Vrage n rondom het befaamde „England-spie!" Mansholt verdedigt zijn nieuwe koers" r Geuren uit de familie-keuken! RADIO Stabilisatie van de prijzen Samenstelling Belgisch elftal Kinderhulde tevens nationale loterij EEN ZOMERIDYLLE" NlG-OVERZICHT kt berichten PAG. 3 Van het binnenlandse front Zei U iets? Regering-Soen Fo afgetreden Dit jaar effectieve vacantiespreiding SLIJKHUIS BLIJFT ONGENAAKBAAR Van Dam weer naar Parijs rr Briei's nieuwe Stadionspel J Duidelijk? IP PROTEST VAN RCH MAXIMUS IV 'rvolging in Bulgarije 2n Hongarije 8 Maart (K.N.P.). De [-Katholieke Patriarch hië, Alexandrië, Jeruza- gehele Oosten heeft in ■rlijk schrijven zijn fkeuring uitgesproken elneming van Patriarch de Russisch-Orthodoxe oskou en Patriarch Jus- ina van de Roemeens- Kerk aan de vervolging itholieken van de Oos- evenals over de maat- 1 de communisten tegen lieke Kerk. Patriarch V schreef deze herder ter gelegenheid van de en veroordeling van Mindszenty. LEERMAKER MET EL FANTASIE inee te Amsterdam ont- 3ag bezoek van een 28- eman, die hem vertelde s uit de Russische zone and te komen. Hij zou 1de hij in de oorlog irbeider naar Duitsland 3 en na de bevrijding ssen zijn meegevoerd en een steengroeve te wer- it had hij onlangs kun- ppen. De vraag was nu te gaan, want hij had tee vond het toch maar eens de politie te waar- ieze bleek zeer geïnte- ant de jongeman was in id een 28-jarige kleer- Schiedam, die na stof tnten te hebben verduis- jgustus van het vorige /erdwenen om zich aan e onttrekken. Bovendien >1 in de oorlog minder lij voorstelde. Hij is n.l. van de Wache und st. Het gratis reisje 3am verschafte de poli- DIJK - Aan het einde >rig overzicht schreven voor de Langedijk goed we een paar weken kou ze heeft nu direct haar irukt op de prijzen aan t. Met name de rode en verden direct veel vlot- it, terwijl de noteringen ider gunstig gaat het t product witte kool. Br ts meer verkocht, maar iet alle partijen konden nden. product peen is een ge- e regeling ingevoerd, roduct gelden nu drie peen, verladen voor de acht resp. f 7.voor 6.voor peen III op; vrije export wordt ver- 5.50 per 100 kg; c. de handel kan de peen 2.50 per 100 kg. Voor ide prijzen wordt ech- t alles afgenomen. De onverkoopbaar is wordt kt genomen, gedenatu- rkocht voor veevoer. De e peen aanvoeren, krij- ritbetaald f 4.50 per 100 len geen heffing. De igst van de Groefex- peen voor vrije export „potje" gedaan. Ook te „pot" gestort de hal van de peen welke Ier is verkocht. Deze later ponds-ponds ge- de peen-aanvoerders lat men dus op de prijs log 'n toeslag kan ver- Rode kool lijk hetzelfde beeld als Na Woensdag kwam idering speciaal de klei- 53 p.) zeer graag met prijzen tot f 16.— per °te kool (5—6 p. en f ook nu nog onver- Gele kool dit product waren Don- Vrijdag de beste dagen, prijzen tot f 14.50 per erdag was het iets min- lge van 'n overvoerde hoogste notering was per 100 kg. ND, 8 Maart. Vee. aal 427 stuks runderen; en (levering); 199 gel. 0520. handel stug; 110 475820, handel stil; 280300, handel stug; 75—450, handel stug; 22 f 175240, handel ma iltere kalveren voor de voor de fok f 32—70, 20 vette varkens 27 biggen 40—75, han- schapen f 46—62, han. lammeren f 75115- 53 -eiten f 20—80. handel rden f 350—650, handel aantal dieren 2361, "kt: 2500 oude kippen ïtte en rode) f 2.50—2.75 hennen f 5—8.50 p st., lanen (blauwe) f 210 150 eenden f 2—4.50 p.st. f 19 p. st. K, 7 Maart Witlof 'en 10—27. rabarber en 3592, boerenkool kool 1531, gele kool kool 716, prei 720, knollen 210. kroten kpeen 2.507, spinazie Maart. 5 koeien biggen f 55—70. 7 alveren en 1 ram voor 8 Maart. 320 kg —58. 11.400 kg rode 20, 13.200 kg gele kool kg bieten I 6.— II -ltlof I 56—63. II 48-58 1213: 82.400 kg peen 60—6.00. •N. Visserij Aan- 6 vaartuigen 183 pond ■71 pond baars 56—58, 1122 ct. p. pond. HUIZEN. 9 Maart gele kool 11.50—14 70; 'de kool 12.8019.70, 10; 30.000 kg witte 40. [JK. 9 Maart. 63 000 12.80—17.90; 68.000 kg 40—15.20; 73.000 kg 40—10.40: 1000 kg wit- 60. sort. II 40—49; 2.507; 14.000 kg uien (VRWOUDE. 9 Maart. kool 12.80—19.90 afw kg gele kool 12—17.30 97.000 kg witte kool 00 kg peen 2.507,00,, 4,20—9,80. Woensdag 9 Maart 1949 De brochure van de verdediger van v. d. Waals, mr. v. d. Starp, waarin deze aan de leiders van het z.g. „Englandspiel" zeer scherpe vragen en verwijten stelt, heeft niet alleen in de vaderlandse vijver, maar ook daar buiten nogal enige deining veroorzaakt. Ze was aller eerst een aanleiding voor een van de grote spelers in dit lugubere spel, die onder de schuilnaam van Noël de Gaulle, ook iets over dit „spel" gepubliceerd had, zijn mas ker af te werpen, waarbij toen bleek, dat wij te doen hadden met de majoor van de Nederl. Generale Staf, de Graaf, die tijdens de bezet ting in Londen vertiefde. Deze be streed weer de brochure van Mr. v. d. Stap, maar kon toch niet ont kennen. dat or in Engeland dingen gebeurd zijn, die op zijn zachtst ge zegd, nog steeds volkomen onbe grijpelijk zijn. Ook de mededelin gen van deze Ned. majoor, lieten niet de minste twijfel over aan het feit. dat tal van Ned. jonge kerels op laakbare wijze de Duitsers in handen zijn gespeeld. Zowel in de brochure van Mr. van der Stap als nu door majoor de Graaf werden zeer ernstige be schuldigingen aan het adres van Engeland gericht. Dit was voor het Engelse blad de Manchester Guar- diap aanleiding, zich ter bevoegder plaats in Engeland te wenden, om een verklaring. Het resultaat hiervan heeft men, in ons blad van Zaterdag j.l. reeds kunnen lezen, maar daarbij zal geen andere conclusie mogelijk zijn ge weest, dan dat de Manchester Guar dian eigenlijk met een kluitje in het riet is gestuurd. Men erkende, dat in de zomer van 1942 de eerste Ned. agent boven bezet Ned. ge bied is uitgeworpen en dat men niet voor eind 1943 in de gaten had, dat al deze gedropte Ned. agenten in Duitse handen vielen, omdat Schreieder over de Engel se code beschikte. Het is nu juist de grief van Mr. v. d. Starp, dat men dit in Engeland in 1% jaar niet ont dekte, terwijl men het onmiddellijk had kunnen weten, indien men de code van de gevangen genomen Ned. agenten behoorlijk had nage keken. Want volgens de in Enge land ontvangen instructies voor een code die gebruikt moest worden als" men in handen van de vijand ge vallen, voor deze moest zenden, was direct merkbaar geweest. Boven dien hebben wij nog altijd het feit, dat twee uit Haaren gevluchte agenten, die weer naar Engeland wisten te ontkomen in de zomer van 1943 en daar meedeelden, dat de Duitsers over de code be schikten en daardoor alle gedrop- ten onmiddellijk gevangen genomen werden, zonder meer in de gevan genis werden geworpen en daar PROGRAMMA HILVERSUM, 301 M. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 The Melachrino Strings, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Muziek houdt lit, 9 40—10.00 Schoolradio, N.C.R.V.: 10.00 Suite no. 7 in g, Handel, 10.15 Morgendienst, 10.4511.00 De Ver enigde Zangers van Fred, Roeske, K.R.O.: 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Piano, 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Lunchconcert door Dolf van der Linden en zijn Metro- pole Orkest, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws en Boekennieuws, 13.25 Vervolg Lunch concert, 13.4514.00 „Rocromme" N.C.R.V.: 14.00 Het Promenade- Orkest o.l.v. Benedict Silberman, 14.40 Even onder ons, 15.00 Benja- mino Gigli, tenor, zingt enkele Ita liaanse liedjes, 15.15 Piano, 15.30 Het Nederlands Kamerkwartet, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Sonate in e op. 89 no. 1, Max Reger, 17.00 Het Radio Jeugdjournaal, 17.37 Vivian Hind, altviool en Juup Raphael viool, 17.50 „Wat biedt de N.C. Reisver. in het reisseizoen 1949?", 18.00 Le ger des Heils kwartier, 18.15 C.W.V.- Kwartier, 18.30 Regeringsuitzending, 19.00 Nieuws, 19.15 Frans Hasselaar op het orgel van de Westerkerk te Amsterdam. 19.30 Het actueel ge luid, 19.45 De Regerings Voorlich tingsdienst antwoordt, 20.00 Nieuws, 20.05 Programma proloog, 20.15 Len teboden, een Studio-Steravond, 21.30 Familiecompetitie, 22.00 gr. muziek 22.05 De vaart der volken, 22.25 Duo George van RenesseFelix de No bel (piano vierhandig), 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Het Kopenhagens Radio Symphonic Orkest, 23.5724.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II, 415 M. A.V.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15—7.50 gramofoonmuziiek, V.P.R.O.: 7.50 8.00 Dagopening, A.V.R.O.: 8.00 Nieuws en weerrapporten, 8.15 Ochtendvaria, 8.55 Korte gesprek ken van vrouw tot vrouw, 9.00 Gra- mofoonmuziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Een lied gaat de wereld rond, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Kleutertje luister!, 11.00 Orgelconcert uit de Martini kerk te Groningen door Cor Baten burg, 11.45 Voordracht door Emile Kellenaers, 12.00 Het Lyra trio, 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Pierre Palle, piano. 13.00 Nieuws, 13.15 gr. muziek, 13.20 Het orkest van Bandi Balogh, 13.50 Enige opnamen van 't Franse zangeresje Michèle Aubert, 14.00 Van berg tot cement. 14.20 Solistenconcert, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 Assortimento een programma van Jan van Herpen (XVII), 17.00 Avro-kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week?, 17.30 Tips voor modelvliegtuigbouwers, 17.35 Kwintet Johnny Meyer, 17.50 Rijk over zee, kinderhoorspel, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje door Aad van Leeuwen, 18.30 Les gars de Paris o.l.v. Frans van Cappelle, 19.00 Kobus Kwint, hoorspel, 19.10 Avro's avondschool. 19.45 pr. pl., 20.00 Nieuws, 20.05 In het radio zoek licht, 20.15 Het Kamerorkest o.l.v. André Rieu, De getemde feeks, hoorspel, 22.15 Musicorda, 't strijk orkest van Hugo de Groot, 22.45 Pij lers van Nederlands welvaart, 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Droomland (gr. platen) onverhoord bleven zitten. Terwijl men lustig doorging met de ont dekte code te gebruiken. De ver klaringen van 'de Manchester Guar dian hebben dan ook heel wei nig opgehelderd, integendeel zij hebben nog meer de gedachte ge suggereerd, dat er hier opzettelijk wat verborgen moet worden gehou den. Majoor de Graaf verklaart dan nu ook na deze z.g. onthullingen in Engeland, dat vast staat, dat er van Engelse zijde verraad in het spel is geweest en men deze zaak niet af kan doen met de kwalifi catie „vergissingen". Deze zaak wordt dan ook steeds geheimzinni ger en afschuwelijker. Het wachten is nu maar op de „parlementaire Enquête Commissie. Laten we ho pen. dat deze het beruchte „Eng landspiel" geheel uit de doeken zal doen. Bedenkelijke geuren uit de familiekeuken Dat er ook tussen katholieke bladen onderling meningsverschil len zijn, kan zeker geen aanleiding tot verontrusting vormen. Ook niet als men aan die geschillen op soms luidruchtige wijze uiting geeft. Zelfs in het beste gezin, vechten de kinderen onderling wel eens een robbertje. Iets anders wordt het echter, wanneer deze geschillen niet meer berusten op een bepaald inzicht, maar een zakelijke concur rentie ondergrond krijgen. Dan zou er inderdaad van kwalijk riekende dampen uit de familiekeüken ge sproken kunnen worden. De pole mieken tussen twee kath. weekbla den „De Nieuwe Eeuw" en „De Linie" wekken sterk de indruk, dat bier meer zakelijke concurrentie motieven in het geding zijn, dan bepaalde meningsverschillen. De wijze waarop bijv. „De Nieuwe Eeuw" in haar laatste nummer schrijft over het optreden van de heer Siebesma in de Partijraad, doet niet bepaald sympathiek aan. Op niet minder dan twee plaatsen komt het Helmondse weekblad op deze zaak terug, waarbij zij niet ver zuimd er duidelijk op te wijzen, dat de heer Siebesma de Indische re dacteur van „De Linie" is, er aan toevoegende, dat dit optreden van de heer Siebesma, duidelijk aan toonde met welk een eigenaardige kennis van zaken „De Linie" in de Nederlandse politiek ronddanst. Op een andere pagina, in een ander ar tikel, wordt de heer Siebesma ook gekraakt en o.m. opgemerkt, dat hij onjuiste mededelingen lanceerde over een verklaring door minister Drees in de Kamer afgelegd. Het is inderdaad juist, dat men van de zij de van de bestuurstafel met deze methode getracht heeft de heer Sie besma buiten gevecht te stellen. Maar onze lezers weten ook, uit 'n mededeling van onze parlementaire medewerker, die de handelingen er op nageslagen heeft, dat de heer Siebesma minister Drees volkomen juist geciteerd heeft en de methode, waarop hij in Utrecht buiten ge vecht gesteld is, dus niet bepaald 18 karaats was. In elk geval mist de felle critiek van „De Nieuwe Eeuw" op de heer Siebesma daardoor een belangrijk zakelijk element en wekt zij sterk de indruk, dat er andere mindei verheffende motieven aan ten grondslag liggen. En dit soort pole miek in de katholieke pers is niet zonder bedenking. Koning George wordt geopereerd Ter bevordering van de bloed circulatie in het rechterbeen zal ae Britse koning dezer dagen een kleine operatie ondergaan, zo wordt van het Buckingham Palace meegedeeld. De gezondheidstoe stand van de koning was verder uitstekend en er was geen reden tot ongerustheid. President Truman is waar lijk een man, „a tru(e)man Het is verleden week verteld in het Handelsblad: in de ver kiezingscampagne had men in radio-commentaren beweerd, dat er iets niet helemaal in orde was met het particuliere leven van zijn huishouden. Zijn vrouw en zijn dochter werden beklad. Toen heeft Truman de spreker ontboden en hem gezegd, dat hij hem zou.doodschieten, als hij het lef had, om dat nog eens te doen. Men mocht van hem in de verkiezingsstrijd veel bewe ren, maar zijn vrouw en doch ter diende men daarbuiten te houden. Dat was ridderlijk van Harry, maar de manier, waan op hij die ridderlijkheid toon de, trok in het land van de on begrensde mogelijkheden nog al de aandacht! Truman zou het wat zachter kunnen doen, en in de leer gaan bij minister Mansholt, die in een bepaald geval een persoonlijk feit met een oorvijg afdeed. Trouwens, ook in Amerika zal de soep wel niet zo heet gegeten wor den, als ze wordt opgediend. Maar boven alles straalt toch uit het ridderlijk gevoel, dat deze man bezielde en dat bij hem in de hitte van de poli tieke strijd niet gedoofd bleek. In zulke omstandigheden ne men we het risico van kracht termen er maar bij. Om Joe Louis' titel Abe Green, de president van de „National Boxing Association", heeft medegedeeld, dat Lee Savold de voorkeur zal hebben om tegen de winnaar van de wedstrijd Ezzard CharlesJoe Walcott uit te komen. (Van onze parlementaire redacteur) DE EERSTE KAMER deed gisteren twee begrotingshoofdstuk ken in één middag af. Bij de begroting van minister Mans holt viel,, evenals aan de overzijde van het Binnenhof het geval was geweest, de nadruk op de nieuwe koers in de landbouw politiek. De heer Rib (A.R.) scheen deze middag wel uit een rib van de socialistische bewindsman gemaakt te zijn. Meer vrijheid, allemaal goed en wel, maar de overheid moest zich toch gereed houden om op tijd te kunnen ingrijpen. Er zijn risico's, die de particuliere ondernemer niet kan dragen. De heer Kolff (C.H,) was zo billijk om te erkennen, dat zij die zo om vrijheid geroepen hebben, nu ook de consequenties van die vrijheid moeten aan vaarden. De Overheid zou echter niet al leen de slechte risico's op de boer mogen afwentelen, maai- hem nu ook de goede mogelijkheden moe ten gunnen. In zijn antwoord zeide de minister, dat zijn landbouwpoli tiek gericht is op het scheppen van bestaanszekerheid voor boeren, tuinders en landarbeiders. Wij moe ten trachten te komen tot een zo danige productie, dat stabilisatie optreedt in de prijzen. Met de heer Verhey (K.V.P.) was de minister het eens, dat hierbij planmatig zal moeten worden te werk gegaan. In tijden van overschotten moeten echter andere methoden worden toegepast dan in tijden van schaar ste. Ook in het nieuwe systeem blijft het mogelijk de markt door prijsgaranties te steunen. Vooral van belang was de toezegging van de minister, dat het geenszins zijn bedoeling was de boer alleen de slechte risico's te gunnen, integen deel hij zou ook de goede kansen krijgen, want zo alleen kan men komen tot dragelijke risico's. De minister wil het georganiseer de bedrijfsleven zoveel mogelijk de verantwoordelijkheid laten voor het ontwerpen en uitvoeren van maatregelen. Nieuwe voorstellen van de St., v. d. Landbouw had hij kort geleden ontvangen, dit in ant woord op een vraag van de heer Verhey (K.V.P.) De minister ont kende, dat het gebeurde met de aardappelen een argument zou mo gen zijn om aan de nieuwe land bouwpolitiek te gaan twijfelen. De Overheid heeft zich aan het begin van het seizoen bereid ver klaard om alle goede aardappelen tegen een redelijke prijs over te nemen. Hiervan is niet in ruime mate gebruik gemaakt omdat men de termijn te lang vond. De heer De Deugd, één der beelden van de Kathedraal te Straatsburg, dat te zien zal zijn op de ten toonstelling van Elzasser Kunst, welke van 12 Maart tot 7 Juni a.s. in het Museum Prinsenhof te Delft wordt gehouden. Hoogland (P.v.d.A.), die gevraagd had wat de Overheid op dit moment doet, antwoordde de bewindsman, dat de regering thans ook de aard appelen uit de markt neemt, die geen consumptieaardappelen zijn. De prijs is inderdaad laag. maar iedereen heeft de gelegenheid om aardappelen om te zetten in var kens en ook de varkens neemt de regering over. Van zeer veel belang was het trouwens toch om zelf veevoeder te produceren. Het spaart deviezen en het maakt minder af hankelijk van schommelende im portmogelijkheden. Dat hij, de man van de Wierin- germeer. niet overtuigd zou zijn van het nut van landaanwinning, moest de minister de heer Kolff (C.H.) betwisten. Er is echter veel geld voor nodig en de regering wil ook graag wat openbare werken in reserve houden voor de magere jaren. De Pachtprijzen zullen zo veel omhoog moeten als nodig is om de cultuur in stand te houden. De heer Verhey (K.V.P.) sugge reerde iets toen hij er op wees, dat de verminderde melkprijs de rege ring evenveel opbracht als zij voor de honorering van de motie-Groen had moeten uittrekken. Toeval, zei de minister in zijn antwoord. Dat de melkprijs ook, dit jaar onvol doende zou blijken te zijn, wilde hij de heer Hoogland (P.v.d.A.) niet toegeven. Het verschil tussen de boter en margarineprijs was inder daad beduidend, .hetgeen de heer Verhey (K.V.P.) had opgemerkt, maar de productiekosten van de boter waren nu eenmaal hoog. Waar nodig wordt toeslag op de export gegeven. Op langer termijn zal het, streven er op gericht moeten zijn de melkproductie in lonender ba nen te leiden. Bij de handelsaccoor- den wiL de regering gaarne tuin bouwproducten plaatsen, maar en dit tot de heer Kolff (C.H.), ieder land wil tegenwoordig het liefst zijn niet essentiële producten kwijt. De begroting werd z.h.s. aangeno men. Voordien was de begroting van „Algemene Zaken" behandeld. In antwoord op vragen van de heer Goedhart zei minister Drees, dat het niet in de bedoeling lag een staatssecretaris voor de voorlichting aan te stellen. Hij neigde ertoe de leider van de R.V.D. weer als voor zitter van de Voorlichtingsraad te laten optreden. Prinses Wilhelmina bezocht tentoonstellingen H. K. H. Prinses Wilhelmina be zocht gistermiddag de kunsttentoon stellingen van de Ver. van Beelden de Kunstenaars Lareh,Blaricum, in Hamdorff (Laren) en in de Kunstzaal van Lier (Blaricum). De Prinses werd vergezeld door één harer hofdames. Op elk der exposi ties vertoefde zij ca. 20 minuten. NANKING, 8 Maart. (Reuter). De regering van dr. Soen Fo is vandaag afgetreden. President Li Tsoeng Jen heeft het ontslag aan vaard. Dr. Soen Fo stelde 20 December een regering samen, waarvan men meende, dat zij het sterkste oor- lcgskabinet zou zijn, dat China tot dusverre had gehad. Na de val van de Noordchinese steden Tientsin en Peiping be sloot de regering naar Kanton in het zuiden te verhuizen. Van toen af aan tot de terugkeer op 28 Fe bruari van dr. Soen naar Nanking, werd de regering door leden van de wetgevende Joean (parlement) ernstig gecritiseerd. Generaal Li Tsoeng Jan, president van China sinds net aftreden van generaal Tsjiang Kai Sjek op 22 Januari, bracht een bezoek aan Kanton om het kabinet te bewegen naar Nan king terug te keren voor vredes onderhandelingen met de commu nisten. DONDERDAG BEGINT DE BENELUX-CONFERENTIE De Ministeriele Beneluxconferen- tie zal Donderdagmorgen om 10 uur worden geopend in het Gebouw van de Eerste Kamer. De Minister-Pre sident dr. W. Drees zal voor de aan vang der conferentie een kort be groetingswoord spreken. Donderdag zal er in de Ridderzaal een receptie gehouden worden. Vrij dagavond biedt het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Kasteel Oud- Wassenaar een diner aan, waaraan door de deelnemers aan de confe rentie en genodigden, ongeveer 100 personen, zal worden deelgenomen. Thans is de instemming verwor ven van de voornaamste bij het lager onderwijs betrokken organi saties en instellingen om met hun steun in 1949 tot een spreiding te komen. Naar bekend is, is de va- cantietijd der kinderen een maat staf voor die der ouders. Een op roep aan de gemeente- en school besturen der grotere gemeenten is verzonden, waarin een indeling is aanbevolen waarbij in een deel dier gemeenten de lagere school-vacan- ties op 16 Juli, in een ander deel op 23 Juli en in een derde deel op 30 Juli beginnen. Daarbij aansluitend hebben de bij de bouwvakken betrokken groepen besloten om, in voorbereiding van een nadere vaste regeling, dit jaar reeds de traditionele eerste week van Augustus als collectieve vacan- tieweek op te heffen, deze naar de tweede week van Augustus te ver leggen, doen dispensatie te verle nen voor de bedrijven die zich bij de scnooispreiding wensen aan te passen. Provinciale Staten De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de door het ontslag nemen van dr. E. Bron- gersma, te Heemstedè, opengeval len plaats in de staten der provin cie Noordholland, mevrouw mr. E. van Eek, geboren Thiel, te Haar lem, benoemd tot lid van deze sta ten. Tijdens de Canadese indoor-kam- pioenschappen te Montreal bewees Slijkhuis nog steeds in prima condi tie te verkeren. Hij won de invitatie mijl in 3 min. 54.7 sec. De Ameri kaan Ron Wittreich volgde op drie meter. Verbaasd door de fantastische tijd van de Nederlander, welke een ruime verbetering van het wereld record, betekende, begonnen de of ficials na de race de gelopen af stand na te meten. Het bleek toen. dat er door de deelnemers 132 M. te weinig was afgelegd BOKSEN Naar het A.N.P. verneemt is het thans zeker, dat Luc van Dam op 19 Maart wederom te Parijs in de ring zal treden. Zijn tegenstander is nog niet aangewezen, doch de moge lijkheid bestaat, dat de organisato ren Jean Stock tegenover onze land genoot zullen plaatsen. Ook de wed. strijd tussen Marcel Cerdan en Luc van Dam staat nog op het program ma, Zeker is, dat, indien deze ont moeting doorgaat, het een vrij ge vecht zal worden, waarbij dus niet de wereldkampioenstitel op het spel staat. Uit Parijs is inmiddels bericht ge komen. dat de wedstrijd om het we reldkampioenschap middengewicht tussen Marcel Cerdan en Tpny Zale in Juni van dit jaar zal worden ge houden. Oorspronkelijk had men ge dacht aan een datum in April, maar op verzoek van Tony Zale heeft men de wedstrijd 3 maaJ'Yn lïtgestf'd. In verband met dit feit is de moge lijkheid groot, dat het gevecht tus sen Cerdan en Van Dam vóór Juni te Parijs zal plaats hebben. De reis van Luc van Dan/ naar Amerika is in verband met bovenstaande plan nen voorlopig uitgesteld. Er is wel gebleken, dat v. Dam het beste bokst, wanneer hij eenmaal per maand in de ring komt. Steve Belloise naar Europa De Amerikaanse middengewicht Steve Belloise zal 23 April te Parijs een wedstrijd boksen tegen de Franse kampioen Jean Stock en 14 Mei tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander. Belloise zal reeds 29 Maart te Londen zijn. wan neer Marcel Cerdan en Dick Turpin elkaar ontmeoten. De samenstelling van het Belgische elftal, dat Zondag 13 Maart te Amsterdam tegen Nederland zal uitkomen, is als volgt: Doel: Meert (S.C. Anderlecht) Achter: Aernaudts (Berchem Sport) en Gillard (Standard). Midden: Mees (Antwerp F.C.), Varre (F.C. Luik) en Henriët (S.C. Charleroi). Voor: Lemberechts (F.C. Mechelen), Covard (F.C. Luik), Mermans (S.C. Anderlecht), Coppens (Beerschot A.C.) en Thirifays (S.C. Charleroi). Reserves: Daenen (TiMeur)-, Hendricx (Lyra), Coppens (R.C. Mechelen) en Chaves (la Gantoise) „Het Nederlandse Postmuseum" heeft in verband met huis vestingsmoeilijkheden zijn uitgebreide collectie acht jaar lang niet kunnen exposeren. Woensdag wordt het museum van de stichting weer geopend. Met een vergrootglas gewapend bekijkt een philatelist een zeldzaam exemplaar. OP KONINGINNEDAG 1949: Op 30 April viert Nederland voor hef eerst de verjaardag van Konin gin Juliana. Een gebeurtenis die men, aangemoedigd door de gun stige ervaringen met de Stadionspe- len tijdens het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en de in huldiging van onze nieuwe Vorstin, deze keer weer, naast andere mani festaties, wil vieren met een Sta dion-spel. Aan dit spel, dat weder om onder de leiding van Carel Briels zal staan, is een bijzondere attractie verbonden in de vorm van een nationale loterij, waarvi de baten aan het zwakke kind ten goede komen. Een origineel idee Niet alleen het spel, dat in zijn opzet eigenlijk heel simpel is, een doodgewoon oud-hollands ganze- bord-spel, 'is origineel, vooral de wijze waarop de loterij hieraan is verbonden, getuigt van onderne mingsgeest en van een frisse kijk op ons degelijke, maar taaie loterij wezen. Het kansspel, datCarel Briels op Koninginnedag met circa 120 kin deren wil gaan spelen, is dan ook in dit opzicht een noviteit. Hoewel de spelen, die het vorig jaar Augus tus plaats hadden, zowel zakelijk als artistiek uitstekend geslaagd waren, was de bekende massa-re gisseur toch bang, dat het spel van 1949 een afschaduwing zou worden van vorige spelen. Dit gevaar, dat ontegenzeggelijk aanwezig was, is nu definitief met dit nieuwe spel bezworen. Briels hoopte nog eens ooit alleen met kinderen een spel te kunnen maken. Deze wens is nu in vervul ling gegaan bij dit nieuwe spel, dat gezien moet worden als een kinder hulde /in Nederlands jeugd aan de vier prinsesjes bij de eerste ver jaardag van Koningin Juliana, hun moeder. Het spel Op het grote grastapijt van het Stadion, dat geen verticale, maar slechts horizontale décors kan heb ben, gaat Carel Briels nu het oud- Hollands ganzebord-spel spelen. Een echt ganzebord, met 63 num mers, met de put, de gevangenis, de tuin, een oud stadje met muren en bastions en poorten, een waterbrug, een herberg, kortom, met alle hin derlagen en gevaarlijke hoekjes, die het ganzebord-spel zo aantrekkelijk maken. Alleen de „dood" heeft Briels, die dit spel vooral ook ziet als een vreugdevol gebeuren in een zorgelijke tijd, vervangen door een mmiatuur-kermis. De décors werden ontworpen door Karei Bruckman en zuilen door de firma Doesburg worden uitgevoerd. De spelers De spelers zijn allemaal sprook jes-figuren, ontworpen door Maar ten Toonder, die fleurige en tot de fantasie-sprekende konijntjes, ka bouters, matrozen, Chineesjes, sol daatjes en zonnebloemen, boeren en boerinnetjes, edelvrouwen en india nen, van iedere groep tien, voor zullen stellen. Evenals in het spel zelve zullen er dobbelstenen worden geworpen en wel door tien kinde ren, respectievelijk ieder een der genoemde groepen vertegenwoordi gende, die de bewegingen op het ganzebord, na de worp, zullen lei den. Wie wint de pot? Aan de vraag: „wie wint het spel, de pot?" heeft men een loterij ver bonden, met 480.000 loten die f240.000 'op moeten brengen, ver deeld in tien groepen van 48.000 lo ten. Er zijn 2500 prijzen, die allen door verschillende firma's en be drijven gratis voor het goede doel werden afgestaan. Deze zullen op de sintelbaan van het Stadion op een originele manier, waarover Briels nog niets wenste te vertellen, aan het publiek worden gepresen teerd. De loten van deze unieke loterij, waarover pater Henri de Greeve op 12 Maart a.s. in zijn Lichtbaken zal spreken, worden door de circa 250 Albert Heyn winkels in het gehele land verkocht. Men kan er ook de plaatsbewijzen voor het spel, dat met recht door het kind voor het kind gespeeld wordt, kopen. Men verwacht een grote belang stelling, o.a. ook van het Koninklijk Huis, en de extra-tribunes, die dienst doen bij de voetbalwedstrijd NederlandBelgië, zullen ook hier gebruikt worden zodat er 63.000 personen dit levende ganzenbord spel kunnen bijwonen. KAATSHEUVEL HEEFT MljNGAS Als eerste gemeente in de Lang straat werd Kaatsheuvel officieel van mijngas voorzien. De commis saris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, kwam in tegenwoordigheid van de directie der Staatsmijnen, de burgemeesters der omliggende ge meenten en het voltallige gemeen tebestuur de aansluiting verrichten. Er is bij velen nogal eens geharrewar in hun begrippen omtrent vasten, onthouding en versterving. Laten zij hun catechismus nog eens opfrissen of anders de Vastenbrief van de Bisschoppen er op nazien. Vasten is: eens per dag een volle maaltijd nemen. Daarvan is in deze veertigdaagse Vas tentijd gedispenseerd, behalve op Goede Vrijdag. Onthouding is het niet gebruik maken van vlees of jus uit vlees. Daartoe bestaat de verplichting alleen op alle Vrijdagen, de Quater- per-Woensdag (vandaag) en -Zaterdag en Paas-Zaterdag tot 12 uur. Dus op alle andere dagen van de veertigdaagse Vasten mag men vlees gebrui ken, juist als anders. Dat is dus duidelijk, nietwaarMaar la ten we door' gebed, aalmoezen en goede werken het weinige dat van ons gevraagd wordt aanvullen. Het terrein van de versterving (roken, snoepen, dansen, uitgaan enz. enz.) is onbeperkt. MARCUS. FEUILLETON 28. „Beslist." En keek haar een beetje gekrenkt aan. „Ik snap wel wat je bedoelt. Het was maar een grapje van me." „Dat weet ik wel. Maar zij is niet veel meer dan een kind.:. Dank je wel, Pierre voor het mee rijden en... nou gedag dan maar." Na haar boodschap gedaan te hebben wandelde ze langzaam naar haar huis. Zo... dat was dus, wat Hans. bedoelde, .toen hij zei, dat er nog niets aan'de hand was ...nog niet. En Miek had haar met hem samen bij de Geul zien zitten Bij de herinnering van de hatelijke manier, waarop Miek haar aange keken had, begonen haar wangen weer te gloeien. Maar haar boos heid ging al spoedig qver in een medelijden met Hans. „Hij kan haar niet aan," dacht ze. „Ze is veel te jaloers, te ver wend. Hij vroeg me, of ik hem helpen wildemaar hoe moet ik dat in vredesnaam doen? Ik zou niet graag aanleiding geven, dat er nog meer verwijdering tussen hen kwam,Wat zou ik eraan kunnen doen? door A. F. v. Het kleine cafétje, waar Miek en André Smeets binnenstapten, was leeg. „Waar breng 'je me nu in?' vroeg Miek half ontstemd. „Ik ben hier nog nooit geweest." „Daarom juist zijn we erheen gegaan," antwoordde André. „In het voorjaar was het een kleine ijssalon. Heb je die in het voorbij rijden ook nooit gezien? Nu is er een ander ingekomen, en die heeft de zaak wat veranderd en ,onge- knapt. Heb je ooit zulke foeilelijke kleuren gezien? Dat heet nou mo dern, maar dan van de tiende klas!" 27) „Ik niet. En dan die geblokte tafelkleedjes en gordijntjes! Het schemert me nu al voor mijn ogen. „Ze glimlachte even en nam aan 'n hoektafeltje plaats. „Wat is 't hier leeg en ongezellig. We hadden be ter bij me thuis wat kunnen drin ken." ,,En je man is niet thuis!" zei André met een ondeugend lachje. Hij was niet bepaald knap, maar hij had iets bijzonder innemends over zich. Zijn donkere ogen en zijn aar dige, ietwat spottende lachje trok ken haar sterk aan. Hij had zoveel uitdrukking in zijn gezicht, net het tegenovergestelde van Hans, die meestal ernstig keek. „Op slot van zaken moet Hans me zo langzamerhand wel beu zijn geworden als hij me telkens weer op het borreluurtje aantreft. En andere lui gaan zich er ook al mee bemoeien... ik heb al vage geruch ten over ons gehoord." „Wat voor geruchten?" vroeg Miek haar wenkbrauwen samen trekkend. „Och de vrouw van onze direc teur heeft zich kort geleden een en ander laten ontvallen. Wat ze pre cies gezegd heeft, weet ik zo niet. maar het kwam hierop neer, dat 't prettiger zou zijn, als de onge trouwde leraren zich wat minder met de mensen in de buurt afgaven vooral tijdens de vacantie met al die vreemdelingen „Och, die is doodgewoon jaloers." zei Miek luchtigjes. „Die kan niet velen dat die jongelui haar geen attenties genoeg bewijzen." „Weet je hoe oud ze al is?" vroeg André. „Maar tien jaar ouder dan jij... zoiets van drie vier en dertig. Ze wordt vroeg grijs, maar dat staat haar heel goed, vind je niet? Grijze haren bij een jong gezicht, dat schijnt de mode te worden. Ze zeggen, dat er in Amerika zijn, die zich expres grijs laten bleken of verven." „Ik vind haar net zo'n afghaanse hond", zei Miek minachtend. „Als je die erg mooi vindt, dan ben ik ervan overtuigd, dat je haar heel aantrekkelijk zult vinden." André begon te lachen. „Zeg, schat, wie zei je ook weer, dat ja loers was?" Ze beet zich op de lip pen en hij vervolgde langzaam: „Zeg liever, wat je te drinken wilt hebben. Je schijnt je hier zelf te moeten bedienen... Nee, blijf maar zitten, ik zal wel zien, iemand te vinden. Wil je een glas bier? Dat is een licht drankje, maar je krijgt last met je slanke lijn, hoor!" Ze gaf vinnig ten antwoord, dat ze voor haar slanke lijn niet be zorgd behoefde te zijn, zeker nu nog niet... en hij ging op zoek naar de herbergier. Ze stak een sigaret aan en leunde achterover op de houten bank tegen de muur. Hans was, voor de tweede maal in twee weken naar Amsterdam geweest voor zaken. Hij moest een speciaal soort koolborstels hebben, die hij in Maastricht niet krijgen kon. Maar in Amsterdam kende hij een gros sier, die hem er wel aan zou kun nen helpen. Nee, hij bestelde ze lie ver niet per brief. Als hij zelf ging, kon hij meteen zien, wat hij kreeg en voorkwam de last van heen en terugsturen, als ze niet goed waren. „Waarom ga je niet eens een keertje met me mee?" had hij de vorige avond gevraagd. „Met dit slechte weer valt er niet veel te doen en van visites in 't dorp houd je ook niet." (Wordt vervolgd*

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3