Nieuw Sukarno vindt souvereiniteitsoverdracht een aantrekkelijke gedachte Een critieke voedselpositie in Indonesië door het stopzetten van de Marshall-hulp ECONOMISCH HERSTELPLAN VOOR WEST-EUROPA Handelsverdrag met Engeland verruimt agrarische export Maar hij kan slechts beslissen, als zijn gezag hersteld is! Besluit van E.C.A. beïnvloedt de wereld-economie EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD In Indonesië dreigt een voedselcrisis Dinsdag 8 Maart 1949 44e Jaargang No. 11507 Dr. Koets acht dit „thans onmogelijk Boeren emigreren naar Canada Indonesië Woensdag in de Veiligheidsraad Oprichting van een Europese Raad Duitse jeugdleiders in ons land Tsjang weigert China te verlaten Volledige overeenstemming bereikt Molotof opvolger van Stalin? Kroniek en Kritiek De kerkelijke herdenking van de Pauskroning Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 Per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 1'6 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God veilig t nergens (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 EEN RAPPORT van de V.N.-commissie voor Indonesië aan de Veiligheidsraad bevat de volledige tekst van de brief, die Sukarno op 4 Maart aan dr. Beel heeft gezonden. Deze brief zegt: ,,lk persoonlijk vind de gedachte van een spoedige onvoor waardelijke overdracht van de volledige souvereiniteit aan Verenigde Staten van Indonesië hetgeen dr. Koets op 28 jan. en 1 Maart verduidelijkte aantrekkelijk. Ik geloof, dat zulk een souvereiniteitsoverdracht de enige weg is om de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië te verbeteren". Dit vond Sukarno des te meer, „omdat 1 Januari de overeengeko men datum voor souvereiniteits overdracht aan de Verenigde Staten van Indonesië was en die datum, welke van grote betekenis is voor het Indonesische volk, reeds voorbij gegaan is." Door bespoediging van de overdracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indo nesië zouden de obstakels met be trekking tot de vorming van een interim-regering, die tot nog toe onoverkomelijk leken, mogelijk ver meden kunnen worden. Zonder vooruit te lopen op de positie van de V.N.-Commissie in haar pogin gen om volgens de bepalingen van de resolutie van de Veiligheidsraad een oplossing te vinden voor het ge schil tussen Nederland en Indonesië, kan ik in principe met het doel van zulk een Conferentie instemmen. Echter met het oog op de huidige positie van mijzelf en de andere le den van de republikeinse regering, die zich thans op Bangka bevinden, afgesneden van staat en volk en ge scheiden van de basis van ons ge zag als regering, kan ik geen offi cieel besluit nemen om de confe rentie in Den Haag bij te wonen of een delegatie te zenden, die beslui ten zou aanvaarden namens de re gering cf hot volk van de Repu bliek." De brief van Sukarno vervolgt: „Indien wij onder de huidige om standigheden de uitnodiging van de Nederlandse regering zouden aan nemen, zouden wij uw conferentie slechts als particuliere personen kunnen bijwonnen. De te nemen be sluiten zullen een grote verantwoor delijkheid met zich brengen. Zulke verantwoordelijkheid kan alleen aan vaard worden door de regering van de republiek Indonesia, die ten vol le het gezag in haar gebied uitoe fent en gezeteld is in Djogjakarta. Zulk gezag hebben wij op het ogen blik niet", aldus besluit Sukarno. Het rapport van de V.N.-Commis sie geeft ook het rapport van de Re publikeinse delegatie betreffende de besprekingen met de Republikeinse leiders, dr. Gieben en dr. Koets en de contactcommissie van de bijeen komst Federaal Overleg. Dit Repu blikeinse rapport geeft een over zicht van de besprekingen met ge noemde personen en zegt, dat dr. Koets in de verduidelijkingen op de Nederlandse uitnodiging (behalve de reeds eerder gepubliceerde pun ten) o.rn. de verklaring gaf, dat de positie van de Nederlandse troepen in Indonesië na de souvereiniteits overdracht zal zijn als van een bui tenlands leger, dat met de goedkeu ring van de regering der Verenigde Staten van Indonesië aldaar ver blijft en dat dit leger niet zal op treden dan na en in overeenstem ming met het verzoek van de rege ring der V. S. I. ROTTERDAM, 8-3, Onder aus piciën van de firma Ruys en Co., het passagekantoor van de Kon. Rot terdamse Lloyd en tevens agent van de Cunard White Star Line, vertrok ken gisteren 220 Nederlandse bóe ren-emigranten bepakt en bezakt per extra trein van het D.P.-station naar Hoek van Holland, vanwaar zij oversteken naar Londen. Van daaruit zullen zij Dinsdag met het s.s. „Aquitania" van de Cunard White Star van Southampton ver trekken om in slechts vijf en een halve dag naar Halifax in Canada te varen. Bijna de helft van het ge zelschap bestaat uit Friese boeren met hun gezin, de overigen komen uit vrijwel alle delen van het land. Onder hen bevindt zich een familie Scholten uit Aalten, bestaande uit man, vrouw en 12 kinderen, die in Canada nog vijf dagen en nachten in de trein moeten zitten, alvorens zij op de plaats van bestemming in de provincie Alberta zullen zijn aan gekomen. Na de beide „Queen"-schepen is de „Aquitania", die 46000 b.r.t. meet en ruim 1500 passagiers kan vervoeren, met zijn vier schoorste nen het grootste schip ter wereld. Het kent slchts twee klassen, nl. een eerste klas en een touristenklas. De Nederlandse emigranten, die in de touristenklas reizen, zullen wor den ondergebracht in slaapzaaltjes voor 6 tot 12 personen. Het leger zal gerepatrieerd worden al naar gelang transport beschik baar is. Dr. Koets verklaarde vol gens het rapport, dat herstel van de republiek en terugkeer van de Re publikeinse regering naar Djogja thans mogelijk is. Het Republikeinse rapport, dat op genomen is in het rapport van de V.N.-Commissie, zegt betreffende de bespreking op Bangka met de con tactcommissie van de B.F.O., dat de ze bespreking „tot gevolg had, dat de B.F.O. de noodzakelijkheid in zag van herstel van de republiek en haar regering, in overeenstem ming met de resolutie van de Vei ligheidsraad, als conditio sine qua non voor het nemen van competente beslissingen als een republikeinse regering met betrekking tot het deelnemen aan de Rondetafel-con ferentie. Ook werd ingezien, dat eventuele deelneming van de repu bliek Indonesia aan de Rondetafel conferentie niet zal vooruitlopen op de positie van de V.N.-commissie in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad." Het eerste punt van het Republi keinse rapport zegt eveneens dat „als onze besprekingen en handelin gen betreffende de mogelijkheid van deelneming der republiek aan de Rondetafel-conferentie op uitnodi ging van de Nederlandse regering op geen enkele wijze willen vooruit lopen op de positie en taak van de V.N.-Commissie in het geschil tus sen Nederland en Indonesië bij de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad." o y-e x t >54 :i -->-4 e- De laatste fase van de succesvolle strijd, die het kleine Engelse fregat „Sparrow" heeft gevoerd* tegen de dreigende greep van de ijsmassa's om de Zuidpool. De „Sparrow" opgesloten in het ijs van de Admiraliteitsbaai in de Zuid-She.tlands Eilanden. Op de achtergrond de gletchers op het Zuidpoolgebied. LAKE SUCCESS, 7 Maart (Reu ter). Woensdagavond, 21 uur Ne derlandse tijd, zal in de Veiligheids raad een begin gemaakt worden met de behandeling van de Indonesische kwestie. De permanente commissie van de Brusselse Unie heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij Denemar ken, Noorwegen, Zweden, Eire en Italië uitgenodigd heeft deel te nemen aan een Londense confe rentie waarop de oprichting van een Europese Raad besproken zal worden. Het communiqné is uitgegeven na een bijeenkomst van de perma nente commissie van de landen van het Brusselse pact. Officiële woord voerders zeiden dat de commissie te elfder ure de plaats van samen komst op aandringen der Engelsen op Londen bepaald had in plaats van op Parijs. Oorspronkelijk was de Franse hoofdstad gekozen als vergaderplaats voor de conferentie der 10 landen. Voor deze wijziging is geen enkele reden opgegeven. Het communiqué maakte als voorlopige datum voor de confe rentie 28 Maart bekend. Er werd aan toegevoegd, dat de datum op het ogenblik nog niet definitief vastgesteld ken worden, waarvoor geen redenen werden gegeven. Vermoedelijk is de verklaring hiervoor dat de ministers van bui tenlandse zaken der Brusselse mogendheden intussen misschien naar Washington moeten voor de laatste onderhandelingen over het Atlantisch Pact. De uitnodigingen aan de regerin gen van Eire, Italië tfn de drie Scan dinavische landen werden aan hun ambassadeurs in Londen overhan digd. Zii waren ondertekend door Ernest Be vin uit naam van Enge land. Naar nader wordt bericht, heb ben Zwcde'n. Noorwegen. Denemar ken, Italië en Eire „semi-officieel" toegezegd zich te zullen aansluiten bij de vijf mogendheden van het Pact" van' Brussel. Post voor „Sibajak" cn „Grote Beer" De opvarenden van het m.s. Si bajak en het s.s. Grote Beer, die beide op thuisreis zijn, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 10 Maart a.s. fer post bezorgd wordt. WASHINGTON, 7 Maart (A.N.P.-Aneta)Het afsnijden van de Marshallhulp voor Indonesië heeft tot dusver zeer ernstige invloed gehad op de voedselvoorziening van de Indonesische bevolking, aldus heeft de resident-commissaris voor Indonesië in de Verenigde Staten, de heer E. C. Zimmerman, Zaterdag verklaard. Hij deelde aan Aneta mede, dat Indonesië als gevolg van de onder breking der E.C.A.-hulp niet in staat is in de Verenigde Staten de 12.000 ton rijst te kopen, die door de commissie van de Internationale Noodvoedseiraad waren toegewezen, waardoor de voedselpositie in Indo nesië nog verder zal worden be moeilijkt. Voorts heeft de actie van de E.C.A. nog tot gevolg gehad, dat Indonesië fondsen, die oorspronke lijk bestemd waren voor andere belangrijke consumptiegoederen, zo als textiel, heeft moeten gebruiken voor# voedselaankopen. Daar de schaarste aan zulke consumptiegoe deren een aanmerkelijke invloed heeft op de productiviteit van de bevolking, zal deze toestand onge twijfeld binnen korte tijd nadelige resultaten hebben op de uitvoer van strategische materialen. De 12.000 ton rijst, die Indonesië thans niet kan kopen, vertegenwoordigen ruim een derde van de rijsttoewij- zing voor Indonesië in de dollar- gebieden. De overige 23.000 ton wa ren reeds eerder in de Verenigde Staten en Mexico gekocht. De heer Zimmerman wees er op, dat de to tale toewijzing voor Indonesië, na melijk 145.000 ton, het rijstrantsoen van Indonesië reeds had geredu ceerd tot 141 gram per dag per hoofd of een derde van het normale verbruik. Het programma van In donesië voor de eerste helft van dit jaar was 292.000 ton plus 49.000 ton voor de zgn. „pipeline stock", waar door per dag het rantsoen per hoofd 261 gram zou hebben bedragen. Het overnemen der republikeinse ge bieden, waar de beweerde rijst- voorraden ter voeding van de be volking gedurende de moeilijkste tijd van het jaar (Januari tot Mei) onvindbaar bleken, vereiste voor de eerste helft van dit jaar een cxtra-hoevcclheid van 75.000 ton, hetgeen meer is dan de totale voor raad van Indonesië eind 1948, die 69.000 ton bedroeg. Ondanks deze moeilijke situatie werden onmid dellijk aanzienlijke hoeveelheden rijst naar de overgenomen gebieden gezonden. Onder deze omstandig heden is de onmogelijkheid tot de aankoop van de genoemde 12.000 ton rijst in Amerika wegens gebrek aan dollars natuurlijk een zeer ern stig feit, dat aanleiding geeft tot grote bezorgdheid. En zoals de heer Zimmerman onderstreepte is dit nog slechts het eerste en snelst voelbare gevolg van het besluit der ECA, dat langzamerhand ook zijn invloed zal doen gevoelen op de productie en uitvoer van de voort-' brengselen, waaraan de wereld zulk een grote behoefte heeft. Sinds enige dagen vertoeven in ons land vooraanstaande leiders van de Duitse katholieke jeugdbe weging om studie te maken van de Nederlandse Katholieke Jeugdorga nisaties. Zij zijn de gasten van de Ned. Katholieke Jeugdraad. Te Nij megen werd de voorzitter van de Bond Kath. Duitse Jeugd, de heer J. Rommelskirchen, begroet door de secretaris van de Katholieke Jeugd raad, mr. M. Custers. De Duitse afgevaardigden zullen aan verschillende Nederlandse plaatsen bezoeken brengen. ZAL KENNETH ROYALL AFTREDEN? KEY WEST, 7 Maart (Reuter). Volgens mededeling uit kringen, die in nauw contact staan met pre sident Truman, zou Kenneth Royall de minister van het leger der V.S., binnen de komende tien a twintig dagen aftreden. Een opvolger voor Royall zou nog niet gekozen zijn. Uit welingelichte bron wordt ver nomen dat het beroep van het Chi nese kabinet aan Tsjang Kai Sjek om China te verlaten, vruchteloos is geweest. Thans zou vice-premier Woe Te Tsjen een nieuw beroep op de generalissimus doen, otn zich ten minste te onthouden van alles wat de vredespogingen van de regering zou kunnen belemmeren. De Chinese kwinten menen dat de communisten hun eisen tot arrestatie van „oorlogsmisdadigers" zouden willen wijzigen in een eis tot le venslange ontzetting uit het recht, aan enigerlei coalitieregering deel te nemen. Ten aanzien van een economisch herstelplan voor West-Europa heeft de Europese economische kabinetsraad volledige overeen stemming bereikt. Het herstel plan is grotendeels gebaseerd op voorstellen van sir Stafford Cripps de Britse minister van financiën. De voornaamste punten zouden als volgt luiden: 1. Financiële stabiliteit in alle aan het plan-Marshall deelnemen de landen in 1949; 2. Projecten tot het besparen en verdienen van dol lars, in het bijzonder door een gro tere uitvoer naar de Ver. Staten; 3. Evenwicht in de betalingsbalans van elk land met het dollargebied door verhoging van de invoer van grond stoffen uit andere dan dollarlan- den (op dit punt zou door Groot Brittannië zijn aangedrongen; 4. Prioriteit voor handelsprojecten bo ven financiële planning, inclusief een herziening van het bestaande inter-europese betalingsstelsel; 5 Coördinatie van de investeringspo litiek der afzonderlijke landen; 6. Coördinatie van de exportcampag nes der Marshall-landen en 7. Ont wikkeling van het vreemdelingen verkeer, verhoging van de land bouwproductie en uitwisseling van deskundigen en technisch land- bouwmaterieel Aan de besprekingen van gisteren werd deelgenomen door Averell Harriman, de speciale ambassadeur der V. S. voor het plan-Marshall. Om de voorstellen, die hij op deze bijeenkomst had gedaan, in het door de ministers goedgekeurde plan op De diplomaten in dc kringen der Ver. Naties opperden de ver onderstelling, dat de vroegere Russische minister van buiten landse zaken Vyacheslaf Molotof van zijn functie ontheven is, om hem uiteindelijk in staat te stel len de opvolger van maarschalk Stalin te worden. Verschillendediplomaten zeiden ook, dat zij van mening waren, dat de benoeming van Andrei Wi- sjinsky als opvolger van Molotof niet betekende, dat de koude oor log zou afnemen. Een aanwijzing, dat er geen drastische wijziging in de Russische politiek te verwachten is, is volgens sommige diplomaten de benoeming van Andrei Gromy- ko als eerste plaatsvervanger van Wisjinsky. Gromyko is sinds 1943 een der voornaamste spreekbuizen geweest, waardoor de buitenlandse politiek van Molotof aan de we reld werd bekend gemaakt. Hij heeft ook een groot aantal Russi sche ..neen's" in de Veiligheidsraad doen horen. Andere diplomaten verklaarden weer, dat de huidige onderhande lingen inzake het Atlantisch Pact Rusland hadden doen inzien, dat zijn buitenlandse politiek gefaald had. Nog een andere mening was, dat de mutaties slechts een administra tieve oorzaak hebben, daar het Po litburo, dat vroeger 14 leden telde, door twee sterfgevallen tot 12 was teruggebracht. 12 INDONESIëRS DOOR BENDE GEDOOD BATAVIA, 7 Maart (Aneta) Toen een vrachtauto van de Gou- vernementsrubberonderneming Bu- ran Blimbing nabij Karanganjar in een hinderlaag reed, werden 12 In donesiërs gedood door een bende die de auto uit alle richtingen be schoot. Onder de gedoden waren zeven leden van de ondernemings- wacht en ondernemingsarbeiders. Een employé slaagde er in te ont komen en waarschuwde een militai re post, die twee brenearriers uit zond; de bende bleek evenwel ver dwenen te zijn. De truck ging ver loren. te nemen, vond des middags een vergadering van economisch des kundigen plaats. De bijeenkomst van de raad, waarin de ministers van buiten landse zaken of financiën van En geland. Frankrijk, Italië, Neder land, België, Turkije en Zweden en de Zwitserse gezant te Parijs zitting hebben, stond onder voor zitterschap van de Belgische minis ter Spaak. Van Vrijdag j.l. af zijn de mi nisters dagelijks bijeengekomen om een „economisch handvest" voor de aan het plan-Marshall deelnemende landen uit te werken. Zij zullen vandaag opnieuw vergaderen om hun programma op te stellen. De gevel van het in het gehele land bekende Secretarishuisje in de Murenhuizen te Amers foort zal binnenkort worden ge restaureerd. De kosten der res tauratie zijn op 50.000 gulden begroot. Niet gelukkig! (B.M.) Het (nog niet bestaande) Butlin-camp te Zandvoort is al lang onderwerp van bespreking èn van politiek geweest. Reeds in 1948 had minister Neher in be ginsel zijn medewerking tot de bouw toegezegd, door een betreu renswaardig misverstand daar mede in strijd komend met wat zijn ambtgenoot van onderwijs in antwoord op vragen van het Ka merlid Thomassen had toegezegd. Want het ging hier om méér dan een vraag tot toekenning van ma terialen: hier werd een vorm van recreatie ons vaderland binnen gebracht, waarvan men zich ern stig moest afvragen of die het culturele peil der massa niet ern stig zou kunnen bedreigen, althans verheffing ervan belemmeren zou. Butlin was nl. de man die in Engeland na de oorlog de grote militaire kampen gebruikte voor een nieuwe industrie, die van het vacantie-vermaak. Het gedrag in de kampen was op militaire leest geschoeid. Van. enige persoonlijke voorkeur of van enig persoonlijk initiatief was geen sprake. „Het zijn concentratiekampen van va- cantiegangers", zoals een kenner ervan zich eens uitliet. Alles ge beurde en moest omwille van de orde wel gebeuren op com mando. Dat de vervlakking der recrea tie hier gretig voedsel zal kunnen vinden en dus een ongewenste bij drage 'zal kunnen leveren tot „vor ming" van de massa-mens, is zeer waarschijnlijk. Er is indertijd gesproken van waarborgen, die de exploitanten tegen dit eventuele euvel zouden hebben gegeven. Het zou voor de gemoedsrust van hen, die bekom merd zijn om een actieve cultuur politiek, goed zijn als de minister van wederopbouw deze ter open bare kennis bracht. Zolang dat niet is geschied, moeten we het besluit om materialen voor een Eutlin-camp in Nederland toe te kennen, „niet gelukkig" noemen. K.L.M.-lijnen naar Nice en Milaan? Met de betrokken regeringen worden thans besprekingen ge voerd, met het doel K.L.M.-lijnen te openen van Amsterdam naar Nice en van Amsterdam naar Mi laan v.v. DE MET ENGELAND gevoerde besprekingen hebben geleid tot een overeenkomst, welke in een belangrijke uitbreiding van het wederzijdse handelsverkeer voor 1949 voorziet. Het resultaat moet vooral ook voor de Nederlandse land- en tuin bouw alsmede voor de voedselvoorzienigssector van uitzonder lijk belang worden geacht. ln het thans tot stand gekomen handelsverdrag is in een agrarische export van ca. 465 millioen gulden voor het jaar 1949 voorzien tegen een bedrag van 300 millioen gulden in deze export sector in 1948. In 1949 zal Nederland dus naar waarde voor ruim 50 pCt. meer producten uit de land- en tuinbouw alsmede uit de voedselvoorzieningssector aan Engeland kunnen leveren dan in het jaar 1948. De belangrijkheid van de Engelse markt in dit opzicht blijkt wel uit het feit, dat de land- bouwexport ca. 70 pCt. van de to tale Nederlandse uitvoer naar En geland uitmaakt en voorts dat deze markt 25 pCt. van de gehele Neder landse agrarische exportplanning voor 1949 omvat. In aansluiting op de thans gehou den besprekingen zal in de maand April onderhandeld worden over contracten op lange termijn voor de levering van land- en tuinbouwpro ducten. Ten aanzien van de nu tot stand gekomen overeenkomst valt in het algemeen op te merken, dat voor een groot aantal producten mini mum-contingenten werden vastge steld. Afzonderlijke productengrocpen De export van zuivelproducten zal ongeveer 11.7 millioen pond be dragen, hetgeen nagenoeg een ver dubbeling van het in 1948 bereikte niveau betekent. Hiervan worden de centrale verkopen op circa 11 millioen Pond geschat. In vergelijking met 1948 zal de export van verse groenten en fruit naar Engeland met circa 30 pCt. uitgebreid kunnen worden, een uit breiding welke aan vele producten van die -groep ten goede zal kunnen komen. In de vissector zijn de contingen ten over het algemeen gelijk geble ven. James V. Forrestal (links), de afgetreden minister van oorlog der Ver. Staten, feliciteert zijn opvolger Louis A. Johnson, na een bespreking met president Truman op het Witte Huis te Washington BELGISCHE COMMUNISTEN KIEZEN PARTIJ Het centrale comité van de Bel gische communistische partij heeft een resolutie aangenomen, waar in zjjn leden zich ingeval van een oorlog tuseen het oosten en het westen aan Russische zijde scha ren. De resolutie werd aangeno men op een vergadering van het centrale comité, die tijdens het weekend plaats vond. De resolutie luidde: De commu nisten zullen weigeren, mede te werken aan een agressieve oorlog tegen Rusland, waaraan België ge dwongen door de dienaren van het Amerikaanse imperialisme die tegen het land regeren, zou moeten deel nemen. Van de overige uit de land- en tuinbouw afkomstige producten (agrarisch reproductie-materiaal etc.) moet in de eerste plaats het contingent bloembollen ten bedrage van 2.300.000 Pond worden ge noemd. Daarboven is een extra be drag van 10.000 Pond, speciaal voor nieuwe variëteiten, gereserveerd. Voorts werden landbouwzaden (erwten, schokkers, suikerbieten zaad, zaaitarwe, zaairogge) ten be drage van 305.000 Pond opgenomen en tuinbouwzaden ten bedrage van 350.000 Pond. Uitvoer van rijpaar den, fokvee en bijen zal mogelijk zijn indien voldaan kan worden aan de Engelse gezondheidsvoorschrif ten op dit gebied. Z.H. Paus Pius XII heeft de wens te kennen gegeven, dat ter gelegenheid van de 10e verjaardag van Zijn kroning op 12 Maart geen feestelijkheden gehouden zullen worden. De viering zal, naar van welingelichte zijde vernomen werd, een strikt godsdienstig karakter dragen. JOEGO-SLAVIë BESCHULDIGT HONGARIJE Joego-Slavië heeft Hongarije be schuldigd grensincidenten uit te lokken. In Borba, het orgaan van de communistische partij, werd meegedeeld, dat 23 Februari hier over een protestnota aan de Hon gaarse regering gestuurd was. In de afgelopen drie maanden zijn her haaldelijk grensincidenten gesigna leerd. Volgens Borba zijn de grensinci denten begonnen sinds de Komin- form 8 maanden geleden tegen Joe- go-Slavie stelling nam. Vier dagen geleden heeft Joego-Slavië Albanië beschuldigd grensongeregeldheden uit te lokken. CONFERENTIE VAN HET BRITSE GEMENEBEST De premiers of ministers van bui tenlandse zaken van het gemene best zullen mogelijk spoedig een ronde-tafelconferentie houden ten einde wederzijdse defensieproble men en de communistische activi teit in Zuid-Oost-Azië te bespre ken. Thans zijn er dringende be sprekingen gaande, zo seint Reuters diplomatieke correspondent. Men hecht grote waarde aan een spoe dig contact.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1