Molotof aan Buitenlandse Zaken vervangen doorWisjinsky Minderheids socialisten in Italië tegen het Atlantisch Pact Het aftreden van Molotof was een volkomen verrassing Tegen vier der predikanten de zwaarste straf geëist r Ook „buitenlandse handel" onder nieuwe leiding EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Molotof maakt plaats voor Wisjinsky Zaterdag 5 Maart 1949 44e Jaargang No. 11505 Mutaties in de Sovjet-regering *^*Stap voor stap terug Israël toegelaten tot de Ver. Naties Indonesië Maandag in Veiligheidsraad Ministers-partijleden verkeren in een moeilijke situatie ZUIVEL EN FRUIT naar Engeland Het proces te Sofia Griepepidemie zo goed als over Naar een straffere politiek jegens het Westen? Rasmussen naar Washington Naar Amsterdam HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.t< resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) A S H FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 LONDEN, 4 Maart (Reuter). Radio-Moskou heeft medege deeld, dat het presidium van de opperste Sowjet Molotof heeft ontheven van zijn functie als minister van Buitenlandse Zaken en dat Wysjinsky in zijn plaats is benoemd. Radio-Moskou heeft verder medegedeeld, dat Mikoyan als minister van Buitenlandse Handel vervangen is door Mensjikof. |^IET ONTTREKKEN kan men zich aan de indruk, dat Neder land inzake de regeling van de nieuwe rechtsorde voor Indonesië stap voor stap teruggaat van de weg, die tot 28 Januari 1949 was ingeslagen. Die 28e Januari, men herinnert het zich, was de dag, waarop Ne derland in de Veiligheidsraad zijn non possimus", wij kunnen met, liet horen. De niettemin aangeno men resolutie van de Veilig heidsraad schiep natuurlijk een nieuw feit, en met feiten moet men in de politiek het slagveld der feiten rekening houden. Maar er waren en er zijn grenzen. Sindsdien is de zaak vastgelq- pen en dr. Beel heeft een, stellig van staatsmanswijsheid getuigen de poging gedaan, om de wagen weer in het goede spoor te bren gen. De Regering steunde die po ging, om de internationaal ver knoeide zaak nog te beredderen maar zij heeft niet alleen last van buitenlandse bemoeials! En zo ontstaat het gevaar, dat we toch de moeizaam weer aan het rijden gebrachte wagen op zijsporen- gaan rangeren. In haar verklaring van 26 Ee- bruari en de daarop gegeven offi cieuze toelichtingen onze diplo matieke vertegenwoordigers ont plooiden een grote mate van acti viteit! worden vele beleefde buigingen naar de Veiligheidsraad gemaakt. Het voor zeker -interes sante debat, deze week in de Eer ste Kamer gehouden, gaf minister president dr. Drees gelegenheid, thans het nut van de U.N.C.I. (de vroegere Commissie voor Goede Diensten) te erkennen. En thans heeft de Regering zelfs een b e - roep gedaan op de Veiligheids raad, om het Nederlandse plan te steunen! Men ziet, hoever de noodzaak van tactiek kan gaan, als men nagaat, dat Nederland nog steeds de bevoegdheid van de Veiligheidsraadontkent! Intussen is -het niet alleen de Nederlandse Regering, die stap voor stap „de weg terug" schijnt te willen begaan. „De Linie" van deze wéék heeft een artikel over de noodzaak van het slagen der Ronde Tafel-conferentie. Aceoord. Maar ook „ten koste van alles"? De „Linie" is van mening, dat dit slagen afhangt van de deelne ming der republikeinen. Deze zul len, meent het blad, echter slechts deelnemen, als deze heren mogen terugkeren naar.Docja. En de Regering heeft in de Kamer ver klaard, dat dit „onaanvaardbaar" is. Zal zij nu ook hier weer een stap terug moeten zetten? Hoeveel malen is reeds het „onverkort handhaven" van de Regeringstafel op een fiasco uitgelopen? Intussen is ook dit „Linie"-betoog nogal voorbarig. De republikeinen zijn het n.l. onder elkaar niet eens én een beslissing of men ,al of niet voorwaardelijk, naar den Haag zal komen, is nog niet bekend. In zo verre is er nog geen reden tot wanhoop-alarm. Bijna hadden wij geschreven: defaitistisch alarm. Want het vervolg van het artikel in de Linie" richt zich tegen „de poli tieke Unie, zoals Romme zich die heeft gedacht" en laat daar zo weinig van heel, dat het betoog feitelijk op een loslaten van de Unie 'neerkomt. T.a.v. Indonesië zijn wij aan veel gewend geraakt, maar er mag toch opgemerkt worden, dat de Unie in elk geval een Unie een der zuilen van de Linggadjati- politiek is, waarop men bedenke dit wel de mogelijkheden van het huidige kabinet (hoezeer ook extra-parlementair) steunen. De Unie het vrijwillige, duur zame verband uit de door ieder een aanvaarde (en op zijn wijze verklaarde!) Koninklijke rede van 1942! staat sinds de zomer van 1948 in de Grondwet van het Ko ninkrijk, en die Grondwet is ter- wille van de wijziging op dit punt, expresselijk herzien! Het is o.i. betreurenswaardig, dat in deze dagen van verschillen de kanten soortgelijke tegenwer kende geluiden worden gehoord. Heeft bijv. dr. Beel, de man van het vérgaande nieuwe plan, die een oplossing wil, maar niet tot elke prijs, en zeker niet ten koste van de eer van Nederland, niet verklaard, dat de R.T.C. zal door gaan, ook als de republikeinen niet zouden komen. De risico kan men nemen, beter dan de funeste stap terug te doen door de repu blikeinse leiders thans weer los te laten op Djocja. Men zou daar mede. ook het militaire resul taat van de militaire actie van 18 December ongedaan maken. Wyatsjeslaf Molotof, die als minister van Buitenlandse Zaten van de Sowjet-Unie vervangen is door Andrei Wysjinsky, tot op he den plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, behoudt zijn functie van vice-minister pre sident. Ook Mikoyan behoudt zijn func tie van vice-minister-president. Mensjikof was plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Handel. De mededeling van de vervan ging werd door Radio-Moskou ge geven in haar uitzending op dic- teersnelheid voor publicatie in de provinciale pers, onder de rubriek: „Króniek der gebeurtenissen", een dagelijkse rubriek voor de pro vinciale pers. In deze zelfde ru briek werden ook andere berich ten doorgegeven. De besluiten van de Opperste Sowjet, ook die betreffende on derscheidingen. worden gewoon lijk medegedeeld onder een aparte kop, aldus meldt Reuters luister- dienst. Molotof is minister van Buiten landse Zaken geweest sedert 1939. Wysjinsky is 66 jaar oud, hij is jurist van beroep. Twee dagen geleden werd bericht, dat hij naar Moskou was teruggekeerd na eni ge weken in de Tsjecho-Slowaakse badplaats Carlovy Vary (Karls bad) te hebben doorgebracht. Er waren geruchten gegaan, dat hij een zenuwinstorting had gehad. In December j.l. deed Truman doorschemeren, dat er menings verschillen bestonden tussen Mo lotof en Stalin ter zake van de buitenlandse politiek. LAKE SUCCESS, 4 Maart (Reu ter) De veiligheidsraad heeft het toetreden van Israël tot de V. N. goedgekeurd. Negen leden stem den voor. Egypte stemde tegen en Engeland onthield zich van stem ming. Shone zeide, dat Engeland was ingenomen met de verbeteringen in de Palestijnse toestand, doch het wenste een uiteenzetting van de Israëlitische houding omtrent de status van Jeruzalem en de kwestie der Arabische vluchtelingen in Palestina. Nog steeds stierven hon derden vluchtelingen en dit zou doorgaan indien niets voor hen ge daan werd. Met het oog op deze uiteenzetting zou hij gewenst heb ben, dat de kwestie van het lid maatschap opgeschort zou worden. Engeland zou echter niet gebruik maken van het recht van veto, doch zich onthouden. LAKE SUCCESS, 4 Maart (A.F. P.). Het Franse persbureau A. F.P. meldt, dat volgens een mede deling van het secretariaat der Verenigde Naties, het eerstvol gende debat over de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad zal plaats hebben op 7 Maart. Opbrengst verkoop van Statiefoto De statiefoto van H. M. de Ko ningin, gemaakt bij gelegenheid van haar inhuldiging, en verkocht met een kleine toeslag die het Prins Bernhard Fonds en het Koningin Juliana Fonds ten goede komt, heeft f 8000 opgebracht. kE UITVOERENDE RAAD van de Italiaanse socialistische 'eenheidspartij (minderheidssocialisten) heeft Vrijdag met acht tegen zeven stemmen zich uitgesproken tegen aansluiting van Italië bij het Atlantisch Pact. De drie ministers van de partij zijn hierdoor in een moeilijke positie gebracht. Deze ministers zijn: Giuseppe Saragat, vice-premier, Roberto Tremelloni, weder opbouw en het program voor Europees Herstel, en Matteo Lom- bardo, industrie en handel. Ev.eneens werd een voorstel van Saragat van de hand gewezen, dat Italië elke garantie betreffende defensie, die de V.S. zouden kun nen aanbieden, moest aanvaarden. De moeilijkheid voor de drie vertegenwoordigers van de partij in de regering zou ontstaan, in dien Italië zou worden uitgeno digd deel te nemen aan de bespre kingen over een Atlantisch Pact te Washington. Uit de beslissing van de raad maakt men ftp, dat de meerder heid voorstander is van een con tinentale groepering, voorname lijk gebaseerd op Frankrijk en Italië, met de bedoeling te funge ren als „bufferblok" tussen Oost en West. In deze richting gaat ook de voorkeur van een èedeelte van de christelij k-democratische partij van de Gasperi onder leiding van Giovanni Gronchi, de voorzitter van de Kamer van afgevaardigden. Uit Washington wordt nader gemeld, dat de ambassadeurs van de Noord-Atlantische mogendhe den, die Vrijdag met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, besprekingen hebben gevoerd over de vraag, welke landen verder nog tot deel neming aan het Pact moeten wor den uitgenodigd, onder andere een verzoek van Italië om een uitno diging voor zich hadden, gelijk aan het Donderdag door de Noorse ambassadeur ingediende. Voorstanders van de deelneming van Italië voeren aan, dat: de toekomst van Italië nauw verbon den is, in economisch, strategisch en geografisch opzicht, met de toekomst van Frankrijk in het bij zonder en die van de Noord-Atlan tische mogendheden in het alge meen. Verder dat de Italiaanse defen sie van vitaal belang is voor de veiligheid van Frankrijk en stra tegisch van belang voor de ver dediging van de Franse Noord- Afrikaanse gebieden. De uitslui ting van Italië een slag zou bete kenen voor het prestige van de Italiaanse regering. De Italiaanse regering wapens nodig heeft om „Italië te beschermen tegen agres sie van binnen-uit". LONDEN, 4 Maart. (Reuter). Het Britse Ministerie voor de voed selvoorziening en dat voor de land bouw, hebben Vrijdagavond mede gedeeld, dat op grond van de jong ste handelsbesprekingen, Engeland uit Nederland voor een bedrag van 11.750.000 pond aan melkproducten 37.000 ton vers fruit ter waarde van 2.800.000 pond en 142.500 ton verse groenten ter waarde van 5.600.000 pond zal ontvangen. Verder zal Nederland nog leveren 10.000. ton bacon, 15.800 ton eieren en 58.650 ton zetmeelproducten. SOFIA, 4 Maart (A.F.P. en A.P.). De openbare aanklager heeft Vrijdag tegen de vier voornaamste van de 15 predikanten, die terecht staan voor misdaden tegen de staat ,,de zwaarste straffen" geëist. De vier voornaamste beschuldigden zijn: Sassil Georgief Ziapkof, Ranko Nikolo Ivanof, Nikola Mihailof Naoe- mof en Georgief Nikolof Tsjernef. Tegen de andere elf beklaag den werden „zware straffen" geëist. De openbare aanklager Geor gief gebruikte in zijn eis het woord „straffen", dit houdt in, dat hij niet noodzakelijkerwijs de doodstraf tegen de hiervoor ge noemde beklaagden heeft geëist. Het requisitoir had hoofdzake lijk betrekking op de beschuldi gingen tegen de eerste vier be klaagden, die de officier van jus titie „geroutineerde spionnen" noemde, die andere, onschuldige predikanten in hun bedrijvigheid hadden betrokken". De openbare aanklager betoog de, dat de vier belangrijkste be klaagden „voor de oorlog dienst deden voor de Duitse fascistische geheime dienst van Hitier en na de oorlog voor het Amerikaanse imperialisme". Hij beschuldigde de vier Bul gaarse protestantse kerken van het verspreiden van „smerige" anti-Russische geruchten. Hierbij waren de verhalen over het ver hongeren in Rusland van 15 mil- lioen slavenarbeiders. Woedend vervolgde de prosecutor: „alleen mensen, die hun geweten voor geld verkocht hebben, kunnen dergelijke geruchten verspreiden". De aanklager trachtte een beeld van de Sowjet-Unie als een voor aanstaand progressief land te ge ven. De hulp-officier van justitie eis te „strenge straffen" tegen de elf andere beklaagden. Hij eiste dat de bezittingen van verscheidene hunner in handen van de staat zouden overgaan, als vergoeding voor de schade, die het land, naar uit de bekentenissen was gebleken door de zwarte handel in valuta was toegebracht. Ook de assistent-officier van justitie verzocht het Hof de be schuldigden schuldig te verklaren aan het bedrijven van spionnage en aan het overtreden van de wet op valuta-transacties. De eerste raadsman van de ver- „GEWETEWSGELD" De gemeente-ontvanger van Kampen ontving dezer da gen een bankbiljet van f 10, waarbij een briefje was ge voegd van de volgende in houd: „Aangezien ik in mijn jeugd uit net gemeente-plantsoen twee eenden heb gestolen, doe ik u nu op mijn oude dag als gewetensgeld hierbij f 10.- toekomen." dediging, Todor Tatarof, de advo caat van dr. Ziapkof, kwam Vrij dagmiddag aan het woord. Tatarof verklaarde, dat de pre dikanten „als deel van het volk en als menselijke wezens verbon den waren aan een maatschappe lijk stelsel, waardoor zij uit nun armoede werden opgeheven en onderwijs ontvingen". Hij betoog de: „Er zijn zendelingen, die wer kelijk geloven, dat zij werken voor de verbreiding van het chris tendom; zij wisten niet, dat de door hen gepredikte christelijke leer in werkelijkheid diende om de koloniale exploitatie te verhul len", verklaarde Tatarof. Nadat in de laatste weken een vermindering van het aantal griepgevallen werd vastgesteld, kan thans gezegd worden, dat de griepepidemie in ons land nage noeg over is. Vrijwel over het ge hele land komt influenza nog slechts voor in de mate als voor het uitbreken der griepepidemie het geval was. Alleen in enkele plaatsen komt de griep nog vrij veel voor en is er nog van het be staan van een kleine haard sprake Opa Pieter Kooy in Badhoeve dorp wordt op 7 Maart a.s. 104 jaar oud en is waarschijnlijk de oudste inwoner van Nederland. Opa Kooy geniet nog een goede gezondheid en laat zich de pijp nog best smaken. Aan de lichtboei zullen de schepen voorlopig niet veel hebben. De zware storm sloeg deze wegwijzer in de buurt van het eiland Texel los en deponeerde hem in de omgeving van Wijk aan Zee op het strand. De afmetingen van het gevaarte komen duideiijk uit door vergelijking met de fietser. LAKE SUCCESS, 5 Maart (Reu ter). Het nieuws van de benoe ming van Wysjinsky wordt door ervaren diplomaten te Lake Suc cess beschouwd als een aanwijzing voor verstraffing van de Sowjet- Russischc politiek jegens het Wes ten, zo seint Reuters correspon dent. Uit het feit, dat Molotof zijn post behoudt als plaatsvervangend pre mier, concludeert men. dat het mogelijk is, dat Molotof meer plichten van premier Stalin op zich zal nemen, jvlen is niet van oor deel, dat Molotof, door het minis terie van Buitenlandse Zaken te verlaten, zijn plaats in het almach tige politieke bureau zal verlie zen. Men merkt hierbij op, dat Wysjinsky nooit een lid van dit lichaam is geweest. Het bericht was te Lake Success een volkomen verrassing. Het meest verbaasd waren de leden der Sow- jet-Russische delegatie, de hoofden der Poolse en Tsjechoslowaakse delegaties waren evenens verbaasd en weerden alle vragen af met een „geen commentaar." Andere diplomaten koppelen de verandering met de Sowjet-Rus- sische houding tegenover het Wes ten aan de toenemende bittere aanvallen op de „aggressoren" en „oorlogstokers" in het Westerse kamp, en de gelijktijdige verkla ring der communistische leiders in Italië, Frankrijk en Amerika, waar in zij verklaren de Sowjet-Unie in geval van een oorlog te steunen. In kringen der V.N. acht, men de veranderingen eerder een teken van kracht dan zwakte. Het zou geen verbazing wekken indien Gromyko, het vroegere hoofd der Sowjet-delegatie, binnenkort Wys- jinksky's plaats zou innemen. Voor de geallieerde functionaris sen te Frankfort kwam het nieuws als een donderslag bij heldere he mel, zo seint Reuter verder. „Dit is de eerste verandering in politiek sinds de val van Litwinof in het voorjaar van 1939", zo zeide een waarnemer. De verandering van toen had erop gewezen, dat Stalin het. falen van de pro-Wester se politiek van Litwinof erkende en een pact voorbereidde met Hit- Ier. Thans scheen de verandering te wijzen op een erkenning van het mislukken der anti-Westerse poli tiek ter voorkoming van het slui ten van een Atlantisch pact. Londense waarnemers zien de volgende drie mogelijke redenen voor de vervanging van Molotof: 1. dat een ingrijpende wijziging van de Sowjet-Russische buiten landse politiek wordt overwogen; 2. dat Molotof zijn energie zal concentreren op zijn functie van vice-minister-president; 3. dat Moskou van mening is, dat het tijdperk van na-oorlogse bui tenlandse politiek, dat de aanwe zigheid vergde van een actieve Minister van Buitenlandse Zaken aan het hoofd van zijn ministerie en voor internationale conferenties met de Westelijke geallieerden, thans voorbij is. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde com mentaar te leveren. De Sowjet-Ambassade aldaar gaf geen gehoor aan de telefoon. Dit gebeurt echter herhaaldelijk, zo voegt Reuter hieraan toe. in regeringskringen te ranjs heeft het nieuws van Molotofs ver vanging een atmosfeer van gespan nen verwachting geschapen. „Er is een belangrijk keerpunt bereikt in de internationale zaken' hoge ambtenaar. Over de mogelijke redenen voor de verandering waren te Parijs de meningen verdeeld, doch in ver antwoordelijke kringen verwacht een meerderheid een poging van de Sovjet-Unie om tot een modus Vi vendi met het Westen te komen. In Gaullistische kringen zag men de wijziging als een poging om de koude oorlog te intensiveren. Het gematigde blad „Figaro" schrijft: „Aan de vooravond van de onder tekening van het Atlantisch pact worden de Europeanen herinnerd aan de tijd, toen Litwinof door Mo lotof werd vervangen in 1939 waarop het Nazi-Sovjet-pact volg de." De Deense Minister van Buiten landse Zaken, Gustav Rasmussen, zal binnenkort naar Washington vertrekken om met de Amerikaan se regering te spreken over Dene- markens definitieve besluit om trent deelneming aan het Atlan tische pact, zo is te Kopenhagen officieel medegedeeld. Rasmussen heeft verklaard geen bezoek aan Londen te zullen bren gen op zijn weg naar de Ameri kaanse hoofdstad. Hij hoopte ech ter een onderhoud met Bevin te hebben „in de tamelijk nabije toe komst." Een woordvoerder van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken zeide, dat deze dagen van zeer groot gewicht voor Denemarken zijn. In Kopenhagen sprak men er Vrijdagavond over, dat de Sowjet- Russische gezant, Plachin, Rasmus sen informeel aan de voorwaarden heeft herinnerd, onder welke de Sowjet-Unie haar troepen van het eiland Bornholm heeft terug ge trokken. De voorwaarde werd ge steld. dat Denemarken de Sowjet- zei een Russische troepen slechts door Deense troepen zou vervangen. Een opwekking dit jaar de boete en bedetocht van de Stille Omgang door de stad van het H. Mirakel mee te maken, mag zeker over bodig heten. De Moederkerk wordt belaagd en bestreden, haar edelste zonen op de meest onterende en kwetsende wijze gemarteld en ver dacht gemaakt, Satanische machten doen verschrikkelijker dan ooit een poging Gods belofte te trotseren en de Kerk toch te overweldigen. De katholiek, die nu niet zou in zien en begrijpen, dat een boete en bedetocht als de Stille Omgang, het minimum is, van hetgeen van ons kan worden verwacht, zou wel in hoge mate in zijn plicht te kort schieten. Als een aansporing tot deelname aan de Stille Omgang van dit jaar mag dit artikel dan ook niet gezien worden. Hoogstens als een herinnering aan hetgeen dit jaar hier van katholiek Neder land verwacht wordt en als een versteviging van het geloof en het vertrouwen in de grote waarde van deze nachtelijke demonstratie van offervaardigheid en gebed. Voor de niet-katholiek is het altijd iets on begrijpelijks, zelfs iets dwaas ge weest, die nachtelijke tocht door de binnenstad van Amsterdam van die tienduizenden biddende en ver der zwijgende mannen, die daar rond het middernachtelijk uur van het Spui tot het Centraal Station plotseling Amsterdam in het bezit nemen, gekomen als ze zijn uit de verst afgelegen uithoeken van ons land, met geen andere intentie, dan een stil nachtelijk gebed, gepaard aan een geloofsact in de Eucharis tische Christus. Door velen schou derophalend begroet en als dwa zen versleten, maar dan behorend tot dat leger van die dwazen, waar van Schaepman reeds zong, dat de dwaasheid van die kleinen niets minder vertegenwoordigt dan de wijsheid Gods. Hier op die nacntelijke boete- en bedetocht door de stad van het H. Mirakel demonstreren wij niet al leen, dat wij zijn van een hoge geestelijke adel, maar in deze kin derlijke geloofsbelijdenis, vinden we ook de echte stemming voor het gebed, dat alleen in deze ramp zalige tijden ons nog helpen kan. Menselijkerwijze gesproken leven wij in een verschrikkelijke wereld, is er niets dan duisternis om ons heen. Angst, zorg, benauwdheden overvallen ons, wanneer we het wereldgebeuren om ons heen zien. Maar als christenen weten we ook, dat de wereld nooit een meer duis ter uur gekend heeft, dan op die Goede Vrijdag, toen de beulen ze gevierden over de God-mens zelf, door Hem te vermoorden aan het schandhout van het kruis. Doch op de heerlijke Paasmorgen bleek, dat dit alles schijn geweest was, dat de mens zich om niets bezorgd had gemaakt, want dat Christus toch altijd triomfeert. Het is deze ze kerheid van ons cristelijk geloof, die zulk een sterke troost, zulk een krachtige bemoediging geeft, als alles zwart en donker is om ons heen. Wij moeten met Christus waken en bidden; waar en hoe hebben wij hiervoor een betere gelegenheid dan op deze nachtelijke bedetocht naar Amsterdam? Zeker, dat kost van ons een offer, van de een meer dan van de ander. Het meest van hen, die gewoon zijn, in luxe-wa gens te reizen, in comfortabele ho tels te logeren en die de nachtelij ke kou van Maart schuwen, omdat ze die niet gewend zijn. Maar be denken zij vooral, hoe groter het offer, hoe groter Gods liefde zal zijn, hoe groter ons offer, des te aangenamer ons gebed in de ogen van God. Als wij in deze tijd niet bidden, vurig bidden, offerend bid den, dan ziet de toekomst er ho peloos ui>. Laten wij bovendien God dankbaar zijn, dat een open bare geloofsdemonstratie als deze nachtelijke boete- en bedetocht, in ons vaderland nog mogelijk is. Hoe lang zou de stoet van onze geloofs genoten in Hongarije, Polen en Tsjecho-Slovakije zijn, als zij daar voor nog eens de vrijheid hadden! Wij in Nederland hebben Goddank deze vrijheid nog wel. Daarom worden wij op geroepen naar Amsterdam, om deze Stille Omgang mee te vieren voor onze zo bitter vervolgde ge loofsgenoten in Oost-Europa en om God te smeken Nederland voor deze rampen te behoeden. Het moe ten wel zeer ernstige redenen zijn, die ons aan deze oproep zouden onttrekken. Moge ook daarom ka tholiek Nederland, in grotere ge tale dan ooit, optrekken naar Am sterdam, om daar bij „de boom des levens," zoals de grote Amsterdam mer Vondel ons voorhoudt, die dag aan dag bloeit, ons dartele vlees te doen intomen" door onze geest en onze ziel even te doen rusten „van het ijdele bejag." Want als wij in deze gesteltenis opgaan naar de „Christus Eucharisticus," dan zal Gods ons antwoorden óp onze „zuch ten en gebeden," dan zal Hij af wissen de tranen in de nood" dan zal de „dood in ons sterven" en ons hart weer, door Zijn tróóst, nieuw en krachtig leven. „DIAMANTEN" VAN GLAS In de hoofdstad en misschien ook daarbuiten zwerft een 30- jarige blonde man met springend haar, gekleed in een grijze jas en een blauw costuum, die perfect Engels spreekt, echter zonder Ame rikaans accent, en zich uitgeeft voor officier in het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland. Hij bezit een viertal diamanten, die hij met een radde tong aan de man probeert te brengen. De vrouw van een kleermaker te Amsterdam schonk hem vertrouwen en het kostte haar f 1600, plus een gouden ring en oen gouden armband, elk f 400 waard. De echte diamanten waren namelijk toen zij ze kreeg, verwisseld voor glazen. Men zij gewaarschuwd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1