Nieuuu Storm veroorzaakte over het gehele land grote schade en vele slachtoffers Onze redders leverden moedig werk met hulp te bieden aan talrijke zeelieden Vijf medebeschuldigden van Kardinaal Mindszenty herroepen hun bekentenissen Brandaris redde 26 Polen van een wisse dood De politie intimideerde hen EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD\ De gevolgen van de storm Woensdag 2 Maart 1949 44e Jaargang No. 11502 De aangewezen weg r\E STORM, die gisteren over ons land heeft gewoed, heeft veel schade veroorzaakt. Uit het gehele land, bijzonder uit de zee-provinciën en uit het Oosten, maken berichten mel- ding van schade aan huizen en kerktorens. Verschillende slachtoffers zijn te betreuren. Onze reddingsboten hadden druk werk met het hulp bieden aan tal van schepen, die in nood verkeerden. Ook veroorzaakte de storm op snkele plaatsen overstromingen. De spoorwegen ondervonden moeilijkheden doordat hier en daar de bovenleidingen naar beneden waren geko men, zo op het baanvak GeldermalsenCulemborg, waar de dienst later op de dag met stoom treinen kon worden onderhouden. Vijf woningen in as gelegd Kerktoren dreigt in te storten Ook in Duitsland stormde het Rapport van de U NO-commissie Dr. Brongersma treedt af Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 Üjnen), K 2200: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 IJE REGERING noemde in'haar belangwekkende mededeling van Zaterdag j.l. inzake haar ge dragslijn betreffende het Indonesi sche vraagstuk „een vervroegde overdracht van haar souvereiniteit over Indonesië aan een represen tatieve federale regering deaan- gewezen we g". Zij voegt daar in de loop van haar officiële be kendmaking aan toe, dat g e 1 ij k - t ij d i g met deze overdracht de Nederlands-Indonesische Unie zal moeten tot stand komen. Hiermede men kan het moeilijk anders zien greep de regering in de kern van de „klas sieke" politiek van Linggadjati. Het is vurig te hopen, dat in derdaad bij alle partijen die ge neigdheid voor oprechte en voort varende samenwerking bestaat, welke de Regering als „vereist" aangeeft. De voorlopige reacties van de zijde der republiek doen ons in dit opzicht echter nog niet erg bemoedigend aan! De grote vraag is dus op dit ogenblik, wat er zal gebeuren, in dien de republiek inderdaad bij haar weigering tot deelneming aan de Haagse Ronde Tafel con ferentie blijft. Aannemend, dat de afwijzing van „Djocja", om deel te nemen „aan de besprekingen in den Haag" niet betekent, dat de republikeinen wel zullen deelne men, als de conferentie elders, bijv. in Indonesië zou worden ge hóuden (of aan boord van een schip!) ziet het er met de mede werking der vroegere Djocja'se heren niet erg rooskleurig uit. De Regering wil de souvereini teit zo spoedig mogelijk, men spreekt van per 15 Juni a.s., over dragen, aan een „representa tieve Indonesische Regering". Is een Indonesische Regering zonder de republiek „representatief", d.i. vertegenwoordigend heel het In donesische gebied. Formeel ge sproken natuurlijk niet. Maar practisch staat de zaak toch wel een beetje anders. Het lijkt ons vanzelfsprekend, dat tot een representatieve rege ring slechts kunnen worden toe gelaten degenen, die in staat en bereid zijn, met het gestelde doel volgens de Regering „door alle partijen begeerd" mee te wer- De Republikeinen zijn dat voorshands kennelijk niet. Maar de souvereiniteit over heel Indo nesië overdragen aan 'n regering, die „de facto" geen zeggenschap heeft over één derde deel van Indonesië, dat wordt inderdaad een hachelijk ondernemen. Men zou het, indien de Repu blikeinen opnieuw onwillig en onmachtig blijven, moeten be proeven met andere republi keinse leiders, door de bevol king volgens democratische be grippen aan te wijzen. Men zou dan tegelijk de mededelingen over de juichkreten der bevolking tot de haar bevrijdende Nederlandse troepen, kunnen toetsen aan de politieke werkelijkheid, aan de bereidheid, om constructief mee te werken met de nieuwe rechtsorde èn samen te werken met Neder land. In elk geval dient de uitvoering van het nieuwe Nederlandse plan niet weer te worden opgehouden of getorpedeerd door de bekende republikeinse onwil, die kennelijk nog steeds steun vindt in de ver wachting, dat de Veiligheidsraad de Djocja'se heren in hun verzet zal blijven steunen. Helaas valt het moeilijk, het op timisme, waarvan blijkbaar tacti sche overwegingen de Regering uiting deden geven, in'doeltreffen- de mate te onderschrijven. Sinds Augustus 1945 zijn zulke onaan gename en pijnlijke ervaringen met de Republiek opgedaan, zijn zoveel overeenkomsten geschon den en afspraken ongedaan ge maakt, dat de hoop op een vrucht baar resultaat niet erg groot is. Men vraagt zich overigens af, of de berg eigenlijk geen muis ge baard heeft. De bekendmaking is feitelijk een parafrase van het glan-Beel. De vrijlating van de epublikeinse leiders en de er kenning van de U.N.C.I. (de V.N.- commissie voor Indonesië) die naar den Haag genodigd is „om bijstand te verlenen", roepen een- reeks van kwestieuze vragen op. Afgezien dan nog van de vraag, of minister Sassen zich met dit plan tenslotte niet zou hebben kunnen verenigen, zodat zijn af treden onnodig ware geweest, want de kern van het plan is en blijft toch de kern van de oude Linggadjati-politiek: zelfbestuur, autonomie (en zelfs souvereini teit!) aan Indonesië, en een duur zaam politiek verband met Neder land.. Te beweren, dat de plannen van Nederland reeds bij voorbaat tot mislukking zijn gedoemd, zou in tussen even voorbarig zijn, als de bewering van de heer Sybesma op de jongst-gehouden Partijraad, dat de Indië-politiek van de K.V.P. gefaald hèèft. In elk geval is het bewijs daarvan niet geleverd. Het beleid van de K.V.P. zou ten slotte kunnen blijken gefaald te hebben ook door de schuld van anderen! maar de doelein den van de K.V.P. waren goed. Zij waren en zijn de doeleinden van de Regering, nu nog. Maar de keuze van de te volgen weg is verschillend. De een deed uit de risico's, welke er altijd zijn, een andere keus dan de ander. Of de Regering met haar nieuwe ge dragslijn de „aangewezen weg" volgt, of die weg begaanbaar zal blijken en tot het doel zal leiden, dat zal de naaste toekomst leren. Wij leven tussen hoop en vrees. De Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, Mr. E. N. van Kleffens, heeft tijdens een plechtigheid op de ambassade te Washington het Groot-Officierskruis van de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden overhandigd aan gen.-maj. Frederick E. Uhl. Generaal Uhl ontving deze hoge onderscheiding voor zijn verdiensten voor de geallieerde zaak bij de campagnes in het Westelijk deel van de Grote Oceaan. Al vroeg in de morgen van gisteren kwamen de berichten binnen over de schade, die de storm in verschillende plaatsen had aan gericht. Veel schade werd er aangericht in Twente, vooral op het platteland. De boot, die de dienst EnkhuizenStavoren onderhoudt, kon gisterenmorgen bij aankomst te Stavoren niet binnenlopen, aangezien het water te laag was. Het schip keerde toen naar Enkhuizen terug. Om dezelfde reden kon gisteren morgen ook de Lemmerboot de hoofdstad niet bereiken. Nadat het water in enkele uren ruim twee meter was gestegen, kon de vaart weer doorgang vinden. WIJF VAN DE MEDEBESCHULDIGDEN van Kardinaal Mind- V szenty, wie zwarte handel in vreemde valuta is ten laste gelegd, hebben heden, bij de behandeling van hun zaak voor de rechter, reeds afgelegde bekentenissen ingetrokken. Zij ver klaarden zich onschuldig. Zij zeiden gehandeld te hebben onder intimidatie, zenuwoverspanning en de invloed van slechte gezondheid. De eerste, die door hem gedane bekentenissen introk, was de make laar Zsigmond Deutsch. Hij be toogde, dat hij slechts gedeeltelijk schuld had aan het hem ten laste gelegde en zinspeelde op „geschok te zenuwen". Hij zei, dat hij, na een maand alleen in een cel gezeten t.e hebben de namen had genoemd van vier personen, die zijn compagnons waren geweest bij de deviezen- smokkel. Deutsch verklaarde, dat hij die namen maar „in het wilde weg" had genoemd. Hij gaf toe, dat hij dollars had omgezet, doch be toogde dat hij nooit zaken had ge daan met de door hem genoemde personen. De vier personen, wier namen hij had opgegeven, gingen vervolgens na elkaar naar de beklaagdenbank en trokken hun bekentenis in. Zij verklaarden, dat zij door de politie „geïntimideerd" waren. Zij werden gevolgd door een vijfde man, Gyorgi Nagy, een vroe gere employé van de Hongaarse Na tionale Bank. Nagy trok zijn be kentenis eveneens in en sprak de tegen hem uitgebrachte beschuldi gingen met kracht tegen. Ook hij sprak van „intimidatie". Van fien andere beschuldigden verklaarden drie zich schuldig, dat is, met de vier die Maandag be kenden meegerekend, zeven in to taal. De zaak tegen twee andere beschuldigden zal apart behandeld worden wegens slechte gezondheids toestand van de betrokkenen. Zaterdag worden de uitspraken in deze processen verwacht. De openbare aanklager, Lajos Hegyvari, verklaarde Dinsdag dat de beschuldigden „gevaarlijke men- KINDEREN SPEELDEN MET VUUR Dinsdagmiddag omstreeks vier uur ontstond een uitslaande brand in een woning in de Bijdorpstraat te Sassenheim. Een vijftal woningen is afgebrand. De brand ontstond, toen kinderen met lucifers aan het spelen waren. De hulp van de Leid- se brandweer werd ingeroepen. Het verkeer in de hoofdstraat, was ge ruime tijd gestremd. VIJFTIG WONINGEN ONTRUIMD Dinsdagmorgen had men in Al melo de indruk, dat de 60 meter hoge toren van de St. Georgiuskerk aldaar in beweging was. Duidelijk heeft men kunnen waarnemen, dat de torenspits overhelde. Op last van de gemeente zijn de bewoners van een 50-tal huizen, die aan de voet van de kerk liggen, geëva cueerd. Zij moesten onmiddellijk hun huizen verlaten en de politie legde het verkeer om. Er zit een kink in de kerktoren en hét is de vraag of hij een opnieuw aanwak kerende storm zou kunnen weer staan. sen" waren, ,die behandeld moeten worden als aardwormen die ernstig gestraft moeten worden, en die geen genade verdienen". Hij vroeg, „een rechtvaardig vonnis dat de belangen van het Hongaarse volk zal dienen". Het proces had „opnieuw bewe zen", aldus de aanklager, „dat Kardinaal Mindszenty, Prins. Paul Esterhazy en „hun medeplichtigen" alle zwarte handelsdaden, waar van zij beschuldigd waren, bedre ven hadden. De thans terechtstaan de beschuldigden speelden allen 'n belangrijke rol in „die grote samen zwering", welke „bedoeld was om het economisch leven van Honga rije te ondermijnen, de politieke reputatie van het land schade toe te brengen en een ander soort po litiek regiem te bewerkstelligen." HET HOOFDBESTUUR DER ST. ADELBERTS-VERENIGING Op een algemene vergadering van de St. Adelbertsvereniging, de standsorganisatie op Katholieke grondslag van de leidende stand in Nederland, is een nieuw bestuur ge formeerd bestaande uit: mr. F. J. G. baron van Voor: tot Voorst, voor zitter; mr. P. J. M. Aalberse, "secre taris, Nassau Zuilensteinstraat la, Den Haag; ir. J. G. E. Gieskes, pen ningmeester; mr. R. H. van Basten Batenburg, lid en L. T. F. Bouwman, lid. VERPLEEGSTER VRIJGESPROKEN De 23-jarige verpleegster C. M. H., is Dinsdagmorgen door de Rot terdamse Rechtbank vrijgesproken. Zij werd er van beschuldigd op 8 November j.l. een croupeketel te hoog met water te hebben gevuld en zodanig te hebben verhit, dat het kokende water een patiëntje van negen maanden oud dusdanige brandwonden toebracht, dat het jongetje enige uren later overleed. Het kleine reddingbootje „Bran daris" uit Terschelling is er giste ren in geslaagd de uit 26 koppen bestaande bemanning van de Pool se vracntDoot „natowice", groot 1995 br.t., van een wisse dood te redden. Geladen met ongelooide huiden was de Poolse boot Maandag uit Antwerpen vertrokken op weg naar Gdynia. In de loop van de nacht deed de steeds toenemende Noord wester storm de vaart van het schip geleidelijk van 9 tot 3 mijl dalen. Gistermorgen kon de „Katowice" toen dwars van Terschelling lig gende, het niet meer bolwerken te gen de huizenhoge golven. Lang zaam maar zeker dreef het schip af naar de gevaarlijke gronden voor Terschelling en om half negen zond de kapitein een S.O.S. uit. De vrachtboot had geseind „ben gebroken". Toen de „Brandaris" bij Gisterennacht en gisterenmorgen heeft ook te Keulen een hevige storm gewped. Er zijn tien doden en tien gewonden. Ongeveer hon derd huizen zijn beschadigd. Ge deelten van muren zijn ingestort. Te Dusseldorp zijn drie doden en meer dan twintig gewonden. In de streek van Koblenz en Mainz is het aantal gewonden aanzien lijk. Te Mainz werd een vrouw bedolven onder het puin van een stuk muur, dat door de wind werd omgeblazen. Een brandweerman, die aan de reddingspogingen deel nam, werd van een ladder geslin gerd en zwaar gewond. Het ver keer in sommige wijken van Mainz, waar ruïnes voortdurend instorten, is gestremd. DE HELDEN VAN DE „BRANDARIS" De bemanning van de mo torreddingboot „Brandaris" die er in slaagde het leven te redden van de 26 leden der bemanning van de Pool se vrachtboot „Katowice", slechts weinige minuten voor deze in de golven ver dween, bestond uit: Douwe Tot, schipper, Klaas Tot, motordrijver, Jacob de Beer, stuurman en E. R. de Beer, opstapper. de vrachtboot arriveerde, was deze reeds voor de helft gezonken. Het voorschip was op de biezen van de Westergronden vastgelopen. Op dit voorschip stonden de 26 Polen ang stig bijeen en vroegen zich af of de reddingboot nog op tijd zou ko men. Al stond de voorplecht dan vrij stevig op de bank, de golven beukten met zo'n kracht op het wrak in, dat het er naar uitzag, alsof ook het laatste deel van het schip spoedig zou omslaan. Met een inderhaast provisorisch gerepareer de zender werden steeds dringen der noodseinen uitgezonden. Met topsnelheid zette de „Brandaris" daarop de hachelijke tocht, dwars over de gevaarlijke gronden heen, voort. Geen kwartier te vroeg be reikte de „Brandaris" het wrak en hoewel de kokende zee het bootje ais een notedop heen en weer slin gerde, wist de schipper van de red dingboot, Douwe Tot, in een tijds verloop van een goed half uur door een serie gewaagde manoeuvres alle 26 schipbreukelingen aan boord te nemen. Met de inaatschappijvlag in top keerde de „Brandaris" naar Terschelling terug, waar de gehele bevolking van het eiland de be manning met de schipbreukelingen ontving. De geredden werden on dergebracht in hotel Nap op West- Terschelling. Hier volgen bijzonderheden om trent de schade, die door de storm werd aangericht. SCHAGEN. In deze Noordholland se marktplaats stortten twee bui tenmuren van het toneelgebouw van de bioscoop in. Het dak werd weggerukt. De schade wordt op 30 mille geschat. WIERINGERMEER. In het arbei derskamp te Slootdorp werd het dak van een barak weggeslagen cn op een 60 meter verder liggende loods geworpen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De cir ca 100 arbeiders uit de vernielde loods zijn in een cantine onderge bracht. BEVERWIJK. Van de Koninklij ke Handfapijtknoperij „Kinheim" stortte de schoorsteen van de een trale verwarming in. Het neerval lende puin veroorzaakte in de we verij enige schade. Er werd een weefstoel geraakt, waar juist Maan dag een voltooid tapijt was afge haald. WESTLAND. Ook dit gedeelte van het land ondervond grote scha de van de storm. Van sommige wa renhuizen woeien gedeelten in. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. VLISSINGEN. Tijdens de vloed sloeg het water als gevolg van de storm over de gehele lengte van de Vlissingse Boulevard, hetgeen sinds mensenheugenis niet is voorgeko men. Aan de binnenzijde van de boule vard Bankert ontstond door het overslaande water een gat, dat en kele meters breed en diep is. Men is terstond met de herstelwerk zaamheden begonnen. HEERHUGOWAARD. De 39-jari- ge landbouwer G. van Twisk, die gisterenmorgen op het dak van zijn woning iets wilde repareren, werd door een vallende schoorsteen, die door de storm losgeslagen was. ge troffen. Hij viel naar beneden en werd met een schedelbasisfractuur opgenomen. Kort daarna overleed hij. CULEMBORG. Tijdens werk zaamheden op het dak van het St. Barbara-ziekenhuis is de 46-jarige timmerman C. J. J. Hulskens, van het dak gewaaid en van een hoog te van 13 meter naar beneden ge vallen. Het slachtoffer, dat herstel lingen verrichtte aan dakpannen, die tengevolge van de storm waren losgeraakt, was op slag dood. AMSTERDAM. Het vertrek van de „Oranje", dat gisterenmid dag om half twee zou geschieden, moest wegens het stormachtige weer worden uitgesteld. Het schip zou nu in de afgelopen nacht om twee uur vertrekken. BERGEN OP ZOOM. Als gevolg van de storm trad het water buiten de Bergen op Zoomse haven en kwam bijna anderhalve meter bo ven N.A.P. en ruim een meter te gen de woningen op. Tal van kelders liepen onder en ook drong het wa ter in verschillende woningen, waardoor nog al wat schade werd aangericht. ASSEN, Meer dan 100 bomen van het Asser bos, dat al veel geleden had van de Organisation Todt tij dens de bezetting, werden door het geweld van de storm neergesmakt. ROTTERDAM. In de Waalhaven sloegen vijf schepen gedeeltelijk los. De loodsdienst moest worden ge staakt. Van het dak van het nieu we gebouw van de Rotterdamse Bank aan de Coolsingel waaiden twee koperen platen af. Ook een bouwkeet werd omver gehaald. LEEUWARDEN. Twee meisjes, die zich gisterenmorgen naar het werk begaven, werden door een neerstortende boom getroffen. Na ter plaatse verbonden te zijn, kon een der meisjes huiswaarts keren. Het andere meisje moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. In de loop van de middag moest het naar huis gebrachte meisje, in aller ijl naar het ziekenhuis worden ver voerd, waar het aan de bekomen inwendige kneuzingen is overleden. GRONINGEN. In de provincie Groningen stortten tal van boerde rijen in, waardoor duizenden guldens schade werd aangericht. In de stad Groningc,. zijn tot op heden een dode en viif gewonden te betreuren, Op het Winschoterdiep liep een veerbootje vol water, waardoor de 42-jarige Jan Lups, arbeider op de Noord-Nederlandse scheepswerven, jammerlijk verdronk. Men heeft nog geen overzicht van de schade in de provincie, doch het staat, vast dat meer dan twintig boerderijen en schuren inwaaiden, terwijl de schade enorm groot is. ROOSENDAAL. In deze plaats woeien gedeelten weg van daken van splinternieuwe woningen en, evenals in Etten, St. Willebrord en Oud Gastel, sneuvelden vele dak-' pannen, betonnen en houten mu ren. Door kortsluiting kwam de stad tweemaal gedurende korte tijd zonder stroom te zitten. In Wouw kwam het dak van een schuur van de landbouwer Kusters naar bene den toen de boer en zijn vrouw be zig waren de vijf koeien te melken. Het echtpaar liep geen verwondin gen op, maar twee koeien bezweken EDE. Ook op de Veluwe ontstond op verschillende plaatsen ernstige schade. De Doesburger molen bij Ede, een houten molen, daterende uit 1607 en een der oudste van ons land, werd zwaar gehavend. Twee wieken werden afgerukt en de kap liep ernstige schade op. Tussen Ede en Kootwijk werden twee boven grondse zware masten van de hoog spanningsleiding naar Apeldoorn vernield. HARLINGEN. Hier was het gis terenmorgen levensgevaarlijk zich op straat te begeven. Van een woonhuis stortte het voorste ge deelte in. Er deden zich, wonderlijk genoeg, geen persoonlijke ongeluk ken voor. Van de fabriek voor leer- bewerking van de firma Roorda stortte gistermorgen kort na de aanvang van de werkzaamheden, 'n gedeelte van het dak in. De fabriek De komende Utrechtse Voorjaarsbeurs, welke van 29 Maart tot en met 7 April wordt gehouden, zal alle bestaande records inzake expositieruimte slaan. 6800 m2 wordt aan de bestaande oppervlakte toegevoegd om ruimte te vinden voor de collectieve inzendingen van niet minder dan tien landen. Het Vreeburgplein wordt geheel volgebouwd met een serie semi-permanente gebou wen, die deze kleine volkerengemeenschap zal huisvesten. Een overzicht van de paviljoenen in aanbouw. liep veel glasschade op. De machi nes werden door vallend puin licht beschadigd. Het bedrijf is gestag neerd. SCHOONHOVEN. Door het ge weld van de storm steeg het water in de Lek tijdens het tij zodanig, dat de peilschaal 2.70 meter boven N.A.P. noteerde. Dit is één en een kwart meter boven het gemiddelde peil. Het water overstroomde het Veerplantsoen en bleef nog juist voor de Veerpoort staan. SCHIERMONNIKOOG. Op Schier monnikoog heerste een storm met orkaankracht. Er werd veel schade aan gebouwen toegebracht. Veel bomen werden ontworteld en tele foonpalen woeien om. BATAVIA 1 Maart (Aneta) De- Commissie van de Ver. Naties voor Indonesië heeft heden tele grafisch rapport uitgebracht aan de Veiligheidsraad, waarin wordt ge zegd, dat de betrokken partijen per 1 Maart in gebreke zijn gebleven tot een overeenkomst te komen over de instelling van een federale inte rim-regering. Deze situatie is het gevolg van het in gebreke blijven der Nederlandse regering om de procedure te aanvaarden als neer gelegd in de resolutie van 28 Ja nuari en niet slechts van een ver schil van opvatting over de bijzon derheden van de structuur en be voegdheden der regering. Wanneer het laatste het geval was, zou de commissie bereid zijn aanbevelin gen te doen t.a.v. de structuur van de federale interimregering. Verder zegt de commissie, dat zij zelf, volgens de bepalingen van de resolutie van 28 Januari geen be voegdheid heeft om de uitnodiging, welke zij ontvangen heeft tot bij woning van de Ronde Tafelconfe rentie te Den Haag te aanvaarden, de overdracht van de souvereiniteit de overdrcht van de souvereiniteit gevolgd zou moeten worden, onge- cht het uiteindelijke doel van de op 26 Februari bekend gemaakte Nederlandse voorstellen, is met die, welke in de resolutie is omschre- ALS STATENLID Dr. E. Brongersma, lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land voor de Partij van de Arbeid, heeft als zodanig bedankt. Volgens de lijst was mej. H. Joosten uit Haarlem opvolgster. Deze heeft echter medegedeeld, dat zij niet in aanmerking wenst te komen voor deze benoeming. Thans is benoemd mevr. mr. E. van EekThiel uit Haarlem. TIEN JAAR PAUS (Sm.) Vandaag is het tien jaar ge leden, dat Kardinaal Eugenio Pa- celli tot Opperhoofd van de Heilige Roomse Kerk werd gekozen. Toen in de middag van 2 Maart 1939 de witte rook uit de schoorsteen van het Vaticaan aantoonde, dat de Kar dinalen in het Conclaaf tot een be slissing waren gekomen, juichte de wachtende menigte op het Sint Pie tersplein en ze wachtte en met haar de gehele wereld in span ning op de bekendmaking, op wie de keuze gevallen zou zijn. Nog le vendig herinneren wij ons het ont roerende moment, toen bekend werd, dat de Pauselijke Staatsse cretaris, Eugenio Pacelli, tot Paus gekozen was. De wachtende menig te wist al genoeg, toen zij de naam Eugenio vernam, nog voordat de achternaam genoemd was, begreep zij reeds, wie de nieuwe drager van de Tiaar zou zijn: stormachtige toejuichingen begeleidden deze voor de katholieke wereld en voor heel het mensdom zo blijde tijding. En spoedig ook begreep de gehele we reld, welk een enorme verantwoor delijkheid op de schouders van Kar dinaal Pacelli, die voortaan Chris tus' Plaatsbekleder op aarde zou zijn, werd gelegd. De oorlog dreig de en brak enkele maanden later uit. In November eerst kwam Paus Pius XII met Zijn eerste encycliek, „Summi Pontificatusdie in het barnen van de toenmalige tijd in het bijzonder de rechten van de Kerk ten opzichte van rechtvaar dig staatsbestuur en ware vrede uiteenzette. Sindsdien zijn de moei lijkheden aan het Pausdom niet be spaard gebleven en na de oorlog namen zij niet at: nog waren de gevolgen van de Nazi-terreur niet overwonnen, of de rode terreur van het godloos communisme open baarden zich in nog verschrikkelij ker vorm. Brute kerkvervolging greep in tal van landen om zich heen. Maar het Pausdom staat als een rots in een branding zo woelig, als maar nauwelijks zijn weerga in de historie vindt. Op deze dag, de gezegende herdenking bovendien van 's Pausen geboortedag, gaan de gedachten van de gehele wereld, van de katholieke in het bijzonder, naar de Wachter op de tinnen van het Vaticaan. Gedenken wij de grote Paus Pius in ons gebed, op dat Gods bijzondere zegen Hem moge volgen op al zijn wegen,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1