ALKMAAR EN OMSTREKEN De zonden van de kleine man BELEDIGING EN MISHANDELING r Marktberichten Zeer grote sortering J Middenstands- retraiten WEERSVERWACHTING C.P.N. SOLIDAIR! HET VLEESRANTSOEN Wordt weer 400 gram per veertien dagen PAG. 2 Dinsdag 8 Maart 1949 De Politierechter, mr. v. d. Wall Bake had zich gistermiddag bezig te houden met een aanjal kleine ge schiedenissen inzake belediging, mishandeling, diefstal e.d. Het wa ren allemaal kleine luiden, die op het matje verschenen. Twee grote kerels uit Heiloo, Tijs D. en C. Br. hadden in het café van Hoeben ru zie gekregen om een biljartkrijtje; die ruzie liep zo hoog, dat er klap pen vielen, nadat de kerels eerst nog een partijtje schermen op de keu gedemonstreerd hadden. Het ging er nu maar om, wie de eerste klap gegeven had en daar was moei lijk uit te komen; gelukkig hadden beide biljarters een klacht tegen elkaar ingediend, doch eerst afge sproken geen schadevergoeding te eisen voor uitgeslagen tanden en wenkbrauwen. Beide werden tot f 20 of 12 dagen veroordeeld. De los-werkman J. H. uit Becm- ster was door een loslippige buur vrouw voor houtdief uitgemaakt en nam dat niet; hij gaf haar een op- tater; deswege stond hij wegens mishandeling terecht. Had hij een klacht wegens smaad ingediend, dat ware beter geweest. Aangezien de „mishandelde" vrouw volgens de Beemster politie als een rammelslag bekend staat, beperkte de straf voor H. zich tot drie rijksdaalders boete. De veehouder Jb. K. uit Oudorp was met de monsternemer M. aan het bakkeleien gegaan, naar aanlei ding van een oude kwestie. Hij had daarbij een eind hout genomen en daarmee de klomp van M. verbrij zeld. Hij zal natuurlijk wel iets meer dan de klamp gemaakt hebben, anders ware er geen sprake geweest van mishandeling; uitspraak f 20.- of 12 dagen. De groentenhandelaar Joh. Sch. uit Oudorp had op de Nieuwesloot een zeildek gevonden, dat van een kar gevallen was en toebehoorde aan zekere Keizer. Hij was niet zo eerlijk het direct aan te geven bij de politie, die en kele maanden later het zeil op zijn wagen ontdekte. Wegens verduiste ring werd hij nu tot f 50 veroor deeld. of 30 dagen; een lesje voor oneerlijke vinders. Twee veehouders uit Nieuwe Nie- dorp kregen ruzie om een koe, die volgens getuige Grin niet aan de eisen voldeed, omdat het aantal li ters melk. dat het beest produceer de, niet was overeenkomstig de ga rantie van verd. A. B. Het was een echt boerenruzietje, dat bij Igesz te Schagen zijn hoogtepunt beleefde, toen verd. tegen getuige o.m. zei: „je bent een groot sekreet, en 'n' sjachrijn; je bént slecht voor je volk en je bent een zuinige vent." Nu hebben wij altijd geleerd, dat zuinigheid een deugd was, maar toch voelde get. G. zich beledigd. Hij mocht nu de „voldoening" sma ken, dat zijn partner in de koehan del tot f 20 of 10 dagen werd ver oordeeld. De Alkmaarse losarbeider P. Z. ontmoette, toen hij op 'n late ivond met zijn vrouw een croquetje gir.g eten bij een automatiek op .ie Lau nog enkele andere Alkmaarders. i i zekere Smit en Blankendaal. Smit was bepaald in een royale bui en vroeg, of hij mevr. Z. een gehakt balletje mocht offreren. Z. was daar maar matig mee vereerd en begon ruzie te maken. Er vielen zelfs klappen, waarbij zelfs Blankendaal, die er niets mee te maken had, ook 'n klap ontving. Verd. gaf toe. dat hij die nacht aan de vrolijke kant was; zulks in antwoord op de vraag van de politierechter, of hij dron ken was. De klap kwam hem te staan op f 30 of 18 dagen. De in Duitsland geboren Adrian Wilhelm Kr. iut Nieuwe Niedorp schijnt geen bijzondere voorliefde te hebben voor wachtmeesters van de Rijkspolitie. Toen wmr. K. Wiersma hem eens aanhield, om controle uit te oefenen op de naleving van de boterwet en volgens verd. niet al te hoffelijk optrad, had verdachte hem toegevoegd: „weet je wel, dat je me knecht bent) en dat je door mij be taald wordt, snotneus." Dat mag natuurlijk niet; het ge volg was een aanklacht wegens be lediging. Met veel omhaal van woor den. die zeer officieel klinken uit de mond van Kr. zei hij, dat hij het woord snotneus niet gebezigd had; wèl had hij de andere woorden ge zegd, doch daarmee bedoeld: dat de wachtmeester een wetsdienaar was, waarvoor verd. als lid van de gemeenschap mede belasting betaalt. Het was ook hier weer de toon, die de muziek maakte; hij bedoelde het wel goed. maar hij zei het verkeerd. Hij hield een lang verweer en con cludeerde tot vrijspraak, omdat het ten laste gelegde niet bewezen was. De Politierechter dacht er evenals WANDELAARS NAAR DE STILLE OMGANG Men verzoekt ons opname van het volgende: ALKMAAR. Nogmaals bren gen wij even in herinnering, dat wij Zaterdag a.s. de reis naar Amster dam weer te voet gaan onderne men. Jongelui, waar blijft ge, vooral zij, die wij triomfantelijk voorbij hebben zien trekken bij de Vierdaagse en de Avond-vierdaagse een evenement, dat wij U natuurlijk gaarne gunnen. Maar toont gij Uw belangstelling aleen maar wanneer het gaat om een prijs of lintje? Weet wel, dat de mooie nachtelijke tocht naar het H. Sacrament van Mirakel meer waarde heeft dan welke andere tocht ook en dat deze niet met goud is te betalen omdat hier de hoogste onderschei ding wordt toegekend, dfe maar denkbaar is, namelijk, dat Christus Koning ons wacht in de H. Stede en ons allen uitnodigt aan Zijn liefde-maal om ons met het Brood des Levens te sterken opdat wij ons dierbaar geloof standvastig mogen bewaren en verdedigen, zoals de grote Prins der Kerk, Kardinaal Mindszenty dat deed. Laat dus deze grote gebeds-actie niet zonder meer voorbij gaan en sluit U aan om uit drukking te geven aan Uw onwan kelbare trouw en rotsvast geloof. Deelnemers aan de voet-tocht ge lieven zich op te geven bij de vol gende adressen H. Hazes, Geestersingel (Schoen makerij); A. J. de Boer, Vondel straat 22b. Vertrek: 'middags om 3.30 uur vanaf de Rijksstraatweg hoek Em mas traat. de Officier anders over en veroor deelde het arrogante heerschap tot f 75 of 50 dagen. De grondeigenaar L. v. d. Beid uit Schagen was op Zondag 9 Jan. in conflict gekomen met zijn huurder C. O., die tot 1 Maart een stuk grond van hem gehuurd had. De grondbezitter wilde wel een nieuwe aspirant-huurder over het stukje land gaan. doch de huurder verzet te zich er tegen Er ontstond een knokpartijtje, waarbij v. d. Beid op een gegeven moment met de ene hand verd. O. bij de kraag had en met de andere diens vrouw aan haar weelderige haardos tegen de grond drukte. Ook hier ging net er weer om, wie de eerste klap gege ven had en daar waren - de menin gen over verdeeld. Volgens verd. had get. v. d. B. het gedaan en hij had een getuige, die het bevestigde. Maar v. d. B. zei natuurlijk, dat verd. de eerste was geweest en ook hij had een getuige, nl. buurman H. v. R. Deze had echter volgens ver dachte, direct na de knokpartij ten zijne huize onder vier getuigen ver klaard, dat v. d. B. begonnen was en verd. vermoedde, dat get. v. R„ thans ten gunste van v. d. B. getuig de, in de hoop een stukje grond in huur te krijgen. Hoewel naar onze mening, het recht aan de kant van O. scheen te liggen, dacht de Officier er toch an ders over en aangezien verd. geen raadsman had, kon hij niet tegen de stroom optornen. Conform de eis werden man en vrouw resp. tot f 20 en f10 of 12 en 6 dagen veroor deeld. Maar zij denken er over in Hoger beroep te gaan. De zitting werd besloten met een gevalletje uit Egmond aan Zee, waar mevr. v. d. Schr. geb. Gr. een jongen, die haar gestompt had, om de oren geslagen had. Zij had beter een klacht wegens mishandeling in kunnen dienen. Het schijnt echter een bepaald soort mensen te zijn, die er als de kippen bij zijn, om een dergelijke klacht in te dienen. Het was een geval van niks en mevrouw werd tot f 7.50 boete veroordeeld. J. M. uit Harenkarspel, werd bij verstek wegens valsheid in geschrif te bij het invullen van een aangifte biljet voor de overbruggingssteun, tot één week hechtenis veroordeeld. Emcrentiana Gr. en D. N. eveneens uit Harenkarspel, werden, eveneens wegens valsheid in geschrifte, ver band houdende met de zaak-M. tot f 40 of 20 dagen veroordeeld, bij verstek. D. K. uit Schagen werd wegens belediging bij verstek veroordeeld tot f 15 of 10 dagen. A. J. M. uit Kalverdijk, die in dronkenschap een wachtmeester van de Rijkspolitie had beledigd en de banketbakkersbediende R. W.. die destijds bij de fa. Eecen te Oud karspel hout had gestolen, zagen hun zaak verwezen naar de rechter commissaris, voor het uitbrengen van een reclasseringsrapport. WOL NEVEDA SPOELTJES PARLEY'S enz. (Adv.) „VOOR ALTIJD PILATUS" ALKMAAR Als derde abon nementsvoorstelling van Serie C. wordt Vrijdag 11 Maart (in plaats van Maandag 14 Maart) in 't Gul den Vlies het knap geschreven stuk van de Hollandse schrijver Jef Heij- dendaal „Voor altijd Pilatus" ten tonele gebracht. Verheugend is het dat het Amsterdams Toneelgezel schap o.l.v. Alb. v. Dalsum en A. Defresne een toneelspel van een Hollandse schrijver op het repertoi re heeft genomen, aan de opvoering waarvan de regisseur A. Defresne alle mogelijke zorg heeft besteed. En met voldoening kan geconsta teerd worden, dat het publiek deze voorstelling in geheel Nederland hogelijk gewaardeerd heeft, en de ze indrukwekkende opvoering naar juiste waarde heejft geschat. De hoofdrollen worden vervuld door o.m. Paul Huf, Johan Fiolet, Edwin Thomas, Wim Vesseur, Jo Stern- heim, Kees van Iersel. terwijl de muziek, opgenomen op gramofoon- platen door N.V. Philips, uitge voerd is door het orkest van de Ned. Opera en het Ned. Vocalisten Ensemble. KAJOTTERSNIEUWS ALKMAAR De bijeenkomst van a.s. Woensdag kan met recht een buitengewone bijeenkomst wor den genoemd. Deze wordt namelijk gehouden in N.K.J.B.-verband, dus samen met de L.T.J, en K.J.M.V. Stpeds is er een goede samenwer king geweest met L.T.J, en K.J.M. V., maar uitgezonderd op sportge bied is er nooit een gezamenlijke bijeenkomst belegd. Het programma belooft iets bij zonders. Rector Holthuizen zal na- menlijk voor ons spreken over Ro me en het Vaticaan, terwijl boven dien een filmpje over Rome zal worden vertoond. De bijeenkomst die om 8.15 uur begint wordt ge houden in hotel „Centraal" aan het Hofplein. K.J.M. V.-CLUBAVOND ALKMAAR In café rest. Cen traal komen wij a.s. Woensdag avond 20.15 bijeen. Met de LTJ en KAJ zuilen wij gezamenlijk luiste ren naar wat Rector Holthuizen ons zal vertellen over het Vati caan. Zelfs een filmpje daarover zal niet ontbreken. Jonge Midden standers, zonder uitzondering gaan wij Woensdagavond naar Centraal op het Hofplein. ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur: Bal let-voorstelling BIOSCOPEN: Harmonie Noodlot, 18 jaar; Victoria: San Antonio, 18 jaar; Ci nema: Warschau Concerto, 14 jaar; A.B.T.: Guerilla- strijders en Huis met de ge heime deur, 14 jaar. APOTHEKEN: Mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. BONNEN HALEN: Woens dag 9 Maart: de letters L en N. De Doca fancy fair goed geslaagd ALKMAAR. Wij vernamen, dat de Doca. de fancy-fair, die ge houden werd ten bate van de Sint Dominicus-Verkennersgroep, die binnenkort haar nieuwe home gaat betrekken, een groot succes gewor den is. Na aftrek van alle onkosten bleef er een saldo over van circa f 1250.Ongetwijfeld een mooi succes, waarvoor de St. Dominicus- groep allen, die aan het welslagen van het Doca hebben medegewerkt niet het minst de gevers van geld en goed zeer dankbaar is. De fiets, hoofdprijs van de loterij, is gevallen op nr. 1985 en werd gewonnen door J. Ros, Drebbelstr. De mooie speelgoed-auto werd ge wonnen 'door Hans Jungerhans en de heer Tromp. Lyceumstraat, was de gelukkige winnaar van de mooie pop. wier naam geraden moest wor. den. RETOUR ALKMAAR—LEEUWARDEN Een dame uit Leeuwarden, een huishoudster, werd bij aankomst in Alkmaar, bij de bus door de politie gearresteerd op verzoek van hun collega's in Leeuwarden. Zij had ten nadele van haar patroon, een bank biljet van f 1000.weggenom'en, hetgeen zij bij onderzoek bij zich had. Zij werd per omgaande naar Leeuwarden geretouneerd. Verplaatsing ALKMAAR. Woensdag zal in de voormalige Unie aan de Choorstraat het kantoor officieel gevestigd'zijn en in gébruik wór den genomen. DISTRICTSWEDSTRIJDEN K. N. G. V. Grote successen van „Turnlust" ALKMAAR. Zoals we reeds meldden, werden Zondag te Haar lem de z.g. districtswedstrijden ge houden, bedoeld als selectie voor de op 24 April te 's-Gravenhage te houden landskampioenschappen. Op deze districtswedstrijden, waar oefeningen werden geturnd naar eigen keuze, moest men 70 pCt. van het te behalen aantal punten verwerven om voor de kampioen schappen te worden toegelaten. ..Turnlust", die momenteel een uitstekende damesploeg bezit, had het aangedurfd om maar liefst met 7 dames in te schrijven, een aantal dat nog zelden door 1 vereniging werd ingezet. 5 Dames in de jeugd afdeling en 2 in de Dames-afdeling. Dat Turnlust een woordje mee spreken gaat in de Nederlandse lurnwereld. heeft de uitslag van deze wedstrijden bewezen. Zegge en schrijven alle 7 dames wisten het klaar te spelen de 70 pCt. te behalen en zich te plaatsen voor de kampioenschappen. Voor de jeugd afdeling hadden zich in laten schrij ven 19 dames. Hiervan werden er 9 geplaatst, waaryan Turnlust er 5 voor haar rekening nam. Mej. N. v. d. Wardt wist zich no. 2 te plaat sen met 72.8 punt, mej. Wiese no. 3 met 71.2 punt, mej. I. Kohier no. 4 met 68.9 punt, mej. T. Wijn no. 5 met 63.3 punt en mej. N. Prins no, 6 met 63.6 punt. Hierna namen de wedstrijden voor de damns een aanvang en hier mocht M. W. WeimarMadderom het genoegen smaken alle turnsters achter zich te laten en glansrijk het kampioenschap te veroveren met 96.4 punt. Aan deze wedstrijden werden door 12 dames deelgeno men, terwijl er 8 werden geplaatst. Onder de geplaatsten was ook op genomen mej. A. Veerman met 77.8 punt. K. BOOT Jr. KAMPIOEN Aan de bovengenoemde wedstrij den werden door 3 heren van de Halter deelgenomen. Ook zij hebben met succes gewerkt en de heer K. Boot Jr. wist met 99.1 punt het kampioenschap te veroveren, terwijl de heer M. Volkers 2e werd met 92.0 punt. Jammer was het, dat de heer Janneman op dokters-advies wegens een klein ongeval aan de brug, de wedstrijd moest staken. BEUKUlilNtrSV EKUAUfcKLNU Donr'J-rdag 17 Maart, om half twee zal de gemeenteraad met de behan deling der begroting aanvangen. Zonodig zal ook de volgende dag 's middags en 's avonds vergaderd worden. HET WEGDEK VAN DE LINDENLAAN Bewoners van de Lindenlaan en het Westerwegkwartier beklagen zich bij ons over het slechte wegdek en de onvoldoende verlichting van de Lindenlaan. Dit wegdek vertoont vele kuilen, hetgeen vooral voor de fietsers bij avond, als zij deze kuilen niet kunnen onderscheiden tengevolge van de slechte verlich ting, zeer onaangenaam is. Wij ho pen, dat de dienst van Gemeente werken, die zo voortvarend tal van straten en wegen in de stad onder handen neemt, ook deze drukke verbindingsweg tussen twee stads wijken eens onderhanden zal nemen en dat voorts ook de verlichting van deze weg wat beter zal worden. UIT HET POLITIERAPPORT Een eigenaar van een verlofioca- iiteit, die in strijd was met zijn vergunning, kreeg een proces-ver baal, daar hij sterke drank ter be schikking had. De drank werd in beslag genomen. Een bakker, die te vroeg aan zijn werk was, het was voor de tweede keer, kreeg een proces-verbaal we gens overtreding van de arbeids wet. Nu de schoonmaaktijd aanbreekt, komen uit verborgen hoeken wape nen en munitie te voorschijn. De politie mocht reeds veel in ont vangst nemen en is als steeds be reid dit tuig op te ruimen. SCHOLA PUBLICA ALKMAAR. De Schola Pu- blica heeft voor Vrijdag a.s., door het Amsterdams Gezelschap op te voeren stuk: „Voor altijd Pilatus", een 100-tal plaatsen voor haar le den gereserveerd. Morgenmiddag van 23 uur is er voor de leden gelegenheid aan het Gulden Vlies, sterk in prijs verlaagde kaarten te bekomen. MET PENSIOEN Eind April zal de rechercheur van politie, de heer J. Vedder, na 30 dienstjaren, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst verlaten. SPREEKUUR WETHOUDER ALKMAAR De Wethouder voor Volkshuisivesting is verhin derd om Woensdag a.s. zijn weke lijks spreekuur te houden. H.O.V. CONCERT ALKMAAR. Dit laatste concert in dit seizoen stond artistiek wel op het hoogste niveau van alle 'concerten, welke de H.O.V. in deze winter gaf. Bach, Beethoven, Mozart, wat wil men nog meer maarDe belangstel ling hiervoor bleek gering te zijn, een bijna half gevulde zaal en een héél schaars bezet balcon, vormde het auditorium van deze zeldzame concertavond. Begonnen werd met Bach's suite no. 2 in b. kl. terts; Bach doet hier weer met zijn con- trapuntiek wonderen en uit de technische constructie bloeit een schone en pure muziek op. Dirigent Adam liet het werk voertreffelijk spelen. Opvallend was de muzikale interpretatie van het orkestlid Ma- rius Ruijsink, van zijn gespeelde fluitsoli. De blindgeboren pianist Jan Hisschemöller kwam toen ons het piano-concert in Es. gr. t. van Mozart voorspelen. Het was niet al leen de kennismaking met een uit stekend pianist, maar vooral met een ras musicus, die de diepte van het te spelen werk weet .te peilen. Het spelen van Mozart is altijd zeer moeilijk; men hoort zb zelden werkelijk „Mozart" spelen, maar deze avond was dit voor honderd procent het geval, en daarom was de gebrachte hulde aan de pianist, die tot drie maal toe werd terug geroepen meer dan verdiend. We hopen deze pianist op ons concert podium zeker terug te zien. Tot besluit werd gespeeld de Symphonie no. 8 van Beethoven. In de Beethoven-symphonieën neemt dit werk wel een uitzonderlijke plaats in, omdat Beethoven hier wel het minst subjectief is en al leen maar muziek om haarzelf wil de schrijven. Het is een zeer vreug devolle en geestige muziek. De uit voering was bezielend en dwong respect af voor de H.O.V. Dirigent Adam liet dan ook terecht het or kest in de ovatie delen. We willen ons niet verdiepen in het vraag stuk. waarom er zo weinig publiek was, maar het was inderdaad jam mer en het verstevigt niet de kans, dat we in het volgend seizoen weer op de H.O.V. kunnen rekenen. En dan zou Alkmaar muzikaal veel aan verliezen. W. SCHREURS ONZE ZEEHELDENBUURT Ten Zuiden van de Uitenbosstraat begint zich een nieuwe stadswijk te ontwikkelen. De straten daar zijn genoemd naar de zeehelden Jacob van Heemskerk. Cornelis Evertsen en Jan van Galen, terwijl het cen trum van deze wijk, het P. A. de Langeplein genoemd is naar de men, die eens voorzitter was van Volkshuisvesting, dat hier zoveel woningen liet verrijzen. Van gemeentewege is men bezig vanuit de Uitenbosstraat nieuwe rioleringen aan te leggen naar het gedeelte, dat thans bouwrijp ge maakt wordt. Voorts is men doende in deze zeeheldenwijk straten en trottoirs aan te leggen. Eén ding vinden wij jammer, nl. dat deze royaal-aangelegde straten ontsierd dreigen te worden door de vele voortuintjes cn afscheidingen daar tussen. Wij zouden het toejuichen, als met medewerking van de dienst van Plantsoenen in deze straten van de gezamenlijke voortuinen één ge meenschappelijk plantsoen gemaakt zou worden .zonder die lelijke af scheidingen van paaltjes en ijzer- draad of armelijke ligusterhaagjes. Wanneer al die afscheidingen zou den verdwijnen en slechts tussen trottoir en voorpuin een laag ijzeren hekje werd geplaatst zoals in de gemeenteplantsoenen en voorts al die voortuintjes tot één harmonieus plantsoen werden gemaakt, zoals wij dat in Engeland gezien hebben en zoals ook het geval is met het plantsoen achter sommige huizen complexen in het Berger Hof, dan zou dit ongetwijfeld deze nieuwe stadswijk ten goede komen; het ge heel zou aan aspect winnen Wij geloven zeker, dat de bewo ners er hun medewerking aan zou den willen verlenen. Thans dreigt deze nieuwe wijk ontsierd te wor den door velerlei meer- of minder - verzorgde voortuintjes. Wij geven dit denkbeeld gaarne in overweging aan de bewoners en de dienst voor Plantsoenen. Door samenwerking kan hier zeker iets beters bereikt worden. FEESTAVOND J. G. WARMENHUIZEN Op de voor avond van de Vasten werd door de J.G. een feestavond georganiseerd voor haar leden, tevens hadden daarbij toegang de leden van de N.K.J.B. De avond werd gevuld met schetsen, volksdansen en een wedstrij" „Wie neemt de hand schoen op?" Als conferencier was mej. Tr. Bleeker niet te evenaren en had zij geweldig succes. Na de pauze, waaronder versnaperingen werden rondgedeeld, kwam het hoogtepunt van de avond en wel het toneelgezelschap met het blij spel „De bolsjewieke Gravin". De titel was wel op zijn plaats, want het ging er erg russisch toe. Vlot spel en goede rolkennis brachten een goede vertolking. De J.G. kan trots zijn op deze avond en heeft het gezelschap in de zaai een mooie avond bezorgd. K.V.P. Warmenhuizen WARMENHUIZEN. Het be stuur van de K.V.P. maakt de le den bekend, dat in verband met de candidaatstelling voor de ge meenteraad, morgen, Woensdag 9 Maart, 's avonds om 8 uur een algemene ledenvergadering in het Patronaatsgebouw zal zijn. K. V. P. LANGEDIJK lp verband met de komende gemeenteraadsver kiezingen kunnen de leden van de K.V.P. candidaten stellen. Vrijdagavond 18 Maart houdt de K.V.P. afd. Langedijk een leden vergadering in de Burg, welke ge heel gewijd zal zijn aan werk zaamheden voor de gemeente raadsverkiezing, o.a. voorlopige aanwijzing van candidaten, even tuele benoeming van een commis sie van advies etc. VERGADERING VAN DE RAAD HEILOO. Donderdagavond 10 Maart a.s. zal de gemeenteraad ten gemeentehuize bijeen komen. In deze vergadering zal de be noeming van een leerkracht aan de school voor U.L.O. plaats vinden. Verder zal een voorstel van B. en W. tot het inbrengen van de grond aan de Nic. Beetsweg, in het gem. grondbedrijf, alsook een voor stel van B. en W. tot gunning van de bouw van drie lokalen aan de U.L.O.-school en verplaatsing van het tijdelijk gebouwtje voor open bare werken, behandeld worden. D.O.V.E.S. ZET HET SEIZOEN GOED IN HEILOO. Op de eerste veld loopwedstrijden in Noord-Holland, n.l. de Prov. Kampioenschappen te Velsen, is DOVES goed gestart. Deelgenomen werd met 2 Junioren en 6 Senioren. Bij de Junioren werd S. Hopman 3e en bij de Senioren P. Dekker in de D-klasse 3e en T. Hopman in de C-klasse 2e. 2U Maart gaat een kleine groep naar de Nederlandse Veldloopkam pioenschappen te Amersfoort en 27 Maart een grotere ploeg naar Zandvoort waar aan een duinloop wordt deelgenomen. Bavo-nieuws URSEM. Daar ons terrein werd afgekeurd was er geen voet ballen in Ursem. 't 2de moest in Spanbroek de strijd aanbinden te gen R.K.V.V.S. 1. Mede door het niet opkomen van 2 spelers gin gen de onzen roemloos ten onder. Met een 51 nederlaag werd Ur sem weer opgezocht. Zondag a.s. is er in verband met de interlandwedstrijd geen voetbal. Alleen de adsp. spelen om 12 uur thuis tegen R.K.E.D.O. a. Voor diegene die in 't bezit zijn van 'n kaart voor de wedstrijd HollandBelgië op Zondag a.s. vermelden we, dat er 'n touringcar loopt van H. Beemster. Vertrek half elf vanaf café Oudejans. Ouders, er kunnen nog' enkele adspirantleden aangenomen wor den. Laat uw jongens toetreden tot onze R. K. Voetbalvereniging. OPERA CASTRICUM. Na de zeer ge slaagde uitvoering van Psalm 42 van Mendelsohn door St. Caecilia, heeft deze vereniging het plan op gevat om in de a.s. herfst tot een opvoering van opera te geraken met begeleiding van strijkorkest etc. Het ligt in de bedoeling dit werk in 't Nederlands te doen opvoeren. Zangers en zangeressen sluit U aan bij onze R.K. Gemengde Zangver eniging St. Caecilia. VOETBAL CASTRICUM. Onze plaatselijke verenigingen Vitesse en C.S.V. spe len om de Ned. Voetbalbeker. Vitesse komt uit tegen de clubs Halfweg. Velsen, N.A.S. en Vlie gende Vogels. C.S.V. zal spelen tegen V.V.E., Q.S.C., V.V.B. en De Spartaan. V AS 1 EN 1V1ED1T AX1ES CASTRICUM. De Vastenmedi taties, welke voor onze parochie op Zondag 13 Maart zullen aanvangen, worden gehouden door de Weleer waarde Heer Kapelaan Tesselaar. N. MARTENS, HORLOGER, Hoornse Kade 12 - Alkmaar Specialist in REPAREREN van gecompliceerde horloges en zeer kleine dames-horlo ges. (Adv.) KOLPING-BOYS BENUT ZIJN LAATSTE KANSEN OUDORP Op een tamelijk moeilijk bespeelbaar terrein ving de wedstrijd Kolping BoysHugo Boys aan, welke met 3—2 door Kol ping Boys werd gewonnen, Eén minuut na de aanvang zien we Hugo Boys er reeds snel tus sen uit glippen. Zij krijgen een corner toegewezen; de HB-links- buiten zet netjes voor en het is 01. Nu gooit Kolping Boys alles op alles, want deze laatste wed strijden moeten zij benutten om de degradatiekansen te ontlopen. Spoe dig1 zien zij hun moeite beloond door een toegewezen penalty en het is Wopereis, die keihard in schiet. 11. Zeven minuten voor de rust pro beerde Kolping Boys het nog eens en met succes. Uit een mooie voor zet van links is het de midvoor Jongbloed, die inschiet. Na de rust krijgen we hetzelfde spelbeeld te zien en beide partijen weten nog eenmaal te scoren. R.K. MIDDENSTANDSVER. VERGADERT. LANGEDIJK. De R.K. Midden standsvereniging afd. Langedijk vergaderde dezer dagen in de Burg. Voorzitter Metselaar opende de vergadering met de chr. groet en welkom. Medegedeeld werd dat er in het retraitehuis te Bergen geen z.g.n. „eendaagse retraites" meer worden gehouden. De leden werd aangeraden deel te nemen aan de gewone „driedaagse" retraite. De heer N. Kramer penningmeester bracht verslag uit over zijn gehou den beheer. De ontvangsten waren f 727,30 en de uitgaven f 531.44, zo dat er nog f 195,80 in kas was. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Kraakman, vernemen we dat er 3 ledenvergaderingen en 4 bestuursvergaderingen werden ge houden. De étalage-wedstrijd, gehouden bij het 50 j. regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en de troons wisseling was goed geslaagd. Met een krachtige aansporing om lid te worden en goed lid te zijn van de standsorganisatie, wat voor alle R.K. Middenstanders gold, sloot se taria zijn jaarverslag. De kas en boeken waren nagezien en in orde bevonden door de heren W. Snij ders en H. Bruin. Besloten werd om deel te nemen aan het adviesbureau van de Ka mer v. Koophandel. Hierdoor kun nen de leden eenvoudige rechtskun dige adviezen inwinnen. Van de afd. Langedijk van het Nederl. Rode Kruis was een schrij ven ingekomen om aan de leden te verzoeken bloed af te staan ten bate van de lijdende medemens. Verschillende leden stélden zich be schikbaar om bloed af te staan. In de plaats van H. Metselaar, die als voorzitter bedankte, werd geko zen de heer R. Kuin. De heer Ide Nijman werd als be stuurslid herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen Jac Put. Bij de rondvraag bracht de heer N. Kramer dank aan voorzitter Metselaar voor alles wat hij in het belang van de R.K. Middenstand heeft gedaan. De heer Metselaar is 33 jaar lang voorzitter geweest en heeft in al deze jaren veel gewerkt in het be lang van de vereniging. GEMEENTERAAD ZIJPE. Op de Donderdag a.s. te houden openbare vergadering van Zijpe's gemeenteraad zal de be kende artsen-affaire worden afge maakt. Overeenkomstig het laatst genomen raadsbesluit komen B. en W. nu met een voorstel om de art sen W. van Slooten te St. Maar tensbrug, J. F. G. Verheul te 't Zand en E. van Wieringen te Scha- gerbrug te belasten met de armen- practijk, elk hunner op een salaris van f 500.p. j Verder is de gemeenteraad ver plicht tot het invoeren van een straatbelasting teneinde een gevoe lige korting op de uitkeringen van het gemeentefonds te ontgaan. B. en W. stellen voor de heffing te be palen op 3 pet. van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigen dommen, plus nog eens 3 pet. voor die gebouwde eigendommen die ge bruik maken van de vuil- straat- waterriolering. De ongebouwde ei gendommen zullen niet worden be last. Het jaarlijks resultaat van deze belasting wordt op f 4900. geschat, hetgeen het sluiten van de begroting ten goede komt. Over het aanleggen van rioleringen in ver schillende dorpen, waarvoor wel plannen bestaan, wordt in deze ver gadering nog niet gesproken. Verder zullen B. en W. voorstel len om toe te treden tot de vereni ging voor gemeentebelangen, welke zich bezig houdt met 't examineren van gemeente-ambtenaren. De con tributie bedraagt f 1.per 1000 inw., dus f 10.p.j. Ook, op het verzoek van de vereniging voor geestelijke volksgezondheid om een subsidie van 10 ct. p. inwoner ad viseren B. en W. goedgunstig. Door deze subsidie zal die aan de vereni ging van voor- en nazorg voor geesteszieken komen te vervallen. Een ander belangrijk punt is het voorstel tot het toekennen van ver plaatsingskosten aan de onderwij zers der lagere scholen. In verband met de grote kosten van verhuizin gen e.d. is het dikwijls moeilijk om in de onderwijs vacature's te voor zien. Door het aanvaarden van dit voorstel zal 't solliciteren dan ook stellig worden aangemoedigd. Dan is er nog een voorstel tot het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Cal- lantsoog, Castricum, Egmond-Bin- nen, Egmond aan Zee en Velzen, tot het vormen van een rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam, dat de gemeenten van dienst kan zijn bij de uitoefening van de door het rijk aan haar over te dragen wederop bouw werkzaamheden. PETTEN 1—CON ZELO 1 0—1 Het is Con Zelo gelukt om in Pet ten twee kostbare puntjes in de wacht te slepen, door met 01 van Petten te winnen. Een corner van Con Zelo wordt in het begin naast geschoten. Na 15 minuten wordt het spel omgezet en komen de Pettemers verwoed op zetten en krijgen een hoekschop te nemen, die goed voorgezet wordt, maar de bal wordt juist over het doel gekopt. De Waarlanders krij gen het door, dat het zo niet gaat en doen er nog een schepje op. Ze zijn dan ook steeds in de meerder heid én binnen een kwartier krijgt Con Zelo vier hoekschoppen te ne men, deze leveren echter geen doel punten op. Na 25-minuten spelen weer een Con Zelo-offensief. De rechtsbinnen ,geeft een harde schuiver, de P. keper had de bal niet klem en de bal wordt het doel in gewerkt 01. Nu is het de beurt aan Petten, en deze komen weer meer in de aan val, maar de verdediging der Waar landers is paraat en de beide backs werken goed weg en met deze stand breekt de rust aan. Na de rust komt Petten geducht opzetten, maar keper Bakker van Con Zelo is op zijn qui vive. In de stand komt geen verandering meer. MEERVOGELNIEUWS AKERSLOOT. j.l. Zondag is voor Meervogels een goede dag ge worden. Onze B adsp. wonnen van AFD D met 10. Meervogels A- adsp. wonnen met niet minder dan 60 van HSV A en handhaven zich aan de kop van hun afdeling. Ons lste elftal won met 20 van West- Zaan. Over de wedstrijd het volgende: De eerste aanvallen zijn voor M., die de W. verdediging op de proef stelt, een mooie pas van debutant Pekel neemt Putter over doch zoekt het doel te hoog. Nu volgt een mooi opgebouwde aanval van W. ook deze wordt afgeslagen. Het spel gaat snel op en néér; om beurten zijn de doelen in gevaar, vooral het M. doel. Buur zoekt nog steeds naar zijn vorm. Dan gaat M. er vandoor, een mooie pass van Pekel, stelt Verduin in staat zijn club de leiding te geven 10. M. gooit er nog een schepje op en nog voor de rust moet we W. keeper zwichten voor 'n schot van Zoon, die rechts buiten speelt; 20. Een vliegend schot van Putter kan de W. keeper nog net corner werken. Na de rust hetzelfde spel met M. iets sterker. Steeds moet de W.kee- per handelend optreden, een snelle doorbraak van W., een scrimage voor het M. doel, Schoon wordt ge passeerd maar zeer terecht heeft de scheidsrechter hands geconsta teerd. Ook M. weet het doel n"iet meer te vinden, zodat de einduit slag ongewijzigd blijft en zo be houdt M. zijn mooie kans. BERGEN. Uit de verschillende retraitenhuizen van ons land be reikte ons het verblijdende nieuws over goed bezette Middenstands-re- traiten. In sommige was jle toeloop zelfs zo groot, dat meerderen moesten teleurgesteld worden bij gebrek aan plaats. Jammer, dat het Noord-Hollands retraitehuis ver geefs wacht op aanvragen voor deelname. We hebben alle besturen van de verschillende afd. aan geschreven. Het resultaat is niet erg bevredigend. Mogen wij langs deze weg nog eens wijzen op de re- traitën voor de Middenstand? Van 1922 Maart voor heren en van 2831 Maart voor Dames. Onttrekt U eens enige dagen aan de vele beslommeringen van het zakenleven om meer aandacht te geven aan het innerlijke leven. Dat bevordert de uitwendige en nog. meer de inwendige rust. Wjj wachten op uw opgave. Directie, Retraitehuis, Bergen N.H. Medegedeeld door het KN.M.I. te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. AANHOUDEND KOUD Matige, af en toe vrij krachtige wind uit oostelijke richtingen. Enkele overdrijvende wolken banken met plaatselijk enige sneeuw. In de nacht en vroege ochtend lichte tot matige vorst, overdag lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. MET THOREZ EN TOGLIATTI! Uit een gisteren aangenomen resolutie van het Partijbestuur der C.P.N. blijkt, dat ook de Ne derlandse communisten zich soli dair verklaren met de verklarin gen van Thorez in Frankrijk, To- gliatti in Italië enz., om in geval van oorlog de zijde van Rusland te kiezen. Zij zullen „samen met de Sovjet-Unie en haar bondgeno ten, strijden voor het herstel van de wereldvrede door overwinning van het proletariaat". Wat nu? De iets ruimere aanvoer van slachtvee maakt het mogelijk tus sentijds een aanvullende bon voor vlees aan te wijzen. Dienovereen komstig geeft bon 024 Algemeen met onmiddellijke ingang recht op het kopen van 50 gram vlees. Deze bon heeft een geldigheidsduur van een week, zodat hij op 12 Maart afloopt. Door onderlinge verschui vingen in de aanvoer bevatten de slagersvoorraden naar verhouding grote hoeveelheden spek en vet varkensvlees. Het publiek zal in het bijzonder voor bovengenoemde bon genoegen moeten nemen met de vleessoorten, welke de slager op 't moment van aankoop in voorraad heeft. Onafhankelijk van deze tussen tijdse bonaanwijzing, die voor alle leeftijdsgroepen geldt, zullen in de bonnenlijst van Donderdag 10 Maart voor de leeftijdsgroepen A en B weer bonnen voor 400 gram vlees worden aangewezen, waardoor voorshands het vleesrantsoen op 't oude peil wordt gebracht. Het kaasrantsoen voor deze leef tijdsgroepen wordt teruggebracht tot 200 gram per 14 dagen. BEKER-PROGRAMMA Het programma voor Zondag 20 Maart is als volgt samengesteld: Groep A LimmenJ.O.S. W.S.V.—A.F.C. of D.W.V. Groep C E.V.C.Assendelft Groep E W estf riezenAlcmaria I exelHollandia W atervogelsW.W aard Groep H BerdosW atergraaf smeer Groep I V.V.B.—V.V.E. C.S.V.—Q.S.C. Groep J E.T.O.—T.O.G. HillegomH.F.C. Groep K RivalenKinheim SloterdijkZandvoortmeeuwên Groep L A.D.W.—Z.V.V. St. PancratiusD.E.M. Groep O Andijk—W.F.C. R.K.A.F.C.G.V.O. V.V.Z.—Bergen Zeevogels of RandersO.S.V. Kennemers RipperdaSchagen Groep R St. George of Grassh.Westfrisis OudesluisAlways Forward ZouavenSporters Groep S Vliegende VogelsHalfweg N.A.S.—'Vitesse '22 Groep T T.H.B.—H.R.C. V.V.p.—A.D.O. '20 Groep V HelderBeverwijk E.H.S.—H.E.D.W. of D.J.K. Groep A I MonnikkendamD.V.A.V. ALKMAAR, 7 Maart. Export- veiling. Andijvie 6972, spinazie 7582, worteltjes 1118, groene gooi 13, spruitk. extra 66-82, I 40-60 II 2238, rode kool 716, gele kool 915, prei 718, uien afw. 1.60-4,30 middelb. 6, bieten 69, rabarber 49, knolselderie 4.505.50, selderie ÏV— 13.50, aardappelen 68.50. ALKMAAR, 7 Maart. 32 vette koeien, 327 nuchtere slachtkalveren en 3 vette schapen, alles Centrale. OBDAM 7 Maart. 5000 kg rode kool 12.8014.20. 3200 kg gele kool 11.7012.90; 5000 kg Deense witte kool 10.40, 8000 kg peen 67, vee voeder 1 501.60. 70 kg spruitkool 42, 150 kg witlof I 54, id. II 45, ZWAAG 7 Maart. Spinazie 870. bieten 6—6.70, prei 14, Savoye kool 2839. gele bewaarkool 11, rode kool 1116.90, boerenkoo 1124, spruitkool 4572; witlof 2364, knolselderie A 12, B 9.00, goudrei- netten 5167, Present van Engeland 0.39-1.05. Winterjan 72, St. Rery 70. WOGNUM, 7 Maart. Witlof I 55—63, II 45—54, III 26—42, Aan voer 7000 kg. Spruitkool 4371, afw. 287.40; gele kool 9.5013.60; rode kool 14.60—14.70; uien 8.80—9.80; drielingen 7.80; breekpeen 67 prei 13—19. BEEMSTER. PURMEREND E. O., 7 Maart. Bevelanders 45.50, Koopm. blauwe 46, witlof 3164, rode kool 1415. spruitkool 5282. boerekool 3046. spinazie 73, rode bieten 46, gare bieten 710. wis- peen 18, uien 35. prei 7.5016; Bramley Seedling 1253. Goudrei- nette 4284, Jonathan 4796: Pre sent van Engeland 3896, Winter, jan 90. LANGENDIJK. Groentencen- trale. 70.000 kg rode kool 12.80- 17.20: 85.000 kg gele kool 10.80-13.30 45.000 kg witte kool 9.40; 17.000 kg peen 2.507 ZUIDERKÖGGE. 7 Maart. Rode kool 714.60. gele kfol 10.20- 14.30; spruiten 38—62, witlof I 54-60, idem II 4249, prei 1719; Bram mie 4850. DEN HELDER. Aangevoerd van 28 Febr.5 Maart: 617 kg ka beljauw 92—31. 1237 kg tong 2.32 62. 44 kg tarbot 1.98—1,42, 5147 kg schol 88—36, 5753 kg wijting 5036. 2207 kg bot 38—28, 77 kg griet 98— 60, 6167 kg schar 4028, 403 kg gar nalen 5044. t~an onze parlementai HET TONGEWELF, geniale Post Holland overkoepelde, is ook als ware het een ton hield de kunstenaar vrij, vertegenwoordig volken, tot Indianen er door naar binnen gewelf vergaderden i genden, zjj belichaam vereine kracht, die d< eerbiedig met goudei omsloot; zü beslisten keek naar hèn. Slecht den komt er een voc rand heen, het been gelsman, die in 's toch geen voet aan krijgen! Zo spotte ze Holland met zijn vij> wereld. Thans vergadert in zaal de Senaat; de af| kwam zij er weer san houden van de algem wingen over de Rijks! wanneer prof. Kranenl geduldig met zijn papie spelen om de „geachte de" tenslotte de vraag hij niet te zeer afdwa derwijl tijd geweest weer naar dat rijke dragend plafond op te Hoeveel is er ondei derd. Dit volk had zie in de rij der volkeren wateren van de Hof\ wereldpolitiek gemaakt relddelen hadden wij t gen. De teruggang was vermijdelijk. Ook in d houdingen keert niem vloed. Maar toch, hoe houden kunnen blijver ders ware beslist en der had gereikt. Wie Maartse dag overpeins neerblikt op een deel volksvertegenwoordigin beraadt over het laat bleef, hij komt wel ze indruk van het gewicl beraad. Het over de rand st speelt in het denken altijd nog een grote laatste debat in de T heeft de heer Tilanus ondersteld, dat een vt zou uitwijzen, dat een van ons volk afwijzend over samenwerking rr c.s. Met evenveel over het zich ook uitspreken inmenging van de Ve in onze zaken. En hoe de toekomstige positie sië blijken te denken? ongetwijfeld tonen beg ben voor het vrijhe der Indonesische volk hiervoor toch een opl ren, die de eigen belan; laat. In dit alles trilt h het verweer tegen de oude koopmanschap. N.C.R.V.: 7.00 Nieuws, tendgymnastiek, 7.30 B phonie Orkest, 7.45 Een de dag, 8.00 Nieuws, 8 piano, 9.00 Ochtendbezc jonge zieken, 9.30 Indiar phonie Orkest o.l.v. Fa ky, 10.35 Piano, 10.45 van de morgenvergader Herv. Mannenorganis Pianoqüintet in Es op André Kostelanetz en 12.30 Mededelingen lan bouw, 12.33 Muzikaal 13.00 nieuws, 13.15 door Dirk Jan Zwart, ble voor oude muziek, Toogdag, 15.00 Omroep Arbeid in vrije tijd, 16. jongens en meisjes, Strijkorkest, 18.00 Onze se koren en korpsen, voor de Ned. Strijdkr Nieuws, 19.15 Prikkcbec actueel geluid, 19.45 1 voor gevorderden, 20.01 het kort, 20.05 Het hoo afdeling Muziek der N „Samson et Dalila, Ork ten, 21.05 Gods Blijm Nieuwe Testament, lezir volg „Samson et D Avondoverdenking, 23 gevolgd door verslag V Person, 23.20 Dr. A. J. „Gezins- en huweiijksn XII (slot), 22.35 Suite J. S. Bach, 23.57—24.00 Wilhelmus. HILVERSU V.A.R.A. 7.00 Nieuws, Hartley en zijn orkest; 8.15 Socialistisch strij Jimmy Leach and his 8.50 Voor de huisvrouw Beethovenconcert, V.P.I 10.20 Morgenwijding, V., Onze keuken, 10.30 Als ger zwijgt, 11.00 Pdpula 12.00 „Vincentino" o.l.v. tie, 12.30 Mededelingen tuinbouw, 12.33; Voor he 12.38 The Kilima Haw Nieuws, 13.15 Kalender, Levy en zijn Filmorkes sproken portretten, 14.1 eert, 15.00 Voor de kh Mensen, dieren en din; muziek, 15.30 De Rege De Roodborstjes, 16.15 I {ie krant, 16.45 Vragen 17.15 The Ramblers, 17.4 uitzending, 18.00 nie V.A.R.A.-varia, 18.20 K Corduwener, 18.45 Pian en Van Lanschot, 19.00 uitzending, 19.1519.30 uit Indonesië, V.P.R.O. zingen wij onze jeugdli 19.44 Jeugdnieuws, 19.4 zen in de Bijbel, V.A Nieuws in het kort, 2C van de dag, 20.15 nieuws, 20.20 Promenade Tribunaal der Gemeens spel, 21.50 Malando en Rumba-orkest, 22.20 C vent de Paris, 22.45 In poëzie, 23.00 Bruce Lows —24.00 gr. pl.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2