta). De passagiers van de „Tabinta" hebben in een telegram de minister president verzocht meer schepen in te leggen zoals de „Tabinta" en de „Willem Ruys", alsmede de „Oran je" alleen te bestemmen voor ge- zinsveiVoer. Zij noemden het ver voer met de „Tabinta" als nood maatregel voor mannen redelijk. antwoordde hierop, dat hij als ad judant van Mussert veel reisde in Duitsland. De zoon van Holdert dacht, dat verdachte door zijn re laties met de Duitsers van veel voordeel voor de familie Holdert zou kunnen zijn. Zijn salaris bij Holdert werd voor de N.S.B.-ers angstvallig geheim gehouden om de schijn te bewaren, dat verdachte zijn functie als secretaris-generaal uit idealisme vervulde. De procureur-fiscaal zei in zijn requisitoir, dat Huygen een ijdel mens is, die in de maatschappij is mislukt. Zijn studie in Delft kon hij niet voltooien en daarom moest hij zich met een Duits ingenieursdiplo ma tevreden stellen. Mr. Drabbe zeide een dergelijke ijdelheid bij alle leidende N.S.R -figuren te heb ben aangetroffen. De onbelangrijk heid van de persoon van deze ver dachte zou kunnen leiden tot het vragen van een lage straf, doch rne'n mag niet vergeten, dat het woord van verdachte, door dieps positie een grote, invloed had. Uit spraak over 14 dagen. BIOSCOOPPERSONEEL PLEEGDE FRAUDE Een controleur van een der hoofd stedelijke bioscooptheaters is een geraffineerde fraude, waaraan twee ouvreuses en drie kassières meede den, op het spoor gekomen. De vrouwen, een 24-jarige kas- sière. een 27-jarige hulpkassière, 'n 32-jarige kassiére, een 22-jarige en nog een 18-jarige ouvreuse, gingen aldus te werk: wanneer een bezoe ker van het theater zijn kaartje aan de ouvreuse, die hem naar zijn plaats bracht gaf, hield zij 't kaart je en gaf het terug aan de kassiére, die het voor een tweede maal ver kocht. Hoe lang dit spelletje heeft ge duurd en hoeveel er is verduisterd is nog niet bekend. De fraude is aan het licht geko men, doordat de controleur bij de kassiére enkele kaartjes vond van de vorige dag. De kassiére zeide dat het besproken plaatsen waren, die niet waren afgehaald, de con troleur vertrouwde dit echter niet helemaal en toen de kassiére des middags hem iets wilde vragen, vroeg hij haar plotseling wie er nog meer bij de fraude betrokken wa ren. het verraste meisje viel door de mand. De politie heeft aanvankelijk alle vijf betrokkenen gearresteerd, doch hen later weer vrij gesteld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd; Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 10 Februari '49 serg. B. Groeneveld uit Vlaar- dingen. Gesneuveld 15 Februari '49 sold, le kl. K. W. van den Berg uit Amsterdam-Oost. Serg. D. Hiemstra uit Leeu warden. Sold. L. Koning uit Leens (Gr.). Gesneuveld 16 Februari '49 sold, le kl. J. Bosmann uit Arnhem. Gesneuveld 17 Februari '49 sold, le klas H. Dekker uit Amsterdam; hqzaar le klas A. T. G. Haring uit Schiplui den; korp. G. van Zwieten uit Amsterdam-Noord. Gesneuveld 18 Februari '49 sold. J. M. Versteeg uit Utrecht; sold. B. J. H. Was- sink uit Bathem (O.). Gesneuveld 19 Februari '49 sold. W. F. Dernison uit Haar lem; sold. H. Kroes uit Blija 143 (Fr.)sold. M. J. Zuur- hout uit Vreeswijk. Gesneuveld 20 Februari '49 sold. P. M. Verstraten uit Badhoevedorp (gem. Haar lemmermeer) Kon. Ned. Indisch Leger: Overleden t.g.v. oorlogs verwonding op 6 Februari '49 man. sold. 2e kl. inf. L. Ka- belatoe. Gesneuveld 7 Februari '49 man. korp. cav. L. Pongila- tatan; Amb. sold. 2e kl. inf. T. Galaki; Jav. sold. 2e kl. inf. Ratio. Gesneuveld 8 Februari '49 man. sold. 2e kl. inf. H ,W. Wawo. Gesneuveld 9 Februari '49 man. sold, le kl. inf. L. Ka- wulusan; Jav. korp. inf. Sar- man; Amb. korp. inf. Assa- tumalay; Jav. serg. art. Sla- met. Gesneuveld 10 Februari '49 man. Sold, le kl. infle J. Ka- sek; Amb. sold, le kl. inf. D. Tumanserij; man. sold, le kl. inf. D. H. Wokas. Gesneuveld 11 Februari '49 Jav. sold, le kl. inf. Miskoen. Gesneuveld 12 Februari '49 Jav. sold. 2e kl. Keri; Jav. sold. 2e kl. Slamet; Jav. sold. 2e kl. Soewanfo; man. serg. inf. J. F. Wuisan, allen uit Indonesië. Gesneuveld 17 Februari '49 serg. pantsertr. J. Udink uit Deventer. MR. C. M. GREUP JUBILEERDE De algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noord-Holland te Amster dam, de heer mr. G. M. Greup, her dacht Vrijdag de dag, waarop hij vóór 25 Jaar in dienst van de Ka mer trad. Ter gelegenheid hiervan werd gisterenmiddag in de grote verga derzaal der Kamer in bet gebouw van de Amsterdamse Koopmans beurs een receptie gehouden, die buitengewoon druk bezocht was. Niet minder dan ruim 350 personen, vertegenwoordigend practisch alle takken van het Nederlandse en spe ciaal het hoofdstedelijke bedrijfsle ven, kwamen de heer en mevrouw Greup hun gelukwensen aanbieden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3