TUSSEN REGERING EN VOLK gaapt 'n kloof van niet-begrijpen Een landsregenten regeringsraad voor Suriname en de Antillen RADIO Pseudo-illegaal wenste inundatie van Brabant Nieuwe gezichten in alle linies Zelfstandigheid voor Curacao en Aruba „EEN ZOMERIDYLLE" HAAGSE BRIEF Voor Indonesië wensen wij een oplossing die geen kans van slagen heeft Experiment dat verdient te slagen Interim-regering voor de West Eerbied Dinsdag 8 Maart 1949 PAG. 3 «•an onze parlementaire redacteur) HET TONGEWELF, waarmede de geniale Post Hollands Statenzaal overkoepelde, is ook beschilderd als ware het een ton. In die ton hield de kunstenaar grote gaten vrij, vertegenwoordigers van alle volken, tot Indianen toé, gluren er door naar binnen. Onder dit gewelf vergaderden de Hoogmo- genden, zij belichaamden de sou- vereine kracht, die de kunstenaar eerbiedig met gouden guirlandes omsloot; zij beslisten, de wereld keek naar hèn. Slechts in 't mid den komt er een voet over de rand heen, het been van de En gelsman, die in 's lafeds zaken toch geen voet aan de grond kon krijgen! Zo spotte zelfs het jonge Holland met zijn vijanden in de wereld. Thans vergadert in deze zelfde zaal de Senaat; de afgelopen week kwam zij er weer samen voor het houden van de algemene beschou wingen over de Rijksbegroting. En wanneer prof. Kranenburg wat on geduldig met zijn papiermes is gaan spelen om de „geachte afgevaardig de" tenslotte de vraag te stellen of hij niet te zeer afdwaalt, is er on derwijl tijd geweest om nog eens weer naar dat rijke herinneringen dragend plafond op te zien. Hoeveel is er onderwijl veran derd. Dit volk had zich opgestoten in de rij der volkeren, hi^-, aan de wateren van de Hofvijver, werd wereldpolitiek gemaakt. In alle we relddelen hadden wij onze bezittin gen. De teruggang was ten dele on vermijdelijk. Ook in de wereldver houdingen keert niemand eb en vloed. Maar toch, hoeveel had be houden kunnen blijven, indien an ders ware beslist en de blik ver der had gereikt. Wie zulks op een Maartse dag overpeinst en tegelijk neerblikt op een deel van 's lands volksvertegenwoordiging, dat zich beraadt over het laatste, dat nog bleef, hij komt wel zeer onder de indruk van het gewicht van dat beraad. Het over de rand stappend been speelt in het denken van ons volk altijd nog een grote rol. Bij het laatste debat in de Tweede Kamer heeft de heer Tilanus terecht ver ondersteld, dat een volksstemming zou uitwijzen, dat een meerderheid van ons volk afwijzend staat tegen over samenwerking met Sukarno c.s. Met evenveel overtuiging zou het zich ook uitspreken tegen iedere inmenging van de Veiligheidsraad in onze zaken. En hoe zou het zich de toekomstige positie van Indone sië blijken te denken? Ons volk zou ongetwijfeld tonen begrip te heb ben voor het vrijheidsverlangen der Indonesische volkeren, maar hiervoor toch een oplossing bege ren, die de eigen belangen ongerept laat. In dit alles trilt het nationale, het verweer tegen de indringer, de oude koopmanschap. HILVERSUM, 301 M. N.C.R.V.: 7.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 B.B.C. Sym- phonie Orkest, 7.45 Een woord voor de dag, S.OO Nieuws, 8.45 Cello en piano, 9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken, 9.30 Indianapolis Sym- phonie Orkest o.l.v. Fabien Sevitz- ky, 10.35 Piano, 10.45 Uitzending van de morgenvergadering Toogdag Herv. Mannenorganisatie, 11.30 Pianoquintet in Es op. 44, 12.00 André Kostelanetz en zijn orkest, 12.30 Mededelingen land- en tuin bouw, 12.33 Muzikaal Maandblad, 13.00 nieuws, 13.15 Orgelconcert door Dirk Jan Zwart, 13.45 Ensem ble voor oude muziek, 14.15 Vervolg Toogdag, 15.00 Omroeporkest, 16.00 Arbeid in vrije tijd, 16.15 Voor onze jongens en meisjes, 17.30 Busch Strijkorkest, 18.00 Onze Nederland se koren en korpsen, 18.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkebeen, 19.30 Het actueel geluid, 19.45 Engelse les voor gevorderden, 20.00 Nieuws in het kort, 20.05 Het hoofd van de afdeling Muziek der N.C.R.V., 20.10 „Samson et Dalila. Orkest en solis ten, 21.05 Gods Blïjmare in het Nieuwe Testament, lezing, 21.25 ver volg „Samson et Dalila", 22.45 Avondoverdenking, 23 00 nieuws, gevolgd door verslag V.N., door B. Person, 23.20 Dr. A. J. v. d. Graaf: „Gezins- en huwelijksmoeilijkheden XII (slot), 22.35 Suite no. 3 in D, J. S. Bach, 23.5724.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II, 415 M. V.A.R.A. 7.00 Nieuws, 7.15 Fred Hartley en zijn orkest; 8.00 Nieuws. 8.15 Socialistisch strijdlied, 8.18 Jimmy Leach and his Organolians, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.0010.00 Beethovenconcert, V.P.R.O.: 10.00 10.20 Morgenwijding, V.A.R.A.: 10.20 Onze keuken, 10.30 Als de stofzui ger zwijgt, 11.00 Pdpulair non stop, 12.00 „Vincentino" o.l.v. Frans Pop- tie, 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Voor het platteland, 12.38 The Kilima Hawaiians, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender, 13.20 Louis Levy en zijn Filmorkest, 14.00 Ge sproken portretten, 14.15 Jeugdcon- cert, 15.00 Voor de kleuters, 15.15 Mensen, dieren en dingen in de muziek, 15.30 De Regenboog, 16.00 De Roodborstjes, 16.15 Het stond in fle krant, 16.45 Vragen staat vrij, 17.15 The Ramblers, 17.45 Regerings uitzending, 18.00 nieuws, 18.15 V.A.R.A.-varia, 18.20 Kwartet Jan Corduwener, 18.45 Piano-duo Beers en Van Lanschot, 19.00 Regerings uitzending, 19,15—19.30 Het nieuws uit Indonesië, V.P.R.O.: 19.30 Zo zingen wij onze jeugdliederen (II), 19.44 Jeugdnieuws, 19.45—20.00 Le zen in de Bijbel, V.A.R.A.: 20.00 Nieuws in het kort, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Socialistisch nieuws, 20.20 Promenadeorkest, 21.00 Tribunaal der Gemeenschap, hoor spel, 21.50 Malando en zijn Tango- Rumba-orkest, 22.20 Quintette a vent de Paris, 22.45 In de tuin der poëzie, 23.00 Bruce Lowe zingt, 23.35 —24.00 gr. pl. Vindt een dergelijke houding nu in het Parlement zijn weerspiege ling? Ongetwijfeld neen. Zij, die spreken, zoals de volksuitspraken zouden luiden zijn slechts een Ger- brandy, een Weiter en een ds. Zandt. Om de mening van het volk tot volle gelding te doen komen bij de allergewichtigste beslissingen, die aanstaande zijn, zou men dus op korte termijn tot Kamerontbinding moeten geraken. Maar bij de voor bereiding hiervan zou dan blijken, dat, met uitzondering van de ge noemden geen afgevaardigde zich bereid zou verklaren een mandaat te aanvaarden in de door de meer derheid van het volk omschreven zin. Wetende, dat ons volk zijnerzijds zou afwijzen zich dan door een Gerbrandy, Weiter en ds. Zandt te laten leiden, blijft slechts het ant woord over, dat minister van Maar- seveen aan de heer Tilanus gaf: Ons volk kent de kaarten niet, weet niet hoe het spel in feite ligt. Dat was en dat is ten dele onvermijde lijk. Troeven legt men niet op ta fel. Fouten en vondsten blijken pas naderhand. Maar er zijn spelen, die men ook als toeschouwer kan mee spelen. Dat laatste had ons volk in elk geval moeten doen, zich ver diepend in kansen en mogelijkhe den, spelend op winst, maar ook rekening houdend met verlies. In elk geval moedig stukken offerend en zo de opening forcerend van een nieuw tijdvak in zijn geschiedenis. Dat alles is niet gebeurd Om. maar één voorbeeld te noemen: Een ein- delijke eerste analyse deed een schok gaan door de Partijraad van de KVP. Conclusie: Tussen rege ring en volk gaapt een kloof van niet-begrijpen. Maar zijn de partijen in de Ka mer, dan tenminste krachten waar op de toch met zulk een ontzagge lijke verantwoordelijkheid beladen regering kan steunen? Ook dat kan helaas niet gezegd worden. Het po litieke leven van Nederland maakt in deze dagen de indruk getrokken te worden naar twee kanten. De afgelopen week hebben de bedaag de senatoren beneden ons een nog veel diepgaander begrip getoond voor Nederlands positie dan wij aan de overzijde van het Binnenhof ooit hoorden. Wij hebben onze buitenlandse saldi opgesoupeerd, onze goudvoor raad voor een beduidend deel op gemaakt, ons effectenbezit ver kocht, 6 milliard aan belastingen opgebracht en toch zou ons levens peil nog beduidend hebben moeten zakken, ware de wereld, die in gou den tijden hoogstens binnen mocht gluren, ons niet met royale hand bijgesprongen. De mogelijkheid van werkloosheid is nog niet acuut, maar de markt is bezig zich te ver zadigen. Industrialisatie is al geen toverwoord meer. Heel Europa poogt zich op dezelfde wijze veilig te stellen en zo wordt ook de nieu we spoeling reeds bij voorbaat dun. Als wij voor catastrophen zouden komen te stJtn, zo heeft de heer de Wilde gevraagd, is ons volk dan wel voorbereid om dit alles te kun nen dragen? Wij hebben bij ons zelf gezegd, dat wij dit zeer zeker niet zijn. Wij morren tegen het huidige levenspeil, dat enkel door gunsten en gaven toch nog zo hoog is. Wij wachten met ongeduld op nieuwe sociale voorzieningen, zoals de definitieve regeling van de ouderdomszorg, waar moet echter het geld vandaan komen, vroeg de heer v. d. Kieft bij de financiële beschouwingen en minister Lief- tinck heeft moeten toegeven dat hij het nog niet wist. Senatoren, die zo Nederlands positie zien, begrijpen wel, dat men dit land niet in on beraden avonturen kan storten en zij voelen tevens, dat ook al zou het volk hiervoor wel een vrijbrief wil len geven, dit nog niet zeggen wil. dat het ook de gevolgen zou willen en kunnen dragen. Zij hebben de regering in dit stadium dan ook een heel wat mildere ontvangst be reid dan de Tweede Kamer deed. Hierdoor heeft zich de verwarring in de geesten ook nog des te sterker gedemonstreerd. In de Tweede Ka mer een anti-rev. motie van wan trouwen, in „Trouw" werd zij de dag daarna al niet gelukkig ge noemd, Prof. Anema heeft er in de Senaat niet meer over gerept. Mr. Oud was in de Tweede Kamer vrij koud, Prof. Molenaar bezwoer de Senaat toch in te zien in welk een dwangpositie de regering zich be vindt. De chr. hist, woordvoerder in de Senaat, de heer Kolff, waar schuwde dat hij en de zijnen zich de handen vrij hielden. De heer Tilanus zei in een rede in den Haag: „Zou het ten val brengen van het kabinet verantwoord zijn? Wie dit in diepgang en ernst over denkt, kan niet anders dan neen zeggen". Zijn fractiegenoot Schmal beweerde daarentegen weer in Bolsward, „dat de lankmoedigheid der Christ- Hist, haar grenzen heeft" en de Christ. Hist, pers ont viel zelfs het bittere woord: „Het hart nijpt ons toe als wij zien, dat onze sterke beginselen ook al be denkelijk op koekedeeg beginnen te lijken." Prof. Romme sprak in de Tweede Kamer van een „barst in het ver trouwen", op de Partijraad twij felde hij niet aan de goede trouw vtvi de zittende Kabinetsleden, in de Eerste Kamer zei de fractielei der van de K.V.P., de heer Krop man: „Mijn fractie heeft er be hoefte aan in dit uur, in deze pe riode van beslissende betekenis voor ons land en volk de regering te verzekeren van haar steun." In deze tragische verwarring ver strengelt zich waarschijnlijk twee- eriei soort besef: Het besef, dat het volk eigenlijk een andere oplossing zou wensen en het besef, dat een dergelijke oplossing toch in feite geen kansen heeft. Een eenzaam vooruittredende re gering, aarzelende politieke partij en en een slecht voorbereid volk, zo laat zich het beeld van Neder land schilderen aan de vooravond van een wende in zijn geschiedenis. RONDE VAN NEDERLAND Finish in Amsterdams Stadion De laatste étappe van de Ronde van Nederland op 15 Mei a.s. zal opnieuw verreden worden van Rotterdam naar Amsterdam, waar de finish weer zal liggen in het Olympisch Stadion. Deze laatste étappe loopt over een afstand van 185 km over de volgende route: Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen, Naaldwijk, Honselersdijk, Poeldijk, Loosdui- ren, Den Haag, Scheveningen, Den Deyl, Haagse Schouw, Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Ben- nebroek, Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, Vinkeveen, Loenersloot, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Blauwkapel, Hollandse Rading, Hilversum, Ankeveense Brug, Klomp, Ouderkerk, Amstelveen, Amsterdam. De start te Rotterdam vindt plaats om 12 uur, de finish te Am sterdam is te ca. 17.30 uur. Vóór de aankomst der renners in het Stadion, wordt daar een uit gebreid en interessant sportpro gramma gegeven, dat naar alle waarschijnlijkheid een internatio naal tintje zal krijgen. De letterkundige F. Koning stond Maandag voor het Bijzonder Hof te Amsterdam, gepresideerd door mr. F. van de Goot, terecht op grond van talrijke verraadzaken hem door de advocaat-fiscaal mr. H. G. Th. Köhne in de dagvaarding ten laste gelegd. De verdachte, nu een menselijk wrak, als gevolg van twee hersen bloedingen, werd op een brancard de rechtszaal binnengedragen. Hij hield vol, dat hij steeds voor een groot doel had gewerkt, ook nadat hij in September 1944 naar Duitsland was gevlucht. Een van de punten der telaste- legging was, dat hij van Nossen (Did.) uit aan bekende NSB-ers brieven stuurde, waarin hij er op aandrong, dat men de Duitse mili taire autoriteiten zou wijzen op het grote strategische belang van een bombardement van de Beerse over laat, waardoor een deel van Bra bant onder water gezet zou worden en de geallieerde opmars ernstige hinder zou ondervinden. Voorts zijn er aanklachten tegen hem in verband met zijn optreden tegen de familie van M. de Jong, de zoon van de bekende schrijver A. M. de Jong, die het slachtoffer werd van een Silbertanne moord. Deze M. de Jong was bij de uitge verij Strengholt in contact met K. gekomen en had de indruk gekre gen met een „goede" N.S.B.-er te doen te hebben, die over nuttige contacten beschikte en bereid was te helpen. K. heeft van deze kennismaking gebruik gemaakt om met tal van mooie verhalen en „bewijzen" zijn hulpvaardigheid te tonen. Hij liet zich daarvoor evenwel betalen en sleepte in verloop van tijd een be drag van ruim f35000.in de wacht. Volgens de getuigeverkla- ring van de S.D.-er Rühl heeft ver dachte een Duits Joodse emigrant die hem f25000.had geleend, toen deze het geld terug vroeg, aan de S.D. verraden en laten arresteren. De grootouders van de echtgenote van M. de Jong een 70-jarig Joods HET NEDERLANDS ELFTAL Wanneer men een "vluchtige blik werpt op de samenstelling van het nationale team, dat Zondag a.s. onze Zuiderburen in het Amster damse stadion partij zal geven, be grijpt men dat er binnenskamers heel wat te doen is geweest, alvo rens de Keuze-Commissie dit ge wrocht aan de wereld kon tonen. Welgeteld vijf spelers bleven er van de BelgiëNederland ontmoeting in Deurne over, namelijk Schijve- naar, de Vroet, Clavan, Rijvers en Lenstra. Daarnaast vierden Kraak, Möring en Wilkes hun come back, terwijl de drie resterende plaatsen door debutanten werden ingeno men. Vooral deze nieuwelingen zijn het natuurlijk, die het element van onzekerheid in deze nationale ver tegenwoordiging vormen. Daarbij was de opstelling van de Feyenoor- der Brandes als aanvalsleider, na dat men besloten had Lenstra op nieuw naar de vleugel te dirigeren, begrijpelijk en aanvaardbaar. Bran des is een berekend, hard en koel- ^^VER HET WETSONTWERP interim-regeling voor Suriname en de Nederlandse Antillen, dat voor advies aan de Staten is aangeboden, zijn de volgende bijzonderheden bekend ge worden; Tot nu toe werd overeenkomstig art. 62 der Grondwet het algemeen bestuur door de gouverneur uitgeoefend. Volgens de nieuwe regeling zal de landsregering van Suriname en de Nederlandse Antillen bestaan uit de landsregent en de aan de Staten verantwoordelijke Regeringsraad. In de nieuwe lands- regeling (welke in de plaats zal treden van de staatsregeling) is duidelijk aangegeven, dat ten aanzien van de verzorging van de inwendige aangelegenheden, de landsregent optreedt als hoofd der landsregering. Het ontwerp gaat uit van de ge dachte, dat een gelijksoortige ver houding als in Nederland bestaat tussen de koning en de ministers, in Suriname en de Nederlandse An tillen zal bestaan tussen de verte genwoordiger des konings en de leden van de regeringsraad. Alleen tèn aanzien van de belangen van het koninkrijk worden aan de lands regent in een afzonderlijke afdeling bevoegdheden toegekend als orgaan van het koninkrijk. Slechts voor die werkzaamheden zal hij 's ko nings aanwijzingen in acht hebben te nemen. Voor de Nederlandse Antillen zal de wijziging in de positie van de landsregent nog belangrijker kun nen zijn, omdat krachtens de inte rim-regeling bij algemene maatregel van bestuur zelfstandigheid zal worden verleend aan de eilanden Aruba en Curacao, hetgeen met zich mee zal brengen besnoeiing van de bevoegdheid van de landsregering (dus van landsregent en regerings raad) met betrekking tot de verzor ging van de eigen belangen van die eilanden. Ten aanzien van de verordenende bevoegdheid valt op te merken, dat voortaan alleen de volgende punten ter regeling aan de wet voorbehou den zijn: de interim-regeling zelf, het Ne derlanderschap, vernietiging van een landsverordening, strafrechte- lijke verantwoordelijkheid van de landsregent, goedkeuring van ver dragen, overeenkomsten en geldle ningen buitenlands en verschillen de bepalingen betreffende de de fensie. Kegeling bij algemene maatregel van bestuur zal geschieden ten aan zien van: de rechtspraak van de hoge raad, de regeling van de eilanden van de Nederlandse An tillen, benevens enige andere on derwerpen. Ook de bemoeienis van Suriname en de Nederlandse Antillen bij de totstandkoming van de wetten is door de interim-regeling geïntensi veerd. De algemene vertegenwoordigers, die door de landsregering worden benoemd, zullen met raadgevende stem deelnemen aan het ministeri eel overleg over de aangelegenhe den, uitsluitend of mede de belan gen van Suriname en de Nederland se Antillen betreffende. Bovendien zal de koning een staatsraad in buitengewone dienst voor Suriname en een voor de Ne derlandse Antillen benoemen na gepleegd overleg met de betrokken landsregering. In de Raad van State kan hierdoor de zienswijze van die gebiedsdelen tot haar recht komen. Vervolgens wordt de betrokken landsregering in de gelegenheid gesteld van raad te dienen ten aan zien van ontwerpen van wetten, algemene maatregelen van bestuur, verdragen of andere overeenkoms ten met een vreemde mogendheid of een internationale organisatie. De landsregering raadpleegt des gewenst de staten omtrent ontwer pen van wetten en algemene maat regelen van bestuur. De hierboven aangegeven afwij kingen van de grondwet brengen met zich mede, dat de interim-re geling alleen kan tot standkomen krachtens het nieuwe artikel 210 van de grondwet. Het ontwerp inte rim-regeling moet dus met een twee derde meerderheid in de sta- ten-generaal worden aangenomen. Op 17 Maart a.s. zullen, zoals be kend. op de Nederlandse antillen verkiezingen worden gehouden. Het ligt dus voor de hand, dat hier de nieuwgekozen staten over het ontwerp advies zullen uitbrengen. Aangezien echter in Suriname de verkiezingen waarschijnlijk eerst eind Mei zullen worden gehouden, zullen de oude staten van Suriname advies uitbrengen. De regering acht het gewenst, dat beide statencolle ges voor 1 Mei a.s. hun adviezen hebben uitgebracht. bloedig speler, die geen last heeft van mentale of physieke inzinkin gen als gevolg van beïnvloedingen van het milieu. Dat de S.V.V.-er van Schijndel een goede kans maakte, was bekend, en er zullen er niet velen zijn, die Stoffelen in zijn plaats terug willen. Het heeft er echter wel de schijn van, zo het al niet als zeker kan worden aan genomen, dat Steenbergen zijn op stelling niet zo zeer aan zijn per soonlijke prestaties te danken heeft, dan wel aan het feit, dat de rech ter verdedigings-wing moest „slui ten" en geen hiaten mocht vertonen als gevolg van de aanvallende ten- denz in van Schijndel's spel. Van Bun immers, hoewel nimmer bril- lant en van super-klasse, heeft zich zijn keuze in het elftal toch ook steeds waardig getoond. Dat Terlouw, die ernstig gebles seerd is, door Möring zou worden opgevolgd, was te verwachten. De Enschede'er beschikt, naast buiten gewone physieke eigenschappen, over een gedegen internationale routine, en zijn retour is een van de geruststellende factoren bij deze interland-ontmoeting. De opstelling van Rijvers ontmoet hier en daar nogal enige critiek. De aparte figuur in de voorhoede van de N.A.C.'er wekt geen onver deelde bewondering meer na de teleurstellingen in meerdere ont moetingen, die de onproductiviteit van de Bredanaar in het licht stel den. Desondanks wil de Keuze-com missie het met „Keesje", thans tus sen Brandes en Clavan, nog eens proberen. Lenstra en Wilkes vormen een safe wing, een vleugel van klasse, uit de nood geboren, men had de Heerenvener immers toch liever op een binnenplaats gezien. De Vroet en ook Kraak kunnen blijkens hun verkiezing in het na tionale elftal, de concurrentie met opkomende godheden nog wel aan. Vooral Kraak heeft zijn opstelling te danken aan de goede vorm. waarin hijnog steeds verkeert, en die hem in het gezelschap van Landman, De Munck en van Raalte de „primus inter pares" doet blij ven. Zo moge dit elftal op het eerste gezicht, vooral door de vervanging van van Bun door Steenbergen, en het experiment met Brandes en van Schijndel enige verwondering wekken, op de keper beschouwd lijkt het toch wel de sterkste com binatie, die hic et nunc mogelijk was. Men had evengoed Albers in echtpaar zou hij na hun arrestatie via Zwitserland, Portugal, naar Zuid-Amerika laten brengen. K. incasseerde het geld voor de „on kosten" en maakte een briefje na dat deze mensen van de Portugese grens verstuurd zouden hebben. In werkelijkheid deed hij echter niets en de beide oude mensen zijn zeer waarschijnlijk vergast. Bedreiging van de uitgever Gil- tay, waarmede hij voor de oorlog in contact had gestaan, mislukte. Een door hem opgezette val om deze uitgever via een brief, welke in het Bos van Bredius werd ge vonden, te betrekken in het illegale werk van de familie Boissevain te Amsterdam en zo in de handen van de S.D. te doen vallen mislukte eveneens, doordat deze brief in handen viel van de illegale werker Baars, die Giltay waarschuwde en de herkomst van de brief via de Amsterdamse politie commissaris Heiink uitvond. Hiermede werd K. ontmaskerd en kon voorkomen worden dat hij verdere slachtoffers maakte. Voordat de president aan de pro cureur-fiscaal het woord verleende, las hij een verklaring voor van het hoofd van de geneeskundige dienst van het Departement van Justitie. De verklaring houdt in, dat de ver dachte slechts suggereert lijdende te zijn. Mr. Keune, de advocaat-fiscaal noemde de houding van verd. draai erij en bedriegerij. Hulpverlening aan de vijand en verraad achtte hij volledig bewezen. Hij eiste 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ont zetting uit alle rechten voor het leven. De verdediger dr. mr. W. Sehuur- mans Stekhoven uit Rotterdam, die behalve jurist tevens arts is, be streed de Waarde van de verkla ring van de geneeskundige dienst van het departement. Hij vroeg om een psychiatrisch rapport. Mr. Schuurman Stekhoven besloot zijn pleidooi met een verzoek tot een nader onderzoek naar de toestand van de verdachte, geestelijk en li chamelijk. In zijn laatste woord verklaarde de verdachte nimmer iemand kwaad te hebben willen doen, wel ke opmerking op de publieke tri bune verontwaardiging wekte. Uitspraak 24 Maart a.s. Na afloop van de zaak contra K. begon het Bijzonder Hof het on derzoek naar de daden van diens echtgenote. Deze is ten laste gelegd het eigenlijke verraad te hebben gepleegd in dien zin, dat zij het is geweest, die de S.D. gewaarschuwd heeft zowel ten einde het echtpaar Gassmann te arresteren als voor de arrestatie van R„ de man, die K. 25000 had geleend. Verdachte ont kende de feiten niet. Als excuus zeide zij: de indruk te hebben ge had dat het ging om een goed doel. Teneinde nog enkele getuigen te horen, heeft het Hof op verzoek van mr. Keune, advocaat-fiscaal, de ver dere behandeling van de zaak voor onbepaalde tijd uitgesteld. de verdediging kunnen zetten of van Roessel op de midvoorplaats, het blijft echter een vraag, of het elftal er sterker door werd. Men zal de debutanten hun kans moeten geven. Wellicht zal het bravour, tyaarmede zij zich a.s. Zondag in de strijd zullen werpen, hen in de toe komst tot vaste dragers van de oranje-trui maken. MINISTER STIKKER TERUG UIT PARIJS Maandagavond is minister Stik ker per vliegtuig op Schiphol te ruggekeerd na een verblijf van enige dagen in Parijs, waar hij be sprekingen heeft bijgewoond van de consultatieve raad van de orga nisatie voor Europese economische samenwerking. De besprekingen hebben naar de minister bij zijn aankomst verklaarde een gun stig verloop gehad. Er is een volle dige overeenstemming bereikt. Mi nister Stikker noemde de conferen tie een goede voorbereiding voor de besprekingen van de Benelux- landen, die weze week worden ge houden. Naar aanleiding van het plan- Cripps deelde hij nog mede, dat op de bijeenkomst te Parijs een reso lutie is aangenomen, die voor Ne derland zeer gunstig is te noemen. Over enkele dagen zal 't resultaat der besprekingen bekend worden gemaakt. GEMEENTE RHOON 750 JAAR De gemeente Rhoon herdenkt dit jaar haar 750-jarig bestaan. Gedu rende de zomermaanden, de data zijn nog niet officieel vastgesteld, zal dit feit worden herdacht. Er zal o.a. een tentoonstelling van producten voor eigen bodem, landbouw, vee teelt, tuinderij en vruchtenteelt wor den 'gehouden. Voorts zal een groot historisch openluchtspel worden op gevoerd, waarbij hoofdmomenten uit de geschiedenis van Rhoon naar voren zullen worden gehaald. FINLAND BLIJFT NEUTRAAL De Finse premier, Karl Fager- holm, heeft in een rede, die door radio Stockholm werd uitgezonden, verklaard, dat Finl>«d niet het voornemen heeft zich hetzij bij- het Atlantisch Pact, hetzij bij een Scan dinavisch Pact aan te sluiten. De radio voegde er aan toe, dat Fagerholm, die gisteren te Tam- mersfors sprak, de jongste beschul digingen in de Sovjetpers, dat Fin land in onderhandeling was getre den met de westelijke mogendhe den, tegenspraken. Het gebruik, zoals dat vroe ger vrij algemeen bestond, dat er mannen in de kerk rondlie pen die, getooid met een of ander teken van hun ambt, moesten waken voor de eer bied in Gods huis, is zo lang zamerhand wel overal verdwe nen. Maar wat niet verdwijnen mag, is de eerbied en ingeto genheid zelf, die wij aan deze heilige plaats verschuldigd zijn Misschien, hapert daar nog wel eens het een en ander aan. De kerk is niet de aangewezen plaats waar men buurpraatjes houdt, grapjes verkoopt, el kaar het nieuws van de dag vertelt. Ook niet de plaats om elkanders japon of mantel te laten bewonderen. De kerk is een huis van Gebed. Geen ro vershol. Zou Christus de zweep weer moeten nemen, als Hij eens zichtbaar bij ons in de kerk verscheen? MARCUS. Hallo! Nog drie jaar wachten. 12.000 aanvragen voor aan sluiting op het telefoonnet liggen bij de Plaatselijke Telefoon dienst in Amsterdam op behandeling te wachten. De eerste drie jaar zullen de aanvragers nog geduld moeten oefenen. Aan de Hobbemakade is men bezig met de bouw van de nieuwe Centrale Zuid, die 5000 abonné's zal kunnen opnemen. FEUILLETON 27 In de daarop volgende stilte be merkte Cato twee dingen. Ten eer ste heel gedempte muziek, alsof 'n radio heel zacht was gedraaid en vervolgens de aanwezigheid van iemand in de huiskamer. Niet al leen een vage reuk van sigaret tenrook, maar iets veel subtieliers, iets dat de aanwezigheid van iemand, die in de naastgelegen ka mer stond, verried. Ienqand die met gespitste oren stond tte luisteren, of Miek nog niet terugkwam. 26) Het scheen dat deze de ge dachten van Cato had geraden, want ze zei schielijk: „Ik hoop, je niet kwalijk neemt, dat ik je niét vraag binnen te komen. We hebben dit weekeinde namelijk gasten gehad en een paar zijn we gens het slechte weer nog wat gebleven." Ze lachte kort en ze nuwachtig. „We voelen ons geen van allen in 'n pretige stemming, anders had ik je wel op een kop thee of zo gevraagd Cato vond, dat ze er vermoeid uitzag; ze was zo bleek of kwam dat soms van haar felgroe ne sweater?en er lagen krin gen onder haar ogen. Ze trok haar wenkbrauwen samen en zei door A. F. niet zo afkeurend aan!" „Dat was helemaal mijn bedoeling niet." „Mogelijk niet." En weer lachte ze schril en verward. „Ik denk," vervolgde ze ietwat uitdagend, „dat je 't wel aan Hans zult over vertellen, niet?" Rustig antwoordde Cato: „Beste meid het gaat mij immers geen steek aan, wat je doet, als hij van huis is?" „O zo, weet je dus, dat hij naar Amsterdam is?" vroeg Miek vin nig. „Dat heeft hij je dan zeker laatst verteld." „Aan mij Wanneer? vroeg Cato verbluft. „Wel, toen jé met hem aan de Geul gezeten hebt. Dat is zo.... ik heb jullie uit de verte gezien, maar ben zo bescheiden geweest, om terug t^ rijden. Dat was zij dus geweest, die op het landweggetje gekeerd en te ruggereden was Ze zei eenvoudig: „We hebben elkaar daar louter bij toeval ont moet..." en verder niet. Ze voelde ziqh geen rekenschap van haar doen en laten aan de vrouw van Hans verschuldigd en als Hans zich dat wel voelde, dan was dat tegen Cato: „Nou, kjjk me maar immers zjjn zaak? Miek sloeg haar nog steeds met haar lichtbruine vinnige ogen ga de. Het gaf Cato een vreemd ge voel van schrik. Dat vrouwtje was jaloers... heftig jaloers en nij dig bovendien. Zo rustig ze kon antwoordde Cato: „Het spijt me heel erg, als je denkt, dat Een mannenstem onderbrak haar woorden. „Zeg Miek, waarom schei je niet uit met dat gefluister tegen je tuinman en kom je niet terug? We vergaan hier van de dorst en je hebt de fles... O, neem me niet kwalijk!" Cato zag een lange jonge man op de drempel van de huiskamer verschijnen. Zijn stem klonk schor maar ze herkende die toch duide lijk. Het was André Smeets de jonge H.B.S.-leraar. Ze wist niet, of hij haar al dan niet kende of herkende, want hij boog met over dreven hoffelijkheid en trok zich in de kamer terug. Die onderbreking scheen Miek haar houding teruggegeven te hebben, want ze zei, al was het dan jok met een aoogrode kleur: „Mijn gasten springen een beetje uit de band. Als jé me dus niet kwalijk neemt... Ik kom volgende week Woensdag vast en zeker, als je me dan ten minste nog nodig hebt," voegde ze er met een eigen aardig lachje aan toe. „Ja, tot Woensdag. Ik reken op je," zei Cato, zonder op haar laat ste opmerking in te gaan. Miek zei verder niets meer en Cato verliet het huis vlug. Net zo vlug, dacht ze bij zichzelf als je in vroeger jaren weggegaan was, als ze er een boodschap uit 't waren huis gebracht had. De voordeur viel dof achter haar dicht en ze snoof met genot de frisse buiten lucht op. Ze was de oprijlaan halverwege af, toen de vrachtauto van Pierre van Spaendock haar inhaalde en naast haar stilhield. „Stap maar in, Cato, dan zal ik je wel even brengen, waar je we zen moet," zei hij gedienstig. Ze, vertelde het hem en bracht haar naar bestemming. Eerst toen ze goed en wel reden vroeg Pierre: „Hebt je haar ge sproken? En heb je die vriend van haar ook nog gezien?" „Bedoel je haar gasten uit Am sterdam?" vroeg Cato, een recht streeks antwoord vermijdend. „Ja, en die jongen van Smeets. Die schijnt mededingers gekregen te hebben. Hij kwam altijd met zijn wagentje maar tegenwoordig loopt hij. Zeker bang, dat ze zijn auto zulle-, zien staan!' „Maar Pierre," begon Cato. Hij hield zijn wagen terstond in en vroeg: „Wat wilde je zeggen?" „Je zult Hans toch zeker niet van streek brengen?" En toen hjj heftig ontkennend 't hoofd schud de, vervolgde ze: ,Nou dan, houd dan al wat je hier in dat huis ziet of hoort strikt voor je." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3