De wapenschouw van Nederlands beste spelers >en Haag let Westen technisch superieur In Breda was het Zuiden beter dan de Westelijke combinatie NOORDELIJKESCHERPSCHUTTERS FAALDEN In een kleurloze strijd tegen Oost Noordelijke B-ploeg zegevierde over het Westen in Leeuwarden „EEN ZOMERIDYLLE te nieuws Hockey WACHTING Moandog 28 Februari 1949 PAG. 5 Geflatteerde 2-0 zege der Oostelijken UITSLAGEN Brillant spel van goochelaar Hofma Uit de le klasse afdelingen overzicht I mist Federaal Over- verluidt, in principe litnodiging tot deei- Rondetatei Conferen- ïen. an het motorschip de Watermanlijn uit n vannacht tengevol- rm twee opvarenden 'slingerd. Een hunner de tweede werd in het ziekenhuis te jenomen. Nikolof Tsjernef, ;de in het proces te- :antse geestelijken te an daag „schuld be- punten van de ten- bbende bron wordt it generaal Lucius ans militair gouver- and, 30 Juni a.s. zjjn erleggen. k wordt gestaakt in die tezamen 70 pet. en gebak van de we- !n. iblikken stelde een strafcorner R. Krui- 'enheid wederom te in prima vorm was, -n gevaarlijk schot terwijl doelman trd schot uit een >P wonderbaarlijke m en paaL wist te "1 kort voor tijd nog len enkele gevaar- gescoord werd er TE EINDHOVEN het beginsignaal af nd Noordelijk elftal gd, tegen een over ter Zuidelijk elftal Ig mogelijk te hou- r tenslotte 4—1 werd voor de schutters- 1 het Zuidelijk aan- 2 gehele wedstrijd actisch af in de cir- rderlingen, doch het uidelijke voorhoede ictief, nonchalant en er een grove blun- •n Boerma (Gronin- s moest komen, om in de gelegenheid fuiden met rust een te bezorgen, dan toe het aanval- irderlingen wel was uit het feit, Iers (HTCC) doel kreeg, ïens een verre pass 'en er altijd P. Nef- °f P. Brouwers afdoende wijze de a te onderbreken, ïlfde spelbeeld. Nog rdelijk elftal, dat end speelde. Vooral A) bleek in deze iuchte versterking, de Zuidelijke aan- en, de overmacht t. Nadat legio straf- ienut waren, kon met een o.i. houd- core op 2—0 bren- ïr wist met zijn de rechtsbuiten- sen, de verdediging t het verband te roemde bracht met de stand op 3—0, iegend schot van 1, dat onhoudbaar veen, wegens sticks worden. Reyntjes van en toen pas faanders zijn eerste ij echter maar half ;sbinnen Vis (LHCJ tans kreeg en ove- mutte, om de stand en. dat geen en daagse in verpen ?se zesdaagse luid- dagavond 10 uur: n Bruneel-de Kuys- aars 56 pnt. ddelkamp 47 pnt. iw 36 pnt. sot 31 pnt. en 27 pnt. I 18 pnt. en 8 pnt. Bruyland 4 pnt. 'Pels hadden een of terstand. TELING IN ^CUAY Reuter) De na il Paraquay maakt voorlopige presi- Raimonde Rolon, een burgerlijke en ing". 1 was 31 Januari sident benoemd na 2 zonder bloedver- afgaande dag. jepez, die Zondag residentschap van' anvaard, heeft me- 5 April a.s. Dresi- zullen worden ge- ïcion wordt nader taal Rolon, de ge in een niet nader is geïnterneerd. r het K.N.M.I. te ir het KNMI te in Maandagavond 1. PRESSIE IN 'OCHT het Zuid-Oosten iog weinig be- laatselijk lichte #s-> toenemende tijdelijk sneeuw r aanwakkeren- Zuid en West. meest zwaar hele buien, on- temperatuur als joral langs de tijdelijk weer nende en gclei- tot Noord-West Athletiek Slijkhuis geblesseerd Slijkhuis liet in Madison Square Garden verstek gaan voor de mijl, welke gelopen werd in het kader van de interuniversitaire wedstrij den. De reden was, dat hij een blessure had opgelopen aan de achillespees van zijn linkervoet, toen hij enkele dagen geleden aan het trainen was in net gebouw van de Pennsylvania Universiteit. Aan de wedstrijd, bekend onder de naam de Louis Zamperini-mijl, na men deel de Zweden Bengtsson, Ahlden en Stona. Bengtsson won in 4 minuten 10,2 sec., met Wilt als tweede, Hansenne derde, Ahl den vierde en Stone vijfde. Het verschil tussen numero 1 en 2 be droeg ruim vijf meter. Vlak voor de start werd bekend gemaakt, dat ook Twomeij niet zou uitko men. Slijkhuis was wel aanwezig en volgde als toeschouwer de wedstrijd. De geneesheren hadden hem geen startvergunning gege ven. Bengtsson bleek in uitsteken de vorm te zijn, hij nam pas de leiding, toen er nog anderhalve ronde te lopen viel en won ten slotte vrij gemakkelijk. Het op merkelijke was, dat dit de eerste zege van Bengtsson was tijdens zijn tournee in Amerika. Ahlden begon zeer snel, nam de leiding en legde de kwart mijl af in 61,5 sec. en ook op de helft van de afstand lag hij op kop met een tijd van 2 minuten 4,8 sec. De definitieve slag werd pas gestreden in de laatste twee ronden, waarin Bengtsson zijn kans schoon zag. POLITIEVERSTERKING NAAR SOW) ET-SECTOR Politieversterkingen uit de pro vincies Saksen en Thuringen komen in de Sowjet-sector van Berlijn aan „voor een aantal speciale opdrach ten", zo meldt de „Sozial-Demokrat" 1 Britse licentie). Het blad voorspelt acties der politie in de Sowjetsec- tor op 2, 4 en 5 Maart om de Sow- jetblokkade van de Westelijke sec toren te verscherpen. ties te brengen. Zijn grootste ver dienste in deze wedstrijd was het stoppen van het gat, dat tussen mid denlinie en voorhoede zat, maar het aantrekkelijke en verwarringstich tende gedribbel hebben wij vanmid dag niet van hem gezien. Het Westen opende de score met een goede kopbal van Brandes uit een scherpe genomen corner van Sterk. Nog geen halve minuut later lag de gelijkmaker achter Kraak, toen van Roessel een voorzet van van Overbeek ineens op zijn schoen nam (22). In de tweede helft was het Westen duidelijk in de meerderheid, maar hoewel het schieten nu beter werd, Saris en het houtwerk dat hem om- DE WEDSTRIJDEN OP DE TECHNISCHE DAC welke gisteren in Nijmegen zijn gespeeld, zijn geen grootse voetbaldemon- straties geworden en de bijna voltallige Keuze-commissie zal dan ook wel weinig nieuwe gezichtspunten hebben gebracht voor de komende interlandwedstrijden. De weersomstandigheden waren inderdaad een geduchte handicap, doch tiit de wedstrijd ZuidWest bleek dat deze moeilijkheden door technisch goede ispelers wel tot de kleinst mogelijke proporties teruggebracht konden worden,. Deze ontmoeting was het dan ook die de harten van de verkleumde toeschouwers nog enigszins heeft kunnen verwarmen. Het was vooral Wilkes, die weer eens ouderwets op dreef was en met vlijmscherpe passes en intelligente dribbles telkens de Zuidelijke ach terhoede uit elkaar speelde. Opval lend was ook, dat hij zich geen en- Ikele maal aan individueel spel be zondigde, al hadden we hem dit niet eens zo erg kwalijk genomen, aan gezien zijn medespelers nagenoeg alle kansen, die hij hun bood, jam merlijk verprutsten. In het bijzonder van Dijk heeft ettelijke scoringskansen door treu zelen of slecht schieten gemist, ter wijl midvoor Brandes aanvankelijk ook al niet tot grote dingen kon .komen Beide Westelijke vleugel spelers Sterk (V.S.V.) en Köneman (S.V.V.) hebben goed voldaan. De eerste toonde zich een rustig en tac tisch speler, expert in „bekeken" voorzetten, terwijl de Schiedammer steeds uitstekend zijn man wist te passeren en altijd iets goeds met de bal deed. De beide andere S.V.V.-ers, van Schijndel en van Steenbergen kon den ons minder bekoren. Van Schijn del is een technicus met een fijn gevoel voor positie maar zijn spel type past naar onze mening niet in het systeem. Hij verwaarloost vaak de dékking en zijn aanvallend spel maakt al te veel dat herstellen on mogelijk blijkt. In de middeninie van het Westelijk elftal speelde de Vroet voorts een prima wedstrijd, herinnerend aan zijn beste tijd en was de Ajaxied van 't Hart een ver dienstelijk plaatsvervanger van de nog steeds gewonde Terlouw, zon der echter het peil van de Krim- penaar te benaderen. Schijvenaar was trapvast, stelde zich goed op en maakte zich verder niet druk terwijl tenslotte Kraak in het doel niet veel moeilijks te ver werken kreeg. Aan de beide doel punten was hij onschuldig en het werk, dat hij kreeg, behandelde hij op rustige en zekere wijze. Wij schreven reeds, dat de voor hoede van West vele kansen miste. Dit was inderdaad voor een deel toe te schrijven aan 't slechte schie ten en te lang treuzelen, maar voor het grootste deel komt dit toch op naam van de prima verdediging van het Zuiden te staan. Doelman Saris en van Bun waren uitstekend. De B.V.V.-er bleek na een fout bij de eerste bal die hij kreeg, uiterst be trouwbaar en van Bun ondanks zijn oude kwaal: slecht wegwerken, trap vast en meester in het positie-kie zen Linksback van der Sluys kon zich hierbij aardig aanpassen hoewel zijn spel veel slordiger was. In de middenlinie was de Bosschenaar Krilgh op de spilplaats de man. Hij werd goed bijgestaan door Remmers d'Hooge en was hij niet zo klem, het zoeken naar een vervanger van Terlouw zou aanmerkelijk gemak kelijker zijn. De Zuidelijke aanval moest het voornamelijk hebben van snelle uitvallen via van Overbeek en Franssen. Met midvoor van Roes sel vormden deze twee het beste deel van de voorhoede. Rijvers kon zijn spel niet tot ontplooiing brengen. Zonder bepaald te falen wist de Bredanaar het toch geen enkele maal tot opvallende presta- lijstte, voorkwamen aanvankelijk al le gevaar. Na eefi kwartier had van Dijk succes, bij een corner, goed door Köneman genomen, kon Saris de bal niet onmiddellijk wegwerkeh en van Dijk was er als de kippen bij om van vlak bij in te schieten. Niet lang hierna kwam het derde doelpunt uit een corner. Nu was het de Westelijke achterhoede die goed opruimde, waarvan Franssen dank baar gebruik maakte (22). Bij een botsing met bewaker Krijgh werd Brandes daarna zodanig aan het hoofd gewond, dat hij 't veld moest verlaten. Nog voor de invaller Strieker CV.S.V.) zijn jasje'uit had zag zijn clubgenoot Sterk de kans schoon om met een hard schot de overwinning aan het Westen te brengen. (23) De opstellingen van beide elftal len luidden: West: doel Kraak (Stormvogels), achter: van Steenbergen (S.V.V.) en Schijvenaar (EDO), midden: van Schijndel (S.V.V). van't Hart (Ajax en de Vroet (Fevenoord), Voor: Könemon (S.V.V.), Wilkes (Xerxes) Brandes (Feyenoord). van Dijk (Ajax) en Sterk (V.S.V.). Zuid: doel. Saris (B.V.V.), achter van Bun (M.V.V.) en van der Sluvs (B.V.V.). midden: Remmers (BW), Krijgh (BW) en d'Hooge (PSV), voor. van Overbeek (BVV), Rijvers (NAC). van Roessel (Longa), Frans sen PSV) van van Lubeek (Lim- burgia). Op de Technische Dag van de K.N.V.B. ontmoetten de districts elftallen van Noord en Oost elkander in het Coffert Stadion te Nijmegen, waarbij de Oostelijke ploeg met 20 in de meerder heid bleef. De doelverdediger van Oost, Koers (Hengelo) slaat resoluut een aanval af. Links Albers (Vitesse), rechts Santema (Frisia) Teneinde een overzicht te verkrijgen van het beschikbare spelers materiaal organiseerde de K.N.V.B. Zondag een Technische Dag. Op het terrein van Haarlem versloeg het districtselftal van West de Oostelijke vertegenwoordigers met 51De keeper van West Bijl (Feijenoord) werpt zich onvervaard op de bal en maakt daarmee een einde aan één der weinige gevaarlijke aanvallen op zijn doel BREDA. 27.2. Nadat de Zuide lijke combinatie met rust een voor sprong van 10 had weten te ver krijgen een handig doelpunt van de Tilburger Van Heeswijk 5 minu ten voor het draaien gemaakt wisten de Zuiderlingen de Weste lijke Combinatie daarna zo te over rompelen, dat voordat de tweede helft 10 minuten oud was, de voor sprong was verhoogd tot 40. Alle drie doelpunten werden gemaakt door de Limburger Adang. Hier volgen de opstellingen: Zuid: doel: De Munck (Sitt. Boys); achter: Wagener en Mer- tens (Willem 2); midden: Schol- tens (PSV), Wouters PSV) en Lus- senburg (NAC)voor: Van Elderen (PSV), Adang (Bleyerheide), Van Heeswijk (Noad), Vriens (Noad) en Carlier (VW). Westen: doel: Van Raalte (BI. Wit); achter: Advocaat (DFC) en Van Kampen (ADO); midden: Wimmers (BI. Wit), Zoutendijk (HBS), Hazeveld (VSV); voor: Clavan (ADO), Schaap ('t Gooi), Van Onselen (VSV), v. d. Tuyn (HD VS) en Spek (ADO). Het is een wedstrijd geworden, die ongetwijfeld aantrekkelijk was en waarvan het peil in ieder geval hoger stond dan dat der competi tiewedstrijden. Het Zuiden speelde enthousiaster en ook het verband was beter dan bij de Westelijke NIJMEGEN, 28 Februari. Drie kwartier lang hadden de tien duizenden in het fraaie Coffertstadion verveeld soms wonderlijke capriolen van de „mogelijken" uit Noord en Oost gade geslagen. Nauwelijks echter had men de plaatsen weer opgezocht om het tweede bedrijf van dit troosteloze sluitstuk der Technische Dag in ogenschouw te nemen, toen Hanekamp .A.C.O.V.V.'s tank, eindelijk iets deed, wat de verkleumde handen op elkaar ver mocht te brengen. Een nonchalant door centre-half Pik, weg gewerkte bal, legde hij netjes voor de goede voet, en een seconde later was de te laat reagerende Hofman een geslagen man. Na deze slag zat er voor de Noordelijken niets anders op dan aanval len. Steeds maar attaqueren. Zij deden het plichtmatig tegen een verdediging, waarin Möhring zich niet tot internationaal peil kon opwerken, maar de schutters wisten zelfs bij een gapende ingang geen raad met het ronde ding. De hoop van het Noorde lijke legioen bleef op grootmeester Abe gevestigd, maar in de allerlaatste minuut vernietigde de pittige Langewenus met een slag alle illusies, door met een ferme kopbal het leer uit een afgemeten voorzet van rechtsbuiten Bfoemendaal voor de tweede maal langs Hofkamp te jagen. NIJMEGEN: Zuid—West 2—3 NoordOost 3 BREDA: ZuidWest 8 LEEUWARDEN: Noord B—West B 3—1 JEUGDVOETBAL UTRECHT: WestOost 01 ZuidNoord 22 OostZuid 22 Voor de in rode shirts gestoken Noordelingen een onbevredigend slot van een strijd, waarin ze in de tweede helft tegen de noordwes terstorm in een voortdurend offen sief hadden ontketend. Veel onbe vredigender was echter nog het geen beide teams anderhalf uur voor de spiedende ogen van Lotsy en Koefman hadden gedemon streerd. Het spel was van bedui dend minder gehalte dan dat in de eerste wedstrijd tussen West en Zuid vertoond, en we kunnen ons voorstellen dat het T.C. na deze dag nog met dezelfde problemen zit opgescheept. Hun aandacht zal vooral geconcentreerd zijn ge weest op de prestaties van Möh ring op de rechtsback- en Roosen burg op de midvoor-plaats. Om maar meteen met de deur in huis te vallen, Möhring was gisteren zeker niet de man op de aangewezen plaats in de komende strijd tegen de Belgen en wat Roo senburg betreft, wie er straks ook de aanval zei leiden, dat het de goal-getter uit Sneek niet is, staat vc/or ons bij voorbaat vast. In de Noordelijke ploeg was dikwijls elk verband zoek; hetgeen overigens niemand behoeft te ver wonderen, wanneer men in aan merking neemt, dat dit elftal nog nimmer in deze samenstelling bin nen de krijtlijnen verscheen. Doel man Hofkamp, ging bij het eerste doelpunt niet vrij-uit, en ook in het verdere verloop der strijd kon de H.S.C.-er ons er niet vari over tuigen de juiste man op de juiste plaats te zijn, zonder dat nochtans van een falen kan worden gespro ken. Van de beide backs, was de stoere de Jong de beste. Zijn clubgenoot Jan Lenstra voelde zich in het stopper-spil systeem als een kat in een vreemd pakhuis. En mede daardoor bleef hij be duidend beneden zijn normale prestaties. Pik, deed erg zijn best, maar bezit toch niet de kwalitei ten welke hem tot een centrale figuur in het verdedigingsbloc stempelen. De beide kant-halfs, Kammeijer en Appel, verzetten vooral in de tweede helft bergen werk en behoren zeker tot de bes ten in dit matige milieu. Falende aanvalsiinie. Zonder de kans te lopen voor zwartkijkers te worden aangeke ken, durven wij gerust beweren, dat deze stormlinie een daveren de mislukking is geworden. De beide Frisianen, op de linkervleu gel, Santema en van der Meulen, speelden uitermate slordig en spe ciaal eerstgenoemde schoot in de afwerking der aanvallen jammer lijk tekort. Nog minder was het gesteld met Koelman op de rechts binnenplaats. De L.S.C.-er was opvallend traag, waarbij als ver ontschuldiging mag gelden .dat hij zich niet geheel fit gevoeld. Over Roosenburg spraken we reeds, tegen de uitstekende stop- perspil Willemink kwam hij er letterlijk niet aan te pas. Abe Len stra, die na de rust met Poelman van plaats verwisselde, deed na tuurlijk voortreffelijke dingen, maar op zijn vlijmscherpe phases werd nauwelijks gereageerd. En daarom was het ook voor de Frie ze crack een hopeloze strijd. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de complete Hee- renveenaanval tot een beduidend beter totaalprestatie zou zijh ge komen. De 08stelijken. Ook in de Oostelijke ploeg vie len geen nieuwe gezichtspunten te ontdekken. Evenals bij Noord ging het ook hier vrij stroef en haperde er teveel aan de opbouw. Doelman Koers (Hengelo) heeft zijn doel uitstekend verdedigd, en de ma nier waarop hij Abe Lenstra tot tweemaal toe een pracht score kans ontnam verdient alle lof. Alberts (Vitesse) viel op door zijn goed kopwerk en deed zeker met voor Möhring onder. In de middenlinie was stopperspil Wil mink de op de voorgrond tredende figuur. En niet in het minst aan hem is het te danken, dat de nul op het scorebord bleef. In de voorhoede toonde Lange wenus over een paar gewillige voetbalbenen te beschikken. En na een schuchter begin kwam de jeugdige pittige Winterswijker er steeds beter in. Met Gabriels, die van der Eist goe'd verving, vorm de hij een verdienstelijke linker vleugel. Hanekamp en rechtsbin nen Ruyter vielen niet op; ter wijl Bioemendaal zich een stugge doorzetter toonde met als gevaar lijkste wapen zijn strakke voor zetten. Onmacht Van de wedstrijd zelf is weinig te vertellen. Het duurde minstens een kwartier, eer beide ploegen ons duidelijk gingen maken er een eer in te stellen, deze kamp tot een goed einde te brengen. Het eerste werkelijke wapenfeit kwam op re kening van Gabriels, die een strak schot inzond, welke Hofkamp tot een tijgersprong w de hoek noopte. Abe gat aan de andere kant een van zijn onn.i.olgbare passes, maar Roeiam schoot, nerveus naast. Voor de rest deden de rood- en groenge- hemden op het middenveld wel hun uiterste best de aanvalslimes te animeren, en vooral Abe strooide zijn passes naar hnks én rechts, maar tot grote daden kwam het daar toch niet. Na de hervatting was het zoals gemeld Hanekamp, die wat leven in de brouwerij bracht en Koers bofte even later, dat een felle kogel van van der Meulen van de onderkant van de lat het veld weer instuitte. Noord bleef aanvallen, en Sante ma schoot kort achter elkaar tot tweemaal toe wild voorlangs. Ook Abe zocht het doel op de verkeerde plaats, maar even later, toen de Fries snel doorliep op een hem door Dijkgraaf teruggespeelde bal, scheen een treffer onvermijdelijk. Juist voor de met de moed der wanhoop uit zijn doel gesnelde Koers bereikte Abe het leer, maar tot teleurstelling van allen, die Noordelijk bloed in de aderen combinatie. - Over het algemeen heeft de Munck in het Zuidelijke doel het niet lastig gehad. Alleen in het laatste kwartier van de wedstrijd kreeg hij kort achter elkaar een paar uiterst gevaarlijke ballen van v. d. Tuyn en Schaap te verwer ken, maar toen toonde hij weer eens, dat hij uit het goede hout is gesneden. Zijn kalmte deed hem bo vendien een paar geheide kansen voor het Westen om zeep brengen. Toen hrj een keer een bal van de voet van Clavan afplukte en een ander maal Van Onselen, die zich een paar meter voor hem bevond, als het ware inviteerde hem de bal in de armen te wippen. Van Onselen bleek overigens he denmiddag, ondanks diverse goede kwaliteiten, geen directe vondst te zijn. Slechts sporadisch kwam er een schot van zijn voet en boven dien en dat vinden wij belangrijk zag hij vrijwel geen kans zich te onttrekken aan de aandacht van stopperspil Wouters. De Tilburger van Heeswijk, die ln zijn club op de rechtsbinnenplaats speelt deed het heel wat handiger. Hij legde Zoutendijk herhaaldelijk in de luren en wist zich voortdu rend van zijn bewaker teontdoen, zodoende kon hij niet alleen zelf een keer scoren (5 min. voor de rust, toen een uittrap van De Munck tot over het middenveld belandde. Zou tendijk niet goed reageerde, waar door de bal over hem heen sprong, en Van Heeswijk die aalvlug om Zoutendijk was gegleden, de bal on houdbaar langs Van Raaide joeg, maar wist hij ook enige keren de bal keurig vrij te maken voor Adang, die met ferme schoten van Raalte kansloos passeerde. Van de buitenspelers was zeer ze ker Carlier de beste, alhoewel hij technisch minder was dan Clavan, die in het begin enige vlotte com binaties met Schaap liet zien. Hij had een goed begin en een goed einde, waarin hij met vlijmscherpe voorzetten verwarring bracht in de Westelijke achterhoede en een bal zo keurig op het hoofd van Adang deed belanden, dat de Limburger slechts voor het inkoppen had, dat was het vierde doelpunt, circa 10 minuten na rust gescoord. Feitelijk werd dit doelpunt gebo ren uit een vrije trap, op het mid denveld door Scholtens genomen. De bal kwam by Carlier helemaal op de linkervleugel terecht en deze omspeelde van Kampen heel rap zr«ds hij het deze middag zo dik wijls heeft gedaan, vooral na de rust. Rechtshalf Scholtens, overigens vloeit, wist de Hengeloër met een snelle duik het weerbarstige ding de doortocht te beletten. Tenslotte was het Langewenus. die met een fraaie kopbal de tfot het bittere einde wachtende voor hun geduld beloonde (20). Het laatste fluitsignaal klonk als een verlossing en met misschien van Schijndel (S.V.V.) op de rechtshalfplaats en zonder Rijvers zal het oranje-team werkelijk niet zoveel verschillen met dat hetwelk de laatste keer tegen de Belgen aantrad. (Van onze speciale verslaggever) (Var onze speciale verslaggever) Het was een Hofma, die plotse ling op vleugels scheen te worden gedragen, die daar gistermiddag op Cambuur te Leeuwarden plotseling door alle tegenstand der Westelijke combinatie vloog. Er was ongeveer een kwartier gespeeld in de tweede helft, toen de handige Heerenvener een bal op de linkervleugel oppik te, ineens langs de lijn naar voren schoot en plotseling naar binnen zwenkte om daar een tweetal spe- lerjs waaronder de uitstekend spe lende stopperspil Kuiper (ZFC) te passeren en voor keeper Kramer kon beseffen wat er te doen was, keerde het fantoom Hofma hem de rug toe, de handen juichend ten hemel geheven. Juichend omdat het Noordelijk B elftal nu een 30 voorsprong had, juichend ook, omdat hij door dit magnifieke stukje voetbal bewezen had, dat men een vergissing had begaan, door Hofma in Leeuwarden te laten spelen en niet in Nijmegen. Want dat dit een vergissing was, daaraan twijfelen wij niet. Dit doel punt was slechts de kroon op het werk van een succesvolle middag. We hadden al in de eerste helft een waarderend applausje gehad voor de kleine man. toen hij daar plotse ling uit een kluwen tegenstanders opdook met de bal, nadat hij die tegenstanders met een handige schijnbeweging en een volle draai rond, prachtig in de luren had ge legd en we zagen hem opduiken al tijd op de plaats waar hij nodig was. Ook zijn clubmaat Brandsma, die Pieters op de midvoorplaats ver ving was een doorlopend gevaar voor de verdediging der Westelijke tweede klassers, waarin te elfder ure enkele wijzigingen werden aan gebracht die naamfoutief waren, want Temming van DOS en Soos (EW) werden ook opgesteld en het was maar goed, dat de stopper spil Kuiper een goede dag had. het doel der Westerlingen zou anders zekers nog vaker zijn doorboord. MATIG BEGIN. Het begin ja eigenlijk de gehele eerste helft van de wedstrijd was maar matig. Zeker er was enthou siasme genoeg en dat heeft dan ook veel vergoed, doch de ploegen wa ren kennelijk nog niet goed op el kaar ingespeeld. De Noorderlingen pakten de zaak direct goed aan en trokken menigmaal ten aanval, waarbij opviel, dat de beide tweede klassers in de voorhoede, Dilling (Oosterparker) en v. d. Wef (Zwar- temeer) een hartig woordje mee spraken en we dachten Dilling reeds na nauwelijks tien minuten te zien scoren toen de Groninger na fraai werk van Brandsma en v. d. Werf plotseling alleen voor Kramer kwam te staan. Zijn schot ging echter hoogover. Toch betekende dit slechts een uitstel van executie, want kort daarna werd Brandsma in de gevaarlijke zone gehaakt en aan zijn broekje vastgehouden. On gehoord moet de goedlijdende scheidsrechter Eden hebben ge dacht en hij blies resoluut een kort kort signaal op zijn onmisbaar in strument: penalty. Dilling schoot hard langs Kramer en dat beteken de een 10 voorsprong voor de Noordelijke B ploeg. Het had even tevoren maar een haartje gescheeld of de Westelijke ploeg had de lei ding genomen, want onverwacht zond rechtsbinnen van Vemers plotseling een ver hard schot in, waarbij de kruising van paal en lat het leer met nijdige bons terugzond. DRIEMAAL RUST Na ongeveer een half uur zond v. d. Werf van vlakbij een hard schot ln, dat keurig werd gestopt, even later kreeg Brandsma de bal vrij. doch zijn schot faalde. Dat was eigenlijk alles wat er in dé eerste helft voorviel, want het weer speel de grote stuwende kracht ln het Zuidelijke elftal gebleken, van begin tot eind heeft hij gezwoegd, hij brak herhaaldelijk Westelijke aan vallen en zette even herhaaldelijk Zuidelijke aanvallen op. Hij was ongetwijfeld de beste man in 't Zui delijke elftal. Schaap was dit naar onze mening in het Westelijke team, al was dit alleen maar door zijn opbouwende arbeid. Van Raaide werd nog een keer gepasseerd circa 20 min. voor het einde maar wegens buiten spel werd dit doélpunt geannu leerd. de parten. Had het zonnetje eerst gemeen tussen de wolken doorge speeld, plotseling was het zwerkt zwart en joegen hagelbuien in wil de vlucht over de hoofden der arme spelers, het publiek zocht naar alle kanten een heenkomen, hoeden waaiden over het veld, en toen ge beurde het, dat Hofma een corner moest nemen, maarde bal was onwillig. Het leer weigerde resoluut op de plaats te blijven liggen, steeds weer kwam de wind eronder en ten einde raad blies de scheidsrechter Eden toen maar af. Tien minuten voor de rust. Er werd nog even weer gespeeld, maar men kwam voor de rust niet meer aan het spel. DE TWEEDE SPEELHELFT De tweede helft bracht iets beter spel, doch volmaakt was het zeker nog niet. Het ging de Noorderlin gen voor de wind en al spoedig kon Brandsma van een fout in de Wes telijke verdediging profiteren met een goed gericht schot (2...0). Intussen bleek, dat de Westelijke ploeg een Constijn (Corcordia) let terlijk en figuurlijk een grote mid den voor had, die met zijn harde schoten tot verrassende dingen in staat bleek. Niet voor niets werd dit dan ook stilletjes door de inge wijden in verband gebracht met het feit, dat de grote dr. Jan Thomee, eertijds in het Concordiakanon en gevreesd Oranjeman hem naar Leeuwarden had begeleideen keer kon Prummel slechts ten kos te van een corner redden en uit de corner ontstond een kans, die moeilijk was te missen. Men speelde dit klaar en het enige Westelijke doelpunt ontstond eerst kort voor het einde, nadat het reeds genoem de doelpunt van Hofma de stand op 30 had gebracht. - Reeds een kwartier lang had de Westelijke ploeg toen getracht de eer te redden, doch steeds weer had den Willems en Veldkamp, die een goede wedstrijd speelden, niet thuisgegeven, lieten ook Woldjes en Frummel zich niet kennen. Doch toen zag Constijn een gaatje, waar door het einde kwam met een ver diende 31 zege voor de Noorde lijke B ploeg. Ook in de tweede helft kwam er nog een korte onderbre king, toen storm en hagel een ver der spelen ten ene male onmogelijk maakten. IN HET ZUIDEN: HELMOND EN SPECHTEN DEFINITIEF ONDERAAN Uitslagen District IV: JulianaSpechten 33 HelmondBrabantia 10 District VI: EindhovenBaronie 34 Van het toch al kleine program ma werden ter elfder ure de Wes telijke le klasse wedstrijden in verband met de Technische Dag nog tot later uitgesteld, zodat we slechts drie wedstrijden in het Zuiden overhielden. In District IV deed Helmond uitstekend werk met van Braban tia te winnen doch veel mocht haar dit niet baten, want Juliana speelde gelijk tegen Spechten en is nu definitief veilig. De beide hekkensluiters zijn hier dus Hel mond en Spechten. Men zie Limburgia B. V. V. Willem II N. A. C. V. V. V. M. V. V. Brabantia T. S. C. Juliana Helmond Spechten In de andere Zuidelijke afdeling zag Baronie kans van Eindhoven te winnen, zodat de strijd om de onderste plaatsen hier heviger is dan ooit te voren. Men zie de stand: N. O. A. D. 18 12 Bleyerheide 18 9 stand: 18 13 2 3 28 17 13 1 3 27 19 10 3 6 23 18 4 3 7 19 17 8 2 7 18 18 6 5 7 17 18 7 3 8 17 19 5 7 7 17 17 6 3 8 15 IS 3 4 11 10 19 2 3 14 7 18 IS 18 18 Helmondia Eindhoven P. S. V. Sitt. Boys Sportc. Emma 17 Maurits 17 Longa 17 Kerkrade 18 BaronieD.N.L. 18 3 4 5 9 4 7 5 5 2 4 2 3 5 5 4 7 7 7 7 9 9 10 27 22 21 21 18 16 15 15 14 14 14 FEUILLETON 23. „Ik vind alleen, dat je hem nog al veel op bezoek krijgt," zei hij voorzichtig. „Deze week is hij hier iedere dag geweest, is het zo niet?" Ze schudde ontkennend het hoofd. „Woensdag ben ik je aan de fa briek komen afhalen en hebben we bij de Denekamps gedineerd." „Nou ja, dan bijna iedere dag. Het kan me niet schelen, maar... maar Oud Valkenburg is zo klein," viel ze hem in de rede, „en het kan zo gauw een verkeerde in druk maken en we moeten praatjes vermijden, vooral nu we hier nog zo kort komen wonen Hans zei daar niets op en een minuut later zei ze, maar nu veel rustiger: „Van de lui hier gespro ken... mevr. Koremans is vandaag hier geweest." „Werkelijk? En, wat had ze op haar hart?" Miek begon te lachen. „Dat weet ik niet," antwoordde ze. „Ik heb haar niet gesproken. Toen we in huis kwamen vond ik haar kaartje in de hal. Ik hoop maar, dat Rika niet tegen haar ge zegd heeft, dat ik al een bezoeker had," door A. F. „Maar ze zal zijn auto toch wel gezien hebben, die voor het huis stond." Miek glunderde van de pret. „Daar heb ik nog niet aan ge dacht. Nu zal het wel gauw het he le dorp rond gaan." „Ze had best de tuin kunnen in lopen om je te zoeken. Heus, Miek je „Heus Hans!" deed ze zijn toon spottend na. „Wat zullen de men sen er wel van zeggen hé?" Toen ze opstond, liep ze om de tafel heen en stak haar arm door de zijne. „Toe, Hans, wees nou maar niet boos!" vleide ze liefjes. „Ik ben niet boos. Maar jij moet wat..." Hij zweeg. Maar dat ,was niets voor Miek en zo was ze nu eenmaal nooit geweest. Op haar zestiende jaar was ze met haar ou ders uit New-York naar Amster dam verhuisd, waar haar vader tot directeur van een der grote banken was benoemd en het gezin was toen in het Gooi gaan wonen. Daar had hij haar op een feest bij Hamdorf leren kennen en door haar kinder lijke vrolijkheid aangetrokken was hij spoedig verliefd op haar ge raakt. Zij was voor hem het ideaal van het blijde, onbezorgde leven, wat hy nooit gekend had... in zijn ouderlijk huis. „En?" vroeg Miek even later. „Wat moet ik nou eigenlijk? Wat wilde je zeggten." V „Je als een volwassen vrouw ge dragen..." Ze knikte als een gehoorzaam kind. „En gaan we..." vroeg ze en haar ogen begonnen te schitteren,' 'gaan we nu naar Theo ten Hage toe?" „Nee!" „Heb je een hekel aan hem?" En toen hij het hoofd schudde: „Waar om dan niet?" „Omdat hij zo'n egoïst is." „Dat zijn de meeste, schrijvers," meende Miek. „En hij schrijft dan toch maar uitstekend. „Maar jij zult wel nooit iets van hem gelezen hebbenZe bekeek hem van het hoofd tot de voeten. „Jij bent veranderd," zei ze toen. „Van het ogenblik af, dat we hier gekomen zijn, ben jij veranderd. Je bent nooit zo kritisch tegenover anderen geweest Toen ze zich van hem afwendde, bemerkte hij, dat er een harde trek op haar gezicht gekomen was. Of eigenlijk kon hij dat toch niet zeg gen. Het was veeleer onverschillig geworden. Er lag een trek van ver veling over heen. En ook haar stem klonk heel vlak en gemelijk, toen ze zei: „Als je niet naar ten Hage wilt gaan, dan zal ik André moeten opbellen, want hij 2ou ons komen ophalen." Hans ging op 't terras zitten. Toen hij zijn derde sigaret aanstak, stond Miek nog altijd aan de tele foon. „Ze neemt er wel de tijd voor" dacht hij ontstemd. „Maar mis schien ligt het aan mij, omdat ik zo moe ben. Of ik heb een kwade bui. Ik kan me niet voorstellen, dat ik zo veranderd zou zijn. Dat is eer der met hèAr het geval. Vandaag zo en morgen anders, zo grillig als kwikzilver." Eerst was ze er tegen geweest om naar Limburg te verhuizen en toen ze er een maal was, scheen Oud Valkenburg het meest uitge zochte plekje ter wereld voor hen beiden; voor het huis had ze in het begin niets dan spot en minachting over gehad en daarna had ze er de meest mogelijke verbeteringen in la ten aanbrengen. Nu dat gebeurd was, stak ze er weer de draak mee en van Oud Valkenburg bleef geen zier heel. En toch was hij juist om dat ze zo echt vrouwelijk was, met haar getrouwd. En hij vroeg zich af: „Ben ik misschien lastig en moeilijk- te voldoen? Wat zou ik eigenlijk willen?" Miek kwam terug. „Ik heb mevrouw Koremans op gebeld en haar verteld, dat het me verschrikkelijk speet, dat ik haar niet getroffen had. Ze wilde me als lid van de Vrouwenvereniging ko men vragen. Dat betekent, dat ik nu onder fatsoenlijke lui hier gere kend word. is het zo niejt?" Hy begon hartelyk te lachen. (Wordt vervolgd). N

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5