Nieuw De ontwerp-tekst voor Atlantisch Pact aan deelnemende landen voorgelegd Wat het Pact waarschijnlijk zal inhouden Soepeler houding van Verenigde Staten in de Veiligheidsraad? Commissie voorkoming werkloosheid geïnstalleerd EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Ontwerp van Atlantisch Pact gereed Woensdag 9 Maart 1949 44e Jaargang No. 11508 Een verstrekkend program voor wederzijdse hulp Vermoedelijke duur van twintig jaar Staats ie gevaarlijk Koningin bekort haar vacantie Gesneuveld in Indonesië Kardinaal Faulhaber 80 jaar Maar alles hangt af van de Republikeinen -4 Unci Donderdag naar Bangka Kolonel De Sain Geheim Kamerheer Amendement- Brewster verworpen Foster Dulles verwacht geen oorlog LEVENSLANG Kroniek en Kritiek „Onmogelijk" Landingsmatten ontvreemd Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafaingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET ONTWERP voor het Atlantisch Pact is door de acht ambassadeurs, die aan de voorbereidende besprekingen deelnamen, goedgekeurd tijdens een conferentie met de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson. Publicatie van de inhoud van de ontwerptekst kan niet voor het begin van de volgende week worden verwacht, in ieder geval niet eerder voordat de betrokken regeringen er hun goedkeuring aan hebben gehecht. Men verwacht dat de commissie van ambas sadeurs Vrijdag weer bijeens zal komen, om de antwoorden te bestuderen. De acht onderhandelende landen zijn het Maandag ook eens gewor- HET IS DUS ZOVER. De C.P.N. heeft zich in een omstandige reso lutie, waarin zij in allerlei demago gische richtingen tracht uit te wij ken, verklaard vóór het standpunt, dat de leiders van tal van landen, blijkbaar op order van de Komin- form, hebben ingenomen. Het komt, afgezien van alle ca mouflage-tactiek, hierop neer: ook de Nederlandse communisten zul len, in geval van oorlog, de zijde van Rusland kiezen en zich dus aan de zijde van de vijand scharen. Nu ontkennen wij de vanzelfspre kendheid van ogenblikkelijk oor logsgevaar. Gevaar is er zonder twijfel, en even stellig komt het op de eerste plaats van de zijde van de Sovjet-Unie, die mogelijk, net als Duitsland in 1939, door de slechte economische toestand, wat men ook mag beweren, zich tot een wan- hoopssprong zou menen gedwongen te voelen! Rusland bereidt zich ten oorlog, terwijl het de vrede in de mond neemt- En de C.P.N. neemt in haar resolutie deze huichelach tigheid ten voeten uit over: het roept op tot vrede, in de mening blijkbaar, dat de mensheid, in dit geval in het bijzonder het Neder landse volk, de wolf niet in de schaapskleren zou onderkennen. Wij horen de laatste tijd teveel over de toestanden en verhoudin gen in de door communisten be heerste landen, dan dat wij ook maar een ogenblik zouden menen, dat van deze machten de ware vrede te verhopen zou zijn. Maar de C.P.N. rekent blijkbaar met een oorlog op korte termijn. Zij spreekt in haar partij-resolutie van de internationale verbindingen, welke ook Nederland heeft aange gaan, niet met agressieve, maar met uitdrukkelijke defensieve be doelingen, tegen de machten uit het Oosten, die hun plan de campagne economisch en militair gereed heb ben, consequent en met meester hand ontworpen. Dat de Nederlandse communisten beter gezegd, de communisten m Nederlaild, hetgeen nogwel iets an ders is! zich nu solidair ver klaard hebben met de verklaringen van buitenlandse collega's, die openlijk hebben gezegd, dat zij in geval van oorlog, de zijde van Rus land zullen kiezen, betekent niets meer of minder, dat de heren voor goed het masker hebben afgerukt. Zij zijn hiermede ten duidelijkste en definitief gebrandmerkt als staatsgevaarlijk en dus is de klas sieke vraag: Wat nu?, ad rem. Hier staat een groep, en een strak geor ganiseerde groep, gereed, in geval van oorlog, de Nederlandse strijd macht in de rug aan te vallen. Hier openbaart zich de vijfde colonne in optima forma, hier kondigt zich een beweging aan, die de veiligheid van de Staat rechtstreeks bedreigt. Dat is onduldbaar, daar moeten maatregelen tegen genomen wor den. 'Bepaalde vragen, welke in de af«eiopen weken weer actueel wer den, o.a. naar aanleiding van het proces tegen Kardinaal Mindszenty, en die vroeger gesteld werden in verband met de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, dringen zich met onstuimigheid naar voren. Hoe staat de Nederlandse Staat nu te genover de Communistische Fartij? Mag de tekst van de resolutie, die staatsgevaarlijke meningen verkon digt zo maar zonder meer verspreid worden? Kan men mensen, die op de eerste plaats voor deze on- vaderlandse gedragslijn verant- woordelijk zijn - Wagenaar, Paul de Groot c.s. doodgemoedereerd hun plaats in de Nederlandse volks- vertegenwoordiging laten innemen. Kan, in een woord, de regering nog langer lijdelijk toezien, dat op deze wijze het nationale weerstandsver mogen wordt ondermijnd? Wij wachten met grote belang stelling af, hoe de regering op deze houding van de Nederlandse com munisten zal reageren en welke maatregelen wij „in de kortste ke ren" van de verschillende gezags organen te wachten hebben. W j wachten af, maar het zal niet lang mogen duren. De gevaarlijke, nu staats gevaarlijke houding van de C.P.N. heeft al te lang vrij spel gehad. De jongste ontwikkeling der ge beurtenissen stelt wel zeer in he gelijk degenen, die om strenger po sitief optreden tegen het commu nisme hebben gevraagd. Te lang kon hun ondermijnend werk voort gang hebben. Moge het nog niet te laat zijn! den, zo meldt Reuter uit Washing ton, dat Italië, Denemarken, Portu gal en IJsland zonder uitstel in de alliantie dienen te worden opgeno men. In het Pact zal een clausule worden opgenomen, volgens welke de ondertekenaars ieder land kun nen uitnodigen, indien het geogra fisch in een positie ligt waardoor het Pact bij toetreding versterkt zou kunnen worden. Men neemt te Washington als vaststaand aan, dat het verdrag voor 20 jaar zal gelden. Voorlopig zou het voor 10 jaar geldig zijn, waarna de deelnemende partijen zich zullen beraden over verlenging met nog 10 jaar. In Italiaanse krin gen geeft men uitdrukking aan de hoop, dat Italië nog voor de onder tekening uitgenodigd zal worden. Algemeen wordt verwacht dat De nemarken zich zal aansluiten. On middellijk na de formele onderte kening zal het Pact aan de Senaat worden voorgelegd voor het ver krijgen van advies en goedkeuring. Waarnemers zijn van oordeel dat een debat van 2 of 3 weken vol doende zal zijn om de toestemming van de Senaat te verzekeren. De schattingen omtrent het thans in behandeling zijnde militaire hulp program bewegen zich om de 1.000.900.000 dollar voor de landen van het Atlantisch Pact en 500.000.000 dollar voor militaire hulp aan andere landen, zoals Grieken land en Turkije. Insiders nemen aan dat de geo grafische omschrijving van het ge bied dat bij het verdrag betrokken is, als volgt luidt: „Het gebied van elk der partijen in Europa, in Algerië of in het Noordatlantisch gebied, hun bezet tingstroepen in Europa, of eilanden, schepen en vliegtuigen in het Noordatlantisch terrein." De Amerikaanse Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen heeft informeel het Noordatlanti- sche ontwerp-pact goedgekeurd, na een Dinsdagavond gehouden be spreking met de minister van Bui tenlandse Zaken. X/OLGENS Reuter's diplomatieke medewerker Sylvian Mangeot behelst het ontwerp-Atlantisch Pact een inleiding en 11 artikelen van de volgende inhoud: 1. Erkenning van het beginsel van een vreedzame regeling van internationale geschillen. 2. De ondertekenaars zijn verplicht samen te werken op eco nomisch, politiek en militair gebied. 3 en 4. Algemeen beginsel, dat de ondertekenaars elkaar zullen bijstaan en tezamen zullen overleggen. 5. De ondertekenaars worden onbewimpeld verplicht een aan val op één als een aanval op allen te beschouwen en onmiddellijk tot actie over te gaan, apart of collectief, voor het handhaven of het herstel van de veiligheid. 6. Nauwkeurige omschrijving van hetgeen met gewapende aanval bedoeld wordt. De geografische grenzen, waarbinnen de in artikel 5 bedoelde verplichting van kracht is. 7. Verhouding tussen Atlantische Unie en Organisatie der V.N. Erkenning van het uiteindelijk gezag van de Veiligheidsraad voor het bewaren van de vrede in de wereld. 8. Het verdrag doet geen afbreuk aan bestaande internationale verplichtingen, die de ondertekenaars reeds op zich hebben genomen. 9. De organisatie voor het in practijk brengen der verdrags bepalingen. 10 en 11.. De gebruikelijke eindclausules over mogelijke andere ondertekenaars, de duur van het verdrag en de ratificatie. I De Koningin heeft besloten haar vacantie te bekorten. H.M. acht het gewenst, met het oog op de vele belangrijke vraagstukken, die thans aan de orde zijn, geregeld overleg met het kabinet te kun nen plegen. De Koningin zal Donderdag in Nederland aankomen. Z.K.H. Prins Bernhard zal in verband met zijn gezondheidstoestand in de eerste dagen nog niet kunnen reizen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 25 Febr. 1949: Kapt. H. Klooster uit Gro ningen. Van de navolgende personen, die reeds sinds 24 Januari '49 als vermist zijn opgegeven wordt thans gemeld, dat zij gesneuveld zijn: Korp. G. van Aggelen uit Wageningen. Korp. M. H. Geerling uit Hardinxveld 2e It. J. W. Karssen uit Den Haag. Korp. J. T. Keizer uit Laren (N.-H.) Serg.-majoor P. Minneboo uit Amsterdam-W. Korp. J. Pronk uit Den Haag De 80ste verjaardag van de Aarts bisschop van München, Kardinaal Michaël von Faulhaber, is Zondag gevierd met een feestelijke gods dienstoefening van twee uur in de zwaar beschadigde „Frauenkirche" te München. De feestpredikatie werd gehouden door de bisschop van Regensburg, dr. Michaël Bueh- berger. Aan deze godsdienstoefening na men deel de Apostolische visitator voor Duitsland, bisschop dr. Muench en als vertegenwoordigers van de Beierse regering de ministers dr. Hundhammer (onderwijs) en dr. Krans (financiën Z. H. de Paus heeft de tachtig jarige een geluktelegram gezonden. Vening Meinesz in Paramaribo De Nederlandse duikboot O 27 met prof. Vening Meinesz, die ge durende de reis wetenschappe lijke waarnemingen verrichtte, is Dinsdag te Paramaribo aangeko men. De diplomatieke correspondent van Aneta verneemt te Washing ton, dat de Ver. Staten, hoewel vasthouderd aan de beginselen van de raadsresolutie van 28 Ja nuari, gedurende het aanstaande debat in de Veiligheidsraad toch wel uiting' zullen geven aan hun bereidheid om het Nederlandse plan voor de Ronde Tafel-con ferentie te erkennen als duide lijk bewijs voor het Nederlandse streven om tot een redelijke op lossing van het Indonesische probleem te komen. De Amerikaanse delegatie zal zich dus niet op het formele standpunt stellen, dat de raadsresolutie als zodanig dient te worden erkend en nagekomen als enige en uitsluiten de methode voor het bereiken van het gestelde doel, doch zal voldoen de soepelheid tonen om waardering van het Nederlandse initiatief mo gelijk te maken. Dit is het gevolg van het feit, dat men in Ameri kaanse regeringskringen onder scheid maakt tussen de principiële kern van de resolutie en het prac- tisch program voor de verwezenlij king ervan. In die kringen wordt bijgevolg het standpunt ingenomen, dat het Nederlandse plan tot het houden van een ronde tafel-conferentie zou kunnen worden beschouwd als re delijk alternatief voor laatstge noemd deel van de resolutie zonder - -v fP§v«' «s N -'4 m&wm L - - ^.viv' vv:v.vl,v.x v> v...44 :vv:'\' 1 -,V2É4 Op 7 Januari werd tegen de Egyptenaren in de Negev-woestijn door de Israëlische troepen een operatie begonnen. In 2 weken werd een gehele Egyptische brigade opgerold. Op het slagveld van twee maanden geleden zijn reeds nieuwe joodse nederzet tingen verrezen, die tevens als vesting dienst kunnen doen. dat men daarmede het principiële deel zou loslaten. De feitelijke aanvaarding van dit alternatief als basis voor de onderhandelingen zal echter ook in de Veiligheidsraad door de Ver. Staten afhankelijk worden gesteld van het aanvaarden van de Nederlandse uitnodiging door de republikeinse leiders. Volgens de inlichtingen van Aneta heeft het State Departement de hoop op die aanvaarding nog niet opge- geven. Het Amerikaanse standpunt in de Veiligheidsraad inzake de aanvaar ding of afwijzing der Nederlandse uitnodiging aan de V. N. commis sie voor Indonesië om de ronde ta fel-conferentie bij te wonen, zal eveneens afhaijgen van de aanwe zigheid der republikeinen. In verband met geruchten, dat sommige raadsleden in de a.s. de batten op economische sancties te gen Nederland zullen aandringen, verneemt de correspondent van Aneta, dat in Amerikaanse kringen weinig geneigdheid bestaat extre me maatregelen tegen een bevriend land te steunen. Hoewel Ameri kaanse functionarissen vanzelfspre kend niet bereid ziin hun stand punt inzake eventuele toekomstige raadsbesluiten vooraf bekend te maken, zijn er duidelijke aanwij zingen. dat de Ver. Staten in de Veiligheidsraad alles zullen doen om verscherping van de situatie te vermijden en in tegendeel zullen blijven aandringen op vreedzame regeling van het geschil. Dc commissie der V. N. voor In donesië heeft in een communiqué medegedeeld, dat zij op 10 Maart a.s. haar vierde bezoek aan de re publikeinse leiders op Bangka zal brengen. De beslissing dienaangaan de is genomen als antwoord op een invitatie van Rum om naar Pang- kalpinang te komen voor het hou den van informele besprekingen. Een beeld, dat herinneringen wakker roept aan de oorlog in de Stille Oceaan. Deze landing is een onderdeel van de grote manoeuvres, die de Amerikaanse marine in de Caribische Zee houdt. Landingsvaartuigen hebben de soldaten aan wal gezet, terwijl hun aanval meteen wordt ondersteund door tanks. DE MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN, mr. Joekes, heeft Dins dag de onlangs benoemde interdepartementale commissie geïnstalleerd, ter voorbereiding van maatregelen om bij even tuele wisselingen in de conjunctuur, massa-werkloosheid te keren. In deze commissie zijn alle ministeries vertegenwoordigd die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen uit- o fenen. Voorzitter is mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het fnTnisterie van sociale zaken; on der-voorzitter prof. dr. J, Tinber gen, directeur van het Centraal Planbureau en hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotter dam; secretarissen: dr. J. E. van Direndonck, referendaris bij het ministerie van sociale zaken en H. M. de Lange, hoofdcommies bij het Centraal Planbureau en bestaat verder uit negen leden. De schrijnende en drukkende ge volgen der werkloosheid, aldus mi nister Joekes, in zijn installatie rede, heeft onze samenleving voor het eerst ondervonden in de der tiger jaren. Wij hebben toen met dit vraagstuk geworsteld. In het topjaar waren er meer dan 400.000 werklozen. Nederland is er in die jaren niet in geslaagd de werkloosheid te bestrijden, deels omdat het in zicht ontbrak in de factoren die tot werkloosheid leidden, voorts omdat nationaal niet de middelen en wettelijke mogelijkheden be stonden ter voorkoming resp. be strijding en tenslotte omdat de internationale samenwerking er niet op was ingesteld. Deze les uit het verleden is een aansporing thans tijdig maatrege len te beramen, temeer waar aan onze gestaag groeiende bevolking jaarlijks 50,009 werkkrachten wor den toegevoegd. Thans is er ook juist door de bestudering van dat verleden een beter inzicht in de factoren nationaal en internatio naal die dit vraagstuk beheer sen. De voorzitter, mr. dr. A. A. van Rhijn, zei in zijn antwoord, dat in Hoofdvlootaalmoezenier Kolonel J. F. M. de Sain is benoemd tot Ge heim Kamerheer van Z. H. de Paus. Mgr. J. F. M. de Sain werd gebo ren 26 Juni 1899. Op 20 December 1935 werd hij tot aalmoezenier van het leger benoemd. Gedurende de mobilisatie en de oorlogsdagen dien de hij als aalmoezenier bij het 7e R. I. In 1944 begaf hij zich vrijwil, lig in krijgsgevangenschap naar Brüx in Tsjecho-Slowakije, waar hij zich tijdens bombardementen door zijn bijzondere dapperheid bij het verlenen van hulp aan getrof fenen onderscheidde. Op 1 Septem ber 1945 volgde zijn benoeming tot hoófdvlootaalmoezenier bij de Ko ninklijke Marine. Mgr. de Sain be vindt zich thans op inspectiereis naar Indonesië, waarheen hij op 7 Januari met de torpedojager Evert- sen is vertrokken. WASHINGTON, 8 Maart. (ANP- Aneta) De senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft gisteren, voor zij bij stemming een stemmig haar goedkeuring hechtte aan de E.R.P.-machtigingen van 5.580.000.000 dollar, het amendement van de republikeinse senator Brew ster uit Maine verworpen. Dit amendement beoogde het afsnijden van Eva-hulp aan enig land, dat zich niet aan de maatregelen van de Veiligheidsraad houdt, en had betrekking op de Nederlandse po litiek in Indonesië. wetenschap en practijk de overtui ging heerst, dat conjunctuur-poli tiek geen theorie is, maar een prac. tische maatregel die toegepast zal moeten worden zodra ze nodig is. De werkgelegenheidscommissie zal geen perfectionistisch rapport na streven, maar bij interim-rapport geregeld voorstellen van wettelijke en andere aard doen. Een ontwerp noodwet werkloosheidsbestrijding om de regering volmacht te geven maatregelen te nemen en uit te voeren, die in een tijd van massa werkloosheid nc-didg zijn, meent mr. Van Rhijn als eerste onder werp aan de orde te mogen stellen. John Foster Dulles, afgevaardigde van de V.S. bij de V.N., heeft op een congres van Amerikaanse pro testanten te Cleveland verklaard, dat hij geen verantwoordelijke functionaris van enig land kent, die gelooft, dat de Sowjet-Unie „thans verovering door openlijke militaire agressie overweegt". Volgens Dulles rekenden de Sow- jetrussische leiders tot nog toe allereerst op de communistische partij en haar tactiek van „propa ganda, penetratie, sabotage, terro risme en waar de omstandigheden gunstig zijn, burgeroorlog". „Deze methodes, hoewel gevaarlijk en slecht, zijn desniettegenstaande nog geen open oorlog en kunnen beant woord worden met overeenkomsti ge methodes. Wij hebben daar al blijk van gegeven". vnnr vior nro/Jilznnfon TUUI J ivi ^/i vumwmvii De vier hoofdbeschuldigden, Ziapkof, Ivanof, Naumof en Tsjernof, in het proces tegen de 15 B/lgaarse predikanten, zijn veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Zij zijn mede ver oordeeld tot een boete van een millioen leva. De overige be schuldigden kregen gevangenis straffen variërend van 1 tot 20 jaar. Het Hof deelde mede, dat elf an dere beschuldigden geen misdrijven terzake het verspreiden van „valse en lasterlijke" geruchten over de Bulgaarse regering hadden begaan, ofschoon de meesten van hen het ten laste gelegde tijdens de terecht zitting hadden toegegeven. De predikanten toonden weinig emotie tijdens het voorlezen van de vonnissen. Reeds verlieten de rech ters de zittingszaal, toen een der veroordeelden naar voren stormde en op bewogen toon zijn dank uit sprak voor „de betoonde genade, die het hem mogelijk maakte een nieuw leven te beginnen". ENGELAND OVELEGT MET GEMENEBEST Vier Britse ministers en andere ambtenaren voor de betrekkingen met het Gemenebest zullen naar de verschillende dominions gaan voor dringend overleg over kern problemen, mogelijk ook betref fende de defensie en de expansie van het communisme in Zuidoost- Azië. Volgens een officiële verklaring gaat Lord Listowel, minister van staat voor de koloniën, naar Aus tralië en Nieuw-Zeeland, Patrick Gordon Walker, ondersecretaris voor de betrekkingen met het Ge menebest, naar India, Pakistan en Ceylon, Sir Percival Liesching, permanent ondersecretaris voor de betrekkingen met het Gemenebest, naar Zuid-Afrika en Sir Norman Brook, secretaris van het kabinet, naar Canada. Ontoereikend (J.H.) Wij hebben de verheugen de mededeling gekregen, dat dank zij de grotere aanvoer van vlees, het mogelijk is, deze week een extra vleesrantsoen van 50 gram per week te verstrekken, terwijl met ingang van de volgende week het vleesrantsoen weer op de nor male hoeveelheid wordt terugge bracht. Bij deze prettige mede deling was echter ook een „maar". Er werd nl. aan toegevoegd, dat gezien het feit, dat aan de slagers vooral varkensvlees ter beschik king wordt gesteld en wel voor namelijk spek, men niet een be paalde vleessoort kon eisen, maar genoegen moest nemen met het vlees, dat de slager voorradig had. Trouwens, slagersbonden hadden zich de vorige week reeds met een communique tot het publiek ge wend, met dezelfde mededeling, nl. dat de slagers de laatste tijd in hoofdzaak werden voorzien van varkensvlees, vooral spek, en dat men het hen dus niet kwalijk mocht nemen, wanneer zij de klan ten niet het vlees konden leveren, dat deze verlangden. Nu zal er in het algemeen bij het publiek te gen het verstrekken van varkens vlees, zelfs al is het vet-spek, niet zo'n groot bezwaar bestaan, maar het is belangrijk duurder. Toen de regering enkele maanden geleden overging tot het afschaffen van de verschillende subsidies, werden, om de spanning tussen lonen en prijzen niet al te groot te maken, enkele artikelen op het lage prijs peil gehouden en daaronder be hoorde ook het rundvlees. Maar niet het varkensvlees. De prijs van het varkensvlees werd dan ook gesteld op f 3.40 het kg, maar wie dit niet kon betalen, kón de vlucht nemen in het rundvlees, dat een gulden goedkoper bleef. In het bekende huishoudelijk staatje van het departement, waarin ons werd voorgerekend, dat de f 1.toe slag op het loon voldoende was, om de prijsstijging op te vangen, kwam het varkensvlees dan ook niet voor. Dat kon er niet af. Maar nu moet het er plotseling wel af, want er is practisch geen rund vlees. De mededeling, dat we nu méér'vlees krijgen, maar dat er alleen duur vlees is, dat ver bo ven de officiële departementale raming uitgaat, zal dus voor de meeste gezinnen betekenen, dat dit meerdere vlees toch niet te koop is. In elk geval niet voor die éne gulden toeslag van minister Joekes. Die wordt, voor zover hij dit niet reeds lang was immers de goedkopere kolensoorten, waar in men kon vluchten, zijn ook niet te krijgen meer en meer ontoe reikend. EEN FEDERALISTISCH GELUID Onder het hoofd „onmogelijk" schreef het federalistische blad ,,Warta Indonesia" dat aan de eisen om het republikeinse gezag in Djokja.tc herstellen en om de resolutie van de Veiligheidsraad volledig uit te voeren voorname lijk wat betreft de overdracht van volle bevoegdheid aan de Unci, onder welke omstandigheen ook, niet mag woren voldaan. Indien de B. F. O. enige neiging heeft, zich bij deze eisen aan te sluiten, heeft zij gefaald in de uit voering van haar plichten en is zij te zwak voor haar werkzaamheden. Want nu verwacht men in heel In donesië dat de B. F. O. haar eigen stem zal laten horen. De positie van de leiders der deelstaten mag door deze gebeurtenissen en om standigheden niet worden ver drongen. zij moeten hun eigen weg kiezen. Voor de B. F. O. is nu de tijd gekomen om haar systeem, om alles steeds te laten afhangen van de republiek en Nederland te ver laten. BESPREKING INDONESIë UITGESTELD NEW YORK, 8 Maart (A.N.P.- Aneta). De Veiligheidsraad heeft besloten de bespreking van de Indonesische kwestie tot Don derdagmiddag uit te stellen. Agence France Presse meldt, dat de bespreking is uitgesteld op ver zoek'van de Franse Delegatie, ten einde de nieuwe Franse permanen te afgevaardigde in de Veiligheids raad, Jean Chauvel, die Maandag te New York is aangekomen, in de gelegenheid te stellen met zijn col lega's in de raad contact op te ne men. Van het terrein rond het haven bedrijf Vlaardingen-Oost heeft een chauffeur uit Vlaardingen in het afgelopen jaar ongeveer 400 zgn. landingsmatten ontvreemd, die een waarde vertegenwoordigen van f 100.- per stuk. Hij had zich de medewerking verschaft van een aantal, handlangers onder wie vier expediteurs met vrachtauto's. De matten werden hoofdzakelijk in Rotterdam verkocht voor een prijs variërend van f 60.tot f 85. per rol. Twaalf verdachten werden voor de Officier van Justitie te Rotter dam geleid. Bovendien werd tegen zeven anderen proces-verbaal we gens heling opgemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1