Nieuw Nederlandse Regering wil voorstel tot bemiddeling door UNCI aanvaarden Inhoud van Atlantisch Pact zal Vrijdag voor publicatie worden vrijgegeven Dr. Bunche krijgt rapport over situatie in Palestina Benden op Java en Sumatra leden gevoelige verliezen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Canadees voorstel vindt bijval Geloofsafval Boer Bruyn vertrouwt het niet op O.-Java Ook Palar ondersteunt de Canadese suggestie Engelse sympathie, Russische afwijzing Ambonnezen eisen zelfbeschikkings recht Bloedige botsingen in Italië Economische Unie en Marshall-plan Een verlanglijstje van Rasmussen Het vredesverdrag met Oostenrijk Bende deed aanval bij Sukabumi Mosje Sjaret naar Amerika Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank lfWT- HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN pagina 1 Dinsdag 15 Maart 1949 44e Jaargang No. 1 1513 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ii. IN HET ARTIKEL van fr. drs. I Linis Grond O.F.M. in „Pink stervuur" van de Katholieke Actie in het bisdom Haarlem, dat wij Zaterdag nader bespraken, wordt gewezen op de beschermende in vloed welke van het „milieu" uit gaat: „Waar iedereen katholiek is. komt men er niet zo gauw toe, zijn geloof radicaal over boord te gooien, omdat men daardoor een uitzondering op de regel wordt en kans heeft dienovereenkomstig behandeld te worden. Zodra het milieu echter wegvalt, is het veelal gedaan met het nakomen van de geloofsverplichtingen, men voelt zich vrij en datgene, wat men al thans uiterlijk nog deeet uit men selijk opzicht, laat men achter wege. De geloofsverslapping wordt geloofsafval. Dit laatste is op grote schaal gebeurd en gebeurt nog steeds met de „Zuiderlingen", die naar het Noorden gaan. De afval onder de Noord-Brabanders, die zich in Rotterdam en den Haag vestigden, is schrikbarend. Het schijnt, dat ongeveer de helft van deze mensen niets meer aan zijn geloof doet". Tot zover dit requisitoir van pa ter Grond, dat men eerst moet kennen, om na te kunnen gaan, wat geschieden moet, om het lek te stuiten, om het gat in de dijk te stoppen. Voorop mag wel staan, dat hier van een samenstel van oorzaken en omstandigheden ge sproken moet worden. En nu kun nen we natuurlijk niet op alle fronten noch in alle sectoren te gelijk aan het werk gaan, er zal ook een beetje systematisch gear beid moeten worden. In dit ver band is het van belang, acht te slaan op de inleiding van wethou der en Tweede Kamerlid Stein- metz van Amsterdam, die deze middag op het Congres van de Raad van Overleg in het Bisdom Haarlem de morele gevaren van de groot-stad bespreekt, bij welke behandeling zonder twijfel wel teruggegrepen zal worden op de jongste gegevens van pater Grond over de geloofsafval in Amster dam. Inderdaad nu is de beschermen de werking van het milieu van enorm belang, maar wanneer men, nauwelijks uit dat milieu vandaan, wegzinkt, dan kan ook de vraag gesteld worden, of het milieu sterk genoeg geweest is. Daarop doelt ook waarschijnlijk de heer Stein- metz, als hij zegt, dat aan de orga-. nisaties Van de jeugd en van de sociale beweging op het platteland voldoende aandacht moet worden geschonken. In het algemeen ge beurt dat zeer zeker, al kan het op verschillende plaatsen nog wel 'beter en al moet men zich in het algemeen hoeden voor het be kende gevaar, dat er teveel aan uiterlijkheid gedaan wordt. Indien het beschermende milieu met meer zou bieden dan een vernis men spreekt immers van „góed- blijven" uit een soort menselijk opzicht dan schiet het zeker tekort. Daarnaast mag men de oplossing van het probleem ook niet zoeken in een afleiding afschuiven wil len we niet zeggen van de moeilijkheden naar anderen. Ook in de grote stad zal men paraat moeten zijn, dikwijls blijkbaar beter dan tot nog toe. Ten aanzien van de zielzorg denken we aan het schijnbaar-eeuwige probleem van het huisbezoek, dat niet is op gelost door de werkwijze van de Katholieke Actie e.a. Ook een an der punt vraagt de ernstige aan dacht: het in de toekomst wellicht nog dreigender gevaar van het te kort aan priesters. Tien jaar gele den werd er, bij gelegenheid" van de Sint Willibrord-herdenking over geschreven, in verband met het historische feit, dat in de da gen na de z.g. hervorming het katholiek herstel op vele plaatsen afstuitte op het tekort aan pries ters, op een gebrek aan recrute- ringsmogelijkheden voor nieuwe zielzorgers. Deze zijde van het probleem is weer niet zonder ac tualiteit! Zo zijn er veel meer kanten aan dit grote, ernstige en dringende vraagstuk van de geloofsafval in de grote steden en in bepaalde centra. Met huivering noemen wij een andere: wanneer er gespro ken wordt over de bescherming van het milieu, dan denken wij toch zeker in de eerste plaats aan het gezin. Wij noemen dat met huivering, omdat dit weer allerlei andere kwesties en aspecten op roept, die de zaak nog ingewikkel der maken. Toch moet, geleideiiik- aan, alles onder het oog worden gezien, om tot een goed plan-de- campagne te komen. De waarde van het gezin als „milieu" nu is een kwestie van opvoeding, en van sterk eucharistisch leven, op de eerste plaats. Een kwestie van godsdienstkennis ook! Hoe staat het met de entree van de nieuwe catechismus in onze gezinnen, en met het entree niet alleen, maar ook met het nuttig gebruik daar van? Het gezin is ook een kwestie van veel maatschappelijke om standigheden en zo voorts. En dan is er de grote kwestie van de genade, die voor beke-ings- werk onmisbaar is en waarvoor veel gebeden zal moeten worden Over een en ander een volgende maal en tot slot, meer. MEDAN, 14 Maart. (Anetal. De 60-jarige heer Th. M. Bruyn, die op 11 Februari op de „Friesland" met een complete veestapel naar Indo nesië vertrok, 'met het plan, zijn in de oorlog verloren gegane landbouw bedrijf in Oost-Java opnieuw op te bouwen, heeft wegens de in Oost- Java heersende onveiligheid beslo ten, zijn boerderij te vestigen op de hoogvlakte van Brastagi. Het vee en de materialen zijn reeds te Bela- wan gelost. De Engelse regering voert een campagne voor beter onderwijs, maar zij heeft ook al te kampen met een tekort aan schoolruimte. Ten einde in te tekort te voorzien, gaat men nu gebruik maken van prefabricated schoolgebouwen van aluminium, die in negen maanden kunnen worden afgeleverd. BATAVIA, 14 Maart. (Aneta) Het Nederlandse militaire overzicht over de activiteit gedurende de laatste week maakt melding van het op treden van Nederlandse troepen te gen gewapende benden, o.m. in de omgeving van Banjumas, in Mid- den-Java, alwaar op 4 Maart nabij Bobotsari een gewapende groep van 70 man geheel werd vernietigd. In de eerste week van Maart zijn ook acties ingezet tegen gewapende groepen in Oost-Java, waarbij op verschillende plaatsen de tegenstan ders ruim 100 man aan doden en di verse wapens verloren. In de omgeving van Bangil heb ben op 7 Maart de Nederlandse troepen een gewapende groep van 200 man vernietigd, die werd ge leid door vier Japanners. De gunstige ontwikkeling van de toestand in Bantam hield aan, in de omgeving van Labuan en Serang treedt de bevolking meer en meer op tegen rampokkende benden. West-Java: Hier traden de Neder landse troepen op tegen benden in het gebied der Negara Pasundan, DR.. VAN ROYEN heeft in de zitting van de Veiligheidsraad gisteravond medegedeeld, dat de Nederlandse regering bereid is deel te nemen aan een voorbereidende conferentie te Batavia, onder auspiciën van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië. Het doel van deze conferentie zou zijn de voor waarden voor en het tijdstip van een Ronde Tafel Conferentie te Den Haag te bepalen. De Republikeinse gedelegeerde Palar had tevoren de Canadese suggestie voor een preliminaire bespreking ondersteund. Bij de hervatting van de débat ten betoogde de vertegenwoordiger van Pakistan, kolonel Abdoerrahim Khan. dat een verder uitstel in de oplossing van de Indonesische kwes tie zeer ernstige gevolgen zou heb ben. Hij sprak zijn bezorgdheid uit over de geringe activiteit door de Veiligheidsraad tot dusverre be toond en zei dat de volken in Z. O-, Azië door het Nederlandse optre den diep waren geschokt. Hij was er van overtuigd dat de vertegen woordigers der Republiek in volko men vrijheid moeten kunnen onder handelen. Kolonel Khan waar schuwde de Nederlanders dat het gevaarlijk is de ontwaakte volken van Azië te weerstaan. Naleving van de resolutie van 28 Jan. j.l. acht te hij de enige oplossing. De Rep. gedelegeerde Palar uitte nogmaals zijn vrees, dat de Ned. regering niet werkelijk de bedoeling had om de souvereiniteit aan Indo nesië over te dragen. Z.i. wordt dit laatste door het nieuwe hoofdstuk van de Ned. grondwet onmogelijk gemaakt. Palar ondersteunde het Canadese voorstel voor een preliminaire be spreking tussen Nederlanders en Republikeinen onder auspiciën van de UNCI, maar was van mening dat hiervoor een uiterste termijn moest worden vastgesteld, omdat uitstel de situatie zou verslechte ren. Indien de Raad niet snel han delde, bestond het gevaar dat de guerilla's zouden worden versterkt in hun geloof dat de strijd op het slagveld moest worden uitgevoch ten. Mahmoed Bey Fawzi van Egypte zei dat de Indonesische Republiek reeds eenfeit is', maar dat reaction- nairen die de klok willen terugzet ten, dit feit niet willen erkennen. Mr. Sen (India)eiste onvoorwaar delijke vrijlating der Rep. leiders en hun terugkeer naar Djogja, ten einde het regeringsgezag weer op zich te nemen. Als er een prelimi naire conferentie moet zijn, zal deze uitsluitend ten doel moeten hebben het herstel van de Rep. re gering in Djogja, anders zou zij in strijd komen met de bestaande re solutie. Hij betoogde verder dat er een tijdslimiet voor de terugkeer der Republikeinen moet worden vastgesteld, anders kunnen 'de on derhandelingen tot in het oneindi ge worden gerekt. De Russische afgevaardigde Jacob Malik verklaarde zich tegen elk deelnemen van de UNCI aan de door Nederland voorgestelde Ronde Tafel Conferentie, die hij een „slui er" noemde „om de Nederlandse aggressie te verbergen." „De Raad heeft onmiddellijke vrij lating der Rep. leiders geëist en moet er dus op blijven staan dat hieraan gevolg wordt gegeven. Sir Terence Shone (Engeland), steunde de Canadese gedachte om voorbereidende besprekingen te houden. Zijn delegatie deelde de mening van de vertegenwoordiger der V.S., in het bijzonder dat mili taire actie niet kan worden toege staan om een der partijen in het geschil uit te schakelen. Z.i. kan men niet verwachten dat de Indonesi sche regering de verantwoordelijk heid van onderhandelingen over een blijvende regeling op zich neemt, voordat zij als een georganiseerd lichaam bijeen kan komen. Sir Te rence wilde de welgemeendheid der Nederlandse voornemens niet in twijfel trekken, en herhaalde zijn sympathie voor het Canadese voor stel. Nadat dr. Van Royen had mede gedeeld, dat de Ned. regering be reid was aan een voorbereidende conferentie deel te nemen, waarbij hij met nadruk te kennen gaf dat de voorgestelde overdracht van souvereiniteit „wezenlijk, volledig en onvoorwaardelijk" zal zijn, werd de zitting van de Veiligheidsraad tot Dinsdagavond 15 Maart 9 uur verdaagd. waar zich 130 officieren en minderen van de Siliwangi-divisie hebben aangemeld. De besprekingen tussen de autoriteiten van Pasundan en enkele leiders van de Siliwangi- divisie duren nog voort. Midden-Java. Een ten Zuidoosten van Kebumen rondzwervende bende werd opgerold. In de omgeving van Djokja en Magelang werd een in tensieve patrouillegang voortgezet, waarbij aan gewapende groepen tal rijke verliezen werden toegebracht, evenals in het gebied van Solo, Bo- jolali en Klaten. Oost-Java: Behalve de reeds ver melde activiteit tegen de benden ageerden hier de Nederlandse troe pen in het gebied ten Zuiden van Malang en Besuki. In enkele gebie den van Oost-Java treedt de bevol king zelf tegen de benden op. Sumatra: Ook hier werd door de Nederlandse troepen een intensieve patrouillegang onderhouden, waar bij, voornamelijk in Midden-Suma- tra, de gewapende groepen gevoe lige verliezen hebben geleden. De benden, die zich in de berggebieden ophouden .hebben te kampen met gebrek aan voedsel en vele ziekte gevallen. Het overzicht besluit aldus: „De intensief voortgezette patrouille activiteit op Java en Sumatra bracht helaas ook in de afgelopen week aan onze zijde verliezen aan mensenlevens met zich." BATAVIA, 14 Maart (Aneta). Het bestuur van de commissie rechts positie voor de Ambonnezen heeft telegrammen gezonden aan de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, aan de minister-president, dr. Drees en aan de Staten-Generaal van de volgende inhoud: „De commissie rechtspositie Am bonnezen eist ingevolge de Ling- gadjati en Renville-overeenkomsten en gelet op de koninklijke wil en de redevoeringen van Koningin Wilhel- mina en Koningin Juliana zelfbe schikkingsrecht voor de Zuid-Mo- iukken en dus een eigen deelstaat naast Oost-Indonesië ,doch binnen het raam van de Verenigde Staten van Indonesië en derhalve afvaardi ging naar de Ronde Tafelconferen tie." ONDERNEMINCSTRUCK AANGEVALLEN BATAVIA, 14 Maart (Aneta) Zaterdagmiddag werd nabij Suka- bumi een ondernemingstruck door een bende, die gewapend was met geweren en stenguns, aangevallen. Een ondernemingswachter werd gedood en twee gewond. De truck kon doorrijden. BRUSSEL, 14 Maart (Belga). Oe Belgische Minister van Buiten landse Handel, Moens de Fernig, heeft Maandagavond een radio-rede gehouden. Hij verklaarde, dat de Ministeriële Conferentie, die giste ren in Den Haag is geëindigd, de belangrijkste is van die, welke tot dusver voor de instelling ener eco nomische unie tussen Nederland en de Belgisehe-Luxemburgse econo mische Unie zjjn gehouden. De regeringen hebben het nodig geacht de komende étappes van de verwezenlijking der unie aan te pas sen aan de jaarlijkse perioden van de toewijzing der gelden van het plan-Marshall, die verband houden met het Amerikaanse belastingjaar, dat van 1 Juli tot 30 Juni loopt. Dit is de reden, waarom de datum van 1 Juli 1949 is gekozen voor het be gin der periode van de voor-unie en de datum van 1 Juli 1950 voor de instelling ener volledige econo mische unie. Wat de Landbouwpolitiek aan gaat, hebben de regeringen besloten de productie aan te moedigen, uit te breiden en te oriënteren, alsmede de maatregelen vast te stellen, die de afzet der landbouwproducten tegen rendabele prijzen, op de binnenland se markt van de Economische Unie zowel als die voor de uitvoer. In officiële kringen wordt ver wacht, dat de Franse regering de tekst van het Atlantisch Pact, die in de zitting van Woensdag zal v/orden besproken, onvoorwaarde lijk zal goedkeuren. Door deze goed- LONDEN, 14 Maart (A.P.). De ministers van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging van de vijf mogendheden van het Brusselse Verdrag hebben vandaag plannen opgesteld om hun West-Europese veiligheidsstelsel in het kader van het Atlantische bondgenootschap uit te breiden. keuring zou de weg voor publicatie van het pact, voorlopig vastgesteld op Vrijdag, worden vrijgemaakt. De publicatie zal gelijkijdig in Was hington, Ottawa, Parijs, Londen, Brussel, Den Haag en Luxemburg geschieden. 1 De IJslandse minister van Bui tenlandse Zaken, Bjarni Benedikts- son, heeft Maandag gedurende 40 minuten geconfereerd met zijn Ame rikaanse ambtgenoot, Dean Ache- son, over de bepalingen van het Noord-Atlantisch Pact. Benediktsson verklaarde later in antwoord op een vraag, of hij er van overtuigd was, dat de militaire bases op IJsland niet in vredestijd zouden worden gebruikt: „Ja, dat is heel duidelijk". Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, heeft een gedetailleerde lijst van militaire ar tikelen ingediend, welke Denemar ken nodig heeft om een afdoende rol te spelen in het voorgestelde Noord-Atlantische verdedigingsver- bond. De minister gaf een uiteenzetting van de militaire toestand in Dene marken tijdens een bespreking met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Ernest Gross, die het Amerikaanse militaire hulp programma voor West Europa op stelt. Communistische relletjes Een menigte van naar schatting 20.000 personen heeft in het cen trum van Turijn een demonstratie tegen het Atlantisch Pact bijge woond. De communistische senator Celeste Negarville verklaarde, dat de volksmening tezamen met democra tische methoden het zouden winnen van het parlement. Te Milaan stonden pantserwagens van de politie gereed om tegen elke poging om grote demonstraties tegen het Atlantisch Pact te houden op te kunnen treden. Een aantal personen werd gearresteerd na botsingen met de politie, toen zij Na 28 uur en 25 mittuten te hebben beraadslaagd, heeft de jury van het Federale Hof te Washington Mildred E. Gillars, die als ,,Axis Sally" voor de Duitsers radiopropaganda onder d: Amerikaanse soldaten maak te, schuldig bevonden aan hoog verraad. affiches, gericht tegen Let Pact en de regering, welke door de prefec tuur waren verboden, tegen de muren plakten. Vijftien personen, onder wie twaalf politie-agenten werden gewond bij een gevecht, dat te Napels uitbrak, na een demon stratie tegen het Atlantisch Pact. Verscheidene duizenden personen namen aan de demonstratie deel, tij dens welke sommigen van hen rode vlaggen te voorschijn haalden en later trachtten een optocht te hou den door de hoofdstraten. De politie dreef de demonstranten in zijstra- SLOWEENSE EISEN VEROORZAKEN IMPASSE LONDEN, 14 Maart (AP). On danks pressie van de Westelijke mo gendheden heeft Rusland vandaag het Britse voorstel strekkende tot een garantie van de burgerrechten voor de Slowéense bevolking van de hand gewezen. Een impasse in de besprekingen over het Oosten rijkse vredesverdrag staat hierdoor mogelijk voor de deur. Het Britse voorstel, ter tafel ge bracht door James Marjoribanks, drong aan op een definitie en mo gelijke uitbreiding van garanties voor de in Oostenrijk wonende Slo- wenen en andere minderheden. De ze definitie zou moeten worden vastgesteld door een vier-mogend- heden-studie-commissie. Nadat de Amerikaanse en Fran se afgevaardigden. Samuel Reber en Marcel Berthelot, hun instem ming met het voorstel betuigd had den, verklaarde Zarubin, dat hij het voorstel niet als een basis voor dis cussie kon aanvaarden. Hij was van mening, dat het voor stel niet voldeed aan de wensen van de 170.000 zielen tellende Sloween- se bevolking van Kaernten. Zarubin stelde daarop voor, om indien de afgevaardigden het noch over de rechten der Oostenrijkse minderheden, noch over de Joego slavische eisen tot herstelbetalingen konden eens worden, over te gaan tot andere artikelen, van het Oos tenrijkse vredesverdrag waarover tot nu toe nog geen overeenstem ming is bereikt. De Westelijke gedelegeerden trachtten tevergeefs hem te dwingen tot een bespreking van het Britse voorstel, maar Zarubin weigerde. Morgen zal de conferentie op nieuw bijeenkomen. SUKABUMI, 14 Maart (Aneta). Zondagnacht tussen een en twee uur zijn Nederlandse posten aan de buitenrand van Sukabumi hevig be schoten. De aanvallende benden slaagden er niet in tot de stad door te dringen en werden door de Ne derlandse troepen met zware ver liezen uiteen geslagen. Aan de Zuid rand van de stad zijn 20 Chinese tbkis' afgêhrand. Bij de tegenactie werd een Nederlandse militair ge dood. Radio Batavia meldt nog, dat de aanvallers ongeveer 500 man sterk waren en khaki-uniformen droegen. Bij de aanval werden voorts vier Nederlandse militairen gewond en een Chinees gedood. FONDS KANKERBESTRIJDING Ruim bedrag bijeen Ten overstaan van notaris A. van Riel te Amsterdam is Maandag de stichtingsacte gepasseerd van het „Koningin Wilhelmina Fonds." Uit de stichtingsacte blijkt, dat het Nederlandse volk tot op heden een bedrag van 2.081.127,51 gulden bijeen heeft gebracht voor net fonds ter bestrijding van de kan ker, dat koningin Wilhelmina ter gelegenheid van Haar vijftigjarig regeringsjubileum werd aangebo den. Dit bedrag is thans door burge meester d'Ailly in zijn hoedanig heid als voorzitter van het comité overgedragen aan de stichting „Koningin Wilhelmina Fonds". Nog steeds komen bijdragen voor het fonds binnen. Zo werd vandaag een cheque ontvangen van de Nederlandse Vrouwenbe weging in Australië en uit eigen land kwam uit Rotterdam een be drag van f 1250.binnen. ten, waar verscheidene gevechten begonnen. De menigte werd ten slotte uiteengedreven en de toestand in de stad werd weer rustig. De ge wonden werden naar het zieken huis overgebracht en een aantal de monstranten werd gearresteerd. RHODOS, 14 Maart (A.P.). Dr. Ralph Bunche heeft de Israëlische en Transjordaanse regeringen van daag gewaarschuwd, dat militaire activiteit in het gebied rond Akaba, onverschillig of wel of geen ge vechtshandelingen plaats hebben, een schending betekent van de door de veiligheidsraad opgelegde wa penstilstand. Dr. Bunche heeft dit standpunt aan de Israëlische en Transjordaan se delegaties op Rhodos kenbaar ge maakt met de instructie, dat de respectieve regeringen hiervan op de hoogte dienden te worden ge steld. Aan deze waarschuwing gin gen voorlopige berichten over mili taire bewegingen in de Zuidelijke Negeb en een treffen tussen het Arabisch Legioen en Israëlische troepen vooraf. Dr. Bunche's bevindingen zijn neergelegd in een rapport, dat he denmorgen aan de voorzitter van de veiligheidsraad is verzonden. Een Uno-waarnemer heeft gerap porteerd, dat volgens mededelingen van het hoofdkwartier van het Ara bisch Legioen, Israëlische troepen op 10 Maart Resh-Resh hebben be zet. Resh-Resh ligt in Palestina aan de golf van Akaba. In het rapport aan dr. Bunche wordt gezegd, dat het enige inci dent tot dusverre gemeld, een vuurgevecht tussen het Arabische Legioen en Israëlische eenheden in de nabijheid van Ghama betrof, dat plaats vond voordat op 11 Maart de wapenstilstandsovereenkomst werd getekend. In het gevecht werd een pantser wagen van het Arabisch Legioen buiten gevecht gesteld. Volgens onbevestigde berichten hebben 20 motorboten en sloepen een Israëlisch detachement te En- gedi, aan het midden van de Wes telijke oever der Dode Zee, aan wal gezet. Te Amman werd verklaard, dat de Israëlische troepen zich zouden hebben ingegraven in een ontruim de buitenpost, waarvan vroeger door de Palestijnse politie gebruik werd gemaakt. Het detachement was afkomstig van het naar schat ting 2000 man sterke garnizoen, dat aan de Zuidelijke oever van de Do de Zee, in het gebied waar de Is raëlische potasfabrieken zijn gele gen, is gelegerd. De Joodse Minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjaret, is he denochtend uit Tel Aviv naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met zijn Amerikaanse ambtsgenoot Acheson. Een standbeeld (Sm.) Een standbeeld voor een levende, dat is een zeldzaamheid. Maar dat de stad Eindhoven gis teren aan de 75-jarige dr. Anton F. Philips mededeelde, dat het gemeentebestuur besloten had voor hem een standbeeld op te richten, dat is begrijpelijk. Want dr. Philips is de schepper van het grote Philips-bedrijf, dat Eindhoven heeft groot gemaakt en dat de naam van Nederland over heel de wereld beroemdheid deed verwerven. Dr. Philips ver dient zijn standbeeld niet alleen om zijn fenomenale kwaliteiten als koopman, maar, misschien meer nog om zijn kwaliteiten als mens. Hij was een durver en doorzetter, een man van brede visie en gezonde fantasie, die menselijke en zakelijke waarden wist té verweven tot een goed „eindproduct", een enorm con cern van universele faam. Een man van eenvoud en sober heid, niet van grote woorden, niet van ijdelheden, maar ge stuwd dooi- een groot idee: een product van kwaliteit te ma ken, of het nu een gloeilamp is dan wel een radio-toestel of een van de andere Philips-artikelen, die alom vermaard zijn. Een groot zakenman, die op zijn 75e ver jaardag kon getuigen, dat de ar beider hem even na stond als de aandeelhouder en die dan ook met allerlei sociale voorzieningen zijn tijd vèr vooruit was, die goed zórgt en laat zorgen voor al zijn 26.000 man personeel. Een man bovendien, die ook op zijn hoge leeftijd nog optimisme voor de toekomst bewaard heeft: er kan wel weer een crisis komen, maar daar moeten wij niet over pieke ren. Wat we nodig hebben, om stand te houden en te slagen, is moed, voortvarendheid en fanta sie. Drie factoren, die tot grote dingen inspireren. Zij zullen door het standbeeld van dr. Philips ook anderen kunnen inspireren, met de andere wapenspreuken van de jarige Philips: samenwer king en vriendschap, óók tussen arbeid en kapitaal. Hebben we daarvan ook niet eens iets gele zen in zekere encycliek? Het Parijse modehuis Jacques Fath veroorzaakte niet minder dan een sensatie door op zijn laatste modeshow een avond cape te lanceren, gemaakt van een doodgewone gonjezak. GEHEIM CONSISTORIE GEOPEND Drie zaligverklaringen VATICAANSTAD (K.N.P.). Maandagmorgen is te Rome het geheim consistorie geopend. Na dat de H. Vader op de troon had plaatsgenomen, zeide de Prefect de ceremoniële gebeden „Extra Omnes". De H. Vader bleef daar na alleen met de kardinalen ach ter. Na de gebeden tot aanroeping van de H. Geest sprak de H. Va der een rede uit in de Latijnse taal en maakte de namen bekend van de bisschoppen, die sinds het laatste consistorie waren benoemd. Hierna sprak kardinaal Micara, prefect van de Congregatie van de H. Riten, over de heiligverkla ringen, waarop de aanwezige kar dinalen hun stem uitbrachten. Het College van Kardinalen heeft de canonisatie van drie za ligen goedgekeurd, t.w. de twee Italiaanse religieuzen Bartolomea Capitanio, die de Orde van de Zusters van Liefde in de negen tiende eeuw stichtte en Maria Guiseppe Rossello, de stichteres van de „Dochters van Barmhartig heid" en koningin Jeanne de Va- lois van Frankrijk, echtgenote van Lodewijk de 12e. Russische manoeuvres in Duitsland BERLIJN, 14 Maart. (A.P.). Het rode leger in Duitsland stelt plannen op voor de grootste voor jaarsmanoeuvres sedert het einde van de oorlog. Volgens de weste lijke Duitse pers zouden de Rus sen reusachtige manoeuvres in Oost-Duitslapd houden, waarbij ook het oversteken van rivieren en spiegeloffensieven vanuit de lucht en het te land inbegrepen zijn. Jeugdige offerblok-lichters De Bergen op Zoomse recherche heeft twee knapen van amper 10 jaar aangehouden, die er de laat ste weken werk van maakten of ferblokken in diverse kerken te lichten. Voor het geld werd hoofd zakelijk snoep gekocht. Maandag hadden ze een offerblok voor Ka tholiek Thuisfront geledigd en het geld verstopt in een holle boom.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1