Actie tegen Tito verwacht Texel viert een bijzonder feest Nieuwe regeling in de sociale wetgeving Gesneuveld in Indonesië TUSSEN LONDEN EN PARIJS Kominform zet Joego-Slavië steeds meer onder druk RADIO Zei U iets Jan Trap van Oosterend een eeuw oud Zitting van de Eerste Kamer De heer Regout wil er niets van weten Sint Jozef HOREN IN HUIS! „EEN ZOMERIDYLLE Burgerlijke Stand MAAR. Geboren: Jacobus :oon van J. G. Baars en M. J, rroek; Roisje, dochter van J- der Wessel en P. P. Hoorn, ïwd: Johannes Schoonhoven isje de Wit. ■leden: Geertje Kooy, 71 jaa.r. iet E. J. van de Vies; Aagje berg, 77 jaar, wed. van A. Pij- JTOTOESTEL TERECHT g jaar Augustus liet eert mo er in een der garages alhier ototoestel achter. Op zijn of het toestel gevonden was hij een ontkennend antwoord, later is het apparaat terecht en. Inlichtingen bij het bu- ■an politie. BRANDJE ermiddag om drie uur brak ind uit in café de Jong. De veer behoefde echter géén te doen, daar de aanwezigen it waren de brand in de kiem >ren. De vrouw des huizes lederen gewassen in een pan e. De zich ontwikkelende n hadden door een brandende vlam gevat. WEDER-OPBOUW ïr voorzitterschap van dhr. m vergaderde Dinsdag in het in Vlies" Koorstraat te Alk- de Schadecommissie voor de iedrijven in crediteuren ver - ng. Deze vergadering was Iruk bezocht door de diverse :uren, welke kwamen uit di- Frovincies. ;ecretaris der S.C. dhr. W. H. gaf een uitvoerig verslag woningbouwen te den Helder, p een zeer langdurige discus- gde. Besloten werd, dat zodra ■porten gereed waren, de S.C. naai een vergadering met :uren zou uitschrijven, om mdende besluiten te nemen. 8LIJKE ONDERSCHEIDING AGEN Het heeft Z.H. de oehaagd aan Jos Overtoom, inde meer dan 35 jaar lid van" K. Schager Kerkkoor, waar eer dan 25 jaar als dirigent :ijn vele verdiensten op dit het Gouden Kruis „Pro éC- et pontifice" te verlenen. Woensdag 16 Maart 1949 PAG. 3 ONZE AGENDA JLDEN VLIES, 8 uur: Alk. naarse Kamermuziekver., ïontgenkwartet NHEIM, 8.30 uur: Lezing 'oor de K. J. M. V. over le Pers door de heer F. Dtten. OSCOPEN: Harmonie: Het geheime commando, 18 jr.; Jinema: Het lokkende le ren, 18 jaar; A.B.T.: Gezag :onder genade, 18 jaar. iCHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Schouten- Dele, Koorstraat 47. ICHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, ;elef. 3916. INNEN HALEN: Vandaag le letters U en V. Morgen le letter W. leel hun greep op de massa en, is de overheid zich meer eer het lot van de sociaal leren aan gaan trekken. De eid deed dat eerst om een chappelijk kwaad te weren, om de mens zelf weer gele id te geven een plaats in de chappij te vinden. Zo werden ies gebouwd, tehuizen voor larloosde kinderen gesticht en ?rd niet met geld alleen ge- i. We kregen de ziekenzorg, tzending van zwakke kinde- le tbc-bestrijding, de opname iwakzinnigen in inrichtingen, zorg, BLO-scholen, de drank, iding. allemaal speciale hulp- igheid, bewezen aan hen, die inancieel niet in staat waren, geheel van die zorg te verze- die zij in bepaalde gevallen had. lit. steeds in omvang groeien, ■rk, werd gedaan door de ker- ïn met behulp van particu- nitiatief. Velerlei instellingen en, overigens met de beste lingen, langs en door elkaar ;n de grote lijn was vaak zoek. "OÖRDINATIE IN ALKMAAR d 1910 kwamen de in Alk- op charitatief gebied werken, remgingen nader tot elkaar en n in de Kamer van Navraag instituut dat overkoepelend e. Hier werden rapporten op- d en door een objectieve in- e beoordeeld. Een centraal re- leverde de verenigingen en lingen die gegevens, nodig hun werk. Het systeem werd andere plaatsen toegepast en 22 werd hieraan een wette- grondislag gegeven. De Ar- jad kwam tot stand en trad 14 in werking in samenwer- met 12 instellingen. Nu werkt met 180 verenigingen en in- ln 34 gemeenten, vrijwel 1 Noordholland omvattende, "'erk werd steeds meer uitge- van de eigenlijke armenzorg udeliedenzorg, tbc-bestrijding, Isbemiddeling, beroepskeuze n de Armenraad, die naar het eeld van Roermond, een so- raad werd. is nu een vraag- een advieslichaam. Ook de d®f Alimentatiewet, on. udsphcht voor ouders en kin- loopt via de Sociale Raad st de spreekuren in Alkmaar n^o*gÜ/V-an n~12' z'.'n er d on w1Strl? weekuren in- d op Woensdag en Vrijdag Zljn er ,n tal van plaatsen -tgroepen gevormd, waar men :rste instantie veelal terecht 'iefU n,^eakeii'k en PKrticulier te heil - ranf zijn '"ede- te helpen, in de loop der m een machtige organisatie -ld waarin overheid, particu- n de kerken eendrachtig sa- erken om, zover dat in het ■lijk vermogen ligt. de nood ïensen te lenigen. Een werk eders sympathie nodig heeft rdient KAJOTTERSNIEUWS enavond wordt de wekelijkse komst gehouden in het ge- aan het Varnebroek om 8.15 /anavond gedenken wij onze nheilige St. Joseph, wiens i.s. Zaterdag gevierd wordt, t programma staat verder de actualiteiten een muzikale la. die wel zeer in de smaak llen. Ook niet-leden zijn ten welkom. Albin Rauter, wiens verzoek om revisie van het over hem uitge sproken doodvonnis is afgewezen, is nooit geheel de gevolgen van de op hem gepleegde aanslag bij de Woestehoeve te boven gekomen. Een foto van de met kogels doorzeefde B.M.W., waarin Rauter zich tijdens de aanslag bevond, daags na het gebeurde. ISTANBOEL, 15 Maart (A.P.). De correspondenten te Istan- boel hebben van diplomatieke zijde de wenk gekregen nauw lettend de ontwikkeling in joego-Slavië te volgen, daar verwacht wordt, dat het regiem van maarschalk Tito zeer binnenkort om vergeworpen zal worden. Uit Triëst meldt A.P., dat volgens vluchtelingen uit joego-Slavië de Kominform joego-Slavië steeds meer onder druk zet. Maarschalk zou steun zoeken bij het Westen Volgens de ontvangen berich ten te Istanboel is in Scutarië in Albanië een gemengde divisie ge vormd, welke bestaat uit emi granten uit Montenegro tezamen met Albanezen en Macedoniërs. Deze divisie, welke onder bevel zou staat van generaal Spira, zou in gereedheid gehouden worden voor de te verwachten actie tegen Tito. De bewapening van de divi sie wordt door Rusland verzorgd. Naar verluidt zouden in Februari met één schip 4000 kisten munitie uit Rusland in Albanië aangeko men zijn. Maarschalk Tito zou zich ten volle van het gevaar be wust zijn. Om zijn bewind te versterken is het overheidsapparaat gezuiverd van verdachte elementen, terwijl uit het leger 3000 officieren weg gezuiverd zijn. Om het toezicht op net leger te centraliseren ressor teren voortaan alle eenheden on der de territoriale opperbevelheb bers te Novi Sac, Nisn, Zagreb en Serajewo. Rankowitsj, vice-pre- mier, minister van binnenlandse zaken en chef van de oppermach tige geheime politie van Joego- Slavië, is waarschijnlijk de man, die de staatsgreep tegen maar schalk Tito moet verijdelen. Ran- PROGRAMMA DONDERDAG 17 MAART HILVERSUM I 301 M. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend- gymn., 7.30 Walsen van Johann Strauss, 7.45 Morgengebed, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 ,V<x>r de vrouw, 9.05 Muziek houdt fit, 9.40 Schoolradio, NCRV: 10.00 Alcl- na suite, G. F. Handel, 10.15 Mor gendienst, 10.45 Fragmenten uit „Paulus" van Mendelssohn, KRO: 11.00 De Zonnebloem, 11.40 School radio, 12.00 Angelus, 12.03 Joop Ruivenkamp zang en Jan Nederpelt piano, 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw, 12.33 Amuse mentsorkest o.l.v. Klaas van Beeck, 12,55 Zonnewijzer, 13,00 Nieuws, 13.25 Artie Shaw en zijn orkest, 13.45 Roeromme. NCRV: 14.00 Maru nierskape) o.l.v. Gijsbert Nieuw- land, 14.40 Even onder ons, 15,00 Bekende organisten, 15.15 Kamer orkest o.l.v. Maurits v. d. Berg, 16.45 Sonate voor viool en piano van Debussy, 17.00 Jeugdjournaal, 17.30 Koor, sopraan en piano, 18.00 Leger des Heils, 18.15 „Kan Neder land voldoende veevoeder verbou wen?" door J. de Ruiter te Balk (Fr.), 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Han Hoogewoud speelt eigen werk op het orgel, 19.30 Actueel geluid, 19.45 R.V.D., 20.00 Nieuws, 20.15 Steravond „Daar zit pit in" met „Vrij en Blij" en de Spraakwaterval, 21.30 Familiecom petitie, 22.00 Danse des Sylphes van Hector Berlioz, 22.05 „De vaart der volkeren", 22.25 Duo George van Renesse-Felix de Nobel (piano- vierhandig), 22.45 Avondoverden king, 23.00 Nieuws, 23.15 Concert v. viool en orkest in D. op. 61, Beetho ven. HILVERSUM II 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gevarieer de gramofoonmuzïek, VPRO: 7.50 Dagopening, AVRO: 8.00 Nieuws, 8.15 Varia, 8.55 Van vrouw tot vrouw, 9.00 Gramofoonmuzïek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Een lied gaat de wereld rond, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Kleu tertje luister, 11.00 Jarmilla Novot- na, sopraan en Richard Crooks, te nor. 11.45 Dagelijks leven te Parijs, 12.00 Joop Walvis op cinema-orgel, 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 „De Speeldoos", 13.00 Nieuws, 13.20 John Renova and his music, 13.50 Voor de Hispanofieien zingt Delia Vasquez, 14.00 „De toekomst der Nederlandse klederdrachten", 14.15 Kors Monster, piano en Jo Immink, zang, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 Van 4 tot 5, 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week?, 17.30 Tips voor modelvlieg tuigbouwers, 17,35 Gramofoonmu- ziek, 17.50 Rijk over zee, 18.00 Het Nieuws, 18.15 Sportpraatje door Aad van Leeuwen, 18.30 Avro-Museue- orkest, 19.00 Radiostrip „Pepi", 19.10 Avondschool, 19,45 The Kentucky Minstrels, 20.00 Nieuws, 20.05 In het radio zoeklicht, 20.15 Concert gebouworkest, solisten en koren. Derde Symphonie van G, Mahler, 22.00 „De sociale betekenis van de Nederlandse landbouw", 22.15 Dixie land, 22.45 Gramofoonmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Orkest van Victor Silvester, 23.45 Charles Trenet en Renée Lebas. kowitsj zou op het ogenblik min stens evenveel macht hebben als de maarschalk. Volgens ontvangen berichten te Triëst hebben zowel Bulgarije en Roemenië zeven divisies langs de Albaanse en Macedonische grens samengetrokken. Op Joegoslavisch grondgebied zouden anti-Tito- groepen gevormd zijn, welke zich schuil houden in de bossen, terwijl het aantal deserteurs uit 't Joego slavische leger talrijk moet zijn Hoge officieren zijn, naar bericht wordt, naar Albanië gevlucht, waar Rusland thans de beschik king schijnt te hebben over 3000 militaire instructeurs voor de op leiding van het Albaanse leger, dat waarschijnlijk 1 duizend man telt. Het conservatieve blad „Ulli- missime" berichtte vanavoud, dat maarschalk Tito van Joego-Slavië binnenkort „een ontmoeting zal hebben met enkele vooraanstaan de figuren uit de Westerse wereld, in verband met de interne situatie in .Toego-SIavië". De maarschalk bevindt zich op® het eiland Briomi. Hij heeft een inspectiereis gemaakt langs de troepen. De laatste plaats, die hij bezocht, was Pola, aldus het blad. De reizigers zeiden, dat de Joe goslavische garnizoenen in Istria versterkt waren en dat de grens- "ontróle tussen Joego-Slavié en de Joegoslavische zone van het vrije I gebied verscherpt was. Het Ita- liaanse persbureau Astra berichtte dat de binnenlandse toestand in Joego-Slavië „in het bijzonder de licaat is in Macedonië, waar Bul gaarse en Macedonische commu nisten, die trouw zijn aan de Kom inform, een actieve propaganda campagne tegen de regering in Belgrado blijven voeren AVONTURIER WILDE 16-JARIG MEISJE HUWEN in het verdachtenbankje van het Amsterdamse Gerechtshof stond Maandagmiddag in hoger beroep een 19-jarige jongen voor zijn rech ters. Hij wilde, tegen de wens van haar voogden, maar met haar toe stemming, een meisje uit Nieuwer Amstel trouwen. De president druk te het wat populairder uit: Je hebt haar gewoon geschaakt en je bent nooit van plan geweest om haar te trouwen. Je hebt het meisje ge woon gemeen bedrogen." Hij schud de echter het hoofd. De jongen, die met haar op reis ging van België naar Frankrijk, is door de gendar mes, die de huwelijksreis ook niet ten volle konden appreciëren, aan de Nederlandse Justitie overgele verd. Acht maanden celstraf wer den hem door de rechtbank opge legd. Ook de procureur-generaal was van mening, dat een straf voor deze jongen een strenge straf moet zijn en vroeg bevestiging van het vonnis. Zijn verdedigster, mr. mej. Nieboer, kwam heftig voor hem op. Hij is van jongs af aan in inrich tingen groot gebracht, zijn vader is op zee, zijn moeder lijdt een vreemd leven. Is het wonder, dat deze jon gen zo is geworden? „In Rotterdam is een tehuis voor werkende jon gens, heb je daar wel eens van ge hoord?" vraagt een der raadsheren. Dat heeft hij en' hij voelt er veel voor. Misschien dat ze hem daar willen hebben. Wolken-pacten of is het pacten-wolken? pakken zich samen boven grote delen van de ivereld. Nu komt er weer een pact voor de Stille Oceaan en dat draait er op uit, dat Ne derland zich straks zal moeten inzetten voor de defensie van Australië. Dat doen wij na tuurlijk graag, want wij ken nen onze mondiale plicht. Wij hebben in 1942 al „iets" voor Australië gedaan in de Java- zee en zo. Dat is, gelijk men weet, buitengewoon gewaar deerd, zowel door de Australi sche regering als door de ha venarbeiders, die onze scheep vaart op Indië boycotten. En. in de Veiligheidsraad heeft Australië zich altijd correct en vriendschappelijk gedragen. De mededeling van het Austra lische lid in de Commissie van Goede Diensten getuigde van de hoogste intelligentie en het besluit, om mevr. O'Keef e, die met een Nederlander getrouwd is, naar Indonesië terug te zen den, was een beau geste". Werkelijk, wij moeten er haast mee maken, om nieuwe ver plichtingen op ons te nemen, teneinde het arme, dappere en minzame Australië te helpen.... Naar wij vernemen ls de belang stelling voor het eerste deel van het verslag der enquêtecommissie regeringsbeleid 1940-45 zo groot, dat men nog vóór., dit deel versche nen is, aan een tweede druk begon nen is. DEN HELDER. Toen Jan Trap op 16 Maarf 1849 het levens licht aanschouwde op hef in die dagen nog rusfige eiland Texel, wisf niemand van de gefuigen, daf hij eens, een eeuw later, het middelpunt zou zijn van een blije en feestende familieschare, uitgegroeid tot ruim honderd leden. Dat het een stevige knaap was, zagen ze zo wel, maar voor de rest bleef ook voor hem, als voor alle stervelingen, de toekomst verborgen. Maar vandaag is het dan toch maar zover, dat het eiland in zijn persoon de eerste honderdjarige kan tellen, tenminste als de geschiedenis volledig en goed gedocumenteerd is overgeleverd. DE EERSTE KAMER heeft zich gistermiddag het hoofd gebro ken over het al dan niet wenselijke van een verplichte deelneming aan bedrijfspensioenfondsen. De hele sociale wet geving valt in vele afzonderlijke regelingen uiteen, zulks als gevolg van een zich in het verleden steeds uitbreidend sociaal besef; in de laatste tijd is het verlangen naar een alles en allen overkoepelende regeling echter steeds sterker geworden. Zo beschouwd, is het alleszins verklaarbaar, dat men in dit sta dium het zoveelste lapje op de reeds zo rijkelijk bestikte deken liever niet -meer zou aanbrengen. Toch was de heer Steinkühlcr (K VP), terecht ook niet bereid om de lap nu maar zolang terzijde te leg gen. Dit ontwerp maakt het in elk 's-GRAVENHAGE. 15 Maart. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht. Overleden tgv oorlogsverwon ding op 25 Februari 1949: Sold, le kl. H. J. H. in den Kleef uit Heijthuizen (L.l. Gesneuveld 27 Februari 1949: Sold, H. J. Einmahl uit Kerk- rade. Sold, le kl. J. de Groot uit Hui zen (N.H.). Sold. R. van Klinken uit Nieuw- weerdinge (Dd.). Sold, le kl. D. de Kok uit Al- blasserdam. Sold. J. B. Krops uit Odoorn. Sold. H. F. Huttinga uit Velsen Noord. Korp. C. Magielse uit Utrecht. Sold. M. W. Oppers uit St. Oe- denrode. Sold. A. G. Orval uit Tegelen Limburg. Sold. J. Sietses uit Enkhuizen. Gesneuveld 28 Februari 1949: Sold, le kl. W. Breen uit Gouda. Gesneuveld 1 Maart 1949: Serg. N. H. Berendsen uit Oos terbeek. Korp. K. van Dijk uit Amster dam. Serg. R. H. Gademann uit Di- dam. Sold, le kl. G. van der Hout uit Monster. Sold. J. Huijsman uit Schiplui den. Sold. M. H. de Jong_ uit Vleuten. Sold. A. Ju uit Leiden. Sold. J. Vermeulen uit Wad- dinxveen. Sold. L. van Wilgen uit Bos koop. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 1 Maart 1949: Korp. A. A. van der Hulst uit Voorburg. Overleden t.g.v. oorlogsverwon- ding on 2 Maart 1949: Sold. *Th. M. Hermans uit Rot terdam. Sold. J. W. van Winsen uit Woerden. Gesneuveld 2 Maart 1949: Sold, le kl. T. G. M. Hulst uit Bergh (Gelderland). Sold, le kl. H. Koppenaal uit Breezand-Anna-Paulowna. Serg.-majoor J. Rusman uit Haarlem. Gesneuveld 3 Maart 1949: Sold. M. F. Ahaus uit Amster dam-Oost. Sold. J. G. Windmeyer uit Rot terdam. Overleden t.g.v. oorlogsver won ding op 3 Maart 1949: Sold. P. J. Haanraats uit Eijgels- hoven. Gesneuveld 4 Maart 1949: Korp. G. Hanssen uit Liessel (gem. Deurne). Korp. J. H. van Poortvliet uit Nijmegen. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 5 Maart 1949: Sold, le kl. J. C. Dekkers uit Eindhoven. Gesneuveld 5 Maart 1949: Sold. W. A. van Gerwen uit Valkenswaard. Sold. N. Sijm uit Wieringerm. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 6 Maart 1949: Sold. P. S. Haves uit Horn (L.). 2e Lt. jhr. G. J. A. Schimmel- penninck uit Zeist. Gesneuveld 6 Maart 1949: Sold. F. C. van Zundert uit Hoe ven (N.B.). Gesneuveld 7 Maart 1949: Korp. C. Bouius uit Nijmegen. Serg. P. H. Schotte uit Den Haag. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 7 Maart 1949: Serg. H. J. van Hassel uit Den Bosch. Veel heeft het Evangelie ons niet meegedeeld over St. Jozef. Een stille, zwijgzame man, maar een harde werker, een zorgzame vader voor het gezin dat hem was toevertrouwd. Onwaardeerbaar is wat een moeder doet. Maar niet minder hoog te schatten is de plichts betrachting van de vader. La ten we morgen eens onze va ders vieren in een soort „vaderdag". Beginnen we n^et voor hun intentie morgenoch tend naar de Mis van St. Jozef te gaan. Er is de Heilige, die door God werd aangesteld als hoofd van het gezin van Naza reth, zoveel te vragen voor de noden en behoeften van ons eigen gezin. Wie St. Jozef ver eert en aanroept, heeft een goede voorspreker! MARCUS. EEN OUDE TRUC De Amsterdamse politie heeft een 22-jarige vertegenwoordiger, wo nende te Den Haag, aangehouden, die bij een juwelier te Amsterdam een horloge w»Ide kopen, dat f38.- kostte. Hij had echter slechts f 37.50 bij zich en bood een zilveren ring aan als onderpand voor de twee kwartjes. Terwijl de juwelier de ring bekeek, zag de koper kans een ander horloge te stelen. Hij liet echter een notitieboekje in de win kel achter, waardoor het de politie gelukte hem op te sporen. In zijn huis werd nog een tweede horloge gevonden, vermoedelijk eveneens van diefstal afkomstig. Hij gaf toe bij een andere oplettender ju welier gepoogd te hebben dezelfde truc toe te passen, zonder succes echter. Contact-bijeenkomst militaire attache's De in Europa gevestigde Neder landse militaire attache's bevinden zich thans in ons land voor het bij wonen van de gebruikelijke jaar lijkse contact-bijeenkomst met de leger-autoriteiten hier te lande, welke bijeenkomst drie dagen zal duren. Eenzelfde conferentie werd in Maart 1948 gehouden. geval mogelijk, dat goed werkende en door alle betrokkenen gedragen bedrijfspensioenfondsen kunnen ont staan en zulks woog bij deze afge vaardigde zwaarder dan de wens dat een en ander in het kader van een algemene unificatie geregeld ware. Prof. Molenaar (VVD) beging de fout meer naar de andere kant over te hellen. Hij legde sterk de na druk op de vragen, die dit ontwerp openlaat. Hoe moest, het passen in een algemene regeling? Welke rechtsgrond was er om ook de klei ne zelfstandigen tot toetreding te verplichten, zou deze groep de pre mie kunnen opbrengen, enz. Ook de heer Schipper (AR), bleven vele vragen bezig houden. Was er al een regeling bij overgang van de ene bedrijfstak naar de andere? Zou het vrijstellen van hen, die reeds op andere wijze een voorziening trof fen, de solidariteitsgedachte in de bedrijfspensioenfondsen niet scha den? Ware het niet beter geweest de ondernemingsfondsen in de be drijfspensioenfondsen op te nemen en zo waren er nog verschillende bezwaren meer. De heer Regout (KVP), voorzit ter van de Katholieke Werkgevers, gebruikte zijn maidenspeech om een afwijkend standpunt te formuleren. Hij had aan dit wetsontwerp in het geheel geen behoefte. De teneur van zijn speech was, dat men bezig zou zijn de zorg voor de oude dag los te maken van het arbeidscontract, ,een verband, waaraan Talma. No- lens en Aalberse altijd zouden heb ben vastgehouden. Wat men nu be zig was te doen paste beter in de eedachtengang van Treub en was eigenlijk een stukje staatssocialisme. De kleine zelfstandigen wilde de heer Regout er dan ook buiten hou den. Zij zijn geen arbeidscontracten en moeten dus de vrijheid houden woor zich zelf te zorgen. Dit gold blijkbaar ook voor alle nog vol gende regelingen, want het was Suist het grote bezwaar van de heer Regout, dat hierover reeds nu m feite een beslissing zou worden genomen. Of alle zelfstandigen nu wel zo gelukkig zullen zijn met de hen door de heer Regout toegedach te vrijheid wagen wij voorshands nog te betwijfelen. En hoe zal de heer Regout straks blijken te staan In Oosterend wist iedere inwoner het al maandenlang te vertellen, dat zij een honderdjarige zouden krij gen. Maar omdat in enkele maanden en weken zeker bij een man van zyn leeftijd wel eens iets onver- hoops zou kunnen gebeuren, heeft men er nog niet al te veel drukte van willen maken. Maar vandaag op 16 Maart 1949 wappert op de toren van Oosterend de vlag, ten teken, dat het feest toch doorgang heeft gevonden. De familieleden zijn nu verzameld in het verenigingsge bouw van het dorp. het muziek corps heeft de feesteling al toege speeld en het gemeentebestuur is niet achtergebleven bij al de ande ren, die in grote getale naar het feestende dorp trokken. Het wil ook wel wat zeggen, dat de familie Trap uitgroeide tot elf kinderen. 39 kleinkinderen en 73 achterkleinkinderen, die allen een beetje trots, kinderlijk en blij naar hun vader, grootvader en overgroot vader opkijken, omdat hij de Oud- Testamentaire leeftijd van honderd jaren heeft mogen bereiken. En dat met een gezondheid, die nog niet zo erg veel te wensen overlaat, al ziet Opa iets minder dan vroeger en al zoekt, hij wat eerder dan voorheen zijn bed op. Dc heer Trap stamt uit een sterk geslacht, want zijn broers en zus ters werden allen over de tachtig jaren en al hebben deze het grote Amerika opgezocht, jaren geleden, toch hebben de nakomeligen. die langzamerhand totaal Ver-Ameri- kaanst zijn, geschreven, dat zij van daag eveneens bij elkaar k-men, om de honderdste verjaardag van hun stamvader te kunnen vieren. Met de diligence. Tn zijn jonge jaren reed Jan Trap met de diligence vrachtgoed tussen de C.cksdoro Oosterend, Den Burg en Oudeschild. zoals nu de bussen van de T.E.S.O. over het eiland vliegen, al deed hij het wat kalmer aan met dat ene ritje per dag. Neen, reizigers heeft hij nooit in zi.in koets gehad. Hij zowel als zij ocl- den er niets voor, om ingepakt als Noordzeeharingen over de smalle wegen naar het haventje te hobbe len of de Cocksdorp op te zoeken. Na die gezellige diligence-tijd koos hij de natuur, die hij, zittend op de bok. steeds meer had leren bewon deren en liefhebben. De einders van het eiland hadden ook hem gegre pen en de vele vogels trokken hem meer. dan wie en wat ook. Zo kwaip hij als vogelbeschermer in dienst en zorgde voor deze dier tjes als de beste. Musea werden ver rijkt met vondsten, die hij op zi.in dagelijkse omzwervingen langs het V/ad en de Slufferd maakte en ook de diergaarden van Rotterdam en Amsterdam ontvingen meer dan eens zeldzame vogelsoorten, die hij wist te ontdekken. Ook als jager was hij een graaggezochte vriend en begeleider van talloze binnenlandse en buitenlandse gasten, die dagen lang met hem door de polders en duinen trokken en die hem. leerden DOOPBEWIJZEN UIT ROTTERDAM Het Secretariaat van het Bisdom Haarlem deelt ons mede: Ten onrechte wordt verondersteld en beweerd, dat men geen doopbe wijs kan verkrijgen uit het gedeel te van Rotterdam, waar zes kerken verwoest zijn. Een feit is, dat men zeker van de parochies H. Laurentius (Houttuin) en van het Allerheiligst Hart (Olde) een doopbewijs kan krijgen en nu meestal ook van de overige paro chies. Hoe is dit mogeljjk geworden? Reeds bijna vier jaar is men ijve rig bezig om de doopregisters dei- verwoeste kerken te reconstrueren met de grootst mogelijke nauwkeu- igheid. In voorkomende gevallen gelieve men zich steeds tijdig in verbin ding te stellen met het Katholiek Kerkelijk Bureau, Rotterdam, C. van Vollenhovenstraat 3, met vol ledige opgave van naam, voorna men (voluit) geboortedatum en plaats (zo mogelijk ook de straat naam). tegenover een kinderbijslag voor zelfstandigen. Om het maar zacht te zeggen, het klonk al met al wat „ouderwets." Heden wordt de behandeling voortgezet. Daarna komt de begro ting van „Economische Zaken" aan de beurt. waarderen en hoogachten om zijn grote kennis van de natuur. Van honderd tot nul. Dat alles is echter al lang geleden en alleen zijn herinnering aan deze wonderlijke en rijke dagen is hem nog overgebleven naast.de grote rijkdom van een heel geslacht, dat er ligt tussen zijn oudste kind van 73 jaar en zijn jongste achterklein kind. dat juist zes weken oud ge worden is. Daartussen ligt een leven vol afwisseling, zorg en menselijke gebeurtenissen, ruimschoots genoeg om een boekwerk aantrekkelijk te maken. Ach, hij denkt zo dikwijls aan zijn vrouw, Aaltje Bremer, met wie hij nog het diamanten huwelijksfeest heeft mogen vieren, voordat zij, nu tien jaar geleden, op 86-jarige leef tijd is ontslapen. Hij denkt hieraan dikwijls, evenals aan vele andere dingen, vooral 's morgens, wanneer hij naar de ochtendwijding over de radio zit te luisteren, en daarna, wanneer hij rustig en ongestoord zijn pijp rookt. Maar vandaag is de ge hele familie, die nog steeds dicht in eikaars nabijheid woont, rond hun vader, groot- en qvergrootvader verzameld, om deze bijzondere ge beurtenis glorieus te kunnen vieren, NOORS KROONPRINSELIJK PAAR NAAR NEDERLAND OSLO, 15 Mrt (A.P.). Kroon prins Olaf en Kroonprinses Mar tha van Noorwegen zullen eind Maart naar Amsterdam gaan voor de tewaterlating van het nieuwste schip van de Noors-Amerikaanse Stoomvaartmaatschappij, de „Oslo fjord". De plechtigheid zal op 2 Apri'l plaats vinden. Ministers uit Brussel terug Dinsdagavond keerden de minis ters Schokking en Lieftmck per vliegtuig naar ons land terug, nadat zij in Londen Maandag en Dinsdag de besprekingen van de consulta tieve raad van de mogendheden van het verdrag van Brussel had den bijgewoond. Men verwacht, dat minister Stikker tot morgen ih Londen zal blijven. MOEDER LIET HAAR KIND IN DE STEEK Dinsdagmorgen stond voor de ar- rondissements rechtbank te Den Haag een moeder terecht, die in September van het vorige jaar haar kind achterliet in de hal van het Apollotheater, De 26-jarige vrouw, een zekere A. de H.-de B., stond voor de tweede maal voor haar rechters; bij de eerste behandeling was een Jaar en drie maanden ge vangenisstraf geëist. De opstellers van het ondertussen uitgebrachte psychiatrische onderzoek waren van mening, dat deze vrouw voor haar daad niet verantwoordelijk is, daar zij door haar gebrekkige ont- wikeling en ziekelijke stoornissen niet toerekeningsvatbaar is. De raadsman, mr. van der Molen, was van mening, dat de daad van de vrouw niet als misdadig kon worden gebrandmerkt en dat het psychiatrisch rapport te ver ging in zijn conclusie. De vrouw had een noodsprong gemaakt, omdat zij zo slecht werd behandeld door haar man. Hij bepleitte voorwaardelijke ter beschikking' stelling van de re gering. Uitspraak op 29 Maart a.s. Vraag van de heer Weiter Het Tweede Kamerlid, de heer Weiter (KVP) heeft aan de minis ter-president schriftelijk de volgen de vraag gesteld: Is de regering bereid bij de even tueel te houden Ronde Tafel-confe rentie ook een plaats in te ruimen aan de vertegenwoordigers van de Ambonese. Menadonese en Timorse volksgroepen, waarvan mag worden aangenomen, dat zij in meerderheid niet bereid zijn zich aan te sluiten bij de te vormen Verenigde Staten van Indonesië, opdat zij langs de mocratische weg van hun inzichten kunnen doen blijken? ECA-TOEW1JZING VOOR NEDERLAND VERMINDERD WASHINGTON, 15 Maart (ANP- AETA) De ECA heeft gisteren een vermindering van de aankoopmach- tigingen ten behoeve van Neder land bekend gemaakt met 1.658.000 dollars, n.l. voor landbouwtractoren uit Canada met 100,000 doll., land bouwwerktuigen, met uitzondering van tractoren, uit de Ver. Staten, met 1.752,000 doll, landbouwwerk tuigen. met uitzondering van trac toren uit Canada, met 348.000 doll., voor ruwe olie en olieproducten uit Saoedi-Arabië, Bahrein, Koeweit, Irak en Iran met 72.000 dollars. Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het 'n uitkomst Mijnhardt poeders bij de hand te hebben. Doos 45 ct ZOALS altijd, blijkt ook nu weer, dat er tussen Parijs en Londen tegenstellingen op het ter rein van de mode zijn. Voor de Franse couturiers is de mode vaak een vlinder, die één of twee seizoe nen leeft en dan niet meer. Enge land is echter conservatiever en geeft zijn gunstelingen wat meer tijd om te gloriëren. Zo bracht de Engelse ontwerper Charles Creed ook deze lente liet mantelpakje met het schootje, dat verleden jaar zo modern was. Het schootje staat ech ter iets minder uit, terwijl alle ruimte van de rok aan de achter kant ls verwerkt, naar een van de nieuwste mode-wetten. Rechts boven poseert een Parijse mannequin in een ensemble van het huis „Charmy". Haar tailleur gaat weer terug naar de strakkere, klas sieke lijnen, die de meeste Franse couturiers thans weer willen zien. Het is een effen grijs mantelpak met een smetteloos witte blouse en een drie-kwart-manteltje in een Schotse ruit. Een mooi ensemble om in op reis te gaan. FEUILLETON „Is mevrouw Curfs thuis? O, meneer Curfs, bent u het? Ja, u spreekt met Miek SandersOh... en wanneer zou ze thuis zijn? Het spijt me, dat ik u lastig gevallen ben, maar ik zou uw vrouw.... Jean had de hoorn weer opgehan gen. Hij was uitgeput van de moeite, die het hem gekost had, naar de te lefoon te komen. Trouwens, wat hij ook deed matte hem in die dagen dodelijk af. Rika, die voor hem tij- (fens de afwezigheid van Cato zorg de, was in de tuin bezig en had de telefoon niet gehoord en in elk ge val had Jean haar dat toch niet willen laten doen, omdat het best mogelijk was, dat Cato aan de te lefoon stond. En nu was hij toch eigenlijk blij, dat zij het niet ge weest was. Hij keek zijn stille, sjo fele werkkamer eens rond en sleepte zich dan weer, zwaar op een stok steunend, naar de oude leren rust bank, waarop hij zich moeizaam neerlegde. In het huis was het doodstil, maar hij hoorde nog steeds een stem in zijn oren. Niet de stem, die hij zo even aan de telefoon gehoord had. maar zijn eigen stem. „Dat is het dus! Daarom is ze uit gegaan. Ze is met hem uit. Ik had kunnen wetenNee, ik wist het zeker." door A. F. Eergisteren had Cato hem gezegd, dat ze, als hij er niets op tegen had,, eens voor een paar dagen naar Amsterdam wilde gaan. Het had hem verwonderd, omdat ze nooit van huis ging. Hij had haar willen vragen, wat ze daar ging doen, maar het toch beter gevonden te zwijgen. Als die reis iets te maken had met het voorstel van dokter Kempers om die specialist te raadplegen, dan wilde hij er liefst niets over horen; als ze om een andere reden ging dan zou ze hem dat mettertijd wei- uit eigen beweging vertellen. Daar om had hij er niets op gezegd en Cato had er even later aan toege voegd; „Misschien dat ik vanavond nog terugkom, maar ik heb in elk geval Rika gevraagd om voor je te zorgen en hier te blijven slapen als ik niet thuis ben". „Ik heb niemand nodig", had hij geantwoord. „Ik kan op mijn werk kamer blijven slapen. Hij had even naar haar en toen de andere kant op gekeken met vastopeengesloten lippen. „Het is geen plezierreisje", had Cato gezegd. „Familieaangelegenhe den." Jean had zich toen herinnerd, dat een oom van haar, een broer van haar vader, ergens in het Gooi woonde. Misschien zat hij in moei lijkheden of was ziekmisschien gestorven. Ze was altijd erg zwijg zaam wat haar familie betrof en zelfs als ze een brief van haar moe der kreeg, vertelde ze hem slechts zelden, wat er in stond. Denkelijk wilde ze hem nu ook niet met haar moeilijkheden lastig vallen De volgende morgen vroeg was ze op stap gegaan. Jean had haar horen opstaan en zich aankleden, maar had zich slapende gehouden. Ze was naar beneden gegaan en een poosje laterhij was vermoede lijk weer ingeslapenwerd hij wakker door het aanslaan van een motor. Ze ging met de auto naar Maastricht om daar de sneltrein van 5.02 te nemen. Zonder haar had de dag hem ein deloos lang toegeschenen. Rika, die voor zijn eten zorgde en het huis schoonhield was een meisje van ruim dertig dat haar verloofde in de oorlogsdagen had verloren en nu haar brood verdiende met uit wer ken te gaan, daar waar haar hulp in het dorp gevraagd werd. Vandaag scheen z'e al even ingenomen met Jean's stilzwijgendheid, als hij met de hare. Hij zat te lezen, of schreef in zijn dagboek, dat hij in de laat ste jaren had aangelegd en bleef heel de dag binnen, omdat het re genachtig en kil weer was. Hij zag er tegen op om naar bed te gaan want Cato had gezegd, dat ze mis schien nog laat in de avond thuis kwam, maar tegen elf uur stuurde hij Rika toch naar de logeerkamer boven en legde zich te ruste op de divan in zijn werkkamer. Het duur de lang eer hij de slaap kon vatten, maar toen hij eindelijk uit een diepe droomloze slaap ontwaakte, was het reeds laat in de morgen en toen belde dat vrouwtje van Sanders hem op. Op het eerste gezicht had het hem een volkomen onschuldig telefoon gesprek toegeschenen. Zij had al leen maar tegen Cato willen ver tellen, dat ze verhinderd was, haar te helpen bij die fancy fair van ver leden week. .Was Cato niet thuis?.... En wanneer verwachtte hij haar terug? „Vandaag", had hij geantwoord. „Merkwaardig", had Miek gezegd. „Ze gaat anders niet vaak van huis, wél? Waar is ze heen?" „Naar Amsterdam". Hfj meende te horen, dat Miek naar adem snakte, maar misschien had hij zich daarin vergist. Want ze vervolgde bedaard en zelfs op ge rekte toon: „Heus? Wat grappig! Mijn man is gisteren ook juist naar Amsterdam gegaan. Zouden zij mis schien samen zijn gegaan, weet u daar iets van?" „Neen, ik weet er niets van af," antwoordde Jean stroef. „Mijn vrouw is wegens familieaangelegenheden op reis gegaan." „Oh!.... Met de autoof met de trein?" „Ze is, geloof ik, met de auto naar Maastricht gegaan." Hij gaf verder geen uitleg omdat hij zich tegenover die jonge vrouw geen verklaringen verschuldigd achtte, en hij zei: „U moet mij niet kwalijk nemen, maar bent u niet een klein beetje nieuws gierig naar wat mijn vrouw doet of laat?" (Wordt vervolgd) I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3