Storm teistert stad en land Zes jaar geëist tegen caféhouder Storm die stalen kabels breekt Theater Royal gedeeltelijk verwoest Loodsdienst gestaakt Stormschade op tentoonstelling Zweeds vracthschip in nood ALKMAAR EN OMSTREKEN Roofvogel-insigne gaf arrestatie bevoegdheid em; f LANGf S'-'AAT 68 K.N.V.B.- ibekertournooi Afsluitdijk onberijdbaar De luchtbrug ligt stil Poolse vrachtboot in nood Schelpenzuiger zoek Marktberichten PAC. 2 Dinsdag 1 Maart 1949 STORM TEISTERDE SCHAGEN Uit het betrekkelijk nog nieuwe bioscoopgebouw, Theater Royal te Schagen, is de gehele westelijke zijmuur gewaaid. En alsof dit nog niet genoeg was, ging kort daarop het dak van het grote toneel, zo dat de kostbare doeken en cou lissen aan de orkaan bloot ston den. De ingestorte zijmuur is in de bioscoopruimte terecht geko men en heeft daar een onbeschrij felijke ravage aangericht, die zo groot is, dat de schade bij geen benadering is te schatten. In de Regentenstraat zijn in de stormnacht niet minder dan drie woonhuizen vernield, althans practisch onbewoonbaar gewor den, De voorgevels zijn met ko zijnen en al op straat neergelco- men. Gelukkig kwamen persoon lijke ongelukken niet voor. Het betreft hier de woningen van de families Butter, Helder en Breg- man. Ook uit de Wieringermeer ko men berichten van ingestorte boerderijmuren en gevels. Duizenden dakpannen, ook van de nieuw gebouwde woningen in de Marktstraat, werden afgerukt. In S c h a g e n is de materialen- opslagplaats van de destructor vernield. De N a c o heeft velerlei moei lijkheden ondervonden om het busverkeer gaande te houden. In Julianadorp versperden le gio palen van het electrisch net de weg en stuk voor stuk moesten de hindernissen worden opge ruimd. In de Gouw bij de W e e r e wa ren bovendien kappen en ramen van broeikassen aan het rond vliegen geweest. In Zijdewind zorgden los geslagen electrische geleidingen voor een gevaarlijk vuurwerk. De dorpsstraat in Warmenhui- z e n was versperd door een ge vallen schoorsteen. In S t r o e t, gemeente St. Maar ten, werd een landbouwschuur vernield. Bij Hoorn ligt het IJselmeer zover het oog reikt droog. Men kon honderden meters uit de wal lopen. Bij de telefoon traden in heel het gewest vele storingen op, doordat ook langs de spoorbanen vele palen zijn omgewaaid. Overal zijn tal van bomen ont worteld. De storm in de nacht van 28 Februari, gepaard gaande met onweer en felle buien, zal ons nog lang heugen en hij was heden morgen om elf uur nog niet uit gewoed. VLISSINGEN. 1 Maart. Tenge volge van de storm is de loods dienst te Vlissingen, zowel door de Wielingen, als door het Oostgat. gestaakt. Ook de veerdienst Vlis- DEN HELDER. De kustwacht Kijkduin en de lichtschepen Texel en Terschellingerbank hebben het vanochtend druk met elkander te vertellen, dat het toch wel bar is met die storm, die zich mot een snelheid van 28' -• M. per seconde over stad, haven en zee heen wen telt met snelle uitschieters van 38 M. per seconde. De zee staat zó hoog, zoals vele Nieuwediepers nog niet gezien heb ben en ook de haven gelijkt op een holle zee met machtige lange rol Iers met schuimkoppen. Ware stuur manskunst was er voor nodig, om de Texelse boot behouden binnen te loodsen. Aan de eigen aanleg st< Iger was het nint mogelijk te meren. Het schip moest tenslotte alle po gingen opgeven en verder de haven binnenvaren om langszij het loods- vaartuig „Amsterdam" aan te leg' gen. Auto's waren niet aan boord, •slochts schoolkinderen waren hoofd zakelijk de weinige passagiers. Vanochtend vroeg op plm. kwart over vijf zijn door de hevige storm de kabels verbroken, waarmee H.M, „Piet Hein" azn de wal gemeerd lag. „De L.T. 8. een landingsvaar tuig, dat langszij de „Piet Hein" lag, om goederen over te laden raakte eveneens op drift. Als speelbal van golven en wind kwamen belde schepen achter in de haven terecht. Om half tien lagen ze weer aan de kant, doch niet, na dat van de bemanning van enige sleepboten der Kon. Marine bijna het onmogelijke was gevergd. Ook de lichtschepen Texe! en Ter schellingerbank melden, dat zij het zwaar te verduren hebben. De an tennes zijn kapot geslagen en het zand van overslaande grondzeeën bedekken de schepen van onder tot boven. De vissers doen al het moge van de „Dorus Rijkers" is paraat en de wal te houden en de bemanning van de „Dorus Rijgers" is paraat en luistert onafgebroken naar de radio berichten of er soms schepen in nood verkeren. HELDEN-PANNINGEN, 1 Maart. Door de hevige storm van vannacht zijn de tentoonstelhngs-tenten en de tenten voor de varkenskeuringen omgewaaid en wel honderd meter door de wind meegenomen. De var kenskeuringen, die vandaag op de „Lihate" zouden worden gehouden, kunnen derhalve niet doorgaan. Do tentoonstelling kan vandaag slechts bezichtigd worden, voor zover zij is ondergebracht in de vaste gebou wen. Overal in de gemeente is storm schade aangericht. Palen van de telegraafdienst cn van het electri sche net zijn omgewaaid en vele ge bouwen hebben dakschade. AMSTERDAM, 1 Maart. Het Zweedse s.s. „C. A. Banck" is om streeks kwart voor acht over de derde bank heen op het strand .van Bloemendaal gelopen. Alleen de eerste machinist is van boord gegaan. De andere leden van de bemanning bleven op het schip, singen—Breskens wordt niet uitge- j dat toebehoort aan de reder Chris voerd. ter Banck uit Helsingborg, 25 JAAR GESPONST EN GELAPT ALKMAAR. Vandaag hangt de vlag uit bij het glazenwasserij en schoonmaakbedrijf G. J. Evers en Zn. in de Julianastraat, omdat het precies 25 jaar geleden is, dat de heer Evers op 54-jarige leeftijd begon aan een glazenwasserij met 200 klanten. Deze man met 'n oer sterk gestel (er is bij hem geen le- denmaat, dat niet eens gebroken is) wordt dit jaar 80 jaar en zal op 11 October 50 jaar getrouwd zijn. Het is dus voor de familie Evers waarlijk een kroonjaar vol met mooie afgeronde cijfers. Momenteel neemt 'n zoon, de heer H. L. Evers de zaak waar. die eigenlijk door de oorlogomstandigheden in dit werk is verzeild geraakt, daar hij eerst machinist op de grote vaart was. Spijt heeft hij er echter niet van gehad, omdat de zaak na 25 jaar tot één van de grootste boven het IJ is geworden en nu ongeveer 1800 cliënten telt. Een zeer rende rende zaak dus. Verder heeft hij 7 knechts in het bedrijf, die allen, nu het drukke seizoen aankomt, hun handen vol hebben aan schoonma ken en wat dies meer zij. Een heugelijke dag voor een goed be drijf. Wij wensen de heer Evers het allerbeste toe. Geslaagde avond Dansschool „Jack Smit" ALKMAAR. De bekende dans school voor R. K. jongelui hield Za terdag 26 Februari haar slotavond was niet alleen aan het feestlijke, in het Victory-Hotel. Zoals altijd doch ook aan het culturele gedeelte de meeste zorg besteed. Nadat de leerlingen hun proef van bekwaam heid tot verkrijgen van het certifi caat hadden afgelegd, verraste de heer Smit de aanwezigen op enige schitterende demonstraties waarbij vooral de Quickstep waarin een zeer bijzonder rhythme verwerkt was een enorm succes was. Aan het slot der demonstraties werdt door het duo Smit nog een fraaie oude dans uitgevoerd, waarna Tiny Smit door de leerlingen bloemen werd aangeboden. Na dit culturele ge deelte volgde het feestelijk pro gramma hetwelk een uitbundige vrolijkheid werd welke tot laat in nacht duurde. Wat ons op deze avond bijzonder opviel waren de keurige toiletten der dames en de prima organisatie dezer slotavond. Al met al een zeer geslaagde avond waar dansschool Jack Smit met voldoening op terug kan zien. BILJARTEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP Jo Bus kampioen In Café Te. Bos werden Zondag avond de wedstrijden om 't per soonlijk kampioenschap le klas Ubre besloten. Er was spanning vol doende en J. Bus (Excelsior) wist tenslotte beslag te leggen op de titel met 10 pnt. Heijnis, Mors en de Haas werden resp. 2. 3 en 4 met 8 punten. Na afloop heeft de heer Rolie op de hem eigene wijze met enige welgekozen woorden de prijzen uitgereikt. De kampioen ontving bloemen en de beste wensen voor zijn verdere biljartloopbaan. Ten slotte werd dank gebracht aan de heer N. Wester, die er voor had zorg gedragen, dat de wedstrijden zulk een vlot verloop hadden en de heer Ter Bos voor de uitste kende verzorging van het materi aal. De heer De Haas was de tolk der deelnemers aan dit tournooi toen de organiserende vereniging dank werd gebracht. De eindstand is: 1. J. Bus kampioen 1321 car. 273 beurten, 4,83 gemm, 33 hoogste ser. pnt. 10. 2. L. Heynis 1260 car., 232 b. 5.43 gem., 49 h. s. 8 p. 3. J. Mors 1209 car. 238 b. 5,08 gern., 38 h. s„ 8 pt. 4. M. de Haas 1156 car. 228 b. 5.07 gem. 34 h. s. 8 p. 5. C. Haak man 1199 car. 232 b. 5.17 gem, 27 h. s. 6 pt. 6'. J. Adams 1294 car. 270 b. 4,79 gem. 36 h. s. 6 p. 7. W. de Vries 1228 car. 276 b. 4,45 gem. 36 h. s. 6 p. 8. Ph. Schot 1232 car. 280 b. 4,40 gem. 29 h. s. 4 pnt. Trainingsrit Wielrenver. Alcm. Victrix ALKMAAR. Ondanks het on gunstige weer waren er Zondag toch een 15-tal renners aan de start voor de eerste trainingsrit van het seizoen 1949. A en B klasse reden gezamenlijk een afstand van 27 km. en in deze rit is gebleken dat J. Hennink en J. Mol al behoorlijk in conditie zijn. J. Peereboom ontpopte zich als een veelbelovende nieuweling. De volgorde van aankomst was: 1. J. Hennink, 2. J. Mol, 3. J. Peereboom (B), 4 P. de Groot, 5. P. v. Berkum, 6. J. Groot, 7. M. de Bruijn (B), 8, H. v. d. Sluis (B), 9. J. Haanraads (B), 10. E. Zwart (B). In de rit van 18 km. voor de C klasse kwam E. Belles als eerste aan. A.s. Zondag wordt een begin ge maakt met de Voorjaarscompetitie in combinatie met de clubs „Ken- nemerland" en „De Bataar'. HAAGSE COMEDIE SPEELDE „DE ERFGENAME" ALKMAAR. Voor een goed be zette zaal in 't Gulden Vlies bracht de Haagse Comqdie onder directie en met regie van Cees Laseur het Toneelspel „De Erfgename". Dit stuk in twee bedrijven is geschreven door Ruth en Augustus Goetz naar de novelle „Washington Square" van Henry James. In „De Erfgename" wordt de ge schiedenis weergegeven van een tyrannieke vader, die tracht' in zijn dochter het beeld van zijn vrouw terug te vinden. Hij doet dit op een niets-ontziende wijze, daarbij niet lettend op het feit, dat elk gevoel van liefde voor hem bij zijn dochter gedood wordt. Bovendien veroor zaakt deze manier van doen een zekere weerslag, die op zijn eipen hoofd terecht komt. Juist het fait, dat de vader niets ontziend optreedt en daarbij geen \nkel gevoel van liefde voor zijp dochter toont, heeft tot gevolg, dat de dochter op een gegeven ogenblik, nadat zij ook nog een teleurgestelde liefde heeft ge had, als een hyena tegen haar me demensen te keer gaat en daarbij wraak neemt, ook tegen de min naar. Dit gebeurt gchter pas, wan neer zij iets rijper is geworden zo wel in leeftijd als ervaring. Cees Laseur speelt hier de rol van de tyrannieke vader, die van zijn dochter verlangt, wat zijn vrouw, die bij de geboorte van deze doch ter overleed, niet geven kon. Hij doet dit met de nodige élan, auto riteit en kilhartigheid, die hier van hem vereist kan worden. Bij de ziekte-scène evenwel zou het misschien beter zijn, wanneer hij niet voortdurend dat autoritai re in zijn toon hield. Af en toe breekt dit namelijk door en in deze scène past het niet. Juist hier tracht de vader de weg naar het hart van zijn dochter weer terug te vinden en aan de weergave hiervan ont brak wel iets. Overigens gaf La seur uitstekend spel. tonend zijn rol juist aan te voelen. Mary Dresselhuys vertolkte de dochter, die zo'n beetje lijdt aan vervolgingswaanzin. Op een effen toon, zonder enige nuance, gaf zij deze uitbeelding weer van het meis je, dat naar een beetje lief4e ver langt. doch dit nergens krijgt. De liefdesscène met de minnaar, die het op haar geld gemunt heeft, komt vrij plotseling en stelt ons wol enigs zins voor een raadsel, temeer daar dit liefdesgevoel, dat toch feitelijk uit het diepste wezen zou moeten voortspruiten, iets van zijn werke lijke realiteit mist. Het spreekt niet zo, als het had moeten doen. Aan het slot, wanneer het „vonnis" ge- veld moet worden over de minnaar vindt Mary iets terug van het in nerlijk van een meisgev dat diep gekwetst, nu wraak neemt. Mary Dresselhuis speelt hier zeer zeker met een innerlijke overtuiging, welke wij in sommige gedeelten echter wel mts sterker hadden ver wacht. Jan Retèl is de minnaar die met zijn mooie praatjes en zijn charme het domme meisje met haar erfenis tracht in te palmen, en geeft goed spel. hoewel ook hij hier en daar er iets te veel routinewerk van maakt. Marie Meunier vervulde de rol vin de tante, die door de min naar om de vinger wordt gewon den. en er alleen op uit is haar nichtje aan een man te koppelen. Goed spel zagen we eveneens van Nel van Arem in haar rol van we duwe, zuster van de minnaar. Ook Corrie Weier in haar rol van ge dienstige was goed. De verdere rol len hadden een matige vertolking. Uitgesproken goed waren de cos- tuums en het décor, die aan het ge heel de nodige luister verleenden, noodzakelijk om ons terug te plaat sen in de jaren omstreeks 1860. v. d. M. Piano-avond K.J.M.V. A.s. Woensdagavond kunnen de jonge middenstanders genieten van een piano-avond die gebracht wordt door onze stadgenoot, de heer Jan Couvée. De mjiziek zal voor allen interessant zijn en van te voren worden uitgeiegd. Alle leden wor den verwacht, terwijl met-leden welkom zijn ter kennismaking. „IN DE PIUS ZIT EEN ALL ROUND FACTOTUM". ALKMAAR. Bij het aanbellen bij de Piusstichting wordt u open gedaan door de portier van dit te huis voor ouden van dagen. Zijn naam? A. J. Tjeertcs, die zijn ge hele leven heeft geknutseld en ge bouwd. Zijn beroep was handelaar in allerlei machineriën, zijn liefheb berij studeren uit boeken over de techniek. Van deze man was ons ter ore gekomen, dat hij momen teel bezig is aan het maken van een grote miniatuur-draaimolen. We zijn eens naar hem toegegaan, zonder dat we wisten, dat de knutselaar de portier was. Hij deed open en op een vraag of wij misschien ook de man koude» spreken, die de laatste hand legde aan een zelf-ontworpen cn zelfgemaakte draaimolen, ant woordde hij: Ja, zeker heren, een moment, het is anders een deftig heerschap maar laten wij hopen, dat liij u ontvangen wil". Even la ter echter was hij er weer en be Erger voorkomen ALKMAAR. Bij een werk plaats aan de Kanaaldijk is van nacht door de storm een sterk stroomkabel kapot geraakt. De kabel zwaaide heen en weer en veroorzaakte bij aanraking met metalen onderdelen brandvonkjes. Voorbijgangers waarschuwden de eigenaar van de werkplaats, die onmiddellijk de stroom af sloot. Feest bij de Brandweer ALKMAAR. Wie gisteren avond tal van vreemd uitgedoste <iieden met hoge hoeden en feest neuzen onder het geknal van zevenklappers voor het huis van de heer Kossen op de Laat zag staan, behoefde niet verwonderd te zijn: op bijzonder originele wijze wilde het corps Kracht en Vlugheid van de Alkmaarse Vrij willige Brandweer de koperen bruiloft van de chef van het ma teriaal vieren. Nadat de ladder was uitgeschoven, trokken alle brandweerlieden de laarzen uit en beklommen langs deze voor de Brandweer zo gebruikelijke weg het woonhuis van de heer Kossen. Boven gekomen werden zij met open armen ontvangen. Menige, soms wonderlijke cadeaux, werden de heer Kossen overhandigd, waarbij tal van geestige redevoe ringen werden uitgesproken, o.m. door de heren v. d. Pol, Dirkmaat en de Visser. Intussen speelde er een vrolijk draaiorgel, dat voor deze gelegen heid was gehuurd, tal van fraaie liederen, die Uit volle borst door de feestgangers werden meegezon gen. De familie Kossen was het corps Kracht en Vlugheid buitengewoon dankbaar. Het is begrijpelijk, dat men nog enige tijd vrolijk bijeen bleef. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Fran- cisca A. M„ d. v. N. Hes en M. Woutering; Jimmy, z. v, A. v. d. Laan en B. Spaans; Pieternelle H., d. v, J, Asjes en G. Sluis; Cor nells H., z. v. A. W. H. Fischer en A. Krijgsman. Gehuwd'. H. A. J. Biemans en A. M. Gaarthuis; J. dc Wit en J. S. B. Kramer; J. D. H. Savonye en J. M. Bertrums. Overleden: H. Vos, 70 jaar, geh. met A. J. Zwier; H. W. Wouters, 5 mnd,; J. Jongkind 79 jaar, wed. van P. Olie; J. Pik, oud 70 jaar, wed. van G. W. Henning. Schrikt U maar niet, want wij brengen uitkomst voor U. dank zij onze „Kousen-Service"! Uw kousen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ookdjw Nylons repareren wij zonder prijsver- boging) en hoe keurig ze er dan uilzien, kunnen wij U niet beschrijven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Aldeling" ondervinden. kende toen zelf dat heerschap te zijn! In zijn kamer gekomen, begon hij ons vele dingen van zijn carous- sel te vertellen. Het heeft ons in het begin even geduizeld. Het was een grote opsomming van kosten, technische formules, aan astrono mische getallen reikende cijfers en nog veel meer. De molen is twee meter vijf en dertig breed en twee meter veertig hoog, een hele op pervlakte voor een miniatuur-geval. In de draaimolen bevinden zich dui zenden schroefjes, 385 lampjes (de fittingen allen zelf vervaardigd), zeven motoren, meest herstelde mo toren uit stofzuigers voor een heb- bekrats gekocht, trekken de molen in het rond. Als een echte imitatie heeft dit onderdeel van de kermis attracties, ook 24-paardjes, die door een vernuftig mechaniek, heen en weer en op en neer kunnen bewe gen, verder zijn er 6 leeuwen, 2 scheepjes en 2 ronde bakjes. U ziet alles is in de puntjes verzorgd. Maar de tijdsduur van dit werk zult U vragen. Op deze door ons even eens gestelde vraag antwoordde Tjeertes: „Drie jaar lang heb ik er aan gewerkt, van (let wel) 's mor gens iaat tot 's' avonds vroeg". En deze begaafde man, v?ant alles is geheel, zonder hulp vervaardigd, het houtsnijwerk en het mechanisme alleen maar te noemen), is geen bluffer. Rustig en zelfbewust gaat hij verder. We hebben bewondering voor zijn werk, om het doorzettings vermogen. om het grote kunnen van het factotum van de Piusstichting. Over enige weken zal deze draai molen met een echt, eveneens zelf- vervaardigd en ontworpen orgeltje, dat negentien deuntjes kan orgelen, te bezichtigen zijn in één van de étalages van de Kofa in de Langen- straat. ALKMAAR (Advertentie) CONCERT „NIEUW LEVEN" HEILOO. De R. K. Gem. Zangver. „Nieuw Leven" te Heiloo heeft Zondagavond in het Bruno Gebouw weer een concert gegeven dat in vele opzichten een waar succes is geworden. De artistieke inslag van het vocale propramma was het sterkts vertegenwoordigd met componisten als Bruckner, Viadana, e.a. De dirigent liet deze stukken muzikaal uitvoeren en had hiermede en met de stukken van Nederl. componisten een tevreden verdienste en grote waardering te incasseren. Het Alkm. Klein Orkest o.l.v. Pranger, bleek een instumen- tale afwisseling te zijn welke bij het publiek wel bijzonder in de smaak viel zoals o.m. Lyrische stukken van Grieg en Intermezzo van Strauss. „Nieuw Leven" doet haar naam eer aan door er steeds voor te zorgen dat in haar pro gramma's ook inderdaad muzikaal „Nieuw Leven" aanwezig is. Met de dankbare herinnering aan een goed geslaagd concert keerden de talrijke bezoekers huiswaarts. UITSLAG CLUB-COMPETITIE S.C. ,.DE EGMONDEN" EGMOND A.-klasse 1. J. de Waai J. van Don 10. 2. P. Manté G. v. d. Brink 10, 3. A. Heere H. Franse 10. B.-Klasse: 1. J. Ad miraal—J. Vendel 0—1, 2. J. Hop manJ. Groen 10, 3. H. de Vries— N. Kraakman 10. REDDINGSBRIGADE KRIJGT VLET. EGMOND AAN ZEE. De Eg- mondzeeër Reddingsbrigade ontving ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan een reddingsvlot cade'au van haar Erelid, de heer J. W. Kockx, directeur van de Maatschap pij Noordzecbad. Het toezicht op de baders in zee dat reeds door de le den van de Brigade werd verleend, zal deze zomer'door het bezit van een tweede vlet, belangrijk kunnen worden uitgebreid. EGMONDIA NIEUWS. EGMOND AAN ZEE. Burgemees ter Niele van Egmond aan Zee is beschermheer geworden van de voetbalclub Egmondia. ALKMAAR. Voor de zevende kamer van het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof had zich Maan dagmiddag Matthijs van Eeten, die geruime tijd onder de bezetting, samen met zijn vrouw Paula Ur- bann, het beruchte café, de stad Hamburg bestierde, te verant woorden wegens verraad. Hem was ten laste gelegd een bezoeker, de heer N. Bakker uit Venhuizen, die toevalliger wijze in zijn zaak aan de Kooltuin beland was, en die zich niet vriendelijk uitliet over de horden uit het Oosten, die ons land waren binnengekomen, aan de Duitsers te hebben averge leverd tengevolge waarvan Bak ker eerst zes weken en daarna ne gen maanden gevangen heeft ge zeten. Ter zitting kwam vast te staan dat getuige Bakker, die destijds slachtoffer van dit verraad was ge. worden, aan de 'verdachte maar oppervlakkig bekend was. Hij had wat over politiek gesproken met een kelner L. Francken, die, uit vrees voor zijn baas, zich in voor de Duitsers gunstige zin had uit gelaten, tengevolge waarvan Bak ker zich nogal opwond.. Dat was voor beschuldigde, die vanachter een gordijn alles had beluisterd, om met de kelner en zijn vrouw de klant, nadat deze de zaak ver laten had, op straat aan te spre ken en hem te arresteren waarbij aan zijn optreden kracht werd bij gezet door het vertoon van een 'wehrmachtsspeldje. Het speldje kwam te voorschijn, zorgvuldig in papier gewikkeld. „O, dat is die gier, die roofvogel", merkte de president, Mr. v.d. Goot laconiek op. Uit de stukken, die ter tafei kwamen, bleek dat in het café nog een portret van Hitier hing en dat er, zowel politiek als zedelijk ge zien, een ongezonde sfeer was bij beschuldigde. Aan deze zaak was volgens de president nog flinK ver diend want er schenen nog zeven huizen gekocht te zijn. Nadat Bakker weer in het café was teruggebracht, werd de Duitse gendarmerie gewaarschuwd. De Duitse soldaten, die later binnen kwamen vonden het geval niet eens zo erg, ook de vrouw van beschul digde had hem willen laten lopen, maar van Eeten had beweerd: „Laat hem maar eens naar Scheveningen gaan om op te frissen". Omstandig vertelde getuige Bak ker zijn verhaal en merkte daarbij op: Een verdediger had ik niet, dat UITSLAG BRIDGE-WEDSTRIJD. EGMOND AAN ZEE. A-klasse: 1. Gebr. v. d. Molen 51.5, 2. Nieu- wenhuizenBeers 51, 3. de Goede Koper 44.5. B.-Klasse: 1. Pepping— Groot 51, 2. Fam. Swart 50, 3. Ad miraal—de Raadt 43. C.-Klasse: 1. Karles—Kalij 52.5, 2. Baltus—Hui- berts 49.5, 3. Hartgrink—Burger 47. VASTENAVOND. SCHOORL. Heden, Dinsdag avond komen de Ghesellen van de Spelewei in het Verenigingsgebouw alhier met een groot Vastenavond programma, Het geheel staat onder leiding van Anton Sweers. Leden van de R.K. Ontwikkelingsclub en donateurs van het Verenigingsge bouw hebben vrije toegang, d.w.z. zij betalen slechts belasting. Overi ge belangstellenden zijn eveneens welkom, doch tegen entrée. Wie dus voor de Vasten nog een mooie avond wil hebben, zorge op tijd aanwezig te zijn (8 uur). Er zijn geen bespro ken plaatsen, dus wie a het eerst komt, het eerst maalt. Er staat o.a. een drietal toneel stukjes op het programma. GEGUND. SCHOORL. De aanleg van het nieuwe rijwielpad naar zee, het doortrekken dus van de Munniken- weg, is thans definitief opgedragen aan de fa. Gebr. Min te Bergen, die het werk zal uitvoeren met D.U.W.- arbeiders. Het is de bedoeling, dat de weg reeds in het a.s. seizoen kan wor den gebruikt. L.S.V.V. I—TEXEL I 1—2. LANGEDIJK. T. is er in ge slaagd van L., heit kleine kansje, te ontlopen, te ontfutselen. L. heeft dat er was bm de onderste plaats zich in deze wedr/.rijd uitstekend geweerd, maar stond wat spel be trof. lager dan haar tegenstander. Na 10 min. spelen, neemt T. met een mooie kopbal van de linksbinnen de leiding. 1 De rust gaat in met een 10- voorsprong der gasten. Na de rust heeft L.S.V.V. de wind in de rug, en is daardoor steeds in de aanval, vele schoten worden op het T.-doel gelost, maar het is de jeug dige T.-doelman die op keurige wij ze het T.-doel voor een doorboring redde. Dan is het Leek, die naar voren is gekomen en e stand op ge lijke voet brengt 1—*-1, met nog 10 min. tc spelen. Het zat L. in deze periode niet mee, want het is T dat kort voor het einde wederom de leiding neemt. STILLE OMGANG AKERSLOOT, Het bestuur maakt bekend dat de ledenvergade ring zal worden gehouden a.s. Zon dag om 4 uur n.m. in café Verduin. Geeft U zo spoedig mogelijk op. De kosten bedragen f 2.50 (alles inbegrepen). Tot uiterlijk 7 Maart kunt U zich nog opgeven, daarna beslist niet meer in verband met 't bestellen 'van de bussen. Wacht daarom niet tot het laatste ogen blik, dat brengt het bestuur maar in moeilijkheden. DE KATH. MIDDENSTAND AKERSLOOT. Vrijdag 4 Maart a.s. houdt de kath. Midden stand haar ledenvergadering in café Verduin, aanvang om half 8. Er is een belangrijke agenda. Na de vergadering is er nog een be spreking, die de nodige aandacht behoefd. Dus allen present. R.K.V.V. KOLPING BOYS OUDORP Het tweede elftal behaalde jl. Zondag een goed resul taat door Vrone 2 op eigen veld met 23 klop te geven. De junioren a konden het tegen HSV a net niet bolwerken. Een kleine 0—1 nederlaag was het re sultaat van een gelijk opgaande wedstrijd. Beter deden het de adspiranten a. Met een 13 overwinning keerden zij uit Limmen terug. De adsp. b tenslotte moesten met 14 hun meerdere erkennen in de a.s. kam pioen Vios b. was niet toegestaan. Op de z.g. zit ting in Utrecht, waar zijn zaak werd behandeld, had beschuldigde zich er nog op voor laten staan, dat hij zijn arrestant geslagen had. Getui ge, die 188 pond woog, was tijdens zijn gevangenschap vermagerd tot nog geen honderd pond Andere ge tuigenverklaringer. bevestigden de verklaringen van Bakker die hier op neer kwamen, dat hij door be schuldlgde was vastgehouden. Een getuige a décharge verklaarde, dat de Duitsers zelf tot arrestatie wa ren overgegaan. De Procureur-fiscaal, Mr. lCeune, achtte het tenlaste gelegde door de getuigenverklaringen ruimschoots bewezen. Hij eiste, mede gezien de slechte faam, die er van beschuldig de en diens zaak was uitgegaan, een gevangenisstraf van 6 jaar, met sf trek van voorarrest, drie en een half jaar en ontzetting uit de burger rechten voor het leven alsmede, in verband met een aanvrage voor een pas, die beschuldigde nodig had om naar Duitsland te gaan, onmiddellij ke gevangenneming. Het laatste werd door het hof, na in raadkamer te zijn gegaan, dan ook bevolen, omdat men vreesde, dat van Eeten voorgoed naar Duitsland zou uitwijken. Uitspraak over veer tien dagen. BAVO NIEUWS URSEM Wederom is het onze tegenstanders niet gelukt Bavo I 'n nederlaag toe te brengen. Vóór de wedstrijd werden er bloemen aan geboden aan de Grasshoppers re serve's wegens het behalen van het afdelings kampioenschap, In 'n vliegende stormwind was er van voetballen niet veel te bespeu ren. Beide partijen wisten voor de wind af elk één keer met 'n ver schot te scoren. Eindstand 1—1, Het 2e speelde tegen Sijbekarspei en verloor met 53 en de adsp. wonnen in Blokker van de Blok- kertjes met 52. Zondag speelt het lste thuis tegen Purmerland I; de laatste competitie wedstrijd, aan vang 2.30 uur. 't 2e speelt uit tegen Spanbroek I en de adsp. spelen thuis om 1 uur tegen DWB a, 't 3e is weer vrij. Ledenvergadering op Woensdag avond 2 Maart, aanvang 7.30 in café Oudejans. Op de agenda komt o.a. voor de verdeling van de kaarten voor de interlandwedstrijd. Komt allon zoveel mogelijk! OPZICHTER DE VRIES JUBILEERT HARENKARSPEL. De heer C. de Vries, wonende te Oosterdijk Dirkshorn, herdenkt op 1 Maart a.s. het feit, dat hij voor 40 jaren werd aangesteld als wegwerker van de Banne Harenkarspel, en 't feit, dat hij 25 jaar geleden werd benoemd tot opzichter van dit wa terschap. Het staat wel vast, dat het de heer de Vries niet aan be langstelling zal onthreken. „ENDE DISPEREERT NIET". BURGERBRUG. Neen, laat u niet ontmoedigen nu de ontwikke lingscursus der K.A.B. afgewikkeld is. De handboeken konden door Lumax nog niet worden geleverd. Het afdelingsbestuur van de K.A. B. stelde nu de aanvangsdatum van de cursus op 1 Sept. a.s. Laten we ons nu in ons studie- enthousiasme tot die datum over eind houden! Promotie wachtmeester H. v. d. Heijden BURGERBRUG De Wacht meester le klasse van de Rijkspoli tie, de heer H. van der Heyden, heeft in Zandvoort de functie van hoofdagent aanvaard. 1 Maart a.s. zal hij daar in func tie treden. In St. Maartenszee heeft hij vele jaren geleden een drietal inbrekers geknipt, die de hele provincie al als jachtgebied hadden gebruikt. Zijn werk heeft de heer van der Heyden altijd kundig verricht, al tijd stond hij voor de mensen klaar en geen moeite was hem te veel. Ook in de oorlogsjaren heeft htj velen geholpen en bij iedereen was hij gezien. Een opvolger is nog niet benoemd, doch nu kan alle dagen de benoeming afkomen. Het gezin van van der Heyden blijft voorlopig nog hier wonen, want men schijnt ook in Zandvoort met een woningprobieem te zit ten. Voor zijn Burgerbrugse jaren is hij er drie in Hoorn werkzaam ge weest. terwijl hij zijn politieloop baan als tijdelijk agent in Zand voort begonnen is. De nieuwe standplaats is dus niet vreemd voor hem. Begin deze week heeft het Gemeentebestuur van Zijpe hem als aandenken aan zijn zeventien Zij- per jaren, o.a. een tweetal fraaie boekwerken overhandigd. INDELING DISTRICT I Groep A: AFC, JOS, Uithoorn, Limmen, WSV '30. Groep C: Assendelft, de Meer, ASV, Volendam, EVC. Groep E: Alc. Victrix, Hoüandla, Watervogels, Texel, West Friezen, Wieringerwaard. Groep I: WE, QSC, VVB, CSV, de Spartaan. Groep O: WFC, GVO, VVZ, RKAFC, Andijk, Bergen. Groep S: Halfweg, Vitesse '22, Velsen, NAS, VI. Vogels. Groep H: Watergr.meer, AFGS, WMHO, Purmerend, Berdos. Groep J: TOG. HFC, KW, Hille- gom, NFC of DIO. Groep L; ZW, DEM, BPC, St. Pancratius, ADW. Groep P: OSV of de Kennemers, Schagen, Ripperda, DSS, Zeevogels. Groep R: West Frisia, Always Forward, Oudesluis, Zouaven, St. George, Sporters. Groep T: HRC, ADO '20 of Suc ces, RCZ, VVD, THB. Groep V: Beverwijk, Helder, EHS, Germaan of O, Zwart, HEDW of DJK. De A.N.W.W.-wegenwaom waar schuwt motorrijders, dat de afsluit dijk door overslaande stortzeeen practisch onberijdbaar is. BERLIJN, 1 Maart. Tenge volge van de storm en de eerste hevige sneeuwval van deze winter is het verkeer via de luchtbrug hedenmorgen om half zes plaatse lijke tijd volkomen stil komen te liggen. Volgens een Amerikaanse woord voerder hoopt men de diensten om streeks li uur te kunnen hervatten, hoewel op alle startbanen te Ber lijn 8 a 10 centimeter sneeuw ligt. TERSCHELLING, 1 Maart. De kustwacht van Terschelling ontving vanmorgen radiografisch het ver zoek om assistentie van de 1995 brt. metende Poolse vrachtboot „Kato wice". Het eerste bericht luidde „ben gebroken". De motorredding boot „Brandaris" van de N.Z.H.R.M. is om kwart voor tien uitgevaren en ook de sleepboot „Holland" van Doeksen heeft zee gekozen. Het schip i§ van de Gdynia-American Shipping Line. Op Terschelling maakt men zich ongerust over de schelpenzuiger „Trio", uit Hariingen die gister- ayond met een tjalk opzij door de kustwacht m de „Meep" was waar genomen. Vanmorgen was echter van het scheepje, dat vijf man aan boord heeft, niets meer te bespeu ren, DE BILT. Maart, Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling is de laat ste dagen zeer gunstig geweest voor het ontstaan van diepe storm-de- pressies. Zondag trok een depres siekern over Scandinavië, die in het gehele Noordzeegebied stormen ver oorzaakte en grote hoeveelheden koude lucht uit het Poolgebied naar het Zuidoosten blies. In deze koude lucht kwamen veel hagel en sneeuw buien voor, die van zware wind stoten vergezeld gingen. Zondag be gon zich een nieuwe depressie te. vormen, die vannacht snel in diepte toenam terwijl zij dwars over de Noordzee naar Denemarken trok, waar zij een dik pak sneeuw ver oorzaakte. Deze nieuwe depressie werd gevolgd door zeer krachtige barometerstijgingen, waardoor de luchtdrukverschillon buitengewoon groot werden. Over het geheel Zui delijk deel van de Noordzee kwa men zeer zware stormen voor met windsnelheden van gemiddeld on geveer 30 meter per seconde of on geveer 110 kilometer per uur. Door het station Den Helder werden windstoten geregistreerd van 38.3 meter per seconde ongeveer 140 ki lometer per uur). Het binnendringen van nieuwe hoeveelheden koude lucht aan de achterzijde van de depressie ging gepaar^ met hagelbuien, die hier en daar opnieuw van onweer verge zeld gingen. De storm, die zijn hoogtepunt in de loop van de ochtend bereikte, be gon langs de wadden-eilanden gis teravond tussen 9 en 11 uur. Het stormgebied breidde zich daarna ge leidelijk in Zuidelijke richting uit. Een rug van hoge luchtdruk die nu over de Britse eilanden nadert, zal ook in ons land zijn invloed doen gelden met het gevolg dat de windkrachten zullen gaan afnemen. De Noordelijke winden zullen sneeuw of hagelbuien meevoeren en de temperatuur zal tijdelijk weer wat dalen, HONDEN VAST WIERINGERWAARD. Vanaf heden en met 1 Mei a.s. is het in de gehele gemeente Wieringewaard verboden om honden los te laten lopen. P. EN D. WEDSTRIJDEN IN DISTRICT I Indien mogelijk zullen deze wed strijden aanvangen voor district 1 op Zondag 20 Maart voor de 3e en 4e klasse. Ook voor de 2e klasse dacht men dan te willen beginnen. De programma's volgen nog. BEEMSTER, 28 Februari. Be velanders 45, Koopmans blauwe 4—6, Witlof 17—38, rode kool 12— 15, Savoye kool 914. spruitkool 31 48, boerekool 40, spinazie 5153,' rode bieten 46, gare bieten 6 8,50. winterpeen 46, waspeen 14 15, uien 24.50, prei 716. Appels: Goudreinette 4476, Jonathan 40 78, Present van Engeland 4688. Peren: Winterjan 7692 per 100 kg. BEVERWIJK, 29 Februari. Witlof 28—36. stoofsla 45 per kjlo, waspeen 824, rabarber 30—40, spruiten gesch. 4560, id ongesch. 1545, boerekool 1026, groene k. 1231, gele kool 6.5012, rode kool 814.50, breekpeen 36.50, kroten 56.50, knollen 210, prei 717, uien 47. ALKMAAR, 28 Febr. Aanvoer 41 vette koeien en 270 nuchtere kalveren voor de Centrale. ALKMAAR, 28 Febr. Beve landers 4.50, Koopmans blauwe 5.50—6.50, witlof I 38—44, II 28— 35, III 19—23, rode kool 7—16.50, savoye kool 6.5011.50, groene kool 918, spruitkool, extra 5257, I 38—48. II 22—35, boerekool 21—34, andijvie 7174, rabarber 4042, rode bieten 69, winterpeen 5.50 6, waspeen 814, uien, afw. 2.20 4.40, middelb. 6.prei 713, knol- selderie 1.502.50, soepgroenten 16—18. ZWAAG, 28 Febr. Bieten 6.10 —7, prei 817, savoye kool 1437, gele bew.kool 8.4011.10, rode kool 9.20—14.10, boerenkool 14.24, spruitkool 2155, witlof 1538, breekpeen 67, waspeen 8, knol- selderie A 8, goudreinetten 4970, pres. v. Engeland 52—90, jonathan 5357, conference 4774, st. remy 70.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2