De komende verkiezingen van de gemeenteraad Van de barre tot de spitzen ALKMAAR EN OMSTREKEN f J De balletwereld een open boek KOUSEN Vreemde manier van wraaknemen WEERSVERWACHTING PROTESTEN VEILING-OVERZICHT Marktberichten PAG. 2 Woensdag 9 Maart 1949 Ingezonden Geachte Redactie Met belangstelling reeds ge wekt door uw artikel „Geen groeps candidaten" in uw nr. van 24 Febr. j.l. nam ik kennis van 't bericht van het bestuur van de K.V.P. afd Alkmaar voor de a». gemeente raadsverkiezing. Als het U gegaan is als mij, ge achte redactie, dan zult U ongetwij féld met enige teleurstelling hier van kennis hebben genomen. Het bestuur schijnt van het standpunt te zijn uitgegaan, dat de tegen woordige fractie weer in haar ge heel wordt herkozen en dat het zijn taak is, om slechts enkele plaats vervangers op de candidatenlijst te plaatsen. Een streven naar vernieu wing of versterking van de fractie kan ik hierin niet bespeuren. Heeft het bestuur er wel rekening mede gehouden, dat enkele zittende raadsleden liever zouden willen heengaan en dat onze fractie in de min of meer nabije toekomst voor het feit zal komen te staan, dat zij een (of meer) andere wethouder(s) zal moeten leveren? Als het bestuur gedurende de laatste periode het doen en laten van de gemeenteraad en in het bij zonder van onze fractie heeft ge volgd, zal het m.i. toch tot de con clusie moeten komen, dat een ver nieuwing en verjonging van de fractie vooral met het oog op de toekomst geen overbodige weelde is. Naar wat ik er van gehoord heb. heeft het bestuur geen ernstige pogingen gedaan, om in deze rich ting werkzaam te zijn, doch slechts enkele namen aan de candidatenlijst toegevoegd, zelfs zonder deze nieu we candidaten vooraf te vragen, of zij bereid zijn een candidatuur te aanvaarden. Ik krijg de indruk, dat het bestuur het, zoals meer gebeurd is, aan de „secretaris" heeft overge laten, of zich door deze heeft laten beïnvloeden. Met belangstelling wacht ik af. hoe de leden, die tot 19 dezer in de gelegenheid zijn ook candidaten te stellen, zullen reageren; hoe de com missie voor het politieke adviea door dit bestuur zal worden samen gesteld en hoe deze commissie de uiteindelijke candidatenlijst zal sa menstellen. Ik hoop, mhr. de red- dat deze commissie van een bredere blik op de toekomst zal blijkgeven en het streven naar vernieuwing en verjonging van de fractie in haar advies tot uitdrukkig zal weten te brengen. Tenslotte, mhr. red., zou het niet wenselijk zijn, dat de gemeente-' raadsverkiezing eens in een leden vergadering aan de orde werd ge steld. zoals blijkens berichten in uw blad, in andere afdelingen het ge val is? Het ziet er naar uit, dat de leden in onze afdeling niets anders te doen hebben, dan hun stem uit te brengen: eerst op het politiek ad vies, dat toch niet zal veranderen en tenslotte op de definitieve lijst op de dag der verkiezingen. En als er niets gebeurt, dan vrees ik, dat de lijst der K.V.P. geen lijst zal zijn, die klinkt als een klok. een lijst, die zoals U schreef in uw artikel van 24 Febr. de instem ming zal hebben van het gehele katholieke kiezerscorps. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. N. BERKHOUT Snaarmanslaan 141. NASCHRIFT REDACTIE. Het was na enige aarzeling, dat wij overgingen tot plaatsing van bovenstaand ingezonden stuk; liever hadden wij gezien, dat inzender op een ledenvergaering zijn mening ten beste had gegeven .Nu het er echter naar uitziet, dat dit onder werp niet of te laat op een leden vergadering aan de orde komt, meenden wij, dat de belangstelling voor de gemeenteraadsverkiezing er mee gediend was, als wij aan zijn schrijven plaatruimte verleen den. Inzender veroorlove ons echter enkele kanttekeningen. Wij willen niet verhelen, dat de voorlopige candidatenlijst van het bestuur ook voor ons enigszins te leurstellend was, temeer toen wij bij nader onder,zoek tot de ontdek king kwamen ,dat aan de meeste nieuwe candidaten niet vooraf ge vraagd was, of zij een candidatuur wensten te aanvaarden. 2ij werden er zelfs niet schriftelijk mee in ken nis gesteld, zodat één hunner meen de te moeten veronderstellen, dat het bestuur niet hém, doch iemand anders van gelijke naam bedoeld had. Het is wellicht een werkwijze, die in het verleden altijd gevolgd is, maar daarom is het nog niet de juiste methode. Overigens behoeft de inzender t.a.v. de samenstelling der definitieve can didatenlijst nog niet zo pessimis tisch te zijn; immers.' de leden heb ben nog tot 19 dezer gelegenheid voor aanvulling van de lijst te zor gen en ook daarna kan het bestuur, zo nodig de lijst nog aanvullen. Hoe het politiek za! uitvallen, dat zal afhangen van de samenstelling en de beslissing van de commissie ad hoe en zolang die nog niet bekend is, lijkt het ons beter nog geen ver wachtingen te koesteren. Met inzen der hopen wij, dat deze commissie inderdaad zal streven naar vernieu wing en het oog gericht zal houden op de toekomst. Met de inzender zouden wij 't toe juichen, als de gemeenteraadsver kiezing een onderwerp van discus sie zou uitmaken op een ledenver gadering; daar zouden het bestuur en de te benoemen Adviescommis sie hun voordeel mee kunnen doen. Het zou tevens bijdragen tot verho ging van de belangstelling voor deze belangrijke politieke gebeurte- nü Dat de groslijststemming geen wij ziging in het Politiek Advies zal brengen, zouden wij nog niet zo boud durven beweren; de mogelijk heid er toe is althans aanwezig en het resultaat hangt slechts af van de opkomst van de leden bij deze partijstemming. Red. N.H. Dagbl. ONZE AGENDA CENTRAAL. 8 uur: Rector dr. Holthuizen voor L.T.J., K.A.J, en K.J.M.V, BIOSCOPEN: Harmonie Noodlot, 18 jaar; Victoria: San Antonio, 18 jaar; Ci nema: Warschau Concerto, 14 jaar; A.B.T.: Guerilla- strijders en Huis met de ge heime deur, 14 jaar. APOTHEKEN: Mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. BONNEN HALEN: Donderdag de letters M. en O. D.D.D.-NIEUWS. ALKMAAR. Een strijdlustig D.D.D.-team trok naar St. Pancras Deze wedstrijd was ook van belang voor een prijs in de nederlaagwed strijden, georganiseerd door Dam lust uit Noord-Scharwoude. daar beide clubs met 2321 van Damlust hadden gewonnen. Ook DOS had echter goede moed, door de overwinningen op DID Edam enz., behaald. Van de 25 bon den werden de eersfe 20 voor de beslissingswedstrijd gerekend, waar bij DDD ook nog de sterke spelers M. A. Oud en J. Torna miste. On danks dit werd een duidelijke 24 16 overwinning behaald, terwijl aan de overige 5 borden de einduitslag 55 werd. Na enige wisselende uitslagen van het tweede tiental wisten Raven stijn door een vlotte overwinning, Smolenaars door goede winst in een hekstelling. Oud door goed .positie spel, en Hemels en Woonijk de winst te consolideren. R.K. Tennisclub S.E.T. ALKMAAR. Tennisliefheb- bers, het tennisseizoen staat weer voor de deur. Heeft u al plannen gemaakt? Voelt u er iets voor lid te Worden van een vereniging? Geeft u dan op als lid van S.E.T. U heeft alle voordelen die aan een vereniging zijn verbonden voor gevorderden wedstrijden voor beginnelingen een trainer, voor allen de gezelligheid, aan een goede vereniging verbonden. Wij richten ons vooral tot de jongeren. Verzekert u voor de ko mende zomer een goede en ge zonde ontspanning. Nadere inlichtingen: Mej. G. v. Engelen, Nassaulaan 16; Dhr. J. Woldendorp, Oudegracht 198. DE SOCIALE CURSUS VAN SCHOLA PUBLICA* ALKMAAR. Donderdag 10 Maart om 8 uur begint in Hotel Victory, Langestraat 70, de So ciale cursus met als onderwerp: de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie (P.O.B.). Velen gaven zich reeds als cursist en cursiste op, vele anderen hebben een uitnodi ging ontvangen en het bestuur hoopt hen allen te zien verschij nen. De rode convocatiekaart moet telkens worden meegebracht, want deze dient, na betaling van het cursusgeld, tevens als bewijs van toegang voor alle drie avon den, n.l. 10 en 17 Maart en 7 April. Bewaar dus deze kaart goed. Wie geen kaart in zijn bezit heeft en toch deze cursus wil vol gen, kan deze nog tegen betaling in ontvangst nemen aan de zaal en wel Donderdag vanaf 7.30 uur. Laat u over dit groot sociaal- economisch probleem voorlichten door deze drie uiterst bevoegde sprekers. MIJLPAAL IN DE T. B.C.-BESTRIJDING Nieuwe paviljoens in gebruik ALKMAAR. Dinsdag werden de nieuwe Zweedse paviljoens, die door de Alkmaarse vereniging tot bestrijding van de tuberculose zijn aangeschaft, en die in de on- middellijkp nabijheid van het Cen traal Ziekenhuis zijn gelegen, in gebruik genomen door het opne men van de eerste patiënten. De paviljoens, die over een week of zes a acht geheel in bedrijf zullen zijn, kunnen in .totaal 36 patiënten bergen, verdeeld over vier zalen, twee voor dames en twee voor heren. Het zijn houten gebouwen, die door genoemde vereniging worden geëxploiteerd, terwijl de organisatie en de directe verzor ging berusten bij het Centraal Ziekenhuis. De behandeling der patiënten is bij dr. J. H. H. C. Vrij man, de bekende longspecialist, in goede handen. Opgenomen worden patiënten, die ressorteren onder het district Alkmaar van het consultatiebu reau voor bestrijding van tuber culose, dat reikt van Castricum tot den Helder. VERPLAATSING KANTONCERECHT ALKMAAR. Woensdag 23 Maart a.s. zal het Kantongerecht, tot dusver ondergebracht in het gebouw van de Arrondissements rechtbank, en thans verplaatst naar het voormalige gebouw ..De Unie", officieel in gebruik worden geno men; 24 Maart zal er de eerste zit ting van het Kantongerecht wor den gehouden. ALKMAAR. Voor velen, ook onder de liefhebbers van de ballet kunst, is de wereld van het ballet een gesloten boek, dat maar een en kele keer en dan nog maar ten dele, geopend wordt. Zoals wij eerder reeds schreven, is -de gelegenheid om iets meer van deze kunst te weten te komen vrij zeldzaam en het initiatief van Ma dame Sonja Gaskell, om naast de praktijk van het ballet ook de the orie te brengen .kan dan ook niet genoeg gewaardeerd worden. Dinsdagavond bracht deze, van afkomst Russische balletpaedagoge, die jarenlang o.a. in Parijs heeft gewerkt, met een klein, doch select groepje danseressen en een danseur, op een geheel nieuwe manier het ballet tot het publiek door een le zing, dus theorie, direct door de praktijk gevolgd. Na een inleiding over het ont staan van het ballet, dat wij in de oude volksdansen moeten zoeken, kreeg men de elementaire oefenin gen aan de barre te zien waarbij direct al het verschil tussen volks dans, de meer tot de realiteit en de aarde gerichte dans en de ballet- dans, die het meer in de ruimte zocht, tot uiting kwam. Steeds sterker werden 'deze ver schillen, die het publiek van de „ronde de jambe" via de „pionette" tot de „grand battement" en de voetoefeningen kon volgen. Een en ander gedemonstreerd door Marie- Jeanne van der Veen en Louki van Oven. Ook de Russische volksdans en het verschil daarbij in de Noor delijke en Zuidelijke volksaard kwam naar voren. Pieter van der Sloot danste ter illustratie een Tre- pak waarna Maria Matthijsen een andere volksdans liet zien. Daarna kwamen een zigeunerdans. door Louki van Oven met buitengewone in fijne kwaliteiten, LINKS EN RECHTS ZIET ETALAGE LANGESTRAAT 98 (Advertentie) UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR. De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arron dissementsrechtbank deed Dinsdag uitspraak in de volgende zaken: Johan de K., Amsterdam, over treding Wegenverkeersreglement, appelzaak, f 50.of 40 dagen. Hermanus P. de L., Alkmaar, overtreding wegen vcrkeersregl vrijspraak. Gerardus P. P., Venhuizen, over treding jachtwet, vonnis kanton rechter, f 10. of 5 dagen bevestigd. Jan de B. Medemblik, overtreding visserijwet, vonnis kantongerecht vernietigd en opnieuw veroordeeld Lot f 25,of 10 dagen. Jan B. Urk, overtr. visserijwet, vonnis kantongerecht vernietigd, opnieuw vonnis gewezen en veroor deeld tot f 50.of 20 dagen. Nicolaas P. C. E., Alkmaar, von nis bevestigd waarvan beroep f 6. of 3 dagen. Fokke p. en Albert v. V. Urk, vonnissen kantongerecht vernietigd en beiden veroordeeld tot f 60. of 10 dagen. behendigheid en een gratievolle sou plesse gedanst. De mazurka, de na tionale Poolse dans volgde door Maria Matthijsenven Pieter van der Sloot en vervolgens, overgaande naar Italië en de ontwikkeling der dans vanuit de „Comedia dei arte", een ..Tarantella" van Maria Mat thijsen. Madame Gaskell bracht de dans in Frankrijk ter sprake, waar een verfijning, vooral tijdens de regering van Lodewijk de XIV valt te con stateren en liet een Menuet (op muziek van Bizet) zien. Dan komt met Noverre de panto mime in de dans en later met Maria Taglioni. komt de romantiek tot uiting. Het spitzen-dansen komt in zwang. In Rusland wordt dan plm. 50 jaar lang het ballet beheerst door Marius Petopa. die o.a. de grand pas de deux uit de Notenkraker- suite van Tschaikowski schiep. Deze dans werd op verrassende wijze door Marie-Jeanne van der Veen. die over een perfecte techniek be schikt en zich op uiterst subtiele wijze weet te uiten en door de sterke danser Van der Sloot, op een voortreffelijke wijze gebracht. Daarna de nieuwe stromingen met Isadora Duncan Tokine, wiens ster vende zwaan op muziek van Saint Saëns ook nu nog. zoals wij ervaren konden aan de hand van de pres taties van Louki van Oven, zeer gewild is. Vervolgens ..Les Sylphi des" op muziek van Chopin met Marie-Jeanne v. d. Veen en Pieter van der Sloot. Besloten werd met een bespreking van de figuur van Diaghileff. die de danskunst zeer beïnvloedde en met een dans van Sonja Gaskell zelf, gedanst door Marie-Jeanne van der Veen, Louki van Oven en Pieter van der Sloot. De stof die werd behandeld, was zó interessant, dat men het dialect van de spreekster, hoe scherp ook naar vorend tredend, gaarne voor lief nam. De dansprestaties waren vooral voor Marie-Jeanne van der Veen. Louki van Oven en van Van der Sloot zeer bevredigend en oog sten zeer veel succes, beide dames kregeii dan ook bloemen aangeboden. Helaas kwam de muziek niet zo door. als men het wel had gewenst. Vooral Chopin en Bizet moesten veel van hun charme inboeten. Ove gens een avond die leerrijk was en velen iets schoons heeft geboden. Wij vernamen nog dat de concert directie Ernest Krauss van plan is met deze groep een groot tournee, met dit programma, door het bui tenland te maken. L. S. PARENCOMPETITIE VAN DE BRIDGEBOND De voornaamste einduitslagen van de paren-com,petitie van de Neder landse Bridge-Bond, district Noord- Holland Nrd. luiden als volgt: Hoofdklasse (6 paren): 1. H.H. PlasVink. Alkmaar, totaal 220.33; 2. Fam. Bloemraad, Krommenie, 207.17; 3. H.H. Morelis—Padt, Cas tricum, 204. zie klasse (16 paren): 1. H.H. van EikPeters, Castricum, totaal 232.27; 2. Mw. Goedhart—Hr. Klerk, Koog d. Zaan, 226.68; 3. Fam. Luyt, Krommenie, 222.24; 4. H.H. Klei— Kok. Oostzaan, 221.44; 5. H.H. Spanderde Herder, Wieringen, 213.74; 6. D.D. Klerk—v. d. Lijn, Koog a. d. Zaan, 209.71; 7. H.H. Kui perBonte, Oostzaan, 209.71; 8. Mw. BeekerHr. Kraan, Wieringen 196.60. 2e klasse (16 paren): 1. D.D. Kol- iisCouwenhoven, Purmerend, to taal 246.72; 2. Fam. Abspoel, Wor- merveer. 216.70; 3. Fam. Dietz, Wormerveer, 216.4. D.D, Hal- besmade Jager, Krommenie, 208.35 5. Fam. Smit. Wormerveer, 205.41; Mw. PadtHr. Lute. Castricum, 200.47: 7. H.H. Veerboom—Boom, Oostzaan, 197.63; 8. D.D. Smitv. d. Kleij, Koog a. d. Zaan, 196,96. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ma rijke, dochter van C. J. Brouw en J M. van Weenen; Adriaan W z v. H. van Gooi en J. H. Nijdam Josephus T, M., z. v. P. W. M Aalbers en J. G. Peeters; Wim, z v. W. Rcnooy en P. T. C. J F Elau. Catharina J., d. v. P. H Romer en T. Ruyg. Gehuwd: Gijsbertus Lidorp en Josina A. van Kooten; Jordanus A. van der Vliet en Grietje de Jonge. Overleden: Cornelis Stam, oud 73 jaar, wed. van N. Blom; Hen drika C. Wapstra, oud 84 jaar. wed. v. J. van 't Veen; Syke Dijk stra, oud 48 jaar, gehuwd met J H. Sommer; Theodorus Bakkum, oud 56 jaar, geh. met A. Corfer. Rijwielclub St. Elias HEERHUGOWAARD-ZUID. Dezer dagen hield genoemde club haar jaarvergadering in café Schut te Iieerhugowaard 't Kruis, De voorzitter opende met de Chr. groet en betreurde het, dat de op komst zo slecht was. Hij hoopte dat degenen die er waren de ande ren zouden aansporen trouwer de vergaderingen te bezoeken. Hier na volgde het jaarverslag van de secretaris en het verslag van de penningmeester, welk laatste een klein voordelig saldo aantoonde Bij de nu volgende bestuursver kiezing werden de heren C. Tromp en C. Punt met algemene stem men herkozen. Toen kwam er een gratis verloting, welke zeer in de smaak viel, want allen gingen met een prijsje naar huis. Er waren mooie prijzen door de plaatselijke middenstand beschikbaar gesteld. Dan werd de a.s. Stille Omgang naar Amsterdam besproken. Deze zal gehouden worden van 12 op 13 Maart a.s. Er zal een kort lof gehouden worden in de kerk van de H. Familie aan 't Kruis om 7 uur. Vertrek van Heerhugo- waard-Zuid om twintig voor zeven vanaf de kerk H. Dionysius. Er zal bij de leden worden rondgegaan om te trachten bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de bond wat geld bijeen te krijgen voor de feestgave. In de rondvraag werden nog enkele zakelijke dingen be sproken. Hierna verzocht de voor zitter om zich a.s. Zaterdag en Zondag aan de leiding van het be stuur te houden en hij hoopte, dat velen de tocht zouden meemaken N.K.J.B. bespreekt zomersport IIEERHUGOWAARD-NRD. Maandagavond j.l. vergaderde de N.K.J.B. in haar clublokaal. De heer van Woerkom, voorzitter van de Propaganda-club bracht in ver schillende, tot heden toe duistere zaken, verlichting en opklaring. Overeengekomen werd, dat de propaganda is en blijft een onder deel van de N.K.J.B. en niet, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, om dit te maken tot een nevenor ganisatie van de K.V.P., afd Heer- hugowaard-Nrd. De gelden, welke in het vervolg door de propaganda- club worden verdiend, mogen zij in hun eigen kas storten en dit zal niet in de kas van de N.K.J.B. over gaan. Toch zal de propagandaclub de verplichting houden, om, indien de N.K.J.B. in financiële nood ver- verkeert, deze bij te shaan. Voor de districtdag te Heerhugo- waard-Zuid, zal het bestuur, uit haar leden 3 voetballers aanwijzen die op 1 Mei a.s. kunnen mee voet ballen. 't Punt, omtrent 't welk-imen het slechtste tot overeenstemming Icon komen, was wel de bespreking van de zomersport. Na stemming werd besloten, om een wandel- en athletiek-club op te richten en zich hieraan deze zomer te wijden. CandidaatstelUng HEERHUGOWAARD. Op Maandag 14 Maart a.s. is er ver- adering der K.V.P. der drie afde lingen: Zuid in café Heiligenberg; Noord in café Ursem en 't Kruis in café Schut. Aanvang half acht. Aan de orde komt de candidaat- stelling gemeenteraadsverkiezing GENOOTSCHAP STILLE OMGANG DE RIJP. Dezer dagen ver gaderden in café Blokdijk de le den van het genootschap Stille Omgang te De Rijp. Door de voor zitter, de heer G. Roelofsen, wer den de in een groot aantal aan wezige leden welkom geheten speciaal de Z.E. heer pastoor .Cop pens. Door de secretaris en de penningmeester werd verslag uit gebracht. Het bleek dat het saldo van dit 29e jaarverslag f 50.be droeg. Door de voorzitter werd verslag uitgebracht van de te Amsterdam gehouden centrale vergadering. Verder werd medegedeeld, dat de afdeling De Rijp-Graft op 13 Maart in Amsterdam wordt verwacht. Evenals vorige jaren zal de H. Mis weer worden bijgewoond in het Bagijnhofkerkje. Het vervoer zal weer worden verzorgd door ae N.V. Naco. Naar aanleiding hier van werd medegedeeld, dat er op wordt gerekend, dat alle bede vaartgangers, direct na afloop van de H. Mis, bij de bussen worden verwacht, daar de bussen weer gebruikt moeten worden voor de lijndienst. Een voorstel van de heer D. Commandeur, die, vooral voor degenen die lopende naar A.msterdam zullen gaan, gaarne een half uurtje speling zag, werd verworpen, daar hierdoor gevaar bestond, dat een geregelde terug tocht zou mislukken. Tenslotte werd medegedeeld, dat alle leden, die mee zullen gaan zich vroegtijdig moeten opgeven en om 1.45 uur in het Lof worden verwacht. De bus vertrekt om kwart over twee vanaf de Dam en de H. Mis begint om 4.30 uur, In zijn sluitingswoord verzocht de voorzitter er vooral voor te zor gen dat geen kinderen mee zullen gaan zonder geleide, dankte voor de gezellige sfeer waarin de ver gadering is verlopen en sloot op de gebruikelijke wijze. UIT HET DREO KAMP DE RIJP. Vorige week schreven we reeds, dat het ons eerste elftal niet bepaald meezat in de strijd om het Gouden Kruis, maar dat in de competi'tie betere resultaten wer den bereikt. Dit was ook Zondag het geval. Nu weer werd een punt ontnomen aan een der leiders n.l. Alkmaar. Een zeer verdienstelijke prestatie. In de tweede helft der competitie heeft ons eerste slechts een wedstrijd en dan nog onver diend verloren n.l. tegen S.V.A. Zo zien we, dat er door eensgezindheid en hard werken veel te bereiken is, In de wedstrijd tegen Alkmaar liepen de onzen tot driemaal toe ,'n achterstand in, Het was een goede wedstrijd, die 't aanzien volkomen waard was van het begin tot het eind. Ook nu leidde de heer v. Duyse weer uit uitstekende wijze. Het tweede elftal moest in P'steyn zijn meerdere erkennen. Jongens van het tweede. Verzet ook de bakens, gooi het roer om en ontworstel, je aan de fatale laatste plaats. Jullie bent ongelukkig door het steeds uitkomen met invallers (weer 3 tegen P'steyn), maar zet de tanden op elkaar. Het kan nog ge makkelijk. A.s. Zondag vrije dag voor alle elftallen. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ SCHOORL. In verband met de a.s. verkiezing van leden van de Gemeenteraad op 22 Juni 1949 en de daaraan voorafgaande groslijst stemming, wordt er de aandacht op gevestigd, dat eventuele candidaten tot uiterlijk 17 Maart kunnen wor den ingediend bij de voorzitter, de heer F. G. J. Maeijer of bij de se cretaris de heer P. J. Bijl. Een can didatuur kan gesteld worden door minstens tien leden, die deze can ning dienen te bekrachtigen. Elk didaatstelling door hun handteke- lid mag slechts één candidatuur on dertekenen. Het inwonertal in onze gemeente is gestegen boven de 3000 zodat de nieuwe gemeenteraad zal bestaan uit elf inplaats van zeven leden. De KVP krijgt hierdoor een zetel meer, de verhouding zal er dus niet gunstiger, op worden. De kans op een vierde zetel zal wel zeer gering zijn. hoewel niet geheel uit gesloten. Het is wel van belang, dat il ln alle heng aan dpk wordt geroepen. één candidal? indienen bij de af? Een ieder' dle voor 1 Januari X-?-49 delingssecretaris. Niet uit het oog moet worden verloren, dat ieder lid maar één candidatenlijst mag ondertekenen. Deze gelegenheid is opengesteld tot de algemene, vergadering van 14 Maart a.s. Op deze vergadering zal, zo nodig, de lijst worden aan gevuld door stemming of voor dracht van het bestuur. 23-jarigen en ouderen kunnen zich nog als lid opgeven en mogen dan deelnemen aan de candidaat- stelling tot en met 14 Maart. De candidatenlijsten moeten worden ingediend bij de onder staande secretarissen: voor Zuid bij Jac. Groepveld; voor Noord bij C. J. Plak en voor 't Kruis bij A. Quant. STILLE OMGANG AMSTERDAM. TUITJENHORN. De deelnemers worden er op attent gemaakt, daj de reiszegen voor de fietsers om half zeven wordt gegeven, en niet om kwart voor zeven zoals oor spronkelijk vastgesteld. De reis zegen voor de buspassagiers blijft vastgesteld op kwart over elf. Het vertrek van de fietsers vindt plaats om 7 uur en van de bussen om half 12. 23 jaar was, is stemgerechtigd. Wil men dus aan de groslijststemming deelnemen, die toch voor de partij de eigenlijke stemming is, dan dient men zich onverwijld als lid bij het bestuur op te geven. Het gebeurde in het verieden soms, dat men zich bij de groslijststemming als lid op gaf, terwijl later de kwitantie were geweigerd. Dit kan nu niet meer gebeuren. Men zal zich voor of op ae ledenvergadering van 21 Maart a.s. moeten opgeven. Stille Omgang SCHOORL. Dezer dagen hield het Genootschap van de Stille Om gang zijn jaarvergadering in het lokaal van de heer P- Slijkerman te Catrijp. Uit het verslag van de secretaris-penningmeester, de heer N. P. Bijl bleek, dat de ontvang sten met inbegrip van het kas saldo hebben bedragen f 94,22; de uitgaven f 17,45; saldo f 76,77. Van dit bedrag moeten echter nog 4 retraites worden betaald. Deze re traites werden onder de leden, die zich hiervoor hadden aangemeld, verloot. Door omstandigheden was de verloting van het vorige jaar iets te laat gehouden, zodat dit jaar 4 leden op retraite kunnen gaan. Voor 1948 waren de gelukkigen: VOOR DE MEERVOUDIGE KAMER Alle zegen komt van boven, maar niet in de persoon van P. S. uit Wervershoof, die Dinsdagmiddag voor de Meervoudige Kamer van de Alk maarse arrondissementsrechtbank terecht stond. Als S. naar beneden kwam, bracht hij weinig goeds me de. Dat ondervond de heer B. S. uit Wervershoof, bij wie verdachte tweemaal in had gebroken. De eer ste keer kwam hij naar beneden, open te breken, de tweede keer maakte hij een gat in het plafond door de zolder boven de keuken van de huiskamer en daalde zo af, om zich resp. f 5 en f 1 toe te eige nen. Later hield hij twee weeklo nen, tesamen ongeveer f 59, die hem ter uitbetaling waren toever trouwd, achter. De rapporten vielen niet mede en ook de Officier van Justitie, mr. Holsteyn, was over deze gedragingen, die tevens als wraakoefening tegenover de vroe gere patroon van de jongen bedoeld waren, niet erg te spreken. De eis werd 1 jaar gevangenis, waarvan een half jaar voorwaardelijk en één jaar „Koningslust". Het is niet best hè? aldus maakte de president, ..nr. Krabbe, er een eind aan. Een meevallertje. Sjake S. uit Zwolle had het vorig jaar September in Hoorn aan het Kleine Noord, bij de rijwielhande laar Reus, een fiets gehuurd en deze niet teruggebracht, maar in Amster dam verkocht. In genoemde zaak had hij drie mannen zien staan en van éen van hen had hij de fiets in ontvangst genomen. De huur was echter niet ingeboekt, de rechtbank kon over het geval weinig te weten komen, evenmin als over de per soon van verdachte zelf; wat er naar voren kwam, was echter niet best. Want in Zwolle heeft hij al eens anderhalf jaar gekregen en nog eens vier maanden. Nu wilde de Officier van Justitie er nog eens acht maanden bij doen. Maar mr. Lesterhuis, de raadsman, voerde aan, dat het strafbaar feit niet in Hoorn, maar in Amsterdam was ge pleegd, daar immers had S. het voornemen gekregen, om de fiets te verkopen. Het bewijs van dit geval kwam alleen van de eigen verkla ring van verdachte en had dus geen rechtsgeldigheid. Na Raadkamer sprak de rechtbank S. vrij. medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. OOSTELIJKE WIND Matige, af en toe vrij krachtige wind uit oostelijke richtingen. In het algemeen meer bewolking dan vandaag maar overwegend droog weer. Vannacht meest lichte vorst en morgenmiddag temperatuur enkele graden boven het vries punt. de heren P. Praa't Jacz., en Kaandorp Fzn. en voor 1949 de he ren J. Delis en P. Ori.i. De winnaars krijgen een jaar tijd om hiervan gebruik te maken. SCHOORL. De deelnemers aan de Stille Omgang wordt be kend gemaakt, dat Zaterdagnacht om 12 uur het Lof begint in de parochiekerk. De bus vertrekt om half één naar Amsterdam. Alle 44 plaatsen zijn bezet, zodat degenen, die zich niet op tijd heb ben gemeld, alleen nog met de extra-trein mee kunnen, waarvoor Haartjes in Alkmaar zijn te ver krijgen Aanbesteding EGMOND AAN ZEE. B. en W. van Egmond aan Zee hebben aanbesteed de bestratings-, riole rings- en andere werken op en rond het oude Pompplein. Hoogste van de 25 inschrijvers was de fir ma de Rooij uit Hoofddorp met f91.297.en de laagste de Firma Bunschoten uit Haarlem met f 43.747,De gunning zal binnen een maand plaats hebben. W.B.S.V.-NIEUWS BEEMSTER. Uitslag 6 Maart 1949: WBSV 1—Purmersteyn 2 4—1, Deze wedstrijd werd voor het Gouden Kruis gespeeld. De uitslag is enigszins geflatteerd, daar P. het grootste deel in de meerderheid is geweest. P. trapte af, maar W. zette eerst enige aanvallen op over rechts, die niets opleverden. Het veld was zeer glad, waardoor het spel niet tot zijn recht kwam. Na 10 min. had midvoor Roet sue ces, toen hij met de bal tussen de F.-backs doorglipte. P. kreeg een klein overwicht, doch het spel werd te kort gehouden, waarmee onze backs wel raad wisten. W. daaren tegen gooide het Spel open en uit een voorzet van rechts, was het nu de linksbuiten die de stand op 20 bracht. Ook P. zat niet stil, hun midvoor wist met een keihard schot te doel punten 21. Nog eenmaal zou er gescoord worden voor de rust en wel door de W.-midvoor, die drie tegenstam ders passeerde en de P.-keper geen schijn van kans gaf 3—1: Na de rust is P. overwegend ster ker. Vele schoten gaan echter over of naast, terwijl in vele gevallen de W.-verdediging erger wist te voor komen. De aanvallen van W. zijn echter gevaarlijker door het verre opdringen van de P.-verdediging. In de laatste minuten kreeg W. 'n vrije trap te nemen, even buiten het beruchte gebied. De keper wist de bal niet voldoende weg te werken en onze midvoor bezorgde W. het vierde doelpunt. Even later floot de scheidsrechter het einde. Dit was de derde wedstrijd voor W. om het Gouden Kruis en even als de vorige twee zijn ook nu de punten thuis gebleven. Klokkekomst BURGERBRUG. Einde van de volgende week zal een klokke- transport uit Aarle-Rixtel ons de lang-verwachte „Willebrord" bren gen. Twee transporteurs zullen hem dan afladen en vóór in de stille kerk tentoonstellen. (O, won dere warwinkel van de Nederland- Se taal, waarin klok vrouwelijk is en nu door hem aangeduid moet worden.) Enfin, 's avonds zal de Hoogeerw, Beken onze herboren klok komen wijden. „Latinisten" zullen als randspreuk kunnen ontcijferen: Mijn naam is Willebrord. ik ben geboren in 1866, door Duits geweld gedood in 1943, doch in 1949 herbo ren. Ik loof God, roep het volk bij een. beween de doden en luister de feesten op." De daarop volgende dag zal het uitgeruste transport-„duo" gaan takelen en de klok door het ver wijde galmgat op zijn plaats bren gen. Ook zullen zij een nieuwe schommelas aanbrengen. Dan kan Willebrord,' zijn rand spreuk gedachtig, het werk begin, nen. Hoe feestelijk zullen de klokke- klanken klinken en ons tijdig in de tijd aan Den Tijdloze doen denken. ZELDZAAM MILITAIR JUBILEUM Overste Siliacus gehuldigd Een zeer groot gezelschap was Maandagavond in de Cadiclub „Prinses Irene" te Amsterdam bij een om de 67-jarige luitenant kolonel J. C. A. Siliacus, hoofd van de dienst Beheer Achterge laten materieel, te huldigen in verband met zijn 50-jarig dienst- jubileum. Dit is wel een zeer uitzonder lijke gebeurtenis in de militaire wereld en het was dan ook niet te verwonderen, dat vele hoofd officieren van hun belangstelling blijk gaven. De hoogste chef van de jubilaris, luitenant-generaal J. J C. P. Wilson, kwartiermeester- generaal, sprak overste Siliacus toe namens de meerderen, colle ga's en minderen en overhandigde rem een geschenk in de vorm van een zilveren rookgarnituur. Hij zeide o.a., dat overste Siliacus een vaardigheid en kennis van de ma- terieeldienst heeft verworven als geen ander. Spreker bestempelde overste Siliacus als een officier van de oude stempel, die eerlijk, oprecht, vastberaden is en een grote plichtsbetrachting betoont. Na hem sprak luitenant-kolonel W. Th. C Baron van Boetzelaer, garnizoenscommandant van Am sterdam, namens de minister van oorlog, die zelf niet aanwezig kon zijn. Overste Siliacus dankte voor de .ebrachte hulde en zeide: .Wij rebben onze plicht gedaan en zullen die blijven doen voor Ko ningin en Vaderland". Op de vergadering van de Pro test-commissie van de KNVB op Zondag 13 Maart a.s; te Amsterdam SCHERP PROTEST VAN PATRIARCH MAXIMUS IV Tegen vervolging in Bulgarije en Hongarije CAIRO, 8 Maart (K.N.P.). De Melchitisch -Katholieke Patriarch van Antiochië, Alexandrië, Jeruza lem en het gehele Oosten heeft in een herderlijk schrijven zijn scherpe afkeuring uitgesproken over de deelneming van Patriarch Alexei van de Russisch-Orthodoxe Kerk te Moskou en Patriarch Jus tinian Marina van de Roemeens- Orthodoxe Kerk aan de vervolging van de Katholieken van de Oos terse Ritus, evenals over de maat regelen van de communisten tegen de Katholieke Kerk. Patriarch Maximus IV schreef deze herder lijke brief ter gelegenheid van de arrestatie en veroordeling van Kardinaal Mindszenty. EEN KLEERMAKER MET VEEL FANTASIE Een dominee te Amsterdam ont ving Maandag bezoek van een 28- jarige «jongeman, die hem vertelde rechtstreeks uit de Russische zone van Duitsland te komen. Hij zou zo vertelde hij in de oorlog als dwangarbeider naar Duitsland zijn gevoerd en na de bevrijding door de Russen zijn meegevoerd en geprest in een steengroeve te wer ken. Hieruit had hij onlangs kun nen ontsnappen. De vraag was nu hoe verder te gaan, want hij had geen geld. De dominee vond het toch maar beter eerst eens de politie te waar schuwen. Deze bleek zeer geïnte resseerd, want de jongeman was in werkelijkheid een 28-jarige kleer maker uit Schiedam, die na stof van zijn klanten te hebben verduis terd, in Augustus van het vorige jaar was verdwenen om zich aan arrestatie te onttrekken. Bovendien was zijn rol in de oorlog minder fraai dan hij voorstelde. Hij is n.l. lid geweest van de Wache und Schutz-dienst. Het gratis reisje naar Schiedam verschafte de poli tie hem. LANGENDIJK Aan het einde van ons vorig overzicht schreven we, dat het voor de Langedijk goed zou zijn als we een paar weken kou kregen. Deze heeft nu direct haar stempel gedrukt op de prijzen aan de veilingen. Met name de rode en gele kool werden direct veel vlot ter verkocht, terwijl de noteringen stegen. Minder gunstig gaat het nog met het product witte kool. Er werd wel iets meer verkocht, maar nog lang niet alle partijen konden 'n koper vinden. Voor het product peen is een ge heel nieuwe regeling ingevoerd. Voor dit product gelden nu drie prijzen: a. peen, verladen voor de Groefex, bracht resp. f 7.— voor peen II en f 6.voor peen III op; b. peen voor vrije export wordt ver kocht voor f 5.50 per 100 kg; c. de binnenlandse handel kan de peen kopen voor f 2.50 per 100 kg. Voor bovengenoemde prijzen wordt ech ter lang niet alles afgenomen. De peen welke onverkoopbaar is wordt uit de markt genomen, gedenatu reerd en verkocht voor veevoer. De tuinders, die peen aanvoeren, krij gen direct uitbetaald f 4.50 per 100 kg en betalen geen heffing. De meer-opbrengst van de Groefex- peen en de peen voor vrije export wordt in 'n „potje" gedaan. Ook wordt in deze „pot" gestort de hal ve opbrengst van de peen welke voor veevoeder is verkocht. Deze pot"' wordt later ponds-ponds ge- wijze onder de peen-aanvoerders verdeeld, zodat men dus op de prijs van f 4.50 nog 'n toeslag kan ver wachten. Rode kool Aanvankelijk hetzelfde beeld als orige week. Na Woensdag kwam hierin verandering speciaal de klei ne kool (2 a3 p.) zeer graag met oplopende prijzen tot f 16.— per 100 kg. Grote kool (56 p. en gi oter) bleef ook nu nog onver koopbaar. Gele kool Ook voor dit product waren Don derdag en Vrijdag de beste dagen. Oplopende prijzen tot f 14.50 per 100 kg. Zaterdag was het iets min der tengevolge van 'n overvoerde markt. De hoogste notering was '-oen f 13.70 per 100 kg. PURMEREND, 8 Maart. Vee. markt: Totaal 427 stuks runderen; 70 vette koeien (levering); 199 gel- dekoeien f 320—520, handel stug; 110 melkkoeien f 475—820, handel stil; 18 pinken f 280—300, handel stug stieren f 375—450, handel stug; 22 graskalveren f 175-240, handel ma- tig, 896 nuchtere kalveren voor de levering en voor de fok f 32—70, handel kalm, 20 vette varkens (levering), 527 biggen 40—75, han del goed; 391 schapen f 46—62, han del matig en lammeren f 75'115- 53 bokken en geiten f 20—80, handel stug; 47 paarden f 350—650, handel stug Totaal aantal dieren 2361 Pluimveemarkt: 2500 oude kippen en hanen (witte en rode) f 2.50—2 75 kg: 100 hennen f 5—8.50 p st., 1300 jonge hanen (blauwe) f 2.10 okn ,per .kg; 150 eenden f 2—4.50 p.st. 200 konijnen f 1—9 p st BEVERWIJK, 7 MaartWitlof waspeen 10—27, rabarber 28—32, spruiten 35—92, boerenkool 15—35, groene kool 15-31, gele kool 7—13, rode kool 7—16, prei 7—20 U1snn „4~u' knollen 2—10, kroten 78™72 breekPeen 2.50-7, spinazie TEXEL, 7 Maart. 5 koeien 450—600; 12 biggen f 55—70 7 koeien, 34 kalveren en 1 ram' voor ae levering. AVENHORN, 8 Maart. 320 kg sprmtkool 46-58, 11.400 kg rode il'fin To=ó20.' 13'200 kg gele kool 8250 kg bieten I 6.— II L70; 4050 kg witlof I 56—63, II 48-58 500 kg prei I 12-13; 82.400 kg peen II 7—, III 2.60—6.00 ENKHUIZEN, - Visserij - Aan gevoerd door 6 vaartuigen 183 pond snoekbaars; 271 pond baars 56—58, 318 pond blei 11—22 et, p pond WARMENHUIZEN, 9 Maart !L°°° kg gele k°o1 11.50—14 70; 120.000 kg rode kool 12.80—19 70 afw. 7.30—10.10: 30.000 kg witte kool 9.40—10,40. LANGENDIJK, 9 Maart. 63 000 kg rode kool 12.80—17.90; 68.000'kg gele kool 12.40—15.20; 73 000 kg witte kool 9.40—10.40: 1000 kg wit lof sort. I 53—60. sort. II 40—49' 15.000 kg peen 2.50—7; 14.000 kg uien 60—9.60 NRD.-SCHARWOUDE. 9 Maart. 91.000 kg rode kool 12.80—19.90 afw "—15,40. 28.00D kg gele kooi 12—17.30 zullen o.a in behandeling 1 komen afw. 8.10—13.30. 97.000 kg witte kool de protesten. Westfriezen Grass- 9.4010,40, 25.000 kg peen 2 50—7 00 hoppers en Grasshoppers—De Rijp. I 13.000 kg uien 4,20—9,80.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2