induclrices De extremistische aanval te Djogja Minister Lieftinck toont zich een blijmoedig mens Nederlandse delegatie zendt brief aan de Veiligheidsraad RADIO „EEN ZOMERIDYLLE" Pessimistische beschouwingen van oud-minister de Wilde PAG. 3 ktclfn EKWATER VlMONIA VERWACHTING :tberichten J 'ANSKUNST Nadere bijzonder heden Broekman wint te Helsinki Schulte-Boeyen winnen Zesdaagse Sovjet-commissie verlaat Frankfort Geen inflatoire spanningen meer Zei U iets? Financiënin de Eerste Kamer Ballets des Champs-Elysees Weldoen Vrijdag 4 Maart 1949 er 12 Alkmaar (Advertentie) door het K.N.M.I. te hg van Vrijdagavond avond: <der koud in de NACHT! 1, overwegend uit rich- 'n Zuid en Oost. Halï ewolkt met hier en regen of sneeuw. Van- selijk lichte vorst, mor- jngeveer dezelfde tem- s vandaag. 2HARWOUDE, 4 Maart rode kool 12.8015.40 gele kool 10.80—14.20; 'te kool 9.40-9.60; 27.000 15.50. IK. 4 Maart 50.000 1 12.8014.30; 80.000 kg 0.80—14.30; 37.000 kg 109.90; 2500 kg bieten l witlof I 46. II 38; 125 I; 75 kg spruitkool 35. IUIZEN. 4 Maart. 2.304, grove 3.90; 1200 5.60; 16.500 kg gele kool afw. 6,50—7,90; 114.000 12.8014.10, afw. 7 20 g witte kool 9.90; 2Ó0 kg tN, 3 Maart. 540 kg 18; 23.750 kg rode 3.70; 9550 kg gele kóól 24.500 kg uien: gr. maat aat 8.60, driql. 7,60; nep 70 kg witlof I 44—57; -42; 75.850 kg peen II ,506; veevoeder 1.50 te ALKMAAR jaar en. jndiensten. ïaar woonachtig zijn. het Hoofdkantoor, te PURMEREND. MAART, 8 UUR: nia Gaskgll m, m. v. 1EN, Louk v. Oven d. Sloot. SISTINE NIJST latehaturlan), Grand lotenkraker (Tschai- idphides" (Chopin), ins), Trepak, Danse f 1.50, Scholieren f 1. ■dagochtend 11 uur. n dessins, lor dames in strand- d pen werden uit Westelijke richting ondernomen, terwijl een derde aan- valspoging werd ingezet uit Zuide lijke richting, waar de Binnen- kraton is gelegen. Onmiddellijk werden tegenmaat regelen genomen. Een colonne werd ingezet tegen de aanvalsgroep uit Zuidelijke richting. Zij rukte dwars door de stad op naar het bedreigde punt. Zij ontving zwaar vuur uit de Buitenkraton en nadat zij zich een weg gebaand had tot de noordelijke muur van de Binnen- kraton werd zij eveneens uit de Ten aanzien van de ongeregeld heden te Djogja wordt van officiële zijde o.a. nog gemeld, dat Dinsdag 1 Maart tegen vier uur in de och tend licht vuur werd afgegeven op de Nederlandse posten aan de stadsrand. Precies zes uur ontwik kelde zich een hevig vuur op ver schillende plaatsen van de stad. Twee aanvallen van sterke groe- Kraton beschoten. Hierbij werden onze troepen bestookt door sluip schutters, die zich genesteld had den in bomen, staande op het ter rein van de Blnnenkraton. Daarom verzocht de commandant van de colonne toegang tot de Kraton, welke onmiddellijk door de Sultan persoonlijk werd verleend. Nadat de Sultan verklaard had, dat zich geen leden van de aanvallende groep op de terreinen van de Binnenkraton bevonden, werd hiermede genoegen genomen, een verder onderzoek werd daarom niet ingesteld". De ongeregeldheden waren om- AMSTERDAMSE WERKSTERS HEFFEN HUN STAKING OP Na een staking van bijna acht weken hebben de schoonmaaksters van de gemeente Amsterdam Don derdag besloten de staking op te heffen en Maandag, 7 Maart, het werk te hervatten. Zij hebben de overtuiging, dat de maatregelen welke tegen de staaksters zijn ge nomen ongedaan zullen worden gemaakt en hun eisen o.a. ver hoging van het uurloon van 60 tot 86 cent in de eerstvolgende ver gadering van de centrale commis sie voor Georganiseerd Overleg ter sprake zullen komen. PROGRAMMA ZATERDAG 5 MAART HILVERSUM I, 301 M. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend- gymn., 7.30 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Bruno Walter dirigeept, 10.00 Voor kleuters, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Schoolradio, 12.15 Metropole Orkest, 12,30 Mededelingen voor land- en tuinbouw, 12.33 Metropole Orkest, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Voor de strijdkrachten, 13.30 Amusements Orkest, 13.50 Film en toneel, 14.10 Roy Rogers en The Sons of Pio neers, 14.20 Engelse les voor begin ners, 14.40 B.B.C. Symphonie Or kest o.l.v. Sir Adrian Boult, 15.10 Muziekcursus, 15.30 Koninklijke Zangver. Maastreechter staar o.l.v. Martin Koekelkoren, 16.00 „Meer vreugde" door L. Beumer, leider van de Cultuurdienst van de K.A.B. 16.10 Rene Dormeuil and his sweet music, 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 De Wigwam, 18.00 Jo Budie, accordeon, 18.15 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart, 18.30 Voor de strijd krachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Kamp vuren langs de evenaark door Dr. Paul Julien, 19.30 Internationale chansons door Enny Mols de Leeu- we, 19.45 Voor de Nederlanders m Duitsland, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Menuet van de dwaallichten en Elfendans, H. Ber lioz, 20.20 Lichtbaken door de Z. E. Heer Henri de Greeve, 20.50 Alexander Braiiowsky, piano, 21.00 Negen heit de klok: „Maart wordt gauw lente", 21.45 Radio-estafette, 22.00 Weekend serenade door het Orkest zonder Naam, 22.30 Actuali teiten, 22.45 Avondgetted, 23.00 Het Nieuws, 23.25 Omroep-Kameror- kest o.l.v. André Rieu. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek bij het ontbijt, 8.00 Nieuws, 8.18 Ambrose en zijn orkest; The Inkspots, 9.00 Amerikaans populair concert door het Boston Promenade Orkest o.l.v. Arthur Fiedler, 10.20 Voordracht d. Wanda Reumer, 10.35 Voor arbei ders in de continubedrijven; Wim Ibo's cabaret „De Camera Obscura", 11.20 Buitenl. weekoverzicht door Dr. C. D. J. Brandt, 11.35 Moderne pianomuziek door Max Römér, 12.00 Accordeola, 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw, 12.33 Louis Davids omlijst door pianoduo's, 13.00 Nieuws, 13.20 The Ramblers o.l.v. Theo Uden .fzlman, 13:51) Charles Trenet, 14.00 Het Ne derlandse lied, 14.20 New Mayfair- orkest met zang, 14.30 Mariniers- kapel der Koninklijke Marine o.l.v. Gijsbertus Nieuwland, 15.00 Proza en poëzie „Uut de Achterhoek", 15.25 Omroepkamerorkest o.l.v. Maunts van den Berg, 16.25 Andre Kostelanetz en zijn orkest, 16.45 Sportpraatje, 17.00 Schijvenschouw door Casper Höweler, 17.30 Om en nabij de twintig, 18.00 Nieuws, 18.15 Populaire liedjes en melodietjes, 19.00 Artistieke staalkaart. Actuali teiten op kunstgebied, 20.00 Nieuws, 20.15 Promenade Orkest ó.l.v. Ge rard Meyer m.m.v. John van Keste- ren, tenor, 21.00 Socialistisch com mentaar door K. Voskuil, 21.15 De Winkel van Sinkel, 22.00 Vindobo- na Schrammel'n, 22.25 Je moet maar pech hebben, 22.40 Orgelspel door Cor Steyn m.m.v. Bruce Lowe, zang 23.00 Nieuws, 23.15 Europees kam pioenschap Biljarten cadre 71/2 te Parijs, 23.25 Sfeer en rhythme. Ge orge van Helvoirt en zijn ensemble, 23.45 Robinson Cleaver, orgel en Patricia Rossborough, piano. streeks 11 uur in de ochtend geheel geëindigd. Naar schatting namen ongeveer 2.000 man, behorende tot de in de omstreken van de stad rondzwervende groepen, die zich voor deze gelegenheid hadden ge concentreerd, aan de gezamenlijke aanval deel. De aanvallers, die deels goedbe wapend waren, werden op alle pun ten met zware verliezen uiteenge slagen, een groot deel van hun wapens achtèrlatend. Het Nederlandse communiqué meldt voorts, dat onder de zes do den aan Nederlandse zijde zich drie politie-beambten bevonden. Spoedig, nadat de Nederlandse troepen de aanvallen onderdrukt hadden, keerde de rust weer. Ook gedurende de nacht en de volgende dagen is het verder rustig geble ven. Het communiqué maakt ten slotte nog melding van het bezoek aan de Kraton door Generaal Meyer Os. SCHAATSENRIJDEN HELSINKI, 3 Maart (ANP). Drie van de vier nummers heeft Kees Broekman tijdens de tweede inter nationale wedstrijden te Helsinki, gewonnen. Een zeldzaam feit, dat wel heel duidelijk aangeeft hoe sterk onze landgenoot op het ogen blik rijdt. Won hij op de eerste dag de 5000 meter, Donderdag voegde hij er twee overwinningen op de 1500 en de 10.000 meter aan toe. De 1500 meter legde hij af in 2 min. 24.5 sec.. Voor de Noor Kon- smo, 'die er 0.1 sec. langer over deed. Met weer een tiende seconde verschil werd Laitonen (Finland) derde en Johansen zorgde er voor, dat dit verschil gehandhaafd bleef, want ook het verschil in tijd tussen hem en Laitinen bedroeg slechts 0.1 seconde (2 2448. De Koreaan Lee werd vijfde in 2 min. 25.9 sec. Op de 10.000 meter werd Broek man eerste in 17 min. 36.4 sec., ge volgd door Laitinen met 17 min. 42.4 sec.; een Fins record, aangezien in Finland nog nooif een dergelijke tijd op de 10.000 meter werd ge maakt. Zijn landgenoot Lammio werd derde in 18 min. 10,5 sec., Parkkinen eindigde als vierde in 18 min. 21,2 sec. en Johansen bezette de vijfde plaats met 18.26,8. Het eindresultaat werd; 1. Broek man 3 afstanden gewonnen, totaal punten 199.057, 2. Laitinen 200.403; 3. Johansen 202.747; 4. Konsmo 203.160; 5. Parkkinen 204.607. ANTWERPEN, 3 Maart (A.N.P.) De zesdaagse van Antwerpen is gewonnen door het Nederlandse koppel Schulte-Boeyen. De Belg de Kuysscher, die al enige dagen last had van pijn in de lendenen, heeft Donderdagmid dag de strijd gestaakt. Kort daar na was ook zijn koppelgenoot Bru- neel van de baan verdwenen. De Backer voelde zich Donderdag avond niet fit en gaf de strijd op, waarna ook zijn maat verdween. In het laatste uur van de zesdaag se toen SchulteBoeyen met een ronde voorsprong op kop lagen en PetersPellenaars en Naye-De- pauw op de tweede en derde plaats, werden nog 17 sprints ge reden, die resp. gewonnen werden door Peters, Arnold Mollin, Gillen, Strom, de Meulemeester, Arnold, van Vliet, Mollin, Arnold, Strom, Thyssen, Arnold, Strom, Arnold en Lapebie. De eindstand luidt: 1 Schulte-Boeyen 43 pt; op 1 ronde: 2. Peters-Pellenaars 176 pt.; 3. NayeDepauw, België; 4. Adri- aansensBryland, België. Op 2 ronden achterstand; 5. Van Vliet Middelkamp, Nederland; 6. Thijssen Ockers, België; 7. StromArnold, Australië; 8. BuylDepredomme, België; de andere koppels waren 3 tot 5 ronden achter. In 145 uur wa ren afgelegd 3213,7 km. DE AMERIKAANSE BLOKKADE HIELP De Sovjet-repatriëringscommis sie in de Amerikaanse zone, die in haar hoofdkwartier te Frank fort „geblokkeerd" werd omdat zij, tegen het Amerikaanse ver zoek in, niet wilde vertrekken, heeft Donderdag van de Sovjet- autoriteiten order gekregen naar de Sovjet-zone terug te keren. De onder Sovjet-controle staande Berlijnse radio, die dit bericht omriep, deelde tevens mede, dat de Sovjet-Unie gedwongen was de vergunning voor de Amerikaan se missie van onderzoek in de Sovjet-zone in te trekken. De Amerikanen hadden de toe voer van water, gas, electriciteit naar het gebouw, waar de Russen verblijf hielden, afgesneden. Ook de telefoon was buiten werking ge steld. Donderdagavond kreeg ko lonel Lazaret, het hoofd van de er kende Sovjet-Russische missie toe stemming het gebouw binnen te gaan. Hij bracht de order tot ver trek over, die was uitgegeven door maarschalk Sokolofsky, De leden van de repa(riëringscommissie zul len heden (Vrijdag) vertrekken. (Van onze parlementaire redacteur). DE HEER LIEFTINCK is een blijmoedig man. Hadden de heren de Wilde (A.R.) en v. d. Kieft (P.v.d.A.) er op gewezen, dat de ministerpresident de financiële positie somberder beoor deelde dan de bewindsman van financiën, de heer Lieftinck verklaarde dit Donderdagmiddag in de Eerste Kamer met een verschil in karakter, verschil van inzicht bestond er niet. Ook voor het verschil in toon tussen Millioenennota en Memorie van Antwoord „Oorlogsschaden" had de bewindsman een verklaring. Het eerste stuk kon terugkijken op hetgeen bereikt werd, het andere moest vooruitzien op de grote taak, die nog wacht. geen overtollig geld meer is onder vindt de markt van luxe artikelen, evenals het amusementsbedrijf. Het kabinet is er in zijn geheel van overtuigd, dat deze op de voor naamste plaats ligt op het terrein van. de economische politiek. Na beëindiging van de Marshall-hulp zullen wij weer op eigen benen moeten staan. Om dit te bereiken is het zaak minder afhankelijk te wor den van import uit het dóllargebied. Gelukkig worden de contacten met West-Duitsland veelvuldiger en ook de Benelux kan in dit kader een voorname rol spelen. Anderzijds zal gestreefd moeten worden naar ver groting van onze export naar de dollargebieden. Uitbreiding dus van de eigen productie en ook bevorde ring van het productievermogen van Indonesië. Het behoud van het monetair evenwicht achtte de bewindsman niet gediend door pessimistische be schouwingen. Andermaal bleek hier zijn blijmoedige aard en het was hem een bizondere vreugde hierbij de heer Teulings (KVP) aan zijn zijde te vinden. Dat zich in ons land nog inflatoire spanningen zouden voordoen, meende de minister trou wens ook met kracht van argumen ten te kunnen béstrijden. Dat er Frans-Nederlandse samenwerking Binnenkort is de vertoning te verwachten van de film „Zo'n Aar dig Badplaatsje", (Une si jolie plage) een werk van de jonge Franse regisseur Yves Allegret, die de laatste tijd sterk op de voor grond treedt. Deze film, die door de N. V. Filmex in ons land zal worden uitgebracht, is tot stand gekomen door een samenwerking tussen de N. V. Filmex en 't film verhuurkantoor Nederland ener zijds en de Franse maatschappij C.I.C.C. te Parijs anderzijds waar bij het oorspronkelijk in de bedoe ling heeft gelegen, deze film in ae Cinetone studio's te Duivendrecht te doen opnemen. Het feit, dat deze ruimten bij het vervaardigen van de film nog niet gereed waren, noopte de producers de film toch nog in Frankrijk op te nemen, doch het zal in de toekomst wellicht mogelijk zijn, ook de Nederlandse industrie meer in te schakelen. Voorts is er een grotere drang naar export. De pessimisten terugvindend bij de aanvechting van de door hem ge dane ramingen, kon hij deze, op nieuw in het gezelschap van de heer Teulings te lijf gaan. Ze waren ze ker niet aan de hoge kant. De aan gebrachte bezuinigingen waren voorts lang niet zo vanzelfsprekend als de heer Bierema (WD) had gedacht. En dat zij maar dunnetjes waren, moest de bewindsman ook betwisten. Het burgerlijk rijksper soneel was met 25 pet. ingekrompen. Waarom heeft U ze nog niet eer der laten gaan? had dezelfde afge vaardigde gevraagd. Hier werd de minister een beetje sarcastisch: Je kon ook tegen een dijkwacht zeggen, die om drie uur inrukte, had al om twaalf uur naar huis gegaan, dan had je nog een goede nachtrust ge had! Maar ook bij een dergelijk steekje lacht de minister nog wel vol en Dreed uit. De heren Bierema (VVD) en Van Santen (Com.), o wonderlijk gezel schap, waren het, hierover eens ge weest, dat de minister eigenlijk een potje had moeten vormen voor de magere jaren! Waarom toch in 's' hemelsnaam, zei de minister, natuur lijk wat meer parlementair. Dan had ik of het bestuursapparaat nog meer moeten afkappen of nog ho gere belastingen moeten heffen. En zo zaten we dan meteen in de be lastingen. De minister had natuur lijk met veel genoegen de Vasten brief gelezen. De heer Teulings had hier al rekening mee gehouden door voorop te stellen, dat de be wuste passage de Kamer niet ont sloeg van de verplichting om te blijven toezien op de belastingpoli- tiek der regering! Minister Lieftinck vond dat natuurlijk niet zo aardig en hij probeerde dan ook „met eer biedige schroom" een uitleg, die hem beter van pas kwam! Overi gens liet de miniiter zich ook van zijn milde kant zien. Hij onder streepte nog eens, dat het bedrijfs leven binnenkort wat meer lucht zal krijgen door een verzachting van de fiscale afschrijvingen, ter wijl ook een verzachting van de on dernemingsbelasting in voorberei ding is. De journalistiek leidt tot alles, zegt een Franse spreek wijze. Dit schijnt met de poli tiek ook zo te zijn en ik hen er nu achter waarom, de dames, overigens daartoe gestimu leerd van hogerhand, zich zo warm beginnen te maken voor de politiek. Het moet volgens een Frans bericht en het is dan ook etht Frans! gebeurd zijn in het parlement van de Amerikaanse staat Idaho, dat een afgevaardigde, Snow ge heten, een betoog op het par lementaire spreekgestoelte ge bruikte, om aan een van de vrouwelijke leden met redenen omkleed zijn. liefde te verkla ren. Zonder zijn ernst te ver liezen, vertelt het bericht ons er bij, hetgeen in zoverre over bodig is, dat het stellig een ernstige zaak betreft. De djtme in kwestie stond blozend op. De geschiedenis vermeldt niet, of de spreker dan wel de aan gesprokene het wóórd hadden gevraagd voor een persoonlijk feit, maar de aangebedene, die op overigens zo weinig roman tische wijze in een zakelijke omgeving zich het hof zag ge maakt, stamelde het „ja"- woord, dat met eenparige ova ties werd begroet. Zoiets heeft zijn weerga in de- parlemen taire historie zeker niet. Ha, die Snow! Hij heeft in elk ge val het ijzer gesmeed, toen het heet was en heeft zeker ge dacht: nou of nooit (Van onze parlementaire redacteur). Er is Woensdagavond in de Eer ste Kamer gezegd, dat minister Lieftinck ondanks zijn zware zor gen, de heer Pollema (C.H.) sprak zelfs van een gigantische taak, toch ook wel iets van een geluks kind heeft. De heer de Wilde (A.R.) karakteriseerde de Mars hall-hulp als een zonnestraal op het ministeriële levenspad, de heer Bierema (V.V.D.) zag de minister baden in een veel hogere belas tingopbrengst dan geraamd was. Men zou er nog een derde reden bij kunnen voegen. Deze minister ontwapent zijn tegenstanders door zijn knapheid. Ook Woensdagavond bleek dit weer bij de behandeling van zijn begroting, gekoppeld aan de alge mene financiële beschouwingen. De heren Pollema (C.H.), de Wilde (A.R.) en Bierema (V.V.D.) hadden allen hun critiek en vaak lang niet mals ,maar zij denatureerden die critiek reeds zelf door tegelijk, als om strijd, de capaciteiten van de bewindsman te roemen. De heer de Wilde ging zelfs zover, dat hij be kende het te waarderen, dat de heer Lieftinck tenslotte z'n eigen gang ging. Hij weet wat hij wil en aan dergelijke mensen had men iets. Wij schuiven deze waardering nu verder even naar de achtergrond, teneinde de critiek naar het voor plan te halen. De critiek van de heer Pollema (C.H.) ligt vooral in LAKE SUCCES, 3 Maart (AFP) ,,De beste oplossing van het Indo nesische probleem is de spoedige overdracht van de souvereiniteit aan een federale Indonesische re gering", aldus een brief welke Donderdag door de Nederlandse delegatie bij de V.N. aan de Vei ligheidsraad is gezonden, In deze brief wordt een gedetail leerde uiteenzetting gegeven van het Nederlandse plan, dat „verder gaat in de richting van de onafhan- kelijkheidswensen van het Indone sische nationalisme dan de resolutie van de Veiligheidsraad". In de brief wordt verder medege deeld. dat de Nederlandse regering alle beperkingen van de vrijheid der republikeinse leidjrs heeft op geheven, met uitzondering van de beperkingen, die voor en om mili taire redenen voor iedereen gelden. De Nederlandse afgevaardigde dr. Snouck Hurgronje, heeft een be roep gedaan op de Veiligheidsraad om het plan te steunen, dat „in de huidige omstandigheden het beste en snelst werkende middel aan biedt om te komen tot oprichting van democratische Verenigde Sta ten van Indonesië en tot een vrij willige samenwerking tussen Ne derland en Indonesië. De Nederlandse afgevaardigde hernieuwde de bez(varen die door de Nederlandse regering zijn gefor muleerd ten Hide van het debat over de- resolutie met namen ver klarend. dat „Den Haag deze re solutie slechts kan uitvoeren voor zover dit zich verdravjt met de verantwoordelijkheid, waarvan nie- HET KONINKLIIK GEZIN TE SANKT ANTON INNSBRUCK 3 Maart. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen tot 13 Maart in Sankt Anton blii- HOOGLERAAR VAN AMSTERDAM NAAR ISTANBUL AMSTERDAM, 3 Maart. Prof. dr. H. M. J. Oldewelt, hoogleraar in de cultuurphilosophie en haar geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, is door de Uni versiteit van Istanbul beroepen voor het bekleden van de leerstoel voor algemene wijsbegeerte, als opvolger van de bekende Duitse denker prof. dr. ErnSt von Aster, die deze leerstoel sinds 1933 bad bezet en die onlangs is overleden. mand het kan ontslaan' en „dat het niet de bedoeling is van de Neder landse regering zich voorbarig van de verantwoordelijkheid in Indone sië te ontdoen". In de brief wordt met nadruk gezegd, dat de Nederlandse rege ring in de interim-periode de be schikking moet hebben over „uitge breide bevoegdheden" en dat de duur van die periode naar Neder lands plan tot enkele maanden be perkt zal blijven, ongeveer tot Juni 1949. Verder wordt in de brief ver klaard, dat overeenkomstig het Ne derlandse plan, dat een Ronde Ta felconferentie te Den Haag rond 12 Maart aanstaande inhoudt, de over dracht van de souvereiniteit zal plaats vinden voor de algemene ver kiezingen, waarbij verwezen wordt naar precedenten in verschillende andere Aziatische landen. de principiële sfeer. Hij verdenkt er de bewindsman van, dat hij streeft naar geruisloze socialisatie. Allerlei belemmeringen remden het vrije initiatief af, zeer tot schade van het bedrijfsleven, waarvan het eigenlijke herstel toch komen moet. Laat uw pupillen, bedoeld werden de belastingbetalers, nu toch weer eens alleen lopen, voegde de heer Vinxseboxse (eveneens C.H.) daar aan toe, die vooral de z.g. „grendel belastingen" een doorn in het oog waren. De critiek van de heer De Wilde (A.R.) lag vooral in het tactische vlak. De minister kwam nu wel met een sluitende begroting, maar de afgevaardigde becijferde, dat we in feite toch nog heel wat te kort kwa men. Volgens hem had de minister iets van een groentje, die hij in zijn studententijd eens de stelling had horen verdedigen, dat in Gro ningen geen mensen woonden. Het klonk heel aannemelijk, maar daar om was het nog niet zo! Wat de heer De Wilde vooral zorgen baarde was dat het volk op deze wijze een totaal geflatteerd beeld van de toe stand kreeg. We lopen op de rand van de afgrond en men weet het niet. Er hoeft ook maar één grote tegenvaller te komen, .de afgevaar digde dacht b.v. aan werkeloosheid, en we zitten weer zwaar in de mi sère. Geen opwekkende gedachten en dat tegen de nacht. BENKULEN WIL BIJ ZUID-SUMATRA PALEMBANG, 2 Maart (Aneta) De „Persatuan Rakjat Beng- kala" en de „Pendjamin Kemanan Masjurakat" hebben in een ge zamenlijke vergadering een reso lutie aangenomen, waarin de wens wordt geuit, dat aan de vroegere residentie Bengkulen de status zal worden verleend van autonome daerah, welke daerah deel zal uit maken van de negara Sumatera Seelatan. Deze resolutie is aan geboden aan de wali negara van Zuid-Sumatra, Abdul Malik. EEN ERNSTIG WOORD TOT DE AARDAPPELTELERS De directeur van de Planten- ziektenkundige Dienst, dr. C. J. Briejer, zal Maandag 7 Maart a.s. van 19.45 tot 20.00 uur via Hil versum I een radiocauserie hou den. In deze causerie, die getiteld is: „Een ernstig woord tot de aard appeltelers", zal dr. Briejer aan geven welke maatregelen dienen te worden genomen om een uit breiding van de aardappelmoeheid tegen te gaan. „WINTERFLORA" BOEKTE REEDS 25.000 BEZOEKERS De tentoonstelling van winter bloemen en kasbolbloemen in het Krelagehuis te Haarlem werd tot beden reeds door 25.000 bloemen liefhebbers bezocht. De expositie blijft tot en met Zondag geopend. Meer dan 3.000 ex-illegale werkers, van wie velen een rode zakdoek droegen, vulden een plein aan de Via Imperio te Rome, om te luisteren naar een toespraak van Arrigo Bolderini, presi dent van de Italiaanse Bond van Oud-illegale Werkers. Bolderini deed een felle aanval op de regering, die Prins Valerio Borghese heeft vrijgelaten, nadat deze slechts drie van de opgelegde 12 jaar gevangenisstraf had uitgezeten. Borghese was commandant van de beruchte ,,Kerstmis"-brigade, een fascistische organisatie die het speciaal gemunt had op ondergrondse strijders en geal lieerde agenten. Op de voorgrond een spandoek met de woorden „Fascisten horen in de gevangenis thuis". PRETTIG WEERZIEN DER FRANSEN In een viertal met zorg uitgeko zen nummers, presenteerde zich Maandagavond in de Stadsschouw burg te Amsterdam nog eens de Parijse balletgroep die in 1945 door Roland Petit en Boris Kochno werd opgericht ..Les Ballets des Champs Elysées" en dat in de zomer van het vorige jaar tijdens het Holland- Festival te Scheveningen nogal van zich heeft doen spreken. Het is een prettig weerzien geweest, ook al heeft men toch tijdens en na afloop dezer, ongetwijfeld belang wekkende voorstelling afgevraagd of de wegen welke deze groep na haar splitsing van Petit's keur- troepje heeft bewandeld, nu wel de Men kreeg althans sterk de indruk, er in het „Ballets des Champs Elysées" nog naarstig gezocht wordt naar een eigen, uit een vaste overtuiging voortgekomen stijl. Het programma, dat de overvolle Stadsschouwburg te aanschouwen kreeg, was dermate verscheiden vgn opvatting en menigmaal ook dermate verwarrend door te sterke symboliek, dat men zich verwon derd afvraagt waar het nu eigen lijk met de dans naar toe moet. Dit was vooral het geval met 't eerste nummer, „Mascarade" ge naamd, een nogal vaag gegeven, vertolkt door talrijke symbolische figuren, die technisch de toeschou wers zeker konden boeien maar die geestelijk weinig te bieden had den. Op een gecostumeerd bal ont moeten verschillende helden uit de literatuur, Hamlet, Don Juan, Othello, Juliëtte, Figaro elkaar; 'n geschiedenis, waartussen door nog allerlei personages heen zweven, spectaculair wel interessant maar op de duur weinig boeiend. „L'amour et son Amour" 'n heel wat eenvoudiger en behoorlijker werk, meer sprekend tot de fan tasie, technisch volmaakt gedanst door Jean Badilée en Mathalie Philippart, die hier ten volle hun capaciteiten kunnen tonen. Een dans overigens die van een geheel andere opvatting getuigde van de voorgaande. Het succesnummer van de avond was wel het bijzonder fijne „Cygne Noir" een pas-de-deux van de gro te Petipa op muziek van Tschai- kowsky, een eenvoudige, doch sier lijke en bekoorlijke dans, die door Iréne Skorik en Youli Algaroff op brillante wijze werd gedanst en waarvoor het publiek uiterst dank baar bleek. In „La Rencontre" de „Ontmoe ting" tussen Oedipus en de Sphinx, maakt men kennis met een knap, harmonieus en origineel ballet van Lichine de choreograaf, die intus sen al weer naar het Monte Carlo ballet is gegaan. De jonge Leslie Caron, een zeer soepele en vaardige danseres, maakte van de Sphinx-figuur een zeer goede creatie. Jean Baliloe liet hier meer zijn miniek dan zijn danskunst bewonderen. Deze balletgroep, in totaal veer tig man, heeft buitengewoon 'grote capaciteiten, of ze echter altijd op de juiste wijze worden benut, is een vraag, die men aan de hand der programma's vrij goed kan be antwoorden. Of de dans wel met 51 te surrealistische opvattingen, als hier wel een enkele maal werd gedemonstreerd, wel gediend is? Wij menen van niet. Doch wie goed ballet appreciëren kan, misse deze voorstellingen niet. L. S. Wat de Kerk ons in de Vas- ten-liturgie van vandaag bij zonder op het hart drukt, is dat wij moeten wei-doen: ,,Ik echter zeg u: hebt uw vijanden lief, doet wel aan die u haten, en bidt voor die u vervolgen en belasteren, opdat gij kinde ren moogt zijn van uw Vader die in de hemel is". Dat is de wet die Christus ons geeft. Wij moeten onze naasten in nood, zelfs onze vijanden, helpen, steunen. Zonder vertoon, in stilte. Wie helpt in de Vasten de stille armen die gebrek lij den? Wie staat de tobbende huismoeder in haar drukke gezin bij? Wij protesteren te gen het schijn-proces van Boe dapest. Maar wie steunt in de Vasten nog eens bijzonder de hulpactie die via onze bureaux ondernomen wordt ten bate van noodlijdend Hongarije? MARCUS. FEUILLETON 24). „Goed?", Hij slikte het brok in zijn keel weg. „Wat wil je daar mee zeggen?" „Ik heb in bet voorjaar een moeilijke tijd gehad. Jij hebt me geholpen om die narigheden uit mijn hoofd te zetten. En je bent ook heel vriendelijk tegenover mijn vader geweest. Hij vond het altijd heel prettig, als je bij ons kwam en hij praatte graag met je. „Cato, ik... ik..." Maar hij kon geen woord uit brengen; hij kon alleen haar hand grijpen en die stevig vasthouden terwijl hij opstond. Hand in hand wandelden ze langs de Geul terug. Bij de hoofdweg gekomen bleef ze staan en keek hem recht in de ogen. Hij hield nog steeds haar hand vast. „Dag Hans," zei ze zachtjes en teder, „Werk hard in Delft... Wat is het een verrukkelijke zomer voor ons beiden geweest!" Hij knikte zwijgend en kon geen woord zeggen. Langzaam liet hij haar hand los en wandelde naast haar de hoofdweg op. Ze spraken geen woord, tot ze aan de bebouw de kom van het dorp waren geko- door A. F. men. Toen zei Cato half fluiste rend; „Laten we hier afscheid ne men. Ik ga liever alleen jiaar huis." Hij durfde haar niet aan te kij ken en antwoordde: Dag Cato! Tot ziens! Ik zal je nu en dan nog wel eens ontmoeten..." Zonder daarop te antwoorden sloeg ze de weg naar huis in. Hij liep de andere kant op. Het was of zijn hart in vlam stond. Hij liep als blindelings verder. En al maar door tolde de gedachte door zijn hoofd heen: /„Ik moet haar terug zien! Dat moet! Ik zal terugkomen en Maar hij kwam niet terug. De eerste weken aan de hogeschool werd hij als in een draaikolk mee gesleurd; en toen hij eindelijk zijn hoofd weer boven water kon hou den, was het winter geworden, was zijn oom naar Zuid-Frankrijk vertrokken en het huis in Oud Valkenburg gesloten. Hij schreef haar niet, omdat hij van de ene kant niets te schrijven had en va^ de andere kant zoveel had te zeg gen, dat hij niet wist waarmee te beginnen. Maar hij vergat haar geen minuut; integendeel, hij dacht aan haar meer dan aan iemand anders in zijn nieuwe en voor hem zo verbijsterende omgeving. Hij zag haar steeds voor zich, zoals hij haar aan de oever van de Geul op die zonnige September namid dag had zien staan. Ze stond daar nog steeds, innemend en hartelijk, maar haar gestalte werd kleiner en kleiner, net als het riviertje, toen de grote levensstroom hem opnam en mee sleurde om hem ten slotte hier aan de Geul Hane schudde zichzelf wakker. Hij had zo lang naar het voorbij- vlietende water zitten turen, dat zijn ogen waren dichtgevallen. „Toch heb ik niet geslapen", zei hij hardop tegen zichzelf. „En toch sliep je!" zei een be kende stem, die hjj in gedachte telkens weer gehoord had. Of had hij het gedroomd. Maar nu bevond Cato zich in werkelijkheid naast hem en hij stond er niet eens ver baasd over. „Cato!" riep hij uit, „hoe lang ben je al hier?" „Nog maar 'n paar minuten: Ik wou je niet aan het schrikken ma ken, je niet storen." „Mij kun je nooit aan 't schrikken maken," antwoordde hij lachend. „Maar ik heb je helemaal niet ho ren aankomen. „Zie je nu wel, dat je geslapen hebt!" vroeg ze glimlachtend en ging naast hem in het gras zitten. Enkele ogenblikken bleef het stil tussen hen. Hij probeerde zijn ge dachten te ordenen en zij keek uit over het water naar de twee hoge bomen. Eindelijk vroeg Hans: „Waarom ben je vandaag hierheen gekomen „Ik kom hier dikwijls, als ik even tijd heb. Het is zo heerlijk rustig. Vanmiddag kwam er een oude vriend van Jean en ze wil den graag vroeg eten. Nou, toen het ik het voor hen klaar gemaakt en ben toen nog even het dorp in- geweest voor 'n paar boodschap pen en daarna ben ik hierheen ge wandeld." „Grappig, dat ik net over jou en onze laatste middag hier aan de Geul heb zien denken," zei Hans. „Kun jij je die nog herinneren?" „En of!" zei ze lachend. „Ik ben toen naar huis gegaan, met het voornemen minstens een fles port van oom Eduard leeg te drinken... maar ik heb het niet gedaan, hoor. En wat heb jij toen uitgevoerd?" „Niets, voor zover ik me herin neren kan. Nou ja, ik heb het avondeten voor de hele familie klaar gemaakt." Ze schudde even glimlachend het hoofd. „Dat is 't ongelukprettige dingen ver wennen 'n mens en maken je on geschikt voor het gewone werk... Maar het was een heerlijke zomer, is 't zo niet, Hans?" „Ik heb nog nooit een betere ge had. Maar ik moet er niet aan denken, hoe hij zou geweest zijn... zonder jou." „Onzin!" Wordt vcrvolga.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3