Nieuw De wereld zoekt naar de reden van de vervanging van Molotof Sukarno wil wel maar alleen naar Den via Djogja Haag Russische UNO-ambtepoar te New York gearresteerd Prinses Wilhelmina organiseert tentoonstelling Te Moskou verwacht men geen wijziging in de politiek Resolutie van de B.F.O. door Nederland verworpen Berin wijst op „voordelen"! De vergadering te New Delhi EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Waarom werd Molotof vervangen Maandag 7 Maart 1949 44e Jaargang No. 11506 I Tekens aan de wand Uitstel R.T.C. zo goed als zeker Balten doen beroep op de Ver, Naties Beschuldigd van spionnage met hulp van Amerikaanse ambtenares Opperste Sovjet Donderdag bijeen Het wetsontwerp oorlogsschaden In verschillende delen van het land Zelf gemaakte schilderijen Kroniek en Kritiek Gromyko eerste onder-minister HET NEDERLANDS ELFTAL Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m,, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig Vondel FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2&0; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VOORTSCHRIJDEND GEVAAR van het communisme in Nederland te signaleren, wordt wel eens over dreven genoemd. Hier en daar con stateren goede mensen, dat het ge vaar vermindert. Maar dat is slechts „hier en, daar". In het alge meen is het zeker niet zo. Voor wie dat niet wil inzien, schrijven de feiten van de laatste dagen in en buiten ons land, „tekenen aan de wand". Luister! Wij kennen de „stunt" van Henri de Greeve, om de com munisten uit te nodigen, hem be hulpzaam te zijn bij het vrijlaten van Kardinaal Mindszenty, ten einde de prelaat gelegenheid te geven, in een vrij land eens te ver tellen, wat er met hem gebeurd is. De C.P.N. heeft er „afwijzend op beschikt", met de nodige argumen ten-rompslomp der zijwegen-tac tiek, o.a. wijzend in de richting vandiverse gebeurtenissen in Indonesië!! In het door de „Waarheid" gepu bliceerde antwoord is verder o.a. gezegd, dat er geen regering ter wereld bestaat, die invloed kan uit oefenen op de houding van de C.P.N. Dit is niet alleen merkwaar dig, omdat pater de Greeve op dit punt niet direct naar de geloofs belijdenis van de communisten had gevraagd, maar omdat bepaalde schier-gelijkluidende verklaringen van communistenleiders in ver schillende landen, over de houding van de communisten, de aandacht trekken. Dat gaat over de vraag, welke rol de communisten zullen spelen in geval van een oorlog met de Sovjet-Unie. Eerst is het met vrede lievende verklaringen beproefd. Men herinnere zich de uitlating van Cachin in Frankrijk, over de „vre deswil" van Rusland. De koude oorlog der zenuwen ging niettemin voort. Na Noorwegen kreeg Zwe den de beurt, om met „beleefde" nota's gewaarschuwd te worden tegen verbindingen met de landen van het Atlantisch Pact. De waarschuwingen werden be leefd afgewezen, maar ondertussen liet de Kominform uit een ander vaatje tappen. Thorez, de grote communistenleider in Frankrijk, verklaarde officiëel, dat hij en de zijnen in geval van oorlog aan de zijde van Rusland zouden staan! De opschudding over deze landsverra- deriijke taal was nog niet over haar hoogtepunt heen, toen de rode leider Togliatti in Italië in dezelfde geest sprak, en anderen na hem in andere landen volgde. Voor Nederland beschikken we alleen nog maar over een uitlating van de communist van Praag, in de Haagse gemeenteraad, dat de C.P.N. waarschijnlijk niet zal ach terblijven een soortgelijke verkla ring af te leggen „in het belang van de vrede". Met andere woor den de politieke druk der knalrode arbeiders zal het Westen ervan weerhouden, een oorlog tegen Rus land te beginnen! Straks zullen we wel weer met vette letters lezen van de oorlogs propaganda van de Westerse landen, hoewel de vanzelfsprekend heid van ogenblikkelijk oorlogs gevaar op deze manier uit dictaten van O ost e lij k e herkomst blijkt. Deze uitlatingen bewijzen echter al voldoende, hoe ver de invloed van de vijfde kolorine der Komin form reikt en dat van een voort schrijdend communistisch gevaar wel degelijk dient te worden ge sproken, in verschillend opzicht. Op de actie van de E.V.C. met haar mislukte stakingspogingen, die al leen maar slachtoffers maakten in de kringen der arbeiders, hebben wij al gewezen. Eveneens dient men te weten, dat de revolutionaire men taliteit ook buiten E.V.C.-kringen niet mag worden onderschat. Tekenen aan de wand schrijft ook Radio Vaticana, dat melding maakt van sabotage-plannen van het we reldcommunisme tegen het Heilig Jaar, dat Rome voor 1950 aan het voorbereiden is. De satelliet-staten moeten op bevel van Moskou ver hinderen, dat hun katholieken aan deze grootscheepse reeks van plech tige gebeurtenissen deelnemen en in de Westelijke landen moet op vréémd bevel! een grootscheepse propaganda tegen het Heilig Jaar gevoerd worden. Dit zal de Com munisten niet moeilijk vallen. Openlijke en bedekte godsdienst strijd staat reeds sinds Marx in hun vaandel. Verschrikkelijke strijd en meest-perfide vervolging is in Oost- Europa aan de orde van de dag. Een nieuwe actie tegen de Kerk in Polen bijv. staat te worden inge luid en „de Waarheid" in Neder land „onthult" op haar manier reeds lang bekende plannen tot definitieve stichting en uitbouw van een internationale voor katho lieke samenwerking op staatkundig, sociaal en cultureel gebied. Zoals wij zeiden, is dit reeds lang bekend en dus het tegendeel van geheim. De C.P.N.-publicatie is blijkbaar bedoeld als een onderdeel van de gruwelpropaganda, in het kader der nieuwe orders van Mos kou: het fundament der Christelijke beschaving moet meer en meer worden ondermijnd! Genoeg „tekenen aan de wand"; niet om ons angstig, maar om ons bezorgd en waakzaam te ma ken. De schande van Hongarije, en nu weer van Bulgarije, met de doodvonnissen tegen protestantse geestelijken, staat niet alleen. Waakzaamheid en verstandige tegen-actie op alle terreinen zijn noodzakelijk! TRYGVE LIE WAS OP SCHIPHOL De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, is Zondagmorgen in gezelschap van de adjunct-secretaris A. Pelt, op Schiphol aangekomen. Om half een hebben zij hun reis naar Ge neve voortgezet. Z. Em. Kardinaal Francis Spellman (links achter), Aartsbisschop van New York, in gesprek met de assistent directeur van de Calvary-begraafplaats, Henry Cauley, terwijl studenten graven maken op de door een staking van de gravers getroffen begraaf plaats. De Kardinaal heeft verklaard, dat hij zich niet zal laten dwingen door de door' communisten beinvloede vakvereniging van doodgravers, die achter de nu reeds zeven weken durende staking staat. Hij heeft de geestelijken en studenten van de seminaria verzocht graven te maken voor de 1.020 lijken, die nu reeds op ter aardebestelling wachten WAAROM werd Molotof vervangen Dat Is de vraag, die de staatslieden en de pers van de gehele wereld bezig houdt. Het valt bij het zien van de antwoorden op deze vraag op, dat niemand het weet. De één ziet het ontslag van Molotof en het optreden van Wisjinsky als het begin van een krachtiger hou ding tegenover het Westen, terwijl de ander het slechts als een administratieve wijziging beschouwt. Opmerkelijk is echter, dat zowel door de Sovjet-pers zelf, als door de communistische bla den in andere landen, het nieuws van de vervanging onopvallend werd geplaatst. Zo brachten de Sovjet-bladen het nieuws van de vervanging in een ongeveer 60 woorden tellend be richt op de achterpagina onder de rubriek „Kroniek". Het Britse communistische blad „Daily Worker" wijdde 19 regels aan het nieuws. De verandering, al dus het blad, betekent zeker een verandering der politiek, evenals dit in het voorjaar van 1939 (toen Litwinof door Molotof werd ver vangen) het geval was. Of de ver andering betekent, dat Stalin ten slotte tot de conclusie is gekomen, BATAVIA, 5 Maart- (Reuter en Aneta) Het antwoord van Sukarno op de uitnodiging van Dr. Beel tot bijwoning van de Ronde Tafelconferentie te Den Haag is Zaterdag door de resi dent van Bangka aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon overhandigd, in zijn antwoord zegt Sukarno, dat hij de uitno diging tot deelname aan de conferentie niet kan aanvaarden zolang de Republikeinse regering niet in Djogja is hersteld. Zijn antwoord wenst echter niet vooruit te lopen op een beslissing van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië. publikeinse regering te Djogja en betreffende de bevoegdheid tot toe zicht bij de besprekingen op de Ronde Tafelconferentie door de commissie der Ver. Naties. Voorts zou de resolutie bij beideregerin gen aandringen op afkondiging van de order tot staken van het vuren en op een gezamenlijke poging tot herstel van orde en rust Tot nu toe is officieel niets be treffende deze resolutie gepubli ceerd, maar volgens betrouwbare bronnen te Batavia zouden de Ne derlandse "autoriteiten deze resolu tie onaanvaardbaar hebben ver klaard. Hierna zou de geldigheid van de resolutie in de B.F.O. zijn betwist. De B.F.O. (Bijeenkomst Federaal Overleg) is Zaterdagmorgen bij een geweest, nadat zij Vrijdag lang durig had vergaderd en Donderdag tot ver na middernacht bijeen was. De volgende bijeenkomst is thans bepaald op a.s. Donderdag. Offici eel wordt gemeld, dat daarna ver moedelijk een afvaardiging van de B.F.O. naar Bangka reist. Aneta verneemt, dat deze delegatie, die aanvankelijk Zaterdag naar Bangka zou vertrekken, zal bestaan uit premiers en walis negara van deel staten onder voorzitterschap van sultan Hamid de tweede. Algemeen acht men thans uitstel van de aan vangsdatum der Ronde Tafelconfe rentie hierdoor onvermijdelijk. Welingelichte kringen te Batavia menen, dat de Federalisten, na ken nis te hebben genomen van het verslag, uitgebracht door de con tact-commissie, die Bangka bezocht, een resolutie hebben aangenomen, waarin werd aangedrongen op aan vaarding van de Republikeinse eis betreffende het herstel van de Re- STANDBEELD VOOR Dr. A. F. PHILIPS Op 14 Maart zal dr. A. F. Phi lips zijn 75e verjaardag vieren. In dit verband is in Eindhoven onder voorzitterschap van burge meester mr. H. A. Kolfschoten, een comité opgericht, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen voor een standbeeld van dr. Phi lips. De gemeenteraad van Eind hoven stelde hiervoor reeds een bedrag van f 25.000 beschikbaar. Achthonderd Baltische vluchte lingen hebben op een protestbij eenkomst te Stuttgart een reso lutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de V.N. om de „volkerenmoord van Esten, Letten en Litauers door de Sov jetregering tot staan te brengen". Volgens sprekers op deze bij eenkomst zijn acht tot negen hon derdduizend personen (ongeveer 15 procent van de bevolking der Baltische landen) naar Sovjet- Russische kampen voor dwangar beid gedeporteerd. Men grondt deze mededeling op recente be richten van ontsnapten^ Honderd duizenden zouden van honger, koude, slechte behandeling en te zware arbeid omgekomen zijn. Sovjet-Russische burgers uit 'de centraal-AziatiSche republieken vestigen zich in de huizen der gedeporteerden en van hen, die zich in de bossen verscholen hou den, aldus een woordvoerder der vluchtelingen. Luitenant-Gen. Clarence Huebuer, stafchef van het Europese Com mando der Ver. Staten, die ge noemd wordt als opperbevelheb ber van de West-Europese verde digingsorganisatie, die in het ka der van het Atlantisch Pact zal worden opgericht I TE New York is Zaterdag de 32-jarige Sovjet-Rus Coebitsjef, lid van de Sovjet-Russische delegatie bij de Verenigde Na ties, gearresteerd. Éveneens werd in arrest gesteld de 27-jarige Judith Coplon, ambtenares bij het Amerikaanse ministerie van justitie. Beiden is ten laste gelegd samen te hebben gezworen teneinde spionnage te bedrijven. De ambtenares werd naar New York gevolgd en betrapt, toen zij in contact trad met de Rus. De Sowjet-Rus wordt de derde secretaris van het Sowjetrussische secretariaat bij de V.N., dat te New York is gestationeerd, genoemd. Judith Coplon had de grootste voorzichtigheid betracht van het ogenblik af, dat zij met een koffer tje te New York arriveerde. Toen zij gearresteerd werd had zij in haar koffertje, uittreksels van vertrou welijke mededelingen. Hierin kwa men ook geheime data voor, zo luidt verder de medeling. De rechtbank te New York heeft Zaterdagochtend bevestigd, dat Va lentin Goebitsjef, de Uno-ambte- naar, door de Amerikaanse autori teiten van spionnage wordt ver dacht, in staat van beschuldiging is gesteld. De adviseur van de Üno, Oscar Schachter, woonde de zitting als waarnemer bij. Volgens de tus sen Uno en de regering van de Ver. Staten gesloten accoorden is de diplomatieke onschendbaarheid van de Uno-ambtenaren enkel van kracht bij de uitoefening hunner functies en geldt zij niet voor hun bedrijvigheid buiten de Uno. De ambtenaren leggen trouwens de eed af bij hun ambtsaanvaarding en zweren de Verenigde Naties trouw te zullen dienen. Valentin Goebit sjef, een in 1916 te Orel in de U.S.- S.R. geboren Russisch burger, maakte sedert 1946 deel uit van het ambtenarencorps der Uno. Alexander Panjoesjkin, ambassa deur van dè URSS in de Verenig de Staten, heeft de Amerikaanse regering officieel verzocht de Rus sische Uno-ambtenaar Goebitsjef wederom op vrije voeten te stellen. De secretaris-generaal van de V. N„ Trygve Lie, heeft te New York medegedeeld, dat Goebitsjef, han gende de uitslag van het' onder zoek uaar de tegen hem ingebrachte beschuldigingen, geschorst is. De voorzitter van de parlements commissie voor onderzoek inzake de anti-Amerikaansche gedragingen, John Wood, heeft de leden van de commissie samengeroepen, om Maandag een aanvang te maken met het onderzoek in verband met de arrestatie van Goebitsjef, lid van de Russische afvaardiging bij de V.N. en van mevr. Coplon, de Amerikaanse ambtenares. Volgens een woordvoerder van de commis sie zou een algemeen onderzoek naar de gedragingen van de buiten landse afvaardigingen bij de V. N. worden overwogen, ten einde vast te stellen of sommigé delegaties zich niet van de V.N. bedienen om ongestoord te kunnen spionneren. Bijna f 175.000 voor het Bio-vacantieoord De collecte voor het Bio-va- cantieoord, welke gedurende de Kerstdagen in alle bioscopen van Nederland werd gehouden, heeft opgebrachtf 174.831.79. dat het belangrijk zou zijn tot over. eenstemming met de Westerse mo gendheden te komen, waarbij Mo lotof een obstakel zou zijn, of zij duidt er op, dat Stalin tegen het advies van Molotof in, besloten heeft straffer tegen het Westen op te treden. Van de twee mogelijkhe den is de laatste de meest aanneme lijke, aldus het blad. In de Joego-SIavische bladen ver scheen de tekst van het Tass-be. richt op een weinig opvallende plaats. De bladen onthielden zich van het geven van commentaar. Ook de radio zond het bericht uit zonder enig commentaar. Het onder Sowj et-Russische goed keuring verschijnende dagblad de „Berlin Nachtexpress" beschrijft de verandering in de leiding der Sow. jet-Russische buitenlandse politiek als „een bewijs van de duidelijke en onveranderlijke koers der Sow- jet-Russische vredespolitiek". Het blad voegt hieraan toe, dat Molotof „zijn werk als plaatsver vanger van Stalin op het gebied der buitenlandse politiek kan voortzetten. Zonder dat hij tevens de moeilijke inspannende taak van een Minister van Buitenlandse Za ken behoeft uit te oefenen". Uit Moskou wordt gemeld, dat gevoegde diplomatieke waarnemers aldaar van mening zijn, dat de ver anderingen, aangebracht in de lei ding der Sovjet-Russische politiek, geen wijzigingen in deze politiek tengevolge zullen hebben. Deze waarnemers verklaren, dat het vol slagen onmogelijk is de vervanging van Molotof door Wisjinsky te ver gelijken met het opvolgen van Lit winof door eerstgenoemde in 1939. Vervolg op pag. Agence France Presse verneemt uit officiële bron, dat thans langs diplomatieke weg tussen Londen en Den Haag overleg wordt gepleegd inzake de Indonesische kwestie. De Engelse gezant in Nederland, sir Philip Nicols, heeft in de loop van de laatste dagen verscheidene malen een onderhoud omtrent ge noemde kwestie gehad met minis ter Bevin, die hem gevraagd zou hebben de Nederandse regering te wijzen op de voordelen, die zij op korte of lange termijn zou trek ken uit het aanvaarden van een ruimere politiek in Indonesië. Donderdag komt de Opperste Sowjet der Unie van Sowjetrepu- blieken in het Kremlin bijeen. Meer dan 1000 afgevaardigden uit alle delen der Sowj et-Unie zullen de zitting bijwonen. Men verwacht, dat Stalin tegenwoordig zal zijn even als Molotof, Wysjinsky en Mikoyan. De vorige zitting van de Opperste Sowjet werd in Februari 1948 ge houden en duurde enige dagen. Toen werd de jaarlijkse begroting aangenomen. In parlementaire kringen wordt vernomen, dat de commissie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer terzake van het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden het nodig oordeelt, mondeling met de regering van gedachten te wis selen alvorens zij het ontwerp zodanig voorbereid acht, dat de openbare behandeling kan ge schieden. In dezelfde kringen wordt de verwachting uitgespro ken, dat het wellicht begin Mei zal worden eer de Tweede Kamer dit omvangrijke wetsontwerp in openbare behandeling zal kunnen nemen. Prinses Wilhelmina heeft het voornemen om begin April een tentoonstelling te houden van een 40-tal door haar zelf gemaakte schilderijen en tekeningen. In verschillende delen van het land zullen deze werken worden geëx poseerd. Daarbij 'S behalve aan de provinciale hoofdsteden ook aan andere plaatsen gedacht, waar op het gebied van de kunst door gaans minder valt te beleven en te zien dan in de grote centra. Of tegen het einde dezer exposi- tie-tournée de grote steden ook nog bezocht zullen worden zak even tueel later bekend worden gemaakt. In ieder geval zal gehandeld wor den volgens een vast plan, dat door Prins Karei Gustaaf, erfprins van Zweden en zoontje van Prinses Sibylla en wijlen prins Gustaaf Adolf, amuseert zich best in het schitterende winterweer. Samen met zijn zusje Christina (links) speelt hij op kasteel Haga in de omgeving van Stockholm. Aan het „vissen" op het ijs. de Prinses zelf is uitgewerkt, reeds in grote lijnen vaststaat en waar van niet kan worden afgeweken. De eerste plaats, waar de werken te bezichtigen zullen zijn» is Apel doorn. in welk verband er aan her innerd mag worden, dat de Prinses werkend lid is van de Vereniging van Apeldoornse Kunstenaars. Ook in Arnhem zullen de werken van de Prinses geëxposeerd worden, daar de Prinses eveneens lid is van de Werkgemeenschap Arnhemse Kunstenaars. Daar de expositie in iedere hier voor uitgekozen plaats een week of drie geopend zal zijn, zal de tour- née wel ongeveer een jaar in be- sag nemen. Uitdrukkelijk mag er nog aan herinnerd worden, dat het maken van foto's en reproducties van de tentoongestelde werken niet is toegestaan. Sedert de abdicatie beschouwt Prinses Wilhelmina zich als ecu zuiver particuliere, die dus in dit opzicht evenals iedere ande re schilder de auteursrechten van haar werken in eigen hand heeft en houdt. Opnieuw Bulgaarse predikanten gearesteerd SOFIA, 6 Maart (Reuter) Naar officieus wordt gemeld, is opnieuw „een aantal" protestantse Bulgaarse geestelijken gearres teerd. Details over deze arresta ties zijn nog niet bekend. Het be richt kwam binnen ten tijde, dat de ongeveer 60 predikanten, die in Bulgarije zijn, bijeen waren om een nieuwe opperste raad van de Evangelische kerk te kiezen. De 15 dominees, die Dinsdag ge vonnist zullen worden, waren al len lid van de opperste raad. Donker geval (Sm) Het grote argument van v. d. Goes van Naters van de P. v.d. A. tegen de K.V.P.-eenheid inzake de actuele Indische poli tiek was bij het laatste debat in de Kamer, dat prof. Gielen (o.a. in onze krant) een sterk artikel geschreven had tegen de politiek van Cochran, die prof. Romme tenslotte wel in het overleg wilde betrekken. Nu is dit een gevaar lijk punt voor de P.v.d.A. De tweedracht over de Indië-politiek in die partij neemt gevaarlijke af metingen aan. De mededelingen rondom de onthullingen over de vreemde manoeuvres van Frans Goedhart, die geheime besprekin gen voerde met Palar (vroeger Kamerlid voor de P.v.d.A heb ben zeker nog niet genoeg ophel dering gebracht. Ir. Vos, de oud minister, die achter prof. Scher- merhorn staat, heeft reeds eerder zijn plaats in de Kamer inge ruimd Thans is Anthonie Donker (prof. Donkersloot) uit de Eerste Kamer gestapt, omdat hij zich met de Indië-politiek van de P.v.d.A. niet verenigen kan. Hij publiceert in „Vrij Nederland" 'n enigszins verwarde verklaring, waaruit wel heel duidelijk blijkt, hoe riskant het is, als dichters op de practi- sche politiek worden losgelaten. De Regeringsverklaring van 26 Februari, die menigeen reeds veel te ver gaat, gaat hem niet ver ge noeg. Het is een donker geval met de basis van het huidig ka binet. De voornaamste partij, waarop het steunt, zag haar ver trouwen geschokt, de tweede pi laar is een in zichzelf verdeeld huis Hoe is het nu? (Sm) In de Tweede Kamer heeft minister Drees met nadruk verklaard, dat de moeilijkheden, welke het kabinet te overwinnen had met betrekking tot het vast stellen van zijn gedragslijn t.a.v. Indonesië, niet beinvïoed zijn door partij-politieke tegenstellin gen. In de Eerste Kamer is deze verklaring door dr. Drees her haald. Drees is een eerlijk en rechtschapen mens; wie zou dus aan zijn woord twijfelen. Wat doet nu echter prof. Donkersloot, die wegloopt uit de Eerste Ka mer Hij deelt in de motivering over zijn aftreden o.a. mede: „Door de remmen op het rege ringsbeleid, met name door ka tholieke regeringsleden en K.V.P. steeeds weer aangezet, falen ook onze mensen in de regering en bli,jft de grote lijn ontbreken, die een bevrijdende werking zou moe ten hebben." Als waar is, wat hier staat, dan is dat toch niet anders dan het constateren van de aanwezigheid van partij-politieke tegenstellingen in optima forma Wie heeft er nu gelijk: de dichter, die als senatorabandon neerde", of de real-politicus Wil lem Drees Hoe is het nu „MEER ROOK DAN VUUR" De informele bijeenkomst der vertegenwoordigers van de landen, die in New Delhi de Indonesische kwestie bespraken, vertoonde meer rook dan vuur, aldus verneemt Aneta van welingelichte zijde. Of schoon de bijeenkomst was uitge schreven om de mogelijkheid van een sterkere actie tegen Nederland te bespreken ontaardde zij in een informele lunch, waarop Indonesië nauwelijks meer ter sprake kwam. Het republikeinse bureau te New York was dan ook niet bereid enig commentaar op de bijeenkomst te geven. Het orticlele Sowjetrussiscne Nieuwsagentschap „Tass" heeft Za terdagavond bekend gemaakt, dat de sowjetrussische raad van minis ters Andrei Gromyko tot eerste onder-minister _van buitenlandse zaken heeft benoemd. Hiermede neemt Gromyko de plaats in, die door Wysjinski werd bekleed, voor dat hü tot minister van buitenland se zaken werd benoemd. Gromyko heeft, evenals Wysjin sky vooral bekendheid verworven door de redevoeringen, welke hij in de Veiligheidsraad heeft gehouden. Bij vele gelegenheden was Gromy ko het hoofd van de Sowjetrussi sche delegatie bij de Verenigde Na ties. Hij was reeds één der Sowjet russische onder-ministers van bui tenlandse zaken, doch hij is nu de chef van hen geworden. Gromyko werd in 1943 tot Sow jetrussische ambassadeur bij de Amerikaanse regering benoemd, als hoedanig hij Litwinof opvolgde; hij heeft deze post tot April 1946 be kleed. De keuze-commissie heeft het Nederlandse elftal, dat Zon dag 13 Maart in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen België uitkomt, als volgt samengesteld Doel Kraak (Stormvogels) Achter Steenbergen (S.V.V.) en Schijvenaar (E.D.O.) Midden van Schijndel (S.V.V.)Möhring (Enschede) en de Vroet (Feyenoord) aanvoerder Voor: Lenstra (Heerenveen), Wilkes (Xerxes), Brandes (Feyenoord), Rijvers (N.A.C.) en Clavan, A.D.O. Reserves: De MuWck (Sittardse Boys), Albers (Vitesse), Kroon (Feyenoord) en van Dijk (Ajax). De aanvang is bepaald op half drie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1