Nieuw ar: Alkmaar Is terugkeer naar Djogja voorwaarde tot deelname Ronde Tafelconferentie? Noorwegen neemt deel aan de onderhandelingen Forrestal afgetreden als minister van defensie De Belgische politiek en de Indonesische kwestie THEATER astrijders Contact-commissie 8. F. O. voerde besprekingen op Bangka Het Atlantisch Pact Gevolg van meningsverschillen Spaak logenstraft berichten het best! REESHI AlSSf "ON 10 oscoop Theater IE GEHEIME KAMER EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Belgische stemmen over de Benelux Vrijdag 4 Maart 1949 44e Jaargang No. 11504 Nog geen officieel antwoord van Sukarno De houding van Oost-lndonesië Scherpe critiek op ons leger Louis A. Johnson volgt hem op Trein door sabotage in ravijn gestort Spitfire maakte noodlanding Een Kardinaal als doodgraver De internering op Bangka BB 115-0194 ENCILMACHINES ruimeniam sse, per flacon 53 „Tum-tom", het leuke voordelige kindersnoepie. Vz pond 48 Paaseitjes, grote sortering, p. 100 gram 30 25 Sucade, beperkte afgifte, zo lang de voorraad strekt, p. 100 gr. 45 4 MAART: Een grandioze film! ERROL FLYNN en ALEXIS SMITH in: IN TECHNICOLOR! Toegang 18 jaar. jks om 8 uur; Zaterdag 2 uur, 4.30, 7 uur en 9.30. lee. IJDAG 4 MAART 3LD" GABBY HAYES in: n trafilm) ORPROGRAMMA: en WENDY BARRY in: Zondag 2, 5 en 8 uur ng 14 jaar. zitten in de autobus, die iie buswat gaat dat als je pas gevlogen hebt, ampioen-hardloper uit d© i zijn de enige passagiers, et vliegen wezen kijken?" 3n tochtje gemaakt, hè?" /ertelt hem alles, wat er >ini's staan op; zij maken )e chauffeur kijkt al naar an, recht vooruit! Aardig: 'at kan ze best, hoor: ze innen!. Het is een vrolijk -r uur weg geweest! Wie 'e poedels! Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET 't nergens (Vondel) FEIT VAN HE OEN Pagina 3 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BATAVIA, 3 Maart (Aneta en A.P.). De contact-commissie de. Bijeenkomst Federaal Overleg is hedenmiddag met een speciaal vliegtuig uit Bangka, waar zij gedurende twee dagen besprekingen heeft gevoerd met Sukarno en de andere Republi keinse leiders, te Batavia teruggekeerd. Bij hun aankomst wei gerden de leden van de commissie te zeggen of Sukarno een beslissing had genomen ten aanzien van de Nederlandse uitnodi ging tot de Ronde Tafel-conferentie. Volgens A.P. staan de op Bang ka vertoevende Republikeinse leiders er nog steeds op naar hun voormalige hoofdstad, Djogjakar- ta, terug te keren. A.P. vernam van betrouwbare, maar niet offi ciële, zijde, dat Sukarno de uit nodiging tot bijwoning van de Ronde Tafel-conferentie te Den Haag niet zal aannemen, tenzij hij zich weer in Djogja kan vestigen. Wel verklaarden de leden der commissie dat de uitwisseling der gezichtspunten, die in een zeer aangename sfeer heeft plaats ge vonden, verhelderend heeft ge werkt. Met de commissie keerden mede terug de Republikeinse heren Lei- mena, Supomo, Darmasetiawan, Pringgodigdo en Sudjono. In plaats van mr. Vleer, die onge steld was geworden, ié de heer Abdul Rivai, als lid der contact commissie meegegaan naar Bang ka. Van verschillende zijden is scher pe critiek geoefend op de gedragin gen van onderdelen van ons leger, welke momenteel in Indonesië ope reren. Wie over deze dingen spreekt met onze jongens, die na een drie jarig verblijf uit Indonesië zijn te ruggekeerd, wordt vaak pijnlijk ge troffen door onthullingen, die we werkelijk bij een Ned. leger niet meer mogelijk achtten. Voor een deel is dit te verklaren uit het feit, dat wij Nederlanders gelukkig weinig oorlogservaringen hebben en over het algemeen een goede dunk heb ben van de mentaliteit van ons volk, die wij in zekere zin immuun acht ten voor een oorlogsverruwing. Een en ander leidt er toe, de mening te doen postvatten dat wat misschien elders mogelijk is, bij ons niet voor komt. Maar wij horen van deze jongens ook, dat veel verruwing, welke ook hen tegen de borst stuit, veelal af komstig is uit de kringen van K.N. I.L.-militairen, die nog altijd bij voorkeur spreken van „die bruine sloebers, die alleen met een ijzeren vuist geregeerd kunnen worden." Dat deze veroyderde koloniale men taliteit een humane oorlogsvoering niet direct in de hand werkt, begrijpt een kind. Hier hebben wij de oor zaak ook van het optreden, waar tegen 40 jaar geleden de kath. heer de Stuers reeds scherp te velde trok, toen hij jaarlijks bij de behan deling van de Indische Begroting in de Tweede Kamer de wreedheden van onze koloniale troepen in de Atjeh-oorlog, critiseerde. Wij moeten hier echter onmiddel lijk aan toevoegen, dat de mentali teit van de Oosterling vaak prikkelt tot scherpe reacties. Ook daarvan kunnen de teruggekeerde militairen heel wat vertellen, dat veel ver klaart. De Indonesiër zit vaak het voorliegen en bedriegen van de blan ke in het bloed. Hij verstaat de kunst vijf minuten na een wrede aanval uit een hinderlaag, rustig aan de kant van de weg te gaan zit ten, zijn strootje rokend met een on schuldig gezicht, alsof hij van de prins geen kwaad weet. Niemand zou achter dat zo onschuldig uit ziend masker de brutale en wrede rampokker van vijf minuten gele den herkennen, zich uitputtend in allerlei onderdanige beleefdheids frases en zijn volkomen onschuld te belijden. Een dergelijke houding prikkelt natuurlijk. Ook de metho de van vechten van de Indonesiër, nimmer van man tegen man, maar onverwachts uit schuilhoeken optre dend, misbruik makend van vertrou wen enz., vraagt vaak van de Ne derlander een grote mate van zelf beheersing, die niet ieder kan op brengen. Bovendien moeten we niet vergeten, dat de Oosterling ook voor zijn eigen soortgenoten uiter mate wreed is. Een rampokker die een kampong overvalt en berooft, treedt hierbij vaak wreed op en als hij dan gegrepen wordt is het psy chologisch begrijpelijk, dat de Ned. militair hem ook niet met zijden handschoenen aanpakt. Wie dit alles over het hoofd ziet en zonder meer een aantal gruwel daden uitstalt zoals ,.De Groene" vorige week deed, en daarbij een commentaar schrijft als dr. Dippel, waarbij aan deze omstandigheden geen recht wordt, gedaan, mist niet alleen de nodige objectiviteit, maar doet ook de Ned. naam onrëcht. De auteurs en commentators in „De Groene" zien ook wel al te veel over het hoofd, dat in tijden van militaire actie, men leeft in ab normale omstandigheden. Dat ook in die omstandigheden bij ons wel eens verdachten z.g. op de vlucht wor den doodgeschoten, schijnt inderdaad zoals ons door betrouwbare oogge tuigen ook is bevestigd, wel eens voor te komen. Bijv. een vooruitge schoven patrouille arresteert in een gebied, dat zij heeft te zuiveren, één of meer rampokkers, die op heter daad worden betrapt. Deze kerels Sukarno zou dus de politiek volgen, die Maandag is aangekon digd door de voorzitter van de Republikeinse delegatie bij de U.N.O. - commissie, Mohammed Rum, die had gezegd, dat de Re publikeinse regering het plan tot het houden van een Ronde Tafel conferentie beschouwt als een po ging om de resolutie van de Vei ligheidsraad van 28 Januari j.l., waarin o.a. de Nederlanders wordt opgedragen de Republikeinen in staat te stellen weer als regering te Djogja op te treden, te omzeilen en dat de Republiek daar niets mee te maken wil hebben. Daal de Nederlanders de terugkeer naar Djogja hebben geweigerd wordt op deze wijze, aldus A.P., de voormalige Republikeinse hoofdstad en aloude zetel van de Sultans van Java, het grootste struikelblok in het Nederlands Indonesische geschil. De verklaring van de premier van Oost-lndonesië, Anak Agung, dat zijn regering zich het recht voorbehoudt haar gedragslijn in zake de aanvaarding van de uit nodiging tot de Ronde Tafel-con ferentie te herzien, indien de Re publikeinse leiders niet onvoor waardelijk in vrijheid worden gesteld, heeft enige verwarring gesticht t.a.v. de houding van Oost-lndonesië. Onderscheid dient gemaakt te worden tussen aanvaarding van de zijde van het B.F.O. en van de afzonderlijke regeringen. Op 1 Maart werd bekend gemaakt, dat het B.F.O. de uitnodiging een stemmig had aanvaard. Dit geldt nog steeds en werd gisteren op nieuw nadrukkelijk door Oost- lndonesië bevestigd. Maar tegelijk werd door Oost-lndonesië het hier boven vermelde voorbehoud ge maakt. De verklaring van Anak Agung was in zeer voorzichtige bewoor dingen gesteld. Behalve de aan vaarding van de uitnodiging, hield zij dus tevens een gebaar naar de zijde van de Republikeinse leiders iri. Uit dit alles blijkt, dat Anak Agung een voorzichtige midden koers volgt. Met de woorden „on voorwaardelijke vrijlating" heeft hij, zo is de indruk te Batavia, on getwijfeld bedoeld: terugkeer naar Djokjakarta. Aan de andere kant twijfelt men er aan, of hij zijn al dan niet deelneming aan de Ronde Tafel-conferentie inderdaad van dit punt afhankelijk zou wil len maken De 31ste Hulpverbandafdeling en de Vliegmedische Dienst wer ken in Djokjakarta samen voor het behandelen en het transport van ernstige gewonden en militairen met ziekten van lang durige aard. WASHINGTON, 3 Maart (Reu ter). Morgensteirne, de Noorse Ambassadeur te Washington heeft medegedeeld, dat zijn land beslo ten heeft deel te nemen aan de onderhandelingen over een Noord- Atlantisch Verdedigingspact. De ambassadeur zeide, dat het parle ment in geheime zitting de rege- opsluiten en achter het front bren gen voor berechting is practisch vaak uitgesloten. De patrouille moet vooruit, ze moet ergens assistentie verlenen, waar op haar wordt ge wacht. De kerels vrij laten gaat ook moeilijk, want dan wordt binnen en kel^ uren een andere rustige kam pong weer door hen geterroriseerd of beroofd, of enkele kameraden vallen in een door hen opgezette hinderlaag. In deze omstandigheden is er vaak geen andere keuze, dan deze kerels z.g. op de vlucht dood te schieten. Een methode waarop ongetwijfeld ernstige critiek op te oefenen is, maar in bepaalde om standigheden moet men van twee kwaden het beste kiezen. Dat ook onze militairen, vooral in een gevechtsactie, heel dikwijls voor dit dilemma staan, zien sommige critici al te gemakkelijk over het hoofd. Waarmee intussen allerminst door ons betoogd wordt, dat humanise ring van het oorlogsbedrijf bij ons niet nodig zou zijn. Maar ook hier maakt alles wéten, veel begrijpelijk en ook vergeeflijk. Maart blijft met zijn staart kwispelen. De storm heeft zijn vernietigende activiteit ternauwernood gestaakt of wij werder^ verrast met de eerste bui sneeuw van dit jaar. WASHINGTON, 3 Mrt. (Reuter en A.P.). James Forrestal, de Amerikaanse minister van defen sie, is afgetreden. Het ontslag, dat door president Truman op zijn wekelijkse persconferentie werd aangekondigd, gaat in op 31 Maart aanstaande. Tot opvolger van Forrestal zal worden benoemd Louis A. Johnsor., tijdens de oor log persoonlijk vt rtegenwoordiger van Roosevelt in India. Truman deelde,,mede, dat For restal, die sedert September 1947 minister van defensie was, reeds meer dan een jaar lang gepoogd had om tot het neerleggen van zijn functie te komen. Truman sprak de geruchten tegen, die melding had den gemaakt, dat ook Kenneth Royal, de minister van het leger zou aftreden. Ook Stuart Symington, minister van de Luchtmacht en John Sullivan, minister van Marine, zullen aanblijven. De benoeming van Johnson tot hoofd van de Amerikaanse lands verdediging betekent niet, dat de algemene Amerikaanse politiek ten opzichte van de U.R.S.S. gewijzigd zal worden, aldus verklaren bevoeg de waarnemers. Zij vragen zich af, of Johnson in staat zal zijn, de een making van de drie wapens te ver wezenlijken, waarin Forrestal niet is geslaagd, hetgeen waarschijnlijk de voornaamste reden is geweest voor generaal Eisenhowers terug roeping als adviseur voor de lands verdediging. „Johnson zal de mogelijkheden moeten bestuderen tot bewapening van Europa in het kader van het Atlantisch Pact, evenals de econo mische politieke en militaire proble men, die met het sluiten van het pact verband houden. Volgens bevoegde kringen liggen voornamelijk meningsverschillen in zake binnenlandse politiek aan het aftreden van Forrestal ten grond slag. Forrestal's houding ten opzich te van Israël en de Amerikaanse petroleumbelangen in het Midden- Oosten zouden aan het ontslag niet vreemd zijn. Forrestal was van me ning, dat de Amerikaanse regering, ter behartiging van haar belangen, zich aan de zijde van de Arabische landen moest scharen. De democra tische leiders deelden deze mening niet. Forrestal was verder gekant tegen opneming van Noorwegen in het Atlantisch Pact, omdat znlks met de Amerikaanse stra tegie in strijd zou zijn. Op militair gebied was Forrestal het niet eens met zijn collega voor de luchtvaart, Symington, die voor stander is van een grote uitbreiding- van het luchtwapen, en dat dit wa pen het leeuwenaandeel van de Amerikaanse militaire begroting opeiste. ring had gevolmachtigd stappen te doen teneinde uitgenodigd te worden tot de onderhandelingen. Het besluit van de Storting (het Noorse parlement) was, volgens de ambassadeur, met grote meer derheid genomen. Slechts 11 com munistische leden hadden tegen gestemd. De Storting bestaat uit 150 leden. De ambassadeur had Hickerson, hoofd van de Europese afdeling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, van het besluit op de hoogte gebracht en deze had hem onmiddellijk de bij voorbaat gedane uitnodiging doen toekomen. De uitnodiging werd aanvaard en efn regeling voor het bijwonen door Noorwegen aan een bijeenkomst van de ambassa deurs der landen welke aan de onderhandelingen deelnemen en Dean Acheson. Deze bijeenkomst zou Vrijdag (heden) plaats heb ben. Men beschouwt Noorwegen thans als een der medestichters van de voorgestelde alliantie. Op de vraag of Noorwegen amende menten zou indienen, zeide de am bassadeur, dat hij gaarne enige opmerkingen over de voorwaar den zou maken, doch dat hij ver der nog niet de nodige instructies van zijn regering had ontvangen. Noorwegen was nog niet in het bezit van het laatste ontwerp. Wel had Noorwegen kennis kunnen nemen van de hoofdtermen van het ontwerp. KAREL NOREL VRIJGESPROKEN De rechtbank te Amsterdam heeft de auteur K. Norel, die zich in een hoofdstuk van het boek werk „De Tyrannie Verdrijven" op beledigende wijze over het op treden der joodse', landgenoten tij dens de bezetting zou hebben uit gelaten, vrijgesproken. Klachten over passages in dit hoofdstuk, „Het drama der joden' waren voor de Officier van Justi tie aanleiding geweest voor een gerechtelijke vervolging en hij had een geldboete van f 2000. geëist. De rechtbank was van oor deel, dat in het gewraakte hoofd stuk wel opmerkingen voorkwa men, welke in generaliserende kleinerende toon waren gesteld, doch achtte vooral als deze passages in verband met het ge hele hoofdstuk worden beoordeeld de opzet tot het beledigen van joodse landgenoten geenszins be wezen. PROF. DONKERSLOOT UIT DE EERSTE KAMER In de vergadering van de Eer ste Kamer heeft de voorzitter Donderdagmiddag medegedeeld, dat een brief was binnengekomen van prof. dr. N. A. Donkersloot, waarin deze bericht ontslag te ne men als lid van de Eerste Kamer. Prof. Donkersloot (Anthonie Don ker) had sinds 20 Nov. 1945 zit ting in de Eerste Kamer voor de .Partij van de Arbeid. BATAVIA, 3 Maart (Aneta). Een werktrein van de Staatsspoor- wegen stortte Woensdag tussen i Serang en Rangkas bitung, 15 km ten zuiden van Serang, in een ra vijn. 4 Indonesische leden van het treinpersoneel werden gedood en 10 gewond. Volgens te Batavia ontvangen inlichtingen was sabotage aan het viaduct, dat in de ochtend op de heenreis was hersteld, de oorzaak van hej ongeluk. Nadat de trein in het ravijn gestort was, werden uit het zij-terrein enkele schoten gelost. Eerste hulp kon spoedig verleend worden, doordat de ra- jioverbinding intact bleef. De Spitfire H 3, afkomstig van de jachtvliegschool Twenthe, met als piloot een leerling-vlieger van de school, heeft gisterenmiddag omstreeks kwart over vijf, bij het plaatsje Horken in Duitsland een goed geslaagde noodlanding ge maakt, De piloot, die de enige inzittende was, bleef ongedeerd. Hoewel de piloot onmiddellijk trachtte in contact te komen met zijn commandant, gingen er nog enkele uren overheen, voordat dit tot stand kwam. Hierdoor was men ongerust geraakt en had de Konink lijke Marechaussee Verkeerstoren te Schiphol alle politieposten in ons land verzocht om inlichtingen. Om 20 uur gisterenavond had men nog geen berichten over de Spit fire ontvangen. Doch een uur la ter was de commandant van de jachtvliegschool opgebeld en ver trok een ploeg technici naar de plaats van de noodlanding. Men wist niet of het toestel beschadigd was. Ook omtrent de oorzaak van de noodlanding kon men nog geen inlichtingen verschaffen. H. A. VULIK GERIDDERD Bij K.B. is benoemd tot ridder in dé Orde van Oranje Nassau: H. A. Vulik, voorzitter van de Ne derlandse Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus", tevens voor zitter van de afdeling Amsterdam en lid van de centrale commissie voor Georganiseerd Overleg te Amsterdam. Spaak, de Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken, ontkende Donderdag de persbe richten van Associated Press, vol gens, welke gedurende de Zondag j.l. te Brussel gehouden bespre kingen der ministers van de Be nelux, de Belgische regering aan Nederland Steun zon hebben 'toe gezegd voor de in Indonesië ge voerde politiek. Spaak bevestigde evenwel, dat hij tijdens de gehouden conferentie verklaard had, dat de Belgische re gering bereid is de Nederlandse po litiek te ondersteunen, welke be staat in het houden van een Ronde Tafelconferentie met de Indonesi sche republikeinen en federalisten, teneinde tot een snelle overdracht van de souvereiniteit aan een nieu we Indonesische regering te gera ken, die dan belast zou worden met uitschrijven vart verkiezingen in dit jaar. In politieke kringen te Brussel bestempelt men voorts de zin snede in het' bericht van het Amerikaanse persbureau, waarin gesproken wordt over „de Belgi sche deelneming in de kosten van het Indonesisch conflict" als zui ver fantasie. Nooit is er sprake van geweest, dat België ook maar op enige wijze zou bijdragen in de kosten, die uit dit conflict voortvloeien. Hoewel de Belgen ten opzichte van hun noorderburen blijk geven van een zeer bijzondere belangstel ling wat d^ Indonesische kwestie betreft, is hef absoluut zeker, dat zij nimmer tekort zullen schieten in de verplichtingen, die zij in het kader van de Verenigde Naties hebben aangedaan. Het bericht van A.P. over de in vloed van de Indonesische kwestie op de werkzaamheden van de Be nelux heeft in verantwoordelijke Nederlandse kringen te Den Haag bevreemding gewekt. Deze hebben bevestigd, hetgeen hieromtrent in politieke kringen te Brussel is ver klaard, er is nooit sprake van ge weest, dat België „de kosten van HERMAN MOERKERK ONDERSCHEIDEN De schilder en illustrator Her man Moerkerk, die 2 Februari zijn zeventigste verjaardag vierde, is bij die gelegenheid benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau. De voorgenomen huldiging door een comité uit den Bosch, zijn geboortestad, en Haarlem kon niet doorgaan wegens ziekte van de jubilaris. de moeilijkheden in Indonesië zou delen# België heeft bij voortduring getracht om Nederland behulpzaam te zijn bij de pogingen om fe ko men tot een spoedige oplossing van het conflict, waarvoor hier te lande grote erkentelijkheid bestaat. Be zorgdheid, dat in deze houding van België een wijziging zou komen, be staat er in Nederlandse kringen dan ook niet. Er is al evenmin sprake van, dat het Indonesische' conflict vertragend zou hebben gewerkt op de ontwikkeling van de Benelux, aldus verklaarden welingelichte kringen in Den Haag en er bestaat geen enkele reden om aan te ne men, dat in de toekomst dit con flict voor België aanleiding zou zijn om niet zo spoedig mogelijk de plannen met betrekking tot de Benelux-Unie te verwezenlijken. MINISTER STIKKER TE PARIJS Donderdagmorgen is de minister van buitenlandse zaken mr. D. U. Stikker in gezelschap van dr. H. M. Hirschfeld per vliegtuig te Pa rijs aangekomen, waar zij zullen deelnemen aan de zittingen van de consultatieve raad van de or ganisatie voor Europese economi sche samenwerking, die heden be ginnen. Op het Kerkhof Calvarië te New York staken nu reeds gedurende zeven weken 300 doodgravers om 'n werkweek van vijf dagen te verkrijgen tegen hetzelfde loon, dat zü thans voor zes dagen ontvan gen. De staking heeft echter tot gevolg, dat er 600 doden boven aarde zijn blijven staan. Omdat deze toestand niet langer kon duren en de pogingen van Kardinaal Spell- man, de Aartsbisschop van New York, om de stakers tot andere gedachten te brengen op niets uitliepen, heeft de Kardinaal aan 100 priesters en studenten van zijn semi narie opdracht gegeven het werk van de doodgravers over te nemen. Donderdag hielp de Kardinaal zelf zijn priesters en seminaristen, die in groep jes van tien, 600 graven spit ten. „Ik had gehoopt", aldus de Kardinaal, „dat het niet zover zou komen, doch wij blijven hier, tot al het werk is gedaan". MINISTER-PRESIDENT BEANTWOORDT VRAGEN De minister-president heeft ge antwoord op vragen, gesteld door de heer van der Goes van Naters, ten aanzien van de internering der Republikeinse leiders op rsangKa. Zoals men weet, waren deze Repu blikeinen opgesloten in een ge bouw, waarvan de ramen met kip pengaas waren afgesloten, terwijl schildwachten het gebouw be waakten en ook bet luchten van de geïnterneerden onder bewaking ge schiedde. In zijn antwoord zegt de minister president, dat de feitelijke toestand op 14 Januari niet m overeenstem ming was met de verklaring van Dr. van Royen in de Veiligheids raad, hetgeen ten dele het gevolg is geweest van zoals achteraf is gebleken onvolledigheid der ter beschikking van de regering staan de gegevens. Dat de toegezegde bewegingsvrlj- heid nog niet was gegeven, vindt zijn oorzaak in het feit, dat een hoofdambtenaar, die naar Bangka was gegaan voor besprekingen in opdracht van de Hoge Vertegen woordiger der Kroon, aan de repu blikeinse leiders op Bangka de mondelinge verklaring had ge vraagd, dat zij zich van actie zou den onthouden. Deze verklaring, die door de republikeinse leiders, verblijvende in Prapat, was gege ven, werd door de republikeinse leiders op Bangka geweigerd. De autoriteiten op Bangka meenden, dat daarmede aan een voorwaarde voor toekenning van bewegingsvrij heid niet was voldaan. De vraag was niet als een voorwaarde be doeld, 'maar het misverstnd is be grijpelijk. Het rapport van de situa tie bereikte de Hoge Vertegen woordiger der Kroon juist op de dag, dat de C.G.D. Bangka bezocht. Het ingestelde onderzoek heeft de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon tot de conclusie doen komen, dat van een aanwijsbare schuld van een of meer ambtenaren niet kan worden gesproken. Opz^. is er niet geweest. Er zijn fouten gemaakt, maar het door de regering betreur de incident is in hoofdzaak- een ge volg geweest van een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Ware dit niet zo geweest, dan zou toch verwacht kunnen worden, dat vóór het bezoek van de C.G.D. be paalde maatregelen zouden zijn ge troffen. 25 MILLIOEN FRANCS SCHADE TE OOSTENDE BRUSSEL, 3 Maart (A.N.P.). De schade, die door de overstro mingen te Oostende in de afgeló- pen dagen is aangericht, wordt op fr. 25 millioen geschat. Een groot gedeelte van de stad zit nog zon der electrische stroom. Te Maria- kerke, waar de golven een gat in de dijk hebben geslagen, heeft een detachement van de Belgische ma rine een aanvang gemaakt met het dichten van de bres. Voor de republikeinse vloot. In een staalfabriek te Djokja karta troffen de Nederlandse troepen een Duitse matroos aan bij deze één mans-torpedo.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1