Sabotage- en terreurdaden komen nog steeds voor Communisten in India geven Nehroe veel zorgen 1 RADIO Overval op ziekenhuis bij Malang „EEN ZOMERIDYLLE" Algemene beschouwingen over de Partij-begroting Dinsdag 1 Maart 1949 PAG. 3 Zei U iets? Op en om de Partijraad Gemeenteprogram en adviserende leden Schrielheid tegenover militairen Kindje bij brand omgekomen Gedenkramen in het Krelagehuis Hun houding grenst aan opstand 870 arrestaties in tien dagen Onderwijs in Duits gaat niet naar wens B.F.O. aanvaardt uitnodiging Vastenavond De Sterrewacht van de Rijksuniversiteit in Leiden is de gFootste en belangrijkste van ons land. Een staf van geleerden houdt zich hier o.rn. bezig met het bestuderen van de veranderlijke sterren, het vastleggen van de banen van dubbelsterren en het meten van de helderheid der sterren. Bovendien worden met de fotografische refractor kometen, asteroiden en sterclusters op de gevoelige plaat vastgelegd. De Zunderman-reflector, waar mede de helderheid der sterren wordt bepaald, in de koepel. OOK op de Partijraad gluurt het feminisme soms om de hoek. De dames worden meer en meer actief in de politiek en dat is goed en gelukkig. Zo komt het ook, dat de dames bij diverse onderwerpen op hun qui vive zijn, om te verhinde ren, dat sommige zaken alleen maar door de mannelijke bril bekeken worden. Toen het over de hulp in de huishouding qing, riep juffrouw Aqnes Noite-, dat er ook dames in de studiecommissie moesten ko men. Top, zei de vurige fCoops van Venlo, maar dan ook uit de kringen van de getrouwde vrowen... Een vrouw is dui zend mannen te erg, o. eëuwi- ge eer van Reygersberq dicht te Vondel al, en de partijraad kon hem na-rijmen: De vrou wen maken soms wat face- volte, o edele vrouwe Aqnes Nolte.... Waarbij schrijver de zes dan, om misverstand te voorkomen, even opmerkt, dat face-volte een dichterlijke wending is voor volte-face, aangezien het anders niet rijmt. ER VALT OVER de Partijraad van de Katholieke Volkspartij, die het neusje van de Partij-zalm weer twee dagen in Utrecht heeft bezig gehouden, nog wel een en ander in het midden te brengen. Zelfs het feit, dat de begroting werd vastgesteld, valt te memore ren, hoewel het, evenals verschil lende andere formele punten, zeer vanzelfsprekend is in een orden telijke organisatie. Maar deze be groting bracht nogal wat in het midden en gaf aanleiding tot een debat, dat de voorzitter de ver zuchting moest doen slaken, dat we hier geen Tweede Kamertje moesten gaan spelen in een stijl van algemene beschouwingen. Het was verheugend, dat o.a. Limburg en Tilburg, pleitten voor uitbrei ding van het internationaal con tact, hetgeen in het bijzonder on derhouden zal worden door prof. dr. Gielen, de nieuwe onder-voor zitter van de Partij. Ook kwam het Centrum voor Staatkundige Vorming nogmaals ter sprake. Dit kost de partij een slordige 25 mille, maar het is geen orgaan van de Partij. Dat vindt het P.B. ook niet gewenst. Het Centrpm doet intus sen zeer belangrijk werk. De fla ter, welke gemaakt werd ten aan zien van het radio-probleem nam de heer Horbach, Overijssel onder de loupe, zijn conclusie, dat het Centrum wel research-bureau, maar geen braintrust van de Partij moest zijn, leek ons juist. Het P.B. heeft tegenover het Centrum zijn mening, dat de kwestie van het radio-probleem fout behandeld was (door een uitlating van de voorzitter, welke niet strookte met het program van de Partij) niet onder stoelen of banken gestoken. Contact met katholieke Indone siërs, ook bepleit, bestaat reeds, naar de voorzitter van het P.B. mededeelde. Wat de financiën be treft. mag nog met gouden letters worden aangetekend, dat de con tributie-afdracht over 1948 het formidabele bedrag van 329 000 gld. aanwees! ZEER BELANGRIJK was de be handeling van het ontwerp- gemeenteprogram. Daar is heel wat over te berde gebracht. Bur gemeester Matser van Arnhem, eerste ondervoorzitter van de Par tij, leidde dit ontwerp in als voorzitter van een commissie ad- PROGRAMMA WOENSDAG 2 MAAKT ASWOENSDAG HILVERSUM I, 301 M. NCRV. 7.00 nieuws; 7.15 ochtend- gymn.; 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws; 8.15 Te Deum Lauda- mus; 9 00 ochtendbezoek bij onze jonge zieken; 10.30 morgendienst; 11.15 hoorspel; 12.00 Sans Souci; 12.30 mededelingen land- en tuin bouw; 12.33 N CRV-vrouwenkoor; 13.00 nieuws; 13.15 orgelbespeling; 14.40 Even onder ons; 15,00 jeugd- concert; 16.00 voor postzegelverza melaars; 16.15 voor onze jongens en meisjes; 18.00 onze Ned. koren en korpsen; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 nieuws; 19.15 Prikkebeen, een hoorspel; 19.30 het actueel geluid; 19.45 Engelse les; 20.00 nieuws; 20.05 progrtimmaproloog, 20.15 kerkdienst 21.45 NCRV-kwartet onder leiding v. Meindert Boekei; 22.00 orkest; 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws; 23.15 gr. pl.; 23.5724.00 sluiting. HILVERSUM II, 415 M. VARA 7.00 nieuws; 8.00 nieuws; 8.50 voor de huisvrouw; 9.00 con cert; VPRO 10.00 morgenwijding; VARA 10.20 onze keuken; 10.30 als de stofzuiger zwijgt; 12.00 Jan Vo gel en zijn orkest; 12.30 mededelin gen land- en tuinbouw; 23.33 voor het platteland; 12.38 The Kilima Hawaiians; 13.00 nieuws; 13.15 ka lender; 13.20 The Ramblers; 14.00 gesproken portretten; 14.15 jeugd- concert; 15.00 voor de kleuters; 15.30 de Regenboog; 16.00 de Roodborst jes; 16.15 het stond in de krant; 16.45 vragen staat vrij; 17.15 Amerika zingt; 18.00 nieuws; 18.20 kwartet Jan Corduwener; 19.00 lezing; 19.15 regeringsuitzending; VPRO 19.30 voor de jeugd; 19.40 jeugdnieuws; 19.45 lezen in de bijbel; VARA 20.00 nieuws; 20.05 dingen van de dag; 20.20 omroeporkest; 21.00 Duif en Doffer, hoorspel; 22.15 Malando en zijn tango-rumba-orkest; 22.45 van boek tot boek; 23.00 nieuws; 23.45 24.00 gr. platen. hoe. Er waren heel wat amende menten, die stuk voor stuk prij zenswaardig waren, maar men kan nu eenmaal niet weer verval len in het „waslijst-systeem" der vroegere programs, en dus kan men niet ten aanzien van alle mogelijke punten nog eens extra- nadrukkelijk gaan uitspreken, dat daaraan „bijzondere aandacht" moet worden geschonken. Dat ge beurt toch wel. De opzet was nu eenmaal, terecht, dat het program zou gelden als een algemene leid draad, waarbij bovendien rekening gehouden moest worden met de vele variaties in de ruim 1000 ge meenten van ons land! Opvallend was, dat in het bijzonder ten aan zien van het hoofdstuk Volksge zondheid twee deskundigen eerst in laatste instantie aan het woord kwamen, n.l. mr. de Vreese en dr. den Brekel, die uiteraard waarde volle adviezen kunnen geven. Het instituut van de adviserende leden schijnt ons na de bevrijding niet in die mate tot zijn recht te ko men, als dat voor de oorlog wel het geval was. Deze en andere opmerkingen zullen, ook nog na nadere schriftelijke advisering van deskundige zijde, tot hun recht komen, wanneer het program de zer dagen door het Partijbestuur definitief zal worden vastgesteld. Mpcht, zo stelde de voorzitter vast, intussen blijken, dat het pro gram nadere voorziening behoeft, dan is de Partijraad mans genoeg, om de zaak weer op te nemen! NA DE REDE van prof. Romme, die ook enkele andere punten dan alleen Indonesië in het licht had gesteld, kwam er een en an der los over dingen, die sterk leven in onze Partij. Daar was b.v. de kostwinnersvergoeding voor dienstplichtigen, die ook de avond tevoren al in het centrum van de belangstelling had gestaan, omdat Tilburg een denkbeeld lanceerde tot het verlenen van schadeloos stelling, als bepaalde personen in dienst moeten. Hiermee verband hield feitelijk ook het sympathieke betoog van de heer Hemel uit Drenthe, naar aanleiding van een voorstel den Bosch, om de beper kingen in het verkeer met de jon gens in Indië, door de verande ring van de posttarieven, onge daan te maken, Beide zaken raken o.i. een zekere schrielheid van de betrokken Overheidsinstanties te genover de mannen en jongens (en hun familie!) die in verre ge westen hun plicht doen. De vast houdende heer Hemel liet zich door een even te gemakkelijk prae-advies van het bestuur niet uit het veld slaan en verkreeg de toezegging, dat de zaak nog eens ernstig zal worden overwogen. Het voorstel den Bosch, om ten aanzien van- de kostwinnersver goeding tot een gedeeltelijke scha deloosstelling te komen, is na enig debat bij zitten en opstaan aangenomen! HET SPREEKT welhaast vanzelf, dat ook de brandende kwestie van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen aan de orde kwam. Bij verschillende aangelegenhe den. Had Overijssel er des avonds al een voorstel over, waarbij de Partijvoorzitter te kennen gaf, dat de kwestie inderdaad in een ver gevorderd stadium van voorberei ding is, ook den Helder sneed de zaak nog eens aan na de Romme- rede en kreeg van de heer Hooy de mededeling, dat de fractie niets zal nalaten om te bereiken, dat dit voorstel, dat thans sinds twee maanden bij het departement aan hangig is, tot een spoedige doel treffende behandeling te brengen. De moeilijkheid is vooral, dat er bij andere partijen niet zoveel voor gevoeld wordtDrs. Jans sen, de nieuwe financiële speciali teit, maakte in dit college zijn de buut, om enige opmerkingen te beantwoorden inzake de belasting, waaromtrent van agrarische zijde een en ander gezegd was. Wij streven naar een zo rechtvaardig mogelijke oplossing, zei drs. Jans sen en gebleken is al, dat de mi nister aan de Eerste Kamer pas liet weten, dat er soulaas komt in bepaalde gevallen van zware be lastingdruk. En nu morgen nog een en ander. H. N. S. Ondanks de Zaterdag: in ons blad opgenomen verklaring: van de gene- raal-majoor J. Meijer, die aan Ane- ta te Semarangr zou hebben mede gedeeld, dat de guerillastrijd op Java met de dag afneemt, kwamen gisteren verschillende berichten over sabotage- en terreurdaden op Java, binnen* Zo meldt Aneta uit Sura- baja, dat drie stationsgebouwen aan de spoorlijn SurabajaMalang, die sedert de jongste aanslag was ge blokkeerd, zijn verbrand. Sedert Zondag lopen op deze lijn echter weer vrachttreinen en gehoopt wordt, dat het eind dezer week weer moge lijk zal zijn, ook het passagiersver- keer weer voortgang te doen vinden. Ten Zuiden van Malang, zo meldt Aneta verder, heeft een bende een overval gepleegd op het ziekenhuis te Turen, waarbij twee doctoren en zbven verpleegsters werden ont voerd, van wie niets naders is ver nomen. Op de hellingen van het Willis gebergte vond een Nederlandse pa trouille de voormalige republikeinse Maandagmorgen om half twaalf brak brand uit op de derde etage van het perceel Houtrijkstraat 39 te Amsterdam, met het noodlot tig gevolg dat het tweejarig zoontje van de bewoners is ver brand. In de kamer waar de brand ont stond, bevond zich een brandende petroleumkachel, waarvan een der poten kapot was. De kachel is ver moedelijk omgevallen. Het kindje speelde voor de kachel. De uit stromende brandende petroleum deed de kleertjes onmiddellijk vlam vatten.'De moeder heeft n°E ge tracht het vuur te doven, maar het kind had reeds zulke ernstige brandwonden gekregen, dat het overleden was. Het vuur vernielde de gehele verdieping, welke van voor tot achter uitbrandde. De be neden gelegen verdieping kreeg veel waterschade. gouverneur van Oost-Java, dr. Murdjari, die in gezelschap van ver schillende zijner medewerkers was. Uit Semarang wordt gemeld, dat de administrateur van een suiker onderneming nabij Pamalang is ver moord, ook het politie-posthuis hier is, doch zonder succes, aangevallen. In dezelfde plaats werd later een hadji beroofd en vermoord. De correspondent van Aneta' te Buitenzorg meldt, dat een der voor aanstaande figuren uit de Chinese planterswereld werd \Vmoord, toen een goed bewapende bende een aan val deed op een onderneming nabij Tjiandjur. De vermoorde was het hoofd van de Pao an Tui (het Chi nese veiligheidscorps) te Sukabumi. Nabij Tjilitjap heeft een bende een aantal dessahuizen en een po litieposthuis verbrand; nabij Am- barawa werden twee personen ver moord door een bende, die een Kuis plunderde. Eveneens nabij Tjilitjap werd dezer dagen een politiejeeji) beschoten, waarbij een der vier in zittende agenten werd gedood. Het emplacement van de thee-onderne ming „Malabar" in het Bandungse werd dezer dagen aangevallen door een sterke bende, die drie der on dernemingswachters doodde. Ten gevolge van de verdediging door de ondernemingswacht werd de bende bezig gehouden tot dat militaire hulp naderde. NIEUWE POLITIEKE PARTIJ In Rotterdam werden besprekin gen gevoerd om te komen tot een hergroepering van alle democrati sche socialisten, die, zoals de tekst van een betrokken mededeling luidt enerzijds geen vrede kun nen hebben met de door de P.v.d.A. gevoerde politiek, omdat deze niet socialistisch kan worden genoemd en anderzijds duidelijk stelling ne men tegenover de dictatuurge dachte van de communisten. Het ligt in de bedoeling reeds aan de komende gemeenteraadsver kiezingen op een democratisch- socialistisch program deel te ne men. De mededeling is ondertekend door een lid van het Federatiebe stuur van de P.v.d.A., een oud-lid der C.P.N. en twee leden der O.S. D.A.P. In het hoofdkwartier van de bloembollenteelt, het Krelagehuis te Haarlem, waar de zetel van de al gemene vereniging voor Bloembol lencultuur is gevestigd en waar mo menteel een grootse bloementen toonstelling „Winterflora" wordt gehouden, had Maandagmiddag de onthulling en overdracht van elf glas-in-lood-ramen plaats, geschon ken door II afdelingen van de Alg. Vereniging voor bloembollencultuur die in de jaren na 1Ö89 hun vijftig jarig bestaan hebben gevierd. Deze afdelingen vervulden met het schenken van deze ramen een traditie, die voorschrijft dat vijftig jarige afdelingen bfj hun jubileum een raam schenken aan het be stuursgebouw. Deze traditie kon ge durende en vlak na de oorlog niet worden gehandhaafd, doch thans haalden de vijftigjarige afdelingen het uitstel in door tesamen aan hun raam-schenking verplichting te vol doen, Er waren voor 1939 reeds 12 van zulke ramen in hal en beursge bouw aangebracht, zodat er thans 23 het gebouw sieren. De ramen zijn voorzien van het wapen der afde ling, die als schenkster optrad. De- elf afdelingen die thans een raam geschonken hebben zijn: War mond, Akersloot, Voorsohoten-Veur, Westland, Katwijk, Rijnsburg, Roe lof-Arendsveen, Castricum, Heems kerk, Noordwijkerhont en Alkmaar. De elf burgemeesters van deze ge meenten waren bij de onthulling aanwezig. De voorzitter der alge mene vereniging, jhr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden dank te namens het hoofdbestuur in har telijke bewoordingen voor de schen kingen. De onverwacht hoge koers van de Westmark in Berlijn heeft een kleine paniek onder de be volking teweeg gebracht. Een ieder wilde tegen de koers van 6 tegen 1 inwisselen teneinde over voldoende Oostmarken te kunnen beschikken. Na enkele uren waren de voorraden Oost marken uitgeput en sloten de wisselkantoren hun loketten. Grote massa's mensen verdrin gen zich voor een wisselkantoor op de Kurfürstendamm. Van de vereniging van leraren in levende talen heeft een motie aan genomen, waarbij aan het hoofdbe stuur der vereniging wordt ver zocht, er bij de bevoegde instanties met de meeste klem op aan te drin gen, dat maatregelen zullen worden genomen, die er toe leiden, dat het vak Duits, dat als verplicht vak in het leerplan van de Nederlandse scholen voor Middelbaar en Voorbe reidend hoger onderwijs is opgeno men, op een dusdanige wijze gedo ceerd kan worden, dat aan de eisen, bij de eindexamens gesteld, kan worden voldaan. De toestand van het onderwijs in de Duitse taal, zowel in verband met de grote moeilijkheden van deze taal voor de Nederlander, als In verband met het te gering aantal toegewezen uren is zodanig, zo zegt de motie, dat de betrokken leraren aan de aan hen-gestelde eisen niet kunnen voldoen en dat de sfeer, waarin dit onderwijs onder de hui dige omstandigheden gegeven moet worden, voor leraren en leerlingen beide ongunstig genoemd moet wor den. I'andit Nehroe, de premier van India, heeft Maandag in het Par lement te New-Delhi verklaard, dat een groot aantal vooraan staande leden van de communis tische partij in India ondergronds was gaan werken en dat de rege ring tal van aanwijzingen had, dat georganiseerde pogingen ge daan worden om sabotage-acties te gaan voeren, meer in het bij zonder tegen het spoorwegsys teem", De regering zal echter, zo ging Nehroe verder, krachtig en vastbe sloten optreden tegen elke staking die bij de spoorwegen of ergens anders zou uitbreken. In totaal wa ren er 870 arrestaties verricht in de afgelopen tien dagen, aldus Neh roe, in verband met de spoorweg staking, waarmede de onder com munistische leiding staande vakver enigingen hadden gedreigd. Nehroe verklaarde voorts, dat de „Communistische partij van India" in het afgelopen jaar niet alleen een openlijk vijandige houding tegen over de regering had aangenomen, maar ook een houding, die kan worden bestempeld als grenzend aan openlijke opstand". „Aan deze politiek was in som mige gebieden van India intensief uitvoering gegeven, waardoor ge weldpleging wan voorgekomen ah moord, brandstichting:, plundering en sabotage". Met betrekking tot „communistische opstanden" in lan den, die aan India grenzen, ver klaarde Nehroe, dat „vermoedelijk ter bevordering van dezelfde poli tiek, in India pogingen gedaan wer den om het volk aan te zetten tot aotieve opstand. Deze pogingen hadden gelukkig schipbreuk gele den, dank zij het krachtig verzet van de openbare mening en de maatregelen van de regering." „Uit betrouwbare bronnen berei ken de regering nog steeds berich ten, dat een uitgebreid program voor sabotage is voorbereid en be sloten Is een spoorwegstaking met staking met gebruikmaking van geweld door te drijven." Nehroe wees in dit verband op de botsingen, die onlangs voorkwamen tussen studenten en politie in Cal cutta, waarbij handgranaten en bommen werden gebruikt tegen de politie. De eerste minister zeide, dat hij vernomen had, dat er drie pogingen gedaan waren om treinen te laten ontsporen. De communisten „poog- OOK MULLAERT IN CASSATIE Naar wij vernemen heeft thans ook M. A. Mullaert cassatie aan getekend tegen 'de sententie van het Haagse Bijzondere Hof, waar bij hij tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. De advocaat-fis caal had de doodstraf geëist. den opzettelijk toestanden van hon gersnood te scheppen door het spoorwegsysteem te verlammen, zo dat levensmiddelen niet zouden kun nen worden vervoerd. Leden van de Indische revolu- tionnaire communistische partij, zo zeide Nehroe, waren verantwoorde lijk voor de moord op drie Engel sen te Dum Dum (nabij Calcutta) op Zaterdag. De revolutionnaire communisten hadden zioh van de eigenlijke communistische partij af gescheiden, maar werkten soms er mede samen. Zaterdagavond waren 14 personen gearresteerd. De hand granaten, stenguns en bommen in hun bezit waren in beslaggenomen. Qp de vraag of de regering „stap pen deed om de infiltratie van com munisten uit Malakka of Birma tegen te gaan", antwoordde Nehroe: „Ik ben mij niet bewust van enig ernstig gevaar van die zijde", hij voegde er aan toe, dat de regering uiteraard op haar hoede zou trach ten te zijn voor alle dergelijke even tualiteiten". 's-GRAVENHAGE, 28 Febr. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt, heeft de B.F.O. eenstem mig besloten de uitnodiging van de Nederlandse regering tot bijwoning van de Ronde Tafelconferentie te aanvaarden. HET PASSAGIERSVERVOER NAAR INDONESIË Zoveel! mogelijk wordt getracht in de grote behoefte aan passa giersvervoer naar Indonesië te voorzien. Zo zal Woensdag 2 Maart van Schiphol een Dakota van Aero- Holland voor een speciale vlucht naar Port Said vertrekken met veertien passagiers, die in Port Said aan boord zullen gaan van het m.s. Celebes van de N.V. Stoom vaart Maatschappij Nederland. De Celebes, die in de Java-New York- lijn vaart, wordt begin April in Batavia verwacht. De Dakota die des middags om 2 uur van Schip hol vertrekt zal de volgende dag om half twaalf plaatselijke tijd in Port Said aankomen.De Celebes zal Vrijdagmorgen 4 Maart onder ge zagvoerder S. van Proosdy de ha ven van Port Said verlaten na eerst in opdracht van het Britse mini sterie van Voedselvoorziening 1300 t.on rijst voor Singapore te hebben geladen. De „Delft" te Batavia BATAVIA, 28 Febr. (Aneta) Hedenochtend is de constellation „Delft" met drie ton post en drie passagiers op Kemajoran aangeko men. DE „ORANJE" HEDEN WEER NAAR BATAVIA Het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland zal heden (Dinsdag 1 Maart) weer naar Indonesië vertrekken. In to taal zal de „Oranje" op deze reis 950 passagiers vervoeren. v - V A X I II In het stadion van Usumbura, een stad in het Belgische man daatgebied Roeanda-Oeroendi, vieren de inlanders, uitgedost in hun fraaiste versieringen, een van hun religieuze feesten. EEN HISTORISCH DOCUMENT (Vervolg van pagina 1) steld worden met de magistrale Vas tenbrief, welke de aartsbisschop van Parijs Kardinaal Suhard in 1947 tot de Franse Katholieken richtte en waarin deze kerkvorst het dilemma stelde, dat de opbloei of het verval van de Katholieke Kerk (en nauwste verband houdt met de vraag, of wij Katholieken in deze tijd. niet met woorden, maar met daden zul len tonen, dat het ons diepe ernst is met het gebod der Christelijke naastenliefde. Op de nationale protestmeeting in Amsterdam tegen het verschrikke lijk communisme, zoals wij dit in Hongarije zagen, heeft Kardinaal De Jong gezegd, dat wij met negatieve protestacties weinig bereiken tegen het communisme, en wij dit afschu welijke gevaar alleen met positieve middelen kunnen bestrijden. Welnu in deze Vastenbrief wor den ons nu deze positieve middelen op duidelijke wijze aangegeven. Maar tegelijk wijzen onze bisschop pen er op, dat wij deze plichten niet alleen hebben te volbrengen om het communisme buiten onze lands grenzen te houden, maar ook omdat dit slechts de wegen en de midde len zijn der Christelijke vernieu wing. De tijd is rijp, zo zeggen onze bisschoppen, de tijd dringt om nu te komen tot een radicale doorvoering van de sociale leer der Kerk. Deze wek- en roepstem moet ons als een dringend vermaan in de oren klinken.En dan niet worden als een strovuur, dat even brandt en onmiddellijk weer dooft, maar deze prachtige en bezielende briet moet in ons werken als een heilig brandend vuur, waarvan de vlam men steeds hoger in en rond ons Katholieke Nederlandse volk mo gen uitslaan om gevaren die ons dreigen af te weren, maar vooral om ons te maken tot meerwaardige betere Christenen, die door een practisch beleven van het Christen dom een, wegzinkende wereld voor Christus zullen -behouden. J, H. K.L.M. DIENSTREGELING OP BATAVIA Maandag zou de nieuwe dienst regeling van de KLM-lijn Amster- danBatavia ingaan. In verband met de benzinepositie is dit tijdstip echter verschoven tot 7 Maart. De benzine op Mauritius wordt n.l. per tankboot aangevoerd van Kreta. De tankboten waren reeds op Mauritius verwacht maar door het feit, dat ze Madagascar aandoen is haar aankomst vertraagd. Het vertrek van de constellation die Maandag van Schiphol naar Ba tavia zou vertrekken is uitgesteld, tot heden. Gezagvoerder van deze laatste aanwinst der KLM-eonstel- lation-vloot, de PHTDK, is de heer Roosenburg. Dit vliegtuig is geen „sleeper" zoals aanvankelijk de bedoeling was. Het vervocht 16 passagiers en l1/?. ton post. Heden wordt op Schiphol uit Ba tavia verwacht de Ph—TDF met post en 20 passagiers. STAKING Bil WONINGBOUW OPGEHEVEN Na een 'staking van 8 weken heb ben de 120 bouwvakarbeiders van N.V. Geel's Aannemersbedrijf te Amsterdam, Maandagmorgen het werk op de objecten 'WïRzangweg en Erasmusgracht, hervat. Er werd gestaakt voor looneisen, welke niet in overeenstemming zijn met de loonregelingen vastgesteld door het college van Rijksbemiddelaars. Ge tracht zal worden de z.g. 25 pCt. regeling voor dit bedrijf van toe passing te verkrijgen. OORDAT we morgen de Vasten ingaan, wordt er op min of meer feestelijke wijze afscheid genomen van het gezellige, meer naar buiten qekeerde leven, dat nu plaats gaat maken voor meer inner lijkheid en bezinning. Wij in het Noorden kennen niet de uitbundige carnavals van het Zuiden. Maar Vastenavond gaat toch ook niet helemaal aan ons voorbij. Laat dat voor al in het qezinsleven, aan tafel b.v. met iets extra's, merkbaar zijn. Dan wordt ook op deze manier de aandacht er op ge vestigd, dat er in onze Christe lijke levens-stijl een zeker ver schil bestaat tussen vandaag en morgen. Vandaag wat meer feestelijkheid, morgen wat meer ingekeerdheid. Vandaag het blijde lied, morgen het meer ernstige as-kruisje, dat niemand verzuime te halen. MARCUS. FEUILLETON 24. „Ja, natuurlijk. Ik hoop, dat je het met plezier aangenomen hebt." „Dat heb ik nu juist niet gedaan. Ik heb tegen haar gezegd, dat ik er nog eens over zou denken. Ik heb niets geen zin om daar lid van te worden en allerlei malle en stom me dingen te moeten gaan doen en „Op slot van zaken zul je toch wel iets in Oud Valkenburg moeten uitvoeren, is het zo niet, Miek?" Miek loosde een diepe zucht. „Ik weet het zelf niet, wat ik graag wil," zei ze over het terras heen en weer lopend. „Kom, laten we dan maar naar de bioscoop gaan." Hij vond het veel prettiger om daar rustig te blijven zitten en de geuren, die uit de tuin naar het terras overwoeien, in te ademen. Hij vroeg: „Wat is dat voor een eigenaardige geur?Zijn dat bloemen „Nicotiana, de tabaksplant," was haar antwoord. „Die bloeit in de avond. Dat heeft Pierre me geleerd. Hij heeft een heel lijstje van bloe mennamen voor me gemaakt om uit mijn hoofd te leren om de in druk bij andere dames te maken, door A. F. dat ik iets van bloemen en planten afweet." Hans moest er om lachen. Ze was tóch riog echt een kind! Hij stond op. „Weet je nu wel heel zeker, dat je naar een film wilt? Het zal in dat kleine zaaltje afschuwelijk be dompt en warm zijn." „We kunnen als het ons te erg wordt toch altijd weer naar huis gaan? En wat in de vijver zwem men om af te koelen? Kom nou mee!" Hij volgde haar langzaam. En haar gezegde: „Ik weet zelf niet, wat ik graag wil" bleef in zijn hoofd hangen. Hij wist het zelf eigenlijk ook niet. Twee dagen daarna uit Maas tricht terugkerend reed hij met een lingzaam gangetje door Valkenburg heen. Hij wilde niet te vroeg thuis zijn, om Smeets weer aan te tref fen en misschien nog andere lui; hij wilde ergens een rustig plekje op zoeken om eens kalm na te denken. Hij liet zijn wagentje zo langzaam lopen, dat een ongeduldige inhaler luidsigrialen gaf; toen sloeg hij in een plotselinge opwelling een weg getje naar de Geul in. Langzaam reed hij over het landelijke wegge tje tot hij bij de Tweelingen was, waar hij zo vaak met Cato had ge zeten. Toen hij nog heel klein was en zijn oom nog paarden hield, had deze hem eens mee uit rijden ge nomen en hadden ze daar ook geze ten. Op een ondiep plekje had hij mogen pootje baden. Hij herinnerde zich, dat zijn moeder er die dag ook bij geweest was. Dat was een der weinige keren geweest dat ze bui tenshuis was geweest. En de volgen de dag was ze ziek Nu liet hij zijn wagen stilstaan en stapte uit. Dat ouderwetse uit gaansdagge herinnerde hij zich nog heel scherp, maar duidelijker nog stonden de vele malen, dat hij daar met Cato gezeten had, hem voor de geest. Vooral die Septembernamid dag, toen hij met Cato daarheen was gewandeld op de dag voor zijn vertrek naar Delft. Het was een stralend 'mooie dag geweest, koeler dan vandaag en de lichtspiegeling in het water was schitterender ge weest dan nu, omdat de zon op die herfstavond al lager aan de hori zon had gestaan. Acht jaar gele den was het nu al! Toenmaals was er tussen hen geen zweem van schroom of verle genheid meer geweest, want toen had hij Cato reeds beter let'en ken nen dan iemand anders ter wereld. Op die avond, dat hij haar thuis gebracht had, was tussen hen een verhouding ontstaan. Het was niet anders dan een echte eerlijke vriendschap geweest, waaraan ver liefdheid vreemd was. Toen hij de volgende dag er nog eens over had nagedacht, was hij tot het besef ge komen, dat hij haar beter mocht lijden, dan wie anders ook in Oud Valkenburgmisschien zelfs beter dan iemand anders van al zijn bekenden. Ze was ouder dan hij, doch ze scheen hem niet ouder toe, dan enig ander meisje of jongen... en ze had zelfs soms nog iets jon gensachtigs over zich, iets onper soonlijks. Nee, ze was heel anders dan al zijn kennissen, dan alle an dere mensendat wist hij wel zeker. En hij voelde toen ook al, dat hij haar graag nog eens spre ken zou Daarvoor was de winkel van Peters te onvrij en hij had het ge voel, dat de oude heer hem te veel in (te gaten hield... en dat hij ook op Cato lette. „Ik mgg niets doen, waardoor zij haar betrekking zou verliezen," had hij gedacht. En toen was een heel eenvoudig plan bij hem opgekomen, 's Zomers was de winkel tot acht uur open. Na het eten dat altijd erg saai verliep, omdat oom Eduard na de dood zijner zuster steeds meer teruggetrokken was geworden uii een of andere verontschul diging verzinnen om gauw weg te komen en dan naar de winkel gaan tegen acht uur, als Cato naar huis ging. Hij zou aan de overzijde van het pleintje blijven staan, tot ze er uit kwam, haar dan volgen en in halen en met een vrolijk „goeien avond" naast haar verder lopen. „Zo, Hans, ben jij het?" „Mag ik je thuis brengen?" (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3