'Wtfoest RADIO „EEN ZOMERIDYLLE" ABMSIROOP Het Hof, waar men schuld bekent De houding van de Hongaarse Bisschoppen NOG STEEDS GEVECHTEN IN PALESTINA iSVERWACHTING r wij vernemen FILMKEURING Vrijdag 11 Maart 1949 Vreemdelingen verkeer in stijgende lijn Poolse verzetsleider breekt met traditie van Moskou Amerikaanse hulp aan bondgenoten Zei U iets? Nieuw geruchtenoffensief de communisten van Engeland niet onverschillig West-Duitse staat zonder Berlijn Smuts aan de kop Dure eieren Nog nodig ;eld door het K.N.M.I. te geldig van Vrijdagoch- Vrijdagavond. tEINIG VERANDERING iet Noorden: veel bewol- roog weer. In de ochtend ns nevelig. Matige tot wind tussen Noord en Vanmiddag temperatuur graden boven het vries- le rest van het land: veel ;ing, overwegend droog net plaatselijk ochtend- of mist. Meest zwakke Ongeveer zelfde tempe- als gisteren. Bedenk, dat uit een onvol doend verzorgde kinder horst een zwakke borst e» asthraatische annleg kunnen overblijven. Neem geen rial- i co, bestrijd klnderhoeat on middellijk met de heerlijk ver zachtende, slijmoplosaende: (ENSCORRECT1ES OP KOMST 11 Mrt. AFP Het lilitair bestuur heeft aan douanebeambten, die te rrondissement Rees) aan de else grens, gestationnterd el gegeven zich gereed te >m bun woningen te ont- \lles schijnt er op te wü- Duitse grenscorrecties ten van de Bencluxlanden in litzicht zijn. cldt, dat de Ver. Staten op blik beraadslagen over een van hun politiek ten aan- Spanje. In gezaghebbende te Madrid verneemt men, en deze wijziging een feit it onder meer tot gevolg en het verlenen door de i belangrijke leningen aan ico-regiem. Deze wijziging politiek zou een onderdeel van het Amerikaanse stre- communisme in West- te neutraliseren. al Ho Yinsg Tsjin heeft ig zijn benoeming ais pre- i China aanvaard. Hij volgt Jen weck afgetreden Dr. op. jour-party heeft haar zetel bij de tussentijdse ver- an Donderdag in North St (Londen). Deze tussentijdse ig leverde de derde over- op voor de regering in d. De Labour-party heeft er nog geen enkele van de ;ewonnen zetels verloren. skouse bladen brachten gis- der de kop: „geheime b'U- t van Fagerholm met »nse militaire attaché" een uit Helsinki, dat steunde en in de Finse pers hier- tepubliceerd. In het bericht t één Finse krant aange- le geheimzinnigheid, welke eenkomst omringde toont het streven van de huidige ;ering aan om de feiten te n, welke in strijd zUn met klaringen in het openbaar" :stia" schrijft, dat de redc- ran Fagerholm niet het feit aergen, dat „de sociaal-de- >he en bourgeois-pers in een anti-Sovjet standpunt enomen en bluft innemen". .AR: Harmonie: Het ge- Commando, 18 jaar (C 1). ctoria: Het verloren spel, aatbaar (D). Cinema: kkende leven, 18 jr. (C 1). 3.T.: Gezag zonder genade r (Cl). Victoria: Oliver Twist, r (C 1). Winston: Anna ina, volw. (C 2). ELDER: Tivoli: Het ver- i leven van Walter Mitty, r. De Witte: De liefde larianne, 14 jaar. IZEN: Scala theater: wwitje, 14 jaar. De sprong ods, 18 jaar. TWINTIG JAAR R IR. C. J. HUYGEN ormalige N.S.B.-seeretaris- l Lr. C. J. Huygen is door Gerechtshof te Utrecht jelci tot 20 jaar gevange met aftrek. De eis was >nnissen in Griekenland NE, 10 Maart (A.P.). rouwen en negen mapnen vandaag door de Griekse rechtspraak ter dood seld wegens het verber- helpen van guerillastrij- Yervolg van pag. 1) „Wij zün niet in staat de van de Nederlandse re- e begrijpen en wel, omdat :ieningen van de resolutie door gezond zijn en voorts e voorgestelde versnelling ereiniteitsoverdracht even i overdracht van de be id van de republiek, om icht in Djocja te herstel- zich zou brengen. jkt mij toe dat indien In- spoedig onafhankelijkheid rijgen, zoals wordt voor- n het nieuwe Nederlandse n begin moet worden ge net het herstel van le k". tting werd verdaagd tot 11 Maart 17.30 uur Neder- ijd, nadat voorzitter Alva- medegedeeld, dat hü een had ontvangen tot bet i van vrijgeleide voor Sastrosatomo, persattaohé ndonesische delegatie, om e Success naar Bangka te oor besprekingen met de einse leiders. Dr. van tad na contact met Den ;en weten, dat de Neder- igering geen bezwaar bad verzoek. PAG. 3 Bljjkens mededelingen van de heer J. Niekerk, directeur van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer t© Amsterdam, mag wor den aangenomen dat het vreem- delingenbezoek in 1949 groter zal zijn dan ooit tevoren. De tourist gaat niet naar de plaats waar hem het meeste amu sement wordt geboden of waar het 't mooist is, hij gaat naar de plaats of het land waar hij de meeste waar voor zijn geid krijgt! Zolang Neder land een goedkoop eiland in West- Europa blijft, mogen wij optimis tisch zijn ten opzichte van de be langstelling der buitenlanders. In 1938 bedroeg het aantal overnach tingen van buitenlanders 780.000; in 1947 was dit aantal 544.000 en in 1948 ca. 850.000. Verwacht mag worden dat 't aantal vreemdelingen dit jaar het millioen zal halen. In Bad Ems is een Nederlands weldadigheidsfeest gehouden ten bate van het door Prinses Wilhelmina gestichte Kankerbestrij- dingsfonds. De Nederlandse consul in Keulen, ir. G. Key, met zijn echtgenote bij de koop van een pop. Achter hen de heer W. M. Grotenberg van het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken. „U ZULT DE EERSTE ZIJN van hen, die in de historische rechts zaal voor het hoge gerechtshof van de U.S.S.R. verschijnen, die geen schuld heeft bekend. Bent U er zéker van, dat U verstandig handelt?" Deze vraag werd gesteld door een der hogere ambte naren aan Zbigniew Stypulkowski, een van de 16 Poolse verzets lieden, die Maart 1945 werden gearresteerd en in de zomer van dat jaar door het gerechtshof van de Sovjet regering werden veroordeeld. De methoden, die werden ge bruikt om een schuldbekentenis te ontwringen, werden door Sty pulkowski beschreven in de „Sun day Dispatch" van 13 Februari 1.1. Bijna alle 16 leiders hadden hun eigen ondervrager. Deze ambte naar bepaalde de hoeveelheid voedsel en de duur van de slaap van zijn „slachtoffer", evenals zijn eenzame opsluiting, de verlichting in zijn cel en de medische hulp. De gehele leefwijze van de gevan gene was er op berekend het werk van de ondervrager te Vergemak kelijken. Hij kreeg twee sneedjes brood en beet water voor ontbijt, een bord soep als lunch en twee eet lepels selderij als diner. De onder vragingen wérden altijd 's nachts of in de namiddag gehouden, de enige tijd, tijdens welke de gevan genen theoretisch gesproken mochten slapen. Zijn ogen mocht hij nimmer neerslaan, ofschoon het licht precies op de slaapbank scheen, en ondanks de hevige koude was het de gevangene niet geoorloofd om zijn handen onder de deken te houden. De duur der 'ondervragingen varieerde van 3 PROGRAMMA ZATERDAG 12 MAART HILVERSUM I 301 M. K.R.O. 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Ochtend- gymn.; 7.30 gramofoonmuziek Ver jaardag van de kroning van Z. H. Paus Pius XII; 7.45. Morgengebed; 8.00 Nieuwsberichten; 8.15 gram. „Pluk de dag"; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 gram. Italiaanse operaklanken; 10,00 Klem, klein kleutertje; 10.15 gram. Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11.00 Agenda; 11.05 Guus Jansen en de „Zingende vio len"; 11.25 Lily van Haghe draagt een eigen schets voor; 11.40 Memo randum; 11.45 Schoolradio; 12.15 Pianorecital Cor van Boven; 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Progr. Nederl. Strijdkr.; 13.30 gram. Amerikaanse orkesten; 13.50 Film en toneel; 14.10 Filmmu ziek; 14.20 Engelse les voor begin ners; 14.40 De contrabas als concer terend instrument; 15.00 Philadel phia Orkest; 15.10 Naar het wonder land der muziek XIII; 15.30 Prome nade Orkest; 16.00 De vliegende Hollander, „De Luchtbrug"; 16.10 Gram. Van en over zigeuners; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Internatio nale chansons; 18.15 Journalistiek Weekoverzicht; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuwsber.; 19.15 Juist die stilte; 19.25 Uit de discotheek; 19.45 Uitz. voor de Ne derlanders in Duitsl.; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 De gewone man; 20.12 Pianowerkjes van Albeniz (gram.); 20.20 Lichtbaken; 20.50 Pia nowerkjes Albeniz, gram.; 21.00 Ne gen heit de klok; 21.45 Theorie en praktijk; 22.10 Weekend-serenade, Ork. zonder Naam; 22.35 Actuali teiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuwsberichten; 23.2524.00 gram. Le Sacre du Frintemps, Igor Stra- wlnsky. HILVERSUM II 415 M. VARA 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 gram. Carroll Gibbons; 8.00 Nieuwsberich ten; 8.15 Socialistisch strijdlied; 8.18 Orgelspel Joh. Jong; 8.50—10.00 Frans concert, gram. V.P.R.O. 10.0010.20 Morgenwijding V.A. R.A. 10.20 Radiofeuilleton „Kees de jongen"; 10.35 Uitzending voor de arb. in continubedr.; 11.35 Hans Leygraf piano; 12.00 Gramofoon muziek; 12.30 Mededelingen land en tuinbouw; 12.33 Ensemble Cor Steyn; 13.00 Nieuwsber.; 13.15 Ka lender; 13.20 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest; 14.00 Als een bonte vogelvlucht; 14.20 Jarmi- la Novotna zingt; 14.30 Muziekka pel van de Luchtmacht; 15.00 Gron- negers oet stad en laand; 15.25 Om- roepkamerorkest; 16.10 Komt u binnen; 16.25 Musette-muz., gram.; 16.45 Sportpraatje Klaas Peereboom; 17.00 USA-cabaret; 17,30 Om en na bij de twintig; 18.00 Nieuwsber.; 18.15 Populaire liedjes en melodie tjes; 19.0019.30 Artistieke staal kaart. VPRO 19.30 „Vrijzinnig Protestanten in Indonesië"; 19.45 20.00 „De wereld gaat bewegen" VARA 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Dingen van de dag; 20.12 VARA- varia; 20.15 Eugène Conley, tenor; met Omroeporkest; 21.00 Socialis tisch commentaar; 21.15 „De Bonte Bal"; 22.00 Stradiva-sextet; 22.25 Je moet maar pech hebben, schets; 22.40 The Ramblers; 23.00 Nieuws berichten; 23.15 Kwartet; 23.30— 24.00 Barcarole o.l.v. Johan Jong. tot 12 uur. En in twee en een hal ve maand had Stypulkowski ruim 140 verhoren moeten doorstaan. „Na zestig of zeventig van die verhoren, zo schrijft Stypulkowski beeft men van verbijstering, kou de, honger en gebrek aan slaap. Eerst dan echter begint de onder vrager met het stellen van de vra gen waar het feitelijk op aan komt. Stypulkowski kreeg de keus om alles te bekennen, als een bewijs van zijn gewijzigde opvatting en er zou dan z.g. voor hem een grote toekomst openstaan in de dienst van Polen! De Sovjet-Unie zou zich dan verheugen, dat zij erin was geslaagd om een „vooraan staande Pool", die de noodzake lijkheid van een Russisch-Poolse samenwerking inzag, te winnen. Als hij weigerde de gevraagde verklaring te ondertekenen, dan zouden er maatregelen worden genomen om een dergelijke stijf hoofdigheid te breken" De verbeelding van de beschul digde werkt dan in het voordeel van de ondervrager. Door een overweldigend gevoel van ver moeidheid en ellende, gaat hij denken, dat in zijn verklaring slechts een onderdeel staat van wat de ondervrager reeds weet en, dat hij de redenen moet uitleggen van de misdaden, die hij nu zelf meent te hebben bedreven. De re sultaten, die op deze manier wor den bewerkstelligd, gaan alle ver wachtingen et boven! Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medege deeld, dat ongeveer terzelfder tijd, dat het Noord-Atlantische Fact in het CongTes gebracht zal worden, een wetsontwerp zal worden inge diend op het verlenen van militaire hulp. Dit zal geschieden om het Atlantische Pact kracht bij te zet ten. Naar in gezaghebbende kringen verluidt, zullen behalve voor de bewapening van de Pact-mogend- heden, gelden worden uitgetrokken voor financiering van de bewape ning van gebieden, welker stabili teit van belang Is voor de veilig heid van de V.S. Naar verder ver luidt zouden Griekenland, Turkije, Perzië en de Philippijnen tot deze gebieden behoren. ZWEEDS VLOOTBEZOEK Zaterdag 12 Maart om ongeveer 8.30 uur zal de Zweedse luchtverde digingskruiser „Gotland" de haven van Rotterdam binnenlopen, en aan de Parkkade meren, na aankomst worden enkele officiële bezoeken gewisseld met de aanwezige Ameri kaanse en Nederlandse Marine-auto riteiten. Woensdag 16 Maart vertrekt de kruiser uit de Rotterdamse haven. De chef van de Marinestaf, vice- admiraal jhr. E. J. van Holthe, zal een bezoek brengen aan de „Got land" gedurende het verblijf in de Maasstad. Twee opstelprijswinnaars naar Londen vertrokken Met een toestel van de British European Airways zijn Donder dagmiddag Els Eilers van het Bar- laeusgymnasium te Amsterdam en Johan Goudsblom van 't Hugo de Grootlyceum te Zaandam in hun kwaliteit van opstelprijswin naars naar Londen vertrokken. De opstellen van Els en Johan over „Jeugdvriendschap reikt over de grenzen" (het onderwerp van de door „de raad van Opvoeding in Wereldburgerschap" uitgeschre ven internationale opstel-prijs vraag) behoorden tot de 9 beste van de talloze opstellen, die ge maakt waren door leerlingen van 280 middelbare scholen in Neder land. FRANSE BELANGSTELLING VOOR RONDE VAN NEDERLAND Naar het A.N.P. verneemt zul len de resultaten van de renners der Franse ploeg, die deelneemt aan de tweede Ronde van Neder land, meetellen voor het eind klassement van het Franse weg- kampioenschap 1949. Dit besluit, genomen door de Franse wielerbond, bewijst duide lijk, dat men ook in hét buiten land grote waarde hecht aan de verrichtingen der deelnemers in de Ronde van Nederland. HAAGSE SCHOOLJEUGD WORDT ONDERZOCHT Te 's-Gravenhage, waar het gehele gemeentepersoneel, dat omstreeks 12.000 man omvat, is doorgelicht, zullen nu alle schoolkinderen aan een onderzoek worden onderwor pen. De gehele onderwijs- en medi sche wereld hebben zich gesteld achter dit onderzoek, dat geheel op basis van vrijwilligheid geschiedt en de plm. 100.000 leerlingen van alle scholen zal omvatten. BROODOORLOG IN HAARLEM TEN EINDE De bakkerijstichting deelt mede, dat het conflict in de bakkerijwe reld te Haarlem thans is opgelost. Dit conflict ontstond doordat enke le bakkers hun broodprijzen ver laagden, waardoor anderen genood zaakt waren hetzelfde te doen. Thans zijn de Haarlemse bakkers overeen gekomen de broodprijzen vast te stellen op 26 cent voor het bruin en 31 cent voor het witbrood. De Grote Ster van Romme heeft geschenen over de Ja vaanse godin, die veel eigen schappen had, welke niet be paald harmonieerden. Zij had deswege vele namen, en een er van was K a li, de verdelgster. Dat was de titel van. het elders in dit nummer besproken arti kel van Romme contra de IA- nie. En „toevallig" klopte dat Kali met de eerste letters van de heer de KAdt en van het blad de Linie, die elkaar schijnen te vinden in een aan val op de Indië-politiek van Romme c.s. Deze uitvinding van. de heer Romme opent wijde perspectieven. Waarom zouden wij voortaan bepaalde controversen in de K.V.P. tus sen Romme en Sybesma bijv. niet aanduiden, met het code woord Rosy? En waarom zou hij, die nog eens wil spreken over de diepere beweegrede nen van de jongste crisis in het kabinet, dit niet aanduiden met D r e s a; de rest van het kabinet, door Drees geperso nifieerd, liet Sassen immers schieten! Aangenomen, dat mi nister van Maarseveen en dr. Beel wel al harmoniëren, zou het stopwoord voor die nieuwe kongsi gemakkelijk M a b kunnen zijn. En de code voor de tegenstelling tussen van Mook en Weiter zou als M o- w el goud waard zijn, om van G e r l o, waarachter u gemak kelijk Gerbrandy en Loge- mann ontdekt, maar te zwij gen. Als de Veiligheidsraad begint, denk ik aan C o w i, als ik zal horen, wat Cochran en Wisjinsky in het midden heb ben te brengen. „Kali" is in tussen een edel product, dat vrucht en wasdom belooft; zou dat in de politiek niet zo zijn? /"VPNIEUW doen in de Hongaar- se Pers en in de berichten van persbureanx geruchten de ronde over onenigheid in het Hongaarse Episcopaat, zulks mede naar aan leiding van de brief, die de pri maat Kardinaal MindSzenty zou hebben gezonden aan het Hon gaarse episcopaat uit zijn gevan genis in de Andrassystraat te Boedapest. Deze tactiek, die door de com munistische machthebbers van het begin af is toegepast, hebben wij herhaaldelijk aan de kaak gesteld. Niettemin kan het zijn nut hebben met het oog op het nieuw-begon- nen geruchtenoffensief der commu nisten te wijzen op het gemeen schappelijk herderlijk schrijven, dat de Hongaarse Bisschoppen na de arrestatie van Kardinaal Mindszenty en in afwachting van diens proces, op 10 Januari van dit jaar hebben uitgevaardigd. Daaruit blijkt, dat de bisschoppen niet van zin zijn te wijken, wanneer het gaat om de verdediging van de rechten van God en van de Kerk. Alle uitlatingen, die door de com munisten aan bisschoppen in de mond worden gelegd en die ofwel vals en verdraaid zijn ofwel geheel uit hun verband zijn gerukt, heb ben slechts ten doel verwarring te stichten en de communistische pro paganda te dienen. Voor men op deze door persbureaux willig ver breide berichten ingaat, dient men ze te toetsen aan de officiële her derlijke brieven van het episcopaat. In hun herderlijk schrijven van 10 Januari 1949 schrijven de bisschop pen o.a.: Wij, leden van het Hongaarse Episcopaat, verzekeren «U In over eenstemming met onze zware plicht en met de verantwoordelijkheid, die op ons rust krachtens onze apostolische zending, dat wij gener lei concessie zullen doen, waar het de leer van de Kerk betreft, of haar goddelijke rechten en wetten, om dat wij dit zelfs niet kunnen doen, en dat wij alles, wat menselijker wijze mogelijk is, in het werk zul len stellen, om deze te doen ver werkelijken. De welbekende voor waarden, die er bestaan in de be- KAMPIOENSCHAPPEN HARDDRAVEN Op de te Alkmaar gehouden vergadering van de Bond van Hardraverijverenigingen in Ne derland werd de organisatie van de provinciale kampioenschappen opgedragen voor: Noord-Holland aan Kal verdijk, Zuid-Holland aan Haarlem, Limburg aan Weert en Friesland aan Harlingen. Voor de kortebaan-draverijen en voor die banen, welke niet over een vast totalisatorgebouw be schikken, zal een rijdende toto worden aangeschaft, waardoor elke harddraverij vereniging de beschikking krijgt over een mo dern geoutilleerd totalisatorsy steem. SUCCES VOOR v. d. VOORT Van der Voort en Huiskes hebben deelgenomen aan wedstrijden te Jevnaker, waar van der Voort een fraai succes boekte door de 5000 m. te winnen in 8 min. 44.7. Anton Huiskes werd zesde in 9 min. 4.9. Op de 500 meter maakte van der Voort een tijd van 47.2 sec., waar door zijn puntentotaal 99.670 werd en hij in het algemeen klassement de tweede plaats kon bezetten ach ter Lundberg, maar voor Reidar Liaklev. trekkingen tussen Kerk en Staat laten ons niet toe uitsluitend op eigen initiatief te handelen, maar eisen, dat wij zullen voortgaan in overeenstemming met de wetten van onze Kerk en in volledige over eenstemming met de Apostolische Stoel. Ons diep bewust van deze ver plichtingen, verwachten wij van U, dat gij U richt naar en getrouw blijft aan de wetten van de Kerk en dat gij U van alle pogingen, die verwarring kunnen stichten, zult onthouden. Wij herinneren U aan de leer, die de Kerk zo dikwijls heeft herhaald: Het Is in de tijd van de grootste beproevingen en van lijden, dat wij moeten bewijzen ons geloof in God. onze hoop op Hem en onze liefde voor Hem! TELEFOONVERKEER MET DE WEST De Directeur-Generaal der P. T. en T. maakt bekend, dat op 14 Maart 1949 het telefoonverkeer wordt geopend tussen Nederland en een aantal eilanden, voor het groot ste deel behorende tot de eilanden boven en tot, de eilanden beneden de wind, nl.: Antigua, Barbados, Ber muda eilanden (alleen het hoofd eiland bereikbaar), Dominica, Gre nada, Jamaica (alleen Kingstone en St. Andrews bereikbaar), St. Kitts, St. Lucia, Montserrat, Trinidad en St. Vincent. Toegelaten zijn: gewone particu liere en gewone regeringsgesprek- ken, alsmede „person-to-person calls". Lijk gevonden Twee vissers, die hedenmiddag met een boot op de „wije bliek", een der Kortenhoefse plassen voe ren, vonden een lijk drijvende. Het bleek het stoffelijk overschot te zijn van de heer-jager O. van Dijk uit den Haag, die in de avond van 4 Januari tijdens een jachtpartij tezamen met de jachtopziener J. Breyer uit Kortenhoef veronge lukte. Dr. Bunche, (le plaatsvervan gende bemiddelaar der V.N. voor Palestina, heeft de Transjordaan- se en de Israëlische delegaties op Rhodos gewaarschuwd, dat hij hun resp. landen zou beschuldigen van inbreuk op de resolutie van de Veiligheidsraad betreffende de order tot staken van het vuren, indien militaire activiteit in het gebied van Akaba, in Zuid-Pa- lestina, zou worden voortgezet. Transjordanië had Israel er van beschuldigd, dat troepen, uitgerust met jeeps en pantserwagens tot op 35 km. van de plaats Akaba waren doorgedrongen. Israel had militaire operaties uitgevoerd, tegen Trans jordanië gericht. De leider der Transjordaanse wapenstilstandsde legatie heeft een „krachtig protest" namens zijn regering overhandigd. De leider der Israëlische delega tie wees de beschuldiging van de hand en verkaarde, dat de Israëli sche troepen slechts „normale pa trouillediensten" hadden verricht en niet de bedoeling hebben naar Akaba op te rukken. De waarschuwing van Bunche werd in de vorm van twee nota's aan de delegaties gezonden. Uit betrouwbare Transjordaanse bron wordt vernomen, dat Joodse troepen op 7 Maart opgerukt zijn naar Akaba aan de Rode Zee. De Joodse troepen vormden een bri gade, welke uitgerust was met zware tanks bewapend met 75 mm. kanonnen. Bij een bespreking met Duitse politici over de grondwet voor West-Duitsland hebben verbin dingsofficieren der bezettende mo gendheden medegedeeld, dat Ber lijn „onder de huidige omstandig heden" niet bij de voorgestelde West-Duitse staat kan worden in gelijfd. De volgende week zullen de be sprekingen over de grondwet tus sen de Westelijke geallieerden en de uit alle partijen bestaande Duitse commissie voortgezet worden. U.N.O.-ATTACHé AANGEKLAAGD WASHINGTON, 10 Maart (A. P.). De Amerikaanse Procureur-Ge neraal Tom Clarck heeft vandaag bekend gemaakt, dat een aanklacht is ingediend tegen een vrouwelijke beambte van het Ministerie van Justitie en een Russische attaché bij de UNO wegens samenzweren om de Amerikaanse regering te bedrie gen. Clark zei, dat vanmorgen door een Federale Grand Jury in New York City. de aanklacht goedge keurd werd. ATLANTISCH PACT IN BRITS KABINET LONDEN, 10 Maart (A. P.). Het Britse kabinet heeft vandaag formeel het definitieve ontwerp van het Atlantisch pact goedgekeurd, aldus werd door een woordvoerder, die in nauwe verbinding tot de re gering staat, medegedeeld. De zegslieden zeiden, dat het grootste gedeelte van de strijd macht teruggeworpen was door troepen van het Arabische legioen, welke aan de Transjordaanse kant van de vallei gelegerd waren. Engeland heeft laten doorscheme ren Transjordanië te zullen helpen indien het Joodse leger over de grenzen van Transjordanië mocht trekken. Een bondgenoot dient te gen een agressor te worden be schermd, zei de minister van staat, Philip Noel Baker in een discussie in het parlemhcnt over de betrek kingen tussen Israel en Transjorda nië. Hij zei niet in welke vorm de ze bescherming zou worden gebo den; hetzij rechtstreekse militaire hulp of diplomatieke steun. JOHANNESBURG, 10 Maart (AP) Volgens de uitslagen, zoals deze gisteren om 12 uur plaatselijke tijd bekend waren, heeft de Verenigde Partij van Veldmaarschalk Smuts een grote voorsprong met 62 zetels. De Nationalisten van Malan ko men op de tweede plaats met 21 zetels, daarna volgt Labour met 3 zetels en de Onafhankelijke Partij met 2 zetels. Do uitslagen van het platteland moeten nog grotendeels binnenkomen. Het is bekend, dat Smuts veel aanhang heeft in de steden. KATHOLIEK THUISFRONT GEEFT TIEN MILLE Regelmatig werd bij de geeste lijke verzorgers van de troepen in Indonesië het gemis gevoeld aan voor de militairen geschikte pu blicaties, die een aanvulling zou den kunnen zijn op het gesproken woord van de aalmoezenier en bovendien op de minder bereik bare posten het geestelijk leven zouden kunnen ondersteunen. Hiervoor is nu door het Hoofd bureau van Katholiek Thuisfront in Den Haag een voorlopig bedrag van f 10.000 ter beschikking ge steld van de Hoofdaalmoezenier in Indonesië. Het Hoofdbureau werd hiertoe in staat gesteld door de bijdragen van de parochiële af delingen. Raad Noord-Atlantisch Pact OTTAWA, 10 Maart (A.P.). Het Noord-Atlantische Pact voorziet in een Raad die regelmatig bijeen zal komen om de doelstellingen van het verdrag ten uitvoer te leggen, aldus werd vandaag alhier verno men. Deze raad, die bevoegdheid zal hebben een ondergeschikt lichaam op te richten voor Defensie-aangele genheden zal vermoedelijk slechts optreden in zaken die niet door de Veiligheidsraad worden behandeld. HELICOPTèRE-PILOOT VEROORDEELD De Amsterdamse rechtbank heeft de heer E. C. Senger, die In No vember van het vorig jaar met het hoofd van de dienst Operations der K.L.M. een vlucht maakte in een helicoptere en daarbij als demon stratie een landing uitvoerde op 'n kleine weide in de buurt van Nieu wer-Amstel, wegens een overtre ding van het luchtverkeersregle- ment tot een geldboete van f 25. subs, tien dagen hechtenis veroor deeld. De Zutphense rechtbank heeft vonnis gewezen in een civiele zaak, waarbij een Apeldoornse groothandelaar in eieren werd veroordeeld tot betaling van een bedrag van f 183.000 aan een Franse commissionnair, omdat on ze landgenoot in gebreke was ge bleven een opdracht voor de leve ring van 30 millioen eieren uit te voeren. Hij had slechts een mil lioen geleverd. Wijziging toeslag Volksherstelsigaretten Volgens het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten zal met ingang van 1 April a.s. de toeslag op z.g. Volksherstelsigaret ten een gedeeltelijke wijziging on dergaan. De toeslag op oriënt-sigaretten welke tot dusver f 1.bedroeg boven de banderolleprijs, wordt met ingang van genoemde datum teruggebracht tot f 0.10. De toe slag op andere dan oriënt-sigaret ten blijft f 1.— boven de bande- rollepriie. In dit verband wordt er op ge'wezen, dat in de prijs van alle Volksherstelsigaretten, die voor 1 April worden verkocht, nog de toeslag van f 1.— is berekend. Communisten veel erger dan Nazi's De Overste van de 191 uit Roemenië verdreven kloos terzusters heeft in Freiburg een verklaring afgelegd over de positie der Kerk in Roe menië. Zij zeide o.m., dat de Russen in zes maanden hadden gedaan gekregen, waarvoor de Nazi's jaren nodig hadden gehad. De Kerk is volkomen uit de scholen verdreven, terwijl overal communistische hulp onderwijzers zijn aangesteld. De Katholieken zijn veroor deeld om als de eerste Christenen in de Catacom ben te leven. Waarschijnlijk zal binnen 'zeer afzienbare tijd er geen openlijk beleden Katholieke godsdienst meer zijn! Nota's aan Russische ambassade HAVANNA, 10 Mrt. (A.P.). Cuba heeft zich vandaag in twee scherpe nota's tot de Russische am bassade in Havanna gericht. In de nota's deelt het in krach tige diplomatieke bewoordingen aan de Sowjet Unie mede, dat het de on beschaamde propaganda tegen de de mocratische regeringen beledigend acht. 15.000 arbeiders in staking ROME, 10 Maart. (AP.) Een staking van 24 uur van 15.000 ar beiders, werkzaam bij de wegen bouw, het muntwezen en in andere takken, die wel enige, maar lang niet alle voordelen krijgen die ar beiders in overheidsdienst genieten, is vandaag begonnen. In de nauwe kloof, welke de ingang vormt van de Sha'ar Hagai (Bad el Wad) in Palestina is met grote plechtigheid het eerste van een aantal bosaanplantingen ingewijd. Deze bossen worden aangelegd als herinnering aan de Israëlische oorlogsslachtoffers. De Israëlische eerste minister, David Ben Goerion, plantte de eerste van de 6 millioen bomen. De Quatertemperdagen deze week hebben hun be tekenis niet verloren. Heel in het bizonder zijn het dagen van boetvaardigheid. Wij Christenen van de twintigste eeuw begrijpen zo goed als niets van de noodzakelijkheid, het belang, de betekenis en waarde van de boete. Boetege zindheid, boetewerken zijn ons meestal onbekende groothe den. Wij vluchten de verster ving, het stellen van grenzen. Wij kennen geen geduld in het lijden, geen zelfoverwinning, geen ernstige zelfverlooche ning, geen afstand doen van eigen wensen. Wij willen het niet zien, dat het voor onze ziel een gevaar betekent, als wij zo lang slapen, zo goed eten ,ons zo zacht kleden, ieder lichamelijk ongemak en iedere geestelijke last uit de weg gaan.. Het is ons hinderlijk een vaste regel te hebben in het opstaan, bij ons werk. Onze tijd niet te vermorsen. Oog, oor en tong niet te beheersen. Zul len wij zó de zonde ontgaan? Is boete, verstervinq niet no dig? MARCUS. FEUILLETON 30. Ze keek hem na, toen hij de waard ging roepen, die uit de ge lagkamer verdwenen was. In zijn sportjasje met flanellen broek zag hij er zo slank en jong uit. Ja, An- dré was toch wel 'n aardige kerel. Nog erg jong, maar was zij dat ook niet? Cato was ongetwijfeld min stens tien jaar ouder dan zij. Hans kon onmogelijk ernstig verliefd op haar zijn. Maar al was hij dat dan ook niet, hij had haar toch maar de les over André willen lezen, haar' verteld, hoe ze zich te gedragen had! Ze dronk het glas scherpe cognac en André nam een tweede. Haar stemming verbeterde langzaam aan onder invloed van de drank. Haar ontstemming was nog niet geweken maar toch voelde ze zich opgewek ter, een beetje roekeloos, prettig geneigd om dwaasheden te doen. Ze vertelde allerlei onzin; ze sprak spottend over allerlei mensen, die zij en André kenden en ze werden beiden luidruchtig en lachten onbe daarlijk om kleine flauwigheden. En terwijl ze zo druk bezig waren, kwam er een stelletje mensen bin nen en keek de gelagkamer rond. door A. F. André nam hen op met 'n snelle blik en mompelde iets, wat Miek niet verstond. „Wat zei je? Is er wat?" vroeg ze een beetje angstig. „Ik dacht dat het iemand van onze school was," antwoordde hij zachtjes. „Maar ik begin, geloof ik spoken te zien. Kom laten we er nog maar eentje nemen op de goe de afloop!" „Ik niet meer," zei Miek. „En jij moest het er ook maar bij laten. Het is al vrij laat geworden." „Kom, nog eentje op de valreep!" Ze kon hem niet weerstaan, als hij haar zo aankeek als nu. Je hebt immers helemaal geen haast om thuis te -komen." „Ja dat is zo," zei ze. „Nou neem jij dan nog maar een glaasje, maar dat is dan ook het laatste! En dan moeten we er heus van doorgaan!" Ze bleef echter zenuwachtig en onrustig en wierp over haar schou der heen telkens een steelse blik naar het gezelschap aan het andere tafeltle. André dronk zijn laatste glas bijna tergend langzaam leeg. Ze voelde zich kregel worden van ongeduld om weg te komen. Ze verlangde naar haar huis. Maar toen ze zich voorstelde hoe leeg het huis zou zijn nu Hans niet thuis kwam, wist ze zelf niet meer, wat ze verlangde. „Kom, André, betaal nu even en laten we dan opschieten!" Toen ze huiten kwamen, motre gende het. Niet hard genoeg om de mist, die heel de dag over het la gere land gehangen had, te verdrij ven. Ze keek eens naar André en zei op luchtige toon: ..Ik heb maar één glaasje gedronken. Zou je mij niet laten rijden?" „Ik rij altijd zelf. Geen vreem den achter mijn stuur," zei hij over moedig lachend. „Ik zelfs niet?" vroeg zij liefjes. „Zelfs jij niet!" „Zul je echt voorzichtig rijden, André?" vroeg zij met vriendelijke maar toch angstige aandrang. „Het zou verschrikkelijk zijn, als we een aanrijding kregen of slipten nu de weg zo nat is." Later vroeg ze zich herhaaldelijk af, of haar bezorgde waarschuwing hem wellicht, tegen haar bedoeling in, juist nerveus gemaakt had, of dat het een doodgewone samenloop van omstandigheden was geweest. Wat er gebeurde zo plotseling en met zulk 'n noodlottige onvermijd baarheid als was het een nachtmer rie. Het vreemde van het geval was dat André niet eens hard reed. Op korte afstand van Valkenburg kwa men ze in een bocht tussen bomen langs de weg. Het was stikdonker en 't licht der koplampen was nau welijks in staat de mist en regen te doordringen. Miek zat met gespan nen aandacht door de halfeircel van de ruitenwisser aan haar kant op de donkere weg te turen. Plotseling zag ze een door de mist 'n vage en grote lichtkring door de bocht draaien... de koplampen van een auto die te veel op zijn linker weg kant was geraakt en recht op hen afvloog. André gooide zijn stuur naar rechts zoveel hij kon, en toen de wagen hen rakelings voorbijge vlogen was, remde hij zijn vaart af maar te hard en de wagen slipte, maakte een halve slag om en kwam krakend tegen een boom terecht. Miek kneep haar handen in doods angst ineen. Het volgende ogenblik sloeg ze voorover met haar hoofd tegen de voorruit en zonk weg in 'n zwarte duisternis, waaruit dui zenden felle sterren e voorschijn schoten Toen ze de ogen weer opende, tolde alles om haar heen en het doffe bonzen van haar slapen groei de aan tot een ondragelijke hoofd pijn. Ze kon zich nauwelijks bewe gen van de pijn. André lag over het stuurwiel, dat zijn handen nog krampachtig omklemden. Moeizaam sterkte ze haar hand uit en raakte zijn arm aan. „André...!" Hij bleef roerloos liggen; de mo tor was afgeslagen en ze hoorde geen ander geluid dan het kletteren van de regen op de kap van de auto. Miek keek om zich heen. De wagen helde naar rechts over, hoewel niet erg. Mogelijk kon het portier openkrijgen en eruit komen. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3