Modeshow Krasse woorden in de Raad van Bergen B. W. G. LIENESCH Het voorspel van de gemeentebegroting Nicotiaanse geneugten in de strafgevangenis "--SS: r JUBILEUM SOCIALE RAAD DEBAT OVER 'T OUDE HOF Exorbitante eis van eigenaar? Volksgezondheid en volkshuisvesting Openbare werken v__ 35 jaar weldadigheid Gevangenbewaarder op verdachtenbank PAC. 2 Woensdag 16 Maart 1949 De gemeenteraad van Bergen, die in twee maanden niet ver gaderd had, kwam gisteravond om half 8 bijeen voor de behan deling van een agenda van 15 punten; de kwestie van 't Oude Hof kwam niet als zodanig op de agenda voor, doch kwam ter sprake bij de behandeling van het adres van V.V.V. ter zake, met het gevolg, dat de raad er twee uur aan besteedde. Het was een nogal bewogen discussie, die hierover gevoerd werd, waarbij menige aanval op het beleid van B. en W. gedaan werd. Aan het slot van de agenda kwam aan de orde het voorstel tot aankoop van het Dorpshuis en dit te verhuren aan het K.C.B., alsmede, om de jeugdverenigingen een barak ter beschikking te stellen. Ofschoon de heer Hemelrijk een voorstel van orde deed, dit voorstel aan te houden, omdat de raad geen gelegenheid had gehad de draagwijdte ervan te overzien, ontspon zich ook hier over een felle discussie, die de raad tot het middernachtelijk uur bezig hield. Wij komen hier morgen nader op terug en moeten ons vandaag beperken tot de Oude Hof-geschiedenis Reeds bij de notulen vroeg de heêr Hemelrijk aanvulling van em kele praegnante punten, die er in verzwegen waren. Zo had hij in de vorige vergade ring gezegd, dat hij in elk geval zou trachten te beletten, dat in die vergadering een beslissing zou val len; hij had gevraagd, waarom er zo'n haast bij was, waarop de voor zitter toen had geantwoord, dat het advies vóór 28 Januari bij Ged. Sta ten moest zijn. De heer Hemelrijk had daarop gevraagd, waar of dat stond, waarop de voorzitter had ge antwoord, dat hem dat telefonisch was medegedeeld. Dit wilde de heer Hemelrijk alsnog genotuleerd zien. De voorzitter merkte op, dat hij niet gesproken had over Ged. Sta ten, doch van de commissie voor ge meentelijke plannen, doch de heer Hemelrijk ontkende dit; de voor zitter zei hierop, dat hij het dan toch zo bedoeld had, hetgeen in de notulen zou worden opgenomen. Dê voorzitter betoogde nog, dat geenszins de bedoeling was geweest de raad te overrompelen, of een be slissing af te persen. De heer Hemelrijk vroeg voorts in de notulen op te nemen, dat hij sinds een maand van het Kon. Be sluit afwist, zoals hij had gezegd, alsmede dat de voorzitter daarop gezegd had, dat hij er sinds negen maanden van wist. Voorts vroeg de heer Hemelrijk, of de voorzitter zich daarin niet vergist ha,d, hetgeen de Voorzitter niet direct kon nagaan. Waarom, zo vroeg de heer Hemelrijk, is de kwestie dan niet eerder aan de orde gesteld? De voorzitter: daar zal ik u later op antwoorden. Toen het adres van V.V.V. inzake 't Oude Hof aan de orde was ge steld, kwam de heer Hemelrijk op de eigenlijke kwestie terug. Zonder reserve wilde spr. verklaren, dat B. en W. nu in dit stadium hun uiterste best doen, wat nog in Ber gen over is aan natuurschoon, spe ciaal wat betreft 't Oude Hof en omgeving, te bewaren. De voorzitter: Bent u door B. en W. gemachtigd dat te zeggen? De heer Hemelrijk: Neen, maar dat is mijn mening. Het gevaar, dat dit bosgebied loopt, zo vervolgde spr., is er niet minder om; integen deel er is alle reden de alarm klok te luiden. De raad is slechts dan verantwoord, als hij niets on beproefd heeft gelaten en spr. doet een beroep op de publieke opinie, waarvan de pers de tolk is. De hoop van spr. was gevestigd op een minnelijke schikking met de eigenaar, zoals in de motie van V.V.V. ook tot uitdrukking is ge bracht. ONAANNEMELIJKE EIS Aan deze hoop is echter finaal de bodem ingeslagen; de eis, die de eigenaar stelt, is niet alleen onaan nemelijk, doch zó verbijsterend en buitengewoon, dat Bergen, als "t er kennis van kreeg, op zijn achterste benen ging staan. Veertien dagen vóqr de V.V.V.-vergadering was deze eis ai bekend; spr. nam er 2 Maart kennis van en spr. kwam er door tot de hoofdgedachte, dat Ber gen moet vechten voor het behoud van dit complex tegen een familie, die het onderste uit de kan wil hebben en er op uit is Bergen te nemen. Zij is er op uit de laatste resten van het bos reddeloos te ver knoeien en wil o.m. een brede strook langs de Eeuwige Laan voor nor male bebouwing opeisen. Men poogt schaamteloos misbruik te maken van het K. B., in strijd met de mening van de bevolking en het K. B. zelf, dat door de in stanties, die er voor verantwoorde lijk zijn reeds betreurd wordt. Na negen maanden onderhandelen noemt spr. dit een bedroevend re sultaat. Spr. zou een advies aan Ged. Sta ten willen zien, waarin is opgeno men een eenzijdig vastgestelde ga rantiesom, die een redelijke ver goeding is voor de eigenaar en over eenkomstig de draagkracht van de gemeente. Voorts zou hij alle mo gelijke druk op Ged. Staten en op de Kroon willen uitoefenen een be slissing in die geest te nemen, dat hier het lot van de gemeente en van een recreatieoord voor heel het land in haar handen ligt. IN HET OOK GEFLUISTERD De voorzitter wil op dit betoog niet ingaan en de discussie er over sluiten, doch de heer Ellis krijgt toch het woord, om te verklaren, dat de behandeling van deze kwes- toe hem niet kan bekoren. In co mité werd de zaak in vogelvlucht behandeld, doch de raad had er een volle avond aan moeten besteden. B. en W. hadden bij hun onder handelingen met de fam. van R. niet met toezeggingen moeten beginnen. Door toedoen van de heer Hemelrijk is de kwestie toch openbaar gewor den en werd er publiciteit aan ge geven. Spr. heeft de indruk, dat het de vorige keer toch om een beslis sing was te doen. Weth. Brak had hem nl. in zijn oren gefluisterd, dat geprobeerd zou worden tot een be slissing te komen Tot zijn schrik heeft spr. bere kend, dat de eigenaar maar eventjes 60.000 M2 als bouwterrein eist; hij eist dat de taxateurs bjj hun taxatie deze oppervlakte als bouwterrein aanmerken. Deze eisen mag de eige naar niet aan de taxateurs opleg gen; spr. hoopt, dat deze deskundi gen hun eed gestand doen en met deze eis geen rekening houden. Alles wat bos is, moet bos blijven en spr. hoopt, dat dit voor de ge meente financieel te dragen zal zijn, want Bergen is er of is er niet met of zonder dit bos. EIS TE HOOG! Mr. Sluis valt dan de heer Hemel rijk aan. die de vorige keer B. en W„ doch nu de eigenaar tot het zwarte schaap maakt. De eigenaar heeft recht op een zakelijke behan deling. De taxateurs mogen alleen als bouwterrein taxeren, wat in onderling overleg als bouwterrein is aangewezen. De eis is echter wel aan de hoge kant .De heer Van Reenen is echter niet verplicht het bos voor een appel en een ei te ver kopen. De voorzitter zegt dan, dat B en W. niet vlak vallen voor de eisen. De raad krijgt t.z.t. een voorstel te behandelen, dat eerst in comité ter sprake komt. Dat er publiciteit aan is gegeven, daar kon spr. niets aan doen; hij heeft de heer Hemelrijk noch de krant in zijn hand. De heer Swaag meent, dat de rechten van de eigenaar, neergelegd in het K. B. geëerbiedigd moeten worden, ook de heer Hemelrijk als democraat zal zich daarbij neer moeten leggen. Uit de nota aan de raad krijgt spr. de indruk, dat de heer Hemelrijk zo'n beetje de derde wethouder is. Dat een raadslid het college ver biedt een communiqué te plaatsen, acht spr. niet geoorloofd. De voorzitter: Dat is niet aan de orde! Het spijt hem overigens, dat de indruk gewekt is, dat het college iets wilde forceren. De bevolking mocht gerust weten, dat er iets met "t Oude Hof aan de orde was; (waar om moest de zaak dan de vorige keer in comité behandeld worden? ver- slagg. NHD). De voorzitter zegt ten slotte toe ,dat het college niets aan de eigenaar zal voorstellen, zonder de raad er in te kennen. De heer Hemelrijk: Nu zie ik, hoe openbaarmaking gewenst was. Het is spr. duidelijk geworden, dat het ,de vorige vergadering wél ging om een beslissing; de fout ligt daarom niet bij spr. maar bij B. en W.. wiens advies de Raad ter beslissing werd voorgelegd. Dat werd door niemand weersproken. De R.K. fractie had zelfs besloten geen be slissing te nemen, hetgeen er op wijst, dat een beslissing dus in de bedoeling lag. Men moet nu niet met de legende aankomen, dat sim. de openbaarma king geforceerd heeft; als deze he ren hun zin hadden gehad, dan wist het publiek nog niets en zou het ad vies van B. en W. aangenomen zijn. Hoe kan men voor het forum van het publiek (er was veel belang stelling op de publieke tribune, verslagg. NHD.) zeggen .dat de zaak nu nog geheim moet blijven. Als het advies eenmaal naar Ged. Sta ten is, kan de raad er niets meer aan veranderen. Als men spr. er op aanvalt ,dat hij publiciteit er aan gegeven heeft ,dan kan men dat niet Voor de burgerij verantwoorden. (Niet de heer Hemelrijk, doch wij namen het initiatief tot publicatie, verslagg. N.H.D.). De heer Hemelrijk betoogt voorts dat na negen maanden onderhande lingen de eis van de eigenaar nog verder gaat dan het buitensporige advies van B. en W. Is het dan nog geen tijd de zaak aan de grote klok te hangen? Men onderschat de werking van de pu blieke opinie in de pers. Ook Ged, Staten nemen daar nota van en zuilen daaruit zien, welke verant woording zij in deze hebben. De onderhandelingen zijn in een slop geraakt. Spr. gebruikte felle woorden, maar zij waren overwogen en verantwoord. De eisen zijn ex orbitant; niemand ter wereld had méér kunnen vragen. Het K.B. slaat een andere toon aan en gebruikt een andere motivering dan men er aan wil geven. Er is geen aannemelijke vraag, waar een aannemelijk bod op kan volgen. Wij aldus spr. en het publiek, moeten weten, wat ons te doen staat. Er staan twee wegen open: onteigening doch spr. zei destijds: dat nooit; èn aankoop. Spr. kjjkt hier niet op 'n f 10.000 doch wat hier gevraagd wordt, gaat veel te hoog. De Raad heeft het recht van beroep op de Kroon, die ons niet ongunstig gezind is. Spr. vraagt B. en W., of zij verdere onderhan delingen mogelijk achten en zo ja, dan met een voorstel te komen; hij vraagt of het college alle krachten wil mobiliseren, vooral bij Ged. Staten en zo nodig bij de Kroon in beroep te gaan. Over de prijs moet alleen in comité gepraat worden. De fam. v. Reenen heeft formeel het recht te vragen, wat zij kan vragen, doch een familie, die zo goed als heel Bergen voor een appel en een ei gekocht heeft en als bouwter rein verkocht heeft, heeft ook een moreel recht. spr. betwist deze tamme net morele recht te proberen Bergen het vel over de oren te halen. Een compliment Mr. Sluis heeft zich geërgerd over de onzakelijke stukken in sommige bladen; hij maakt een uitzondering voor de zakelijke en goedgedocu- menteerde artikelen van het N.H. Dagblad; hij is voorts var^mening, dat het de vorige vergadering met om een beslissing, doch slechts om een bespreking ging. De heer Taets van Amerongen vraagt de heer Hemelrijk, waarom hij op deze manier over de eisen van de fam. v. Reenen spreekt, ter wijl er geen prijs genoemd is. Hij herinnert er voorts aan de hand van krantenverslagen aan, dat in Maart 1940 het Kon. Besluit door de heer Voute ter sprake is ge bracht, toen hij een voorstel deed, om onderhandelingen met de eige naar aan te knopen, om te komen tot aankoop van het bos. De heer Hemelrijk, wien zijn op positie in de vorige vergadering verweten was, verdedigde zich met op te merken, dat hij aanvankelijk was afgegaan op het juridisch ad vies van Mr. Sluis, waardoor hij misleid is; toen hij kennis nam van een juridisch advies van andere zijde, die in tegenstelling met Mr. Sluis van oordeel was, dat niet de eigenaar, doch de gemeente de keuze van het alternatief had, moest hij een ander standpunt in nemen. De Voorzitter: dan had U mij daarvan op de hoogte moeten stel len. De heer Hemelrijk: dat heb ik gedaan; een kwartier voor die raadsvergadering, doch u hebt Uw voorstel niettemin verdedigd. De heer Min noemt de publicatie in de pers voorbarig en herinnert eraan, dat zijn fractie de vorige vergadering geen beslissing wilde nemen, omdat zij kennis droeg van de brief van de heer Van Reenen. De Voorzitter is de heer Hemel rijk dankbaar, dat hij het college overtuigd heeft van zijn andere zienswijze en van andere mogelijk heid. De heer Hemelrijk zegt, dat de heer Min mis was, want de brief van de heer Van Reenen, was eerst ter sprake gekomen na het verzoek de zaak in het openbaar te behan delen. Reeds op 29 Nov. was de zaak in comité behandeld en toen heeft spr. er zich niet tegen verzet; het zelfde advies nog een graadje erger kwam II Jan. weer in comité aan de orde; na vruchteloze onder handelingen waren de eisen van de heer Van Reenen nóg verder ge gaan. Toen was het toch wel tijd voor openbaarmaking! De Voorzitter: het moment was nog niet gekomen om alarm te bla zen. De heer Hemelrijk betoogt, dat de verwarring is gekomen door te weinig voorlichting aan de pers; overigens neemt spr. met vreugde kennis van de mededeling, dat de Voorzitter door spr. bekeerd is. Spr. wil niemand iets verwijten; we menen het allemaal goed met Ber gen. Ais spr. soms wat krasse woor den gebruikt heeft, dan komt dat, omdat hij altijd oordeelt zonder aanzien des persoons. We willen allemaal hetzelfde doel, doch ver schillen alleen over de wijze, waar op dit bereikt moet worden. De heer Ellis, erop wijzend, dat de heer Hemelrijk zijn standpunt m het college heeft verdedigd, hoopt, dat het college zich niet meer door een raadslid omver laat praten; daar zouden meer raadsleden in betrokken moeten worden. De heer Swaag: Dr. Hemelrijk heeft niet alleen het Oude Hof ge red. En hiermee was de Oude Hof- kwestie afgedaan. WEERSVER WACHT INC Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: WISSELEND WEER, Aanvankelijk: krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk stormachtige wind tussen Noordwest en Noord. Wisselend bewolkt met enkele buien. Later: afnemende en naar Noordwest tot West krimpende wind. Weer toenemende bewol king en ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Het is ons een bijzonder genoegen een door de oorlog onderbroken traditie voort te kunnen zetten. Wij stellen ons voor U de nieuwe Voorjaars- en Zomermodellen te tonen, tijdens een door ons aangeboden Thé-complet, in de kleine zaal van de Harmonie" op Donderdag 24 Maart a.s. 's namiddags van 35 uur en 's avonds van 7.30 9.30 u. Kaarten a f 3.50 vanaf Vrijdag 18 Maar{ a.s. aan onze zaak verkrijgbaar ALKMAAR De Lindcngracht. ALKMAAR. Voor demping van de Lindengracht i.v.m. de behoefte aan parkeerruimte voelen B. en W. niets, omdat dit een onaanvaard bare aantasting zou zijn van het stadsschoon. In verband met de vele diefstal len o.a. in de buurt van de Kenne- merstraatweg achten enkele leden meer straatverlichting wenselijk. De huidige omvang der straatverlich ting overtreft echter verre de toe gestane omvang; op aanwijzing van de C. v P. wordt de verlichting zo ogelijk hier of daar uitgebreid. Bij een verkeerstelling op het kruispunt Bergerbrug G. Geester- weg bleek, dat de verkeersfrequen- tic niet voldoende is, om hier een stopsignaal-inrichting te plaatsen; oen onderzoek naar andere ver keerspunten, o.a. hoek Grotekerk, ligt in het voornemen. Omtrent de richting van het be leid t.a.v. de politie, nl. in die van Rijks- of gemeentepolitie, kunnen B en W. nog niets positiefs mede delen. Ook de loslopende hondjes maakten een punt vaji bespreking uit; er ki timen in '48 bij de politie 48 klachten binnen inzake overlast door honden. Volksgezondheid. Inzake de t.b.c.-bestrijding merken B en W. op. dat dit een taak is van de consultatiebureaux en kruis verenigingen; aanschaffing van een doorlichtingsapparaat van f 37.000 achten zij uit financiëel oogpunt niet mogelijk De in dienst genomen sociale ge zinsverzorgster voldoet goed; blijft dit werk beperkt tot de door M. H. gesteunden, dan is indienstneming van een tweede verzorgster niet nodig. - Uitbreiding van de taak van de aan het C. Z. verbonden diëtiste met het uitbrengen van adviezen aan particulieren, achten B. en W. niet mogelijk. N.a.v. een vraag over hot te lang uitblijven van de GGD bij ongeval len, zeggen B. en W., dat hun col lege daar geen gevallen van bekend zijn. Na de werkuren moet de chauf feur van de auto echter eerst op gebeld worden; het is voor de ge meente te kostbaar dag en nacht een chauffeur met auto gereed te hebben. B. en W. menen, dat de hulpverlening de toets der critiek kan doorstaan. Volkshuisvesting. De meeste vragen zijn gesteld over dit onderwerp. Het bouwvolume voor 1949 be draagt 32.337 M3 voor 116 wonin gen. Als tegemoetkoming in de ver snelde ontwikkeling der gemeente ziin 10 woningen extra toegewezen Voor herbouw is 1 woning toege wezen. In voorbereiding~is een plan voor 54 woningen, w.o. 10 zelfstan dige woningen voor ouden van da gen. In Nov. '48 hebben B. en W. de mogelijkheid tot stichting van een tehuis (flat) voor ouden van dagen ter onderzoek opgedragen aan een ambtelijke commissie. Dit jaar of 1950 zal begonnen worden met de bouw van 50 mon tagewoningen. Ook zijn er plannen voor duplexwoningen; „Voorzorg" wil er 14 bouwen en de Allunaarse Bank N.V. heeft een plan "oor 11 woningen, w.o. 8 duplex-woningen, aan de Bergerweg. Duplexwoningen zijn echter te aanvaarden als noodmaatregel. Er werden tot dusver 16 wonin gen gebouwd ingevolge de finan cieringsregeling; voor 11 woningen is een aanvraag in behandeling. Aan de Ruysdaelkade is men bezig met 7 middenstandswoningen. Gevraagd wordt, of het juist is, dat de bouw van 6 middenstands woningen aan de Bergerweg ver hinderd wordt, doordat de eigenaars in strijd met de verordening geen vergunning tot zelfbebouwing zal worden gegeven. B. en IV. menen de betreffende bepaling zó te moeten toepassen, dat de'toekomstige eige naar economisch aan de gemeente gebonden moet zijn en i.v.m. de grootte van zijn gezin niet teveel woonruimte in gebruik mag krij gen. In antwoord op enkele vragen de len B. en W. mede, dat bij de over heid de volgende woningen in ge bruik zijn: Kennemerpark 2627 (DUW), Kennemerpark 31 (PWB), Wilhelminalaan 4 (Domeinen). Ken- nemerstraatweg 33, 75 en 103 (resp. Rijkskolenbureau, Rijkswaterstaat en Stichting Geestelijke Volksge zondheid), Nassaulaan 1 (Land- bouwherstel), Nassauplein 43 (NA K.). Landbouwhuis is door de R. v. A. in genomen. Uit het onderzoek naar overtol lige woonruimte bleek dat in diver se percelen een andere verdeling van de aanwezige woonruimte dien de plaats te vinden, waardoor in die percelen meer personen dan tot dusver zijn gehuisvest. In 1947 werden 10 woningen en 16 gedeelten van woningen gevor derd. terwijl door minnelijk overleg in een vrij groot aantal woningen dubbel-bewoning tot stand is ge bracht. In '48 werd 33 maal een woning gedeelte gevorderd en 23 maal een hele woning. Het woningtekort wordt op 1500 geschat, het aantal woningzoekenden, dat ingeschre ven staat, bedraagt 1029 (v.j. 888). In antwoord op de vraag, of de mogelijkheden om woonruimte te vorderen en 'woningen te splitsen wel voldoende worden benut, zeg gen B. en W., dat de woningen, die zich voor samenwoning leenden, practisch alle daarvoor benut zijn. Voor woningsplitsing zijn de mo gelijkheden zeer beperkt. Dat nog tal van woningen gele genheid bieden tot samenwoning, wordt door B. en W. betwist. Ver schillende hoofdbewoners zijn vrij gesteld van inwoning op grond van een medisch advies van het hoofd van de GGD. Openbare Werken. Bij de vernieuwing van het weg dek van Laat en Langestraat zal een deklaag van grof asfaltbeton worden aangebracht, voorzien van een slijtlaag met rubber. De St. Laurensstraat krijgt in 1950 een nieuwe bestrating. Aanleg van een voetpad langs de Nieuwe Schermer- weg zou f 25.000 kosten, doch het voetgangersverkeer is daar niet zo intensief, dat zulks nodig is. De verruiming van de bocht naar do Kanaaldijk valt in het plan voor de nieuwe Friesebrug. Voor het opruimen der bunkers in Voorhout en bij Heilooërbrug ver leent het Rijk geen fin. medewer king, ze zullen door beplanting ge maskeerd worden. N.a.v. de vraag, of er aanleiding bestaat tot herzie ning van het Uitbreidingsplan Var- nebroekLindenlaan i.v.m. de wij ziging in de situatie t.a.v. de door trekking van de Lindenlaan. zeg gen B. en W„ dat deze wijziging nog niet definitief is, het rooilijnvraag- stuk is in studie. Noodschouwburg en muziektuin. Het aanbrengen van beplanting als windscherm voor de Zeehelden- wijk wordt overwogen. De herzie ning van de verouderde verordenin gen voor de precariorechten en be grafenisrechten zal slechts een ma tige verhoging der tarieven mede brengen. Pogingen zijn gedaan op markt dagen meer marktkooplieden te trekken. De Graanmarkt had in 1935 een aanvoer van 35.641 Hl., in 1939 8.531 Hl. in 1948 geen aanvoer. Na de oorlog maakt de handel ge bruik van graanbeurzen. T.a.v. het beursgebouw is de gemeente nog steeds gebonden aan de met de Stichting Noodschouwburg getroffen overeenkomst, over verdere plannen valt niets te zeggen. Vele leden vinden de uitgaaf voor de muziektuin van f 4.825 te hoog bij een huur van f 1000. Een der raadsleden opperde- zelfs het denkbeeld, het gebouw te slopen en er een flatgebouw neer te zetten. Uitgifte in erfpacht voor 50 jaar achtten B. en W. niet verantwoord, aangezien het zeer wel mogelijk is, dat voor de Muziektuin over enkele jaren een andere bestemming nut tiger geoordeeld wordt. Schold Publico Donderdag 17 Maart a.s. om 8 uur in Hotel Victory, Langestraat 70 te Alkmaar spreekt Mr. H. A. Dide- rich uit Amsterdam over „Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie en de Werkgever". De spreker is secretaris van de R.K. Bouwpa- troons in ons bisdom en dus man uit de practijk. Werkgevers, hier valt veel voor u te leren! De grote opkomst bij de vorige avond moet nu nog overtroffen worden! Ook niet-werkgevers zullen hun inzicht kunnen verdiepen omtrent de nieu we sociaal-economische ordening van onze maatschappij. Eventuele verdere inlichtingen, schriftelijk of telefonisch, bij de secretaris J. Dominicus, Roemer Visscherstraat la te Alkmaar, tel- 4506. Benoeming rechter-plaatsvervanger ALKMAAR Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar, mr. J. A. Markus, substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Alkmaar, wonende aldaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jacobus J. J., zoon van J, G. Baars en M. J, Rozenbroek; Roisjc, dochter van J- G van der Wessel en P. P. Hoorn. Gehuwd: Johannes Schoonhoven en Jansje de Wit. Overleden: Geertje Kooy, 71 jaar, eeh. met E. J. van de Vies: Aagje Paarelberg, 77 jaar, wed. van A. Pij per, FOTOTOESTEL TERECHT Vorig jaar Augustus liet eert mo torrijder in een der garages alhier een fototoestel achter. Op zijn vraag of het toestel gevonden was kreeg hij een ontkennend antwoord, doch later is het apparaat terecht gekomen. Inlichtingen bij het bu reau van politie. BRANDJE Gistermiddag om drie uur brak er brand uit in café de Jong. De brandweer behoefde echter geên dienst te doen, daar de aanwezigen in staat waren de brand in de kiem te smoren. De vrouw des huizes had klederen gewassen in een pan benzine. De zich ontwikkelende dampen hadden door een brandende haard vlam gevat. WEDER-OPBOUW Onder voorzitterschap van dhr. G. Blom vergaderde Dinsdag in het „Gulden Vlies" Koorstraat te Alk maar de Schadecommissie voor de bouwbedrijven in crediteurenver gadering. Deze vergadering was zeer druk bezocht door de diverse crediteuren, welke kwamen uit di verse Provincies. De secretaris der S.C. dhr. W. H. Krimp gaf een uitvoerig verslag van 4 woningbouwen te den Helder, waarop een zeer langdurige discus sie volgde. Besloten werd, dat zodra de rapporten gereed waren, de S.C. andermaal een vergadering met crediteuren zou uitschrijven, om dan bindende besluiten te nemen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING SCHAGEN Het heeft Z.H. de Paus behaagd aan Jos Overtoom, gedurende meer dan 35 jaar lid van' het R.K. Schager Kerkkoor, waar van meer dan 25 jaar als dirigent voor zijn vele verdiensten op dit gebied, het Gouden Kruis „Pro ec clesia et pontifice" te verlenen. "N ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur: Alk. maarse Kamermuziekvêr., Rontgenkwartet KINHEIM, 8.30 uur: Lezing voor de K. J. M. V. over de Pers door de heer F. Otten. BIOSCOPEN: Harmonie: Het geheime commando, 18 jr.; Cinema: Het lokkende le ven. 18 jaar; A.B.T.: Gezag zonder genade, 18 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Schouten- Oele, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916, BONNEN HALEN: Vandaag de letters U en V. Morgen de letter W. ALKMAAR. Het sociale werk deze hulp vroeger, voornamelijk is, vooral in de laatste jaren een belangrijk onderdeel geworden van de samenleving en geniet, mede om het feit. dat vrijwel ieder bedrijf of instelling er mede te maken heeft, een vrij algemene belang stelling. De ondergrond van het sociale werk, de beoefening der liefdadigheid echter, is iets, dat men gewoonlijk niet aan de grote klok pleegt te hangen. Toch is het goed, van tijd tot tijd eens te wij zen op het grote goed, dat de liefdadigheid, de christelijke barm hartigheid, die ieder mens, de een meer. de ander minder, in zijn le ven beoefent, tot stand heeft we ten te brengen. Bij het jubileum van de Sociale Raad. dc districts Armenraad voor Alkmaar, past het ons dan ooi? zeker een terugblik te werpen op datgene, dat door par ticulier initiatief, vaak prachtig door de overheid gesteund, tot stand is gebracht. ..Hebt uw naasten lief, gelijk U zelve" het bekende gebod van naastenliefde der kerk, is eigenlijk iets, dat altijd heeft bestaan. De weldadigheidszin van de mens komt steeds ljet sterkst tot uiting in tijden van nood en is het mid del geweest om de samenleving der mensen dragelijk te maken. Was individueel, thans is zij georgani seerd, alhoewel de echte naasten liefde zich nooit geheel laat regle menteren. ONTWIKKELING DER CHARITAS Over deze ontwikkeling der cha- ritas sprak de heer G. Figée, secre taris van de Districts-Armenraad, op een persconferentie, eigenlijk be. legd voor de a.s. jubileumtentoon stelling van de Sociale Raad, een bijeenkomst, die allengs het karak ter kreeg van een college over de charitas. Het doel van alle maatschappelijk werken, aldus de heer Figée, is het bevorderen van het welzijn der sa menleving in cl zijn bonte schake ringen. Dit welzijn der mensheid is sterk afhankelijk van zijn welvaart zowel de stoffelijke als de geeste lijke, dit laatste wordt helaas maar al te vaak vergeten. De aanvankelijke verzorging der armen ging vroeger uit van de kerk. die had haar diakenen voor deze belangrijke werken. Later wa ren het vooral de kloosters, die ontzaglijk velen hebben geholpen in hun geestelijke en materiële nood. De kerkelijke instellingen hebben dit werk voortgezet en pas in de vorige eeuw, toen de kerken voor De meervoudige kamer van de Alkmaarse Rechtbank had gister een» niet-alledaags gevalletje te be handelen. Het komt immers niet vaak voor, dat een gevangenbe waarder op het verdachtenbankje zit, waarop zovele deünkwenten hebben gezeten, die aan zijn zorgen werden toevertrouwd. Een tiental oud-gedetineerden uit de Alkmaarse strafgevangenis vulde de getuigenbanken; het wa ren meest Amsterdammers, van be roep koopman, los-arbeider enz., echte Nieuwendijk-typen, die de gevangenissen van binnen nog be ter kennen dan van buiten. De verdachte, de 55-jarige A. K. te Alkmaar werd door hen gemoe delijk „Ome Arie", of ook wel „Ouwe Klare" genoemd en de meesten waren hem gunstig gezind. Hij had de mannen, toen zij in de gevangenis hun straf moesten uit zit-ten, al' en toe wel eens een pluk- kie tabak toegestopt. En hij schijnt niet de enige bewaker te zijn, die tegemoet Kwam aan de pijnigende behoefte aan nicotiniaanse geneug ten van gedetineerden Er kwam nog meer aan het licht, n.l., dat som mige gedetineerden destijds het gaat over een periode, toen de hui dige directeur er nog niet de scep ter zwaaide over contanten be schikten, waarmee zij de bewakers probeerden over te halen hun tabak of sigaretten te verstrekken. De verdachte gevangenisbewaker in kwestie was ten laste gelegd, dat De vrijgekomen barak achter het hij geld had aangenomen, waarmee de gevers de bedoeling hadden hem te bewegen iets te doen, wat in strijd was met zijn plicht, in dit ge val dan het doorgeven van tabak aan de gedetineerden. Verd. ont kende zulks, al gaf hij toe, dat hij wei eens een „plukkie of pruimpie" tabak weggaf. En toen begon het défilé van ex- gedetmeerden, die, meestal in on vervalst Mokums dialect kwamen vertellen, dat er wel eens tabak in de cellen kwam enqdat daar meer dere gevangenbewaarders aan mee werkten. De naam van verd. kwam daarbij meermalen in het geding. Een hunner kwam vertellen, dat hij een tientje had moeten dokken, om van een medegevangene wat tabak te krijgen. Op de vraag van de Officier, Mr. Meischke, hoe hij in de gevangenis aan geld kwam, zei verd. ronduit, dat dat binnen gesmokkeld werd; dat hadden ze wel in het concentratiekamp ge leerd. Het bleek, dat de fouillering in die dagen nogal slordig geschiedde; thans gaat dit op strengere wijze. Meer positieve verklaringen leg de get. J. v. Boeijen af, die, na ont slagen te zijn, verd. in diens woning opzocht en hem twee pakjes tabak met drie rijksdaalders had gegeven, met verzoek dit aan zijn nog in de nor zittende stiefvader te geven. Verd. had er wel niet veel puf in, maar get. meende, dat hij het toch aangenomen had. Verd. ontkende dit; hij had de twee pakjes tabak zonder geld 's avonds op het gaskastje ge vonden en de tabak gedeeltelijk op gerookt, gedeeltelijk vernietigd. Get. v. B. zei echter, dat hij de tabak niet op het gaskastje had ge legd, doch deze met de drie rijks daalders aan verd. had overhan digd. Toen get. een tweede keer met tabak kwam, had verd. echter ge zegd: ik begin d'r niet meer aan en toen was get. naar een andere be waker gegaan. Toen de Officier opmerkte, dat get. nogal weifelend was in zijn verklaringen en zich toch wel beter moest herinneren, dat hij een amb tenaar had omgekocht, merkte ge tuige op, dat dit voor hem geen omkopen was; hij vond dit een reëele vorm van zaken doen. De Amsterdamse los-arbeider H. Ros had in de gevangenis twee of drie keer tabak van verd. ontvan gen; eerst surrogaat, later goede tabak. Een keer ontving hij van de vier pakjes, waar hij meende recht op te hebben, er slechts twee; de andere pakjes, aldus get. heeft Ome Arie zelf opgepruimd. Het was in de gevangenis algemeen bekend, aldus getuige, dat verd. „zo plat was als 'n dubbeltje", hetgeen wil zeggen, dat hij niet ruim in zijn slappe was zat en dus ontvankelijk was voor een extra-verdienste. De get. H. Haaksma, die door zijn mede-exgevangenen als „groen-als- gras" getypeerd werd, verklaarde, dat hij aan een medegevangene, die f 10— betaald had, een half pakje tabak doorgegeven had, dat hij van een ander had gekregen. Toen dit niet de overeengekomen hoeveel heid bleek, kwam er later nog een pakje. Het bleek echter, dat de kroon getuige, I. B. niet op het appèl ver schenen was, hetgeen voor de Offi cier aanleiding was om aanhouding te vragen, waar de Rechtbank op inging. een deel hun greep op de massa verloren, is de overheid zich meer en meer het lot van de sociaal zwakkeren aan gaan trekken. De overheid deed dat eerst om een maatschappelijk kwaad te weren, later om de mens zelf weer gele genheid te geven een plaats in de maatschappij te vinden. Zo werden kolonies gebouwd, tehuizen voor verwaarloosde kinderen gesticht en er werd niet met geld alleen ge holpen. We kregen de ziekenzorg, de uitzending van zwakke kinde ren, de tbc-bestrijding, de opname van zwakzinnigen in inrichtingen, de nazorg, BLO-scholen, de drank, bestrijding, allemaal speciale hulp vaardigheid, bewezen aan hen, die zelf financieel niet in staat waren, zich geheel van die zorg te verze keren, die zij in bepaalde gevallen nodig had. Al dit, steeds in omvang groeien de werk, werd gedaan door de kerl ken en met behulp van particu lier initiatief. Velerlei instellingen werkten, overigens met de beste bedoelingen, langs en door elkaar heen en de grote lijn was vaak zoek. COÖRDINATIE IN ALKMAAR Rond 1910 kwamen de in Alk maar op charitatief gebied werken de verenigingen nader tot elkaar en vonden in de Kamer van Navraag een instituut dat overkoepelend werkte. Hier werden rapporten op gesteld en door een objectieve in stantie beoordeeld. Een centraal re gister leverde de verenigingen en instellingen die gegevens, nodig voor hun werk. Het systeem werd ?°k 'rLandereJ Plaatsen toegepast en i"t I werd hieraan een wette- hjkè grond/slag gegeven. De Ar- ["cn'naad kwam tot stand en trad «1 werking in samenwer king met 12 instellingen. Nu werkt men met 180 verenigingen en in- Slb"lnigeVn 34 gemeenten, vrijwel geheel Noordholland omvattende spreekuren in Alkmaar iedere morgen van 11-12 zij? ®r gesteld ontwi£tr,Ci Weekuren im Voorts zijn ^TnfÜ Vijda*' contactgroepen gevormd" walmen kan instantie veelal terecht inRtetief^'uit^de "drang" mens te helpen, in dé loop d^ gegroeid ewaa"?aChtigl gegroeid waarin overheid, particu hei en de kerken eendrachtig sa menwerken om. zover dat in het menselijk vermogen ligt de nood dm rrC" tG 'cijgeii Een werk, en verdient sym^at ™d'g heeft KAJOTTERSNIEUWS Hedenavond wordt de wekelijkse bijeenkomst gehouden in het ge bouw aan het Varnebroek om 8.15 uur. Vanavond gedenken wij onze patroonheilige St. Joseph, wiens feest a.s. Zaterdag gevierd wordt. Op het programma staat verder naast de actualiteiten een muzikale tombola, die wel zeer in de smaak zal vallen. Ook niet-leden zijn tën zeerste welkom.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2